ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Αντίσταση στην Προπαγάνδα Παραπληροφόρησης !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2003, 12:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Arzuna ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ.

ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΟΛΩΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΠΙΘΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sasantari
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 09:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sasantari  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα ζεστό γεια σε όλους.

Συγνώμη που γράφω τόσο σπάνια. Δυστυχώς ο χρόνος και οι συνθήκες δεν μου το επιτρέπουν. Να ξέρετε όμως ότι όποτε βρίσκω ευκαιρία μπαίνω στο φορουμ σας για να κλέψω γνώσεις, ιδέες, σκέψεις. Να είστε καλά και να είστε έτσι άνετοι κι ελεύθεροι.

Παίρνω αφορμή για να γράψω κάποιους πικρούς μου προβληματισμούς σχετικά με τα όσα συμβαίνουν γύρω μας τον τελευταίο καιρό. Σκέφτηκα για μια στιγμή να το γράψω στο θέμα που άνοιξε το μέλος Κακάο για τις αιρέσεις αλλα μετά είδα ότι εδώ είναι πιο κατάλληλο.

Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με την έμμεση και άμεση επίθεση που γίνεται τους τελευταίους μήνες στα θέματα εσωτερικής αναζήτησης, μέσα από την τηλεόραση.

Ξεκίνησε με τον Χαρδαβέλα που έβαλε στο ίδιο μπολ, αστρολόγους, μέντιουμ, καφετζούδες, τρελούς και τα ανακάτεψε με την μαγεία και την μεταφυσική και τα έκανε μια απαίσια σαλάτα. Νομίζω, αν δεν κάνω λάθος, ότι μέσα από αυτές τις επιθέσεις έκλεισε και το site ΜΑΓΕΙΑ-Η ΤΕΧΝΗ ΤΩΝ ΣΟΦΩΝ, της Νεφέλης (μάλλον πρέπει να το αφαιρέσετε και από τα λινκς σας, υπεύθυνοι του Εσωτερικά).

Τώρα ξεκίνησαν να ασχολούνται με την Νέα Ακρόπολη και να παίρνουν παραμάζωμα την τελετουργία, την μετενσάρκωση, την μεταφυσική, την Μπλαβάτκσι κ.α. Λες και ο εσωτερισμός είναι σαπούνι ή κολώνια και μπορούν να κρίνουν μέσα από το "κουτί" τους, τι είναι εσωτερικό και τι δεν είναι. Με αχυρανθρώπους με κινδυνολογίες, και με κρυφό κινητήρα την Εκκλησία, έχουν πάρει φόρα και να δούμε που και σε ποιον θα σταματήσουν, αν σταματήσουν.

Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά είμαι πολύ απαισιόδοξος. Έχω δίκιο ή όχι; Είναι κάτι παροδικό ή θα πάρει την μορφή χιονοστιβάδας;

Και κάτι τελευταίο. Εσείς στο Εσωτερικά, πως την έχετε γλιτώσει μέχρις στιγμής και δεν σας έχουν "τρακάρει";

Αστειεύομαι, βέβαια. Συνεχίστε την καλή σας προσπάθεια, χωρίς να "κολώσετε"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 11:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ Arzuna "Αντίσταση στην Προπαγάνδα Παραπληροφόρησης ! ".

ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΦΙΛΕ sasantari ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ .....
Η ΕΚΠΟΜΠΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΟΙΜΙΟ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΤΟ ESOTERICA.gr ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ.

Η ΑΓΝΟΙΑ ΟΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ. (ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ)

ΕΥΧΟΜΑΙ ΦΙΛΕ sasantari ΝΑ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΙΟ ΣΥΧΝΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 12:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου sasantari.

Το γνωρίζαμε για το site της Νεφέλης (έχεις δίκιο, πρέπει να αφαιρέσουμε το link της από το Esoterica) και επικοινωνήσαμε μαζί της για να της δείξουμε την συμπαράστασή μας σε αυτήν την άδικη και άθλια επίθεση που δέχτηκε τον τελευταίο καιρό. Η αλήθεια είναι ότι μας βοήθησε να καταλάβουμε πόσο πρέπει να προσέχουμε κι εμείς ως Esoterica για να μην βρεθούμε μπλεγμένοι στα δίχτυα νομικολαβίστικων κόμπων.

Τα ίδια πάνε να κάνουνε και για αυτούς που επιλέγουν την Αρχαιοελληνική κοσμοθέαση, με το τελευταίο "στημένο" συνέδριο που έκαναν στην Θεσσαλονίκη. Δεν είναι λίγες φορές που οι ρυπαροφυλλάδες αναφέρονται στην Εθνική Θρησκεία και στην Εθνική Φιλοσοφία ως όργανα του Σατανά και του Αντίχριστου, προσπαθώντας να μαζέψουν τα πρόβατα πίσω στο μαντρί. Τα ίδια πάνε να κάνουν και στην νέα ακρόπολη, προσπαθώντας να τους τρομάξουν και να τους φιμώσουν.

Το αν κάποιος συγγραφέας, Κίνηση, ομάδα, Σχολή είναι εσωτεριστική και πνευματική πρέπει να κρίνεται από τους αναζητητές και όχι βέβαια από την ποπ μαζική κουλτούρα των Media και σίγουρα όχι από τα οργανωμένα συμφέροντα της Εκκλησίας. Είναι κρίμα, βέβαια που το πνεύμα του Χριστού έχει "βιασθεί" από τους σύγχρονους Φαρισαίους αλλά αυτήν την στιγμή η Χριστιανική Εκκλησία πρεσβεύει ότι πιο συντηρητικό υπάρχει στον τόπο μας.

Η προσπάθειά μας να στηρίξουμε την Φιλοσοφική Κίνηση Ομάδων που απαρτίζεται από πολλές κινήσεις και Σχολές κινείται σε αυτά τα πλαίσια.

Το δικό μας καθήκον είναι να μπορούμε να αποσυνδεθούμε από αυτό το Matrix των αρχόντων του Σκότους και να μην τους "ταίζουμε"με την ζωτικότητα και την προσοχή μας. Αμφιβάλλετε κάθε στιγμή για αυτό που βλέπετε και ακούτε στα media. Είναι το πιο έξυπνο και σύγχρονο Matrix. Ας μην δεχτούμε να ξαναφορτώσουμε ένα νέο Matrix (Reloaded) αλλά να επιλέξουμε να σώσουμε την δική μας Ψυχή-Ευρυδίκη-Trinity-Αγάπη.

Όλοι στο Matrix Revolution. Αντίσταση στην Προπαγάνδα Παραπληροφόρησης (όπως μας είπε ο Arzuna και μας υπενθυμίζει ακούραστα ο φίλος μας ο AVATARGR)

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 18:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να ευχαριστήσω τον (ή την ) Sasantari που ανακίνησε το Θέμα αυτό και επίσης να τον(ή την...) συγχαρώ για τις σκέψεις του που πιστεύω απόλυτα ότι κινούνται προς την σωστή κατεύθυνση!

Πράγματι, όπως φαίνεται το όλο ζήτημα και οι κινήσεις των τελευταίων εβδομάδων δεν φαίνονται καθόλου ασύνδετες και μάλλον "δείχνουν" προς μία συνειδητή και οργανωμένη προσπάθεια. Ίσως να κάνω και λάθος, ίσως να είμαι κι εγώ κάπως απαισιόδοξος όπως ο (ή η... ) Sasantari σε περιστάσεις όπως αυτές, όμως έτσι δείχνουν τα πράγματα.

Ξαναλέω, προς όλους τους Αναζητητές αυτού του Χώρου (και προς αυτούς που μας επισκέπτονται, μας παρακολουθούν και, ελπίζω, μας εμπιστεύονται !) ότι το Ζήτημα αφορά όλους μας και όχι μόνο τις πλευρές που βρίσκονται στο "στόχαστρο" την εκάστοτε στιγμή!
Αφορά ολόκληρο τον "χώρο" του πραγματικού Εσωτερισμού και της αυθεντικής Αναζήτησης !

Λάβετε θέση και δηλώστε την αντίδρασή σας σε αυτά τα φαινόμενα Νεο-Σκοταδισμού με την Συμμετοχή σας και όχι με την αποστασιοποίησή σας!


quote:
Εσείς στο Εσωτερικά, πως την έχετε γλιτώσει μέχρις στιγμής και δεν σας έχουν "τρακάρει";

Σχετικά με αυτό, δεν ξέρω αν πράγματι ισχύει πλέον... Υπάρχουν κάποιες "διαδικασίες" σε εξέλιξη!

Θα δηλώσω κι εγώ, όπως έκανε ο thoth, και μαζί με ολόκληρη την ομάδα Υπευθύνων του Τόπου τη στήριξή μου στους Φορείς που δέχονται τα "πυρά".

Θα επανέλθω οπωσδήποτε!

(το Link για το Site της Νεφέλης δηλώνεται πλέον ως ανενεργό στη σελίδα των Links του ESOTERICA.gr. Δεν έχει όμως αφαιρεθεί )

"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"

Edited by - Arzuna on 05/06/2003 18:15:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sasantari
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 19:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sasantari  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Arzouyna, μάλλον σε έχω μπερδέψει. Είμαι ο sasantari και όχι η... sasantari.

Το Σάσα είναι ρώσικης προέλευσης, από τον παππού μου. Αυτός μου κόλλησε και το μικρόβιο με την "Γιελένα Μπλαβάτκσαγια", όπως έλεγε την Μπλαβάτσκι.

Τι εννοείς διαδικασίες σε εξέλιξη; Έχετε προβλήματα; Καλά να καταλάβω, τους διάφορους φορείς και οργανώσεις αλλά εσείς, γιατί και πως;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sasantari
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 19:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sasantari  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα. Ένα ωραίο κείμενο από ένα μέλος (MORGANA) της κοινότητας που έχει η ΝΕΦΕΛΗ, με αφορμή το κλείσιμο της σελίδας της ΝΕΦΕΛΗΣ.

Το αντιγράφω γιατί μου άρεσε πολύ:

"Και πότε θα έρθει αυτός ο πόλεμος Slayn?
Όταν θα στοιβάζουνε τα ξύλα της πυράς μας;

Όταν μας κυνηγάνε και ξέρουμε ότι έχουμε δίκιο ΣΗΚΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ και υπερασπιζόμαστε αυτά που πιστεύουμε και αγαπάμε! Δεν σκύβουμε το κεφάλι σε κανέναν. Ποιος μπορεί να μας πει τι είναι σωστό και τι όχι για εμάς;

Πόσα χρόνια και πόσα πυρά πρέπει ακόμα να δεχθούμε για χάρη της διακριτικότητας; Επειδή δηλαδή ο κύριος Χαρδαβέλας λέει και μαζί του συμφωνούν και όλοι οι αμόρφωτοι που τον παρακολουθούν ότι η Μαγεία είναι "αυτό"? Τι ξέρει ο κ. Χαρδαβέλας κι ο κ. Χορταρέας απο Μαγεία? Από την Τέχνη, όχι την βασκανία, ούτε τις λοιπές χαζομάρες του τύπου ασήμωσε να σε πω την μοίρα σου. Μην λέμε ότι να 'ναι!

Τώρα δεν μιλάω για την Νεφέλη, πολύ καλά έκανε η κοπέλα και είναι σεβαστή η άποψή της, αλλά όταν κάποιος μας προσβάλει, μας κυνηγάει ή μας κατηγορεί, είναι ΚΑΘΑΡΗ ΔΕΙΛΙΑ να σκύψουμε το κεφάλι και να φύγουμε. Είναι εύκολο να πουλάς πνεύμα και γνώση σ' αυτους που θέλουν να αγοράσουν, πόσοι όμως έχουν την ψυχική δύναμη να υπερασπιστούν όσα πιστεύουν. Κλείνουμε τις σκούπες στις ντουλάπες και χαιρόμαστε και νιώθουμε σπουδαίοι γιατί όταν βρεθούμε σε μια συζήτηση έχουμε κάτι να πούμε παραπάνω. Ε όχι φίλοι μου, έτσι δεν μελετάμε την Τέχνη, την προσβάλλουμε! Προσβάλλουμε τα ιδανικά της και την αγνότητα της, γιατί την προδίδουμε κάθε φορά που υποκρινόμαστε για χάρη κάποιων άλλων. Γιατί να φύγουμε; Είτε δεν πιστεύουμε πραγματικά όσα πρεσβεύουμε είτε Φο-βο-μα-στε. Είναι λογικό να φοβάται κάποιος. Φοβόμαστε διότι ανατραφήκαμε και μεγαλώσαμε σε ένα Χριστιανικό περιβάλλον. Οι Χριστιανοί είναι το σωστό, ο χριστιανισμός είναι το σωστό κίνημα. Γιατί; Όλοι λένε αυτά τα πράγματα, ούτε ένας όμως δεν έχει πει γιατί; Δεν υπάρχουν απαντήσεις σ' αυτά τα θέματα, για κάποιους ανθρώπους υπάρχει ο Χριστιανισμός κι όλα όσα κουβαλά μαζί του και για άλλους υπάρχει κάτι άλλο. Ελεος πια! Τα εχω πάρει πάρα πολύ άγρια!

Η γνώση δεν γέννησε τις θρησκείες, τις αμφισβήτησε! Η άγνοια τις βοήθησε να κυριαρχήσουν. Πίστευε και μη, ερεύνα! Αυτό το κόμα δεν το προσέχει κανείς πια?

Ποιός είναι άξιος απ' όλους τους ανθρώπους να μας πει αν θα ψάχνουμε την γνώση και που να την ψάξουμε? Ποιός? Ποιος μπορεί να μας πει, εμάς, που είμαστε οι εναπομείναντες απ΄ όσους μπορούν πραγματικά να ερωτευτούν μια ιδέα, ένα ερώτημα, μια γνώση, ένα βιβλίο και τόσα άλλα που στον κύριο Χαρδαβέλα και τους λοιπούς κακόμοιρους για μένα καλεσμένους του, να σταματήσουμε να ψάχνουμε? Να μείνουμε καθησυχασμένοι, κουλουριασμένοι μέσα στα φαντάσματα που γεννά ο φόβος και η άγνοια, να σκύβουμε το κεφάλι και να δεχόμαστε όλα όσα μας λένε κάποιοι "εκλεκτοί"?? Ο Υπέρτατος Νους, δεν διαχωρίζει τα πλάσματα του σε εκλεκτούς και μη. Αυτοί που με τόσο ζήλο κυρήττουν από τις θέσεις της κάθε εκπομπής την ορθότητα του Χριστιανισμού και φυσικά την μιαρότητα των λοιπών πιστεύω, πόσες φορές διάβασαν τις Γραφές; Πόσες φορές διάβασαν τις Συνόδους? Πόσες φορές αντίκρυσαν με τα μάτια τους, το μίσος εκεί μέσα?? Να αναφέρω μήπως κομμάτια??

Ο Λιβάνιος στο έργο του "Υπέρ Ιερών" περιγράφει στον βασιλιά Θεοδόσιο
"Ταύτα πάντα θεσπίζονται για τους μυσαρούς και αλητήριους Έλληνες."

Και να ήταν μόνο αυτό! Τι να πω...? Εύγε! Θυσιάστε τα πάντα, τόσους αιώνες λαμπρού Ελληνικού στοχασμού, για το γράμμα κάποιων απλών ανθρώπων, που πίστευαν ότι μόνο αυτοί έχουν δίκιο.

Είμαι σίγουρη πως τα ματάκια κάποιου που δεν ανήκει στο μονοπάτι μας, διαβάζει αυτές τις γραμμές. Θα πω λοιπόν και μερικά πράγματα σ' αυτούς, τα «σάπια μήλα» όπως διάβασα κάπου πιο πάνω:

Κύριοι και κυρίες, κάνω έκκληση στον νου σας. Γιατί θα πρέπει μια ταμπελίτσα να αλλάζει τον κόσμο που ζούμε; Είσαστε Χριστιανοί και δεν σας ενδιαφέρει τίποτα άλλο. Έχετε βρεί ότι ζητάτε και είστε ευχαριστημένοι προς το παρόν. Βρήκατε την γαλήνη που σας έλειπε στους Χριστιανικούς κανόνες και αυτό σας κάνει να χαμογελάτε με ευγνομωσύνη. Εμείς όμως δεν βρήκαμε ακόμη αυτό που ζητούσαμε. Ίσως θέλουμε περισσότερα απο εσάς, ίσως χρειαζόμαστε περισσότερα απ' ότι εσείς για να μπορέσουμε να γαληνέψουμε το πνεύμα μας. Ξέρουμε τι θα πει Χριστιανισμός, γνωρίζουμε τι πρεσβεύει, συμφωνούμε με τον τρόπο ζωής αγάπης που κύρηξε ο Χριστός, όχι όμως με τους μετέπειτα σφετεριστες των λόγων του. Αγαπάμε τα ζώα και τα παιδιά. Δεν κάνουμε ούτε θέλουμε να κάνουμε ποτέ κακό σε κανέναν. Ζούμε την ζωή μας, προσπαθώντας πάντα να γίνουμε οι καλύτεροι άνθρωποι που μπορούμε και να αγαπάμε ότι μας αγαπάει και μας εχθρεύεται. Δεν ζητάμε ανταλλάγματα απο κανέναν όταν ζητάν την συμβουλή μας. Εχουμε φίλους που αγαπάμε, έχουμε άτομα που δεν συμπαθούμε ούτε μας συμπαθούν και πάρα πολύ. Δεν είμαστε Χριστιανοί. Είμαστε τόσο διαφορετικοί από εσάς? Μια λέξη κάνει την διαφορά; Τι φοβάστε τόσο πολύ; Αν δεν γνωρίζετε κάτι είναι λογικό να το φοβάστε. Ρωτήστε μας, και θα σας απαντήσουμε. Μην μας ρίχνετε όμως στις φωτιές γιατί ΕΣΕΙΣ φοβάστε. ΕΜΕΙΣ δεν φοβόμαστε να σας απαντήσουμε σε ότι μας ρωτήσετε.

Δεν θέλω να σας πείσω για τίποτα. Ζητάω μόνο να δείτε την αλήθεια..."

Μπράβο MORGANA !!

Πρώτα η τέχνη της Μαγείας,μετά έχει σειρά η νεα Ακροπολη, μετά θα έχουν οι ροδοσταυροι, μετα οι εκδοσεις μεταφυσικης, μετα θα απαγορευτουν ταινιες και βιντεοπαιχνιδια με αρχαια συμβολα κ.ο.κ.

Ξυπνάτε ρεεεε....



Edited by - sasantari on 05/06/2003 20:00:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2003, 06:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι ο sasantari και όχι η... sasantari.

Ωραία φίλε sasantari, τώρα μπορούμε να συνεννοηθούμε !!

Φίλε μου, θα μου επιτρέψεις να σε παρακαλέσω θερμά, αλλά και να σε προκαλέσω έντονα () να προσπαθήσεις να έρχεσαι στα Forums του ESOTERICA.gr ισορροπώντας περισσότερο τη διάθεση "κλοπής" σου (θεμιτή, θεμιτή... δεν μπορώ να πώ !) με τη διάθεση προσφοράς σου που όπως φαίνεται διαθέτεις, και μάλιστα ιδιαίτερα ευγενική και εκλεπτυσμένη!

Και μάλιστα με... "μπλαβατσικό" μικρόβιο με "αυθεντική" ρωσική σφραγίδα προέλευσης;;! Δεν πιστεύω ότι "αντέχουμε" να μην "βλέπουμε"(ακούμε) Μέλη με "προδιαγραφές" σαν τις δικές σου όσο συχνότερα γίνεται!

quote:
Τι εννοείς διαδικασίες σε εξέλιξη; Έχετε προβλήματα; Καλά να καταλάβω, τους διάφορους φορείς και οργανώσεις αλλά εσείς, γιατί και πως;

Λοιπόν, θα είμαι όσο πιο συνοπτικός μπορώ πάνω σ'αυτό, γιατί πραγματικά δεν επιθυμούμε να δίνουμε περισσότερη δημοσιότητα(από αυτήν που αξίζει) σε θέματα που δεν αφορούν το γενικότερο πεδίο μελέτης, έρευνας και προσφοράς του Τόπου και να εστιαζόμαστε σε σημεία που ανήκουν στην σφαίρα των "δικών μας"... προβολών ή "παθών"(και με τις δύο έννοιες). Μας ενδιαφέρει το "συνολικό" περισσότερο!

Παρολαυτά, μπορώ να πω αυτήν τη στιγμή ότι οι διάφοροι κύκλοι που προσπαθούν να αντιπαρατεθούν στις υγιείς φωνές των Αναζητητών, αυτό που περισσότερο απ'όλα απεχθάνονται και αντεύχονται είναι η συσπείρωση... και η συνειδητοποίηση (από την πλευρά των φορέων, των οργανώσεων, των ομάδων και των ατόμων) ότι το θέμα της Εσωτερικής Αναζήτησης οφείλει να αποτινάξει την έννοια της κτητικότητας (της γνώσης, της θεώρησης, της επαφής κ.λπ.) και να αποδεχτεί ότι μπορούν όλοι οι Αναζητητές να συναισθανθούν τη δική τους μερική ευθύνη (σίγουρα κάθε αυθεντική εσωτερική προσπάθεια "κάνει δουλειά" πάνω σε κάποια ή κάποιες πλευρές του πρίσματος) αλλά περισσότερο την συνολική ευθύνη και την υποκείμενη Ένωση στο πνευματικό πεδίο!

Πέρα από το ολότελα κατασκευασμένο ζήτημα της "Νέας Εποχής" από πλευράς κάποιων μελών των "κύκλων" αυτών, μία συνείδηση της κοινής πορείας όλων των Αναζητητών, είναι κάτι που, προφανώς, κάνει αυτούς τους ανθρώπους να τρέμουν μπροστά στην διακινδύνευση έστω και αυτών των τελευταίων προπύργιων της "νεκρής"(δυστυχώς όμως ακόμη ισχυρής...) τους οπτικής του Κόσμου.

Είναι λόγοι σαν τους παραπάνω που παρακινούν τους θιασώτες αυτών των οπισθοδρομικών αντιλήψεων να πολεμούν με κάθε μέσο που διαθέτουν (και διαθέτουν πολλά και με υλική ακόμη υπόσταση), και τελευταίως με "ψηφιακές" μεθόδους και τις συναφείς τους μεθόδους "κοινωνικο-ψυχολογικής μηχανικής" οποιαδήποτε κίνηση κατευθύνεται προς αυτόν τον στόχο, την Ένωση (καλύτερα "Συμπόρευση" για να μην έχουμε άλλου τύπου παρεξηγήσεις ). Το ESOTERICA θα ήταν μάλλον εξαιρετικά απίθανο να "διαφύγει" τέτοιων επιθέσεων και σθεναρών αντιδράσεων, εφόσον εξαρχής έχει δηλώσει μία "πρόθεση" τέτοιου τύπου και την οποία φαίνεται να "αγκαλιάζουν" με την εμπιστοσύνη τους τόσες χιλιάδες Ελλήνων. Το δυστυχές κατά την άποψή μου είναι ότι πολλές φορές αυτό το παιγνίδι αντίθεσης στην Συνείδηση της Ενότητας παίζουν και ομάδες ανθρώπων που θα έπρεπε να συνταχθούν και να μην αντιπαρατεθούν, αφότου τα πεδία ενδιαφερόντος τους ανήκουν στον χώρο της Αναζήτησης. Έχουν όμως καταστεί δέσμιοι μίας μερικής, δογματικής οπτικής η οποία αποζητεί τα "εύσημα" για τον ευατό της, ουστιαστικά εντάσσοντάς τις (αυτές τις ομάδες ανθρώπων) στην ίδια πλευρά με τους πολέμιους της Αναζήτησης... Από την πλευρά μου δεν έχω τίποτε άλλο να τους ευχηθώ παρά "καλή φώτιση" !


quote:
Μπράβο MORGANA !!

Ναι, είναι εξαιρετικό το μήνυμα που μας έφερες, είναι λόγια ουσίας, ανεκτικότητας αλλά και προσφοράς φιλίας και κατανόησης προς όλους αυτούς που θεωρούν εσφαλμένα ότι είναι περισσότερα αυτά που χωρίζουν τους Ανθρώπους από αυτά που τους Ενώνουν!

Είναι "Λόγια Καρδιάς" πάνω απ'όλα !!

Μπράβο λοιπόν MORGANA, μπράβο ΝΕΦΕΛΗ, μπράβο Νέα Ακρόπολη, μπράβο σε όλους τους Αναζητητές της Αιώνιας Σοφίας που βρίσκονται στην "αιχμή" της Δράσης!

Ένα μεγάλο "Μπράβο" και σε όλους εμάς που βρισκόμαστε εδώ μέσα, σκεπτόμαστε και οραματιζόμαστε τις Αλήθειες της Ύπαρξης, ονειρευόμαστε έναν Κόσμο στον οποίο οι Άνθρωποι θα μπορούν να μιλήσουν και να συζητήσουν πραγματικά, δημιουργικά και χωρίς προκαταλήψεις για την Ουσία των Πραγμάτων και των Όντων, για τα Μυστήρια της Ζωής και του Σύμπαντος, για τον ΑΝΘΡΩΠΟ και για το ΠΝΕΥΜΑ !

Θα είναι σίγουρα πολύ μακρύς ο Δρόμος, πολλές οι δυσκολίες και οι απώλειες... δεν έχουν όμως σημασία αυτά. Αξία έχει η προσπάθεια!

Εγώ θα επανέλθω πάντως.

"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2003, 08:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΠΑΨΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΔΙΑΣΥΡΜΟ ΑΠΟ ΑΝΕΥΘΥΝΟΥΣ ΜΙΑΣ ΕΚΠΟΜΠΗΣ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΕΝΟΣ ΣΙΤΕ ..
Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΙΟΣ ????????
ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΤΕ ΕΙΠΑΝ ΛΟΓΙΑ ΚΑΘΑΡΑ .....
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ........
ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ...
ΚΥΝΗΓΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ........

quote:
Η γνώση δεν γέννησε τις θρησκείες, τις αμφισβήτησε! Η άγνοια τις βοήθησε να κυριαρχήσουν. Πίστευε και μη, ερεύνα! Αυτό το κόμα δεν το προσέχει κανείς πια?

Ο Λιβάνιος στο έργο του "Υπέρ Ιερών" περιγράφει στον βασιλιά Θεοδόσιο
"Ταύτα πάντα θεσπίζονται για τους μυσαρούς και αλητήριους Έλληνες."


ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ....
ΚΑΨΙΜΟ ΒΙΒΛΙΩΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ .....

ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ ΘΕΛΗ Η ΑΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.
ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ ???????????
ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΟΥ Arzuna

quote:
Μπράβο λοιπόν MORGANA, μπράβο ΝΕΦΕΛΗ, μπράβο Νέα Ακρόπολη, μπράβο σε όλους τους Αναζητητές της Αιώνιας Σοφίας που βρίσκονται στην "αιχμή" της Δράσης!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2003, 19:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προπαγάνδα παραπληροφόρησης? Γραμματικώς είναι πλεονασμός αφού η προπαγάνδα από μόνη της εξιπακούει την παραπληροφόρηση.
Εγώ λοιπόν θα το έθετα αλλιώς το θέμα φίλε Arzuna.
Προπαγάνδα? Ποια προπαγάνδα?
Ο καιρός της προπαγάνδας έχει περάσει ανεπιστρεπτί… τώρα πλέον έχουμε περάσει στην εποχή της (παρα)πληροφόρησης…
Την εκπομπή δεν την είδα γιατί ελάχιστα βλέπω τηλεόραση όμως έχω προβληματιστεί και εγώ πάνω στο ωραίο θέμα που άνοιξες.

Κάποιοι καίγονται να μας «ανοίξουν» τα μάτια… και παράγουν εκπομπές γύρω από το μεταφυσικό, το ανεξήγητο, τον εσωτερισμό….
Αλήθεια έχει προσέξει κανείς τους τηλεπαρουσιαστές αυτών των εκπομπών? Από ξανθούς μαϊντανούς τύπου Πάνια μέχρι γραφικούς τύπους σα τον Καρατζαφέρη… Ετσι αξιολογούν την σοβαρότητα των εκπομπών αυτών και έτσι προσβάλλουν τους θεατές και ενδιαφερόμενους αυτών των θεμάτων. Τι να πει κανείς… Τόσο ξέρουν τόσο λένε!

Και αν ακόμα κάψουν τα αγαπημένα μου βιβλία δεν μπορούν να κάνουν το ίδιο με το πνεύμα μου που θα είναι πάντα ελεύθερο σε αναζήτηση Φωτός...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 06:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Avallon, πραγματικά σε ευχαριστώ που συμμετέχεις στο Θέμα αύτο!

Σχετικά με την "Προπαγάνδα" και την "Παραπληροφόρηση" θα πρέπει να παραδεχτώ ότι έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά τη συνηθισμένη πλέον και ενσωματωμένη στην σημειολογική αντίληψη του δυτικού ανθρώπου έννοια αλλά και πρακτική έκφραση της δραστηριότητας αυτής!

Πράγματι η "Προπαγάνδα" όπως την εννοούμε πλέον έχει άμεση σχέση με την Παρα-πληροφόρηση! Συνηθισμένο φαινόμενο και στον αιώνα που μόλις πέρασε και σε αυτόν που έχει ξεκινήσει πριν 3 σχεδόν χρόνια!

Όμως η πραγματική έννοια του όρου και η ετυμολογία του σχετίζεται με την "συστηματική αναπαραγωγή και διάδοση μίας δοξασίας, μίας ιδέας(ή και επιχειρήματος) ή μίας πληροφορίας που αντανακλά τις απόψεις και τα ενδιαφέροντα αυτών που υποστηρίζουν αυτήν την δοξασία ή ιδέα". Είναι "χαλαρή" απόδοση από την ερμηνεία του όρου "propaganda" στην σχετική σελίδα του "The American Heritage® Dictionary of the English Language" (ο όρος "propaganda" προέρχεται από το λατινικό "propagate" - αναπαράγω, μεταδίδω, επεκτείνω κ.λπ. - στο προηγούμενο Link αναφέρονται και οι υπόλοιπες ερμηνείες του όρου).

Για την δική μου οπτική η Προπαγάνδα μπορεί να είναι θετική ή αρνητική, καταφατική ή αντιφατική, αληθινή ή ψευδής, υποστηρίζουσα την αλήθεια ή αντιτιθέμενη σε αυτήν...

Έχεις δίκιο όμως, εδώ και πάρα πολλές δεκαετίες, πράγματι τείνει προς τα δεύτερα σκέλη των παραπάνω (ή παρόμοιων) αντιθέτων, έχει πλήρως ενσωματώσει τον χαρακτήρα της Παραπληροφόρησης!!(παρότι φιλολογικά και γλωσσολογικά ο συνδυασμός των δύο όρων δεν είναι πλεονασμός σύμφωνα με μία τέτοια οπτική).

Περισσότερο, πάνω στο Θέμα που μας απασχολεί όμως:

Δεν θεωρώ ότι αρκεί μόνο το "Πνεύμα" κάποιων ανθρώπων (το δικό σου, το δικό μου... ακόμη και όλων των ενεργών μελών των Ομάδων Συζήτησης)!

Όντως, όπως πολύ σωστά υποδεικνύεις, ακόμη και αν κάψουν τα βιβλία μας(ή τις σημειώσεις μας, ή τα CDs μας !), το πνεύμα μας έχει την δυνατότητα να μείνει Ουσιαστικά Ελεύθερο!

Τι γίνεται όμως με το "Πνεύμα" όλων αυτών των ανθρώπων που μπορεί να Απελευθερωθεί, απλά δεν έχει συναισθανθεί ακόμη αυτή την δυνατότητα σε μία "ικανή" έκτασή της(ή μάλλον σε κάποιο βασικό επίπεδο... για αρχή);;

Στην πραγματικότητα η Συζήτηση αυτή στοχεύει (και "υπηρετεί") μία τέτοια σκοπιμότητα...

Εμείς, ίσως και να είμαστε "προνομιούχοι"! Αυτοί όμως που περιμένουν από εμάς;;

"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 10:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το "Καθαρός Ουρανός Αστραπές Δεν Φοβάται" το γνωρίζεις φίλε Αρζούνα;
Άσε που είμαστε τόσοι πολλοί και διαφορετικοί, που σε κάθε περίπτωση προσπάθειας σπίλωσης του esoterica.gr ΜΑΣ, θα το μετανοιώσουν οικτρά!

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 14:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ananasss, σε ευχαριστώ !

Θα το "προπαγγάρω"/αναπαράγω (sorry για τον νεολογισμό! ):

"Καθαρός Ουρανός Αστραπές Δεν Φοβάται"


"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sasantari
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 12:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sasantari  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξανά εδώ...

Είχα πει πιο πάνω ότι...

quote:
Πρώτα η τέχνη της Μαγείας,μετά έχει σειρά η νεα Ακροπολη, μετά θα έχουν οι ροδοσταυροι, μετα οι εκδοσεις μεταφυσικης, μετα θα απαγορευτουν ταινιες και βιντεοπαιχνιδια με αρχαια συμβολα κ.ο.κ.

Ξυπνάτε ρεεεε....


Καλά μάγος ήμουνα;;;

Αφού αφήσε ήσυχη τη Νέα Ακρόπολη, η ίδια η Κρουέλα Ντε Βιλ (Άννα Παπαδαρέα) έπιασε τα RPG και άρχισε πάλι το σκοταδιστικό της κήρυγμα. Το ξέρατε ότι είναι μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Εταιρίας Αξιοποίησης της Εκκλησιαστικής Περιουσίας;;;

Αντικειμενικότατη δημοσιογράφος. Βεβαίως! Βεβαίως!

Διάβασα μια καλή σελίδα διαμαρτυρίας και σας την προτείνω, με χιουμοριστικό περιεχόμενο (μην την πάρετε στα σοβαρά, για ειρωνία πρόκειται)

Δείτε και ...υπογράψτε

http://www.petitiononline.com/mazanet/

Σας δίνω και το url με ένα εξώφυλλο της "αξιόπιστης" εφημερίδας.. HesEspreso που προειδοποιεί τον λαό για την σατανική δράση των RPG και των βιντεοπαιχνιδιών.

http://www.mazanet.gr/filemgmt_data/files/satan.jpg

Κατά τα άλλα έχει μέσα κάτι αγγελικότατους κώ... και κάτι αγγελικές επικοινωνίες με 090.... άλλο πράμα. Βρε, βρε τι χριστιανικότατη εφημερίδα !!! Δεν νομίζετε;;;

Αλλά θα μου πείτε εδώ το εγκυρότατο MEGA φιλοξενεί την εξώφθαλμη εκκκλησιαστική προπαγάνδα, η HESEspresso μας ενόχλησε;

Θα επανέλθω όταν έχω νεώτερα.

Αν είμαι λίγο ακραίος ή αγενής (από την πικρία μου) θα παρακαλούσα τους υπευθύνους να μου το πούνε. Δεν θα ήθελα να δημιουργήσω πρόβλημα στο αξιόλογο site σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 00:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ να πώ αστεία η σελίδα διαρτηρίας sasantari
Αλλά θα γελούσα περισσότερο άν δεν είχα την εντύπωση ότι πολλοί θα μπορούσαν την γράψουν στα σοβαρά

Δεν θα πώ κάτι νέο αλλά το πιο σημαντικό είναι να μην πέσουμε στην παγίδα του να πούμε: "και τί μπορώ να κάνω εγώ ένα άτομο; Τίποτα..."

Η λαική σοφία λέει "φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι."
Έστω και έναν να επηρεάσουμε ο κάθε ένας από εμάς ώστε να μην χάψει την προπαγάντα της εκκλησίας, ΜΜΕ κτλ είναι ένας λιγότερος πετροβολητής



"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Edited by - Silverwolf on 10/06/2003 00:37:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 05:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν είμαι λίγο ακραίος ή αγενής (από την πικρία μου) θα παρακαλούσα τους υπευθύνους να μου το πούνε. Δεν θα ήθελα να δημιουργήσω πρόβλημα στο αξιόλογο site σας.

Αν και "φλερτάρεις" λίγο φίλε μας με την διαχωριστική γραμμή, νομίζω ότι είσαι σαφώς μέσα στα όρια!

Άλλωστε, η ύπαρξη αυτού του θέματος φανερώνει ότι και την Πικρία σου κατανοούμε αλλά και τόσον άλλων Ελλήνων Αναζητητών...

Η Silverwolf είπε:

quote:
Δεν θα πώ κάτι νέο αλλά το πιο σημαντικό είναι να μην πέσουμε στην παγίδα του να πούμε: "και τί μπορώ να κάνω εγώ ένα άτομο; Τίποτα..."

quote:
Έστω και έναν να επηρεάσουμε ο κάθε ένας από εμάς ώστε να μην χάψει την προπαγάντα της εκκλησίας, ΜΜΕ κτλ είναι ένας λιγότερος πετροβολητής

Δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω απόλυτα με τα παραπάνω!!


"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sasantari
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 18:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sasantari  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την ξέρετε την Πανελλήνια Οργάνωση Σατανιστών Παιχτών Παιχνιδιών Ρόλων, ο "ΜΠΟΥΡΟΥΧΑΣ" ;;;

Όχι;;;

Ντροπή σας !!!

Διαβάστε την ιστοσελίδα τους

http://www.geocities.com/knightcharge/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 14:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΒΙΩΣΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ.

ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ.
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ.

ΕΒΡΑΙΟΙ ΜΑΣΟΝΟΙ ΜΑΓΟΙ ΕΞΟΡΚΙΣΤΕΣ ΧΑΡΤΟΡΙΧΤΡΕΣ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΧΕΡΙ ΧΕΡΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΗΣΙΑ ΤΗΝ ΑΜΟΡΦΩΣΙΑ ΤΗΝ ΚΙΝΔΥΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΙΞΟΥΝ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ...
ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝΑΡΧΑΙΟ ΓΝΩΘΙ Σ'ΕΑΥΤΟΝ.

ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΟΤΙ ΤΥΧΟΝ ΝΕΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΑ ΜΜΕ ΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΩΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 13:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΤΟ ESOTERICA.gr ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ.


quote:

quote:

ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΙΒΛΙΟ Η ΚΑΠΟΙΟ ΓΡΑΠΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΒΙΟΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΚΗ.


Συμφωνώ απόλυτα!!

quote:

ΜΑ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ....ΚΑΙ...ΑΝΘΡΑΚΙΚΟ.((*_*))

Vande!


quote:

Θα το "προπαγγάρω"/αναπαράγω (sorry για τον νεολογισμό! ):
"Καθαρός Ουρανός Αστραπές Δεν Φοβάται"


quote:

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "

Πείτε το «νοσταλγία», πείτε το «κόλλημα» με τη μυρωδιά
του παρελθόντος χρόνου στα εγκατελειμένα δωμάτια... Maalesh...

Δια περιπάτου/Τα σέβη μου
Μοz©2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 17:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΠΑΡΑ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΗ....

Η ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΖΕΝΙΘ...

ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ , ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΡΡΗΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ)ΠΑΡΑΠΛΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ.....

ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ...
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑ ΑΝΤΙΔΟΝΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ereynitis
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 00:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ereynitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛHΣΠΕΡΑ ΛΕΓΟΜΑΙ ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΦΙΛΟΥΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΕΡΕΥΝΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΙΣ ΣΠΗΛΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΝΑΛΙ ΜΙΚΡΗΣ ΘΕΑΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΙΓΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΟΜΩΣ.ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΙΔΕΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ;ΣΤΕΙΛΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΔΩ Ή ΣΤΟ Ε-MAIL KARLEFT@IN.GR
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 03:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλως ηλθες ερευνητη:)

--ωραια η ιδεα σας//υπαρχουν πολλοι εδω μεσα με τα ιδια ενδιαφεροντα//...για συζητησε το και με την ηγεσια του χωρου.)--


Εγω Ημι ο Λογος-Φως


cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 17:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας ereynitis,
αλλά
δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό το μήνυμά σου,
με το θέμα "Αντίσταση στην Προπαγάνδα Παραπληροφόρησης !"
στο οποίο την έχεις γράψει...

Ο σκοπός των video που θα γυρίσετε, θα είναι αυτός του θέματος;

(Ομολογώ πως δεν κατάλαβα...)

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheChosenNone
Μέλος 1ης Βαθμίδας


110 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2006, 18:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheChosenNone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αντίσταση στην Προπαγάνδα Παραπληροφόρησης !

Aντίσταση,ναι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy