ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Εγκλωβισμενος σε ενα ονειρο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 08:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή χρονιά και σ' εσένα lazaross!

Εχεις πολλά να μάθεις ακόμα μικρέ. Μιας και ψάχνεσαι γενικά, θα σου προτείνω κάτι που σίγουρα θα σε οφελήσει.
Προσπάθησε την μέθοδο Silva.
Δοκιμασμένη κι επιτυχημένη από πολλούς συνταγή.
Υπάρχει στην Ελλάδα πάνω από 30 χρόνια. Επιτυγχάνεται υψηλός έλεγχος του νου. Με εκπληκτικά αποτελέσματα στην καθημερινή ζωή.
Την μέθοδο αυτή την επινόησε ένα δάσκαλος, ο Silva, για να βελτιωθουν οι επιδόσεις των μαθητών του, με τέτοια επιτυχία, που εξέδωσε και το ομόνυμο βιβλίο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 08:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συμπληρώσω ότι δεν έχει καμμία σχέση με θρησκευτικούς ψυχάκηδες, όπως αυτοί.
Μόνο και μόνο επειδή αντίκεινται "αυτοί", είναι σημάδι ότι είναι καλό γιά εμάς.

Edited by - Πελεγκρίνο on 04/01/2011 08:46:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 16:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lazaross

Γινεται καποιος να εγκλωβιστει μεσα στο ιδιο του το ονειρο; Ειχα μια πολυ περιεργη εμπειρια τις προαλλες. Ολοι εχουμε δει στη τηλεοραση ή μπορει να το εχουμε βιωσει και οι ιδιοι, το να ξυπναμε στον υπνο μας, ή ετσι να νομιζουμε και μετα να ξαναξυπναμε στη πραγματικοτητα.


Γίνεται. Το έχω πάθει -όχι συχνά- και με κάποιο τρόπο νομίζω πως συνειδητοποιώ αυτόν τον εγκλωβισμό. Όχι και πολύ ευχάριστη εμπειρία θα έλεγα διότι αισθάνεσαι μια ανασφάλεια. Σα να λες "τώρα πως την σκαπουλάρουμε από δω?"....

Εχει πολύ έντονες ιδιαιτερότητες το φαινόμενο του ύπνου είναι η αλήθεια...
Αρκετές για να μας σοκάρουν, έστω και προσωρινά.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Firestar
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 00:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ένα βράδυ είδα στον ύπνο μου ότι έπαθα υπνική παράλυση, ήξερα οτι ονειρευόμουν (δεν ξέρω πως) άλλα δεν μπορούσα να ξυπνήσω άλλα ούτε και να κουνηθώ.
Προσπαθώντας κατάφερα να ανοίξω τα μάτια μου και την ίδια στιγμή ένιωσα να με τραβάνε με δύναμη απο τα πόδια προς το κάτω μέρος του κρεββατιού..
'Ηταν τέτοια η τρομάρα μου, το επόμενο πράγμα που θυμάμε ήταν οτι ήμουν καθηστή πάνω στο κρεββάτι κοιτάζοντας γύρω γύρω στο δωμάτιο λες και περίμενα να δώ κανέναν να μου κάνει πλάκα, φυσικά ήμουν μόνη στο σπίτι.
Δεν ξέρω αν αυτό ήταν ένα όνειρο μέσα σε όνειρο,ούτε αν έστω ένα κομμάτι το έζησα ξύπνια. Αυτό που ξέρω είναι και εγώ φίλε lazaross είπα την προσευχή μου για να καταφέρω να ξανακοιμηθώ..
Έχει νιώσει ποτέ κάποιος κάτι παρόμοιο όπως το τράβηγμα απο τα πόδια?
Δεν μπορώ να φάνταστώ τι ήταν ή τι παιχνίδια παίζει καμια φορά το μυαλό..

Everything happens for a reasonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2011, 20:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ.
ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΠΟΙΟΝ (Η' ΚΑΤΙ) ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ
ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ..
ΞΥΠΝΗΣΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ
ΟΧΙ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ... ΑΠΛΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ..
ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ..

CHARMED
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Optimouse
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 18:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Optimouse  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Το φαινόμενο το παθαίνω σπάνια και αν και είναι λίγο τρομακτικό μετά καταλαβαίνω πως πρόκειται για όνειρο και ανηπομονώ μετά από πόσα αναπάντεχα "ξυπνήματα" θα ξυπνήσω επιτέλους στο πραγματικό "όνειρο" :)

Βλέπω πως ξυπνάω στο πραγματικό μου κρεβάτι, στον πραγματικό μου χώρο μέχρι που διαπιστώνω ή ήδη έχω αυτήν την παράξενη αίσθηση πως βρίσκομαι και πάλι σε όνειρο. Προτού δω μια παράξενη οντότητα ή κάτι περίεργο. Υπάρχουν οι περιπτώσεις που είναι όνειρο που μπορώ να κινηθώ και μετά διαπιστώνω κάτι πολύ διαφορετικό στην περιοχή (π.χ. δεν έχει κτήρια έξω) και καταλαβαίνω πως είναι όνειρο αλλά υπάρχει και η περίπτωση του sleep paralysis που αναφέρθηκε όπου πάλι βλέπω να είμαι στο δωμάτιο μου και από την οπτική γωνιά που θα έβλεπα αν είμουν ξύπνιος ξαπλωμένος απλώς δεν μπορώ να κινηθώ.

Να σημειώσω όταν παθαίνω τέτοια περίεργα, τα όνειρα είναι συνήθως εφιάλτες, τρέχω από κάτι, με βασανίζει κάποιο τέρας ή αόρατη οντότητα, νοιώθω κάτι σαν πόνο ή νομίζω (αλλά αυτόν τον χαλαρό πόνο του ονείρου, σαν να σε ζουλάει ή γαργαλάει κάποιος) και επειδή μου προκαλεί δυσφορία, προσπαθώ να ξυπνήσω. Και συνειδητοποιώ ότι ξυπνάω αλλά πάλι είμαι μέσα σε ένα όνειρο και με ξανακυνηγάει αυτή η οντότητα. Τις περισσότερες φορές πάω προς το μπαλκόνι του σπιτιού και πηδάω απ'έξω και κουνάω τα χέρια μου σαν να πετάω και πετάω μακριά για να αποφύγω το οτιδήποτε με κυνηγάει. Επίσης όταν συμβαίνουν αυτά τα αλλεπάλληλα, νομίζω καμιά φορά ψιλοξυπνάω στον πραγματικό κόσμο και πριν σηκωθώ με ξαναπέρνει ο ύπνος. Είναι περιπτώσεις που έχω βαρύ ύπνο (αυτό άραγε λέγεται "ναρκολυψία" αν κατάλαβα;) και την άλλη μέρα είμαι κομμάτια. Πάντως το παθαίνω σπάνια αυτό (με τον εξαντλητικό βαρύ ύπνο και τα αλλεπάλληλα όνειρα) οπότε δεν ανησυχώ. Αλλά πάνε συνήθως μαζί.

Δεν ξέρω, ήταν πολύ ενδιαφέρον το βίντεο για το sleep paralysis, και δεν είχα σκεφτεί πως θα μπορούσε να εξηγούσε διάφορα για alien abductions. Μου φαίνεται παράξενο πάντως γιατί εγώ τόσα χρόνια το παθαίνω σπάνια αυτό και δεν μου πέρασε από το μυαλό τίποτα παραπάνω από το ότι είναι όνειρα. Έχω βέβαια και μια τάση να φιλτράρω την πραγματικότητα με το "προφανές".

I don't exist.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Optimouse
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 19:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Optimouse  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, θα προσθέσω και ένα πολύ ενδιαφέρον σπάνιο φαινόμενο το οποίο δυστυχώς ακόμα δεν μπορώ να βρω επιβεβαιωμένα στοιχεία στο internet πέρα από τις αναφορές στο ίδιο άρθρο που είχε εμφανιστεί σε ένα strange.

Πρόκειται για περιπτώσεις γυναικών που πέσανε για ύπνο που διάρκησε πολλά χρόνια, κάτι σαν κώμα αλλά δεν ήταν κώμα. Ορισμένες αφώτου ξύπνησαν διηγήθηκαν πως ζούσαν κανονικά όλη την περίοδο σε έναν ονειρικό κόσμο νομίζοντας πως είναι η πραγματική τους ζωή, π.χ. παντρευτήκαν, είχαν παιδιά, κλπ που δεν διέφερε από τον πραγματικό κόσμο κατά πολύ. Φαντάσου τώρα εκεί που ζεις κανονικά για χρόνια ολόκληρα και διαβάζεις αυτό το κείμενο, να "ξυπνήσεις" έτσι πραγματικά και να ανακαλύψεις πως η ζωή σου ήταν όνειρο και είσαι ένας άλλος σε έναν άλλο διαφορετικό κόσμο.

Δείτε το κείμενο του Nyarlathotep κάπου στη μέση:
http://www.antidogma.gr/forum/viewtopic.php?f=156&t=2626&start=10

Ο συγγραφέας του άρθρου αναφέρει διάφορες περιπτώσεις και πως υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία για αυτό. Ίσως το internet δεν φτάνει και πρέπει να ψάξει κανείς σε βιβλιοθήκες ή να ρωτήσει σχετικούς γιατρούς άμα ξέρουν τίποτα. Φανταζόμουν ότι τόσο φανταστικές υποθέσεις θα είχαν κάπου αναφορά. Θα ξαναδοκιμάσω.

I don't exist.

Edited by - Optimouse on 04/02/2011 19:12:42

Edited by - Optimouse on 04/02/2011 19:13:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

daimwn
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 15:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια καλησπερα,

αν εχω συλλαβει καλα το πνευμα της συζητησης να πω και εγω κατι.

Καθε που παω για υπνο, χμ ειναι μια μικρη ιεροτελεστια. Τι εννοω? Πως προετοιμαζεται καποιος να ταξιδεψει? Κατι τετοιο. Και καθε φορα ταξιδευω σε ομορφους τοπους. Για να το συνδυασω και με την μεθοδο Silva που αναφερθηκε πιο πανω, ειναι πολυ ενδιαφερον οταν καποιος παει να κοιμηθει να προσπαθησει να κρατησει την επιγνωση του. Γινονται και τα δυο. Και μετα ισως καταλαβει αλλα πραγματα, ισως ταξιδεψε πιο "συνειδητα" παροτι κοιμαται.

Το κανω καθε μερα τωρα, εδω και μηνες. Ισως ο υπνος μου να εχει μειωθει για καμια ωρα, αλλα τα ονειρα μου ειναι πιο ζωντανα.

Να ειστε καλα ολοι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alice in wonderland
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2011, 23:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

λαζαρος ως πειραγμα το ειπα , σορυ εαν σε εθιξα !!! ο σκοπος ηταν να σε βαλω σε σκεψεις ... αλλα οχι να σε προσβαλω ... σορυ και παλι

φιλε μου εχεις δικαιωμα να πιστευεις οπως και εγω φυσικα ... αλλα οταν αφορα θεμα υγειας , κανε οτι προσευχη θες φιλε μου αλλα πανε και σε ενα γιατρο , δεν εχεις να χασεις τιποτα ... καταλαβες ? οταν διαβαζω οτι "ο εγκλωβισμος" που λες , ειναι συμπτωμα ασθενειας (που μπορει να μην εχεις φυσικα , γιατρος δεν ειμαι) και μου λες για προσευχη ... εε τι να κανω ? να μην κανω το πειραγμα ρε φιλε ? αφου με "προκαλας" (χαχαχα)

ασε με εμενα να λεω , εσυ κανε οτι νομιζεις ... αλλα εαν σου συμβαινει τοσο συχνα οσο λες , πανε σε ενα γιατρο φιλε μου ... εχω δει τοσα τρελλα πραγματα (που η θρησεκεια οδηγησε σε θανατο καθως ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ!!!!!!!!!!) που ουτε να τα σκεφτομαι θελω ... δε χανεις τιποτα ... και κανε και την προσευχη σου κανενα προβλημα

παντως μου επιτρεπεις να μη πιστευω τιποτα ? το ευχομαι ... να εισαι καλα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy