ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βρυκόλακας συμβολισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 03:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(Το σκίσαμε όμως το θεματάκι για τα βαμπίρια τελικά)

’, ναι! Υπάρχουν πολύ κομψοί τρόποι να μην τρως το τυράκι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 03:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και for what It's worth, βουρβούλακες κι άλλα εξωτικά πτηνά του είδους υπάρχουν σε όλες τις μυθολογίες ανά τον πλανήτη και τις εποχές. Από σχιστομάτηδες μέχρι πλακουτσοκέφαλους. Και αντίστοιχες πρακτικές επίσης. Από την κατανάλωση του αίματος, μέχρι την ανθρωποφαγία και τα βουντού, έως τις προκολομβιανές αμέρικες και τις σημερινές Αϊτές με τα αμερικάνικα μπάιγιους.

Αλλά όλα αυτά είναι θανατερά βαρετά. Ακούστε λίγο μουσικούλα!

https://www.youtube.com/watch?v=15eu7ar5EKM

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 03:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς σειρά
Gilmour - Comfortably numb/Shine On You Crazy Diamond/Time/High Hopes (δεν ξέρω γιατί αλλά απ τα αγαπημένα μου) κτλ
SRV - Little Wing & Texas flood
Petrucci - Best Of Times
Brian May - Bohemian Rhapsody (για την δημιουργία)
Jimmy Page - Stairway to heaven (live version όμως)
Criss Oliva - summer's rain
Steve Vai - for the love of god
Mark Knopfler - Sultans of swing
Rundy Rhoads - Mr Crowley
και αμέτρητα άλλα

Θα χώσω και το Johnny b goode από chuck berry μέσα γιατί ειδικά όταν το άκουσα μέσα απ το back to the future μικρός, με έκανε να πάω να πάρω την πρώτη μου κιθάρα ολόιδια με του πρωταγωνιστή (washburn hb-35) την οποία έχω μέχρι και σήμερα. Με αυτόν μαζί με τους kinks, τον Robert Johnson και μια ξεχασμένη κασέτα του αδερφού μου με τα best of The Doors, ξεκίνησαν όλα στα 9 μου :)

(Έφυγε αυτό χαλαρά για τα τυριά και τα αχλάδια)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 03:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα ντε... ακούστε λίγη μουσικούλα

http://www.absolute-rock.com/

(την βρήκα την ευκαιρία)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 03:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι στα αχλαδότυρα. Τη δική μου συνέχεια θα την καρφώσω στον δίσκο. Εσύ κάνε όπως νομίζεις φυσικά. Είσαι και έως too much metall για τα γούστα μου άλλωστε. Πιτσιρικάδες. Τί να λέμε τώρα...

Υ.Γ. Πολύ γουστάρω. Στάθη, να εκτιμάς την απόλυτη χρησιμότητα των ηλιθίων.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 04:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι στα αχλαδότυρα. Τη δική μου συνέχεια θα την καρφώσω στον δίσκο. Εσύ κάνε όπως νομίζεις φυσικά. Είσαι και έως too much metall για τα γούστα μου άλλωστε. Πιτσιρικάδες. Τί να λέμε τώρα...

Υ.Γ. Πολύ γουστάρω. Στάθη, να εκτιμάς την απόλυτη χρησιμότητα των ηλιθίων.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Καθόλου μα καθόλου μέταλ δεν είμαι, ίσα ίσα.. απλά όταν με ρωτάει κάποιος για ένα καλό κιθαριστικό solo το μυαλό μου δεν μένει σε αυτά που κυρίως ακούω εγώ :) Τον petrucci που ανέφερα πχ δεν τον αντέχω καν γενικά αλλά σε αυτό το solo στο τέλος αυτού του τραγουδιού δεν μπορώ να μην παραδεχτώ πως είναι ένα απ τα καλύτερα Solos που έχουν παιχτεί ποτέ... ε τώρα μεταλ ο brian may, ο Knopfler, o Gilmour και ο.... chuck berry ή οι kinks, θα πέσει φωτιά να μας κάψει με αυτά που λες! αχαχα

Υ.Γ. Αν δεν πίστευα πως δεν υπάρχει όντως τυράκι δεν θα το ανέφερα καν (δεν ήταν ειρωνικό το "δάγκωμα") αλλά επειδή ξέρω ότι υπάρχει, δεν πειράζει.. ίσως πήρε το θέμα αυτό που του άξιζε. ΚαληνύχταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 04:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό ξημέρωμα Craven.

Υ.Γ. Όταν ο θεματοθέτης είναι τσόλι, ή όταν δεν ξέρει τί να κάνει το θέμα του, αναλαμβάνει η φαντασία των υπολοίπων. Απλά κι όμορφα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 13:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό θέμα για σχόλια... Δεν μεταφέρουμε τα τελευταία posts στον μουσικό αχταρμά καλύτερα; Θέλω να συνεχίσω τη κουβέντα, πχ από Ελληνες κιθαρίστες τι ακούσματα έχετε.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2016, 13:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλό θέμα για σχόλια... Δεν μεταφέρουμε τα τελευταία posts στον μουσικό αχταρμά καλύτερα; Θέλω να συνεχίσω τη κουβέντα, πχ από Ελληνες κιθαρίστες τι ακούσματα έχετε.

Abyssus Abyssum Invocat


Έγραψα την απάντηση εκεί που προτείνεις

Edited by - Craven on 20/06/2016 14:08:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mati612
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2016, 12:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mati612  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Giati amesws ormate ston an8rwpo? Pisteuei oti oi brukolakes einai sagineutikoi e kai? To oti exete diaforetikh apopsh den sumenei oti prepei na ton aporpazetai kiolas ton allon. Giati an htan auto forum suzhthshs 8a suzhtousate oxi 8a kanate hrwnika sxolia.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2016, 12:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Giati amesws ormate ston an8rwpo? Pisteuei oti oi brukolakes einai sagineutikoi e kai? To oti exete diaforetikh apopsh den sumenei oti prepei na ton aporpazetai kiolas ton allon. Giati an htan auto forum suzhthshs 8a suzhtousate oxi 8a kanate hrwnika sxolia.



Το παραπάνω αρνούμαι να το διαβάσω καν. Αν γράψεις ότι θες να πεις σαν άνθρωπος σεβόμενος τους άλλους τότε όλο και κάποια απάντηση θα πάρεις σε ότι είναι αυτό που γράφεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

psyche
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2016, 13:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί "συνφορουμίτες" ζητώ συγνώμη αν προσέβαλα ή έστω ενόχλησα με το thread μου κάποιους από εσάς. Δεν είμαι 15χρονη τρόλλ που πετάει τυράκια. Απλώς με ενδιαφέρει η αρχετυπική εικόνα του τέρατος και ο τρόπος που η υπόλοιπη ανθρωπότητα αυτοπροσιορίζεται σε σχέση με αυτό. Ο μύθος του τέρατος/βρυκόλακα είναι αρκετά παλιός και συναντάται σε πολλούς πολιτισμούς ως δοξασία. Απευθύνθηκα λοιπόν σε εσάς που ασχολείστε με τον αποσυμβολισμό των μύθων για να δω μια πιο εμπεριστατωμένη γνώμη στο γιατί αυτό το σύμβολο ασκεί διαχρονικά τόση σαγήνη πέρα από κινηματογραφικές και παραλογοτεχνικές μόδες και κυρίως πέρα από το πλαίσιο της εφηβικής γκοθ κουλτούρας. Υπέθεσα ότι μπορεί να σχετίζεται με το φόβο της σεξουαλικότητας ή και το κανιβαλιστικό ένστικτο εξ ου και η ερώτησή μου, αλλά προφανώς διολίσθησα σε σφάλμα. Συγνώμη και πάλι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2016, 13:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απλώς με ενδιαφέρει η αρχετυπική εικόνα του τέρατος και ο τρόπος που η υπόλοιπη ανθρωπότητα αυτοπροσιορίζεται σε σχέση με αυτό.


Αγαπητέ/ή psyche. Δεν αυτοπροσδιορίζεται η ανθρωπότητα με καμία αρχετυπική εικόνα τέρατος. Η παλαιολιθική εποχή όπου ο αρχηγός ή ο μάγος της φυλής φορούσε προβιές και κέρατα για να τρομάζει τη φυλή και να ενισχύει την εξουσία της θέσης του, έχει περάσει εδώ και χιλιάδες χρόνια. Αν μιλάμε για lifestyles, σου απάντησαν επαρκώς αρκετοί φίλοι, μπορούμε αν θες να το προεκτείνουμε κι άλλο. Φιλολογική συνέχεια στα vampire diaries που ξεκίνησε ένα άλλο ψευδώνυμο, καταλαβαίνεις ότι δεν πρόκειται να δοθεί. Υπάρχει όμως κάτι που πρέπει να θίξω:

Ξεκίνησες να βάζεις ερωτήσεις για μερικά θέματα σε σημεία του φόρουμ, κι όταν σου απεύθυναν το λόγο δεν απαντούσες και συνέχισες να βάζεις κι άλλα. Αυτή η εικόνα προκάλεσε τα σχόλια αυτά, δεν υπάρχει κάποια κακόβουλη πρόθεση από κανέναν. Έπειτα, δεν ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί, στο esoterica κυκλοφορούν διάφορα αλλοπρόσαλλα ψευδώνυμα που σχολιάζουν με διάφορες ακατανόητες διαλέκτους που μοιάζουν με Ελληνικά, κυριολεκτικά με ό,τι τους κατεβαίνει στο κεφάλι.
Γραμμή υποστήριξης ψυχικά ασθενών δεν μπορούμε να στήσουμε, οπότε συνιστούμε στους σώφρονες να είναι όσο πιο κατανοητοί και συνεργάσιμοι γίνεται, αν θέλουν να έρχονται σε επαφή με ομοίως σώφρονες.

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 27/06/2016 13:43:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

psyche
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2016, 14:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Heretic
Ως προς το θέμα του αυτοπροσδιορισμού της ανθρωπότητας δεν αναφερόμουν σε ένα είδος φρουδικού τοτεμισμού αλλά σε μια πιο νεωτερική θεώρηση όπου η αυτονομία και η αυτοδιάθεση του υποκειμένου ορίζει την ταυτότητά του μέσω της σχέσης αλλά και της καθυπόταξης της ετερότητας. Υπό αυτή την έννοια ο αυτο-προσδιορισμός του συνόλου/ανθρωπότητας συνεπάγεται τον προσδιορισμό και τον έλεγχο του ετέρου/τέρατος, το οποίο είναι τρόπον τινα αναγκαίο για τον ορισμό και τη συνοχή της κοινότητας που βρίσκεται έξω από αυτό.
Οσον αφορά το δεύτερο θέμα που έθιξες, ότι δηλ. δεν απαντώ στα θέματα που "βάζω" θα διαπιστώσεις ότι ευχαριστήσει τον καθένα σας ξεχωριστά (αχειροποίητες εικόνες, τελετουργικοί χοροί). Στο thread των καβειρίων μυστηρίων έκανα μια μικρή παρατήρηση για τα ελευσίνια μυστήρια η οποία απαντήθηκε, αλλά δε θέλησα να "μπουκώσω" το θέμα και να παρεκτρέψω τη συζήτησή σας. Οταν λαμβάνω επαρκείς και ικανοποιητικές απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτω συνηθίζω να σιωπώ ιδιαίτερα δε όταν δεν έχω να πω κάτι σημαντικότερο από το συνομιλητή μου. Επειδή είμαι καινούργια όπως βλέπετε στο forum θα ήθελα ακόμα να παρακαλέσω να σβηστεί το thread από τους Administrators για να αποφύγουμε τα σχόλια εκείνα που δεν αρμόζουν σε ένα πολιτισμένο χώρο ανταλλαγής απόψεων.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

Edited by - psyche on 28/06/2016 14:19:27

Edited by - psyche on 28/06/2016 14:20:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσιγγάνος
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 08:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τσιγγάνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
____________________________________
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο.
01/07/2016
_____________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 08:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νεο αγράμματο μαλακοεϊδές ζωύφιο;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 10:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ως προς το θέμα του αυτοπροσδιορισμού της ανθρωπότητας δεν αναφερόμουν σε ένα είδος φρουδικού τοτεμισμού αλλά σε μια πιο νεωτερική θεώρηση όπου η αυτονομία και η αυτοδιάθεση του υποκειμένου ορίζει την ταυτότητά του μέσω της σχέσης αλλά και της καθυπόταξης της ετερότητας.

Υπό αυτή την έννοια ο αυτο-προσδιορισμός του συνόλου/ανθρωπότητας συνεπάγεται τον προσδιορισμό και τον έλεγχο του ετέρου/τέρατος, το οποίο είναι τρόπον τινα αναγκαίο για τον ορισμό και τη συνοχή της κοινότητας που βρίσκεται έξω από αυτό.


psyche, αυτές τις υψηλού επιπέδου θολο-ανοησίες, μπορείς να τις συζητήσεις πριβέ με κάποια ντοκτορέσα του σχετικού κλάδου, arte λέγεται αν θυμάμαι καλά. Βάλε το ψευδώνυμο στην αναζήτηση και καλά κρασιά. Όσο όμως συνεχίζεις να γράφεις δημόσια, σε αυτές τις διαλέκτους που μοιάζουν με Ελληνικά, πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι προσδιόρισες με σαφήνεια την θέση σου εξ' αρχής.


Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 10:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητοί "συνφορουμίτες" ζητώ συγνώμη αν προσέβαλα ή έστω ενόχλησα με το thread μου κάποιους από εσάς. Δεν είμαι 15χρονη τρόλλ που πετάει τυράκια. Απλώς με ενδιαφέρει η αρχετυπική εικόνα του τέρατος και ο τρόπος που η υπόλοιπη ανθρωπότητα αυτοπροσιορίζεται σε σχέση με αυτό. Ο μύθος του τέρατος/βρυκόλακα είναι αρκετά παλιός και συναντάται σε πολλούς πολιτισμούς ως δοξασία. Απευθύνθηκα λοιπόν σε εσάς που ασχολείστε με τον αποσυμβολισμό των μύθων για να δω μια πιο εμπεριστατωμένη γνώμη στο γιατί αυτό το σύμβολο ασκεί διαχρονικά τόση σαγήνη πέρα από κινηματογραφικές και παραλογοτεχνικές μόδες και κυρίως πέρα από το πλαίσιο της εφηβικής γκοθ κουλτούρας. Υπέθεσα ότι μπορεί να σχετίζεται με το φόβο της σεξουαλικότητας ή και το κανιβαλιστικό ένστικτο εξ ου και η ερώτησή μου, αλλά προφανώς διολίσθησα σε σφάλμα. Συγνώμη και πάλι...




Καλά έκανες εσύ, αλλά εδώ υπάρχουν εδώ και χρόνια διάφοροι επιφορτισμένοι να χλεβάζουν και να χαλάνε την συζήτηση. Προσπάθησε να αγνοείς τα προκλητικά και ανοήτα σχόλια και θα προχωρήσει η συζήτηση.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 10:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Απλώς με ενδιαφέρει η αρχετυπική εικόνα του τέρατος και ο τρόπος που η υπόλοιπη ανθρωπότητα αυτοπροσιορίζεται σε σχέση με αυτό.


Αγαπητέ/ή psyche. Δεν αυτοπροσδιορίζεται η ανθρωπότητα με καμία αρχετυπική εικόνα τέρατος. Η παλαιολιθική εποχή όπου ο αρχηγός ή ο μάγος της φυλής φορούσε προβιές και κέρατα για να τρομάζει τη φυλή και να ενισχύει την εξουσία της θέσης του, ...


Υπάρχει πραγματικά παλαιοντολόγος ή ανθρωπολόγος που πιστεύει ότι αυτός είναι ο λόγος "όπου ο αρχηγός ή ο μάγος της φυλής φορούσε προβιές και κέρατα";;;

Αν δεις τι λένε θα διαπιστώσεις ότι όντως προς τις αρχετυπικές εικόνες τείνει η επιστημονική γνώμη.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

psyche
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 12:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ PANPAM,
Σε ευχαριστώ πολύ για την ευγενική παρέμβάσή σου. Με ενδιαφέρει πολύ η έρευνα και η ανταλλαγή απόψεων. Όμως η αγένεια, η βία και ο σεξισμός δεν είναι πράγματα που μπορώ να ανεχτώ στη ζωή μου, πολλώ δε μάλλον στην εικονική ζωή, για αυτό και αποχωρώ.
Εύχομαι σε εσένα προσωπικά, αλλά και σε όλους όσους βρίσκονται στο ίδιο μήκος κύματος με εσένα (και ευτυχώς δεν είναι λίγοι) καλή συνέχεια και καλή δύναμη ενάντια σε όλους τους αιμοσταγείς "βρυκόλακες"...

(Εξαιρετικά εύστοχο επίσης το: "ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ"

Edited by - psyche on 29/06/2016 12:26:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 12:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτσε βρε psyche, τώρα μας τα χαλάς. Βια, αγένεια και σεξισμός; Και σεξισμός;;; Κι εγω είχα όλη την καλή διάθεση να σου κάνω γνωριμία με ένα ψευδώνυμο που εντόπισα, τον zasod, που πιστεύω ότι είστε αδερφές ψυχές, και εσύ μου ξηγιέσαι έτσι; Για πολλά με έχουν κατηγορήσει, όχι και για σεξιστή... Εδω ολόκληρη παραληρηματική ονείρωξη μετά εκσπερματίσεως είς τας οροφάς άφησε ο ακόλουθος του Κόμη Δράκουλα και εμένα κατηγορείς εμένα για σεξιστή;

Το πρόβλημα που λες psyche, δεν είναι ο σεξισμός, αλλά η ξετσιπωσιά. Το να σε συλλαμβάνει κάποιος, ας πούμε ένα όργανο της τάξης, έξω από ένα πάρκο, φορώντας μόνο μια καμπαρντίνα, εν αδαμιαία περιβολή εντός κατά τα άλλα, και εσύ να ωρύεσαι πως καταπατούνται τα ατομικά σου δικαιώματα. Βλέπεις τι γίνεται;

Εγώ προτείνω να παραμείνεις αλλά πρέπει να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις, όχι με εντυπωσιακές στρακαστρούκες προσχηματικού λόγου. Εδω το φόρουμ προτίθεται να αποδείξει ότι ο Λέβι Στρός δεν τα είπε καλά και οι πρόγονοί του ice age είχαν ήδη διαβάσει Γιούνγκ, με κάποιο μαγικό τρόπο, μαζί με όλα τα άλλα μαγικά που έκαναν.


Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2016, 17:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι άσχετο.
Νομίζω, πιστεύω δηλαδής, πως, η φάκα με το τυράκι, αμα κλείσει το πορτάκι, την ώρα που κλείνει το πορτάκι δηλαδής, τρέχει με πιο γρηγορα απ την ταχύτητα του φωτός, ή καπου εκεί, δηλαδή , δε προλαβαίνεις να την δεις, ούτε ποντικός δεν προλαβαίνει

---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κατούρα
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2016, 11:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κατούρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
____________________________________
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο.
01/07/2016
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2016, 12:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Αντρεαδάκη... πότε θα αποφασίσεις να πας στο γιατρό; Δεν καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν πάει καλά με σένα;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κατούρα
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2016, 14:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κατούρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
____________________________________
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο.
01/07/2016
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2016, 01:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2016, 03:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Βρυκόλακας της Ε.Ε

http://www.diadrastika.com/2016/07/juncker-dilose-milise-exogiinous-igetes.html

Ξεράθηκα στο γέλιο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2016, 17:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά έκανες εσύ, αλλά εδώ υπάρχουν εδώ και χρόνια διάφοροι επιφορτισμένοι να χλεβάζουν και να χαλάνε την συζήτηση. Προσπάθησε να αγνοείς τα προκλητικά και ανοήτα σχόλια και θα προχωρήσει η συζήτηση.


Σοβαρά τώρα panpan? όπως πχ έκανες εσύ όταν κάποιοι είπαν για ψεκασμούς σε κάποιο άλλο θέμα και στην ουσία τους προσφώνησες στα μούτρα ως "κορόϊδα" (σε απάντηση προς εμένα κιόλας) όταν ξέρεις ότι πχ αυτό ήταν προσβολή προς κάποιους συνφορουμίτες σου?
Τα προσβλητικά σχόλια αφορούν μόνο τους άλλους? Θεωρώ όμως πως απλά σου ξέφυγε και ήταν ατυχές αυτό περί προσβολών και χλευασμού, οπότε πάμε παρακάτω τώρα...

psyche όσον αφορά εσένα, μια χαρά ήταν οι απορίες σου. Το μόνο για εμένα που δεν έπρεπε να κάνεις είναι το να ανοίξεις θέμα με 10 κουβέντες χωρίς καμιά ανάλυση και μετά να εξαφανιστείς.
Αυτό είναι φυσιολογικό ότι θα δώσει τροφή (και δίκαια) σε όλους που θα θεωρήσουν ότι πέταξες κάποιο "τυράκι". Επίσης ειλικρινά ο ωραιοποιημένος λόγος δεν χρειάζεται σε καμιά περίπτωση ώστε να αποδείξεις ότι δεν είναι έτσι ή για να πάρει κύρος αυτό που γράφεις. Η απλότητα είναι το μεγαλύτερο προσόν :)

EDIT...
Επειδή το είδα αφού τελείωσα να γράφω τα παραπάνω, για τα περί σεξισμού που γράφεις εφόσον δεν τα είδα να προκύπτουν απο πουθενά θεωρώ ότι ήταν ένα τέχνασμα σου για να εκτρέψεις την συζήτηση και για κάποιο λόγο να την πεις στους απέναντι σου (ίσως για να δραπετεύσεις απ την συζήτηση?), κάτι που το θεωρώ μεγάλο φάουλ και πραγματική προσβολή από μέρους σου προς τους συνομιλητές σου. Πρέπει να καταλάβεις πως τέτοιες λεξούλες όπως "σεξισμός" και αηδίες προς έναν άνδρα που δεν έχει δώσει τέτοιο δικαίωμα είναι απ τις μεγαλύτερες προσβολές. Ξέρεις δε τι είναι σεξισμός πραγματικά? όχι αν κάποιος σου μιλήσει σαν ίσος προς ίσο (σου αρέσουν δεν σου αρέσουν αυτά που σου λέει) αλλά αν κάποιος πάει να σε καλοπιάσει επειδή είσαι κοπέλα (βλέπε παραπάνω που θεωρώ πως έγινε σε κάθε περίπτωση ασυναίσθητα και όχι επίτηδες) τότε ναι ΚΑΙ αυτό είναι σεξισμός κοπέλα μου, μάθε να τον ξεχωρίζεις.

Υ.Γ. Έλειπα όπως καταλάβατε τετραήμερο και την είχατε γλυτώσει


Edited by - Craven on 05/07/2016 18:19:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2016, 18:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Βρυκόλακας της Ε.Ε

http://www.diadrastika.com/2016/07/juncker-dilose-milise-exogiinous-igetes.html

Ξεράθηκα στο γέλιο.


Τα είπε όντως αλλά με τον τρόπο που τα είδε εγώ το αποδίδω περισσότερο στα κακά Γαλλικά του (όπως ο ΓΑΠ στα Ελληνικά του).. προφανώς πρέπει να ήθελε να πει άλλες Ηπείρους (θέλω πάντα να πιστεύω... γιατί αν υποψιαστώ πως τον τυπάκο απ την Ανδρομέδα τον ενδιαφέρει το Brexit ή αν θα τα πάμε καλά εμείς στο μνημόνιο και τα συζητάει όλα αυτά με τον Γιούνκερ τότε όντως δεν υπάρχει ελπίδα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2016, 19:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτσε, μη βιάζεσαι, έχει βάθος το θέμα. Πέρνα απο το σχετικό νήμα για συζήτηση...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy