ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Matrixheads
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2017, 15:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
seismic, αυτή η ιστορία με τους "αδικημένους εφευρέτες", κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει. Και θα πρέπει να τελειώσει, για να σταματήσουν να παραμυθιάζονται ορισμένοι, κάτι πολύ απαραίτητο για να οδηγηθούν να κάτσουν στα θρανία, ακόμα και αν είναι "κάποιας ηλικίας". Παρεμπιπτόντως, δεν υπάρχει αυτή η ηλικία. Μπορείς να το κάνεις κι εσύ, όπως το έκαναν και άλλοι. Αυτό που πρέπει να καταλάβεις, είναι ότι αυτό το παιχνίδι με τις πατέντες, είναι αυτό που σου στερεί τη μόρφωση και όχι κάποιος τρίτος. Βολεύεσαι δηλαδή με ψευτιές.

Θα θίξω μερικά από αυτά που αναφέρεις, αν θες κάτσε και σκέψου τα, δεν υπάρχει πιστεύω λόγος αντιπαράθεσης.

Εμπνεύσεις υπάρχουν πολλών ειδών. Η γιαγιά μου είχε έμπνευση και έκατσε και έφτιαξε μια καινούργια μαγειρική συνταγή μουσακά. Μπράβο της. Ένας ξυλουργός είχε έμπνευση και έφτιαξε μια καταπληκτική εσωτερική σκάλα, όμορφη, φτηνή και στιβαρότατη. Επίσης, ένας μουσικός είχε έμπνευση και σύνθεση μια καταπληκτική φούγκα.
Επίσης ένας επιστήμονας είχε έμπνευση και σύνθεσε μια νέα θεωρία, ένας μηχανικός είχε έμπνευση και υλοποίησε μια μελέτη (βασισμένη σε δυο-τρεις εμπνευσμένες θεωρίες). Ένας επίσης τεχνίτης υλοποίησε καταπληκτικά την μελέτη του μηχανικού.

Υπάρχει κάτι κοινό σε όλα αυτά τα πρόσωπα. Η έμπνευση. Όλα τ' άλλα διαφέρουν. Ανήκουν σε διαφορετικά πεδία εργασίας. Αμόρφωτο δεν θα χαρακτήριζα κανέναν από αυτούς. Η μόρφωση έτσι κι αλλιώς είναι μια βεντάλια από δεξιότητες. Μια από αυτές είναι η κοινωνική μόρφωση. Να μπορεί να συνυπάρχεις αρμονικά με τους γύρω σου. Αν τώρα κάποιος από αυτούς, ένας τεχνίτης ας πούμε, που δεν είχε τα κότσια (κυρίως τα ψυχολογικά) να κάτσει να υποστεί αυτά που υπέστησαν οι δυο προηγούμενες ειδικότητες, ερχόταν εδώ μέσα και προσπαθούσε να αναδείξει τη δουλειά του, θα του έδινα συγχαρητήρια.

Αν όμως είχε μπλέξει τους ρόλους και προσπαθούσε να ταΐσει το εγώ του με φούμαρα, θα ήμουν υποχρεωμένος να του το αναφέρω. Για σένα μιλάω, για να μην κάνω υπεκφυγές. Δεν ξέρεις τι είναι η επιστήμη, όπως δεν ξέρεις τι είναι η μηχανική. Οπότε η παρακάτω πρότασή σου είναι άκυρη:

quote:
Ο μορφωμένος είναι απλά ένας που μαθαίνει τις εφευρέσεις των εμπνευστών εφευρετών.

Αυτό νομίζεις ότι είναι η μόρφωση και ειδικά ακαδημαϊκή. Αυτό σε εξυπηρετεί να πιστεύεις, όπως και το να αυτοαποκαλείσαι εφευρέτης. Και αυτό είναι που σου στερεί τη μόρφωση: οι πεποιθήσεις σου. Απλά τα πράγματα, όταν θα το καταλάβεις, θα κατανοήσεις και τι μαθαίνουν στα θρανία, ειδικά μετά το λύκειο.

Όσο για τις "πατέντες" είναι απλά πρωτότυπες ιδέες. Αυτό πιστοποιούν τα γραφεία αυτά, ότι δεν το σκέφτηκε άλλος. Ούτε καν πετυχημένα προϊόντα. Για να γίνου πετυχημένα, χρειάζεται μια ολόκληρη αλυσίδα από τρίτους, από οικονομολόγους και ψυχολόγους, έως μαρκετίστες και πλασιέ, μαζί με πολύ τύχη. Και την αποδοχή του κοινού, κάτι που όσο και να το λάβεις υπόψη, υπόκειται σε αστάθμητους παράγοντες.

Θα καταλάβεις επίσης πως κάποιος δεν μπορεί να βάζει σαν reference σε paper, ακόμα και σε φοιτητική εργασία, μόνο τον εαυτό του. Είναι ο ορισμός του αυτισμού. Όπως επίσης το ότι έγραψες κάτι και το ανάρτησες σε κάποια σελίδα ενός Κινέζου spammer, γιατί περί αυτού πρόκειται όσον αφορά το SCIRP, είναι ο ορισμός του ευτελούς. Κι έρχεσαι εδώ και προσπαθείς να ξεγελάσεις τους άλλους, θαρρείς και όλα αυτά open access scams, τα βλέπουμε για πρώτη φορά.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2017, 16:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

seismic, αυτή η ιστορία με τους "αδικημένους εφευρέτες", κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει. Και θα πρέπει να τελειώσει, για να σταματήσουν να παραμυθιάζονται ορισμένοι, κάτι πολύ απαραίτητο για να οδηγηθούν να κάτσουν στα θρανία, ακόμα και αν είναι "κάποιας ηλικίας". Παρεμπιπτόντως, δεν υπάρχει αυτή η ηλικία. Μπορείς να το κάνεις κι εσύ, όπως το έκαναν και άλλοι. Αυτό που πρέπει να καταλάβεις, είναι ότι αυτό το παιχνίδι με τις πατέντες, είναι αυτό που σου στερεί τη μόρφωση και όχι κάποιος τρίτος. Βολεύεσαι δηλαδή με ψευτιές.

Θα θίξω μερικά από αυτά που αναφέρεις, αν θες κάτσε και σκέψου τα, δεν υπάρχει πιστεύω λόγος αντιπαράθεσης.

Εμπνεύσεις υπάρχουν πολλών ειδών. Η γιαγιά μου είχε έμπνευση και έκατσε και έφτιαξε μια καινούργια μαγειρική συνταγή μουσακά. Μπράβο της. Ένας ξυλουργός είχε έμπνευση και έφτιαξε μια καταπληκτική εσωτερική σκάλα, όμορφη, φτηνή και στιβαρότατη. Επίσης, ένας μουσικός είχε έμπνευση και σύνθεση μια καταπληκτική φούγκα.
Επίσης ένας επιστήμονας είχε έμπνευση και σύνθεσε μια νέα θεωρία, ένας μηχανικός είχε έμπνευση και υλοποίησε μια μελέτη (βασισμένη σε δυο-τρεις εμπνευσμένες θεωρίες). Ένας επίσης τεχνίτης υλοποίησε καταπληκτικά την μελέτη του μηχανικού.

Υπάρχει κάτι κοινό σε όλα αυτά τα πρόσωπα. Η έμπνευση. Όλα τ' άλλα διαφέρουν. Ανήκουν σε διαφορετικά πεδία εργασίας. Αμόρφωτο δεν θα χαρακτήριζα κανέναν από αυτούς. Η μόρφωση έτσι κι αλλιώς είναι μια βεντάλια από δεξιότητες. Μια από αυτές είναι η κοινωνική μόρφωση. Να μπορεί να συνυπάρχεις αρμονικά με τους γύρω σου. Αν τώρα κάποιος από αυτούς, ένας τεχνίτης ας πούμε, που δεν είχε τα κότσια (κυρίως τα ψυχολογικά) να κάτσει να υποστεί αυτά που υπέστησαν οι δυο προηγούμενες ειδικότητες, ερχόταν εδώ μέσα και προσπαθούσε να αναδείξει τη δουλειά του, θα του έδινα συγχαρητήρια.

Αν όμως είχε μπλέξει τους ρόλους και προσπαθούσε να ταΐσει το εγώ του με φούμαρα, θα ήμουν υποχρεωμένος να του το αναφέρω. Για σένα μιλάω, για να μην κάνω υπεκφυγές. Δεν ξέρεις τι είναι η επιστήμη, όπως δεν ξέρεις τι είναι η μηχανική. Οπότε η παρακάτω πρότασή σου είναι άκυρη:

quote:
Ο μορφωμένος είναι απλά ένας που μαθαίνει τις εφευρέσεις των εμπνευστών εφευρετών.

Αυτό νομίζεις ότι είναι η μόρφωση και ειδικά ακαδημαϊκή. Αυτό σε εξυπηρετεί να πιστεύεις, όπως και το να αυτοαποκαλείσαι εφευρέτης. Και αυτό είναι που σου στερεί τη μόρφωση: οι πεποιθήσεις σου. Απλά τα πράγματα, όταν θα το καταλάβεις, θα κατανοήσεις και τι μαθαίνουν στα θρανία, ειδικά μετά το λύκειο.

Όσο για τις "πατέντες" είναι απλά πρωτότυπες ιδέες. Αυτό πιστοποιούν τα γραφεία αυτά, ότι δεν το σκέφτηκε άλλος. Ούτε καν πετυχημένα προϊόντα. Για να γίνου πετυχημένα, χρειάζεται μια ολόκληρη αλυσίδα από τρίτους, από οικονομολόγους και ψυχολόγους, έως μαρκετίστες και πλασιέ, μαζί με πολύ τύχη. Και την αποδοχή του κοινού, κάτι που όσο και να το λάβεις υπόψη, υπόκειται σε αστάθμητους παράγοντες.

Θα καταλάβεις επίσης πως κάποιος δεν μπορεί να βάζει σαν reference σε paper, ακόμα και σε φοιτητική εργασία, μόνο τον εαυτό του. Είναι ο ορισμός του αυτισμού. Όπως επίσης το ότι έγραψες κάτι και το ανάρτησες σε κάποια σελίδα ενός Κινέζου spammer, γιατί περί αυτού πρόκειται όσον αφορά το SCIRP, είναι ο ορισμός του ευτελούς. Κι έρχεσαι εδώ και προσπαθείς να ξεγελάσεις τους άλλους, θαρρείς και όλα αυτά open access scams, τα βλέπουμε για πρώτη φορά.

Abyssus Abyssum Invocat


Η επιστημονική θεωρεία δεν είναι απλά μια θεωρεία που την είπε κάποιος και απλά την ακούμε χωρίς να ισχύει.
Ας πάρουμε ένα παράδειγμα Αν κρατάμε στα χέρια μας ένα μήλο και το αφήσουμε αυτό λόγο της βαρύτητας θα πέσει κάτω. Όσες φορές και αν αφήσουμε το μήλο αυτό θα πέσει κάτω και ποτέ δεν θα πάει προς τα επάνω. Αυτό είναι ένα γεγονός που προκύπτει από την παρατήρηση που έχουμε κάνει. Αν κάτι παρατηρούμε ότι προκύπτει πολλές φορές το θεωρούμε αλήθεια. Για να εξηγήσουμε αυτές τις αλήθειες αναπτύσσουμε υποθέσεις. Δηλαδή μια επιστημονική θεωρεία βασίζεται 1) Στα δεδομένα / παρατηρήσεις τις οποίες για να εξηγήσει κάνει 2) πολλές υποθέσεις με πιθανές εξηγήσεις. Μετά 3) ελέγχει τις πιο σωστές πιθανές εξηγήσεις αν είναι σωστές. Και 4) κάνει προβλέψεις βασισμένες σε αυτές τις εξηγήσεις
Αυτή είναι όλη η ουσία όλης της επιστήμης και ονομάζετε επιστημονική μέθοδο. Μπορούμε να κάνουμε πολλές υποθέσεις αλλά στο τέλος κρατάμε αυτές που συμφωνούν απόλυτα με τα δεδομένα / παρατηρήσεις. Αφού ελέγξουμε επιστημονικά τις υποθέσεις κάνουμε κάτι πιο σοβαρό την Επιστημονική θεωρεία. Η Επιστημονική θεωρεία πρέπει α) να εξηγεί κάτι β) να έχει αποδείξεις και γ) να κάνει προβλέψεις. Οπότε καταλαβαίνετε ότι μία απλή θεωρεία δεν είναι το ίδιο με μια Επιστημονική θεωρεία.
Οπότε μια επιστημονική θεωρεία προσπαθεί να εξηγήσει τα δεδομένα των φυσικών νόμων. Στην περίπτωση της πατέντας μου είναι δεδομένο ότι αν ενώσεις το υποστύλωμα με το έδαφος θα βοηθήσεις σε μεγάλο βαθμό την αποτροπή της ροπής ανατροπής του υποστυλώματος δηλαδή την παραμόρφωση της κατασκευής που προκαλεί αστοχίες. Αυτό είναι δεδομένο όπως είναι δεδομένο ότι αν αφήσεις ένα μήλο αυτό θα πέσει κάτω και άλλο τόσο δεδομένο είναι ότι αν βιδώσεις ένα αντικείμενο στην γη αυτό γίνεται ισχυρότερο σε μία εφαρμοζόμενη πλάγια φόρτιση. Για τις υποθέσεις γιατί συμβαίνει αυτό αναφέρομαι σε αυτό το άρθρο. http://www.efevresi.gr/%ce%b1%cf%80%cf%8c%ce%bb%cf%85%cf%84%ce%bf-%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%b9%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%83%ce%bc%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%cf%83%cf%8d%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bc%ce%b1/
Έπονται να γίνει ο έλεγχος και οι προβλέψεις. Αν και το πείραμα που έκανα μόνος μου με και χωρίς την πατέντα μου είναι η καλύτερη απόδειξη αλήθειας. https://www.youtube.com/channel/UCZaFAWh80Zs3gvEulYCex2A
Το μεγάλο ερώτημα είναι... γιατί δεν επαναλαμβάνει το πείραμα η επιστημονική κοινότητα για να επιβεβαιωθεί η επιστημονική μου θεωρεία ως προς την αντισεισμική μέθοδο των κατασκευών?
Επιστημονική δημοσίευση έχω κάνει http://file.scirp.org/pdf/OJCE_2015092414403288.pdf
Αναφορά όμως ( Citations ) δεν έχει κάνει κανείς αν και η δημοσίευσή μου εκεί μέσα είναι η πιο δημοφιλής . http://www.scirp.org/journal/Hottest...?JournalID=788
Μία πατέντα είναι κάτι νέο και δεν έχει αναφορές άλλων.
Μάλλων ήταν κάτι νέο η πατέντα μου αλλά την έκλεψαν οι .... επιστήμονες
Η δική μου πατέντα https://www.youtube.com/watch?v=IO6MxxH0lMU&t=35s
Αυτή που μου έκλεψαν. https://www.youtube.com/watch?v=tF204Pgf-eo&t=0s
Αν είναι μάγκες οι επιστήμονες ας μου πουν τα λάθη μου γράφοντας μια αναφορά. Μια επιστημονική δημοσίευση δεν την γράφουν για να κρίνουν ένα περιοδικό αλλά για να κρίνουν οι άλλοι επιστήμονες την επιστημονικότητα του συγγραφέα επαναλαμβάνοντας πειραματικός την πρόταση της δημοσίευσης και γράφοντας δικό τους paper με αναφορά στο δικό μου. Δεν το κάνουν γιατί αν γράψουν συκοφαντίες θα κριθούν από τους άλλους και για αυτό απλά σιωπούν μέχρι να λήξουν τα πνευματικά δικαιώματα της πατέντας. Αυτή είναι η επιστήμη σήμερα.
Αν αυτό το άρθρο δεν είναι επιστήμη τότε θα ξανά κάτσω στο θρανίο. Αν όμως είναι επιστήμη πρέπει να ξανά κάτσετε στα θρανία εσείς απέναντί μου.Για να ξανά κάτσω στα θρανία πρέπει να έχετε να μου μάθετε κάτι που δεν ξέρω. Αυτό το άρθρο αποδεικνύει ότι όχι μόνο ξέρω αλλά έχω εντοπίσει τα λάθη των μηχανικών και έχω βρει και την λύση. Και είναι μόνο η εισαγωγή από τις 200 σελίδες έρευνας που έχω γράψει. http://www.efevresi.gr/%ce%b1%cf%80%cf%8c%ce%bb%cf%85%cf%84%ce%bf-%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%b9%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%83%ce%bc%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%cf%83%cf%8d%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bc%ce%b1/

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 05/09/2017 16:41:17

Edited by - seismic on 05/09/2017 16:53:33

Edited by - seismic on 05/09/2017 16:59:21

Edited by - seismic on 05/09/2017 17:09:50

Edited by - seismic on 05/09/2017 17:16:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2017, 19:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ seismic, αυτά τώρα γιατί τα λες σε εμάς; Δεν ήταν να συνεργαστείς με τον καθηγητή του Μετσόβιου, τον Παναγιώτη Καρύδη; Τι απέγινε η συνεργασία; Το έστησε κάτω με χαρτί και μολύβι, άντε με πρόγραμμα εξομοίωσης να δει τι βγάζει; Γιατί αυτή είναι η γλώσσα που μιλάνε οι μηχανικοί. Μαθηματικά και εξομοιώσεις. Αμα είναι να περιμένουν να το χτίσεις, να μπούνε μέσα νοματαίοι και να περιμένουμε αμα θα γίνει σεισμός για να δούμε αν ζήσουν... δεν πάει έτσι το πράγμα. Ούτε ο Χέοπας δεν το έκανε αυτό, κι ας είχε κόσμο για ξόδεμα.

Εκτός αν υπαινίσσεσαι άλλα. Γιατί εδώ μάνα μου άμα σε πούλησε κι ο Καρύδης απέναντι στα σκοτεινά συμφέροντα, εμείς τι μπορούμε να κάνουμε δηλαδή; Και εδώ μπορεί να στην έφεραν τα λαμόγια, έχουν και τη μεγάλη στοά (ΤΕΕ) από πίσω κι άντε να βγάλεις άκρη. Οι γιαπωνέζοι γιατί ξηγήθηκαν σκάρτα; Εδώ είχαν έρθει με ζεστά γιέν και κυνήγαγαν τον Βαρώτσο από πίσω να τους στήσει σταθμούς ΒΑΝ, αυτή την άλλη πατάτα που φύτρωσε μέσα στο ΕΚΠΑ.

Εσύ δεν κατοχύρωσες την πατέντα σου όταν έπρεπε; Το 2006 βγήκε η άδεια του Tokyo Skytree. Πήγαινε σε ένα διεθνές νομικό γραφείο, κάνε ένα καλό deal μαζί τους και πάρε στους Γιαπωνέζους τα σώβρακα. Εκτός κι αν την κατοχύρωσες μετά το Skytree. Οπότε πρόσεχε μην πας για μαλλί που λένε. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο εδώ μέσα.

Εδω ένας άλλος εφευρέτης, που μίλαγε για κάτι αεικίνητα, στο πρώτο δωρεάν μάθημα παραγωγής ενέργειας που προσφέρθηκα να του κάνω μ' έβρισε. Και στο τέλος αποδείχτηκε ότι η μελέτη του ήταν μια φτερωτή από τζάκι. Γιατί μα είναι να φτιάχνετε τέτοια και να ζητάτε τα ρέστα από το εξωτερικό, καλύτερα να πάμε όλοι παρέα να κυνηγήσουμε το κατοχικό δάνειο, ή τα ομόλογα της τράπεζας της ανατολής. Απο εκεί κάτι μπορεί να βγει. Από αυτά που γράφετε...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ammophila
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
99 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2017, 19:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ammophila  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεισμικέ, παλινδρόμηση λέγεται αυτό που νοιωθεις, μετάπτωση από ψυχωτικό σε ψυχωτικό επεισοδιο, το παρά έχεις αφήσει στη τύχη του, δεν σου πρέπει τέτοια τύχη.

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2017, 19:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ πιστεύω τα λέμε σαν φίλοι σαν κάποιον που κάνει παράπονα στους φίλους του.
Δεν με πρόδωσε κανένας απλά είναι εκνευριστικά αργός ο ρυθμός ανάπτυξης της πατέντας.
Μην λέτε όμως ότι δεν ξέρω γιατί μορφώθηκα στα 10 χρόνια έρευνας που κάνω.
Την πατέντα στην Ελλάδα την έχω από το 2008 στην Αμερική φέτος την απόχτησα. Στην Ιαπωνία δεν έχω πατέντα και δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκτός να τους κλείσω το στόμα να επικαλούνται ότι αυτοί το σκέφτηκαν. Αν η άδεια βγήκε το 2006 δεν μπορώ να κάνω ούτε αυτό. Αυτοί επικαλούνται ότι το σκέφτηκαν εξετάζοντας τις παγόδες.
Αυτή όμως είναι η μισή πατέντα μου και περιλαμβάνει τον κεντρικό πυρήνα και τους μηχανισμούς απόσβεσης.
Αυτό που κάνω εγώ και δεν το έχουν κάνει οι Ιάπωνες είναι να βιδώσω αυτόν τον κεντρικό πυρήνα με το έδαφος ώστε να αποφύγω την ελαστικότητα και την ροπή ανατροπής του κεντρικού πυρήνα

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 05/09/2017 19:35:49

Edited by - seismic on 05/09/2017 19:42:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2017, 20:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες λοιπόν τι γράφω; Αυτοί δημοσίευαν την άδεια το 2006 και το 2008 άρχισαν να το χτίζουν. Άντε να πούμε σ' έκλεψαν. Πόσο πριν; Δεν τη δοκίμασαν και κάμποσο; Και άντε, πάνε και χτίζουν το ψηλότερο κτίριο στην χώρα με τους περισσότερους σεισμούς έτσι χύμα; Δεν το δοκίμασαν πρώτα κάπου αλλού; Πόσο πίσω πάει η ιστορία; Πότε σ' έκλεψαν τότε;
Δεν μπορείς να καταλάβεις πως δεν υπάρχει παρθενογένεση στην επιστήμη, και ειδικά στην εφαρμοσμένη; Αν κάποιος βρει κάτι, τρέχει και το κατοχυρώνει. Δεν κάθεται να περιμένει. Και επιστημονικά άψογη να ήταν η πατέντα σου, αν δεν την κατοχυρώσεις όταν πρέπει, με τον τρόπο που πρέπει, κάποιος άλλος μπορεί να το σκεφτεί μετά από σένα και να το κάνει. Υπάρχει έπειτα πολύ βάθος σε αυτό το "σκεφτήκαμε παράλληλα". Έτσι "κατεβαίνει" η γνώση. Παράλληλα και με διακλαδώσεις. Απλά εμείς εδώ το παίζουμε σπρίντερς.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2017, 20:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρεσθε.
Ηθελα να ρωτησω αν μπορω να αναρτησω ενα νεο θεμα, οντας νεοεισερχομενο μελος.
Ευχαριστω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2017, 20:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είδες λοιπόν τι γράφω; Αυτοί δημοσίευαν την άδεια το 2006 και το 2008 άρχισαν να το χτίζουν. Άντε να πούμε σ' έκλεψαν. Πόσο πριν; Δεν τη δοκίμασαν και κάμποσο; Και άντε, πάνε και χτίζουν το ψηλότερο κτίριο στην χώρα με τους περισσότερους σεισμούς έτσι χύμα; Δεν το δοκίμασαν πρώτα κάπου αλλού; Πόσο πίσω πάει η ιστορία; Πότε σ' έκλεψαν τότε;
Δεν μπορείς να καταλάβεις πως δεν υπάρχει παρθενογένεση στην επιστήμη, και ειδικά στην εφαρμοσμένη; Αν κάποιος βρει κάτι, τρέχει και το κατοχυρώνει. Δεν κάθεται να περιμένει. Και επιστημονικά άψογη να ήταν η πατέντα σου, αν δεν την κατοχυρώσεις όταν πρέπει, με τον τρόπο που πρέπει, κάποιος άλλος μπορεί να το σκεφτεί μετά από σένα και να το κάνει. Υπάρχει έπειτα πολύ βάθος σε αυτό το "σκεφτήκαμε παράλληλα". Έτσι "κατεβαίνει" η γνώση. Παράλληλα και με διακλαδώσεις. Απλά εμείς εδώ το παίζουμε σπρίντερς.

Abyssus Abyssum Invocat


Αυτοί το έφτιαξαν εγώ όμως το κατοχύρωσα με πατέντα πρώτος. Εμπορικά δεν μπορούν να το εμπορευτούν. Μπορώ όμως να επικαλεστώ στην Ελλάδα και την Αμερική που έχω δίπλωμα ευρεσιτεχνίας ότι κάπου αλλού το έχουν βάλει στον ψηλότερο πύργο του κόσμου.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 05/09/2017 20:43:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2017, 20:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαιρεσθε.
Ηθελα να ρωτησω αν μπορω να αναρτησω ενα νεο θεμα, οντας νεοεισερχομενο μελος.
Ευχαριστω.



Καλός ήρθες Νομίζω όλοι μπορούνε.

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2017, 22:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτοί το έφτιαξαν εγώ όμως το κατοχύρωσα με πατέντα πρώτος. Εμπορικά δεν μπορούν να το εμπορευτούν. Μπορώ όμως να επικαλεστώ στην Ελλάδα και την Αμερική που έχω δίπλωμα ευρεσιτεχνίας ότι κάπου αλλού το έχουν βάλει στον ψηλότερο πύργο του κόσμου.

Καλά, δοκίμασε να το κάνεις και μετά μας κερνάς ... από τα κέρδη.
Ειλικρινά τώρα, τα πιστεύεις αυτά που γράφεις;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2017, 05:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτοί το έφτιαξαν εγώ όμως το κατοχύρωσα με πατέντα πρώτος. Εμπορικά δεν μπορούν να το εμπορευτούν. Μπορώ όμως να επικαλεστώ στην Ελλάδα και την Αμερική που έχω δίπλωμα ευρεσιτεχνίας ότι κάπου αλλού το έχουν βάλει στον ψηλότερο πύργο του κόσμου.

Καλά, δοκίμασε να το κάνεις και μετά μας κερνάς ... από τα κέρδη.
Ειλικρινά τώρα, τα πιστεύεις αυτά που γράφεις;

Abyssus Abyssum Invocat


Πιστεύω στο κέρδος και τον ανταγωνισμό. Αν είχες μία επιχείρηση που κατασκεύαζε ένα προιόν το οποίο κατασκευάζουν και άλλες ανταγωνιστικές επιχειρήσεις και αυτό το προιόν στοίχιζε σε εσένα και τους άλλους να το παράγεις 2000000 ευρώ και ερχόμουν εγώ και σου έλεγα ..... ξέρεις κάτι αυτό το προιόν που παράγεις έχω την πατέντα να το κάνω να σου στοιχίζει 1200000 ευρώ και θα γίνεις πολύ πιο ανταγωνιστικός από τις άλλες επιχειρήσεις ... θα δεχόσουν συνεργασία ναι ή όχι?

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2017, 08:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι κατέχεις πατέντα και να πας να ζητήσεις αποζημίωση σε κατασκευή που έγινε πριν την κατοχυρώσεις. Επίσης στο χώρο των δομικών είναι άκυρες τέτοιες πατέντες, σε οποιοδήποτε δικαστήριο πας, έτσι και δεν τεκμηριώσεις επιστημονικά τη μελέτη σου, δεν θα καταφέρεις τίποτε. Αυτοί διορίζουν εμπειρογνώμονες, θα τους προσάψουν οι άλλοι τη μέθοδο που προέκυψε η κατασκευή τους, εσύ θα τους πας αυτά τα χαρτιά με τους αυτοσχεδιασμούς που έχεις αναρτήσει και θα χάσεις τα λεφτά σου.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2017, 15:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο seismic ειχε αφιερωσει χρονο στην εφευρεση και στην πατεντα.
Οι χιλιαδες 'επιστημονες της βιομηχανικης κατασκοπιας κλοπης κλπ εκαναν κι αυτοι τη δουλεια τους.
Στην επομενη εφευρεση να το προσεξεις σεισμικ.
Να σε τι χρειαζεται η 'μορφωση σε εναν εφευρετη.
Θα διαβαζε καπου για τον τροπο λειτουργιας του συστηματος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2017, 15:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο seismic ειχε αφιερωσει χρονο στην εφευρεση και στην πατεντα.
Οι χιλιαδες 'επιστημονες της βιομηχανικης κατασκοπιας κλοπης κλπ εκαναν κι αυτοι τη δουλεια τους.
Στην επομενη εφευρεση να το προσεξεις σεισμικ.
Να σε τι χρειαζεται η 'μορφωση σε εναν εφευρετη.
Θα διαβαζε καπου για τον τροπο λειτουργιας του συστηματος.




Έχεις πέσει κάτι στην αντίληψη σου να μοιάζει με το δικό μου?
Αν ναι σε παρακαλώ να μου το πεις.
Το ξέρω ότι με κλέβουν. Για τον λόγο αυτό κάνουν το παν για να μην βγει η πατέντα στην αγορά.
Αυτό η διατριβή σας λέει κάτι https://www.didaktorika.gr/eadd/handle/10442/35654
Αναλυτική έρευνα επί της δυνατότητας αξιοποίησης ελκυστήρων προς βελτίωση της αντισεισμικής ασφάλειας υφισταμένων και νέων κατασκευών

Τις τελευταίες δεκαετίες, για την αντισεισμική προστασία των έργων και κυρίως των γεφυρών εφαρμόζονται ευρέως τα διάφορα συστήματα σεισμικής μόνωσης. Ωστόσο, η αξιοποίηση αυτών των μέσων (εφέδρανα και αποσβεστήρες) δημιούργησε σκεπτικισμό και αμφισβήτηση της αποτελεσματικότητάς τους, που πηγάζουν, πρώτον, από την αμφιβολία της ετοιμότητας των συστημάτων ως ανομοιογενή ως προς το κυρίως φέρον σύστημα εξαρτήματα και, δεύτερον, από το υψηλό τους κόστος προμήθειας, συντήρησης και αντικατάστασης. Για τους λόγους αυτούς, είναι ανάγκη να ερευνηθούν εναλλακτικοί τρόποι κάλυψης των σεισμικών απαιτήσεων, ώστε να αρθούν τα περιγραφέντα μειονεκτήματα. Αντικείμενο της παρούσας εργασίας είναι η πρόταση και τεκμηρίωση ενός εναλλακτικού μηχανισμού σεισμικής ανάσχεσης για τη μείωση των σεισμικών μετακινήσεων και ενταυτώ των καταπονήσεων των κατασκευών με απώτερο στόχο την ανακούφιση των κύριων αποδεκτών του σεισμικού πλήγματος, όπως είναι τα μεσόβαθρα των γεφυρών. Ο προτεινόμενος μηχανισμός για τη μελέτη νέων γεφυρών δίνει τη δυνατότητα της μεταφοράς μέρους των σεισμικών δράσεων με ελεγχόμενο τρόπο στα ακρόβαθρα και στα μεταβατικά επιχώματα, τα οποία βρίσκονται συνήθως στο σεισμικό απυρόβλητο. Η μεταφορά των σεισμικών δράσεων επιτυγχάνεται με ένα σύστημα θλιπτήρων-ελκυστήρων, το οποίο από οικονομικής πλευράς θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και αδάπανο σε σύγκριση με το κόστος του έργου. Τον προτεινόμενο μηχανισμό αποτελούν δέσμες ράβδων χάλυβα, ενώ επιπλέον προτείνονται και δύο παραλλαγές ελκυστήρων, πρώτον με τη χρήση τενόντων χωρίς συνάφεια και δεύτερον λωρίδων-ελκυστήρων ινοπλισμένων πολυμερών. Σημειώνεται ότι ο προτεινόμενος μηχανισμός είναι δυνατόν να αξιοποιηθεί στην αντισεισμική ενίσχυση υφιστάμενων γεφυρών, αλλά και κτιρίων. Η εγκατάσταση του προτεινόμενου μηχανισμού στον φέροντα οργανισμό σε κατάλληλες επιλεγμένες θέσεις συνιστά έναν πρόσφορο και αποτελεσματικό τρόπο πραγμάτωσης μίας λύσης έμμεσης επέμβασης. Ο μηχανισμός στις υφιστάμενες γέφυρες μέσω της λειτουργίας θλιπτήρων – ελκυστήρων βελτιώνει την απόκριση της γέφυρας στη διαμήκη διεύθυνση υποβιβάζοντας τις σεισμικές απαιτήσεις στα μεσόβαθρα στα επίπεδα της φέρουσας ικανότητάς τους. Ακόμη, προτείνεται παραλλαγή του μηχανισμού με ράβδους χάλυβα, που ενεργούν ως ελκυστήρες, για τη βελτίωση της εγκάρσιας αντισεισμικής αντίστασης. Στον τομέα των κτιριακών κατασκευών ο προτεινόμενος μηχανισμός ερευνάται ως σύστημα ελκυστήρων από ράβδους χάλυβα. Στην παρούσα διατριβή το «λεόντειο» μερίδιο της έρευνας ανήκει στις γέφυρες. Η διερεύνηση και αναλυτική τεκμηρίωση του προτεινόμενου συστήματος ανάσχεσης των διαμήκων μετακινήσεων περιλαμβάνει σημαντικό αριθμό παραδειγμάτων πραγματικών γεφυρών όλων των κατασκευαστικών τύπων (χυτών επί τόπου, προκατασκευασμένων δοκών, προωθήσεως, προβολοδομήσεως), βάσει των οποίων διεξήχθησαν πολύ-παραμετρικές αναλυτικές διερευνήσεις για να αξιολογηθεί ο μηχανισμός σε όλες τις δυνατές περιπτώσεις της γεφυροποιίας οπλισμένου σκυροδέματος. Για τα οικοδομικά έργα πραγματοποιήθηκε παραμετρική διερεύνηση και εφαρμογή σε υφιστάμενη οικοδομική κατασκευή. Ζητήματα μηχανικής απόκρισης του μηχανισμού των ράβδων χάλυβα που αναδύθηκαν κατά την εκπόνηση της διατριβής αντιμετωπίσθηκαν όχι μόνο αναλυτικά, αλλά τεκμηριώθηκαν και μέσω σειράς πειραματικών δοκιμών.

Υ.Γ
Νέος τυφώνας πάει προς την Αμερική κατηγορίας 5 με ταχύτητα ανέμων 360 χιλιόμετρα την ώρα.
Η πατέντα μου προστατεύει κατασκευές και από τους τυφώνες τοποθετώντας την σε υφιστάμενες ελαφριές κατασκευές.
Και όμως κοιμούνται όρθιοι.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 06/09/2017 16:06:58

Edited by - seismic on 06/09/2017 16:11:58

Edited by - seismic on 06/09/2017 17:22:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2017, 15:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι κατέχεις πατέντα και να πας να ζητήσεις αποζημίωση σε κατασκευή που έγινε πριν την κατοχυρώσεις. Επίσης στο χώρο των δομικών είναι άκυρες τέτοιες πατέντες, σε οποιοδήποτε δικαστήριο πας, έτσι και δεν τεκμηριώσεις επιστημονικά τη μελέτη σου, δεν θα καταφέρεις τίποτε. Αυτοί διορίζουν εμπειρογνώμονες, θα τους προσάψουν οι άλλοι τη μέθοδο που προέκυψε η κατασκευή τους, εσύ θα τους πας αυτά τα χαρτιά με τους αυτοσχεδιασμούς που έχεις αναρτήσει και θα χάσεις τα λεφτά σου.

Abyssus Abyssum Invocat


Είπαμε εκεί που κατέχω δίπλωμα ευρεσιτεχνίας μπορώ να τους πάω στην δικαιοσύνη.
Ιαπωνία δεν έχω δίπλωμα και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2017, 17:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζω στην επαρχια και δεν γνωριζω τιποτε για το αντικειμενο σου.
Αλλα ξερω οτι οπου υπαρχει πηγη πλουτου-οι ευρεσιτεχνιες ειναι, ολο και καποιοι τρεχουν ή καραδοκουν να πλουτισουν ως μεσολαβητες.
Εδω περιμενουν τους συνταξιουχους εξω απ τις τραπεζες να τους κλεψουν και τις νοικοκυρες στα σουπερ μαρκετ, κι ο κλαδος των οικονομολογων η τεχνολογων βιομηχανικης κατασκοπιας δεν θαξερε που να βαζει το κυπελλο του να πιει δροσερο νερο?
Εισαι ανυποψιαστος σε τι κοσμο ζουμε?
Της ανωτατης υποσταθμης που λεν στις ελληνικες ταινιες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2017, 17:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αναρτηση σου μου εδωσε μια ιδεα για να ανεβασω μια δικη μου.
Σκεφτηκα οτι ολες οι ευρεσιτεχνιες καλουνται να λυσουν προβληματα ελλειψεις που εχουν δημιουργηθει στην εποχη μας και που πριν την βιομηχανοποιηση δεν υπηρχαν.
Οι πολεις το χιλια εφτακοσια ηταν μικρες, δεν ειχαμε ρευμα, μολυνση.
Σε ευχαριστω για την ιδεα :-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2017, 17:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ζω στην επαρχια και δεν γνωριζω τιποτε για το αντικειμενο σου.
Αλλα ξερω οτι οπου υπαρχει πηγη πλουτου-οι ευρεσιτεχνιες ειναι, ολο και καποιοι τρεχουν ή καραδοκουν να πλουτισουν ως μεσολαβητες.
Εδω περιμενουν τους συνταξιουχους εξω απ τις τραπεζες να τους κλεψουν και τις νοικοκυρες στα σουπερ μαρκετ, κι ο κλαδος των οικονομολογων η τεχνολογων βιομηχανικης κατασκοπιας δεν θαξερε που να βαζει το κυπελλο του να πιει δροσερο νερο?
Εισαι ανυποψιαστος σε τι κοσμο ζουμε?
Της ανωτατης υποσταθμης που λεν στις ελληνικες ταινιες



https://www.youtube.com/watch?v=-TjYPyNIUFQ

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2017, 17:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο μεγαλώνω, παρατηρώ και μαθαίνω, τόσο λιγότερο εκτιμώ τη θεωρία της εξέλιξης.
Τεράστια κενά, αυθαίρετες ερμηνείες, τραβηγμένα από τα μαλλιά συμπεράσματα.
Είναι μια καλή θεωρία για έναν μαθητή γυμνασίου και λυκείου. Όσο προχωράς όμως καταλαβαίνεις ότι το πράγμα δεν τραβάει.
Τελικα είναι μια ερμηνεία και τίποτα περισσότερο. 1) Πως είναι δυνατόν μερικοί επιστήμονες να θεωρούν τυχαία την δημιουργία του σύμπαντος και της ζωής στην γη την στιγμή που η επιστήμη η ίδια δεν αφήνει τίποτα στην τύχη και πάντα προσπαθεί να τεκμηριώσει τα πάντα ακόμα και τις επιστημονικές θεωρίες.
2) Πως είναι δυνατόν η ζωή να εξελίχθηκε τυχαία όταν σε αυτόν τον κόσμο ότι πιο απλό υπάρχει για να γίνει θέλει κόπο πολύ σκέψη υπομονή και επιμονή.
3) Το περίεργο αυτής της υπόθεσης είναι ότι οι θρησκόληπτοι είναι και σοφοί και επιστήμονες διότι πιστεύουν ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο και τα πάντα εν σοφία εποίησεν ο θεός. Οι επιστήμονες από την άλλη που υποστηρίζουν την θεωρεία της εξέλιξης, την θεωρεία του κάτι από το τίποτα αυτοαναιρούνται σαν επιστήμονες και φέρονται σαν να πιστεύουν στον θεό της τύχης στον θεό του τίποτα για το τίποτα. Πάντως η επιστήμη είναι κάτι δεν είναι ένα τίποτα και παρατηρεί τα πάντα προσπαθώντας να τα εξηγήσει λογικά και η λογική που βασίζετε η επιστήμη λέει ότι δεν υπάρχει κατασκευή χωρίς δημιουργό και τίποτα δεν είναι τυχαίο χωρίς λογική εξήγηση.
Δημιουργός υπάρχει όπως υπάρχουν και θρησκείες που εκμεταλλεύονται την άγνοια του κόσμου και δικούς τους λόγους τους μετατρέπουν σε λόγους του θεού προς δικό τους όφελος.
Η πολυπλοκότητα της βιολογικής εξέλιξης υπάρχει αλλά δεν είναι δυνατόν κάτι πολύπλοκο να είναι και τυχαίο δηλαδή είναι προγραμματισμένη. Όσο προχωρεί η επιστήμη πάνω στο ανθρώπινο σώμα και την συμπαντική διάσταση τόσο πιο πολύ μαθαίνουμε ότι κάποιος άλλος είναι ποιο ευφυής από εμάς και σιγά σιγά μαθαίνουμε ότι μπροστά του δεν ξέρουμε τίποτα.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 07/09/2017 20:17:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2017, 20:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η θεωρεία της εξέλιξης πιστεύει ότι ένα τίποτα δημιούργησε το σύμπαν.
Εγώ πιστεύω ότι η ενέργεια που δημιούργησε τα πάντα σκέπτεται.
Εμείς είμαστε σκεπτόμενη ενέργεια αυτό το ξέρουμε. Οπότε η ενέργεια μέσο του ανθρώπινου μηχανισμού σκέπτεται. Κάτι άλλο Τα ανθρώπινα κύτταρα πεθαίνουν συνεχώς και δημιουργούνται άλλα Σε διάστημα 6 με 10 ετών έχουν πεθάνει όλα και έχουν αντικατασταθεί από άλλα. Έχουμε όμως την εμπειρία να θυμόμαστε π.χ 40 χρόνια πριν Πως γίνετε αυτό ?
Αφού η φωτογραφεία μας που απεικονίζει εμάς 40 χρόνια πριν έχει πεθάνει μέσα από τον θάνατο τον κυττάρων μας εμείς πως νιώθουμε μία συνειδητότητα ότι υπάρχουμε από τότε παλιά αφού στην πραγματικότητα το μόνο που είμαστε είναι το παρόν? Ο υπολογιστής που είμαστε έχει αλλάξει πια όχι μόνο στο πρόγραμμα αλλά έχει αλλάξει και αυτό που διαβάζει το πρόγραμμα. Τι εξήγηση δίνεις για αυτό? Και αυτό από το τίποτα? Πρέπει να υπάρχει κάτι άλλο εκτός χώρου και χρόνου που δημιουργεί την συνειδητότητα.
Ακόμα.. Το σύμπαν σε μεγάλο βαθμό είναι προσδιορισμένο πως γίνετε αυτό να συμβαίνει από το τίποτα?

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy