ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περι Αρχαιολατρειας...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 15:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά κανείς δεν το πιασε?Δωδεκάθεο=πνευματική αναγέννηση.Ποιός μίλησε για ναούς και μυστήρια?Εγώ πάντως μίλησα για επαναφορά του πολιτισμού.

Αν πάντως φίλε αναφέρεσαι σε μένα,εγώ πιστεύω ότι απάντησα με επιχειρήματα στον Κέλσο.Τα κοπάδια και οι όχλοι ανοίκουν στους νεο-σταυροφόρους και στους αρνητές πολιτισμού.Αντίθετα εσύ με κατατάσεις σε μια άβουλη ομάδα ανθρώπων που αντιγράφει λόγια άλλων.Πώς μπορείς να σέβεσαι τον ελληνικό πολιτισμό,όταν δεν σέβεσαι την ελευθερία σκέψης και λόγου και ασκείς τέτοια κριτική σε κάποιον που μιλά με επιχειρήματα?
Μιλάτε με επιχειρήματα αν θέλετε να βγάλουμε άκρη.Αλλιώς τον πόλεμο των εντυπώσεων των ξέρω κι εγώ.
Συμφωνώ απόλυτα ότι για να αποδεχθεί κάποιος κάτι πρέπει να το γνωρίζει καλά.Ωστόσο εγώ δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν και για τίποτα.Εάν αυτό αφορά τις προσωπικές μου γνώσεις δεν θα παίξω το γνωστό παιχνίδι.Πιστεύω ότι φάνηκε στα λεγόμενά μου.
Και για τελευταία φορά>δωδεκάθεο=επιστήμη,καλαισθησία,αρετή=σύμβολα
Κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν πιστεύει ότι ο Δίας καραδοκεί με τους κεραυνούς.Με λίγα λόγια,τουλάχιστον για μένα τον μη παντογνώστη,το δωδεκάθεο-που το λέω έτσι μόνο και μόνο γιατί είναι η πιο δόκιμη λέξη,περιέχει όλα εκείνα τα στοιχεία που τέθηκαν ως βάση για την συγκρότηση πολιτισμών.Δεν το θεωρώ καν θρησκεία με την σημερινή έννοια της λέξης.Οι τελετές και τα μυστήρια ήταν μόνο ένα προσωπείο αυτού προς τον μέσο πολίτη της αρχαιότητας.Με λίγα λόγια είναι περισσότερο μια ιδέα(και εδώ δεν είναι ο κατάλληλος χώρος να την αναλύσουμε)παρά μια θρησκεία.Δεν πιστεύω στους 12 θεούς κλπ κλπ κλπ αλλά στην ουσία που κρύβουν.Ιδεολογικά τίθεμαι με τον Σωκράτη.
Διστυχώς σε μία κοινωνία όπως η σημερινή κάτι τέτοιο φαντάζει αδύνατο.Η εκδίωξη όμως αυτών που αγαπάνε αυτήν την ιδέα(βλέπε συνέδριο)και μιλούν με επιχειρήματα είναι έργο αντιδημοκρατικό.Το ίδιο ιχύει βέβαια και για την άλλη πλευρά.Ο φανατισμός δεν είναι για τους ελεύθερα σκεπτόμενους ανθρώπους αλλά για τους γεννημένους δούλους.Συμφωνώ ότι είναι κοινωνικό φαινόμενο φίλε μου,όμως μην νομίζεις ότι με την επιστροφή μερικών μαρμάρων θα πάψει να υπάρχει ενότητα(αναφέρομαι πάντα στους ελεύθερους και όχι στους φασιστοεθνικοναζιστές και σε κάθε ακραία αντίληψη).Δηλαδή τους χριστιανούς δεν τους αφορά αν τα μνημεία καταστρέφονται σκοπίμως?Εάν χάνουν την εθνική τους ταυτότητα?
Κλείνοντας,θέλω να υπενθυμήσω ότι με τον σωστό διάλογο(επιχειρήματα)αποκλείονται οι παρερμηνεύσεις και ο φανατισμός.Είπαμε,αυτά είναι για άλλους.
Ελπίζω τώρα να καταλάβατε "τι θέλω να πω στο forum"

Υ.Γ.Προς κάθε ενδιαφερόμενο>Θα μπορούσαμε να ανοίξουμε ένα καινούργιο topic με θέμα τον αρχαιοελληνικό μυστικισμό για μία πιο εξειδικευμένη συζήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 15:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΔΕΙΛΟΙ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΔΥΝΑΜΟΙ ΠΕΘΑΝΑΝ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 17:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι Αγαπητέ dagon ΔΕΝ σε κατέταξα πουθενά. Μία γενική παρατήρηση έκανα μιάς και οι συζητήσεις διαβάζονται απο πολλούς...
Εαν θες να δείς με ποιού την πλευρά είμαι "ρίξε" μία ματιά για στο forum συνέδριο στην Θεσσαλονίκη, και θα δείς την γνώμη μου για τον σκοταδισμό και μεσαιονισμό της επικρατούσας θρησκείας.
Εγώ είμαι "αιρετικός" και για τις δυο θρησκείες και ετσι μπορώ να μιλώ "πιστεύω" πιό αντικειμενικά. Για το τι πιστεύουν για τον Δία πολλοί, ε τι να σου πω τώρα ότι πολλοί πιστέυουν ότι ήταν εξωγήινος...
Με Επιχειρήματα να απαντήσω πολύ ευχαρίστως σε συγκεκριμένες ερωτήσεις.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 18:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ.Πάντως αυτό το σχόλιό σου για τους συνεχώς αυξανόμενους "δωδεκαθεϊστες" που απλώς αντιγράφουν άλλους χωρίς να γνωρίζουν γιατί μιλάνε και είναι κοπάδι που αντιτίθεται σε ένα μεγαλύτερο κοπάδι είναι λίγο άστοχο και θα σου εξηγήσω αμέσως γιατί.Τί σου προκαλεί εντύπωση?Στις μέρες μας δεν υπάρχουν παντού κοπάδια είτε σε θέματα πολιτικής,είτε θρησκείας,είτε ομάδων,είτε τοπικισμού κλπ.Έτσι μας θέλουν.Τέτοιοι υπάρχουν παντού.Αυτοί οι αυτοαποκαλούμενοι "δωδεκαθεϊστές" είναι οι ίδιοι που λένε ότι έρχονται οι ουράνιοι Ε να μας σώσουν,ο Δίας είναι εξωγήϊνος και πάει λέγοντας.
Ότι υπάρχουν πολλά παράδοξα σχετικά με την αρχαία τεχνολογία είναι γεγονός.Και έχουν γραφτεί πολύ σοβαρά πράγματα για αυτήν από πολύ σοβαρούς ανθρώπους.Αλλά όλα αυτά στο πλαίσιο της επιστημονικής έρευνας.Μέχρι εκεί.Οι φανατισμένοι "δωδεκαθεϊστές" δεν είναι ελληνοκεντριστές αλλά θύματα της εποχής μας.Και δεν διαφέρουν σε τίποτα από τους φανατισμένους χριστιανούς ή τους φανατισμένους μουσουλμάνους.Προσωπικά,όπως ξαναείπα,δεν θεωρώ τον εαυτό μου δωδεκαθεϊστή.Είμαστε το ίδιο αντικειμενικοί φίλε Πλωτίνε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 20:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα...
Προς Θεου φιλε DAGON,νομιζω κανεις δεν αναφερθηκε προσωπικα σε σενα...(μιλω για τον εαυτο μου,αλλα πιστευω το ιδιο και για τις αλλες απαντησεις)Εγω τουλαχιστον,σε πολλα συμφωνω μαζι σου και σε καμια περιπτωση δεν θελω να σε προσβαλλω,ουτε να δημιουργησω εντυπωσεις...Αυτα..
Φιλικα παντα,
και ευχες για γονιμες αναζητησεις...

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 21:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να 'σαι καλά φίλε hel-lin,σου ανταποδίδω τις ευχές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 21:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AKOYSA OTI ELLHNES TOY PAKISTAN PISTEYOYN STO DWDEKA8EO!
OTAN EIXAN ER8EI NA EPISKEFTOYN THN ELLADA APORHSAN POY TO 99% TOY PLY8HSMOY EINAI XRISTIANOI KAI DHLWSAN PWS AYTOI EXOYN KATAFEREI
NA ANTISTA8OYN STOYS MOYSOYLMANOYS POY AIWNES TWRA PROSPA8OYN NA TOYS EKSISLAMISOYN,ENW EMEIS EDW DEN EXOYME DIATHRHSEI OYTE STO ELAXISTO
TH 8RHSKEIA TWN PROGONWN MAS!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 21:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας φίλοι...

Καταρχάς φίλε Εχέμβροτε, ΑΝ αυτό που έγραψες ΣΥΜΦΩΝΟΝΤΑΣ με τον Δάγων, ΑΝ λέω το είχα κατανοήσει, δεν θα σε ρώτα για διευκρίνηση την οποία φυσικά ΔΕΝ εξέλαβα ακόμα...

quote:
Ποιος γνωρίζει την παλαιά λατρεία των Ελλήνων, δηλαδή των παππούδων μας και των γιαγιάδων μας, για να την επαναφέρει;

Το υπόλοιπο κομμάτι το κατανόησα εξ αρχής, αλλά και αυτό θα το ήθελα σε ανάπτυξη, όσο φτωχά μπορεί να είναι τα λόγια σου...
Δε με πειράζει καθόλου, αρκεί να καταλάβω φίλε μου το ΠΩΣ θα γίνει αυτό που λές καθώς και ΠΟΙΑ είναι η διαφορά για σένα μεταξύ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ και ΑΝΑΒΙΩΣΗΣ :

quote:
Αυτό που χρειάζεται είναι ‘αναγέννηση’ και όχι ‘αναβίωση’.
Απομακρυνθείτε από τα δόγματα, κάνουν κακό στην ανθρώπινη φύση.

Φίλε Αlasti, καλησπέρα και σε σένα...
Αναρωτήθηκες τι ΓΙΑΤΙ ζήτησα να μου γράψετε το "Δωδεκάθεο", πέραν του ότι τους είχα "ξεχάσει";;;;
Γιατί όπως ΗΔΗ έγραψα "εκείνοι" που πιστεύουν σε ένα ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ, πέφτουν στη παγίδα του ιερατείου και μιάς και με ρωτάς για το ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ, σου λέω ΦΥΣΙΚΑ εκείνοι που πιστεύουν τα λεγόμενά του ιερατείου...

Αλήθεια λοιπόν , η ΕΣΤΙΑ που είναι ως θεότητα;;;
Η ΝΕΜΕΣΙΣ;;;
Η ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ;;;
Ο ΒΑΚΧΟΣ;;;
Και τόσοι άλλοι θεοί και θεότητες;;;

Αλήθεια λοιπόν, έχει σκεφτεί κανείς, απο εκείνους που μιλούν για "ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ", ότι ΠΡΙΝ απο αυτούς του "12" υπήρχαν ΑΛΛΕΣ ΘΕΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;;;
'Οτι υπήρχαν ο Κρόνος, η Ρέα, ο Τυφωνεύς, ο Κόττος, ο Κρείων, ο Υπερίων, ο Ιαπετός, η Θεία, η Θέμις, η Μνημοσύνη, η Φοίβη, η Τυθύς...

Και ακόμα ΠΙΟ ΠΡΙΝ απο τους προηγούμενους, ΥΠΗΡΧΑΝ η Νύξ, ο Ουρανός, η Γαία, ο 'Ερως, ο Ωκεανός με τους 3.000 γιούς του (τα ποτάμια) και τις επίσης πολλές σε αριθμό κόρες του, τις Ωκενίδες....

Φυσικά, "εκείνοι" που ομιλούν περί ΔΩΔΕΚΑΘΕΟΥ, ΞΕΧΝΟΥΝ την "αλοτροίωση που υπέστει η Ελληνική Θρησκεία, απο την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία που εισήγαγε "νέες" θεότητες όπως ο Ιανός πχ, αλλά ακόμα και την αποδοχή της Αιγυπτιακής Θρησκείας, με την αποδοχή της 'Ισιδος, του Οσίριδος κλπ κλπ...

Τι θέλω να πώ;;;;

Πώς ΕΑΝ θέλουμε να είμαστε "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ", οφείλουμε να ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ τους ΛΟΓΟΥΣ & ΑΙΤΙΕΣ που ΑΛΛΑΖΟΥΝ τα θρησκευτικά συστήματα, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ, πράγμα που πολύ ορθά τόνισε ο φίλος μου Πλωτίνος στα μηνύματά του και που είμαι απόλυτα σύμφωνος μαζί του...

Φίλε Δαγών...
1) Το έργο του Θεοφάνη Μανιά, ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει με αυτό που ονομάζεται ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ...
ΟΥΤΕ και είναι ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ, η γεωδαισία των Αρχαίων Ελλήνων...

Θα μπορούσε να ονομαστεί "ΜΥΣΤΙΚΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΙΕΡΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΛΑΤΡΕΙΑΣ", αλλά αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ!!!!!!1

Ο Μυστικισμός είναι το ΕΝΑ ΜΕΣΟ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΘΕΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ...
Το ΑΛΛΟ ΜΕΣΟ είναι ο ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟΣ...

'Ενας Ελληνας ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΗΣ ήταν ο Θείος Πλωτίνος, ο οποίος έφτασε στη Θέωση ΤΡΕΙΣ φορές μέσα στον βίο του...

Μη ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ λοιπόν απο "εκείνους" που ΑΓΝΟΟΥΝ τον Εσωτερισμό και ΑΚΡΙΒΩΣ επιδή τον ΑΓΝΟΟΥΝ, φαντάζονται ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ και αποδίδουν σε λέξεις ΙΕΡΕΣ (κατα κάποιο τρόπο) ότι ΕΚΕΙΝΟΙ ΘΕΛΟΥΝ...

2) Σε ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ περίπτωση το ΑΘΑΝΑΤΟ δεν μπορεί να ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ!!!
'Οποιος λοιπόν ομιλεί περί ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟΥ & ΑΘΑΝΑΤΟΥ Ελληνικού Πνεύματος (αν είναι ποτέ δυνατόν!!!), απλά ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙ ΝΑ ΟΜΙΛΕΙ...

3) Χμμμμ μάλλον ομιλείς φίλε μου πε΄ρι του Αριστοτέλη, του Πατέρα της Λογικής...
Ε, όχι φίλε μου...
Ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ, δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ!!!!
Μα καλά, απορώ και μόνο που το σκέφτηκες!!!!
Ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ, που είναι ένα "εκλεπτυσμένο" εργαλείο της ΛΟΓΙΚΗΣ, μπορέι και λειτουργεί (ως εργαλείο) ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΥΛΗΣ & ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, δηλαδή στον ΦΥΣΙΚΟΕΚΔΗΛΩΜΕΝΟ ΚΟΣΜΟ, ΤΟΝ ΥΛΙΚΟ ΚΟΣΜΟ...
Κατ'επέκταση με τον ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ, ούτε τη ΨΥΧΗ μπορούμε να μελετήσουμε, ΟΥΤΕ τα ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ, ΟΥΤΕ τον ΘΕΟ κλπ κλπ κλπ, πράγμα που με τη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ πραγματευόμαστε....

Φίλε μου Δάγων, πίστεψέ με...
Αυτό που ανέφερα στην ΑΡΧΗ, είναι και αυτό που θεωρώ σημαντικό...

quote:
Νομίζω πώς χρειάζεται ΠΕΡΙΣΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο πώς προσεγγίζουμε τα "θρησκευτικά" ζητήματα...
Και προπαντώς, ΕΛΕΥΘΕΡΑ & ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ...

Θεωρώ ότι ΕΚΕΙ είναι που χολένουν ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ...
Στην ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΙΑ, που είναι και το χαρακτηριστικό του ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ...

Επίσης πιστεύω πώς όταν κάποιος ΕΧΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, τότε ο άλλος σωπαίνει...
Μάλλον λοιπόν ΕΚΕΙ θα πρέπει όλοι αυτοί που υπερμάχονται υπέρ της Αρχαιολατρείας να στραφούν, στα ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και όχι στο "τι μου έκανες τότε, ΤΩΡΑ να δείς τι θα πάθεις", που ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι περισσότεροι ΑΝ όχι όλοι όσοι θεωρούντους εαυτούς τους "μπροστάριδες", έτσι κινούντε, με αυτή την αστεία πολεμική...

Πάντως το ΠΝΕΥΜΑ των Αρχαίων προγόνων μας, ΕΠΕΖΗΣΕ μέσα απο Ανθρώπους που το πίστεψαν και έζησαν ΣΥΜΦΩΝΑ με αυτό και ΟΧΙ επειδή κάποιοι είχαν περισσότερη δύναμη απο κάποιους άλλους...

Ας συνεχίσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ να είμαστε οι φορείς στη κοινωνία, αυτού του Αρχαιοελληνικού πνεύματος...
Ας γίνουμε ΕΜΕΙΣ οι υπερασπιστές του, με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και όχι με "γελοιότητες"...



Ελπίζω να με καταλαβένεις τι θέλω να πώ...

Πάντα φίλος με όλους,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 22:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχην,μιας και ο 'Κελσος'-και το βαζω σε εισαγωγικα,γιατι το ατομο ,ενω ειναι χριστιανος,χρησιμοποιει το ονομα του πλεον γνωστου αντι-χριστιανου,για τον οποιο ειπε σε παλιοτερη συζητηση οτι μπορει να εκανε και ...λαθος!,στις αντιχριστιανικες=κριτικες αποψεις του,και καπου αλλου ειπε το αθανατο μαργαριταρι,οτι 'καλα εκανε η εκκλησια,και εκαψε τα βιβλια του Πορφυριου,το 'κατα χριστιανων',γιατι ηταν λανθασμενες αποψεις',ψαξτε και θα τα βρειτε,τοτε,αφου τετοιοι'φωτισμενοι''ελληνες',ασχολουνται με τα ελληνικα,και κανουν και ερωτησεις για να ελεγξουν την επαρκεια των συνομιλητων,τοτε ,τα πραγματα θαναι δυσκολα.
Μυστικισμος 'φιλε ' 'Κελσο',ειναι η προσπαθεια προσωπικης βιωσης και ταυτισης με την θεοτητα.
Ετσι απο τον προσωκρατικο Εμπεδοκλη,τον Ηρακλειτο,τους Ελεατες,τον Πλατωνα,και ολους τους Νοπλατωνικους και Νεοπυθαγοριους,η κυρια τους φροντιδα ηταν η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΗ,ταυτιση με την Θεοτητα.
Αλλα πως?
Βλεπεις,ολοι οι εβραιοχριστιανοι σαν και σενα ,που ρεπουν στις Μαγειες και Μαγγανειες,δεν μπορουν να καταλαβουν τι σημαινει ορθολογισμος.
Αφου λοιπον ισχυριζεσαι οτι διαβασες-επιφανειακα οπως πιστευω,γιατι η καρδια σου ειναι στα εβραιοχριστιανικα-κειμενα Αρχαιων,και δεν καταλαβες οτι ορθολογισμος ειναι ο φιλοσοφικος και ΟΧΙ ο μαγικος λογος,τοτε τι συζηταμε.
Και οι μαγικες πρακτικες του Ιαμβλιχου -ας πουμε-ηταν οχι γνησιο ελληνικο χαρακτηριστικο-αλλα εβραικη,βαβυλωνιακη ,χαλδαικη επιρροη.
Μπορεις να καταλαβεις κατι απο φιλοσοφικο λογο,συγχρονο,και ταυτοχρονα γνησια ελληνικο και μυστηριακο,στον ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ,και στις παρατηρησεις -εξηγησεις του.
Τους Αρχαιους,κατι θα ακουσες,Πλατωνας,Πλωτινος,Πλουταρχος και τελειωμο δεν εχουν.
Επισης ,μην συσχετιζεις Ελληνικα Μυστηρια,οπως τα Ελευσινια,με μαγικες πρακτικες,πραγμα που σκοπιμα γινεται απο εβραιοχριστιανους μαγους και μαγγανευτες,οπως οι καββαλιστες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 22:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Κελσο συμφωνω στο θεμα των θεων και ημουν σιγουρος για την απαντηση σου...
Τουλαχιστον το Δωδεκαθεο σε αυτους απευθυνοταν...

Πιστευω παντος οτι και μονο λογο παραδοσης ,η οποια ειναι δικη μας, θα επρεπε το θεμα να ειχε αλλη τροπη.

Θα παρακολουθησω την συζητηση οπως εξελισετε, μιας και η τροπη που περνει ειναι ενδιαφερουσα αλλα εγω δεν εχω να προσφερω κατι προς το παρον.


...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 23:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eπισης,για να δουνε ολοι απο πρωτο χερι,τι σημαινει εβραιοχριστιανικος φασισμος,και τι τραβανε οι λιγοι ακομη,αναβιωτες της Αρχαιας Πατρωας Θρησκειας,ας επισκεφτουν την Κατερινη,και τις προσπαθειες του Τρυφωνα Ολυμπιου,απο τα εκει εβραιοχριστιανικα στοιχεια,οπως περιγραφονται στο κειμενο ,στο νεο www.metafysiko.gr,οπου υπαρχουν αυτουσια τα κειμενα των αντιπαραθεσεων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 00:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
* Δεν ανα-βιώνω! = Δεν ξαναζώ το παρελθών μου.
* Ανα-γεννώ = Δημιουργώ κάτι νέο ‘φιλτράροντας’ το παρελθόν μου.

* (Ποιος γνωρίζει την παλαιά λατρεία των Ελλήνων, δηλαδή των παππούδων μας και των γιαγιάδων μας, για να την επαναφέρει;) = Ποιος γνωρίζει την αρχή, την γέννηση, τους συμβολισμούς, τα τελετουργικά, την ένια και την ουσία, τον σκοπό της παλαιάς Ελληνικής λατρείας; (η οποία πέρασε από πολλά στάδια όπως αναφέρεις και αυτό είναι γεγονός αναμφισβήτητο)
Παραδείγματος χάριν, ποιόν δρόμο θα ακολουθήσουν οι ‘νεοδωδεκαθεϊστες’; Του Ορφέα η του Ησίοδου; Πια θεά θα λατρεύουν, την Κυβέλη η την Άρτεμη; Και αν όχι την Κυβέλη, γιατί την Άρτεμη;
Ποιους ύμνους θα θεωρήσουν καταλληλότερους προς ‘χρήση’, Του Ορφέα η του Ομήρου;
Γνωρίζουν τι συνέβαινε στα Ελευσίνια μυστήρια, η τι! ήταν αυτά και σε τι! αποσκοπούσαν;
Μα καλά, τον ρόλο της πυθίας πια/ποιος θα ενσαρκώσει;
Γη, η Έρως, ως ‘πρωτόπλαστος’;

Παραδείγματα απλά και διάφανα, σαν κρυστάλλινο νερό. (ευελπιστώ)

Στο ερώτημα, για το ποιοι ήταν οι θεοί, χαριτολογώντας θα πω ‘βγάλτε τεφτέρι και σημειώστε’

01) Ζευς
02) Αθηνά
03) Υγεία
04) Διόνυσος
05) Απόλλων
06) Πάν
07) Θάνατος
08) Ποσειδών
09) Άρτεμη
10) Αφροδίτη
11) Έρως
12) Ερμής
13) Άδης
14) Πλούτωνας
15) Άρης
16) Ουρανός
17) Κρόνος
18) Γαία
19) Δήμητρα
20) Εκάτη
21) Νύξ
22) Σελήνη
23) Νέμεσης
24) Ασκληπιός
25) Ηώ
26) Μνημοσύνη
27) Ήφαιστος
28) Όνειρος
29) Ήρα
00) ………………………….και πάααααρα πολλοί άλλοι… θεοί, ημίθεοι, δαίμονες, ήρωες….

Μάλλον… θα μπερδευτούν λιγάκι οι ‘δογματικοί’ νεοδωδεκαθεϊστές.
Πώς θα αναβιώσεις κάτι, το οποίο δεν γνωρίζεις;

Αρμονία, Ισορροπία, Δημοκρατία, Τέχνη, Παιδία, Αθλητισμός, Φιλοσοφία, Επιστήμη, Σεβασμός στην Φύση και κατ’επέκταση στην φύση (ε)μας! αυτά μας χρειάζονται.

* Η Ιστορία μας διδάσκει! Ποιος μαθητεύει;

* Το παρόν μας μυεί! Ποιος είναι μυημένος;

* Το μέλλον γράφεται! Ποιος γνωρίζει ανάγνωση;

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 27/06/2003 00:42:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 01:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ!!!

ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΤΕ ΤΟΥ (ΠΟΛΥ)ΔΩΔΕΚΑΘΕΟΥ ΜΕ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ; ΟΤΑΝ ΠΟΣΕΙΔΩΝ=ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΕΡΜΗΣ= ΑΡΧ. ΓΑΒΡΙΗΛ ΚΤΛ;
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΑΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ (ΠΟΛΥ)ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΤΟΣΟ ΣΤΑ ΤΥΠΙΚΑ (ΠΑΡΑΒΑΛΛΩ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΤΟΥ "ΟΙΔΙΠΟΥΣ ΤΥΡΡΑΝΟΣ" ΤΟΥ ΣΟΦΟΚΛΗ) ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ;. ΜΗΠΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕ ΤΟ (ΠΟΛΥ)ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΣΕ ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟ;

ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_NemoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 07:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΠΟΥ..ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 11:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλεπεις,ολοι οι εβραιοχριστιανοι σαν και σενα ,που ρεπουν στις Μαγειες και Μαγγανειες,δεν μπορουν να καταλαβουν τι σημαινει ορθολογισμος.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΗΛΙΕ ΕΑΝ Ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΕ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΘΕΟ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 12:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου ημέρα Odysseus_nemo!

Θα επαναλάβω ότι είμαι αντίθετος ως προς κάθε είδους δόγμα. Αντιθέτως, είμαι υποστηρικτής της φιλοσοφίας, της ελεύθερης σκέψης και αναζήτησης.

Στο ερώτημά σου σχετικά με την διαδοχή της πατρώας λατρείας από τον χριστιανισμό, θα πω, ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης η συσχετισμού των αγίων η γενικά των προσώπων που ‘στελεχώνουν’, πλαισιώνουν τον χριστιανισμό, με του θεούς η τους ήρωες της παλαιάς λατρείας.
Το ακούω συχνά αυτό και ομολογώ ότι το θεωρώ ως μια δικαιολογία εκ μέρους ορισμένων εκ της εκκλησίας των χριστιανών και κάποιων μελετητών, για να επιχρυσωθεί το αιματοβαμμένο από τον χριστιανισμό (όχι μόνον των αποκαλούμενο ορθόδοξο) χάπι. Δηλαδή αναφέρουν λίγο έως πολύ ότι κάτι τέτοιο ήταν αναμενόμενο να γίνει και ότι ουσιαστικά δεν υπάρχει καμία διαφορά. Ότι με την έλευση του χριστιανισμού ωρίμασε η σκέψη των προγόνων μας και οι κόποι τους τελικά για την αναζήτηση της αλήθειας έπιασαν τόπο.
Κάτι το οποίο με βρίσκει πέρα για πέρα αντίθετο.

Άλλο ο Ποσειδών και άλλο ο άγιος Νικόλαος. Τοποθετώντας αγίους προστάτες, στην θέση Θεών, τοποθετώντας δικούς τους σκοτεινούς και μίζερους στην όψη ναούς επάνω στα λείψανα Ελληνικών υπέρλαμπρων, αντικαθιστώντας Ελληνικές εορτές και παραδώσεις με άλλες ξενόφερτες η προσαρμόζοντας της δικές τους στα μέτρα των Εθνικών, διευκόλυναν την διαδικασία αποδοχής της νέας ‘τάξης πραγμάτων’ από τους Εθνικούς. Όσοι φυσικά δεν αποδέχτηκαν την νέα θρησκεία η αντιστάθηκαν, σφαγιάσθηκαν. Δεν ομιλούμε περί φόνων, μα για γενοκτονία! είτε αυτό αρέσει είτε όχι.

Θα επαναλάβω για πολλοστή φορά, ότι δεν συνδέω το όνομα του Ιησού με αυτά τα αιμοβόρα, σκοτεινά και τιποτένια ανθρωπάρια που σκότωσαν τον παππού μου, την γιαγιά μου, τα αδέλφια μου, τους γονείς μου και το σημαντικότερο, την ιστορία! Δίχως και να θειο–ποιώ το πρόσωπο του Ιησού, για το οποίο (πρόσωπο) ποιος πραγματικά γνωρίζει;

Έχω δακρύσει, έχω κλάψει με λυγμούς βρισκόμενος σε έναν άλλοτε Ιερό, η καθημερινό παλαιό (αρχαίο) χώρο, που εκμηδενίσθηκε, βεβηλώθηκε από τους εκπρόσωπους της ‘αγάπης’ και της ‘αλήθειας’. Φέρνω στον νου μου παιδικά χαμόγελα, σκεπτόμενους νέους του τότε, που τόσο φριχτά, ανέντιμα και αναίτια χάθηκαν.

Κλείνω τα μάτια μου και μνημονεύω την νεαρή και γεμάτη πάθος για την ζωή ‘Ήριννα’ που γνώρισα στην Κόρινθο και τον νεαρό φύλο της ‘Διότιμο’, που δεν πρόλαβαν να παντρευτούν, να ζήσουν τα όνειρά τους όπως μου έλεγαν. Τους σκότωσαν και αυτούς τόσο άδικα.
Και τον έμπορο υφασμάτων από την ανατολή της παλαιάς μου γειτονιάς, τον ‘Στρατόνικο’, την αδελφή του την ‘Γλυκέρα’ που την θυμάμαι πάντοτε να χαμογελά και να φορά πολύχρωμα σανδάλια. Και αυτοί χάθηκαν. Και τόσοι άλλοι…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 16:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω δακρύσει, έχω κλάψει με λυγμούς βρισκόμενος σε έναν άλλοτε Ιερό, η καθημερινό παλαιό (αρχαίο) χώρο, που εκμηδενίσθηκε, βεβηλώθηκε από τους εκπρόσωπους της ‘αγάπης’ και της ‘αλήθειας’. Φέρνω στον νου μου παιδικά χαμόγελα, σκεπτόμενους νέους του τότε, που τόσο φριχτά, ανέντιμα και αναίτια χάθηκαν.

Κλείνω τα μάτια μου και μνημονεύω την νεαρή και γεμάτη πάθος για την ζωή ‘Ήριννα’ που γνώρισα στην Κόρινθο και τον νεαρό φύλο της ‘Διότιμο’, που δεν πρόλαβαν να παντρευτούν, να ζήσουν τα όνειρά τους όπως μου έλεγαν. Τους σκότωσαν και αυτούς τόσο άδικα.
Και τον έμπορο υφασμάτων από την ανατολή της παλαιάς μου γειτονιάς, τον ‘Στρατόνικο’, την αδελφή του την ‘Γλυκέρα’ που την θυμάμαι πάντοτε να χαμογελά και να φορά πολύχρωμα σανδάλια. Και αυτοί χάθηκαν. Και τόσοι άλλοι…


ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΕΙΣ ΚΛΑΨΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΛΥΠΗΘΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑΝ ΑΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ;;
ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΨΕΥΤΟΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΟΛΟΙ ΛΥΠΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΛΑΙΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ΕΝΩ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΙ ΑΠΟ ΣΦΑΓΕΣ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΕΣ ΑΘΩΩΝ. ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΕ ΤΗ ΛΥΠΗ ΣΟΥ, ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΣΟΥ ΚΑΤΟΙΚΕ ΤΗΣ ΓΟΥΑΔΕΛΟΥΠΗΣ.
ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΦΑΓΙΑΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΕΜΦΥΛΙΟ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ. ΑΤΙΜΟΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ Ο υποστηρικτής της φιλοσοφίας, της ελεύθερης σκέψης και αναζήτησης ΣΑΣ ΠΗΡΕ ΧΑΜΠΑΡΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 16:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ 'Ηλιε...
'Εχεις ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ πολύ, μα ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟΣ των περιστάσεων και πραγματικά είναι χάσιμο χρόνου να συζητά κανείς μαζί σου, με αυτά κουβαλάς στο κεφάλι σου για τους άλλους...

Είσαι ο ΜΟΝΟΣ, μα ο ΜΟΝΟΣ εδώ μέσα στο Esoterica.gr που βρίζεις τους άλλους, όταν ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ...
Είσαι εκείνος που ΣΚΟΠΟ του έχει θέσει να δημιουργεί ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ με τα μέλη και να δημιουργείς επίσης μέλη ΟΜΟΙΑ με εσένα, αλλά στο αντίθετο άκρο για να σε αντιμετωπίσουν...
Για σένα λοιπόν, αλλά και για το αντίθετό σου άκρο είναι αυτό που ανέφερα :
"Νομίζω όπως όταν ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ κατφεύγει στα ΑΚΡΑ, το αποτέλεσμα θα είναι ΑΚΡΑΙΟ και συνήθως, το ΑΚΡΑΙΟ δεν είναι αυτό που μπορεί να ΕΚΠΡΟΣΩΠΙΣΕΙ αυτό που βρίσκεται ΜΕΣΑ απο τις άκρες του..."

Επίσης θα ήθελα να μου δείξεις ΠΟΥ έγραψα σε μήνυμά μου ότι "Καλά έκαναν οι χριστιανοί και έκαψαν ότι έκαψαν"...

Λές 'Ηλιε πώς :

quote:
Μυστικισμος 'φιλε ' 'Κελσο',ειναι η προσπαθεια προσωπικης βιωσης και ταυτισης με την θεοτητα.

Είπα πώς :
quote:
Ο Μυστικισμός είναι το ΕΝΑ ΜΕΣΟ, ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΘΕΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ...

Γιατί δε λές ότι ΑΠΛΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ;;;;
Μήπως βρήκες καμία ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΑ;;;;

Και μιλάω για ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ, μιάς και είναι γεμάτο το μήνυμά σου απο αυτές σε σχέση με όσα είπα και έχω πέι μέχρι τώρα...
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΣΟΥ, ΚΑΝΤΟ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ και όχι με λίβελους...

Φίλε μου Εχέμβροτε, καλησπέρα...
Να ρωτήσω κάτι "παιδικό";
Γιατί θέλουμε να ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΣΤΕ με λέξεις και έννοιες που ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ;;;;
'Η τουλάχιστον, ΓΙΑΤΙ όταν δίνουμε ερμηνείες, δε τις ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ώστε να υπάρχει μια ΠΙΟ ΠΛΗΡΗ ΕΙΚΟΝΑ και άρα να είναι ΕΜΦΑΝΕΙΣ αυτή η διαφορά που θέλουμε να δώσουμε;;;

Το λέω, γιατι με τον ορισμό που δίνεις στο ΑΝΑ-βιώνω και στο ΑΝΑ-γεννώ, βλέπω το ΙΔΙΟ πράγμα...

Μάλλον ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ πώς η ΑΝΑ-βίωση έχει να κάνει με την ΑΥΤΟΥΣΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ...
Και λέγοντας ΑΝΑ-γεννώ θα εννοής ότι ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΙ (φιλτράρει) ΤΑ ΠΑΛΑΙΑ, ΚΡΑΤΩ ΤΑ ΥΓΕΙΗ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΚΑΤΙ ΝΕΟ...
Να γιατί το ρητό είναι "απο τις ΣΤΑΧΤΕΣ μου ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ, σαν το Φοίνικα ΞΑΝΑ..."

Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου, συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ, σωστά το λές...

Σε όσα ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ, ναι, ΣΥΜΦΩΝΩ με την αναρώτησή σου, ΑΛΛΑ έχω και έναν ΕΝΔΙΑΣΜΟ φίλε μου...
Ο ενδιασμός μου έγκειτε στο γεγονός ότι ΠΑΛΙ και ΞΑΝΑ πέφτουμε σε μια ΣΤΕΙΡΑ ΤΥΠΟΛΑΤΡΕΙΑ που απλά και εγώ με τη σειρά μου αναρωτιέμαι μήπως ΑΥΤΟΣ ήταν ο λόγος που "αλώθηκε εκ των έσω" το θρησκευτικοφιλοσοφικο σύστημα των προγόνων μας....
Ποιός;
Μα, Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ (ως σκέψη)***, ΣΕ ΤΥΠΟΛΑΤΡΕΙΑ ΚΑΙ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ (ως πράξη)*** όπως πρεσβεύει ο 'Ηλιος (!!!!!!!)

(Τα *** είναι ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ που ΙΣΩΣ να το ανοίξουμε σε ένα θέμα για τον ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ όπως πρότεινε ο Δάγων)

Το ΓΙΑΤΙ κάνω τις ερώτησεις που κάνω, καλά το αντιλήφθηκες φίλε μου Εχέμβροτε...
Το κατάλαβες τόσο καλά, που ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΦΩ αυτό που είπες:

quote:
Μάλλον… θα μπερδευτούν λιγάκι οι ‘δογματικοί’ νεοδωδεκαθεϊστές.
Πώς θα αναβιώσεις κάτι, το οποίο δεν γνωρίζεις;

Αυτή είναι η ΟΥΣΙΑ...
Να ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ & να ΜΑΘΟΥΝ και ΟΧΙ να ακολουθούν ώς "άλλα" αμνοερήφια τον κάθε "ποιμένα" που εμφανίζεται εμπρός τους...
.... Δ Ι Α Κ Ρ Ι Σ Η ....

Φίλε μου Οδυσσέα, καλησπέρα...
Αυτή η ερώτηση, είναι μια ΕΥΛΟΓΗ ερώτηση όσο και θα μπορούσε να είναι και μια ΕΥΛΟΓΗ απάντηση...

Δεν θα απαντήσω, αλλά θα παρατηρήσω ΑΠΛΑ ότι στο σκεπτικό που ξετυλίγεις, κάνεις ένα "λάθος εξ ορισμού"...
Λές πώς :

quote:
ΜΗΠΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕ ΤΟ (ΠΟΛΥ)ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΣΕ ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟ;

Χμμμμμμμ
Συγγνώμη, αλλά είμαι κατηγορηματικός σε αυτό που θα πώ.
Πώς είναι ΔΥΝΑΤΟΝ να βρίσκουμε ΟΛΑ τα τελετουργικά στοιχεία ΤΟΥ "ΠΟΛΥΘΕΪΣΜΟΥ" μέσα σε έναν "ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟ";;;
Θέλω να πώ πώς, μου ακούγεται ΠΕΡΑ για ΠΕΡΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ το γεγονός ότι ο μονοθεϊσμός "πήρε" απο τον πλυθεϊσμό...

Τι έγινε;;;
Κατα τη ταπεινή και ανάξια γνώμη, ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΛΥΘΕΪΣΜΟΣ στην Αρχαία Ελλάδα, αλλά και ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ...
ΠΟΤΕ...
ΠΟΥΘΕΝΑ...

Η Αρχαία Ελλάδα, πίστευε ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ως Νέα Ελλάδα να ΠΙΣΤΕΥΕΙ σε ΕΝΑΝ ΜΟΝΟ ΘΕΟ...
Για περισσότερα διάβασε φίλε μου την Υψιστη όλων των Θεολογιών, που επάνω της ΣΤΗΡΙΧΘΗΚΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΕΣ, αυτή τη Θεολογία του Ορφέα όπως ήδη ανέφερε ο Εχέμβροτος...

Μελέτησε εκεί και θα ανακαλύψεις αυτό που αναφέρω περί του ΕΝΟΣ και ΜΟΝΟΥ Θεού...

Αλήθεια, πόσο ρόλο παίζει το όνομά του;;;;
Παίζει ΚΑΠΟΙΟΝ ρόλο;;;;

Αυτά που αναφέρω, δε τα αναφέρω γιατί έτσι μου τα είπανε, ή γιατί έτσι τα γράφουν στα βιβλία...
Αυτα που αναφέρω, είναι ΒΙΩΜΑ και μάλιστα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ (αλλιώς τι βιώμα θα ήταν;), το βίωμα ενός ανθρώπου που ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ το ΚΟΙΝΟ μέσα σε πολλά που ομοιάζουν και αυτό είναι ίσως που αποκαλεί (και μου προσάπτει) το μέλος ΑΙΟΝ, ως "τυρογαλοεσωτερισμό"...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 16:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Σταυραετέ...

Γιατί γίνεσαι ΕΡΙΣΤΙΚΟΣ;;;
Γιατί θίγεις το συναίσθημα του άλλου;;;

Εάν ΚΑΙ ΕΣΥ έχει κλάψει και δακρύσει για τα ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ποιυ έκαναν οι "άλλοι", δεν έχεις παρά να το παραθέσεις...

Ως πότε πιά θα ζούμε ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΙ μεταξύ του "ενός" και του "άλλου";;;
Πότε θα κατανοήσουμε ότι ΟΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ...
Ζούμε επάνω στη ΙΔΙΑ ΓΗ...
Αναπνέουμε τον ΙΔΙΟ ΑΕΡΑ...
Πίνουμε το ΙΔΙΟ ΝΕΡΟ...
Μας ζεστένει ο ΙΔΙΟΣ ΗΛΙΟΣ...

Φτάνει πιά με αυτά τα ΦΑΙΔΡΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ του "εκείνου" και του "άλλου"...
ΚΑΙ εκείνος ΚΑΙ ο άλλος είμαστε ΕΜΕΙΣ...
Οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ...

Είναι καιρός να το καταλάβετε πιά...
Η εποχή του ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ, πάει πέρασε ΑΝΕΠΙΣΤΡΕΠΤΗ...

Λοιπόν, ας μήν ξεκινήσουμε ΑΝΟΥΣΙΕΣ έριδες ΚΑΙ σε αυτό το τόπικ...
'Οποιος έχει να ΠΕΙ κάτι, ας το πράξει με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και όχι με λιβελογραφήματα ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ, είναι οίκτο και γέλιο ΜΑΖΙ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 16:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)Οπισθοδρόμηση=η προσύλωση σε παλαιές και ξεπερασμένες αντιλήψεις και κοινωνικές πρακτικές(λεξικό Γ.Μπαμπινιώτη).Τα λογοπαίγνια αντί των επιχειρημάτων υποδηλώνουν άτομο που "δεν γνωρίζει τίποτα περί να ομιλεί".

2)Η ερώτηση ήταν ποιοί ήταν οι δώδεκα Θεοί.Απάντηση>ΔΙΑΣ, ΗΡΑ, ΑΘΗΝΑ, ΕΡΜΗΣ,ΑΡΗΣ, ΠΛΟΥΤΩΝΑΣ, ΑΦΡΟΔΙΤΗ, ΗΦΑΙΣΤΟΣ, ΕΣΤΙΑ, ΑΡΤΕΜΙΣ, ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ, ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ. Σου απαντά ο φίλος alasti με την διαφορά ότι τον Πλούτωνα τον είπε Άδη και αντί για την Εστία είπε τον Διόνυσο. Εσύ φίλε Κέλσο,όταν του απαντάς για την Εστία αναφέρεις και τον Βάκχο,την Περσεφόνη,την Νέμεσις και ένα σωρό άλλες θεότητες.
Η ερώτηση ήταν ποιοί ήταν οι 12 και όχι πόσους θεούς,ημίθεους,νύμφεςκλπ γνωρίζετε ότι υπήρχαν στην αρχαιότητα.

3)Έχεις δίκιο εν μέρει στο ότι η ιερή αρχιτεκτονική δεν είναι μυστικισμός.Εγώ έρχομαι να σε συμπληρώσω προσθέτοντας την φράση "με την ορθόδοξη έννοια της λέξης".Αλήθεια εσύ φίλε Κέλσο τι θεωρείς μυστικισμό?Διάβασα ένα κείμενό σου που λες ότι θεωρείς την εβραία Μπλαβάτσκυ ανώτερη από τον Ησίοδο.Μήπως την ΚΑΒΒΑΛΑ?Η πρόσκληση πάντως παραμένει προς όποιον ενδιαφερόμενο.Ας ανοίξουμε ένα ξεχωριστό θέμα για τον αρχαιοελληνικό μυστικισμό γιατί εδώ είναι άλλο το θέμα μας.

4)Το επιχείρημά σου για τον ορθολογισμό δεν με πείθει.

Ποιόν δρόμο θα ακολουθήσουν οι νεοδωδεκαθεϊστές(ως οργανομένη ομάδα,γιατί ο καθένας ξεχωριστά έχει διαφορετικά "πιστεύω" για κάποια πράγματα)δεν γνωρίζω τουλάχιστον εγώ.Φίλε ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ συμφωνώ με όσα λες υπερτονίζοντας ότι αναφέρεσαι σε δογματικούς.
Ας συνεχιστεί η συζήτηση σε αυτό το επίπεδο γιατί αρχίζει και γίνεται ενδιαφέρον.Μόνο μην ξεχνάμε το θέμα μας και ξεφεύγουμε μιλώντας αποκλειστικά για τον δωδεκαθεϊσμό.

ΦΙΛΙΚΟΤΑΤΑ(ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ),
DAGON

Υπήρξε επέμβαση στο παρόν μήνυμα από τον Συντονιστή Κέλσο.
Η παρέμβαση αφορούσε τη ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΕΝΩΝ αναμεταξύ των λέξεων για λειτουργικούς λόγους.

Edited by - Kelsos on 28/06/2003 17:24:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 16:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπα κι’εγώ, ο Σταυραετός δεν θα κατηγορήσει για κάτι και εμένα; Πως του ξέφυγα.. Προς το παρόν κατηγορούμαι για υποκρισία, για να δούμε, για τι άλλο θα κατηγορηθώ;

Κοίταξε να δεις Σταυραετέ πώς έχουν τα πράγματα. Αναφέρθηκα στους Εθνικούς σε σχέση με τους τότε χριστιανούς, μιας και αυτό είναι και το θέμα που συζητάμε.

Το θέμα μας δεν είναι το παιδομάζωμα ούτε και ο εμφύλιος ‘αγαπητέ’ σταυραετέ.
Είδες πουθενά να επικροτώ, να στεφανώνω την οποιαδήποτε επίθεση είτε για φυλετικούς λόγους είτε για θρησκευτικούς; Όχι σταυραετέ. Μην λες λόγια, έτσι για να τα λες.

Απομονώνεις φράσεις πιθανός από παιδαριώδη προχειρότητα και βγάζεις κουτά συμπεράσματα, έτσι για να τα βγάλεις και να έχεις λόγο ύπαρξης στα forums.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 17:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Σταυραετέ...

Γιατί γίνεσαι ΕΡΙΣΤΙΚΟΣ;;;
Γιατί θίγεις το συναίσθημα του άλλου;;;

Εάν ΚΑΙ ΕΣΥ έχει κλάψει και δακρύσει για τα ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ποιυ έκαναν οι "άλλοι", δεν έχεις παρά να το παραθέσεις...

Ως πότε πιά θα ζούμε ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΙ μεταξύ του "ενός" και του "άλλου";;;
Πότε θα κατανοήσουμε ότι ΟΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ...
Ζούμε επάνω στη ΙΔΙΑ ΓΗ...
Αναπνέουμε τον ΙΔΙΟ ΑΕΡΑ...
Πίνουμε το ΙΔΙΟ ΝΕΡΟ...
Μας ζεστένει ο ΙΔΙΟΣ ΗΛΙΟΣ...


ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΡΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΔΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΠΕΡΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΦΟΡΤΙΣΗ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ;;;;;;;;;
ΕΝΤΑΞΕΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ;;;;;;;
Ή ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΙΣΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ;;;;;;;;
ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΕΑΝ ΧΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΚΟΥΣ, ΕΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΕ ΒΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ, ΘΑ ΘΕΡΙΣΕΤΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΠΕΙΡΑΤΕ. ΟΚ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 17:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απομονώνεις φράσεις πιθανός από παιδαριώδη προχειρότητα και βγάζεις κουτά συμπεράσματα, έτσι για να τα βγάλεις και να έχεις λόγο ύπαρξης στα forums

ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ ΣΤΑ ΕΣΟΤΕΡΙΚΑ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΦΑΤΣΕΣ, ΜΟΥΣΙΑ, ΚΑΙ ΧΩΡΕΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΑΣ ΜΗ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ. ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 17:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

(Σε διαβάζουν και με διαβάζουν σταυραετέ. )

Ας συνεχίσουμε την συζήτηση παρακαλώ. Επί του θέματος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 23:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zητώ συγνώμη για την απουσία μου αλλά έλειπα εκτός Αθηνών. Ο χρόνος μου όμως δεν πήγε χαμένος.
Κάποια στιγμή το μέλος ΕΟΝ είχε αντιγράψει σε ένα forum έναν αντίλογο ενάντια στους αρχαιολάτρες που μου έκανε εντύπωση μιάς και δεν ήταν του επιπέδου των αμαθών ιερωμένων που περιφέρονται στα κανάλια προσπαθώντας να "διαφυλάξουν" τα δόγματα της ορθοδοξίας.
Με προσωπικό e-mail του ζήτησα να μου γνωστοποιήσει που μπορώ ολόκληρο το κείμενο αλλά Δεν πήρα απάντηση. Όποιος ψάχνει όμως βρίσκει και το βρήκα...!! Και όχι μόνο το βρήκα on line αλλά και το εκτύπωσα. Απο χθές έως σημερα λοιπόν μελέτησα τις 180 περίπου σελίδες
και οφείλω να ομολογήσω ότι τουλάχιστον ο άνθρωπος που το έγραψε γνωρίζει αν μη τι άλλο αρχαία ιστοριά και όχι μόνο... Προτείνω λοιπόν να το διαβάσουν όλοι όσοι τους απασχολεί το θέμα.

http://www.geocities.com/porta_aurea/arhaioplixia.html

Αναγκαία επισήμανση ΔΕΝ συμφωνώ με πολλά απο όσα το κείμενο αναφέρει, αλλά ΔΕΝ μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι οι πηγές που χρησιμοποιεί είναι αξιόλογες και ότι ο συγγραφέας εχει ασχοληθεί με την αρχαία Ελλάδα.

Καλό διάβασμα...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 23:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κείμενο που αναφέρεις φίλε Πλωτίνε είναι γραμμένο με φοβερή μαεστρία από έναν αδιαμφισβήτητα έξυπνο,διαβασμένο άνθρωπο που σίγουρα γνωρίζει από προπαγάνδα.Καταρχάς το πρώτο λάθος που κάνει είναι να τους θεωρεί όλους νεοπαγανιστές και δεύτερον να γράφει ένα κείμενο το οποίο έχει αποκλειστικό σκοπό να χτυπήσει αυτόν τον χώρο.Επίσης πολλά από αυτά που καταγγέλει ότι υποστηρίζουν οι εθνικοί-νεοπαγανιστές-ρατσιστές είναι πράγματα τα οποία σήμερα δεν τα λένε μόνο αυτοί που λέει αλλά και αριστεροί,στελέχη διαφόρων μη δεξιών κομμάτων και καταξιωμένοι άνθρωποι ανεξαρτήτως πολιτικής πεπειθήσεως.Το να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι είναι παλιό κόλπο.Πολλά από τα επιχειρήματα που χρησιμοποιεί καταρίπτονται εύκολα.Άλλα επιχειρήματα διατυπώνονται στηριγμένα σε κάποιες βάσεις που είναι από μόνες τους λάθος.Παρατήρησα ακόμα ότι δεν αποφεύγει τους χαρακτηρισμούς,προωθόντας έτσι τον σκοπό του.Ο άνθρωπος αυτός πρασπαθεί να δικαιολογήσει πράγματα που σίγουρα δεν δικαιολογούνται(πχ Παλαιά Διαθήκη).Το μεγαλύτερο δε λάθος του είναι να επικρίνει το επιστημονικό περιοδικό "Δαυλός" που αμερόληπτα φιλοξενεί απόψεις πολλών ανθρώπων όπως αυτών που ανέφερα παραπάνω.Βέβαια πρέπει να αναγνωρίσω ότι σε κάποια από αυτά που λέει έχει όντως δίκιο.Πάντως το σίγουρο είναι ότι γνωρίζει πως να χρησιμοποιεί τις ιστορικές πηγές απομονώνοντας τα στοιχεία που τον ενδιαφέρουν.
Δεν τα γράφω αυτά με την στενομυαλιά ενός φανατισμένου,δογματικού ανθρώπου αλλά με την ταπεινή μου κρίση που θεωρώ αντικειμενική.Οποιοδήποτε σημείο του κειμένου κρίνει κάποιος ότι πρέπει να συζητηθεί είμαι πρόθυμος να κάνω διάλογο μαζί του.
Τέλος,πρέπει να σε συγχαρώ για την κίνησή σου να παραθέσεις το κείμενο αυτό γιατί έτσι πρωοθείται η ελευθερία λόγου και υπάρχει πλουραλισμός απόψεων.Επίσης,έτσι καταργείται ή αντίληψη ότι όλοι οι χριστιανοί είναι δογματικοί και δεν έχουν επιχειρήματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 08:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χάιρωμαι που συμφωνείς μαζί μου dagon. Ο συγγραφέας όντως είναι πολύ καλός και μου έδωσε πολύ "τροφή" για σκέψη..
Η αλήθεια είανι πάντως ότι όντως υπάρχουν πολλές και διαμετρικά αντίθετες απόψεις για την αρχαία θρησκεία, και όντως ΔΕΝ γνωρίζουμε πραγματικά τι & πως γινόταν 2500 χρόνια πρίν.
Και εγώ για παράδειγμα "είμαι αρχαιόπληκτος" με τον δικό μου τρόπο όμως, τον Πανθειστικό και Νεοπλατωνικό, που για κάποιους άλλους είναι λανθασμένος,μεταχρονολογημένος και Εβραιοχριστιανικός...
Όπως εγώ αντιλαμβάνομαι τα πράγματα η θρησκεία των αρχαίων Ελλήνων νικήθηκε εκ των έσω, και το ίδιο θα συμβεί με τον Χριστιανισμό. Οι θρησκείες καλούνται να καλύψουν συγκεκριμένες ανάγκες και ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να τις εξετάζουμε ξεκομένες απο τον πολιτισμικό πλαίσιο στο οποίο κινούνται. Η σημερινή κοινωνία καλείται να δώσει απαντήσεις σε ερωτήματα που ο Χριστιανισμός δεν μπορεί να απαντήσει.
Εάν ο Χριστιανισμος "κάλυπτε" τους νέους ανθρώπους ΔΕΝ θα αναζητούσαν απαντήσεις σε άλλες θρησκείες.
Oι δυτικές κοινωνίες στον 21ο πρώτο αιώνα και παρά την πολιτισμική και οικονομική ανάπτυξη, έχουν απωλέσει τις ηθικές αξίες, τα πρότυπα και τον προσανατολισμό τους. Η σύγχρονη ζωή χαρακτηρίζεται από τους γρήγορους ρυθμούς ζωής, την άμεση ανταλλαγή πληροφοριών, τον ευημερισμό, αλλά και την εξατομίκευση και την μοναχικότητα. Σε ένα τέτοιο περιβάλλον δεν είναι δυνατόν να μην επηρεαστούν οι θρησκείες, και το θρησκευτικό συναίσθημα. Είναι φανερό ότι μετά τον θρησκευτικό συγκρητισμό που αναπτύχθηκε στην Αλεξάνδρεια την Ελληνιστική περίοδο λόγω της πολύ συλλεκτικότητας των εθνών (η οποία προκλήθηκε από την αυτοκρατορία που δημιούργησε ο μέγας Αλέξανδρος), έχουμε την αναβίωση αυτού του φαινομένου σε μία άλλη διάσταση βέβαια, βασισμένη στην σημερινές ανάγκες τόσο του κόσμου όσο και του ατόμου. Λόγω των σημερινών αναγκών θα έχουμε πιστέυω αφενός την ανάπτυξη του μυστικισμού, και αφετέρου του ατομισμού....Είμαστε λοιπόν όπως δείχνουν τα πράγματα προ των πυλών του μυστικισμού...??

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 28/06/2003 08:39:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 10:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΣΜΑ ....ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΕΞΕΛΙΞΗ.
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΑ ΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΙΩΝΟΥΜΕ... ΠΛΑΤΩΝΑ,ΕΠΙΚΟΥΡΟ, ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ, ΠΑΥΛΟ, ΛΟΥΚΑ, ΙΩΑΝΝΗ ....

ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ....ΔΗΛ. ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ "ΑΘΛΗΜΑ" ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ...ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΑ.
ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΧΩΡΙΖΟΥΝ ΜΠΟΥΝΕ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΤΟΠΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ...ΟΣΟ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΚΕΡΚΕΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΡΩΝΕ ΠΑΣΑΤΕΜΠΟ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ...ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΡΙΤΕΣ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 19:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ!!!
ΣΥΓΧΩΡΗΣΕ ΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!
ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΕΞΕΛΑΒΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΕΞΗΣ : ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ Ή ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ, ΑΣ ΑΡΚΕΣΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΚΠΕΜΠΕΙ. ΓΙΑΤΙ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΗ.
ΑΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΙΣΗΜΑΝΕ ΤΟ ΜΟΥ

ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ!!!
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΑΙΖΕΙ ΕΝΑΝ ΡΟΛΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ : ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣ ΑΦΕΛΗ Ή Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΟ.!!!
ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΠΕΙΣΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ (ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΓΙΑ ΝΕΟ ΘΕΜΑ),ΑΠΛΩΣ ΕΧΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ!!!

ΦΙΛΕ ΠΛΩΤΙΝΕ!!!
ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ. ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ. ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΑΙΟΝ "ΦΙΛΑΘΛΟΙ". ΛΙΓΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ "ΓΗΠΕΔΟ" ΓΙΑ ΤΟ "ΤΟΠΙ". ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ESOTERICA (ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ) ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ.

ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!
ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΗ, ΑΝΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΣΕΒΑΣΜΟ (ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ), ΑΓΑΠΗ (ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ, ΜΑΛΛΟΝ, ΤΗΝ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ)ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΤΕΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ ΩΣΤΟΣΟ ΚΡΙΝΟΥΜΕ, (ΔΙΑ)ΧΩΡΙΖΟΥΜΕ, ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΣΤΙΕΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΩΣ;!
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ, ΕΝΩ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΘΕΤΙΚΟ, Η ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΒΑΣΗ;;;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_NemoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 19:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα μου σε όλους...

Φίλε Σταυρετέ...
Δέν είναι κανόνας του "ποίος είναι εριστικός", δηλαδή αυτός που ΑΝΤΙΔΡΑ...
Αλλά ΑΝ και ΟΤΑΝ αντιδρούμε με τρόπο που ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ έριδες, τότε χάνεται η μαγεία του ΔΙΑΛΟΓΟΥ, που θέλω να πιστεύω ότι ΟΣΟΙ απαντούν στα μηνύματα, ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ και εννοώ φυσικά το ΔΙΑΛΟΓΟ...

Για το ΑΝ ο Εχέμβροτος ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΕ με "κάτι", νομίζω πώς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΛΕΥΑΖΕΙ...

Επίσης για το ΤΙ ΣΚΟΠΟ ΕΧΕΙ που παραθέτει ΟΤΙ παραθέτει (ο κάθε Εχέμβροτος), έχουμε ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε μαζί του...

Το θέμα είναι ΠΩΣ το κάνω πράξει αυτό...
Με ΠΟΙΟ τρόπο...
Και ΤΙ ύφος...

Θα χαρώ να δώ απάντηση σε αυτό που αναφέρει ο Εχέβμροτος, αλλά με ήπιο τρόπο χωρίς φράσεις και λέξεις που ΕΝΟΧΛΟΥΝ τους άλλους...

Μην λοιπόν προσπαθείς απο ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ να περιθωριοποιηθής...
ΚΑΙ ο Εχέμβροτος στο παρελθόν ΗΤΑΝ εριστικός...
Και όχι μόνο αυτός...

Το μήνυμά μου δεν έχει στόχο εσένα, δεν είναι προσωπικό...
Απο εσένα πήρα μια αφορμή και μιλάω ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ...
Μην μας απειλείς λοιπόν για ΑΝΕΜΟΜΑΖΟΜΑΤΑ, ΔΙΑΒΟΛΟΣΚΟΡΠΙΣΜΑΤΑ...

Φίλε Δάγων...
Καταρχάς ΕΑΝ έχεις ώς σημείο αναφοράς και έγκυρης λεξικογραφικής ανάλυσης το λεξικό του Μπαμπινιώτη, τότε φίλε μου δεν θα μπορέσω να συζητήσω μαζί σου...
Μαζί με έναν άνθρωπο (εσένα) που ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ και κατ'επέκταση ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙ (αφού το λεει και το λεξικό), τη λέξη "Βούλγαρος" ως προσδιοριστικό χαρακτηρισμό των οπαδών & φιλάθλων του ΠΑΟΚ !!!!!!!

Τι θέλω να σου πώ με αυτό που ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ότι είναι η ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΣΗ...
'Οτι με τον ΙΔΙΟ τρόπο ΚΑΘΕ παράδοση και έθιμο που έρχεται απο το ΠΑΡΕΛΘΟΝ στο οποίο είμαστε ΠΡΟΣΥΛΩΜΕΝΟΙ και του κάνουμε χρήση ΣΗΜΕΡΑ (τα κάλαντα π.χ) μας κάνει ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟΥΣ;;;;

Χμμμμμ πράγματι, ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΟΥ είναι σε μεγάλο ύψος, αλλά πρόσεχε...
"ΚΑΙ η λογική υπόκειτε σε ΛΑΘΗ", είχε πεί ο "μπαμπάκας της" ο Αριστοτέλης...

Συνεπώς ΑΝΑΛΟΓΙΣΟΥ φίλε μου ΕΑΝ γνωρίζεις δια να ΟΜΙΛΕΙΣ...

Στη συνέχεια στο Νο 2 λές πώς:

quote:
Εσύ φίλε Κέλσο,όταν του απαντάς για την Εστία αναφέρεις και τον Βάκχο,την Περσεφόνη,την Νέμεσις και ένα σωρό άλλες θεότητες.
Η ερώτηση ήταν ποιοί ήταν οι 12 και όχι πόσους θεούς,ημίθεους,νύμφεςκλπ γνωρίζετε ότι υπήρχαν στην αρχαιότητα.

Απαντάς δηλαδή ΧΩΡΙΣ να έχεις καταλάβει ΤΟ ΣΚΟΠΟ της ερώτησεις...
Ο Εχέμβροτος που ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΕ το ΓΙΑΤΙ θέτω την ερώτηση, παρέθεσε 29 θεότητες και προσθέτει ακόμα το εξής ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, το οποίο και δανείζομαι για να σε βοηθήσω :
quote:
00) ………………………….και πάααααρα πολλοί άλλοι… θεοί, ημίθεοι, δαίμονες, ήρωες….

Μάλλον… θα μπερδευτούν λιγάκι οι ‘δογματικοί’ νεοδωδεκαθεϊστές.
Πώς θα αναβιώσεις κάτι, το οποίο δεν γνωρίζεις;



Αλλά επειδή ΜΑΛΛΟΝ ακόμα ΔΕΝ είμαι αρκετά ΣΑΦΗΣ, θα πώ πώς ΟΛΑ ΑΥΤΑ περί "δωδεκαθεϊσμού" είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ που με πολύ ΕΝΤΕΧΝΟ ΤΡΟΠΟ καλιεργεί η κρατούσα ιεραρχία μέσα σε ομάδες και ανθρώπους που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙΟΙ ΙΔΙΟΙ την ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ...

Το είπα αυτό και σε προηγούμενο μήνυμά μου και μάλιστα σε απάντηση του φίλου Alasti :

quote:
Γιατί όπως ΗΔΗ έγραψα "εκείνοι" που πιστεύουν σε ένα ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ, πέφτουν στη παγίδα του ιερατείου και μιάς και με ρωτάς για το ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ, σου λέω ΦΥΣΙΚΑ εκείνοι που πιστεύουν τα λεγόμενά του ιερατείου...

Και ΠΡΟΚΑΛΩ εκείνον (τόν όποιο "εκείνον") που θεωρεί και λεει ότι: "μα το ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ήταν η λατρέια των προγόνων μου", να μου απαντήσει για ΟΛΕΣ εκείνες τις θεότητες που ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΑΝ απο το "δωδεκάθεο", ΤΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ;;;;

Θα τις τιμούμε ΚΑΙ εκείνες ή ΟΧΙ μιάς και είναι ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΟ (κατα τα γραφώμενα του κου Μπαμπινιώτη, που τα ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ φίλε μου Δάγωνα!!!). Και ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ πώς ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να λατρέψουμε ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΥΣ, τους ΠΡΙΝ το "δωδεκάθεο", ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΙΜΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ;;;
Και παλαιούς και καινούργιους;;;;

Συνεχίζεις λοιπόν φίλε μου να μου λές πώς :

quote:
Έχεις δίκιο εν μέρει στο ότι η ιερή αρχιτεκτονική δεν είναι μυστικισμός. Εγώ έρχομαι να σε συμπληρώσω προσθέτοντας την φράση "με την ορθόδοξη έννοια της λέξης".
Αλήθεια εσύ φίλε Κέλσο τι θεωρείς μυστικισμό?
Διάβασα ένα κείμενό σου που λες ότι θεωρείς την εβραία Μπλαβάτσκυ ανώτερη από τον Ησίοδο.
Μήπως την ΚΑΒΒΑΛΑ?

Καταρχάς τι σημαίνει "με την ορθόδοξη έννοια της λέξης";;;;;
Πώς το εννοής αυτό;;;;

Στη συνέχεια ΕΓΡΑΨΑ και τι είναι ο ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ αλλά και ποιός απο τους Αρχαίους μας προγόνους, ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ (ένας απο τους ΠΟΛΛΟΥΣ), κατάφερε να φτάσει στη ΘΕΩΣΗ μέσο του ΜΥΣΤΙΚΣΜΟΥ...
Μέσο της διδασκαλίας που διδάχθηκε απο τον ΑΜΜΩΝΙΟ τον επονομαζόμενο ΣΑΚΚΑ (λόγο του ότι ήταν αχθωφόρος), τον ΠΡΩΤΟ ΘΕΟΣΟΦΟ!!!

ΕΑΝ είχες διαβάσει ΣΩΣΤΑ τα μηνύματά μου, δεν θα αναρωτιώσουν, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ και θα τα ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΕΣ...
Γιατί ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΕΙΣ τα όσα έχω πεί ΚΑΙ για την Μπλαβάτσκυ, αλλά ΚΑΙ για τον Ησίοδο...

Σε ΠΡΟΚΑΛΩ να παραθέσεις το κείμενό που μιλάω ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΑ για τον Ησίοδο...

'Εχω βαρεθεί με τα λιβελογραφήματα και τα διαστρεβλωτικά μηνήματα που έχουν να κάνουν με εμένα...
ΣΤΟΙΧΕΙΑ φίλε μου, ΣΤΟΙΧΕΙΑ...

Αλλά ΠΡΙΝ να μιλάς για κάποιο θέμα, ΣΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ, οφείλεις να έχεις ΨΑΞΕΙ για να έχεις και ΣΤΟΙΧΕΙΑ...
Αλήθεια, λοιπόν, μιάς και έπιασες την ΥΨΙΣΤΗ ΜΟΡΦΗ ΔΙΑΔΑΣΚΑΛΟΥ (για μένα) την Ελένη Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ στο σύγχρονο κόσμο, πώς λές ότι ΗΤΑΝ ΕΒΡΑΙΑ;;;;
Που το έμαθες αυτό;;;;

Και ΝΑΙ, εκείνη ΗΞΕΡΕ και τη Καμπάλα, αλλά προπαντώς ΓΝΩΡΙΖΕ ΕΚ ΒΑΘΟΥΣ την Αρχαιοελληνική Σκέψη & Φιλοσοφία...
Και ΟΠΟΙΟΣ γνωρίζει ΕΙΤΕ τη "μία", ΕΙΤΕ την "άλλη", μπορεί να περπατήσει ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ στο δρόμο που λέγεται ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ...

Εάν ΕΣΥ δε το ξέρεις φίλε μου, ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΜΑΘΕΣ...

Περί ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΥ, ειληκρινά αδιαφορώ φίλε μου Δάγωνα...
Ουδέποτε με ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ να βάλω τα δάκτυλά μου ΕΠΙ ΤΩΝ ΤΥΠΟ ΤΩΝ ΙΛΩΝ για να πεισθώ, πράγμα που η ΣΤΕΙΡΑ Λογική (η υποπέσουσα ΚΑΙ αυτή σε λάθη) και μαζί της το εργαλείο της ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ("σκέφτομαι άρα υπάρχω" ένα πράγμα) ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ μπορούν να "αντιληφθούν" τα πράγματα....

Ζητώ συγγνώμη ΑΝ ανέβασα τη συζήτηση σε υψηλότερο επίπεδο...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy