ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 04:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ..ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ;
ΑΦΟΥ...

ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΒΑΣΙΛΙΑΣ/
ΕΜΑΘΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΑΞΙΑ)


....

ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΝΑΞΙΟΣ ΩΣ ΜΟΝΑΡΧΗΣ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΘΕΜΑ;

ΧΜ...

Ω! ΑΛ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 08:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
ρε παιδιά ας το αφήσουμε....

Μέγας και δολοφόνος δε γίνεται...
Υπάρχουν πολλοί μεγαλύτεροι άντρες στην Ιστορία για να κοιτάξουμε και να εμβαθύνουμε στα λόγια τους...τον Αλέξανδρο βρήκατε ?

Τον Ξέρξη γιατι δεν το λέτε Μέγα ? Γνωρίζετε την ιστορία του και το πόσο σοφός ήταν? Γνωρίζετε μέχρι που έφτασε την Περσία ?
Μήπως επειδή δεν έχει το "υπερούσιο,αμόλυντο,πύρινο,φοβερό και τρομερό" ελληνικό αίμα δεν μπορεί να είναι Μέγας?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 08:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
άσε που έχουν και ομοιότητες στην "τρέλλα" ...
Ο ένας μαστίγωνε τα κύμματα και ο άλλος την είχε δεί GOD ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 19:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ
ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ΛΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ.

ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ AION ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΝΕΝΕΝΑ Η ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΤΑ ΜΥΑΛΑ. ΔΕΝ ΕΠΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΜΙΛΩ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΠΡΟΚΑΤΗΛΗΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΡΥΘΜΟ.ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ. ΣΕΒΑΣΤΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ.ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΠΡΟΤΡΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ.
ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΙΛΟΥΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ "ΜΕΓΑ" ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ.

ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΣΤΗ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ


DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 03:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
...φως!
ας επαναλαβω λοιπον το σκεπτικο υπο το οποιο εγραψα τα ολα οσα σχετικα με τον Ωμεγα...
(χωρις διαθεση απολογιτικη μα επεξηγηματικη..)
ας θεσουμε οτι α + ω= ε(=εστω εψιλον)
για την πληροτητα του αποτελεσματος
...δηλαδη την εναρμονηση /το ολον...
μεσα μας
- οχι απο απεναντι ως κριτες 'η παρατηρητες -

ειναι αναγκαια η γνωση της υπαρξης
των δυο αυτων μερων
του α
+
του ω

θετουμε οτι στον ενα πολο ειναι ο Αλεξανδρος
+στον αλλο πολο ,ο Ιησους.

Το αν κρινουμε κατι σε "καλο /κακο" ειναι ενα αλλο θεμα.
ΤΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ.


ΟΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ
"ΒΙΩΣΕ ΤΟ"


Edited by - ΑΤΜΑ on 12/07/2003 03:19:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 09:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
...φώς στο σκοτάδι σας.
Ας θέσουμε οτι α=εγκλωβισμός και ω=ελευθερία
Για να πάς απο το α ώς το ω πρέπει να απελευθερωθείς απο όλα τα κατεστημένα που σου εμφύτευσαν οι κοινωνικοί φορείς όπως η οικογένεια το κράτος και το σχολείο.
Το να μπένουμε στην "καταναλωτική" λογική του "ότι μιλάει ελληνικά είναι καλό και άγιο" συντελεί μόνο στο να περιορίζουμε το νού μας σε μία κατεύθυνση.
Υπάρχουν εκατομμύρια ανθρώπων που πέθαναν στην ηλικία των 33ετών αλλά κανείς δεν διεκδίκησε μια θέση δίπλα στον Χριστό.
Υπάρχουν εκατοντάδες "παρανοικών" ανδρών που αιματοκύλησαν τον κόσμο,που πήγαν σε μία ξένη γή και σκότωσαν τους ιθαγενείς της.

Η γνωστή "ελληναράδικη" λογική οδηγεί σε μία ιδιότυπη "τύφλωση"...
Απο την μία είναι κακοί οι Αμερικανοί που αφάνισαν τον Ινδιάνικο πολιτισμό με γενοκτονίες απο την άλλη όμως είναι καλός ο κάθε Αλέξανδρος που πήγε να σφάξει για να "εκπολητήσει" τους Ασιάτες...
Μα και οι Αμερικανοί να εκπολιτήσουν ήθελαν...

Οσο θα υπάρχουν άνθρωποι που θα στηρίζουν τέτοιες πρακτικές τόσο θα υπάρχουν Αμερικανοί που θα απελευθερώνουν λαούς στο όνομα της "ελευθερίας" τους...

Μα το πιο καταθλιπτικό είναι η προσπάθεια να τα κάνουμε όλα κομμάτι ενός θείου σχεδίου...να τα κάνουμε όλα εσωτερικά.
Πόσο εσωτερική μπορεί να είναι μια στρατιωτική δράση ?
Πόσο εσωτερική και θεία μπορεί να ήταν η πορεία του Αλεξάνδρου ? Οσο και αυτή των σταυροφοριών θα πείς κάποιος...

Μα είναι ποτέ δυνατόν ο Θεός που αγάπη εστί ... να στηρίξει έστω και έναν απλό σκοτωμό ?
Μάλλον είναι... στη χώρα που επικαλούμαστε αγίους να ευλογήσουν τον σώνει και καλά ιερό λαό και τα όπλα του...
Που οι παπάδες αγιάζουν τα άρματα....

Ολα σε μια λέξη...

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΟΥ απο τα κατεστημένα ...και ωρίμασε επιτέλους...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 07:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ντοιγκ!
("διαβασε με" παλι μικρε μου...μεχρι να "με" καταλαβεις...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 19:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Καλησπέρα σε όλους και όλες .
Βλέπω ότι το θέμα έχει "ανάψει" και φοβάμαι μήπως κι εδώ έχουμε τίποτε "παρεκτροπές".
Φίλε ΑΙΟΝ, θα σταθώ σε ένα σημείο του τελευταίου σου μηνύματος:
"Το να μπένουμε στην "καταναλωτική" λογική του "ότι μιλάει ελληνικά είναι καλό και άγιο" συντελεί μόνο στο να περιορίζουμε το νού μας σε μία κατεύθυνση".
Ο λόγος του Μ. Αλεξάνδρου φίλε μου, μιλά ΑΚΡΙΒΩΣ για το αντίθετο.Γι' αυτό και σημαίνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι μια απάντηση σε όσους έχουν έναν άρρωστο ελληνοκεντρισμό, σε όσους έχουν παρωπίδες και αυτούς που ζουν πιστεύοντας πως όποιοςδεν είναι Έλληνας είναι βάρβαρος.
Όσο για τις ανταλλαγές απόψεων περί σφαγέων, πολέμων κ.λ.π. θα επανέλθω σε κάποιο άλλο μήνυμα.



"ΝΙΨΟΝ ΑΝΟΜΗΜΑΤΑ ΜΗ ΜΟΝΑΝ ΟΨΙΝ".
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apatris
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 20:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apatris
Χά χα χα χα χα...........

Δεν είναι συναρπαστικό να δημιουργούνται γηπεδικές συνθήκεςφίλε μου ΑΙΟΝ;
Μας έφαγε η ανία φίλε μου .και αφού δεν μπορούμε να μαλώνουμε με τη γυναίκα μας κάθε μέρα.....

Δέν έχουμε αντίπαλο;
Φτειάχνουμε έναν αλλά να είναι και ακραίος και τέτοια....οχι ψέματα..

Πάντως μαζεύω το μήνυμα μην το δεί κανένας και πεί τίποτα.

Αλλα τώρα που το σκέφτομαι......

quote:
...οτι οι θέσεις βοηθούν ουσιαστικά τον Ελληνισμό σαν πνευματική κατάσταση .....

Τι ακριβώς εννοείς με τη λέξη "βοηθούν" ρε;;;
Εμένα θα πείς ρε για θέσεις και Ελληνισμό ;
Ξέρεις ποιός είμαι εγώ ρε!!!;;;

Τελικά καλή ιδέα το air condition ,αλλά μετα τις διακοπές.

Τα ξαναλέμε


cgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cyberhood
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 12:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cyberhood
Διαβάζοντας το τόπικ ανακάλυψα ότι όντως ή ΑΤΜΑ έχει δίκιο. Ο Έλληνας πρέπει να ισορωπήσει μεταξύ του χριστιανισμού και της ιστορίας του. Δεν μπορεί να είναι οπαδός μόνο του Χριστιανισμού και να απαρνηθεί την ιστορία του αλλά ούτε και το αντίθετο.

quote:
ΑΙΟΝ:
καλά τα λέει για σφαγέας !!!!
αλλά μη συγκρίνουμε και με τον Χριστό ...
αυτό το μην καταφύγετε στα όπλα ειδικά... τις εκστρατείες αλήθεια με τριαντάφυλλα τις έκανε ?

ΑΙΟΝ θυμάσε ότι ο Χριστός ο ίδιος είπε ότι δεν πρέπει να καταφεύγουμε στα όπλα, να συγκρατούμε την οργή μας και να συγχωρούμε, να αγαπάμε τον πλησίον μας και κ.ο.κ. (αν αρχίσω θα πρέπει να γράψω όλη την Αγία Γραφή ). Λοιπόν μήπως θυμάσε στον Ναό του Σολωμόντα αν δεν κάνω λάθος(αν κάνω παρακαλώ κάποιος να με διορθώσει για να μην υπάρξει σύγχυση) όπου ο ίδιος οργίστηκε και δεν συγκράτησε τον θυμό παρά πήρε το μαστίγιο στα χέρια του και αναποδογύρισε όλους τους πάγκους με τα ζώα τα οποία πουλούσαν για θυσίες. Ο ίδιος αν δεν κάνω λάθος είπε:

"Κάνατε τον οίκο του πατέρα μου οίκο εμπορίου"

Εδώ λοιπόν ο Χριστός φάσκει και αντιφάσκει? Η απάντηση είναι βαθύτερη και είναι ότι ο Χριστός με αυτή του την πράξη μας προτρέπει να αγωνιστούμε για αυτά που πιστεύουμε. Για αυτό και σε περίοδο πολέμου μάλιστα η εκκλησία μας αγιάζει τα όπλα και μας προτρέπει να αγωνιστούμε για την πατρίδα μας. Μην νομίζετε ότι αυτή είναι υπόθεση δική μου και μπορεί να είναι αβάσιμη καθώς δεν είμαι ούτε Θεολόγος ούτε Θρησκειολόγος. Αυτά μας τα είπε η Θεολόγος μας και για αυτό προσωπικά πιστέυω ότι είναι αληθινά. Θέλω να καταλήξω στο ότι ο βίαιος θάνατος χωρίς φυσικά αίτια, δηλαδή ο φόνος ορισμένες φορές είναι αναγκαίο κακό (όπως και στην Νομική αν κριθεί ότι ο φόνος ήταν πράξη αυτοάμυνας τότε μπορεί να αθωωθεί).

Συγγνώμη που σας κούρασα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 13:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig

"Οργίζεσθε αλλά μην αμαρτάνετε" (Ιησούς Χριστός)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 15:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος
ΠΕΡΙ "ΣΦΑΓΕΩΝ"....

Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΣ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΤΟΥΣ ΟΙΠΟΙΟΥΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ.
ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΡΗ ΕΚΕΙΝΑ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ. ΣΤΟ ΑΚΟΥΣΜΑ "ΓΙΟΥΝΑΝ" ΚΑΙ "ΙΣΚΕΝΤΕΡ" ΟΛΟΙ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΕΝΑ ΧΑΜΕΝΟ ΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥΣ.
ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΠΟΥ Ο Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥΣ.
ΙΣΩΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΠΩΣ ΥΠΟΔΕΧΟΝΤΑΝ ΟΙ ΙΡΑΚΙΝΟΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΜΕΤΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.
ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΣΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ "ΣΦΑΓΕΙΣ" ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ...ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ!
ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ.
ΘΑ ΝΙΩΣΟΥΝ ΠΙΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΔΩ...

ΦΙΛΙΚΑ, ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GUNS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 12:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GUNS
ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ,ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ ΚΑΤΩΤΕΡΩΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.

ΚΑΙ ΓΩ ΝΟΜΙΖΑ -ΧΟΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ- ΟΤΙ Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΗΤΑΝ ΣΦΑΓΕΑΣ.(ΚΑΙ Η ΝΕΟΛΑΙΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΠΗΡΕ ΤΗΕΣΗ ΣΑΥΤΟ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΣΕ ΣΦΑΓΕΑ).
ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΗΤΑΝ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΑ, ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ, ΑΓΑΠΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ ΟΠΟΩΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ((ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΩ ΑΥΤΟ ΛΙΓΟ, ΕΝΝΟΕΙ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΜΑΣ ,ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ (ΔΥΣΚΟΛΟ), ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΜΑΣ ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ))
ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕΓΙΣΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣ (ΠΟΥ ΠΝΗΓΗΚΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑ, ΔΕΣ ΤΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΔΟΛΟ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟ ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΜΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΝΕ, ΦΥΣΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ)
ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΙΤΛΕΡ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΗΤΑΝ ΤΡΕΛΟΣ ΜΕ ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΠΟ ΤΡΕΛΑΔΙΚΟ ,ΟΜΩΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ ΙΔΙΟΦΥΕΙΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ, ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΕΓΚΕΛΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΚΟΜΑ).ΑΚΟΜΑ ΠΗΡΕ ΣΥΜΒΟΛΑ ΟΠΟΩΣ Ο ΑΓΚΥΛΩΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΠΟΥ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΙΟΝΟ, ΠΗΡΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ,ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΓΙΑ ΙΔΙΟΝ ΚΑΙ ΚΑΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ , ΕΚΤΟΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝΩΜΑΛΟΣ ΣΕΧΟΥΑΛΙΚΑ-ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ).

ΧΡΙΣΤΟΣ, ΜΠΟΥΣ, ΧΙΤΛΕΡ, ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ!(ΤΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΑΖΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΩΝΩ, ΕΤΣΙ? :) )

Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ 44.000 ΣΥΓΡΑΜΜΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΙΛΟΣΟΦΟ (ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΝ...) ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ.ΕΛΠΙΖΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ Γ Ν Ω Σ Η ....
ΕΚΕΙ ΑΠΟΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΠΗΓΕ ΤΟ Φ Ω Σ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ.(ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΗΤΕ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΦΩΣ ΕΝΟΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΟΦΙΑ. ΣΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥΣ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΟΦΙΑ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΩΜΑΛΙΑΡΗΔΕΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ...)

Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΕΡΕΙΑ-ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΟ ΕΝΦΥΣΥΣΕ -ΜΙΑ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΜΙΛΑΕΙ ΟΤΙ Ο ΓΙΟΣ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΗΛΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΦΙΛΙΠΠΟΥ-.

ΜΕ ΤΟ ΣΤΕΝΟ ΜΑΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΟΥΜΕ ΝΑΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΕΒΡΑΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑΥΤΟ -ΟΠΟΥ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΣΤΑΘΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ-.

ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΕΝΑ ΕΡΓΟ ΜΕΛΛΟΝΤΟΛΟΓΙΚΟ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ, ΠΩΣ ΤΩΝ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΟΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ?(ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟΙ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΤΟΥΝΤΙΟΣ) αρκαδια ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΑΡΚΑΔΙΑ ΟΙ ΑΛΗΤΕΣ!

ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ , ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΞΕΡΩΛΑΣ. ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ
"ΕΛΛΗΝ ΛΟΓΟΣ" ΤΗΣ ΤΖΙΡΟΠΟΥΛΟΥ , ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 13:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
ZHTΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GUNS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 13:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GUNS
MALLON EISAI ESI TOY DOGMATOS "PISTEUE KAI MHN EREUNA"!!!!
KAI MALLON DEN KATALABES GRI. XAXAXAXAXA AKUS EKEI ZHTO TO ETHNOS, NAI ZHTO AFOU TO ETHNOS MAS EINAI OLH H GH.
"OLOI EIMASTE ELLHNES" BILL CLINTON


...ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ

""Toy kathe noy o noys toy en zornes thai opos thelei paizei ton""

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 14:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 14:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
ΖΗΤΩ Ο ΜΕΓΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΦΙΔΙ !!!!!
(που το γα@#$μένο αυγό του εκολάπτεται επικύνδυνα στην χώρα της μιζέριας...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GUNS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 16:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GUNS
MALLON GIA DON KIXOTH KANEIS, PROSEXE MHN MPERDEPSEIS TOUS ANEMOMYLOUS ME ...

""Toy kathe noy o noys toy en zornes thai opos thelei paizei ton""


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 16:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
Ο Μέγας Αλέξανδρος σφαγέας;;;
Στοιχεία παρακαλώ.
Ονόματα και διευθύνσεις των "θυμάτων"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GUNS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 19:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GUNS
ΔΕΙΤΕ tv ΤΙΜΕ KANALI 36, ΕΛΛΗΝ ΛΟΓΟΣ

ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΝΟ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ, ΑΞΙΖΕΙ.......

ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΑΙΟΝ, ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΕ!!!!!
ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΠΙΣΤΟΥΣ ΘΩΜΑΔΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 22:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
ΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑ ΜΟΥ....


ΟΤΙ ΠΕΙΣ...

αντε χόρεψε κανα τσιφτετέλι τώρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 16:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios
Υπάρχουν αυτοί που μιλάνε για τον εαυτό τους (κάπου κοντά έχουν παρκάρει και το καλάμι), αυτοί που μιλάνε για τους άλλους (οι κουτσομπόλες) και εκείνοι που μιλάνε οι άλλοι γι' αυτούς.

Ο Αλέξανδρος ο Β' ο Μακεδών είναι ένας από τους τελευταίους, για τους 24 τελευταίους αιώνες.

Τα σχόλια περιττεύουν, πιστεύω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2003, 10:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης
AION, εκτός του ειρωνικού, διαφορετικού ύφους και ήθους λόγο δύνασαι να αρθρώσεις; Το να γίνεσαι φερέφωνο των "εξυπνάδων" που σου έμαθαν εκμεταλλευόμενοι το νοητικό και μορφωτικό σου επίπεδο καταλήγει στον αυοξευτελισμό.

Αν λοιπόν, όντως θες να χαρακτηρίζεσαι "άνθρωπος" (που διαλαλείς ότι είσαι) να μιλάς και σαν άνθρωπος με ΛΟΓΙΚΗ, ΣΕΒΑΣΜΟ και ΓΝΩΣΗ.

Με ανυπομονησία πολλοί περιμένουν με ΓΝΩΣΕΙΣ να στηρίξεις το λόγο που χαρακτήρισες το Μ. Αλέξανδρο "σφαγέα" και αναρωτήθηκες το λόγο που δεν έχει χαρακτηρισθεί και ο Ξέρξης "Μέγας"....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 21:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios

Το μήνυμα διαγράφηκε από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗ λόγω των προσωπικών προσβολών που περιείχε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 03:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury

Σας εύχομαι, τώρα που τελειώνουν οι πόλεμοι να είστε ευτυχισμένοι μέσα στην ειρήνη. Όλοι οι θνητοί από 'δώ και, πέρα να ζήσουμε σαν ένας λαός, μονιασμένοι για την κοινή προκοπή. Να έχετε την Οικουμένη για πατρίδα σας, με νόμους κοινούς, όπου θα κυβερνούν οι άριστοι ανεξάρτητα απ'τη φυλή.
Δεν χωρίζω τους ανθρώπους, όπως κάνουν οι στενόμυαλοι, σε Έλληνες και βάρβαρους. Δεν με ενδιαφέρει η καταγωγή των πολιτών ούτε η ράτσα που γεννήθηκαν. Τους καταμερίζω με μοναδικό κριτήριο την αρετή. Για μένα κάθε καλός ξένος είναι Έλληνας και κάθε κακός Έλληνας είναι χειρότερος από βάρβαρο. Αν ποτέ σας παρουσιαστούν διαφορές, δεν θα καταφύγετε στα όπλα παρά θα τις λύσετε ειρηνικά. Στην ανάγκη θα σταθώ διαιτητή σας.
Το θεό δεν πρέπει να τον έχετε σαν αυταρχικό κυβερνήτη, αλλά σαν κοινό πατέρα όλων, ώστε η διαγωγή σας να μοιάζει με τη ζωή που κάνουν τα αδέλφια μέσα στην οικογένεια. Απ'τη μεριά μου όλους σας θεωρώ ίσους, λευκούς και μελαψούς και θα 'θελα να μην αισθάνεστε μόνο σαν υπήκοοι της Κοινοπολιτείας μου, αλλά να νοιώθετε όλοι σαν μέτοχοι και συνεταίροι. Όσο περνάει απ'το χέρι μου, θα προσπαθήσω να γίνουν πραγματικότητα αυτά που υπόσχομαι.
Αυτό τον όρκο που δώσαμε απόψε με σπονδές κρατήστε τον σας σύμβολο αγάπης.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Εμείς, και αυτοί
Και σε τελική ανάλυση δεν είμαστε παρά συνηθισμένοι άνθρωποι
Εγώ, και εσύ
Μόνο ένας Θεός ξέρει οτι αυτό
δεν είναι εκείνο που θα διαλέγαμε ποτέ να κάνουμε
Έφοδος! Ούρλιαξε αυτός από το βάθος
Και ο πρώτος ζυγός στρατιωτών πέθανε
Και ο Στρατηγός κάθησε,
και οι γραμμές στον χάρτη,
μετακινήθηκαν
από τη μιά πλευρά,
στην άλλη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 11:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION


ΕΔΩ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΜΕΓΑ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ και ΤΟΝ ΠΥΘΑΓΟΡΑ...που άλλαξαν το επίπεδο συνείδησης όλης της ανθρωπότητας...ΜΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!
Αλήθεια φωστήρες μου ποιός ονόμασε τον Αλέξη "ΜΕΓΑ" ? ξέρει κανείς να μας πεί ?
Και τι σκατά προσέφερε στην ανθρωπότητα αυτός ο Μέγας ? Αλήθεια τι προσέφερε ? τι νέο ? τι όμορφο και τι αρμονικό... ?
Επιτέλους θέλω κάτι που να δικαιολογεί αυτό το ΜΕΓΑΣ ...κάτι που να με πείθει...γιατι το οτι πήγε μέχρι την Ινδία δε μου λέει τίποτα...

Εγώ συμφωνώ με την τότε γνώμη των Αθηναίων για τους ΘΡΑΚΕΣ και τους Μακεδόνες(σκύθες ?)... το μόνο που ξέραν να κάνουνε είναι καβαλάνε άλογα και να βρωμάνε σα κουνάβια...

Αλήθεια φωστήρες καναν άλλο αξιόλογο Μακεδόνα(σκύθη ?) ξέρετε να μας πείτε ?
Πάμε τώρα όλα τα καλά παιζάκια μαζί...."Μακεδονία ξακουστή..."
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 17:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
Αλήθεια φωστήρες καναν άλλο αξιόλογο Μακεδόνα(σκύθη ?) ξέρετε να μας πείτε ?
Πάμε τώρα όλα τα καλά παιζάκια μαζί...."Μακεδονία ξακουστή..."
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ !


Ξέρουμε..!!!
Τον Εβραίο Κίρο Γλιγόροφ
Πάμε λοιπόν όλοι μαζι!!! ....."Hava Nagilla....."

ΖΗΤΩ ΤΟ ΠΕΝΘΟΣ !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 17:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
Ακόμα και οι απόγονοι των κατοίκων των χωρών που ο Αλέξανδρος κατέκτησε εκτιμούν το πρόσωπο του και τον θεωρούν Μέγα.Αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίσει.
Ο Αλέξανδρος έπαιξε τίμια.Έδωσε τις μάχες του σε ξένο έδαφος και τις κέρδισε όλες,ακόμα και όταν ο στρατός του υστερούσε αριθμητικά.
Δεν συμπεριφέρθηκε με εκδικητικότητα στους κατεκτημένους λαούς.Δεν προχώρησε σε σφαγές αμάχων και γενοκτονίες.
Αντιθέτως,έδειξε πλήρη ανεκτικότητα στις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις και σεβάστηκε το διαφορετικό του πολιτισμού τους.
Ενωσε πολλούς εχθρικούς μεταξύ τους λαούς που βρίσκονταν σε χρόνιες διαμάχες πολύ πριν την εκστρατεία του.Μετέφερε στοιχεία του μεγαλειώδους αρχαιοελληνικού πολιτισμού ως τα βάθη της Ανατολής.
Ο λόγος του ήταν ο λόγος ενός μοντέρνου οραματιστή διεθνιστή,με τη διαφορά ότι ειπώθηκε κάποιες χιλιαδές χρόνια πριν΄,σε μια εποχή όπου η ανθρώπινη ζωή δεν είχε την παραμικρή αξία.
Ας κρίνουμε τους ανθρώπους με τα δεδομένα της εποχής τους.

Αν οι Γάλλοι μπορούν να θεωρούν Μέγα κάποιο Ναπολέοντα και οι Ρώσοι κάποιο Πέτρο ή κάποια Αικατερίνη τότε και εμείς οι Έλληνες δεν χρειάζεται να αναρρωτιόμαστε αν μπορούμε να αποκαλούμε Μέγα το δικό μας Αλέξη.


The Road To Hell Is Paved With Good Intentions.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 17:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
Η εξτρατεία του Μ.Αλέξανδρου πολλές φορές παρεξηγείται όταν την βλέπεις ξεκομένη απο το κοντινό της παρελθόν.
Ενας απο τους λόγους ήταν η μια και καλή εξουδετέρωση του Περσικού κινδύνου που στο παρελθόν είχε προξενήσει άπειρα δεινά με τους Περσικούς πολέμους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 08:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Ναί! για τον Περσικό κύνδυνο θα συμφωνήσω...και ήταν τεράστια η προσφορά αυτής της εκστρατείας γιατι έφερε ισορροπία στο άνευ προηγουμένου "πλιάτσικο" του Καμβύση και των ομοιων του...
Δεν ήταν όμως μεγαλύτερη απο τις Θερμοπύλες και την Σαλαμίνα...
Μάλλον πιο μέγας ήταν ο Λεωνίδας ή ο Θεμιστοκλής...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy