ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Περι Μαγειας (Βιβλιο) Ερωτησεις/Αποψεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μμμμ... είναι ένα ζήτημα που προτιμώ να μη το αγγίζω, αλλά θεωρώ ότι η μαγεία είναι δίκοπο μαχαίρι... Σημασία δεν έχει πόσο ψαγμένος είμαι, αλλα ποιος έχει περισσότερη εμπειρία. Για αυτό σε παραπέμπω στον Dr Know...


Ok..........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο σωστός γιατρός αυτό κάνει, αν κάτι δεν είναι μέσα στην ειδικότητα του, σε παραπέμπει σε αυτόν που έχει την κατάλληλη.
Δε θα 'θελες να πας σε έναν οδοντίατρο και να σου κάνει εγχείρηση καρδιάς


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/01/2011 22:40:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο σωστός γιατρός αυτό κάνει, αν κάτι δεν είναι μέσα στην ειδικότητα του, σε παραπέμπει σε αυτόν που έχει την κατάλληλη.
Δε θα 'θελες να πας σε έναν οδοντίατρο και να σου κάνει εγχείρηση καρδιάς


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/01/2011 22:40:12



Εντάξει,Δρ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 00:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενταξει παιδια ! Τελικα δεν αντεξα και πηγα και διαβασα το βιβλιο! Διαβασα περιπου 30-40 σελιδες περιλιπτικα! Π.χ τι ειναι ο καθε δαιμονας ,την ομολογια του κτλπ!
Ενταξει δεν μπηκα σε κανεναν πειρασμο να κανω καμια βλακεια! Παντως μου εκαναν εντυπωση πολλα πραγματα...Μου δημιουργηθηκαν καποια αλλα ερωτηματα που ισως να μπορειτε να μου τα λυσετε...


Ο καθε δαιμονας ειχε την ομολογια του,επισεις ελεγαν οτι μερικοι (οι περισσοτεροι) δεν συμπαθουν τους ανθρωπους κτλπ,Ο συγραφεας για αρκετους δαιμονες ελεγε να μην κανεις συμφωνιες κτλπ κτλπ. Επισεις μου εκανε εντυπωση που στις ομολογιες τους οι δαιμονες ηταν ειλικρινης,πχ ελεγαν οτι αν κανεις συμφωνια μαζι τους θα χασεις την ψυχη σου κτλπ! Ηταν και καποιοι δαιμονες που ηταν "καλοι" ,ελεγε ο συγραφεας οτι αυτοι μπορουν να βοηθησουν αν θελουν χωρις κανενα ανταλαγμα,πχ για μεταλουργια,καλητεχνια και αλλα...Τονισε οτι δεν ειναι ολοι οι δαιμονες κακοι,γιατι στην ουσια και αυτοι αγγελοι ηταν!

(Το βιβλιο ελεγε για καθε δαιμονα πως να τον επικαλεσεις,να τον δεσεις,να τον εξορκισεις)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 09:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ σου λέω να το ξεχάσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 10:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ηταν και καποιοι δαιμονες που ηταν "καλοι" ,ελεγε ο συγραφεας οτι αυτοι μπορουν να βοηθησουν αν θελουν χωρις κανενα ανταλαγμα,πχ για μεταλουργια,καλητεχνια και αλλα...
χα-χα χα-χαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 12:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ηταν και καποιοι δαιμονες που ηταν "καλοι" ,ελεγε ο συγραφεας οτι αυτοι μπορουν να βοηθησουν αν θελουν χωρις κανενα ανταλαγμα,πχ για μεταλουργια,καλητεχνια και αλλα...
χα-χα χα-χα


Exactly that!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 13:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lazaroukos: Ενταξει παιδια ! Τελικα δεν αντεξα και πηγα και διαβασα το βιβλιο! Διαβασα περιπου 30-40 σελιδες περιλιπτικα! Π.χ τι ειναι ο καθε δαιμονας ,την ομολογια του κτλπ!
Ενταξει δεν μπηκα σε κανεναν πειρασμο να κανω καμια βλακεια! Παντως μου εκαναν εντυπωση πολλα πραγματα...Μου δημιουργηθηκαν καποια αλλα ερωτηματα που ισως να μπορειτε να μου τα λυσετε...


Ο καθε δαιμονας ειχε την ομολογια του,επισεις ελεγαν οτι μερικοι (οι περισσοτεροι) δεν συμπαθουν τους ανθρωπους κτλπ,Ο συγραφεας για αρκετους δαιμονες ελεγε να μην κανεις συμφωνιες κτλπ κτλπ. Επισεις μου εκανε εντυπωση που στις ομολογιες τους οι δαιμονες ηταν ειλικρινης,πχ ελεγαν οτι αν κανεις συμφωνια μαζι τους θα χασεις την ψυχη σου κτλπ! Ηταν και καποιοι δαιμονες που ηταν "καλοι" ,ελεγε ο συγραφεας οτι αυτοι μπορουν να βοηθησουν αν θελουν χωρις κανενα ανταλαγμα,πχ για μεταλουργια,καλητεχνια και αλλα...Τονισε οτι δεν ειναι ολοι οι δαιμονες κακοι,γιατι στην ουσια και αυτοι αγγελοι ηταν!

(Το βιβλιο ελεγε για καθε δαιμονα πως να τον επικαλεσεις,να τον δεσεις,να τον εξορκισεις)


Εσύ ο ίδιος τί γνώμη έχεις για όσα διάβασες?
Κάνε μία κριτική του βιβλίου ή των αποσπασμάτων που διάβασες και βάλε τη λογική σου να δουλέψει και αν θέλεις μοιράσου τα και εδώ με εμάς...
Καλή συνέχεια!!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 14:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Lazaroukos: Ενταξει παιδια ! Τελικα δεν αντεξα και πηγα και διαβασα το βιβλιο! Διαβασα περιπου 30-40 σελιδες περιλιπτικα! Π.χ τι ειναι ο καθε δαιμονας ,την ομολογια του κτλπ!
Ενταξει δεν μπηκα σε κανεναν πειρασμο να κανω καμια βλακεια! Παντως μου εκαναν εντυπωση πολλα πραγματα...Μου δημιουργηθηκαν καποια αλλα ερωτηματα που ισως να μπορειτε να μου τα λυσετε...


Ο καθε δαιμονας ειχε την ομολογια του,επισεις ελεγαν οτι μερικοι (οι περισσοτεροι) δεν συμπαθουν τους ανθρωπους κτλπ,Ο συγραφεας για αρκετους δαιμονες ελεγε να μην κανεις συμφωνιες κτλπ κτλπ. Επισεις μου εκανε εντυπωση που στις ομολογιες τους οι δαιμονες ηταν ειλικρινης,πχ ελεγαν οτι αν κανεις συμφωνια μαζι τους θα χασεις την ψυχη σου κτλπ! Ηταν και καποιοι δαιμονες που ηταν "καλοι" ,ελεγε ο συγραφεας οτι αυτοι μπορουν να βοηθησουν αν θελουν χωρις κανενα ανταλαγμα,πχ για μεταλουργια,καλητεχνια και αλλα...Τονισε οτι δεν ειναι ολοι οι δαιμονες κακοι,γιατι στην ουσια και αυτοι αγγελοι ηταν!

(Το βιβλιο ελεγε για καθε δαιμονα πως να τον επικαλεσεις,να τον δεσεις,να τον εξορκισεις)


Εσύ ο ίδιος τί γνώμη έχεις για όσα διάβασες?
Κάνε μία κριτική του βιβλίου ή των αποσπασμάτων που διάβασες και βάλε τη λογική σου να δουλέψει και αν θέλεις μοιράσου τα και εδώ με εμάς...
Καλή συνέχεια!!!


Η γνωμη μου ειναι,οτι ο δαιμονας ειναι δαιμονας,δαιμονας=ψεμα,απατη,κακια, και πολλα αλλα "κακα" χαρακτηρηστικα!
Οπως ειπα παραπανω δεν θα εμπαινα στην διαδικασια να κανω καμια βλακεια,γιαυτο και ειπα οτι μου δημιουργιθικαν καποια αλλα ερωτηματα,το οτι ανεφερε πως καποιοι δαιμονες ειναι "καλοι" δεν σημαινει πως πιστευω το ιδιο εγω,γιαυτο και το ανεφερα,να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας!




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2011, 02:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lazaroukos προσπάθησε την επόμενη φορά που θα κάνεις "quote" κάποια απάντηση μέλους, να μην βάζεις μαζί και την ψηφιακή του υπογραφή (εικόνα), απλά μόνο το απόσπασμα από το μήνυμα που θέλεις να απαντήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2011, 03:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η γνωμη μου ειναι,οτι ο δαιμονας ειναι δαιμονας,δαιμονας=ψεμα,απατη,κακια, και πολλα αλλα "κακα" χαρακτηρηστικα!
Οπως ειπα παραπανω δεν θα εμπαινα στην διαδικασια να κανω καμια βλακεια,γιαυτο και ειπα οτι μου δημιουργιθικαν καποια αλλα ερωτηματα,το οτι ανεφερε πως καποιοι δαιμονες ειναι "καλοι" δεν σημαινει πως πιστευω το ιδιο εγω,γιαυτο και το ανεφερα,να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας!

Μέσα στο βιβλίο ο συγγραφές αναφέρει πως βρέθηκαν στα χέρια του οι "ομολογίες", ποιές ήταν οι πηγές του??

"Δαίμων είναι αυτός που γνωρίζει"

Αν θέλεις να δεις περισσότερα και να απογυμνώσεις την μεταχριστιανική σημασία των δαιμόνων, μπορείς να βρεις κάποιες πληροφορίες σε ένα παλαιότερο θέμα που είχε ανοίξει εδώ: Δαίμονες

Φιλικά..



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2011, 13:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Η γνωμη μου ειναι,οτι ο δαιμονας ειναι δαιμονας,δαιμονας=ψεμα,απατη,κακια, και πολλα αλλα "κακα" χαρακτηρηστικα!
Οπως ειπα παραπανω δεν θα εμπαινα στην διαδικασια να κανω καμια βλακεια,γιαυτο και ειπα οτι μου δημιουργιθικαν καποια αλλα ερωτηματα,το οτι ανεφερε πως καποιοι δαιμονες ειναι "καλοι" δεν σημαινει πως πιστευω το ιδιο εγω,γιαυτο και το ανεφερα,να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας!

Μέσα στο βιβλίο ο συγγραφές αναφέρει πως βρέθηκαν στα χέρια του οι "ομολογίες", ποιές ήταν οι πηγές του??

"Δαίμων είναι αυτός που γνωρίζει"

Αν θέλεις να δεις περισσότερα και να απογυμνώσεις την μεταχριστιανική σημασία των δαιμόνων, μπορείς να βρεις κάποιες πληροφορίες σε ένα παλαιότερο θέμα που είχε ανοίξει εδώ: Δαίμονες

Φιλικά..

[/center]


Ευχαριστω για το Link,θα το διαβασω :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2011, 15:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Lazaroukos τους βασικούς κανόνες τις μαγείας καθώς και πώς να καλέσεις αγγέλους και άλλα πνεύματα του Δημιουργού για τη προστασία σου και την πνευματική σου ΑΝΟΡΘΩΣΗ θα τα βρεις εδώ:

ΘΕΟΥΡΓΙΑ


Edited by - Peohim on 23/01/2011 14:48:48


1000 ευχαριστω φιλε μου,να σου πω την αληθεια δεν ηξερα οτι μπορεις να καλεσεις και αγγελους για προστασια κτλπ! Θα checkaro το λινκ! :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lazaroukos
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2011, 15:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Lazaroukos τους βασικούς κανόνες τις μαγείας καθώς και πώς να καλέσεις αγγέλους και άλλα πνεύματα του Δημιουργού για τη προστασία σου και την πνευματική σου ΑΝΟΡΘΩΣΗ θα τα βρεις εδώ:

ΘΕΟΥΡΓΙΑ


Edited by - Peohim on 23/01/2011 14:48:48


Πολυ αστειο ! Κατι ατομα σαν εσενα χαλανε ολη την διαθεση και την μαγεια να διαβαζεις αυτο το forum!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 09:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δαιμονες ΄΄ καλοι΄΄ ? δεν υπαρχουν.... ναι καποτε ηταν αγγελοι....ΚΑΠΟΤΕ. κι ο διαβολος καποτε αγγελος ηταν . ομως το τοτε με το τωρα εχει αλλαξει κατα πολυ. οι δαιμονες κοιτανε να εξαπατησουν οποιον κανει συμφωνιες μαζι τους. ειναι πανεξυπνοι κ πολυ καλοι ψευτες. ειχα διαβασει καποτε καπου μια ιστορια ενος που εκανε συμφωνια με εναν δαιμονα .. του ζητησε να του δωσει πολλα λεφτα κι ο δαιμονας δεχτηκε με τον ορο ο αντρας να του ΄΄δωσει΄΄ αυτο που υπαρχει πισω απο το μπαουλο που βριδκοταν στο χωρο. ο αντρας δεχτηκε σκεφτομενος οτι δε εχει καμια αξια το μπαουλο.
μετα απο μερες κερδισε παρα πολλα χρηματα. και η μητερα του πεθανε.
γιατι πισω απο το μπαουλο ηταν το δωματι της μητερας του. αρα π ρ ο σ ο χ η .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mysteryseeker
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2011, 23:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα.... θα θελα αν ξερει κανεις να μου πει που στον κεντρο της αθηνας εχει βιβλιοπωλεία με βιβλια μαγειας κτλ! δεν εννοω ελευθερουδακη public ktl
ευχαριστώ :-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2011, 12:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δαιμονες ΄΄ καλοι΄΄ ? δεν υπαρχουν.... ναι καποτε ηταν αγγελοι....ΚΑΠΟΤΕ. κι ο διαβολος καποτε αγγελος ηταν . ομως το τοτε με το τωρα εχει αλλαξει κατα πολυ. οι δαιμονες κοιτανε να εξαπατησουν οποιον κανει συμφωνιες μαζι τους. ειναι πανεξυπνοι κ πολυ καλοι ψευτες. ειχα διαβασει καποτε καπου μια ιστορια ενος που εκανε συμφωνια με εναν δαιμονα .. του ζητησε να του δωσει πολλα λεφτα κι ο δαιμονας δεχτηκε με τον ορο ο αντρας να του ΄΄δωσει΄΄ αυτο που υπαρχει πισω απο το μπαουλο που βριδκοταν στο χωρο. ο αντρας δεχτηκε σκεφτομενος οτι δε εχει καμια αξια το μπαουλο.
μετα απο μερες κερδισε παρα πολλα χρηματα. και η μητερα του πεθανε.
γιατι πισω απο το μπαουλο ηταν το δωματι της μητερας του. αρα π ρ ο σ ο χ η .

Έχω διαβάσει κάποιες παρόμοιες ιστορίες, και πάντα είχα την εξής απορία: Το τάδε άτομο πέθανε, λόγω της συμφωνίας που έκανε ο γνωστός του. Αυτό δίνει δικαίωμα στον δαίμονα να εκμεταλευτεί την ψυχή του;

Και κάτι ακόμα. Οι δαίμονες κατά κύριο λόγο δεν έχουν ανθρώπινες ρίζες; δε νομίζω κάποιος υψηλόβαθμος δαίμων (πρώην άγγελος) να ασχοληθεί με συμφωνίες. Του πεταματού δουλειά θα το θεωρεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lula
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2011, 20:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πιστεύω στην μαγεία, ποτέ μου δεν έχω δει μαγεία. Νομίζω τα πάντα είναι στο μυαλό και ίσως από κει να βγαίνουν όλα, ακόμα και οι ενέργειες που μοιάζουν με μαγεία, ή συμπτώσεις --> ναι, μιλάω για την γκαντέμο τύχη και την σκέτο τύχη! λολ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy