ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Μια ερωτηση για την αναζητηση του θειου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 20:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
) Πως μπορει το οικοδομημα-πολυ περισσοτερο ενα μερος του-
να καταλαβει τις κινησεις, την δραση του Οικοδομου-Δημιουργου,
η τις γραμμες του Αρχιτεκτονα η ακομα την προθεση του
Εντολεα τους??

Συμφωνω φιλε μου ιπποτη
Ρεαλιστικα γινεται τιποτα ..Για την ακριβια δεν εχουμε ελπιδα
Δεν προκειτε να δουμε το θειο παρα μονο κατα τον θανατο μας και αν...
Αλλα η προσεγγιση σου ειναι μοιρολατρικη.....
και "τυποποιημενη"
Αποτελει συμπερασμα αλλων..."παλιοτερων"
και ως συμπερασμα εξ ορισμου αποτελει θανατο του μυαλου..
Παγιδα...
Ας το ψαξουμε λιγο ακομα γιατι ειμαι σιγουρος οτι ..."ο καθενας θα λαβει τα προς αυτον οφειλωμενα"
που πρακτικα σημαινει οτι ζητησει...
Ας το ζητησουμε λοιπον...

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 01:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε drumx13
θα ηθελα να μοιραστουμε μερικες εικονες.
Περυσι το καλοκαιρι ημουνα στην Λακωνια.

Απο τον Ν του Ποσειδωνα -μετα Αγ Νικολαου-,πισω απο
το Πορτο Καγιο,ξεκιναει ενα μονοπατι προς το νοτιοτερο
ακρο της ηπειρωτικης ευρωπης,Εκει που ενωνονται ο Λακωνικος
με τον Μεσσηνιακο κολπο. ΤΑΙΝΑΡΟ
Παντου βραχια και πετρες ασπρισμενες απο την αλμυρα και τον αερα.
Τον δρομο τον βρισκεις ακολουθωντας τα βηματα των προηγουμενων. Εχουν απλα κοκκινησει οι πετρες απο το κοκκινοχωμα της περιοχης. Πατας πανω στα βηματα των αλλων. Αυτο δεν μειωσε την κουραση μου, η την ικανοποιηση που ελαβα οταν εφτασα εκει.

Κοντα στο Γυθειο υπαρχει το καστο του Πασ' αββαντ (πασσαβα)
Προσπαθησα δυο τρεις φορες να φτασω εκει. Δεν υπαρχει δρομος.
Σιγουρα πριν απο μενα καποιοι αλλοι προσπαθησαν και μερικοι ισως να εφτασαν .Ομως η οδος, η προσωπικη αλλα και των επομενων η προηγουμενων, χαθηκε.
θυμασαι τον μυθο του σπηλαιου στον Πλατωνα ?
Δεν χρειαζεται να ανακαλυπτουμε καθε μερα τον τροχο.
Η προσπαθεια,η διδασκαλια και η δραση των Μεγαλων Μυστων, μας βοηθαει παντα. Παντα ο ανθρωπος ρωτουσε "τι ποιησω ινα τον θεο οψωμαι?"
'Εγω ειμι η οδος..' απαντουσαν.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 02:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το χαμόγελο είναι γιατί αυτό που έγραψες μίλησε μέσα μου. Πολύ όμορφος τρόπος για να θυμίσεις στο φίλο Δρ.Χ να μη κολλάει στο αν πρέπει να προσέχουμε τι έχουν πει άλλοι, αλλά να ασχολούμαστε με πράγματα ουσίας -κάτι που συνήθως εκλείπει...
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 09:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλοι
Πολυ ωραιο μερος ιπποτη μου... εχω παει (κυριολεκτικα) και εχω γυρισει ολη την μεσηνιακη και λακωνικη μανη...(Ασχετο)
Σε ενα περιβαλλον που φαινεται εχθρικο εκ πρωτης οξεως.... Αν πας σαν τουριστας τοτε πρεπει να ακολουθησεις το μοτο...
"Σαν πας στη Ρωμη κανε οτι κανουν οι Ρωμαιοι.."
και συμφωνω οτι στην αρχη και για τουριστες ο κανονας αυτος ειναι σοφος ειδικα για την μανη.
Αν ομως πας για να μεινεις(και ειδικα στο παρελθον) ο τροπος τοτε ειναι μια πορεια ανεληξης απο ακολουθος καποιου καπετανιου , παλικαρι και κυριος του εαυτου σου, και καπετανιος οπου οριζεις του αλλους.
Παντα ομως πρεπει να ακολουθεις τους κανονες και αν το κανεις αυτο κανεις Μανιατης δεν Θα σου πει οτι κανεις λαθος....
οτι και αν πεις οτι και να κανεις
μονος σου θα καταλαβεις αν εκανες λαθος και αυτο θα φανει οταν ψαξεις της συμαχιες σου (βασικο στην μανη) και δεις οτι εισαι μονος.
Βεβαια υπαρχει και η λογικη του Αλεξανδρου
"οτι δεν λυνεται κοβεται" αλλα πρεπει να εισαι μεγας για να το πεις και να το πραξεις αυτο.
Οσο για τα μονοπατια ειναι σαφες οτι τα ανοιξαν αλλοι και ειναι σαφες οτι οδηγουν καπου...εχουν μια χρησημοτητα
κανενα ομως απο τα φανερα δεν οδηγει στο καστρο.
Το δρομο για το καστρο θα τον βρει ο καθενας μονος του γι αυτο και οι μανιατες δεν θα σου δειξουν τον δρομο ουτε και κατευθηνση (αλλωστε μπορει να εισαι "τουρκος"). Μπορει αν τους ρωτησεις να φυγουν χωρις να απαντησουν κατι που πολλες φορες εκλαμβανεται ως αγενεια
Αλλα θα ειναι σιγουροι οτι ξερεις οτι υπαρχει καστρο πριν σε αφησουν να το ψαξεις το θεμα ειναι ποσο κοντα ή "μακρυα" θελεις να ειναι το καστρο....
"Σαν βγεις στον πηγαιμο....

Πορτο καγιο και λιμενι και Αι νικολας και καλογρια και στουπα...
αν υπαρχει παραδεισος τοτε αυτα τα μερη ειναι σιγουρα κοματια του

love for what is comming and forgivness for the past...

Edited by - drumx13 on 24/05/2003 09:29:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

299 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 12:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και χαιρετίζω την ενδιαφέρουσα αυτή προσπάθεια.

Φίλε Γρηγόρη, να μου επιτρέψεις μια μικρή κρίση, τα περισσότερα μηνύματά σου ως τώρα απευθύνονται προσωπικά στον Δρουμξ13 και δεν συμβάλουν ιδιαίτερα στον διάλογο.
Είναι φυσικό να μην συμπαθούμε όλοι, όλους!
Φυσικό και ωραίο, θα έλεγα.
Πολλές φορές όμως τα στοιχεία αυτά που μας ενοχλούν έντονα σε άλλους αποτελούν και δικά μας, καταπιεσμένα συνήθως, στοιχεία.
Κλείνω την ) και φυσικά αναγνωρίζω το ίδιο και σε εμένα.

Θεωρώ πάντως ώριμο το ερώτημα «αν ο Θεός σκλαβώνεται από την ανθρώπινη διανόηση». Συμφωνώ και με την θέση του Νίκου.
Να συμπληρώσω πάντως πως η εικόνα (ιδέα) που έχει ο άνθρωπος για το θείο αλλάζει, μεταβάλλεται, εξελίσσεται ίσως, με το πέρασμα των αιώνων.

Σε ένα παλαιότερο τόπικ είχα δώσει το παράδειγμα του μωρού παιδιού και της αντίληψή του για τον κόσμο.
Καθώς αναφέρθηκε και εδώ ως λειτουργία, να κάνω τον συσχετισμό;

Το μωρό στην αρχή δεν βλέπει και ο κόσμος του είναι η μυρωδιά, η αφή, η γεύση του στήθους και της αγκαλιάς της μητέρας του.
Αυτός είναι ο κόσμος του και δεν υπάρχει κόσμος πέρα από αυτόν.
Όλα τα αλλά είναι ακατανόητα, ενοχλητικά και τρομαχτικά!

Μετά το μωρό αρχίζει αν πιάνει και να γίνεται πιο ενεργητικό με τα γύρω του αντικείμενα. Η όρασή του είναι θολή και περιορισμένη. Δοκιμάζει όμως τον κόσμο του και ας είναι όλος-όλος μια κούνια!

Κατ’ αυτόν τον τρόπο και βήμα-βήμα η αντίληψή του διευρύνεται με σοκαριστικούς τρόπους, φτάνοντας στην εφηβεία να ανακαλύπτει έναν τεράστιο κόσμο (πλανήτης, γαλαξίας, κα) πκαι πως είναι υποχρεωμένος να συμμετέχει σε αυτόν!

Τι ευτυχισμένη που ήταν η περίοδος του θηλασμού!

Αντίστοιχη θεωρώ πως είναι και η πνευματική μας αντίληψη και ωρίμανση.
Αρχικά πιστεύαμε στην Μάνα Γη (αυτήν ξέραμε, αυτήν εμπιστευόμασταν!) Μετά ή και παράλληλα θεοποιούσαμε ότι μας φόβιζε και φαινόταν ισχυρό.
Την αρκούδα, τον λύκο, το φίδι, το ποτάμι, την φωτιά, τον κεραυνό κλπ.

Όταν άλλαξε ο πολιτισμός μας, άλλαξε και η αντίληψή μας.

Γίναμε αγρότες, τιθασέψαμε την μάνα γη και μας παρήγαγε καρπούς.
Σταθεροποιήσαμε την παρουσία μας σε έδαφος γύρω από τις πόλεις και εξημερώσαμε αγρίμια. Ο φόβος και ο τρόμος μειώθηκε για όσα ελέγχαμε πια.
Έπαψαν τα αγρίμια και οι φυσικές δυνάμεις να είναι θεοί.
Δεν είναι θεός η φωτιά, ή ο κεραυνός, αλλά εκδήλωση ενός θεού που την ελέγχει.
Ριζική αλλαγή στην αντίληψη για το θείο!

Με την εξέλιξη λοιπόν της ανθρώπινης συνείδησης άλλαζε και η εικόνα που είχαμε για τον Θεό.

Έτσι (να μην πολυλογώ) σταδιακά φτάσαμε στην Ιδέα του ενός Θεού και τώρα την ψηλαφούμε στον νου και την συνείδησή μας.

Το ερώτημα πια στην εποχή μας είναι ποιος είναι ο Άνθρωπος και ποια η σχέση του με τον Θεό!

Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα

Πάντως ας αναρωτηθούμε, όταν ένας άνθρωπος προσεύχεται (σε όποιο) στο Θείο και ζητάει κάτι, πχ θεραπεία, γιατί το κάνει;

Γιατί είναι (ας πούμε) «υποχρεωμένο» το Θείο να υπερβεί τους νόμους που ήδη υφίσταται στο περιβάλλον του προσευχόμενου;

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 19:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλεσπερα
ο φιλος ΦΩΤΙΟΣ με καλυψε πληρως.
Θα ηθελα ομως να επεκταθω στο φιλοσοφικο μερος της ερωτησης...
εγραψα παραπανω...
quote:

Θα μπορουσε καποιος να συγκρινει την πορεια του θειου στην ιστορια με την πορεια της ψχς το ενα δεν μπορει να υπαρξει χωρις το αλλο γιατι απλα δεν εχει λογο υπαρξης...

ο ΦΩΤΙΟΣ το πηγε παραπερα και το εκανε...

Θα μπορουσε καποιος να συγκρινει την πορεια του θειου στην ιστορια με την πορεια του ανθρωπου και της ανθρωπινης διανοησης.

Αν υποθεσουμε οτι ο θεος εξελιχτηκε παραληλα με την ανθρωπινη διανοηση και μεσω των ερωτοαπαντησεων που αυτη θετει και απαντα ..τοτε ευκολα θα μπορουσαμε να φτασουμε στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχει θειο και ολα ειναι δημηουργημα της ανθρωπινης φαντασιας.

Μεσω ομως των ερωτησεων ο ανθρωπος εξεφρασε αναγκες φοβους και σκοπους και γενικοτερα επιζητουσε την καλυτερευση της ζωης του.

Πραγματικες ερωτησεις για πραγματικες καταστασεις και μια προσπαθεια να ελεγξει αυτες της καταστασεις μεσω του ελεγχου του θειου, δηλαδη μεσω του καλοπιασματος του και της προσευχης

Μια κατασταση που ξεφυγε λιγο αλλα ειναι αλλο θεμα.

Οι ερωτησεις πρυποθετουν πληροφοριες, αποριες, πληροφοριες,σκεψη και απαντησεις.Με αυτη τη σειρα

Ενδεχομενος η ερωτηση να υπαρχει εκει απο παντα και μας περιμενει να παμε να την συνατησουμε
Αν υποθεσουμε οτι η πληροφοριες υπαρχουν εκει απο παντα αλλα εμεις δεν μπορουμε να της πιασουμε και να τις επεξεργαστουμε επειδη χρειαζομαστε απο πριν πληροφοριες και...
Παιρνοντας τις πληροφοριες που χρειαζομαστεμας δημηουργουνται η αποριες που ειναι απαραιτητες για να συλαβουμε με την σκεψη την επομενη ερωτηση.

Τοτε η ερωτηση ειναι εκει απο παντα και εμεις πρεπει να την φτασουμε.

Εκτος αν η ερωτηση ειναι η ΑΙΤΙΑ που υπηρξε αυτη η εκρηξη ζωης στον πλανητη.

Οι αποριες ειναι σκεψη.
Η πληροφοριες ειναι ερεθισματα του εγκεφαλου και των αισθησεων που ειναι εκει απο παντα και η απαντησεις ειναι παλι σκεψη.

Ακουγετε και φαινετε μοιραιο αλλα η παρουσια του Θεου στην ζωη μας αναιρει το μοιραιο. Τουλαχιστον ετσι μας λεει το ιδιο το θειο.

Η παρουσια της ερωτησης απο παντα ομως μονο ως μοιραιο γεγονος μπορει να σταθει.

Ισως η ερωτηση ειναι το ιδιο το θειο ως αιτια της δημηουργιας

Ισως η πρωτη ερωτηση και η απαντηση της να απωτελεσε την αιτια της δημηουργιας.

3 ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΓΕΝΗΘΗΤΩ ΦΩΣ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕ ΦΩΣ
4 ΚΑΙ ΕΙΔΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΦΩΣ ΟΤΙ ΗΤΟ ΚΑΛΟΝ ΚΑΙ ΔΙΕΧΩΡΙΣΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΦΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ

Σαν πειραμα φενετε... σαν να ρωτουσε ο θεος και δοκιμαζε τον εαυτο του και της ιδεες του.

Καθως ειπε ο καρτεσιος η αμφιβολια οδηγει στην σκεψη. Ο θεος σκεφτονταν την ωρα που δημιουργουσε.

Αν σταματησουμε να ρωταμε ,να μιλαμε, και να σκεφτομαστε το θειο τοτε αυτο θα παψει να υπαρχει?

Θα υπαρξει λιγο ακομα μεχρι να ξεχαστει τελειως και μετα θα παψει να υπαρχει?

Αντε και εγινε κατι τετοιο....
Ειναι ο ανθρωπος δυνατος για να σταθει στα ποδια του ετσι ωστε να μην ξαναγυρισει στο να προσκυνα την γη που σειεται και το ηφαιστιο που βρυχατε μετα απο καποια χρονια. Εχει ο ανθρωπος ξεπερασει τον φοβο του θανατου...
Μπορει να τον ξεπερασει Τελικα?(ασχετο)

Μηπως θα ξαναγυριζε ο ανθρωπος στην αγνοια?

Καθως ειπαμε οτι ο ανθρωπος εξελιχτηκε παραληλα με τον θεο.

Το ενδεχομενο φανταζει πολυ πιθανο.

Αρα θα φταναμε και παλι στα ιδια ερωτηματα με τα χρονια... ισως ... Αφου αυτα προυπαρχουν
Αν απαντουσαμε ομως...
στην ερωτηση το για το θειο.
(παραφραζοντας τον καρτεσιο και βοηθουμενοι απο αυτον)

"Τον σκεφτομε αρα υπαρχει."
Ετσι οπως σκεφτικε καποιος παλιοτερα το ατομο και τελικα αποδηχτηκε οτι υπαρχει.

Τον σκεφτομαι, αρνουμε να τον ξεχασω ή τον σκεφτομαι γιατι αν σκεφτομαι υπαρχω.

Ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπινης διανοησης?
Τον σκεφτομαι αρα υπαρχει.

Απαλαγμενοι ετσι απο την αναγκη να χρησιμοποιησουμε την ανθωπινη διανοηση και να τον περιορισουμε...
Χρησιμοποιωντας την ανθρωπινη διανοηση για να απαντησουμε σε αυτον που θετει το ερωτημα.
Αφηνοντας την απαραιτητη γενικοτητα στον αερα γιατι ετσι αρμοζει στο θειο.
Δινοντας χωρο στον επομενο και πλησιαζοντας πολυ στην επομενη ερωτηση.

Νομιζω οτι ως απαντηση ειναι καλη και συμφερουσα
αλλα ειναι μια και μονο απαντηση

τα λεμε

love for what is comming and forgivness for the past...

Edited by - drumx13 on 27/05/2003 19:38:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 17:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικες διευκρινησεις...
quote:
Ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπινης διανοησης?
Τον σκεφτομαι αρα υπαρχει.

-Τον σκεφτομαι αρα υπαρχει σημαινει οτι μεσω αυτης της σκεψεις δρα επανω μου στον εκεφαλο μου τουλαχιστον και εφοσον κατι παραγει δραση δεν μπορει παρα να υπαρχει. Οποτε και μεσω της ανθρωπινης διανοησης αποκτα υποσυαση.

-

quote:
Τοτε η ερωτηση ειναι εκει απο παντα και εμεις πρεπει να την φτασουμε.

Εκτος αν η ερωτηση ειναι η ΑΙΤΙΑ που υπηρξε αυτη η εκρηξη ζωης στον πλανητη.

Οι αποριες ειναι σκεψη.
Η πληροφοριες ειναι ερεθισματα του εγκεφαλου και των αισθησεων που ειναι εκει απο παντα και η απαντησεις ειναι παλι σκεψη.

Ακουγετε και φαινετε μοιραιο αλλα η παρουσια του Θεου στην ζωη μας αναιρει το μοιραιο. Τουλαχιστον ετσι μας λεει το ιδιο το θειο.

Η παρουσια της ερωτησης απο παντα ομως μονο ως μοιραιο γεγονος μπορει να σταθει.

Ισως η ερωτηση ειναι το ιδιο το θειο ως αιτια της δημηουργιας

Ισως η πρωτη ερωτηση και η απαντηση της να απωτελεσε την αιτια της δημηουργιας.

παντα θα πρεπει να υπαρχει επομενη ερωτηση καθως η πληροφοριες μεταβαλονυαι συνεχως και παντα θα υπαρχει επομενη ερωτηση ακομα και αν εχουν απαντησθει ολες.

Ισως και πριν την δημιουργια να υπαρχει μια ερωτηση.

Αν η ερωτηση ειναι μπροστα και εμεις προσπαθουμε να την φτασουμε -με τις πληροφοριες που μαζευουμε μεσω των αισθησεων και του μυαλου μας-
Μεχρι του σημειου να την συναντησουμε ως απορια και να την θεσουμε κανοντας κτημα μας και την απαντηση υπαρχει ενα ταξιδι στον χρονο.

Το ερωτημα ειναι αυτο το ταξιδι ειναι προς τα μπρος ή προς τα πισω καθως η ερωτησεις που συναντουμε στην φιλοσοφια αφορουν καταστασεις που ισχιουν απο παντα και εμεις προσπαθουμε να την εξηγησουμε αρα μιλαμε για ενα σκαψιμο .. μια ανασκαφη του παρελθοντος χρησιμοποιοντας...
... ερωτησεις που φανταζουν να ερχονται στην ζωη μας καθως πορευομαστε προς το μελλον .

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Syldor
Νέο Μέλος

11 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 19:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Syldor  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Syldor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και εγώ καθυστερημένος αλλά μιας και πρόσφατα άρχισα να διαβάζω τα γραφόμενα, μου δημιουργούνται και απορίες και απόψεις που θέλω να μοιραστώ έστω αν και το τοπικ είναι παλιό.

Επειδή το εν οίδα ουδέν οίδα είναι κάτι που διέπει την φιλοσοφία μου γενικότερα και από νωρίς μου έκανε μεγάλη εντύπωση και το χρησιμοποιώ σαν οδηγό μου, μου δημιουργήθηκε μια απορία που θα ήθελα αν μπορείτε να μου λύσετε γιατί αυτό που εκλαμβάνω εγώ από αυτό φαίνεται ότι είναι διαφορετικό από αυτό που καταλαβαίνεται εσείς. Προσωπικά αυτό που καταλαβαίνω και αυτό που χρησιμοποιώ είναι το εξής: Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν ξέρω τίποτα λέει το ρητό.

Δηλαδή μεταφράζω εγώ (και δεν λέω ότι είναι σωστό απλά ζητάω την οπτική γωνία των υπολοίπων παιδιών) τίποτα δεν είναι σίγουρο. Δεν υπάρχει δεδομένο και ο μόνος τρόπος για να βλέπεις τα πράγματα είναι με ανοιχτό μυαλό παίρνοντας αυτά που λένε οι άλλοι ως πιθανά ακόμα και αν είναι εκ διαμέτρου αντίθετα με αυτά που πιστεύω την συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Φιλτράροντας τα μέσω από τα βιώματα , τις γνώσεις μου και την λογική μου αποφασίζω αν όντως είναι η πιο πιθανή εξήγηση ή αν αυτή που έχω μέχρι τώρα παραμένει η πιο πιθανή(και λέω πιο πιθανή γιατί ποτέ δεν παίρνω ως δεδομένο ότι είναι σωστή).

Έτσι το έχω κατανοήσει προσωπικά και γι'αυτό με έκπληξη το είδα να χρησιμοποιείτε σαν επιχείρημα τερματισμού του διαλόγου και απόρριψης μιας διαφορετικής άποψης (του drum από του Γρηγόρη και του Νικολάκη). Οπότε αν μπορείτε να με διαφωτίσετε θα το εκτιμούσα βαθύτατα.

Όσο για τους δύο δρόμους του drum αν ένας είναι η γέννηση και τελειώνει με την έξοδο από την μήτρα και την αποκοπή από τον ομφάλιο λώρο που μας έτρεφε τότε ο δεύτερος δεν είναι η έξοδος (θάνατος) και η αποκοπή από τον ομφάλιο λώρο (σώμα) το οποίο μας έτρεφε (την νόηση εξού και το ασημένιο κορδονάκι που μας συνδέει με το υλικό μας σώμα αν εννοείς την αστρική προβολή φίλε ή γενικά την αποκοπή του πνεύματος με το σώμα) μέχρι τώρα με εμπειρίες και εξελισσόμασταν μέχρι να είμαστε έτοιμοι με το θάνατο να περάσουμε στο επόμενο επίπεδο?

Με συγχωρείτε αν γίνομαι ασαφής ή ακαταλαβίστικος αλλά με λύπη μου θα παραδεχτώ ότι 10 χρόνια στο διαδίκτυο η χρήση της ελληνικής μου δεν είναι αυτή που θα έπρεπε ή θα ήθελα να είναι..

εν οίδα οτι ουδέν οίδα

Edited by - Syldor on 13/06/2003 19:42:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hui-Neg
Νέο Μέλος

22 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 01:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hui-Neg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Syldor, Δεν υπάρχει σοφότερο απο το "εν οίδα, ουδέν οίδα"
Οι άνθρωποι απ' αρχής αναζητούσαν τρόπους να κατανοήσουν το "Θείο"
Πάντοτε έθεταν ερωτήσεις με αυτό το σκεπτικό, απαντήσεις όμως ποτέ δεν έπαιρναν...
Η αναζήτηση του "Θείου" αρχίζει και τελειώνει στους εαυτούς μας.
Κάποιοι ελάχιστοι και φωτεινοί, παύουν να βλέπουν με το κερί και γίνονται το Φως του κόσμου αλλά ακόμη και τότε, αυτοί που τους βλέπουν, δεν βλέπουν παρά μόνο κεριά.
Δε ξέρω αν σε μπέρδεψα περισσότερο ή σε βοήθησα. Εύχομαι να σε μπέρδεψα περισσότερο γιατί έτσι ή θα ξεκινήσεις προσπάθεια για αληθινή αναζήτηση ή θα αλλάξεις ρού

living every day is like drinking a bottle of God's Whiskey

Edited by - Hui-Neg on 14/06/2003 01:49:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 08:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα
καλως ηρθατε φιλοι Syldor και Hui-Neg

"Το ενα οιδα οτι ουδεν οιδα"
φιλε Syldor κατα την αποψη μου ειναι μια κατασταση που αυτος που το λεει αντιλαμβανεται κατι καινουργιο που του ειναι ανεξηγητο...

Συμφωνα με της πληροφοριες που εχει καποιος θετει και τις ερωτησεις του και πορευεται τους δρομους της αναζητησης.

Οι δρομοι αυτη οσο ανεβαινουμε προς τα πανω εξαντλουνται.. κατα μια ενοια... και φτανουν στην αναζητηση του θειου ως απαντηση αραγε ??? στα ερωτηματα σου /μας...

Σαν να ψαχνεις να βρεις μια πηγη να ξαποστασεις και ενα λογο για να παρατησεις το ταξιδι... καθως ανεβαινεις προ μια κορφη ενος πανηψηλου βουνου.
Αν βρεις το θειο στην πορεια σταματας και ολες σου οι απαντησεις επιρεαζονται απο αυτη σου την ανακαλυψη.
Αν δεν το βρεις τοτε συνεχιζεις την αναβαση.
Σε αυτη την πορεια υπαρχουν στιγμες που θα λαβεις πληροφοριες που θα σε επιρεασουν.
Πληροφοριες εξω απο καθε τι που ξερεις και καθε τι που θεωρεις οτι ξερεις
Τοτε θα νιωσεις πολυ αδυναμος και μικρος για να τα καταλαβεις ολα και το εν οιδα οτι ουδεν ειδα θα σου ταιριαζει απολυτα.

Ειναι μια κατασταση, στιγμιαια, λοιπον που εκφραζει τον καθε μαθητη που θελει να μαθει... και ειναι η ιδεατη κατασταση και ζητουμενο στην Φιλοσοφια διοτι ετσι ο φιλοσοφος αντιλαμβανεσαι την μηδαμηνοτηα του και συνεχιζει την αναζητηση με καινουργια ορεξη.

Παντα, για να εξηγουμαι, εκφραζω υποκειμενικες αποψεις καθως το αντικειμενικο ειναι απιαστο και ζητουμενο.

Φιλε Hui-Neg

quote:
Η αναζήτηση του "Θείου" αρχίζει και τελειώνει στους εαυτούς μας.
Κάποιοι ελάχιστοι και φωτεινοί, παύουν να βλέπουν με το κερί και γίνονται το Φως του κόσμου αλλά ακόμη και τότε, αυτοί που τους βλέπουν, δεν βλέπουν παρά μόνο κεριά.

σωστος...ο νεος
καλωσηρθες φιλε

Syldor
Νέο Μέλος

11 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 20:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Syldor  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Syldor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι με παρεξηγήσατε. Προσωπική μου γνώμη είναι καταρχάς ότι δεν υπάρχει ένας δρόμος/τρόπος προς τον εσωτερικό εαυτό μας/θεό/ότι άλλο θέλετε να ονομάσετε αυτό που νιώθουμε ότι υπάρχει και μας διαφεύγει και νιώθουμε την ανάγκη να το κυνηγήσουμε/κατανοήσουμε. Ο καθένας πιστεύω έχει το δικό του δρόμο. Μπορεί για κάποιον να είναι η λογική, για άλλον η καρδιά. Για μένα είναι η αρμονία μεταξύ σώματος,νού και καρδιάς. Ο καθένας παίρνει ιδέες από μια συζήτηση από ένα βιβλίο και φτιάχνει το δικό του μονοπάτι.

Η απορία μου ήτανε μήπως αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά το εν οίδα ουδέν οίδα γιατί ενώ εγώ το αντιλαμβάνομαι ως μέσο αντίληψης των πραγμάτων ενώ εδώ χρησιμοποιήθηκε δογματικά στην προκείμένη περίπτωση.

εν οίδα οτι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 15:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεμα ειναι αν ειναι ο θεος σκλαβος της ανθρωπινης διανοησης

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 02:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι,
πρωτα, η υπαρξη του θειου, ειναι δεδομενη, τουλαχιστον
για τους παροντες στις σελιδες του esoterica.
Πως προσεγγιζουμε το Θειο?
Πρωτη οδος ειναι η Πιστη. Στο διαβα των αιωνων η εξουσια εκμεταλευτηκε την οδο αυτη για να ενισχυση την δυναμη της
και τον εγωισμο της.
Ολοκληρος ο Μεσαιωνας στηριχθηκε πανω στον τυπο "τα παντα εν σοφια εποιησε" Αρα Εκεινος γνωριζε το γιατι,-ποιοι ειμαστε εμεις που θα το αναζητησουμε?- και επομενως ηταν δικαιο και σστο, που εκανε τον ενα Φεουδαρχη και τον αλλο πλειβιο. Επομενως οτι εκανε η εξουσια ηταν σωστο. Ακομα δε εφερε τον Θεο στα μετρα του ανθρωπου.
Αυτο οδηγησε , σχεδον καθε σκεπτομενο ανθρωπο, να ποδοπατηση καθε συμβολο ακολαστης και ανευθυνης τυραννιας, καθε εμβλημα φιλοδοξιας, που υποδουλωνει τον ανθρωπο με τον φοβο και τον σκοτωνει με δεισιδαιμονιες, που προστατευονται απο την αμαθεια και τις προληψεις.
Δυστυχως αυτο ,ως εκρεμμες, εφτασε στον αλλο ακρο. Επρεπε εξ αλλου να εργαστουν σε τελειως διαφορετικο εργαστηρι και με διαφορετικα υλικα. Παρατηρηση της Φυσης και γνωση των φαινομενων.
Αναπτυξη επιστημων. Εκει μεσα αναζητησαν τις αιτιες της δημιουργιας αλλα και την Θεια Πηγη της Γεννησης.
Η αναπτυξη της επιστημης κανενα αποτελεσμα δεν θα επιτυγχανε,
αν ξεχνιωταν ο σκοπος, η βαση απο οπου ξεκινησαν.
Εναντια στον Εγωισμο και υπηρεσια στον ανθρωπο.
Ετσι οδηγηθηκαμε στην αλλη οδο, προσεγγισης του θειου
Αγαπη προς τον Πλησιον.
Ο συ μισεις ετερω μη ποιησης.
Πραττε στους αλλους παν οτι καλο επιθυμεις και αυτοι να κανους εις σε

Ετσι οι δυο δρομοι, Η Αγαπη προς το θειον και η αγαπη προς τον πλησιον ελευθερωθηκαν και παραμενουν ανοικτοι αλλα και ενωμενοι στους γνωριζοντας.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 11:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ετσι οι δυο δρομοι, Η Αγαπη προς το θειον και η αγαπη προς τον πλησιον ελευθερωθηκαν και παραμενουν ανοικτοι αλλα και ενωμενοι στους γνωριζοντας.

να σαι καλα φλε μου ιποτη ...
και να εισαι παρον στην αναζητηση του θειου...
Ελπιζω να αργησουμε να φτασουμε στον στοχο καθοτι το ταξιδι ειναι ταξιδι αυτογνωσιας
και σιγουρα θα μας κανει καλυτερους και στην πορεια αυτη ισως να βρουμε και συντροφους.

Hui-Neg
Νέο Μέλος

22 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 21:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hui-Neg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με όλο το σεβασμό, το ταξίδι αυτό είναι μοναχικό.

living every day is like drinking a bottle of God's WhiskeyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 21:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποσο δικιο εχεις φιλε και ποσο αδικο συγχρονως...
Ειμαστε κιολας μαζι σε τουτο το ταξιδι εισαι κοντα μας και νιωθεις την μοναξια μας αυτο μας κανει συν- κατι ...
μας κανει συντροφους και συνεργατες...

Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 11:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ Hui-Neg , drumx13 , Knight MIXAIL...
ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΔΙΑΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΞΕΠΕΤΑΓΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ.

ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΓΙΝΑΝ ΔΡΟΜΟΣ
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΘΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ.

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ...
ΙΣΩΣ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ...
ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΤΡΑΒΑ ΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ ΤΟΥ....
ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΙ ΔΡΟΜΟΙ (ΜΟΝΑΧΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟΤΗΤΑ)
ΕΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΣΥΝTΡΟΦΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΧΙΚΟΤΗΤΑΣ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 00:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι,
καθως σεριανιζα στις σελιδες του forum, διπλα
επαιζε ενα παλιο τραγουδι LENNON, "Imagine"
Θυμαστε ??
"...and no religion too.."
Οχι αθεος!
Πριν χρονια σε περιοδικο μονης του καθολικου δογματος, ειχα δει μια φωτογραφια απο το παγκοσμιο συμβουλιο θρησκειων.
Οχι των χριστιανικων δογματων. Ηταν μαζι ολοι οι ηγετες
ολων των θρησκειων .
Ποσο μακρυα φανταζει ο θρησκευτικος φανατισμος!
Νομιζω πως σπανια κυκλοφορουν τετοιες φωτογραφιες και σπανια ακουμε ειδησεις για το συμβουλιο αυτο.

Μπορουμε να φτασουμε στο σημειο εκεινο οπου, να μπορουμε,
να μπαινουμε σε οποιοδηποτε ιερο, με το μεγιστο σεβας?
Αν θελουμε, να καιμε θυμιαμα προς την θεοτητα,υπο οποιαδηποτε
μορφη και αν λατρευεται αυτη??
Μαζι με τον Βουδιστη, τον Εβραιο,τον Μουσουλμανο και τον Παγανιστη??

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 09:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Knight MIXAIL ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΙΕΡΑΤΕΙΑ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤOI ΦΑΝΑΤΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΗΛΘΕ ΕΝΑ ΣΥΜΒΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΟΔΟ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΣΕ ΤΖΑΜΙ.
ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ...

ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΕΡΧΟΜΟΥΝ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΚΡΟΥΠ ΑΠΟ ΤΗΝ Β.ΕΛΛΑΔΑ.
ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΕΒΛΕΠΕ ΜΕΣΑ ΤΟ ΝΑΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΤΗΣ.

ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΑΣ.
ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ , Ο ΘΕΟΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΝΑΟ ΣΕ ΝΑΟ ???????
ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ..

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Knight MIXAIL ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 12:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα φιλοι
Ιπποτα και avatar
Θα ηταν ιδανικο και ονειρικο να συμβει κατι κατι τετοιο και ειμαι σιγουρος οτι θα συμβει γιατι απλουστατα μας συμφερει ολους να συμβει κατι τετοιο.
Θα το παω ακομα παραπερα...
Θα ευχομουν οι ανθρωποι να συγχωρεσουν και την βια που υπηρξε -αν υπηρξε- καποτε μεταξυ τους και σημερα αποκαλειτε Ιστορια και χωρις αυτες της δυο τοσο ανουσιες διαφορες θρυσκεια -ιστορια να πορευουμε εν ειρηνη προς ενα καλυτερο κοινο αυριο και την "προ παντων Ενωση"

Και ευχομαι να γινει γρηγορα κατι τεοιο και θα βοηθησω οσο μπορω για να γινει κατι τετοιο
Ειρηνη σε εσας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 00:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητε AVATAR, υπεροχη η εικονα σου
Φετος τον Ιουλιο στα πλαισια της Πολιτιστικης
Ολυμπιαδας, παρουσιαζεται στο Ηρωδιο, αλλα και
στην Ολυμπια, ως αποκορυφωμα,η παρασταση με τις
"ιερες μουσικες" του κοσμου.
Σαν να λεμε, ονειρευτηκαν οι οργανωτες, το
"κυριε ελεησον" σε ολες τις γλωσσες.
Νομιζω πως σιγα - σιγα το ονειρο κτιζεται

Τι λετε και εσεις ??
LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 13:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ Knight MIXAIL , drumx13 ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΘΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΟΤΙ...
ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ ....

ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΛΕΜΑ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΘΑΡΑ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ... Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΤΟΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟ ΤΟΝ ΒΟΥΔΙΣΤΗ ΤΟΝ ΙΟΥΔΑΙΟ ΤΟΝ ΠΑΓΑΝΙΣΤΗ ΤΟΝ ΒΡΑΧΜΑΝΟ ΚΑΙ ΤΟΣΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 15:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ Knight MIXAIL , drumx13 ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΘΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΟΤΙ...
ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ ....ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΛΕΜΑ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΘΑΡΑ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ... Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΤΟΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟ ΤΟΝ ΒΟΥΔΙΣΤΗ ΤΟΝ ΙΟΥΔΑΙΟ ΤΟΝ ΠΑΓΑΝΙΣΤΗ ΤΟΝ ΒΡΑΧΜΑΝΟ ΚΑΙ ΤΟΣΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ....

ο απλος λαος
γιατι πανω απο ολα ξερει.
Οτι ο θεος ειναι ενας με οποιο ονομα και οποια ιδιοτητα του δινει η ανθρωπινη διανοηση

Οτι τα ιερατεια ειναι παρασιτα αναμεσα στον θεο και στον ανθρωπο, χωριζουν αντι να ενωνουν τον ανθρωπο με το θειο.

Οτι καθε τοπος ειναι μερος λατρειας και καθε λατρεια κοματι ενος τοπου για τον ιδιο θεο τον ενα.

οτι καθε ανθρωπος αντιλαμβανεται διαφορετικα το θειο.

Οτι ολοι ειμαστε παιδια του ιδιου θεου.
και οτι ειμαστε αδερφια...

και οτι ο σεβασμος του αλλου ειναι σεβασμος προς το θειο.

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 16:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αναγνωριση ολων αυτων που αναφερονται στα τελευταια
μηνυματα μας,αγαπητοι φιλοι
μας οδηγει στην αναγνωριση του καθηκοντος
και της εργασιας μας.
Οχι μονο να αναγνωριζουμε σε καθε ανθρωπο το
απαραγραπτο και αναπαλλοτριωτο δικαιωμα να
λατρευει το Θειον, με οποιο τροπο κρινει αυτος
καταλληλοτερο, και συμφωνα με την διανοηση του.
Αλλα ακομα να βοηθαμε, με οσες δυναμεις διαθετουμε,
καθε εναν που καταδιωκεται για τις θρησκευτικες
του πεποιθησεις
Εργο δυσκολο διοτι δεν σημαινει οτι,αν στο ελαχιστο το
κατορθωσουμε εμεις, το κατορθωσαν και αλλοι.
Μονο ως παραδειγμα θα χρησιμευσουμε και πιθανοτατα
ως σακκος του μποξ
Ειναι ομως ο μονος τροπος

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 13:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΕΣΕΤΕ ΙΣΩΣ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΦΟΡΟΥΜΣ.

ΑΦΟΡΜΗ ΣΤΑΘΗΚΕ Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ Knight MIXAIL ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ

quote:
Οχι μονο να αναγνωριζουμε σε καθε ανθρωπο το
απαραγραπτο και αναπαλλοτριωτο δικαιωμα να
λατρευει το Θειον, με οποιο τροπο κρινει αυτος
καταλληλοτερο, και συμφωνα με την διανοηση του.

quote:
Μονο ως παραδειγμα θα χρησιμευσουμε και πιθανοτατα
ως σακκος του μποξ

ΟΙ ΑΝΩΤΕΡΩ ΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΜΕΛΙΟΣ ΛΙΘΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ.
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΑΝ ΤΟ ΘΕΙΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΩΝ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ ΔΙΩΧΘΗΚΑΝ.

Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΧΕΔΟΝ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 16:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε AVATAR,
Δεν διαφωνουμε. Ομως σε τιποτα δεν καταξιωνεται ενα μυητικο ταγμα,
πολυ δε περισσοτερο τα μελη του, αν δεν ασκουνται στην καθημεριοτητα και στην αμυητη κοινωνια, οσα κατακτουν οι μυστες, στα μυστικα
περιστιλια.
Φιλοσοφος απο το σπιτι και αγαθος στηλιτης ειναι ευκολο
Τα δυσκολα ζηταμε

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 20:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΑΝ ΤΟ ΘΕΙΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΩΝ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ ΔΙΩΧΘΗΚΑΝ.

Καποτε φτιαχτικαν οργανωσεις θεοσεβουμενων ανθρωπων με σκοπο να διαχειριστουν ενδεχομενες δωρεες και να τις προωθησουν προς τους φτωχους και τους κατατρεγμενους αδερφους τους και μη.

Ακομα και σημερα ιδρυονται οργανωσεις και κινηματα με καθαρα ιδεαλιστικους σκοπους και αποστολες και αναφερομαι σε θρυσκευτικες -κατα κυριο λογο- οργανωσεις ή οργανωσεις με γενικοτερη θρυσκευτικη χρεια.

Το θεμα ειναι οτι οταν ολα αυτα τα πρωτα προβληματα και ο πρωτος Ρομαντισμος και αλτρουισμος ξεφτυσει ...
ειτε γιατι η οργανωσεις αυτες γινοτναι κατεστημενο...
ειτε γιατι "....ειναι πολλα τα λεφτα Αρη"

τοτε η αποστολη τους ξεχνιεται ή γινεται να χορτασουν πρωτα αυτοι και οτι περισεψει να φανε και οι φτωχοι...

Γινεται τοτε η οργανωση αυτη ενα....
παρασιτο αναμεσα στον θεο και στον ανθρωπο

πολλα τα παραδειγματα...

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 05:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

+ το επιβεβαιωσε βεβαιως-βεβαιως...οτι βλεπει μοναχα κερια...
ομως δεν ειναι ετουτος ο λογος που ξυπνησα το θεμα!(θα μπορουσε βεβαια αν ακολουθουσα μια ιστορια χωρις τελος:/εχμ μαλλον αυτο ειναι το+ τελος:)

αλλα ειχα μαλλον σημαντικοτερο..λογο:

αφορμη ενα θεμα που εθεσε η συνταξιδιωτισσα Σιμοριλ...
στο φορουμ της ψυχης...
Θεός! Ποιός από όλους?

(... οι ιερες μουσικες του κοσμου που αναφερει σ'ενα σημειο ο αγαπημενος ιπποτης....
αναμνησεις μου ηρθαν περσινες ....
ημουν εκει καθημερινα+ τα ειδα ολα ...ακομη και τα πριν των συγκροτηματων .. ηταν ενα ταξιδι μεσα απο τις θεωρησεις τις τοσο διαφορετικες....των πολιτισμων...
αλλα 'εγω' μια..απο απεναντι...
και ολα για μενα το αυτο....Εν..

Θειο δωρο η ζωη..;

καπου ανεφερε ο αγαπημενος + σεβαστος μου κυριος με την καρδουλα....
"σαν βγεις στον πηγαιμο για την ιθακη..."

μακρυ, και το ταξιδι της ψυχης...
...και τουμπαλιν..απο τη γη..στη "σεληνη"...

Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 06/05/2004 05:16:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 02:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καποτε ενας αναζητητης συναντησε εναν αγιο ανθρωπο

"ισως θα μπορουσες να με βοηθησεις στην αναζητηση μου", του ειπε

"τι αναζητας?" τον ρωτησε ο αγιος

"τον Θεο" απαντησε ο αναζητητης - "εχω γυρισει ολο τον κοσμο, και ακομα δεν τον βρηκα πουθενα"

"συναντησες στο ταξιδι σου, βουνα?" τον ρωτησε ο αγιος ανθρωπος

"φυσικα" ειπε ο αλλος

"ποταμια? δεντρα? πουλια? ζωα? συννεφα?" ξαναρωτησε ο αγιος

"βεβαιως" απαντησε παραξενεμενος ο αναζητητης

"και τοτε πως και δεν τον ειδες τον Θεο?" απορησε ο αγιος ανθρωπος

ειμαστε μερος του θειου - ειμαστε φτιαγμενοι απο την θεϊκη ουσια, αρα δεν προκειται ποτε να κατορθωσουμε να το κατανοησουμε αμεσα

το θειον μπορει να γινει αντιληπτο απο τον ανθρωπο μονο μεσα απο τις εκφανσεις του

γι αυτο και οι αρχαιοι θεοποιησαν τις δυναμεις του συμπαντος, γιατι μονο μεσα απο αυτες μπορουσαν να πλησιασουν το θειον, που ειναι ουσιαστικα αφατον

ναστε καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2

Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1398926
Maintained by Digital Alchemy