ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 02:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, πολύ ωραία!
Για πες μας τώρα με ξεκάθαρο τρόπο, πώς προέκυψε αυτή η προσωπική αναφορά
και ποιό είναι το νόημα και η σκοπιμότητά της;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 07:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ευχαρίστως αμαλία, όμως νομίζω πως προηγείσαι εσύ.
Πες μου λοιπόν πρώτα, πως προέκυψε η προηγούμενη προσωπική αναφορά σου και ποιο είναι το νόημα και η σκοπιμότητά της και μετά θα σου απαντήσω και εγώ.

Πάντως, για το πράσινο παπαγαλάκι ούτε κουβέντα. Γιατί άραγε?

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 09:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντι να τσακωνεστε δεν πατε σε καμια πορεια?

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 13:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ahlobar

Σε όρισε μήπως κανείς κριτή για το τι κάνουν οι άλλοι ή "ινστρούκτορα" για το τι θα έπρεπε να κάνουν;
Από που το αντλείς το δικαίωμα αυτό;

Πετάχτηκες (χωρίς να σε έχει σπείρει κανείς) και αναφέρεις το εντελώς άσχετο (και φυσικά, προσβλητικό) "τσακώνεστε".
Γιατί; Για να δείξεις ότι είσαι ο πιο έξυπνος ή ότι είσαι καλύτερος από τους άλλους;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 18:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γαραντζώτης γιάννης

Πάντως, για το πράσινο παπαγαλάκι ούτε κουβέντα. Γιατί άραγε?



Λοιπόν γαραντζώτης γιάννης,
επειδή όπως βλέπω εσύ το έχεις βάλει σκοπό να γεμίσεις ξανά με ασυναρτησίες το παρόν θέμα, προφανώς όμως δεν έχεις και το θάρρος να τοποθετηθείς ξεκάθαρα στην ερώτηση που σου έκανα (όπως θα όφειλες)...

να αποσαφηνίσω (και για τους υπόλοιπους, επειδή μάλλον εσύ θα το έχεις ήδη καταλάβει) τι σημαίνει το "μην κουράζεσαι" στο μήνυμά μου Απεστάλη: 11/02/2012, 17:09:54:

Ο λογαριασμός pantelis1 δεν πρόκειται να επανενεργοποιηθεί και έχουμε αποτανθεί ήδη τις προηγούμενες ημέρες στo Τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, τόσο για τις τακτικές του μέσω email, όσο και για την αντίστοιχη δημοσιοποίηση ονομάτων συγγενικών μου προσώπων (που καμία ανάμειξη δεν έχουν με τη συζήτηση) και υποτιθέμενων προσωπικών δεδομένων, στα πλαίσια μιας ανήθικης και σαφώς παράνομης προσπάθειας εκβιασμού.

Φυσικά αναφέρομαι στο ένα, τουλάχιστον, μήνυμα που μέσω του λογαριασμού pantelis1 παρατέθηκε δημόσια (για κάποιο χρονικό διάστημα - πριν ο ίδιος το αφαιρέσει με edit) στην παρούσα συζήτηση και το περιεχόμενο του οποίου μου το έστειλε και ως email!

Δεν μας κάνει βέβαια ιδιαίτερη εντύπωση πως και οι δύο λογαριασμοί, και αυτός που φέρει το όνομά σου (γαραντζώτης γιάννης) και ο λογαριασμός pantelis1, παραθέτουν στοιχεία (και προσπαθούν να πλέξουν γύρω από αυτά υποθέσεις), που έχουν προκύψει από αναζήτηση που έγινε σε σελίδες κοινωνικής δικτύωσης. Μια τέτοιου είδους αναζήτηση έγινε για παράδειγμα την 29η Ιανουαρίου (την ημέρα που έγραψα για την απενεργοποίηση του λογαριασμού pantelis1), όπως ενημερώθηκα από αυτόματο email το οποίο έλαβα από την ιστοσελίδα Academia.edu στην οποία διατηρώ profil (στο email αναφέρεται πότε έγινε η αναζήτηση και με ποια λέξη-κλειδί). Τέτοιου είδους "ανασκαφές" που (αν κρίνω από τα πρόσφατα γραφόμενά σου) έγιναν και στο facebook, έχουν όπως προέκυψε ως στόχο, τη χρήση προσωπικών δεδομένων για ψυχολογικό εκφοβισμό, εκβιασμό, κ.ο.κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 21:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμαλία, λες..."ahlobar

Σε όρισε μήπως κανείς κριτή για το τι κάνουν οι άλλοι ή "ινστρούκτορα" για το τι θα έπρεπε να κάνουν;
Από που το αντλείς το δικαίωμα αυτό;

Πετάχτηκες (χωρίς να σε έχει σπείρει κανείς) και αναφέρεις το εντελώς άσχετο (και φυσικά, προσβλητικό) "τσακώνεστε".
Γιατί; Για να δείξεις ότι είσαι ο πιο έξυπνος ή ότι είσαι καλύτερος από τους άλλους;"

Τι νομίζεις ότι είσαι?Γιατί μιλάς με το τουπέ 10 καρδιναλίων? Επειδή είσαι σίγουρη πως θα λουφάξει ο άλλος?

Όταν προσβάλλεις εσύ, όλα ωραία και καλά? Δεν τρέχει τίποτα δηλαδή?
Όταν επιτρέπεις να προσβάλουν εμένα, δεν βλέπω να έχεις την ίδια ευαισθησία. Μη με ρωτήσεις, τώρα, που και πότε έγινε αυτό. Δεν νομίζω πως χρειάζεται να σου αναφέρω τα σημεία. Όλοι ξέρουν τι γίνεται εδώ μέσα. Μήπως δεν είναι έτσι?

Εξ άλλου ο ahlobar σχολίασε αυτό που πράγματι είδε, δηλ εσένα να μου επιτίθεσαι με προσβλητικά υπονοούμενα και εγώ να αμύνομαι. Έτσι δεν είναι?
Εσύ δεν είσαι που πρώτη απευθύνθηκες σε εμένα..."Πονηρούλη... μετράς τις μέρες ε;

Μην κουράζεσαι."

Με ποιο δικαίωμα με αποκάλεσες, εντελώς προσβλητικά και υποτιμητικά, "πονηρούλη"?
Επιπλέον, τι υπονοούσες όταν έλεγες..."μετράς τις μέρες ε;".
Ποιες μέρες υπονοείς?
Εγώ, ίσα-ίσα, σας έχω πει πως, δεν βιάζομαι. Όλος ο χρόνος είναι δικός μου...ή μήπως δεν είναι έτσι?
Ποια είσαι, τέλος, εσύ που θα μου πεις να μην κουράζομαι. Ποιος σε όρισε "ινστρούκτορα" της προσωπικότητάς μου?

Ο ahlobar, στο κάτω-κάτω συνεισέφερε, με τον δικό του τρόπο, στο θέμα μας.
Είπε ο ahlobar..."Αντι να τσακωνεστε δεν πατε σε καμια πορεια?"
και θα περίμενε, όπως είναι φυσικό, κάποια λογική απάντηση, σε αυτή του την ερώτηση.
Αντί γι αυτό όμως, δέχτηκε την δικιά σου φραστική επίθεση (καλά δηλαδή που δεν τον είχες και κοντά σου)και υποτίμηση.
Τι όμως, στ αλήθεια είπε ο άνθρωπος?
Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο από αυτό που τον καίει, την σημερινή ημέρα. Η ψηφοφορία, δηλ, που θα γίνει στη Βουλή και η οποία θα προδιαγράψει το μέλλον της επιβίωσής του.
΄Όπου βρεθεί, λοιπόν, και όπου σταθεί αυτό θα έχει στο μυαλό του και πολύ καλά κάνει.
Αναρωτήθηκες αμαλία,γιατί απ αυτά που είπε, εσύ στάθηκες στη λέξη "τσακώνεστε" και δεν στάθηκες στο..."πάτε σε καμιά πορεία"?
Εγώ, ξέρω πολύ καλά γιατί δεν πάω σε καμιά πορεία. Ο λόγος είναι πως, για μένα υπάρχουν δύο ειδών αγώνες...το ένα είδος περιλαμβάνει αγώνες διεκδικητικούς και το άλλο, αγώνες δημιουργικούς.
Διεκδικητικούς αγώνες, κάνουν όποιοι αισθάνονται πως αδικούνται και διεκδικούν το μέρος της δικαιοσύνης που θεωρούν πως τους αρμόζει.
Το όλο ζήτημα, βασικά είναι ζήτημα ελευθερίας. Ελα-ευ-θέρος, έλα καλέ θερισμέ. Αυτό που έχουμε, με τον ιδρώτα μας, σπείρει, να μπορέσουμε να συλλέξουμε και τους καρπούς του.
Αν κάποιος μας κλέβει τους καρπούς των δράσεών μας, τότε χάνουμε και ένα ποσοστό από την ελευθερία μας και έτσι κάποιοι, με διαμαρτυρίες, πορείες, φωνές και βία , διεκδικούν.
Υπάρχουν όμως, κάποιοι άλλοι που, δεν κατεβαίνουν στους δρόμους, δεν κάνουν καταλήψεις δημοσίων κτιρίων και ούτε συγκρούονται με την αστυνομία. Όμως καθώς παρακολουθούν και ενοχλούνται, δεν ξεχνούν και σπάνια συγχωρούν και αυτό γιατί, ανέκαθεν, απαιτούσαν σωστές υποδομές και αποτελεσματικές κοινωνικές υπηρεσίες σε αντάλλαγμα των επιβαρύνσεων που υφίσταντο.Όλοι αυτοί,αρνούνται να υποβαστάζουν την ανέξοδη καλοπέραση όσων εκμεταλλεύονται το σύστημα, χωρίς να προσφέρουν και ουσιαστικά δίχως να εργάζονται.
Μέσα σε αυτούς, τους δεύτερους, ανήκω και εγώ. Είμαι από αυτούς που εμπνέονται, σχεδιάζουν, δημιουργούν και τελικά φιλοδοξούν να κατακτήσουν το δικό τους μέλλον.
Γι αυτό λοιπόν,ahlobar, δεν συνηθίζω να κατεβαίνω σε πορείες.
Αγωνίζομαι, κάθε μέρα, στη βιοτεχνία μου και αυτό επειδή έχω μεγάλη πεποίθηση πως, μια κοινωνία περνάει καλά, όταν οι πολλοί, με τον κόπο τους, παράγουν πολλά υλικά αγαθά.
Επιπλέον, ασχολούμαι με τα κοινά, όλο τον χρόνο, προσπαθώντας να βελτιώσω την κατάσταση, ξοδεύοντας χρόνο και χρήμα.

Ας έλθουμε όμως στη Νέα Ακρόπολη.
Έλεγε ο Λιβράγκα..."οι σκλάβοι ουρλιάζουν, οι ελεύθεροι δρουν και γράφουν Ιστορία"
Τι εννοούσε, με αυτά τα λόγια ο "ποιητής"?
Μα, τι άλλο...Εσείς, έχετε βγει από την σπηλιά, έχετε δει το αληθινό φως της αλήθειας, έχετε απελευθερωθεί από τον κόσμο των σκιών, είστε ελεύθεροι. Άρα, αφού δεν είσαστε σκλάβοι, δεν επιτρέπετε και να διαμαρτύρεστε και να ουρλιάζετε. Δουλεύετε λοιπόν, νύχτα και μέρα για την Νέα Ακρόπολη. "το να είναι κανείς σκλάβος των θεών, είναι ο μόνος τρόπος για να είναι ένας ελεύθερος άνθρωπος."

Είδες λοιπόν αμαλία , πόσο προσέφερε στο θέμα ο ahlobar.
Εσύ τι προσέφερες?

Αντί να συνεισφέρεις και εσύ στο θέμα, εξακολουθείς να προτιμάς να κάνεις αναίτιες επιθέσεις σε εμένα, λέγοντας..."Λοιπόν γαραντζώτης γιάννης,
επειδή όπως βλέπω εσύ το έχεις βάλει σκοπό να γεμίσεις ξανά με ασυναρτησίες το παρόν θέμα"

Ποια είσαι εσύ που σου επιτρέπεται να λες πως, γεμίζω με ασυναρτησίες το θέμα?
Γιατί το λες άραγε?
Γιατί εθελοτυφλείς τόσο πολύ?
Γιατί γίνεσαι τόσο προσβλητική?
Τι έχεις να κερδίσεις?

Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι από αυτά που γράφω και αφορούν το θέμα, μπορείς να ζητήσεις περισσότερες εξηγήσεις.

Εκτός και αν, ο μόνος λόγος που από την μια δεν με προφυλάσσεις από προσβλητικές επιθέσεις και από την άλλη μου επιτίθεσαι, είναι επειδή θέλεις να προφυλάξεις την Νέα Ακρόπολη.

τι αλήθεια συμβαίνει?

Γράφεις, επίσης, αμαλία..."προφανώς όμως δεν έχεις και το θάρρος να τοποθετηθείς ξεκάθαρα στην ερώτηση που σου έκανα (όπως θα όφειλες)..."

Εγώ, σου είπα..."Πολύ ευχαρίστως αμαλία, όμως νομίζω πως προηγείσαι εσύ.
Πες μου λοιπόν πρώτα, πως προέκυψε η προηγούμενη προσωπική αναφορά σου και ποιο είναι το νόημα και η σκοπιμότητά της και μετά θα σου απαντήσω και εγώ."

Αντί όμως, αμαλία,να μου απαντήσεις ξεκάθαρα, έρχεσαι, εκ των υστέρων και λες..."να αποσαφηνίσω (και για τους υπόλοιπους, επειδή μάλλον εσύ θα το έχεις ήδη καταλάβει) τι σημαίνει το "μην κουράζεσαι" στο μήνυμά μου Απεστάλη: 11/02/2012, 17:09:54:

Ο λογαριασμός pantelis1 δεν πρόκειται να επανενεργοποιηθεί "

Ποιος σου είπε αμαλία πως με ενδιαφέρει εμένα ο λογαριασμός του παντελή.
Μήπως ζεις στο δικό σου σύμπαν?
Γιατί λοιπόν μου λες να μη κουράζομαι? Πες μας, ξεκάθαρα, τι εννοείς.

Λες επίσης αμαλία..."έχουμε αποτανθεί ήδη τις προηγούμενες ημέρες στo Τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, τόσο για τις τακτικές του μέσω email, όσο και για την αντίστοιχη δημοσιοποίηση ονομάτων συγγενικών μου προσώπων (που καμία ανάμειξη δεν έχουν με τη συζήτηση) και υποτιθέμενων προσωπικών δεδομένων, στα πλαίσια μιας ανήθικης και σαφώς παράνομης προσπάθειας εκβιασμού. "

Ελπίζω, να μας ενημερώσεις, σε εύλογο χρονικό διάστημα, για το αποτέλεσμα της έρευνας , της δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος και να μην μπει και αυτή η "έρευνα" στο χρονοντούλαπο του φόρουμ, όπως ακριβώς έγινε και με την ερώτηση που θα έπρεπε να κάνει ο Admin , στην νέα ακρόπολη, σχετικά με το αποτέλεσμα της δίκης.

Τελειώνοντας, θέλω να πω στον παντελή πως, πρέπει να επικοινωνήσει ο ίδιος με την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος και να τους αναφέρει για την τελευταία δημοσίευσή σου. Θεωρώ, τουλάχιστον, κακόγουστο αστείο το να έγινε πράγματι κάτι τέτοιο.
Τέτοιου είδους "ανασκαφές", όπως αυτές που έχετε δηλώσει δημόσια πως κάνατε και εσείς για μένα σε άλλες σελίδες κοινωνικής δικτύωσης, σίγουρα δεν έχουν τίποτα μα τίποτα το επιλήψιμο και είναι σίγουρα μεγάλη αδικία, ακόμα και να έγιναν από τον παντελή, να αποτελέσουν την αφορμή της απενεργοποίησης του λογαριασμού του.

Υ/Γ
αμαλία, πρόσεχε...Σε μένα είναι που απευθύνεσαι και λες..."Τέτοιου είδους "ανασκαφές" που (αν κρίνω από τα πρόσφατα γραφόμενά σου) έγιναν και στο facebook, έχουν όπως προέκυψε ως στόχο, τη χρήση προσωπικών δεδομένων για ψυχολογικό εκφοβισμό, εκβιασμό, κ.ο.κ."

Τα σκέφτηκες καλά, όλα τα πιο πάνω, πριν τα πεις?
Με άλλα λόγια με κατηγορείς πως, χρησιμοποίησα προσωπικά δεδομένα για "ψυχολογικό εκφοβισμό, εκβιασμό, κ.ο.κ."
Πας καλά?
Εγώ, ούτε λογαριασμό δεν έχω στο facebook. Από που τα έβγαλες όλα αυτά?


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 00:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia

OK

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis2
Μη αποδεκτή εγγραφή


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 00:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pantelis2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία γεια σου!

Μετά τη δημοσίευση του μηνύματός σου, όφειλα να απευθυνθώ κι εγώ στη "Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος", όπως κι έκανα (2106476464) (24ωρη υπηρεσία!). Το αποτέλεσμα το οποίο οφείλω να δημοσιεύσω σε σένα και στο φόρουμ, είναι ότι, αφού τους διάβασα το μήνυμα που σου έστειλα και που εσύ θεώρησες "αιτία εκβιασμού" από μέρους μου, λέγοντάς τους μάλιστα ότι είμαι με ψευδώνυμο κ.λ.π., η "Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος" αποφάνθηκε ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως εκβιασμός και κάτι το μεμπτό από μέρους μου προς εσένα. Μου είπε επίσης ότι μπορώ να κάνω επώνυμη μάλιστα καταγγελία για εκφοβισμό εναντίον μου. Η λογική που ακολουθείς δεν θα μας ωφελήσει. Σταμάτα να τρομοκρατείσαι χωρίς λόγο. Το μόνο που ζητούσα και ζητάω από εσένα, είναι να με αντιμετωπίζεις ακριβοδίκαια στο φόρουμ όπου είσαι διαχειριστής. Το οφείλεις!

Edited by - pantelis2 on 13/02/2012 01:21:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 02:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia

OK



Εντάξει κι από την πλευρά μου ahlobar.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 02:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πιστεύω ότι αξίζει να σπαταλάει κανείς το χρόνο του για να σου απαντήσει γαραντζώτης γιάννης.
Θα βρεις πάντα τι να πεις διαστρεβλώνοντας τα όσα γράφει ο άλλος και προσπαθώντας να χειραγωγήσεις καταστάσεις και ανθρώπους, όπως επιχείρησες να κάνεις (απόλυτα αναμενόμενο) και με τον ahlobar.

Εν ολίγοις, ως απάντηση στα γραφόμενά σου θα ταίριαζε κάποιο (ή και τα δύο) από τα παρακάτω συνθήματα:

"Εκτελούνται κωλοτούμπες"

"Προσοχή μην ακουμπάτε: λερώνει"

Ο λογαριασμός pantelis2 απενεργοποιήθηκε για τους λόγους που αναφέρθηκαν σε προηγούμενο μήνυμά μου (Απεστάλη: 12/02/2012, 18:04:27) και παρακαλούμε να μη γίνει περαιτέρω προσπάθεια.
Η συμμετοχή αυτή είναι ανεπιθύμητη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 22:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Δεν πιστεύω ότι αξίζει να σπαταλάει κανείς το χρόνο του για να σου απαντήσει γαραντζώτης γιάννης"

Γαραντζώτη Γιάννη αμαλία, Γαραντζώτη Γιάννη

Ο Γαραντζώτης
του Γαραντζώτη
τον Γαραντζώτη
ω Γαραντζώτη

και όχι "γαραντζώτης"

Είμαι ο μόνος, εδώ μέσα, με ονοματεπώνυμο!

Είδες, πόσο ταράχτηκες, μόνο στην ιδέα πως, κάποιοι άγνωστοί σου, γνωρίζουν ποια είσαι και πολύ πιθανό, που μπορούν να σε βρουν...

Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά του να μιλάς με κουκούλα και του να μιλάς χωρίς κουκούλα.
Στην πρώτη περίπτωση, μπορείς να λες όποια μαλακία θες και να είσαι στο απυρόβλητο, ενώ στη δεύτερη είσαι υπεύθυνος για ότι και αν πεις, με ότι συνεπάγεται αυτό.

"Θα βρεις πάντα τι να πεις διαστρεβλώνοντας τα όσα γράφει ο άλλος και προσπαθώντας να χειραγωγήσεις καταστάσεις και ανθρώπους, όπως επιχείρησες να κάνεις (απόλυτα αναμενόμενο) και με τον ahlobar."

Γιατί δεν μου δείχνεις αμαλία, που διαστρεβλώνω τα όσα γράφει ο άλλος.
Γιατί δεν μου εξηγείς περισσότερο, από που φαίνεται πως προσπάθησα να χειραγωγήσω τον ahlobar.

Αντί να κοιτάς την πρωτόγονη συμπεριφορά σου απέναντι στον ahlobar, σχολιάζεις τον πολιτισμένο δικό μου σχολιασμό. Μην τρελαθούμε δηλαδή!

"Εν ολίγοις, ως απάντηση στα γραφόμενά σου θα ταίριαζε κάποιο (ή και τα δύο) από τα παρακάτω συνθήματα:

"Εκτελούνται κωλοτούμπες"

"Προσοχή μην ακουμπάτε: λερώνει"

Ωραία απάντηση! Τρομερά πολιτισμένη!

Ο όρος "κωλοτούμπες" χρησιμοποιείτε, μεταφορικά, όταν κάποιος ανάλογα με την αλλαγή των συνθηκών, αλλάζει και απόψεις για κάποιο θέμα.
Δυστυχώς για σένα, ο όρος δεν ταιριάζει με τίποτα εδώ.

Όταν προσάπτεις κάτι σε κάποιον, φρόντισε να μπορείς και να δικαιολογήσεις αυτό που του προσάπτεις. Αλλιώς, μιλάμε για βρίσιμο.

Όσο για το δεύτερο, το σωστό είναι..."μην ακουμπάτε, δαγκώνει.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2012, 00:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανατρίχιασα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2012, 05:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ανατρίχιασες?

1) Η ανατριχίλα είναι συνέπεια του ρίγους, το οποίο είναι μια αντίδραση στην ξαφνική πτώση της θερμοκρασίας.

Το αίσθημα ψύχους προκαλεί τη συστολή τόσο των μυών που βρίσκονται κάτω από το δέρμα, με αποτέλεσμα να παράγεται θερμότητα και να διατηρείται η εσωτερική θερμοκρασία, όσο και των ορθωτήρων μυών των τριχών, που βρίσκονται στη βάση της ρίζας κάθε τρίχας.

Οι αντιδράσεις αυτές προκαλούν διόγκωση του δέρματος, το "ανασήκωμα της τρίχας". Αυτό συμβαίνει ακόμα και σε περιοχές που δεν καλύπτονται με τρίχωμα, κατάλοιπο του μακρινού μας παρελθόντος, όταν οι πρόγονοί μας ήταν δασύτριχοι.

Η συστολή των ορθωτήρων μυών και η διόγκωση της πυκνής τριχοφυΐας δημιουργεί ένα θερμομονωτικό αέρινο σάκο γύρω από το σώμα.

2) Ρίγος προκαλείται κι από έντονες συγκινήσεις όπως ο φόβος.

Πρόκειται και πάλι για κατάλοιπο του παρελθόντος. Η ανόρθωση των τριχών χρησίμευε στον πρωτόγονο άνθρωπο για να τον κάνει να δείχνει πιο τρομακτικός και να φοβίζει τους εχθρούς του, όπως συμβαίνει σήμερα σε πολλά ζώα.

Πες μας, τώρα αμαλία, για ποιον από τους δύο λόγους ανατρίχιασες ή δώσε μας μια τρίτη, δική σου εκδοχή της κατάστασης που ένιωσες.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2012, 13:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γαραντζώτης γιάννης μην ξεχνιόμαστε, έτσι;

Χρειάζονται και πηγές, αλλιώς θεωρείται λογοκλοπή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2012, 13:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρόκειται και πάλι για κατάλοιπο του παρελθόντος. Η ανόρθωση των τριχών χρησίμευε στον πρωτόγονο άνθρωπο για να τον κάνει να δείχνει πιο τρομακτικός και να φοβίζει τους εχθρούς του, όπως συμβαίνει σήμερα σε πολλά ζώα.
Γι' αυτό είναι μόνιμα στην φέρμα Αμαλία.
Ελεγα κι εγώ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2012, 18:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Δεν πιστεύω ότι αξίζει να σπαταλάει κανείς το χρόνο του για να σου απαντήσει γαραντζώτης γιάννης"

Δεν αξίζει, δεν αξίζει, αλλά όλο και προσπαθείς!Επί της ουσίας όμως καμιά απάντηση.
Όσο γι αυτό που με κατηγορείς, έτσι πράγματι είναι. Προσπάθησα να μεταφέρω τον δεσμό της πηγής, αλλά δεν τα κατάφερα. Είναι από το focus, αν θυμάμαι καλά.
Εσένα όμως δεν νομίζω να σου πέφτει και μεγάλος λόγος γι αυτό. Τι νομίζεις ότι είσαι, ο νομικός τους σύμβουλος?

Η αλήθεια είναι πως εμένα δεν με πολυνοιάζει για το θέμα της λογοκλοπής, την δουλειά μου θέλω να κάνω.(και αυτά που έγραψα "περί όνου σκιάς" και αυτά κλεμμένα είναι, αλλά και πολλά άλλα, ίσως και τα περισσότερα, κλεμμένα είναι)
Είσαι ευχαριστημένη τώρα αμαλία?
Για να καταλάβεις όμως πως αυτή είναι μια αυθεντική στάση ζωής μου, σου μεταφέρω αυτά που γράφω στην αρχή του βιβλίου μου, περί συγγραφικών δικαιωμάτων...

"επειδή η αλήθεια δεν έχει αφεντικά, αλλά σκλάβους για να την μεταδίδουν, όποιος θέλει να γίνει σκλάβος της, μπορεί να ανατυπώσει με οποιονδήποτε τρόπο το βιβλίο αυτό στην ελληνική ή σε άλλες γλώσσες.
Όλα τα δικαιώματα που προβλέπει ο νόμος των ανθρώπων περί πνευματικής ιδιοκτησίας του συγγραφέα, δεν ισχύουν."

Τελειώνοντας, το βιβλίο μου γράφω...

"Μη θέλοντας να θεωρήσω τον εαυτό μου (σύμφωνα με τα κοινά μέτρα) συγγραφέα...μαζί με τον Σωκράτη σας λέω και εγώ πως, τίποτα από όσα γράφω δεν είναι δική μου εφεύρεση. Εγώ απλά τα ανακάλυψα και τα σύνθεσα. Προσπάθησα να φτιάξω ένα λογικό κατασκεύασμα, για να δείξω στους γύρω μου τον δρόμο προς την αλήθεια. Να κλείσω τον δρόμο της πλάνης"

Επί της ουσίας, αμαλία, επί της ουσίας...όλα τα άλλα είναι...φτώχεια.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2012, 18:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια Γαραντζώτη Γιάννη, όταν λές για πράσινο παπαγαλάκι; Σε ποιον αναφέρεσαι;; Για να μάθουμε και εμείς οι άσχετοι..!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 00:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και το αστείο είναι πως έχεις καβαλήσει και το καλάμι!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 02:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους σας, καλώς σας βρήκα.Έχω βρεθεί σε δυο τρία σεμινάρια της Νέας Ακρόπολης.Πίστευα ότι ασχολούνται με τους αρχαίους Έλληνες,δεν είναι έτσι όμως.Η αλήθεια είναι ότι το περιβάλλων είναι ευχάριστο στο χώρο τους.
Έχω ένα φίλο εκεί, που είχαμε χαθεί κάτι χρόνια. Βρεθήκαμε, με προσκάλεσε και πήγα.Σε όσα πρόλαβα και διάβασα βλέπω διάφορες γνώμες. Ευτυχώς που υπάρχουν και τα φόρουμ και μπορούμε να πληροφορηθούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 05:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Και το αστείο είναι πως έχεις καβαλήσει και το καλάμι!! "

αμαλία, το να προσπαθείς να με προσβάλλεις, έτσι αναίτια, χωρίς μάλιστα να απαντάς επί της ουσίας, το μόνο που δείχνει είναι πως, δεν είσαι σωστή στον θεσμικό σου ρόλο.
Δίνεις μάλιστα και το κακό παράδειγμα στα άλλα μέλη.

Υπάρχει κάποιος που θεωρεί σωστή την συμπεριφορά της αμαλίας?

Εκτός, φυσικά, από τους μόνιμους λακέδες της εξουσίας. Αυτοί, παντού και πάντα θα υπάρχουν...


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 09:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα από 30 μέχρι τέλος και μου φύγε ο τάκος, τι γίνεται εκεί ρε παιδιά.Συγχωράτε με άλλα μπορεί να μου απαντήσει κάποιος ξεκάθαρα, είναι επικίνδυνα τα πράγματα. Έριξα ένα πρόχειρο μάτι και σε άλλα φόρουμ, μου βγήκαν τα μάτια έξω.Νομίζω ότι θέλω μια μέρα συμπίεση αποσυμπίεση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 09:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γαραντζώτης γιάννης
Υπάρχει κάποιος που θεωρεί σωστή την συμπεριφορά της αμαλίας?

πρώην αρχηγός ΝΑ Θεσσαλονίκης


Έλα ρε φίλε, τι θέλεις να σου πει η κοπέλα, αφού την έχεις ταράξει στις μπαρούφες...
Εσύ και ο Σωκράτης, οι νόμοι των ανθρώπων, κλείνεις τον δρόμο στην πλάνη, η αλήθεια έχει σκλάβους, λακέδες της εξουσίας, κλπ κλπ

Δεν βλέπεις τι γίνεται γύρω σου? Χε...καμε ρε φίλε για την Ν.Α., δε ΄πα να κουρεύονται κι αυτοί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 13:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει κάποιος που θεωρεί σωστή την συμπεριφορά της αμαλίας?
Δηλαδή όποιος θεωρεί σωστή την συμπεριφορά της Αμαλίας, είναι λακές της εξουσίας;

Εγώ την θεωρώ σωστή και την επικροτώ!

Πες μου βρε σκια της ΝΑ, είμαι λακές της εξουσίας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 17:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβασα πολύ λίγο αλλά θα ηθελα να κανω μια ερωτηση

Έχει σχεση το σάιτ του esoterica με την οργάνωση Νέα Ακρόπολη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 17:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, δεν έχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 18:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διάβασα από 30 μέχρι τέλος και μου φύγε ο τάκος, τι γίνεται εκεί ρε παιδιά.Συγχωράτε με άλλα μπορεί να μου απαντήσει κάποιος ξεκάθαρα, είναι επικίνδυνα τα πράγματα. Έριξα ένα πρόχειρο μάτι και σε άλλα φόρουμ, μου βγήκαν τα μάτια έξω.Νομίζω ότι θέλω μια μέρα συμπίεση αποσυμπίεση.

Μυρμιδώνα,

εγω διαβασα πολύ λιγοτερο, περιπου 3 σελιδες και όχι σε αλλα φορουμ εκτος απ' το esoterica
μπορείς μήπως να μου πεις γιατι λες "είναι επικίνδυνα πράγματα";

μόνο πριν κανα 2 χρονια που μπηκα στο θεμα "Νέα Ακρόπολη" ειδα ενα καραεθνικιστακι να βρίζει και τότε τρελαθηκα και εκανα πολύ καιρο να ξαναμπω γενικα΄ στο esoterica
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 19:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διαβασα πολύ λίγο αλλά θα ηθελα να κανω μια ερωτηση

Έχει σχεση το σάιτ του esoterica με την οργάνωση Νέα Ακρόπολη;



Αν είχε σχέσεις με τη Νέα ακρόπολη,θα την υπερασπίζονταν υπερβολικά,φάνηκε κάτι τέτοιο πουθενά; Σίγουρα έχουν σχέσεις για διαφημιστικούς λόγους,αυτό είναι ολοφάνερο!
Δεν ξέρω πολλά για την Νέα ακρόπολη και δυστυχώς μόνο με την λογική μου μπορώ να συμβάλω στο θέμα μας.

Edited by - Μυρμιδόνας on 15/02/2012 20:04:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 19:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μυρμιδόνα,

την υπερασπιζόνταν θερμά αλλά απ' όσο θυμαμαι ελεγε και πολυ ασχημα πραγματα απευθυνομενος δε θυμαμαι σε ποιους αλλά ελεγε "...ηρθε το τέλος σας υπανθρωποι..." και "μπασταρδοι" και αλλά που μερικα΄τ' ακους απο χρυσαυγίτες

τελοσπαντων, αναρωτιώμουν γιατί είπες συγκεκριμένα τη φράση "επικίνδυνα πραγματα"
αλλά φυσικά δεν είσαι υποχρεωμένος ν' απαντήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 19:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

εγω διαβασα πολύ λιγοτερο, περιπου 3 σελιδες και όχι σε αλλα φορουμ εκτος απ' το esoterica
μπορείς μήπως να μου πεις γιατι λες "είναι επικίνδυνα πράγματα";

μόνο πριν κανα 2 χρονια που μπηκα στο θεμα "Νέα Ακρόπολη" ειδα ενα καραεθνικιστακι να βρίζει και τότε τρελαθηκα και εκανα πολύ καιρο να ξαναμπω γενικα΄ στο esoterica


Ο γαρατζώτης γιάννης και ο pantelis1 περιγράφουν ότι η Νέα ακρόπολη δεν είναι αυτό που φαίνεται,επίσης στα άλλα φόρουμ και σε διάφορα σαιτ έχουν κυκλοφορήσει φωτογραφίες που τους δείχνει να χαιρετούν χιτλερικά!
Εγώ είμαι υπέρ του στρατού ιδεολογικά, αλλά δεν είμαι υπέρ αυτών που προσπαθούν να τον εφαρμόσουν για λάθος λόγους στη κοινωνία μας.Με ενδιαφέρει γιατί έχω ενθουσιαστεί με τον εσωτερισμό και το ψάχνω.ο φίλος μου δεν μου είπε κάτι σε σχέση με αυτά και μου προκαλεί μεγάλη απορία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 19:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μυρμιδόνα, σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy