ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Αντιμέτωποι με τον εαυτό
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 10:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...η εσωτερικες μας διεργασιες Χρηστο καθολου δνε διαφερουν απο τις διεργσιες στην υπολοιπη φυση ,,,εχουν τον μικροκοσμο τους αλλα κια τις μακροσκοπικες τους μεταβλητες και τα δεδομενα .. ετσι λοιπον αυτο που ονομαζω <<μαχη >> εε ναι πολυ σωστα οπως ειπες ειναι αυτο που μακροσκοπικα αντιλαμβανομαστε ως ενα πλεγμα αμετρητων μικροσκοπικων διεργασιων λεπτων λεπτοτατων που μοιαζουνμε εγχειρησεις...

.. η αληθεια ειναι παντως οτι η ανθρωπινη ψυχη δεν εχει αναγκη να περπατα στην κοψη του ξυραφιου .. αυτα τα κανουν μονο οσοι το φωςτους δεν επαρκη για την εωστερικη τους μαχη ανελιξης .. χμμμ..

..για τον Σαμαελ ισως ετσι να ηταν τα πραγματα ,,,μια κοψη του ξυραφιου οπου ανα πασα στιγμη ο <<δασκαλος>> μας μπορουσε να συμπεριφερθει απολυτως κατειλλημενος απο το σκοτος .χμ αυτο ομως δνε μαρτυρα καν ανθρωπινη κατασταση... καθως η δυναμικη του φωτος η υπερισχυουσα στον ανθρωπο
του δινει την σταθεροτητα του βηματισμου και τη στερεοτητα που απαιτει η ανθρωπινη ανελιξη ..

.......μονοι αλλοτριωμενοι ανθρωποι η οι εγνωσμενοι απανθρωποι ειναι στην κοψη του ξυραφιου

πιστευω λοιπον οτι στην κοψη του ξυραφιου περπατανε ψυχες με ασχημο λογο φωτος και σκοτους ...ανα πασα στιγμη κινδυνευουν να καταληφθουν απο το σκοταδι τους ...χμμμ..

...οσο για τις γνωστικες κινησεις που κυκλοφορουν παργματικα τς θεωρω ολες μα ολες .. μπουρδομιγματα- αχταρμαδες δυτικου και ανατολιτικου αποκρυφιοσμου που το μονο που εχουν καταφερει ειναι να επικαλυψουν και να διαφθειρουν το αυθενικο γνωστικο κινημα γιατι για κινημα προκειται και μαλιστα πολυ παλιο ...

.......δεν ειναι τυχαια η καταβολη του αποκαλουμενου <<Σαμαελ >>απο την Θεοφοφια ( στο βιογραφικο του αναφερεται οτι απο 17 χρονων φορουσε το σκουφι της θεοσοφικης εταιρειας και εκανε διαλεξεις για λογαριασμο της φευ !!!)καθαρα τιθασευμενο και καναλιζαρισμενο ατομο απο τα σπαργανα του ..δε προλαβε το πνευμα του να αναπνευσει καθαρο αερα ερημιτικο να στοχαστει και να φιλοσοφησει ως πνευμα μακραν απο τα καλουπια των κατεστημενων αποκρυφιστικων συστηματων οπως αυτο της Μπλαβατσκιας Θεοσοφιας που κι αυτη με την σειρα της ηταν αποπαιδι του ευρωπαικου τεκτονισμου του αλωμενου απο το ελιτιστικο και κρυπτομισανθρωπο πνευμα των ευρωπαιων μοναρχων και πριγκιπων και παει λεγοντας... που καμμια σχεση δεν ειχε με τις καταβολες του τις αναδιανεμητικες της γνωσης και της δικαιονομικες ...
προφανως εξερευνωντας και το παρελθον του Λιβραγκα θα καταληξουμε σε παρομοιες διαπιστωσεις ...ολοι αυτοι η δασκαλοι ηγεμονες - ψευτοαβαταρηδες της νεα εποχης δεν ηταν παρα καναλιζαρισμενα πνευματα απο εξωτερικες αποκρυφιστικες οργανωσεις αρα αποπαιδια τους χωρις αυθεντικη επαφη με το Αρχειο χωρις αυθορμητη εμπνευση...τυφλοσουρτηδες οπως τους λεμε <<κηρυκες σοουμαν>> επιδοτουμενοιτων σαλονιων και των τεραστιων αιθουσων μ ετα ευθυγραμισμενα και αριθμημενα καθισματα ..

..ενας αληθινος αυθεντικος δασκαλος σε επαφη με τα Αρχεια της Ζωης δνε διδασκει ποτε κρατωντας μικροφωνα ( σα λαικος τραγουδιστης κια γελοτοποιος οσουμαν ) μεσα σε τετοιες αχανεις αιθουσες ,,δεν φωτογραφιζεται ,δεν εκτιθεται στα ΜΜΕ δνε μιλαει ποτε σε ακροατηρια πανω απο 50 ατομα ατομα , δεν ποζαρει σε προσωπολατρικες φωτο ,δεν κυκλοφορει με πολυτελη πανακριβα αυτοκινητα , δεν πινει κοκτειλ με μεγιστανες του πλουτου στα σκαφη τους και στα σαλονια τους.. ολα αυτα τα κανουν μονο οι ψευδοπροφητες του πεταμου , τα εργαλεια του σταρ συστεμ ,,οι γυρολογοι <<πνευματιστες>> του πνευματικου αναμασηματους και του τιποτε !!!!!!!!!

σε τετοιες αιθουσες τιγκα στα ηλεκτρονικα σσυτηματα παρακολουθησης ...δεν μιλα ποτε ενας αληθινος δασκαλος ..

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα

Edited by - xristosxatz on 15/06/2014 11:02:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 11:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι λοιπον οπως εγω , με την υποκειμενικη μου κριση αντιλαμβανομαι τα πραγματα ,''κοψη του ξυραφιου , νοειται ,αυτο που εμεις λεμε καθημερινα ....''να μην ισοπεδωνουμε τα πραγματα


Και οταν ονομαζουμε ισωπεδωνουμε


Ολη μας η υπαρξη , ειναι μια ονομασια και μια κατηγοριοποιηση

Η λειτουργια της διανοησης ειναι καθαρα μια κατηγοριοποιηση και τιποτα αλλο

Η διανοηση γεννα συναισθηματα που μας καθοριζουν


Εμεις ομως ισοπεδονωντας αυτα τα δυο βασικα κεντρα λεμε ''εγω ειμαι '', ''εγω θελω '' και ΄΄δεν θελω''


Εχουμε παγιωμενες αποψεις για το καθετι


Το καταλαβαινουμε η οχι


Ενας βασικος τομεας στον οποιο πεπει να μην ισοπεδωνουμε , ειναι αυτος της διανοησης


Των ιδεων που εχουν κρυσταλωθει μεσα μας


Αυτες θα γεννησουν συναισθηματα !!


Οταν γεννηθουν τα συναισθηματα ερχεται και η αναγκαιοτητα αυτου που λεω ''επιγνωση ''

Επιγνωση των αισθησεων


Για να ''πολεμησουμε '' το ''εγω''[προσωπικα προτιμω ασυζητητη , να κατανοησω τον εαυτο μου ]ειναι τελειως απαραιτητες και οι δυο αποψεις


Ο αλλος τομεας ισοπεδωσης , ειναι , το πεδιο των συναισθηματων

Το μονο που γνωριζουμε , ειναι ,αν αισθανομαστε καλα η ασχημα


Δεν εχουμε ποτε σταματησει , να ελεγξουμε τις αισθησεις , να δουμε πως λειτουργουν σε σχεση με αυτο που ειμαστε


Ποτε καθοριζουν τις συμπεριφορες μας , και ποτε μας εμποδιζουν να δουμε


Πως ειναι ''να τις μπερδευουμε με αυτο που ειμαστε με αποτεσλεσμα αυτες να μας χρησιμοποιουν


Ο ΣΑΜΑΕΛ ΑΟΥΜ ΒΕΟΡ ελεγε οτι για να κατανοησουμε την λειτουργια του ''εγω'' [εγω προτιμω του εαυτου μου] , πρεπει να παρατηρησουμε πως δρουμε στα 5 κεντρα της ανθρωπινης μηχανης


Διανοηση, συγκινηση , ενστικτο ,σεξ και κινηση

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 11:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κοιτα τωρα !!!!

Εγω εκφραζω αυτες τις αποψεις


Ειναι απλες παρατηρησουλες , που , λιγο εχουν συνεισφερει στο να αλλαξει το επιπεδο υπαρξης μου


Πιστευω ακραδαντα ομως , οτι εχουν μια πολυ καλη δυναμικη


Καποιος μπορει να πει ......ααααα ενας δασκαλος , και μαλιστα της λευκης αδελφοτητος μην χε.ω


Καποιος αλλος να με ονομασει υποτιμητικα ''γλουρου ''[πολυ κοντινα συγγενικα προσωπα ]

Καποιος αλλος τεκτονα


Αν μαλιστα μαθετυοταν οτι ανηκω σε εσωτεριστικη οργανωση , τα συμπερασματα θα ειχαν την τιμητικη τους

Ειτε καποιος με αποθεωσει , ειτε με κατηγορησει ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ


Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα

Edited by - xristosxatz on 15/06/2014 11:45:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 22:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το φτωχο διανοητικο ζωο , το λανθασμενα ονομαζομενο ανθρωπος που λεει και ο κολλητος μου S A V , εχει εθιστει στο να ακολουθει τις προσταγες των ομοιων θηλαστικων του ειδους του


Δεν μπορει να λοξοδρομησει , ουτε για μια στιγμη

Ακομα και αν υποπτευεται ολο αυτο το θεατρο του παραλογου .....ακολουθει το κοπαδι


Εκει αισθανεται ασφαλεια , ακομα και αν ξερει οτι δεν υπαρχει κανενα νοημα η ακομα και αν γνωριζει οτι αυτο ειναι καταστροφη


Ακολουθει και ακολουθει και ακολουθει

Σκεπτομαι καποιες στιγμες ποσο αδυνατο θα ηταν για μενα ,να σταματησω να ειμαι το κοπαδι

Ειμαστε ο καθενας μονος του , και ομως εξαπατουμε τον εαυτο μας και ακολουθουμε

Ακομα και αν το καταλαβουμε αυτο , χρειαζεται να κατανοουμε τον εαυτο μας καθε στιγμη αν θελουμε να παμε κοντρα στο ρευμα

Δεν υπαρχει αλλη οδος


Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian4
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 01:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραιος Χρηστο...

ΤΟ θεμα ειναι οτι ο αυτισμος αυτος ενισχυεται απο το περιβαλλον σε τρομακτικο βαθμο.
Και να ακολουθησεις ενα δρομο μακρια απο το πληθος οδηγει σε πληγες...

Να σταματησεις/ελλατωσεις τον εσωτερικο διαλογο ειναι απαραιτητο.Φανταζομαι φτανεις σε αλλη κατασταση συνειδησης μετα απο λιγο.
Προσπαθω να κοβω τα περιττα πραγματα απο τη ζωη μου.Εχω κοψει εδω και μηνες τον αυνανισμο και ειμαι εδω και καποιες εβδομαδες ωμοφαγος-χορτοφαγος.
Ο εσωτερικος διαλογος ειναι επισης περιττος.Σπαταλη ενεργειας.Μπορει ομως να αποβει και δημιουργικη.
Αξιζει κανεις να δοκιμασει.Στο σαμανισμο το σταματημα του εσωτερικου διαλογου ειναι απαραιτητη προυποθεση για την αναμετρηση με τα ανοργανα οντα και την εισοδο σε αλλες πραγματικοτητες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 13:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panosfromlydian
Εχω κοψει εδω και μηνες τον αυνανισμο
Η ωμοφαγία θα σε βοηθήσει αρκετά σε αυτό πιστεύω γιατί το κρέας ενισχύει τη φωτιά και θα είναι δύσκολο.
Για να αποφεύγεις και τις ονειρώξεις θα πρέπει να είσαι απόλυτα αγνός στη σκέψη, να κάνεις διαλογισμό, και να προσέχεις τα ερεθίσματά σου.

Αυτές οι ασκήσεις:
The Five Tibetan Rites
Μπορεί σε βοηθήσουν. Υπάρχει βέβαια ένα βιβλίο που της εξηγεί και προσθέτει και μια έκτη που είναι για μετατροπή αλλά δε το βρίσκω τώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian4
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 13:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panosfromlydian
Εχω κοψει εδω και μηνες τον αυνανισμο
Η ωμοφαγία θα σε βοηθήσει αρκετά σε αυτό πιστεύω γιατί το κρέας ενισχύει τη φωτιά και θα είναι δύσκολο.
Για να αποφεύγεις και τις ονειρώξεις θα πρέπει να είσαι απόλυτα αγνός στη σκέψη, να κάνεις διαλογισμό, και να προσέχεις τα ερεθίσματά σου.

Αυτές οι ασκήσεις:
The Five Tibetan Rites
Μπορεί σε βοηθήσουν. Υπάρχει βέβαια ένα βιβλίο που της εξηγεί και προσθέτει και μια έκτη που είναι για μετατροπή αλλά δε το βρίσκω τώρα.



θενξ για τη βοηθεια.

Ειχα 3-4 ονειρωξεις μεσα σε διαστημα 6 μηνων...

To βιντεο ειναι πολυ ομορφο.!


Edited by - panosfromlydian4 on 16/06/2014 13:35:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 14:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panosfromlydian4
Ειχα 3-4 ονειρωξεις μεσα σε διαστημα 6 μηνων...

To βιντεο ειναι πολυ ομορφο.!


Λίγες μου φαίνονται
Κάνεις κάποια εργασία με την ενέργεια;
ή άλλου τύπου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panosfromlydian4
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 14:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panosfromlydian4
Ειχα 3-4 ονειρωξεις μεσα σε διαστημα 6 μηνων...

To βιντεο ειναι πολυ ομορφο.!


Λίγες μου φαίνονται
Κάνεις κάποια εργασία με την ενέργεια;
ή άλλου τύπου;

Παιζω μουσικη.Γυμναστικη και yoga στη θαλασσα.
Οταν αισθανομαι ενεργεια τη χρησιμοποιω για να καθαρισω το πεδιο γυρω στο σπιτι,αν αυτο βγαζει κανενα νοημα.

Φανταζομαι το ανθρωπινο ον,οπως συμβαινει στο σαμανισμο,σαν ενα ενεργειακο ον που βγαζει φωτεινες δεσμες κυριως απο τα χερια.

Δεν ξερω αν βοηθαει,αλλα πιστευω οτι αυτος ο κοσμος ειναι αρπακτικος,οποτε προσπαθω να ειμαι σε φαση εγρηγορσης καθε στιγμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 17:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panosfromlydian
Παιζω μουσικη.Γυμναστικη και yoga στη θαλασσα.

Τέλεια.
...μ' αρέσει που σου έδωσα ασκήσεις yoga!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2014, 00:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σταματησεις/ελλατωσεις τον εσωτερικο διαλογο ειναι απαραιτητο.Φανταζομαι φτανεις σε αλλη κατασταση συνειδησης μετα απο λιγο.
Προσπαθω να κοβω τα περιττα πραγματα απο τη ζωη μου.Εχω κοψει εδω και μηνες τον αυνανισμο και ειμαι εδω και καποιες εβδομαδες ωμοφαγος-χορτοφαγος.
Ο εσωτερικος διαλογος ειναι επισης περιττος.Σπαταλη ενεργειας.Μπορει ομως να αποβει και δημιουργικη.
Αξιζει κανεις να δοκιμασει.Στο σαμανισμο το σταματημα του εσωτερικου διαλογου ειναι απαραιτητη προυποθεση για την αναμετρηση με τα ανοργανα οντα και την εισοδο σε αλλες πραγματικοτητες.


Ολα αυτα μπορει να ειναι σωστα μπορει και οχι

Εγω υποπτευομαι πως ειναι λανθασμενα , ΓΙΑ ΣΕΝΑ ,επειδη ειναι λογια αλλων

Δεν ειναι πραγματα που εχουν προκυψει απο τις δικες σου μελετες και το κυριοτερο τις δικες σου αναγκες , γιατι αυτες ειναι που θα καθορισουν την πορεια μας

Παντα βεβαια, συμφωνα, με αυτα που εγω βλεπω σωστα

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2014, 22:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω καστρο τελευταιως και προσφατως ανεγερθεν


Ας δουμε λοιπον τι επαιξε στο τελευταιο συμβαν , απο την μια για να καταδειχθει και να γινει πιο συγκεκριμενο το τι προσπαθω να επιτυχω , και πως ,...... να καταδειχθει μια σπουδαιοτητα και μια αναγκαιοτητα ,αν αυτες υφιστανται .... επισης να καταδειχθει , η χωρις νοημα ονομασια της ενασχολησης , σαν φιλοσοφικη , εσωτεριστικη και αλλες ονομασιες διοτι εκει ο καθενας μπορει να υποθετει κατα το δοκουν

Αφου απλα προκειται για καταστασεις υπαρξιακες που απλα ετυχε να εχει γινει αισθητη , απο μενα, αναγκαιοτητα για ερευνα , και οχι η τυχαιο αφημα στην ψυχολογικη διαδικασια, που συνηθως λαμβανει χωρα σε ολες μας σχεδον τις εσωτερικες κινησεις

Ο πιο σημαντικος μου ομως στοχος και επιδιωξη στην παρουσα φαση ειναι , να ανιχνευθουν αληθειες που εχουν σχεση με την φυση των σχεσεων μεταξυ εμας και των ομοιων μας , διοτι ως γνωστον , αν γινω πολυ συγκεκριμενος με τα θεματα που με αποσχολουν ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΙΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ , ειναι πιθανο να προκυψουν συμπερασματα , που δεν θα προεκυπταν ουτε σε χιλια χρονια αν δεν γινοιταν αυτο


Να γινω δηλαδη συγκεκριμενος στις αναγκες και στα γεγονοτα που προκυπτουν

Αυτο που συτνηθως κανουμε ειναι να μιλουμε αποσπασματικα για πραγματα οπως ...επιγνωση αναμνηση εαυτου , αποδοχη , και ενα καρο αλλα πραγματα σπουδαια μεν αποσπασματικα δε

Χωρις την αναγκαια συνθεση

Δεν θα μιλησω δε καθολου π για τις συζητησεις που γινονται για το αν υπαρχει η δεν υπαρχει εσωτερισμος , φιλοσοφια κλπ , διοτι αυτο ειναι απλα ανωφελη φλυαρια που ο καθενας οπως συνηθως γινεται μεταφραζει κατα το δοκουν


συνεχιζω

Edited by - xristosxatz on 20/06/2014 22:26:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2014, 23:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου ειναι μαλλον δυσκολο να επανελθω στην προτερη κατασταση εμπνευσης που προηλθε απο την συγκεκριμενη κατασταση

Θα πω μονο αυτο που ξαναειπα και το λεω με σιγουρια , και ειναι οτι βλεπουμε τον κοσμο προβαλοντας δικα μας πραγματα που τις περισσοτρερες φορες λιγη η καθολου σχεση εχουν με αυτο που συμβαινει στην πραγματικοτητα

Οταν λοιπον αυτα τα πραγματα εξωτερικευονται , και μαλιστα βαλοντας αυτους που τα προβαλουμε , πυροδοτουμε και σε αυτους αναλογες εμπειριες και το μπαχαλο πλεον ειναι αναποφευκτο

Καθε πραξη η ακομα και παραλειψη , φερει νεες ψυχολογικες αντιδρασεις , και το χειροτερο ειναι οτι δεν μπορουμε να καταλαβουμε τι γινερται , διοτι ,πλεον παιρνει τον λογο η γλωσσα του σωματος....... οι αισθησεις


Αυτες δεν εχουν καμμια λογικη , και δυστυχως μας καθοριζουν


Οσο για τον αταραχο και αντικειμενικο παρατηρητη


http://www.youtube.com/watch?v=voNPM8Cukz0&list=RDpmOGb5phks8&index=27&hd=1


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 11:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν ένα σωρό ομάδες, ένα σωρό ιδεολογίες.
Οι άνθρωποι νομίζουν ότι ανήκοντας κάπου - σε ένα κόμμα, σε μια οργάνωση, σε ένα έθνος, σε μια ιδεολογία, είναι οι σωστοί. Σε αυτόν τον πολυτάραχο κόσμο που βάζει όλο ταμπέλες και στον οποίο πρέπει να αναγκαστικά να προσδιορίζεσαι και να ονομάζεσαι, δεν μπορείς παρά να είσαι ένα. Αναγκαστικά σου δίνουν μια ταμπέλα. Είσαι το τάδε και δεν μπορείς να είσαι κάτι άλλο. Δεν μπορείς να είσαι αναρχικός εθνικιστής αλλά μόνο αναρχικός ή μόνο εθνικιστής. Δεν μπορείς να είσαι χριστιανός παγανιστής αλλά μόνο χριστιανός ή μόνο παγανιστής.

Γιατί κάποιος να μην μπορεί να διαλέξει εκείνα που έχει δοκιμάσει να αληθεύουν από διάφορα συστήματα και ιδεολογίες, χωρίς να ανήκει ή να περιορίζεται σε κάποιον χώρο; Αλήθειες υπάρχουν παντού. Γιατί να μην είναι κάποιος αναρχικός χριστιανός, παγανιστής και χίπης εθνικιστής; Γιατί να μην είναι κομμουνιστής εθνικιστής; Αν διαλέξει μια αλήθεια από έναν χώρο, πρέπει να τα δεχθεί αναγκαστικά όλα;

Πως νομίζουν ότι οι Έλληνες νεοπαγανιστές κρατούν την αλήθεια; Πως νομίζουν ότι οι Έλληνες χριστιανοί ορθόδοξοι κρατούν την αλήθεια; Πως νομίζουν ότι οι εθνικιστές κρατούν την αλήθεια; Πως νομίζουν οι αναρχικοί; Και γιατί πρέπει να αναγκαστικά να προσδιοριστείς ως κάτι;

Ο άνθρωπος πρέπει να είναι ανοικτός και να μην ταμπελοποιείται, ενώ επίσης έχει το δικαίωμα να αλλάζει όποτε θέλει. Γιατί στην ζωή μαθαίνουμε νέα πράγματα και περνάμε από διαφορετικές καταστάσεις που μπορούν να επηρεάσουν εμάς και να αναθεωρήσουμε τα πιστεύω μας.

Βλέπω παντού κλειστά μυαλά και ταμπέλες.



Πολυ ωραιο θεμα ανοιξες φιλε


Εγω θα πω μονο οτι η ταμπελοποπιηση ειναι πανταχου παρουσα και δεν βρισκεται μονο που εκει ειναι εμφανης


Ουσιαστικα ολη μας η υπαρξη ειναι μια ταμπελοποιηση

Η καθε ταμπελοποιηση αντιπροσωπευει και μια αποψη

Οποιος εχει αποψεις σταθερες για το οτιδηποτε απλα κλεινεται

Στις νεοεποχιτικες οργανωσεις ας πουμε οπως ανεφερες , αν κανεις λαθος και ταμπελοποιησεις την ενοια εσωτερισμος με ολα αυτα περι Μπλαβατσκι
μετενσαρκωσης κλπ κλπ θα σταματησει να ερευνα τον εαυτο του

Αυτο μοιραια θα εχει ως συνεπεια ο ''εσωτεριστης '' λογω ταμπελοποιησης να κατληγει απλος οπαδος του εσωτερισμου


Αυτος θα αυτοθεωρειτασι ως εσωτεριστης ,και καποιοι θα τον ταμπελοποιησουν ως τετοιο


Και στις δυο περιπτωσεις θα υπαρχει κολλημα και βαλτωμα

Οποιοδηποτε πρεπει η δεν πρεπει , νομιζω οτι ειναι αποτελεσμα μιας η περισσοτερων ταμπελοποιησεων


ταμπελοποιησεων που θα μας στερησουν το δικαιωμα να ζουμε


Συχνα πολυ , ακομα και αν φτανουμε στον υπαρξιακο πατο, [ να καταπατουνται οι αξιες τις ζωης , που ειναι η ιδια η ζωη , ειναι πολυ δυσκολο να επαναπροσδιοριστουν αξιες της ζωης οπως εργασια , οικογενεια ,χρημα, και ολου του τυπου οι νοητικες μοπρφες που υπαρχουν μεσα στο κεφαλι του καθενος μας , και καθοριζουν την ζωη


Και μονο που θα αντιληφθουμε το νοημα της ταμπελοποιησης , που υπαρχει , και πως επηρεαζει την υπαρξη , νομιζω θα εχουμε κανει ενα σοβαρο βημα , σε αυτο που λεγεται κατανοηση της υπαρξης


Και δεν θα πω αυτοβελτιωση , γιατι και αυτο νομιζω οτι ειναι μια ταμπελα επισης που στερειται ζωης και τωρα


Ο καθενας μπορει να κολλησει εκει και να γινει αλλη μια εμονη ιδεα , οπως και ολες οι αλλες , χωρις ουσια και νοημα

Δικαιως πιστευω οτι ονομαζεται ο εσωτερικος δρομος , ..... ''το μονοπατι της κοψης του ξυραφιου ''


Απαιτει μια συνεχη και κοφτερη διακριση καταστασεων και πραγματων

Edited by - xristosxatz on 03/07/2014 11:35:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 11:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την ενοια της ταμπελοποιησης , απο που αυτη προερχεται , και γεικοτερα της αξιολογησεως της , θα εχει ως αποτελεσμα μια λιγοτερο φανατικη και κλεισμενη οπτικη σταση απεναντι στην ζωη

Αυτο σε συνδοιασμο με την γνωση [ την βιωματικη των χαρακτηριστικων των συναισθηματων [μηχανηκοτητα , κλπ ] νομιζω οτι δινει καλες πιθανοτητες να κατανοησουμε την υπαρξη


Κατοπιν σειρα εχει να τολμαμε , να πηγαινουμε εναντια στο ρευμα, κατιπου πολυ χαρακτηριστικα περιγραφεται στο ''ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΦΤΕΡΩΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ '' να μην μας απασχολει ουτε καν το γηινο μας τελος


Γενικα θεωρω οτι ολες αυτες οι κατανοησεις θα συμβαλουν , και θα σπρωξουν καποιον ,στο να γινεται ΦΥΣΙΚΑ [με φυσικο τροπο ενοω ]ΑΤΑΡΑΧΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ η ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ , η ακομα καλυτερα , να φθασει σε αυτο το σημειο ,.......... οχι επειδη αυτο αναφερθηκε σε καποιο γνωμικο , αλλα επειδη γνωριζει , οτι τα συναισθηματα ειναι κατι τελειως διαφορετικο ,απο τις αποψεις , ειναι ΑΥΤΟΝΟΜΑ και ενω τα μπερδευουμε με την υπαρξη μας , και μας καθοριζουν , αποτελουν απο μονα τους μια ξεχωριστη και συνεχως μεταβαλομενη λειτουργια


Ενα απο τα χαρακτηριστικα αυτης της λειτουργιας ,
σε μια συνηθισμενη ζωη - υπαρξη, ειναι οτι , καθε στιγμη , ακριβως επειδη ειμαστε βουλιαγμενοι στα συναισθηματα και στις αισθησεις , υπολειπομαστε αντιληπτικης και κριτικης ικανοτητας των αξιων και γενικοτερα της υπαρξης μας Επειδη ακριβως, και μονο,.......... εχουμε μεσα τους βαλτωσει


Edited by - xristosxatz on 03/07/2014 11:28:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 23:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το ότι η ζωή είναι προβληματική σημαίνει πως η ζωή σου δεν ταιριάζει στο καλούπι της ζωής .

Πρέπει λοιπόν ν'αλλάξεις τη ζωή σου έτσι ώστε να ταιριάζει στο καλούπι , και τότε πια οτιδήποτε προβληματικό θα εξαφανιστεί .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 23:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ότι η ζωή είναι προβληματική σημαίνει πως η ζωή σου δεν ταιριάζει στο καλούπι της ζωής .

Πρέπει λοιπόν ν'αλλάξεις τη ζωή σου έτσι ώστε να ταιριάζει στο καλούπι , και τότε πια οτιδήποτε προβληματικό θα εξαφανιστεί .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Φίλε , πιστεύω πως όταν εκφάζουμε με λέξεις , νοήματα τα οποία εχουν ένα συγκεκριμένο φιλοσοφικό νόημα δεν έχουμε την πολυτέλεια που έχουμε στον κοινό καθημερινό λόγο να εκφραζόμαστε αόριστα και να αναφερουμε έννοιες που δεν τις έχουμε ορίσει γιατί το τελικό νοήμα δεν θα είναι μονοσήμαντο αλλά θα επιδέχεται πολλαπλες ερμηνείες .
Τι σημαίνει "προβληματική ζωή" , τι σημαίνει "το καλούπι της ζωής" , ποιό είναι το καλούπι της ζωής , τι σημαίνει "να ταιριάξει" στο καλούπι της ζωής , γιατί πρέπει να ταιριάξει στο καλούπι της ζωής , τι εννοείς οταν λες "ζωή"
Βλέπεις λοιπόν οτι εξέφρασες μια άποψη που μπάζει απο παντού.
Πρέπει να είσαι πιο συγκεκριμένος και πιο εστιασμένος σε αυτό που πραγματικα θες να πεις για να μη σου βγεί κατι άλλο άθελα σου

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη

Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 03/07/2014 23:47:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 23:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ότι η ζωή είναι προβληματική σημαίνει πως η ζωή σου δεν ταιριάζει στο καλούπι της ζωής .

Αυτο ειναι και το συνηθες


Ο καθενας απο εμας εχει τα δικα του γενικα χαρακτηριστικα που ειναι ειτε μονιμα ειτε προσωρινα


Αυτα τα δεδομενα το συνηθες ειναι να ερχονται σε συγκρουση με τα πρεπει και τις απαιτησεις του εξωτερικου κοσμου , που εχει τελειως διαφορετικα δεδομενα


quote:
Πρέπει λοιπόν ν'αλλάξεις τη ζωή σου έτσι ώστε να ταιριάζει στο καλούπι , και τότε πια οτιδήποτε προβληματικό θα εξαφανιστεί

Οσο για αυτο , το εχω δοκιμασει σε καταστασεις οχι και τοσο ζωτικης σημασιας

Γενικα εχω παρατηρησει , οτι οταν καποιος αρχισει να ακολουθει τα δικα του δεδομενα θα χασει πραγματα που ηταν ''σταθερα '' αλλα θα κερδισει ομως κιολλας σε αλλα


Με αυτα τα ''ανωδυνα'' που σου λεω , εχοντας χασει αλλα και συγχρονως να εχω βγει κερδισμενος αλλου , αν κανω μια τελικη αξιολογηση , εχω ασυζητητι βγει κερδισμενος

Αυτο κυριως διοτι χαθηκε ενα μεγαλο μερος της συγκρουσης με τα δικα μου δεδομενα


Μπορει ομως παρομοια ''παιχνιδια'' , να αποβουν και ιδιαιτερα ζημιογονα πχ αν θα παιξει κανεις με θεματα εργασιακα


Το ρισκο παιρνει ακομα μεγαλυτερες διαστασεις οταν πισω υπαρχουν ''πρεπει ''που σχετιζονται με οικογενιακες υποχρεωσεις


Θεωρω οτι ο μυθος της λερναιας υδρας ειχε αυτην την ενοια

Τα πολλα κεφαλια συμβολιζουν κατα την αποψη μου, και αν θυμαμαι καλα, το ποσα πολλα ζητηματα , μπορει να ακολουθουν μια ηδη δυσκολη αποφαση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 23:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεραπις

Αν το διαβάσεις προσεκτικά, θα δείς ότι έχει πλήρες νόημα και δεν επιδέχεται πολλαπλές ερμηνείες.

Με την δεύτερη ματιά?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 23:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ότι η ζωή είναι προβληματική σημαίνει πως η ζωή σου δεν ταιριάζει στο καλούπι της ζωής .

Πρέπει λοιπόν ν'αλλάξεις τη ζωή σου έτσι ώστε να ταιριάζει στο καλούπι , και τότε πια οτιδήποτε προβληματικό θα εξαφανιστεί .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Σα να είπες το ευαγγέλιο με άλλα λόγια!

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 23:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σεραπις

Αν το διαβάσεις προσεκτικά, θα δείς ότι έχει πλήρες νόημα και δεν επιδέχεται πολλαπλές ερμηνείες.

Με την δεύτερη ματιά?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Φίλε μου εγω δεν καταλαβαίνω ποιο ειναι το καλούπι της ζωής , όυτε τι εννοει όταν λεει "ζωή" , ουτε τι εννοεί με τον ορο "ταιριασμα"
Αυτα χρειαζονται περαιτέρω επεξηγήσεις

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 00:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΕΡΑΠΙΣ :

Φίλε μου εγω δεν καταλαβαίνω ποιο ειναι το καλούπι της ζωής , όυτε τι εννοει όταν λεει "ζωή" , ουτε τι εννοεί με τον ορο "ταιριασμα"
Αυτα χρειαζονται περαιτέρω επεξηγήσεις


ΣΕΡΑΠΙΣ

Σημασία μιας λέξης είναι η θέση της στη γραμματική . Θα μπορούσε όμως εξίσου να πω : Σημασία μιας λέξης είναι εκείνο που η εξήγηση της σημασίας εξηγεί .

Μόνο στη ροή των σκέψεων και της ζωής έχουν τα λόγια σημασία .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 00:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σημασία μιας λέξης είναι εκείνο που η εξήγηση της σημασίας εξηγεί .

Μόνο στη ροή των σκέψεων και της ζωής έχουν τα λόγια σημασία .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Φίλε μου συγγνώμη αλλα χωρις να εχω καμμια διαθεση να αντιπαρατεθω μαζι σου , νομιζω οτι η επιθυμία σου είναι να εκφωνεις ρητορικούς λόγους , ασαφεις και θολούς παρα να προσφέρεις καποια απάντηση σε καποιο θεμα.
Τωρα αν καποιος απο τους συνομιλητάς εχει την παραμικρή ιδέα τι ακριβώς σημαινει ο παραπανω "χρησμός" ας μου πει κι εμενα
Εκτος κι αν ο φιλος συνομιλητής μιλά με κωδικούς επειδή "Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά"

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 01:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Σέραπις,

Το καλούπι της ζωής:

Η ζωή είναι δημιουργία.Δεν μπορείς να την δημιουργήσεις εσύ, ούτε άλλος κανείς άνθρωπος.
Αυτός, αυτή, αυτό, το τίποτα, το οτιδήποτε την δημιούργησε, έφτιαξε πρώτα το καλούπι, το αρχικό πλάνο, το σχέδιο, όπως θέλεις ονόμασέ το και μέσα σε αυτό δημιούργησε την ζωή.Είναι δηλαδή καλουπαρισμένη, ντετερμινιστική, προδιαγεγραμμένη, προγραμματισμένο λογισμικό.

Η προβληματική ζωή:

Οποιαδήποτε κατάσταση, δεν περιλαμβάνεται στο αρχικό πλάνο-καλούπι, ή περιλαμβάνεται διαφορετικά από όπως συμβαίνει, τότε δημιουργεί πρόβλημα στον κάτοχό της.Το Δαφνί είναι γεμάτο τέτοιους...κατόχους.
Και οι δρόμοι το ίδιο και τα φόρουμς επίσης.


Η ζωή σου δεν ταιριάζει:

Οταν συνειδητά ή ασυνείδητα, βγαίνεις από το καλούπι περισσεύεις.
Οταν δεν το καλύπτεις, είσαι λειψός.
Αρα "κοντένεις" ή 'μακραίνεις", για να "ταιριάξεις".

Κάτι σαν τον πάγκο του Προκρούστη, ένα πράγμα!


Οταν δεν καταλαβαίνετε κάτι, δείξτε τουλάχιστον, τον δέοντα σεβασμό και ζητήστε εξήγηση, με ταπεινοφροσύνη και όχι κελαϊδίσματα τύπου panpam και Μαραντόνα του κώλου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 10:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....Φίλε μου συγγνώμη αλλα χωρις να εχω καμμια διαθεση να αντιπαρατεθω μαζι σου , νομιζω οτι η επιθυμία σου είναι να εκφωνεις ρητορικούς λόγους , ασαφεις και θολούς παρα να προσφέρεις καποια απάντηση σε καποιο θεμα.
Τωρα αν καποιος απο τους συνομιλητάς εχει την παραμικρή ιδέα τι ακριβώς σημαινει ο παραπανω "χρησμός" ας μου πει κι εμενα
Εκτος κι αν ο φιλος συνομιλητής μιλά με κωδικούς επειδή "Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά"...
Γι'αυτό το κάνει (που ως συνεπές με τη δήλωση είναι εντάξει) + το οτι αυτός ο τρόπος ελκύει - και ενθαρρύνει - κάποια στάση... πως την διέκρινες και τη διατύπωσες εσύ αλλού; του τύπου: "πρέπει να σέβομαι και να δείχνω ταπεινοφροσύνη ...υποβάλλω και τα σεβη μου ή μήπως ακόμη καλύτερα θα πρέπει να τον προσκυνήσω" - αυτό είναι προβληματικό.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 04/07/2014 10:34:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 10:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν εχεται να προσθεσεται κατι επι του θεματος καντε το

Αν ειναι δυνατον μην μπερδευουμε πραγματα που δεν ανηκουν εδω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 14:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν Σέραπις,

Το καλούπι της ζωής:

Η ζωή είναι δημιουργία.Δεν μπορείς να την δημιουργήσεις εσύ, ούτε άλλος κανείς άνθρωπος.
Αυτός, αυτή, αυτό, το τίποτα, το οτιδήποτε την δημιούργησε, έφτιαξε πρώτα το καλούπι, το αρχικό πλάνο, το σχέδιο, όπως θέλεις ονόμασέ το και μέσα σε αυτό δημιούργησε την ζωή.Είναι δηλαδή καλουπαρισμένη, ντετερμινιστική, προδιαγεγραμμένη, προγραμματισμένο λογισμικό.

Η προβληματική ζωή:

Οποιαδήποτε κατάσταση, δεν περιλαμβάνεται στο αρχικό πλάνο-καλούπι, ή περιλαμβάνεται διαφορετικά από όπως συμβαίνει, τότε δημιουργεί πρόβλημα στον κάτοχό της.Το Δαφνί είναι γεμάτο τέτοιους...κατόχους.
Και οι δρόμοι το ίδιο και τα φόρουμς επίσης.


Η ζωή σου δεν ταιριάζει:

Οταν συνειδητά ή ασυνείδητα, βγαίνεις από το καλούπι περισσεύεις.
Οταν δεν το καλύπτεις, είσαι λειψός.
Αρα "κοντένεις" ή 'μακραίνεις", για να "ταιριάξεις".

Κάτι σαν τον πάγκο του Προκρούστη, ένα πράγμα!


Οταν δεν καταλαβαίνετε κάτι, δείξτε τουλάχιστον, τον δέοντα σεβασμό και ζητήστε εξήγηση, με ταπεινοφροσύνη και όχι κελαϊδίσματα τύπου panpam και Μαραντόνα του κώλου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Σωστά είναι αυτά που λες
Εγώ δεν διαφωνώ σε τίποτα απο αυτά
Εγω διαφωνώ με ανθρώπους που υποβιβάζουν τα φιλοσοφικά νοήματα σε λαικιστικες εκφράσεις όπως καλούπια και ταιριάσματα και άλλες τέτοιες αηδίες
Ειπα και πριν
ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ
Οτιδήποτε ασαφές είναι εκ του πονηρού
Ειτε κρυβει προσπάθεια να αναλυθεί ενα φιλοσοφικό δόγμα απο κάποιον που δεν το κατανοεί και αρα εμπλέκεται σε ασαφείς και θολούς ορισμούς και δαιδαλώδεις αναλυτικές προσεγγισεις που δείχνουν απλά και μονο την μη κατανόηση , είτε δείχνει μια αφελή και ασκοπη επιδειξιομανία που απλώς θέλει να αποδείξει μια αμφιλεγόμενη δήθεν αλληγορική κατανόηση η οποία εξαντλείται σε βερμπαλισμούς και φλυναφήματα χωρίς κανενα εσωτερικό νόημα.

Η ανάλυση η δική σου είναι σαφής και καθορισμένη .
Προφανώς ορισμένοι νομίζουν ότι το να παραθέτουν βαρύγδουπες και βερμπαλιστικές φράσεις και υπερφίαλες και πομπώδεις νοηματικές αποδόσεις σε κατι το οποίο μπορεί και πρέπει να αποδοθεί με σαφείς και φιλοσοφικά διακεκριμενους και μονοσήμαντους όρους μπορεί να τους προσδώσει κάποιο είδος "κύρους" και "ανωτερώτητας" και στη συνέχεια "πιστούς" χειροκροτητές που θα τους αντιμετωπίζουν κατι σαν μικρές θεότητες .
Και φυσικά είναι πολυ ελκυστικό να εχεις ενα αφοσιωμένο και αφελές κοινό, το οποίο σε καθε τι που λες να ανοιγει το στομα δεκα πιθαμες σαν τον καραγκιόζη και να σου κανει υποκλίσεις.

Ελπιζω να εγινα κατανοητός απο τους πάντες.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 15:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που εγω θεωρω σαν φιλοσοφια νομιζω οτι ειναι ενα φαλικο χαρακτηριστικο

Ειναι κατι το ενεργητικο

Καποιος που ειναι παθητικος ,σε αυτα που του συμβαινουν , και σε αυτα που συμβαινουν στην κοινωνια , αλλα και στο οτιδηποτε γυρω του , χωρις να ερευνα να φανταζεται και να αναρωτιεται δεν μπορει να ασχοληθει με αυτο


Η ικανοτητα της αμφισβητησης αλλα και της φαντασιας ειναι κατι που πιστευω ειναι περισσοτερο εμφυτο

Το σιγουρο επισης ειναι οτι μπορει να καλιεργηθει και να αναπτυχθει

....Ακομα και αν υπαρχει η αναρωτηση , ειναι απαραιτητη η ερευνητικη , αλλα και η ''επιθετικη ''σταση απεναντι στα πραγματα αυτης της ζωης

Ειναι απαραιτητο να ακολουθουμε το ''ονειρο '' αλλιως ολα θα ειναι κενα περιεχομενου


Σε διαφορετικη περιπτωση , η ''φιλοσοφια ''θα ειναι ελειπης διοτι , ενα μεγαλο της μερος θα παραμενει στην θεωρια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 20:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σεραπις
Προφανώς ορισμένοι νομίζουν ότι το να παραθέτουν βαρύγδουπες και βερμπαλιστικές φράσεις και υπερφίαλες και πομπώδεις νοηματικές αποδόσεις σε κατι το οποίο μπορεί και πρέπει να αποδοθεί με σαφείς και φιλοσοφικά διακεκριμενους και μονοσήμαντους όρους μπορεί να τους προσδώσει κάποιο είδος "κύρους" και "ανωτερώτητας" και στη συνέχεια "πιστούς" χειροκροτητές που θα τους αντιμετωπίζουν κατι σαν μικρές θεότητες .

Δεν θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω πόσο λάθος είναι η ανωτέρω θεώρησή σου, σεβόμενος το γεγονός ότι, για να τα λες αυτά, σημαίνει πως δεν "μπορείς να δεις πιό μακρυά".

Ο Κηφέας είπε σε μία γραμμή, ότι έκατσα να σου αναλύσω σε 15 γραμμές, συν τα διαστήματα.Δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να δίνει εξηγήσεις και μάλιστα δεχόμενος, τρόπον τινά, επίθεση για κάτι που έγραψε και δεν είναι ευκόλως κατανοητό για μερικούς.

Κάναμε ολόκληρο θέμα για αυτό στο τοπικ << Το τουπέ του φιλοσόφου>>.
Ρίξε μιά ματιά.

Οσο για τις λαϊκές εκφράσεις, που σε στενοχωρούν, είναι ένα μέσο έκφρασης, για όλα τα στρώματα της παιδευμένης γνώσης.Εναπόκειται στον αναγνώστη, η ικανότητα αντίληψης και κριτικής, του τρόπου και του λόγου, δια τον οποίον αυτές 'πέφτουν στο τραπέζι".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 20:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να πηδήξω πάλι στο θέμα, αφήνοντας πίσω τις διευκρινίσεις:

quote:
Το ότι η ζωή είναι προβληματική σημαίνει πως η ζωή σου δεν ταιριάζει στο καλούπι της ζωής .

Πρέπει λοιπόν ν'αλλάξεις τη ζωή σου έτσι ώστε να ταιριάζει στο καλούπι , και τότε πια οτιδήποτε προβληματικό θα εξαφανιστεί .


Τι συμβαίνει όμως αν η ανθρωπότητα στο σύνολο της, έχει παρεκλίνει από το καλούπι της ζωής, διαστρεβλώνοντας την φυσική ροή των πραγμάτων, και εγώ εσύ ο κάποιος, ενώ προσπαθούμε να ταιριάξουμε σε αυτό, το περιβάλλον μας το καθιστά αδύνατο; Πως λύνεται ένα τέτοιο πρόβλημα;

Πως τραβάς ευθεία σε έναν δρόμο γεμάτο στροφές;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy