ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2013, 12:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολο αυτο λοιπον που περιεγραψα το λεω αποδοχη του εαυτου

Καλλιστα θα μπορουσε να παρει διαφορα ονοματα η και να ειναι και η απαντηση σε ερωτηματα οπως

''Πως να γνωρισουμε τον εαυτο μας''
''Γιατι πρεπει να συγκεντρωνομαι ''
''προσεγγιζοντας τον διαλογισμο''
Η ''Τι στο καλο κανουν αυτοι οταν καθονται ,φαινομενικα χωρις να κανουν κατι ,και εχουν τα ματια κλειστα''γιατι το κανουν αυτο


Αυτα και ισως πολλα αλλα θα μπορουσε καποιος να πει για να περιγραψει μια τετοια κατασταση


Ειναι επισης και η αρχη στον εσωτερικο δρομο


Το επομενο βημα ειναι η ανιχνευση των βηματων


Το πρωτο λοιπον βημα συφωνα παντα με την δικια μου αποψη ειναι να κατανοησω ,να καταλαβω, γιατι δεν μπορω να αντιλαμβανομαι ολα αυτα τα στοιχεια που με απαρτιζουν δηλαδη ''το νου'';

Τι γινεται, και ενω εχω φαινομενικα τουλαχιστον,στρεψει την προσπαθεια μου , να αντιληφθω ,νιωθω οτι αυτο δεν μπορω να το κανω


Και γιατι ενω σε καποιες στιγμες, που ημουν υποχρεωμενος να κανω και αλλα πραγματα ,να μιλω πχ ''ενω συγχρονως ηθελα και να εχω μια αντιληψη των στοιχειων μου , ειχα μεγαλυτερη επιτυχια σε αυτον τον τομεα


Συνεχιζω


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2013, 15:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειναι επισης και η αρχη στον εσωτερικο δρομο


Εδω θα πρεπει να διευκρινισω οτι με το παραπανω ενοω την δικια μου καινουργια αρχη ,με την ενοια οτι η καθε κατανοηση δινει το εναυσμα για μια καινουργια αρχη και ενα νεο βημα

Το αρχικο σταδιο της εσωτερικης εργασιας ,ειναι, καποιος να παρατηρει και να μαθαινει ολα οσα αφορουν την οντοτητα του


Να μαθαινει που θα εστιασει την προσοχη του για να δει αυτα που πρεπει να δει


Ο λογος απλος :ολα αυτα μας αφορουν

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2013, 10:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το αρχικο σταδιο της εσωτερικης εργασιας ,ειναι, καποιος να παρατηρει και να μαθαινει ολα οσα αφορουν την οντοτητα του


Θα πρεπει επισης να σημειωθει οτι η παρατηρηση αυτη σε καποιο σταδιο [οχι και πολυ προχωρημενο ] ,θα διαπιστωθει οτι δυναται ,και απαιτειται συγχρονως να λαμβανει χωρα την καθε στιγμη και οχι οταν το θυμηθουμε η οταν θα βιωνουμε δυσκολες καταστασεις

Σε ολο αυτο ομως θα μας οδηγησει η προσωπικη μας κατανοηση και οχι η δικη μου η η παροτρυνση κανενος


Και ο λογος ειναι γιατι δεν μπορει καποιος απο τη μια στιγμη στην αλλη να διακρινει αυτο που σε προηγουμενες αναφορες εχουμε ονομασει ΜΗΧΑΝΙΚΟΤΗΤΑ

ΣΥΝΕΧΙΖΩ

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2013, 02:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!!

Θεωρώ πως η "αποδοχή" δεν έχει καμία σχέση με την έννοια του συμβιβασμού. Όταν αποδεχόμαστε κάτι σημαίνει πως έχουμε αναγνωρίσει την ύπαρξή του, οπότε οποιαδήποτε αντίδραση παύει και ξεκινά η φάση της περισυλλογής και ενδεχομένως της αλλαγής στάσης. Κατά συνέπεια είμαστε ένα βήμα πιο κοντά στη γνώση. Τα επόμενα στάδια θα δείξουν αν αυτή η αποδοχή ήταν πρόσκαιρη ή όχι.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2013, 09:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως ορισες φιλε Odysseus_nemo


Η δικια μου θεση ειναι οτι ,η αρχικη αποδοχη εχει να κανει και λιγο με τον συμβιβασμο !!!

Ενας συμβιβασμος ομως ειναι παντα ΜΟΝΟ ενας συμβιβασμος


Ο λογος ειναι γιατι ειμαστε ερεθισματικοι !!!


Θα φερω ενα παραδειγμα για να σου δωσω την δικια μου θεση


Καποιος συνανδελφος στην εργασια με επιπλητει συνεχως

Αφου ματαια εχω δοκιμασει οτι περναει απο το χερι μου, για να διακοψω αυτην την κατασταση, και αντιλαμβανομαι οτι τιποτα δεν γινεται,ψαχνω μηπως βρω τουλαχιστον ,κατι ,για να σταματησω να υποφερω

Η σχεση μεχρι τωρα ειναι :ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΡΕΘΙΣΜΑ επιπληξη συναδελφου

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΕΡΕΘΙΣΜΑ η προσωπικη μου ψυχολογικη αντιδραση σε σχεση με αυτο !!!! και ειναι ακριβως αυτο που λεω οτι ειμαστε ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΙΚΟΙ
ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ δηλαδη , εσωτερικα ,και αρα και εξωτερικα ,οταν θα βρεθουμε μπροστα σε ενα εξωτερικο ερεθισμα σχεδον παντα με τον ιδιο και απαραλαχτο τροπο

Η ιδια σχεση ισχυει και αν υπαρχει καποιο στοιχειο δικο μου σωματικο η ψυχολογικο , που δεν μου αρεσει


Καθε φορα που θα βλεπω ,.την μυτη μου ας πουμε θα μου βγαινει και η αναλογη αντιδραση

ΕΡΕΘΙΣΜΑ -ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΕΡΕΘΙΣΜΑ -ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΕΡΕΘΙΣΜΑ - ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ


Απλα στην μια περιπτωση το ερεθισμα αφορα τον συναδελφο ,ενω στην αλλη δικο μου σωματικο χαρακτηριστικο


Το αναποφευκτο αποτελεσμα ομως ειναι ΕΝΑ

ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ -ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ -ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ αυτο εχω μαθει να κανω πολλα χρονια τωρα, και αυτο θα συνεχισω να κανω εαν δεν σκυψω μεσα μου !!!!

Η αρχικη μου αντιδραση λοιπον αφου εχω κουραστει με αυτον τον φαυλο κυκλο , και βλεπω επισης οτι δεν αλλαζει κατι σε σχεση με αυτο , ειναι να πω και να λεω ,στην αναγκαια στιγμη , ''με στοργη'' στον εαυτο μου


Ενταξει ''ΦΙΛΕ ΗΡΕΜΑ''Αυτο ενοω συμβιβασμο

Ολο αυτο ,και μονο, επειδη εχω συνειδητοποιησει ,την φυση της αντιδρασεως μου


Το μονο που κανω ειναι : ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ να ανακοπτω τον φαυλο κυκλο της αντιδρασεως μου


Στο επομενο σταδιο ερχεται η αποδοχη στην οποια ''ΠΕΡΙΟΡΙΖΩ '' κατα καποιον τροπο την εκταση της προσοχης μου , οσο μπορω ,μονο στο συναισθημα που μου προκαλεσε το εξωτερικο γεγονος

Απο την μια για να καταλαβαινω καλυτερα την φυση της αντιδρασεως μου και απο την αλλη για να αποφυγω την ασκοπη σπαταλη ενεργειας ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΝΞΕΛΕΚΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΕΙΤΑΙ καθε φορα

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2013, 09:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω, ομως ,αξιζει να σταματησουμε και να δουμε, ποια ειναι η λειτουργικοτητα ,και η σημασια του ορου ΑΠΟΔΟΧΗ

Ειναι μονο μια κουβεντα !!!!! μια ονομασια


Το νοημα ,και την λειτουργηκοτητα θα το βρει μεσα του ο καθενας μας

Το σημαντικο ειναι να καταλαβουμε !!!!


Την λεξη θα την χρησιμοποιουμε ,μονο για να συνενοηθουμε, στο τι πανω κατω θελουμε να περιγραψουμε


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2013, 10:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραθετω ενα χαρακτηριστικο , και ομορφο παραδειγμα αποδοχης , απο τον φιλο ΑΕΡΟΝΑΡ και απο το θεμα '' Η ώρα της Απόφασης (ή αλλιώς Μια Διαφορετική Σύσταση''

quote:
Αερόναρ

Απεστάλη: 07/03/2012, 14:07:56
Αγαπητέ Dr Jekyll,
Η Απόφαση που καλείται να κάνεις ένας άνθρωπος στη ζωή του – αν θέλει να τιμήσει εαυτόν και τον Δημιουργό του – είναι μία. Είναι αν θα τη Ζήσει ή όχι. (προσοχή στο κεφαλαίο Ζ).
Ή αλλιώς, αν θα Εκπαιδευτεί ή όχι.
Ή αλλιώς, αν θα δεχθεί τη Θεία Υπόστασή του και θα ξεκινήσει τον προσωπικό του πόλεμο προς την Ένωση με το Θείο.
Αυτή είναι Μία και είναι τέτοια, που μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω και να αλλάξει τελείως τον τρόπο αντίληψης της Ζωής, αλλά και του Θανάτου.
Από κει και πέρα, οι υπόλοιπες αποφάσεις που θα κληθεί να πάρει στη ζωή του, που όπως είπες θα είναι πολλές, θα υλοποιούνται πάντα υπό το πρίσμα αυτής της Μίας, της αρχικής απόφασης. Αλλά τουλάχιστον αυτός θα γνωρίζει γιατί αποφασίζει ό,τι αποφασίζει.

Αγαπητέ Mr. Hyde,
Εννοείται ότι σε όλη αυτή τη διαδικασία της Εκπαίδευσης και θα προδώσεις αυτό το Θείο Κομμάτι και θα ασχημονήσεις απέναντι σε αυτό. Μάλιστα, για την ακρίβεια θα έλεγα ότι κυρίως αυτό θα συμβαίνει (τουλάχιστον μέχρι το Πνεύμα να δυναμώσει και να μπορέσει να κοιτάξει τους δαίμονές του στα μάτια). Όμως – κι εδώ είναι ένα πολύ λεπτό σημείο – η Απόφασή σου να προσεγγίσεις της Θεία Ουσία είναι αδιαπραγμάτευτη. Οι πτώσεις είναι δεδομένες, αλλά όσο μεγαλύτερη η πτώση τόσο μεγαλύτερο το μάθημα. Γι’ αυτό εξάλλου αναφέρεται ως πόλεμος όλη αυτή η διαδικασία.

Εξάλλου... επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται όμως να σηκωθείς.


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2013, 10:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια μικρη και απαραιτητη διευκρινιση κατα την γνωμη μου :

Ο λογος ειναι οτι θα ηταν πολυ καλο να ειμαστε ακριβεις και να μην αφηνουμε αιωρουμενα νοηματα


Ολοι λοιπον απο λιγο εως πολυ, εχουμε κουραστει απο την ζωη:


ΟΛΟΙ ομως συνεχιζουν να ακολουθουν τους γνωστους δρομους

ΕΡΕΘΙΣΜΑ -ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ................ΕΡΕΘΙΣΜΑ -ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ


Η διαφορα ειναι οτι για να κουραστεις ''ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ, ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ''ετσι ωστε να δωσεις την ευκαιρια στον εαυτο σου να αντιληφθει για το τι γινεται


Στην αντιθετη περιπτωση απλα και μονο συνεχιζουμε αυτο που ειμαστε

quote:
Η αρχικη μου αντιδραση λοιπον αφου εχω κουραστει με αυτον τον φαυλο κυκλο ,

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2013, 19:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρωτο λοιπον βημα συφωνα παντα με την δικια μου αποψη ειναι να κατανοησω ,να καταλαβω, γιατι δεν μπορω να αντιλαμβανομαι ολα αυτα τα στοιχεια που με απαρτιζουν δηλαδη ''το νου'';

Τι γινεται, και ενω εχω φαινομενικα τουλαχιστον,στρεψει την προσπαθεια μου , να αντιληφθω ,νιωθω οτι αυτο δεν μπορω να το κανω


Και γιατι ενω σε καποιες στιγμες, που ημουν υποχρεωμενος να κανω και αλλα πραγματα ,να μιλω πχ ''ενω συγχρονως ηθελα και να εχω μια αντιληψη των στοιχειων μου , ειχα μεγαλυτερη επιτυχια σε αυτον τον τομεα


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2013, 11:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα φερω ενα παραδειγμα αποδοχης του εαυτου, και τον ρολο που αυτη μοπορει να διαδραματισει, μεσα απο την προσπαθεια μου να κανω οτι καλυτερο μπορω ,στον αλλο τομεα της ζωης μου που εχω αγαπησει ,και που ειναι το σπορ της ρακετας θαλασσης


Πρεπει επισης να πω οτι στο συγκεκριμενο σπορ ποτε δεν υπηρξε και δεν υπαρχει κανενας εκπεδευτης -προπονητης, που να αναλαβει να δειξει καποια πραγματα , σε μια επισημη και διαπιστωμενη τουλαχιστον βαση, για αυτο το σπορ,πραγμα για το οποιο ειχα ενα ακομα παραπονο


Το παραπονο δε αυτο, εχει τωρα μετασχηματιστει σε ευγνομωσυνη,γιατι η ρακετα προσφερθηκε και συνεχιζει να προσφερεται σαν πεδιο ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΥ και μεγαλης πηγης γνωσης του εαυτου αλλα και των ανθρωπων και της ζωης γενικα


Περιεργο ΝΑΙΑΙΑΙ!!!!!!!!


Τιποτα μαλλον δεν ειναι τυχαιο!!!!

Στην προσπαθεια μου λοιπον να αναπτυξω ''τεχνη'' που ηταν και ειναι μια απο τις κυριες επιδιωξεις μου βρηκα πως η αποδοχη του εαυτου βαζει και εδω το ποδαρακι της και γινεται σημαντικη και σε αυτον τον τομεα

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2013, 10:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φροντιζοντας λοιπον να σεβομαι τα σωματικα και τα ενεργειακα μου δεδομενα ''αφηνω '' στην κυριολεξια ελευθερο χωρο μεσα μου για δημιουργια , και αρα να γινομαι καλυτερος τεχνικα



Ένα τετοιο παιχνιδι δεν καταναλωνει ενεργειες [μαλλον δινει ],διοτι αναποφευκτα θα εχει παλμο

Αυτη η αποδοχη κρυβει απο πισω βεβαια και μια τελειως διαφορετικη ποιοτητα παιχνιδιου ,και μονο απο την στιγμη που συνειδητοποιηται και εφαρμοζεται εστω και μερικως


Και αν εξετασω τα κοινα σημεια ρακετας και ζωης θα δω οτι......... ΧΜΜΜΜΜ που λεει και η κολητη μου η ΜΥΘΗΡΑ!!!!


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2013, 10:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορω να βρω σημεια που να διαφερουν αυτα τα δυο ,μονο ισως στο σημειο που ενω[τωρα] στην ρακετα μπορω και πειραματιζομαι, στην ζωη δεν ειναι και τοσο ευκολο [τωρα]


Και για να γινω πιο συγκεκριμενος !!!!!!

Ηταν ευκολο οταν ΠΡΩΤΟΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΑ αν ολα αυτα που υποψιαζομαι αν ειναι σωστα να αρχισω να πειραματιζομαι


Το μονο που ισως ειχα να χασω ηταν να με αποριψουν καποιοι συμπαικτες κυριως ισως για το ξεφουσκωτο μπαλακι



Εδώ επισης πρεπει να αναφερω την αντιδραση και την κοροιδια [από καποιους συμπαικτες που δεχτηκα]επειδη εκανα αυτές τις αλλαγες,στο δικο μου παιχνιδι ,ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ηταν ΧΜΜΜΜ!!


Θυμμιζει κατι αυτό;



Και επισης εγω επειδη ειχα υιοθετησει συνεργα ελαφρων βαρων να μην ειμαι σε θεση να δεχτω χτυπηματα που προειρχοντω από βαριες ρακετες και βαρια μπαλακια


Στην συνεχεια ομως οταν εξηγησα σε καποιους ''ιδιαιτερους'' το ολο σκεπτικο οχι μονο εισακουσθηκα με ενδιαφερον αλλα και βρηκα νεους συμπαικτες,και επεται η συνεχεια!!!!


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ


Edited by - xristosxatz on 21/09/2013 10:53:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2013, 10:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Οι αλλαγες που εκανα ειχαν ως εξης

1]Να αλλαξω το βαρος της ρακετας [να δεχομαι τα δεδομενα του χεριου μου μεχρι ισως τον ωμο ]


Με μια ρακετα που απο ενα σημειο και περα γινεται απο δυσκολη εως πολυ δυσκολη η ευκινησια του χεριου δεν μπορει να αναπτυχθει τεχνη

Η συνειδητοτητα ΦΟΡΤΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΥΣΦΟΡΙΑ !!!!

Χανεται η διαθεση για δημιουργηκοτητα!!!! Την αντικαθιστα η κουραση!!


Να αλλαξω το βαρος και το φουσκωμα του μπαλακιου !!!


Το βαρος αλλαζει χρησιμοποιωντας παλαια μπαλακια ,και το φουσκωμα ,απλα βγαζοντας αερα απο το μπαλακι με μια συριγγα


Αμφοτερα αυτα βοηθουν να γινουν σεβαστα τα σωματικα και ενεργειακα δεδομενα

Ένα ξεφουσκωτο μπαλακι δεν μας πιεζει [σεβεται σωματικα και ενεργειακα δεδομενα ,και είναι πιο ευκολο στην διαχειριση του λογω της αυξημενης ελαστικοτητος του ]

Εξαλου η μπαλα ‘’χανεται ‘’ δυσκολοτερα και αυτό στυμβαλει στο αναπτυσεται παλμος και συνεχεια και αυτό με την σειρα του προωθει την διορθωση της θεσης του χεριου εν κινηση

Να ειμαι συνεχεια σε εγρηγορση να διατηρω την σωστη αποσταση



Μια μεγαλη αποσταση διαταρασει σωματικα και ενεργειακα δεδομενα και το χειροτερο ‘’βαραινει’’ το νου , με αποτελεσμα όλα οσα επονται



Η πολύ μικρη αποσταση απαιτει πολύ γρηγορες κινησεις ,αρα και παλι μπορει να ‘’πατηθουν ‘’καποια δεδομενα


Και μια ΕΡΩΤΗΣΗ!!!!!!!!


Γιατι αφου καποιοι από εμας εχουμε αφιερωσει ένα μεγαλο μερος της υπαρξης μας στη ρακετα δεν μπορουμε να αντιληφθουμε ολους αυτους τους παραγοντες που θα την εκαναν καλυτερη και αρα ,μαζι με την ρακετα καλυτερους και πιο εξυπνους και ανοικτους και εμας τους ιδιους;


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2013, 10:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποσα κοινα αραγε μπορουμε να βρουμε στα παραπανω ,με την ιδια μας την ζωη;


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ

Edited by - xristosxatz on 21/09/2013 12:00:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2013, 12:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μερικες διαπιστωσεις!!!!!


Κατά την διαρκεια ροης του’’ παιχνιδιου’’ αναπτυσονται καποια δεδομενα !!!!


Τα δεδομενα αυτά με καθοριζουν σε ΑΠΟΛΥΤΟ ΒΑΘΜΟ και μαλιστα χωρις εγω να αντιλαμβανομαι ότι γινεται κατι τετοιο

Μου στερουν αντιληπτικοτητα , διαυγεια ,δημιουργηκοτητα και δεν ξερω και τι άλλο και μου δινουν ολο και περισσοτερη μηχανικοτητα, κλεισιμο και μια δυσαρεστη αισθηση

Αυτά τα δεδομενα κρατουν για λιγο η περισσοτερο διαστημα!!!![αναλογα με το ποσο σοβαρη είναι η προσπαθεια μου να τα δω


Βιωνοντας ολο αυτό ξερω ότι σε αυτην την προσπαθεια ειμαι μονος μου ,δεν υπαρχουν προηγουμενα δεδομενα [ και αν υπαρχουν δεν τα εχω συναντηση]


Επιβαλεται να τα βγαλω περα μονος ,να εξατομικοποιουμαι ολο και περισσοτερο!!!!


Είναι δεδομενα διανοητικα και αισθησιακα ΜΗΧΑΝΙΚΑ


Με οδηγουν εκει που αυτά θελουν


Από την δικια μου μερια δηλ δεν υπαρχει καμμια συνειδητη επιλογη ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΑΥΤΑ
!!!!

ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΥΤΑ;;;;;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2013, 03:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και δεν ειναι βεβαια μονο η ρακετα στην οποια εχει εφαρμογη η αποδοχη του εαυτου


Καλιστα μπορει να εχει εφαρμογη σε οποιοδηποτε αθλημα η σπορ που απαιτει την εκμαθηση τεχνικης

Απο το βολευ μεχρι την κολυμβηση μεχρι ισως και τις πολεμικες τεχνες μεχρι ακομα και το περπατημα η το τρεξιμο

Μονο που στα δυο τελευταια μπορει να διαφερει ο σκοπος

Το σκεπτικο ειναι απλο !!!!!


Οσο παραπανω στρεσαρουμε το σωμα τοσο περισοτερο ο νους γινεται και πιο δυσκινητος [ στο βαθμο δηλαδη που ζοριζουμε μειωνεται και η αντιληπτικοτητα ο παλμος η συνεχεια και η δημιουργηκοτητα που ειναι και οι προυποθεσεις για την εκμαθηση]

Και απο το ολο σκηνικο βεβαια δεν λειπει και η εκμαθηση του εαυτου

Ποτε μια αντιγραφη μεσα σε ολα τα αλλα δεν μπορει να σεβαστει προσωπικα δεδομενα

Ειναι ενα κλεισιμο μια ακινησια σε αντιθεση με τη ζωη που ειναι μια συνεχη εναλαγη


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ

Edited by - xristosxatz on 24/09/2013 04:08:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2013, 03:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη το τελευταιο διαστημα εχω αρχισει να περπατω διαπιστωνω καθημερινα ποσο σημαντικο ειναι το να δεχομαι τα σωματικα και ενεργειακα δεδομενα του εαυτου μου αν θελω να συνεχισω να κανω κατι τετοιο

Ο ‘’εαυτος’’ δεν είναι σε θεση να ανεχεται για παρατεταμενα διαστηματα την καταπιεση σε οποιασδηποτε ιδεας η σκοπου το ονομα και αν γινεται αυτο

Αν καταπιεζω τα δεδομενα του καποια στιγμη στην δικια του γλωσσα θα πει ''δεν θελω''

Ειμαστε ανθρωποι που τους καθοριζουν καποιες διαδικασιες, και οχι επιδοσεις, χαρακτηρισμοι, η οτιδηποτε ειναι μακρυα απο αυτες τις διαδικασιες

Η διαδικασια βρισκεται παντα στην στιγμη σε αντιθεση με την ιδεα η τον σκοπο που εχουν τις ριζες τους στο παρελθον

Εμεις ειτε το θελουμε ειτε οχι ζουμε στην στιγμη και απο αυτην καθοριζομαστε

Καθε δευτερολεπτο λοιπον που περνα αναπτυσονται και νεα δεδομενα που εγκαθυδριονται στο σωμα και στο νου δεν τα αντιλαμβανομαστε γιατι τα συγχεουμε με εμας ,[και που οδηγουν καποιον χωρις να το καταλαβαινει σε συμπεριφορες οπως αυξηση της ταχυτητας και γενικα την ασυνειδησια οσον αφορα τα προσωπικα δεδομενα


Αυτό επισης μπορει να συμβει σε οποιαδηποτε δραστηριοτητα της ζωης


Ο κανονας γενκα ειναι, σε αυτες τις περιπτωσεις ο ''αθλουμενος'' να μπορει να συζητα ανετα οταν αθληται,η να αισθανεται δυνατος καθε στιγμη να πραγματοποιηση ενα εκατοσταρι

Αυτό όμως είναι κατι ξεχωρο από την διαδικασια να μπει καποιος στο νοημα της αποδοχης του εαυτου και αυτο γιατι ο εαυτος ειναι κατι που ειναι σε μια συνεχη ροη


Το μονο που μπορει να δωσει πραγματικα αποτελεσματα ειναι η συνεχη επαγρυπνηση , που απο μονη της αλλωστε μπορει να ειναι σκοπος


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ

Edited by - xristosxatz on 24/09/2013 04:14:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 21:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αποδοχη του εαυτου μας ειναι αμεσα συνδεδεμενη με την διαρκη επαγρυπνηση

Μια επαγρυπνηση που ο μονος που την επιβαλει ειναι η αναγκη της καθε στιγμης

Το προβλημα που τιθεται εδω περα ειναι οτι δεν μπορουμε να παρατηρησουμε

Για να παρατηρησουμε πρεπει να γινουμε ''αταραχοι και αντικειμενικοι '' συμφωνα μα καποιους και 'να μπορουμε να''χρησιμοποιουμε τις αισθησεις και να μην τις μπερδευουμε με εμας'' συμφωνα με καποιους αλλους


Καποιοι αλλοι επισης εχουν πει οτι ''δεν μπορουμε να σηκωσουμε μια καρεκλα ενωσο καθομαστε πανω σε αυτην


Κατω απο την παρουσα πραγματικοτητα μπερδευουμε τις αισθησεις με εμας

Εμεις δεν ειμαστε οι αισθησεις !!!!!


Δυστυχως αυτες μπορουμε να αντιληφθουμε επειδη αυτες φωναζουν δυνατα

Αντιλαμβανομαστε λοιπον τις αισθησεις του σωματος και δρουμε συμφωνα

με αυτες και οτι αυτο μπορει να σημαινει !!!!!


Και για να γινω πιο σαφης , και να ερθω περισσοτερο στο δικο μου επιπεδο, δινουμε απο λιγο εως καθολου την ευκαιρια στην συνειδητοτητα μας να καταλαβαινει τον εγκλωβισμο της

Και υποψιν ''Ο δρομος ΑΡΧΙΖΕΙ στο σωμα με τις 5 αισθησεις και να προχωρας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με σενα

Για να δωσουμε λοιπον την ευτκαιρια στην συνειδητοτητα να καταλαβαινει τον εγκλοβισμο της ''πρεπει ''να αρχισουμε να χρησιμοποιουμε τις αισθησεις

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ

Edited by - xristosxatz on 05/10/2013 22:37:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 21:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι σημαινει να χρησιμοποιουμε τις αισθησεις ;

Κατ αρχην αυτο, μπορουμε να το κανουμε πιο ευκολα, ενοσω οι αισθησεις που μας εχουν ''κυριαρχησει'' την παρουσα στιγμη δεν ειναι τοσο δυνατες ουτως ωστε να μην μπορουμε συνειδητα να στελνουμε την προσοχη μας καπου αλλου


Και αυτο για τωρα!!!!


Ποτε λεμε στην καθομιλουμενη οτι χρησιμοποιουμε καποιον


Μα οταν ειμαστες μαζι του οταν ''θελουμε'' παιρνοντας αυτο που θελουμε

και μετα μπορει να κανουμε οτιδηποτε αλλο και εχοντας παντα την δυνατοτητα να κανουμε αυτο που θελουμε

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΕ ΜΑΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ

Εμεις απλα τις υπακουμε !!!!!


Αυτο ομως ο καθενας μας πρεπει να το δει και να μαθει να το βιωνει την καθε στιγμη και οχι να το δεχτει επειδη το ειπε καποιος επιδοξος εσωτεριστης

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 21:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορουμε ομως να κανουμε και εμεις αυτο που οι αισθησεις κανουν σε εμας


Να διδουμε στον εαυτο μας την δυνατοτητα να να βιωνει και καποιο αλλο συναισθημα εκτος απο αυτο που βιωνουμε τωρα !!!


Να περναμε δηλαδη απο την ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ και απο την ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ .....................Μονο αυτο μπορει να μας κανει να καταλαβαινουμε τον εγκλωβισμο της καθε στιγμης


Και αν ειναι κατι να κρατησουμε ας κρατησουμε αυτο ..........ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ .......ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ

Επιβαλεται αν θελουμε να εχουμε καποια αποτελεσματα να γινομαστε πολυ συγκεκριμενοι σε αυτο που θελουμε ΕΜΕΙΣ και οχι καποιοι αλλοι

Δεν μπορει να φανταστει καποιος αν δεν το εχει εξασκησει ποσες εφαρμογες μπορει να εχει μια τετοια μικρη ιδεα στην ζωη μας

Μας κανει πολυ πιο εξυπνους ,πολυ πιο πρακτικους


Μπορουμε ανα πασα στιγμη να δουμε το παιχνιδι που παιζει εις βαρος μας το συστημα ,τα ΜΜΕ , οι διαφημησεις γνωριζοντας απλα την εσωτερικη μας λειτουργια αλλα και εμεις οι ιδιοι στους εαυτους μας ,μονο και μονο επειδη δεν εχουμε ποτε καταλαβει οτι πρεπει να μαθουμε να διαχωριζουμε τις λειτουργιες μας ,και δεν συνειδητοποιουμε πια μερη μας πρεπει να δουλευουν και που !!!!!


Να καταλαβουμε οτι οταν ακουμε και βλεπουμε μια διαφημιση, η οταν συναναστρεφομαστε με τους αλλους, δεν εχουμε καν ιδεα οτι ειμαστε απλα μπερδεμενοι

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ

Edited by - xristosxatz on 05/10/2013 22:34:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2013, 22:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
,μονο και μονο επειδη δεν εχουμε ποτε καταλαβει οτι πρεπει να μαθουμε να διαχωριζουμε τις λειτουργιες μας ,και δεν συνειδητοποιουμε πια μερη μας πρεπει να δουλευουν και που !!!!!


Και αυτο δεν ειναι και τοσο δυσκολο οσο αρχικα φαινεται


Αρκει να παρατηρουμε τις αισθησεις μας οταν δεχομαστε την οποιαδηποτε επιροη και να εξεταζουμε αν αυτο το χρειαζομαστε


Βλεποντας ας πουμε μια διαφημιση για πλακακια μπανιου με ωραια μουσικη με αισθησιακες κοπελες με φοντο λαμπερο κλπ,


ΕΕΕΕ!!!!!!! Το μονο σιγουρο ειναι οτι εκει εντεχνα μας εχουν μπερδευψει συγκινησιακο ,σεξουαλικο ,και ενστικτο κεντρο με αποτερο σκοπο να ψωνισουμε


Και αυτα την στιγμη αυτο που θα επρεπε να δουλευει επρεπε να ειναι το διανοητικο κεντρο

Κανενας δεν προκειται να μας πει οτι εδω επρεπε να δουλευει μονο αυτο


Ο καθενας θα χρησιμοποιησει τα κεντρα μας για να πετυχει τους σκοπους του


Αλλοι συνειδητα και αλλοι ασυνειδητα

Μονο και μονο επειδη οι'' αισθησεις μας χρησιμοποιουν'' , και δεν δινουμε ποτε στον εαυτο μας να περνα πα την θεση στην αντιθεση δηλαδη να τις χρησιμοποιουμε εμεις !!!!!!

Προτιμουμε την χωρις αντισταση'' ροη ''

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2013, 22:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 1

...η αντιληψη μας και ακουλουθως η συνειδηση και επιγνωση μας ως νοημονα πλασματα μπορεινα δομηθει σε διαφορα επιπεδα ιεραεχικα διευθετημενα ...

πχ
-κατωτερο επιπεδο αντιληψης του αμεσου εξωτερικου περιβαλλοντος μας και των αλλων οντων που αμεσα μας περιτριγυριζουν,,,

- ενα ανωτερο επιπεδο αντιληψης του εαυτου σε σχεση με τους αλλους που μας περιτριγυριζουν ..χμμ,,,

-ενα ακομη ανωτερο επιπεδο αντιληψης το πως οι αλλοι μας αντιλαμβανονται ....χμμ

κια παμε πιο ψηλα

(πρωτα σταδια ανθρωποθεικης συνειδησης )

-ενα η ανωτερο επιπεδο αντιληψης γενικα της ανθρωπινης κοινωνιας η του κοσμου μας ...κοσμοαντιληψη ,,,,

- ενα ακομη ανωτερο επιπεδο αντιληψης του εαυτου μας μεσα στον κοσμο μας

-ενα ακομη ανωτερο επιπεδο αντιληψης του τι ακιρβως ειμαστε για το κοσμο μας και πως η κοσμικη αντιληψη μας αντιλαμβανεται χμμ

και παει ακομη πιο ψηλα
( ανωτερη θεικη συνειδηση (

-ενα ανωτερο επιπεδο αντιληψης του γαλαξια μας η του συμπαντος καθως και ολων των αλλων οντων ως ολοτητα μεσα σε αυτους...

-ενα ανωτερο επιπεδο αντιληψης του τι ειμαστε και πως μας αντιλαμβανεται ο γαλαξιας και το συμπαν ...χμμμ..

--------------

ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΑ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ .ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ...


ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΕΟΙΑ ΝΟΗΤΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΘΕΙΚΗ ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΕΠΙΠΕΔΩΝ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΠΩΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ .......

Η ΠΛΗΟΦΟΡΗΣΗΣ ΚΙΑ Η ΑΣΚΗΣΗΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ ΚΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΑΝΥΨΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΠΤΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ...

ΜΑΚΡΑΝ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΝ ΤΟΥ ΜΗ ΘΕΩΜΕΝΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ...ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΝΟς ΝΟΥΣ Ο ΖΩΩΔΗΣ ΠΛΗΣΙΟΝ ΤΗ ΤΣΗ ΚΑΤΑΤΣΑΣΗΣ ΤΟΥ ΖΩΟΥ Η ΤΟΥ ΝΟΗΤΙΚΟΥ ΝΗΠΙΟΥ ..

ΔΥΣΤΥΧΩς ΕΝΑ ΤΡΑΓΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΔΕ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΨΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ Ο,ΤΙ ΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΙ ...

,,,ΟΙ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟΙ ΝΟΕΣ ΟΜΩΣ ΑΝΑΠΤΥΣΟΥΝ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΑΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ ΟΧΙ ΒΕΒΕΙΑ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΕΣ ΚΙ ΙΕΡΕΣ ....ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΕΣΤΡΑΜΕΝΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ...

πχ εκεινος που παρανοικα μπορει να θεωρει τον εαυτο του αρχηγο ακομη και ενος Γαλαξια..


μια τρομερη ιδεα πανω στην οποια μπορει να διαλογιζεται μια θεοτητα ειναι πως τον αντιλ;μβανεται η ανθρωποτητα η ενα ολοκληρος κοσμοος αν υποθεσουυμε οτι υπαρχει κατι σαν κοσμικος συλλογικος νους ...με τον οποιο πιανει επαφη ο διαλογιζομενος θεος-θεωμενος ανθρωπος ..

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2013, 19:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω και πολλα χρονια λοιπον ακουω οτι αυτο που ''πρεπει’’ να κανω ειναι να ειμαι στην στιγμη!!

Να ειμαι στην στιγμη για μενα σημαινει να ειμαι σε αναμνηση εαυτου !!

Να εχω δηλαδη αντιληψη που βρισκεται αυτην την στιγμη ,και καθε στιγμη η προσοχη μου ,κυριολεκτικα δηλαδη αυτό που ΕΙΜΑΙ

Και όχι μονον αυτό !!!Θα πρεπει να εξοικονομησω το δυνατον μεγαλυτερη ποσοτητα αντιληπτικοτητος ουτως ώστε να μπορω εκτος από τον εαυτο μου να αντιλαμβανομαι οσο το δυνατον πραγματα μπορω γυρω μου

Και αυτό σημαινει ότι αναλογα με την προσπαθεια που καταβαλω κάθε στιγμη να ξεφορτωνομαι ΠΡΑΓΜΑΤΑ τοσο και η αντιληψη μου θα αυξανεται


Και γιατι ‘’θα μου πει καποιος εγω θα πρεπει να κανω όλα αυτα τα πραγματα αφου την κουτσοβολευω και με τον υπνο τον μακαριο στον οποιο και ευρισκομαι


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2013, 21:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να ειμαι στην στιγμη για μενα σημαινει να ειμαι σε αναμνηση εαυτου !!

Να εχω δηλαδη αντιληψη που βρισκεται αυτην την στιγμη ,και καθε στιγμη η προσοχη μου



Και να πω οτι στα σημεια που βαζω κεφαλαια φωναζω γιατι πρεπει να φωναξω με σκοπο να υπογραμισω ποσο καιριο σημειο ειναι το αυτο που υποδυκνειω


Και ερχομαι λοιπον σε αυτο που θελω να καταληξω !!!!

Και απαντωντας στην ερωτηση που εβαλα ,θα πω οτι μια απο τις χρησιμοτητες του να διατηρηται καποιος σε αναμνηση εαυτου ....ειναι οτι οταν βλεπουμε και γνωριζουμε οτι βλεπουμε ,οταν ακουμε και γνωριζουμε οτι ακουμε ,οταν αισθανομαστε [μεσω αφης]και γνωριζουμε οτι αισθανομαστε ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ


Αυτο στο οποιο αναφερομαι ειναι περα για περα πρακτικο και αν θα αποκτησει αξια μονο αν καποιος το βαλει στην πραξη και οχι απλα να το δεχτει !!!!

Ειναι ΤΡΟΜΕΡΟ να μπορει καποιος οταν βρισκεται σε συγχυση, εξαψη η, οποιοδηποτε αλλο δυσαρεστο συναισθημα [γιατι μονο εκει συνηθως ψαχνομαστε] και οχι παντα, να μπορει να ανακαλυπτει και να αποδομει ,αναλυει ,και να αφαιρει εστω και για λιγο καποιες απο τις αισθησεις στις οποιες ΕΧΕΙ ΞΕΧΑΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ δηλαδη την προσοχη του


Σε μια παρομοια κατασταση βρεθηκα σημερα !!!


Αυτο λοιπον που προσπαθουσα να κανω μηπως και δω κατι περισσοτερο απο ολο αυτο ηταν να προσπαθω να αισθανθω το σωμα μου σαν παρατηρητης !!Να δω δηλαδη ποιος ειναι ο ρολος που διαδραματιζει σε αυτο που ειμαι ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΥΛΑΕΙ και πως επιδρα στην ικανοτητα μου να μπορω να δω με περισσοτρη ευκρινεια αυτο που ειμαι !!!


Αρχικα ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙ κανεις οτι αυτο που ειναι [η συγχυση και τα νευρα στην προκειμενη περιπτωση ]ειναι καθαρα κατι που οφειλεται στην κατασταση που εχει περιελθει το σωμα ,και επιτεινεται απο τον νου αλλα και τον επηρεαζει

Αν δηλαδη θα μπορουσαμε να φυγουμε απο το σωμα [ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΕΚΑΤΟ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ]και να το δουμε σαν παρατηρητες θα διαπιστωναμε οτι ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ!!


Θα διαπιστωνε επισης οτι ακομα και χωρις την επεμβαση του μυαλου ενας αρνητισμος αλλα και οποιοδηποτε αλλο συναισθημα αυξανει και μονο οντας σε λειτουργια η αισθηση της ορασης πχ........ και κυριως, [για μενα]

Αυτο ισως και να γινεται διοτι οι αισθησεις καταναλωνουν ενεργεια !!!


Και για να θεωριτικολογησω λιγο ,θα ελεγα οτι οπου υπαρχει καταναλωση ενεργειας υπαρχει και θερμοτητα πραγμα που κυριως συμβαινει οταν εχουμε εντονα συναισθηματα

Αυτο ομως δεν εχει και τοση σημασια οσο να διαπιστωνει κανεις αμεσα αυτο που γινεται !!!


Αρα σαν διαπιστωση θα ελεγα οτι αυτο που ειμαστε καθε στιγμη ''που εχουμε χτισει μεσα μας ,αυτο που ειμαστε , δεν ειναι στανταρ και ακινητο ,αλλα κατι που διαδραματιζεται απο στιγμη σες στιγμη[και μαλιστα ακομα και χωρις την νοητικη επεμβαση] και μαλιστα απο παραγοντες που εγω προσωπικα δεν τους εχω ξαναδει ,ξανασυναντησει !!!!!!


Σκεφτειται ποσο αδυνατο ειναι να καταλαβει καποιος κατι απο αυτα οταν εχει γεμισει το κεφαλι του με αναλυσεις και πολυπλοκες θεωριες ,και ποσο απλο και αμεσο ειναι ''οταν το καταλαβει καποιος '' την αξια της επιγνωσης των αισθησεων


Edited by - xristosxatz on 25/10/2013 23:28:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2013, 21:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τελειωνοντας θα προσθεσω οτι και η αντιληπτικη ικανοτητα [αν ειναι να καταλαβουμε τι γινεται σε μας] επηρεαζεται οταν η προσοχη εχει ενσωματωθει με μια αισθηση οραση πχ ''χωρις να το γνωριζει ''χωρις δηλαδη να ειναι συνειδητη σε αυτο


ΤΡΑΒΙΕΤΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ Η ΑΝΤΙΛΗΠΤΙΚΟΤΗΤΑ

Εγω προσωπικα μπορω να βιωσω αυτην την κατασταση συνειδητοτητος σχεδον μονο οταν δουλευω την συνειδητη φαντασια ,η την αναδρομη πργματων

Εκει μπορω να κανω πραγματα και να γνωριζω οτι τα κανω

Οσο για την πρακτικη ζωη ,αυτο που φανταζομαι σαν το επομενο βημα ειναι να ανιχνευσω μεσω της καταστασεως μου του παραγοντες που συντελουν στο να μην ειμαι συνειδητος


Κατι μου λεει [εκτος του οτι το γνωριζω και απο την θεωρια ]οτι ενα υγιειες σωμα με αφθονη ΕΝΕΡΓΕΙΑ που θα υποστηριζε αρκετα την υγιεια των ζωτικων οργανων του σωματος ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΡΑΒΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΠΡΟΣΟΧΗ και αρα αφηνουν αντιληψη ελευθερη ειναι ενα μερος της λυσης αυτου του προβληματισμου


Edited by - xristosxatz on 25/10/2013 23:24:25

Edited by - xristosxatz on 25/10/2013 23:30:35

Edited by - xristosxatz on 25/10/2013 23:31:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2013, 18:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γ

Edited by - xristosxatz on 29/10/2013 20:00:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2013, 19:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Είναι στην φύση του ανθρώπου, να δημιουργεί αγέλες, να πλανάτε ίσως και να ακολουθεί τον αρχηγό και αυτό βέβαια το βλέπουμε περισσότερε σε μία άνδρο κρατούμενη κοινωνία, χωρίς να θέλω να δώσω έμφαση σε κάτι φεμινιστικό απλά σαν παρατηρητής.

Θα ξεκινήσω από την παιδική ηλικία για να θέσω κάποιες σκέψεις μου.

Βλέπουμε λοιπόν συνήθως τα αγόρια σε μικρή ηλικία να κάνουν κλίκες και να ακολουθούν ένα παιδί χωρίς να το καταλαβαίνουν, υποσεινήδητα ίσως σαν αρχηγό αυτής της ομάδος, θα μου πεις βέβαια ότι τα κάνουν και τα κορίτσια και είναι κοινό αλλά όχι πάντα και όχι με τα ίδια κριτήρια και υπάρχουν περισσότεροι αποστάτες.



Πραγματικα ομορφες παρατηρησεις και τροφη για σκεψη και αναρωτηση
[Αν και δεν ηταν αυτη ακριβως η ερωτηση που εκανα στην ''Μυθηρα''

Αναρωτηση ,απο που ισως προερχονται παγιωμενες αντιληψεις για το απο που προερχεται η αξια η μη, που ισως δωσαμε η δεν δωσαμε σε συνανθρωπους και την ιδα την ζωη


quote:
Και δεν μιλάω για σωματική δύναμη ότι απόλυτα αυτό το παιδί θα είναι και το ποιο δυνατό, αλλά συνήθως είναι το ποιο όμορφο και ίσως χαρισματικό σε κάτι. (δημοφιλή να το θέσω ποιο απλά)

Απο την εκτιμηση που μπορω να κανω τωρα ,καποια ατομα τα ακολουθουσα [γιατι μονο για μενα μπορω να μιλησω με σιγουρια ] γιατι συνηθως συγκεντρωναν ενα η τις περισσοτερες φορες συνδυασμο χαρακτηριστικων

Δυνατος, ομορφος, εξυπνος ,να με αποδεχεται ,καταδεκτικος, απλος και ισως καποιες φορες να εχει δεδομενα που μου ειχαν περαστει [ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΟΜΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ] σαν ορθα απο το σπιτι η καποιους αλλους κυκλους κοντα μου κλπ


Τοτε δεν ετιθετο ζητημα ενεργειων γιατι τα παιδια ετσι και αλλιως εχουν καλες ενεργειες


Δυστυχως ποτε δεν συνειδητοποιουσα και δεν ειχα κρινει τα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα γιατι απλα ειχα μαθει να λειτουργω οπως ολος ο κοσμος ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΙΚΑ και μονο συμφωνα με αυτά που στα τυφλα ειχα δεχτει


Δεν ειχα την δυνατοτητα να κρινω!!!!!!

Το χειροτερο απο ολα ειναι ότι τα αποτελεσματα παρομοιων ανεγκξελεκτων κρισεων υπαρχουν ακομα και τωρα και θα υπαρχουν και θα λειτουργουν αν δεν γινει καποια εργασια πανω σε αυτες


ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ !!!
Εν τω μεταξυ αυτά σαν παγιωμενα που είναι απλα στυμβαινουν και δεν απαιτουν καμμια προσπαθεια από μερους μας σε αντιθεση με μιαν αλλαγη στασεως

quote:
δεν υπάρχουν παιδιά που τα θωρούν ακόμα και στο σχολείο διαφορετικά (παιδιά της φάπας);


Δυστυχως εχουμε πεσει ολοι θυματα ανεγκεφαλων ενηλικων που κατηγοριοποιουσαν τους ανθρωπους με τελειως [Μ.........α]κριτηρια


Με αυτον τον τροπο[την διανοητικη μολυνση ] δημιουργουσαμε με εναν παραξενο τροπο θυτες και θυματα συγχρονως στις ψυχες των ιδιων ανθρωπων σε εναν αεναο κυκλο

Αιτια η κατηγοριοποιηση και η ελειψη αποδοχης της υπαρξης !!!!!


quote:
Με άλλα λόγια θέλω να σου δείξω και ανατρέχω στα παιδικά μας χρόνια για να αντιληφθείς ότι από εκεί χτίζουμε και δεν αλλάζει αυτό.


Η κριση μας για τα αιτια των συναισθηματων αυτων αλλαζει και πρεπει να αλλαζει !!!

ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ
Αυτό που παραμενει είναι τα συναισθηματα και οι αισθησεις που συνδεονται με τα παλια γενεσιουργα αιτια

Αν θελουμε να ειμαστε συνεπεις απεναντι στον εαυτο μας και γενικοτερα στο ''ΚΑΛΟ '' επιβαλεται να αλλαζουμε!!!!

quote:
Μας στιγματίζει από τότε και πάντα έχουμε έναν αρχηγό να ακολουθούμε, οπότε δεν έχει σχέση η νοημοσύνη η ηλικία και το μορφωτικό επίπεδο

Το οτι δεχομαστε καποιο για αρχηγο κρυβει κατι που ο καθενας πρεπει να το βρει μεσα του

ΟΜΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΔΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Η ΜΕ ΤΟ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ Η ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ


Αυτο απαιτει καποιο αλλου ειδους γνωση

Κανεις δεν μας την εχει δειξει


Ο μονος δασκαλος και οδηγος μας ''Η ΑΝΑΓΚΗ''

quote:
Τι και αν αυτός λέγεται επιστημονικός κλάδος, πάντα θα ακολουθεί τον αρχηγό ή τα φαντάσματα της Αγέλης,.
Αν μπεις στο νόημα μου καταλαβαίνεις αυτό που σου είπα τι χτίζουμε και γιατί ακολουθούμε από μικρά παιδιά;
Με άλλα λόγια ο άνθρωπος επειδή έχει αυτά τα κριτήρια πλανάτε και γιαυτό και η ΜΥΘΗΡΑ τονίζει, ότι όλοι οι άνδρες από τον επιστημονικό κλάδο προσκυνούν την Κβαντομηχανική και πράγματα που δεν είναι απόλυτα σωστά


Νομιζω οτι τα εχεις με τους ανδρες !!!Κοιτα το λιγακι

Οσο για τους επιστημονες -ερευνητες εχω καποιες προσωπικες αποψεις που χαρακτηριζουν τον δικο μου επιστημονα

Δεν θα εδινα αυτον τον χαρακτηρισμο σε καποιον που δεν θα ηταν ικανος να βαδιζει με τις δικες του προσωπικες δυναμεις και αποψεις

Επιστημονικες και οχι μονο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2013, 07:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομιζω οτι τα εχεις με τους ανδρες !!!Κοιτα το λιγακι

Οσο για τους επιστημονες -ερευνητες εχω καποιες προσωπικες αποψεις που χαρακτηριζουν τον δικο μου επιστημονα

Δεν θα εδινα αυτον τον χαρακτηρισμο σε καποιον που δεν θα ηταν ικανος να βαδιζει με τις δικες του προσωπικες δυναμεις και αποψεις

Επιστημονικες και οχι μονο


Δεν τα έχω με τους άνδρες απλά είναι μία παρατήρηση μου.

Αν προσέξεις οι γυναίκες όταν μεγαλώσουν και κυρίως όταν κάνουν παιδιά παύουν να ακολουθούν αυτήν την Αγέλη, οι άνδρες όχι, βέβαια δεν παύουν να έχουν και αυτές ερεθίσματα.

Ως προς αυτό το είπα και το έθεσα, την πλάνη των ανθρώπων που ασχολούνται με τις επιστήμες και δεν το κάνουν όλοι για το πλούτο θα υπάρχουν και κάποιοι που δεν πλανήθηκαν από αυτό, αλλά το κάνουν άθελα τους ή για το κύρος του λόγου ή για να μην στιγματιστούν ως άναρχη και ότι δεν ακολουθούν αυτή την Αγέλη.

Άλλα με λίγα λόγια στο ερώτημα που έθεσες στην ΜΥΘΗΡΑ είπα την άποψη μου ως προς την πλάνη, αλλά δεν το κατάλαβες.

Για να το θέσω ποιο απλά είτε αυτό λέγεται πολυεθνική, είτε αυτό λέγετε σύστημα, τα ερεθίσματα τα ανθρώπινα είναι τα ίδια κυνηγούν το ποιο δελεαστικό, τον ποιο καταξιωμένο (δηλαδή τον ποιο δυνατό), οπότε όλοι πάνε στο ποιο κοινό και αυτό είναι το λεγόμενο μάρκετινγκ.

Και πως γίνεται αυτό διαλέγουν τον αρχηγό της αγέλης ή δημιουργούν έναν και οι υπόλοιποι ακολουθούν, αυτή είναι η πραγματική νέα τάξη πραγμάτων και πρώτα τα περνούν σε αυτόν τον τομέα δηλαδή εκεί γίνονται αποδεχτά και μετά στον απλό άνθρωπο.

Και αυτό πιστεύω θέλει να ξεχωρίσει η νέα τάξη πραγμάτων, το αντίθετο δηλαδή του κομουνισμού αν το προσέξεις γιαυτό και προετοιμάζεται το έδαφος εδώ και χρόνια, όχι ότι θα μπορούσα να αποδεχθώ ποτέ τον κομουνισμό είναι βέβαια ωραίος σαν ιδεολογία, αλλά όχι σαν υλοποίηση.

Με άλλα λόγια δεν είναι όλοι ίσοι και δεν μπορούν να έχουν όλοι το ίδιο κύρος και τους ίδιους μισθούς, από τον οικοδόμο μέχρι τον επιστήμονα.

Δηλαδή δεν έχουν όλοι το ίδιο brain.

Αν και τώρα τελευταία εκτός από το iq έχει βγει και το συναισθηματικό ig και αυτό τα λέει όλα.

Που αν κάνεις τον διαχωρισμό βλέπεις πολλά.


Edited by - maria3 on 30/10/2013 07:35:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2013, 10:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγινες σαφης!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2014, 22:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεχρι τωρα λοιπον αποδοχη του εαυτου ,[ παντα συμφωνα με αυτα που εγω αξιολογω ] νοειται η ανιχνευση ,ΟΛΩΝ των αποσπασεων της προσοχης , και κατοπιν η αναλογη μεταχειριση ,που και αυτη συνισταται , στην συνειδητοποιηση ,του τι κανουμε εν οσω οι ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ειναι σε λειτουργια


Ουσιαστικα ολο το παιχνιδι παιζεται , στην λεξη ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ


Ο σκοπος ειναι η διευθετηση[μεσω επιγνωσης] των στοιχειων, προς αποφυγη εσωτερικων συγκρουσεων,και η διαφυλαξη των ενεργειων εν μεσω της αμεσης εμπειριας του τι συμβαινει στον ανθρωπινο μηχανισμο ,και η ψυχολογικη ισοροπια


Επισης αποτελεσμα τουτου ειναι και η εκμαθηση της ψυχολογικης διαδικασιας ,αλλα και τα χαρακτηριστικα των ψυχολογικων επιπροσθετων [που ξεπροβαλουν καθε στιγμη ], που ειναι πολυ χρησιμη ,προκειμενου να γνωριζουμε τα πραγματικα υπαρξιακα δεδομενα για την επιτευξη των παραπανω

Πχ αν δεν γνωριζουμε οτι η φυση καθενος απο τα ψυχολογικα δεδομενα ειναι αυθυπαρκτη [οχι αυτοβουλως ελεγχομενη]ευκολα θα πεσουμε στην παγιδα της αγνοησης τους , και επομενως στην εσωτερικη συγκρουση


Ισως ενα απο τα μεγαλυτερα μας προβληματα ισως και το μοναδικο

Το ειπε και ο κολλητος μου ο ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ !!!!!


Ηθελε να μονιασει τα δαιμονια...........


Πως ομως θα αναπτυχθει η συνειδισιακη κατασταση στην οποια ολα θα ειναι ξεκαθαρα !!!!


Οταν ειμαστε εν ηρεμια και χωρις εξωτερικες επηρειες αυτο ειναι εν μερη και σε καποιο βαθμο εφικτο!!!!!


Μπορει και να επιτευχθει καποιος βαθμος συνειδητοποιησης σχετικα ευκολα!!!!!!

ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΜΠΑΛΑ


Εχει επισης ειπωθει οτι για να αλλαξει το επιπεδο συνειδητοτητος ,χρειαζεται και αλλαγη του ενεργειακου επιπεδου

Και αυτο ειναι ευκολα κατανοητο ,[εν μερη] διοτι ενα καλοΚΑΙ ικανοποιητικο ενεργειακο επιπεδο στηριζει καλυτερα το σωμα


Και ενα υγιες σωμα θα ειναι λιγοτερο επιρεπες στις αποσπαση της προσοχης

Και σιγουρα ,συμβαινουν και αλλα, σε επιπεδα που δεν ειμαι σε θεση να διακρινω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy