ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Η καταγωγη του ανθρωπου απο την αφρικη,το μεγαλο ψεμα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2014, 20:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρώτα θα μου πεις πως αντιλαμβάνεσαι την έννοια, γιατί ο καθένας δίνει διαφορετικά τον ορισμό.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Οι βλάκες
2. οι ηλίθιοι
3. Οι πανίβλακες
4. οι πανηλίθιοι

Υ.Γ

Επικεφαλής της αποστολής, θα είναι ο DSM, με ύπαρχο τον ΑΜΕΙΝΙΑ.
Εγώ θα παραμείνω στην Γη, υπεύθυνος διαλογής!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 07/02/2014 20:27:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 14:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η καταγωγη του ανθρωπου απο την αφρικη,το μεγαλο ψεμα.

Εχω την εντύπωση ότι
αυτή η διατύπωση δεν εννοεί αυστηρώς και περιοριστικά ότι ο άνθρωπος κατάγεται από την Αφρική, και μονον από εκεί,
αλλά εκεί [προς το παρόν] εχουν βρεθει τα αρχαιότερα ευρήματα λειψανων/οστών/απολιθωματων που μπορουν να θεωρηθούν "ανθρώπινα".

Από την άλλη, το όλο concept της Παλαιοντολογίας, παλαιοανθρωπολογίας και προϊστορικής αρχαιολογίας, πάντα δεν μου καθόταν καλά στο στομάχι...
Τα όποια ευρήματα είναι απελπιστικά λίγα και μικρά, και από ένα παζλ χιλιάδων κομματιών, είναι σαν να έχουμε 5-6 κομματάκια μόνο και να θελουμε να βγαλουμε εικόνα (φεξε μου και γλιστρησα)... Εκεί λοιπόν να δεις γλέντι που γίνεται, και ό,τι φανεί του Στεφανή, καθε ραχουλα και κορφή καθε κορφή και κλεφτης (θεωρία και αρχαιολόγος-παλαιοανθρωπολόγος)...

Διότι εντάξει, βρισκεις τη μουμια τον Οτζι ας πουμε, του κανεις μια αναλυση DNA και μια παθολογοανατομική, λες ότι ήταν μεσαίου ύψους , σαραντάρης, κλπ, πληροφορίες αυτού του είδους και εμβέλειας,
Αλλά δεν μπορείς διάολε, από ένα δόντι ή ένα σαγόνι ή ενα κρανίο να βγάλεις ολόκληρο ραπόρτο για το αν τραγούδαγε ή αν μούγκριζε ή πόσες φορές έκανε σεξ την ημέρα ο υποτιθέμενος Χόμο Αφρικάνικους 200.000 ή 300.000 χρόνια πριν, και αν εδερνε τη γυναίκα του επειδή δεν του επλενε το σώβρακο από δέρμα ρινόκερου....

Επίσης, τα της εξέλιξης μπάζουν πολύ....
Εξέλιξη υφισταται γενικώς σε όλα τα είδη και τα συστήματα,
αλλά ακόμα δεν έχουν κατανοηθεί βασικά πράγματα ούτε όσον αφορά τους χρόνους, ούτε όσον αφορά τις ποικιλίες,
δηλαδή αν υπάρχουν όρια, περιορισμοί, "κανόνες", γενετικοί, χρονικοί , χωρικοί, ή άλλοι... (αυτό κρατηστε το γιατί πρεπει να το δουμε χωριστά...)

Στην πράξη τα ερωτήματα είναι πολλαπλώς περισσότερα από τις όποιες απαντησεις θεωρουμε ότι (κατ)έχουμε:

1. Πότε (έστω με αρκετή δόση "περίπου") "εμφανίστηκε" ο "άνθρωπος" (οπουδήποτε πάνω στη Γη) ? 50.000 χρονια πριν? 100.000 χρόνια πριν ή 500.000 χρόνια πρίν?

2. Όταν λέμε "άνθρωπος" στο ερώτημα 1, τι ακριβώς εννούμε? Ανθρωπίδας, Ανθρωποειδής, Ανθρωπ-όμορφος, Ανθρωπ-άσχημος, Γορίλας, Πίθηκας , χιμπατζής, ουρακοτάγκος ή απλώς η δική μας "βερσιόν" του Χόμο Μακάκους Σύγχρονους, απλώς σε ελαφρώς πιο μουσάτη, δασυτριχη και χίπις-σίξτις απεικόνιση???

3. Με δεδομένα ότι απαντήσαμε (και καλά...) στα 1 & 2, πόσος χρόνος θα απαιτείτο για να γίνουν αυτά που αναρωτιέται και ο φίλος μου ο Σκαρτάδος, ήτοι ο άσπρος να γίνει μαυρος, ο μαύρος κίτρινος , ο σχιστομάτης αυγουλομάτης και ο δεσπότης Παναγιώτης?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 14:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....
1. Πότε (έστω με αρκετή δόση "περίπου") "εμφανίστηκε" ο "άνθρωπος" (οπουδήποτε πάνω στη Γη) ? 50.000 χρονια πριν? 100.000 χρόνια πριν ή 500.000 χρόνια πρίν?...
Ποτέ! Όχι... δεν το λέω επειδή διάβασα τις σημερινές ειδήσεις (παίζει κι αυτό) αλλά επειδή την "εμφάνιση" την ορίζουν συμβατικά. Λένε πχ βρήκαμε δόντι από τότε...
Για να οριστεί κάτι απαιτούνται κριτήρια και γενικά ανάλογε με το κριτήριο έχεις την (συμβατική) χρονολογία εμφάνισης.
Με κριτήριο πχ τη φωτιά εκεί, τότε, με όρθιο βάδισμα εκεί, τότε, θάβει νεκρούς... μετρά, στολίδια, εργαλεία κτλ. κτλ.

(όπου "τότε" είναι η χρονολόγηση του παλιότερου μέχρι σήμερα ευρήματος, άρα μπορεί να αλλάξει είτε αν η μέθοδος χρονολόγησης βγει σκάρτη, ή αν βγει καλύτερη, ή αν βρεθεί παλιότερο αλλού κτλ.)

quote:
....
2. Όταν λέμε "άνθρωπος" στο ερώτημα 1, τι ακριβώς εννούμε? Ανθρωπίδας, Ανθρωποειδής, Ανθρωπ-όμορφος, Ανθρωπ-άσχημος, Γορίλας, Πίθηκας , χιμπατζής, ουρακοτάγκος ή απλώς η δική μας "βερσιόν" του Χόμο Μακάκους Σύγχρονους, απλώς σε ελαφρώς πιο μουσάτη, δασυτριχη και χίπις-σίξτις απεικόνιση???...
GOTO 1
Σε γενικές γραμμές πλάσμα με αντίχειρα μόνο στα χέρια, που περπατά όρθιο, χρησιμοποιεί *και* φτιάχνει εργαλεία, χρησιμοποιεί και ανάβει φωτιά είναι άνθρωπος. Αν τώρα θάβει νεκρούς και στολίζεται και καλλιτεχνεί και μετρά, είναι σαν κι εμάς... (κι αν σκοτώνει τους συνανθρώπους του, μη ξεχνάμε τις ειδήσεις)
quote:
....
1. ...
3. Με δεδομένα ότι απαντήσαμε (και καλά...) στα 1 & 2, πόσος χρόνος θα απαιτείτο για να γίνουν αυτά που αναρωτιέται και ο φίλος μου ο Σκαρτάδος, ήτοι ο άσπρος να γίνει μαυρος, ο μαύρος κίτρινος , ο σχιστομάτης αυγουλομάτης και ο δεσπότης Παναγιώτης?

...


Ο χρόνος από μαύρο σε άσπρο θεωρούνταν μέχρι σήμερα ~30000 χρόνια αλλά φαίνεται να είναι λιγότερος ~7000 σύμφωνα με νέα ευρύματα (δεν έχει βρεθεί παλιότερο DNA από 7000 χρόνια που να μην υποδηλώνει μαύρο δέρμα! Αλλά ανοιχτόχρωμα μάτια και κόκκινα ξανθά μαλλιά είναι παλιότερα και είναι πιθανά στοιχεία ανθρώπων που τ'απέκτησαν - μετάλλαξη - εκτός αφρικής)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unknown_Darkstar
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 15:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπερα κ απο μ ενα.Αν μπορω να βοηθησω κ εγω θα ηθελα να αναφερω οτι υπαρχει ενα βιβλιο με τιτλο Μαυρη Αθηνα του Μπερναλ.Πολλοι μπορει να το γνωριζουν αναφερεται στην μαυρη καταγωγη των Ελληνων.Δεν αργησε ομως να ερθει κ απαντηση με το Αναθεωρημενη Μαυρη Αθηνα ως απαντηση στον συγγραφεα...Οποιος θελει το δεχεται οποιος θελει το απορριπτει αλλα τα επιχειρηματα που αναφερονται στο δευτερο βιβλιο εχουν ενδιαφερον.Η αποψη μου δικη μου τωρα.Υπαρχει η συμβατικη ιστορια που ειναι μια ιστορια συμφωνιων,συμβασεων δηλ κ υπαρχει κ η μη συμβατικη ιστορια,η ιστορια που μπορει να κατεδαφισει πανεπιστημια απ ολες τις αποψεις οποτε η γνωση διαστρεβλωνεται.Καποιοι αρχαιοι συγγραφεις αναφερουν τους Ελληνες ως προσελληνες,ανθρωποι δηλ που υπηρχαν πριν η σεληνη γινει δορυφορος της γης,οποτε εχουμε μια ιστορια πολυ πολυ παλια.Τωρα το να ξεκινησε ο πολιτισμος απ την Αφρικη κ συγκεκριμενα απ την Αιγυπτο ως αρχαιος πολιτισμος δεν αποκλειεται αφου ηταν μια αποικια των Ελληνων.Το μαυρο χρωμα απλα εχει υψηλα επιπεδα μελανινης για να προστατευει το σωμα απ τις ακτινοβολιες του ηλιου κ επειδη ηταν πολυ υψηλες στις αφρικανικες χωρες η φυση φροντισε για την προστασια τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2014, 10:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποτέ! Όχι... δεν το λέω επειδή διάβασα τις σημερινές ειδήσεις (παίζει κι αυτό) αλλά επειδή την "εμφάνιση" την ορίζουν συμβατικά. Λένε πχ βρήκαμε δόντι από τότε...
Για να οριστεί κάτι απαιτούνται κριτήρια και γενικά ανάλογε με το κριτήριο έχεις την (συμβατική) χρονολογία εμφάνισης.
Με κριτήριο πχ τη φωτιά εκεί, τότε, με όρθιο βάδισμα εκεί, τότε, θάβει νεκρούς... μετρά, στολίδια, εργαλεία κτλ. κτλ.
(όπου "τότε" είναι η χρονολόγηση του παλιότερου μέχρι σήμερα ευρήματος, άρα μπορεί να αλλάξει είτε αν η μέθοδος χρονολόγησης βγει σκάρτη, ή αν βγει καλύτερη, ή αν βρεθεί παλιότερο αλλού κτλ.)

Ευχαριστώ, για την ενίσχυση της άποψης μου, γιατί κι εγώ αυτό σκεφτόμουν.

quote:
Σε γενικές γραμμές πλάσμα με αντίχειρα μόνο στα χέρια, που περπατά όρθιο, χρησιμοποιεί *και* φτιάχνει εργαλεία, χρησιμοποιεί και ανάβει φωτιά είναι άνθρωπος. Αν τώρα θάβει νεκρούς και στολίζεται και καλλιτεχνεί και μετρά, είναι σαν κι εμάς... (κι αν σκοτώνει τους συνανθρώπους του, μη ξεχνάμε τις ειδήσεις)

Χμ...ας πούμε ΟΚ, δεκτόν...

quote:
Ο χρόνος από μαύρο σε άσπρο θεωρούνταν μέχρι σήμερα ~30000 χρόνια αλλά φαίνεται να είναι λιγότερος ~7000 σύμφωνα με νέα ευρύματα (δεν έχει βρεθεί παλιότερο DNA από 7000 χρόνια που να μην υποδηλώνει μαύρο δέρμα! Αλλά ανοιχτόχρωμα μάτια και κόκκινα ξανθά μαλλιά είναι παλιότερα και είναι πιθανά στοιχεία ανθρώπων που τ'απέκτησαν - μετάλλαξη - εκτός αφρικής)

Δηλαδή μέχρι 7000 χρόνια πρίν, ήμασταν όλοι "σκούροι και μελαμψοί" [που θα έλεγε και ο Μπερλουσκόνης για τον Ομπάμια],
αλλά όλως ανεξηγήτως, κάπου, κάπως, έμπασαν και κάποια ξανθά γαλανομάτικα γονίδια που είναι εξίσου παλιά ή και παλαιότερα από το ωραίο Σολάριουμ που είχαν όλοι οι παππούδες μας 7000 χρόνια πριν....

Τι δεν καταλαβαίνουμε?

quote:
Kαλησπερα κ απο μ ενα.Αν μπορω να βοηθησω κ εγω θα ηθελα να αναφερω οτι υπαρχει ενα βιβλιο με τιτλο Μαυρη Αθηνα του Μπερναλ.Πολλοι μπορει να το γνωριζουν αναφερεται στην μαυρη καταγωγη των Ελληνων.Δεν αργησε ομως να ερθει κ απαντηση με το Αναθεωρημενη Μαυρη Αθηνα ως απαντηση στον συγγραφεα...Οποιος θελει το δεχεται οποιος θελει το απορριπτει αλλα τα επιχειρηματα που αναφερονται στο δευτερο βιβλιο εχουν ενδιαφερον.Η αποψη μου δικη μου τωρα.Υπαρχει η συμβατικη ιστορια που ειναι μια ιστορια συμφωνιων,συμβασεων δηλ κ υπαρχει κ η μη συμβατικη ιστορια,η ιστορια που μπορει να κατεδαφισει πανεπιστημια απ ολες τις αποψεις οποτε η γνωση διαστρεβλωνεται.Καποιοι αρχαιοι συγγραφεις αναφερουν τους Ελληνες ως προσελληνες,ανθρωποι δηλ που υπηρχαν πριν η σεληνη γινει δορυφορος της γης,οποτε εχουμε μια ιστορια πολυ πολυ παλια.Τωρα το να ξεκινησε ο πολιτισμος απ την Αφρικη κ συγκεκριμενα απ την Αιγυπτο ως αρχαιος πολιτισμος δεν αποκλειεται αφου ηταν μια αποικια των Ελληνων.Το μαυρο χρωμα απλα εχει υψηλα επιπεδα μελανινης για να προστατευει το σωμα απ τις ακτινοβολιες του ηλιου κ επειδη ηταν πολυ υψηλες στις αφρικανικες χωρες η φυση φροντισε για την προστασια τους.

Ολοι οι καλοί χωράνε....
προσωπικά δεν θα με χάλαγε να μάθω ότι ο παππούς μου ήρθε ένα ταξιδάκι κατά δώ από το Κιλιμαντζαρο πριν από 10.000 χρονάκια, ούτε αν έκανε το ίδιο από τα Ουράλια ή τα Βραχώδη όρη.

Πρακτικά (στο τώρα) το ίδιο μου κάνει,
εφόσον, τίνι τρόπω και προελεύσει,
κατόρθωσα να είμαι τώρα αυτό που είμαι.

Αλλά προς αναζήτηση της αληθείας, καλό θα ήταν να μπορούσαμε να το μάθουμε με ακρίβεια (για λόγους ενημερωσης και πληρότητας στη γνώση,έστω περιέργειας και φιλομάθειας, και όχι για τίποτα άλλο -και πιθανές μπαγαπόντικες προεκτάσεις που άλλοι προσπαθούν να δώσουν...)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2014, 00:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα το μεγαλύτερο ερώτημα για την ανθρωπότητα δεν είναι η καταγωγή της. Ο οποιοσδήποτε με λογική μπορεί να κατανοήσει πάνω κάτω τι έγινε. Δεν τχο διαπραγματεύομαι αυτό να με συμπαθάτε.

Το μεγαλύτερο ερώτημα για μένα είναι τα κίνητρα της δημιουργίας του.

Οι θρησκείες σκιαγραφούν την ιστορία αλλά αδυνατούν να δείξουν τα κίνητρα.
Ετσι έχουμε 3 περιπτώσεις:

Α) ο δημιουργός μας ήταν αγαθός, και θέλει το καλό μας
Β)είμαστε ένα λάθος, που δεν έπρεπε να γίνει.
Γ) Ο δημιουργός μας δεν είχε καλό σκοπό στο νου του.

Τα ερωτήματα που προκύπτουν και από τις 3 πιθανότητες είναι άπειρα, το ίδιο και οι προεκτάσεις.

Θα πάρω το α γιατί έχω ενδείξεις, όχι αποδείξεις.
Και γιατί με γεμίζει περισσότερο.
Και γιατί μου προσφέρει λύσεις, που τα άλλα δύο σενάρια δεν μου προσφέρουν.

Από το β και το γ, αν το καλοσκεφτείτε το β είναι το χειρότερο σενάριο όλως περιέργως.

Είναι το σενάριο που είμαστε μόνοι εναντίων όλων, ακόμα και του εαυτού μας.Βασικά στο σενάριο β, δεν έχουμε σχεδόν σε τίποτα να ελπίζουμε. Είναι σαν μια ανώτερη μορφή πιθήκων να προσπαθεί να μάθει τι εστί φιλοσοφία. Καμία τύχη.

Το γ το έχω αποκλείσει, όχι επειδή δεν μπορεί κάποιος να το στελεχώσει με επιχειρήματα, αλλά γιατί εκτός του ότι έχω σοβαρές αντενδείξεις, δεν μου προσφέρει και καμία λύση. Ούτε και εξέλιξη ως άνθρωπο.

Δεν είμαι απόλυτα κατανοητός το ξέρω. Ισως αύριο να χω χρόνο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Abbaeion
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2014, 00:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο την Αφρική κατάγεται μονάχα ο μαύρος άνθρωπος ή κατά το κοινό αράπης, δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη για προέλευση του λευκού από την Αφρική.
Κάθε ανθρώπινη φυλή έχει διαφορετική περιοχή προέλευσης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2014, 02:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιά Αφρική, ποιά ινδοευρωπαϊκή και πράσινα άτια!!

Ιδού!


http://www.european-pyramids.eu/wb/pages/european-pyramids/ukraine/crimea.php


http://qha.com.ua/world-s-oldest-pyramid-found-in-crimea-116152en.html

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2014, 10:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απο την Αφρική κατάγεται μονάχα ο μαύρος άνθρωπος ή κατά το κοινό αράπης, δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη για προέλευση του λευκού από την Αφρική.
Κάθε ανθρώπινη φυλή έχει διαφορετική περιοχή προέλευσης



Το μεγαλύτερο μέρος του DNA των λευκών είναι... μαύρο, αράπικο σα τα φυστίκια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2014, 10:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για μένα το μεγαλύτερο ερώτημα για την ανθρωπότητα δεν είναι η καταγωγή της. Ο οποιοσδήποτε με λογική μπορεί να κατανοήσει πάνω κάτω τι έγινε. Δεν τχο διαπραγματεύομαι αυτό να με συμπαθάτε.
Το μεγαλύτερο ερώτημα για μένα είναι τα κίνητρα της δημιουργίας του.

Μπορείς να το διευρύνεις – το γιατί υπάρχουμε (δημιουργημένοι εσκεμμένα ή όχι)
quote:
... Οι θρησκείες σκιαγραφούν την ιστορία αλλά αδυνατούν να δείξουν τα κίνητρα.
Ετσι έχουμε 3 περιπτώσεις:
Α) ο δημιουργός μας ήταν αγαθός, και θέλει το καλό μας
Β)είμαστε ένα λάθος, που δεν έπρεπε να γίνει.
Γ) Ο δημιουργός μας δεν είχε καλό σκοπό στο νου του….
Η (δ) δεν υπήρχε δημιουργός.
quote:

Τα ερωτήματα που προκύπτουν και από τις 3 πιθανότητες είναι άπειρα, το ίδιο και οι προεκτάσεις.
Θα πάρω το α γιατί έχω ενδείξεις, όχι αποδείξεις.
Και γιατί με γεμίζει περισσότερο.
Και γιατί μου προσφέρει λύσεις, που τα άλλα δύο σενάρια δεν μου προσφέρουν.

Σύμφωνοι για τις ενδείξεις. Πολύ υποκειμενικό το «γεμίζει» αλλά... Ποια λύση σου προσφέρει;
quote:
…Από το β και το γ, αν το καλοσκεφτείτε το β είναι το χειρότερο σενάριο όλως περιέργως.
Είναι το σενάριο που είμαστε μόνοι εναντίων όλων, ακόμα και του εαυτού μας. Βασικά στο σενάριο β, δεν έχουμε σχεδόν σε τίποτα να ελπίζουμε. Είναι σαν μια ανώτερη μορφή πιθήκων να προσπαθεί να μάθει τι εστί φιλοσοφία. Καμία τύχη.

Το γ το έχω αποκλείσει, όχι επειδή δεν μπορεί κάποιος να το στελεχώσει με επιχειρήματα, αλλά γιατί εκτός του ότι έχω σοβαρές αντενδείξεις, δεν μου προσφέρει και καμία λύση. Ούτε και εξέλιξη ως άνθρωπο.


Πως; Το β ανοίγει το δρόμο σε πραγμάτωση επιπέδου «δημιουργού» τουλάχιστον. Αν έκανε ένα λάθος – γιατί να μην έκανε και άλλο και μας έκανε ικανούς για εξίσσωση; Το γ θέλει πολύ κουβέντα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2014, 10:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η επιστημη της αρχαιολογιας μας λεει πως πριν απο 50-60.000 χρονια,περασαν στην αυστραλια απο την ν.α ασια,οι λεγομενοι αβοριγινες.
Πως ειναι δυνατον αυτοι,σε κλιματικες συνθηκες ευρωπης να παρεμειναν μαυροι,ενω αντιθετα να ασπρισαν σε ασια και ευρωπη;

Αρα το συμπερασμα ειναι ενα.Ο μαυρος δεν ασπριζει,αντιθετα ο λευκος μαυριζει.Και σιγουρα ο χομο σαπιενς δεν καταγετει μονο απο την αφρικη.Αν δε υπηρχε μονογεννηση του ανθρωπου,τοτε η αφρικη πρεπει να αποκλειστει.


Λίγα περί ασπρίσματος και μαύρων.
quote:
Οι κάτοικοι της Ευρώπης περιέργως απέκτησαν το ανοιχτόχρωμο δέρμα και τα γαλάζια μάτια τους μόλις πριν από μερικές χιλιάδες χρόνια, πολύ πιο πρόσφατα από ό,τι θα φανταζόταν κανείς. Και οι μεταβολές στην εξωτερική εμφάνιση των Ευρωπαίων πιθανότατα οφείλονται όχι μόνο στη φυσική επιλογή αλλά και στη λεγόμενη σεξουαλική επιλογή, δηλαδή της ερωτικές προτιμήσεις των προγόνων μας.

Σύμφωνα με γενετική μελέτη που δημοσιεύεται στην ηλεκτρονική επιθεώρηση PNAS, τα γονίδια που ελέγχουν το χρώμα του δέρματος, των μαλλιών και των ματιών έχουν αλλάξει σημαντικά στην Ευρώπη τα τελευταία 5.000 χρόνια.



http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231302358

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 14:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://eleftheri-epistimi.blogspot.gr/2014/03/blog-post_3270.html

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2014, 11:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://eleftheri-epistimi.blogspot.gr/2014/03/blog-post_3270.html
...
Η "απαγορευμένη αρχαιολογία" δεν επαρκεί για να αντικρούσει τα δεδομένα του DNA -

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2014, 23:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αυτή την καταγωγή του ανθρώπου, μεγάλος ντόρος, έχουν βαρεθεί τα αυτιά μας τα κουρασμένα. Και σιγά τα λάχανα για την καταγωγή μας, λες και είμαστε τίποτα το αξιόλογο. Τέλος πάντων..... πρέπει να πάρουμε θέση και σε αυτό μια που εμφανιστήκαμε.
Κανένα ζωικό είδος δεν είναι γηγενές προϊόν της Γης. Η ζωή ήρθε από αλλού και εμφυτεύθηκε ως πείραμμα από μετοίκηση κάποιων ανώτερων πολιτισμών που ήθελαν να διαφυλάξουν τα αρχεία τους. Από τυχαία συνένωση μορίων του άνθρακα δεν δημιουργείται καμία ζωή. Από την άλλη πάλι, η πιθανότητα να σχηματιστεί ζωή από την πρώτη μεγάλη έκρηξη και μετά έτσι όπως την ξέρουμε σήμερα, είναι 1 προς 10 εις την 120 για όσους γνωρίζουν. Πράγμα αδύνατον αν δεν γίνει και μια μικρή ...παρέμβαση.
Οι άλλες πάλι, μπούρδες του εβραιοκίνητου Δαρβίνου περί πιθήκων είναι επειδή ο ίδιος πιθήκιζε φαίνεται και τον έκαναν και επιστήμονα.
Αν είμαστε από πίθηκο, που είναι τα ενδιάμεσα είδη κατά την μετάλαξη και γιατί ο πίθηκος παρέμεινε πίθηκος; Η μετάλαξη συμβαίνει σε όλο το είδος και όχι σε κάποιο πληθυσμό.
Βρισκόμαστε στη Γη ως το 7ο πείραμμα ενός ανώτερου πολιτισμού, τα άλλα 6 ανακλήθηκαν λόγω αποτυχίας υπό την επίφαση κάποιας καταστροφής. Και μεις αν δεν σοβαρευτούμε θα ανακληθουμε πάραυτα και συντόμως.
Αν θέλετε να μάθετε περίπου τι συμβαίνει ξεχάστε όλα όσα διαβάσατε και βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει με υπόνοια αυτά κι όχι με γνώμονα αυτά.

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969

Edited by - ZALMOXIS on 05/12/2014 00:01:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2015, 17:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα, έχω ένα ερώτημα:

Ο άνθρωπος προήλθε μόνον από ένα είδος πιθήκου?
Μήπως διαφορετικά (τοπικά) είδη πιθήκων έδωσαν διαφορετικές φυλές ανθρώπων?

Έχω άλλο ένα ερώτημα και να με συγχωρείτε:

Τι ήταν αυτό που μετάλλαξε με τον ίδιο τρόπο το DNA των πιθήκων την ίδια χρονική στιγμή σε όλο τον πλανήτη?

Μερσί μποκού...

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2015, 18:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι ήταν αυτό που μετάλλαξε με τον ίδιο τρόπο το DNA των πιθήκων την ίδια χρονική στιγμή σε όλο τον πλανήτη?

Δρακονιανοί, Πλειάδιοι, Σείριοι, Ανδρπμέδιοι και όλα τα συναφή του Γαλαξία...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2015, 23:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δρακονιανοί, Πλειάδιοι, Σείριοι, Ανδρπμέδιοι και όλα τα συναφή του Γαλαξία...

Εγώ τους λέω εκπέσοντες. Πέρα από τα ονόματα, αμφιβάλλεις ότι έτσι έγινε, με παρέμβαση; Κάποιος ήρθε και έβαλε λογική στο πιο προικισμένο ζώο και χάλασε το ζωολογικό κήπο.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy