ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΚΑΙ ΥΔΡΟΒΙΑ ΤΕΡΑΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 21:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DEN KSERO GIA PIO LOGO XATHIKAN PALI OI EIKONES ALLA DEN MPORO NA TIS EPANAFERO.
TYXEROI OSOI PROLABAN KAI TIS EIDAN.

SYGNOMH PAIDIA

NA EISTE KALA

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 06:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΦΙΑΧΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ, ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ:
www.datingclub.gr/gr/articles/arselect.asp?ar_id=497

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 17:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PRWTA APO OLA SORRY GIA TOYS LATINIKOYS XARAKTHRES,ALLA O H/Y POY XRHSIMOPOIW AYTH TH STIGMH DEN EXEI ELLHNIKA.
DEYTERON,EKTOS APO TO NA ANEBASW PALI TO THEMA, THELW NA KSANAZHTHSW APO TOYS YPEYTHYNOYS TOY ESOTERICA NA METAFEROYN TO THEMA STO PARAKSENO.
EYXARISTW

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crytila
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 13:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλα υδρόβια πλάσματα για τα οποία υπάρχουν άπειροι θρύλλοι για τις εμφανίσεις τους, είναι οι γοργόνες.

Εδώ βλεπουμε την "Γοργόνα του Bloomsbury". Ανακαλύφθηκε στις αρχές του 20ού αιώνα από έναν άγγλο ψαρά. Φυλάσσεται κάτω από ειδικά μέτρα ασφαλείας στο σπίτι του συλλέκτη Ρίτσαρντ 'Ιγκαν. Ανάμεσα στους ειδικούς που εξέτασαν το μουμιοποιημένο σώμα της, ήταν και ο Ντέιβιντ Χέπελ, ο διευθυντής του Βασιλικού Μουσείου του Λονδίνου που δήλωσε ότι δεν μπόρεσε να εντοπίσει καμία απάτη



Πιο κοντά στο φως υπάρχει ένα χαμόγελο
που πληρώνει τη φλόγα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 15:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΗΜΕΡΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑ!!!!
Η ΣΕΛΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΟΒΕΡΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΠΩΡΟΜΕΝΟΙ ΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΦΥΣΙΚΟ,
ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΞΩ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΦΑΝΕ ΤΙ ΘΑ ΠΙΟΥΝΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ
ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ STRANGE ΥΠΗΡΧ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΝΟΣ ΨΑΡΙΟΥ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΟ ΚΕΦΑΛΙ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο ΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 18:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΤΕΡΑΤΑ!ΧΜ ΧΜ! ΜΠΗΚΑΤΕ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΗΝΥΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ! ΛΟΙΠΟΝ ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΤΕΡΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΘΑΛΑΣΣΙΟΙ ΔΡΑΚΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΝΕΣΗ ΚΑΙ Η ΘΕΛΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΔΡΑΚΟΥΗ ΝΑ ΤΟ ΘΕΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΑ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΥ! ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΔΑΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΙΝΕΖΙΚΟΙ ΘΡΥΛΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΡΑΚΟΥΣ ΑΥΤΟΙ ΚΡΥΦΤΗΚΑΝ ΣΤΑ ΑΠΥΘΜΕΝΑ ΒΑΘΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΥΣΤΑΤΗ ΩΡΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥΣ!
Η ΤΑΦΡΟΣ ΤΩΝ ΜΑΡΡΙΑΝΩΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΒΑΘΟΣ 12.983 ΜΕΤΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΩ ΑΛΛΕΣ

ΒΙΟΣ ΑΝΕΟΡΤΑΣΤΟΣ ΜΑΚΡΑ ΟΔΟΣ ΑΠΑΝΔΟΧΕΥΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 13:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΛΙΜΝΗ ΛΟΧ ΝΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΚΕΙ ΜΟΝΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΩΣ ΤΩΡΑ. ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΩΣ ΤΩΡΑ ΜΑΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΛΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΩΝ! Ο ΩΚΕΑΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΕΥΝΗΘΕΙ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΧΑΜΕΝΑ, ΟΠΩΣ Ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ!

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο ΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 16:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο ΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΕΝΑΣ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ !!! ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΔΟΔΡΑΚΟ ΤΟΥ ΙΝΔΙΚΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ ! ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ


ΒΙΟΣ ΑΝΕΟΡΤΑΣΤΟΣ ΜΑΚΡΑ ΟΔΟΣ ΑΠΑΝΔΟΧΕΥΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 17:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κρόνε, σ' ευχαριστώ πολύ για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 18:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CRYTILA ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ LINK MΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩ! ΑΛΗΘΕΙΑ, ΚΑΠΟΙΟ SITE ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crytila
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 09:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν βλέπουν όλοι τις εικόνες απο το webshots. Δεν ξέρω γιατί.

Τώρα φαίνεται;

http://community.webshots.com/s/image3/2/43/56/96624356bJxlom_ph.jpg


Πιο κοντά στο φως υπάρχει ένα χαμόγελο
που πληρώνει τη φλόγα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crytila
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 18:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα σίγουρα φαίνεται η photo. Τρομακτική αλλά βάζει σε σκέψεις.
Μήπως τελικά να έχουμε το νου μας για γοργόνες όταν κολυμπάμε;



Πιο κοντά στο φως υπάρχει ένα χαμόγελο
που πληρώνει τη φλόγα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xavorc
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 23:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xavorc  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν αυτη η συζητηση συνεχιστει πολυ ακομα θα σας φερω εγω κατι φωτογραφιες στις οποιες ειμαι εγω σε ενα μπαρακι με παρεα γοργοναθρωπους και τα πινουμε


οτι θελετε λετε ολοι

και κυριως εσυ mariha 2912

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 15:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 20:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου το foroum φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και θα ήθελα να παραθέσω τις απόψεις μου επί του θέματος....Είμαι και εγώ πεπεισμένη πως υπάρχουν πλάσματα παράξενα μικρού ή μεγάλου μεγέθους που δεν μας είναι γνωστά και αυτό γιατί πιθανόν, είναι πλάσματα που δεν συνυπάρχουν με εμάς παρό ότι κατοικούμε στον ίδιο πλανήτη... Για παράδειγμα αν σκεφτεί κανείς την άβυσσο...Η άβυσσος όπως είναι γνωστό είναι το πιο βαθύ σημείο στην θάλασσα ώστε δεν φτάνει ούτε το φώς του ήλιου....Έχω δει πολλές φορές σε διάφορα ντοκυμαντέρ με θέμα την θαλάσσια ζωή να αναφέρονται σε πλάσματα που ζουν μέσα σε τέτοια βάθη με τεράστιες πιέσεις γιατί είναι κατασκευασμένα μόνο για αυτά τα σημεία και δεν αντέχουν χαμηλότερες πιέσεις όπως τα περισσότερα δεν αντέχουν τις εκείνες πιέσεις...Να επισημάνω πως λέγεται ότι τα περισσότερα είναι μάλλον τυφλά λόγω απώλεια του φωτός σε εκείνα τα βάθη και άχρωμα καθώς και παράξενα σχηματισμένα λόγω των υψηλών πιέσεων ....Τα περισσότερα όμως από τους ερευνητές είναι ικασίες μόνο από ενδείξεις που έχουν ...Πάντως γι αυτό που είναι σίγουροι όλοι οι ερευνητές είναι πως γνωρίζουν λίγα για την ζωή στην άβυσσο και για τα πλάσματα που κατοικούν εκεί.!!!

Δεν ξέρω αν έχει πέσει στην αντιληψή σας το όνομα "Δρακολίμνη" η οποία βρίσκεται στα Ιωάννινα ψηλά σε κάποιο βουνό, μερικά χιλιόμετρα έξω από το χωριό Πάπιγκο... Η λίμνη έχει πάρει το όνομα από τους δράκους που κατοικούν εκεί, ένα είδος μοναδικό αφού δεν υπάρχει πουθενά αλλού στον κόσμο...αν τυχόν ταξιδέψετε προς τα εκείνα μέρη κάντε τον κόπο να ρωτήσετε για την λίμνη(το μειονέκτημα είναι πως από ένα σημείο και μετά ο δρόμος δεν ενδύκνειτε για αυτοκίνητο αλλά μόνο για πεζοπορία)... Δυστυχώς δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το πως είναι τα πλάσματα αυτά αν και σκοπός του ταξιδιού εκείνου ήταν να φτάσουμε εώς εκείνο το σημείο ... τελικά το τελικό μέρος τους ταξιδιού αναβλήθηκε λόγω κακοκαιρίας και έτσι απλώς απολαύσαμε το υπέροχο Πάπιγκο!!!

Επίσης,να επισημάνω πως πριν από κάποια χρόνια διάβασα σε κάποιο ξένο επιστημονικό περιοδικό ένα άρθρο για το τέρας του Λόχ-Νες στο οποίο αναφερόταν η απάτη ολόκληρου του χωριού και την κατασκευή του τέρατος , δεν θυμάμε το όνομά του κατασκευαστή, για την προσέλκυσει του τουρισμού.. Η απάτη ανακαλύφθηκε σχετικά πρόσφατα γι αυτό και πολλοί ήταν αυτοί που έλεγαν πως το είχαν δει, εξού και τα διάφορα ντοκουμέντα, αλλά δεν ήταν αλιθηνά....αυτό που έβλεπαν δεν ήταν τίποτα περισσότερο από ένα δημιούργημα του ανθρώπου!!!!!
ΚΙ ΟΜΩς ΑΛΙΘΗΝΟ!!!!!Ξέρω πως πολλοί θα ξενιστείτε αλλά το άρθρο ήταν από σοβαρό επιστημονικό περιοδικό !!!!!!!!!!!!!
Δυστυχώς πάνε αρκετά χρόνια και δεν έχω συγκρατήσει στην μνήμη μου το όνομα ή το τεύχος του περιοδικού!!!! Όμως αν υποπέσει κάτι νεότερο στην αντιληψή μου θα σπεύσω να δώσω τα στοιχεία...
Ευχαριστώ

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeirwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 15:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeirwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

Οι ωκεανοί μας είναι το πιο ανεξερεύνητο σημείο του πλανήτη μας. Και να σκεφτείτε ότι το 75% της Γης αποτελείται από θάλασσες.
Σιγά σιγά με την εξερεύνηση της αβύσσου, θα ανακαλύπτουμε νέα είδη ζωής που θα μας εντυπωσιάζουν.Τα λόγια του Μάικλ Βεκιόνε, βιολόγου στο Εθνικό Μουσείο Φυσικής Ιστορίας της Ουάσιγκτον, είναι χαρακτηριστικά: «Το γεγονός ότι ένα τόσο εντυπωσιακό ζώο (σ.σ το γιγαντιαίο καλαμάρι) είναι κοινό στο υποθαλάσσιο οικοσύστημα - ένα από τα μεγαλύτερα οικοσυστήματα του κόσμου - και εντούτοις δεν έχει ποτέ πιαστεί και μελετηθεί αποδεικνύει το μέγεθος της άγνοιάς μας για τους οργανισμούς που ζουν στα βάθη των ωκεανών».

Παράλληλα, υπάρχουν άπειρα μέρη απάτητα απο άνθρωπο -πόσο μάλλον να έχουν εξερευνηθεί επαρκώς...
Οι επιστήμονες παραδέχονται ότι ως τώρα έχει ανακαλυφθεί μόνο ένα μικροσκοπικό κομμάτι από τα 30.000.000 είδη ζωής που υπολογίζεται πως ζουν στον πλανήτη!!
Στην ελληνική μυθολογία ­ συνεπώς και στη ρωμαϊκή ­ κάθε δάσος, κάθε ποτάμι, κάθε λίμνη θεωρείται κατοικία υπερφυσικών πλασμάτων που το καθένα έχει το ιδιαίτερο όνομά του. Διαβάζοντας τα έπη του Ομήρου συναντάμε συχνά ξωτικά με διάφορα ονόματα και μαθαίνουμε ότι οι Νύμφες συμμετέχουν στα συμβούλια των θεών στον Ολυμπο [«κανένας ποταμός δεν έλειψε (μόνο ο Ωκεανός δεν ήρθε), καμιά νεράιδα, απ' όσες χαίρονται τα δάση τα πανώρια, των ποταμών τα κεφαλόβρυσα και τα χλωρά λιβάδια...»]. Οι μύθοι, οι θρύλοι και οι λαϊκές παραδόσεις της Ελλάδας σφύζουν από υπερφυσικά στοιχεία, μαρτυρίες, χάρτες και κώδικες που αποτελούν πολύτιμα εργαλεία για τους επίδοξους εξερευνητές και χαρτογράφους του λεγόμενου «άλλου κόσμου»..

Η απορία μου:
Ποιος θα ζητήσει συγνώμη απο όλους αυτούς τους ταλαιπωρημένους ναυτικούς και εξερευνητές που επιμέναν για τα διάφορα θαλάσσια τέρατα που συναντούσαν στα ταξίδια τους, και όλοι τους περιγελούσαν?

μερικά links με σχετικές ειδήσεις :
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=471453
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=387294

δρακολογία:
http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=747
http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/nsearch.print_unique?entypo=A&f=17630&m=P25&aa=1

σχετικά άρθρα - πηγές:
http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/nsearch.print_unique?entypo=A&f=17234&m=N72&aa=1
http://tovima.dolnet.gr/demo/owa/tobhma.print_unique?e=B&f=12486&m=C10&aa=1&cookie=

Πάντως τη Nessie δεν την βρήκαν ακόμη...
http://news.bbc.co.uk/1/hi/scotland/2034373.stm

Δείτε λίγες εικόνες απο αλλόκοσμα πλάσματα, γιγαντιαία χέλια και άλλα εξαφανισμένα είδη που βρέθηκαν...:











_________________________
"Όλη η επιστήμη μας, συγκρινόμενη με την πραγματικότητα, είναι πρωτόγονη και παιδική - και όμως είναι το πιο πολύτιμο πράγμα που έχουμε"

Albert EinsteinΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 11:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ FOCUS ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΔΙΣΕΛΙΔΟ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΑ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diafestor
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 00:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους diafestor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ 60% ΤΩΝ ΩΚΕΑΝΩΝ
ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟ....
...ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΨΑΡΕΜΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΜΑΤΙ ΑΠΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΠΟΥ ΦΤΑΝΕΙ
ΤΟ 1/3 ΤΗΣ ΤΡΑΤΑΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ...
ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ ΓΙΑ 25' ΑΣΑΛΕΥΤΟ (ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΕΓΩ...)
ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΧΑΘΗΚΕ ...
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΛΑ....

ενας απ'τους 300Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 13:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ...
ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΒΑΤΡΑΧΙΑ...
www.supernatural.gr/files_loveland.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 00:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα..τυχαία σήμερα διάβασα για τα θαλασσια τερατα σε ένα βιβλίο με εβραικούς μύθους. Λέει οτι ο Θεός έπλασε δυο τέτοια τέρατα ,ένα θυληκό και ένα αρσενικό ,όμως μετέπειτα σκότωσε το θυληκο γιατι ήταν τοσο άκαρδα τέρατα που δεν ήθελε να αναπαραχθούν. Το αρσενικό υποστηρίζει ο μύθος οτι ζει ακόμη. Όποιος ενδιαφέρεται την επόμενη φορά θα παραθέσω και βιβλιογραφική παραπομπή.

paraskeviΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 17:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΥΤΟ Κούφια Γη . ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΥΘΟ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 20:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα. Όταν διάβαζα την περιγραφή του Λεβιάθαν, μου ήρθε στο μυαλο οι φωτογραφικές εκδοχες του Λοχ Νες. Αν σε ενδιαφέρει να κοιταξεις και το κεφάλαιο για να μην κάνω ανυποστατές υποθέσεις..
"Οι εβραικοί μύθοι", Ρομπερτ Γκρειβς-Ραφαέλ Πατάι,εκδ, ϋψιλον, 1991,Αθήνα.(μτφρ.Σ. Ροζάνης).

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GuessWho
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Anguilla
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 00:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GuessWho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ.ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΦΤΑΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ 18 ΜΕΤΡΑ,ΤΑ ΤΡΩΝΕ ΟΙ ΦΑΛΑΙΝΕΣ(ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΙΕΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ) ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΤΙ ΣΤΗ ΓΗ ΜΕ ΔΙΑΜΕΤΡΟ 40 ΕΚΑΤΟΣΤΑ!!!
ΕΧΟΥΝ ΞΕΒΡΑΣΤΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΣΥΝΕΛΕΞΑΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΕΙΧΕ ΞΕΒΡΑΣΤΕΙ ΜΙΑ ΑΜΟΡΦΗ ΜΑΖΑ ΠΟΥ ΜΥΡΙΖΕ ΑΜΩΝΙΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΜΕ ΔΙΑΜΕΤΡΟ 12 ΜΕΤΡΑ!!!
ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΟΥΣΤΩ,ΣΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΜΙΑ ΚΑΜΕΡΑ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΞΕΙΧΕ ΗΤΑΝ 2 ΚΑΡΟΥΜΠΑΛΑ(!?).Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΟΥΣΤΩ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΕ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ

ΕΔΩ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΚΑΙ ΠΙΑΝΟΥΜΕ ΜΙΣΟ ΜΕΤΡΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΡΑΙΚΟ ΚΟΛΠΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙ ΜΕΓΕΘΗ 'ΠΑΙΖΟΥΝ' ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΩΝ ΩΚΕΑΝΩΝ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2004, 00:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Δεν ξέρω αν έχει πέσει στην αντιληψή σας το όνομα "Δρακολίμνη" η οποία βρίσκεται στα Ιωάννινα ψηλά σε κάποιο βουνό, μερικά χιλιόμετρα έξω από το χωριό Πάπιγκο... Η λίμνη έχει πάρει το όνομα από τους δράκους που κατοικούν εκεί, ένα είδος μοναδικό αφού δεν υπάρχει πουθενά αλλού στον κόσμο...αν τυχόν ταξιδέψετε προς τα εκείνα μέρη κάντε τον κόπο να ρωτήσετε για την λίμνη(το μειονέκτημα είναι πως από ένα σημείο και μετά ο δρόμος δεν ενδύκνειτε για αυτοκίνητο αλλά μόνο για πεζοπορία)... Δυστυχώς δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το πως είναι τα πλάσματα αυτά αν και σκοπός του ταξιδιού εκείνου ήταν να φτάσουμε εώς εκείνο το σημείο ... τελικά το τελικό μέρος τους ταξιδιού αναβλήθηκε λόγω κακοκαιρίας και έτσι απλώς απολαύσαμε το υπέροχο Πάπιγκο!!!


Βασικά η λίμνη έχει πάρει το όνομά της από ένα παραμύθι, το οποίο δεν είναι του παρόντος. Όσο για τους δράκους είναι κάτι πολύ μικρούλια αμφίβια σα σαλαμάνδρες, μαύρα και γλοιώδη με πορτοκαλί κοιλιά αν θυμάμαι καλά. Το ότι είναι μικροσκοπικά δεν τα κάνει βέβαια λιγότερο αξιοπρόσεκτα, νομίζω όντως υπάρχουν μόνο στη συγκεκριμένη λίμνη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2004, 15:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχετε σκεφτεί με τα απόβλητα , τις πετρελαιοκηλίδες και όλα τα συναφή ,τι μεταλλάξεις λογικά θα πρεπει να έχουν υποστεί τα θαλασσια όντα και σε μερικούς αιώνες ,αυτονόητο είναι να υπάρχουν τέρατα .

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 16:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέθαψα ένα σίτε με τις φωτογραφίες της γοργόνας που είχε δώσει ο Λουκάς αλλά είχαν πρόβλημα και σας τις παραδίδω.

http://urbanlegends.about.com/library/bl_mermaid_philippines.htm
[Enter at your own risk]



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 23:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΕ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ URBAN LEGENTS, ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΙΣΤΕΥΤΑ-ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ- ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 13:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mariha2912 είναι παραπάνω απο μια.
Έχει κουμπάκι που λέει Next και στο τέλος
έχει και απόψεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 04:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΕΑ ΠΝΟΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ, ΚΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΛΙΝΚ ΓΙΑ ΤΑ ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΑ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ( ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ...) :

http://unmuseum.mus.pa.us/squid.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 15:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Reload ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΣΧΕΤΙΚΟ ΤΟΠΙΚ ΣΤΑ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ,ΑΣ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy