ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ουπς..!!! Λάθος..!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 13:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιώργο καλημέρα,

εάν κάνεις χιούμορ...προσπέρασε με χίλια...

εάν όχι...

χμ...λυπηρό το forum...

Λυπηρό γίνεται εξαιτίας των συμμετοχόντων σε αυτό...

Αφού όμως εξακολουθείς να συμμετέχεις...μήπως είσαι και εσύ υπεύθυνος γι’αυτό;

Υ.Γ. Ακόμα δεν σου ήρθε η κουκλάρα από την Δωδώνη...με το extra παγωτό;


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 13:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--------------------- --------------------------------

Γιώργος
...τά σχέδια μου για το δυαδίκτιο ισχουν

Edited by - Γιώργος on 25/06/2003 13:09:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 13:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Γιώργο.

Μέχρι στιγμής έχεις συνεισφέρει στο χώρο αυτό με πάνω από 150 μηνύματα, γράφοντας σε θέματα άλλων, αλλά και ανοίγοντας δικά σου τόπικ. Στα οποία όπως είδες, με ευγένεια αλλά και ανοιχτή καρδιά πολλοί από εμάς έχουμε αφήσει τις απόψεις μας.
Πιστεύεις ότι κάποιο από τα μέλη σε έχει προσβάλλει; Το να διαφωνίσει βέβαια μαζί σου, επέτρεψέ μου να μην το θεωρήσω ως προσβολή.

quote:

χμ... αλλαγές βλέπω...!!

..μας πατρονάρεις τη μία .... απο την αλλή αλάζουμε το εικονίδιό απο το (λιγο αδερφίστικο κατα την γνωμη μου ) καθαρό που σε κοιτάει στα μάτια ... σε ποιο θολο και σκοτεινό ... φευγαλεο..!!!

χεχεχε.. καλως ηρθες στην σκοτεινη πλευρα my son.... ασε με να σου διδάξω τις μαυρες τέχνες και μαζι θα κυριαρχήσουμε σε αυτο το λυπηρο φορουμ... και αργότερα σε ολο το δυαδικτιο....


Δε νομίζω ότι ο χαρακτηρισμός που έδωσες στον Εχέμβροτο είναι στα πλαίσια ενός φιλικού χιούμορ. Η μήπως είναι; Σε αυτή την περίπτωση, ίσως θα ήταν καλύτερη η προσφώνηση αυτή σε ένα από τα δεκάδες άλλα διαδικτυακά μέρη που κυκλοφορούνε, όπου μπορείς να διαπρέψεις στο είδος αυτό του χιούμορ, χωρίς να χρειαστεί να δυσαρεστείς κόσμο, ο οποίος καμία διάθεση δεν είχε να διαπληκτιστεί μαζί σου, αλλά κυρίως να γίνει αντικείμενο των προσβολών σου.

οσον αφορά τα ιδιαίτερα μαθήματα μαύρης τέχνης που διατείνεσαι ότι μπορείς να διδάξεις...τι να πω;
θα έπρεπε πρώτα κάποιος να σου πει τα στοιχειώδη...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 14:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια, μην τα βαζεται με τον Γιωργη.... Γιωργη γραφε λιγο πιο διακριτικα!!! Ακου και λιγο το σκεφτικο μου, να σε πειραξω και εγω λιγο ντε...

Κάποιος πάει αριστερά, κάποιος δεξιά…μα ίσως να είναι και οι δυο σε λάθος δρόμο.
Την διαφορά την κάνει εκείνος που ανακαλύπτοντας το λάθος…. είναι ευτυχής να το διορθώσει…αν όχι, ονομάζεται φίλος Πλάνης….. και όχι φίλος Σοφίας…

Γνώρισα μερικούς *(αλάθητους) στη ζωή.! …δεν έπεφταν ποτέ σε λάθος!!!!…

πράγματι, ότι έλεγαν δεν είχε σύνεση, ούτε λογική!

Γιώργος, ήταν Γκουρου και Μάγοι…μα όχι εσύ!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 14:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και εδώ περνάμε στο Μαθημα Δευτερον νεαρέ μου μαθητευόμενε εχεμβροτε –
δεν χρειαζεται να μπεις στον κόπο να τους μπερδέψεις... συνήθως το κάνουν μονοι τους


Γιώργος
μου αρέσει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 14:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ΓΙΩΡΓΟ.... Η ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ...(Μιας και πέφτουμε εμείς σε λάθη…όποτε συνεχίζεις να διδάσκεις….ΜΑΘΗΜΑ 3,4,5,6,7…..ν)

Η είσαι σαν τους άλλους!

Εγω περιμενω....τετοιο εχω και πολυ...(υπομονη!)!!!

Εμενα να δεις...*ποσο μου αρεσει!!!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 25/06/2003 14:36:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 14:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το "έργο" το έχω ξαναδεί φίλτατε "Γιώργο". "Παίξαμε" και μαζί σε μια "σκηνή".

Προτιμώ κάποιο πιο ουσιαστικό "έργο".

Κάποιο πραγματικά "μαγικό" και όχι όπως θες εσύ μάγ(κ)ικο.

Αν δεν θυμάσαι την σκηνή που "παίξαμε" σου την θυμίζω:

topic.asp?TOPIC_ID=911

Άντε σε αφήνω να συνεχίσεις το αγαπημένο σου "παιχνίδι" και εγώ πάω αλλού που ταιριάζει περισσότερο με τον χαρακτήρα που' χω

Υ.Γ. Φτου γμτ, έκανα πάλι ένα από τα λάθη που ανέφερα σε αυτό το topic. Δεν πειράζει, θα... εξομολογηθώ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 17:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Να σε καλά ρε φίλε (σκοτεινέ μάγε), μ’έκανες και γέλασα.
Πρόσεχε μόνο εκεί στο σκοτάδι που βρίσκεσαι να έχεις και κανέναν φακό, μην σκοντάψεις και πέσεις.


Άντε! Καλά μυαλά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 17:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anytime...!

Γιώργος
και τα μαυρα γυαλία δεν βοηθουν καθόλου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 18:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα τεσσερα επιπεδα εξελιξης:
  • 1.ΓΝΩΣΤΗΣ....2.ΜΑΓΓΑΝΕΥΤΗΣ....3.ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ....4.ΜΥΣΤΗΣ
  • Η πλανη του κοσμου της μαγγανειας ειναι ο μεγαλυτερος κινδυνος για καθε αναζητητη.
  • Η φιλοσοφια ειναι αυτη που θα διαλυσει ολες τις σκιες και τα φαντασματα του κοσμου της ΜΑΓΙΑ.
  • Επειτα ακολουθει η ΦΩΤΙΣΗ.
  • Οσοι δεν φωτιστηκαν, συνεχιζουν εσαει να επαναλαμβανουν το ιδιο λαθος και οσο θεωρουν τον εαυτο τους φωτισμενο, τοσο υποπιπτουν στο ιδιο λαθος. Η αλαζονεια δυστυχως ειναι ο χειροτερος συμβουλος για την αναζητηση.Ο αλαζονας θεωρει οτι ειναι πλεον μυημενος και δεν χρειαζεται να μυηθει στη φιλοσοφια, με αποτελεσμα να προσκολαται αιωνιως στη μαγγανεια.
  • Οποιος δεν φιλοσοφει δεν μπορει να ανελθει στα επιπεδα του ΜΥΣΤΗ. Μαγικα ανεβαινει μονον ο μαγγανευτης (και συνεχιζει επ'απειρον να ζει στον κοσμο της μαγγανειας).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 22:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σε καλα βρε πασχάλη …και την εψαχνα αυτή την λέξη Μαγγανευτης (sorcerer)

Ενδιαφέρονται αυτά που λές …. Εξέλιξη εεε.?


Μιλάς για εννοιες και ιδεες όπως φώτιση , επίπεδα, μυημένος, επ’ απειρον, που δεν μου λένε η δεν θέλω να μου πουν τιποτα…

….. μήπως τελικά είναι λάθος να νομίζουμε ότι ολοι παίζουμε στο το ίδιο παιχνίδι …..και μήπως είναι αλαζονεία ότι το δικό μας παιχνίδι ( της εξέλιξης οπως το λές) είναι το μονο και το καλήτερο στο χωριό..?


Γιώργος
καντε την μεγάλη ΜΠΑΖΑ με την μαγίκη μυστική σεξοφορμουλά μου...!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 22:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟΠΙΚ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΣΑΤΕ ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΙΡΑΓΜΑΤΑ.

ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ.ΛΥΠΗΡΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ;;;;
ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ;;;
ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟΠΟ ΥΓΙΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΠΟ ΛΥΠΗΣ ΚΑΙ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΟΛΟΙ ΤΩΡΑ...


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SERGIOS
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 00:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SERGIOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΕΙΔΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΛΑΘΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΘΑ ΔΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΕΥΠΡΕΠΕΙΑ.

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ "Ουπς..!!! Λάθος..!! "

ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ ΓΙΩΡΓΟ.

ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΧΑΛΟ ΤΟ ΧΟΡΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ.
ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.
ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ.
"Ουπς..!!! Λάθος..!! "

ΣΥΓΝΩΜΗ.
ΦΙΛΙΚΑ

ΕΛΠΙΖΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 00:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ.

ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΝΜ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΣΑΤΕ,ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.
ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΩΡΓΟ,ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΒΕΒΑΙΑ...ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΕΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΑΙ...


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 01:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσορίζω καταρχήν το νέο μέλος "SERGIOS".

Σε μια γενική συζήτηση όπως αυτές του forum πρέπει να είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε όλα τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα μιας τέτοιας γενικής συζήτησης.

Εγώ νομίζω ότι αυτό το topic όποια κατάληξη και αν έχει, μπορεί να μας διδάξει πολλά, ακόμη και το να μας κάνει να καταλάβουμε το "διαφορετικό", τις νοοτροπίες που υπάρχουν σε αυτόν τον χώρο της αναζήτησης, με τις οποίες μπορούμε να διαφωνούμε αλλά είναι χρήσιμο να τις γνωρίζουμε.

"Ξεφλουδίστε" τα topics και "φάτε" μόνο τον χρήσιμο καρπό.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 03:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'
'
'
...λοιπόν...το μεγαλύτερό μου λάθος ίσως είναι το οτι δίνω σημασία σε πράγματα, άτομα, καταστάσεις τα οποία βαραίνουν το ταξίδι μου, αυτό της ψυχής προς μια ανώτερη εξελικτική κατάσταση.
Αυτά τα πράγματα, άτομα και καταστάσεις είναι χρήσιμο να τα βιώνει κανείς αρχικά αλλά αφού διδαχτεί απο τη σπατάλη ενέργειας που αυτά επιφέρουν, αναζητά άλλα λάθη περισσότερο "έξυπνα" που θα τον οδηγούν βήμα-βήμα προς το σκοπό του.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 08:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ενδιαφέρονται αυτά που λές …. Εξέλιξη εεε.?
Μιλάς για εννοιες και ιδεες όπως φώτιση , επίπεδα, μυημένος, επ’ απειρον, που δεν μου λένε η δεν θέλω να μου πουν τιποτα…
.. μήπως τελικά είναι λάθος να νομίζουμε ότι ολοι παίζουμε στο το ίδιο παιχνίδι …..και μήπως είναι αλαζονεία ότι το δικό μας παιχνίδι ( της εξέλιξης οπως το λές) είναι το μονο και το καλήτερο στο χωριό..?


από την πρώτη σελίδα:
quote:
Για σένα η εσωτερική αναζήτηση (όπως γράφεις στην αρχή), μπορεί να είναι η περιήγηση σε μαγικές τεχνικές. Για άλλους μπορεί να είναι η περιήγηση μέσα στον εαυτό τους, στο περιβάλλον της καθημερινότητας. Το να δολοφονήσεις κάποιον και μετά να αρχίσεις να συνειδητοποιείς μέσα στο κελί της φυλακής τι είσαι, τι έκανες και που πορεύεσαι, μπορεί κι αυτό να είναι κάλλιστα η αρχή μιας εσωτερικής αναζήτησης.

quote:
Γιαυτόν τον λόγο διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό που έδωσες στους γράφοντες αυτού του τόπίκ. Ο καθένας μας είναι σε διαφορετικό στάδιο, μιας διαφορετικής πορείας για την εσωτερική αναζήτηση. Ισως λοιπόν και για κάποιον άλλο, η δική σου προσέγγιση να είναι λάθος, ενώ η δική του σωστή.
Στην πραγματικότητα όμως, δεν βρίσκεται εκεί το λάθος.


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 13:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με μπερδεψες αμαλία.. ποιο ειναι το quote ? και ποιο οχι..?

Γιώργος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 14:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα Γιώργο.

Αν σε μπέρδεψα συγνώμη, δεν βρήκα άλλο τρόπο για να παραθέσω τρία quote στη σειρά.

Αν λοιπόν μετρήσεις:
1,2,3
βγαίνουν τρία.
όλα quote.

ελπίζω να σε κάλυψα.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 15:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ελπίζω να σε κάλυψα.

λυπάμε οχι .. τι θες ακριβως να πεις..?

Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 19:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιλάς για εννοιες και ιδεες όπως φώτιση , επίπεδα, μυημένος, επ’ απειρον, που δεν μου λένε η δεν θέλω να μου πουν τιποτα…

Δε σε καταλαβαινω βρε Γιωργο...
  • Παραπανω ειρωνευτηκες το χωρο, οτι δε θαπρεπε να λεγεται Esoterica αλλα Filosofica. Τωρα καποιοι οροι εσωτερισμου δε σου λενε τιποτα. Πες μας φιλε μου, σε ποιο γνωστικο αντικειμενο πανω θες να συζητησουμε, αν θες βεβαια να συζητησουμε και οχι να ειρωνευεσαι και να αντιδρας,ετσι, για την αντιδραση.
  • Εισαι οπαδος της θεωριας του χαους. Μαλλον σαρεσει το χαος. Αδιαφορεις βεβαια οτι και τα πλεον χαοτικα συστηματα εχουν μια εγγενη ταση αυτοοργανωσης. Παραγνωριζεις το γεγονος οτι και στα πλεον τυχαια συμβαντα υπαρχει ο ακαμπτος νομος της στατιστικης κατανομης των συμβαντων.Υπαρχει εντροπια στο συμπαν, υπαρχει ομως και αρνητικη εντροπια...
  • Ας δουμε λοιπον την εξελιξη απο αλλη σκοπια....Ξεκιναμε ολοι να μαζευουμε εγκυκλοπααιδικες γνωσεις στην αρχη... Κατοπιν ανακαλυπτουμε οτι κοιτωντας καποια/ον στο δρομο, αυτος σκονταφτει,η μαντεουμε κατι που προκειται να γινει...Καλωσηρθαμε στον κοσμο της μαγγανειας....Σαυτο το επιπεδο γνωσεων αρχιζουμε και εξασκουμε καποια "μαγικα" και νομιζουμε οτι πιασαμε τον παπα απο #$%$#^. Αν δεν καθαρισουμε το ερμο το υποσεινηδητο μας, οι "μαγικες" ενασχολησεις θα μας οδηγησουν στο "διαολο" και δεν το λεω μεταφυσικα αλλα τελειως ρεαλιστικα, γιατι τοτε θα "πεσουμε" αναμεσα στα τρομακτικα τερατα του υποσεινηδητου μας.
Ε, αμα καταφερουμε και απαγκιστρωθουμε απο τα φαινομενα και τις σκιες, τοτε μπορουμε να δουμε και να κατανοησουμε τις σχεσεις που διεπουν τα φαινομενα. Καλωσηρθαμε στη φιλοσοφια....Καπου στο μακρυνο μελλον, ισως αρχισουμε να αντιλαμβανομαστε και τα αιτια και τους σκοπους των νομων που γενναν φαινομενα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 19:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς τον Τρισμεγιστο...
  • Καποτε και ο θεος αγανακτα και εγκαταλειπει τον ανθρωπο και σαυτον μενει μονο το κτηνος. Οποτε φιλε μου, αδικα θα πασχιζεις να διακρινεις μεσα του το θεο!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 21:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πασχάλη...

Καταλαβαίνω την καλή σου πρόθεση αλλά αν το δεχτώ αυτό θα μπω στον πειρασμό του να δικαιολογούμαι. Με βολεύει, τότε, παναθεμά με, και δεν προσπαθώ όσο θα έπρεπε

Πως το κάνουν αυτοί οι σοφοί;;; Μόνο και μόνο για την ψυχραιμία τους και τον αυτοέλεγχό τους (ας μην υπολογίσουμε και τις ανώτερες αρετές τους), τους βγάζω το... καπέλο.

Αντίθετα εγώ... @#~%@#! Πίσω μου σε έχω Σατανά...

Θα γράψω 100 φορές την φράση του R. Bach, για αυτοπαραδειγματισμό :

Αυτό που η κάμπια ονομάζει το τέλος του κόσμου, ο Δημιουργός το ονομάζει πεταλούδα

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 21:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ε σε καταλαβαινω βρε Γιωργο...

αυτό το καταλαβα….

quote:
Παραπανω ειρωνευτηκες το χωρο, οτι δε θαπρεπε να λεγεται Esoterica αλλα Filosofica. Τωρα καποιοι οροι εσωτερισμου δε σου λενε τιποτα. Πες μας φιλε μου, σε ποιο γνωστικο αντικειμενο πανω θες να συζητησουμε, αν θες βεβαια να συζητησουμε και οχι να ειρωνευεσαι και να αντιδρας,ετσι, για την αντιδραση.

Οι οροι του εσωτερισμού μου λένε ότι ακριβώς θέλω να μου πούνε….
Αν θελω να συζητήσουμε …? Ριξε σε παρακαλώ μια ματιά στα φορουμ…

quote:
Εισαι οπαδος της θεωριας του χαους. Μαλλον σαρεσει το χαος. Αδιαφορεις βεβαια οτι και τα πλεον χαοτικα συστηματα εχουν μια εγγενη ταση αυτοοργανωσης. Παραγνωριζεις το γεγονος οτι και στα πλεον τυχαια συμβαντα υπαρχει ο ακαμπτος νομος της στατιστικης κατανομης των συμβαντων.Υπαρχει εντροπια στο συμπαν, υπαρχει ομως και αρνητικη εντροπια

Ειμαι οπαδός της μαγείας του χάους ... (chaos Magick) ….

Και τα πλεον οργανομενα συστηματα εχουν μια εγγενη χαοτική τάση

quote:
Ας δουμε λοιπον την εξελιξη απο αλλη σκοπια....Ξεκιναμε ολοι να μαζευουμε εγκυκλοπααιδικες γνωσεις στην αρχη... Κατοπιν ανακαλυπτουμε οτι κοιτωντας καποια/ον στο δρομο, αυτος σκονταφτει,η μαντεουμε κατι που προκειται να γινει...Καλωσηρθαμε στον κοσμο της μαγγανειας....Σαυτο το επιπεδο γνωσεων αρχιζουμε και εξασκουμε καποια "μαγικα" και νομιζουμε οτι πιασαμε τον παπα απο #$%$#^. Αν δεν καθαρισουμε το ερμο το υποσεινηδητο μας, οι "μαγικες" ενασχολησεις θα μας οδηγησουν στο "διαολο" και δεν το λεω μεταφυσικα αλλα τελειως ρεαλιστικα, γιατι τοτε θα "πεσουμε" αναμεσα στα τρομακτικα τερατα του υποσεινηδητου μας.
Ε, αμα καταφερουμε και απαγκιστρωθουμε απο τα φαινομενα και τις σκιες, τοτε μπορουμε να δουμε και να κατανοησουμε τις σχεσεις που διεπουν τα φαινομενα. Καλωσηρθαμε στη φιλοσοφια....Καπου στο μακρυνο μελλον, ισως αρχισουμε να αντιλαμβανομαστε και τα αιτια και τους σκοπους των νομων που γενναν φαινομενα...


Παλι μου μιλάς για το δικό σου συστημα φιλε πασχάλη..…. μου λες…. Ξεκινάμε…..μπλα..μπλα… κατόπιν….μπλα…μπλα… καλοσυρθες…..μας οδηγουν εκει… αμα καταφέρεις καθαρίζεις μετα….. τερατάκια… και πάμε στην φιλοσοφία…και ισως αρχισεις μετα…..
Εντολες… οδηγείες… νόμους..του δικού σου παιχνιδίου/κοσμοθεωρίας.. !!!! Που ακριβως δεν καταλάβες ότι ειμαστε σε διαφορετικό [παιχνίδι] και ότι το δικο σου δεν είναι το μοναδικό….
Πες μου εχεις επιλέξη να μην προσπαθεις να καταλάβεις το {διαφορετικό} όπως το ανέφερε ο φίλος thot στο παραπάνω μηνημα ?

Γιώργος
και ολα αυτα χωρις να χάσετε κανενα κιλο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 21:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς τριμέγηστο… σε ένα προσφατο αρθο στο εσωτέρικα αναφέρφηκε ότι
οι πιθηκοι εχουν μονο ένα ελάχιστο ποσοστο διαφοράς DNA (νομίζω ένα .60%) με τους ανθρωπους.. και όμως τοσο διαφορετικα κοντα….…
Σκέψου το 10% (μην σου πω και παραπάνω) πνευματικη διαφορά ….ποσο διαφορετικά κτηνώδες είναι…..!!

Είναι απλα τοσο διαφορετικοι πλεον….αστους φίλε η φυση/θεος θα τους αναλάβει η θα τους ξεχάσει όπως λεει και ο φίλος ο Πασχάλης…

Γιώργος
Όπως πανω ετσι κατω δεν λένε..!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 21:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Πασχαλη ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Προς τον Τρισμεγιστο...
Καποτε και ο θεος αγανακτα και εγκαταλειπει τον ανθρωπο και σαυτον μενει μονο το κτηνος. Οποτε φιλε μου, αδικα θα πασχιζεις να διακρινεις μεσα του το θεο!!!

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΣΤΙΚΟ...
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ ΤΟΝ ΘΕΟ....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ..
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...........

ΕΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΝΙΩΣΟΥΜΕ (ΤΟΝ ΘΕΟ) ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΜΑΣ ΕΓΚΑΛΕΙΠΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 21:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα επαναλάβω τα λόγια του Φίλτατου Πασχάλη, που με βρίσουν σύμφωνο εκατό της εκατό.

quote:
Ε, αμα καταφερουμε και απαγκιστρωθουμε απο τα φαινομενα και τις σκιες, τοτε μπορουμε να δουμε και να κατανοησουμε τις σχεσεις που διεπουν τα φαινομενα. Καλωσηρθαμε στη φιλοσοφια....Καπου στο μακρυνο μελλον, ισως αρχισουμε να αντιλαμβανομαστε και τα αιτια και τους σκοπους των νομων που γενναν φαινομενα...

Τώρα όσον αφορά τα λόγια του Πασχάλη……….

quote:
Καποτε και ο θεος αγανακτα και εγκαταλειπει τον ανθρωπο και σαυτον μενει μονο το κτηνος. Οποτε φιλε μου, αδικα θα πασχιζεις να διακρινεις μεσα του το θεο!!!


Είμαι σίγουρος ότι είναι καθαρά αλληγορικής χροιάς.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 26/06/2003 22:01:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 22:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιώργος....

Oι διάφορες του Πίθηκου από τον άνθρωπο είναι τρομερές…με την έννοια πως ο πίθηκος ούτε τα κορδόνια… δεν μπορεί να δέσει….*(δεν έχει ανάγκη) μα στις ανάγκες του είναι και πολύ καλλίτερος του ανθρώπου…*(αναρρίχηση στα δένδρα)

Αφού είμαστε ανθρώπινα όντα λοιπόν…. ας ασχοληθούμε με τα ανθρώπινα…

Κάνουμε λάθη? Σαν άνθρωπος το παραδέχομαι πως κάνω τέτοια….μα λέω πως είμαι σε θέση να τα διορθώσω…Ακόμα λέω πως έμαθα να ακούω και τον άλλο… τον εσωτερικό… τον πολιτικό… εσένα….τον Μάγο…

Ο Μάγος είναι ελεύθερος από αυτά? Τα λαθη?

Αν ναι…μας λέει και εμάς πως γίνεται κάτι τέτοιο? Είναι μήπως λάθος η ερώτηση?

Αν ειναι….τοποθέτησε την εσύ όπως νομίζεις καλλίτερα….απάντησε…..(προσωπικά θα ασπασθώ τι λες) ίσως ξανά εκφρασθώ αν θέλεις…. μιας και Άσχετα από το σωστό η λάθος της βλέψης μου, η συζήτηση ήταν περί ΛΑΘΟΥΣ… έστω και Φιλοσοφικά είπα τι σκεφτόμουν.

Εγραψες..

quote:
Δεν είναι μόνο το να μαθαίνεις απο τα λάθη των άλλων ….αλλά και να δεις τι θεωρούν οι άλλοι σαν λάθος….

Περιμενουμε...τα δικα σου....Μεχρι τωρα χρησιμοποίησες την φιλοσοφικη διαδικασια...μαθηματα 1, 2, .....διαλογο....

Που ειναι η Μαγικη????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 00:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωρίστε και η μαγική μου απαντηση… (για τους αλλους μαγους δεν γνωρίζω)


Τα λάθη φίλε πλατωνα είναι μέρος του μάγου (όπως και ολων μας- είναι μέρος του τι ειμαστε )

….το μονο που επιθημει/επιλέγει είναι η αλήθεια/πραγματικότητα να διατηρησει τα λάθη του… χωρις την σπατάλη της συνεχής αναθεώρισης του τι είναι σωστο η λάθος….

Βλεπεις δεν είναι τα λάθη που πρεπει να απελευθερωθεις φιλε μου …αλλα η πραγματικότητα (σωστο/λάθος) των αλλων….


Γιώργος
…. της τρομοκρατικής οργάνωσης Μασα – Μασα..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 02:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
….το μονο που επιθημει/επιλέγει είναι η αλήθεια/πραγματικότητα να διατηρησει τα λάθη του… χωρις την σπατάλη της συνεχής αναθεώρισης του τι είναι σωστο η λάθος….
Βλεπεις δεν είναι τα λάθη που πρεπει να απελευθερωθεις φιλε μου …αλλα η πραγματικότητα (σωστο/λάθος) των αλλων….

Αν είναι έτσι φίλε Γιώργο, σου προτείνω να εξετάσεις τι επιθημει/επιλέγει και τις σκέψεις… (αλήθεια / πραγματικότητα) των

Χίτλερ..
Στάλιν..
Σταυροφορων...
Ενός Μαφιόζου….Τρομοκράτη….Ληστή…..και παει λεγοντας!

Θα δεις πως οι επιθημιες/επιλογες οπως και το σκεπτικό (αλήθεια / πραγματικότητα )… είναι πολύ κοντά σε ότι γράφεις!

Πάντως οτι υποστηρίζεις...ειναι κοντα στη σκέψη…. ο τέλειος άνθρωπος του Νιτσε... χωρίς δικαστήρια / αστυνομίες, καλό / κακό…. κλπ)
μα χρειάζεται και μια κοινωνία ΣΟΦΩΝ ανθρώπων…..Σε καποιους αυτο διεφυγε!
....μα και στην κοινωνια του Πλατωνα βρισκουμε αναλογες σκεψεις, παντα απο.... ανεβασμενα οντα!!!

Αντε βρε Γιωργη, μπας και κανουμε μια αρχη απο το εσωτερικα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy