ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Καύση ή ταφή ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 00:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι στον εβραιοχριστιανισμό το ρίξαμε λες και μόνο αυτοί θα πεθάνουν.

Βρε μανία!!

Νομίζω ότι το θέμα αφορά τους ζωντανούς και όχι τους νεκρούς, εμάς δηλαδή μετά θάνατον.

"Χώμα είσαι και στη γη θα ξαναπάς" είναι νόμος, είτε μας κάψουνε είτε μας βάλουν σε λάκο.

Τα υπόλοιπα πρέπει να τα αναλάβουν οι ζώντες, τι θα γίνει δηλαδή με το θέμα υγείας, την τιμή των αγαπημένων κτλ.

Και τα κοράκια που βρίζουμε , πουλιά ή νεκροθαφτες, επιτελούν ένα θαυμάσιο κοινωνικό έργο.

Αλλά αφού πριν τον θάνατο δεν φροντίζω το σώμα μου τι με ενδιαφέρει τι θα κάνουν μετά οι φροντιστές?

Άνθρωποι ή σκουλίκια.


Edited by - dimitris2 on 25/08/2005 00:36:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 01:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ δηλαδή πιστεύεις πως είναι κακό να έχουμε την επιλογή να ορίζουμε αν μετά τον θάνατο μας θέλουμε να καούμε ή να θαφτούμε?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 05:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
all we are dust in the wind, psifizo KAPSIMO.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 10:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Χώμα είσαι και στη γη θα ξαναπάς" είναι νόμος, είτε μας κάψουνε είτε μας βάλουν σε λάκο.

Αφότου είναι νόμος αγαπητέ dimitris2 και το αναγνωρίζεις τότε απάντησε μας προς τί η επιμονή της θρησκείας που υποστηρίζεις να αντιδρά με νύχια και δόντια στην καύση των νεκρών, και να την απαγορεύει τόσο έντονα. Εγώ έδωσα την απάντηση παραπάνω, συμφωνείς με αυτή την γελοία και ηλίθια δικιολογία ή μήπως δέν τα ξέρω καλά τα πράγματα και έχεις να δώσεις κάποια άλλη εξήγηση?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 14:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε πάλι με τους Χριστιανούς. Αφού βρε παιδιά θέλουν να ταφούν οι άνθρωποι, τι μας ενοχλεί εμάς?

Όσον αφορά το γιατί δεν δέχονται την καύση... ίσως ενδεχομένως να μην πολυκολλάει με την Ανάσταση νεκρών και με το Βιβλικό "χους ην και εις χουν..."

Πάντως νομίζω πως το θέμα είναι αυτή τη στιγμή καθαρά νομικό, και νομικώς πιστεύω θα λυθεί, αφού, όπως διαβάζω τα νεκροταφεία, ιδίως στις μεγάλες πόλεις, είναι φουλ και η καύση εξοικονομεί τουλάχιστον χώρο.
(Άντε ευχάριστη συζήτηση που ανοίξαμε καλοκαιριάτικα).

Η Brie Boy ετοιμάζεται να εκφράσει βλακώδη απορία:

Εχμ.. Για μισό λεπτό... Στα νεκροταφεία που υπάρχει απλά ένας σταυρός με το όνομα του νεκρού και τίποτα άλλο (πχ Γερμανικά) τι είναι κάτω από τον σταυρό? Θαμμένη τέφρα ή ο νεκρός κάθετα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 15:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Brie boy gia sou,ti egine piges kamia volta sto lofo sto Platistomo, na dis to thameno kastro.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 15:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

"Χώμα είσαι και στη γη θα ξαναπάς" είναι νόμος, είτε μας κάψουνε είτε μας βάλουν σε λάκο. ...

Αφότου είναι νόμος αγαπητέ dimitris2 και το αναγνωρίζεις τότε απάντησε μας προς τί η επιμονή της θρησκείας που υποστηρίζεις να αντιδρά με νύχια και δόντια στην καύση των νεκρών, και να την απαγορεύει τόσο έντονα. Εγώ έδωσα την απάντηση παραπάνω, συμφωνείς με αυτή την γελοία και ηλίθια δικιολογία ή μήπως δέν τα ξέρω καλά τα πράγματα και έχεις να δώσεις κάποια άλλη εξήγηση?



Μηδενιστής ,
Δεν ξέρω αν έχει εμμονή η θρησκεία , εγώ σου είπα τη γνώμη μου άσχετα με το τι λένε οι θρησκείες.
Καλό θα ήταν να έλεγες κι εσύ τη γνώμη σου και όχι τη γνώμη των θρησκειών.
quote:

Εσύ δηλαδή πιστεύεις πως είναι κακό να έχουμε την επιλογή να ορίζουμε αν μετά τον θάνατο μας θέλουμε να καούμε ή να θαφτούμε?


Dying_Incubus,
Δεν είναι κακό, απλά είναι λίγο αφελές να επιμένει κάποιος στον τρόπο καταστροφής του σώματός του όταν αυτός είναι αλλού.
Είναι δε λίγο εγωιστικό να επεμβαίνει κάποιος στα αισθήματα των αγαπημένων όταν αυτοί θέλουν στήσουν ένα μνημείο με το σώμα ή την τέφρα του για να σε τιμούν ή μια πέτρα για να σε θυμούνται.

Δεν έχει ανάγκη από σύμβολα ο αποδημήσας αλλά οι ζώντες.

Αν κάποιος χαθεί μέσα στο πέλαγος, τότε δεν υπάρχει ούτε ταφή ούτε καύση.

Ενα λουλούδι όμως θα επιπλέει σε κάποιο μέρος της θαλάσσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 16:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, αγαπητέ μου!
Είναι εγωϊστικό να πηγαίνει η μάνα στο μνήμα του παιδιούτ ης και να κλαίει το παιδί της κάθε μέρα.
Όπως κι η χήρα τον άνδρα της.
Και στο κάτω κάτω, εγώ θα ήθελά να καώ μετά θάνατον.
Γιατί μου στερείται αυτό το δικαίωμα?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 00:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι, αγαπητέ μου!
Είναι εγωϊστικό να πηγαίνει η μάνα στο μνήμα του παιδιούτ ης και να κλαίει το παιδί της κάθε μέρα.
Όπως κι η χήρα τον άνδρα της.


Κάτι θες να πεις και δεν το λες. Κάνε ανάλυση.
quote:

Και στο κάτω κάτω, εγώ θα ήθελά να καώ μετά θάνατον.
Γιατί μου στερείται αυτό το δικαίωμα?


Φυσικά και σου στερείται.
Ας πούμε ότι είσαι ιδεαλιστής, δηλαδή βλέπεις από πάνω το σώμα σου να κακοποιείται.
Τι θα κάνεις?
Ας πούμε ότι είσαι υλιστής και μετά θάνατον δεν υπάρχεις.
Τι θα σε νοιάζει αφου δεν υπάρχεις και τι θα κάνεις αφού δεν υπάρχεις?
Γιατί νομίζεις ότι σου ανήκει ένα σώμα τη στιγμή που δεν σου ανήκει?
Γιατί να έχεις υποχείριο ακόμη και μετά το θάνατό σου τους ζωντανούς και να μην τους αφήνεις να κάνουν αυτό που θεωρούν σωστό όπως το να δείξουν την αγάπη τους με ένα λουλούδι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 01:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι θα σε νοιάζει αφου δεν υπάρχεις και τι θα κάνεις αφού δεν υπάρχεις?
Γιατί νομίζεις ότι σου ανήκει ένα σώμα τη στιγμή που δεν σου ανήκει?
Γιατί να έχεις υποχείριο ακόμη και μετά το θάνατό σου τους ζωντανούς και να μην τους αφήνεις να κάνουν αυτό που θεωρούν σωστό όπως το να δείξουν την αγάπη τους με ένα λουλούδι?

Ας πούμε ότι είναι θέμα αισθητικής Δημήτρη. Εγώ δεν έχω κατασταλάξει τι γίνεται μετά τον θάνατο (αλλά πολύ φοβούμαι ότι γίνεται αυτό που φαντάζομαι...)

Λοιπόν, επειδή αγαπάω πολύ το σώμα μου, θα προτιμούσα να το δω να καίγεται, παρά να παραμείνω υπό κατάσταση παραμόρφωσης κάτω από το έδαφος για 7 χρόνια. Θα προτιμούσα οι δικοί μου να πάρουν την τεφροδόχο σπίτι τους και να την βάλουν όπου εκείνοι νομίζουν... και να το πάρουν απόφαση ότι δεν τους ακούω όταν μιλάνε σε μια πλάκα μάρμαρο, διακοσμημένη με τα αγαπημένα μου μπιχλιμπίδια (γιατί, δεν το έχετε δει να γίνεται?)

Κάνεις ένα βασικό λάθος σε όσα γράφεις στον Incubus: Υλιστής δεν σημαίνει απαραίτητα και αναίσθητος.

Και ίσα ίσα μάλλον βοηθάς τους δικούς σου να συνειδητοποιήσουν ότι σε έχασαν.

Τόσο πολύ που μπορεί η τεφροδόχος σου να καταλήξει και τασάκι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 01:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου,
κανείς δεν ξέρει τι γίνεται μετα θάνατον.
Έχουμε όλοι σώμα. Το γυμνάζουμε και το καταπονούμε.
Είναι υπέροχο. (Προσελκύει το αντίθετο φύλο)
Ξαφνικά μας συβμαίνει κάτι και πρέπει να το εγκαταλείψουμε.
Είναι τραγικό.
Μα δεν είναι έτσι η ζωή?
Έτσι είναι με μαθηματική ακρίβεια όλοι θα κάνουμε το καθήκον μας.

Ολοι αγαπούμε το σώμα μας.
Χορεύουμε με αυτό ζεμπεκιές για χάρη των άλλων.

Το επιδεικνύουμε στην παραλία για χάρη άλλων.

Κάνουμε έρωτα με ένα υπέροχο σώμα για χάρη άλλων.

Τι λείπει απο το παλζ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 10:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μηδενιστής ,
Δεν ξέρω αν έχει εμμονή η θρησκεία , εγώ σου είπα τη γνώμη μου άσχετα με το τι λένε οι θρησκείες.
Καλό θα ήταν να έλεγες κι εσύ τη γνώμη σου και όχι τη γνώμη των θρησκειών.

Mα αγαπητέ Δημήτριε πιστεύω οτι είπα την γνώμη μου και πιό ξεκάθαρα απο όλους, δέν γνωρίζω άν την διάβασες ή παριστάνεις οτι δέν την διάβασες. Οπότε ή ισχύει η μία ή η άλλη περίπτωση σου επαναλαμβάνω οτι δέν έχει καμιά απολύτως σημασία και διαφορά ο τρόπος ταφής είναι ίδια και απαρράλακτη περίπτωση.
Για λογαριασμό μου θα προτιμούσα την καύση μόνο για λόγους υγιεινής όχι των νεκρών, αυτοί πήγαν εκεί που δέν ξαναγυρίζουν, αλλά των ζωντανών που αφήνουν απο πίσω τους. Άν λοιπόν και εσύ είπες την δική σου άποψη που μάλλον δέν πρέπει να διαφέρει και πολύ απο την δική μου η ερώτηση μου προς εσένα είναι γιατί η θρησκεία που υπερασπίζεσαι εσύ και δέν υπερασπίζομαι εγώ απαγορεύει την καύση?
Μήπως είναι παράλογη η ερώτηση μου? Ο Χριστιανισμός είναι το μεγάλο φράγμα που δέν εφαρμόζεται η καύση σήμερα στον τόπο μας, δέν έχω άδικο νομίζω και το θεωρώ ηλίθιο και απαράδεκτο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 14:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2, δεν θέλω να πώ τίποτα.
Απλά σου λέω πως θέλω να έχω την επιλογή να αποφασίσω εγώ αν το σώμα μου θα ταφεί ή θα καεί.
Όπως πρέπει να το διαλέγουμε όλοι μας.
Επιπλέον, ο πόνος που συνεχίζει να βιώνει ο συγγενής του νεκρού στο νεκροταφείο όταν πηγαίνει συνεχίζει να είναι μεγάλος.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 22:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μηδενιστής: "Για λογαριασμό μου θα προτιμούσα την καύση μόνο για λόγους υγιεινής όχι των νεκρών, αυτοί πήγαν εκεί που δέν ξαναγυρίζουν, αλλά των ζωντανών που αφήνουν απο πίσω τους.


Με το για λόγους "όχι των νεκρών" αλλά των ζωντανών προαπάντησες νομίζω στο παρακάτω .

quote:

Dying_Incubus: Απλά σου λέω πως θέλω να έχω την επιλογή να αποφασίσω εγώ αν το σώμα μου θα ταφεί ή θα καεί.

Αν κάποιος πιστεύει στην ύπαρξη ψυχής ίσως και να έχει και δικαίωμα για κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω.
Αν είναι υλιστής με το θάνατο μηδενίζονται όλα και φυσικά και η μέριμνα του σώματος.
Αλλά και στις δύο περιπτώσεις δεν υποφέρει ο πεθαμένος.

Είναι πρόβλημα του ζωντανού τι θα κάνει με την υγεία του όπως είπε και ο μηδενιστής, αν και η ταφή είναι πανάρχαιος τρόπος υγεινής γιατί το χώμα και τα σκουλήκια διαλύουν τα πάντα ώστε και ένα κοπάδι ζώα να πνιγούν στον μαραθώνα , τίποτα δεν αλλάζει στην υγειινή του νερού.
Αν ήταν έτσι θα καίγαμε και τα πουλιά τα αγρίμια και όλα τα ζώα για θέμα υγειινής. Έτσι όμως δεν θα συνέχιζε ο κύκλος της ζωής, η τροφική αλυσίδα κτλ.

Ας πούμε ότι είμαι υλιστής, ή ιδεαλιστής.
Το να πω τι θέλω να γίνει το σώμα μου μετά θάνατον σημαίνει ότι δεν θέλω να ανεχθώ την πραγμάτικότητα ότι μετά θάνατο δεν έχω σχέση με τη γη και τους γήινους και να κρατιέμαι σ αυτήν με τα δόντια.

Είναι σαν τους πατεράδες που δεν δίνουν κληρονομιά εν ζωή αλλά μετά θάνατον για να δημιουργούνε και εκτός γης πρόβλημα και να ελέγχουν καθώς νομίζουν.

quote:

Άν λοιπόν και εσύ είπες την δική σου άποψη που μάλλον δέν πρέπει να διαφέρει και πολύ απο την δική μου η ερώτηση μου προς εσένα είναι γιατί η θρησκεία που υπερασπίζεσαι εσύ και δέν υπερασπίζομαι εγώ απαγορεύει την καύση?


Δεν υπρερασπίζομαι θρησκείες.
Τα ίδια θα έλεγα αν υπήρχε επικρατούσα θρησκεία που να απαγορεύει την ταφή.

Ολες οι θρησκείες είναι ιδεαλιστικές, αλλά έχουν πιάσει το νόημα της διατήρησης της ενέργειας χιλιάδες χρόνια πριν τους τζευ-λουσακ, και πιστεύουν ότι και να γίνει ό άνθρωπος θα αποροφήσει από σύμπαν την δική του ενέργεια και θα πάρει πάλι το σώμα του ή θα μετεμψυχωθεί κτλ.

Το να εναποθέσει ένα όμορφο γυναικείο χέρι ένα λουλούδι κάπου δεν έχει να κάνει με τους νεκρούς αλλά με τους ζωντανούς κι αυτό που ονομάζουμε αγάπη.


Edited by - dimitris2 on 26/08/2005 22:47:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 23:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι πρόβλημα του ζωντανού τι θα κάνει με την υγεία του όπως είπε και ο μηδενιστής, αν και η ταφή είναι πανάρχαιος τρόπος υγεινής γιατί το χώμα και τα σκουλήκια διαλύουν τα πάντα ώστε και ένα κοπάδι ζώα να πνιγούν στον μαραθώνα , τίποτα δεν αλλάζει στην υγειινή του νερού.
Αν ήταν έτσι θα καίγαμε και τα πουλιά τα αγρίμια και όλα τα ζώα για θέμα υγειινής. Έτσι όμως δεν θα συνέχιζε ο κύκλος της ζωής, η τροφική αλυσίδα κτλ.

Ας πούμε ότι είμαι υλιστής, ή ιδεαλιστής.
Το να πω τι θέλω να γίνει το σώμα μου μετά θάνατον σημαίνει ότι δεν θέλω να ανεχθώ την πραγμάτικότητα ότι μετά θάνατο δεν έχω σχέση με τη γη και τους γήινους και να κρατιέμαι σ αυτήν με τα δόντια.


Φίλε μου, επειδή μιλάω από προσωπική εμπειρία, όπως έχω ξαναπεί για το παρόν θέμα, σε πληροφορώ οτι στα πιο πολλά νεκροταφεία της πόλης μας οπου πραγματοποιείται εκταφή του νεκρού στα 3 χρόνια δεν έχει επέλθει η αποσύνθεση του νεκρού.
Το αποτέλεσμα είναι να σοκάρονται οι συγγενείς, να βιώνουν την διαδικασία της ταφής για δεύτερη φορά κτλ κτλ.
Είναι δικαίωμα μου να κρίνω εγώ αν θέλω να θαφτεί το σώμα μου μετά θάνατον ή να καεί, και προσωπικά θα επέλεγα την καύση.
Όπως γνωρίζεις κι εσύ ΚΑΙ η καύση είναι χρησιμοποιούταν από αρκετούς λαούς από τα αρχαία χρόνια, συμπεριλαμβανομένων και των Ελλήνων.
Το να πηγαίνει η κάθε μάνα ή χήρα στο νεκροταφείο συνέχεια και να κλαίει στο μνήμα για τον γιό της ή τον άνδρα της αντίστοιχα, το θεωρώ ψυχοφθόρο.
Και δεν το αναγάγω σε θρησκείες κτλ.
Το αναγάγω στον ανθρώπινο παράγοντα και στο θέμα της βούλησης του ανθρώπου για την συγκεκριμένη επιλογή του που στην Ελλάδα για τον Α ή τον Β λόγο του την στερούν.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 23:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Incubus, έχω την εντύπωση ότι κανονικά το σώμα έχει αποσυντεθεί τελείως στα 7 χρόνια. Εδώ στην Αθήνα, επειδή έχουν πρόβλημα χώρου, τα ξεχώνουν πολύ νωρίτερα, καταστρατηγώντας το γράμμα της Εκκλησίας, με αποτέλεσμα να μην έχουν λιώσει τελείως και να δημιουργούνται περιστατικά σαν αυτό που προανέφερες.

Πάντως, δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτό που μου συνέβη μικρότερη, και εξαιτίας του αποφάσισα ότι προτιμώ την καύση: Στην πόλη που μεγάλωσα, άφησαν το παλιό νεκροταφείο, και αποφάσισαν να δημιουργήσουν ένα καινούργιο, μεγαλύτερο, στα προάστεια.

Όσα κόκκαλα παρέμειναν στα οστεοφυλάκια, απλά συγκεντρώθηκαν σε μεγάλα τσουβάλια και στοιβάχτηκαν στην αποθήκη.

Το μέρος έμεινε εγκαταλελειμένο για πολλά χρόνια -σκόπευαν να το κάνουν πάρκο. Κάποια στιγμή που μπήκα μέσα, αντίκρυσα ένα σπαραξικάρδιο θέαμα : Τα σκυλιά (μάλλον) είχαν σκίσει τα τσουβάλια, και ο χώρος ήταν γεμάτος παντού με ανθρώπινα κόκκαλα, και κρανία.

Φαντάστηκα να κατέληγε κάποιος δικός μου έτσι, και έφριξα.

Τουλάχιστον με την καύση, το σώμα μας θα σταματήσει να υφίσταται ταλαιπωρίες από άλλους ανθρώπους... τουλάχιστον μετά θάνατον...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 23:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ επειδή δεν έχω σκοπό να λύσω τα προβλήματα του δήμου Αθηναίων μετά θάνατον, τα αφήνω στην Μπακογιάννη κι ας κάνουν ότι νομίζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 23:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Brie Boy, φρικτό αυτό που ανέφερες...
Αν κι έχω πολύ μεγάλα αποθέματα ψυχραιμίας, αυτό που λές θα με σόκαρε.
Όχι επειδή θα αντίκρυζα οστά κτλ.
Αλλά με την ανευθυνότητα μερικών και την ασέβεια που έδειξαν στους νεκρούς...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 23:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγά μην πάθει σόκ κάποιος επειδή θα αντικρύσει τα οστά του πατέρα του.
Εκτός κι αν έχει τόσο μεγάλο μίσος ή μην πω τι άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 00:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κατάλαβες καθόλου τι εννοούμε, δεν θα σοκαριστεί που θα δεί τα οστά των γονιών του.
Θα σοκαριστεί με το πως τα μεταχειρίστηκαν οι υπεύθυνοι και οτι έγιναν ενδεχομένως τροφή για σκυλιά ή μπήκαν σε τσουβάλια σαν να είναι πατάτες...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 00:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα Δημήτρη ένα ψιλοσοκ το παθαίνεις, αλλά όχι απλά επειδή είναι τα οστά του πατέρα σου.

Απλά αηδιάζεις με τους ανθρώπους. Στην τελική, η αρχική έννοια της ταφής είναι αυτή, να επιστρέψουμε στην Μάνα Γη. Καμία θρησκεία δεν δέχεται να μένουν έτσι οι νεκροί της.

Αυτοί οι άνθρωποι, πιστοί στο Χριστιανισμό, επέλεξαν να θαφτούν, και κατέληξαν βορά στα σκυλιά. Και το τελευταίο κοκκαλάκι του πατέρα μου θα προσπαθούσα να διαφυλάξω από κάτι τέτοιο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 00:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτοί οι άνθρωποι, πιστοί στο Χριστιανισμό, επέλεξαν να θαφτούν

Μα, κι οι άθεοι πρέπει υποχρεωτικά να θαφτούν κι έχουν κάθε δικαίωμα σε αυτό...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 00:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Μα, κι οι άθεοι πρέπει υποχρεωτικά να θαφτούν κι έχουν κάθε δικαίωμα σε αυτό...



Με μπέρδεψες .
Οι άθεοι να ταφούν?
Και οι χριστιανοί τι να κάνουν? να καούν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 01:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου λέω οτι αφού επιτρέπεται ΜΟΝΟ η ταφή στην Ελλάδα, πρέπει κι οι άθεοι να ταφούν αφού δεν έχουν άλλη λύση.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phaethon
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 16:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phaethon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΣΑΓΚΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ.

ΕΓΙΝΕ ΚΑΥΣΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΖΗΤΗΣΕ Η ΤΕΦΡΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΦΡΟΔΟΧΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΕΘΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 00:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δικαίωμα του και καλά έκανε!
Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να ορίσει την τύχη του και το τι επιθυμεί αυτός, όχι να το κάνει επειδή αναγκάζεται!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 22:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως θα έπρεπε η εκκλησία να υποδείξει την καύση αλλά μόνο στην Αθήνα.
Γιατί δεν υπάρχει πολιτεία, να κατασκευάσει αξιοπρεπή και όμορφα νεκροταφεία γύρω απ την αθήνα.
Είναι τόσο τσαπατσούληδες και ανεγκέφαλοι οι έλληνες που σαν κράτος δεν σέβονται ούτε τους νεκρούς τους.
Ούτε τον εαυτό τους που αύριο θα επιτελέσει το καθήκον του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 23:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως θα έπρεπε η εκκλησία να υποδείξει την καύση αλλά μόνο στην Αθήνα.

Και γιατί μόνο στην Αθήνα?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 00:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί υπάρχει η ανθρώπινη ανάγκη να εναποθέσεις ένα λουλούδι στον αγαπημένο/η.
Δεν θα μου το στερήσει αυτό ούτε πολιτεία , ούτε κοινωνία.
Φυσικά στην Αθήνα είναι λίγο δύσκολο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 00:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί υπάρχει η ανθρώπινη ανάγκη να εναποθέσεις ένα λουλούδι στον αγαπημένο/η.
Δεν θα μου το στερήσει αυτό ούτε πολιτεία , ούτε κοινωνία.

Φυσικά και δεν θα το στερήσει!
Στερεί όμως την ελευθερία επιλογής κάποιου που θέλει μετά τον θάνατο του να καεί παρά να θαφτεί.
Αν ο καθένας θέλει να θαφτεί, ας θαφτεί.
Αν ο άλλος όμως επιθυμεί την καύση, είναι δικαίωμα του να το κάνει.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy