ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Υπάρχει;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 18:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλος!!
Πάντως, μπερδεύτηκα ακόμη περισσότερο...
Όταν λες Dr. ότι πρέπει να κερδίσεις την ψυχή... δεν φαντάζομαι να εννοείς πως κάποιο ανώτερο πνευαμτικό ον μας την προσφέρει...


Όχι, τίποτα τέτοιο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 18:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DR επιδή είμαι εντελώς άσχετη από αύτα μπορείς να μου πείς πως σκατά πας εκεί και τα βλέπεις??sorry για την αναστάτωση.

Χαχα..
Σου εστειλα δύο αρχεία, λογικά οταν φτάσουνε θα σου έχει κάποια επιλογή "Λήψης Αρχείων". Κατέβασέ τα.
Αν ανοίξει κάποιο παράθυρο και στα δείχνει εκεί να κατεβαίνουν, μόλις ολοκληρωθεί το κατέβασμα πάτα δεξί κλικ στο εικονιδιο του κατεβασμένου αρχείου σε αυτο το παράθυρο, και πάτα "Άνοιγμα Θέσης αρχείου".

Τότε θα ανοίξει ο φάκελος μέσα στον οποίο είναι το αρχείο και απο εκεί κάνεις διπλό κλικ στο αρχείο και ανοίγει.
(Δηλαδή οταν κατεβούν σιγουρεύσου για τον φάκελο στον οποίο κατεβαίνουν. Συνήθως κατεβάινουν σε έναν φάκελο με όνομα "Λήψεις Αρχειών")

Εναλλακτικά, πάτα διπλό κλικ για να ανοίξει το αρχείο και να το δεις επιτόπου.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/09/2012 18:54:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 18:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άρα... εάν δεν είναι όλα αυτά η ψυχή, τότε τι στο καλό είναι;;; Έχει οριστεί, φανταζόμαστε κάτι άλλο;

Όπως είπα, η ψυχή-συνείδηση, είναι αυτό χάρη στο οποίο μπορούμε να αντιληφθούμε την πραγματικότητα.
Προσωπικά, το ορίζω έτσι.

Στο εσωτερισμό όμως, η ψυχή είναι κάτι διαφορετικό, απο αυτό που διαδεδομένα ορίζεται ως ψυχή. Στο εσωτερισμός αυτό που διαδεδομένα αποκαλείται ψυχή είναι η συνείδηση.

quote:
Κι εγώ το έλαβα. Θα μου επιτρέψεις να μην απαντήσω μέσω email.
Σε ευχαριστώ όμως για την αμεσότητα :) Στείλε μου εάν μπορείς το βιβλίο :)

Δεν γίνεται να σου στείλω βιβλίο (αρχείο) μέσω φόρουμ γιατί δεν παρέχει αυτή τη δυνατότητα. Μπορείς όμως έχοντας τη δικιά μου διεύθυνση να μου απαντήσεις απο κάποιο άλλο μέιλ (αν το πρόβλημα είναι μια συγκεκριμένη διεύθυνση).
Εναλλακτικά, μπορώ να σου στείλω κάποιο μέιλ μέσω φόρουμ, με κάποιες λεπτομέρειες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mari@n
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 19:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ DR καλά μου τα είπες θα τα καταφέρω??χαχαχαχα Δεν έχεις ιδέα το πόσο άσχετη είμαι χεχεχε..Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου παρέχεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mari@n
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 20:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κάποιον ανεξήγητο λόγο DR jekyll τα αρχεία που μου έστηλες,δεν ανοίγουν...έκανα ότι μου είπες προσπάθησα αλλά τίποτα..ίσως να ήταν καλό να μου στήλεις στο mail κάποια διεύθηνση και να κάνω την δουλεία μου μέσα από εκεί..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψυχαναγκαστικος
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 22:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως έχω αναφέρει και στην αρχή και έγω κατά καιρούς αύτη την άποψη υοθετώ..Εσένα όμως "ψυχαναγκαστικος" τι σε κάνει να είσαι απόλυτος με αυτή σου την άποψη?



Το γεγονος,οτι δεν υπαρχει καμια τεκμηριωμενη αποψη πλην της επιστημονικης.

What is wrong with our heavy metal hamsters?

Look what they have done, our heavy metal hamsters
Where is the field to run for our heavy metal hamsters?

Some things are left undone for our heavy metal hamstersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mari@n
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 23:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή ποιά είναι η ακριβείς επιστημονική απάντηση??Ότι δεν υπάρχει ψυχή? Δεν προσπαθώ να σε αμφισβητίσω απλά με ενδιαφέρει η άποψη σου αυτή..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψυχαναγκαστικος
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 23:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή ποιά είναι η ακριβείς επιστημονική απάντηση??Ότι δεν υπάρχει ψυχή? Δεν προσπαθώ να σε αμφισβητίσω απλά με ενδιαφέρει η άποψη σου αυτή..



Ναι,η εννοια της ψυχης,δεν υφισταται,επιστημονικα.Περισσοτερο θρησκευτικοι-μεταφυσικοι παραγοντες εππηρεαζουν την κοινη γνωμη οσον αφορα την ψυχη και την αθανασια της ψυχης.Ο θανατος μας φοβιζει,οπως τους προγονους μας που ζουσαν στις σπηλιες.Ειναι ενα αναπαντητο πανανθρωπινο ερωτημα.

What is wrong with our heavy metal hamsters?

Look what they have done, our heavy metal hamsters
Where is the field to run for our heavy metal hamsters?

Some things are left undone for our heavy metal hamstersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mari@n
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 00:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία η απάντηση σου με κάλυψε.Οπότε μετά τον θάνατο πέφτει η αυλαία και γινόμαστε ωραιότατο λύπασμα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 00:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για κάποιον ανεξήγητο λόγο DR jekyll τα αρχεία που μου έστηλες,δεν ανοίγουν...έκανα ότι μου είπες προσπάθησα αλλά τίποτα..ίσως να ήταν καλό να μου στήλεις στο mail κάποια διεύθηνση και να κάνω την δουλεία μου μέσα από εκεί..

Δεν κυκλοφορούν στην ευρεία αγορά αυτά τα βιβλία οπότε θα δυσκολευτείς να τα βρεις. Ίσως μόνο αν ξέρεις αγγλικά. Στα ξανάστειλα πάντως σε άλλη μορφή, για παλιότερες εκδόσεις του word, πιστεύω θα ανοίγουν τώρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mari@n
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 00:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε ευχαριστώωωω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 00:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπαίνω στον πειρασμό να ζητήσω και εγώ.. μπορείς να μου τα στείλεις Dr;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 01:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και το καλύτερο Earendil ξέρεις ποιο είναι; Οτι δεν βρήκα καν το βιβλίο που έλεγα περι του διαλογισμού (το έχω σε άλλο σκληρό δίσκο) οπότε έστειλα άλλα βιβλία στα παιδιά (σχετικά με αυτά που συζητάμε εδώ) και απλά τους έκανα ο ίδιος μια εισαγωγή στον διαλογισμό.

Αλλά μην ανησυχείς.. κάτι θα βρούμε και για τη χάρη σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 01:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστωωωωωω Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 12:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να αναφέρω οτι το μέλος Six με ειδοποίησε οτι έχει ξεχάσει τον κωδικό του και δεν μπορεί να μπει στο φόρουμ, για αυτό δε συμμετέχειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Six
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 13:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα κατάφερα!!! Χαχαχαχαχαχα.
Λοιπόν, δεν πρόλαβα να διαβάσω τα βιβλία έτρεχα σε δουλειες αλλά σίγουρα θα το κάνω σύντομα. Σε ευχαριστώ πολύ Dr.

Βρε Ψυχαναγκαστικέ γιατί είσαι τόσο απόλυτος. Ναι, είναι ένα ζήτημα που κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά, αλλά υπάρχουν κάποιες ενδείξεις. Επιστημονικές μάλιστα.
Τα Χριστούγεννα έχασα έναν άνθρωπο της οικογένειας για τον οποίο δεν με ένοιαξε και πάρα πολύ. Πραγματικά, δεν με άγγιξε καθόλου το γεγονός. Κι όμως, από τότε έρχεται πάρα πολύ συχνά στα όνειρά μου.

Αλήθεια Dr. pvw to βλέπεις αυτό;;

Marian, δεν ξέρω εάν διάβασες το λινκ που σου έστειλα, εγώ συνέχισα παρακάτω και γίνεται super... Μπλέκει πολλά μυστήρια ο τύπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 14:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια Dr. pvw to βλέπεις αυτό;;

Μπορεί να τον σκέφτεσαι υποσυνείδητα ή να συμβαίνει κάτι άλλο..
Δίνε έμφαση στα όνειρά σου, εγώ τα γράφω σχεδόν κάθε μέρα (όσα μπορώ να θυμάμαι γιατι βλέπω αρκετά)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mari@n
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 19:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DR και τι κέρδιζεις αν τα γράφεις τα όνειρα σου?Θέλω να πώ υπάρχει κάποιως λόγος ή για να τα θυμάσαι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Six
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 20:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από ότι ξέρω είναι μια μέθοδος εξάσκησης να τα θυμάσαι πιο εύκολα.
Σκέψου ότι γίνεται μια συνήθεια μέσα στη ζωή σου. Αν ξέρεις ότι το πρωί θα πρέπει να καταγράψεις τα όνειρά σου, τότε υποσυνείδητα θα φροντίσεις να τα θυμάσαι κιόλας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mari@n
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 20:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα...δεν το βρήσκω άσχημο αλλά ούτε και καλό.Six δεν πρόλαβα να διαβάσω αυτό που έστηλες αλλά μόλις μπορέσω θα το κάνω σίγουρα,ευχαριστώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 22:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DR και τι κέρδιζεις αν τα γράφεις τα όνειρα σου?Θέλω να πώ υπάρχει κάποιως λόγος ή για να τα θυμάσαι?
Το νόημα είναι να γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτό σου, και να βρεις μοτίβα μέσα στα όνειρα σου ώστε να γίνει φανερή η συμβολολογία που χρησιμοποιεί το υποσυνείδητό σου.
Επίσης όταν κάποιος εξασκηθεί στο να ανακαλεί τα όνειρά του, μπορεί να ανακαλέσει και αστρικές εμπειρίες που τυχόν είχε.

Για να καταλήξουμε, για έναν εσωτεριστή, τα όνειρα, αλλά και γενικά το να κρατάει ένα ημερολόγιο με παρατηρήσεις, σχόλια πάνω στν εσωτερική του κατάσταση, τα πειράματά του κλπ, είναι κάτι αρκετά χρήσιμο.
Για οποιονδήποτε μη-εσωτεριστή, είναι μάλλον αδιάφορο.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/09/2012 22:26:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Six
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 11:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Dr. διάβασα τα κείμενα, τα οποία δε με εξέπληξαν για να σου πω την αλήθεια. Γυρίζουν γύρω από το ίδιο πράγμα συνέχεια. Το πρώτο κείμενο εάν διαβάσει κανείς, είναι καλυμμένος.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο πρώτο κείμενο, αλλά μου φαίνεται και πολύ τραβηγμένο, είναι η εμπειρία του γράφοντα με εκείνη τη γυναίκα, που βρισκόταν στο αστρικό πεδίο χωρίς να το έχει καταλάβει. Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο;

Θα ήθελα πολύ να μου στείλεις τα άλλα κείμενα, που δεν βρήκες εκείνη τη μέρα. Σ' ευχαριστώ :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Six
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 12:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ήταν και ξύπνια παράλληλα... γίνεται κάτι τέτοιο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 12:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα πολύ να μου στείλεις τα άλλα κείμενα, που δεν βρήκες εκείνη τη μέρα. Σ' ευχαριστώ :)
Οκ, θα σου στείλω κάτι πιο προχωρημένο


Να έχεις όμως κάτι υπόψη σου, οτι τα βιβλία οταν τα διαβάζει κάποιος επιφανειακά, δεν έχουν πολλά να δώσουν. Πρέπει να διαβάζονται με προσοχή και με τη συνείδηση για να βγάζουν ζουμί, γιατί ο νους δεν καταλαβαίνει, ή καταλαβαίνει πολύ λίγα.


quote:
Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο πρώτο κείμενο, αλλά μου φαίνεται και πολύ τραβηγμένο, είναι η εμπειρία του γράφοντα με εκείνη τη γυναίκα, που βρισκόταν στο αστρικό πεδίο χωρίς να το έχει καταλάβει. Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο;
Μα κάθε βράδυ βγαίνουμε αστρικό και κάθε βράδυ έχουμε τη δυνατότηταν να είμαστε συνειδητά στο αστρικό.
Όμως, συμβαίνει οτι επειδή η συνείδησή μας κοιμάται, μένουμε παγιδευμένοι στην ονειρική κατάσταση. Αν συνειδητοποιηθούμε στη διάρκεια ενός ονείρου, μπορεί να γίνει ένα shif of consciousness όπου θα συνειδητοποιηθούμε στο αστρικό. Σε πρώτη φάση μπορεί να έχουμε ημι-συνειδητές αστρικές εμπειρίες ή lucid dreams (διαυγή όνειρα).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 12:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα ήταν και ξύπνια παράλληλα... γίνεται κάτι τέτοιο;


Δεν κατάλαβες, δεν ήταν ξύπνια, κοιμόταν κανονικά. Απλά όπως όλος ο κόσμος το βράδυ, βρισκόταν στο αστρικό πεδίο χωρίς όμως να το αντιλαμβάνεται. Γιατί κάποιος που κοιμάται τη μέρα, κοιμάται και τη νύχτα (ως προς τη συνείδηση). όμως αυτό δεν απαγορεύει σε κάποιον να κρατάει αναμνήσεις, εδώ παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες (στο κατα πόσο κάποιος θυμάται τα όνειρά του και τις αστρικές εμπειρίες).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 12:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde on 26/09/2012 10:48:00 προς μέλος Cathy

quote:
Είναι σημαντικό για να επιτύχουμε αστρική προβολή να είμαστε σε φάση εσωτερικής ηρεμίας ή δεν παίζει ρόλο αυτό?
Ναι, η αλήθεια είναι οτι ένας άνθρωπος που βρίσκεται σε εσωτερική αταξία δύσκολα θα δει αποτελέσματα στον εσωτερισμό γενικά, γιατί η βάση όλων είναι η ηρεμία. Και βέβαια ουσιώδες μέρος του εσωτερισμού, είναι το να μάθει ο άνθρωπος το να βάζει σε τάξη, την εσωτερική του αταξία. Αυτό γίνεται με την αυτοπαρατήρηση και τον διαλογισμό. Η πρακτική του διαλογισμού και της συνειδητής αυτοπαρατήρησης, ειναι ακριβώς αυτή: Να ηρεμείς τον νου. Να μειώνεις τις σκέψεις. Και μαζί με τις σκέψεις μειώνεις και άλλα πράγματα.
Για εμένα, το Α και το Ω του να έχει κάποιος σχεδόν οποιαδήποτε πνευματική εμπειρία, είναι να είναι ένας αθλητής του διαλογισμού. Αυτό είναι ουσιώδες!
Το να βρίσκεται κάποιος σε εσωτερική αταξία, για μένα υποδεικνύει οτι του λείπει το "φως". Και να εξηγήσω τι εννοώ με αυτό. Σε επίπεδο χριστιανικής θρησκείας, μπορείς να δεις κάποιες φορές κάποιους πνευματικούς, οι οποίοι είναι πολύ ήρεμοι.
Αυτοί οι πνευματικοί είναι ήρεμοι, γιατι προσεύχονται.
Η προσευχή μας δίνει αυτή την επαφή που χρειαζόμαστε, με το θεϊκό στοιχείο, ώστε να αποκτάμε φως. Αυτό το φως έρχεται και οργανώνει κάπως τα πράγματα. Ένας αθλητής της προσευχής, μπορεί να έχει πολύ φως. "Το σπίτι του προσευχόμενου, είναι όλη μέρα, μέρα μεσημερί"
Έπειτα υπάρχει ο διαλογισμός, που είναι κάτι διαφορετικό.
Σκοπός του διαλογισμού, είναι να μην υπάρχει ΚΑΜΙΑ σκέψη και συναίσθημα στον νου.

Τέλος πάντων, για να μη μακρηγορήσω, κατα τη γνώμη μου, πρακτική σε τρία πράγματα χρειάζεται για να πετύχει κάποιος αστρική προβολή και συναφείς εμπειρίες:
1) Διαλογισμός (Meditation)
2) Φωνοποίηση (Vocalization)
3) Αλχημεία ή δουλειά με τις ενέργειες (Energy Work)

Στην πραγματικότητα αυτά τα τρία αρκούν για να φτάσουν κάποιον στην "αυτοπραγμάτωση" όμως εστιάζουμε στη χρήση τους για αστρικές προβολές και τα συναφή. Είναι σημαντικό όμως, κάποιος που μπαίνει στις "εσωτερικές μελέτες", να έχει απο πριν ξεκαθάρισει στο μυαλό του, τι θέλει να πετύχει, πού θέλει να φτάσει και γιατι θέλει να φτάσει εκεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Six
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 13:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Μα ήταν και ξύπνια παράλληλα... γίνεται κάτι τέτοιο;


Δεν κατάλαβες, δεν ήταν ξύπνια, κοιμόταν κανονικά. Απλά όπως όλος ο κόσμος το βράδυ, βρισκόταν στο αστρικό πεδίο χωρίς όμως να το αντιλαμβάνεται. Γιατί κάποιος που κοιμάται τη μέρα, κοιμάται και τη νύχτα (ως προς τη συνείδηση). όμως αυτό δεν απαγορεύει σε κάποιον να κρατάει αναμνήσεις, εδώ παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες (στο κατα πόσο κάποιος θυμάται τα όνειρά του και τις αστρικές εμπειρίες).


Μου έδωσε την εντύπωση η περιγραφή πως ήταν ξύπνια παράλληλα, ακριβώς επειδή και ο γράφων δεν ήταν σίγουρος για το αν βρισκόταν στο αστρικό.
Τέλος πάντων, η παρεξήγηση λύθηκε.
Και για να μιλήσουμε σε λίγο πιο ανεβασμένο επίπεδο, να ξέρεις πως έχω φτάσει (συνειδητά) μέχρι και τους κραδασμούς, τις δονήσεις αποκόλλησης, αλλά εκεί φοβήθηκα . Δεν το έχω ξεπεράσει ακόμη αυτό το σημείο και αυτό παλεύω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 14:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ρωτήσω κάτι άλλο.

Πές οτι βγήκες αστρικό.

Μετά τι θα κάνεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Six
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 15:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την εντύπωση, δε ξέρω εάν ισχύει, πως θα βρω νεκρά αγαπημένα μου πρόσωπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 15:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως, μπορεί. Όμως δε ξέρω αν θα θες να τα βρεις (αν όντως υπάρχουν) γιατι πολλά από αυτά κοιμούνται, κυκλοφορούν σο αστρικό κάνοντας ο,τι έκαναν και όσο ζούσαν. Όμως δεν συνειδητοποιούν οτι είναι στο αστρικό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy