ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Γιατι δεν νιωθω πια περηφανος που ειμαι Ελληνας?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 15:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεω οτι δν μπαινω στη διαδικασια να το συζητησω γιατι ειναι το απλο αυτο που λεω και δεν το καταλαβαινεις

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 16:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα αγαπητέ, ανοίγεις ενα θέμα που μας λές οτι δεν είσαι περήφανος για την πατρίδα σου, σου λέω οτι με αυτό που κάνεις διασύρεις τον ελληνισμό και μας λές οτι δεν θές να μπείς στη διαδικασία να το συζητήσεις.
Ποιόν Ελληνισμό φίλε μου;
Αυτό θέλει να πει ο θεματοθέτης.

Υπάρχει Ελληνισμός; Αν υπήρχε, θα ήμασταν έθνος Ηλιθίων;
Σε τι διαφέρουμε από έναν Γερμανό;
Το έχεις σκεφτεί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 17:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας απ' τους λόγους που έχουμε φθάσει έως εδώ είναι ότι πέσαμε στην παγίδα να βλέπουμε τα πράγματα χωρίς προοπτική.
Να βολευόμαστε σε καταστάσεις που δημιουργούν άλλοι, χωρίς να σκεπτόμαστε πόσο προσωρινή είναι αυτή η κατάσταση ή που οδηγεί. Απολαμβάναμε το χρυσό κλουβί ευτυχείς και απαθείς γιατί έτσι ήθελαν οι κρατούντες. Αφήναμε να μας παρασύρουν και μόλις πιάναμε σημάδια ότι ίσως κάτι δεν πάει καλά, ψάχναμε για δικαιολογίες να βγάλουμε τον εαυτό μας αθώο για να ησυχάσει και να συνεχίσει να ζεί στην ίδια κατάσταση.

Μόνο όταν ξεβολεύεται ο άνθρωπος (και όχι μόνο ο Έλληνας) αρχίζει να σκέφτεται και ίσως να αντιδρά.
Πρέπει να δεχθούμε τώρα ότι η απάθεια και η βολή ήταν λογαριασμός που έληξε και να μην συνεχίσουμε να ρίχνουμε το φταίξιμο σε οποιονδήποτε πλην ημών.

Σαφώς και οι ευθύνες είναι συνολικές αλλά επιμερίζονται κιόλας. Ας αναρωτηθούμε λοιπόν, όλοι μας αν συνεχίζουμε να μένουμε απαθείς δικαιολογώντας με διάφορους τρόπους, τον εαυτό μας ή προσπαθούμε να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας και να πάψουμε να ελπίζουμε, με αισχρή υποκρισία, πρωτίστως προς τον εαυτό μας, ότι θα βρούν λύσεις αυτοί που δέχτηκαν και άφησαν να δημιουργηθεί το πρόβλημα, επί δεκαετίες.

Τελειώνω τις σκέψεις μου λέγοντας ότι προσωπικά προτιμώ βόμβα στα θεμέλια του συστήματος που δημιουργεί τους αστέγους και τους πεινασμένους, απ' την κουβέρτα σ' αυτόν που κοιμάται και θα κοιμάται στο χαρτόκουτο ή το γάλα στο πεινασμένο παιδί που θα χορτάσει για δυό ώρες.

Είναι ο πιο δύσκολος τρόπος βέβαια και προϋποθέτει γενικό ξεβόλεμα και ίσως γι' αυτό προτιμάμε, όλοι μας, τον εγωισμό του "κάναμε το καθήκον μας" και διασκεδάσαμε την υποψία ενοχής που είχε αρχίσει να διαφαίνεται στο κεφάλι μας.

Ησυχάσαμε συνειδησιακά και το άλλοθι για τον εαυτό μας δούλεψε.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 17:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το κράτος αποτελείτε από ανθρώπους, οι πράξεις αυτών κάνουν ενα κράτος παράδειγμα θαυμασμού ή ντροπής
τα τελευταία 38 χρόνια η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών αυτού του κράτους σε μια υποτιθεμένη δημοκρατία έκαναν ότι μπορούσαν με μόνο σκοπό να γεμίσουν τις κοιλίες τους
ξεφτιλίζονταν καθημερινά, ποδοπατούσαν αρχές και φιλότιμο κατέστρεφαν το μέλλον των παιδιών τους με μόνο σκοπό το πρόσκαιρο κέρδος
και πάντα έριχναν τις ευθύνες στους κακούς πολίτικους "ξεχνώντας" ότι οι ίδιοι τους έβαζαν στην βουλή

έτσι έχουμε ένα κατεστραμμένο κράτος που έκλεισε εκατοντάδες βιομηχανίες και βιοτεχνίες
υποδημάτων,υφασμάτων,ηλεκτρικών συσκευών,αυτοκίνητων κλπ κλπ
κατέστρεψε την γεωργία και την κτηνοτροφία
έβαλε στην παιδεία άχρηστα άτομα να μην μπορούν να διδάξουν τίποτε παρά μόνο το μίσος προς το κράτος, προωθεί την πορνεία και τον κιναιδισμό ως τα απόλυτα εργαλεία της αναρρίχησης σε κοινωνικές θέσεις
επικροτεί τα λαμόγια και τους χαραμοφάηδες

το ελληνικό κράτος είναι βουτηγμένο στην λαμογιά και στον ωχαδερφισμό
οι περισσότεροι ανίκανοι να βγάλουν τα προς το ζην με την αξία τους ξέρουν μόνο την λαμογιά, το βύσμα την ρεμούλα και γενικά την παρανομία
η συντριπτική πλειοψηφία είναι άχρηστα τομάρια που άρχισαν να φωνάζουν μόνο και μόνο γιατί μπήκε χέρι στην τσέπη τους και τους παίρνει μέρος των χρημάτων που δεν αξίζουν να έχουν

ψευτοεπαναστάτες που σταμάτησαν το "κίνημα" γιατί έπρεπε να πάνε διακοπές, η απόλυτη ξεφτίλα
καραγκιόζηδες επικών διαστάσεων
ακόμη και τώρα τα κόμματα της βουλής, οι 300 προδότες έχουν την συντριπτική πλειοψηφία του λαού μαζί τους
τόσο ξεφτίλας είναι ο λαός που ακόμη και τώρα τους ίδιους ψηφίζει

όπως είπε και ο βολταίρος κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν


εγώ ήμουν και πάντα θα είμαι περήφανος για την πατρίδα μου και που είμαι έλληνας, το ότι η χωρά έχει καταληφθεί από λαμόγια και ξεφτίλες δεν αμαυρώνει σε τίποτε την πατρίδα, κάποια στιγμή θα γεννηθούν πάλι έλληνες, τώρα απλά η χώρα κατοικείται από λαμόγια και ελάχιστους έλληνες

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zoom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


69 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 20:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λεω οτι δν μπαινω στη διαδικασια να το συζητησω γιατι ειναι το απλο αυτο που λεω και δεν το καταλαβαινεις

Τι δεν καταλαβαίνω καλέ μου φίλε. Διαβάζω το πρώτο σου πόστ εκεί που λές οτι δεν είσαι περήφανος που είσαι Ελληνας.
Ξέρεις, εγώ δεν είμαι Ελληνας και μου σηκώνονται οι τρίχες όταν διαβάζω έναν Ελληνα να λέει οτι δεν είναι υπερήφανος που είναι Ελληνας. Εναν Ελληνα που ντρέπεται που είναι Ελληνας.
Αν δεν καταλαβαίνω κάτι σε παρακαλώ να μου δώσεις να καταλάβω.

quote:
Ποιόν Ελληνισμό φίλε μου;
Αυτό θέλει να πει ο θεματοθέτης.

Υπάρχει Ελληνισμός; Αν υπήρχε, θα ήμασταν έθνος Ηλιθίων;
Σε τι διαφέρουμε από έναν Γερμανό;
Το έχεις σκεφτεί


Ελληνισμός υπάρχει. Και ηλίθιοι υπάρχουν.
Ομως υπάρχουν και κάποιοι που έχουν την κύρια ευθύνη για όλα αυτά που έγιναν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 21:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zoom
Ελληνισμός υπάρχει. Και ηλίθιοι υπάρχουν.
Ομως υπάρχουν και κάποιοι που έχουν την κύρια ευθύνη για όλα αυτά που έγιναν.

Οχι κάποιοι!! το 80%...!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 12:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει τίποτα ελληνικό στην χώρα μας.
Η εικόνα που μας χαρακτηρίζει, είναι ο Γρηγόριος ο Ε δίπλα στον Ρήγα μπροστα στο πανεπιστήμιο. Ο Λεωνίδας αγκαλιά με τον Εφιάλτη.
Είναι το σύμβολο της μουλαροσποράς μας.
Δεν είμαστε ούτε άλογα, ούτε όνοι. Είμαστε μουλάρια που δεν γεννούν.
Είμαστε σχιζοφρενείς. Ελληνοεβραίοι.

Για τους ξένους δεν υπάρχουμε.
Η λέξη που μας χαρακτηρίζει είναι αυτή που γνωρίζουν όλοι: Μαλάκας.

Ετσι δεν είναι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 13:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zoom Δεν λεω οτι δεν ειμαι περηφανος που ειναι ελληνας.Καθε ανθρωπος ειναι περηφανος για την χωρα του ακομα και οι Σομαλοι και οι Κονγκολεζοι.Ολοι ειναι περηφανοι.Αυτο που λεω ειναι μεταφορικο και θελω να δειξω την καταντια τις μεταπολεμικης ελλαδας μετα το 40 που ανελαβαν την χωρα οι παππουδες και οι πατεραδες και την καταντησαν ετσι.Γι'αυτο δεν ειμαι περηφανος.Καταλαβες τωρα?Να στο εξηγησω πιο απλα δεν μπορω

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ahlobar τι μου θύμισε το ψευδώνυμό σου!
Από τον Αλομπάρ του Τομ Ρόμπινς το εμπνεύσθηκες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 15:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς να νιωθεις υπερηφανος βλεποντας ότι η δημοκρατια ουσιαστικα πεθανε στον τοπο που την γεννησε ? οι πολιτικοι μας ξεπουλησαν
Ειμαστε πια υπο οικονομικη κατοχη και οι πολιτες ανεχονται αυτό το καθεστως .
Ευθυνες εχουμε ολοι για την καταντια αυτή αλλοι μεγαλυτερες αλλοι μικροτερες
Αλλα θα ειμαστε αδικαιολογητοι αν παραδωσουμε αυτό το μελλον στα παιδια μας
Πεφτοντας αμαχητι .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 15:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δημοκρατία πέθανε πριν 2300 χρόνια Open Mind.
Δεν φταίνε οι πολιτικοί. Η βλακεία μας φταίει.
Εμείς τους παράγουμε, εμείς τους εκλέγουμε.
Ως Ελληνες θα έπρεπε να γνωρίζουμε τι είναι δημοκρατία.
Που το βρήκαμε γραμμένο ότι κοινοβουλευτισμός είναι δημοκρατία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 15:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν φταίνε οι πολιτικοί. Η βλακεία μας φταίει.
Εμείς τους παράγουμε, εμείς τους εκλέγουμε

Σαφέστατα γι αυτό ανέφερα ότι έχουμε όλοι ευθύνες πρέπει να καταλάβει ο λαός
Ότι η μεγαλύτερη δύναμη που έχει στα χερια του είναι η ψήφος .
quote:
Που το βρήκαμε γραμμένο ότι κοινοβουλευτισμός είναι δημοκρατία;

Δεν είναι το θέμα μου τόσο ο κοινοβουλευτισμός αλλα ο τρόπος διακυβέρνησης αυτό που εφαρμόζεται είναι το αποφασίζουμε και διατάζουμε το μονο σίγουρο είναι ότι δεν έχουμε δημοκρατία .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 16:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αιολος.Απο αυτο τον λατρεμενο ημιτρελο συγγραφεα.Συμφωνω με τον open mind.Μπορουμε να πουμε οτι εγινε εγινε.Τωρα τι κανουμε?Που θα φερουμε τα παιδια μας και πως θα επιβιωσουν?(ή εμεις?)Εξοργιζομαι που δεν υπαρχουν πια κοινοτητες-ομαδες να οργανωνονται μεταξυ τους να συμφωνουν και να πραττουν.Παμε στον πολεμο χωρις οπλο.Ακομα και σε αυτους τους καιρους συνεχιζουμε να ειμαστε απαθεις.Π.χ το χαρατσι της ΔΕΗ.Αν δεν το πληρωνε κανεις θα εκοβαν σε ολους το ρευμα?Να η χρησιμοτητα των κοινοτητων-ομαδων-συλλογων οπως θελετε πειτε το.Και ο χαζος κοσμακις επιρεαζεται απο τα χαζο-ψευτο-γκαλοπ που βγαζουν με 30 μοναδες την ΝΔ.Αν αληθευει μια στο εκατομμυριο οκ δωστε μου πιστολι.Το θεμα ειναι οτι εφοσον ειναι αργα πια για να οργανωθουμε καταλληλα ειναι στις εκλογες να δωσουμε φωνη σε μικροτερα κομματα,να μην ξαναυπαρξει κυβερνηση με 160 βουλευτες,να μην περνανε οι νομοι νυχτα ωστε να μην κανουμε την Ελλαδα μας αποικια των Ναζι.(αυτον τον κομπλεξικο λαο,που απο ζηλεια και μονο επι των Ελληνων,Γαλλων και Ιταλων δημιουργησαν τον Ναζισμο και την δηθεν Αρεια τους φυλη)

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 19:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ ahlobar μαζί σου πρέπει να υπάρξει κάποιου είδους αντίσταση .
Οι εκλογές είναι ίσως η μεγαλύτερη ευκαιρία να πάρουν ένα μάθημα αυτοί
Που μας κατάντησαν σε αυτά τα χαλια το θέμα είναι αν θα την εκμεταλλευτούν
Οι πολίτες μέσω της ψήφου τους η θα έχουμε πάλι τα ιδια καταστροφικά αποτελέσματα
Του δικομματισμού .
Αν καταλήξουμε παλι στα ιδια είτε ψηφίζοντας τους ίδιους είτε μένοντας αμέτοχοι
Μέσω της αποχης τοτε είμαστε άξιοι της μοίρας μας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 10:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι το θέμα μου τόσο ο κοινοβουλευτισμός αλλα ο τρόπος διακυβέρνησης αυτό που εφαρμόζεται είναι το αποφασίζουμε και διατάζουμε το μονο σίγουρο είναι ότι δεν έχουμε δημοκρατία .
Αυτό ακριβώς εννοώ φίλε μου.
Αναρωτήσου και αναζήτησε από πότε ισχύει και θα συμφωνήσεις μαζί μου!

Η μόνη αντίσταση που μας επιτρέπουν, είναι το "υποχρεωτικό δικαίωμα" της ψήφου.
Τι μπορούμε να κάνουμε ahlobar;
Δεν ξέρω. Τι να πω...
Στην δουλειά μου έγιναν πρόσφατα εκλογές του σωματείου.
Πρώτοι βγήκαν οι κυβερνώντες με διπλάσιες ψήφους απο την αξιωματική.
Βαρέθηκα να το λέω. Εθνος Ηλιθίων!

Με την ψήφο μας λοιπόν θ' αλλάξουμε τα πράγματα;
Αντε να δούμε. Αν μας αξίζει κάτι καλλίτερο, κι επομένως αδίκως μας θεωρούν ποντίκια της Ευρώπης, τότε δεν θα πρέπει να εκλεγή κανένα από τα δύο μεγάλα, για να μην πω ουδένα της βουλής.

Αν εκλεγεί ένα από τα δύο μεγάλα, είμαστε όντως Εθνος Ηλιθίων.
Αν όχι, τότε είμαι ηλίθιος εγώ.
Βάζουμε στοίχημα;

Για ν' αλλάξει κάτι πρέπει να ξεκινήσουν τα σχολεία να παράγουν υπεύθυνους πολίτες και όχι αποπροσανατολισμένα αντιδραστικά χωρίς ταυτότητα παιδιά που πιθηκίζουν όλον τον πλανήτη.
Για να γίνει αυτό πρέπει να ξεκουμπιστούν εκείνοι που προάγουν άχρηστες γνώσεις, καταπίεση και την αμάθεια.
Η ταφόπλακα της παιδείας.

Για να καταλάβετε πόσο ελληναράδες είμαστε και τι παράγουμε, βγείτε έξω και ρωτήστε όποιον θέλετε το εξής: Από που προέρχεται το καρναβάλι;
Τι φαντάζεστε ότι θα σας απαντήσουν;
Οτι το καρναβάλι προέρχεται από το Ρίο και συνοδεύεται με σάλσες, ή ότι είναι Διονυσιακό και συνοδεύεται με την Δόμνα Σαμίου;

Στοίχημα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 20:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε γενικές γραμμές συμφωνούμε Αίολε το θέμα είναι ότι έχουμε φτάσει πια σε απελπιστικό επίπεδο και πρέπει να αντιδράσουμε τώρα αν έχουμε χάσει σαν λαός
Ακόμα και το ένστικτο της επιβίωσης τότε τι να πω ?ι . Τετέλεσθαι .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 22:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην λες "Τετέλεσθαι" φίλε μου.
Δεν φαντάζεσαι πόση δύναμη εμφανίζεται - που δεν γνωρίζουμε ότι υπάρχει - όταν στριμωχτούμε στην γωνία.
Το πρόβλημα μ' εμάς είναι ότι είμαστε πολύ αργοί. Αργόστροφοι. Δεν βλέπουμε πέρα από την μύτη μας.
Πρέπει να στριμωχτούμε πολύ για να αντιδράσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2012, 13:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ahlobar:

quote:

Εχω ηδη ενεργησει σε οτι μπορω αλλα στη Ροδο ειναι δυσκολο να κανεις κατι...

High Hopes..



Όντως είναι δύσκολο από την Ρόδο!
Άλλωστε όπως είπαν και στον Σκάϊ, η Ρόδος
είναι άλλη χώρα!!!

Προχθές στην εκπομπή της Τσαπανίδου (ή Τσοπανίδου)
είπε ο ρεπόρτερ :
ο τραυματίας από την Ρόδο,μεταφέρθηκε με ελικόπτερο στην Χώρα μας.

Τι είπατε;

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2012, 19:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε ας ελπίσουμε να μην χρειαστούν 400 χρονια πάλι για να αντιδράσουμε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2012, 22:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωπ, ένα ανοιχτό μυαλό περισσότερο στη παρέα. Πού χάθηκες εσύ;
Σε ποια όρη ταξιδεύεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 08:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αίολε ας ελπίσουμε να μην χρειαστούν 400 χρονια πάλι για να αντιδράσουμε .

2300 περίπου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 15:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε τι ακαριβώς να κάνουμε.

Ένας λόγος που ο κόσμος δεν κάνει κάτι, είναι γιατί δεν ξέρει τι ακριβώς να κάνει. Δεν υπάρχει σχέδιο, δεν υπάρχει κάποιος να του υποδείξει "πρέπει να κάνουμε αυτό, για αυτό και αυτόν τον λόγο".

Ως εκ τούτου, υπάρχει μεν αγανάκτηση, υπάρχει θέληση, αλλά δεν υπάρχει κατεύθυνση. Υπάρχει άναρχος όχλος με διαφορετικούς στόχους και προθέσεις. Σκεφτείτε το.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 21:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωπ, ένα ανοιχτό μυαλό περισσότερο στη παρέα. Πού χάθηκες εσύ;
Σε ποια όρη ταξιδεύεις

Σε δύσβατα όρη αλλα σε δύσκολες εποχές όπως η τωρινή ο διάλογος είναι ένα
Καλο φάρμακο .

quote:
2300 περίπου...


quote:
Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε τι ακαριβώς να κάνουμε.

Ένας λόγος που ο κόσμος δεν κάνει κάτι, είναι γιατί δεν ξέρει τι ακριβώς να κάνει. Δεν υπάρχει σχέδιο, δεν υπάρχει κάποιος να του υποδείξει "πρέπει να κάνουμε αυτό, για αυτό και αυτόν τον λόγο".

Ως εκ τούτου, υπάρχει μεν αγανάκτηση, υπάρχει θέληση, αλλά δεν υπάρχει κατεύθυνση. Υπάρχει άναρχος όχλος με διαφορετικούς στόχους και προθέσεις. Σκεφτείτε το



Έχεις δίκιο αλλα πρέπει να υπάρξει αντίσταση και βεβαία θα πρέπει να υπάρχει ενότητα .
Ας συζητήσουμε εδώ περά τι θα μπορούσαμε να κάνουμε ?
πχ Εγώ παραπάνω ανέφερα τη δύναμη της ψήφου .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2012, 21:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χεχε... η δικιά μου πρόταση είναι η επαναδημιουργία κυβέρνησης, εκτός βουλής. Ως δημοκρατία, έχουμε δικαίωμα να εκλέξουμε τους αντιπροσώπους μας. Αν οι αντιπρόσωποι που έχουμε τώρα δεν μας εκφράζουν, απλά... βγάζουμε καινούριους. Δεν χρειάζεται να περιμένουμε από τους ήδη εκλεγμένους πότε θα τους κάτσει νά κάνουμε εκλογές. Αυτό είναι δικό μας θέμα, του λαού. Ας οργανώσουμε δικές μας "εθνικές εκλογές" και ας εκλέξουμε άλλη κυβέρνηση σε άλλο κτιριο. Και με άλλο σύνταγμα. Και ας μείνει το παλιό κράτος να διοικεί τον εαυτό του.
Ούτε βία ούτε ζημιά.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/02/2012 21:35:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2012, 03:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χεχε... η δικιά μου πρόταση είναι η επαναδημιουργία κυβέρνησης, εκτός βουλής. Ως δημοκρατία, έχουμε δικαίωμα να εκλέξουμε τους αντιπροσώπους μας. Αν οι αντιπρόσωποι που έχουμε τώρα δεν μας εκφράζουν, απλά... βγάζουμε καινούριους. Δεν χρειάζεται να περιμένουμε από τους ήδη εκλεγμένους πότε θα τους κάτσει νά κάνουμε εκλογές. Αυτό είναι δικό μας θέμα, του λαού. Ας οργανώσουμε δικές μας "εθνικές εκλογές" και ας εκλέξουμε άλλη κυβέρνηση σε άλλο κτιριο. Και με άλλο σύνταγμα. Και ας μείνει το παλιό κράτος να διοικεί τον εαυτό του.
Ούτε βία ούτε ζημιά.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/02/2012 21:35:33


Ναι αλλα έτσι δοκτορ, θα γυρίσουμε 2.600 χρόνια πίσω, γιατι κάθε περιοχή που θα νομίζει πως μπορει να διοικήθει η να καταχωρήσει τον πλούτο της καλύτερα, θα κάνει εκλογές και θα βγάζει δικές της κυβερνήσεις. Διλ. Θα γυρίσουμε σε Αθηναίους, Σπαρτιάτες, Κορινθίας, Θηβαίος και παει λέγοντας.

Είναι φανερό πως αυτοι που διοικούν είναι πορωμενοι. Κοιτάζοντας τους και ακούγοντας τους στην τηλεόραση, θα συμπλήρωνα πως δεν έχουν το αναγκαιο μυαλο, για να βγάλουν τη χώρα απο την κρίση. Θα μπορούσαν να κάνουν τους κλητηρες, μα όχι τους διοικούντες μιας χώρας.

Τώρα τα αλλα κράτη, έχουν διάφορα?

Όχι και τόσο, απλα τα αλλα κράτη έχουν λαούς που έχουν μάθει να δουλεύουν και να παράγουν. Έχουν μάθει να μην τα περιμένουν έτοιμα, γιατι κανένας δεν θα τους τα φέρει. Έχουν μάθει να οργανώνουν, και να επενδυθούν μακροπρόθεσμα. Έχουν λιγότερα ρουσφέτια και περισσότερη αξιοκρατεια. Και σίγουρα δεν έχουν το 10/% του λαού,δημόσιους υπαλλήλους

Για αυτο που ντρέπομαι στη ζωη μου, δεν είναι στο να με αποκαλούν μια μέρα έλληνα, μα πως αυτο που θα δηλώνει, σαν έννοια, θα είναι η ανελευθερία, η ανικανότητα, η οκνειρια, το βόλεμα, η πονηριά,, και γενικότερα η αποτυχία.

Τέλος, υπάρχει κάποια διέξοδος?

Ναι, όταν καταλάβουμε πως έτσι έχουν τα πράγματα, και δεν επιτρέπουμε στον κάθε ηλίθιο, να κανονίσει τη ζωη μας.

Κοιτάχτε λιγο το χαζό κουτί, τι σας προσφέρει καθημερινά? οι περισσότεροι δεν κάνουν τίποτα άλλο, απο το νο μεταφέρουν παθητικά τόνους χαζόμαρας των ΜΜΕ.

Έλληνες...αλήθεια, τι να έγιναν οι έλληνες?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2012, 14:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλατωνας

Έλληνες...αλήθεια, τι να έγιναν οι έλληνες?


Μετανάστες!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2012, 15:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι αν νιώθουμε περήφανοι ως άνθρωποι και όχι ως Έλληνες, Ουκρανοί ή Γάλλοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2012, 15:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαφωνο καθετα μαζι σου φιλε Πλατωνα.Λες οτι τα αλλα κρατοι δεν διαφερουν πολυ.Εσυ προσωπικα δεν βλεπεις καποια διαφορα αναμεσα σε Καναδα-Ελλαδα-Σουδαν?Η πρωτη εξελιγμενη με δεικτη ανθωπινης αναπτυξης γυρω στο 0.968 και 4η,η Ελλαδα με 0.947 και 37η(και πιο κατω οπωσ ειναι τωρα τα πραγματα) και το Σουδαν 196ο.Εχουν και κατι κοινο ομως,οτι διοικουνται απο ανθρωπους.Οποτε το λαθος καθε υποαναπτυκτης χωρας ή υποδιαλυσης ειναι οι κυβερνησεις τους.Αυτο που μας εφερε σε αυτη τη κατασταση ειναι μια φορα οι πολιτικοι μας και δυο φορες οι ευατοι μας.Αν συγκρινουμε τωρα μονο Καναδα και Ελλαδα τι διαφορες θα δουμε.Οτι οι Καναδοι αξιοποιησαν το δημοσιο χρημα που επαιρνας απο τον λαο,επενδυσαν σωστα,επενδυσαν στην παιδεια και εφτιαξαν μια δυνατη οικονομια.Δεν καταχραστηκαν την εξουσια και το χρημα τους (τουκαχιστον οχι σε καταστροφικο βαθμο) και οι πολιτες σεβονται τη χωρα και την κυβερνηση τους.Ειναι και τοσα πολλα αλλα που θα κουραστουμε.
Θελω να καταληξω στο οτι ο Καναδας ή Νορβηγια ή Αυστραλια δεν εγιναν απο μονες τους οι καλυτερες χωρες στο να μεινει καποιος,ειναι ανθρωπινο εργο.
Εμεις στην Ελλαδα,πρεπει να παραδεχτουμε οτι ειμαστε κλεφτες και λαμογια.Οποια κυβερνηση και να βγηκε,οποιος πολιτικος και να βγηκε καταχραστηκε εξουσια και χρημα.Δεν υπηρξε ποτε ουσιαστικη εξελιξη.Ποτε δεν ειχαμε πλανο.Η Αλβανια εχει 50ετες πλανο.Πως θα εξελιχθεις αν οι φοροι που πληρωνει ο λαος παει στις τσεπες σου?Πως δεν θα πεσει το συστημα οταν απο τους 2000 πολιτικους που περασανε απο το 40 ο καθενας εχει βαλει στο δημοσιο τον μπατσανακη του,τον ξαδερφο και ολο του το σοι?Πως να σεβαστεις την κυβερνηση βλεπωντας τετοια πραγματα?Και πως να πας μπροστα?
Η μονη λυση ειναι να πεσει η κυβερνηση και να βγουν νεοι ανθρωποι,που θα εχουν νιωσει τι εστι ανεργια,απελπισια,μελλον χωρις ελπιδα.

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2012, 19:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Axlobar
Διαφωνο καθετα μαζι σου φιλε Πλατωνα
...............

Ε τι να γίνει φίλε μου. Διάβασε το άλλη μια φορα, ίσως βρεις κάτι που θα συμφωνεί με όσα γράφεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2012, 20:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενταξει τωρα.Παρτε τα οπλα τι κανουνε και τι κανουμε.Δεν παει αλλο.Θα πεθανει ο κοσμος απο την πεινα.Οριστε τα νεα μετρα
Α) ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ
1. Νόμος πλαίσιο για τα επικουρικά ταμεία με στόχο τη μείωση της ασφαλιστικής δαπάνης κατά 0,4% του ΑΕΠ (600 εκ. ευρώ μείωση). Το μέτροεξειδικεύεται σε μειώσεις 15% των κυρίων ταμείων ασφάλισης ΔΕΗ, ΟΤΕ, Τράπεζες και 7% μειώσεις στο ΝΑΤ. Έναρξη εφαρμογής μειώσεων 1.1.2012
2. Επανεξέταση στα τέλη Ιουνίου των ταμείων που έχουν περιοδικές εφάπαξ καταβολές.
3. Σύστημα συλλογής ασφαλιστικών εισφορών. Αναθεώρηση της μεθόδου συλλογής εισφορών. Ολοκλήρωση προγράμματος έως Σεπτέμβριο 2012. Από το Μάρτιο 2012 ενοποίηση είσπραξης ασφαλιστικών εισφορών και φόρων και ενοποίηση ελέγχου καταβολής φόρων και ασφαλιστικών εισφορών.

Β) ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ
1. Στόχος εξοικονόμησης ποσού ύψους με 1,5% του ΑΕΠ, για την περίοδο ισχύος του προγράμματος (2013-2015). Τα μέτρα θα περιλαμβάνουν διακοπές προγραμμάτων και εισοδηματικό όριο για την παροχή επιδομάτων.

Γ) ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
1. Μείωση μοναδιαίου εργασιακού κόστους κατά 15% στη διάρκεια ισχύος του προγράμματος. Κοινωνικός διάλογος. Εάν έως τέλος Φεβρουαρίου δεν υπάρξει συμφωνία, τότε νομοθετική πρωτοβουλία της κυβέρνησης για την
προσαρμογή του κόστους.

Μέτρα:
1. Διαρθρωτικά μέτρα στον τομέα των συλλογικών διαπραγματεύσεων
2
-Μέγιστη διάρκεια συλλογικών συμβάσεων τρία χρόνια.
-Οι ισχύουσες συμβάσεις λήγουν ένα χρόνο μετά τη νομοθέτηση του προγράμματος.
-Μετενέργεια: μείωση του χρόνου της από έξι μήνες σε τρεις.
-Στο βαθμό που δεν υπάρξει νέα συλλογική σύμβαση εντός τριών μηνών ως βάση θεωρείται ο βασικός μισθός της ΕΓΣΣΕ. Επιπρόσθετα διατηρούνται γενικά επιδόματα όπως: θέσης, παιδιών, εκπαίδευσης, επικινδυνότητας. Αυτά διατηρούνται έως τη σύναψη νέας συμφωνίας (συλλογικής ή ατομικής).
-Κατάργηση μονιμότητας σε όλες τις εταιρίες (ΔΕΚΟ, τράπεζες).
-Πάγωμα ωριμάνσεων μέχρις ότου η ανεργία μειωθεί κάτω από 10%.
-Κατάργηση μονομερούς προσφυγής στη διαιτησία. Στη διαιτησία μπαίνουν μόνο οι βασικοί μισθοί. Λαμβάνονται υπόψη η οικονομική κατάσταση της εταιρίας.
o Προσαρμογή βασικού μισθού
-Μείωσή του κατά 22% σε όλα τα επίπεδα.
-Πάγωμα του κατώτατου στα επίπεδα που θα διαμορφωθούν μετά τη μείωση έως το πέρας της προγραμματικής περιόδου.
-Επιπρόσθετη μείωση κατά 10% για τους νέους (έως 25 ετών).
-Έως τέλη Ιουλίου 2012, σαφές χρονοδιάγραμμα για την αναθεώρηση της ΕΓΣΣΕ με σκοπό την ευθυγράμμιση αυτής με τις
ανταγωνιστικές χώρες.
o Μη μισθολογικό κόστος
-Μείωση ασφαλιστικών εισφορών κατά 2% με την κατάργηση των εισφορών για ΟΕΚ-ΟΕΕ. Οι δύο αυτοί οργανισμοί κλείνουν.
-Περαιτέρω μείωση κατά 3% των εισφορών ΙΚΑ από 1.1.2013 χωρίς να επιβαρύνεται ο προϋπολογισμός. Ελπίζεται αύξηση
αποτελεσματικότητας στην είσπραξη ασφαλιστικών εισφορών. Εάν από τη μείωση των εισφορών προκύψει επιπρόσθετο κόστος στον προϋπολογισμό προβλέπεται αναπροσαρμογή όλων των συντάξεων.
-Μετά από αναλογιστικές μελέτες και διάλογο τα ειδικά επικουρικά ταμεία εταιριών με ιδιαίτερο κόστος ασφαλιστικών εισφορών να
3
εξομοιωθούν με τις εισφορές άλλων επιχειρήσεων που καλύπτει το ΙΚΑ. Σε κάθε περίπτωση δεν θα επιβαρυνθεί κρατικός
προϋπολογισμός.
Σε περίπτωση που αυτά δε λειτουργήσουν θα πρέπει να υπάρξουν πρόσθετα μέτρα.
Δ) ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ
1. Επανεξέταση όλων των ειδικών μισθολογίων με στόχο εξοικονόμηση ποσού
0,2% του ΑΕΠ σε ετήσια βάση.
2. Επανεξέταση μισθολογικών κλιμακίων.
3. Μείωση αριθμού δημοσίων υπαλλήλων κατά 150.000 2011-2015.
4. Διατήρηση προσλήψεων 1:5.
5. Εργασιακή εφεδρεία.
6. Μείωση συμβασιούχων.
7. Περιορισμός εισαγωγών σε στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές και γενικά σε σχολές που εξασφαλίζουν αυτόματη πρόσληψη στο δημόσιο

Εκλογες σε ενα μηνα ειπανε.Να δουμε τι θα δουμε

http://www.youtube.com/watch?v=NcD-NOYuKlM

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy