ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Συγχωρώ ή Επιβάλλομαι;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2010, 09:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια βδομάδα πριν ένας φίλος μου είπε"ποτέ μη χρησιμοποιείς την ηθική ως επιχείρημα".


Καλημέρα φίλε μου Προμηθέα...
Ο Καθένας μπορεί -και για δικούς του λόγους- να λέει ότι θελει , σε καμμιά περίπτωση όμως μια "κορώνα" όπως η ανωτέρω του "φίλου σου" δεν συνιστά και τον ορισμό του ορθού...

Τι σημαίνει αυτό "Ποτέ μην χρησιμοποιείς την ηθική ως επιχείρημα"...τι αρλούμπα είναι αυτό πάλι..???

Αλλα και αυτή καθ'εαυτή η ηθική -του καθενός- μπορεί να απτελέσει επιχείρημα..ασφαλώς όχι...οπότε αν μη τι άλλο , θεωρώ ότι είναι λάθος έκφραση...

Κάθε σκέψη μας ή μάλλον σε κάθε σκέψη μας , συμμετέχει τόσο η "λογική" όσο και το συναίσθημα...κυρίαρχα θα έλεγα το συναίσθημα..!!

Η Ηθική , ούτως ή άλλως συμ-μετέχει -αναπόδραστα- σε κάθε σκέψη και κάθε επιχειρήμά μας...και πίσω απο κάθε ηθική βρίσκεται το συναίσθημα αλλα και το συναίσθημα -συναισθηματικός μανδύας- με το οποίο είναι ενδεδυμμένα όλα όσα είναι καταχωρημένα εντός μας ή το συναίσθημα με το οποίο αποκρινόμαστε σε κάθε εμπειρία ή εξωτερικό ερέθισμα ....

Τι "αποστεωμένο" επιχείρημα ήταν αυτό που σου είπε και μακριά απο την πραγματικότητα...και που παραπέμπει σε άνθρωπο μακριά απο την φύση του ... δεν το γνωρίζει ο φίλος σου , ότι ο κάθε άνθρωπος περισσότερο δρά και λειτουργεί με το συναίσθημα..???

Ξαφνικά κάποιοι ανακαλύπτουν ανθρώπους - κομπιούτερς...είναι αυτός τέτοιος και το θεωρεί αυτό ως κάτι το ανθρώπινο..???

Μόνο ένας ανίδεος θα έλεγε μια τέτοια κουβέντα..και προφανώς είχε τους λόγους του και οι οποίοι λόγοι είναι άρρηκτα συνδεδεμμένοι με τον δικό του ηθικό προστακτικό κώδικα , κάτι το οποίο προφανώς αγνοεί και ο ίδιος...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 04/12/2010 09:24:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2010, 11:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μόνο ένας ανίδεος θα έλεγε μια τέτοια κουβέντα..και προφανώς είχε τους λόγους του και οι οποίοι λόγοι είναι άρρηκτα συνδεδεμμένοι με τον δικό του ηθικό προστακτικό κώδικα , κάτι το οποίο προφανώς αγνοεί και ο ίδιος...

Καλημέρα φίλε Εαρινέ!

Το παραπάνω κρατάω.Η όλη κουβέντα είχε γίνει μεταξύ αστείου και σοβαρού(αν και αυτό το αστείο δεν ξέρω μέχρι πού φτάνει) σε κριτική πάνω στις πράξεις ενός άλλου φίλου που εμείς ψάχναμε να δούμε αν τον γελοιοποιούσαν ή όχι και αν εμείς θα το δεχόμασταν ή όχι.

Είναι πράγματι σαφές ότι ο κόσμος λειτουργεί με έναν κακό κυνισμό τη σήμερον ημέρα...το βλέπω τουλάχιστον σε ανθρώπους της ηλικίας μου.Εμείς υποτίθεται οτι θα έπρεπε να είμαστε τέρατα αμφισβήτησης του κοινωνικού μας οικοδομήματος το έχουμε δεχτεί αμάσητο και υπακούμε όσο κανείς άλλος στις κοινωνικές συμβάσεις.Λυπάμαι που το λέω αλλά αυτές οι συμβάσεις είναι που διαμορφώνουν και το συναίσθημα και το αίσθημα ηθικής των νέων...

Edited by - promitheus90 on 04/12/2010 12:02:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2010, 14:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Μόνο ένας ανίδεος θα έλεγε μια τέτοια κουβέντα..και προφανώς είχε τους λόγους του και οι οποίοι λόγοι είναι άρρηκτα συνδεδεμμένοι με τον δικό του ηθικό προστακτικό κώδικα , κάτι το οποίο προφανώς αγνοεί και ο ίδιος...

Καλημέρα φίλε Εαρινέ!

Το παραπάνω κρατάω.Η όλη κουβέντα είχε γίνει μεταξύ αστείου και σοβαρού(αν και αυτό το αστείο δεν ξέρω μέχρι πού φτάνει) σε κριτική πάνω στις πράξεις ενός άλλου φίλου που εμείς ψάχναμε να δούμε αν τον γελοιοποιούσαν ή όχι και αν εμείς θα το δεχόμασταν ή όχι.

Είναι πράγματι σαφές ότι ο κόσμος λειτουργεί με έναν κακό κυνισμό τη σήμερον ημέρα...το βλέπω τουλάχιστον σε ανθρώπους της ηλικίας μου.Εμείς υποτίθεται οτι θα έπρεπε να είμαστε τέρατα αμφισβήτησης του κοινωνικού μας οικοδομήματος το έχουμε δεχτεί αμάσητο και υπακούμε όσο κανείς άλλος στις κοινωνικές συμβάσεις.Λυπάμαι που το λέω αλλά αυτές οι συμβάσεις είναι που διαμορφώνουν και το συναίσθημα και το αίσθημα ηθικής των νέων...

Edited by - promitheus90 on 04/12/2010 12:02:33


Γειά σου Προμηθέα...
Η αμφισβήτηση υπήρξε "προϊόν" κάθε γενιάς και θεωρείται ως υγιής πρακτική , μόνο που δεν μπορεί να έχει ως πρϊόν της την στείρα αντίδραση και συμπεριφορές αλλα και σκεψεις εκ διαμέτρου αντίθετες...πράγμα το οποιο εν πολλοίς και διαχρονικα συνέβαινε...

Και αυτό διότι , η αντίδραση -καμμιά σχέση με την δράση- δεν έθετε και δεν θα θέσει ποτέ τις βάσεις για σκέψη και δημιουργικότητα αντιθετα θα επιφέρει πάντα την αδυναμία συνεύρεσής μας με τον ίδιο μας τον εαυτό...ο οποίος πάντα θα παραγκωνίζεται και ουσιαστικά θα επιλέγεται πάντα το εντελώς αντίθετο , απο αυτό το οποίο κρίνεται ως λάθος ή μη εκφράζον εμάς του ιδίους..!!!

Χειάζεται -έχω την αίσθηση- η ύπαρξη της συνειδητότητας τόσο σε κάθε ιδέα που έρχεται ως αρχή δοσμένη είτε απο το γονεϊκό περιβάλλον , είτε απο το κοινωνικό αλλα και η συνειδητότητα αυτού που πρόκειται να επιλέξουμε και να δούμε αν αυτό είναι απλά αντίδραση ή ώριμη επιλογή και δική μας...!!!

Είναι δυσδιάκριτα πολλές φορές τα όρια ανάμεσα στο ένα και στο άλλο και πολλές φορές θυματοποιούμαι τον ίδιο μας τον εαυτό απο συμπεριφορές μας που βασίζονται κυριολεκτικά πάνω στην αντίδραση...και συμπεριφορές που σε άλλη περιπτωση δεν θα είχαμε επιλέξει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 13:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι...χρειάζεται συνειδητότητα για τις επιλογές μας...Αλλά τι να πεις όταν βλέπεις ότι αυτοί που μας έφεραν στον κόσμο μας έχουν κληροδοτήσει μια κατάσταση όπου τα πάντα είναι περιβεβλημένα με μανδύες ψεύτικους.Και εντάξει,κάπου χρειάζεται ο τύπος(λέμε τώρα) κι ας το δεχτώ.Γιατί όμως στα αγνά αισθήματα που εν τέλει σχετίζονται άμεσα με την ευχαρίστηση ή τη λύπη αντίστοιχα;Εκεί είναι που αναρωτιέμαι.Γιατί εμείς τελικά γινόμαστε πιο σκληροί υποστηρικτές αυτών των προκαταλήψεων-στερεοτύπων από αυτούς που μας τους συν-έστησαν.

Καλησπέρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 13:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έτσι είναι...χρειάζεται συνειδητότητα για τις επιλογές μας...Αλλά τι να πεις όταν βλέπεις ότι αυτοί που μας έφεραν στον κόσμο μας έχουν κληροδοτήσει μια κατάσταση όπου τα πάντα είναι περιβεβλημένα με μανδύες ψεύτικους.Και εντάξει,κάπου χρειάζεται ο τύπος(λέμε τώρα) κι ας το δεχτώ.Γιατί όμως στα αγνά αισθήματα που εν τέλει σχετίζονται άμεσα με την ευχαρίστηση ή τη λύπη αντίστοιχα;Εκεί είναι που αναρωτιέμαι.Γιατί εμείς τελικά γινόμαστε πιο σκληροί υποστηρικτές αυτών των προκαταλήψεων-στερεοτύπων από αυτούς που μας τους συν-έστησαν.

Καλησπέρα!



Να μείνουμε για λίγο ακίνητοι και να σκεφθούμε...
Αυτό λέω , όταν αναφέρω την έννοια "γαλήνια αταραξία"...να παρατηρήσουμε προσεκτικά , τόσο τα εξωτερικά δρώμενα ... όσο και τον ίδιο μας τον εαυτό...να δώσουμε χρόνο στην σκέψη και στην ανάλυση των γεγονότων....

Ποιός είναι αυτός , ο απέναντί μας που μιλάει...
Με ποιά ιδιότητα αυτός εμφανίζεται εκεί...
Να παρατηρήσουμε προσεκτικά τι λέει αλλα και πως το λέει...αν έχει επιχειρήματα για κάθε τι που λέει ή το επιχειρήμά του συνίσταται στην αδυναμία του αν αποδείξει το οτιδήποτε υποστηρίζει αναφέροντας το περίφημο/α.."Γιατί έτσι είναι ή γιατί στο λέω εγώ...ή ακόμα γιατί όλοι έτσι κάνουν γύρω μας..."

Και πάλι ακίνητος και αμίλητος , να παρατηρήσεις ακόμα πιο πολύ την ενδεχόμενη οργή του ... ή ακόμα και τον φόβο που εκδηλώνεται εντός του και γίνεται αυτό αντιληπτό απο την θέση μάχης που συνήθως παίρνουν αυτά τα άτομα σαν αισθανθούν ότι αειλούνται...

Εξακολουθώντας να παραμένεις "ακίνητος" και να παρατηρείς -μη παίρνοντας θέση" , θα προσέξεις σιγά-σιγά πολύ περισσότερα πράγματα...απο την περιρέουσα αίσθηση-εντύπωση που αφήνει με την εν γένει παρουσία του αυτό το άτομο και στους υπολοίπους...εκ-θέτοντας και εκτιθέμενο απο ασυενείδητες αγκυλώσεις και φοβίες του αλλα και την συνήθη τάση όλως αυτών να αποδείξουν ότι είναι "μεγέθη" αποβλέποντας πάντα στην αποδοχή αλλα και την αναγνωρισή τους εκ μέρους των άλλων....

Εξακολούθησε να μένεις "ακίνητος" και παρατήρησε...θα δείς και καταλάβεις αλλα και θα αισθανθεις πολλά περισσότερα...πέρα απο τα λόγια ένας ολόκληρος κόσμος αισθήσεων και αισθημάτων θα κατακλύσει τον χώρο και καθρέπτης "βουβός" αλλα ξεκάθαρα ομιλών θα εμφανισθεί και προβολή θα σου κάνει τα όσα -ίσως- μέχρι σήμερα ουδέποτε είχες "δεί"...

Άκου...δές...νοιώσε...παρατήρησε προσεκτικά και τον εαυτό σου και δώσε απάντηση στο "γιατί θέλω τώρα να το πώ αυτό ή εκείνο ή το άλλο...ποιά ανάγκη-αδυναμία με καθοδηγεί..."???

Μην ενοχοποιήσεις τον εαυτό σου για τις όποιες επισημάνσεις κάνεις...και μην αισθανθείς άσχημα...θα είναι η στιγμή της "συνειδητοποίησης και της απελευθέρωσης"...γέλα Προμηθέα..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 11:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έτσι είναι...χρειάζεται συνειδητότητα για τις επιλογές μας...Αλλά τι να πεις όταν βλέπεις ότι αυτοί που μας έφεραν στον κόσμο μας έχουν κληροδοτήσει μια κατάσταση όπου τα πάντα είναι περιβεβλημένα με μανδύες ψεύτικους.Και εντάξει,κάπου χρειάζεται ο τύπος(λέμε τώρα) κι ας το δεχτώ.Γιατί όμως στα αγνά αισθήματα που εν τέλει σχετίζονται άμεσα με την ευχαρίστηση ή τη λύπη αντίστοιχα;Εκεί είναι που αναρωτιέμαι.Γιατί εμείς τελικά γινόμαστε πιο σκληροί υποστηρικτές αυτών των προκαταλήψεων-στερεοτύπων από αυτούς που μας τους συν-έστησαν.

Καλησπέρα!



να μη τα δεχτουμε φιλε μου και εαν μπορουμε να τα αλλαξουμε ... τουλαχιστονς μεσα μας αρχικα και σιγα σιγα να το περασουμε και στους γυρω μας ... δυσκολο? ναι το ξερω ... αλλα μπορουμε να το δοκιμασουμε ... το πολυ πολυ να χαρουμε τηνς "ησυχια" μας χαχα


εαρινε , μπορουμε αραγε να μεινουμε ακινητοι ? και υπο ποιες συνθηκες ? οκ ,το να παω σπιτι ή στη παραλια μετα απο ενα συμβαν και νακαθησω να ΔΩ , φανταζομαι γινεται ίσως το εχουμε κανει ολοι μας και ειπαμε "τι μλκια εκανα παλι" , αλλα την ωρα που τα παντα ειναι ΖΕΣΤΑ που ανεβαζουν το αιμα στο κεφαλι ή "αλλου" (χαχα) μπορουμε να μεινουμε ακινητοι ? και ποση δουλεια θελει αραγε αυτο ?
γιατι εκεινη την στιγμη εχουμε την εκρηξη ... εκεινη την στιγμη το ΕΓΩ ΜΑΣ θιγεται και ΖΗΤΑΕΙ δικαιωση (εστω και αδικη) ... κατι απο μεσα μας φουσκωνει το στηθος , σφιγει το στομαχι , ετοιμοι για πολεμο για μαχη ... ΜΠΑΜ!!! και ολη αυτη την "ροη" πρεπει να την σταματησω ... ωχ βαρυ μου φαινεται φιλε ... αντε να δω ποτε θα το καταφερω χαχα


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 12:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


εαρινε , μπορουμε αραγε να μεινουμε ακινητοι ? και υπο ποιες συνθηκες ? οκ ,το να παω σπιτι ή στη παραλια μετα απο ενα συμβαν και νακαθησω να ΔΩ , φανταζομαι γινεται ίσως το εχουμε κανει ολοι μας και ειπαμε "τι μλκια εκανα παλι" , αλλα την ωρα που τα παντα ειναι ΖΕΣΤΑ που ανεβαζουν το αιμα στο κεφαλι ή "αλλου" (χαχα) μπορουμε να μεινουμε ακινητοι ? και ποση δουλεια θελει αραγε αυτο ?
γιατι εκεινη την στιγμη εχουμε την εκρηξη ... εκεινη την στιγμη το ΕΓΩ ΜΑΣ θιγεται και ΖΗΤΑΕΙ δικαιωση (εστω και αδικη) ... κατι απο μεσα μας φουσκωνει το στηθος , σφιγει το στομαχι , ετοιμοι για πολεμο για μαχη ... ΜΠΑΜ!!! και ολη αυτη την "ροη" πρεπει να την σταματησω ... ωχ βαρυ μου φαινεται φιλε ... αντε να δω ποτε θα το καταφερω χαχα


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Αν ζητάς την προσωπική μου άποψη...θα σου έλεγα "βεβαίως" και το λέω με απόλυτο τρόπο...
Η γνώση λυτρώνει τον άνθρωπο και "αναπλαισιώνει" τη σκέψη του επι διαφόρων θεμάτων και διαμορφώνει άλλα συναισθήματα που παραπέμπουν σε διαφορετικές συμπεριφορές με την σειρά τους...

Το θέμα είναι τι θα νοιώσεις/ω/ουμε κάθε φορά σε κάθε εξωτερικό ερέθισμα...τι ερμηνεία θα δώσεις σε αυτό αλλα και πως θα "δείς" τον απέναντί σου....ασφαλώς χρειάζεται δουλειά το "όλο" αυτό αλλα πίστεψέ με , είναι ρεαλιστικό και εφικτό[τατο]...

Σε πολύ μεγάλο βαθμό , όλοι οι άνθρωποι είναι τόσο προβλέψιμοι και "ερμηνεύσιμοι"...απλά δεν ασχολούμαστε καθόλου με αυτήν την "παράμετρο"...και αντί να ορίζουμε τα "επερχόμενα" ... οριζόμαστε εμείς απο αυτά...και υποκείμεθα σε αυτά...εκχωρώντας το τιμόνι σε αυτά...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 13:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου!

Νομίζω Εαρινέ ότι μου έχει συμβεί αυτό που λες...αλλά σε μια λιγότερο ελεγχόμενη κατάσταση.Μάλλον κατά τύχη έχω βρεθεί στη φάση της παρατήρησης.Το θέμα είναι ότι πολλά είναι ρευστά,όπως λέει και ο makfor,μέσα μου...διαμορφώνω τις απόψεις μου και την ώρα που το κάνω ήδη με πιάνω να διαφωνώ με όσα λέω.Νομίζω ότι η "σταθερότητα" που ψάχνω αλλά και ψάχνουμε απαιτεί πολύ χρόνο,πολλές εμπειρίες και προσπάθεια.

Και αυτό μπορεί να επιτευχθεί όχι όταν απλά πιστεύεις κάτι αλλά όταν αυτό το κάτι γίνεις εσύ ο ίδιος.Δεν ξέρω αν μιλάω για ταύτιση ή για κάτι περισσότερο...Θεωρώ πως όταν η άποψη γίνει από θεωρία πράξη,τότε και η πράξη με τη σειρά της θα γίνει κομμάτι του χαρακτήρα εφαρμοζόμενο κάθε μέρα σε κάθε στιγμή της ζωής μας και γενικά θα διαμορφώσει εμάς και την εικόνα μας στους άλλους δευτερευόντως.

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που τόσο όμορφα περιέγραψες και το θεωρώ δυνατόν.Το θέμα είναι ότι απαιτεί τρομερή ωριμότητα και γκέμια στον εγωισμό...Είναι μια καλή πρόκληση...εγώ τη δέχομαι πάντως καθώς πάνω κάτω σε μια τέτοια κατάσταση θέλω να φτάσω...να μπορώ να βλέπω πίσω από λέξεις και πράξεις και να διακρίνω σκοπούς και ψυχοσυνθέσεις.

Edited by - promitheus90 on 06/12/2010 13:29:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 13:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα φίλοι μου!

Νομίζω Εαρινέ ότι μου έχει συμβεί αυτό που λες...αλλά σε μια λιγότερο ελεγχόμενη κατάσταση.Μάλλον κατά τύχη έχω βρεθεί στη φάση της παρατήρησης.Το θέμα είναι ότι πολλά είναι ρευστά,όπως λέει και ο makfor,μέσα μου...διαμορφώνω τις απόψεις μου και την ώρα που το κάνω ήδη με πιάνω να διαφωνώ με όσα λέω.Νομίζω ότι η "σταθερότητα" που ψάχνω αλλά και ψάχνουμε απαιτεί πολύ χρόνο,πολλές εμπειρίες και προσπάθεια.

Και αυτό μπορεί να επιτευχθεί όχι όταν απλά πιστεύεις κάτι αλλά όταν αυτό το κάτι γίνεις εσύ ο ίδιος.Δεν ξέρω αν μιλάω για ταύτιση ή για κάτι περισσότερο...Θεωρώ πως όταν η άποψη γίνει από θεωρία πράξη,τότε και η πράξη με τη σειρά της θα γίνει κομμάτι του χαρακτήρα εφαρμοζόμενο κάθε μέρα σε κάθε στιγμή της ζωής μας και γενικά θα διαμορφώσει εμάς και την εικόνα μας στους άλλους δευτερευόντως.

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που τόσο όμορφα περιέγραψες και το θεωρώ δυνατόν.Το θέμα είναι ότι απαιτεί τρομερή ωριμότητα και γκέμια στον εγωισμό...Είναι μια καλή πρόκληση...εγώ τη δέχομαι πάντως καθώς πάνω κάτω σε μια τέτοια κατάσταση θέλω να φτάσω...να μπορώ να βλέπω πίσω από λέξεις και πράξεις και να διακρίνω σκοπούς και ψυχοσυνθέσεις.

Edited by - promitheus90 on 06/12/2010 13:29:12


Και μόνο που αισθάνεσαι ή έστω "αφουγκράζεσαι" όλα αυτά που περιέγραψες , παραπέμπει σε μια δυναμική που θα συγκροτήσει την βάση , για όλα τα "εν-νοούμενα"....πραγματικά χαίρομαι γι'αυτό Προμηθέα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
felosial
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 21:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα..

quote:
να μπορώ να βλέπω πίσω από λέξεις και πράξεις και να διακρίνω σκοπούς και ψυχοσυνθέσεις.

παρατήρησε φίλε μου προμηθέα..
χωρίς κρίση απέναντι στον άλλον.
ένα σύμπαν ολόκληρο από αντιλήψεις
πεποιθήσεις πιστεύω εμπειρίες .. κ τόσα ακόμα
είναι απέναντί μας κάθε φορά διαφορετικό.
με ότι αυτό συνεπάγεται, ακόμα κ ο ίδιος άνθρωπος είναι διαφορετικός κάθε στιγμή.

μη μένεις στην πρώτη εντύπωση.
αμφισβήτησε το μυαλό σου που λέει κατάλαβα

ξαναδιάβασε.

όπως πολύ ωραία το λένε οι ωχρά σπειροχαίτη
"Διάβασε με από την αρχή, άσε τη μετάφραση πιάσε το πρωτότυπο"

όποιος έχει όρεξη http://www.youtube.com/watch?v=SZMWo9ulHSU

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 12:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν απογυμνωθούμε από την ιδεολογική μας αμφίεση θα δούμε πολύ καλύτερα τι θέλει να πει ο άλλος και θα καταλάβουμε και μεις τι πραγματικά είμαστε και νιώθουμε.

Σε ευχαριστώ αγαπητή felosial για την παρουσία σου εδώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

felosial
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 15:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είναι τόσα πολλά αυτά που μας ντύνουν...
και είμαστε όλοι υπεύθυνοι γι αυτό.

η συνειδητές όμως επιλογές που μπορούμε να κάνουμε
καθώς σκεπτόμενα όντα
βοηθούν στην απογύμνωση μας από στερεότυπα και προκαταλήψεις.

φιλικά felosial.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

insight
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 14:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους insight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συγχώρεση δεν έρχεται με το 'συγνώμη' αλλά έρχεται με την κατανόηση των αιτιών πίσω από τις πράξεις.

Η κατανόηση των αιτιών μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους. Κυρίως όμως πρέπει πρώτα να κατανοήσουμε τον εαυτό μας και συνήθως θα κατανοήσουμε τους άλλους.

Σημαντική παράμετρος ειναι οι σχέσεις με γονείς και κυρίως οι σχέσεις των γονιών μεταξύ τους. Αυτή η παράμετρος επηρεάζει υποσυνείδητα τις πράξεις του παιδιού και τις σχέσεις του με τους άλλους ανθρώπους.

Ο άνθρωπος μεγαλώνει με αγάπη όταν οι γονείς του είναι αγαπημένοι. Η συγχώρεση θα έρθει όταν έχει κατανοήσει (αρα συγχωρέσει) πρώτα τους γονείς του, και κατ' επέκταση θα μπορεί εύκολα να το κάνει και για τους άλλους ανθρώπους.

http://psychology-in-sight.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy