ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Συγχρονη οικουμενικη συνοδος ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
atheos
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2011, 23:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελος παντων.. στο θεμα μας τωρα .. τελικα η εκκλησια τι πρεπει να κανει ?? να δωσει την περιουσια τησ στο ελληνικο κρατος ?? να επιτρεψη τους γαμους ομοφιλωφιλων μεσα στην εκκλησια ?? τι στο καλο πρεπει να κανει ??? Α και μια απορεια η ορθοδοξη εκκλησια νυστευει σχεδον τισ μισεσ μερεσ του χρονου...η παπαδεσ θεωρητικα κανουν ολεσ τις νυστιες... τοτε για πιον λογο οι περισσοτερη παπαδεσ και αρχεπισκοποι ειναι σχετικα ευσωμοι παρολου που κανουν θεωρητικα τον μισω χρονο νυστια ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2011, 23:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υποθετω οτι το λιγοτερο προβλημα που εχει η εκκλησια ειναι ο γαμος των ομοφιλοφυλων ...

το προβλημα της εκκλησιας ειναι οτι οσα λεει περι κοσμοθεωριας ειναι στο βροντο πλεον , οταν αποριπτει την θεωρια της εξελιξης , οταν αδιαφορει για τον ψυχισμο του καθε ατομου και τους τσουβαλιαζει ολους , οταν δινει λυσεις σε ιατρικα θεματα ... εε ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΟΝΤΡΟ ...

η οποια συνοδος , αυτο που θα επρεπε να κανει ειναι να ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ολα οσα λεει η εκκλησια και μαλιστα να δωσει και μερικες συγνωμες για τις μλκιες που κανει εδω και αιωνες ... εαν εκανε κατι τετοιο παντως θα γεμιζε τις εκκλησιες αλλα δε το βλεπω γιατι οπως ολοι ξερουμε αυτοι που την κυβερνανε ζουνε σε αλλο κοσμο και η αρτηριοσκληρωση δινει και παιρνει !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2011, 23:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τελος παντων.. στο θεμα μας τωρα .. τελικα η εκκλησια τι πρεπει να κανει ?? να δωσει την περιουσια τησ στο ελληνικο κρατος ?? να επιτρεψη τους γαμους ομοφιλωφιλων μεσα στην εκκλησια ?? τι στο καλο πρεπει να κανει ??? Α και μια απορεια η ορθοδοξη εκκλησια νυστευει σχεδον τισ μισεσ μερεσ του χρονου...η παπαδεσ θεωρητικα κανουν ολεσ τις νυστιες... τοτε για πιον λογο οι περισσοτερη παπαδεσ και αρχεπισκοποι ειναι σχετικα ευσωμοι παρολου που κανουν θεωρητικα τον μισω χρονο νυστια ??




Αχαχαχαχα!! Έγραψες με το τελευταίο. Ε σιγά βρε παιδάκι μου! Κι οι αγελάδες μόνο με μαρουλάκι τη βγάζουν, αλλά είδες πώς είναι.

Όσον αφορά στη νηστεία, θεωρώ πως είναι ένα καθαρά τυπολατρικό φαινόμενο απ αυτά του θεαθηναι και τίποτα παραπάνω. Έλεος δηλαδή.

Όσο αφορά στους γάμους των ομοφυλόφιλων λέω απλώς πως είμαι υπέρ.

Εσύ τι πιστεύεις? Ας το συζητήσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2011, 23:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγο θα ελεγα να τιν δοσι ολοκληρη στο κρατοσ.Να μην εχουν ει παπαδεσ λαιφτα και να κανουν νιστυα ολο τον χρονο.
Για τουσ γαμουσ ομωφιλωφιλων ναι να επητραπουν αμαισοσ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2011, 23:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγο θα ελεγα να τιν δοσι ολοκληρη στο κρατοσ.Να μην εχουν ει παπαδεσ λαιφτα και να κανουν νιστυα ολο τον χρονο.
Για τουσ γαμουσ ομωφιλωφιλων ναι να επητραπουν αμαισοσ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.



Νικόμαχε, έγραψες λάθος το κράτος Με ω γράφεται :Ρ:Ρ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2011, 23:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καλυτερα λοιπον για την εικονα σου

αυτο ακριβως ειναι το θεμα φιλε μου , οτι κανουμε το κανουμε για την εικονα μας ... και αυτο μας το επιβαλουν απο παιδια και οταν μεγαλωσουμε μας γινεται συνηθεια ... και πλεον τροπος ζωης ...

με εξοργιζει ακριβως αυτο , ειδικα οταν συμβαινει στα παιδια που δεν εχουν λογω και που η παγιδα ειναι αορατη ... και δεν φταις εσυ , φταινε αυτοι που σε καναν ετσι φιλε μου και μη το παρεις αρνητικα αυτο , δεν ξερω αλλες λεξεις να στο πω !!!

η εικονα μας λοιπον , πανω απο ολα ... και αραγε τα θελω μου που ειναι ? που ακριβως στην εικονα μου θα βρω τα θελω μου ? που θα βρω το ειναι μου ? ή μηπως ΔΕ ΜΕ ΘΕΛΟΥΝ να θελω , ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΟΥΝ να ειμαι ... γιατι ετσι θα με οριζουν ποιο ευκολα ... σηκω ... κατσε ... στασου στο ενα ποδι ... γαβ γαβ doog DOG ή GOD ... δε ξερω μπερδευτηκα χαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]

Edited by - makfor on 12/01/2011 23:55:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2011, 00:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναρκισσα δεν αιμαθα ωρθωγραφοια στω σχωλυω.
Λιπαμε!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2011, 00:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναρκισσα δεν αιμαθα ωρθωγραφοια στω σχωλυω.
Λιπαμε!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.



δαιν ποιράζυ.θα σου σημπαρρασταθό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

johnannis
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2011, 15:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κοιτα μακφορ, πιστευω πως αν υπαρχει θεος τοτε υπαρχουν και γιγαντια καλαμαρια που πετανε λειζερ απο τα αυτια και τρωνε καραβια. Το να πιστευει καποιος στο θεο το θεωρω χαζο οταν πλεον υπαρχει και η επιστιμονικη εξηγηση.
Ομως μετα απο τοσους αιωνες η εκκλησια και κυριως τα μυστηρια της εχουν διειςδυσει στη ζωη μας και εχουν γινει ενα με τις παραδωσεις μας, ειναι λοιπον αυτονοητα για ολους πχ ο γαμος η η βαπτιση
Δε λεω λοιπον οτι καθομαι σα το μλκ στην εκκλησια και λαω και αμην, αλλα δε θελω να καταργηθει ενα μερως των παραδοσεων μας
Απο την αλλη η εκκλησια δε πρεπει να εχει ουτε εξουσια ουτε πλουτο γιατι παρασειρεται και οδηγητε σε αλαζονιμα συμπερασματα και μετα την πληρωνουμε
Επισης μου τη δινει το αλαθητο της εκκλησιας και πιστευω πως ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ , πχ νηστια, γιατι να νηστευουμε οταν ο χριστος κοινωνησε τους μαθητες στο μυστικο δειπνο χορτατους ? κα τετοια
Τεςπα εγω εκκλησια παω δυο φορες το χρονο και θα παω μονο στο γαμο μου επιπλεον, αυτη ειναι η γνωμη μου για την εκκλησια, ενα μουσειακο ειδος που χρησιμοποιουμε ελαχιστα λογο συνηθειας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2011, 15:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
johnanis
Δεν ξερω που να σε τοποθετησω ηλικιακα.16.17,18?
Για να σου μιλησω αναλογως.
Ο λογος σου ειναι μπερδεμενος.Νεοελληνικη λογοτεχνια κανετε η την καταργησανε και αυτη?

Τα ερωτηματα τωρα και θα ηθελα να δω απαντησεις απο μεσα σου.
1.Πως απεδειχθη με επιστημονικο τροπο η μη υπαρξη Θεου?
2.Πως εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν τα καλαμαρια που λες?
3.Πως ξερεις αν καταπινουν καραβια η οχι?
4.Οι δυο φορες που πας στην εκκλησια,για ποιο λογο ειναι?Και γιατι δεν πας 10 η καθολου,και αφου την αρνεισαι στο συνολο της.Αν δεν υπαρχει θεος τι θελεις στην εκκλησια?


Ξερεις,πρωτα μαθαινεις τι ζητας και μετα κανεις.
Αν τα βηματα σου,σε οδηγουν εκει που ο νους σου δεν θελει,εισαι προβατο.
Τι εισαι λοιπον φιλε?Λυκος η προβατο?
Οι απαντησεις σου θα δειξουν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

johnannis
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2011, 18:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεκαπεντε ειμαι ακομα
κοιτα στην εκκλησια παω τα φωτα και την ανασταση, εκτος απο μυστηριο ειναι και ... κοσμικη εκδηλωση δεν μπορεις να μην πας γιατι ειναι παραδωση,εθιμο οπως θες πεστο. Δε θα σταματησω να πηγαινω μεχρι να μεγαλωσω λιγο ακομα, τουλαχιστον για την ανασταση γιατι μετα αμκολουθουν κι αλλα πχ μαγιριτσα κα
Για την υπαρξη του θεου δεν το εχουν καταριψει ακομα, ομως παντα προσπαθω να εξηγω τα πραγματα γυρω μου λογικα, ακομα και το πως φτιαχτηκε η γη η οι ανθρωποι, ομως δεν μπορω να εξηγησω ακομα πως δημιουργηθηκε το συμπαν. Ομως ουτε δεχομαι σαν εξηγηση οτι ηταν ενας τυπος που την πρωτη μερα εφτιαξε τον ουρανο, τη δευτερη τη γη κτλ
τον ευατο μου δεν τον θεωρω προβατο, δυο φορες το χρονο που παω σου εξηγησα ποιο πανω γιατι, πως να το πω ειναι εθιμο πλεον οχι πιστη.
παντως οποτε παω βαριεμαι του κερατα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2011, 22:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνα με τη δηλωση σου,εισαι ανηλικος και επειδη ειναι αλλοι υπευθυνοι για την διαπεδαγωγηση σου,εγω προσωπικα δεν θα συμμετεχω σε θεματα δικα σου.Καλυτερα να τα πεις με ανθρωπους του περιβαλλοντος σου και οχι δημοσιως σε φορουμ.Στερεισαι κρισης και ειναι επικινδυνο για την πνευματικη σου υγεια.
Αυτα αν πραγματι εισαι 15.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

johnannis
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 15:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν καταλαβαινω το "ειναι επικυνδινο για την πνευματικη σου υγεια".
και ειμαι πραγματι δεκαπεντε, γιατι αμφιβαλεις? με κανεις για λιγοτερο η περισσοτερο και απο που ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2011, 15:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
δεν καταλαβαινω το "ειναι επικυνδινο για την πνευματικη σου υγεια".
και ειμαι πραγματι δεκαπεντε, γιατι αμφιβαλεις? με κανεις για λιγοτερο η περισσοτερο και απο που ?


Ειδες ποσο επικινδυνο ειναι??

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

johnannis
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2011, 17:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν σε καταλαβαινω ειλικρινα, που ειναι ? δν βλεπω τιποτα το επικυνδυνο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy