ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ένα ανεξήγητο πραγματικό συμβάν (Προαίσθημα?)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 11:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλλον καλυτέρα θα ήταν να λέγαμε πως δυστυχώς τέτοιες δεισιδαιμονίες συνεχίζουν ακόμα να υπάρχουν που ορισμένες φορές σε κάνει να αναρωτιέσαι αν ζούμε ακόμα στον μεσαίωνα …

ηθελα να πω οτι δεν συμβαινουν... εκτος αν καποιοι τις πιστευουν τοσο πολυ, που παθιαζονται και μαλιστα οδηγουνται στο τελος απο μονοι τους να "πετυχαινουν" αυτο που φοβουνται


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasilis97
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2012, 11:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια καλημερα και καλη εβδομαδα ειμαι καινουργιος στο forum .Εγω παλιοτερα δεν τα πιστευα αυτα ομως ετηχε να δω πριν απο λιγες το βλεπω τον θανατο σου .γενικα το εργο μου αρεσε και ετσι ηδα και τα 5 .προσεξα οτι ολα εχουν σισχετισμο με την πτηση 180 δηλαδη ειτε γραφη καπου 180 ητε στο ραδιοφωνο ακουγετε κατι . σχετικο .και ετσι θημηθηκα ενα ονειρο που ειχαοταν ειμουν 6 χρονον ειχα δει ενα αμαξει να αναποδογηρηζετε τοτε ομως ειμουν μικρος και δεν εδωσα σιμασια 1 εβδομαδα αφοτου ειχα δει το ονειρο χτιπαει το τηλεφονο και μας ειπαν οτι ο παππους μου και η γιαγια μου τρακαραν ευτηχος οχι σοβαρα .4 μηνες μετα ξαναειδα το ιδιο ονειρο μονο που στο αμαξι ηταν μονο η γιαγια μου 2 εβδομαδες μετα η γιαγια μου ησηλθε στο ερικος ντιναν με καρκινο στο παγκρεας και επιτε απο 5 μερες πεθανε 10 χρονια μετα περσι δηλαδη παλη το ιδιο ονειρο αλλα τωρα με τον παππου μου μεσα την αλλη μερα ειχαμε να παμε για ποτισμα με τον πατερα μου στο χωριο λιγη ωρα αφοτου ξεκινισαμε να ποτιζουμε μας παιρνει τηλεφωνο ο θειος μου (ο αδερφος του παππου μου που ειχαι παει να τον δει οτι πεθανε )πηγαμε εκει και ο πατερας μου κατεβικε γρηγορα στο σπιτι ηταν ο παππους μου η καρδια του ειχαι ανοι3ι σαν τριανταφιλο φησηκα δεν φενοταν αλλα μας το ειπαν στη νεκροψια και 2 μηνες πριν παλη το ιδιο ονειρο και τοτε θημαμε οτι πηγενα 3 γημνασιου πεθανε η προγιαγια μου .φυσικα ολα αυτα δεν τα ηχα σκεφτει πριν δω το εργο.αλλα τορα που το σκεφτομαι ολα δενουν μεταξει τους. Αν και θεορω τον ευατο μου υπευθινο καθος αν το ειχα σκεφτη νοριτερα τορα ισος ισος ο παππους μου να ζουσε η και η γιαγια να ειχαι ησαχθει νοριτερα στο νοσοκομιο και τορα να ζουσε παδια περιμεω την γνωμη σας το φορουμ το βρικα ψαχνοντας εξηγησης γιαυτο το θεμα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2012, 13:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και σε σένα,

Κάποιοι άνθρωποι έχουν εξωαισθητηριακή αντίληψη, έχουν την δυνατότητα δηλαδή να αντιληφθούν ένα άλλο επίπεδο χρόνου ή χώρου και να αισθανθούν γεγονότα που θα συμβούν χρησιμοποιώντας μία αίσθηση που είναι έξω από τις πέντε γνωστές αισθήσεις μας (αφή, όραση, όσφρηση, γεύση και ακοή) για αυτό και πολλές φορές η αίσθηση αυτή αναφέρεται ως έκτη αίσθηση.

(μπορείς να βρεις πληροφορίες πάνω στο θέμα που σε απασχολεί πατώντας λέξεις όπως έκτη αίσθηση, διόραση, ενόραση, εξωαισθητηριακή αντίληψη κ.λ.π.)

Αυτό που ήθελα να σου αναφέρω εγώ, είναι ότι το γεγονός του ότι έχεις αυτή την δυνατότητα να πληροφορήσε μέσω του ονείρου σου για τα μελλούμενα δεν σημαίνει ότι έχεις και την δυνατότητα να επέμβεις ή να αλλάξεις κάτι. Για να στο εξηγήσω πολύ απλά η κεραία ενός φίλου σου ας πούμε έχει την δυνατότητα να λαμβάνει 5 κανάλια, η δική σου για κάποιο λόγο είναι πιο ευαίσθητη και λαμβάνει και ένα έκτο κανάλι, το ότι γνωρίζεις την ταινία που θα παίξει σε αυτό το έκτο κανάλι δεν σημαίνει ότι μπορείς να αλλάξεις και το πρόγραμμα και να παίξει όποια ταινία θέλεις εσύ.

Θα σου πω και κάτι πιο συγκεκριμένο για να σε ξελαφρώσω από τις ενοχές που αδίκως νοιώθεις, η ασθένεια που είχε η γιαγιά σου είναι ανίατη και από τις σοβαρότερες και πιο θανάσιμες μορφές καρκίνου που υπάρχουν. Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα επιβίωσης -αν- η ασθένεια διαγνωστεί σε πολύ αρχικό στάδιο πράγμα πολύ σπάνιο πρώτων, γιατί είναι σιωπηλή (δεν έχει δηλαδή συμπτώματα παρα μόνο όταν είναι ήδη πολύ αργά) , δεύτερον, γιατί είναι πολύ δύσκολο να διαγνωστεί σε αρχικό στάδιο ακόμα και αν έχεις την τύχη να βρεθείς εγκαίρως για εξετάσεις, τρίτον, γιατί κάνει πολύ γρήγορα μεταστάσεις και τέταρτον γιατί είναι ανθεκτική στις θεραπείες (χημειοθεραπείες κ.λ.π).

Εσύ το όνειρο το είδες περίπου τρείς εβδομάδες πριν πεθάνει η γιαγιά σου που σημαίνει ότι η νόσος ήταν ήδη πολύ προχωρημένη, ακόμα και αν έμπαινε στο νοσοκομείο την ακριβώς επομένη του ονείρου σου δεν υπήρχε καμία μα καμία απολύτως ελπίδα – πιστεψέ με, στην δικιά μου γιαγιά έγινε διάγνωση της ίδιας ασθένειας έξι μήνες πριν τον θανατό της και παρόλο το χρονικό περιθώριο δεν υπήρχε τίποτα και κανένας που να μπορούσε να την σώσει.

Εν ολίγοις μην θεωρείς τον εαυτό σου υπεύθυνο για κάτι και μην φορτώνεσαι με άδικες τύψεις, αυτά που είναι να συμβούν θα συμβούν όπως και να έχει και δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτό, απλώς εσύ μέσο των ονείρων σου, για όσο αυτά κρατήσουν, θα το γνωρίζεις λίγο νωρίτερα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2012, 22:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πιθανοτητα της διαισθησης ως μιας μορφης ενεργειας αγνωστηακομα σε μας κ η υλομορφη της μεσα απο εικονες υποσεινηδειτου δηλ ονειρα απορριπτεται;

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2012, 08:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιοι άνθρωποι έχουν εξωαισθητηριακή αντίληψη, έχουν την δυνατότητα δηλαδή να αντιληφθούν ένα άλλο επίπεδο χρόνου ή χώρου και να αισθανθούν γεγονότα που θα συμβούν χρησιμοποιώντας μία αίσθηση που είναι έξω από τις πέντε γνωστές αισθήσεις μας (αφή, όραση, όσφρηση, γεύση και ακοή) για αυτό και πολλές φορές η αίσθηση αυτή αναφέρεται ως έκτη αίσθηση.

(μπορείς να βρεις πληροφορίες πάνω στο θέμα που σε απασχολεί πατώντας λέξεις όπως έκτη αίσθηση, διόραση, ενόραση, εξωαισθητηριακή αντίληψη κ.λ.π.)

Αυτό που ήθελα να σου αναφέρω εγώ, είναι ότι το γεγονός του ότι έχεις αυτή την δυνατότητα να πληροφορήσε μέσω του ονείρου σου για τα μελλούμενα δεν σημαίνει ότι έχεις και την δυνατότητα να επέμβεις ή να αλλάξεις κάτι. Για να στο εξηγήσω πολύ απλά η κεραία ενός φίλου σου ας πούμε έχει την δυνατότητα να λαμβάνει 5 κανάλια, η δική σου για κάποιο λόγο είναι πιο ευαίσθητη και λαμβάνει και ένα έκτο κανάλι, το ότι γνωρίζεις την ταινία που θα παίξει σε αυτό το έκτο κανάλι δεν σημαίνει ότι μπορείς να αλλάξεις και το πρόγραμμα και να παίξει όποια ταινία θέλεις εσύ.


Ωραίο το παράδειγμα με την κεραία και το πρόγραμμα της τηλεόρασης.
Αυτή την ιδέα έχω κι εγώ στο μυαλό μου για την εξωαισθητηριακή αντίληψη -διαίσθηση.
Και προφανώς ο (παθητικός) δέκτης δεν έχει καποια παρεμβατική δυνατότητα. Απλώς 'ενημερώνεται' με έξτρα πληροφορία (και αυτή όχι στο σύνολο...μπορεί να εχει και 'παρασιτα' ή να μην πιανει πάντα καλό 'σήμα' η κεραία για το ...6ο κανάλι...)


quote:
Η πιθανοτητα της διαισθησης ως μιας μορφης ενεργειας αγνωστηακομα σε μας κ η υλομορφη της μεσα απο εικονες υποσεινηδειτου δηλ ονειρα απορριπτεται;

Σε άγνωστα πεδία, που δεν έχουν μελετηθεί και ερευνηθεί επαρκώς και εξονυχιστικά, τίποτε δεν αποκλείεται,
όλα είναι πιθανά...

Αλλά μέσα σε μια πρόταση βάζεις ένα σωρό έννοιες που δεν είμαι σίγουρος ότι τις αντιλαμβανόμαστε όλοι το ίδιο:

Τι είναι η "ενεργεια"? Πώς την ορίζεις, ας πούμε?
Τί είναι η "υλομορφή"?
Τι είναι η 'εικόνα υποσυνειδήτου' ?
Τι είναι και το υποσυνείδητο αυτό καθεαυτό?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2012, 14:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενεργεια:θεμελιωδης ποσοτητα που επιτρεπει σε ενα σωμα ή ενα χωρο να μεταβαλει ή να μεταβληθει
υλομορφη:μετουσιωση της ενεργειας σε κατι αντιληπτο απο τις πεντε αισθησεις μας
εικονα υποσυνειδητου:σκεψεις προβληματισμοι που εκρηγνοντε ωστε να ανεβουν επιπεδο συνειδητο
υποσυνεδητο:χαος

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2012, 14:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να απαντήσω στον Vasilis97 ότι έχει δίκιο η serenita, στην περίπτωση των παππούδων σου, δεν θα μπορούσες να κάνεις τίποτα, γιατί η αρρώστεια ήταν προχωρημένη. Συνεπώς, άδικες οι τύψεις σου. Θα μπορούσες όμως, από δω και στο εξής, να καταγράφεις κάποια όνειρά σου, για να μπορείς κάποια στιγμή στο μέλλον να τα αποσυμβολίσεις. Οι περισσότεροι άνθρωποι, μέσα σ' αυτούς και γω, βλέπουμε συμβολικά όνειρα, και τα ερμηνεύουμε μόνο εκ των υστέρων.
Εμπειρικά με το πέρασμα του χρόνου, θα μάθεις σε ποιά πρέπει να δίνεις σημασία και σε ποια όχι. Σε κάποιες περιπτώσεις, μπορείς να προειδοποιήσεις κάποιον και αυτός να προσέχει και να μην πάθει ατύχημα. Όμως δεν είναι σίγουρο ότι αυτός που θα προειδοποιήσεις, θα "επιλέξει" να σε ακούσει και να μην το πάθει ή ότι θα καταλάβει από τι ακριβώς κινδυνεύει για να το αποφύγει. Ακόμη δεν θα μπορείς να βοηθήσεις κάποιον που έχει επειδεινωθεί η υγεία του, έστω και αν δεν το ξέρει ακόμη. Μπορείς όμως, στα δικά σου πρόσωπα, που πιστεύεις ότι μπορεί να πάθουν κάτι, να περάσεις χρόνο μαζί τους και να μοιραστείς συναισθήματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy