ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2012, 14:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:



Από το βιβλίο της Judith Herrin "ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΦΥΡΑ"

Ο Βασίλειος ήταν ένας αρμενικής καταγωγής τυχοδιώκτης , που το μόνο που τον συνέδεε με την Μακεδονία ήταν το ότι γεννήθηκε στην Θεσσαλονίκη . Προκειμένου να πραγματοποιήση τις φιλοδοξίες του , δεν δίστασε να χωρίση την σύζυγό του Μαρία , και να παντρευτή την ερωμένη του Μιχαήλ Γ' Ευδοκία Ιγγερινή , κόρη ενός Βίκινγκ αξιωματικού , προκειμένου να τον διευκολύνη στις σχέσεις του μαζί της . Σε αντάλλαγμα αυτής της “εξυπηρέτησης” ο Μιχαήλ πρόσφερε στον Βασίλειο για ερωμένη την μεγαλύτερη αδελφή του , την Θέκλα την πορφυρογένητη .
Όλος ο βίος του Βασίλειου είναι γεμάτος αίσχη και δολοπλοκίες . Αναφέρονται μάλιστα στο ενεργητικό του και δύο γάμοι (αδελφοποιήσεις) με άνδρες . Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία .

*

Edited by - Sesostris on 15/11/2012 14:58:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2012, 16:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε μια παλιά έκδοση της Encyclopedia Britannica αναφέρεται ότι ο Βασίλειος ήταν αρμενικής καταγωγής.

http://en.wikisource.org/wiki/1911_Encyclop%C3%A6dia_Britannica/Basil_I.

Στο σχετικό άρθρο της Wiki τονίζεται η έλλειψη βεβαιότητας της εθνοτικής του καταγωγής αλλά με την αρμενική να παίζει σοβαρά.

http://en.wikipedia.org/wiki/Basil_I

Η ελληνική καταγωγή υποστηρίζεται από την λιγότερο αναπτυγμένη και αξιόπιστη ελληνική wikipedia με πηγή τον Καργάκο ο οποίος όμως απουσιάζει από το άρθρο της αγγλόφωνης Wikipedia στις υποσημειώσεις(κάτι δε μ' αρέσει εδώ).
Βασίλειος Α΄

Οι Κορδάτος και Ostrogorsky δεν αναφέρονται καθόλου στην καταγωγή του, λέγοντας μόνο ότι αυτή ήταν φτωχική και ταπεινή.

Δυστυχώς δεν έχω τον σχετικό τόμο της "Ιστορίας του Ελληνικου Εθνους" (Εκδοτική Αθηνών) για να δω τι γράφει.

Γιατί όμως τόση φασαρία γι' αυτόν θυμίστε μου?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2012, 17:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί όμως τόση φασαρία γι' αυτόν θυμίστε μου?

Ουδεμία φασαρία Agnostic.

Είναι quote από δικό μου ποστ προς το macedon και αφορά άλλο thread (Χριστιανισμός: "ο μη μεθ'εμού... φωτιά και τσεκούρι" ) και για άλλο λόγο (να φανταστείς) και απλά ο Σωτήρης θέωρησε καλό να το μεταφέρει στη συζήτησή μας και να απαντήσει...


Το original post ήταν του europaios 2 to 2008 προς τον macedon ο οποίος έκτοτε δεν πόσταρε ξανά στο εν λόγω thread...

Επί της ουσίας ΚΑΙ η πηγή του Σωτήρη το γράφει ξεκάθαρα ότι "η καταγωγή του παραμένει σκοτεινή" αλλά είπαμε...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 15/11/2012 17:51:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2012, 18:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
1.3 Πῶς Κωνσταντίνου τὰ Χριστιανῶν αὔξοντος, Λικίννιος ὁ συμβασιλεύων αὐτῷ Χριστιανοὺς ἐδίωκεν. Ἀλλὰ Κωνσταντῖνος μὲν ὁ βασιλεὺς, τὰ τοῦ Χριστοῦ φρονῶν, πάντα ὡς Χριστιανὸς ἔπραττεν, ἀνεγείρων τὰς ἐκκλησίας, καὶ πολυτελέσι τιμῶν ἀναθήμασιν·ἔτι δὲ καὶ τοὺς Ἑλλήνων ναοὺς κλείων καὶ καθαιρῶν, καὶ δημοσιεύων τὰ ἐν αὐτοῖς ἀγάλματα·
ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

Όπως βλέπεις θλιβερέ αντιγραφέα της ΟΟΔΕ , και ο Σωκράτης σχολαστικός συμφωνεί απόλυτα με αυτά που γράφει ο Ι. Μαλάλας στην "ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΙΑ" του . Σκούζε όσο θέλεις .


Δεν σχολίασες Gibbon, ούτε τους Βυζαντινούς κώδικες ταυτιζόμενος με τη στάση macedon.

Δεν απάντησες AKOMA περί Robben που σου ζητήθηκε (αλλά σχολίασες τρομάρα σου το ποστ του europaios 2 από to 2008 που δεν στο ζήτησε κανένας)

Δεν απάντησες ούτε περί Μαλαλα για τα οράματα/θαύματα/εν τούτω νίκα.

Τώρα πήγες στο Σωκράτη το Σχολαστικό.

Έτσι σε θέλω, να ποστάρεις το ένα Χριστιανόπουλο μετά το άλλο, αλλά για να δούμε τι σε περιμένει.

Η παράγραφος που ποστάρεις είναι η 1.3 (στη σελίδα 2). Στο τέλος της παραγράφου 1.2 (σελίδα 1) από την Εκκλησιαστική Ιστορία του Σωκράτη του Σχολαστικού διαβάζουμε :

και συνεχίζει αμέσως μετά στη δεύτερη σελίδα.


Με ΚΟΚΚΙΝΗ υπογράμμιση ο Σωκράτης ο Σχολαστικός ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΜΑΛΑΛΑΣ αναφέρουν το όραμα/θαύμα και τα ιστορικά γεγονότα με το "εν τούτω Νίκα"

Η ερώτηση απλή.

ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΤΩΝ ΝΑΩΝ?

Πάμε παρακάτω.

Με ΠΡΑΣΙΝΗ υπογράμμιση είναι φανερή η αντιμετώπιση που είχαν οι Χριστιανοί από τους Παγανιστές.

ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΙ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΤΩΝ ΝΑΩΝ?

ΝΑΙ ή ΟΧΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ?

Πάμε παρακάτω.

Με ΜΠΛΕ υπογράμμιση είναι το δικό σου quote.

Γιατί η στάση του Λικίννιου έναντι των Χριστιανών δεν ερέθισε τα ανθρωπιστικά σου αισθήματα όσο οι καταστροφές των Ναών όπου γίνονταν ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ κατά τον ΕΓΚΡΙΤΟ ΑΡΧΙΠΑΓΑΝΙΣΤΗ ΠΟΡΦΥΡΙΟ πάντα???

«Αφ΄ ου μέχρι του νυν ουκ εν Αρκαδία μόνον τοις Λυκαίοις, ούδ΄ εν Καρχηδόνι τω Κρονω, κοινή πάντες ανθρωποθυτούσι, αλλά κατά περίοδον της του νομιμου χάριν μνήμης εμφύλιον αεί αίμα φαίνουσιν προς τους βωμούς, καίπερ τοις παρ΄ αυτοίς οσίας εξειγούσης των Ιερών, τοις περιρραντηρίοις κηρύγματι, ει τις αίματος ανθρωπείου μεταίτιος.» (Πορφύριος, Περί Αποχής Εμψύχων Β΄ 27)

Αυτοί οι "Ναοί" ξεπατώθηκαν συθέμελα διότι ήταν ΑΣΥΜΒΑΤΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΑ ΗΘΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ.

Αλλά και αυτό αν δεν θες να το δεχτείς δέξου την ατάκα του macedon στο γιατί η Χ.Α το παίζει φουλ Χριστιανικό κόμμα.

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ.

Τώρα που σε κάλυψα από άθεους Ιστορικούς, Χριστιανούς Χρονικογράφους, Παγανιστές Φιλοσόφους, Βυζαντινούς κώδικες μέχρι και τα αγαπημένα σου υπολλείματα του παρόντος μπορείς να ΚΛΑΨΟΥΡΙΖΕΙΣ ΟΣΟ ΘΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΡΕΙΠΙΑ αλλά δώσε και καμμία απάντηση επί των ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΣ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ έστω για μια φορά, έτσι για αλλαγή βρε αδερφέ...

Πως το κόβεις θα απαντήσεις σε κάτι απ'αυτά μέχρι να βγω στη σύνταξη???


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2012, 21:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Δεν απάντησες AKOMA περί Robben που σου ζητήθηκε (αλλά σχολίασες τρομάρα σου το ποστ του europaios 2 από to 2008 που δεν στο ζήτησε κανένας)

Τρομάρα και λαχτάρα σε σένα απολογητή της συμφοράς . Επειδή δεν υπήρχε διάλογος ουσίας με τον Robben και επανερχότανε στα ίδια και τα ίδια από τις σελίδες της ΟΟΔΕ καληώρα , του έστειλα ολόκληρο τον Τερτυλιανό να τον διαβάση και να βγάλη ο ίδιος τα συμπεράσματά του , και όχι να καταπίνη αμάσητο ότι του λένε οι πλαστογράφοι της ΟΟΔΕ . Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ , μιας και τον αναχαράζεις διαρκώς και συστηματικά , να σου τον στείλω κι εσένα . Όσο για τον αρμενομακεδόνα Βασίλειο , αναφέρθηκα γιατί πάνω στην πρεμούρα σου ανέφερες και τ' όνομά μου , ότι δήθεν εξαφανίστηκα .
quote:
PanosT
Με ΚΟΚΚΙΝΗ υπογράμμιση ο Σωκράτης ο Σχολαστικός ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΜΑΛΑΛΑΣ αναφέρουν το όραμα/θαύμα και τα ιστορικά γεγονότα με το "εν τούτω Νίκα"

Η ερώτηση απλή.

ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΤΩΝ ΝΑΩΝ?



Είπαμε ν' αποδεχόμαστε τα ιστορικά γεγονότα , και όχι τις φαντασιοπληξίες των θαυμάτων και των οραμάτων των χριστιανών . Γιατί όλα αυτά ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας των χριστιανών συγγραφέων . Ο Ζώσιμος πχ στην "ΝΕΑ ΙΣΤΟΡΙΑ" του , στο αντίστοιχο κεφάλαιο , δεν αναφέρει τίποτα για "Εν τούτω νίκα" . Σιγά σιγά θα μου ζητήσης ν' αποδεχτώ και την εύρεση του τιμίου σταυρού , τα καρφιά , την λόγχη , το σφουγγάρι και το ακάνθινο στεφάνι του ιστορικά ανύπαρκτου Χριστού , που υποτίθεται ότι βρήκε η μάνα του Κωνσταντίνου στον Γολγοθά . Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει .

*

Edited by - Sesostris on 15/11/2012 21:43:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2012, 21:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

Καλά, καλά... Αυτά τα έχουμε ξανακούσει. Σκούζεις διαρκώς χωρίς να λες τίποτε ουσιαστικό. Όπως για παράδειγμα

quote:
7300+ ποστς
Ποιος είναι ο ...επόμενος χομπίστας με περισσότερα ποστς

Εσύ βρε γελοίε, γιατί ενώ εγώ έχω 7300 ποστς(;) σε 90 μήνες (81 ανά μήνα) εσύ έχεις 1126 σε 10 μήνες (112 το μήνα).


Ώπα της, και τα πρώτα Μαθηματικά από το δάσκαλο του Δημοτικού!!!

Καλά εγώ άλλα Μαθηματικά σου ζήτησα αλλά δεν πειράζει ΘΑ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ...

Επί της ουσίας τώρα.
Βρε λοβοτομημένε άθεε της καρπαζιάς ΔΕΝ ΠΗΡΕΣ ΜΥΡΩΔΙΑ ότι αναφερόμουν σε ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ποστς???

Βεβαίως και το πήρες μυρωδιά κουτοπόνηρε δάσκαλε του Δημοτικού αλλά προτίμησες από το να σε φάει το λιοντάρι να σε φάει η τίγρης εμφανίζοντας τους ρυθμούς ποσταρισμάτων.

Τι μας ΑΠΕΔΕΙΞΕΣ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΒΛΑΚΕΝΤΙΕ?

α) Ότι ο stiv είχε ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ όταν διαπίστωσε ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΗ ΣΙΩΠΗ εκ μέρους σου και γι'αυτό σ'έτσουξε τόσο πολύ που σύρθηκες άρον-άρον σε συζητήσεις οι οποίες θα σε φέρουν σε ακόμα χειρότερη θέση (Χριστιανισμός: "ο μη μεθ'εμού... φωτιά και τσεκούρι" ).

β) Ότι οι ανησυχίες μου και οι ευχές μου να επανέλθεις γρήγορα σε υψηλούς ΡΥΘΜΟΥΣ ΠΟΣΤΑΡΙΣΜΑΤΩΝ είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ και ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ.

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΒΛΑΚΕΝΤΙΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΤΟΓΚΟΛ!

quote:

quote:
Χόμπυ???
Σχεδόν όλα με ΜΙΑ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ δηλ απύθμενο χριστιανικό μένος

Αυτό είναι το χόμπυ μου. Να βρίσκω ηλίθιους και να τους δείχνω πόσο ηλίθιοι είναι πιστεύοντας αυτά που πιστεύουν, διασκεδάζοντας με την ψευδαίσθηση που έχουν ότι κάνουν "αντιπαράθεση με στοιχεία" και ότι "ταπώνουν" τον αντίπαλο με αέρα κοπανιστό. Να, καλή ώρα, εσύ...


α) Γι'αυτό είσαι ΓΙΑΛΑΝΤΖΙ ΑΘΕΟΣ.

β) Γι'αυτό δεν έχεις να μας παρουσιάσεις ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ που να δήλωσε Χριστιανός και να μη το χλεύασες και να μη του συμπεριφέρθηκες με ρατσιστικό τρόπο για την νοημοσύνη και την πρωσοπικότητα του υπενθυμίζοντας μας τις Χρυσαυγίτικες πεποιθήσεις σου.

γ) ΓΙ'ΑΥΤΟ ΘΑ Σ'ΕΧΩ ΔΗΜΟΣΙΑ ΞΕΒΡΑΚΩΤΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΓΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ...

quote:

quote:
Χόμπυ???
Με έκδοση βιβλίου ίδιας θεματολογίας και τακτικής μ'αυτήν που βρωμίζεις το forum αν και είσαι ΑΣΧΕΤΟΣ με το αντικείμενο

1. Και το βιβλίο μου από χόμπυ το έβγαλα... Για τους παραπάνω λόγους.
2. Δεν είδα κανέναν αντίλογο ουσίας σ' αυτά που γράφω στο βιβλίο μου. Έσύ που ακριβώς διαφωνείς;


Τι λες βρε ταλαίπωρε δάσκαλε του Δημοτικού???

Και για την ιστορικότητα των Ευαγγελίων τα πήρες στα χέρια (από εποχής Robben) και για το "ξεβράκωτο μαθητή" χάθηκες στη σιωπή σου και για την ύπαρξη της Ναζαρέτ μας άφησες χωρίς ένα αντίο, για τον Πιλάτο ακόμα τρέχεις, για το λιθοβολισμό της μοιχαλίδας έφαγες όλο το Ταλμούδ κατακέφαλα κτλ

Το πιο χαρακτηριστικό ΟΛΩΝ βέβαια είναι η Ιστορικότητα των Ευαγγελίων που ενώ έφαγες τις σφαλιάρες του αιώνα από Robben ΚΑΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΠΑΝΗΛΘΕΣ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΣΟΥ, εντουτοις πήγες και τις δημοσίευσες ΑΥΤΟΥΣΙΕΣ στο βιβλίο σου όντας σίγουρος ότι οι ημιμαθείς και οι αφελείς που θα το διαβάσουν δεν θα πάρουν μυρωδιά από τις παπάτζες σου...

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΘΑ Σ'ΕΧΩ ΔΗΜΟΣΙΑ ΞΕΒΡΑΚΩΤΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΓΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ...

quote:

quote:
Χόμπυ???
Πόσες ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΡΙΣΗΣ σου κόστισε το εν λόγω ρυπαρογράφημα????

Ούτε φράγκο. Τα έξοδα έκδοσης τα έχει αναλάβει ο εκδοτικός οίκος και μένα μου δίνει ποσοστά επί των πωλήσεων τα οποία αποδίδονται στο παιδικό χωριό SOS του Φιλύρου.


Έλα ρε συ????
Αλήθεια????

Αυτός δεν είναι εκδοτικός οίκος αλλά φιλανθρωπικό ίδρυμα!!!!

Δηλαδή αν δεν πουλήσει το ρυπαρογράφημά σου ο Ψαράς θα μπει μέσα και θα πληρώσει από την τσέπη του τυπογραφεία, λιθογραφίες, χαρτί, μακετίστες???

Το κάνει σε όλους τους νεοφώτιστους ερασιτέχνες συγγραφείς που γράφουν για ΑΣΧΕΤΑ πράγματα από αυτά που έχουν σπουδάσει ή μόνο για σένα???

Εγώ όταν συζήτησα με αθηναικούς εκδοτικούς οίκους για ένα σύγγραμα που θα αποτελούσε βοήθημα στους φοιτητές ΑΕΙ (αλλά και ΤΕΙ) πάνω στη Φυσική των ημιαγωγών η πιο φτωχομπινεδιάρικη εκτίμηση που έκαναν ήταν πάνω από 15.000 ευρώ και ουδέποτε το προχωρήσα.

Πες μου τι έκανα λάθος δάσκαλε???

Αν ο Ψαράς ενδιαφέρεται για δωρεάν έκδοση εγώ του χαρίζω ακόμα και το ποσοστό μου και ας μη πληρωθώ ποτέ.

Τέσπα, επειδή είμαστε μεγάλα παιδιά ξέρουμε ότι in this universe there ain't no such thing as a free lunch.

Αν δεν τα πλήρωσες εσύ macedon κάποιος άλλος θα τα πλήρωσε για σένα και σου συνιστώ να παρακολουθήσεις ΞΑΝΑ το βιντεάκι του Φουράκη που αρνείσαι να σχολιάσεις και ίσως ήρθε η ώρα που μάθαμε το λόγο της άρνησής σου...

ΦΟΥΡΑΚΗΣ Π. ΙΩΑΝΝΗΣ ''ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΙΝΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ''
http://www.youtube.com/watch?v=FKlcUBLJUFA

quote:

quote:
Είσαι απλά ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ KAI ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΣΤΕΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΟΥΣ (ROBBEN, EUROPAIOS2, ΨΗΛΟΣ, TREXAGIREVE, ΕΜΕΝΑ κ.α) ΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ.

Ναι, ναι... Ειδικά τους 5 τελευταίους που αναφέρεις...


Το κατάπιες μια χαρά βλέπω χωρίς να μπορείς να ψελλίσεις ουδέν, άρα πάμε παρακάτω

quote:

quote:
Έχω ποστάρει από τις 7/5/2012 τα αντεπιχειρήματά μου και έχεις ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ.

Δεν έχεις ποστάρει τίποτε, παρά μια αντιγραφή από τις χριστιανικές ιστοσελίδες


Stop εδώ!

Για τη ψυχική σου υγεία που είναι εμφανώς κλονισμένη μην αναφέρεις σε παρακαλώ τις λέξεις "αντιγραφή" και "ιστοσελίδες" μαζί στην ίδια πρόταση γιατί προκαλείς και είμαι σίγουρος ότι ήδη έχεις βιώσει ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΟΥΞΙΜΟ.

Πάμε παρακάτω

quote:

οι οποίες δεν γνωρίζω σε τι αποτελούν "αντεπιχείρημα" (αφού δεν έχεις περιλάβει το "επιχείρημα" σε κάποιο quote)

Αποτελούν ΑΝΤΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ Σ'ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΡΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Ο ΘΛΙΒΕΡΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ESOTERICA ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!

quote:

και τα οποία έχουν απαντηθεί ξανά και ξανά σε όποιον ηλίθιο τα έχει φέρει.

ΑΣΥΣΤΟΛΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΟΥ ΤΑ ΑΠΕΔΕΙΞΑ (ΟΠΩΣ ΚΑΝΩ ΠΑΝΤΑ) ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΣΤΣ ΤΟΥ EUROPAIOS 2 ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΚΡΙΝΟ 2008 ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΚΑΤΑΜΑΤΑ (ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΡΟΥΣΕΙΣ) ΓΕΛΟΤΟΠΟΙΕ ΤΟΥ ESOTERICA ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΦΕΡΑ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ ΕΤΟΙΜΑ....

quote:

Βάλε τις δικές μου θέσεις σε quote και γράψε τη μαλακία σου να σου απαντήσω, ώστε να γνωρίζουμε (και γω και οι υπόλοιποι) πού ακριβώς αναφέρεσαι και πού ακριβώς διαφωνείς.

Τι να μου κάνει ένα quote ρε ΒΛΑΚΕΝΤΙΕ.

ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΞΕΠΑΤΩΣΩ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΛΗΝΑ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗ ΙΩΝΑ ΔΡΑΓΟΥΜΗ

quote:

quote:
Αλλά σου έχω και άλλη έκπληξη την οποία θα τη δεις εκεί.

Αυτή είναι η έκπληξη; Ένα βλακώδες κατεβατό που το φέρνεις πέμπτη φορά σε πέντε μέρες; Την είδα αλλά συνεχίζεις να αποφεύγεις να μας πεις: Με ποιά θέση μου ακριβώς διαφωνείς; Γιατί αποφεύγεις συστηματικά, αρλουμπολόγε της πεντάρας, να παραθέσεις τις θέσεις που υποτίθεται ότι θα αντικρούσεις, απλά ποστάροντας βλακώδη κατεβατά που αντιγράφεις από την ΟΟΔΕ;


Σου επαναλαμβάνω.

Τα επιμέρους quotes μου είναι ΑΔΙΑΦΟΡΑ. Άλλωστε λάθος τα έχεις καταλάβει εξ'αρχής.

ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΞΕΠΑΤΩΣΩ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΛΗΝΑ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗ ΙΩΝΑ ΔΡΑΓΟΥΜΗ

H έκπληξη, Τζανετάκο του esoterica, είναι αυτό που σε περιμένει με το Δραγούμη, αλλά δεν περίμενα να την είχες καταλάβει...

quote:

Μήπως η απάντηση είναι: "Αυτά που γράφεις, macedon, για τη νομοθεσία της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας είναι πρωτότυπα και δεν υπάρχουν οι απαντήσεις στην ΟΟΔΕ ώστε να τις αντιγράψω κι έτσι δεν μπορώ να σου απαντήσω";

Ε, όχι και πρωτότυπα!

Σιγά μη ζητήσεις να τα πατεντάρεις κιόλας.

Θα πέσει ο Δαυλός να μας πλακώσει...

Το πρωτότυπο για ΕΣΕΝΑ, είναι αυτά που σου ΖΗΤΗΣΕ ο europaios το 2008 και σου τα έφερα έτοιμα εγώ το 2012 αλλά και μετά από 4 χρόνια και πάλι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ αφού είναι πολύ πιθανό να αγνοούσες και την ύπαρξή τους καθώς δεν σας τα είχαν δημοσιεύσει στο Δαυλό.

Μην ανησυχείς, η ίδια θάλασσα έπιασε και τους Αίολο, Σωτήρη και Eumenis μόλις τα είδαν μπροστά τους...

quote:

Bάλε τα quotes που αμφισβητείς και θα σου απαντήσω...

Άντε πάλι.

Βρε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το σκεπτικό σου θα το ΞΕΠΑΤΩΣΩ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕ!!!!!!

quote:

Αντε μπράβο τενεκέ, να δούμε τι αντίλογο έχεις να παρουσιάσεις σε συγκεκριμένο λόγο.

Βρε καρπαζοεισπράκτορα σε καλούσε ξανά και ξανά ο europaios το 2008 και εγώ από το Μάιο του 2012 και ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΙΧΝΟΣ και τολμάς να μιλάς για...ΑΝΤΙΛΟΓΟ????

Βρε Ουυυυυυυστττττττ!!!!!

quote:

(Γιατί εγώ πιστεύω ότι θα συνεχίσεις να σκούζεις χωρίς ουσία, χωρίς να παραθέτεις τις θέσεις μου τις οποίες -υποτίθεται ότι- "ανταπαντάς";)

Νάτο πάλι!

Κουβεντούλα επί quote δεν μου αρκεί όσο και να χτυπιέσαι.

ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΟ...ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΒΟΥΛΑ ΤΟΥ ΔΡΑΓΟΥΜΗ ΑΠΟ ΠΑΝΩ...

Το'πιασες κουτοπόνηρε Χρυσαυγιτάκο???

Ερευνάτε τας Γραφάς

_______________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
πρροσβλητικών και εμπρηστικών εκφράσεων
και επιθέσεων επί προσωπικού.

Η συμπεριφορά αυτή εν γένει δεν προσδίδει κανένα κύρος
και σοβαρότητα σε αυτόν που την υιοθετεί και κατορθώνει
να υποβιβάσει μονάχα τη δική του αξιοπρέπεια.

25/11/2012
_______________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2012, 22:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Sesostris

PanosT
Δεν απάντησες AKOMA περί Robben που σου ζητήθηκε (αλλά σχολίασες τρομάρα σου το ποστ του europaios 2 από to 2008 που δεν στο ζήτησε κανένας)


Επειδή δεν υπήρχε διάλογος ουσίας με τον Robben(...)


Πως να υπάρχει διάλογος ουσίας όταν εσύ του παρέθετες ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΕΝΑ ΧΩΡΙΑ από τον Τερτυλιανό για να υποστηρίξεις την άποψή σου και όταν σου ζήτησε την ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΠΗΓΗ αφού σε πίεζε ξανά και ξανά χωρίς να έχεις ίχνος ντροπής ΤΕΛΙΚΑ του έφερες ένα link από το έργο του Τερτυλιανού.

ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΩΤΗΡΗ???

O ROBBEN σου ζήτησε τη ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΜΕΤΕΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΒΡΩΜΙΣΕΣ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ESOTERICA

Ο ROBBEN για να στο ζητάει αυτό προφανώς είχε τον original Τερτυλιανό όπως έχω και εγώ άρα μη μπαίνεις στον κόπο και κουράζεσαι.

Άλλη είναι η ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ ΣΟΥ.

ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΜΕΤΕΦΕΡΕΣ ΕΔΩ (Τερτυλιανός και Πατερικά κείμενα).

Το ίδιο έκανε πρόσφατα και ο έτερος φίλος του Μισύρη ο Σβάμπε που μου έφερε χωρίο και μετάφραση από την Κ.Δ για το "ερευνάτε τας Γραφάς" μέσα σε quote μάλιστα και όταν του ζήτησα την πρωτότυπη πηγή του ΛΑΚΙΣΕ.

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ...


quote:

Όσο για τον αρμενομακεδόνα Βασίλειο , αναφέρθηκα γιατί πάνω στην πρεμούρα σου ανέφερες και τ' όνομά μου , ότι δήθεν εξαφανίστηκα .

Η πρεμούρα είναι όλη δική σου καθώς αναφέρθηκα στο όνομά σου για το τhread Χριστιανισμός: "ο μη μεθ'εμού... φωτιά και τσεκούρι" απ'όπου ΟΝΤΩΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΙΧΝΟΣ αντεπιχειρηματος για τη μετάφραση του Gibbon και τους Βυζαντινούς κώδικες.

ΚΑΛΑ, ΟΛΗ Η ΠΑΡΕΙΤΣΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΥΤΑ????


quote:

quote:
PanosT
Με ΚΟΚΚΙΝΗ υπογράμμιση ο Σωκράτης ο Σχολαστικός ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΜΑΛΑΛΑΣ αναφέρουν το όραμα/θαύμα και τα ιστορικά γεγονότα με το "εν τούτω Νίκα"

Η ερώτηση απλή.

ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΤΩΝ ΝΑΩΝ?


Είπαμε ν' αποδεχόμαστε τα ιστορικά γεγονότα , και όχι τις φαντασιοπληξίες των θαυμάτων και των οραμάτων των χριστιανών .


Και ποιο είναι το αντικειμενικό κριτήριο που σου δίνει μονοσήμαντα τη βεβαιότητα ότι και τα ιστορικά γεγονότα που αναφέρουν δεν έχουν την ίδια φαντασιοπληξία???

quote:

Γιατί όλα αυτά ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας των χριστιανών συγγραφέων .

Και ποιο είναι το αντικειμενικό κριτήριο που σου δίνει μονοσήμαντα τη βεβαιότητα ότι και τα ιστορικά γεγονότα που αναφέρουν δεν ανήκουν στην ίδια φαντασιακή σφαίρα????

quote:

Ο Ζώσιμος πχ στην "ΝΕΑ ΙΣΤΟΡΙΑ" του , στο αντίστοιχο κεφάλαιο , δεν αναφέρει τίποτα για "Εν τούτω νίκα" .

Έλα ρε συ, αλήθεια?????

Δεν αναφέρει τίποτα ο...Ζώσιμος για το εν τούτω νίκα???

Πέφτω από τα σύννεφα...

Συγγνώμη ρε Σωτήρη δεν το ήξερα...

(το λινκ http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%96%CF%8E%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%82)

Βρε Ουυυυυυυσσσσττττ που μου θετεις ως κριτήριο αξιοπιστίας ο ΑΡΧΙΠΑΓΑΝΙΣΤΑΡΟΣ Ζώσιμος με το ΜΗΔΕΝ Ιστορικό βάρος να γράψει για το εν τούτω νίκα για να το πιστέψεις!

Έτσι σε θέλω. Από το Χριστιανόπουλο Μαλάλα να πηγαίνεις στο άλλο Χριστιανόπουλο το Σωκράτη το Σχολαστικό και να καταλήγεις τελικά στον ΠΑΓΑΝΙΣΤΗ Ζώσιμο.

Αλήθεια γιατί δεν ανάφερες κατ'ευθείαν το Ζώσιμο???

Απλά σε βόλευε ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ απο Μαλάλα και ΑΛΛΗ ΜΙΑ από Σωκράτη οπότε ήσουν μια χαρά.

Αυτά τα ζιγκ-ζαγκ με τα οποία διαβάζετε τις πηγές μ'έχει εντυπωσιάσει πάντως

quote:

Σιγά σιγά θα μου ζητήσης (...)

Αφού τα ξέρεις

α) Την πρωτότυπη πηγή ΣΟΥ για Τερτυλιανό και Πατερικά κείμενα
β) Σχόλια για τις διώξεις των Χριστιανών από το χωρίο του Σωκράτη του Σχολαστικού
γ) Σχόλια για το Σταγειρίτη (και τον Πορφύριο) για τις ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ στην Αρχαία Ελλάδα
δ) Σχόλια στη μετάφραση του Gibbon και τους Βυζαντινούς Κώδικες που σας παράθεσα.
ε) Σχόλια στις ερωτήσεις αυτού του ποστ

Αν ξεχνάω κάτι σου ζητάω συγγνώμη αλλά μην ανησυχείς θα επανέλθω...

quote:

Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει .

Πες το φωναχτά μπροστά από τον καθρέπτη σου και ίσως γίνεις αξιόπιστος συνομιλητής κάποια στιγμή.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2012, 01:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Βρε Ουυυυυυυσσσσττττ που μου θετεις ως κριτήριο αξιοπιστίας ο ΑΡΧΙΠΑΓΑΝΙΣΤΑΡΟΣ Ζώσιμος με το ΜΗΔΕΝ Ιστορικό βάρος να γράψει για το εν τούτω νίκα για να το πιστέψεις!

Σού το ξανάγραψα , αλλά απ' ότι φαίνεται είσαι ανεπίδεκτος μαθήσεως .

Το Ουυυυυυυσσσσττττ να το πης στους ομοίους σου .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2012, 15:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κατάντια σου Σωτήρη μου είναι ότι σχολιάζεις ΜΟΝΟ το ουυυυυσσσστ και δεν αντεπιχειρηματολογείς ΠΟΤΕ πάνω στα επιχειρήματά μου, που προηγούνται του ουυυυυυυυυσσστ.

Μέχρι να βρεθεί κάποιος όμοιος μου αρκούμαι σ'εσάς.

Τι να κάνω???

Μ'ότι υλικά βρήκα τέτοιο σπίτι φτιάχνω.

Βρείτε τον καλύτερο ανάμεσά σας και στείλτε τον από εδώ καμμία βόλτα για τα περαιτέρω.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2012, 11:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

Μόλις τελειώσεις με το παραλήρημά σου και μαζέψεις τα σάλια σου που τρέχουν δεξιά κι αριστερά από το στόμα σου, μας λες και τι ακριβώς θέλεις να πεις...

quote:
ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΞΕΠΑΤΩΣΩ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΛΗΝΑ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗ ΙΩΝΑ ΔΡΑΓΟΥΜΗ

Ναι, ναι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2012, 13:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Η κατάντια σου Σωτήρη μου είναι ότι σχολιάζεις ΜΟΝΟ το ουυυυυσσσστ και δεν αντεπιχειρηματολογείς ΠΟΤΕ πάνω στα επιχειρήματά μου, που προηγούνται του ουυυυυυυυυσσστ.

Επειδή το ουστ είναι αυτό που χαρακτηρίζει την συμπεριφορά και τη παιδεία σου . Γιατί κάτω από το λούστρο των όποιων ακαδημαϊκών σου τίτλων , κρύβεται ένα άτομο δίχως παιδεία με συμπεριφορά λούστρου .
quote:
PanosT
Μέχρι να βρεθεί κάποιος όμοιος μου αρκούμαι σ'εσάς.

Άδικα ψάχνεις να βρης troll ανάμεσά μας .
quote:
PanosT
Μ'ότι υλικά βρήκα τέτοιο σπίτι φτιάχνω.

Γιατί ψάχνεις μονίμως μέσα στα σκουπίδια της ΟΟΔΕ .

Υ.Γ.
Το "λούστρος" είναι εντελώς αλληγορικό γιατί ακόμα και οι λούστροι , ένας κλάδος εντίμων βιοπαλαιστών , έχουν αξιοπρεπέστερη συμπεριφορά και πολλές φορές καλύτερη παιδεία από τη δική σου .

*

Edited by - Sesostris on 17/11/2012 13:13:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2012, 13:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και το βιβλίο μου από χόμπυ το έβγαλα... Για τους παραπάνω λόγους.
2. Δεν είδα κανέναν αντίλογο ουσίας σ' αυτά που γράφω στο βιβλίο μου. Έσύ που ακριβώς διαφωνείς;


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Χόμπυ???
Πόσες ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΡΙΣΗΣ σου κόστισε το εν λόγω ρυπαρογράφημα????
--------------------------------------------------------------------------------


Ούτε φράγκο. Τα έξοδα έκδοσης τα έχει αναλάβει ο εκδοτικός οίκος και μένα μου δίνει ποσοστά επί των πωλήσεων τα οποία αποδίδονται στο παιδικό χωριό SOS του Φιλύρου.

macedon

Edited by - macedon on 14/11/2012 18:44:53



Ποιό είναι το βιβλίο σου;

Με μεγάλη μου χαρά θα το διάβαζα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2012, 15:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύντροφε Ευμένη
σου έστειλα τον τίτλο με e-mail (να μήν κάνουμε και διαφήμιση).

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2012, 13:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σύντροφε Ευμένη
σου έστειλα τον τίτλο με e-mail (να μήν κάνουμε και διαφήμιση).

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;


δεν το βρίσκω.

Παρακαλώ κοινοποίησέ το.

ΔΕν κάνεις διαφήμιση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2012, 14:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eumenis
δεν το βρίσκω.

Παρακαλώ κοινοποίησέ το.



Φίλε Eumenis πήγαινε ΕΔΩ , και πληκτρολόγησε το ISBN 978-960-8100-93-0 . Απ' εδώ το είχα παραγγείλει κι εγώ , και το έλαβα με κούριερ .
Κατ' αυτόν τον τρόπο δεν κάνουμε διαφήμιση , γιατί δεν ανακοινώνουμε κανένα τίτλο , και μόνο όποιος ενδιαφέρεται θα πληκτρολογήση το ISBN του βιβλίου .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2012, 15:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Eumenis
δεν το βρίσκω.

Παρακαλώ κοινοποίησέ το.



Φίλε Eumenis πήγαινε ΕΔΩ , και πληκτρολόγησε το ISBN 978-960-8100-93-0 . Απ' εδώ το είχα παραγγείλει κι εγώ , και το έλαβα με κούριερ .
Κατ' αυτόν τον τρόπο δεν κάνουμε διαφήμιση , γιατί δεν ανακοινώνουμε κανένα τίτλο , και μόνο όποιος ενδιαφέρεται θα πληκτρολογήση το ISBN του βιβλίου .



ΑΝ ΕΊΣΑΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΈΑΣ ΤΟΤΕ ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2012, 17:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2012, 21:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eumenis
ΑΝ ΕΊΣΑΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΈΑΣ ΤΟΤΕ ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ!

Μπα σε καλό σου φίλε Eumenis ! Είναι δυνατόν να είμαι ο συγγραφέας του βιβλίου , να το αγοράσω , και να το παραλάβω με κούριερ ;
Απλά είδα την απάντησή σου στον kondora , και είπα να σε βοηθήσω στην αναζήτησή σου . Εκτός τούτου δεν είμαι ο macedon . Σ' αυτόν να δώσης τα συγχαρητήρια , αφού το διαβάσης .

*

Edited by - Sesostris on 18/11/2012 21:34:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2012, 14:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Eumenis
δεν το βρίσκω.

Παρακαλώ κοινοποίησέ το.



Φίλε Eumenis πήγαινε ΕΔΩ , και πληκτρολόγησε το ISBN 978-960-8100-93-0 . Απ' εδώ το είχα παραγγείλει κι εγώ , και το έλαβα με κούριερ .
Κατ' αυτόν τον τρόπο δεν κάνουμε διαφήμιση , γιατί δεν ανακοινώνουμε κανένα τίτλο , και μόνο όποιος ενδιαφέρεται θα πληκτρολογήση το ISBN του βιβλίου .



ΑΝ ΕΊΣΑΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΈΑΣ ΤΟΤΕ ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ!



Eumenis, δίνεις συγχαρητήρια για ένα βιβλίο που είδες μόνο το εξώφυλλο και τον τίτλο του???

Τέτοια βαθειά και αντικειμενική έρευνα κάνεις???

Βέβαια αν το κατηγορούσες το εν λόγω βιβλίο ο macedon θα σε επέπληττε και θα σε χλεύαζε αναλόγως αλλά τώρα που τον συγχαίρεις δεν τον πειράζει που ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ αλλά απλά χασκογελάει και χαίρετε σαν "γύφτικο σκεπάρνι".

Βρε Ουυυυυυυσστ!!!!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2012, 15:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά έχεις μεγάλο πρόβλημα.

Γιατι όλοι οι υπόλοιποι καταλάβαμε,ότι δεν έδωσε συγχαρητήρια για το βιβλίο,αλλά για άλλο πράγμα?

Τι?

Ούτε αυτο δεν μπορείς να καταλάβεις!!

Και μετά...παραπονιέσαι,επειδή συνέστησα...δραστικά μέτρα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2012, 15:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

Μόλις τελειώσεις με το παραλήρημά σου και μαζέψεις τα σάλια σου που τρέχουν δεξιά κι αριστερά από το στόμα σου, μας λες και τι ακριβώς θέλεις να πεις...

quote:
ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΞΕΠΑΤΩΣΩ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΛΗΝΑ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗ ΙΩΝΑ ΔΡΑΓΟΥΜΗ

Ναι, ναι...


Όσο και να παρακαλάς και να ικετεύεις για το σάλιο μου δεν στο παραχωρώ ούτε για να σε φτύσω πόσο μάλλον για να σε...

ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ

α) ΔΗΜΟΣΙΑ ΞΕΒΡΑΚΩΤΟΣ (ΜΕ ΤΙΣ 10 ΠΗΓΕΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ)

β) ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ (ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΑΝΤΑ) ΚΑΙ

γ) ΔΙΧΩΣ ΣΑΛΙΟ...

ΟΣΟ ΣΕ ΠΟΝΕΣΕΙ, ΟΣΟ ΣΕ ΤΣΟΥΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΑΝΤΕΞΕΙΣ...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 19/11/2012 15:10:43

_______________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
πρροσβλητικών και εμπρηστικών εκφράσεων
και επιθέσεων επί προσωπικού.

Η συμπεριφορά αυτή εν γένει δεν προσδίδει κανένα κύρος
και σοβαρότητα σε αυτόν που την υιοθετεί και κατορθώνει
να υποβιβάσει μονάχα τη δική του αξιοπρέπεια.

25/11/2012
_______________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2012, 15:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
quote:
PanosT
Η κατάντια σου Σωτήρη μου είναι ότι σχολιάζεις ΜΟΝΟ το ουυυυυσσσστ και δεν αντεπιχειρηματολογείς ΠΟΤΕ πάνω στα επιχειρήματά μου, που προηγούνται του ουυυυυυυυυσσστ.

Επειδή το ουστ είναι αυτό που χαρακτηρίζει την συμπεριφορά και τη παιδεία σου . Γιατί κάτω από το λούστρο των όποιων ακαδημαϊκών σου τίτλων , κρύβεται ένα άτομο δίχως παιδεία με συμπεριφορά λούστρου .
quote:
PanosT
Μέχρι να βρεθεί κάποιος όμοιος μου αρκούμαι σ'εσάς.

Άδικα ψάχνεις να βρης troll ανάμεσά μας .
quote:
PanosT
Μ'ότι υλικά βρήκα τέτοιο σπίτι φτιάχνω.

Γιατί ψάχνεις μονίμως μέσα στα σκουπίδια της ΟΟΔΕ .

Υ.Γ.
Το "λούστρος" είναι εντελώς αλληγορικό γιατί ακόμα και οι λούστροι , ένας κλάδος εντίμων βιοπαλαιστών , έχουν αξιοπρεπέστερη συμπεριφορά και πολλές φορές καλύτερη παιδεία από τη δική σου .


Αντεπιχείρημα ΜΗΔΕΝ, αντίλογος ΜΗΔΕΝ και ΜΟΝΟ ΚΛΑΨΑ και ΣΚΟΥΞΙΜΟ.

Βρε Ουυυυυυυστ!!!!

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 19/11/2012 15:11:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2012, 15:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NIKOMAXE επειδή είσαι έξυπνο παιδί ας αφήσουμε τι εννοούσε και τι δεν εννοούσε ο Eumenis και πάμε κατ'ευθειαν στην ταμπακιέρα που είναι ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ Ο macedon τελικά στο βιβλίο του.

Πάρε ένα παλαιότερο ποστάρισμά μου.

Αρχή quote.

quote:
PanosT
Επειδή δεν το καταλάβες στο εξηγώ.
Όλα αυτά που γράφεις είναι διαστρεβλωμένες αποδόσεις τόσο της Κ.Δ και της Π.Δ όσο και των Ιστορικών πηγών που επικαλείσαι και έχουν αντικρουσθεί κατά καιρούς τόσο από εμένα όσο και από άλλα μέλη.

Για παράδειγμα η γενεαλογία της Μαρίας και του Ιωσήφ από Robben και europaios 2 o Πιλάτος και ο ρόλος του στη δίκη από εμένα αλλά και ο Ματθαίος με τον Ιερεμία όπου ο Ματθαίος γράφει για το "ρηθέν" και όχι το "γραφέν".
Για να ήξερες τα "ρηθέντα" macedon θα έπρεπε να ήσουν κοινωνός της Ιεράς Παράδοσης όπου δεν είσαι...

Το "φθηνό δικανικό σου" κολπάκι είναι αυτό macedon.

Όπου συμφωνούν τα Ευαγγέλια είναι "μιλημένα" επειδή είναι "καλά κατασκευασμένα" και ψάχνουμε για εξωχριστιανικές πηγές και όπου δε συμφωνούν (κατά τη διαστρεβλωμένη γνώμη σας πάντα) είναι "κακά κατασκευασμένα" και αποδεικνύουν την "κατασκευή".

Όπου κάτι "συμφωνεί" με την επιχειρηματολογία σας το είπε ο Ιωάννης ο Ματθαίος κτλ και όπου σας χαλάει τη συλλογιστική το έγραψαν οι ανώνυμοι συγγραφείς των Ευαγγελίων.

Όταν κάποιος σου ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ότι το επιχείρημά σου είναι σαθρό απλά σιωπάς και δεν επανέρχεσε στο ίδιο θέμα με τον ίδιο συνομιλητή όσο και αν σε προκαλεί να απαντήσεις.
Αν τα πράγματα ζορίσουν αρκετά για εσένα macedon πετάς ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΠΕΡΙ ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ και αποχωρείς.

Βέβαια το ίδιο σαθρό επιχείρημα το ξαναπαρουσιάζεις στον επόμενο Χριστιανό (ο προηγούμενος το πιο πιθανό είναι να μη γράφει πλέον) και απλά εύχεσαι ότι δεν θα σου απαντήσει με τον ίδιο τρόπο. Αν σε ξαναστριμώξει και ο άλλος πάλι ψελλίζεις αυτά περί χαμηλού επιπέδου και αποσύρεσαι ησύχως...

Για κοίτα εδώ από δικό μου παλαιότερο quote που ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

quote:
PanosT
ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΣΟΥ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ απέναντι σε Robben και Europaios2.

Ξέρεις που καταλήγατε μαζί με το Σωτήρη???

Ότι όλες οι αναφορές των Robben και Europaios2 ήταν από Χριστιανούς Ιστορικούς που είχαν δωροδοκηθεί ή ξεχρέωναν άλλου είδους υποχρεώσεις.

Και δεν είναι μόνο αυτό.
Συνεχίζεις να κάνεις τά ίδια λάθη ελπίζοντας σε διαφορετικό αποτέλεσμα.
Ξέρεις πως ονομάζεται αυτό στη Ψυχιατρική???

Για παράδειγμα.

Αναφέρεις στο thread "Περί δούλων στην Αρχαία Ελλάδα) στο Robben τα εξής (Tα bold δικά μου):

"

quote:

macedon

"Ο Παπίας ούτε ένιωσε ούτε γνώριζε τα ευαγγέλια" (S. Davidson, "Ο Κανόνας της Βίβλου", 1880, σελ. 125).

Αν έχεις τα γραφτά του Παπία, φέρε μας να τα δούμε. Γιατί ο επαγγελματίας χριστιανός Σάκκος αναφέρεται στον Παπία μέσω της αναφοράς του Ευσέβιου, 3 αιώνες μετά. Δεν υπάρχει σωσμένο γραφτό του Παπία, δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτε γι'αυτόν και ο Ευσέβιος βασίζει την μαρτυρία του Παπία σε κάποιον "Ιωάννη πρεσβύτερο" (ο οποίος επίσης δεν γνωρίζουμε τι ήταν ή ποιος ήταν).


"
Το σχετικό λινκ είναι εδώ.
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=4&TOPIC_ID=10468

Σου απαντάει ο Robben στο επόμενό του ποστ.
(Τα bold δικά μου)

"

quote:

Robben

Macedon, πινοκιο.....

quote:
macedon
"Ο Παπίας ούτε ένιωσε ούτε γνώριζε τα ευαγγέλια" (S. Davidson, "Ο Κανόνας της Βίβλου", 1880, σελ. 125).

Αν έχεις τα γραφτά του Παπία, φέρε μας να τα δούμε. Γιατί ο επαγγελματίας χριστιανός Σάκκος αναφέρεται στον Παπία μέσω της αναφοράς του Ευσέβιου, 3 αιώνες μετά. Δεν υπάρχει σωσμένο γραφτό του Παπία, δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτε γι'αυτόν και ο Ευσέβιος βασίζει την μαρτυρία του Παπία σε κάποιον "Ιωάννη πρεσβύτερο" (ο οποίος επίσης δεν γνωρίζουμε τι ήταν ή ποιος ήταν).



Το βιβλιο είναι εδώ……
http://www.gutenberg.org/files/30132/30132-h/30132-h.html
Πριν φτασει σε αυτό το συμπερασμα, ο ιδιος ο συγγραφεας που παραθετεις, γραφει……
‘’He speaks of Matthew and Mark; but it is most probable that he had documents which either formed the basis of our present Matthew and Mark, or were taken into them and written over’’.
‘’But he had no conception of canonical authority attaching to any part of the New Testament. His language implies the opposite, in that he prefers unwritten tradition to the gospel he speaks of. He neither felt the want nor knew the existence of inspired gospels’’.

Δεν γνωριζε τα ευαγγελια, όχι γιατι δεν υπηρχαν, αλλα διοτι ο ιδιος βασιζονταν στην αγραφη παραδοση. Δεν γνωριζε την κανονικοτητα αυτων. Ακομα δεν ειχε οριστικοποιηθει ο κανονας. Μαλιστα (με βαση τις μαρτυριες) ο ιδιος κατεγραψε ότι ακουσε από γνωριμους των αποστολων πρεσβυτερους.
Γραφει ο Ευσεβιος για τον Παπια………’’Κάθε φορα που ερχοταν καποιος που ειχε παρακολουθησει τους πρεσβυτερους, εξακριβωνα τους λογους των πρεσβυτερων,τι ειπε ο Ανδρεας ή τι ο Πετρος ή τι ο Φιλιππος….ή οποιοσδηποτε άλλος από τους μαθητες του Κυριου…..Γιατι δεν ενομιζα ότι θα με ωφελουσαν τοσο πολύ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ οσο αυτά που προερχονται ΑΠΟ ΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΛΟΓΟ, ο οποιος και παραμενει’’. (Ευσεβ. ΙΙΙ, από το εργο του Χ.Κρικωνη ‘’Αποστολικοι Πατερες, σελ 205)
Μαλιστα, παρακατω γινεται αναφορα από τον Ευσεβιο για τον Παπια ότι ο Παπιας μαρτυρουσε το ευαγγελιο του Μαρκου και Ματθαιου……..
‘’Και τουτο ελεγε ο πρεσβυτερος, ο μεν Μαρκος γενομενος ερμηνευτης του Πετρου, ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ με ακριβεια, αλλα όχι με ταξη οσα ενεθυμειτο από εκεινα που ελεχθησαν ή επραχθησαν από τον Χριστο…..Για τον Ματθαιο εχει ειπει τα εξης, ‘’Ο μεν Ματθαιος συνεταξε τα λογια στην εβραικη (αραμαικη) διαλεκτο, ερμηνευσε δε αυτά ο καθενας, όπως μπορουσε’’. (σελ 209 του ιδιου εργου).

Δεν εχουν διασωθει γραπτα του Παπια. Υπαρχουν όμως αποσπασματα του εργου του σε εργα αλλων.
Ο Σακκος αναφερεται στον Παπια μεσα από την αναφορα του Ευσεβιου που ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ αποσπασμα του εργου του.

Στο εργο που με παραπεμπεις (στην διαδυκτιακη μορφη του) εχει παραπομπη που λεει ότι αυτά που παραθετει ο Ευσεβιος είναι αποσπασματα από εργο του Παπια…..
‘’ A small body of literature originating in the fragment of Papias preserved by Eusebius (Hist. Eccles. iii, 39, 1-4) has appeared; though it is difficult to obtain satisfactory conclusions’’. (Υποσημειωση 161)
Συμφωνα με τον Παπια (όπως μας διασωζεται το αποσπασμα του ιδιου από τον Ευσεβιο), ο Παπιας εδινε μεγαλη προσοχη στο τι ακουγε και εξακριβωνε αυτά που ακουγε. Το αναφερει παραπανω ο Ευσεβιος στο αποσπασμα του Παπια που παραθετει. Αρα δεν εχει σημασια στο αν δεν γνωριζουμε για τον Ιωαννη τον πρεσβυτερο. Ηξερε ο Παπιας ο οποιος και ηταν προσεκτικος στο τι ακουγε και κατεγραφε.
Στο ιδιο εργο όμως (αναφορικα με την υπαρξη των ευαγγελιων ) αναφέρονται και αλλα…..
Για παραδειγμα στο εργο που εδωσες γραφει….
‘’Barnabas (about 119 A.D.) has but one quotation from the New Testament, if, indeed, it be such. Apparently, Matthew xx. 16 or xxii. 14 is introduced by “as it is written,” showing that the gospel was considered Scripture’’
Ο συγγραφεας της επιστολης του ‘’Βαρναβα’’ (119 μ Χ) παραθετει από το ευαγγελιο του Ματθαιου γεγοντας την φραση ‘’είναι γραμμενο’’, κατι που δειχνει ότι υπηρχε το ευαγγελιο νωριτερα!!
Παρολα αυτά, ΗΔΗ σου εχω δειξει παραθεματα από τα ευαγγελια σε μεταποστολικα γραπτα του 96 μ Χ, του 100 μ Χ και του 107 μ Χ. Που σημαινει ότι τα ευαγγελια ΗΔΗ υπηρχαν. Είναι του πρωτου αιωνα. Αυτό λεει η διεθνης βιβλιογραφια και οι κριτικοι του κειμενου. Αν διαφωνεις, διαφωνησε. Εγω στηριζομαι σε βιβλιογραφια, την οποια και εχω παραθεσει.


"

Το λινκ εδώ
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=5&TOPIC_ID=10468

(Καλά, ΤΡΕΛΛΟ DEJA VU μιλάμε!!!)

Η απάντηση του Robben ήταν στην 5η σελίδα του thread.
To thread έφτασε τελικά στις 13 σελίδες.

Πόσες φορές macedon αναφέρθηκες ΞΑΝΑ στο εν λόγω βιβλίο του Davidson???

KAMMIA
MHΔΕΝ
ΤΙΠΟΤΑ

Μια ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΗ αναφορά που ΒΟΛΕΥΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ!!!
Για τα υπόλοιπα σημεία του Davidson???
Γαργάρες κωλοτούμπες και τα συναφή...

Κάποιος νοήμων θα νόμιζε ότι κατάλαβες το λάθος και δεν επανήλθες.
ΑΜ ΔΕ!!!

Εκεί!
ΜΙΣΟΣ και ΤΥΦΛΩΣΗ!
Το επανέφερες (τουλάχιστον) σε εμένα στο thread των 12 θεών ΑΥΤΟΥΣΙΟ.

"

quote:

macedon

quote:
PanosT
Αυτό το 155 το διάβασες σε ΆΛΛΗ μελέτη???

Αυτό το 155 προκύπτει από την μελέτη της εκκλησιαστικής Ιστορίας. Η πρώτη αναφορά που έχουμε για το ευαγγέλιο του Ματθαίου είναι από τον Παπία (Ευσέβιος, "Εκκλησιαστική Ιστορία", 3.39.24).

Ο Παπίας έγραψε στο δεύτερο μισο του 2ου αιώνα αλλά περιγράφει το ευαγγέλιο του Ματθαίου σαν "συλλογή των λεγομένων του Ιησού" ενώ το ευαγγέλιο του Ματθαίου που έχουμε είναι πολύ διαφορετικό. . Κι ενώ έχουμε την πρώτη αναφορά στο ευαγγέλιο του Ματθαίου, η αναφορά δεν ταιριάζει με το περιεχόμενο του ευαγγελίου, οδηγώντας μας στο συμπέρασμα πως ο Παπίας δεν είχε ιδέα για το ευαγγέλιο του Ματθαίου (S. Davidson, "The Canon of the Bible", 1880, σ. 125)

Ακόμη κι έτσι όμως, μπορούμε να δεχτούμε κατά συνθήκη ότι όντως, ο Παπίας αναφερόταν στο κανονικό ευαγγέλιο του Ματθαίου, γιατί διαφορετικά ο χρόνος συγγραφής είναι πολύ μεταγενέστερος.


"

Το λινκ εδώ
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=11153&whichpage=4&ARCHIVE=

ΕΔΩ ΤΟ ΚΟΨΕ-ΡΑΨΕ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ.
Δεν σου τα είπε καθαρά και ξάστερα ο Robben?
Αν όχι γιατί δεν επανήλθες TOTE με ΑΝΤΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ στο Robben???

Φαινεται λοιπόν ξεκάθαρα ότι ακολουθείς copy-paste την ΙΔΙΑ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ.
Αυτή είναι η ΕΒΡΑΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ είτε το ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ είτε ΟΧΙ.
Είτε το ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ είτε ΟΧΙ.


Κατάλαβες macedon???

Ο εχθρός του ταχυδακτυλουργού είναι ο χρόνος και ο δικός σου ο χρόνος έχει παρέλθει macedon...

Το πσστ του Robben έχει ημερομηνία 25/1/2010 και το δικό μου 13/1/2012.

Τέλος ο "ανώνυμος ντεκορατερ και η Αμερικανίδα νοικοκυρά" είναι οι πηγές που μας εμφάνισες για να αποδείξεις την...πλαστογραφία του Τάκιτου!

Και εκεί μετά τον τεράστιο Ιστορικό Mendell που εμφάνισα εγώ ως πηγή εξαφανίστηκες ησύχως περιμένοντας τον επόμενο Χριστιανό για να του γράψεις ΤΑ ΙΔΙΑ περί Τάκιτου.


Τέλος quote με το λινκ να είναι εδώ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11423&whichpage=2&ARCHIVE=

Το'πιασες ΝΙΚΟΜΑΧΕ???

Το 2010 ο macedon

α) ΑΠΟΣΤΟΜΩΝΕΤΑΙ από Robben και δε ψελλίζει ΟΥΔΕΝ στο υπόλοιπο του thread παρά τις εκκλήσεις του Robben για αντίλογο,

β) το 2011 εκδίδει το βιβλίο του ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ και

γ) το 2012 έρχεται ΚΑΙ σε μένα να μου αναφέρει ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ

και όταν τον παραπέμπω στις παλιές συζητήσεις με το Robben ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΕ εκ νέου που σημαίνει ότι ακόμα και ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ δεν έχει βρει ΑΝΤΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ κάτι που όμως ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΜΠΟΔΙΣΕ να το περιλάβει στο βιβλίο του...

Αυτά θα έπρεπε να σε απασχολούν ΝΙΚΟΜΑΧΕ για το macedon και όχι τι καταλαβαίνω εγώ ή τι εννοούσε ο....Eumenins.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 19/11/2012 15:33:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2012, 18:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτά θα έπρεπε να σε απασχολούν ΝΙΚΟΜΑΧΕ για το macedon και όχι τι καταλαβαίνω εγώ ή τι εννοούσε ο....Eumenins.

Είσαι σοβαρός τώρα Πάνο?

Νομίζεις οτι ενδιαφέρει τον macedon και εμένα,τι είπαν ή τι λένε ή τι θα πουν οι ανωτέρω συνδίκτυοι,εσού συμπεριλαμβανομένου,περί μιας θρησκείας που βασίζεται σε ανύπαρκτα ή μάλλον κατασκευασμένα,πρωταγωνιστικά πρόσωπα και ιδέες?

Πρόσωπα που πρεσβεύουν το μίσος,τον φθόνο,την υποταγή,ενδεδυμένα με την προβιά του αμνού,ενω το αμέσως απο κάτω ένδυμά τους,είναι το τομάρι του λύκου?

Για μένα είναι αρκετα ΔΥΟ μόνο "κλειδιά",αρκετά για να απορρίψω την χριστιανική θρησκεία ειδικά και όλες γενικά.

Α) Ο χριστιανισμός επεβλήθη χάριν γεωπολιτικών συμφερόντων και όχι χάριν της αγάπης και αλληλεγγύης,υπερ της ανθρωπότητας.

Β) Ούδείς σύγχρονος του υποτιθέμενου πρωταγωνιστή,δεν εξήρε δια του γραπτού λόγου,τις "θεϊκές" του ιδιότητες.

Ολα τα υπόλοιπα είναι παραμύθια για νηπιακές ηλικίες και ανεγκέφαλους πιστούς!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2012, 18:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αυτά θα έπρεπε να σε απασχολούν ΝΙΚΟΜΑΧΕ για το macedon και όχι τι καταλαβαίνω εγώ ή τι εννοούσε ο....Eumenins.

Είσαι σοβαρός τώρα Πάνο?

Νομίζεις οτι ενδιαφέρει τον macedon και εμένα,τι είπαν ή τι λένε ή τι θα πουν οι ανωτέρω συνδίκτυοι,εσού συμπεριλαμβανομένου,περί μιας θρησκείας που βασίζεται σε ανύπαρκτα ή μάλλον κατασκευασμένα,πρωταγωνιστικά πρόσωπα και ιδέες?


Εσύ ΝΙΚΟΜΑΧΕ έχεις μιλήσει για πολλά άλλα θέματα πλην Χριστιανισμού οπότε δικαιούσαι να λες πως δεν σ'ενδιαφέρει η αντίθετη άποψη (την οποία θέση βέβαια μάχεσαι αλλά τέλοσπάντων).

Ούτε βιβλίο (και μάλιστα με άλλον να παίρνει το οικονομικό ρίσκο (!?!) για τα αντιχριστιανικά σου αισθήματα έχεις γράψει.

Ο macedon αν εξαιρέσεις κάτι ψελλίσματα περί Εθνικισμού, όπου και από εκεί ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ όλα τα υπόλοιπα ποστς του είναι για Χριστιανισμό.

Μέχρι και "βιβλίο" έγραψε ο άνθρωπος για κάτι που μισεί και απεχθάνεται και όχι για να καταθέσει και να επικοινωνήσει τις θέσεις του περί "αθεισμού" (λέμε και καμμία...) με άλλους άθεους!

Αν δεν τον ενδιαφέρουν οι αντίθετες απόψεις ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ να γράφει το ρυπαρογράφημά του ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ Ή ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Ο ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ και να μη συμμετέχει στο thread "Μύθος και Θρησκεία"

Παγκόσμια συγγραφική τακτική και αυτό που χρεώνεις στο macedon πάντως...

Αλλιώς αν μπαίνει στη διαδικασία της δημόσιας έκθεσης στο forum ας βρίσκει λίγο ανδρισμό έστω και δανεικό και ας απαντά....

Αλλιώς να τα λέτε μεταξύ σας από το τηλεφώνο και συμφωνώντας απολύτως να πέφτετε χαρούμενοι για νάνι...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 19/11/2012 18:45:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2012, 19:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάμε και επί της ουσίας.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Α) Ο χριστιανισμός επεβλήθη χάριν γεωπολιτικών συμφερόντων και όχι χάριν της αγάπης και αλληλεγγύης,υπερ της ανθρωπότητας.

Πρώτη φορά ακούω για ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ που στηρίχτηκαν το 300+ μ.Χ στο 0,000001% του πληθυσμού το οποίο περιελάμβανε σκλάβους, κακοποιούς του κοινού Ποινικού Δικαίου και χαμηλού μορφωτικού και οικονομικού και ταξικού επιπέδου (κατ'εσάς πάντα), πήγαν κόντρα στο 99,999999% του πληθυσμού και μάλιστα με φωτιά και τσεκούρι και τελικώς να ...επικράτησαν!!!!

Βέβαια αν πρόσεχες τον αντίλογο που ήδη απαξίωσες ίσως να είχες μάθει κάτι περισσότερο...

quote:

Β) Ούδείς σύγχρονος του υποτιθέμενου πρωταγωνιστή,δεν εξήρε δια του γραπτού λόγου,τις "θεϊκές" του ιδιότητες.

Ολα τα υπόλοιπα είναι παραμύθια για νηπιακές ηλικίες και ανεγκέφαλους πιστούς!


Βρε συ, εδώ δεν σε αφήνουν να μάθεις για τον Αιθέρα και θα σε άφηναν να έχεις πρόσβαση σε πηγές για ένα τέτοιο θέμα ΑΝ θεωρήσεις σαν υπόθεση εργασίας ότι είναι Αλήθεια...

Και πάλι αν πρόσεχες τον αντίλογο που ήδη απαξίωσες ίσως να είχες γίνει λίγο σοφότερος...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 19/11/2012 21:29:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2012, 20:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η νεότερη ψυχολογία παραδέχεται ότι τα πρώτα πέντε χρόνια της ζωής του παιδιού έχουν μεγάλη σημασία στην όλη διαμόρφωση του χαρακτήρα του. Τα πρώτα βιώματα του παιδιού, οι επιδράσεις που δέχεται μέσα στον οικογενειακό χώρο και ιδιαίτερα από τους γονείς του, επηρεάζουν βαθιά την ψυχή του και προδιαγράφουν την προσωπικότητα του ως ενήλικου.
Οι ψυχικές ανωμαλίες των ενηλίκων έχουν τις ρίζες τους συχνά στα πρώτα χρόνια της ζωής τους. Επίσης στα πρώτα χρόνια της ζωής του, το παιδί μαθαίνει πολύ περισσότερα απ' ο,τι μαθαίνει σ' όλα τα μετέπειτα χρόνια των σπουδών του. Αυτά, τα τόσο κρίσιμα χρόνια, κατά τα οποία τίθενται οι βάσεις της ψυχοσωματικής υγείας του και χτίζονται σταθερά τα θεμέλια του χαρακτήρα του, το παιδί τα διέρχεται κυρίως μέσα στο οικογενειακό περιβάλλον.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2012, 21:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Η νεότερη ψυχολογία παραδέχεται ότι τα πρώτα πέντε χρόνια της ζωής του παιδιού έχουν μεγάλη σημασία στην όλη διαμόρφωση του χαρακτήρα του. Τα πρώτα βιώματα του παιδιού, οι επιδράσεις που δέχεται μέσα στον οικογενειακό χώρο και ιδιαίτερα από τους γονείς του, επηρεάζουν βαθιά την ψυχή του και προδιαγράφουν την προσωπικότητα του ως ενήλικου.
Οι ψυχικές ανωμαλίες των ενηλίκων έχουν τις ρίζες τους συχνά στα πρώτα χρόνια της ζωής τους. Επίσης στα πρώτα χρόνια της ζωής του, το παιδί μαθαίνει πολύ περισσότερα απ' ο,τι μαθαίνει σ' όλα τα μετέπειτα χρόνια των σπουδών του. Αυτά, τα τόσο κρίσιμα χρόνια, κατά τα οποία τίθενται οι βάσεις της ψυχοσωματικής υγείας του και χτίζονται σταθερά τα θεμέλια του χαρακτήρα του, το παιδί τα διέρχεται κυρίως μέσα στο οικογενειακό περιβάλλον.

Δεν πρόκειται να σας λυπηθώ, οποιαδήποτε δικαιολογία και αν μου φέρετε από την τραυματισμένη παιδική σας ηλικία!

Είστε ενήλικες πλέον και μάθετε να συμπεριφέρεστε και να διαλέγεσθε ως τέτοιοι με τους υπόλοιπους συνομιλητές σας!

Όταν σας λένε να φέρνετε πηγές να τις φέρνετε, όταν σας θέτουν ερωτήματα στα πλαίσα του διαλόγου να απαντάτε καθώς και όταν εσείς θέτετε ερωτήματα ή παρουσιάζετε τις θέσεις απεναντί τους να είστε εις θέσιν να ακούσετε πολιτισμένα και δίχως αλλαλαγμούς και άναρθρες κραυγές τις απαντήσεις και την αντίθετη άποψη που εκφέρουν.

Τέλος, αδυναμία εκφοράς αντιλόγου και αντεπιχειρημάτων ΔΕΝ σημαίνει ταυτόχρονη

α) εξύβριση του συνομιλητή μας.

β) αλλαγή θέματος και εκτροπή της συζήτησης.

Κρίμα λοιπόν που ως παιδιά αντιμετωπίσατε τόσες δυσκολίες και δεν μπορείτε να συμμετάσχετε επί ίσοις όροις σε αξιόπιστο διάλογο ενηλίκων...

Έχετε την αμέριστη συμπόνοια, συμπάθεια και συμπαράστασή μου αλλά δεν θα κατεβώ εγώ σε διάλογο μωρών αλλά εσείς θα πρέπει να ανεβείτε σε διάλογο ενηλίκων!

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 19/11/2012 21:27:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2012, 01:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρώτη φορά ακούω για ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ που στηρίχτηκαν το 300+ μ.Χ στο 0,000001% του πληθυσμού το οποίο περιελάμβανε σκλάβους, κακοποιούς του κοινού Ποινικού Δικαίου και χαμηλού μορφωτικού και οικονομικού και ταξικού επιπέδου (κατ'εσάς πάντα), πήγαν κόντρα στο 99,999999% του πληθυσμού και μάλιστα με φωτιά και τσεκούρι και τελικώς να ...επικράτησαν!!!!

Δεν αξίζει ούτε τον κόπο της πληκτρολόγησης μια απάντηση σε αυτο.
Συνεπώς...!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2012, 12:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Πρώτη φορά ακούω για ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ που στηρίχτηκαν το 300+ μ.Χ στο 0,000001% του πληθυσμού το οποίο περιελάμβανε σκλάβους, κακοποιούς του κοινού Ποινικού Δικαίου και χαμηλού μορφωτικού και οικονομικού και ταξικού επιπέδου (κατ'εσάς πάντα), πήγαν κόντρα στο 99,999999% του πληθυσμού και μάλιστα με φωτιά και τσεκούρι και τελικώς να ...επικράτησαν!!!!

Δεν αξίζει ούτε τον κόπο της πληκτρολόγησης μια απάντηση σε αυτο.
Συνεπώς...!!!


Καταλαβαίνω το δύσκολο της θέσης σου και δεν χρειάζεται να δικαιολογείσαι σε εμένα καθώς ξέρεις ότι σε συμπαθώ.

Ειλικρινά όμως ΝΙΚΟΜΑΧΕ μπορείς να μου φέρεις ένα βιβλίο Κυβερνητικής διαχρονικώς και παγκοσμίως που να αναφέρει ως σχέδιο επιβολής γεωπολιτικών συμφερόντων τον όποιο τρόπο υπαινίσεσαι ότι έγινε με το Χριστιανισμό?

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 20/11/2012 12:02:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy