ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΣΕΛΗΝΗ-ΤΕΧΝΗΤΟΣ Η ΦΥΣΙΚΟΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΛ-ΛΗΝ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 17:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ-ΛΗΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Σκιές του Φεγγαριού,

Κατ' αρχήν να είσαι καλά!

Το όνομα Σελήνη δόθηκε αργότερα (και γράφεται μέ ένα "λ") και δεν έχει σχέση με το όνομα Έλλην, εκ της Ελλάδος (Ελ-λας=Ιερή Γη). Το πραγματικό της όνομα ήταν και είναι Λεβάν, όπως ακριβώς αναφέρεται και στην τριτης βαθμίδας μασονική μύηση (μασόνων 18ου βαθμού και άνω), από την Αγγλικές και Αμερικάνικες στοές της ΑΟΑ (Adeptis Ordo Atlantis). Ωστόσο δεν ανήκω στους κόλπους αυτής της θρησκείας (διότι περί αυτού πρόκειται).


Φίλη Sunny,

Ο Κύκλος που παρουσιάζεται γύρω από την Πανλεβάν (Πανσέληνο) είναι αποτέλεσμα εκπομπών ακτινοβολίας που λαμβάνουν χώρα και έχουν τη Γη ως τελικό αποδέκτη. Αυτά τα σήματα έχουν αποκωδικοποιηθεί ως ένα μεγάλο βαθμό και έχουν μεταφραστεί ως "εκπομπές σημάτων μαζικής υστερίας και νοητικού ελέγχου". Το πρώτο μεγάλο πείραμα αυτής της τεχνολογίας επί της Γης ήταν το συγκρότημα Beatles, το οποίο στις συναυλίες του συμπεριλάμβανε παρόμοιους μηχανισμούς εκπομπής των παραπάνω σημάτων.
Αυτές οι εκπομπές γίνονται σε δύο φάσεις. Στην Πανλεβάν (πανσέληνο) όπου έχουμε και τη μέγιστη μεταφορά ακτινοβολίας και στη νέα Λεβάν (Νέα Σελήνη), όπου οι εκπομπές είναι κάπως ελαφρότερες.

Προ δύο ετών, παρόντας με φίλους στο Σούνιο, βράδυ και κατά τη διάρκεια ΠανΛεβάν, καθόμασταν στην παραλία και στην παρέα υπήρχε μια παράξενη αίσθηση. Η "ενεργητικότητα" της Λεβάν ήταν εντονότατη. Οπότε, εκεί που καθόμασταν σε πεντακάθαρο ουρανό, με θάλασσα κυριολεκτικά λάδι και το φεγγάρι πάνω από αυτή, παρατηρήσαμε το εξής παράδοξο... Εδώ θάλασσα, εκεί Σελήνη... που είναι η αντανάκλαση;;;
Ειλικρινά ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ αντανάκλαση! Οι εκπομπές της Λεβάν ήταν τόσο ισχυρές, που καλύπτανε το ίδιο το φως!

Μήπως τα παραπάνω σας δίνουν και μια εξήγηση για το ότι πολλά άτομα συμπεριφέρονται παράξενα κατά τη διάρκεια μιας ΠανΛεβάν (Πανσέληνου);
Ή μήπως έχετε παρατηρήσει ότι οι μεγάλες επιθέσεις (ειδικά των Αμερικανών) ξεκινούν είτε με Νέα Λεβάν είτε με ΠανΛεβάν;
Σε αυτές τις δύο περιόδους γίνονται τελετές μαύρης μαγείας (γνωρίζω ιδιαίτερα για το Λονδίνο), οι οποίες εντείνονται ακόμη περισσότερο και με ανθρωποθυσίες στις φάσεις της ΠανΛεβάν.

Επίσης Sunny, για τις χρονολογίες μπορείς να βρεις αναφορές στους αρχαίους συγγραφείς Πλάτωνα και τον Λουκιανό. Συγκεκριμένα τα είχα διαβάσει από μια αναφορά μιας έρευνας ιστορικών και τα διασταύρωσα στα άνωθεν κείμενα.
Όσο για τις θέσεις και πορείες της Λεβάν & της Λίλιθ, προέρχονται από επιστημονικές παρατηρήσεις, που διάφοροι ερευνητές έχουν συγκεντρώσει κατά καιρούς.

_____________

Οι αστρονόμοι συμπέραναν ότι η Σελήνη ΔΕΝ είναι φυσικός δορυφόρος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 18:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mipos me tous filous sou eixate katanalosei alkool?
ego exo dei poles fores panselino eno eimai sti 8alassa, alla kati tetio pote ma pote den to paratirisa (gia na miliso kalitera paratirisa tin anaklasi)



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛ-ΛΗΝ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 18:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ-ΛΗΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_____________________________
se allo 8ema exo pei oti den eiparxei iliko sto simpan pou na min anakla ka8olou ma ka8olou to fos , me dior8osan kai mou eipan oti oi maures tripes den anakloun fos
ok
alla edo apokliete na milame gia mauri tripa
akoma kai an ontos den anaklouse to fos stis eklipseis iliou 8a paratirousame aneta kati megalitero piso apo ti selini
giati mporei na min anakla fos (apokliete diladi) alla sigoura stamata to fos, den eiparxei pi8anotita na pernaei to fos apo mesa tou, toulaxiston oxi analioto.
_____________________________

Μήπως ξεχνάς την έννοια της προοπτικής; Ο χώρος δεν είναι ισομετρικός.


_____________________________
den mporo na upostiri3o tis 8eories pou grafete peri diastimoploion, ektos apo paraloges me basi tin koini logiki einai kai atekmirieutes xoris stixia,
_____________________________

Γιατί δε συζητάς με όλους τους αστρονόμους και να τους δώσεις και τη δική σου εκδοχή;

_____________________________
den katalabeno giati eipo8ike oti einai adinaton i gi na trabi3e ti selini me tin baritita tis, mipos 3exname oti kai i selini exei barittiko paidio? den trabi3e i gi ti selini alla alilotrabixtikan (an egine etsi) , episis den katalabeno giati na min egine me tin 8eoria oti dimiourgi8ikan apo tin idia astriki skoni, epidi den eiparxoun ta idia ilika? den stekei aplos stin sximatisi ton 2 ouranion somaton ipir3an diaforetikes epiroes kai etsi sximatistike oti sximatistike (alloste ola apo tin idia ili ginonte ).
_____________________________

Γιατί ο όγκος της Σελήνης είναι τεράστιος για να προσελκυθεί από τη Γη και αυτό είναι πλέον δεδομένο. Ένα τέτοιο ουράνιο σώμα, θα μπορούσε είτε απλά να αλλάξει λίγο την πορεία του (δίχως να μπει σε τροχιά) είτε να συγκρουστεί με τη Γη. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση σε αυτή τη θεωρεία.

Όσο για την αστρική σκόνη. Εάν για παράδειγμα βάλεις δύο σφαίρες σε ένα τραπέζι, είναι ποτέ δυνατόν η μια να γεμίσει άμμο και η άλλη κοκκινόχωμα; Από τη στιγμή που είναι τόσο γειτονικά ουράνια σώματα, η αστρική σκόνη που θα τα σχημάτιζε όφειλε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να είναι η ίδια.

Δεν υπήρξαν διαφορετικές επιρροές, γιατί η απόσταση των σωμάτων σε συμπαντική κλίμακα είναι πρακτικά μηδενική.

_____________________________
diabaza prosfata se ena biblio poso eukola oi an8ropoi apoklioun tis epistimonikes meletes kai akoun auta ta perierga kai ane3igita 8eoritika stixia.
kitaxte to kai ligo epistimonika to 8ema.
anixte kamia egiklopaidia den einai kako.
_____________________________

Όλα τα παραπάνω προέρχονται από αστρονομικές παρατηρήσεις, αποστολές και αναλύσεις. Οι "ακριβοφανείς" εγκυκλοπαίδειες περνούν πολλές ψευδείς πληροφορίες ειδικά για τόσο ευαίσθητα ζητήματα. Βάλε λίγο τη λογική σου να εργαστεί. Αν δεις έναν μαύρο τοίχο και στην εγκυκοπαίδεια διαβάσεις ότι είναι λευκός, τι θα πιστέψεις;

_____________________________
exo diabasei poles 8eories (kosmikes) kai auto ton diastimoploion 8a kolage telia stin kosmo8eoria ton E (mia 8eoria pou mou aresei kai euxomai na einai ali8ini, an aki den nomizo).

paranoite mou fenete ,
as to doume poio epistimonika to 8ema.
_____________________________

Ίσως να κολλάνε, αλλά περί "Ε" να προσέχετε, γιατί οι εκδοτικοί οίκοι που πλασσάρουν αυτά τα βιβλία συμπεριλαμβάνουν τρομακτική παραπληροφόρηση. Οι αναφορές που έγιναν προέρχονται από επιστήμονες. Κάνε μια έρευνα στο διαδίκτυο και θα βρεις απίστευτα στοιχεία.


_____________________________
signomi an akougomai epi8etikos , isos den kalipsa merika pragmata alla me piezei o xronos tora, 8a mpo pali to bradi na do ti parelipsa
see ya
_____________________________

Συγχωρεμένος είσαι!

_________________

Οι

Edited by - ΕΛ-ΛΗΝ on 02/04/2003 18:13:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ-ΛΗΝ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 18:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ-ΛΗΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

mipos me tous filous sou eixate katanalosei alkool?
ego exo dei poles fores panselino eno eimai sti 8alassa, alla kati tetio pote ma pote den to paratirisa (gia na miliso kalitera paratirisa tin anaklasi)

Nitro,

Ευχαριστούμε, αλλά στην παρέα δεν πίναμε ούτε σταλιά και είμαστε φανατικοί εναντίον του ποτού. Και αν παρατήρησες, ανέφερα ότι συνέβη μια φορά και όχι επανειλλημένως.

______________

Οι αστρονόμοι συμπέραναν ότι η Σελήνη ΔΕΝ είναι φυσικός δορυφόρος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 20:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΛ-ΛΗΝ ειμαι φίλη .

Ας δόσω και εγώ την εκδοχή μου στην φίλη Sunny.

Ο κύκλος γύρω από την σελήνη οφείλεται σε κάτι τόσο απλό όσο υγρασία που σχηματίζει μικροσκοπικούς κρυστάλλους στην ατμόσφαιρα. Το φώς διαθλάται μέσα από τους κρυστάλους και το αποτέλεσμα είναι να βλέπουμε ένα στεφάνι...


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 21:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και αν παρατήρησες, ανέφερα ότι συνέβη μια φορά και όχι επανειλλημένως.



me sinxoreis , diki mou i paralipsi.
alla opos eixa diabasei teties agnostes katastaseis (legontas agnostes enoo pou den katalabenoume) mas sproxnoun stin pisti sto uperfisiko,

akoma den mporo na po me sigouria pola, diabazo ena biblio pou den apokliei to uperfisiko alla upostirizei oti uparxei se ligoteres periptoseis apo oti nomizoume, kai analiei epistimonika diafora uperfisika, alla opos eipa den to exo diabaseo olo gia na ekfero gnomi.

see ya, to 8ema ginete poli endiaferon siga siga.



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Edited by - nitro912gr on 02/04/2003 21:48:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 23:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θα ηθελα να ρωτησω τον φιλο ΕΛ-ΛΗΝ απο που εχει αυτες τις πληροφοριες που λεει και μιλαει με τετοια σιγουρια?
Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να μας πεις φιλε μου...

Απο τα λεγομενα σου ,δινεις την εντυπωση οτι εχει καποια conne που λεμε "περιεργα"... ή κανω λαθος?

Στο θεμα μας τωρα, ακομα πιστευω οτι κατι τρεχει με την Σεληνη μας αλλα κανοντας και μια αναζητηση στο διαδυκτιο ανακαλυψα οτι υπαρχουν πληροφοριες και για αλλους τεχνητους δορυφορους στο συστημα μας.

Δωστε και λιγη προσοχη στα αντικειμενα που εχουν φωτογραφηθει στην επιφανεια της.
Εχω και ενα βιντεακι που δειχνει ενα ΑΤΙΑ πεντακαθαρα να κανει μια μινι βολτα και να χανεται στην σκοτεινη πλευρα της...

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 00:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να πω μερικα πραγματα

η σεληνη δειχνει το ιδιο "προσωπο" της επειδη η περιοδος περιστροφης της σεληνης γυρω απο τον εαυτο της αλλα και γυρω απο τη γη ειναι περιπου 27 μερες.Ετσι καθε μηνα που εχουμε πανσεληνο βλεπουμε το ιδιο "προσωπο" .

Ξερει κανενας που οριεται οτι οι φυσικοι λενε πως η σεληνη δεν ειναι φυσικος δορυφορος της γης τι ακριβως εννοουν;


Επισης διαβασα οτι επειδη η πυκνοτητα της σεληνης ειναι μικροτερη της γης , η σεληνη ειναι κουφια, ημαρτον ρε παιδια....η ελαφροπετρα ειναι κουφια;;;;

Επισης διαβασα οτι λογω του ογκου της σεληνης , η γη δεν θα μπορουσε να την ελξει.Εκτος του οτι φυσικα υπαρχει αμοιβαια ελξη , θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει γιατι ο Αρης ελκει δυο δορυφορους;(ΑΑΑ, ξεχασα ειναι διαστημοπλοια....)και γιατι υπαρχουν συστηματα διπλων αστερων;

Καλο θα ηταν , να μην απομονωνετε φρασεις που ακουτε χωρις να εχετε διαβασει ή ακουσει ολοκληρη τη διαλεξη ή το κειμενο.


Σαφως υπαρχουν πραγματα στα οποια η φυσικη δεν μπορει να δωσει απαντηση , ομως μεχρι τωρα για οτι εχει επιτευχθει τεχνολογικα και οχι μονο , ειναι υπευθυνες οι θεωριες που τοσο ευκολα καποιοι ελαφρομυαλοι απορριπτουν.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 00:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω πιστευω οτι κατι τρεχει (χωρις να ειμαι απολυτος φυσικα) και οι λογοι που το πιστευω ειναι 2,
1) η αποσταση που εχει απο τη Γη και εχουμε εκλειψη και την εμφανιση της ηλιακης στεφανης ακριβως γυρω απο αυτη (ΦΟΒΕΡΟ φαινομενο, μπορει καποιος απο εσας να φανταστει τι απειροελαχιστη εως μηδενικη πιθανοτητα υπαρχει για να συμβαινει αυτο?????)
2) και σε αναφορες αστροναυτων για τους περιεργους θορυβους τυπου "καμπανας" στις προσκρουσης αντικειμενων σε αυτη.

Εντυπωση μου εκανε αυτο που εγραψε ο ΕΛ-ΛΗΝ:
"• Γιατί στα Αρχαία Ελληνικά κείμενα αναφέρονται από τον Πλάτωνα εποχές προ-Σελήνης και μετά-Σελήνης;"
Ισχυει κατι τετοιο οντως????


...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 01:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΟΝΟΜΑ,

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ,

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΣΕ ΠΟΛΥ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΗΣ...ΑΦΗΣΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΠΟΡΤΕΣ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΜΗΝ ΤΙΣ ΚΛΕΙΝΕΙΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΤΙ Η ΣΕΛΗΝΗ ΗΤΑΝ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ...ΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ?

ΕΔΩ ΟΙ ΠΥΡΑΜΗΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ...ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΓΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ...ΤΟΝ ΗΛΙΟ...ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ.ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.ΑΝΟΙΞΤΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ.Η ΜΑΛΛΟΝ ΑΝ ΑΚΟΥΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΛΕΞΗ ΑΦΟΜΙΩΣΤΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΤΕΚΟΥΝ

ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΟΝΟΜΑ...ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ.ΜΑ ΕΓΩ ΡΩΤΩ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΥΣΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΡΙΟ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΑΔΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΜΕ ΕΔΩ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ?

ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...ΤΟ ΒΑΡΟΣ?ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΙΟ?ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΡΙΜΑΔΑ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ?ΑΝΟΙΞΤΕ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΑΣ ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΙ ΜΑΣ "ΠΛΑΣΑΡΟΥΝ".ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.

ΜΙΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΥΣ ΕΧΕΙ?ΕΓΩ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΜΑΖΑ...ΓΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ.Η ΕΛΑΦΡΟΠΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΥΛΙΚΟ ΕΛΑΦΡΥ...ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΜΒΑΚΙ.ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΟΝΟΜΑ ΑΝ Η ΣΕΛΗΝΗ ΗΤΑΝ ΕΛΑΦΡΟΠΕΤΡΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ.ΓΙΑΥΤΟ ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΚΜΙΡΙΩΘΕΙ.

ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΑΦΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΜΙΡΙΩΜΕΝΕΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ...ΜΕ "ΤΕΚΜΙΡΙΩΜΕΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ".ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑ8Ω.ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ.

ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ.ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ.ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ.ΕΔΩ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.


ΦΙΛΙΚΑ

ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.


Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 02:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..θα αφησω μερικους συνειρμους ετσι για τη ροη...
ομολογουμενως το θεμα ειναι αρκετα ενδιαφερον..μα θα πω κατι...που μαλλον ανηκει σε παραδοσιακες συνηθειες της υπαιθρου...
εκει λοιπον οι γεωργοι..καθε καλοκαιρι.. το αυγουστιατικο φεγγαρι...το παρακολουθουσαν και το ερμηνευαν με προσοχη...γιατι παντα δηλωνε..
τις καιρικες συνθηκες της ερχομενης χρονιας..που αρχιζε το σεπτεμβη...

...αν λαβω σοβαρα υποψη δυο πραγματα...
-μια ταινια..(τρουμανσοου)
-αλλα και ολα τα ενδιαφεροντα στοιχεια που παρεθεσαν εδω οι φιλοι...
... αναρρωτιεμαι...
γιατι ενα τετοιο παιχνιδι σε βαρος της ανθρωποτητας ;..για ποιο λογο να υπαρχει ενα τοσο υπουλο σχεδιο...;τι 'θεος'ηταν εκεινος που το σκεφτηκε...;
λυπαμαι..μαα..δεν καταλαβαινω...
'η μπορει να προτιμω ακομη 'την θαλπωρη' των παραμυθιων...

VANDE!
'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 04/04/2003 03:03:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ-ΛΗΝ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 12:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ-ΛΗΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Άτμα,

Το να σου αναλύσω το γιατί γίνονται όλα αυτά, μπορώ κάλλιστα να το κάνω, αλλά θα ξεφύγουμε κατά πολύ από το θέμα μας και η απάντησή μου θα είναι τουλάχιστον μακροσκελεστάτη. Μπορώ να δώσω μια ρητορική απάντηση με βαθύτερη αλήθεια... "Η κόλαση είναι εγκλεισμένη στη Γη".

Φίλη Silverwolf,

Το φωτεινό στεφάνι της Σελήνης (Λεβάν) εμφανίζεται σε δύο διαφορετικά χρώματα:

1. Το απλό λευκό, όταν η ποσότητα εκπομπών της είναι σε "κανονικά" επίπεδα, οπότε βάσει των οπτικών συχνοτήτων η φωτεινή ακτινοβολία παρουσιάζεται σχεδόν αναλλοίωτη,

2. Το κοκκινωπό, όταν η ποσότητα εκπομπών της είναι "αυξημένη", οπότε η οπτική συχνότητα και ισχύς του φωτός είναι πιο ασθενής, με αποτέλεσμα να εκπίπτει στο ερυθρό φάσμα της ακτινοβολίας.

Και ναι, ο τρόπος που σχηματίζεται είναι αυτός που είπες. Η ποσότητα των εκπομπών από τη Λεβάν ωστόσο δηλώνουν την ισχύ και το χρώμα του στεφανιού.


Φίλε Αλάστη,

Ναι, έχω όντως κάποια "περίεργα" conne (!), που στην ουσία δεν είναι καθόλου περίεργα. Δύο από τα άτομα που γνωρίζω εργαζόταν στη NASA μέχρι πρόσφατα. Έλληνες και πραγματικά απίστευτα μυαλά! Και οι δύο σηκωθήκανε και φύγανε και μάλιστα το εκπληκτικό είναι ότι ο ένας εξ αυτών, παρόλες τις τρομακτικές γνώσεις του, η επιλογή του για την επόμενη επαγγελματική του αποκατάσταση ήταν... να γίνει μοναχός στο Άγιο Όρος!!! Καταλαβαίνετε το τι είδε αυτός ο άνθρωπος εκεί μέσα.

Αλλά εάν γενικότερα εννοείς εάν ανήκω σε λεγόμενες "cult" ομάδες, όπως σε μασονικές στοές... αντιθέτως. Όλες αυτές οι οργανώσεις είναι άκραν ανθελληνικές και δε θέλω να έχω την παραμικρή σχέση. Ακόμα και αυτοί που ανήκουν εκεί, ίσως δεν έχουν ακόμη καταννοήσει ότι έχουν "ημερομηνία λήξης", που πλησιάζει, ειδικά μετά την περάτωση συγκεκριμένων σχεδίων.

Τα στοιχεία μου ωστόσο προέρχονται κατά μεγαλύτερο ποσοστό από προσωπική έρευνα και ειδικά από διασταυρώσεις δεδομένων.
Και, ναι, ο Πλάτωνας όντως αναφέρει για τις δύο εποχές σε σχέση με τη Σελήνη.


Φίλε Σκιές του Φεγγαριού,

Σε αυτό το ηλιακό σύστημα υπάρχουν και άλλοι τεχνητοί δορυφόροι. Κάποιες ενδείξεις έχω για τον Φόβο και τον Δήμο, αλλά μέχρι εκεί. Έχω μια τεράστια συλλογή φωτογραφιών των πλανητών και των δορυφόρων του συστήματός μας. Σε ορισμένους είναι φανερή η "τεχνητή παρέμβαση", ειδικά σε ίχνη της επιφάνειας ορισμένων πλανητών. Η αναγνώριση αυτών των ανωμαλιών μου είναι σχετικά εύκολη, λόγω της ειδικότητας που απέκτησα στο πανεπιστήμιο (τηλεπισκόπισης & συστημάτων πληροφοριών Γης).

Επίσης, όσον αφορά την ταχύτητα του φωτός, έχει καταρριφθεί ως το "ανώτατο" όριο. Εάν μιλήσω με γήινα δεδομένα επί του παρόντος, το φωτόνιο ηττήθηκε από το ταχυόνιο (με ταχύτητες πολύ μεγαλύτερες του φωτός).


Και μια απάντηση στον φίλο Όνομα,

Η Σελήνη (Λεβάν) όντως έχει έναν κύκλο φωτισμού και περιστροφής. Το βασικό ζήτημα ωστόσο είναι ότι η γωνιακή της ταχύτητα είναι σε τέτοιο βαθμό προσαρμοσμένη, που κοιτά πάντοτε τη Γη. Ανεξάρτητα σε ποιο σημείο φωτεινότητας βρίσκεται (εις οποιαδήποτε ημέρα), το "πρόσωπό" της είναι πάντα το ίδιο, δίχως ορατό ίχνος περιστροφής. Εάν υπήρχε, τότε θα βλέπαμε και τα τρομακτικά "οπίσθιά" της!

___________

Edited by - ΕΛ-ΛΗΝ on 03/04/2003 12:11:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 13:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΝΑΙ......

TRUEMAN SHOW.......

MIA ΤΕΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΕΛΛΟΝ.ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΠΟΙΟΣ "ΘΕΟΣ" EKANE AYTO TO ΠΑΡΑΜΥΘΙ?

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ,ΛΥΠΑΜΑΙ,ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ...ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ....ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ...ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΕΡΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΖΩΗ....ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΙΧΥΣΜΕΝΟΙ?ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΛΑΣΑΡΟΥΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΝ.


ΦΙΛΕ ΕΛ-ΛΗΝ,

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ...ΕΝΑ ΜΥΘΟ...ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΝ ΔΥΝΟΣΑΒΡΩΝ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΤΕPΑΣΤΙΑ.ΧΛΩΡΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΝΙΔΑ.ΔΙΟΤΙ ΤΟΤΕ ΟΙ ΔΟΡΥΦΟΡΟΙ ΤΗΣ ΓΗΣ ΗΤΑΝ 3 ΣΕ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΥΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΣΑΦΩΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ.ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΚΥΡΙΑΡΧΟΥΣΑΝ ΝΑΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΟΡΥΦΟΡΟ Η ΓΑΙΑ....ΜΕΤΑ ΕΙΧΕ 2 ΣΕ ΕΠΟΧΗ ΓΙΓΑΝΤΩΝ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ 1 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΛΗΝΗ.ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΕΙΠΗΣ...


ΦΙΛΙΚΑ


ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.

Leonardo

Edited by - Skies tou Fegariou on 03/04/2003 16:34:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 15:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΕΛ-ΛΗΝ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ.
ΦΙΛΗ SILVERWOLF ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΕΦΑΝΙ ΦΩΤΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΣΕΣ.
ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙ ΚΟΥΦΙΑΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΚΛΠ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΑ.ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΖΟΥΝ ΕΚΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΣΚΑΡΩΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ.

Edited by - SUNNY on 03/04/2003 15:23:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 16:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Σκιες του Φεγγαριου , με ρωτας πως θα μου φαινοταν , θα πω οτι εκανα λαθος , θα το παραδεχτω , εσυ γιατι περιμενεις να σου πουν οτι κατι ειναι ετσι αντι κατσεις να σκεφτεις , να διαβασεις και να βρεις αν οντως οι νομοι της φυσικης ευσταθουν για την εξηγηση του προβληματισμου σου.Ειμαι σιγουρος οτι δεν εψαξες καν σε βιβλια φυσικης να βρεις αν οντως το φεγγαρι μπορει να περιστρεφεται με τα δεδομενα που ξερουμε γυρω απο τη γη και για τη συσταση του.

Το συμπερασμα για το σκεπτικισμο πως το εβγαλες;;;

Αφου ρε παιδια στο συμπαν δεν εχει βρεθει ταχυτητα μεγαλυτερη του φωτος με τα μεσα που διαθετουμε τι να κανουμε τωρα, αυτο λενε ολοι!

Εχουν γινει καποια πειραματα στα οποια ειχαμε επιβραδυνση και επιταχυνση φωτονιων με ταχυτητα μεγαλυτερη του φωτος αλλα επειδη δεν γνωριζω λεπτομερειες δεν μπορω να το σχολιασω

Αν θες διαβασε την ειδικη θεωρια της σχετικοτητας και θα καταλαβεις πολλα πραγματα για τα οποια εχεις ερωτηματα, πρεπει ομως να εχεις ασχοληθει με φυσικη γιατι οι εννοιες που χρησιμοποιει ειναι δυσκολες και κυριως τα ανωτερα μαθηματικα.

Το οτι δεν υπαρχουν ορια σε μοναδες μετρησης , δηλαδη αριθμους, που ειναι κατι αυθαιρετο, δεν σημαινει απαραιτητα οτι μπορουμε να δημιουργησουμε το απειρο!!!

Εσυ γιατι δεχεσαι τι λογικη που σου πλασαρουν καποιοι αλλοι οι οποιοι αν μη τι αλλο δεν στηριζουν αυτα που λενε στις περισσοτερες των περιπτωσεων;;

Μιλησα για τον Αρη , ο Αρης ειναι πολυ μικροτερος της γης , γι'αυτο τον ανεφερα.

Την ελαφροπετρα την ανεφερα γιατι εχει χαμηλη πυκνοτητα , αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κουφια, ετσι και η σεληνη, η χαμηλη πυκνοτητα δεν ειναι αποδεικτικο στοιχειο.

Ο διας εχει πυκνοτητα 0,69gr/cm^3 , δεν την εχει κανει ομως, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα φιλε μου..

Αληθεια που το ακουσες οτι οι νομοι της φυσικης δεν ειναι παντου οι ιδιοι;;;
Η μαλλον τι εννοεις οταν λες οτι οι νομοι της φυσικης δεν ειναι παντου οι ιδιοι;

Και για τον ΕΛ-ΛΗΝ ,
γιατι ειναι ζητημα οτι η περιοδος ιδιοπεριστροφης ειναι αυτη που ειναι;;;

Η απαντηση ειναι απλη για τον ιδιο λογο που η γη γυριζει γυρω απο τον ηλιο με περιοδο 365 μερες και 6 ωρες και γυρω απο τον εαυτο της με περιοδο περιπου 24 ωρες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 17:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΟΝΟΜΑ,

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ.ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ.ΔΗΛΑΔΗ?ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΣΑΦΗΣ ΘΕΩΡΙΑ ΜΕ ΓΕΜΙΣΗ ΑΣΤΑΘΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ.

ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ....ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΑΦΗΣ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΟΥ.

ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΜΕΣΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ......Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ,ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ.ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΕΙΡΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ....ΑΝ ΟΧΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ.

ΕΔΩ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΝΑ ΑΣΤΡΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ...ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ.ΓΙΑΤΙ Ο ΧΩΡΟΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΦΩΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΜΕΤΑΒΑΛΛΕΤΕ.ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΙ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΙΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΑΣΤΡΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΜΠΥΛΩΝΕΤΕ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟ.Η ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΤΙΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ.

ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΟΦΘΑΛΜΑΠΑΤΗ....ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ.


ΦΙΛΙΚΑ


ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.


Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛ-ΛΗΝ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 18:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ-ΛΗΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε όνομα,

Ταχύτητες μεγαλύτερες από αυτή του φωτός έχουν ήδη επιτευχθεί. Και γι' αυτό και υπάρχουν τα σωματίδια γνωστά ως ταχυόνια.

Ο Δήμος και ο Φόβος του Άρη είναι από πρώτη ματιά μικρότεροι σε σχέση με τη Σελήνη, αλλά όπως ανέφερα, υπάρχουν ενδείξεις μη φυσικότητας και αυτών.

Εμμένεις στην ελαφρόπετρα, αλλά βάσει των βαρυτικών νόμων, οι πιέσεις που ασκούνται από τα εξωτερικά πετρώματα προς τα εσωτερικά είναι μεγάλες και δε μπορεί να δικαιολογηθεί τόσο μικρή πυκνότητα όταν από επάνω υπάρχει πίεση τάξεως χιλλιάδων τόνων (τουλάχιστον). Αυτό ισχύει σε στερεά, τα οποία και μπορούν να συμπιεστούν. Το συγκεκριμένο πέτρωμα που αναφέρεις, είναι ελαφρύ, λόγω των πολλών πόρων που έχει και γενικότερα έχει μικρή πυκνότητα. Αυτό σημαίνει ότι δέχεται υψηλό βαθμό συμπίεσης και παραμόρφωσης και δεν δικαιολογεί την ύπαρξη του σε μεγάλα βάθη... όπου στην κυριολεξία θα λιώσει και θα αυξηθεί η πυκνότητά του.

Αγνοείς το γεγονός από την αποστολή του Απόλλων 14 και τις καταγραφές των σεισμογράφων. Κανένα πέτρωμα δεν διατηρεί τέτοιες έντονες παλμικές κινήσεις για τόσο μεγάλο διάστημα... και ειδικά μετά από κρούση. Μόνον τα μέταλλα έχουν αυτή την ιδιότητα.

Και η Γη γυρίζει γύρω από τον ήλιο, αλλά δείχνει όλες τις πλευρές του προς αυτόν, συμπεριλαμβανομένου βορείου και νοτίου πόλου. Η Σελήνη δείχνει αποκλειστικά και μόνον το ένα πρόσωπό της, δίχως την παραμικρή φαινόμενη περιστροφη (σχετική γωνιακή ταχύτητα ως προς τη Γη). Αυτό είναι απλά υπερβολικά τέλειο και αντιτίθεται στους θεμελιώδεις νόμους της φυσικής, τουλάχιστον στον τομέα της εντροπίας.

Εάν σχηματίστηκε από αστρική σκόνη για παράδειγμα, με το πέρασμα του χρόνου, ο όγκος της Σελήνης θα αύξανε και οι απαιτούμενες δυνάμεις περιστροφής, για να διατηρηθεί η περίοδος ιδιοπεριστροφής, θα διέφεραν κατά πολύ στη γραμμική εξέλιξη του ουρανίου σώματος. Βάσει των βαρυτικών νόμων, η διατήρηση της απόλυτης σταθερότητας της περιόδου με την αλλαγή της μάζας είναι αδύνατη. Θα υπήρχε έστω στοιχειώδης απόκλιση.
Οπότε η θεωρεία περί αστρικής σκόνης καταλήγει εις άτοπον απαγωγή (συν τη διαφορετική σύσταση).

Εάν δημιουργήθηκε από κομμάτι της Γης, η διαφορετική της σύσταση δεν το δικαιολογεί... συν το γεγονός, από που αποκόπηκε αυτό το κομμάτι; Εάν έπεσε ένας τέτοιος κομήτης στον πλανήτη, θα έπρεπε να είχε σχηματίσει κρατήρας, το μέγεθος του οποίου θα τρέμανε όλα τα ηφαίστεια του κόσμου. Οπότε αποκλείεται και αυτή η θεωρεία.

Ας ασχοληθούμε και με την θεωρεία της προσέλκυσης, η οποία και απορρίφθηκε λόγω μεγάλης μάζας της Σελήνης, και στην οποία επιθυμώ να προσθέσω μία άλλη παρατήρηση. Εάν δείτε την ορατή σε εμάς επιφάνεια της Σελήνης (Λεβάν), θα προσέξετε ότι έχει κρατήρες από πρόσκρουση μετεωριτών κάθετα σε αυτή. Σύμφωνα με τους θεμελιώδεις νόμους της φυσικής και τη στοιχειώδη νοημοσύνη, αυτό δεν δύναται να συμβεί. Ο λόγος είναι απλός. Εάν ένα ουράνιο σώμα περάσει ανάμεσα στη Γη και τη Σελήνη (Λεβάν), η έλξη της Γης είναι σαφώς μεγαλύτερη, οπότε ο μετεωρίτης θα κατευθυνθεί προς τη Γη. Ακόμα και σε περιπτώσεις που περάσει κοντά στο φεγγάρι (και δεχτεί μεγαλύτερη έλξη από αυτό, λόγω απόστασης), η πορεία θα είναι πλάγια και όχι κάθετη. Για να υπάρξει κάθετη πρόσκρουση, πρέπει είτε η απόσταση μεταξύ Γης-Σελήνης να είναι πολύ μεγάλη ή η έλξη της Σελήνης να είναι πάρα πολύ ισχυρή. Τίποτα από τα δύο όμως δεν υφίσταται.

Δοκιμάστε σχεδιαγράμματα πορειών πιθανών προσκρούσεων και θα παρατηρήσετε ότι είναι αδύνατον να υπάρξει κατακόρυφη πτώση ουρανίου σώματος που να έχει κατεύθυνση κάθετη προς τη Σελήνη και να "κοιτά" επίσης κάθετα τη Γη.
Αυτό θα ήταν δυνατό, εάν η Σελήνη γυρνούσε το "πρόσωπο" που μας δείχνει, σε μια άλλη κατεύθυνση... οπότε και ένα σώμα θα μπορούσε κάλλιστα να χτυπήσει τη Σελήνη δίχως άλλη βαρυτική επίδραση. Η μόνη δικαιολογία γι' αυτούς τους κρατήρες θα μπορούσε είναι ότι δέχτηκε "πυρά" από τη Γη!!! Αλλά αυτό δεν ισχύει.

Η περιστροφή της Σελήνης είναι πολύ "τέλεια" και μη φυσική για ουράνιο σώμα και γι' αυτό αποτελεί ζήτημα.

Ο Δίας είναι γιγαντιαίος πλανήτης και όχι ένα μικρό ουράνιο σώμα. Η μάζα του είναι ικανοποιητικότατη για τη θέση που βρίσκεται.

Επίσης, εξαρτάται για το ποια θεωρεία της σχετικότητας ομιλείς. Ο τύπος του Αϊνστάιν είναι ελλιπής και αυτό γιατί μπήκε στον κόπο να κλέψει (όπως ακριβώς διαβάσατε) ημιτελή τη θεωρεία από τον πανεπιστημιακό του διδάσκαλο.

__________________

Edited by - ΕΛ-ΛΗΝ on 03/04/2003 18:22:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 20:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον ΕΛ-ΛΗΝ

Τι είναι τα ταχυονια , που βρισκονται , σε ποιο πειραμα ;

Άνθρωπε μου είσαι σοβαρος κολας στο παράδειγμα αντι στην ουσια, λέω ότι η πυκνοτητα δεν αποτελει κριτηριο για το ότι η σεληνη είναι κουφια.

Δηλαδη εσύ από την διαρκεια των δονησεων , βγαζεις το συμπέρασμα ότι η σεληνη είναι κουφια, πας καλά ;;Τι είναι η δονηση ξέρεις;;; Είναι ένα κυμα , ξέρεις τις ιδιοτητες διαδοσης των κυμανσεων , γνωριζεις την ταχυτητα με την οποία διαδιδονται στα διαφορα υλικα ;; Εγώ δεν ξερω τι ειδε ο Απολλων 14 και τι κατεγραψε αλλά αυτά τα ερωτήματα θα έκανα…

Θα ηθελα να μου εξηγησεις με λεπτομερειες γιατί αντιτιθεται στους θεμελιωδεις νομους της φυσικης η κινηση της σεληνης , τόσο με θεωρια αλλά και με μαθηματικους υπολογισμους (ή μόνο θεωρητικα αν δεν μπορείς μαθηματικα) και που κολαει η εντροπια σε όλα αυτά .Μπορείς να μου τα στειλεις με e-mail ή public.

Για τις θεωριες σου..

Γιατί θα πρεπει αναγκαστηκα να αυξανε ο ογκος της σεληνης σε περιπτωση που δημιουργηθηκε από αστρικη σκονη; Ποιοι είναι οι βαρυτικοι νομοι που αναφερεσε;

Αν δημιουργηθηκε από κομματι της γης , ποτέ δημιουργηθηκε ; όταν δημιουργηθηκε ποια ήταν η συσταση της γης ; Μηπως βιαζεσαι να αποκλεισεις και αυτή τη θεωρια;

Μετεωριτες πεφτουν στη γη αλλά καιγονται κατά την εισοδο τους στην ατμοσφαιρα. Και στη σεληνη πεφτουν και επειδή περιστρεφεται γυρω από τον εαυτο της πεφτουν σε όλη την επιφανεια και σε αυτή που βλεπουμε και σε αυτή που δεν βλεπουμε, που το παραξενο;

Κυριως στην ειδικη θεωρια , το ανέφερα και σε προηγουμενο μυνημα…αλλά και στη γενικη

Ποιος είναι ο τυπος του Einstein και γιατί είναι ελλιπης ; (Θα ηθελα να τον εγραφες και να ελεγες γιατί είναι ελλιπης)

Αν δεν κάνω λαθος ο Καραθεωδορης αν αναφερεσαι σε αυτόν ηταν μαθηματικος και εδωσε μαθηματικο φορμαλισμο και μαθηματικο υποβαθρο στην θεωρια που ειχε αναπτυξει ο Einstein , δεν εκλεψε κανένας τίποτα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 20:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον σκιες του φεγγαριου ,

Όλες οι θεωριες έχουν κενά , όλες οι θεωριες περιεχουν ασάφειες και γενικοτητες.

Κλασικο παράδειγμα η θεωρια του Νευτωνα, η οποία είναι γεματη από αυθαιρετες παραδοχες και γενικευσεις , ταυτοχρονα όμως είναι και αυτή που μας βοήθησε να καταλαβουμε μερικα πράγματα να πραγματοποιησουμε πειραματα και να δούμε ότι η θεωρια παρά τις οποιες ατελειες ,ευσταθει και εξελιχθηκαμε μεσα από αυτήν.

Ο ιδιος ο Einstein ειχε πει ότι ένα και μόνο πειραμα αρκει να καταριψει τη θεωρια μου , αυτό το πειραμα δεν εχει βρεθει ακομα.

Κι εγώ λέω ότι η κβαντομηχανικη , την οποία ποτέ δεν δεχτηκε ο Einstein , είναι η τελειοτερη θεωρια που εχει δημιουργησει ο ανθρωπος….

Όμως για τη μελετη του συμπαντος , των αστρικων φαινομενων κτλ. χρησιμοποιουμε την ειδικη θεωρια της σχετικοτητας του Einstein με τα οποία κενά και τις οποιες ασάφειες εσύ διαπιστωσες. Πραγματικά δεν ξερω ποσο ασχοληθηκες με την συγκεκριμενη θεωρια για να βγαλεις αυτό το συμπέρασμα, ομολογω ότι είναι ίσως η δυσκολοτερη θεωρια στην κατανοηση

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι εννοεις όταν λες ότι οι νομοι της φυσικης δεν είναι παντου οι ιδιοι…
Σε αδρανειακα συστηματα αναφορας όλοι οι νομοι της φυσικης είναι ισοδυναμοι…
Και για την μελετη της κινησης της σεληνης ως προς την γη και ως προς τον ηλιο χρησιμοποιουμε αδρανειακο συστημα ανφορας…

Το ότι δεν εχουμε βρει ταχυτητα μεγαλύτερη του φωτος δε σημαινει ότι υπαρχει , αυτό είναι δικο σου συμπέρασμα….Όταν λες ότι είναι απλο ο χωρος και ο χρονος μεταβαλλονται, πως το συνδεεις με την ταχυτητα;;

Το φως καμπυλωνεται φίλε μου εξαιτιας της βαρυτητας και αυτό είναι ακομα στο ψαξιμο ….

Γι αυτό αλλωστε στην εκλειψη ηλιου βλεπεις ένα φωτεινο στεφανι γυρω από τον δισκο της

Εξακολουθω να πιστεύω ότι έχεις μερικες σκορπιες γνωσεις και τις καταθετεις ασυνδετα….δεν θελω να σε προσβαλλω απλά σου λέω να το ψαξεις λίγο καλυτερα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 20:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θελω να διωρθωσω ενα λαθος που εκανα πανω στην ροη της σκεψης, η γενικη θεωρια της σχετικοτητας ειναι αυτη που χρησιμοποιειται για την εξηγηση του συμπαντος και αυτη ειναι η πιο δυσκολη στην κατανοηση της

Με συγχωρειτε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 21:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΟΝΟΜΑ....

ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΣΚΟΡΠΙΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ.ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΣΥ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΦΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΧΑΝΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.ΑΝ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΛΛΙΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟ.

ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΣΑΦΕΙΣ ΠΟΥ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ ΜΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΜΑΝΤΟΣ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΑΦΕΡΩ.


ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΡΕΑΛΙΣΤΗΣ.ΑΦΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΜΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΝΕΦΕΡΕΣ.ΚΑΘΕ ΘΕΩΡΙΑ ΕΙΝΑΙ "ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΗ".


ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΚΑΜΠΥΛΩΝΕΤΕ...ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΑΜΠΥΛΩΝΕΤΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...ΣΟΥ ΦΕΡΝΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΑΠΕΙΝΟ ΑΥΤΟΝ ΚΟΣΜΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΗΤΗ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ ΜΑΣ...ΛΕΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΟΤΙ ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΛΛΙΚΟΕΙΔΗΣ ΚΙΝΗΣΗ.ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ.ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΜΙΑΣ ΜΑΥΡΗΣ ΤΡΥΠΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ.


ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΒΑΣΙΜΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΡΕΑΛΙΣΤΗΣ ΕΙΜΑΙ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 305.000 Km/sec.
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ...ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ.....ΕΤΣΙ?ΑΥΤΟ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΕΣΕΝΑ ΤΟ ΕΠΙΒΡΑΔΙΝΕΙ Η ΤΟ ΕΠΙΤΑΧΥΝΕΙ?

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΥΣΟΥΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ....


ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΟΛΟΥΣ.


ΦΙΛΙΚΑ


ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 23:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα συμφωνω οτι καμπυλωνεται , απλα λεω οτι αυτο συμβαινει λογω της βαρυτητας των διαφορων σωματων, φαντασου το συμπαν σαν ενα σεντονι τεντομενο και μετα φαντασου ολα τα ουρανια σωματα σαν αντικειμενα πανω στο σεντονι , εκει που βρισκεται το καθε σωμα θα υπαρχει "βαθουλωμα" αυτο το βαθουλωμα ειναι η καμπυλωση του χωροχρονου λογω της βαρυτητας του σωματος

Τωρα για της μαυρες τρυπες δεν μπορω να σου πω με σιγουρια, φαινεται οτι ετσι θα ειναι , απο τις διαφορες θεωριες που εχουν διατυπωθει, ωστοσο μην ξεχνας οτι οι μαυρες τρυπες δεν εχουν ανιχνευτει αμεσα ακομα.Η ανιχνευση γινεται εμμεσα , δηλαδη καταληγουμε οτι ενα σωμα ειναι μαυρη τρυπα δια της ατοπου , αφου αποκλεισουμε οτι δεν μπορει να ειναι ενα απο τα ηδη γνωστα σωματα. Καταλαβαινεις λοιπον οτι ειναι πολυ δυσκολο να σου πω οτιδηποτε για μαυρες τρυπες.

Φιλε μου , δεν θελω να υποστηριξω μια δικη μου αποψη με παραδειγματα, θα ηθελα ομως να σου πω οτι αυτο που υποστηριζω ειναι να κανεις σωστες ερωτησεις χωρις να επηρεαζεσαι απο το τι θα ηθελες να ειναι η αληθεια για να παιρνεις απαντησεις που σε ικανοποιουν , εγω μπορει να μην μπορω να στις δωσω. Ο επιστημονας ομως που λες οτι ειναι ασημος θα μπορουσε να σου δωσει περισσοτερα απο εμενα.

Απλα μη δεχεσαι οτι σου λενε , οπως και εσυ λες σε μενα να μην δεχομαι οτι μου λενε...Υπαρχουν θεωριες που ακουγονται ωραιες αλλα δεν μπορουν να στηριχτουν συμφωνα με θεμελιωμενες αρχες που εχουν επιβεβαιωθει πειραματικα και οχι μονο...

Σε ολα τα πραγματα δεχομαστε καποια βαση για να αρχισουμε να τα επεξεργαζομαστε , απο μια συζητηση μεχρι ενα διαστημοπλοιο.Οταν η βαση ειναι σωστη τοτε η επεξεργασια μας οδηγει σε κατι θετικο..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 23:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσον αφορά την θεωρία που είχα αναφέρει προηγουμένως.

Μερικοί υποστηρίζουν ότι το σημείο αποκόλησης είναι ο ειρηνηκός αλλά προσωπικά δεν το πιστεύω. Η σύγκρουση συνέβει πρίν περισσότερο από 4,5 δισεκατομύρια χρόνια.... προλαβαίνουν να συμβούν πολλές ανακατατάξεις στην επιφάνει της γής. Ειδικά εφόσον η σύγκρουση θα πρέπει να προκάλεσε μεγάλη ηφαιστιακή δραστηριότητα.

Στοιχεία που την στηρίζουν:
Η σελήνη αποτελείται από κυρίως το ίδιο ισότοπο του οξυγόνου όπως η γή, ενώ οι μετεωρήτες και τα λοιπά εξωγήινα πετρώματα που έχουμε στην διαθεσή μας έχουν αλλά ισότοπα. Αυτό είναι ένδειξη ότι η προέλευση της σελήνης συγγενεύει της γης.

Η γή έχει πυρήνα που αποτελείται από σίδηρο και η σελήνη όχι. Πιθανή εξήγηση είναι ότι όταν έγινε η σύγκρουση ο σίδηρος είχε ήδη μαζευτεί στον πυρήνα της γής. Έτσι εξηγήται και η διαφορά στην πυκνότητα μεταξή γής και σελήνης. (5.6 gr/cm^2 και 3.3 gr/cm^2 αντίστοιχα)

Επίσης εξηγεί γιατί δεν υπάρχουν παρόμοιοι δορυφόροι σε πολλούς άλους πλανήτες. Στο ηλιακό μας σύστημα εκτός από την γή μόνο ο Πλούτονας έχει δορυφόρο με μάζα συγκρίσιμη της δικής του. Η μάζα του είναι 1.27e22 kg και του δορυφόρου (Charon στα αγγλικά νομίζω ότι είναι χάρος στα ελληνικά) είναι 1.90e21 kg.
Έχει προταθεί ότι και αυτός σχηματίστικε με παρόμοιο τρόπο, γιγάντια σύγκρουση. Στατιστικά ειναί πολύ απίθανο να συμβεί τέτοιο φαινόμενο καταστροφικής σύγκρουσης σε περισσότερους από 2 από τους 9 πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος.

****

Όπως είχα αναφέρει δέν ήταν από την αρχή κολλημένη με το πρόσωπο προς την γή η σελήνη αλλά περιστρεφόταν γύρω από τον άξονά της. Έτσι εξηγείται ότι υπάρχουν κρατήρες και στην μεριά του προσώπου.

Δεν τράβηξε μόνο η γή την σελήνη να μπεί σε τροχιά γύρω της. Όπως πολυ σωστά αναφέρθηκε μόνη της η γη δεν θα μπορούσε να κρατήσει μία τέτοια μάζα σε τροχιά. Ας μην ξεχνάμε όμως και την δύναμη με την οποία έλκει και η σελήνη την γή. Στους τεχνητούς δορυφόρους που τοποθετούμε σε τροχιά η μάζα τους είναι αμελητέα ως προς της γης, οπότε η έλξη τους προς την γη είμαι και αυτή αμελητέα. Αφού οι μάζες σελήνης – γης είναι συγκρήσιμες όμως δεν γίνεται να αμεληθεί η δύναμη που ασκεί η σελήνη στην γή.

Ο πλούτωνας με τον χάρο έχουν μικρότερη διαφορά μάζας απ’ότι η γη με την σελήνη οπότε έχουν ήδη συνχρονιστεί πλήρως. Δηλαδή έχουν πάντα και οι δύο το ίδιο πρόσωπο γυρισμένο ο ένας προς τον άλλον. Και η γή με την σελήνη με πολυ αργότερο ρυθμό προς τα εκεί τείνουν.

Θα μπορούσαμε να παρομοιάσουμε την κίνηση αυτών των δύο ζευγαριών σαν έναν χορό ό πλούτωνας με τον χάρο είναι σχετικά ισοδύναμοι παρτενέρ. Αντίθετα στο δικό μας ζευγάρι ο πιο δυνατός παρτενέρ (γη) υπαγορεύει τις κινήσεις και τον ρυθμό του χορού σε πιό μεγάλο βαθμό από τον αδύναμο.

Συγνώμη για την πολυλογία μου και κάποιες επαναλήψεις μου...



"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 00:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ΟΝΟΜΑ συμφωνώ μαζι σου σχεδον σε όλα.
Οπως θα έχεις ηδη καταλάβει οι αντιρησεις των άλλων σ' αυτα που λές δεν είναι ζήτημα επιστήμης αλλά ΠΙΣΤΗΣ και σε θέματα πίστης,δεν ξέρω για σένα , αλλά έγω σηκώνω ψηλά τα χερια.
Φίλε ΕΛ-ΛΗΝ μπορείς να μας εξηγήσεις τι ακριβώς ειναι τα ταχυόνια;
Ταχυόνιο=;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 01:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
loipon ego aposirome apo to 8ema, protimo na mino sto skotadi(kata merikous) ton epistimonikon biblion mou kai ton eguklopaidion mou,

sto kato kato kourastika , paro ola auta 8a parakolou8o to 8ema apo konta.

kali sinexia paidia



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 01:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ NITRO,

ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ.

ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΝΑ ΣΥΜΕΤΑΣΧΟΥΝ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ.


ΦΙΛΕ ΟΝΟΜΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ.ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΔΟΥΝ.ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΝΟΙΑ...ΕΝΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΠΙΟ ΑΠΛΑ.


ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΗΣΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΔΗ ΚΑΝΟΥΣΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ.


ΚΑΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ.

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 04:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[μα θα πω κατι...που μαλλον ανηκει σε παραδοσιακες συνηθειες της υπαιθρου...
εκει λοιπον οι γεωργοι..καθε καλοκαιρι.. το αυγουστιατικο φεγγαρι...το παρακολουθουσαν και το ερμηνευαν με προσοχη...γιατι παντα δηλωνε..
τις καιρικες συνθηκες της ερχομενης χρονιας..που αρχιζε το σεπτεμβη...]

ΕΛ-ΛΗΝ ,ΑΓΑΠΗΤΕ..
...ΑΥΤΑ,ΤΑ ΕΘΕΣΑ ΠΡΟΣ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ!....
ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΕΙΣ ΤΩΡΑ ΒΡΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ...
ΕΙΝΑΙ 'ΕΥΚΑΙΡΙΑ' ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ...

ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...?

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ!

...ΟΧΙ ΤΑ ΟΣΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΩΣ ΤΕΤΟΙΑ ...

+ ΕΝΤΑΞΕΙ Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ+ Η ΚΟΛΑΣΗ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΟΥ 2...

Η ΣΕΛΗΝΗ ΟΠΩΣ + Η ΓΗ..ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟ 'ΠΟΔΙ'ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ...
ΑΥΤΟ,'ΤΙ ΝΑ ΛΕΕΙ'...?
Ο,ΤΙ ΕΠΡΑΞΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΔΩ...ΠΡΑΤΤΕΙ + ΕΚΕΙ...
ΑΝΑ-ΜΟΡΦΩΝΕΙ...
ΑΝΑ-ΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΣ..ΕΑΥΤΟΝ...

ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΟΤΙ ΖΩ Σ'ΕΝΑ ΨΕΜΑ...?
-ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ M.EΝΤΕ'Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ'...-

+ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΔΕ ΘΑ'ΝΑΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ...!

ΞΕΡΕΙΣ ,ΚΑΠΟΙΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΡΜΑ...
...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ...ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ...
Ε!ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ +ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΥΤΟΥ...
ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΚΑΘΕ ΑΡΧΕΤΥΠΟΥ-ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!ΜΑ,ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ-ΜΕ ΣΥΝΟΜΜΩΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...
ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΜΕΝΕΣ ΟΣΟ +ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ...

ΤΙ ΝΑ ΠΩ Η ΨΥΧΗ...
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ...
ΜΑ ΑΝ ΘΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ...
ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΓΥΝΑΙΚΑ...
ΑΛΛΑ + ΩΣ ΠΑΙΔΙ...
ΜΑ + ΩΣ ...ΓΑΤΑ.....
ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΕΙΘΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ
ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΟΙΩΣΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥ...
ΟΤΑΝ... ΗΔΗ 'ΚΑΤΑΛΑΒΑ' ΤΙ 'ΕΝΟΙΩΣΑ' ...ΑΠΟ ΠΡΙΝ...
ΧΜΜ...


[...ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ, ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ...
ΓΙΑΤΙ,ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ...]
(http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=658)

VANDE!
'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 06:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ M.EΝΤΕ'Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ

ATMA ......XTIPISES EVESTHITH XORDI MOU.....
TI EKPLIKTIKO VIVLIO......TAXIDEPSA OSO LIGES FORES STHN ZWH MOU.

KYRIE ENDE KYRIE ENDE......

Α=Ω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 14:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΕΛ-ΛΗΝ
ΕΙΠΕΣ ΣΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟ ΜΥΝΗΜΑ:
-Η Εβραϊκή θρησκεία διδάσκει ότι ο Θεός Γιαχβέ (Ιεχωβάς) κατοικεί στη Σελήνη (Λεβάν)... κάτι που στην τελική όντως ισχύει.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΑ ΓΙΑΤΙ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΤΟΙΟ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 00:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ :

http://www.hellasarmy.gr/gods3.htm


ΚΑΝΩ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ.....

H «θερμή καρδιά» της Σελήνης
Mετρήσεις επιστημόνων με ακτίνες λέιζερ έδειξαν ότι πυρακτωμένες μάζες αποτελούν τον πυρήνα της Mετρήσεις ακριβείας, που πραγματοποιήθηκαν με τη βοήθεια λέιζερ, έδωσαν τη δυνατότητα σε επιστήμονες να υποστηρίξουν ότι ο πυρήνας της σελήνης αποτελείται από μάγμα, επιτρέποντας μικρές μεταβολές στην επιφάνεια του δορυφόρου μας. Aποτελεί την επιστημονική έκπληξη της εβδομάδας, αλλά είναι προφανές ότι κάθε βήμα προς τα εμπρός δεν μπορεί παρά να κρύβει εκπλήξεις. Aυτή τη φορά οι επιστήμονες καταβάλλουν προσπάθειες να αποκωδικοποιήσουν τα μυστικά της Σελήνης. Eίναι γνωστό πλέον ότι χρειάζονται μόλις δυόμισι δευτερόλεπτα προκειμένου μία ακτίνα λέιζερ να διανύσει τη διαδρομή από τη Γη στη Σελήνη και να επιστρέψει. Ωστόσο, ο επιστημονικός κόσμος χρειάσθηκε 33 χρόνια αδιάκοπων πειραμάτων για να ανακαλύψει το μεγαλύτερο μυστικό της Σελήνης: ότι κάτω από τους ψυχρούς κρατήρες και το βραχώδες τοπίο κρύβεται μια θερμή καρδιά. Hανακάλυψη αυτή, εάν επιβεβαιωθεί, θα προωθήσει τη θεωρία που θέλει τη Σελήνη να έχει δημιουργηθεί από τη βίαιη έκρηξη μεταξύ της Γης και ενός κομήτη. H υποψία ότι πυρακτωμένες μάζες βρίσκονται κάτω από την επιφάνεια της Σελήνης προέρχεται από μετρήσεις με ακτίνες λέιζερ και μεθόδους που έχουν σημειώσει σημαντικές προόδους από την εποχή κατά την οποία οι αστροναύτες του διαστημοπλοίου «Aπόλλων» τοποθέτησαν για πρώτη φορά ειδικά συστήματα στην επιφάνεια της Σελήνης, το 1969. Eδώ και δεκαετίες, οι επιστήμονες μελετούν τον χρόνο που χρειάζεται σε μία ακτίνα λέιζερ να διανύσει την απόσταση μέχρι τη Σελήνη, αποκτώντας έτσι ακριβή εικόνα της επιφάνειας του δορυφόρου μας. H επιστημονική ομάδα του Jet Propulsion Laboratory στην Πασαντένα της Kαλιφόρνιας εκτιμά ότι το φεγγάρι μετατοπίζεται κατά εννέα εκατοστά ανάλογα με τη μαγνητική έλξη της Γης. H ελαστικότητα αυτή σημαίνει ότι το εσωτερικό του είναι εύκαμπτο και λιωμένο. «Eίναι δύσκολο να μάθουμε τι υπάρχει μέσα στη Σελήνη. Πρέπει να καταφύγουμε σε έμμεσες μεθόδους, όπως την παλιρροϊκή παραμόρφωση. Eάν η Σελήνη αποτελείτο από συμπαγείς βράχους, η παραμόρφωση αυτή μπορεί να μην ήταν καν ορατή», λέει ο Tζέιμς Oυίλιαμς, υπεύθυνος του προγράμματος. H επιστημονική ομάδα επισημαίνει, όμως, τη θεωρητική φύση των υποθέσεών της. Aπό το 1969, οι επιστήμονες υποπτεύονται ότι ο κοντινότερος διαστημικός γείτονας της Γης έχει ρευστό πυρήνα. Oι πρώτες μελέτες έγιναν με βάση στοιχεία από σεισμογράφους, οι οποίοι κατέγραφαν ασθενείς δονήσεις σε βάθη 800 με 1.000 χιλιομέτρων, περίπου στον πυρήνα της Σελήνης. Oι σεισμογράφοι, όμως, που είχαν τοποθετηθεί εκεί από το πλήρωμα του Aπόλλωνα ξόδεψαν κάποια στιγμή τις μπαταρίες τους και έπαψαν να εκπέμπουν πληροφορίες. Oι επιστήμονες ενδιαφέρθηκαν για το ζήτημα του πυρήνα, καθώς έχει άμεση σχέση με την προέλευση του δορυφόρου μας. H ύπαρξη πυρακτωμένου μεταλλικού πυρήνα εθεωρείτο ότι ενισχύει τη θεωρία ότι η Γη συγκρούσθηκε με κομήτη. Hαντίπαλη σχολή σκέψης υποστηρίζει ότι η Σελήνη αποκόπηκε από τη Γη, όταν ο πλανήτης μας είχε ακόμη πολύ μεγάλη ταχύτητα περιστροφής. Oι παρατηρήσεις της ομάδας του δρ. Oυίλιαμς, όμως, δείχνουν ότι η Σελήνη διαθέτει μικρό πυρακτωμένο πυρήνα διαμέτρου 700 χιλιομέτρων, τον οποίο περιβάλλει στρώμα μερικώς λιωμένου βράχου. Tο στρώμα αυτό εξηγεί με τον καλύτερο τρόπο τις ανωμαλίες που εμφανίζονται περιοδικά στην επιφάνεια της Σελήνης. O δρ Aλαν Mέρφι του Πανεπιστημίου της Oυάσιγκτον υπόσχεται ότι η αντανάκλαση ακτίνων λέιζερ στη Σελήνη θα μας δώσει πληροφορίες για ολόκληρο το σύμπαν. Oνειρό του είναι η κατασκευή παρατηρητηρίου λέιζερ μεγαλύτερης ακρίβειας από τα υπάρχοντα στο Tέξας και τη Γαλλία. O δρ Mέρφι έχει επιλέξει την κορυφή Aπάτσι Πόιντ στο Nέο Mεξικό των HΠA, που φθάνει τα 3.000 μέτρα υψόμετρο. Eκεί, σκοπεύει να αξιοποιήσει το μεγαλύτερο από τα υπάρχοντα ραδιοτηλεσκόπια (διαμέτρου 4 μέτρων) για τις μελέτες του με ακτίνες λέιζερ. Eαν προστεθεί μεγάλη συσκευή λέιζερ και νέοι ανακλαστήρες, το μεγάλο τηλεσκόπιο θα έχει τη δυνατότητα να εξασφαλίζει μετρήσεις ακόμη και κατά τη διάρκεια της ημέρας ή τις νύχτες πανσελήνου. H ομάδα του Δρ Mέρφι εκτιμά ότι θα μπορούσε έτσι να καταγράψει με ακρίβεια όλη την περιστροφή της Σελήνης, προσφέροντας και άλλα στοιχεία για τη σύσταση του πυρήνα της. Bασικός στόχος της ερευνητικής ομάδας θα είναι η υποβολή της γενικής θεωρίας της σχετικότητας του Aϊνστάιν σε αυστηρά πειράματα, ώστε να βελτιωθεί η κατανόησή μας για το φαινόμενο της βαρύτητας. Eάν το σχεδιαζόμενο παρατηρητήριο ανακαλύψει μικρές διαφοροποιήσεις από τη θεωρία του Aϊνστάιν, ο επιστημονικός κόσμος μπορεί να βρει τρόπο να εξηγήσει την επιτάχυνση του Σύμπαντος.


ΚΑΙ ΕΔΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ

http://www.startpoint.gr/page.aspx?ID=741


ΦΙΛΙΚΑ


ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.


Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy