ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Πως γινεται να γινω μαγισσα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2013, 00:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Camelot εχει τεράστια διαφορά το χθες με το σήμερα
"χθες" δεν υπήρχε Harry Potter
μόνο μερικές ιστορίες για νεράιδες και μέρη που ... "κρατούσαν"
που αν ήσουν τυχερός, θα άκουγες σε κάποιο καφενείο στο χωριό!

Σήμερα, ο αρκετά πιο εύθραυστος νεος/α έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να ενθουσιαστεί απο αυτά που μπορεί να κάνει ένας "μάγος",
και να θέλει να ακολουθήσει τα (υποτιθέμενα) βήματα του
παρά στα "παλιά" τα χρόνια, οπου τέτοιες ιστορίες μεταδίδονταν ως κάτι κακό.

τέλος πάντων, υπάρχουν πολλές απόψεις
(οι εξής δυο που ανέφερα σε προηγούμενο post)
εχω νομίζω το δικαίωμα να ανήκω στην πρώτη...
άλλωστε έχουμε πανω απο 20-30 παρόμοια θέματα που εχουν απασχολήσει το forum στο παρελθόν ... εχω βαρεθεί να λεω τα ίδια και τα ίδια


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2013, 04:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι πιστευω οτι οποιος συμμετεχει σ αυτο το σαιτ το κανει γτ του αρεσει κ θελει να ενημερωθει ανταλαξει αποψεις περι μεταφυσικων καταστασεων,και η μαγεια υποκεινται σ αυτη τη κατηγορια.
κ δε αναφερομαι σε αστεια θεματα οπως αυτο ενος μικρου κοροτσιου. αλλα στη μαγεια στη σοβαρη μορφη της.


Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2013, 12:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ναι πιστευω οτι οποιος συμμετεχει σ αυτο το σαιτ το κανει γτ του αρεσει κ θελει να ενημερωθει ανταλαξει αποψεις περι μεταφυσικων καταστασεων,και η μαγεια υποκεινται σ αυτη τη κατηγορια.
κ δε αναφερομαι σε αστεια θεματα οπως αυτο ενος μικρου κοροτσιου. αλλα στη μαγεια στη σοβαρη μορφη της.
Για δώσε μου ένα παράδειγμα... για να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς (εσύ) όταν μιλάς για τη μαγεία στη σοβαρή μορφή τηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2013, 12:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde τελικά η ηλικία δεν κρύβεται

AitheroVamon απο αυτην την πλευρά έχεις δίκιο διότι οι κακές νεράιδες αποθάρρυναν τα παιδιά να ασχοληθούν με τέτοια θέματα και να τα φοβούνται. Πάλι όμως δε θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται με τέτοια "σκληρότητα" οι άνθρωποι που πιστεύουν πως μπορούν να πετούν πανω σε μια ξύλινη σκούπα. Ακούγεται αστείο, συνεχίζει όμως να είναι μια άποψη. Άσε τον τρελό στην τρέλα του που λένε...

erzebet_bathory Κοίτα, αν όλοι όσοι συμμετείχαν σε αυτό το φόρουμ πίστευαν στη μαγεία τότε δε θα γινόταν ουσιαστικός διάλογος και δε θα είχε πλάκα. Αν δεν υπήρχαν αυτα τα "αρχαία" μέλη, τα οποία μέσα απο ανταλλαγές απόψεων και προσωπικές έρευνες κατέληξαν πως δεν υπάρχει μαγεία (ή τουλάχιστον με την έννοια που πιστεύω εγώ ή εσυ) και αντιμετωπίζουν σχεδόν τα πάντα με τη λογική, ακόμα θα πιστεύαμε πως τα πιο απλά πράγματα που μας συνέβησαν οφείλονται σε υπερφυσικές δυνάμεις. Αν όλοι εδώ μέσα πίστευαν στη μαγεία δε θα ήταν φόρουμ ανταλλαγής απόψεων αλλα μαγικών συνταγών. Δεν έχει πιο πολύ πλάκα να προσπαθείς να πείσεις τους "άπιστους" πως υπάρχει μαγεία (ή το αντίθετο);

Our seasons are reversed... My spring... Your fall...

Edited by - Camelot on 01/02/2013 13:30:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2013, 13:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
erzebet_bathory Κοίτα, αν όλοι όσοι συμμετείχαν σε αυτό το φόρουμ πίστευαν στη μαγεία τότε δε θα γινόταν ουσιαστικός διάλογος και δε θα είχε πλάκα. Αν δεν υπήρχαν αυτα τα "αρχαία" μέλη, τα οποία μέσα απο ανταλλαγές απόψεων και προσωπικές έρευνες κατέληξαν πως δεν υπάρχει μαγεία (ή τουλάχιστον με την έννοια που πιστεύω εγώ ή εσυ) και αντιμετωπίζουν σχεδόν τα πάντα με τη λογική
..Κάποιος που δεν πιστεύει στην μαγεία, πρέπει τουλάχιστον να είναι ρεαλιστής.
..Κάποιος που πιστεύει στην μαγεία πρέπει να είναι περισσότερο ρεαλιστής από αυτόν που δεν πιστεύει.
Αυτό είναι κάτι που λίγοι καταλαβαίνουν..
quote:
τα οποία μέσα απο ανταλλαγές απόψεων και προσωπικές έρευνες κατέληξαν πως δεν υπάρχει μαγεία (ή τουλάχιστον με την έννοια που πιστεύω εγώ ή εσυ) και αντιμετωπίζουν σχεδόν τα πάντα με τη λογική, ακόμα θα πιστεύαμε πως τα πιο απλά πράγματα που μας συνέβησαν οφείλονται σε υπερφυσικές δυνάμεις.
Μα όντως οφείλονται σε υπερφυσικές δυνάμεις... είναι οι φυσικές δυνάμεις που δεν γνωρίζουμε.
Ο επιστήμονας με τον μάγο διαφέρουν στο εξής. Ο επιστήμονας χρησιμοποιεί ένα εργαστήριο, δηλαδή έναν χώρο, π.χ. ένα δωμάτιο ή μια ολόκληρη έκταση, για να κάνει τα πειράματά του και να βρει την αλήθεια.
Ο μάγος κάνει το ίδιο πράγμα, μόνο που το εργαστήριο που χρησιμοποιεί είναι το σώμα του, ο χώρος του είναι η καρδιά του, το εργαλείο του είναι το μυαλό του κλπ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2013, 16:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr
quote:
Μα όντως οφείλονται σε υπερφυσικές δυνάμεις... είναι οι φυσικές δυνάμεις που δεν γνωρίζουμε.
Ο επιστήμονας με τον μάγο διαφέρουν στο εξής. Ο επιστήμονας χρησιμοποιεί ένα εργαστήριο, δηλαδή έναν χώρο, π.χ. ένα δωμάτιο ή μια ολόκληρη έκταση, για να κάνει τα πειράματά του και να βρει την αλήθεια.
Ο μάγος κάνει το ίδιο πράγμα, μόνο που το εργαστήριο που χρησιμοποιεί είναι το σώμα του, ο χώρος του είναι η καρδιά του, το εργαλείο του είναι το μυαλό του κλπ.

Πολύ ωραία. Όμως τα αποτελέσματα της μαγείας είναι και στην ύλη μέσω νόμων που δεν γνωρίσουμε, ή μόνο επιδρά πάνω στην προσωπικότητά μας και κατ' επέκταση στις σχέσεις (και την επιρροή) που έχουμε με τους ανθρώπους γύρω μας; Γιατί εγώ τείνω να καταλήξω οτι συμβαίνει το δεύτερο μονάχα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2013, 17:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Earendil
Πολύ ωραία. Όμως τα αποτελέσματα της μαγείας είναι και στην ύλη μέσω νόμων που δεν γνωρίσουμε, ή μόνο επιδρά πάνω στην προσωπικότητά μας και κατ' επέκταση στις σχέσεις (και την επιρροή) που έχουμε με τους ανθρώπους γύρω μας; Γιατί εγώ τείνω να καταλήξω οτι συμβαίνει το δεύτερο μονάχα..
Η μαγεία δεν περιορίζεται. Υπάρχουν κάποιοι τρόποι να επηρεάζεις την ύλη, αυτό σχετίζεται με την energy work, αλλά δεν με απασχόλησε τόσο όσο το δεύτερο που αναφέρεις.
Το ζήτημα είναι ο άνθρωπος να πετύχει να γίνει άνθρωπος. Και παραπέρα, να γίνει εντελώς ελεύθερος.
Απο 'κει και πέρα, το να κυνηγά κάποιος μεταφυσικά επιτεύγματα, είναι απο μόνο του σύμπτωμα της μη-ελευθερίας. Σε αυτή η περίπτωση ο "μάγος" θα ήταν καλύτερο να προσπαθήσει να πετύχει την διάλυση όλων των αιτιών που τον οδηγούν στο να κυνηγά την αναγνώριση, τα υλικά επιτεύγματα κτλπ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2013, 20:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Dr Jekyll Mr Hyde τελικά η ηλικία δεν κρύβεται

AitheroVamon απο αυτην την πλευρά έχεις δίκιο διότι οι κακές νεράιδες αποθάρρυναν τα παιδιά να ασχοληθούν με τέτοια θέματα και να τα φοβούνται. Πάλι όμως δε θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται με τέτοια "σκληρότητα" οι άνθρωποι που πιστεύουν πως μπορούν να πετούν πανω σε μια ξύλινη σκούπα. Ακούγεται αστείο, συνεχίζει όμως να είναι μια άποψη. Άσε τον τρελό στην τρέλα του που λένε...

erzebet_bathory Κοίτα, αν όλοι όσοι συμμετείχαν σε αυτό το φόρουμ πίστευαν στη μαγεία τότε δε θα γινόταν ουσιαστικός διάλογος και δε θα είχε πλάκα. Αν δεν υπήρχαν αυτα τα "αρχαία" μέλη, τα οποία μέσα απο ανταλλαγές απόψεων και προσωπικές έρευνες κατέληξαν πως δεν υπάρχει μαγεία (ή τουλάχιστον με την έννοια που πιστεύω εγώ ή εσυ) και αντιμετωπίζουν σχεδόν τα πάντα με τη λογική, ακόμα θα πιστεύαμε πως τα πιο απλά πράγματα που μας συνέβησαν οφείλονται σε υπερφυσικές δυνάμεις. Αν όλοι εδώ μέσα πίστευαν στη μαγεία δε θα ήταν φόρουμ ανταλλαγής απόψεων αλλα μαγικών συνταγών. Δεν έχει πιο πολύ πλάκα να προσπαθείς να πείσεις τους "άπιστους" πως υπάρχει μαγεία (ή το αντίθετο);

Our seasons are reversed... My spring... Your fall...

Edited by - Camelot on 01/02/2013 13:30:50


φισικα κ ΟΧΙ. εγω πιστευω αυτο που πιστευω.. εχω τη αποψη μου... κ αδιαφορω αν συμφωνουν η διαφωνουν μαζι μου. σιγα μη χαλαω ενεργεια να προσπαθησω να πεισω τους αλλους με τα δικα μου πιστευω. ουτε καν.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2013, 21:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
erzebet_bathory Απεστάλη: 01/02/2013, 04:32:27
...ναι πιστευω οτι οποιος συμμετεχει σ αυτο το σαιτ το κανει γτ του αρεσει κ θελει να ενημερωθει ανταλαξει αποψεις περι μεταφυσικων καταστασεων...

και ακολουθεί η αυτοαναίρεση

quote:
erzebet_bathory Απεστάλη: 01/02/2013, 20:45:19
εγω πιστευω αυτο που πιστευω.. εχω τη αποψη μου... κ αδιαφορω αν συμφωνουν η διαφωνουν μαζι μου. σιγα μη χαλαω ενεργεια να προσπαθησω να πεισω τους αλλους με τα δικα μου πιστευω. ουτε καν.

Απο πότε η συμμετοχή σε ενα χώρο ανταλλαγής απόψεων
(σύμφωνα με την πρώτη σου ανάρτηση)
είναι σπατάλη ενέργειας (?) κι αν ναι, ποιος ο λόγος συμμετοχής σου σε αυτόν ?



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2013, 21:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιθηρ
Απο πότε η συμμετοχή σε ενα χώρο ανταλλαγής απόψεων
(σύμφωνα με την πρώτη σου ανάρτηση)
είναι σπατάλη ενέργειας (?) κι αν ναι, ποιος ο λόγος συμμετοχής σου σε αυτόν ?

Ρώτα τον Ντοτόρο...ξέρει αυτός.Ειδικά όταν συζητά τέτοια θέματα με τον...εαυτό του!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2013, 22:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον.. ειμαι σαφης σε οτι γραφω. οποιος δε καταλαβαινει τα γραφομενα μου δικο του θεμα. σπαταλη ενεργειας ειναι για μενα να πεισω τους αλλους για αυτα που πιστευω εγω. ειναι κατι που δεν μ ενδιαφερει να κανω.


υγ
μην με ζαλιζετε.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2013, 00:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Η μαγεία δεν περιορίζεται. Υπάρχουν κάποιοι τρόποι να επηρεάζεις την ύλη, αυτό σχετίζεται με την energy work, αλλά δεν με απασχόλησε τόσο όσο το δεύτερο που αναφέρεις.
Το ζήτημα είναι ο άνθρωπος να πετύχει να γίνει άνθρωπος. Και παραπέρα, να γίνει εντελώς ελεύθερος.
Απο 'κει και πέρα, το να κυνηγά κάποιος μεταφυσικά επιτεύγματα, είναι απο μόνο του σύμπτωμα της μη-ελευθερίας. Σε αυτή η περίπτωση ο "μάγος" θα ήταν καλύτερο να προσπαθήσει να πετύχει την διάλυση όλων των αιτιών που τον οδηγούν στο να κυνηγά την αναγνώριση, τα υλικά επιτεύγματα κτλπ.

Συμφωνώ οτι το ζήτημα είναι να προσπαθήσει ο άνθρωπος να γίνει άνθρωπος, απλώς σκεφτόμουν οτι βλέποντας χειροπιαστά αποτελέσματα της μαγείας επί της ύλης, αυτό ίσως να βοηθούσε μια αδύναμη πίστη ενός ανθρώπου.

Αν και αυτός ο τρόπος να ενισχύσεις την πίστη σου μου φαίνεται λίγο μέσω Λαμίας, και στην πραγματικότητα το μόνο χρειάζεται να κάνεις είναι να στοχαστείς/διαλογιστείς πάνω σε διάφορα νοήματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2013, 00:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Earentil
Συμφωνώ οτι το ζήτημα είναι να προσπαθήσει ο άνθρωπος να γίνει άνθρωπος, απλώς σκεφτόμουν οτι βλέποντας χειροπιαστά αποτελέσματα της μαγείας επί της ύλης, αυτό ίσως να βοηθούσε μια αδύναμη πίστη ενός ανθρώπου.

Δεν υφίσταται μαγεία επι της ύλης.Οτι και να θέλεις να πείς υπάρχει εξήγηση.Είτε της παρούσης, είτε της μελλοντικής επιστήμης.
πάντως μαγεία δεν είναι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2013, 12:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υφίσταται μαγεία επι της ύλης.Οτι και να θέλεις να πείς υπάρχει εξήγηση.Είτε της παρούσης, είτε της μελλοντικής επιστήμης.
πάντως μαγεία δεν είναι.
Εγώ πάλι δεν έχω ανάγκη απο εξηγήσεις, έχω ανάγκη απο αποτελέσματα.
quote:
Earendil
Συμφωνώ οτι το ζήτημα είναι να προσπαθήσει ο άνθρωπος να γίνει άνθρωπος, απλώς σκεφτόμουν οτι βλέποντας χειροπιαστά αποτελέσματα της μαγείας επί της ύλης, αυτό ίσως να βοηθούσε μια αδύναμη πίστη ενός ανθρώπου.
Κοίταξε, χειροπιαστά αποτελέσματα βρίσκεις κάνοντας energy work, δουλεύοντας με τον σπόρο.
Αυτοί που περιμένουν αποτελέσματα κάνοντας π.χ. τελετουργική μαγεία, θα περιμένουν πάρα πολύ καιρό αν αυτό δε το συνοδεύσουν με σοβαρό energy work. Γιατί δεν έχει ενέργεια η "μαγεία" τους.
Energy work είναι και το pranayama, που διδάσκουν σχεδούν παντού, αλλά από την άλλη είναι λίγο απαρχαιωμένες οι μέθοδη που προτείνουν. Όχι οτι δεν έχουν αποτέλεσμα, αλλά δεν σε βοηθάνε πολύ να αναπτύξεις τον σπόρο.
quote:
Αν και αυτός ο τρόπος να ενισχύσεις την πίστη σου μου φαίνεται λίγο μέσω Λαμίας, και στην πραγματικότητα το μόνο χρειάζεται να κάνεις είναι να στοχαστείς/διαλογιστείς πάνω σε διάφορα νοήματα.
Κοίταξε, τα νοήματα δε σημαίνει οτι θα σου δώσουν πίστη, φυσικά ο διαλογισμός γενικά είναι το "καθημερινό ψωμί του σοφού" no doubt, αλλά ο διαλογισμός πρεπει να είναι διαλογισμός, ο διαλογισμός πάνω σε νοήματα, είναι διαλογισμός πάνω σε νοήματα (κάπως διαφορετικό) κτλπ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2013, 20:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Earendil
Εδώ μπορείς να δείς την δύναμη που που μπορεί να αποκτίσει κάποιος πάνω στην ύλη κάνοντας energy work (και άλλα γυμνάσια):
True power of shaolin kung fu
Αυτά που μπορούν να κάνουν αυτοί οι Σαολίν, κάνουν τις δυτικές πολεμικές τέχνες να μοιάζουν με ξύλο μεταξύ νηπίων.

Όμως αν περιμένεις να γίνεις Shaolin Master για να αποκτίσεις πίστη, τότε μάλλον θα περιμένεις για πολύ καιρό...
Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι δε πρέπει να μαθαίνουμε και να κάνουμε energy work. Είναι το καθημερινό ψωμί του σοφού, σε μεγαλύτερη κυριολεξία.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/02/2013 21:03:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2013, 01:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Okay Dr.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2013, 08:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι δε πρέπει να μαθαίνουμε και να κάνουμε energy work. Είναι το καθημερινό ψωμί του σοφού, σε μεγαλύτερη κυριολεξία.


Δηλαδή εσυ μαθαίνεις και κάνεις energy work?

Our seasons are reversed... My spring... Your fall...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2013, 15:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή εσυ μαθαίνεις και κάνεις energy work?
Κάνω, ναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2013, 18:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάνω, ναι.

Τωρα ζήλεψα... Πηγαίνεις σε κάποια σχολή; Στο ίντερνετ που έψαξα λέει πως για να ξεκινήσεις πρεπει να έχεις δάσκαλο. -.-"


Our seasons are reversed... My spring... Your fall...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2013, 18:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τωρα ζήλεψα... Πηγαίνεις σε κάποια σχολή; Στο ίντερνετ που έψαξα λέει πως για να ξεκινήσεις πρεπει να έχεις δάσκαλο. -.-"
Κάνω μόνος μου στο σπίτι μου, δεν έχω κάποιο Δάσκαλο απλά κάποιο άτομο μου έκανε κάποιες υποδείξεις σχετικά με ασκήσεις που ήδη ήξερα. Υπάρχουν πολλών μορφών energy work, δεν ειναι όλα τα ίδια, ούτε υπηρετούν τον ίδιο σκοπό (και δεν ειναι και όλα αποτελεσματικά αν δεν ειναι καλές οι τεχνικές ή δεν εφαρμόζονται σωστά). Εγώ αυτό που κάνω είναι απλό: Προσπαθώ να ανεβάσω την ενέργεια απο τα χαμηλά κέντρα στα υψηλά. Είναι αρκετά απλό. Βασίζεται στην αναπνοή στην ουσία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Φιλόσοφος Γιώργος
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 21:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν αρκετές τεχνικές που αξίζει να δοκιμάσει κανείς, κι ας εξυπηρετούν διαφορετικό σκοπό. Αυτό θα βοηθήσει στη διεύρυνση της κατανόησής μας (και στην αποφυγή δογματισμών). Το σημαντικότερο σημείο είναι να εστιάζουμε στην ανάπτυξη των ανώτερων κέντρων (από την καρδιά και πάνω).

Η πίστη είναι θέμα νόησης πρώτα (καθώς δε μιλάμε για τυφλή πίστη). Άρα και πάλι τα ανώτερα κέντρα παίζουν ρόλο. Η καλύτερη μέθοδος για αρχή δουλειάς με τα ανώτερα κέντρα είναι να μελετήσει κανείς τα πρωτότυπα κείμενα του Πλάτωνα (ύστερα Ησίοδο και Όμηρο). Μιας και είμαστε Έλληνες, καλό είναι να προτιμούμε τα τοπικά (και διαχρονικά στην περίπτωσή μας).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 23:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eίναι δυνατόν να πιστέυει κάποιος εν έτει 2013 σε μαγείες και βασκανίες;
Είναι δυνατόν να μπορεί κάποιος να ελέγχει κάποιον χωρίς τη θελησή του;

Πρέπει να είσαι πολύ κουτορνίθι για να πιστέυεις σε τέτοια πράγματα.

Υ.Γ. Μου φαίνεται με λάθος forum ασχολούμαι..

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 13:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι δυνατόν να μπορεί κάποιος να ελέγχει κάποιον χωρίς τη θελησή του;
Κάθε μέρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Φιλόσοφος Γιώργος
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 15:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eίναι δυνατόν να πιστέυει κάποιος εν έτει 2013 σε μαγείες και βασκανίες;


Εντελώς. Εδώ πιστεύουν κάθε τόσο πως κάποιος από το σύστημα θα βγει πρωθυπουργός και θα σωθούν, στα μεταφυσικά θα κολλήσουν;

quote:
Πρέπει να είσαι πολύ κουτορνίθι για να πιστεύεις σε τέτοια πράγματα.

Σε βασκανίες κτλ ίσως. Αν το νοητικό μας δεν έχει βάσεις, είναι λογικό να μας ελέγχουν οι φοβίες μας. Από την άλλη είναι το ίδιο επικίνδυνο να αποστασιωπιούμαστε από το Χ θέμα χωρίς να το έχουμε ερευνήσει επαρκώς οι ίδιοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 09:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Κάθε μέρα.

Dr.. Αν ήταν έτσι όπως τα λές,πιστεψέμε θα γινόταν της πουτάνας..
Θα κάναν οι μισοί μάγια στους άλλους μισούς.
Άσε που θα είχε γνωστοποιηθεί αυτή η μέθοδος...

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 13:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr.. Αν ήταν έτσι όπως τα λές,πιστεψέμε θα γινόταν της πουτάνας..
Γίνεται της πουτάνας. Ή δεν το βλέπεις;
quote:
Θα κάναν οι μισοί μάγια στους άλλους μισούς.
Δε σου είπα για μάγια, σου απάντησα σε αυτό που είπες
"Είναι δυνατόν να μπορεί κάποιος να ελέγχει κάποιον χωρίς τη θελησή του; " Γίνεται κάθε μέρα.
Για τον κόσμο είναι σαν "μάγεια" (όχι μαγεία) γιατί δεν γνωρίζει αρκετά τον εαυτό του για να παρατηρήσει τις διεργασίες που συμβαίνουν μέσα του και τον ωθούν σε κατευθυνόμενες συμπεριφορές.

Και πρέπει να παραρατήρησω και κάτι άλλο, δεν αρκεί κάποιος να έχει θέληση, πρέπει να έχει δικιά του θέληση. Αυτόνομη.
Ανεξάρτητη απο κάθε εξωτερική επιρροή, αν θες να στο πω αλλιώς.
Αυτό, δεν το έχει κανένας ή το έχουν ελάχιστοι. Οι περισσότεροι είναι τελείως κατεθυνόμενοι.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/02/2013 13:55:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy