ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σολωμονικη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 13:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ βρίσκω το επιχείρημα μια χαρά.

Στα γεγονότα που περιγράφουν τα παραδείγματα που κατέθεσες,έγκειται το πρόβλημα της σύγχρονης κοινωνίας.Ενώ ο άνθρωπος γνωρίζει πως κάποια πράγματα είναι λάθος και στο τέλος πολλές φορές ολέθρια,εντούτοις δεν σταματά τις κακές του συνήθειες και στοχεύει μόνο στο πως θα περιορίσει τις επιπτώσεις ή πως θα τις κάνει λιγότερο αισθητές.

Με την παραπάνω σου δήλωση,είναι σα να λες ότι ο άνθρωπος που φοροδιαφεύγει ή που συκοφαντεί ή που πατά επί πτωμάτων κ.λ.π. για μια καλύτερη θέση στην εργασία του ή για μια πιο εύκολη ζωή,στην πραγματικότητα πράττει με φυσικό τρόπο.

Εγώ νομίζω πως αυτό είναι ανώμαλο,δηλαδή αφύσικο ή τουλάχιστον αν είναι φυσικό,δεν είναι αξιόπρακτο.

Ο Ηρακλάρας,όταν του παρουσιάσθηκαν κάποτε δυο κυρίες μπροστά του,επέλεξε τον δύσκολο δρόμο,τον γεμάτο κόπους,όχι τον εύκολο και γρήγορο.Αλλά τι να πούμε γι'αυτόν?Έγινε ο Ηρακλάρας. :p



Νομίζω ότι βλέποντάς το με εξωπραγματικό ιδεαλισμό χάνουμε την απτή πραγματικότητα (εκτός κι αν εννοείς ότι εσύ δεν παίρνεις ασπιρίνες για πονοκέφαλο και περπατάς 1χχ χιλιόμετρα όταν ταξιδεύεις - αν όμως όχι μη τα αποπροσωποποιούμε με γενικεύσεις περί "σύγχρονης κονωνίας" - άσε που η προσπάθεια των ανθρώπων για λύσεις που διευκολύνουν τη ζωή δεν έχει τίποτα σύγχρονο - πρόοδο το λένε και πάντα το επεδίωκαν από την εποχή του λίθου - γιατί να μάθεις να διαβάζεις; μάθε να θυμάσαι! λέγανε οι συντηρητικοί όταν επινοήθηκε η γραφή...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 13:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
Εγώ νομίζω πως αυτό είναι ανώμαλο,δηλαδή αφύσικο ή τουλάχιστον αν είναι φυσικό,δεν είναι αξιόπρακτο....
Όντως κάτι μπορεί να είναι φυσικό (πχ "φοροδιαφυγή" / κλοπή κτλ) αλλά να μην είναι αξιόπρακτο. Εδώ όμως το επι΄χείρημα πρέπει να αλλάξει και να καθορίσει το γιατί δεν είναι (στην περίπτωσή μας)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 15:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε/φίλη panpam

Προσπαθώ να κάνω όλα αυτά που δεν θα μου προκαλέσουν πονοκέφαλο και δόξα τον Θεό,δεν με πιάνει σχεδόν ποτέ,αλλά ακόμη και όταν με πιάνει δεν παίρνω.Αν δεν είναι απόλυτη ανάγκη επίσης προτιμώ τα ποδαράκια μου.

Δεν μίλησα για τα παραδείγματα που έθεσες ακριβώς,διότι στις περισσότερες περιπτώσεις η μετριασμένη χρήση μας δίνει την λύση.
Απλά πήγα τον συλλογισμό ένα βήμα παρακάτω.Στην περίπτωση της φοροδιαφυγής ή της κλοπής ή της χρήσης αθέμιτων μέσων κ.λ.π. υπάρχει άραγε μετριασμένη χρήση??

Θα έλεγα,μετά βεβαιότητος σχεδόν,όχι.Τέτοιες ενέργειες δεν πρέπει να θεωρούνται αξιόπρακτες για τον απλούστατο λόγο ότι είναι άδικες.

Ο Πλάτωνας κάπου μας λέει,πως η αδικία είναι νόσος της ψυχής και καμία νόσος της ψυχής δεν είναι ωφέλιμη.Αφού δεν είναι ωφέλιμη είναι κακή και κάθε κακία είναι βλαβερή γι'αυτόν που την έχει.Η αδικία με όλα αυτά που σφετερίζεται αδικεί ακόμα και την φύση,την φυσική ροή των πραγμάτων.Για το λόγο αυτό είναι καταστρεπτική και για την κοινωνία της πόλης.Επομένως είναι και αντίθετη στην φύση των ανθρώπων,διότι οι άνθρωποι είναι φύσει κοινωνικοί.

Edited by - ΚΥΩΝ on 18/12/2013 15:14:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 16:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

quote:
Αυτό δεν είναι καλό επιχείρημα. Είναι σα να λες αφού θέλεις να ανέβεις γιατί παίρνεις το ασανσέρ και δεν πας με τις σκάλες; Είναι στη φύση - το νερό ο αέρας αναζητάν το δρόμο της μικρότερης αντίστασης. Έτσι όταν έχουμε πονοκέφαλο (πχ γιατί παραήπιαμε) δεν κόβουμε το ποτό, παίρνουμε ασπιρίνη! Όταν θέλουμε να πάμε 100 χλμ μακριά δεν περπατάμε κι ας βγαίνει το βάδισμα φτηνότερα. Είναι λοιπόν εντός του "φυσικού" τρόπου το να "κόβουμε" δρόμο με τεχνικές, τεχνολογία κτλ. και το να τα θέλουμε όλα εύκολα, γρήγορα, δωρεάν και χτές (αν γίνεται παρακαλώ!)

Δεν μιλάω με επιχειρήματα φίλε μου, απλά υπογραμίζω το αυτοννόητο, η ασπιρίνη που λες για τον πονοκέφαλο ή τα ασανσέρ για να ανέβεις εύκολα, είναι φυσικό εγκόσμιο προϊόν που απολαμβάνουμε απο την φυσική προσωπική εργασία κάποιου/κάποιων επιστημόνων.

Άλλο αυτό και ΑΛΛΟ το απόκοσμο ΚΑΙ ΑΛΛΟ η προσωπική αλλαζονεία του κάθε ανθρώπου που χρισημοποιεί τα μέσα για τον σκοπό του.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 16:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....

Άλλο αυτό και ΑΛΛΟ το απόκοσμο ΚΑΙ ΑΛΛΟ η προσωπική αλλαζονεία του κάθε ανθρώπου που χρισημοποιεί τα μέσα για τον σκοπό του....


Αναρρωτιέμαι. Σύμφωνοι για την αλαζονία. Αλλά το σημερινό απόκοσμο είναι ίσως το αυριανό 'επιστημονικό' ή έστω φυσικό κάτω από ορισμένη λογική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 17:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναρρωτιέμαι. Σύμφωνοι για την αλαζονία. Αλλά το σημερινό απόκοσμο είναι ίσως το αυριανό 'επιστημονικό' ή έστω φυσικό κάτω από ορισμένη λογική.

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ φίλε μου, μήπως αυτό που δεν "βλέπουμε" είναι κάποιο είδος άγνωστης ύλης που υπάρχει σε μια παράλληλη διάσταση.

Νομίζω πως είναι πολύ νωρίς για την ανθρωπότητα να ανακαλύψει κάτι τέτοιο, ειδικά όταν σε αυτή τη διάσταση υπάρχουν όντα ορατά τα οποία πεθαίνουν επειδή δεν έχουν πρόσβαση σε μισό ποτήρι λασπόνερο.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 10:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Νομίζω πως είναι πολύ νωρίς για την ανθρωπότητα να ανακαλύψει κάτι τέτοιο, ειδικά όταν σε αυτή τη διάσταση υπάρχουν όντα ορατά τα οποία πεθαίνουν επειδή δεν έχουν πρόσβαση σε μισό ποτήρι λασπόνερο....
ή μήπως είναι πολύ αργά; Μήπως τα "αόρατα όντα" παίζουν κάποιο ρόλο στην απουσία πρόσβασης στο λασπόνερο; (ή ακόμα και στην ανάγκη για λασπόνερο;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 18:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσσως, δεν ξέρω σε τι βαθμό επηρεάζουν το μυαλό των ανθρώπων.
Βασικά είναι μοιρολατρικό και υπεκφυγικό να λέμε οτι κάποιο αόρατο πλάσμα επηρεάζει με βουντού τη συμπεριφορά μας.

Σίγουρα η νοοτροπία του καλού ή του κακού υπάρχει μέσα σε κάθε κεφάλι, αλλά δεν μπορώ να δεχθώ οτι η απόφαση ενός αντάρτη του "απελευθερωτικού" τάδε στρατού της Αφρικής, να βιάσει/σκοτώσει μια κοπελίτσα που πήγε στο πηγάδι να γεμίσει νερό, προέρχεται απο ένα άλλο Ον, αυτά είναι δικαιολογίες ανθρώπων που ζητάνε αφορμές για να κάνουν τον προσωπικό τους πόλεμο και να φορτώσουν τις αμαρτίες τους στον τάδε Θεό ή Δαίμονα.

Αυτά για την ώρα, πάω σε πελάτη τώρα (και μου φάνηκε κάπως μεθυσμένος στο τηλέφωνο).

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 19:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
ή μήπως είναι πολύ αργά; Μήπως τα "αόρατα όντα" παίζουν κάποιο ρόλο στην απουσία πρόσβασης στο λασπόνερο;
Ιδού τα αόρατα όντα που φταίνε:

Μη με ρωτήσεις πού,
είναι αόρατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 19:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε Πύρινε. Εσύ έτσι όπως το πας, θα μας πεις οτι το ΠΑΣΟΚ έχει ευθύνες και για το χάλι μας. Είπαμε. Μεταφυσικό forum, αλλά εσύ το παραξήλωσες...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 20:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον ο Πύρινος εννοεί τους κλακαδόρους και τους αφισοκολλητές, ανεξαρτήτως πολιτικής απόχρωσης, πράγμα που έχει νόημα, αποτελούν γνήσιους εκφραστές της στερεοποιημένης εκτοπλασματικής βλακείας του Νεοέλληνα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy