ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 REIKI - Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 15:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα Gatouli!
εχω μια εγκυκλοπαιδια των θρησκειων σπιτι μου που ηταν σε τευχη, αδετη. καποτε αποφασισα να τη δεσω μονη μου, αλλα τα παρατησα -ντροπη μου!
τωρα που την ξαναβρηκα μπροστα μου ειπα να την δωσω για βιβλιοδεσια.
διαβαζοντας ομως το μηνυμα σου, ειπα να το ξανασκεφτω...
να την δεσω μονη μου... να παρει την καταλληλη ενεργεια.
σ ευχαριστω!


καλησπερα Αντώνη!
καταρχην να σε καλοσορισω στην παρεα μας και να σου πω οτι μου εκανε τρομερα καλη εντυπωση η ευγενεια σου!
συγχαρητηρια!

σε καποιο βιβλιο ειχα διαβασει οτι ο ανθρωπος ειναι σαν τη μηχανη του αυτοκινητου. θελει συντηρηση, καλα καυσιμα και αλλαγη λαδιων συχνα. οποτε, αυτο που λες για την σταση και την τροφη -και οχι μονο για αυτα- ισχυουν, κατα τη γνωμη μου, απολυτα!

πριν απο χρονια ακολουθουσα συνειδητα για περιπου ενα χρονο συγκεκριμενη διατροφη, δεν ετρωγα κρεας αλλα επιπλεον προσεχα φοβερα το τι ετρωγα. επισης ειχα καποιον ελεγχο πανω στις συνηθειες μου και το σωμα μου γιατι εκανα γιογκα.
παρατηρησα οτι ημουν σε μια υπεροχη φυσικη κατασταση και ενεργειακα παρα πολυ ψηλα.
οταν αργοτερα οι συνθηκες αλλαξαν και περασα καπου 5 μηνες τρωγοντας βλακειες απ εξω και κανοντας καθηστικη ζωη, ειδα ποσο μεγαλη διαφορα ειχαν οι δυο αυτες περιοδοι της ζωης μου. και επειδη η μια επονταν της αλλης, η διαφορα φανηκε παρα πολυ εντονα.

ισως λοιπον, το ρεικι να ειναι ενας τροπος να κανει καποιος μια αρχη και να ξανανοιγει τα μπλοκαρισμενα τσακρας. ομως αυτη η αρχη δε στεκει μονη της, θελει διατηρηση απο το ατομο. οσον αφορα ολα αυτα που αναφερθηκαν και κατι ακομη που μου ειπε ενα ατομο που εχει μυηθει στο ρεικι.
ειχε κανει ρεικι σε καποιο ατομο και μετα περασε μια πολυ μεγαλη στενοχωρια και ενιωσε εχθρικα για το ατομο στο οποιο εκανε το ρεικι.
μου ειπε οτι εξαιτιας αυτου του γεγονοτος μπλοκαριστηκε.


λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 01:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ξαναπω κατι...
...δεν δινει καποιος δικη του ενεργεια!
παιρνει απο την πηγη.
κατανοησε το.
ειναι κανονας
του ρεικι...
υπαρχει μια διαφορα...
με τη μεταδωση προσωπικης ενεργειας.
ο θεραπευτης ειναι το καναλι που με τα καταλληλα "συμβολα"
-αν θες να πουμε ετσι...ωστε να το προσδιορισουμε αν γινεται!-
σου μεταδιδει κατι που ομως δεν ειναι δικο του...δηλαδη ακομη κι αν δε ειναι αυτος καλα...ακομα κι αν ο αλλος δεν ειναι...δεν εχει καμμια σημασια!
χμμ..ελπιζω να καταλαβες,καλη μου.
οσο για το ατομο..που αναφερεις...προσπαθησε να αναλυσεις το συμβαν...περα απο το "ρεικι",γιατι εξηγειται κι αλλιως...πιο απλα, ξερεις...

ειναι ενας παραγοντας..που ακομη κι αυτοι που εχουν βαθμους στο ρεικι..δεν εχουν..στην πραγματικη τους..ζωη...
ας πω "επιγνωση"...αυτη δεν πληρωνεται..απλα συνειδητοποιεις.
αυτα με απλα ελληνικα!

-ευχομαι..να ειστε στο διαυλο ειρηνης...την πεμπτη
να δωσουμε στην πονεμενη γη...κι οχι να παρουμε...-


Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 09/04/2003 03:36:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 03:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[THE FIVE PRINCIPLES OF REIKI

1. Just for today I will give thanks for my many blessings.

2. Just for today I will not worry.

3. Just for today I will not be angry.

4. Just for today I will do my work honestly.

5. Just for today I will be kind to my neighbour and every living thing]


KAΛΗΜΕΡΑ

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trapped
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 08:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θα ξαναπω κατι...
...δεν δινει καποιος δικη του ενεργεια!
παιρνει απο την πηγη.
κατανοησε το.
ειναι κανονας
του ρεικι...
υπαρχει μια διαφορα...
με τη μεταδωση προσωπικης ενεργειας.
ο θεραπευτης ειναι το καναλι που με τα καταλληλα "συμβολα"
-αν θες να πουμε ετσι...ωστε να το προσδιορισουμε αν γινεται!-
σου μεταδιδει κατι που ομως δεν ειναι δικο του...δηλαδη ακομη κι αν δε ειναι αυτος καλα...ακομα κι αν ο αλλος δεν ειναι...δεν εχει καμμια σημασια!
χμμ..ελπιζω να καταλαβες,καλη μου.
οσο για το ατομο..που αναφερεις...προσπαθησε να αναλυσεις το συμβαν...περα απο το "ρεικι",γιατι εξηγειται κι αλλιως...πιο απλα, ξερεις...

ειναι ενας παραγοντας..που ακομη κι αυτοι που εχουν βαθμους στο ρεικι..δεν εχουν..στην πραγματικη τους..ζωη...
ας πω "επιγνωση"...αυτη δεν πληρωνεται..απλα συνειδητοποιεις.
αυτα με απλα ελληνικα!

Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 09/04/2003 03:36:48


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trapped
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 08:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας ...

atma είπες ...-ευχομαι..να ειστε στο διαυλο ειρηνης...την πεμπτη
να δωσουμε στην πονεμενη γη...κι οχι να παρουμε...-

που μπορώ να δω πληροφορίες για το θέμα ; μια που την προηγούμενη φορά δεν ήμουν καν μέλος του forum και θα ήθελα πολύ να συμμετέχω

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 14:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα,
αν κατάλαβα καλά τα περί του ΡΕΙΚΙ,
χρειάζεται μία μύηση (έχω δει καταχωρήσεις σε περιοδικά για Α, Β, και Γ βαθμό).
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος κάνει την μύηση και ξεμπλοκάρει την ενέργεια. Ως φαινόμενο αυτό θα είναι δια βίου;
ή χρειάζεται ο καθένας να κάνει κάποια πράγματα ανά τακτά χρονικά διαστήματα, προκειμένου να συνεχίζει να υφίσταται η ροή της ενέργειας;

Επιπρόσθετα ποιές είναι οι διαφορές των μυήσεων, τι επιπλέον δηλαδή αποκτά κάποιος κάνοντας μία παραπάνω μύηση;

Ευχαριστώ

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Antonis
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 02:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Antonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.

Τίγρη,

Μια μύηση δεν σημαίνει ότι θα έχεις διά βίου την ιδιότητα να "δίνεις" reiki με την ίδια ένταση όπως την πρώτη μέρα. Αν φροντίζεις να κρατάς τα κανάλια ανοιχτά και να χρησιμοποιείς την ενέργεια, η ένταση θα αυξάνεται. Αν μετά τη μύηση αρχίσεις ποτά, τσιγάρα, καθημερινά ξενύχτια και άλλες τέτοιες όμορφες συνήθειες σίγουρα θα υπάρχουν άσχημα αποτελέσματα.
Ο χρόνος που θα χρειάζεται να περνάς "συντηρώντας" την ενεργειακή σου κατάσταση δεν είναι πρόβλημα. Αν είσαι έτοιμος να μυηθείς στο reiki σίγουρα θα του αφιερώνεις με ευχαρίστηση πολύ περισσότερο χρόνο απ' ότι χρειάζεται η συντήρηση.
Τι γίνεται με κάθε επόμενη μύηση τώρα. Εν συντομία, κατά την πρώτη μύηση ανοίγουν οι φραγμένοι μεσηβρινοί και ενισχύεται η ιδιότητα σου να άγεις ενέργεια δια μέσου του σώματος σου. Ακόμα, ο master θα σου δείξει τις κλασσικές θέσεις εναπόθεσης των χεριών για μια θεραπεία.
Κατά τη δεύτερη μύηση, ενισχύεται ακόμα περισσότερο η ιδιότητα αγωγής ενέργειας και μάλιστα τώρα η ενέργεια που άγεται πάλλεται με μεγαλύτερη συχνότητα. Μαθαίνεις επίσης τη χρήση 3 συμβόλων. Αυτά, ενισχύουν τη ροή της ενέργειας και σου επιτρέπουν να ασκήσεις αποτελεσματικότερη θεραπεία και ψυχικό και πνευματικό επίπεδο. Ένα από αυτά σου δίνει τη δυνατότητα να "στελνείς" ρέικι όπου επιθυμείς στο χωρόχρονο. Για παράδειγμα, στέλνεις ρέικι στον τάδε φίλο σου στη Σουηδία ή σε ένα μελλοντικό γεγονός που θέλεις ή δε θέλεις αν συμβεί.
Με την τρίτη μύηση γίνεσαι master. Η ενέργεια που τώρα άγεις είναι ακόμα πιο εκλεπτισμένη. Παίρνεις ακόμα ένα σύμβολο και μπορείς να κάνεις μυήσεις.
Σίγουρα μπαίνεις στον πειρασμό να κάνεις ερώτησεις για τα σύμβολα. Τα σύμβολα και η χρήση τους είναι καλώς ή κακώς μυστικά. Αυτά που είπα παραπάνω είναι αυτά που μπορούν να ειπωθούν σε αμύητους. Ορισμένοι μάλιστα είναι αυστηρότεροι και δε λένε ούτε τούτα. Το αν πρέπει να είναι μυστικά τα σύμβολα, είναι μία συζήτηση που ξεφεύγει από το σκοπό αυτής της συζήτησης.


Θέλω να πω κάτι ακόμα όμως. Το σύστημα του Reiki έχει κάτι πολύ θετικό στο οποίο δε δίνεται αρκετή έμφαση. Αυξάνει την ικανότητα κάποιου να ΑΓΕΙενέργεια από το σύμπαν στο δέκτη. Μέθοδοι παρόμοιες με το Chi Kung (ή Qi Gong) έχουν απίστευτα αποτελέσματα στην καλλιέργεια της ενέργειας (αυτό άλλωστε σημαίνει το "chi kung") αλλά όταν χρειαστεί να δώσεις σε κάποιον chi(το ki του Reiki, στα κινέζικα) δίνεις από τα δικά σου αποθέματα.Δε δίνεις ως αγωγός αλλά ως πομπός. Η εξασθένιση που νιώθεις αμέσως μετά είναι μεγάλη και χρειάζεται να ασκηθείς ώρες για να αναπληρώσεις αυτό που έχασες. Ακόμα, δεν μπορείς να δίνεις ενέργεια ασταμάτητα, όπως με το ρέικι, γιατί τα αποθέματα καθενός είναι πεπερασμένα. Αν δε σου μείνει ενέργεια, πεθαίνεις.
Να τονίσω, βέβαια, ότι δεν κατακρίνω μεθόδους όπως το chi kung, στο οποίο ασκούμαι χρόνια. Ο σκοπός και η φιλοσοφία του Chi Kung διαφέρουν από αυτά του ρέικι. Τα αποτελέσματα, επίσης, στην ενεργειακή, ψυχική και πνευματική κατάσταση του ασκούμενου απέχουν πάρα πολύ, με την πελάτζα να γέρνει αποφασιστικά προς το chi kung. Θέλω μόνο να αναφέρω αυτό το πλεονέκτημα του ρέικι όταν έρχεται η στιγμή να δώσουμε ενέργεια σε άλλους: Δίνουμε όσο χρειάζεται χωρίς αυτό να έχει αρνητικές επιπτώσεις επάνω μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Antonis
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 02:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Antonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ λιλίθ για το καλοσώρισμα και για τα καλά σου λόγια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 10:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και από εμένα. Παρακολούθησα με μεγάλο ενδιαφέρον την συζήτηση σας. Ο φίλος Αντώνης ήταν υπέρ του δέοντος κατατοπιστικός αλλά και αρκετά προσεχτικός και μπράβο του. Το θέμα με το REIKI είναι το ίδιο με όλα τα όμορφα πράγματα όταν εμπορευματοποιούνται.
- Πόσο άραγε να κοστίζει ένα κιλό αγάπη ;
- Ο κόσμος έχει μάθει το «πάρε δώσε». «ότι κοστίζει, αξίζει».
- Πώς μπορείς να πουλάς την ενέργεια που δεν είναι δικιά σου;
- Το αντάλλαγμα μπορεί να είναι συμβολικό. Ακόμα και ένα πιάτο φαγητό αρκεί, για να μην νιώθει μειονεκτικά ο λαβών . (ποτέ άρρωστος. ίσως ασθενής. Α-σθένος)
Εύχομαι να μην σας κούρασα και μακριά από «Δασκάλους» που πουλάνε μυήσεις, που χρεώνουν θεραπείες με το κεφάλι, που δεν βάζουν την αγάπη τους σε αυτό που κάνουν και που ότι κάνουν, το κάνουν για δικό τους όφελος και όχι για το ανώτερο καλό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 12:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αντώνη
να σε καλοσωρίσω και εγώ με την σειρά μου,
επιπρόσθετα θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τις καλές πληροφορίες σου.

Μπορώ να ζητήσω κάποιες διευκρινήσεις;
Φαντάζομαι πως δεν έχεις αντίρρηση;

Λοιπόν....

quote:
Ο χρόνος που θα χρειάζεται να περνάς "συντηρώντας" την ενεργειακή σου κατάσταση δεν είναι πρόβλημα.

Μιλάμε για καθημερινή συντήρηση και με τι χρονική διάρκεια;

Μιλάς ότι ο REIKER (όπως RAVER ) είναι αγωγός της ενέργειας. Λήπτης κάποιου μέρους αυτής της ενέργειας μπορεί να είναι ο REIKER για τους δικούς του σκοπούς;

Οι διάφοροι που βλέπω να έχουν διαφημιστική καταχώρηση για μύηση στο REIKI, είναι αξιόπιστοι ή όπως σε όλους τους χώρους έχουν εισχωρήσει και διάφοροι....;

Ευχαριστώ πολύ

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 23:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΦΙΛΕ ΑΝΤΩΝΗ!
ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ,'Η ΘΕΩΡΗΣΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ...ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΩ...
ΞΕΡΕΙΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ...
[Σίγουρα μπαίνεις στον πειρασμό να κάνεις ερώτησεις για τα σύμβολα. Τα σύμβολα και η χρήση τους είναι καλώς ή κακώς μυστικά. Αυτά που είπα παραπάνω είναι αυτά που μπορούν να ειπωθούν σε αμύητους. Ορισμένοι μάλιστα είναι αυστηρότεροι και δε λένε ούτε τούτα. Το αν πρέπει να είναι μυστικά τα σύμβολα, είναι μία συζήτηση που ξεφεύγει από το σκοπό αυτής της συζήτησης.]

ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 01:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλή μου ΑΤΜΑ,
όπως είδες σεβάστηκα το γεγονός της μη κοινοποίησης της έννοιας των συμβόλων...οπότε και δεν ρώτησα γι'αυτά...
αλλά να λες ότι δεν έχεις κάτι να προσθέσεις επί του θέματος...από την στιγμή που υπάρχουν απορίες, τουλάχιστον εκ μέρους μου και νομίζω διατυπωμένες με σαφήνεια, πέραν των συμβόλων....please...
δώσε το φωςςςςςςςςς σου...καθώς είσαι από τα λίγα άτομα του forum, που γνωρίζεις πως θα το μεταδώσεις....

εκτός και αν οι απορίες μου εμπίπτουν σε αυτά...που δεν πρέπει να αποδωθούν....

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2003, 04:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

-[εκτός και αν οι απορίες μου εμπίπτουν σε αυτά...που δεν πρέπει να αποδωθούν....]

-[ .....ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ]η απαντηση

η εξηγηση...[Αυτά που είπα παραπάνω είναι αυτά που μπορούν να ειπωθούν σε αμύητους. Ορισμένοι μάλιστα είναι αυστηρότεροι και δε λένε ούτε τούτα. Το αν πρέπει να είναι μυστικά τα σύμβολα, είναι μία συζήτηση που ξεφεύγει από το σκοπό αυτής της συζήτησης.]

(ΕΣΤΩ, ΑΣ ΘΕΩΡΗΘΩ"ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΗ"...ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ +ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ...)

[ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ]
-το γεγονος οτι δεν εχω ουτε ενα βαθμο στο ρεικι ;
(ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΔΗΛΩΣΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ)
σου αρκει ως απαντηση...;

ο φιλος Αντωνης ηρθε να επιβεβαιωσει απλα τα οσα κι εμενα μου ειπαν.

Τα περι ενεργειας...χωρις "βαθμοφορους"...δεν ειναι επι του παροντος+ειναι ευνοητο, επισης οτι θα σιωπησω.

ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΣΕ ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ
..ΑΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΝΑΙ+
ΤΑ ΜΟΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ...ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ...
ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΚΑΤΙ...
ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙ ΑΥΤΟΥ ,ΜΥΗΜΕΝΟΙ;
ΠΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ + ΤΟ ΚΡΥΒΟΥΝ;
ΧΜ...
ΘΑ'ΛΕΓΑ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ..ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΔΟΞΟΙ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ..ΟΤΑΝ Ο ΧΡΟΝΟΣ..ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΡΚΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΕΝ ΚΑΙΡΩ...ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ...
ΕΤΣΙ..ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ'ΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ-ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ-ΑΠΟ ΣΥΜΒΟΛΑ..ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΑ...ΤΑ; ΟΠΟΙΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙΣ ΜΟΝΑΧΟΣ..ΤΡΕΧΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΝ...ΑΛΛΟΙ...
(ΣΑΝ ΤΑ ΤΑΡΩ ...ΑΛΛΟΙ ΤΑ ΚΟΙΤΟΥΝ -ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ ,ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...+ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ..ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ..ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΛΑΓΕΣ..ΑΠ'ΕΞΩ...ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΟΥΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ...ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ..ΕΡΜΗΝΕΙΑ...


[A Reiki practitioner can not heal YOUR body! You are the one who allows the energy to flow so that your body can heal itself!

The practitioner actually channels only those energies which you allow to come in, which are appropriate for you at this point and time.]
http://www.adonim.com/reiki/healyourself.html


ΑΡΚΕΙ.

Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 12/04/2003 07:17:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Antonis
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 01:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Antonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.

Ελπίζω να σας βρίσκω όλους καλά.
Φίλε τίγρη.
Απάντηση στην ερώτηση 1)Όπως προείπα, η "συντήρηση" δεν είναι πρόβλημα. Δεν μπορώ να σου πω πόση θα σου παίρνει γιατί αυτό εξαρτάται μόνο από 'σένα. Δεν θα ήταν σωστό να σου δώσω στοιχεία για το χρόνο που εγώ ασκούμαι γιατί οι δικές μου ανάγκες και οι δικοί μου στόχοι δε συμπίπτουν απαραίτητα με τους δικούς σου. Δεν προσπαθώ να ρίξω πέπλο μυστηρίου, δεν ξέρω πόσο χρόνο θα σου παίρνει ΕΣΕΝΑ. Ίσως 3 λέπτα, ίσως 1ώρα, ίσως ολόκληρη την ημέρα. Να σε ρωτήσω εγώ: Πόσο χρόνο νομίζεις ότι μπορείς να διαθέσεις στον εαυτό σου γι ακάτι σαν το ρέικι;
Απάντηση στην ερώτηση 2) Ο αγωγός του ρέικι δίνει πρώτα απ' όλα στον εαυτό του. Άρα το χρησιμοποιεί για ιδίους σκοπούς, αν αυτό εννοείς. Σαν αγωγός είναι και δέκτης. Αν η ερώτηση είχε άλλο νόημα, ζήτησε μου να σου πω αυτό που θέλεις.
Απάντηση στην ερώτηση 3) Χρησιμοποιούν διάφοροι το ρέικι. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι όσοι διαφημίζονται δεν είναι ρέικι masters.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Antonis
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 02:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Antonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και συνεχίζοντας από το προηγούμενο:

Είπε η φίλη ΑΤΜΑ ότι το θέμα εξελίσσεται σε υποθετικό. Παίρνω αφορμή από αυτό, για να πω ότι όλα όσα λέγονται εδώ πρεπει να είναι μόνο εναύσματα για βαθύτερη μελέτη και για προσωπική εξακρίβωση. Αν σας πω ότι έχω το δεύτερο βαθμό θα με πιστέψετε; Πώς ξέρετε ότι σκοπός μου δεν είναι να μειώσω, τελικά, την αξία του ρέικι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Antonis
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 03:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Antonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα επίσης να κάνω μερικά σχόλια με αφορμή εκείνο το απόσπασμα που στο τέλος του προηγουμένου της μηνύματος και μέσα σε αγκίλες παραθέτει η ΑΤΜΑ. Και μάλιστα έκανε νομίζω πολύ καλά και το ανέφερε.
Μην πάτε να μυηθείτε στο ρέικι ή να λάβετε θεραπεία αν έχετε προκαταλήψεις εναντίον του. Ο αγωγός είναι αγωγός και άγει μόνο όπου το ρέικι είναι καλοδεχούμενο. Αν έχετε σοβαρές αμφιβολίες για το ρέικι, θα μπλοκάρετε την εισερχόμενη ενέργεια και τελικά θα έχετε σπαταλήσει το χρόνο σας και το χρόνο του θεραπευτή.
Είναι αλήθεια ότι ο θεραπευτής κατά μια έννοια δεν θεραπεύει ο ίδιος. Θεραπεύει, λέμε, η ενέργεια που αυτός άγει. Μην εκμηδενίσουμε όμως το ρόλο του. Συμμετέχει ενεργά στη θεραπεία με σώμα, ψυχή και νου. Χρησιμοποιεί την αισθαντικότητά του για να βρει τις περιοχές που έχουν πρόβλημα και να βοηθήσει το ki να φτάσει εκεί γρηγορότερα. Κάποιες φορές μάλιστα, είναι δυνατόν να φορτωθεί αρνητικά φορτισμένη ενέργεια από τον πελάτη του (Επειδή δεν έχω συνειδητή εμπειρία αυτού του τελευταίου, δίνω ως πηγή της πληροφορίας το Reiki Dharma Newsletter Volume 9). Σε έναν υδροστρόβιλο το νερό αποδίδει ενέργεια. Ο άνθρωπος όμως οδηγεί το νερό στον υδροστρόβιλο.


Edited by - Antonis on 13/04/2003 03:26:51

Edited by - Antonis on 14/04/2003 01:03:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 01:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προχθες το βραδυ ειχα μια περιεργη εμπειρια...
αν εχετε διαβασει προηγουμενα μηνυματα μου στο θεμα, θα καταλαβετε!
αναφερομαι στην εμπειρια που ειχα πριν απο χρονια στην Ισπανια, με καποιον που μου ειχε κανει -νομιζω- ρεικι.
αυτος ο ανθρωπος, ειχε ενα ειδος "ενεργειας" -ετσι μονο μπορω να το αποκαλεσω, αν και μπορει να ειμαι λαθος- που ταιριαζε κατα καποιον τροπο με τη δικη μου ενεργεια. ετσι, τα αποτελεσματα ηταν ολοφανερα -οπως ειχα αναφερει.
προχθες, μετα απο τοσα χρονια, το ιδιο ακριβως μου ξανασυμβαινει, με ενα ατομο, που ειναι θεραπευτης ρεικι.
αυτο που κανει συγκλονιστικη για μενα την εμπειρια μου αυτη ειναι το ποσο ολοκαθαρη και δυνατη ηταν! -οπως και την αλλη φορα.

(καποιες αλλες φορες, ειχα μιλησει με αλλα ατομα που εκαναν ρεικι, η ασχολιοντουσαν με κατι παρομοιο, και ενω καναμε και πειραματισμους ανταλλαγης ενεργειας, δεν ειχε συμβει σε καμμια περιπτωση κατι παρομοιο!)

λοιπον, ο φιλος μου αυτος, μου λεει, κατσε να κανουμε ενα πειραμα.
βαζει το χερι του απενταντι στο δικο μου, μου λεει να κλεισω τα ματια και να του πω τι νιωθω.
χωρις υπερβολη, μετα απο ενα λεπτο, ενιωσα ενα καψιμο στην παλαμη!
ηταν υπεροχο!
οταν το εκανε σε αλλα ατομα της παρεας, δεν ενιωσαν ολοι το ιδιο.
δε νομιζω παλι οτι εγω υπερβαλα, και οτι ετσι νομιζα. γιαυτο ειμαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΗ!

νομιζεται λοιπον, οτι υπαρχει, εκτος απο την ανταλλαγη της ενεργειας αυτης, και περιπτωσης πολυ εντονοτερης ανταλλαγης?
πιστευετε οτι αυτο οφειλεται και στους δυο -δωτη και δεκτη, η μονο στον δωτη η το δεκτη?
νομιζω οτι εγω, με αυτα που ειπα, εχω ηδη καταθεσει την αποψη μου!


λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 05:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAΛΗΜΕΡΑ ,ΛΙΛΙΘ!
ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΨΙΜΟ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ...

ΣΚΕΨΟΥ ΛΙΓΟ ..."ΤΙΣ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΕΣ"...
ΤΩΝ ΑΓΩΓΩΝ ,Ο ΕΝΑΣ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΗ...
Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ
...ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ...
ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ...
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ..ΣΥΜΠΝΟΙΑ.
(φαντασου...ΝΑ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΑΝΤΙ ΤΗΣ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΗΣ ΑΝΑΛΑΦΡΗΣ ΔΟΝΗΣΗΣ...ΠΟΥ ΦΕΡΕΙ ΕΥΕΞΙΑ, ΜΙΑ ΤΡΟΜΕΡΑ ΚΑΘΥΛΩΤΙΚΗ ΓΕΙΩΣΗ,ΑΥΤΟ..ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΘΕΜΑ...ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ((π_χ))

...ΜΑ ΑΣ ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ.((*_*))

(..."ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΗΚΕΣ",ΑΓΑΠΗΤΗ;)

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 09:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αντώνη σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου,
Εχω μία τελευταία ερωτησούλα...
Αναφέρεις
quote:
Όπως προείπα, η "συντήρηση" δεν είναι πρόβλημα. Δεν μπορώ να σου πω πόση θα σου παίρνει γιατί αυτό εξαρτάται μόνο από 'σένα. Δεν θα ήταν σωστό να σου δώσω στοιχεία για το χρόνο που εγώ ασκούμαι γιατί οι δικές μου ανάγκες και οι δικοί μου στόχοι δε συμπίπτουν απαραίτητα με τους δικούς σου. Δεν προσπαθώ να ρίξω πέπλο μυστηρίου, δεν ξέρω πόσο χρόνο θα σου παίρνει ΕΣΕΝΑ. Ίσως 3 λέπτα, ίσως 1ώρα, ίσως ολόκληρη την ημέρα. Να σε ρωτήσω εγώ: Πόσο χρόνο νομίζεις ότι μπορείς να διαθέσεις στον εαυτό σου γι ακάτι σαν το ρέικι;


Αν καταλαβαίνω καλά, το θέμα δεν είναι για πόσο χρόνο θα έχω διάθεση να ασχοληθώ με το RΕΙΚΙ, αλλά τι ποσότητα ενέργειας θέλω, προκειμένου να πετύχω αυτό που θέλω. Ετσι αν θέλω πολύ ενέργεια, εξασκούμαι για περισσότερη ώρα, αν θέλω λιγότερη ενέργεια, εξασκούμαι και λιγότερη ώρα...είναι έτσι;

ΑΤΜΑ,
αναφέρεις

quote:
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΦΙΛΕ ΑΝΤΩΝΗ!
ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ,'Η ΘΕΩΡΗΣΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ...ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΩ...
ΞΕΡΕΙΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ...
[Σίγουρα μπαίνεις στον πειρασμό να κάνεις ερώτησεις για τα σύμβολα. Τα σύμβολα και η χρήση τους είναι καλώς ή κακώς μυστικά. Αυτά που είπα παραπάνω είναι αυτά που μπορούν να ειπωθούν σε αμύητους. Ορισμένοι μάλιστα είναι αυστηρότεροι και δε λένε ούτε τούτα. Το αν πρέπει να είναι μυστικά τα σύμβολα, είναι μία συζήτηση που ξεφεύγει από το σκοπό αυτής της συζήτησης.]

ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.



κάποιος που αναφέρει ότι "ΘΕΩΡΗΣΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ...ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΩ...ΞΕΡΕΙΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ" και συνεχίζεις με το quote του Αντώνη περί συμβόλων που δεν μπορούν να ειπωθούν σε αμύητους

...ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ;

AN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ, ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΠΙΑ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...

Y.Γ. Την δήλωση περί μη κατοχής βαθμού στο REIKI...ίσως θα έπρεπε να την έκανες νωρίτερα...προς αποφυγή παρεξηγήσεων...


Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 12:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Old Tiger,
καταπληκτικη η καινουργια σου περιβολη!!!
μηπως τωρα πρεπει ν αλλαξεις και το ψευδονυμο σου σε very old tiger η ancient tiger?

συγνωμη για την παρεμβολη, αγαπητε μου,
και αγαπητοι συν-οδηποροι...

δεν μπορουσα ομως ν αντισταθω στον πειρασμο!!!

λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 15:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ ΛΙΛΙΘ,
είναι ένα έργο του William Blake και ονομάζεται "Tyger of Wrath"...
υπάρχει επίσης ένα δικό του σχετικό ποιήμα...που λέγεται...Tiger...

Οι στίχοι της 1ης στροφής...θα είναι πλέον η νέα μου ψηφιακή υπογραφή...λόγια πολύ περίεργα και φωτεινά...στο πολύ βάθος τους...


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 18:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητοι φιλοι!
βρηκα μια ασκηση που περιγραφει πως να ενδυναμωσετε τα τσακρα σας και πως να διοχετευσετε την ενεργια που θα κερδισετε με αυτον τον τροπο στο σωμα σας -απαραιτητη προυποθεση για την εφαρμογη του ρεικι!

σας την περιγραφω -με τη σειρα μου- και ευχομαι, οσοι και αν την κανετε, να σας βοηθησει!

υπαρχουν 7 τσακρα -περισσοτερες λεπτομερειες θα βρειτε στο αναλογο θεμα του φορουμ.
καθε τσακρα αντιστοιχει σε μια περιοχη του σωματος μας και σε ενα χρωμα -μεταξυ αλλων.

1 -βαση σπονδυλικης στηλης και πισω -κοκκινο
2 -κατω απο τον αφαλο -πορτοκαλι
3 -στομαχι (ηλιακο πλεγμα) -κιτρινο
4 -καρδια, μεση του θωρακα -πρασινο
5 -λαιμος -μπλε
6 -τριτο ματι στο κεντρο του μετωπου -μωβ
7 -κορυφη του κρανιου -λευκο

η ασκηση που περιγραφω μπορει να διαρκεσει 15-20 λεπτα και μπορειτε να την κανετε καθε μερα η οποτε μπορειτε
καθηστε σε μια ανετη θεση χωρις σφικτα ρουχα, σε ημιφως, σε καποιο χωρο που μπορειτε να αυτοσυγκεντρωθειτε χωρις να σας ενοχλησουν και που νιωθετε ανετα. ακουμπηστε τα χερια σας πανω στα ποδια με τις παλαμες να κοιτουν προς τα πανω. εχετε ισια τη σπονδυλικη στηλη.
κλειστε τα ματια και χαλαρωστε...
κανετε 10 αναπνοες με τον παρακατω τροπο:
αργη εισπνοη απο τη μυτη 4-5 δευτερολεπτα κατα τη διαρκεια της οποιας νιωθετε εντονα τους μυες του σωματος σας -αργη εκπνοη απο το στομα 4-5 δευτερολεπτα κατα τη διαρκεια της οποιας χαλαρωνετε τους μυες.
χαλαρωστε για 3-4 αναπνοες

κανετε 10 αναπνοες με τον παρακατω τροπο:
αργη εισπνοη απο τη μυτη 4-5 δευτερολεπτα κατα τη διαρκεια της οποιας νιωθετε να ανεβαινετε προς τα πανω, η να χανετε το βαρος σας -αργη εκπνοη απο το στομα 4-5 δευτερολεπτα κατα τη διαρκεια της οποιας νιωθετε το βαρος σας να αυξανεται και να σας καθηλωνει.
χαλαρωστε για 3-4 αναπνοες

κανετε 10 αναπνοες με τον παρακατω τροπο:
αργη εισπνοη απο τη μυτη 4-5 δευτερολεπτα κατα τη διαρκεια της οποιας νιωθετε οτι εισπνεετε θετικη, φρεσκια ενεργεια η κατι αλλο που σας κανει να νιωθετε ομορφα -αργη εκπνοη απο το στομα 4-5 δευτερολεπτα κατα τη διαρκεια της οποιας νιωθετε να εκπνεετε ο,τιδηποτε αρνητικο -χωρις να το προσδιορισετε ομως -υπαρχει μεσα σας.
χαλαρωστε λιγο περισσοτερο και συγκεντρωστε τη σκεψη σας στην επομενη ασκηση -σκεφτειτε δηλαδη οτι αυτο που προκειτε να κανετε ειναι για να ενδυναμωσετε τα τσακρα σας.

υπαρχουν τωρα 2 κυκλοι αναπνοων για καθε τσακρα.
πρωτα γινεται ο πρωτος κυκλος για ολα τα τσακρα και μετα ο δευτερος παλι για ολα τα τσακρα. για καθε ενα τσακρα θα κανετε 4-5 αναπνοες, με τη διαρκεια και τον τροπο που περιγραφεται παραπανω.

πρωτος κυκλος: ενδυναμωση
με καθε εισπνοη σκεφτειτε οτι ενα κυμα χρωματιστης ενεργειας -(το χρωμα του καθε τσακρα με τη σειρα που γραφω) μπαινει στο σωμα σας. με την εκπνοη σκεφτειτε αυτο το κυμα να στροβιλιζεται και να τοποθετειται στη θεση του τσακρα στο σωμα σας -με το αντιστοιχο χρωμα. ανεβαινοντας τα τσακρα, μπορει να φανταστειτε οτι γεμιζετε ενα μπουκαλι με υγρα η αερια διαφορετικου χρωματος. οταν φτασετε στο τελευταιο τσακρα -στο κεφαλι- σταματηστε για λιγα δευτερολεπτα.

δευτερος κυκλος: διοχετευση
με καθε εισπνοη σκεφτειτε οτι απο το τσακρα βγαινει ενα κυμα ενεργειας, με το αντιστοιχο χρωμα του τσακρα, και διοχετευεται στο σωμα, προχωραει και γεμιζει καθε εκατοστο του σωματος σας με ιδιαιτερη ενταση στα ακρα. με καθε εκπνοη, σκεφτειτε το σωμα σας ενδυναμωμενο και χρωματισμενο με την αντιστοιχη ενεργεια του τσακρα.
καντε το αυτο 5 φορες για καθε τσακρα, πριν προχωρησετε στο επομενο.

στο τελος, θα πρεπει να εχετε την αισθηση οτι το σωμα σας εχει και τα 7 χρωματα μαζι!

καλη επιτυχια!


λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Antonis
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 00:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Antonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι!

Φίλε Old Tiger,

Είναι έτσι όπως το κατάλαβες. Θέλεις περισσότερη ενέργεια, ασκείσαι περισσότερο. Δεν ξέρω όμως τι θέλεις να επιτύχεις, για να σου πω αν το κάνει το ρέικι ή ίσως αν κάποιος άλλος δρόμος που ξέρω ειδικεύεται περισσότερο σ' αυτό που ζητάς.
Και βέβαια, συμφωνώ με την λίλιθ για τη νέα σου εμφάνιση.


Γειά σου λίθιθ,

Ωστε βρήκες master! Μυήθηκες;
Δεδομένου ότι ο φίλος σου χρησιμοποίησε τη μέθοδο ρέικι για τη μεταφορά ενέργειας,

Α/ Ίσως οι άλλοι με τους οποίους δοκιμάσατε το πείραμα:
α) Να μην ήταν τόσο δεκτικοί όσο εσύ, όπως άλλωστε επισήμανε και η φίλη μας ΑΤΜΑ
β) Να μην είχαν ανάγκη τόση ενέργεια, ώστε από τη "μεγάλη παροχή" να δημιουργηθεί τόσο έντονα η αίσθηση του καψίματος
γ) Να μην είχαν αναπτύξει την ευσθησία να νιώθουν το ki στο βαθμό που το έχεις επιτύχει εσύ.

B/ Ίσως ο φίλος σου να είχε εντονότερα αισθήματα για σένα απ' ότι για τους άλλους. Τα αισθήματα που ο θεραπευτής έχει για τον θεραπευόμενο επιρρεάζουν τόσο την ποσότητα, όσο και τη ποιότητα της ενέργειας που άγεται. Όσο περισσότερη αγάπη υπάρχει ανάμεσα στα δύο αυτά πρόσωπα(φιλική ή ερωτική, δεν έχει σημασία), τόσο καλύτερα. Γι' αυτό δεν δίνουμε ρέικι σε κάποιον με τον οποίο έχουμε νεύρα. Ίσως τον βλάψουμε έτσι.

Γ/ Ίσως να επετεύχθει κάποιου είδους καλύτερος συντονισμός ανάμεσα στα ενεργειακά σας πεδία, για άλλους λόγους, που δεν ξέρω /δεν μου έρχονται στο μυαλό.
Αυτά για την εμπειρία σου, που νομίζω ότι άλλαξε τη ζωή σου. Κι αν δεν την άλλαξε ακόμα, θα την αλλάξει. Μακάρι όλοι να είχαν εμπειρίες σαν αυτήν. Πόσο πιο ωραίος θα ήταν ο κόσμος μας!

Θα ήθελα να πω κάτι και για την πολύ καλή άσκηση μας περιέγραψες. Ήθελα να προτείνω στους αρχάριους που δεν είναι έτοιμοι να αναθεωρήσουν την κοσμοθεωρεία τους ή δεν έχουν κάποιον δάσκαλο ή master δίπλα τους, να παραλήψουν το κομμάτι που αισθάνονται να ανεβαίνουν ή να χάνουν το βάρος τους και μετά να κατεβαίνουν και να νιώθουν το σώμα τους βαρύ. Γιατί το λέω αυτό;
Γιατί αυτό το κομμάτι της άσκησης μπορεί να οδηγήσει σε εξωσωματικές εμπειρίες που έχουν να κάνουν με την προβολή του αστρικού μας σώματος.
Αν λοιπόν κάποιος νομίζει ότι δε θα αντέξει στο να δει το υλικό του σώμα κοιτάζοντας από κάπου έξω από τα υλικά του μάτια, μπορεί να παραλείψει αυτό το κομμάτι. Η άσκηση θα δουλέψει εξ ίσου κάλα για την αναζωογόνηση και την ισχυροποίηση των τσάκρας και για την ενδυνάμωση του ενεργειακού μας πεδίου.

Να χαρτογραφίσω λίγο λεπτομερέστερα τις θέσεις των 7 βασικών τσάκρας για διευκόλυνση των αρχαρίων;
1) Ανάμεσα στα γεννήτικά όργανα και τον πρωκτό
2) Περίπου 3-4 δάκτυλα κάτω από τον αφαλό
3) Κάτω από την ένωση των κακάλων στο ηλιακό πλέγμα
4) Στη μέσο περίπου της απόστασης του 3ου τσάκρα από την γουβίτσα που έχουμε στο λαιμό, ανάμεσα στις κλείδες (το τσάκρα της καρδιάς δεν είναι επάνω στην καρδία)
5) Στη γουβίτσα που προανέφερα
Τα τσάκρας 2-5 βρίσκονται στο κέντρο περίπου της διατομής του κορμού
6) Τρίτο μάτι, ανάμεσα στα φρύδια και λίγο μέσα
7) Κορυφή της κεφαλής

Να είστε όλοι και να θυμάστε ότι η αρχή της λύσης κάθε προβλήματος είναι ένα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 12:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε Αντωνιε,
ευχαριστω για τις διευκρινησεις!

σχετικα με τη μυηση μου στο ρεικι... οχι, δεν εχω μυηθει ακομη. ο φιλος που αναφερω εχει μυηθει, αλλα δεν μπορει ο ιδιος να μυησει -εχει τον πρωτο βαθμο- και ειναι αυτος που σε προηγουμενο μηνυμα μου εγραφα πως τυχαια συναντησα πριν λιγο καιρο και με ξαναεβαλε στον δρομο του ρεικι. σημερα μαλλον θα επικοινωνησω με καποιο αλλο ατομο... πιο σχετικο, και θα δουμε.

το οτι ενιωσα την ενεργεια πολυ εντονα απο αυτον τον φιλο μου οφειλεται στα συναισθηματα μου απεναντι του -(φιλικη αγαπη πολυ εντονη) και στο οτι και απο τους δυο μας συμβαινει αυτο.

τωρα, σχετικα με την ασκηση που εγραψα. αυτη ειναι ενα μειγμα απο ασκησεις που εκανα στη γιογκα -πρωτο τμημα- και ασκησεις για το ρεικι -για τους αμυητους (προετοιμαστικες).
ετσι, το τμημα που περιγραφει πως να νιωθεις οτι υπτασαι και να βυθιζεσαι μας το ειχανε μαθει στη γιογκα. δεν μας ειχαν πει οτι ειναι επικυνδινο, εννοω στο να οδηγει στην αστρικη προβολη. πιστευω, οτι επειδη το χρονικο διαστημα που διαρκει η ασκηση ειναι σχετικα μικρο και επειδη αυτες οι αναπνοες βρισκονται στην αρχη της αυτοσυγκεντρωσης, δεν ειναι πολυ πιθανο να συμβει κατι τετοιο. παλι ομως δεν μπορω να ειμαι απολυτη!
ετσι, και παλι ευχαριστω για την υποδειξη.

να συμπληρωσω, οτι ο καθενας απο εμας, συνειδητοποιοντας την ουσια του ρεικι, μπορει να διαφοροποιησει τις ασκησεις και να προσθεσει και αλλες λεπτομερειες που να τον εκφραζουν.

λιλιθ η πρωτη γυνεκα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 12:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αντώνη,
σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου...μάλλον χρειάζεται πολύ πειραματισμός

Λίλιθ,
η μικρή που κλαίει στην φωτογραφία....μην μου πεις.....


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Antonis
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 22:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Antonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ τι μωράκι είναι αυτό!;
Εσύ είσαι λίλιθ;
Σε νόμιζα μεγαλύτερη!!! (χαχαχα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 19:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητοι Antonis και old tiger,
το μωρακι της φωτογραφιας δεν κλαιει, γελαει!
ειναι χαρουμενο.
αλλα δυστυχως, κατι του συνεβηκε και μας την εκανε αλα Γαλλικα!
ελπιζω και οι δυο σας να στειλετε θετικη ενεργεια ρεικι για να μπορεσει συντομα να επιστρεψει κοντα μας!
και να σας ανταποδωσει με τη σειρα του την θετικη ενεργεια, πολλες φορες!

λιλιθ η πρωτη γυνεκα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 20:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στη θεραπεια "ρεικι" λοιπον
συνανταμε
12 τροπους
τοποθετησης των χεριων....

θεση πρωτη

θεση δευτερη

θεση τριτη


θεση τεταρτη

θεση πεμπτη

θεση εκτη

θεση εβδομη

θεση ογδοη

θεση ενατη

θεση δεκατη

θεση ενδεκατη

θεση δωδεκατη

(ελπιζω να ανοιγουν ολες οι εικονιτσες!
αλλιως...καλε μου ADMINNNN!!!)

((#_#))

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 21:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω καλη μου Ατμα!
και επισης για το μηνυμα στη χρωματοθεραπεια, που ειναι σχετικο!

αυτο το τελευταιο, μου εδωσε την ιδεα για μια ασκηση, που μπορει να ειναι χρησιμη για το ρεικι.

σε καποιο σχεδιαστικο προγραμμα μπορουμε να φτιαξουμε 7 images, καθενα με το χρωμα του τσακρα. αυτο που πρεπει να προσεξουμε ειναι η υφη του χρωματος, γιατι αυτο που προκειται να οραματισουμε δεν ειναι κατι στεραιο, η αεριο, αλλα αιθερας, που ειναι μια κατασταση μεταξυ ρευστου και αεριου. (κατι σαν υδρατμος).
μπορουμε λοιπον, να τυπωσουμε τις 7 εικονες που θα δημιουργησουμε και οπως αναφερει η Ατμα στη χρωματοθεραπεια, να αφιερωσουμε λιγο χρονο για να οραματιστουμε με αυτες! ισως και σε συνδιασμο με τις προηγουμενες ασκησεις!
προχθες επισης, εκανα μια ασκηση -ερασιτεχνικη- για να στειλω ρεικι σε καποιον που εκανε μια εγχειρηση και οραματιστηκα ενα λουλουδι, το εβαψα διαδοχικα με ολα τα χρωματα των τσακρας και το εστειλα!
νομιζω οτι αν αφησουμε ελευθερη την φαντασια μας, και γνωριζουμε καποιες βασικες αρχες, πολλα μπορουμε να κανουμε!

λιλιθ η πρωτη γυνεκα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gas
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 00:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ.
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ,ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ,ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΕΝΔΙΦΕΡΟΝ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΗΛΗΚΙΑ.ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ,ΔΙΑΒΑΖΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΗΚΑ ΤΟ ΕΨΑΧΝΑ.ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΔΟ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ,ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΑΝΕΞΗΓΙΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΥΝΑΜΗ.ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ,EXTRA CENS, ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ME ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ.ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΔΙΔΑΞΕ ΤΡΟΠΟΥΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΑΙΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΛΗΘΑΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy