ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 H EΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 11:52:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[quote] Αν είναι κατά, θα τον ακούσω. Εγώ σου λέω: Και στις δυό περιπτώσεις, όταν η φωτιά φτάσει στο σπίτι σου, θα πρέπει να τη σβήσεις.


Αγαπητέ μου doc, καλημέρα...
Προσωπικά, μου αρέσει να ακούω τους πάντες και να μην απορρίπτω
απόψεις, ιδέες, πρίν τις επεξεργαστώ, (με τις λίγες γνώσεις που έχω),
όσο κρίνω εγώ ότι χρειάζεται.
Προσπαθώ πάντα, "να τρώω και με το γύφτο και με το βασιλιά", όπως λέει κι ο λαός μας.
Χρησιμοποιώντας τη λέξη "παγκόσμια", στο προηγούμενο μήνυμά μου, δεν
εννοούσα τα περί μίας και παγκόσμιας θρησκείας, τα οποία διαλαλούν
διάφοροι "νεοταξικοί" μπροστάρηδες και σημαιοφόροι της "ενότητας και
αδελφοσύνης" όλου του κόσμου!!!
Νομίζω γνωρίζεις ότι η "θεωρία" για τον "ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΘΕΟ", είναι
πανάρχαια, (Ερμητική φιλοσοφία), πιθανό και πιο παλιά και να μη το
ξέρουμε.....Εάν και με ποιό τρόπο περνούσε στον απλό κόσμο, είναι ένα
μεγάλο προς συζύτηση θέμα κι αν το ανοίξουμε τώρα, νομίζω, θα είμαστε
εκτός. Η "θεωρία" αυτή λοιπόν, λέει,(περιληπτικά θα αναφέρω), ότι ο
θεός στο πέρασμα των ανθρώπινων αιώνων "έστελνε ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ Εκπρόσωπούς Του" σε όλο το κόσμο, ώστε με τη διδασκαλεία τους να οδηγήσουν τους ανθρώπους στη "ΓΝΩΣΗ", τη "ΛΥΤΡΩΣΗ", ΤΗ "ΘΕΩΣΗ"...
Όλοι "ΑΥΤΟΙ", έμειναν στην Ιστορία με τα "Ανθρώπινα ονόματά τους":
Ερμής, Προμηθέας, Ασκληπιός, Πυθαγόρας, Σωκράτης, Πλάτων, Αριστοτέλης, Αρχιμήδης, Κρίσνα, Σιντάρτα, Ιησούς, Μωάμεθ.....
Καταλαβένεις τι γίνεται, έτσι;;;;!!!!!.
Θα μου πείτε τώρα...... Καλά ρε φίλε, τόσο απλό είναι το "πράγμα";;; Και η Ανθρωπότητα γιατί "χτυπιέται και σφάζεται";;;
Δε ξέρω φίλε μου αν είναι τόσο απλό....
Όλο αυτό το "μίγμα", πιστεύω, δεν μπορεί να οδηγήσει κάπου, αντίθετα "μπερδεύει" περισσότερο... Συμφωνώ με το Γιάννη που είπε πιο πριν ότι, "όλοι αυτοί οι δανεισμοί είναι από μόνοι τους αλληλοσυγκρουόμενοι,αλλά δημιουργούν και ίδιες καταστάσεις στο τέλος". Εγώ σα Βουδιστής, θα σου πω ότι μόνο μέσα από το Διαλογισμό και την "Άρνηση" του Σώματος θα φτάσεις στην "Αλήθεια" και το "ΦΩΣ". Σα Μουσλίμ, θα πω "Ένας ο Θεός, ένα το Βιβλίο του κι ένας ο Προφήτης Του" και η "Πίστη του Θεού" να κυριαρχήσει στο κόσμο "Δια πυρός και σιδήρου". Σα Χριστιανός θα πω, ξεχάσται ό,τι "Γνωστό" μέχρι τώρα.
Ο ίδιος ο Θεός κατέβηκε στους ανθρώπους και "ΉΡΕ ΤΑΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ ΑΥΤΩΝ", ο δρόμος για τη σωτηρία και την Αιώνια Ζωή, είναι πλέον ανοικτός...
Η φίλη μας η Άννα, νομίζω μας έχει παρουσιάσει αυτό το "μίγμα"...
Με τη διαφορά ότι έχουμε να κάνουμε πλέον με μία "Ομάδα Φωτισμένων", με πρώτη "ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΗ", αυτή τη μυστηριώδη Σ.Τ.!!! Αλήθεια Άννα μου, ποιά είναι η Σ.Τ.;;; Όσο για τη φωτιά φίλε μου doc, αν περιμένουμε να φτάσει στο σπίτι μας.... ΚΑΗΚΑΜΕΕΕ!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 13:46:10  Εμφάνιση Προφίλ
Αν φίλε μου ο άνθρωπος όντως θεωρήσουμε ότι είναι αμαρτωλός , τότε δεν μένει παρά να θεωρήσουμε ότι η αμαρτία αυτή καθ'εαυτή και όλοι οι μηχανισμοί προώθησής της , αποτελούν εγγενή στοιχεία και του ιδίου του φερομένου ως δημιουργού μας....και σίγουρα δεν αποτελούν προιόν δημιουργίας δικό μας....
Εμείς υπακούουμε σε εντολές με τις οποίες είναι χαρτογραφημένες στο είναι μας και σε καμμιά περίπτωση δεν χαρτογραφήσαμε οι ίδιοι...
Ο φόβος..η λύπη...η οργή...η χαρά..η αγάπη και όλα τα υπολοιπα αισθήματα τα οποία βιώνουμε και μας οδηγούν σε επιμέρους πράξεις και σκέψεις δεν αποτελούν δικά μας "έργα"....αλλα αποτελούν καταστατικού τύπου ιδιότητες και στις οποίες υπακούουμε πολλές φορές αυτοματικά...μία απο αυτές είναι η δύναμη που ορίζει την "δύναμη-της-θέλησης-για-ζωή" και η οποία θα προσπαθήσει με κάθε τρόπο να επιβληθεί αγνοώντας κάθε αντίρρησή μας σχεδόν....και όποιος προσπαθήσει να αρνηθεί τις εντολές που ορίζουν αυτές οι καταστατικού τύπου αρχές , μέλλεται να ή να πεθάνει ή να ορίσουν την απαρχή πολλών προβλημάτων τόσο σωματικών όσο και ψυχολογικών...και σε κάθε περίπτωση θα ορίσουν στρεβλώσεις για τις οποίες θα "τιμωρηθούμε"...

Τα υπόλοιπα τα οποία λέγονται και αναφέρονται , προσωπικά τα θεωρώ λόγια του αέρα και μάλιστα του κοπανιστού αέρα...που είναι και της μόδας...

Ένας οργανισμός ο οποίος "τρέφεται" ισορροπημένα και υγιεινά , τόσο σωματικά όσο και πνευματικά και έχει επιπλέον διασφαλισμένη την ασφάλειά του , τόσο της οικογένειάς του ... όσο και την δική του , τότε μέλλεται να ορίζεται μια ηρεμία και εσωτερική αρμονία εντός του και μια κατάσταση τέτοια απαλλαγένη απο εσωτερικές εντάσεις που προωθούν καταστροφικά συναισθήματα....
Σε αντιθετη περίπτωση , όπου έχουμε έναν οργανισμό "πεινασμένο" τόσο σωματικά ... όσο και πνευματικά και ο οποίος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στην ζωή και στα της επιβίωσης , προφανώς θα αναζητήσει πνευματικούς ηγέτες και γκουρού προκειμένου να τους χρησιμοποιήσει ως δεκανίκι στην ζωή του την κουτσή και ανήμπορη....
Και θα ζήσει μια ζωή εξαρτημένη , μια "ζωή ελέησόν με" προβάλλοντας τις εγγενείς αδυναμίες και προβλήματά του!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 26/09/2011 14:04:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 14:50:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αν φίλε μου ο άνθρωπος όντως θεωρήσουμε ότι είναι αμαρτωλός , τότε δεν μένει παρά να θεωρήσουμε ότι η αμαρτία αυτή καθ'εαυτή και όλοι οι μηχανισμοί προώθησής της , αποτελούν εγγενή στοιχεία και του ιδίου του φερομένου ως δημιουργού μας....και σίγουρα δεν αποτελούν προιόν δημιουργίας δικό μας....
Εμείς υπακούουμε σε εντολές με τις οποίες είναι χαρτογραφημένες στο είναι μας και σε καμμιά περίπτωση δεν χαρτογραφήσαμε οι ίδιοι...
Ο φόβος..η λύπη...η οργή...η χαρά..η αγάπη και όλα τα υπολοιπα αισθήματα τα οποία βιώνουμε και μας οδηγούν σε επιμέρους πράξεις και σκέψεις δεν αποτελούν δικά μας "έργα"....αλλα αποτελούν καταστατικού τύπου ιδιότητες και στις οποίες υπακούουμε πολλές φορές αυτοματικά...μία απο αυτές είναι η δύναμη που ορίζει την "δύναμη-της-θέλησης-για-ζωή" και η οποία θα προσπαθήσει με κάθε τρόπο να επιβληθεί αγνοώντας κάθε αντίρρησή μας σχεδόν....και όποιος προσπαθήσει να αρνηθεί τις εντολές που ορίζουν αυτές οι καταστατικού τύπου αρχές , μέλλεται να ή να πεθάνει ή να ορίσουν την απαρχή πολλών προβλημάτων τόσο σωματικών όσο και ψυχολογικών...και σε κάθε περίπτωση θα ορίσουν στρεβλώσεις για τις οποίες θα "τιμωρηθούμε"...

Τα υπόλοιπα τα οποία λέγονται και αναφέρονται , προσωπικά τα θεωρώ λόγια του αέρα και μάλιστα του κοπανιστού αέρα...που είναι και της μόδας...

Ένας οργανισμός ο οποίος "τρέφεται" ισορροπημένα και υγιεινά , τόσο σωματικά όσο και πνευματικά και έχει επιπλέον διασφαλισμένη την ασφάλειά του , τόσο της οικογένειάς του ... όσο και την δική του , τότε μέλλεται να ορίζεται μια ηρεμία και εσωτερική αρμονία εντός του και μια κατάσταση τέτοια απαλλαγένη απο εσωτερικές εντάσεις που προωθούν καταστροφικά συναισθήματα....
Σε αντιθετη περίπτωση , όπου έχουμε έναν οργανισμό "πεινασμένο" τόσο σωματικά ... όσο και πνευματικά και ο οποίος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στην ζωή και στα της επιβίωσης , προφανώς θα αναζητήσει πνευματικούς ηγέτες και γκουρού προκειμένου να τους χρησιμοποιήσει ως δεκανίκι στην ζωή του την κουτσή και ανήμπορη....
Και θα ζήσει μια ζωή εξαρτημένη , μια "ζωή ελέησόν με" προβάλλοντας τις εγγενείς αδυναμίες και προβλήματά του!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 26/09/2011 14:04:22


Αγαπητέ Εαρινέ, καλησπέρα....
Προσπάθησα περιληπτικά, να εξηγήσω τι "είδα εγώ" σε αυτά που μας γράφει η Άννα999 και γιατί το "μίγμα" της είναι αλληλοσυγκρουόμενο, όπως, σωστά κατ’εμέ, έγραψε ο φίλος Γιάννης.
Έχω μια ένσταση, στο σημείο που γράφεις για "την ισορροπημένη και
υγιεινή πνευματική τροφή του οργανισμού-ατόμου", (εδώ συμφωνώ απόλυτα), πιστεύω όμως ότι δεν είναι απαραίτητο να αποβάλει κάποιος τελείως την "πίστη" του, (όποια είναι αυτή και σε όποια θρησκεία ή φιλοσοφία), ώστε να ευδαιμονήσει ο ίδιος και η οικογένειά του.
Αντίθετα πιστεύω, ότι το "ΜΕΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟΝ", ακόμη και στην ατομική
και οικογενειακή "χρήση της πίστης", βοηθάει ώστε να επιτευχθεί ηρεμία και εσωτερική αρμονία. Βέβαια η λέξη "ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ" που χρησιμοποιήσες, θεωρώ ότι είναι το κλειδί.
Να είσαι καλά....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 19:16:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αγαπητέ Εαρινέ, καλησπέρα....
Προσπάθησα περιληπτικά, να εξηγήσω τι "είδα εγώ" σε αυτά που μας γράφει η Άννα999 και γιατί το "μίγμα" της είναι αλληλοσυγκρουόμενο, όπως, σωστά κατ’εμέ, έγραψε ο φίλος Γιάννης.
Έχω μια ένσταση, στο σημείο που γράφεις για "την ισορροπημένη και
υγιεινή πνευματική τροφή του οργανισμού-ατόμου", (εδώ συμφωνώ απόλυτα), πιστεύω όμως ότι δεν είναι απαραίτητο να αποβάλει κάποιος τελείως την "πίστη" του, (όποια είναι αυτή και σε όποια θρησκεία ή φιλοσοφία), ώστε να ευδαιμονήσει ο ίδιος και η οικογένειά του.
Αντίθετα πιστεύω, ότι το "ΜΕΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟΝ", ακόμη και στην ατομική
και οικογενειακή "χρήση της πίστης", βοηθάει ώστε να επιτευχθεί ηρεμία και εσωτερική αρμονία. Βέβαια η λέξη "ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ" που χρησιμοποιήσες, θεωρώ ότι είναι το κλειδί.
Να είσαι καλά....



Καλησπέρα και απο μένα φίλε μου.
Θεωρώ , ότι δεν μπορεί να υπάρξει "Μέτρον Άριστον" στις θρησκείες..
Τι δηλαδή??
Να πιστέψει κάποιος "με ολίγη" ... ή "με πολύ" ... ή "μετρίως"...???
Ή πιστεύει -όπως ακριβώς η πίστη του προστάζει και ο κώδικας απο τον οποίο απορρέουν οι επιμέρους εντολές..- ή δεν πιστεύει...
Όταν η σηματοσόδηση λέει ότι η στροφή ειναι 90 μοιρών και πρέπει να στρίψουμε όσο πρέπει , δεν επιδέχεται αυτό προσωπικής κρίσης διότι θα εκτραπούμε του δρόμου...
Η μεσότητα ή μάλλον στην μεσότητα αναφέρθηκαν οι Αρχαίοι Έλληνες και μάλιστα στην καθ'ημάς μεσότητα -που προσανατολίζει στην αυτογνωσία και η οποια επιβάλλεται- ...
Όπως και στην εν-τύπωση και στην δια-τύπωση...αν εντυπώσουμε στρεβλά εκ των πραγμάτων θα διατυπώσουμε και αντίστοιχα...
Κατα την άποψή μου , όλα είναι θέμα εν-τύπωσης και αυτό πρόκειται για πολύ μεγάλο -ευρύ- θέμα συζητήσεως!
Κάποιος σε μια συμπεριφορά επιθετική έναντί του , μπορεί να δεί έναν άνθρωπο αγριεμένο και ενδεχομένως να θεωρήσει ότι φταίει ο ίδιος και κάποιος άλλος να δεί έναν άνθρωπο εκτός ελέγχου με προβλήματα εσωτερικά δικά του και αντι να οργισθεί να τον λυπηθεί ή να τον κατανοήσει επιφέροντας διαφορετικά αισθήματα εντός του....
Είναι διαφορετικό πράγμα η δράση απο την αντίδραση...και θεωρώ ότι με καταλαβαίνεις τι εν-νοώ....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 20:26:18  Εμφάνιση Προφίλ
Εμ! Αυτό λέμε βρε Δήμο.

Όλες οι θρησκείες είναι δογματικά δομημένες .
Μπορεί να είναι ΜΟΝΟ έτσι.
Δεν μπορεί να είναι και «ολίγον από γιουβέτσι»

Και αν κάποιος δεν είναι ικανοποιημένος από καμία θρησκεία, τότε το ποιο σωστό είναι να δηλώσει πως ΔΕΝ γνωρίζει την αλήθεια, και πως το ψάχνει.

Να προσπαθεί κάποιος να δημιουργήσει μια τουρλού τουρλού θρησκεία ανακατεύοντας αλλοπρόσαλλες προσεγγίσεις, από όλες ή πολλές θρησκείες, είναι παραλογισμός


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 20:29:29  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα Εαρινέ...
Χρησιμοποιήσα τη φράση "ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ" μιλώντας για τη "χρήση της πίστης" και όχι για τη "πίστη στη Θρησκεία" με την έννοια της τυφλής
υποταγής και του αλόγιστου δογματισμού.
Η "χρήση", πιστεύω, έχει κατ’αρχή να κάνει με τον εσωτερικό κόσμο του
ατόμου, (ψυχική κατάσταση), με το νου, (συγκρότηση, δυνατότητα ευρύτερης σκέψης, ανάλυση) και αντιλαμβάνεσαι ότι η σωστή "χρήση" σε
καμία περίπτωση δεν απαγορεύει την "αναζήτηση" και την "ανυσηχία".
Αν σε ξένισε η φράση που χρησιμοποίησα, θα μπορούσαμε να βάλουμε την
"ισορροπία", που εσύ χρησιμοποίησες...Το αποτέλεσμα νομίζω, θα είναι το ίδιο....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 20:55:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χρησιμοποιήσα τη φράση "ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ" μιλώντας για τη "χρήση της πίστης" και όχι για τη "πίστη στη Θρησκεία" με την έννοια της τυφλής
υποταγής και του αλόγιστου δογματισμού.




Όχι φίλε μου αλλοίμονο , δεν με ξένισε κάτι .... απλά διετύπωσα την δική μου άποψη και έτσι όπως εγώ αντιλαμβάνομαι τα πράγματα!
Φερ'ειπείν .... λές , περί χρήσης της πίστως...και αυτό δεν το πολυ-καταλαβαίνω και ζητώ την κατανόησή σου γι'αυτό...
Θεωρώ ότι αν πιστεύει κάποιος σε κάτι , πιστεύει σε αυτό ως έχει και δεν πιστεύει σε ένα μέρος του , διότι αν πιστεύει/αποδέχεται ένα μέρος του συνόλου , τότε αποδέχεται μισές αλήθειες και εκ των πραγμάτων παραδεχεται ότι το υπόλοιπο μέρος ειναι σαθρό και μη αληθές...

Αυτό όμως -εκ των πραγμάτων- φωτογραφίζει ελλείψεις και αδυναμίες στον συγκεκριμμένο κώδικα και άρα οδηγούμαστε στο συμπέρασμα , πως δυστυχώς δεν μπορεί να είναι Θεόπνευστος , διότι το Θεόπνευστο εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να είναι ημιτελές και αδύναμο...δεν αφήνει περιθώρια παρεξηγήσεων και προσωπικών ερμηνειών...είναι ο ορισμός του τέλειου και ως τέτοιο θα γίνει αποδεκτό!
Εφόσον δεν γίνεται όμως , παύει να θεωρείται ως Θεόπνευστο και αποδομείται εκ των πραγμάτων!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 26/09/2011 21:03:03

Edited by - Εαρινός on 26/09/2011 21:03:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 21:08:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εμ! Αυτό λέμε βρε Δήμο.

Όλες οι θρησκείες είναι δογματικά δομημένες .
Μπορεί να είναι ΜΟΝΟ έτσι.
Δεν μπορεί να είναι και «ολίγον από γιουβέτσι»

Και αν κάποιος δεν είναι ικανοποιημένος από καμία θρησκεία, τότε το ποιο σωστό είναι να δηλώσει πως ΔΕΝ γνωρίζει την αλήθεια, και πως το ψάχνει.

Να προσπαθεί κάποιος να δημιουργήσει μια τουρλού τουρλού θρησκεία ανακατεύοντας αλλοπρόσαλλες προσεγγίσεις, από όλες ή πολλές θρησκείες, είναι παραλογισμός




Είναι και δικές μου απόψεις αυτές φίλε μου και μάλιστα θεωρώ -όπως είπα στον φίλο μας Κάβειρο..- ότι εφόσον μια θεϊκή εντολή και αλήθεια δεν μπορεί -και δεν μπόρεσε μέχρι σήμερα..- να νοηματοδοτήσει σωστά , τότε δεν πρόκειται περί Θεϊκής ΑΛΛΑ πολύ ανθρώπινης -ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΘΗΚΕ ΩΣ ΘΕΙΚΗ- και μάλιστα μιας κάποιας παρελθούσας εποχής , όπου οι άνθρωποι υπολοίπονταν σε νοητικό επίπεδο αλλα και γνωστικό απο τους σημερινούς ανθρώπους!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 21:18:21  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου δυστυχώς πρέπει να φύγω περιμένει η οικογένεια, καταλαβένεις.... Θα επανέλθω αύριο.
Καληνύχτα σε όλους.
ΥΓ. Εαρινέ, εσύ χειρίζεσαι-διαχιρείζεσαι, σωστά αυτό που πιστεύεις...
Επίσης λόγω αυτής σου της "χρήσης", καταφέρνεις να προβάλεις μία
"όμορφη" και "γαλήνια" εικόνα του κόσμου σου, αδύνατο να μη το δουν
ακόμη κι αυτοί που διαφωνούν μαζί σου...
Βοήθησα μήπως;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 21:30:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε μου δυστυχώς πρέπει να φύγω περιμένει η οικογένεια, καταλαβένεις.... Θα επανέλθω αύριο.
Καληνύχτα σε όλους.
ΥΓ. Εαρινέ, εσύ χειρίζεσαι-διαχιρείζεσαι, σωστά αυτό που πιστεύεις...
Επίσης λόγω αυτής σου της "χρήσης", καταφέρνεις να προβάλεις μία
"όμορφη" και "γαλήνια" εικόνα του κόσμου σου, αδύνατο να μη το δουν
ακόμη κι αυτοί που διαφωνούν μαζί σου...
Βοήθησα μήπως;;;;;



Ασφαλώς και καταλαβαίνω φίλε μου και ελπίζω στην επιεικειά σου...δεν είναι ότι θέλω -το αντίθετο μάλιστα- να στενοχωρώ και να δημιουργώ αντιδράσεις και ενστάσεις ειδικά με ανθρώπους ευγενικούς όπως εσύ και πολλούς άλλους!
Ωστόσο , προσωπικά έτσι τα βλέπω τα πράγματα και το καταθέτω!
Να έχεις ένα όμορφο βράδυ με τους αγαπημένους σου ανθρώπους!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 23:29:35  Εμφάνιση Προφίλ
Η εμφάνιση του καλού και του κακού...
Αναρρωτιέμαι πότε το κακό εμφανίσθηκε με κακό προσωπείο προκειμένου να δελεάσει και να γίνει αρεστό και αποδεκτό???
Τυχαίο το "φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντες"???
Απο τους μεγαλύτερους τυχοδιώκτες , μέχρι τους μεγαλύτερους απατεώνες..τους μεγαλύτερους σύγχρονους δημαγωγούς και οχλαγωγούς...όλοι με προσωπείο αγγέλου και ανθρώπου που προβάλλει ενδιαφέρον και σεβασμό προς τους συνανθρώπους του , υποσχόμενοι οράματα και δημοκρατικές διαδικασίες...και ... και...και...και...ατελείωτα ΚΑΙ...ΚΑΙ ΘΑ....

Δώσε όραμα σε ένα λαό και μια κοινωνία και θα γίνεις ο Θεός τους...
Πές τους σκληρά πράματα και την αλήθεια ως έχει...και θα σε στείλουν αδιάβαστο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 23:58:17  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν έχει καμμιά σημασία ποιός είναι κάποιος , αρκεί να δείχνει ευαισθησία...καλοσύνη...αγάπη -αλλοίμονο- ..ρομαντισμό και να υπόσχεται παραδεισένιους τόπους...
Ποιός άραγε θα αρνηθεί να τον ακολουθήσει???
Η Ιστορία γεμάτη απο τους πολλά υποσχόμενους "Θεούς"...ωραία όψη , πειθώ και όμορφα λόγια η αλάνθαστη συνταγή ... α!!! και πυγμή , το ξέχασα συγγνώμη....
Οπωσδήποτε , η περιβολή παίζει μεγάλο ρόλο...αλλα και αυτό θέλει μαεστρία και γνώση...εξαρτάται σε ποιόν απευθύνεσαι...σε ποιά συλλογική ψυχή απευθύνεσαι , πρέπει να εμφανισθείς ως εμπνεόμενος απο την συλλογική ψυχή της ομάδας....
Αν είναι όλη η ομάδα απαρτισμένη απο κουρελήδες και πεινασμένους , κατατρεγμένους και δαρμένους , η συνταγή θέλει να προσπαθήσεις όλους αυτούς να τους κάνεις ομάδα και να εμφανισθείς ως ένας απο αυτούς , που καταλαβαίνει τον πόνο τους και τις ανάγκες αλλα και τις επιθυμίες τους , μια γροθιά που θα έχει δύναμη και να δώσεις όραμα , φαγητό και σεβασμό προς όλους...ασφάλεια ότι θα έχουν και αύριο...ότι έχουν και κείνοι αξιοπρέπεια και πρέπει να την διεκδικήσουν ΤΩΡΑ...ΤΩΡΑ είναι η ώρα και φύγαμε....τους φάγαμε ολους!
Γιούργια...ως ομάδα πλέον έχει και την δύναμη αλλα και την νομιμοποίηση...αλλα και δίκιο , αλλοίμονο σε όποιον αρθρώσει λόγο διαφορετικό , κακός αυτομάτως θα ορισθεί και σατανικός , για να μην πώ τίποτ'αλλο...

Που το καλό και που το κακό???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 00:27:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εαρινος

Είναι και δικές μου απόψεις αυτές φίλε μου και μάλιστα θεωρώ -όπως είπα στον φίλο μας Κάβειρο..- ότι εφόσον μια θεϊκή εντολή και αλήθεια δεν μπορεί -και δεν μπόρεσε μέχρι σήμερα..- να νοηματοδοτήσει σωστά , τότε δεν πρόκειται περί Θεϊκής ΑΛΛΑ πολύ ανθρώπινης -ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΘΗΚΕ ΩΣ ΘΕΙΚΗ- και μάλιστα μιας κάποιας παρελθούσας εποχής , όπου οι άνθρωποι υπολοίπονταν σε νοητικό επίπεδο αλλα και γνωστικό απο τους σημερινούς ανθρώπους!


Δεν υποστήριξα πως είπες κάτι διαφορετικό Εαρινέ.
Αυτό που ήθελα να υπογραμμίσω σχετικά με όλες τις υπάρχουσες σύγχρονες θρησκείες , είναι πως ο κάθε πιστός υποχρεούται να πάρει ολόκληρο το κουστούμι, - όλες τις διδαχές του δόγματος – και ΜΟΝΟ αυτές.
Δεν είναι δυνατός και έγκυρος ο συγκερασμός δυο διαφορετικών δογμάτων, γιατί οι διαφορές τους είναι θεμελιώδεις και ασύμβατες.

Επιπλέον αν οι παρούσες θρησκείες δεν καλύπτουν κάποιον, δεν υπάρχει κανένας λόγος να δημιουργήσει κάποια καινούργια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 13:05:27  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε ΚΑΒΕΙΡΕ βλέπω ότι συμφωνούμε σε πολλά και νιώθω ανακούφηση που γνωρίζω επιτέλους κάποιον που να ακούει με τα αυτιά ανοιχτά.
quote:
Όλο αυτό το "μίγμα", πιστεύω, δεν μπορεί να οδηγήσει κάπου, αντίθετα "μπερδεύει" περισσότερο... Συμφωνώ με το Γιάννη που είπε πιο πριν ότι, "όλοι αυτοί οι δανεισμοί είναι από μόνοι τους αλληλοσυγκρουόμενοι,αλλά δημιουργούν και ίδιες καταστάσεις στο τέλος". Εγώ σα Βουδιστής, θα σου πω ότι μόνο μέσα από το Διαλογισμό και την "Άρνηση" του Σώματος θα φτάσεις στην "Αλήθεια" και το "ΦΩΣ". Σα Μουσλίμ, θα πω "Ένας ο Θεός, ένα το Βιβλίο του κι ένας ο Προφήτης Του" και η "Πίστη του Θεού" να κυριαρχήσει στο κόσμο "Δια πυρός και σιδήρου". Σα Χριστιανός θα πω, ξεχάσται ό,τι "Γνωστό" μέχρι τώρα.
Ο ίδιος ο Θεός κατέβηκε στους ανθρώπους και "ΉΡΕ ΤΑΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ ΑΥΤΩΝ", ο δρόμος για τη σωτηρία και την Αιώνια Ζωή, είναι πλέον ανοικτός...
Η φίλη μας η Άννα, νομίζω μας έχει παρουσιάσει αυτό το "μίγμα"...
Φίλτατε, όλες αυτές οι παραδόσεις, είναι πανάρχαιες και πολύπλοκες και πολυπαθείς. Το να πούμε ότι δεχόμαστε μια, ως αλήθεια στο σύνολό της, είναι ανόητο, γιατί πολύ απλά καμία δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια.. αλλά και όλες την κατέχουν. Λέω όλες την κατέχουν, γιατί κάποιος που διαλογίζεται πολύ μπορεί να φτάσει σε ένα υψηλό πνευματικά επίπεδο. Κάποιος που προσεύχεται πολύ (μωαμεθανοί&χριστιανοί) μπορεί και αυτός να φτάσει σε ένα πολύ υψηλό πνευματικό επίπεδο. Κάποιος που τα συνδυάζει και τα δύο, και αυτός μπορεί να φτάσει σε ένα πολύ υψηλό πνευματικό επίπεδο. Αυτός όμως που σίγουρα δε θα φτάσει πουθενά, είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα. Ο βουδιστής μοναχός μπορεί να φτάσει κάπου, ο Μωαμεθανός αγρότης μπορεί να φτάσει κάπου, ο χριστιανός οικογενειάρχης μπορεί να φτάσει κάπου, ο επιστήμονας με τις εκατό περγαμηνές, αν δεν κάνει τίποτα, δεν θα φτάσει πουθενά - πέρα ίσως από το μέτρο στο οποίο προσφέρει με τον τρόπο του ένα θετικό(!) έργο προς την ανθρωπότητα.
Η συνδυαστική διδασκαλία, δεν είναι για όλους, γιατί δεν είναι όλοι έτοιμοι να την δεκτούν. Για αυτούς λοιπόν τους οποίους δεν είναι έτοιμοι, υπάρχουν οι θρησκείες, δηλαδή οι πιο διαδεδομένες πνευματικές διδασκαλίες που είναι προσβάσιμες σε όλους. Και οι θρησκείες υπάρχουν παντού, έτσι κανείς δεν μπορεί να πει ότι δεν είχε την δυνατότητα να μπει σε ένα πνευματικό μονοπάτι. Όλοι την έχουν αυτή τη δυνατότητα, ακόμη και αυτοί που γεννιούνται μόνοι σε ένα νησί μπορούν να την έχουν.
quote:
Όσο για τη φωτιά φίλε μου doc, αν περιμένουμε να φτάσει στο σπίτι μας.... ΚΑΗΚΑΜΕΕΕ!!!!
ΑκριβώςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 14:04:07  Εμφάνιση Προφίλ
Αν εξακολουθήσουμε να σκεπτόμαστε με εικόνες και νοήματα του παρελθόντος , ουσιαστικά συντηρούμε ένα σύστημα το οποίο παρήκμασε , παρακμάζοντας ταυτόχρονα και μάς τους ιδίους , ορίζοντας τα αποτελέσματα που ήδη ως κοινωνία σε όλα τα επίπεδα βιώνουμε....
Βρισκόμαστε εντός του και νοηματοδοτούμενοι απο αυτό , χωρίς να το καταλαβαίνουμε το συντηρούμε και το επιβάλλουμε...
Έχω την αίσθηση , ότι με το να προσπαθούμε συνεχώς να ερμηνεύσουμε διάφορες πλευρές της ζωής με τα μάτια του υφισταμένου συστήματος αρχών , χάνουμε την ευκαιρεία για την οποιαδήποτε αλλαγή -μας- αλλα και ριζικές αλλαγές που θα μας βοηθήσουν να ξεκολλήσουμε απο ένα τέλμα που το ίδιο το σύστημα όρισε και ορίζει...
Πρόκειται όπως -περίπου- το λειτουργικό πρόγραμμα του αυτοκινήτου η κάθε υπολογιστικού συστήματος , όσο το σύστημα σκέπτεται με αρχές που απο την χαρτογράφισή του ορίζονται , μέλλεταινα έχει τις ιδιες ακριβώς αποδόσεις...μόνο που ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα να διαγνώσει τα λάθη του και να κάνει επαναπρογραμματισμό , ενδεχομένως και format....
Έχει την δυνατότητα να σταθεί ως υπερκείμενος και να μελετήσει τον ίδιο του τον εαυτό ως τρίτος -νοερά- και να διαπιστώσει εμμονές και λάθη του , δύσκολο το γνωρίζω αλλα όχι ανέφικτο!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 14:08:35  Εμφάνιση Προφίλ

Εαρινός
quote:
Αν εξακολουθήσουμε να σκεπτόμαστε με εικόνες και νοήματα του παρελθόντος , ουσιαστικά συντηρούμε ένα σύστημα το οποίο παρήκμασε , παρακμάζοντας ταυτόχρονα και μάς τους ιδίους , ορίζοντας τα αποτελέσματα που ήδη ως κοινωνία σε όλα τα επίπεδα βιώνουμε....
Βρισκόμαστε εντός του και νοηματοδοτούμενοι απο αυτό , χωρίς να το καταλαβαίνουμε το συντηρούμε και το επιβάλλουμε...

Πολύ σωστή παρουσίαση του προβλήματος, εύγε
Οπότε σε ρωτάω, αν ότι έκανε και ότι κάνει η πλειοψηφία της ανθρωπότητας μέχρι σήμερα είναι λάθος.. εμείς τι πρέπει να κάνουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 14:30:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εαρινός

quote:
Αν εξακολουθήσουμε να σκεπτόμαστε με εικόνες και νοήματα του παρελθόντος , ουσιαστικά συντηρούμε ένα σύστημα το οποίο παρήκμασε , παρακμάζοντας ταυτόχρονα και μάς τους ιδίους , ορίζοντας τα αποτελέσματα που ήδη ως κοινωνία σε όλα τα επίπεδα βιώνουμε....
Βρισκόμαστε εντός του και νοηματοδοτούμενοι απο αυτό , χωρίς να το καταλαβαίνουμε το συντηρούμε και το επιβάλλουμε...

Πολύ σωστή παρουσίαση του προβλήματος, εύγε
Οπότε σε ρωτάω, αν ότι έκανε και ότι κάνει η πλειοψηφία της ανθρωπότητας μέχρι σήμερα είναι λάθος.. εμείς τι πρέπει να κάνουμε;

Έχω την αίσθηση φίλε μου , ότι εσύ ειδικά και άλλοι ασφαλώς συνδίκτυοι , μπορείς να διεμβολήσεις το "είναι" σου και να επισημάνεις το "τις πταίει" και να μετατοπισθείς νοητικά σε ένα άλλο επίπεδο σκέψεως το οποίο δεν θα νοηματοδοτείται απ'ολα όσα μέχρι σήμερα νοηματοδοτείτο....
Η κρίση που ως κοινωνία βιώνουμε , είναι κρίση εσωτερική του κάθε ενός μέλους που συγκροτεί αυτή την κοινωνία και όχι μόνο την συγκροτεί αλλα την συντηρεί , ενώ απο την άλλη μεριά βλέπουμε ότι αυτή η κοινωνία που όλοι μας έχουμε συνδημιουργήσει αδιαφορεί παγερά για μας και ασφαλώς όχι επίτηδες...αλλα διότι δεν έχει περιεχόμενα και ιδέες φρέσκες και καινοτόμες να προσφέρει...
Το/α πρόβλημα/τα θα συνεχίσουν να υπάρχουν όσο η εσωστρέφεια θα μας σφίγγει στραγγαλιστικά και κάθε κύτταρο αυτής της κοινωνίας θα κοτάζει δεξιά και αριστερά προσπαθώντας να βρεί το πρόβλημα , μη κάνοντας το απλό...να κοιτάξει μέσα του και να γίνει ένας κρυστάλλινος καθρέπτης του ιδίου του εαυτού του...
Στην ζωή τα βιώνουμε όλα τα προβλήματα και στην ζωή και απο την ζωή θα διδαχθούμε , διαφορετικά θα "πεθάνουμε" εμμένοντας σε "δοκιμασμενες-αλάθητες συνταγές-μη-διαπραγματευόμενες ουδέποτε" , που ο φόβος -άγνοια- δημιούργησαν και συντηρούν...το θέμα είναι αν το καταλαβαίνουμε φίλε μου , πρόκειται για την ίδια μας την υπόσταση και την ζωή!
Το ερώτημα είναι το εξής:"Θεωρείς/ούμε ότι υπάρχουν και άλλοι δρόμοι σκέψης"???
Αν "ναί" ας καθήσουμε να τους βρούμε , θεωρώ ότι είναι καιρός και ευκαιρεία...αλλα για να τους βρούμε θα πρέπει ο καθένας μας να αποστασιοποιηθεί απο επιμέρους ιδεολογίες και κώδικες αχων γενικότερα..
Δεν χρειαζόμαστε στείρα εκπαιδευση που ρέπει στην αποστήθιση και παπαγαλία , προσφέροντας στην κοινωνία μια απο τα ίδια ... την αναπαραγωγή δηλαδή του ιδίου του αποτυχημένου συστήματος...χρειαζόμαστε μια εκπαίδευση που ασκεί το κριτικό πνεύμα του κάθε κυτταρού της...
Ελπίζω να έγινα κατανοητός!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 15:52:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Έχω την αίσθηση φίλε μου , ότι εσύ ειδικά και άλλοι ασφαλώς συνδίκτυοι , μπορείς να διεμβολήσεις το "είναι" σου και να επισημάνεις το "τις πταίει" και να μετατοπισθείς νοητικά σε ένα άλλο επίπεδο σκέψεως το οποίο δεν θα νοηματοδοτείται απ'ολα όσα μέχρι σήμερα νοηματοδοτείτο....
Κάποιες φορές μπορώ, κάποιες όχι


Ρωτάω αυτό: Αν αυτά που έκαναν οι πρόγονοι μας ήταν λάθος, αν οι τρόποι τους ήταν λάθος, αν συνολικά η κοσμοθεωρία τους ήταν λάθος, εμείς τι πρέπει να κάνουμε;

Είναι απλό: Πρέπει να κάνουμε τα αντίθετα απ' ότι έκαναν αυτοί.

quote:
Το ερώτημα είναι το εξής:"Θεωρείς/ούμε ότι υπάρχουν και άλλοι δρόμοι σκέψης"???
Υπάρχουν πολλοί. Το ερώτημα είναι: Τι καρπό βγάζουνε; Απο τον καρπό κρίνεται το δέντρο. Σου έδωσα ήδη λοιπόν μια κατεύθυνση: Οποιοδήποτε σκεπτικό διαιωνίζει τρόπους, απόψεις και ιδέες του παρελθόντος, πρέπει να το αποφεύγουμε αν όχι να το διαγράφουμε εντελώς. Οτιδήποτε μας μάθανε ως σήμερα ως σωστό ή ως λάθος.. delete! Οτιδήποτε μας μάθανε ως σήμερα ως φυσιολογικό ή αφύσικο.. delete! Οτιδήποτε μας καθιερώσανε ως σήμερα ως απαραίτητο ή σημαντικό.. delete! Οτιδήποτε μας μάθανε στα σχολεία.. delete! (δεν αναφέρομαι στο 3+3=6)

delete!
delete!
delete!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/09/2011 15:55:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 17:51:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αν εξακολουθήσουμε να σκεπτόμαστε με εικόνες και νοήματα του παρελθόντος , ουσιαστικά συντηρούμε ένα σύστημα το οποίο παρήκμασε , παρακμάζοντας ταυτόχρονα και μάς τους ιδίους , ορίζοντας τα αποτελέσματα που ήδη ως κοινωνία σε όλα τα επίπεδα βιώνουμε....
Βρισκόμαστε εντός του και νοηματοδοτούμενοι απο αυτό , χωρίς να το καταλαβαίνουμε το συντηρούμε και το επιβάλλουμε...



Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Καλησπέρα σε όλους....
Εαρινέ, γιατί πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να θεωρήσουμε ένα σύστημα παρηκμασμένο;; Εμείς ως "παρουσίες" μέσα στο "σύστημα", είμαστε σίγουροι ότι πράττουμε τα σωστά;; Μήπως οι λανθασμένες δικές μας πράξεις, οι οποίες οφείλονται σε κακές ή λάθος ερμηνείες, είναι αυτές που αλήθεια παρήκμασαν το "σύστημα" και όχι αυτό εμάς;
Το έχουμε ποτέ σκεφτεί αυτό ή η σκέψη και μόνο να το σκεφτούμε, μας κάνει να θέλουμε να τρέξουμε μακρυά;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 18:01:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Καλησπέρα σε όλους....
Εαρινέ, γιατί πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να θεωρήσουμε ένα σύστημα παρηκμασμένο;; Εμείς ως "παρουσίες" μέσα στο "σύστημα", είμαστε σίγουροι ότι πράττουμε τα σωστά;; Μήπως οι λανθασμένες δικές μας πράξεις, οι οποίες οφείλονται σε κακές ή λάθος ερμηνείες, είναι αυτές που αλήθεια παρήκμασαν το "σύστημα" και όχι αυτό εμάς;


Αυτό λέμε, το ένα φέρνει το άλλο, αυτά τα δύο δεν είναι δύο ξέχωρες καταστάσεις. Το ότι το σύστημα ειναι παρηκμασμένο φαίνεται απ' τους καρπούς του. Το ότι το σύστημα είναι παρηκμασμένο οφείλεται στο ότι οι άνθρωποι επιμένουν στο λάθος, επιμένουν να μην κοιτάνε τον εαυτό τους στον καθρέπτη.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/09/2011 18:02:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 18:13:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Καλησπέρα σε όλους....
Εαρινέ, γιατί πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να θεωρήσουμε ένα σύστημα παρηκμασμένο;; Εμείς ως "παρουσίες" μέσα στο "σύστημα", είμαστε σίγουροι ότι πράττουμε τα σωστά;; Μήπως οι λανθασμένες δικές μας πράξεις, οι οποίες οφείλονται σε κακές ή λάθος ερμηνείες, είναι αυτές που αλήθεια παρήκμασαν το "σύστημα" και όχι αυτό εμάς;


Αυτό λέμε, το ένα φέρνει το άλλο, αυτά τα δύο δεν είναι δύο ξέχωρες καταστάσεις. Το ότι το σύστημα ειναι παρηκμασμένο φαίνεται απ' τους καρπούς του. Το ότι το σύστημα είναι παρηκμασμένο οφείλεται στο ότι οι άνθρωποι επιμένουν στο λάθος, επιμένουν να μην κοιτάνε τον εαυτό τους στον καθρέπτη.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/09/2011 18:02:17



Φίλε doc, δε το διατύπωσα σωστά. Μήπως οι δικές μας πράξεις κάνουν
το "σύστημα" να ΦΑΙΝΕΤΑΙ παρηκμασμένο ενώ στην ουσία δεν ΕΙΝΑΙ;
Μήπως τα δικά μας λάθη αντί να τα δούμε κατάματα, είναι πιο εύκολο να τα φορτώσουμε στο όποιο "σύστημα";;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 18:21:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλησπέρα σε όλους....
Εαρινέ, γιατί πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να θεωρήσουμε ένα σύστημα παρηκμασμένο;; Εμείς ως "παρουσίες" μέσα στο "σύστημα", είμαστε σίγουροι ότι πράττουμε τα σωστά;; Μήπως οι λανθασμένες δικές μας πράξεις, οι οποίες οφείλονται σε κακές ή λάθος ερμηνείες, είναι αυτές που αλήθεια παρήκμασαν το "σύστημα" και όχι αυτό εμάς;
Το έχουμε ποτέ σκεφτεί αυτό ή η σκέψη και μόνο να το σκεφτούμε, μας κάνει να θέλουμε να τρέξουμε μακρυά;;



"Εύλογη" η ερώτηση , καθόλου "εύλογη" όμως η πραγματικότητα φίλε μου...
Όταν κάτι -το οτιδήποτε- χρήζει επιμέρους ερμηνειών και απολαμβάνει επιμέρους ερμηνειών , τότε χανόμαστε στην μετάφραση και ορίζει εμπόδια τόσο στην επικοινωνία , όσο και στις επιμέρους προσωπικές σκέψεις και πράξεις...
Αν ένα σύστημα αρχών είναι ορθό , είναι και σαφές και αποτελεσματικό...και δεν επιδέχεται κριτικής ή ερμηνείας...στην πράξη αποδίδει και επι της ουσιας λειτουργεί...
Είναι εύληπτο και ξεκάθαρο και επι της ουσίας πρακτικό..όταν ένα σύστημα φαίνεται ότι "λύνει" ορισμένα ερωτήματα και δημιουργεί άλλα τόσα και μάλιστα μας διαμελίζει τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά με τους συνανθρώπους μας , πρόκειται για ένα σύστημα φαινομενικά καλό και αποδοτικό και η ζωή η ίδια είναι ο καθρέπτης του αλλα και τα αποτελέσματά του...
Όταν ένα σύστημα δεν ρέπει στην δημιουργική σκέψη και στην σύνθεση και δεν προάγει κάθε δυναμικό που υπάρχει εντός του κάθε ανθρώπου αλλα τον κατηγοριοποιεί και τον στιγματίζει με τους μηχανισμους αξιολόγησης που έχει θεσπίσει , πρόκειται για ένα σύστημα σαθρό και θυματοποιητικό...
Να υποθέσουμε ότι υπάρχουν άχρηστοι άνθρωποι...ανθρωποι με χαμηλό και υψηλό δείκτη I.Q KAI E.Q και ότι τα συστήματα αξιολόγησης δεν είναι πολύ ευτελή και ρηχά???
Να υποθέσουμε ότι ένα σύστημα αρχών και αξιών που προτάσσει την συνεργασία και την συνεύρεση των ανθρώπων , ότι είναι όντως καλό και αποδοτικό και η μη αποδοτικότητά του οφείλεται σε λάθος ερμηνεία δική σου ή δική μας ... τελικά είναι θέμα ερμηνείας???
Χαθήκαμε στην μετάφραση φίλε μου και δυστυχώς το ίδιο το σύστημα με την φωνή του , προσπαθεί εναγωνίως να μας κάνει να το πιστέψουμε ΚΑΙ αυτό...
Απλά ΔΕΝ δουλεύει...τελεία και παύλα!

Άποψή μου και πεποίθησή μου και δεν είσαι υποχρεωμένος να θεωρήσεις οτιδήποτε είπα ως σωστό...απλά καταθέτω την άποψή μου και θα ήθελα ΚΑΙ την δική σου και μακάρι αυτό να αποτελέσει αφορμή για μια γόνιμη συζήτηση!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 18:36:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φίλε doc, δε το διατύπωσα σωστά. Μήπως οι δικές μας πράξεις κάνουν
το "σύστημα" να ΦΑΙΝΕΤΑΙ παρηκμασμένο ενώ στην ουσία δεν ΕΙΝΑΙ;
Μήπως τα δικά μας λάθη αντί να τα δούμε κατάματα, είναι πιο εύκολο να τα φορτώσουμε στο όποιο "σύστημα";;
Φίλε Κάβειρε, το σύστημα είμαστε εμείς, γιατί αν εμείς αύριο αποφασίζαμε να αλλάξουμε νοοτροπία σε όλα τα επίπεδα της ζωής μας, το σύστημα θα κατέρρεε. Όταν τα φορτώνουμε στο σύστημα, τα φορτώνουμε προτίστως στον εαυτό μας, στους γονείς μας, στους προγόνους μας, και στη γυναίκα μας. Σε όλους.
Πράγματι φίλκε Κάβειρε έχεις δίκαιο ότι πολλοί λένε "το σύστημα φταίει" εννοώντας ότι φταίει π.χ. ο καπιταλισμός άρα θα έπρεπε να έχουμε.. κομμουνισμό, ή εννοώντας ότι φταίει η αντιπροσωπευτική δημοκρατία άρα θα έπρεπε να έχουμε.. χούντα. Ναι δυστυχώς είναι πολλοί αυτοί οι ρομαντικοί που τα λένε αυτά. Αλλά εμείς γνωρίζουμε ότι όλα αυτά είναι βλακείες. Τι άμεση δημοκρατία, τι χούντα, τι κουμμουνισμός, άλλαξε ο Μανωλιώς και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.
Όσο θα υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να εκμεταλλευτούν τους συνανθρώπους τους, τίποτα δε θα αλλάξει. Είναι ουτοπία να πιστεύουμε ότι θα αλλάξει η κοινωνία αλλά χωρίς να αλλάξει ο άνθρωπος. Η κοινωνία που οραματίζονται αυτοί οι ουτοπιστές, είναι μια κοινωνία που ο αλληλο-έλεγχος θα είναι τόσο σφικτός που κανείς δεν θα μπορεί να εκμεταλλευτεί τον συνάνθρωπο του. Κατ' αρχήν, τέτοιος έλεγχος δεν υπάρχει, αλλά αν υπήρχε μάλλον θα ήταν όπως σε εκείνο το βιβλίο του Όργουελ (1984). Αυτό οραματιζόμαστε για το μέλλον μας;
Προτίστως λοιπόν πρέπει να βγάλουμε εμείς οι ίδιοι το μικρόβιο απο μέσα μας, και όπως λες να στρέψουμε τα μάτια όχι προς τα έξω αλλά προς τα μέσα.
Απο κει και πέρα αν θεωρείς ότι το σύστημα μοιάζει για παρηκμασμένο, αλλά δεν είναι, υπάρχουν πολλά στοιχεία που αποδεικνύουν το αντίθετο, και κατ΄αρχήν το πλήθος των δυστυχισμένων ανθρώπων που θα 'δεις άμα μπεις σε ένα λεφορείο, ένα τρόλλει κοκ.

Το σύστημα είναι η φυσική συνέπεια της εσωτερικής μας κατάστασης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 19:18:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[quote]


"Εύλογη" η ερώτηση , καθόλου "εύλογη" όμως η πραγματικότητα φίλε μου...
Όταν κάτι -το οτιδήποτε- χρήζει επιμέρους ερμηνειών και απολαμβάνει επιμέρους ερμηνειών , τότε χανόμαστε στην μετάφραση και ορίζει εμπόδια τόσο στην επικοινωνία , όσο και στις επιμέρους προσωπικές σκέψεις και πράξεις...
Αν ένα σύστημα αρχών είναι ορθό , είναι και σαφές και αποτελεσματικό...και δεν επιδέχεται κριτικής ή ερμηνείας...στην πράξη αποδίδει και επι της ουσιας λειτουργεί...
Είναι εύληπτο και ξεκάθαρο και επι της ουσίας πρακτικό..όταν ένα σύστημα φαίνεται ότι "λύνει" ορισμένα ερωτήματα και δημιουργεί άλλα τόσα και μάλιστα μας διαμελίζει τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά με τους συνανθρώπους μας , πρόκειται για ένα σύστημα φαινομενικά καλό και αποδοτικό και η ζωή η ίδια είναι ο καθρέπτης του αλλα και τα αποτελέσματά του...
Όταν ένα σύστημα δεν ρέπει στην δημιουργική σκέψη και στην σύνθεση και δεν προάγει κάθε δυναμικό που υπάρχει εντός του κάθε ανθρώπου αλλα τον κατηγοριοποιεί και τον στιγματίζει με τους μηχανισμους αξιολόγησης που έχει θεσπίσει , πρόκειται για ένα σύστημα σαθρό και θυματοποιητικό...
Να υποθέσουμε ότι υπάρχουν άχρηστοι άνθρωποι...ανθρωποι με χαμηλό και υψηλό δείκτη I.Q KAI E.Q και ότι τα συστήματα αξιολόγησης δεν είναι πολύ ευτελή και ρηχά???
Να υποθέσουμε ότι ένα σύστημα αρχών και αξιών που προτάσσει την συνεργασία και την συνεύρεση των ανθρώπων , ότι είναι όντως καλό και αποδοτικό και η μη αποδοτικότητά του οφείλεται σε λάθος ερμηνεία δική σου ή δική μας ... τελικά είναι θέμα ερμηνείας???
Χαθήκαμε στην μετάφραση φίλε μου και δυστυχώς το ίδιο το σύστημα με την φωνή του , προσπαθεί εναγωνίως να μας κάνει να το πιστέψουμε ΚΑΙ αυτό...
Απλά ΔΕΝ δουλεύει...τελεία και παύλα!

Άποψή μου και πεποίθησή μου και δεν είσαι υποχρεωμένος να θεωρήσεις οτιδήποτε είπα ως σωστό...απλά καταθέτω την άποψή μου και θα ήθελα ΚΑΙ την δική σου και μακάρι αυτό να αποτελέσει αφορμή για μια γόνιμη συζήτηση!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Μιλάς για ένα "σύστημα" αξιών που άπτεται της "Κοινωνίας" και της
"Πολιτείας" του ατόμου. Δε νομίζω ότι θα διαφωνήσω μαζί σου...
Τι γίνεται όμως αν μιλήσουμε για Φιλοσοφικά ή Θρησκευτικά "συστήματα";; Θεωρείς ότι συμβαίνει το ίδιο, όπως προηγουμένως ανέλυσες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 19:31:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ntoctor

Όσο θα υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να εκμεταλλευτούν τους συνανθρώπους τους, τίποτα δε θα αλλάξει. Είναι ουτοπία να πιστεύουμε ότι θα αλλάξει η κοινωνία αλλά χωρίς να αλλάξει ο άνθρωπος


Αυτή είναι μια σωστή προσέγγιση.
Η βάση δηλαδή στο νέο σύστημα θα πρέπει να είναι, πως θα πρέπει να διαπαιδαγωγήσουμε ανθρώπους που θα βλέπουν του συνανθρώπους τους σαν ανθρώπους ίδιους και απαράλλαχτος με τους ευατούς τους, αναγνωρίζοντας τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις.
Αντιμετωπίζοντας τους με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που θα ήθελαν να τους αντιμετωπίζουν και αυτοί.

Για δες βρε ντοκτορ, παραμερίζοντας τις βαθυστόχαστες φιλοσοφικές σου προσεγγίσεις , πως εσύ μπορείς να κάνεις πράξη αυτή την νοοτροπία..
Μάθε να δέχεσαι δηλαδή ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους σαν ίσους και με τα ίδια δικαιώματα με σένα, γιατί σε έχω ακουστά να διατυπώνεις παράξενες ιδέες (ρατσιστικές) για τους Ινδούς, τους Τούρκους, και πιθανόν άλλους συνανθρώπους μας.

ΌΛΑ τα υπόλοιπα είναι φανταχτερά περιτυλίγματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 19:36:22  Εμφάνιση Προφίλ
Ντοτόρο μου

Τώρα τελευταία χαίρομαι να σε διαβάζω.
Τι έγινε ξαφνικά και βγάζεις ολα αυτα τα ωραία και σωστά?
Εκανες ήδη το αναμενόμενο...συνειδησιακό άλμα?


Ξέρεις φυσικά οτι,είμαι απολύτως σύμφωνος με οτι γράφεις και οτι αυτα ακριβώς θα έγραφα,σαν αποτέλεσμα σκέψεων,εκει στις βιωματικές εμπειρίες αν δεν μου γ....σαν το θέμα!
Θυμάσαι που λέγαμε για μια αχρήματη κοινωνία και κατα πόσο είναι εφικτή?

Ο ΚΑΒΕΙΡΟΣ λέει:...τα φορτώνουμε στο σύστημα
Εσύ λές:...το σύστημα είμαστε εμείς
Εγω σου έλεγα:...είμαστε λίγοι που σκεπτόμαστε ετσι.Οταν γίνουμε πολλοί το σύστημα θα καταρεύσει.

Ενστερνίζομαι τις απόψεις σας και δεν χρειάζεται να πω τίποτα άλλο.Ας τις διαβάσουν και μερικοί άλλοι,να <<ξεστραβωθούν>>!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 19:36:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το σύστημα είναι η φυσική συνέπεια της εσωτερικής μας κατάστασης.

Συγκοινωνούντα δοχεία θα έλεγα...το ένα -σύστημα- καθρεπτίζει την εν γένει κατάσταση των μελών μιας κοινωνίας και το αντίστροφο...
Τελικά απο που να πιάσεις και που να τελειώσεις είναι φίλε μου...ως Λερναία ύδρα θα το έλεγα...
Ως "καρκίνο" θα παρομοίαζα την ανθρωπότητα και τους ανθρώπους -το έχω ξανακάνει παλιότερα- που μέσα στην απληστία του δεν αντιλαμβάνεται ότι επι της ουσίας αυτοκαταστρέφεται ο ίδιος κατατρώγονοντας και θανατώνοντας τον ίδιο του τον εαυτό...διότι δεν λαμβάνει υπ'οψιν το απλό -απλούστατο- ότι με το να σκοτώσει έναν οργανισμό , μετά θα πεθάνει και ο ίδιος , διότι δεν θα έχει τίποτα να φάει...
Το καλό και το κακό εδράζεται στο μυαλό μας και στην ψυχολογική μας έδραση -θέση ζωής του καθενός- , ένας άνθρωπος που μπαίνει σε μια κοινωνία , έχοντας ως στόχο αυτό που του πέρασαν γονείς και εμπειρίες του "θα σας @#$%&&& όλους.." ή "φάτους πριν σε φάνε.." ή άλλα όμορφα , τότε αποτελεί μέρος της συντήρησης του ιδίου του συστήματος που αναπαράγει θύτες και θύματα -ανταγωνιστές και όχι συνεργάτες , γνωστούς και όχι φίλους-...μολονότι εν τέλλει όλοι θύματά του είναι..όλο και κάποιος πιο "μάγκας" απο τον ίδιο θα υπάρξει!
Μας έπεισαν ότι έτσι είναι ο άνθρωπος...
Καταναλωτικό είδος και μηχανή παραγωγής ηδονής και σέξ...
Οπότε ξεκινούν όλα απο εκεί...για να κερδίσω το σέξ , θα πρέπει να κερδίσω την Ρούλα/Φούλα/Κούλα....αλλα για να ρίξω την Φουλοκουλορούλα θα πρέπει να έχω και ωραίο ντύσιμο και ωραίο αυτοκίνητο και φράγκα...ΚΑΙ αν η Φουλοκουρορούλα έχει και ιδιαίτερες απαιτήσεις αρχίζουν τα προβλήματα και αν υπάρξει κάποιος που μπορεί να καλύψει τις επιθυμίες της , αρχίζουν άλλα "Φουλοκουλορουλοπροβλήματα"....αν δε -υπόθεση εργασίας- η Γονείς της Φουλοκουρορούλας δεν μας εγκρίνουν -διότι θέλουν το καλο παιδί με την Πόρσε που εντελώς τυχαία είναι γόνος εργοστασιάρχου..- αρχίζουν και άλλα προβλήματα να συσσωρεύονται...και η "Βρόχα έβρεχε ράι θρού"...
Ο Ζαμπέτας το είπε το τελευταίο...για την κυρία που "απομνημονευόταν τα απομνημονεύματά της"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 19:37:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Φίλε doc, δε το διατύπωσα σωστά. Μήπως οι δικές μας πράξεις κάνουν
το "σύστημα" να ΦΑΙΝΕΤΑΙ παρηκμασμένο ενώ στην ουσία δεν ΕΙΝΑΙ;
Μήπως τα δικά μας λάθη αντί να τα δούμε κατάματα, είναι πιο εύκολο να τα φορτώσουμε στο όποιο "σύστημα";;
Φίλε Κάβειρε, το σύστημα είμαστε εμείς, γιατί αν εμείς αύριο αποφασίζαμε να αλλάξουμε νοοτροπία σε όλα τα επίπεδα της ζωής μας, το σύστημα θα κατέρρεε. Όταν τα φορτώνουμε στο σύστημα, τα φορτώνουμε προτίστως στον εαυτό μας, στους γονείς μας, στους προγόνους μας, και στη γυναίκα μας. Σε όλους.
Πράγματι φίλκε Κάβειρε έχεις δίκαιο ότι πολλοί λένε "το σύστημα φταίει" εννοώντας ότι φταίει π.χ. ο καπιταλισμός άρα θα έπρεπε να έχουμε.. κομμουνισμό, ή εννοώντας ότι φταίει η αντιπροσωπευτική δημοκρατία άρα θα έπρεπε να έχουμε.. χούντα. Ναι δυστυχώς είναι πολλοί αυτοί οι ρομαντικοί που τα λένε αυτά. Αλλά εμείς γνωρίζουμε ότι όλα αυτά είναι βλακείες. Τι άμεση δημοκρατία, τι χούντα, τι κουμμουνισμός, άλλαξε ο Μανωλιώς και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.
Όσο θα υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να εκμεταλλευτούν τους συνανθρώπους τους, τίποτα δε θα αλλάξει. Είναι ουτοπία να πιστεύουμε ότι θα αλλάξει η κοινωνία αλλά χωρίς να αλλάξει ο άνθρωπος. Η κοινωνία που οραματίζονται αυτοί οι ουτοπιστές, είναι μια κοινωνία που ο αλληλο-έλεγχος θα είναι τόσο σφικτός που κανείς δεν θα μπορεί να εκμεταλλευτεί τον συνάνθρωπο του. Κατ' αρχήν, τέτοιος έλεγχος δεν υπάρχει, αλλά αν υπήρχε μάλλον θα ήταν όπως σε εκείνο το βιβλίο του Όργουελ (1984). Αυτό οραματιζόμαστε για το μέλλον μας;
Προτίστως λοιπόν πρέπει να βγάλουμε εμείς οι ίδιοι το μικρόβιο απο μέσα μας, και όπως λες να στρέψουμε τα μάτια όχι προς τα έξω αλλά προς τα μέσα.
Απο κει και πέρα αν θεωρείς ότι το σύστημα μοιάζει για παρηκμασμένο, αλλά δεν είναι, υπάρχουν πολλά στοιχεία που αποδεικνύουν το αντίθετο, και κατ΄αρχήν το πλήθος των δυστυχισμένων ανθρώπων που θα 'δεις άμα μπεις σε ένα λεφορείο, ένα τρόλλει κοκ.

Το σύστημα είναι η φυσική συνέπεια της εσωτερικής μας κατάστασης.



Το "σύστημα" λόγω των δικών μας πράξεων, ΜΟΙΑΖΕΙ παρηκμασμένο.
Οι αξίες του παραμένουν αυτές που ήταν, δεν έχουν αλλάξει.
Ερμηνεύουμε λανθασμένα τις έννοιές του, πράττουμε λανθασμένα και
"παγιώνουμε" αυτό το λάθος, νομίζωντας ότι αυτό είναι σωστό...
Άρα, είναι το "σύστημα" παρηκμασμένο ή εσφαλμένη η δική μας αντίληψη;; Θα ωφελήσει πραγματικά τον άνθρωπο αν το εγκαταλήψει ή είναι προτιμότερο να αναθεωρήσουμε "πράγματα";
ΥΓ.ΑΠΟΨΗ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 20:18:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μιλάς για ένα "σύστημα" αξιών που άπτεται της "Κοινωνίας" και της
"Πολιτείας" του ατόμου.

Δε νομίζω ότι θα διαφωνήσω μαζί σου...

Τι γίνεται όμως αν μιλήσουμε για Φιλοσοφικά ή Θρησκευτικά "συστήματα";; Θεωρείς ότι συμβαίνει το ίδιο, όπως προηγουμένως ανέλυσες;



Πόσο μπορεί ένα κοινωνικό σύστημα αξιών να αποδώσει μόνο και ξεκομμένο απο τα υπόλοιπα που αναφέρεις φίλε μου???
Αλλα όταν λέμε "κοινωνικό σύτημα αξιών κοκ..- τι εν-νοούμε???
Δεν εμπεριέχει και όλα τα υπόλοιπα???

Δηλαδή να υποθέσουμε , ότι ένα νεαρό άτομο εκπαιδεύεται απο γονείς και την κοινωνια γενικότερα απο κάποιο κοινωνικό συστημα που δεν εμπεριέχει στοιχεία φιλοσοφικά-θρησκευτικά-τοπικά ή οτιδήποτε άλλο???
Θεωρώ ότι η εκπαιδευση -του- διέρχεται απο ένα "αχταρμά γνώσεων" και ειδικά εδώ στην Ελλάδα άστο καλύτερα μην το αναλύσουμε διότι θα "στενοχωρηθούμε" φίλε μου...
Ο Νίκος Δήμου -και άλλοι- έχουν αναφερθεί στον Ελληνο-Χριστιανικό Πολιτισμό -μας- έναν αλληλογρονθοκοπούμενο "πολιτισμό" που προσπαθεί να βρεί ταυτότητα και που ως διυποκείμενος θα ψάχνει ες αεί...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 20:37:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το "σύστημα" λόγω των δικών μας πράξεων, ΜΟΙΑΖΕΙ παρηκμασμένο.
Οι αξίες του παραμένουν αυτές που ήταν, δεν έχουν αλλάξει.
Ερμηνεύουμε λανθασμένα τις έννοιές του, πράττουμε λανθασμένα και
"παγιώνουμε" αυτό το λάθος, νομίζωντας ότι αυτό είναι σωστό...
Άρα, είναι το "σύστημα" παρηκμασμένο ή εσφαλμένη η δική μας αντίληψη;; Θα ωφελήσει πραγματικά τον άνθρωπο αν το εγκαταλήψει ή είναι προτιμότερο να αναθεωρήσουμε "πράγματα";
ΥΓ.ΑΠΟΨΗ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.



Το σύστημα -όπως σε μερικές χώρες του εξωτερικού- δουλεύει μονο του φίλε μου και δεν ρέπει προς το να αναζητάει τον καλύτερο αλλα αυτόν που λειτουργεί όπως το σύστημα ορίζει...να ακολουθεί τις οδηγίες του συστήματος....και οι άνθρωποι το ακολουθούν γενικά εν πολλοίς , θέλουν δεν θέλουν ... διαφορετικά θα τους απορρίψει -εφόσον υπάρχει πρόβλεψη-...
Αν ας πούμε υπάρχει πρόγραμμα συντήρησης ενός μηχανήματος και αυτό ακολουθείται απο τον συντηρητή -του- και παρ'ολ'αυτά συνεχώς χωλαίνει και παρουσιάζει ζημιές , τότε ή το πρόγραμμα συντήρησης είναι λάθος -πράγμα δύσκολο- ή το μηχάνημα έχει κατασκευαστικά λάθη και πρέπει να αντικατασταθεί!
Σε κάθε περίπτωση θεωρώ , ότι ένα σωστό και αποδοτικό σύστημα πείθει για την αποδοτικότητά του με την ίδια του την απόδοση και πείθει και τους "υπηρετες" του για την χρησιμότητά του και την αφοσίωσή τους σε αυτό!
Αυτό όμως δεν συμβαίνει και με το σύστημα αρχών της κοινωνίας μας...δοκιμάσθηκε επι χρόνια και συνεχώς οδηγεί σε παρεκτροπές και πόνο...σε παρακμιακά σύνδρομα...
Να μην υποθέσουμε καν ότι χωλαίνει και να πούμε ότι το πρόβλημα εστιάζεται στους ανθρώπους???
Αλλα τους ανθρώπους αυτούς ποιός τους νοηματοδοτεί???
Εγώ και σύ φίλε μου???

Μην βιασθείς να μου απαντήσεις , διότι είναι σίγουρο ότι είμαστε ΚΑΙ μείς...και μείς λειτουργούμε ως "μηνυτορές" του και απαιτουμε απο λαμβάνοντες το μήνυμά -παιδιά- να σκεφθούν και να αισθανθούν αλλα και να πράξουν διαφορετικά απο εμάς...
Μα είναι δυνατόν???

Όσες φορές και να βάλεις σε μια κατσαρόλα τα ίδια συστατικά ... το ιδο φαγητό θα προκυψει , δεν πα'να λέμε όσα κύριε ελέησον θελουμε....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy