ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 11:40:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κλασσική ηλίθια ερώτηση:Και ποιός έφτιαξε το σύμπαν?
Αποψή μου:Δεν γνωρίζω και δεν καίγομαι να μάθω.Αν το έφτιαξε κάποιος άς έρθει να μου το αποδείξει.
Λογική απάντηση σ' αυτό ΝΙΚ, είναι ότι ουδέν γενόμενο εκ του μη όντος και ουδέν "μεταβαίνει" στο μην όν.
Η φύση μας διδάσκει ότι για να ποιηθή κάτι απαιτείται σπορά, αλλοιώς τα πάντα θα εμφανίζοντο γύρω γύρω και θα εξαφανίζοντο επίσης με τον ίδιο τρόπο. (Επίκουρος).
Αίτιο της κίνησης και δημιουργίας των πάντων στο σύμπαν είναι η βαρύτητα, ότι κι αν είναι αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 11:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Διαμάντια εκτοξεύονται εκατέρωθεν!

Nικόμαχε δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο εκφράζεσαι τόσο προσβλητικά απέναντι στους "πιστούς" μίας οποιασδήποτε θρησκείας? Θεωρείς ότι ψηλώνεις με αυτό τον τρόπο?

Δηλαδή εγώ που μπορεί να αναγνωρίζω τα περί Δωδεκαθέου ως μία υψηλού τύπου εσωτερική διδασκαλία περί των εγκοσμίων θεοτήτων είμαι ντε και καλά περιορισμένης νοημοσύνης σε σχέση με όσους ακολουθούν τυφλά τα ευρήματα της Επιστήμης? (αρκετά εκ των οποίων είναι διαρκώς αναθεωρούμενα).

Και με αυτά που γράφεις βέβαια παρουσιάζεις και έντονα συμπτώματα ενός ζηλωτή πιστού: κηρύττεις με στόμφο και θεωρείς υποδεέστερους όσους έχουν διαφορετική άποψη


Γενικά μιλώντας, διαφωνίες τέτοιου τύπου αποτυπώνουν ξεκάθαρα την αδυναμία επικοινωνίας των δύο εγκεφαλικών "ημισφαιρίων" (για να το δούμε και λίγο συμβολικά το όλο θέμα).

Η πεμπτουσία όμως των αρχαίων θρησκευτικών κινημάτων όπως του Πυθαγορισμού, του Ερμητισμού, του Βουδδισμού ή και του Χριστιανισμού δεν έχει καμία σχέση με αυτά που μας δίδαξαν στο σχολείο.

Η αυθεντική Θρησκεία είναι "δώρο" του Ερμή που συμπλέκει την Θεολογία (μυστικισμός) με την Επιστήμη (ορθολογισμός), κατά το αρχαίο πρότυπο. Γι'αυτό και επιστήμονες διευρυμένης αντίληψης όπως ο Einstein και ο Jung ήταν πολύ πιο "ένθεοι" σε σχέση με πορωμένους πιστούς που ακολουθούν ένα θρησκευτικό δόγμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 12:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Νικομαχος

Πλάτωνα
Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό!
Δεν είναι πρώτη φορά που δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις τα νοήματα των γραπτών μου και να τα φέρνεις πάντα γύρω απο την Σωκρατική φιλοσοφία.
........

Σορρυ Νικ μου, γράφεις..

Nikomaxos
Πλάτωνα
Η αθεϊα δεν είναι φιλοσοφία μόνον.
..........

Δεν γράφεις η αθεϊα, μόνο φιλοσοφία δεν είναι! 

Οπως το γραφεις, τελειωνοντας με το μονον, και Και κολλας στη συνέχεια Το

η αθεϊα έχει γερή και ακλόνητη βάση.Και αυτή είναι ο ορθολογισμός!!

Εσυ τι θα σκεφτόσουν?

Άλλο να γράψεις 

Η αθεϊα ισχυρίζομαι,είναι ορθολογιστική σκέψη,καθαρά αντικειμενική και απέχει απο φιλοσοφίες,ενοράσεις,διαισθήσεις κ.λ.π.

Αυτο είναι καθαρό, όπως το γράφεις, και δεν θα απανταγα, αφου γνωρίζεις καλα πως δεν απαντω οταν συμφωνω.

Νικομαχος
Τέλος πάντων,άν εσυ θεωρείς οτι το ΕΝ,είναι θεός,δημιουργός,ένα λογικό όν που έφτιαξε το σύμπαν,τότε τι διαφορά υπάρχει με τον Γιαχβέ,τον Βούδα και τους άλλους σωτήρες?
Αποψή μου:Δεν υπάρχει κανείς δημιουργός.
Κλασσική ηλίθια ερώτηση:Και ποιός έφτιαξε το σύμπαν?
Αποψή μου:Δεν γνωρίζω και δεν καίγομαι να μάθω.Αν το έφτιαξε κάποιος άς έρθει να μου το αποδείξει
.......
Για αυτές σου τις θέσεις, δεν έχω να πω κάτι! Δικές σου ειναι και σεβαστες.

Έλα ομως νικ που ΕΓΏ δεν έχω τηλεσκόπια, μα μπορω να κοιτάξω τον έναστρο ουρανό, όπως και μια εγχείρηση ανοιχτης καρδιας, και την βλεπω που χτυπάει...
εκει καπου η λογικη ψάχνει την ΑΙΤΙΑ* και δεν την βρίσκει, 
δεν βρισκει ΕΝ γιατι, 
τότε εκείνο το ΆΓΝΩΣΤΟ...ανεξερευνητο και απεριόριστο, 
λέει οχι μονο πως δεν γνωρίζω, μα προσγειωνει, νου λογικη και ορθολογισμό, 
σε ότι αυτα βοηθούν να είναι θετικά σε μένα και στο συνάνθρωπο.

* αυτο υπάρχει, γιατι υπάρχει εκείνο.

Το να μη βρίσκω αιτία, δεν με κάνει πιστό, η θρησκευομενο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 15:44:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πλάτωνας

Έλα ομως νικ που ΕΓΏ δεν έχω τηλεσκόπια, μα μπορω να κοιτάξω τον έναστρο ουρανό, όπως και μια εγχείρηση ανοιχτης καρδιας, και την βλεπω που χτυπάει...
εκει καπου η λογικη ψάχνει την ΑΙΤΙΑ* και δεν την βρίσκει,


Παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον όλα τα ποστς.
Δεν τοποθετούμαι ακόμα για ευνόητους λόγους.

Απλώς με "άγγιξε" αυτό που είπε παραπάνω ο Πλάτωνας.

Επειδή η εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς δημιουργεί άσχημα ανακλαστικά για αυτό το υπέροχο που θες να πεις Πλάτωνα σου έχω κάτι καλύτερο (κατά τη γνώμη μου).

Είναι από το διάσημο ντοκυμαντέρ του National Geographic "In the Womb" ελληνικός τίτλος "Το θαύμα της Ζωής".

Ένα εξωτερικό link με Ελληνικούς υπότιτλους είναι εδώ

http://www.veoh.com/watch/e173467d8mq8Esc?h1=In+The+Womb+%28Part+1%29

Όποιος ενδιαφέρεται ας πάει στο 15:00 και ας το δει μέχρι το 16:00 (ένα λεπτάκι).

Εκεί δείχνει πως τα πρωτοκύτταρα που πρόκειται να αποτελέσουν τον καρδιακό μυ "αποφασίζουν χωρίς κάποια λογική εξήγηση" (οι υπότιτλοι χρησιμοποιούν τις λέξεις "ξαφνικά" και "αυθόρμητα") να ξεκινήσουν τις συσπάσεις να κεντρίσουν τα διπλανά τους πρωτοκύτταρα και να ξεκινήσουν και αυτά τις συσπάσεις σε μια αλυσιδωτή αντίδραση μέχρι να πραγματοποιηθεί ο πρώτος υποτυπώδης παλμός της υπό διαμόρφωση καρδιάς.

Έτσι απλά και χωρίς "λόγο" όπως το θέτει γλαφυρά και ο Πλάτωνας...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 15/03/2012 15:48:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 19:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Thanks για το βίντεο πανος, μια λέξη μόνο,

ΔΕΟΣ!

Και μια ακόμα Σκεψη,

Αυτη η εξυπνάδα, είναι σίγουρα ανώτερη απο την ανθρώπινη, (δεν ξέρουμε αν είναι θεϊκή, η εξελιγμένη (εξωγήινοι)

Μα αν πήγαινα πίσω στα χρόνια, και έλεγα σε κάποιο σκεπτόμενο,

ξέρεις, το 2010 οι άνθρωποι θα έφταναν να κάνουν κάτι τέτοιο,

.........
Τη λένε Αλαΐτς και είναι 16 μηνών. Το χαμογελαστό κορίτσι της φωτογραφίας ήλθε στη ζωή χάρη στην καινοτόμο επέμβαση διόρθωσης ατρησίας βρόγχου, στην οποία υπεβλήθη όχι μετά τη γέννησή της, αλλά όταν ακόμη ήταν έμβρυο εξίμισι μηνών. Την επιτυχή έκβαση της επέμβασης και τις λεπτομέρειες ανακοίνωσαν χθες γιατροί από τα νοσοκομεία της Βαρκελώνης Κλίνικο και Σαν Ζοάν ντε Ντέου. Η νόσος εμφανίζεται σε ένα ανά 10.000 έμβρυα και καταφέρνει να επιζήσει μόνο 10% από αυτά. Η επέμβαση είναι από τις πιο λεπτές που έχουν γίνει στην Ιστορία. Οι γιατροί κατάφεραν να φτάσουν στο έμβρυο μέσα στη μήτρα και από εκεί μέσω του στόματός του να οδηγήσουν ένα εργαλείο στο βρογχικό δέντρο, το οποίο διάνοιξαν ώστε να συνδεθεί με τους πνεύμονες που σχηματίζονταν εκείνη την περίοδο. Εντεκα εβδομάδες μετά την καινοτόμο επέμβαση, η Αλαΐτς – όνομα που στα βασκικά σημαίνει Χαρά – αντίκρισε υγιέστατη τον κόσμο. Στο εξειδικευμένο νοσοκομείο Κλίνικο γίνονται κάθε χρόνο περίπου 200 επεμβάσεις σε έμβρυα.
......

http://www.tanea.gr/photonews/klik/

Θα ήταν εύλογη σαν ερώτηση,

Το 4010 τι θα έκανε ο άνθρωπος, αν επιβιώνε μέχρι τότε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RedArrowZ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 20:40:16  Εμφάνιση Προφίλ
macedon

quote:
Ουσιαστικά δεν πρόκειται για την υπόθεση "ο θεός δεν υπάρχει" αλλά για την αμφισβήτηση ή άρνηση της υπόθεσης ότι ο "θεός υπάρχει".


Δεν είναι τόσο απλό όσο το κάνεις να φαίνεται. Και αυτό γιατί η υπόθεση ποτέ δεν είναι ότι απλά ο "θεός υπάρχει". Η υπόθεση είναι "ο θεός υπάρχει έτσι, κάνει ή έκανε αυτό και εκείνο κ.λπ.".

Εάν η υπόθεση ήταν απλά "ο θεός υπάρχει" δεν νομίζω ότι σε καλύπτει η ανθρώπινή σου νοημοσύνη για την κρίνεις ως παράλογη υπόθεση και στη συνέχεια να τεκμηριώσεις επαρκώς την άποψή σου.

Όσο παράλογη είναι αυτή η υπόθεση άλλο τόσο είναι και η υπόθεση ότι "δεν υπάρχει θεός"...


quote:
Κάνεις ένα λογικό σφάλμα: Δεν θεωρείται ο θεός ανύπαρκτος. Ήταν ανύπαρκτος μέχρι που κάποιος θεώρησε ότι υπάρχει, γιατί δεν μπορούσε να εξηγήσει γιατί βρέχει κι από πού έρχεται όλο αυτό το νερό.
.
.
.
Τότε να υποθέσω ότι ο αστεροειδής που εξαφάνισε τη ζωή στη γη πριν 65 εκατομμύρια χρόνια ήταν απλά ένα bug του προγραμματιστή; Η πανούκλα που εξαφάνισε σχεδόν τους Ευρωπαίους στο Μεσαίωνα, το ίδιο;

Τα περί "προγραμματιστή" του σύμπαντος τα θεωρώ μάλλον παιδική αφέλεια. Το ίδιο βέβαια πιστεύουν και χιλιάδες επιστήμονες που εργάζονται νυχθημερόν για την ανακάλυψη των μυστικών του σύμπαντος και δεν επαναπαύονται στη θεωρία "ο θεός τα έφτιαξε-ο θεός τα διοικεί"



Όπως και πολλά κομμάτια της Δημιουργίας ή του Σύμπαντος ήταν ανύπαρκτα (π.χ. το ηλεκτρόνιο) μέχρι κάποιοι να θεωρήσουν ότι υπάρχουν για να εξηγήσουν διάφορα φαινόμενα.
.
.
.
Ίσως μέρη του Σχεδιασμού και όχι bugs, γιατί όχι;

Μα ακόμη και εάν ασπάζονται τη θεωρία "ο θεός τα έφτιαξε-ο θεός τα διοικεί" γιατί να τους εμποδίσει αυτό από το να εργάζονται για την ανακάλυψη των μυστικών του σύμπαντος και του προγραμματισμού του; Μπορούν κάλλιστα να ασπάζονται αυτήν τη θεωρία αλλά να μην περιμένουν ότι ο θεός θα τους πει ποτέ τα μυστικά, οπότε αναλαμβάνουν να τα βρουν εκείνοι.

Όταν οι χιλιάδες επιστήμονες υποθέτουν ότι υπάρχει ένας δορυφόρος ή πλανήτης που δεν έχουν δει ποτέ κρίνοντας από βαρυτικές έλξεις κ.λπ. φαινόμενα, στην ουσία θεωρούν ότι υπάρχει για να εξηγήσουν αυτά τα φαινόμενα. Αργότερα βέβαια ίσως τον ανακαλύψουν, αλλά είναι αρκετά πιο εύκολη υπόθεση από το να ανακαλύψουν το θεό. Θα μπορούσε βέβαια ο πλανήτης που θεώρησαν ότι υπάρχει να αποδειχτεί στην πορεία ότι δεν υπάρχει αλλά να ανακαλύψουν κάποια άλλη αιτία για τα διάφορα φαινόμενα.


quote:
Εσύ δηλαδή "θεωρείς" πως ο θεός ανήκει στην πραγματικότητα; Γιατί, εξ όσων γνωρίζω, πρώτα εμφανίστηκε ο άνθρωπος και αφού έφαγε, στεγάστηκε, ασφαλίστηκε έναντι των κινδύνων και εξασφάλισε τη διαιώνιση του είδους του, εμφάνισε και το θεό, σαν μέρος των νοητικών του δημιουργημάτων.

Έχεις ενδείξεις πως ο θεός υπήρχε πριν τον άνθρωπο;



Εγώ ξεκαθάρισα το τι πιστεύω στο πρώτο μου post σε αυτό το θέμα. Ανέτρεξε σε αυτό για να δεις την πλήρη άποψή μου.

Εγώ λοιπόν δεν έχω ιδέα για το αν (και από πότε και πώς) υπάρχει ο θεός (ο δημιουργός των πάντων και όχι απλά ο δικός μας) και προτιμώ να είμαι κάπου στη μέση παρά να λέω ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει, γιατί και οι 2 ισυχρισμοί είναι εξίσου γελοίοι.


quote:
Γιατί έτσι είναι Από τη μια είναι ο καπιταλισμός και το αστικό κράτος και από την άλλη ο κομμουνισμός και ο εθνικισμός. Ακόμη και τα "εγχειρίδια για αρχαρίους" στον εθνικισμό τα γράφουν.

Αν βρεις ποτέ το βιβλίο "Εθνικισμός: Τι είναι, τι πιστεύει" του Ανδρέα Δενδρινού ρίξτου μια ματιά. Θα δεις πως οι ιδέες σου για τον εθνικισμό δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Εσύ λέγοντας "εθνικισμός" τι φαντάζεσαι;



Και μόνος σου το γράφεις ότι "από την άλλη" είναι ο κομμουνισμός. Γι' αυτό δημιουργήθηκε εξ' άλλου από την τραπεζική μαφία. Ως μία δήθεν αντίθετη φωνή από τον καπιταλισμό. Για τα μάτια του κόσμου.

Το τι είναι ο εθνικισμός είναι αρκετά γνωστό σε όλους, όχι μόνο σε εσένα ή στον Δενδρινό. Θα μπορούσα να το αναλύσω αλλά νομίζω ότι είναι άσκοπο και θα ξεφύγουμε και από το θέμα αρκετά.


quote:
quote:
RedArrowZ
Ουσιαστικά, σαν να λέμε ότι κάποιοι γήινοι παπάρες μας πλημμυρίζουν με ψεύτικα βίντεο για εξωγήινους και πλάθουν ιστορίες στα μέτρα του κοινού τους για να πουλήσουν τα βιβλία τους και άρα οι εξωγήινοι δεν υπάρχουν.

Σίγουρα δεν είναι μικρά πράσινα ανθρωπάκια που κατοικούν στον Άρη, όπως μας λένε οι τύποι που αναφέρεις.


"Σίγουρα δεν είναι"; Μμμχ...δεν μπορώ να σε κάνω να δεις το λάθος στη στάση σου mr. Άθεε, είσαι αρκετά απόλυτος.

Μάλλον δεν είναι όμως, αν φυσικά είναι. Για σίγουρα, εγώ σίγουρα δεν ξέρω.

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
Αποψή μου:Δεν υπάρχει κανείς δημιουργός.
Κλασσική ηλίθια ερώτηση:Και ποιός έφτιαξε το σύμπαν?


Δεν θα τη χαρακτήριζα ηλίθια. Μου φαίνεται αρκετά λογική ερώτηση.


quote:
Αποψή μου:Δεν γνωρίζω και δεν καίγομαι να μάθω.Αν το έφτιαξε κάποιος άς έρθει να μου το αποδείξει.


Και εγώ έτσι νιώθω και σκέφτομαι. Μπορεί να διαφωνώ με την προηγούμενη άποψή σου αλλά αυτή με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 20:55:55  Εμφάνιση Προφίλ
RedArrowz

quote:
Το τι είναι ο εθνικισμός είναι αρκετά γνωστό σε όλους

Να μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω. Μέχρι σήμερα δεν είδα κανέναν απ' αυτούς που αναφέρεις να έχει την παραμικρή ιδέα περί εθνικισμού.

quote:
Θα μπορούσα να το αναλύσω αλλά νομίζω ότι είναι άσκοπο και θα ξεφύγουμε και από το θέμα αρκετά.

Υπάρχει σχετικό θέμα, μπορείς να περάσεις από κει αν θέλεις...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2012, 22:43:11  Εμφάνιση Προφίλ
kost

Οταν είμαι σαφέστατος και δεν γίνομαι αντιληπτός,θα πρέπει να επαναλαμβάνομαι?

Είναι κουραστικό.

Θεωρώ ώς έχοντες λανθάνουσα νοημοσύνη τους ΠΙΣΤΟΥΣ των θρησκειών,που καθορίζουν τις ζωές τους και συνάμα πολλάκις τις ζωές των άλλων,σύμφωνα με τις προσταγές των θρησκειών τους!!!

Αυτο εννοούσα κοστ και ξέρω ότι το κατάλαβες.Απλά θέλεις να κάνεις τον έξυπνο και τον προστάτη των...ξέρεις!!

Δεν μίλησα για φιλοσοφίες και για το άν αποδέχεται κάποιος την αρχαιοελληνική και τις άλλες αρχαίες φιλολογικές κληρονομιές.

Μιλάω για την κυρά-Μαρία και τον κύριο-Φώτη,που είναι κάθε Κυριακή και τρίς μεσοβδόμαδα στην εκκλησία και πράττει,ψηφίζει,αποφασίζει [αν εχει και αξίωμα,γάμα τα] σύνφωνα με ότι λέει ο Γιαχωβάς.

Το ίδιο και για την κυρά-Φατμέ και τον κύριο-Μωχάμεντ!!

Κατάλαβες τώρα κοστ?


Αίολε

Καλή προσπάθεια.
Ομως η ερώτηση είναι "πρακτικής" φύσης,ενω η απάντηση που προτείνεις φιλοσοφικής!
Οσο για την βαρύτητα,μην παίρνεις όρκο ότι διαφεντεύει το σύμπαν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2012, 02:00:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γι'αυτό και επιστήμονες διευρυμένης αντίληψης όπως ο Einstein και ο Jung ήταν πολύ πιο "ένθεοι" σε σχέση με πορωμένους πιστούς που ακολουθούν ένα θρησκευτικό δόγμα.

Με αφορμή τα παραπάνω, παραθέτω αποσπάσματα της επιστολής του Αϊνστάιν προς τον Γερμανό φιλόσοφο Ερικ Γκούτκιντ.
Αν και προσωπικά με ενδιαφέρει τι λένε οι επιστήμονες της εποχής μας και όχι τι έλεγαν οι επιστήμονες, έστω και μερικές δεκαετίες πίσω, κάνω μια εξαίρεση για τον επιστήμονα που οι πιστοί στο Θεό θεωρούσαν δικό τους παιδί.
Ως δημοφιλής Εβραίος και επιστήμονας και σε επαφή πάντα με τις Χριστιανικές κοινωνίες, θα ήταν αδύνατον να εκδηλώσει ανοιχτά τις απόψεις του περί Θεού και μάλιστα εκείνη την εποχή, εφόσον αυτές, ήταν εχθρικές στις κουλτούρες του λαού του και της Ευρώπης.
Φαίνεται τελικά, πως ο Αϊνστάϊν ήταν πολύ ειλικρινής προς το τέλος της ζωής του με τον εαυτό του και αρκετά σαφής στα περί Θεού ζητήματα.
Το γράμμα απηύθυνε με ημερομηνία 3 Ιανουαρίου 1954 (ένα χρόνο πριν πεθάνει) και δημοπρατήθηκε στο Λονδίνο τον Μάϊο του 2008 έναντι 261.000 Ευρώ.
Ήταν ένα γράμμα άγνωστο μέχρι πριν από λίγα χρόνια. Γραμμένο στα γερμανικά, δεν αναφέρεται ούτε στις πηγές ακόμη και του πλέον έγκυρου βιβλίου επί του θέματος: «Ο Αϊνστάιν και η θρησκεία» του Μαξ Τζάμερ.

«Η λέξη Θεός για μένα δεν σημαίνει τίποτα περισσότερο από ένα δημιούργημα της ανθρώπινης αδυναμίας...»

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΪΝΣΤΑΪΝ: Η λέξη Θεός για μένα δεν σημαίνει τίποτα περισσότερο από ένα δημιούργημα της ανθρώπινης αδυναμίας.
Η Βίβλος δεν είναι παρά μια συλλογή πρωτόγονων ακόμη μύθων που είναι και αρκετά παιδαριώδεις. Καμιά εξήγησή τους, όσο βαθιά και αν είναι, δεν μπορεί να με κάνει να αλλάξω γνώμη.
Η Εβραϊκή θρησκεία είναι σαν όλες τις άλλες, είναι η ενσάρκωση των πιο παιδικών προλήψεων. Και ο εβραϊκός λαός, στον οποίο με υπερηφάνεια ανήκω, και είμαι απόλυτα συντονισμένος με τη νοοτροπία του, για εμένα δεν έχει ποιότητα διαφορετική από εκείνη των άλλων λαών. Οι εμπειρίες μου με έχουν διδάξει ότι οι εβραίοι δεν είναι καλύτεροι ούτε χειρότεροι από άλλες ομάδες ανθρώπων.
Δεν διακρίνω κάτι το “περιούσιον” σε αυτούς...»

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=236578
http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=236577
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_civ_2_29/08/2008_282757
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_12647_14/05/2008_269800

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2012, 02:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Nικόμαχε ξέρω τι διαβάζω, εσύ όμως ξέρεις τι γράφεις? Γενικεύεις με τρόπο άχαρο και προσβλητικό λέγοντας:

quote:
Θεωρούμε τούς πιστούς όλων των θρησκειών,ώς ανθρώπινα όντα περιορισμένου ορθολογισμού και υπαίτιους για την παγκόσμια τροχοπέδη της ανθρωπότητας.


Κάποιος που χρησιμοποιεί το 90% της λογικής σκέψης,αποφασίζει,κατόπιν αυτής,να είναι άθεος.
κάποιος που χρησιμοποιεί το 50% ή και λιγότερο της λογικής στη ζωή του,μπορεί κάλλιστα να πιστεύει απο χριστό και βούδα,μέχρι Χάρυ Πότερ και Μπάτμαν.



Kαταρχάς και μόνο που λες ότι χρησιμοποιείς το 90% της λογικής σκέψης αδυνατώ να σε πάρω στα σοβαρά.

Μιλάς επίσης για όλους τους πιστούς των θρησκειών, δηλαδή για τουλάχιστον το μισό πλανήτη...Δεν μιλάς για την κυρά Κούλα της γειτονιάς ούτε για τον κυρ Pano με τα κολλήματά του αλλά για όλους όσους αναγνωρίζουν μία ανώτερη δύναμη και πιστεύουν σε αυτή.

Βάζεις στο τσουβάλι πχ. και τους Βουδδιστές εκ των οποίων είμαι βέβαιος ότι αρκετοί έχουν πιο διευρυμένη αντίληψη από την δική σου. Άσε που σε θρησκείες όπως ο Βουδδισμός δεν υπάρχει η έννοια του Θεού αλλά του Υπερβατικού. Άγνοείς λοιπόν τη διαφορετικότητα κάθε θρησκείας και κρίνεις με γνώμονα την απέχθεια που έχεις για τον χριστιανισμό...


Επίσης εγώ δεν μίλησα για φιλοσοφία αλλά για θεολογία. Το ελληνικό θαύμα της αρχαιότητας ξεκινάει με ένα εκστατικό πνεύμα ευσέβειας προς τις ενδοκοσμικές Θεότητες. Και η Φιλοσοφία επουδενί δεν απέρριψε το πνεύμα αυτό των αρχαίων μυστών αλλά επιχείρησε να το εκλογικεύσει (σχεδόν όλοι οι μεγάλοι φιλόσοφοι ήταν φυσικά ένθεοι και απολύτως πεπεισμένοι στην ύπαρξη της Θεότητας. Από το Θαλή μέχρι τον Πλωτίνο κοινό το συμπέρασμα ότι "ο κόσμος είναι γεμάτος από θεούς").

Στην αρχαία Ελλάδα η ύπαρξη του Θείου ήταν κάτι το αυτονόητο και αυταπόδεικτο, κάτι εξίσου βέβαιο με το γεγονός ότι ζούμε, αναπνέουμε και πεθαίνουμε. Και να σου εκμυστηρευτώ αν θες και κάτι, όσο λυπάμαι για τους θρησκόληπτους που έχουν μία τόσο διαστρεβλωμένη αντίληψη του Θείου, προϊόν της παιδείας που έχουν λάβει και αποδεχθεί δίχως κριτική επεξεργασία, σχεδόν το ίδιο λυπάμαι και για όσους έχουν αδρανοποιηθεί πνευματικά για "χάριν" της Επιστήμης...Σε αντίθεση όμως με τους φανατικούς της Επιστήμης η ίδια η Επιστήμη είναι απολύτως ειλικρινής και ταπεινή διότι όσο περισσότερα γνωρίζει τόσο περισσότερο παραδέχεται την άγνοιά της...σαν τον Σωκράτη ένα πράγμα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2012, 02:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Science without religion is lame. Religion without science is blind.

My religion consists of a humble admiration of the illimitable superior spirit who reveals himself in the slight details we are able to perceive with our frail and feeble mind.

Albert Einstein

Συνοδινέ, ο Αινστάιν ως γνωστόν απέρριπτε τις θρησκείες. Αυτό που είπε αφορά την διαδεδομένη φαιδρή αντίληψη περί Θεού. Για πολλοστή φορά άλλο άθεος και άλλο άθρησκος, μάλλιασε η γλώσσα μου. Οι περισσότερες θρησκείες όπως έχουν καταντήσει δεν έχουν πλέον να προσφέρουν κάτι στους περισσότερους από εμάς, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τις χρειαζόμαστε ντε και καλά για να μεσολαβήσουν μεταξύ υμών και του Θείου. Διότι το Θείο -προφανώς- υπάρχει παντού. Ή για να το θέσω καλύτερα, στη νέα εποχή του Υδροχόου η Θρησκεία είναι πλέον καθαρά εσωτερική υπόθεση του καθενός χωρίς την ανάγκη "πεφωτισμένων" αρωγών και ποιμένων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2012, 23:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Τι έγινε παίδες?

Τα βρήκανε τελικα χριστιανοί, αθεοι, και λοιπές αδερφές.....ψυχες?

Ω μα αυτο είναι πραγματικο θαύμα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2012, 23:45:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
kost

Kαταρχάς και μόνο που λες ότι χρησιμοποιείς το 90% της λογικής σκέψης αδυνατώ να σε πάρω στα σοβαρά.


Νάμαστε πάλι kost.Αλλα λέω και άλλα καταλαβαίνεις.
Χαζός δεν είσαι,άρα μάλλον το κάνεις επίτηδες!

Ναι Κοστ,χρησιμοποιώ όπως και πολλοί άλλοι το 100% της λογικής.
Της λογικής είπα Κοστ.
Οχι του εγκεφάλου.
Το κατάλαβες τώρα ή να φωνάξω?

Η λογική μπορεί να χρησιμοποιηθεί 100%.Αλλοιώς χάνει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 07:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Nikomaxos

Ναι Κοστ,χρησιμοποιώ όπως και πολλοί άλλοι το 100% της λογικής.
Της λογικής είπα Κοστ.
Οχι του εγκεφάλου.
Το κατάλαβες τώρα ή να φωνάξω?
............

Ένταξυ Νικ, εσυ λες αυτο, μα πρέπει να συμπλήρωσεις κάτι!

Πως δεν είναι δυνατόν να είμαστε λογικοι (συνεχως) πόσο μάλιστα 100% και αν επιμεινεις, (αφου ετσι θες, οκ) μα το πρόβλημα δεν είναι....δικο μου! (της κατανόησης!)

Αν είσαι 100% λογικος...

Μαλωνεις?
Τσαντιζεσαι?
Καπνίζεις?
Κανείς κάτι που κάνει κακο στον οργανισμο σου? (πιοτο κλπ κλπ)
Βριζεις τους χριστιανούς?

Τώρα καταλαβαίνεις γιατι έγραψα πως (ίσως) ο Σωκρατης ήταν απολυτα λογικος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 10:49:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αίολε

Καλή προσπάθεια.
Ομως η ερώτηση είναι "πρακτικής" φύσης,ενω η απάντηση που προτείνεις φιλοσοφικής!
Οσο για την βαρύτητα,μην παίρνεις όρκο ότι διαφεντεύει το σύμπαν!



Φιλοσοφική απάντηση είναι η λογική απάντηση, επομένως πρακτική.
Δηλαδή: Εάν ισχυριστούμε ότι το σύμπαν το "κατασκεύασε" κάτι, τότε θα πρέπει αναπόφευκτα να αναρωτηθούμε τι δημιούργησε αυτό το "κάτι" και που ευρίσκετο αυτό το "κάτι" πιό πριν και που ευρίσκεται τώρα.
Επομένως περιορίζουμε αυτό το "κάτι" κάπου εκτός σύμπαντος διότι για να δημιουργήσεις κάτι πρέπει να είσαι κάπου εκτός εκείνου που δημιουργείς.
Αν το "κάτι" ΕΙΝΑΙ το σύμπαν, τότε δεν εμπίπτει στο ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.
Το σύμπαν δεν πεθαίνει (επομένως δεν γεννήθηκε), αλλά αλλάζει διαρκώς μορφές από τα ίδια στοιχεία. Αναπόφευκτα και λογικα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι το σύμπαν ΕΙΝΑΙ ες αεί και είναι καθαρή θρησκευτική ανοησία να ψάχνουμε για δημιουργό.
ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι έργο της βαρύτητας.
Αν έχεις κάποια άλλη ιδέα κατά νου, ευχαρίστως να την συζητήσουμε.

Edited by - Αίολος on 17/03/2012 10:51:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 10:55:40  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτά που ισχυρίζομαι, με κάνουν ένθεο ή άθεο; Θρήσκο ή άθρησκο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 14:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Αιολε, οι ισχυρισμοί δεν κάνουν κάποιον κάτι.

Αυτα που γράφεις λιγο παραπάνω, φαίνονται λογικά, όσο αφορούν το δημιουργο, εκτός απο κάτι. Το ΜΕΣΑ σε κατι (γιγνεσθαι) οπωσ και το ΈΞΩ, απο κάτι, προσδιορίζουν κάτι, (σημειο αναφορας) συνεπώς είναι ΧΡΌΝΟΤΟΠΟΣ.

Το όλο θέμα είναι αν υπάρχει κάτι που δημιουργεί, μα δεν είναι μέσα στα γνωστά (ανθρωπινα) μέτρα και σταθμά. Κάτι που είναι ασύλληπτο για το νου που κουβαλάμε.

Μια ερώτηση.
Αυτο που όνομαζεις βαρύτητα, μετριέται? προσδιορίζεται με κάτι?

Αν ναι, είναι διλαδη μέτρησημη, δεν είναι Και αυτο, μέσα στη σουπα...?


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 17/03/2012 14:45:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 14:46:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αιολος
Αυτά που ισχυρίζομαι, με κάνουν ένθεο ή άθεο; Θρήσκο ή άθρησκο

...γάίδαρο σε κάνουν!!

Σοβαρά τώρα.Μάλλον πρός άθεος το βλέπω,επειδή οι σκέψεις αυτές είναι απόλυτα λογικές και ακόμη περισσότερο απόλυτα υγιείς!!Δείχνουν καθαρό μυαλό,που δεν έχει υποστεί επεξεργασία απο άλλα κέντρα αποφάσεων,όπως οι θρησκείες!Με καταλαβαίνεις έτσι?

Δεν υπάρχει βαρύτητα στο σύμπαν Αίολε.Ελξη υπάρχει και αυτή ασκείται εντελώς τυχαία και μόνον όταν ευδοκιμούν διάφορες παράμετροι,όπως μάζες,αποστάσεις,ταχύτητες,συγκλίσεις κ.λ.π.
Αυτό που διέπει και διαφεντεύει το σύμπαν,είναι η κίνηση,η ροή.Τίποτα δεν είναι ακίνητο,στάσιμο.και αυτή η κίνηση παράγει ενέργεια και αενάως ανανεώνει το ή τα σύμπαντα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 14:52:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πλάτωνας
Πως δεν είναι δυνατόν να είμαστε λογικοι (συνεχως) πόσο μάλιστα 100% και αν επιμεινεις, (αφου ετσι θες, οκ) μα το πρόβλημα δεν είναι....δικο μου! (της κατανόησης!)

Αν είσαι 100% λογικος...

Μαλωνεις?
Τσαντιζεσαι?
Καπνίζεις?
Κανείς κάτι που κάνει κακο στον οργανισμο σου? (πιοτο κλπ κλπ)
Βριζεις τους χριστιανούς?


Τι σημασία έχει αυτο Πλάτωνα?Δεν είναι οδηγός λογικής αυτο που λές.
Εχοντας λογική και κρίνειν,γνωρίζω οτι το τσιγάρο π.χ. είναι βλαβερό.Επιλέγω όμως να το καπνίζω θυσιάζοντας κάτι επειδή το απολαμβάνω.Είναι θέμα επιλογής και όχι λογικής.
Λογική είναι να μπορείς να φθάσεις ένα θέμα εξαντλώντας το,στο τέλος,εκεί που δεν υπάρχει τίποτα άλλο να αναλύσεις για αυτό.Αφού εξετάσεις τα πάντα και αφού δείς ότι τίποτα νέο δεν υπάρχει,αποφαίνεσαι και πράττεις ανάλογα.Είτε σε υλικό,είτε σε πνευματικό επίπεδο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 16:14:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Για πολλοστή φορά άλλο άθεος και άλλο άθρησκος, μάλλιασε η γλώσσα μου.

Φίλε Kost, δεν βλέπω καμία διαφορά ανάμεσα σε θρήσκους και άθρησκους.
Ο θρήσκος, όπως και ο άθρησκος, υιοθετούν ακριβώς την ίδια θεμελιώδη αρχή: Υπάρχει ο κόσμος μας, κάποιος τον έφτιαξε. Ποιός..; Ένα μεταφυσικό ον, ο Θεός.
Το μεταφυσικό ον (ο Θεός), δεν αποτελεί μια ανακάλυψη των άθρησκων, αλλά παραμένει ή ίδια πρωτόγονη "εξ αποκαλύψεως" πληροφορία.
Ο θρήσκος, αντλεί πληροφορίες για τον Θεό, μέσα από παράλογα παραμύθια. Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω από που αλλού αντλούν πληροφορίες οι άθρησκοι, εκτός της θρησκευτικής επιρροής.
Είναι ο Θεός, ένας και μοναδικός;
Μπορεί οι αρχαίοι να σκέφτηκαν πρακτικά (αφού δεν έχουμε δει κανένα Θεό, τότε υπάρχει τουλάχιστον ένας) πλην όμως, αυτό αποτελεί μια αυθαίρετη θρησκευτική υπόθεση.
Υπάρχει ο Θεός από πάντα;
Με την λογική, δεν μπορούμε με κανένα τρόπο να ορίσουμε, να φανταστούμε ή να υποθέσουμε, πως γίνεται να υπάρχει κάτι από πάντα..!
Χωρίς να έχει αρχή δηλαδή, χωρίς να αποτελεί εξέλιξη κάποιου άλλου γεγονότος και χωρίς το ίδιο να έχει υποστεί εξέλιξη.
Θα πρέπει λοιπόν, να φέρουμε τον Θεό στα όρια της λογικής και άρα μέσα σε ένα περιβάλλον με νόμους εξέλιξης. Τότε όμως, παύει να είναι και Θεός. Μέσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον δεν μπορεί να είναι, ούτε τέλειο, ούτε άφθαρτο, ούτε αιώνιο, ούτε ένα και μοναδικό φαινόμενο.
Όπως λένε και οι Θεολόγοι: δεν μπορούμε να ορίσουμε τον Θεό με την λογική. Ότι όμως είναι εκτός λογικής, είναι παράλογο.
Το να υποθέτουμε ότι το παράλογο, όχι μόνο ισχύει, αλλά είναι και ανώτερο της λογικής, είναι μια ακατανόητη κατάσταση.
Η εμπειρία μας, μας έχει διδάξει, πως ένα φαινόμενο είναι παράλογο και μεταφυσικό, μέχρι που να αποδειχθεί ότι ως τέτοιο, δεν ισχύει τελικά.
Από αυτά που έχω διαβάσει εγώ, δεν έχω αντιληφθεί άθεους επιστήμονες να κάνουν διαχωρισμό σε άθρησκους και θρήσκους. Αφού, στην ουσία, και οι δυο κατηγορίες, κινούνται εκτός λογικής και υποθέτουν την ίδια μεταφυσική αρχή.
Μιλάμε για αιρέσεις του ίδιου πράγματος. Επομένως, ένας Θεός εκτός θρησκείας δεν ενδιαφέρει και κανέναν.
Ο διαχωρισμός γίνεται μόνο σε ένθεους και άθεους δημιουργιστές.
Οι άθεοι δημιουργιστές υποθέτουν κι αυτοί σχέδιο. Δεν το χρεώνουν όμως σε κάποια μεταφυσική δύναμη, αλλά σε φυσικά όντα σαν και μας, σε ένα παρόμοιο περιβάλλον.
Αυτή η περίπτωση είναι διαφορετική και προσωπικά την θεωρώ ενδιαφέρουσα ως υπόθεση.
Σε κάθε περίπτωση, μακάρι όλοι οι άνθρωποι να ήταν τουλάχιστον άθρησκοι. Θα ήταν μια καλή εξέλιξη για την ανθρωπότητα.

quote:
Science without religion is lame. Religion without science is blind.

My religion consists of a humble admiration of the illimitable superior spirit who reveals himself in the slight details we are able to perceive with our frail and feeble mind.

Albert Einstein



Η φιλοσοφία έχει κάνει κι αυτή τον κύκλο της. Τα ποιήματα δε, μπορεί ο καθένας να τα ερμηνεύει όπως θέλει.


Edited by - Συνοδινός.1 on 17/03/2012 16:19:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 16:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Βρέθηκε λοιπόν ο άνθρωπος που χρησιμοποιεί το 100% της λογικής του!! Να σε πάμε στη Mensa τότε Νικόμαχε για να σπάσεις όλα τα κοντέρ...

Πάντως το ότι η καθαρή λογική αποκλείει την ύπαρξη Θεού αυτό πρώτη φορά το ακούω!!!! Και εγώ που νόμιζα ότι η λογική δεν αποδέχεται αλλά και δεν απορρίπτει τίποτα χωρίς αποδείξεις...

Για την ιστορία πάντως υπήρξε κάποτε ένας άνθρωπος (ο οποίος ήταν πραγματικά ένα "τέρας" λογικής, ο Πλάτωνας τον αποκαλούσε "νου") ο οποίος έγραψε περί της Θεότητας και παράλληλα τόνιζε ότι το θεϊκό στοιχείο κάθε ανθρώπου είναι ανώτερο του ορθού λόγου. Αλλά τι σημασία έχει...ούτως ή άλλως οι περισσότεροι Ελληναράδες είναι σαφώς πιο έξυπνοι και λογικοί από τον Αριστοτέλη...

Να πω αυτό και κλείνω, όλες οι απόψεις δεκτές και σεβαστές. Όποιος όμως -είτε χριστιανός, είτε ελληνάρας, είτε άθεος- εκφράζεται με όρους απόλυτους, δογματικούς και προσβλητικούς είναι εξ ορισμού και αυταπόδεικτα ανόητος. Στο χέρι του όμως είναι να σταματήσει να είναι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 16:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Νικομαχος
Τι σημασία έχει αυτο Πλάτωνα?Δεν είναι οδηγός λογικής αυτο που λές.
Εχοντας λογική και κρίνειν,γνωρίζω οτι το τσιγάρο π.χ. είναι βλαβερό.Επιλέγω όμως να το καπνίζω θυσιάζοντας κάτι επειδή το απολαμβάνω.Είναι θέμα επιλογής και όχι λογικής.
..............
Νικομαχε, για μένα το λογικό είναι κοντα και άδιασπαστο απο το σωστο. Οι άνθρωποι δεν είναι λογικοι, μα κάνουν συνεχώς αυτο που λες, διλαδη επιλογές σε ότι τους συμφέρει, με οτι ταυτιζονται η είναι ευχάριστο για αυτούς. Ακόμα και οι πόλεμοι, λογικό είναι να μην γίνονται, όμως γίνονται, γιατι δεν υπάρχει λογικη. Υπάρχει ανάγκη, σφαιτερισμος,ευχαρίστηση, συμφέροντα, ένστικτα, και τακτική που είναι επιλογή πίσω απο κάθε  ανθρώπινη πράξη. Όταν λοιπόν σου μιλάω για το Σωκρατη, ακόμα και όταν έλεγε, πως δεν τον αφήνει ο δαίμονας του να κάνει κάτι κακο, έλεγε με τον τροπο του, πως η λογικη δεν επιλέγει....μα πράττει πάντα το σωστο.

Νικομαχος.
Λογική είναι να μπορείς να φθάσεις ένα θέμα εξαντλώντας το,στο τέλος,εκεί που δεν υπάρχει τίποτα άλλο να αναλύσεις για αυτό.Αφού εξετάσεις τα πάντα και αφού δείς ότι τίποτα νέο δεν υπάρχει,αποφαίνεσαι και πράττεις ανάλογα.Είτε σε υλικό,είτε σε πνευματικό επίπεδο.
.......
 Δεν νομίζω πως σε πνευματικο επίπεδο αποφασίζεις. Πάντα υλικό επίπεδο είναι, (σκέψεις) που πνεύματο παίζουν. Για μένα, το ένα υπάρχει όταν δεν υπάρχει το άλλο. (ύλη/πνεύμα) 

Και για να μην περάσει το μυαλο κάποιου σε μεταφυσική, θα πω δυο ακόμα λόγια.

Γιος της προσοχής, για μένα είναι η λογικη σκεψη. Της προσοχής σαν ΈΝ που έχω γράψει και άλλου. Σε αυτο υπάρχει μια κίνηση, μα όχι η κίνηση που όμορφα εξηγεις στον Αιολο, και αφορα το γιγνεσθαι το χώρο χρόνο. 

Αυτη η κίνηση, έχει μια ιδιαιτερότητα. Κινείται και είναι ακίνητη συγχρόνως, (αναιτια) και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την κίνηση (ροή) που αναφέρεις. Για αυτο οι αρχαίοι πρόγονοι μας έδωσαν την ονομασία θείο (στο Θεό) που θα πει, κάτι που είναι σε κίνηση.

Πάραυτα νικ, παραμένει κάτι ακόμα να δούμε. (όσο αφορα το Θεό την αθεια κλπ)

Όλες οι εμπειρίες που περάσαμε (θυμάμαι κάτι δικο σου (γιογκι) στο όρος) σε πια σφαίρα βρίσκονται? 

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 17/03/2012 16:36:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 16:49:51  Εμφάνιση Προφίλ
Η υπαρξη η μη του θεου ειναι μια υποθεση η οποια δεν μπορει να επιλυθει ευκολα.Για καποιον ο οποιος ειναι εξωτερικος παρατηρητης και δεν δηλωνει ουτε θρησκευομενος αλλα ουτε και αθεος παρα μονο ερευνητης του θεματοσ θα ηταν πολυ δυσκολο να προσεγγισει μια αντικειμενικη αληθεια,παροτι αυτος θα ηταν ενας αντικειμενικος κριτης του θεματοσ μας.Πρεπει ομως να εξηγησουν οι λεγομενοι αθεοι οι οποιοι δεν πιστευουν στην υπαρξη του θεου(απο οποια θρησκεια και αν προερχεται η υπαρξη του θεου) πως καταληγουν να εχουν γνωση για κατι το οποιο δεν υφηστατε για αυτους. Διοτι για να καταληξεις εαν υπαρχει κατι η οχι πρεπει πρωτα να το ερευνησεις.Η ερευνα ομως για ενα γεγονος απο μονη της δεχεται την υπαρξη της(εστω και αν διαφωνεις με αυτο).Ετσι λοιπον δεν επρεπε να συζηταμε περι αθειας των μελων μας αλλα περι γυρω απο την σταση ζωης που εχει καθε μελος πανω στο θεμα της θρησκειας.Και οπως εχει φανει ελαχιστοι ειναι οι πραγματικα αθεοι ενω οι υπολοιποι απλα χλευαζουν οσα χωρις χλευαζμο δεν μπορουν να καταριψουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 16:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Φίλε Kost, δεν βλέπω καμία διαφορά ανάμεσα σε θρήσκους και άθρησκους.


Πώς γίνεται να μην βλέπεις καμία διαφορά φίλε Συνοδινέ?? Και το στερητικό "α" τότε τι ρόλο παίζει μπροστά στη λέξη "άθρησκος"?? Ο θρήσκος άνθρωπος συνήθως είναι βέβαιος ότι ξέρει περί Θεού ενώ ο άθρησκος γενικώς ψάχνεται. Συχνά επίσης ένας άθρησκος άνθρωπος αναγνωρίζει ή αποδέχεται την ύπαρξη Θεότητας χωρίς όμως να περιορίζεται στο αυστηρό δόγμα μίας θρησκείας. Κάποιος άθρησκος επίσης μπορεί να αποδέχεται συγκεκριμένες διδασκαλίες ορισμένων θρησκειών (πχ. "η ψυχή είναι αθάνατη") ως κομμάτια της σύνολης Αλήθειας χωρίς όμως να αποδέχεται πλήρως την κάθε θρησκεία. Διότι η κάθε θρησκεία αποτελεί ανθρώπινο κατασκεύασμα. Ακόμα δηλαδή κι αν υποθέσουμε ότι ο δημιουργός μίας θρησκείας ήταν θεόπνευστος το αρχικό της μήνυμα στην πορεία αλλοιώθηκε, παρερμηνεύτηκε ή και χάθηκε εντελώς.

quote:
Επομένως, ένας Θεός εκτός θρησκείας δεν ενδιαφέρει και κανέναν.


!!!....μάλλον το αντίθετο θέλεις να πεις...ο εκτός Θρησκείας Θεός έχει περισσότερο ενδιαφέρον από το νοθευμένο "Θεό" των περισσοτέρων θρησκειών, ειδικά των μονοθεϊστικών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 17:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

mdiamant, λογικά είναι αυτά που λες! Γι'αυτό και αν έχεις προσέξει οι περισσότεροι "άθεοι" αντιμάχονται και απαξιώνουν ειδικώς τον ιουδαιοχριστιανικό "Θεό" και όχι την Πρωταρχική Αιτία κατά τους φιλοσόφους (πχ. Άπειρο, Νους, Ακίνητο Κινούν). Η αθεία τους είναι στοχευμένη θεωρώντας ότι το ζήτημα "θεός" ξεκινά και τελειώνει με τον χριστιανισμό!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 17:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:

Η υπαρξη η μη του θεου ειναι μια υποθεση η οποια δεν μπορει να επιλυθει ευκολα.Για καποιον ο οποιος ειναι εξωτερικος παρατηρητης και δεν δηλωνει ουτε θρησκευομενος αλλα ουτε και αθεος παρα μονο ερευνητης του θεματοσ θα ηταν πολυ δυσκολο να προσεγγισει μια αντικειμενικη αληθεια,παροτι αυτος θα ηταν ενας αντικειμενικος κριτης του θεματοσ μας.Πρεπει ομως να εξηγησουν οι λεγομενοι αθεοι οι οποιοι δεν πιστευουν στην υπαρξη του θεου(απο οποια θρησκεια και αν προερχεται η υπαρξη του θεου) πως καταληγουν να εχουν γνωση για κατι το οποιο δεν υφηστατε για αυτους. Διοτι για να καταληξεις εαν υπαρχει κατι η οχι πρεπει πρωτα να το ερευνησεις.Η ερευνα ομως για ενα γεγονος απο μονη της δεχεται την υπαρξη της(εστω και αν διαφωνεις με αυτο).Ετσι λοιπον δεν επρεπε να συζηταμε περι αθειας των μελων μας αλλα περι γυρω απο την σταση ζωης που εχει καθε μελος πανω στο θεμα της θρησκειας.Και οπως εχει φανει ελαχιστοι ειναι οι πραγματικα αθεοι ενω οι υπολοιποι απλα χλευαζουν οσα χωρις χλευαζμο δεν μπορουν να καταριψουν.



τα πράγματα είναι πολύ απλά, όταν εσύ μου λες ότι υπάρχει θεός τότε εσύ είσαι υποχρεωμένος να φέρεις και αποδείξεις της ύπαρξης του
και δυστυχώς μέχρι τώρα ότι έφεραν οι πιστοί ως απόδειξη έχει βγει λάθος
πχ έλεγαν ότι ο ήλιος είναι θεός ότι η σελήνη είναι θεά ότι ο ωκεανός είναι θεός, σιγά σιγά αυτοί οι θεοί εξαφανίζονταν όταν οι άνθρωποι ανακάλυπταν τι είναι όλα αυτά, μετά είχαμε το ο θεός ρίχνει την βροχή κάνει τους κεραυνούς κάνει αυτό κάνει εκείνο, και πάλι όλα αυτά αποδείχτηκαν ότι δεν είναι έργο ενός ή πολλών θεών άλλα φυσικά φαινόμενα
είχαμε ακόμη το ότι ο θεός κατοικεί σε αυτό το βουνό έχει παλάτι θρόνο κλπ ανεβήκαμε εκεί δεν βρήκαμε τίποτα

και φτάνουμε στο σήμερα και από εκεί που ο θεός-οι περπατούσαν δίπλα μας τώρα έχει πάει στα πέρατα του σύμπαντος και απλά παρακολουθεί

όσο ο άνθρωπος ανοίγει τα μάτια του τόσο ο θεός γίνετε ποιο θάμπος

αν ποτέ φέρετε μια απόδειξη περί ύπαρξης θεού το συζητάμε

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 17:13:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω από που αλλού αντλούν πληροφορίες οι άθρησκοι, εκτός της θρησκευτικής επιρροής.
Η πίστη στο θεό δεν είναι θέμα πληροφορίας
quote:
Θα πρέπει λοιπόν, να φέρουμε τον Θεό στα όρια της λογικής και άρα μέσα σε ένα περιβάλλον με νόμους εξέλιξης. Τότε όμως, παύει να είναι και Θεός.

Για αυτό και δεν προσπαθούμε να τον φέρουμε στα όρια της λογικής. Στη λογική ανήκουν οι σκέψεις, οι ιδέες, οι θεωρίες κλπ. Η πραγματικότητα συνεχίζει να υπάρχει και χωρίς να υπάρχει η σκέψη. Η πραγματικότητα δε φτιάχτηκε απο τη σκέψη, η σκέψη φτιάχτηκε απο την πραγματικότητα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/03/2012 17:16:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 17:31:12  Εμφάνιση Προφίλ
Ο ορος αθεος ειναι ιδαιτερος ορος.Πιο σωστο θα ηταν να υπαρχει η λεξη αθρησκος.η αθεια περιεχει και την εννοια θεος οποτε αυτοαναιρηται η υποθεση οτι δεν δεχεσαι την ενοια του θεου.Ο αθρησκος δεχεται την υπαρξη των θρησκειων ως φιλοσοφιες ζωης αλλα διαφωνει μαζι τους.Ειναι πιο σωστη προσεγγιση του θεματος.Στην περιπτωση ομως του θεματος η προσεγγιση η οχι του θεου ως υπαρξη εχει περιοριστει στην ερευνα των δογματων των χριστιανων οπως ειπες και εσυ.Τον λογο για τον οποιον το κανουν αυτο το ξερουν οι ιδιοι.Πρεπει ομως να προσεξουν διοτι αν και δηλωνουν αθεοι η ενασχοληση τους με τον χριστιανισμο ειναι τοσο μεγαλη που πολυ ευκολα για αυτους θα μπορουσαν να αποδεχτουν ορισμενα απο τα δογματα της χριστιανικης θρεισκιας.Δηλαδη οταν προσπαθεις να αποδιξεις οτι ο θεος ως εννοια δεν υπαρχει με τροπο χλευασμου προς το προσωπο του τοτε κανεις οτι και ο σατανας-διαβολος κατα την ενοια τησ χριστιανικης θρεισκιας.Τοτε ομως εχεις αποδεχτει την υπαρξη του θεου απλα εισαι σε αλλο στρατοπεδο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 17:37:06  Εμφάνιση Προφίλ
Για εμενα η υπαρξη του θεου δεν αποτελει θεμα ερευνας.Δεχομαι την υπαρξη του ως κατι το οποιο ειναι αδυνατο να εξηγησω.Και για να ειμαι πιο σωστος δεχομαι την υπαρξη του θεου και οτι εγω ειμαι δημιουργημα του.Αυτο απο μονο του δεν αποτελει θεμα ερευνας διοτι εχω ταυτιστει με αυτην την ιδεα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2012, 19:26:35  Εμφάνιση Προφίλ
Κάθε θρησκευόμενος είναι ελεύθερος να πιστεύει όποιο παραμύθι τον εκφράζει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy