ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο ΥΠΝΟΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 00:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz :

Αν θελεις επισης αναπτυξε μου λιγο την ενοια του δυναμικου πυρηνα , με σκοπο να καταλαβαινω καλυτερα τα γραφομενα

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»


Λίγα λόγια , λοιπόν , για τον δυναμικό πυρήνα :

Ας εξετάσουμε αρχικά παρατηρήσεις σύμφωνα με τις οποίες , παρά την ευρεία κατανομή των νευρωνικών ομάδων στον εγκέφαλο , μόνο ένα μικρό υποσύνολό τους συμβάλλει άμεσα στην ενσυνείδητη εμπειρία , σε κάθε δεδομένη στιγμή .

Τι το ιδιαίτερο έχουν αυτές οι νευρωνικές ομάδες και ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος θεωρητικής και πειραματικής μελέτης τους ;

Η υπόθεση του δυναμικού πυρήνα είναι η απάντηση που δίνουμε στο ερώτημα αυτό .

Σύμφωνα με την εν λόγω υπόθεση , η δραστηριότητα μιας νευρωνικής ομάδας συμβάλλει άμεσα στην ενσυνείδητη εμπειρία αν αποτελεί μέρος μιας λειτουργικής συστοιχίας που χαρακτηρίζεται από ισχυρές αμοιβαίες αλληλεπιδράσεις ανάμεσα σε ένα σύνολο νευρωνικών ομάδων , αλληλεπιδράσεις που πραγματοποιούνται σε χρονικό διάστημα μερικών εκατοντάδων msec.

Για τη διατήρηση της ενσυνείδητης εμπειρίας είναι απαραίτητο η λειτουργική συστοιχία να παρουσιάζει υψηλό βαθμό διαφοροποίησης , όπως δείχνουν οι υψηλές τιμές πολυπλοκότητας .

Μια τέτοια συστοιχία , την οποία αποκαλούμε "δυναμικό πυρήνα" λόγω της διαρκώς μεταβαλλόμενης σύστασης και της συνεχούς ενοποίησής της , παράγεται κυρίως – αν και όχι αποκλειστικά – στο θαλαμοφλοιικό σύστημα .

Η υπόθεση του δυναμικού πυρήνα οδηγεί σε συγκεκριμένες προβλέψεις σχετικά με τη νευρική βάση της ενσυνείδητης εμπειρίας.

Σε αντίθεση με υποθέσεις που απλώς επικαλούνται μια συσχέτιση ανάμεσα στην ενσυνείδητη εμπειρία και σε κάποια νευρική δομή η ομάδα νευρώνων , η υπόθεση του δυναμικού πυρήνα εξηγεί τις γενικές ιδιότητες της ενσυνείδητης εμπειρίας , συνοδεύοντάς τις με τις συγκεκριμένες νευρικές διεργασίες από τις οποίες προκύπτουν .

Τα στοιχεία που γνωρίζουμε μέχρι τώρα δείχνουν ότι η ενσυνείδητη εμπειρία προϋποθέτει την ενοποίηση της δραστηριότητας ευρέως κατανεμημένων πληθυσμών νευρώνων μέσα από ισχυρές και ταχείες νευρικές αλληλεπιδράσεις .

Επίσης , θεωρούμε γνωστό , ότι οι νευρικές διεργασίες στις οποίες βασίζεται η ενσυνείδητη εμπειρία πρέπει να είναι επαρκώς διαφοροποιημένες , κάτι που φαίνεται άλλωστε από το ότι η συνείδηση χάνεται όταν η νευρική δραστηριότητα είναι ομοιογενής ή υπερσυγχρονισμένη παντού , όπως συμβαίνει κατά τον βαθύ ύπνο και τη γενικευμένη επιληψία .

Τέλος , σημειώνουμε ότι κάθε ενσυνείδητη λειτουργία απαιτεί την ενεργοποίηση ή την απενεργοποίηση πολλών περιοχών του εγκεφάλου .

Οι περιοχές αυτές συνήθως περιλαμβάνουν τμήματα του θαλαμοφλοιικού συστήματος , αν και δεν περιορίζονται απαραίτητα σε αυτό .

Το ζήτημα που θα μας απασχολήσει τώρα είναι το εάν οι νευρικές διεργασίες στις οποίες βασίζεται η ενσυνείδητη εμπειρία εκτείνονται γενικά στο μεγαλύτερο μέρος του εγκεφάλου ή περιορίζονται σε συγκεκριμένο υποσύνολο νευρώνων , οπότε και γεννάται το ερώτημα σχετικά με το τι το ιδιαίτερο διακρίνει το υποσύνολο αυτό .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2013, 01:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζω από εκεί που είχα σταματήσει το προτελευταίο μου μήνυμα και αν χρειασθεί επανερχόμαστε για περισσότερες διευκρινίσεις σε ό,τι αφορά στον δυναμικό πυρήνα .

Η υπόθεση του δυναμικού πυρήνα είναι χρήσιμη όχι μόνο διότι προσδιορίζει τα είδη νευρικών διαδικασιών στα οποία βασίζεται η ενσυνείδητη εμπειρία , αλλά και επειδή παρέχει μια συλλογιστική για τη διάκριση των διαδικασιών αυτών από τις διαδικασίες που παραμένουν ασυνείδητες .

Όπως επίσης γνωρίζομε , οι νευρικές διαδικασίες που συμμετέχουν στη ρύθμιση της πίεσης του αίματος δεν συμβάλλουν και δεν είναι δυνατόν να συμβάλλουν στην ενσυνείδητη εμπειρία .

Κάτι τέτοιο είναι αδύνατο διότι οι νευρώνες που ευθύνονται για τη ρύθμιση της πίεσης του αίματος δεν είναι μέρος του δυναμικού πυρήνα – μιας ενοποιημένης διαδικασίας που παράγεται κατά κύριο λόγο στο θαλαμοφλοιικό σύστημα – και , εν πάσει περιπτώσει , δεν παράγουν οι ίδιοι έναν ενοποιημένο νευρικό χώρο με επαρκή αριθμό διαστάσεων και επαρκή πολυπλοκότητα .

Πράγματι , τα κυκλώματα που ρυθμίζουν την πίεση του αίματος αποτελούν ουσιαστικά ένα απλό αντανακλαστικό τόξο .

Θεωρούμε επίσης ότι αυτού του είδους τα νευρικά κυκλώματα είναι λειτουργικά απομονωμένα από τον δυναμικό πυρήνα : Η διαταραχή της δραστηριότητας ενός νευρώνα σε αυτά τα κυκλώματα οδηγεί σε τοπικές αλλαγές , αλλά δεν επηρεάζει καθόλου τις αλληλεπιδράσεις σε μεγάλο αριθμό θαλαμοφλοιικών περιοχών .

Ανά πάσα στιγμή είναι πιθανότατα ενεργός ένας μεγάλος αριθμός τέτοιων σημαντικών αλλά αντανακλαστικών , λειτουργικά απομονωμένων κυκλωμάτων στον νωτιαίο μυελό , στο εγκεφαλικό στέλεχος και στον υποθάλαμο , ο οποίος σε πολλές περιπτώσεις δεν έρχεται ποτέ σε επαφή με τον δυναμικό πυρήνα .

Ωστόσο , πολλές φορές είναι δυνατόν να τεθούν υπό συνειδητό έλεγχο – με ενσυνείδητη παρακολούθηση κάποιας ασυνείδητης παραμέτρου της νευρικής δραστηριότητας – μέσω βιοανατροφοδότησης (Νεότατη ψυχοθεραπευτική μέθοδος που καθιέρωσε ο N. E. Miller και συνίσταται στη χρήση καταλλήλων συσκευών , με τις οποίες γίνονται αντιληπτές αντιδράσεις ή λειτουργίες του σώματος – π.χ. πίεση του αίματος , χτύποι καρδιάς , εγκεφαλικά κύματα κ.τ.λ.) .

Ωστόσο , η ενσυνείδητη εμπειρία δεν ρέει απλώς ελεύθερα πάνω σε μια θάλασσα λειτουργικά απομονωμένων ασυνείδητων διαδικασιών .

Αντιθέτως , επηρεάζει και επηρεάζεται διαρκώς από πολλές ασυνείδητες διαδικασίες .

Μάλιστα υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα τόσο στην αντίληψη όσο και στη δράση , στη σκέψη και στο συναίσθημα , που καταδεικνύουν ότι οι ενσυνείδητες και οι ασυνείδητες διαδικασίες βρίσκονται συχνά σε επαφή μεταξύ τους και ότι ο διαχωρισμός τους είναι πολλές φορές ελάχιστα σαφής .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2013, 11:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αντιθέτως , επηρεάζει και επηρεάζεται διαρκώς από πολλές ασυνείδητες διαδικασίες .

Μάλιστα υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα τόσο στην αντίληψη όσο και στη δράση , στη σκέψη και στο συναίσθημα , που καταδεικνύουν ότι οι ενσυνείδητες και οι ασυνείδητες διαδικασίες βρίσκονται συχνά σε επαφή μεταξύ τους και ότι ο διαχωρισμός τους είναι πολλές φορές ελάχιστα σαφής .


Ειμαι φιλε ''Κηφεύς'' και εγω αυτης της αποψεως -αν εχω δικαιωμα να εκφερω αποψη πανω στα λεγομενων σου-


Πιστευω δηλ οτι αυτο που γινεται στο σωμα μας επηρεαζει αμεσα την ενσυνειδητη εμπειρια οπως την ονομαζεις


Γινεται δηλαδη ενα μερος της κινητηριου δυναμης ,μεσα απο την οποια δρουμε


Οποτε στο σημειο που αναφερεις οτι :

quote:
Όπως επίσης γνωρίζομε , οι νευρικές διαδικασίες που συμμετέχουν στη ρύθμιση της πίεσης του αίματος δεν συμβάλλουν και δεν είναι δυνατόν να συμβάλλουν στην ενσυνείδητη εμπειρία .

Κάτι τέτοιο είναι αδύνατο διότι οι νευρώνες που ευθύνονται για τη ρύθμιση της πίεσης του αίματος δεν είναι μέρος του δυναμικού πυρήνα – μιας ενοποιημένης διαδικασίας που παράγεται κατά κύριο λόγο στο θαλαμοφλοιικό σύστημα – και , εν πάσει περιπτώσει , δεν παράγουν οι ίδιοι έναν ενοποιημένο νευρικό χώρο με επαρκή αριθμό διαστάσεων και επαρκή πολυπλοκότητα


Με βρισκεις να αμφιβαλω,Και λεω αμφιβαλω γιατι ισως οπως λες

quote:
Κάτι τέτοιο είναι αδύνατο διότι οι νευρώνες που ευθύνονται για τη ρύθμιση της πίεσης του αίματος δεν είναι μέρος του δυναμικού πυρήνα


Η ιδια η αυξομειωση της πιεσεως ειναι απο μονη της ενα αισθητηριο ερεθισμα που αναγκαστικα λαμβανει μερος στην ενσυνειδητη εμπειρια [αν και παλι λεω εχω καταλαβει σωστα την ορολογια στην οποια αναφερεσαι]

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2013, 20:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz :

Η ιδια η αυξομειωση της πιεσεως ειναι απο μονη της ενα αισθητηριο ερεθισμα που αναγκαστικα λαμβανει μερος στην ενσυνειδητη εμπειρια [αν και παλι λεω εχω καταλαβει σωστα την ορολογια στην οποια αναφερεσαι]


Όταν γράφω :

. . . . Όπως επίσης γνωρίζομε , οι νευρικές διαδικασίες που συμμετέχουν στη ρύθμιση της πίεσης του αίματος δεν συμβάλλουν και δεν είναι δυνατόν να συμβάλλουν στην ενσυνείδητη εμπειρία . . . . αναφέρομαι σε μία παλαιότερη επισήμανσή μου κατά την οποία επεξέργαζόμουνα το θέμα των qualia και στο οποίο σε κάποιο σημείο έγραφα :

Το πρόβλημα των qualia μπορεί να περιγραφεί παραστατικότατα με το εξής απλό παράδοξο : Ένας ενσυνείδητος άνθρωπος και μία φωτοδίοδος μπορεί να συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο , τουλάχιστον υπό ορισμένες συνθήκες . Μπορούν και τα δύο να ξεχωρίζουν το φως από το σκοτάδι . Στην περίπτωση της διόδου γνωρίζουμε ακριβώς πώς γίνεται αυτό . Γνωρίζουμε επίσης αρκετά καλά πώς συμβαίνει και στον άνθρωπο , αφού ξέρουμε ότι κάποιοι νευρώνες στον αμφιβληστροειδή και στις οπτικές περιοχές του εγκεφάλου του εκφορτίζονται με διαφορετικό τρόπο , ανάλογα με την ποσότητα του φωτός . Ωστόσο , γιατί συνδέεται η ικανότητα του ανθρώπου , και όχι της διόδου , με την ενσυνείδητη εμπειρία του φωτός ή του σκότους ; Γιατί η εκφόρτιση ορισμένων νευρώνων στο οπτικό σύστημα του ανθρώπου παράγει ένα “quale” φωτός , μια υποκειμενική αίσθηση ότι υπάρχει φως , ενώ η αλλαγή στη διαφορά δυναμικού μιας διόδου όχι ; Ή γιατί η εκφόρτιση των εγκεφαλικών νευρώνων που είναι ευαίσθητοι στο φως παράγει ένα quale , μια υποκειμενική αίσθηση θερμότητας , ενώ η εκφόρτιση νευρώνων που είναι ευαίσθητοι στην πίεση του αίματος δεν παράγει κάποιο ανάλογο quale ή κάποιο υποκειμενικό αίσθημα του πώς είναι να έχει κανείς υψηλή πίεση ;

Το πώς προκύπτουν τα qualia από ορισμένα είδη νευρικής δραστηριότητας είναι ένα ερώτημα που τόσο ο νευροφυσιολόγος Charles Sherrington όσο και ο φιλόσοφος Bertrand Russel θεώρησαν ανυπέρβλητο . Και οι δύο επεσήμαναν ότι μπορεί κανείς να δώσει μια αρκετά ακριβή νευροφυσιολογική περιγραφή των νευρώνων που εκφορτίζονται όταν αντιλαμβάνεται π.χ. ένα αντικείμενο με λαμπερό κόκκινο χρώμα ή όταν αισθάνεται θερμότητα ή πόνο .

Τα παραπάνω , όμως , με αναγκάζουν να αναφερθώ (διευκρινιστικά τουλάχιστον) στην έννοια των qualia :

Ας μιλήσουμε , λοιπόν , για το πιο σοβαρό ίσως πρόβλημα που παρουσιάζει η ενσυνείδητη εμπειρία :

Το πρόβλημα των qualia .

Ας ορίσουμε πρώτα τι είναι τα Qualia:

Quale είναι στα αγγλικά ο ενικός της λέξης qualia . Στα ελληνικά , τα qualia έχουν αποδοθεί με διάφορους όρους όπως “ποιότητες βιωμάτων”, “κατ’ αίσθηση και κατ’ εμπειρία ποιότητες” , “χαρακτήρες της αίσθησης – εμπειρίας” , “υφές της αίσθησης – εμπειρίας” ή “εγγενή / ενδελεχή χαρακτηριστικά της αίσθησης – εμπειρίας” . Εδώ επιλέγομε τον διεθνή όρο : Qualia .

Η ειδική ποσότητα της υποκειμενικής εμπειρίας η quale – δηλ. του χρώματος , της θερμότητας , του πόνου ή ενός δυνατού ήχου – ήταν απ’ ότι φαινόταν μέχρι τώρα πέραν του βεληνεκούς της επιστημονικής ερμηνείας . Δική μας θέση είναι η εξής :

Πρώτον , για να βιώσει κανείς τα qualia , πρέπει να διαθέτει σώμα και εγκέφαλο που να στηρίζουν νευρικές διεργασίες . Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί μια θεωρία ή περιγραφή να υποκαταστήσει τη σχετική εμπειρία ενός ατόμου , όσο σωστά και αν περιγράφει αυτή τους μηχανισμούς που τα διέπουν .

Δεύτερον , κάθε διακριτή ενσυνείδητη εμπειρία αποτελεί ένα διαφορετικό quale, είτε πρόκειται κυρίως για αίσθηση , εικόνα , σκέψη ή ακόμη και διάθεση , και ανεξαρτήτως του εάν , εκ των υστέρων , η εμπειρία αυτή φαίνεται απλή ή σύνθετη .

Τρίτον, κάθε quale αντιστοιχεί σε μια διαφορετική κατάσταση του δυναμικού πυρήνα , η οποία διακρίνεται από δισεκατομμύρια άλλες καταστάσεις μέσα σε έναν νευρικό χώρο με μεγάλο αριθμό διαστάσεων . Οι σχετικές διαστάσεις δίνονται από τον αριθμό των νευρωνικών ομάδων , οι δραστηριότητες των οποίων ενοποιούνται μέσω αλληλεπιδράσεων επανεισόδου και συνιστούν έναν δυναμικό πυρήνα υψηλής πολυπλοκότητας .

Τα qualia συνιστούν επομένως διακρίσεις πολλών διαστάσεων .

Τέταρτον, η ανάπτυξη των πρώτων qualia στη ζωή του ατόμου γίνεται κυρίως με βάση πολυπαραγοντικές σωματοκεντρικές διακρίσεις που διεξάγονται από το ιδιοδεκτικό , κιναισθητικό και αυτόνομο σύστημα . Το σύστημα αυτό είναι παρόν στον εγκέφαλο του εμβρύου και του βρέφους , ιδιαίτερα στο εγκεφαλικό στέλεχος . Όλα τα μετέπειτα qualia προέρχονται από αυτό το αρχικό σύστημα διακρίσεων , το οποίο αποτελεί τη βάση του πλέον πρωτόγονου εαυτού .

Πολλές από τις φιλοσοφικές ενστάσεις που έχουν διατυπωθεί όσον αφορά κάποια επιστημονική ερμηνεία της συνείδησης αφορούν τα qualia , όπως άλλωστε και μεγάλο μέρος του σκεπτικισμού που εκφράζουν οι επιστήμονες σχετικά με το όλο ζήτημα .

Πράγματι , συχνά θεωρείται ότι το μυστήριο της συνείδησης , το "αίνιγμα του κόσμου" , δεν μπορεί πραγματικά να λυθεί αν δεν λυθεί και το μυστήριο των qualia .

Η αρχετυπική μορφή των qualia που πραγματεύονται οι φιλόσοφοι είναι απλές αισθήσεις , όπως το να βλέπει κανείς το κόκκινο ή το μπλε χρώμα ή να αισθάνεται πόνο .

Ήθελα να αποφύγω , φίλε xristosxatz , την επέκταση του θέματος γι’ αυτό και δεν προχώρησα σε περαιτέρω επεξηγήσεις στο προηγούμενο μήνυμά μου . Ελπίζω ότι με αυτά που προανέφερα να σε εκάλυψα .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2013, 21:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Αγαπητέ θεματοθέτη και αγαπητέ Κηφέα ,

-Συγχαρητήρια τόσο για το θέμα όσο και για την ανάπτυξή του.

-Έχω ένα κόλλημα όμως με τις έννοιες , που με εμποδίζει να σας παρακολουθήσω με άνεση.

-Εδώ αισθάνομαι κάποια νοητική ενόχληση με τη λέξη ‘’ύπνος’’.

-Μήπως η λέξη ‘’ύπνος’’ είναι σύνθετη από την πρόθεση ‘’υπό’’ και από το ουσιαστικό ‘’νους’’ του ‘’νοός’’;

-Αν λοιπόν είναι έτσι, δε θα ήταν πιο σωστό να λέγαμε ‘’ Η υπό νοός συνείδησης’’ αντί που λέμε ‘’Ο ύπνος της συνείδησης’’;
‘’Η υπό νοός συνείδησης’’ ή σε πιο ελεύθερη – αυθαίρετη;;- μετάφραση ‘’Η συνείδηση που βρίσκεται υπό την επίδραση του νοός’’ ;

-Νομίζω , ότι αν ισχύει αυτή η μικρολεπτομέρεια , τότε αλλάζει δραματικά η συνάρτηση της θεματικής φράσης με αυτό που εννοεί.

-Θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα , αν βοηθήσετε στο ξεμπέρδεμα μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2013, 23:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγραψες Notirk..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 08:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε NOTIRK παρακατω σου παραθετω καποια κομματια τα οποια εχω γραψει στο συγκεκριμενο θεμα , και που τα ξεχωριζω γιατι αποδιδουν αμεσα το νοημα αυτων που θελω να δωσω

’’Λεγοντας ΥΠΝΟΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ενοω την κατασταση στην οποια η προσοχη δεν καταλαβαινει τον εαυτο [ΑΠΟΥΣΙΑ ΑΝΑΜΝΗΣΗΣ ΕΑΥΤΟΥ] της με αποτελεσμα να μην μπορει να διαχωριζεται απο τις διαφορες καταστασεις στις οποιες εμπλεκεται [τραβιεται]


Αυτο εχει και σαν αμεσο αποτελεσμα να καταλαβαινουμε απο λιγο εως και καθολου ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ’’



’’ Τα συγκεκριμενα συναισθηματα θα ηταν μεχρι και αδυνατο να τα αντιληφθουμε κατω από κανονικες συνθηκες ακομα και αν καταβαλουμε μεγαλη προσπαθεια για αυτό

Και ο λογος είναι ότι επειδη ενσωματονονται με τις αισθησεις τα μπερδευουμε με ολο αυτό που ειμαστε’’

''Αν δεν γινοταν μια τετοια διαιρεση ειναι φανερο οτι ποτε δε θα προχωρουσαμε ενα βημα μπροστα στον δρομο της αυτογνωσιας''
ΚΑΙ

''Αναμφισβητητα οταν η διαιρεση αυτη δεν συμβαινει συνεχιζουμε να ειμαστε ταυτισμενοι με ολες τις διαδικασιες του πολυπροσωπου εγω''
Απο το βιβλιο επαναστατικη ψυχολογια ΣΑΜΑΕΛ ΑΟΥΝ ΒΕΟΡ απο το κεφ
παρατηρητης- παρατηρουμενος’’


Η ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΦΟΣΟΝ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΑΥΤΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΟΥ ΞΕΧΝΑΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ
ΓΙΝΕΤΕ ΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΚΤΗΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΡΑ ΥΠΟΧΕΙΡΙΟ ΤΟΥΣ
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΣΟ ΑΥΤΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ


’’Στο τελος λοιπον της δεκαημερης νοητικης νηστειας, και όχι μονο νοητικης ,βιωσα αυτό που λενε, Η ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ
Με πιο κατανοητα λογια καταλαβαινα ακριβως τι μου συνεβαινε χωρις όμως να ταυτιζομαι με αυτό

Μια τελειως διαφορετικη κατασταση της υπαρξης , στην οποια δεν ηταν πλεον αναγκαιο να υποβαλω την συνειδηση μου σε κατι διαφορετικο ,η στο αντιθετο,[μια άλλη τακτικη που παρεπιπτοντως εφαρμοζω όταν θελω να συνειδητοποιησω την κατασταση μου] για να αντιληφθω ότι ειμαι βουλιαγμενος σε μια κατασταση ,ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ


KAI EIΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ


Και αυτό γινοταν χωρις να ονομαζω η να προσπαθω για αυτό, ΑΠΛΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ

Και θα δωσω ένα απλο παραδειγμα για αυτό ,το τι ενοω δηλαδη με την ενοια κοιμαται :
Πηγα λοιπον πριν λιγο καιρο να παρω το παιδι από το σχολειο

Χειμωνας λοιπον η δασκαλα ειχε κλεισει πορτες και παραθυρα στην αιθουσα με αποτελεσμα την δημιουργια μιας ανθυγιεινης καταστασης στον χωρο

Ο οποιοσδηποτε και αν εισερχετο σε αυτό το χωρο θα ηταν πολύ ευκολο να το αντιληφθει !!!!!!’’

Αν όμως θα παρεμενε στο χωρο για λιγο αυτή η ικανοτητα να μπορει καποιος να βιωνει την κατασταση του ,σιγουρα φθινει και αυτό το ονομαζουμε ΚΟΡΕΣΜΟ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ

Σε αυτην λοιπον την κατασταση ‘που είναι και η συνηθη κατασταση της υπαρξης μας’ εχουμε λιγοτερη η ακομα και μηδαμινη ΑΝΤΙΛΗΨΗγια το τι μας συμβαινει

Αυτήν η εμπειρια με παραπεμπει στο ‘ΥΠΝΟΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΕΑΥΤΟΥ ΑΥΤΟΕΝΘΥΜΗΣΗ ΚΛΠ’’


«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 08:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κατι ακομα !!

Αν δεν εχεις εμπειρια μιας παρομοιας καταστασης μην ψαχνεις με το νου να βρεις κατι που δεν υπαρχει στην ''τραπεζα'' της εμπειριας σου


Αν προσεξεις αναφερω -και αυτο ισχυει τουλαχιστον για μενα -οτι μια τετοια εμπειρια δεν ειναι δυνατο να βιωθει κατω απο τις καθημερινες συνθηκες υπαρξης


Και χωρις αυτο βεβαια να την καθιστα και κατι δυσκολο η ακατορθωτο

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 11:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xristosxatz εγώ έχω την εξής απορία...
συμβαίνει το εξής..
Κάθομαι κάνω διαλογισμό..
Ο νους μου αρχίζει και αδειάζει απο σκέψεις, μειώνεται αισθητά η φλυαρία. ΟΜΩΣ αν και η φλυαρία μειώνεται και οι σκέψεις το ίδιο, δεν μπορώ να πω οτι έχω απαραίτητα "συνείδηση", ας πούμε, του εξωτερικού μου περιβάλλοντος, δηλαδή δε θα έλεγα οτι είναι "και εκεί" η προσοχή μου.
Για να το θέσω και διαφορετικά, ετσι όπως το ερμηνεύω δηλαδή, φαίνεται οτι αν και οι σκέψεις μειώνονται και ολόκληρος ο "εγκέφαλος" χαλαρώνει, η εγρήγορση δεν μοιάζει να αυξάνεται. Δε ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Και αναρωτιέμαι αν αυτό είναι φυσιολογικό ή αν κάνω κάτι λάθος.
Notirk εσύ τι λες;

Edited by - Πύρινος on 21/04/2013 11:16:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 12:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

xristosxatz εγώ έχω την εξής απορία...
συμβαίνει το εξής..
Κάθομαι κάνω διαλογισμό..
Ο νους μου αρχίζει και αδειάζει απο σκέψεις, μειώνεται αισθητά η φλυαρία. ΟΜΩΣ αν και η φλυαρία μειώνεται και οι σκέψεις το ίδιο, δεν μπορώ να πω οτι έχω απαραίτητα "συνείδηση", ας πούμε, του εξωτερικού μου περιβάλλοντος, δηλαδή δε θα έλεγα οτι είναι "και εκεί" η προσοχή μου.
Για να το θέσω και διαφορετικά, ετσι όπως το ερμηνεύω δηλαδή, φαίνεται οτι αν και οι σκέψεις μειώνονται και ολόκληρος ο "εγκέφαλος" χαλαρώνει, η εγρήγορση δεν μοιάζει να αυξάνεται. Δε ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Και αναρωτιέμαι αν αυτό είναι φυσιολογικό ή αν κάνω κάτι λάθος.
Notirk εσύ τι λες;


«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 13:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz εγώ έχω την εξής απορία...
συμβαίνει το εξής..
Κάθομαι κάνω διαλογισμό..
Ο νους μου αρχίζει και αδειάζει απο σκέψεις, μειώνεται αισθητά η φλυαρία. ΟΜΩΣ αν και η φλυαρία μειώνεται και οι σκέψεις το ίδιο, δεν μπορώ να πω οτι έχω απαραίτητα "συνείδηση", ας πούμε, του εξωτερικού μου περιβάλλοντος, δηλαδή δε θα έλεγα οτι είναι "και εκεί" η προσοχή μου.
Για να το θέσω και διαφορετικά, ετσι όπως το ερμηνεύω δηλαδή, φαίνεται οτι αν και οι σκέψεις μειώνονται και ολόκληρος ο "εγκέφαλος" χαλαρώνει, η εγρήγορση δεν μοιάζει να αυξάνεται. Δε ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Και αναρωτιέμαι αν αυτό είναι φυσιολογικό ή αν κάνω κάτι λάθος.


Κατ αρχην οτιδηποτε συμβαινει ειναι φυσιολογικο!!!!
Εχει δηλαδη καποια αιτια ,ασχετως αν εμεις δεν την γνωριζουμε

ΟΙ νομοι της φυσης η του συμπαντος δεν ειναι υποχρεωμενοι να συμορφονονται συμφωνα με αυτο που εμεις εχουμε στο νου μας

Κατα δευτερο δεν θα ελεγα οτι ειμαι και ο ειδημονας του ειδους


Ας κανουμε ομως μια προσπαθεια

Απο οσο ξερω φιλε'' Πύρινος''νους δεν ειναι μονο οι σκεψεις και η φαντασια

Στην ενοια νους περιλαμβανονται ολα αυτα που εισαι σε θεση να αισθανθεις


Αν πχ φας μια γερη μεριδα[ολα σχετικα για τον καθενα]φαγητου η επηρεια απο αυτο θα κρατησει καποιες ωρες ισως [παλι διαφορετικα για τον καθενα]

ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΟΡΟΦΑ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ ΣΟΥ ,ΘΑ ΜΕΙΩΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΠΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ,ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΥΣΦΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΥΜΑ Η ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ


Αν φας μια καλη ποσοτητα γλυκου [παλι σχετικο] και αυτο θα κρατησει καποιες ωρες


Αν αναπτυχθούν μέσα σου κα[ποια συναισθήματα , οποιαδήποτε και αν ειναι αυτα, χρειάζεται καποιος χρονος για το σωμα σου και παλι ,να τα εξουδετερωσει ακομα και αν συμπεριφερθεις με τον πιο ενδεικνειομενο τροπο απο εκει και περα [και παλι ολα σχετικα]

Το συμπερασμα:
ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΟΡΟΦΑ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ ΣΟΥ ,ΘΑ ΜΕΙΩΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΠΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ,ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΥΣΦΟΡΙΑΣ Η ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΥΜΑ Η ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ


Και αυτο μπορει να σου το διδαξει μονο ο ιδιος σου ο εαυτος, η αισθηση σου !!

Με λιγα λογια οτιδηποτε και αν κανεις η αισθανθεις εχει καποια ''μινιμουμ διαρκεια''


Μπορει εσυ η εγω μετα απο αυτο να λεμε οτι κανουμε διαλογισμο !![που και αυτο ειναι ενα ειδος αντιγραφης αν δεν ξερεις που βρισκεσαι και τι κανεις]

Οση ωρα ομως και να προσπαθεις[αν δεν ξερεις που βρισκεσαι και τι κανεις] οι προαναφερθεισες επηρειες δεν θα υποχωρησουν εαν δες παρελθει αυτη η ''μινιμουμ''διαρκεια


Για ολους τους παραπανω λογους , νομιζω οτι το πρωτο πραγμα που πρεπει να επιδιωκουμε ολοι ειναι να γνωριζουμε καθε στιγμη ολο και περισσοτερο τον εαυτο μας


«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 13:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν το προσεξες συνεχεια αναφερω την λεξη ''σχετικο''


Αυτο σημαινει οτι ο καθενας απο εμας θα πρεπει να βρει τον δικο του εαυτο σε ολους τους τομεις της ζωης του

Αν πχ λες ''μα ο ταδε εφαγε αυτο ,εφαγε τοσο,η εκανε τουτο η εκανε εκεινο , τοτε δεν θα βρεις ποτε αυτο που πραγματικα εισαι ,πραγμα που αν δεν το κανεις θα εισαι συνεχεια ερμαιο , του περιβαλοντος σου με οτι αυτο συνεπαγεται

Και πιστεψε με εδω ειναι η ιδια σου η ζωη


Και επισης ολη μας η ζωη ειναι μια αντιγραφη


Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος

Αν οχι, ειμαι και παλι στην διαθεση σου


«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 13:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ΚΗΦΕΥΣ
Συγννωμη που δεν εχω απαντησει ακομα

Αυτο ομως γινεται γιατι θα πρεπει να καθησω καποια ωρα να μελετησω αυτα που λες και δεν ειμαι σε θεση να το κανω τωρα

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 13:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι υπαρχει συγκλιση καποιων εξ αυτων που αναφερεις ,με αυτα που ειτε εχω δει ειτε υποψιαζομαι ,και αυτο μου εξαρει το ενδιαφερον

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2013, 14:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου φίλοι και συνοδοιπόροι , Πύρινε και xristosxatz ,
βίωσα την επαφή με τον πραγματικό μου εαυτό , κάποια περίοδο που ήμουν ‘’τρία πουλάκια κάθονται’’. Και όχι μόνο αυτό αλλά χλεύαζα αυτά που τώρα συζητάμε και που για 20 ολόκληρα χρόνια –τόσα έχουν περάσει από την επαφή και από πολλές άλλες υπερβατικές εμπειρίες- με έχουν βάλει σε ένα δρόμο χωρίς επιστροφή , στο κακοτράχαλο δρόμο της αναζήτησης.
Sorry!!!!! Διακόπτω για 10ημερο περίπου, χάνω το σήμα γιατί ανοίγομαι στο πέλαγος , μόλις έφυγα από Rio De Janeiro και πάω για Αμαζόνιο.
Xristowxatz αυτά που παρέθεσες ζήταγα, ευχαριστώ.
Πύρινε προλαβαίνω μόνο αυτό : ‘’Αγάπα τον Εαυτό σου’’.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2013, 12:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πράγματι , συχνά θεωρείται ότι το μυστήριο της συνείδησης , το "αίνιγμα του κόσμου" , δεν μπορεί πραγματικά να λυθεί αν δεν λυθεί και το μυστήριο των qualia .


Φιλε 'ΚΗΦΕΥΣ'' και η δικη μου αποψη ειναι οτι τα στοιχεια στα οποια αναφερεσαι ειναι ζωτικης σημασιας στο να πεσει φως σε αυτο που ειμαστε


Στην διδασκαλια της βιπασανα μαλιστα ,υπαρχει ενας παρομοιος ορος που ονομαζεται'' μικροσκοπικα καλαπας''

Κατα την αποψη μου οι ονομασιες αυτες ''αν κατανοηθουν κανουν πολυ συγκεκριμενο αυτο που πρεπει καποιος να δει


«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2013, 14:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλοί μου φίλοι και συνοδοιπόροι , Πύρινε και xristosxatz ,
βίωσα την επαφή με τον πραγματικό μου εαυτό , κάποια περίοδο που ήμουν ‘’τρία πουλάκια κάθονται’’. Και όχι μόνο αυτό αλλά χλεύαζα αυτά που τώρα συζητάμε και που για 20 ολόκληρα χρόνια –τόσα έχουν περάσει από την επαφή και από πολλές άλλες υπερβατικές εμπειρίες- με έχουν βάλει σε ένα δρόμο χωρίς επιστροφή , στο κακοτράχαλο δρόμο της αναζήτησης.
Μερικές φορές δε χρειάζεται να ψάχνουμε πολύ, αλλά να αξιολογούμε σωστά τις πληροφορίες που έχουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2013, 16:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μερικές φορές δε χρειάζεται να ψάχνουμε πολύ, αλλά να αξιολογούμε σωστά τις πληροφορίες που έχουμε


Ολα παιζουν!!!

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2013, 17:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι άλλο που θα ήθελα να εξετάσουμε φίλε xristosxatz, είναι ο ορισμός της συνείδησης.. και το λέω αυτό γιατί αν και γίνεται πολύς λόγος για αυτή, φαίνεται οτι υπάρχει δυσκολία στο να αποδοθεί με λέξεις.
Και βέβαια όταν λες σε κάποιον οτι θα του μιλήσεις για την αφύπνιση της συνείδησης και γιατί η συνείδηση κοιμάται, το λογικό είναι να μπορείς και να απαντήσεις στο τι είναι συνείδηση. Φαίνεται όμως οτι ακόμα και άνθρωποι που μιλάνε για αυτό δυσκολεύονται να την ορίσουν.
Επιπλέον βλέπουμε οτι π.χ. ο Κηφεύς μιλάει και αυτός για συνείδηση και είναι σωστός γενικά ο τρόπος που χρησιμοποιεί τη λέξη αλλά ίσως είναι λάθος για το ειδικό θέμα το οποίο πραγματευόμαστε και το οποίο συναντάται σε διάφορες εσωτερικές διδασκαλίες.
Επομένως θέτω σαν ερώτημα σε όλους τους συμμετέχοντες, τον ορισμό (αλλά όχι περιορισμό) της συνείδησης. Τι είναι συνείδηση;

Κάνοντας μια πρώτη απόπειρα να ορίσω τη λέξη, αξιοποιώντας και την ετυμολογία της που σχετίζεται με τη γνώση, θα έλεγα οτι συνείδηση είναι η γνώση εαυτού. Επομένως όταν μιλάμε για αφύπνιση της συνείδησης εννοούμε αφύπνιση της ικανότητας να γνωρίζουμε τον εαυτό μας (μέσα στη στιγμή). Ή, αφύπνιση της ικανότητας να προσέχουμε τον εαυτό μας από στιγμή σε στιγμή.
Τι λέτε;
Θα ήθελα όλοι να κάνουμε μια προσπάθεια να δώσουμε έναν ορισμό. Κυρίως δηλαδή για το καλό του κόσμου, επειδή θα ερωτηθούμε τι εννοούμε οταν λέμε αφύπνιση, ύπνος, συνείδηση κ.λπ.

Edited by - Πύρινος on 23/04/2013 17:31:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2013, 20:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ''Πύρινος''

Ο λογος που ανοιξα το θεμα ''υπνος συνειδησης'' ειχε ακριβως το ιδιο κινητρο με το δικο σου

Δεν ειμαι ο ειδικος επι του θεματος και αν μη τι αλλο το συνειδητοποιησα ακομα περισσοτερο εκφραζοντας το, οπως συνειδητοποιησα με αυτον τον τροπο και ενα σωρο αλλα πραγματα

Οσο για μενα εχω επακριβως εκθειάσει οτι γνωριζω πανω σε αυτο το ζητημα

Επισης συμφωνω με την δικια σου αποψη

quote:
Κάνοντας μια πρώτη απόπειρα να ορίσω τη λέξη, αξιοποιώντας και την ετυμολογία της που σχετίζεται με τη γνώση, θα έλεγα οτι συνείδηση είναι η γνώση εαυτού. Επομένως όταν μιλάμε για αφύπνιση της συνείδησης εννοούμε αφύπνιση της ικανότητας να γνωρίζουμε τον εαυτό μας (μέσα στη στιγμή). Ή, αφύπνιση της ικανότητας να προσέχουμε τον εαυτό μας από στιγμή σε στιγμή.


Και κλεινοντας :

Για μενα ο δρομος προς αυτην την κατευθυνση ,σχετιζεται αμεσα και αναποσπαστα με την εκοπη των θεληματων που εχει ηδη αναφερει και ο φιλος REGULUS

Την ιδια τακτικη αλλωστε ακολουθει και η πρακτικη της βιπασανα


Σκεψου !!!
Η προσοχη ειναι συνεχεια εγκλωβισμενη αθελητα καπου!!!!

Μονιμως δηλαδη υπαρχει τραβηγμα της-αποσπαση-και μειωμενη λογω αυτων των λογων αντιληπτικοτητα

Κατω απο ατυτρες τις συνθηκες ειναι δυσκολο να μπορουμε να εχουμε ενσυναισθηση του εαυτου μας

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2013, 23:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η προσοχη ειναι συνεχεια εγκλωβισμενη αθελητα καπου!!!!
Τελικά, τι ακριβώς είναι η προσοχή; Και ποιος ειναι αυτός που την ελέγχει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2013, 09:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά, τι ακριβώς είναι η προσοχή; Και ποιος ειναι αυτός που την ελέγχει;


Προσοχη ειναι το κομματι του εαυτου σου που παραμενει αμεταβλητο


Με απλα λογια δεν εμφανιζεται και μετα να χανεται οπως συμβαινει με τα αλλα ψυχοσωματικα χαρακτηριστικα σου

ΠΧ αν χτυπησουμε καπου θα ερθει ο πονος που θα τραβηξει την προσοχη ,οπως αλλωστε συμβαινει και με ολα τα στοιχεια στα οποια αυτη εγκλωβιζεται

Οπονος καποια στιγμη θα φυγει θα μεταβληθει ,η προσοχη ομως θα παραμεινει εκει αμεταβλητη ,γιατι απλα εισαι εσυ

Αυτο δεν αλλαζει

Οπου δεν παει η προσοχη δεν αντιλαμβανομαστε


Η προσοχη σε ολους μας ,δεν ελεγχεται


Τραβιεται απλα απο τις διαφορες καταστασεις και τα ερεθισματα

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2013, 01:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος :

Τελικά, τι ακριβώς είναι η προσοχή; Και ποιος ειναι αυτός που την ελέγχει;


Προσοχή , είναι το να λαμβάνει ο νους υπό την κατοχή του , με διαυγή και ζωηρή μορφή , ένα αντικείμενο ή μια αλληλουχία σκέψεων ανάμεσα στις πολλές που φαίνονται ταυτόχρονα δυνατές .

Η προσοχή δεν είναι το ίδιο πράγμα με τη συνείδηση, αλλά η σχέση της με τη συνείδηση θέτει ένα από τα δυσκολότερα θεωρητικά προβλήματα .

Η προσοχή πρέπει , για παράδειγμα , να διακριθεί από τη συνολική εγρήγορση , διότι δεν είναι απλώς ζήτημα επαγρύπνησης και ετοιμότητας .

Προσδίδει μια κατευθυντική συνιστώσα στη συμπεριφορά , και ρυθμίζει την απαντητικότητα του ανθρώπου στο περιβάλλον .

Πράγματι , η προσοχή αποκαλύπτει την “ευθραυστότητα” της συνείδησης : Εστιάζει τη νόησή μας στα αντικείμενά της και απαλείφει ή εξασθενίζει οτιδήποτε “άσχετο” στο περιβάλλον .

Φαίνεται ότι δεν είναι δυνατόν να δώσουμε ιδιαίτερη προσοχή σε περισσότερα από λίγα αντικείμενα ή αλληλουχίες σκέψης .

Η προσοχή είναι εξαιρετικά επιλεκτική , και προφανώς οφείλει να είναι .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2013, 11:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσοχή , είναι το να λαμβάνει ο νους υπό την κατοχή του , με διαυγή και ζωηρή μορφή , ένα αντικείμενο ή μια αλληλουχία σκέψεων ανάμεσα στις πολλές που φαίνονται ταυτόχρονα δυνατές .

Συμφωνουμε με μια μικρη ενσταση στο διαυγη και ζωηρη


quote:
Η προσοχή δεν είναι το ίδιο πράγμα με τη συνείδηση, αλλά η σχέση της με τη συνείδηση θέτει ένα από τα δυσκολότερα θεωρητικά προβλήματα .

Σαφως και δεν ειναι ομως και εδω το θεμα δεν ειναι θεωρητικο κατα την αποψη μου


quote:
Η προσοχή πρέπει , για παράδειγμα , να διακριθεί από τη συνολική εγρήγορση


Ετσι!!


quote:
Προσδίδει μια κατευθυντική συνιστώσα στη συμπεριφορά , και ρυθμίζει την απαντητικότητα του ανθρώπου στο περιβάλλον .



Εδω παλι πιστευω οτι η κυρια κατευθυντικη συνιστωσα στην συμπεριφορα διδεται απο την γενικη θεωρηση μας για τα πραγματα που καθοριζει τα θελω και δεν θελω και επισης ολα τα ερεθισματα πυ δεχομαστε


quote:
Πράγματι , η προσοχή αποκαλύπτει την “ευθραυστότητα” της συνείδησης :


Για το αν η προσοχη ειναι η δεν ειναι ευθραυστη η προσοχη βεβαια εχει ενα μεγαλο κομματι οσο αφορα την αποδειξη αυτου του γεγονοτος


Ομως!!


Το αν και ποσο η προσοχη ειναι ευθραυστη και ευπροσβλητη απο επιπροσθετα στοιχεια ,για να αποδειχθει ,θα πρερπει ο καθενας που θελει να δει κατι τετοιο να καταβαλει προσωπιθκη προσπαθεια προς αυτην την κατευθυνση

Αλλιως δεν θα υπηρχε και νοημα να μιλαμε και να ερευναμε για τον υπνο της συνειδησης αφου αυτη απο μονη της, θα μπορουσε να αντιληφθει τους εγκλωβισμους της


quote:
Εστιάζει τη νόησή μας στα αντικείμενά της και απαλείφει ή εξασθενίζει οτιδήποτε “άσχετο” στο περιβάλλον


Και αυτο βεβαια συμβαινει μονο οταν η συνειδηση μας εχει ηδη αποκτησει καποια χαρακτηριστικα που αν μη τι αλλο την καθιστουν''αντικειμενικο παρατηρητη''και εξ αυτου μπορει να διαχωρισει τον εαυτο της απο αυτα που την διαδικαζουν

quote:
Η προσοχή είναι εξαιρετικά επιλεκτική , και προφανώς οφείλει να είναι

Εδω ομως φιλε ΚΗΦΕΥΣ διαφωνουμε εντελως


Η προσοχη δεν επιλεγει να ταυτιστει


Ταυτιζεται γιατι δεν εχει επιγνωση του εατυτου της

Οταν ας πουμε ποναμε η αισθανομαστε οποιοδηποτε σωματικο ερεθισμα η προσοχη τραβιεται ετσι και αλλιως δεν επιλεγει

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2013, 12:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz :

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Η προσοχή είναι εξαιρετικά επιλεκτική , και προφανώς οφείλει να είναι
--------------------------------------------------------------------------------


Εδω ομως φιλε ΚΗΦΕΥΣ διαφωνουμε εντελως

Η προσοχη δεν επιλεγει να ταυτιστει

Ταυτιζεται γιατι δεν εχει επιγνωση του εατυτου της

Οταν ας πουμε ποναμε η αισθανομαστε οποιοδηποτε σωματικο ερεθισμα η προσοχη τραβιεται ετσι και αλλιως δεν επιλεγει


Πολλές θεωρίες της επιλεκτικής προσοχής βασίζονται στην ιδέα περί “φιλτραρίσματος” σημάτων εισόδου , είτε πρώιμου είτε όψιμου .

Υπάρχουν όμως , φίλε xristosxatz , ποικίλες ενδείξεις που υποδηλώνουν ότι τέτοιου είδους φιλτράρισμα δεν συμβαίνει .

Yποστηρίξω την ιδέα , που έχει προταθεί από άλλους , ότι οι εγκεφαλικοί μηχανισμοί της προσοχής παρήχθησαν αρχικά από την εξελικτική πίεση που ασκήθηκε στο ζώο να επιλέξει μία από ένα σύνολο κατάλληλων δράσεων .

Ένα ζώο που πεινάει ή απειλείται πρέπει να επιλέξει ένα αντικείμενο ή μία δράση από πολλές άλλες δυνατές .

Είναι φανερό ότι η ικανότητα της γρήγορης επιλογής ενός τύπου δράσης με τον αποκλεισμό άλλων προσδίδει ένα σημαντικό εξελικτικό πλεονέκτημα .

Το να κατέχει κανείς αυτή την ικανότητα καθιστά δυνατή την επίτευξη ενός στόχου , η οποία διαφορετικά θα εμποδιζόταν από την προσπάθεια να ακολουθηθούν ταυτόχρονα δύο μη συμβιβαστοί τρόποι δράσης .

Η εξάρτηση της επιβίωσης από αυτή την ικανότητα ίσως είναι ζωτικής σημασίας .

Αυτή η “κινητική” θεωρία για την προέλευση της προσοχής δεν συνεπάγεται ότι οι αντιληπτικές συνιστώσες είναι ασήμαντες .

Πράγματι , είναι φανερό ότι οι μηχανισμοί της προσοχής είναι πολλαπλοί , και κυμαίνονται από τον αντιληπτικό ανταγωνισμό ως τη βουλητική επιλογή .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2013, 16:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολλές θεωρίες της επιλεκτικής προσοχής βασίζονται στην ιδέα περί “φιλτραρίσματος” σημάτων εισόδου , είτε πρώιμου είτε όψιμου .

Υπάρχουν όμως , φίλε xristosxatz , ποικίλες ενδείξεις που υποδηλώνουν ότι τέτοιου είδους φιλτράρισμα δεν συμβαίνει .



Κατ αρχην το θεμα για το οποιο συζηταμε δεν νομιζω οτι προκειται για βαθια σοφια


Θα δωσω ενα παραδειγμα για να καταλαβεις τι ενοω και να βρεθει ετσι ενας κοινος τοπος

Ενα μικρο παιδι πεφτει και χτυπα!!


Αυτο που κανει ο γονιος απο ενστικτο ,ειναι να παρει την προσοχη του παιδιου απο τον πονο[ ως ενα σημειο], δειχνοντς του κατι αλλο, και αρα μεταφεροντας την προσοχη απο το ενα ερεθισμα σε ενα αλλο


Σε ολες τις περιπτωσεις η προσοχη με τον ενα η με τον αλλο τροπο εχει τραβηχτει αθελητα


Τα qualia που εσυ ανεφερες τρβουν προσοχη και διαμορφωνουν ψυχοσωματικες καταστασεις

Θα φερω ενα αλλο παραδειγμα που νομιζω ολοι λιγο εως πολυ βιωνουμε καθημερινα

Θελουμε ας πουμε να σταματησουμε το τσιγαρο !!


Την στιγμη ομως που θα βρεθουμε ,μπροστα στο συνοθυλευμα των ερεθισματων που μας σπρωχνουν να καπνισουμε ,εχουμε ξεχασει τον στοχο μας


Το αποτελεσμα ειναι να ξανακαπνισουμε,


Γιατι εγινε αυτο;


Γιατι τραβηχτηκε αθελητα η προσοχη απο τα ερεθισματα


Σε καμμια περιπτωση αυτο δεν ηταν επιλογη

Εδω επι τη ευκαιρια μπορουμε να παιξουμε και ενα παιχνιδι με τις αισθησεις!!

Την ωρα δηλαδη που θεωρουμε ,οτι το μονο που υπαρχει στην δεδομενη στιγμη ,ειναι το ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΩ μπορουμε να φερουμε στην συνειδητη φαντασια στιγμες που νιωσαμε πραγματικη απεχθεια για το τσιγαρο

Οταν πχ ειδαμε ενα κατεστραμενο πνευμονα

Αν θα μπορεσουμε να βιωσουμε σχεδον ταυτοχρονα τις δυο αισθησεις η και πως διαδικαστηκαν για να φθασουν εκει και επιμεινουμε σε αυτο μεσω αναδρομης θα καταλαβουμε και το οτι η προσοχη τραβιεται -διαδικαζεται και ισως και τον υπνο της συνειδησης

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2013, 16:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολλές θεωρίες της επιλεκτικής προσοχής βασίζονται στην ιδέα περί “φιλτραρίσματος” σημάτων εισόδου , είτε πρώιμου είτε όψιμου .

Υπάρχουν όμως , φίλε xristosxatz , ποικίλες ενδείξεις που υποδηλώνουν ότι τέτοιου είδους φιλτράρισμα δεν συμβαίνει .



Κατ αρχην το θεμα για το οποιο συζηταμε δεν νομιζω οτι προκειται για βαθια σοφια


Θα δωσω ενα παραδειγμα για να καταλαβεις τι ενοω και να βρεθει ετσι ενας κοινος τοπος

Ενα μικρο παιδι πεφτει και χτυπα!!


Αυτο που κανει ο γονιος απο ενστικτο ,ειναι να παρει την προσοχη του παιδιου απο τον πονο[ ως ενα σημειο], δειχνοντς του κατι αλλο, και αρα μεταφεροντας την προσοχη απο το ενα ερεθισμα σε ενα αλλο


Σε ολες τις περιπτωσεις η προσοχη με τον ενα η με τον αλλο τροπο εχει τραβηχτει αθελητα


Τα qualia που εσυ ανεφερες τρβουν προσοχη και διαμορφωνουν ψυχοσωματικες καταστασεις

Θα φερω ενα αλλο παραδειγμα που νομιζω ολοι λιγο εως πολυ βιωνουμε καθημερινα

Θελουμε ας πουμε να σταματησουμε το τσιγαρο !!


Την στιγμη ομως που θα βρεθουμε ,μπροστα στο συνοθυλευμα των ερεθισματων που μας σπρωχνουν να καπνισουμε ,εχουμε ξεχασει τον στοχο μας


Το αποτελεσμα ειναι να ξανακαπνισουμε,


Γιατι εγινε αυτο;


Γιατι τραβηχτηκε αθελητα η προσοχη απο τα ερεθισματα


Σε καμμια περιπτωση αυτο δεν ηταν επιλογη

Εδω επι τη ευκαιρια μπορουμε να παιξουμε και ενα παιχνιδι με τις αισθησεις!!

Την ωρα δηλαδη που θεωρουμε ,οτι το μονο που υπαρχει στην δεδομενη στιγμη ,ειναι το ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΩ μπορουμε να φερουμε στην συνειδητη φαντασια στιγμες που νιωσαμε πραγματικη απεχθεια για το τσιγαρο

Οταν πχ ειδαμε ενα κατεστραμενο πνευμονα

Αν θα μπορεσουμε να βιωσουμε σχεδον ταυτοχρονα τις δυο αισθησεις η και πως διαδικαστηκαν για να φθασουν εκει και επιμεινουμε σε αυτο μεσω αναδρομης θα καταλαβουμε και το οτι η προσοχη τραβιεται -διαδικαζεται και ισως και τον υπνο της συνειδησης

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2013, 17:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια επισημανση που την θεωρω αξιοσημειωτη

Ολα τα χαρακτηριστικα στα οποια αναφερομαστε ,ειτε αυτο λεγεται μηχανικοτητα, ειτε υπνος συνειδησης, ειτε ,διαδικασια της προσοχης,βρισκονται ολα στο εδω και στο τωρα

Στην καθε μας στιγμη , για την περιπτωση που υπαρχει αναρωτηση σε αυτο το ζητημα


Βρισκονται στην καθε στιγμη

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2013, 21:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz :

Κατ αρχην το θεμα για το οποιο συζηταμε δεν νομιζω οτι προκειται για βαθια σοφια


Συμφωνώ .

quote:
xristosxatz :

Και μια επισημανση που την θεωρω αξιοσημειωτη

Ολα τα χαρακτηριστικα στα οποια αναφερομαστε ,ειτε αυτο λεγεται μηχανικοτητα, ειτε υπνος συνειδησης, ειτε ,διαδικασια της προσοχης,βρισκονται ολα στο εδω και στο τωρα

Στην καθε μας στιγμη , για την περιπτωση που υπαρχει αναρωτηση σε αυτο το ζητημα

Βρισκονται στην καθε στιγμη


Αν θες βοήθησέ με να καταλάβω τι γράφεις .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2013, 23:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν θες βοήθησέ με να καταλάβω τι γράφεις .


Ευχαριστως φιλε να μοιραστω μαζι σου το πεδιο στο οποιο αυτον τον καιρο ''δουλευω'', και πιστευω οτι ειναι αυτο που χρειαζομαι τωρα


Θα ηθελα επισης και την δικια σου αποψη πανω σε αυτο!!


Αυτο που ενοω ,ειναι ,οτι η καθε μας στιγμη ειναι ενα συνοθυλευμα απο μηχανικοτητες

Περιεχει επισης και ολους τους αλλους ορους που σε κατα καιρους αναφερομαι[συνειδησιακος υπνος κλπ] και σιγουρα και πολλους αλλους]

ΟΙ δασκαλοι μας εχουν δωσει την αλφαβητα ,γιατι περι αυτου προκειται
οταν μιλαμε για αυτες τις ακαταλαβιστικες ενοιες

Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι αυτα τα πραγματα, περιεχονται στην καθε μας στιγμη, και αρα μπορουμε να τα συναντησουμε και να τα δουμε την καθε στιγμη


Εμεις ολοι δεν τα συναντουμε, γιατι ποτε μα ποτε δεν σταματαμε την ροη των πραγματων μας

Να τα διαχωρισουμε δηλ ενα προς ενα και κατοπιν απο τον εαυτο μας

Μεσω ας πουμε μιας αναδρομης

ΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ,ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΧΗ ΒΑΣΗ ,ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΑΤΟ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΙΚΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ


ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΣΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ


ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΤΗΤΟΣ

ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ


Εδω και καποιο διαστημα -οχι μεγαλο -εχω επισης ανακαλυψει οτι για να προχωρησω στο κομματι που λεγεται επιγνωση, πρεπει την καθε μου στιγμη να ανακαλυπτω να αποκαλυπτω ,και να απομονωνω μια προς μια, σε μια συνεχομενη βαση τις μηχανικοτητες τις οποιες περιεχει η καθε μου στιγμη

Παντα στο μετρο των δυνατοτητων μου!!


Και τουτο, αν καποιος που εχει εστω και λιγες γνωσεις εσωτερισμου ,θα ειναι αυτονοητο για αυτον ,αυτο το βημα


Πιστεψε με ομως οχι στην πραξη


Το μυστικο βρισκεται ,στο να καταλαβει κανεις τι σημαινει μηχανικοτητα,εστω και για μια φορα ,κατοπιν να εμπεδωσει οτι ολη του η ζωη ειναι ενα συνοθυλευμα απο αυτες

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy