ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Είναι τόσο δύσκολο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 14:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!
Επειδή δε μου αρέσει να λέω πολλά,θα σας πω μόνο τα εξής:
<<Η αξία ενός δασκάλου δεν προσδιορίζεται από το μέγεθος του πλήθους που τον ακολουθεί>> είπε κάποιος που δε θυμάμαι και συμπληρώνω:
<<Η αξία ενός δασκάλου προσδιορίζεται από το ποσοστό της διδασκαλίας που κάνει τρόπο ζωής>>.
Σαν Darkangel_78 αυτό πιστεύω.Προτιμώ να γράφω 5 γραμμές όταν νιώσω ότι έχω κάτι να πω,παρά να κάνω copy/paste κατεβατά από βιβλία ή το internet για να "πουλήσω μούρη" σε μια συζήτηση.(Είμαι και εσωστρεφής χαρακτήρας από τη φύση μου!)
Όπως πολύ σωστά είπε ο καλός μας φίλος reptilesalonica:
quote:
Όπως όμως είπα και αλλού, ο λόγος είναι χρήσιμος μέχρις ενός σημείου, μέχρι να επιτευχθεί η πρώτη αντίληψη

Συγχωρήστε μου το ωμό ύφος αλλά το γεγονός ότι λίγα μέλη "κυνηγάνε" μηνύματα,μου θυμίζει τα σχολικά μου χρόνια,που αντί να αντλήσουμε γνώση από τα βιβλία,"κυνηγούσαμε" το βαθμό.Και μόνο ότι το σχολιάζουμε λέει κάτι...

Ας επιστρέψει με το καλό ο φίλτατος ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ και συνεχίζουμε...

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 21:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kai επίσης ξέχασα να συγχαρώ το φίλο sergio που είχε το θάρρος να τα μιλήσιε ανοιχτά σε ένα άλλο μέλος σχετικα με αυτή του τη συμπεριφορά σε ένα άλλο θέμα που τώρα είδα ...
μπράβο και μακάρι να γινόταν από όλους αυτό ( συμπεριλαμβανομένου κια του εαυτού μου ) .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 21:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και μάλιστα η επιλογή της λεξης " χαβαλες" ήταν ευστοχότατη . και πάλι μπράβο

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 21:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και τέλος συγχαρητήρια επίσης και στην αβαλον ... ( τώρα είδα το θέμα και τα σχετικα που είχες γράψει )

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 12:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ!
ΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΚΑΤΑΛΗΞΗ"(ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ) ΤΟΥ FORUM ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΛΗ,ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΜΥΝΗΜΑΤΩΝ,ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΤΑΘΜΑ!ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΕΡΥΦΑΝΕΥΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΗ ΜΟΡΦΩΣΗ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑ ΤΩΝ ΠΑΛΙΩΝ ΜΕΛΩΝ.ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΙΚΡΗ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΛΙΣ 22 ΚΑΙ 9 ΜΗΝΩΝ(ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ),ΑΛΛΑ ΜΠΗΚΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΑΘΟΣ-ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΔΙΨΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΔΕΙΛΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟ "ΞΩΤΙΚΑ".ΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣΟΝΙΑ ΛΟΓΟΜΑΧΗΣΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΠΑΛΙΟ,ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΕΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΚΡΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΔΕΙΞΑΝΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑΥΤΟ.ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ FORUM ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ Η ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ ΚΑΣΕ ΤΩΝ ΜΥΝΗΜΑΤΩΝ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ,ΓΙΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΛΟΓΟ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΙΣΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΔΙΟΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΜΠΕΛΑ "ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ" ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΟΛΟΙ...

Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ
ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..

Edited by - lencolas on 12/07/2003 11:33:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hui-Neg
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 01:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hui-Neg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Ψυχικά νοιώθω οτι είμαι κοντά στην αλλαγή...
αυτό που δε ξέρω είναι το κατά πόσο αυτή η ψυχή θα αντέξει
στα μποφόρ κρούσης απο τον γήινο κόσμο στον οποίο κινούμαι και αναπνέω.
Είναι εφικτή μια ολοκληρωτική αλλαγή του εσωτερικού του ατόμου?
Όσο πιο έξω απο στο στροβίλισμα βρίσκεσαι, τόσο ισχυρότερη είναι η περιδύνιση και η φυγόκεντρος που θέλει να σε πετάξει.
Από την άλλη όσο πιο έξω βρίσκεσαι, βλέπεις τα πράγματα πιό απλά γιατί είναι όπως όταν είμασταν μαθητές.
Όταν είσαι μπροστά στο πίνακα δυσκολεύεσαι να δείς όλη την εξίσωση.
Όταν απομακρυνθείς τη βλέπεις ολοκληρωμένη και ευκολότερα έρχεται η απάντηση.

living every day is like drinking a bottle of God's WhiskeyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 16:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα,

Φίλη lencolas διακρίνω πολύ πίκρα και απογοήτευση στα γραφόμενά σου
Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα παλιών και νέων μελών. Ούτε καν θέμα "ομάδων" όπως αρκετές φορές βλέπω κάποιοι να υπαινίσονται.

Το αν πάλι κάποιοι είναι κυνηγοί μηνυμάτων...δικό τους θέμα και πρόβλημα. Ευτυχώς ή δυστυχώς η συνεισφορά του καθένα μας, είναι καταγεγραμμένη μέσα στα topics. Ετσι ο καθένας μας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.
Οπως πολύ σωστά αναφέρεις, ο Σεβασμός (που έχει άμεση σχέση με την Ελευθερία) είναι απαραίτητη προυπόθεση. Θα προσέθετα επίσης την Ταπεινότητα, την Ανοχή αλλά και το να είμαστε Καλοπροαίρετοι.
Πολλές φορές μπορεί να παρεξηγήσουμε τα γραφόμενα κάποιου άλλου μέλους, γιατί δυστυχώς το μειονέκτημα του γραπτού λόγου σε σύγκριση με τον προφορικό, είναι ότι πρέπει να είμαστε απόλυτα ακριβής. Κάτι τέτοιο όμως είναι αδύνατον. Και εκεί υπάρχει ο φόβος της παρανόησης και άρα της παρεξήγησης.

Νομίζω ότι τελικά η "θητεία" ενός μέλους στο Esoterica, πέραν της αποκτηθείσας γνώσης προσφέρει και ένα άλλο έργο. Έργο που κατά την γνώμη μου είναι καθαρά Εσωτερικό. Γιατί πως αλλιώς μπορεί να χαρακτηρισθεί η προσπάθεια ανάδειξης και αφομοίωσης υψηλών αξιών, σαν αυτές που ανέφερα παραπάνω;

Φίλε Hui-neg
άσε την δίνη να σε ρουφήξει μέσα της.
Αν σε πετάξει έξω...σημαίνει απλά ότι δεν είσαι ακόμα τόσο έτοιμος...Υπομονή και επιμονή και που ξέρεις; ίσως αυτή την στιγμή κάποιες συμπαντικές δυνάμεις...συνωμοτούν για εσένα


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 13:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου καλησπέρα,

Φίλη lencolas διακρίνω πολύ πίκρα και απογοήτευση στα γραφόμενά σου
Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα παλιών και νέων μελών. Ούτε καν θέμα "ομάδων" όπως αρκετές φορές βλέπω κάποιοι να υπαινίσονται.

Το αν πάλι κάποιοι είναι κυνηγοί μηνυμάτων...δικό τους θέμα και πρόβλημα. Ευτυχώς ή δυστυχώς η συνεισφορά του καθένα μας, είναι καταγεγραμμένη μέσα στα topics. Ετσι ο καθένας μας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.
Οπως πολύ σωστά αναφέρεις, ο Σεβασμός (που έχει άμεση σχέση με την Ελευθερία) είναι απαραίτητη προυπόθεση. Θα προσέθετα επίσης την Ταπεινότητα, την Ανοχή αλλά και το να είμαστε Καλοπροαίρετοι.
Πολλές φορές μπορεί να παρεξηγήσουμε τα γραφόμενα κάποιου άλλου μέλους, γιατί δυστυχώς το μειονέκτημα του γραπτού λόγου σε σύγκριση με τον προφορικό, είναι ότι πρέπει να είμαστε απόλυτα ακριβής. Κάτι τέτοιο όμως είναι αδύνατον. Και εκεί υπάρχει ο φόβος της παρανόησης και άρα της παρεξήγησης.


Αγαπητέ μου old tiger αυτο που είπα είναι ότι διάβασα όλα τα θέματα που έχουνε δημιουργηθεί με το ίδιο θέμα και διαπίστωσα ότι υπάρχουνε πολλά παλιά μελη τα οποία κατήγορούνε τα νέα μέλη ότι έχουνε "χαλάσει" το forum γιατι πολύ απλά το μόνο που τους νοιάζει είναι να κάνουνε την πλάκα τους και να ανεβάζουνε των αριθμό των μηνυμάτων τους χωρίς ουσιαστικά να προσφέρουνε κάτι.Δεν μου αρέσει απλά κρίνουμε το κάθε μέλος με το μέτρο.Είναι άδικο.Σίγουρα υπάρχουνε και τέτοια μέλη αλλά όχι όλα!Ανέφερα απλά την ταπεινή μου γνώμη...
Από εκεί και πέρα δεν έχω κάποια πικρία,κάποια στιγμή ένιωσα ότι ενοχλουσα,κανένας δεν μου έδινε σημασία,αλλά αυτό όμως έχει αλλάξει και έχω ήδη αρχίσει να νιώθω ζεστασιά...

Όπως πολύ σωστά είπες η συνεισφορά του καθένα μας, είναι καταγεγραμμένη μέσα στα topics. Ετσι ο καθένας μας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του. Αλλώστε ότι είναι ο καθένας είναι για τον εαυτό του....
φιλικά

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 09:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ T-SEEKER ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
βεβαίως και δε3ν θα ανοίξουμ διωγμό εναντίον τους αλλα δεν θα τους ανεχτούμε κιόλας έτσι παθητικά . το λιγότερο που έχουμε να κάνουμε είναι όταν ένα τέτοιο φαινόμενο πεσει στην αντίληψη μας να πούμε εκείνη τη στιγμή τί πιστεύουμε και να το καταδικάσουμε ώστε το συγκεκριμένο άτομο να "συμμορφωθεί" με την ε΄νοια που έχει ήδη δοθεί . μπορεί η κοινωνία να αποτελείται απο όλων τωνειδών τα άτομα αλλα η κοινωνία έχει νόμους για την παραμικρη λετπομερεια και έτσι φυλασεται επακρως . επειδή αυτό δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει εδώ καλο θα ήταν να υπάρχει και μία σχετική "περιφρούρηση" ώστε τελικα να μην καταλείξει και εντελώς ίδιο αυτό το μερος με την κοινωνία.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΘΕΙ ΜΕΤΑΞΥ 2 ΠΥΡΩΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΘΟΥΜΕ "ΜΕΧΡΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ" ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ lencolas ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ.
ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ Η ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΜΗΝΗΜΑΤΩΝ ΟΥΤΕ
ΜΕΤΡΑΕΙ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ.
ΜΕΤΡΑΕΙ Η ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ.

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ "ΝΕΟΥΣ" ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜΣ.

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΑΨΙΜΑΧΙΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΑΝΟΧΗ ΜΕΧΡΙ TOY ΣΗΜΕΙΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 17:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ AVATAGR ΜΑ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΣ!ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΡΚΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ...
ΕΙΠΑ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΑΛΙΩΝ ΜΕΛΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΛΗ.
ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 02:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και από μένα... (καλημέρα???) -κι ας έλυψα κάπου...2-3 βδομάδες από τα λατρεμένα μου φόρουμς!!!

λοιπόν, είναι τόσο δύσκολο?

θα δανιστώ τα λόγια μιάς αγαπημένης ψυχής γιά να απαντήσω, και ελπίζω να μου το επιτρέπει...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ!

νομίζω ότι αυτή η φράση τα λέει όλα!


Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 05:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΛΙΛΙΘ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 03:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχέμβροτε το θέμα σου με έβαλε σε σκέψη... όπως και οι απαντήσεις όλων σας φίλοι μου.
Αναφέρθηκε προηγουμένως ένας καθρέφτης, όπως και εξέλιξη...
Θαυμάζω αυτόν που δεν πέρασε από κάποια από τις 9 νοοτροπείες (δεν είμαι σιγουρή ότι η λέξη αυτή είναι σωστή, και με περιέργεια περιμένω το 8) αλλά δεν ανήκω σε αυτούς.

Κάποιες από αυτές τις είχα/έχω... πάω ίσως να τις αποβάλω... όσες συνειδητοποίησα ότι έχω. Δεν τόλμησα να κοιτάξω ακόμα ίσια στον καθρέφτη αλλά έριξα μια ματιά από το πλάι.
Αυτό είναι το δύσκολο... να τολμήσεις να κοιτάξεις στον καθρεύτη, έστω και μια πλαινή ματιά για αρχή και με τον χρόνο θα κοιτάξεις τον εαυτό σου κατάματα. Ίσως να μην είναι τελικά τόσο φοβερό όσο νόμιζες αυτό που θα δείς. Το κυριότερο δεν είναι κάτι στάσιμο αυτή η εικόνα. Κάθε μέρα αλλάζουμε. Προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο; Από εμάς εξαρτάται πως θα εξελιχθούμε.

Συγνώμη που επαναλαμβάνω κάποια πράγματα που έχουν ήδη εκφραστεί και που φαίνετε λες και κάνω κύρηγμα. Δεν έχω τέτοιο σκοπό. Μιλάω για τον εαυτό μου κι ας χρησιμοποιώ άλλο πρόσωπο.



"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 05:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημέρα σε όλους!

Διαβάζοντας το topic από την αρχή, παρατηρώ μια μικρή απόκλιση του θέματος.
Μέλη αναφέρθηκαν η αφιέρωσαν τον διάλογο στα των forums τεκταινόμενα. Ο σκοπός που δημιούργησα το θέμα αυτό δεν έχει να κάνει με τα forums, μα με την προσωπική μας ζωή εκτός αυτών. Ίσος να έδωσα αυτήν την λανθασμένη εντύπωση με τον λόγο μου αν και το διευκρίνισα πολλάκις.

Ένα παράδειγμα, εμπειρία.

Βρισκόμουν με μία παρέα την περασμένη Παρασκευή σε ένα μεζεδοπωλείο κάπου στον βορρά. Εντός της παρέας βρισκόταν και ένας ώριμος ηλικιακά κύριος τον οποίο για πρώτη φορά συναντούσα στην ζωή μου, καθώς και τα περισσότερα άτομα που αποτελούσαν την μεσημβρινή συντροφιά.
Η συζήτηση εξελισσόταν σε βάση φιλοσοφική (φαινομενικά). Δεν μιλούσα καθόλου κατά την διάρκεια της συζήτησης. Ξέρετε, είναι από εκείνες της στιγμές που αισθάνεσαι ότι θέλεις να συμμετάσχεις δια της ακοής και όχι δια του λόγου, φιλτράροντας και κυριολεκτικά τεμαχίζοντας (ιατροδικαστικά) τα δεδομένα που λαμβάνεις.
Το ‘περίεργο’ της υπόθεσης είναι ότι οι ερωτήσεις γίνονταν επί μονίμου βάσεως σε αυτό το συγκεκριμένο πρόσωπο. Ο κύριος αυτός, παρατήρησα ότι είχε μία ‘απάντηση’ για όλα. Καμία μα καμία απορία δεν εξέφραζε. Εκτός αυτού, η εικόνα ήταν σε αρκετές στιγμές κάπως αστεία θα έλεγα, με τον εν λόγο χαρακτήρα να προσπαθεί να συντονίσει τους ‘συνομιλητές’ (δημοσιογράφους, λόγο των πολλών ερωτήσεων), που έμοιαζε σαν προεκλογική επίσκεψη πρωθυπουργού σε κάποιον τηλεοπτικό δίαυλο.
Όσο απαντούσε, τόσο οι υπόλοιποι περισσότερο ρωτούσαν. Όσο η ώρα περνούσε, τόσο περισσότερο μιλούσε. Όσο περισσότερο μιλούσε, τόσο λιγότερα έλεγε. Όσο λιγότερα έλεγε, τόσο περισσότερο έπαυα σταδιακά να ακούω την φωνή του.

Στο τέλος παρατήρησα πως δεν γινόταν κανένας διάλογος. Ουσιαστικά μόνος του μιλούσε ο άνθρωπος. Μα το χειρότερο από όλα, είναι πως νόμιζε πώς γνώριζε αυτά για τα οποία μιλούσε. Μα τώρα θα με ρωτήσετε… ‘για τι μιλούσε βρε συ Εχέμβροτε;’
Χμ…… για κλασικά πράγματα…. Για θεούς και δαίμονες, για το τι είναι ο άνθρωπος και ποιος είναι ο σκοπός του κλπ κλπ κλπ. Αλά της ερμηνείες που έδινε, της θεωρούσε δεδομένες και θα τολμήσω να πω ‘αυταπόδεικτες’. Μόνο κάτι τέτοιο μπορώ να συμπεράνω από τον ‘υπέροχο’ και γεμάτο ‘σοφία’ λόγο του.

Σε κάποια στιγμή αποσυμβόλισε την πεντάλφα, λέγοντας πως συμβολίζει των άνθρωπο που απλώνει τα χέρια και τα πόδια προς την δημιουργία και έχει το κεφάλι του ψιλά προς τον θεό. Εκείνη την στιγμή ήθελα να συμπληρώσω……’’και έχει κλειστό και το στόμα’’

Αυτός ο άνθρωπος είναι ο κλασικός ‘παρλαπίπας’. Μπλά μπλά μπλά, αλλά ουσία καμία.
Αυτοαναιρείται συνεχώς.
Είναι ο άνθρωπος που εάν ηχογραφήσεις τα λόγια του και τον βάλεις να ακούσει τι είπε, είναι μαθηματικά σίγουρο ότι θα νυστάξει από βαρεμάρα μέχρι που θ’αποκοιμηθεί. (και το χειρότερο είναι ότι θα δει και εφιάλτη……)

Είναι τόσο δύσκολο για αυτόν τον άνθρωπο να σταματήσει να επιθυμεί την καταξίωση την οποία φυσικά και δεν έχει, μέσο του στερούμενου από αίτια εντυπωσιασμού και της μανιώδους σχεδόν παθολογικής αυτοπροβολής; Μπορεί να κοιμάται ήρεμος το βράδυ από την στιγμή που γνωρίζει ότι δεν γνωρίζει, άρα τα λόγια του είναι στην καλύτερη περίπτωση θόρυβος;

Η φιλοσοφία είναι υπέροχη και υγιείς, μόνο όμως όταν έχει αυτό το ‘κάτι’. Αυτό το κάτι που θα μας κάνει να μην θεωρούμαι τίποτα δεδομένο και απόλυτο. Κανόνας σε ποιόν και σε τι; σε όλα όσα δεν γνωρίζουμε; Μα τα αισθανόμαστε θα μου πεις. Ναι αλλά ο καθένας βιώνει και εκφράζει τα πράγματα διαφορετικά από τον άλλο. Δηλαδή θα έχουμε διαφορετικές αλήθειες; δεν πιστεύω ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

Άλλη μία παράμετρος είναι η αρχή των ερωτηματικών. Ποια η αρχή των ερωτηματικών μας σχετικά με την ζωή μας η την ύπαρξή μας εν γένει;
Η δικιά μου απάντηση αν και την έχω αναφέρει αρκετές φορές, ‘ το να ζεις και να μην βιώνεις, το να παρατηρείς την ζωή εκ του μακρόθεν’ είναι η αρχή των ερωτηματικών.

Πάντοτε θα αναρωτιέσαι το ‘πώς είναι να χορεύεις’, μέχρι την στιγμή που θα κάνεις το πρώτο βήμα ‘με τον ρυθμό της μουσικής’. Ναι ξέρω ξέρω, πααααααρα πολλοί θα πουν, ‘’έχεις δίκιο φίλε μου’’ οι περισσότεροι όμως από αυτούς δεν κάνουν πράξη τίποτε από αυτά για τα οποία θα συμφωνήσουν.(όπως χαρακτηριστικά είπε και ο φίλτατος durden_alie σε απάντησή του σε τούτο το topic) (ας μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομε σε όλους, αν είναι δυνατόν. Αν και αυτοί θα είναι οι περισσότεροι και το γνωρίζουν.)

Προς το παρόν θα σας αφήσω και θα επανέλθω,κλίνοντας δανειζόμενος τα λόγια της ασημένιας λύκαινας.

quote:
Αυτό είναι το δύσκολο... να τολμήσεις να κοιτάξεις στον καθρεύτη, έστω και μια πλαινή ματιά για αρχή και με τον χρόνο θα κοιτάξεις τον εαυτό σου κατάματα. Ίσως να μην είναι τελικά τόσο φοβερό όσο νόμιζες αυτό που θα δείς. Το κυριότερο δεν είναι κάτι στάσιμο αυτή η εικόνα. Κάθε μέρα αλλάζουμε. Προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο; Από εμάς εξαρτάται πως θα εξελιχθούμε.

Καλή σας ημέρα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 10:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας!
Πολύ ενδιαφέρον τον θέμα και η αλήθεια είναι ότι έχω τον ίδιο "θυμό" με τον Εχέβροτο, ιδίως από χτες το βράδυ που είδα σε επανάληψη την εκπομπή της Πάνια για τους εξωγήϊνους. (ο καθένας με τον πόνο του ε;! χεχε)

Εκεί ήταν μαζεμένη όλη σχεδόν η "ελίτ" της έρευνας αυτού του ανεξήγητου φαινομένου. Ακούστηκαν πολλά μισόλογα, πολλά αναμασήματα θεωριών ή συμπερασμάτων ξένων ερευνητών, αλλά τίποτα συγκεκριμένο, καμιά προσωπική θεωρία (εκτός του Φουράκη αλλά αυτός μιλάει λίγο και δυσκολονόητα), καμιά ερώτηση ή απορία, μόνο απαντήσεις με πολύ σίγουρο ύφος, χωρίς όμως καμιά αιτιολογία.
Είναι πάμπολες οι φορές που εκνευρίζομαι με τους δημοσιογράφους που (κατά την γνώμη μου πάντα) δεν κάνουν ποτέ τις σωστές ερωτήσεις, δεν στριμώχνουν τους καλεσμένους τους, δεν γνωρίζουν στο ελάχιστο το θέμα (για τα συγκεκριμένα θέματα με τα οποία ασχολούμαστε μιλάω) και έτσι διαιωνίζουν την ύπαρξη "άχρηστων ειδικών" οι οποίοι σίγουρα κάνουν κακό στον χώρο.
Το κλου της χθεσινής βραδιάς ήταν ένα τηλέφωνο που έπεσε από έναν νεαρό φυσικό που είδε "κάτι" στον ουρανό της Σαντορίνης και διηγήθηκε την εκπληκτική εμπειρία του. Ο άνθρωπος ήταν σαφέστατος στην διήγηση του και είπε ότι είχε τραβήξει και δύο φωτογραφίες του "φαινομένου".
Φαντάζεστε λοιπόν τον "θυμό" μου, όταν ο άνθρωπος άρχισε να ρωτάει πού μπορεί να στείλει τις φωτογραφίες του για περαιτέρω ανάλυση και οι άλλοι του αρνήθηκαν λέγοντας "δεν χρειάζεται, σας πιστεύουμε!!!!"
(Αυτό το "ενδιαφέρον" τους για προσωπική έρευνα με άφησε άναυδη!)

Τέλος πάντων το έβγαλα από μέσα μου και ηρέμισα τώρα!

Για το φόρουμ εδώ, νομίζω ότι εφ όσον κανείς μας δεν δηλώνει
"ειδικός" ας λέει ότι θέλει φτάνει να μπορεί με κάποιον τρόπο να το αιτιολογήσει. Εγώ, είμαι ακόμα στο ψάξιμο και ομολογώ ότι όσο ψάχνω το κάθε θέμα που με ενδιαφέρει, βρίσκομαι μπροστά σε περισσότερες ερωτήσεις παρά απαντήσεις.
Και επειδή είμαι από τα άτομα που γράφουν αρκετά αυτές τις μέρες (να με συμμερίζεστε είναι μια φάση που ελπίζω να περάσει ) είναι γιατί παραθέτω το ψάξιμο μου και όχι τα συμπεράσματά μου (αφού δεν έχω βγάλει κανένα συγκεκριμένο μέχρι στιγμής).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 17:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα

Φίλε μου ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ
Επειδή το θέμα σου βασίζεται περισσότερο στην γνώση που φέρει ο καθένας μας και στο πόσο δύσκολο είναι να την κατανοήσουμε όταν την εξωτερικεύει, μου θύμισε κάτι από θέματα, σωστό ή λάθος, αλήθεια ή ψέματα, γνωρίζω ή δεν γνωρίζω

Στο παράδειγμα – εμπειρία που μας έδωσες, ποιος από τους δυο σας νομίζεις ότι γνώριζε ή ότι δεν γνώριζε;
Αυτός που απαντούσε στις ερωτήσεις ή εσύ που μπορείς να κρίνεις τις απαντήσει του;

Άποψη μου είναι πως κανένας μας δεν γνωρίζει τίποτε, μιας και η γνώση είναι άπειρη, και η αλήθεια μεταβαλλόμενη. (αναφέρομε σε κλασικά θέματα όπως, για θεούς και δαίμονες, για το τι είναι ο άνθρωπος και ποιος είναι ο σκοπός του κλπ , βάση του παραδείγματος που παραθέτεις)
Διότι:«3) Ο άνθρωπος, που εάν του πεις εσύ ο άγνωστος και άσημος, κάτι που ακούγεται τρελό, για παράδειγμα……‘ Το μύλο είναι δυνατότερο από της καμήλες που βόσκουν στην Καπερναούμ, άρα το σύμπαν δεν επεκτείνετε’ θα σε χλευάσει και δεν θα δώσει σημασία στα λεγόμενά σου. Μα εάν την ίδια φράση την διαβάσει σε κάποιο βιβλίο, με συγγραφέα που κάποιος του είπε ότι είναι ‘ψαγμένος’, θα προβληματιστεί στην καλύτερη περίπτωση και στην χειρότερη, ούτε καν που θα μπει στον κόπο να αποσυμβολίσει την φράση και απλά θα την αναφέρει όταν τον ρωτούν για το….ποτήρι του δεύτερου παραδείγματος που ανέφερα.»
Τελικά δεν υπάρχει ο αυτοέλεγχος για να αποφύγουμε τα 9 "Παραδείγματα κατακριτέας ανθρώπινης νοοτροπίας" ή δεν θέλουμε να μπούμε στον κόπο;


Θέλω να σου δώσω συγχαρητήρια για το πολύ καλό θέμα που άνοιξες και είμαι σίγουρος πως δεν θα παρεξηγήσεις το ερώτημα μου.
Θα περιμένω να ακούσω και το (που καίει)


Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 21:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ρε φιλαράκο Noti(s)_29!

Εύλογο το ερώτημά σου και καθόλου παρεξηγήσιμο.

Δεν θα μπορούσα να γνωρίζω η να υποστηρίξω, το εάν ο εν λόγο κύριος του παραδείγματος γνώριζε η όχι. Το συμπέρασμα όμως που έβγαλα βασίσθηκε στης συνεχής αντιφάσεις των απόψεών του. Όπως προανέφερα το μεγαλύτερό του σφάλμα ήταν το ότι μιλούσε για καταστάσεις, έννοιες και στοιχεία που τα θεωρούσε δεδομένα, μα δεν μπορούσε στην ουσία να αποδείξει αυτά για το οποία μιλούσε με τόση βεβαιότητα. Είχε χαρτογραφήσει κάτι αόρατο.

Για παράδειγμα (κάτι κλασικό)…

‘’…… είναι λογικό! Αφού όλοι γνωρίζουμε ότι η ψχ εξελίσσετε σε επίπεδα, ώσπου να φτάσει στην τελειότητα…….’’

Το βασικό ερώτημα που θέτω εγώ σε εκείνον που θεωρεί την ύπαρξη της ψυχής δεδομένη, ‘’τι είναι η ψχ;’’

Τα υπόλοιπα ερωτήματα έπονται. Σχετικά με επίπεδα, εξέλιξη κλπ κλπ.

Άλλο το να υποθέτεις όλα τούτα τα στοιχεία για την διεξαγωγή ενός διαλόγου και για να δημιουργήσεις ένα μονοπάτι που θα σε οδηγήσει σε συμπεράσματα και άλλο το να μιλάς με τέτοια σιγουριά και ασφάλεια σαν να γνωρίζεις την δημιουργία η έστω ένα απειροελάχιστο μέρος της.


Το δεύτερο σκέλος της ερώτησής σου με καλεί να απαντήσω για το αν έχω δίκιο εγώ που έκρινα της απαντήσεις του η εκείνος. Μόνο που δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση, διότι δεν έκρινα της απαντήσεις του, αλλά την συμπεριφορά του και τον τρόπο που μιλούσε (Αγόρευε) και έδινε αυτές. Ο οποίος (τρόπος του) έχει την χροιά των άνωθεν παραδειγμάτων.

(Μάλλον θα πρέπει να τον αφήσω στην ησυχία του των άνθρωπο και να μην τον ξαναφέρω ως παράδειγμα γιατί θα τον έχει πιάσει βήχας τον κακομοίρη….)

Να σε ευχαριστήσω που εισήλθες στην κουβέντα δυναμικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 23:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ` ευχαριστώ φίλε μου που απάντησες και συμφωνώ μαζί σου διότι ακριβώς το ίδιο συμπέρασμα θα έβγαζα κι εγώ αν άκουγα κάποιον να μιλά με τόση βεβαιότητα για θέματα “αιθέρια και όχι αισθητά”.
Θα ήθελα να σου κάνω ακόμη μια ερώτηση που θεωρώ πως είναι σημαντική και μπορεί να βοηθήσει στην εξέλιξη του θέματος:
Ακούγοντας όλη αυτή την “αγόρευση”, έκανες τον κόπο να τον ρωτήσεις πως μπορεί να γνωρίζει και να μιλά με τόση βεβαιότητα για θέματα που μόνο ένας θεός θα μπορούσε να δώσει απαντήσεις;
Αν ναι θα ήθελα να μου πεις τι σου απάντησε.
Συγχώρεσε με που δεν προσπερνώ το παράδειγμα σου, αλλά νομίζω πως μπορεί να δώσει αρκετές απαντήσεις στο θέμα.

Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Edited by - notis_29 on 20/07/2003 23:05:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 02:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notis_29 ---->

''Ακούγοντας όλη αυτή την “αγόρευση”, έκανες τον κόπο να τον ρωτήσεις πως μπορεί να γνωρίζει και να μιλά με τόση βεβαιότητα για θέματα που μόνο ένας θεός θα μπορούσε να δώσει απαντήσεις;''

Όπως ακριβός το περιέγραψες. ‘Κόπος’. Έτσι αισθανόμουν εκείνη την στιγμή οποιαδήποτε συμμετοχή μου στον διάλογο. Ίσος δεν είχα και την διάθεση.
Ίσος κάποια άλλη χρονική στιγμή να το έκανα. Θα μπορούσα να απαντήσω και στο ερώτημά σου.


(θα λείψω ξανά από τα forums λόγο κάποιου ταξιδιού προς τον βορά!) Οπότε φίλε Noti(s)_29 και υπόλοιπα μέλη που συμμετέχετε γράφοντας η παρακολουθώντας το θέμα, συγχωρέστε με. (καλοκαίρι είναι αυτό)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 12:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ το θέμα από την πρώτη στιγμή...
Ειχα αποφασίση να μην πάρω θέση ....

Αλλα δεν κρατήθηκα ...
Ως γνωστό δεν υπάρχει μεγαλύτερη γοητεία στην φιλοσοφία, από την Αμπελοφιλοσοφία ....!!!!! Αυτή δίνει την δυνατότητα να κάνει πολλούς ανίδεους να κρατάνε το ενδιαφέρων των υπολοίπων, λέγοντας ακαταλαβίστικα και συγχρόνος φαινομενικά γεμάτα νόημα πράγματα !!!!
που αν τελικά κάτσει κάποιος και τα αναλύση σε βάθος, δεν θα βγάλει απολύτος κανένα νόημα !! Ομώς ποιός ειπε οτι και η θεωρίες που κυκλοφορούν κατά καιρούς ειναι βάσιμες και δεν ειναι απλά ειπωμένες από ανθρώπους που παίζουν τον ελληνικό λόγο στα δάκτυλα ...??χρησιμοποιόντας εξυπνες και επιστημονικές εκφράσεις ..??

Τελικά νομίζω οτι το πιο ευκολο πράγμα ....ειναι να πετάαξεις 2-3 εξυπνα ..και να γίνεις το επίκεντρο !!!!

Ομως αυτό ειναι το νόημα για την μάζα !!!!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 22:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Φίλε μου ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ το ερώτημα μου ήταν αν μπήκες στον κόπο να ρωτήσεις πως μπορεί και γνωρίζει. Το ποια θα ήταν η απάντηση αν τον ρωτούσες , το ρώτησα έτσι πληροφοριακά.
Οπότε έχεις απαντήσει στο ερώτημα μου.
Θα ήθελα βάση της απάντηση σου αυτής να σου πω κι εγώ ένα παράδειγμα - εμπειρία που είχα, αλλά θα το αφήσω να το συζητήσουμε όταν γυρίσεις από την Νορβηγία.


Για τους υπόλοιπους φίλους.
Ένα από τα 9 "Παραδείγματα κατακριτέας ανθρώπινης νοοτροπίας" του ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΥ, που μου άρεσε περσότερο είναι το:

“9) Ο άνθρωπος που δεν εναρμονίζετε με το περιβάλλων του. Έτσι ξέρετε γεννιούνται τα ερωτηματικά. Όταν παρατηρούμαι την ζωή μας εκ του μακρόθεν και δεν την βιώνουμε γμτ.”

Αναρωτιέμαι, πόσοι από εμάς έχουμε μπει στον κόπο να παρατηρήσουμε την ζωή μας εκ του μακρόθεν;

quote:
Τελικά νομίζω οτι το πιο ευκολο πράγμα ....ειναι να πετάαξεις 2-3 εξυπνα ..και να γίνεις το επίκεντρο !!!!

Και 2-3 χαζά να πετάξεις πάλι επίκεντρο γίνεσαι αγαπητή cat


Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 00:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα! Τελικά δεν πήγα στην….. Νορβηγία λόγο αλλαγής σχεδίων. Οπότε είμαι διαθέσιμος να κουβεντιάσουμε.

Θα επανέλθω, απλός είμαι λιγάκι κουρασμένος την στιγμή αυτή. (ε.. κάποιες φορές συμβαίνει…..) επανέρχομαι λοιπόν…………

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 23:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρά σε όλους τους συμμετέχοντες δια του οφθαλμού και στους ολίγους συμμετέχοντες δια του λόγου. (του παρόντος topic)

Γεια σου φιλαράκι Noti(s)

Οι περισσότεροι για παράδειγμα θα αναρωτηθούν…..

Τι είναι άραγε ο χορός;

Εάν δεν μπουν στον χορό, όσο και να προσπαθήσουν να κατανοήσουν το τι είναι αυτός και σε τι αποσκοπεί, δεν πρόκειται ποτέ τους ούτε να προσεγγίσουν την ένιά του.

Θα παρατηρούν! τους χορευτές που θα ελίσσονται και θα κινούνται στον ρυθμό, μα οι ίδιοι όμως, το μόνο που θα βλέπουν θα είναι φιγούρες που κινούνται. Η φαντασία τους θα οργιάζει και τα ερωτηματικά θα αυξάνονται με υπερβολικά ταχείς ρυθμούς.

! Συμμετέχω στον χορό, βλέπω μέσα από αυτόν. Βιώνω αυτόν. Είμαι ένα με αυτόν. Παύω να αναρωτιέμαι, γιατί γνωρίζω αισθανόμενος.
Το σφάλμα (;) γίνετε όταν επιθυμήσουμε να περιγράψουμε με τον λόγο. Κάτι το οποίο θεωρώ μη κατορθωτό. Το πώς! είναι να χορεύεις εν παραδείγματι.

Ρωτάς φίλε Noti, πόσοι από εμάς έχουν μπει στον κόπο να παρατηρήσουν την ζωή από μακριά, από άλλη οπτική γωνία ίσος.

Οι περισσότεροι αυτό πράττουν. Έτσι δεν βλέπουν παρά μόνο, ας το αποκαλέσω, σκοτάδι. Είναι σαν το παράδειγμα με τους χορευτές.

Υποψιάζομαι όμως ότι κάτι άλλο εννοούσες με την ερώτησή σου αυτή. Εάν κάνω καλά και υποψιάζομαι, θα σε παρακαλέσω να με (μας) διαφωτίσεις.


Επίσης θα επιθυμούσα να αναφέρεις και την εμπειρία – παράδειγμα που προανήγγειλες.

Χαιρετώ προσωρινά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 08:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άραγε είναι τοσο δύσκολο………………………να φύγεις για διακοπές και να μας αφήσεις στην ησυχία μας????

Ωραίο το παράδειγμα του χορού. Αν έχεις πάρει το ποτό σου και παρατηρείς, μαθαίνεις και παράλληλα απολαμβάνεις την μουσική και τον χορό, τότε είναι μια χαρά. Όταν αρχίζεις να κριτικάρεις χωρίς να έχεις χορέψει ποτέ σου (αλλά έχεις διαβάσει 100 βιβλία) είναι το λάθος. Και το χειρότερο (που παρατηρώ πολύ έντονα τον τελευταίο καιρό στο φόρουμ ) είναι να είσαι νέος χορευτής και ΝΑ ΓΛΥΦΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΧΟΡΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΟΡΕΨΕΙ ΑΠΟ 500 ΜΗΝΥΜΑΤΟΧΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ.
ΚΑΙ φυσικά για να μην ξεχνιόμαστε πρέπει να πω ότι για εμένα οι χειρότεροι εξακολουθούν να είναι αυτοί ΟΙ ΓΕΛΑΣΤΟΥΛΗΔΕΣ. Οι επίγνωσεις τους είναι οι εξής.
1/ δεν διαφωνώ ποτέ και με κανέναν.
2/ ακόμα και αν διαφωνώ δεν πρέπει να ΔΕΙΧΝΩ ΟΤΙ διαφωνώ ποτέ και με κανέναν.
3/ όλοι μας λίγο πολύ έχουμε δίκιο.
4/ Α/ η γνώμη σου είναι ανάλογη του ατόμου που συζητάς.
4/ Β/ οι γνώμες μπορούν να είναι ισάριθμες με τους συνομιλητές σου.
5/ ΑΝ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΣΟΥ ΔΙΑΦΩΝΗΣΟΥΝ , ΕΣΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΕΚΦΕΡΕΙΣ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ.

Η ΠΕΜΠΤΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΩΣ ΧΡΥΣΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ.


Edited by - alati13 on 25/07/2003 07:47:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 11:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΕ.

ΑΡΧΙΚΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ NOTIS.

ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΩΣ ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ, ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΣΥΝ-ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΩΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ (ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΤΟ ΕΥΚΟΛΑ) ΤΟΝ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥ (ΟΜΙΛΩ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΣ). ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΤΙΘΕΤΑΙ ΟΜΩΣ - ΚΑΙ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ - ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΡΟΒΑΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ. ΕΑΝ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΜΑΖΑ Η ΟΧΙ. ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ Η ΜΑΖΑ ΧΕΙΡΑΓΩΓΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΥΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ. ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΕΙ ΩΣ ΤΑΛΑΝΤΟ ΤΑ ΙΣΧΥΡΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΡΡΟΗ (Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ). ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΛΟΙΠΟΝ Η ΠΡΟΣΗΛΩΣΗ ΤΟΥ "ΠΛΗΘΟΥΣ" ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟΥΝΤΑ - MULTIPLE ΑΠΑΝΤΗΤΗ (ΔΙΟΤΙ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΟΥ), ΕΛΛΕΙΨΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΟΣ ΑΝΤΙΛΟΓΟΥ (ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΣΟΥ). ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Ή ΣΤΟ ΟΤΙ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΣΑΙ ΣΤΟ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΗΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΛΑΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΓΥΡΟΥ ΣΟΥ,Ή ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ "ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ", Ή ΑΠΛΑ ΑΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΙΣΤΑΣΑΙ ΣΙΩΠΗΛΑ.

ΘΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ, ΟΤΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ "ΜΙΚΡΟΙ" ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ "ΜΑΖΑΣ", ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΓΝΩΜΟΝΕΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΙ ΣΤΟ ΝΑ ΧΛΕΥΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΜΕ ΚΟΠΟ ΕΦΤΑΣΕΣ. ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ (ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ?).

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ, Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ "ΠΑΡΛΑΠΙΠΕΣ" ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΥΣ ΤΟΙΟΥΤΟΥΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ "ΑΥΛΗΣ" ΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΜΕΤΑΞΥ ΟΥΖΟΥ ΚΑΙ ΜΥΔΟΠΙΛΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ (!!!), ΕΙΝΑΙ ΝΑ Α Δ Ι Α Φ Ο Ρ Ω.

TRAVELLER Ο ΑΔΙΑΦΟΡΟΣ

ΥΣ1. ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΙ 9 ΣΤΟΥΣ 10 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ "ΜΙΚΡΟΙ", ΑΝΟΗΤΟΙ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΣ. (ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΤΟ ΛΕΕΙ Ο FOLLOWER ΤΗΣ ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗΣ)

(ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ (ΑΣ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ Ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ ΤΟΥ FORUM), ΥΠΑΡΧΟΥΝ 3 ΕΙΔΗ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΤΟ ΕΝΑ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ, ΦΕΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ.)

ΥΣ2. ΜΙΚΡΗ ΑΣΧΕΤΗ ΑΠΟΡΙΑ (ΑΣ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙ Ο ΑΒΑΤΑΡ) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ ΣΤΟΝ OUTERNET ΚΟΣΜΟ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 13:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ως γνωστό δεν υπάρχει μεγαλύτερη γοητεία στην φιλοσοφία, από την Αμπελοφιλοσοφία ....!!!!! Αυτή δίνει την δυνατότητα να κάνει πολλούς ανίδεους να κρατάνε το ενδιαφέρων των υπολοίπων, λέγοντας ακαταλαβίστικα και συγχρόνος φαινομενικά γεμάτα νόημα πράγματα !!!!
που αν τελικά κάτσει κάποιος και τα αναλύση σε βάθος, δεν θα βγάλει απολύτος κανένα νόημα !! Ομώς ποιός ειπε οτι και η θεωρίες που κυκλοφορούν κατά καιρούς ειναι βάσιμες και δεν ειναι απλά ειπωμένες από ανθρώπους που παίζουν τον ελληνικό λόγο στα δάκτυλα ...??χρησιμοποιόντας εξυπνες και επιστημονικές εκφράσεις ..??
Τελικά νομίζω οτι το πιο ευκολο πράγμα ....ειναι να πετάαξεις 2-3 εξυπνα ..και να γίνεις το επίκεντρο !!!!
Ομως αυτό ειναι το νόημα για την μάζα !!!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΧΕΙ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΥΣΙΩΔΗΣ!! ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΣΟΦΗ ΚΑΙ ΤΡΙΣΧΑΡΙΤΩΜΕΝΗ ΓΑΤΟΥΛΑ ΜΑΣ(ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΕΣΩ ΕΤΣΙ)!
ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΛΟΓΟ(ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΓΙΑΥΤΟ),ΣΟΥ ΑΝΑΛΥΟΥΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΣΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΓΕΥΟΥΝΕ ΤΑ ΠΛΗΘΗ! ΟΜΩΣ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΞΕΡΑΝΕ ΓΙΑ ΤΙ ΜΙΛΟΥΣΑΝΕ! ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΓΑΤΟΥΛΑ ΤΟ ΝΑ ΠΕΙΣ 2-3 ΕΞΥΠΝΑ ΓΙΑ ΓΙΝΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΥΚΟΛΟ, Η ΟΥΣΙΑ ΟΜΩΣ ΑΠΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.
ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΟΤΙ Η ΣΟΦΙΑ-ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ-ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΦΑΜΦΑΡΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ "ΠΑΡΛΑΠΙΠΕΣ"!
ΕΜΕΝΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΜΑΓΕΥΑΝΕ ΣΑΝ ΑΤΟΜΟ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑΝΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ, ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΤΟΥΣ ΑΠΕΦΕΥΓΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΝΑΝΕ ΤΟ ΝΟΥ...
ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ: ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΤΟΥΣ ΘΟΡΥΒΩΔΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΝΟΥΝ ΤΟ ΝΟΥ, ΑΛΛΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ! ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ «ΤΙ ΜΕΛΙ ΓΕΝΕΣΘΑΙ» ΔΙΑΚΑΤΕΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΟΥΝ ΚΗΡΥΚΕΣ Η ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ!!! .ΕΔΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ TRAVELLER ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕΤΑΞΥ ΟΥΖΟΥ ΚΑΙ ΜΙΔΟΠΙΛΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ!!!!

ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 14:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ λοιπόν θα συμπληρώσω

"Οπου ακούς πολλά κεράσια ..κράτα μικρό καλάθι"

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 19:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!


Σιωπή και αδιαφορία. Και εγώ αυτήν την στάση εφάρμοσα τις λίγες φορές που μου έτυχε.
Πάνω στην συζήτηση όμως τώρα ας αναρωτηθούμε: Είναι σωστή αυτή η στάση μας;

Είναι δύσκολο να μην εντυπωσιαστεί κανείς από τα εντυπωσιακά λόγια και τις μεγάλες ιδέες του κάθε "παρλαπίπα" όταν δεν υπάρχει αντίλογος.
Δεν είναι υποχρέωση κάποιου που αντιλαμβάνεται την κενότητα των λόγων του άλλου να αντιμιλήσει; Δεν χρειάζεται να το παίξει φιλόσοφος ή παντογνώστης. Απλά να συζητήσει. Να φάνει ότι υπάρχουν και άλλες απόψεις. Και τα υπόλοιπα ας τα αφήσει στην κριτική σκέψη. Το ότι ίσως δεν γίνεται αυτό τόσο εύκολα (ή δεν το γίνεται καθόλου) μια και μπορεί να θέλουμε (η "μάζα") να εντυπωσιαζόμαστε και όχι να κρίνουμε λογικά είναι άλλο θέμα.

Το μόνο που χρειάζεται για να συνεχιστεί η αμάθεια είναι να σιωπούν οι άνθρωποι που έχουν γνώση.

Δεν νομίζω ότι η μάζα (ή το πλήθος) είναι τόσο χαμένοι. Κάποιοι χρειάζονται ένα έναυσμα ότι υπάρχει και κάτι άλλο από αυτά που λένε οι παρλαπίπες.
Στο κάτω κάτω και κάποιοι από εμάς (ή και όλοι), που συζητάμε εδώ, από αυτήν την μάζα δεν προερχόμαστε; Εκεί που είμασταν είναι και εκεί που είμαστε θα έρθουν, αν το θέλήσουν.


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 19:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρωτάς φίλε Noti, πόσοι από εμάς έχουν μπει στον κόπο να παρατηρήσουν την ζωή από μακριά, από άλλη οπτική γωνία ίσος.

Οι περισσότεροι αυτό πράττουν. Έτσι δεν βλέπουν παρά μόνο, ας το αποκαλέσω, σκοτάδι. Είναι σαν το παράδειγμα με τους χορευτές.

Υποψιάζομαι όμως ότι κάτι άλλο εννοούσες με την ερώτησή σου αυτή. Εάν κάνω καλά και υποψιάζομαι, θα σε παρακαλέσω να με (μας) διαφωτίσεις.



"Αναρωτιέμαι, πόσοι από εμάς έχουμε μπει στον κόπο να παρατηρήσουμε την ζωή μας εκ του μακρόθεν;"


Μιας και τα παραδείγματα σου είναι "κατακριτέας ανθρώπινης νοοτροπίας", οι περισσότεροι αυτό πράττουν, αλλά εμείς, οι λίγοι, οι σοφοί, που είμαστε μέσα στον χορό;

Έχουμε δει άραγε τον εαυτό μας αν πηγαίνει ρυθμικά με την μουσική ή αν χοροπηδάμε σαν μαϊμούδες; (Προς αποφυγήν παρεξήγησης, μιλάω γενικά για ”εμάς” και όχι για σένα φίλε μου.)
Κάπως έτσι το έθεσα το ερώτημα .

Φίλε μου ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ, ας μπω κατευθείαν στο θέμα διότι κανείς δεν θα μπει στο κόπο να με διαβάσει.
Λοιπόν.
Εάν είχες την τύχη ή την ατυχία να με γνωρίσεις στο μακρινό παρελθόν (όχι προ Χριστού, μετά. Ας πούμε μια ντουζίνα χρόνια πριν, από τώρα), θα γνώριζες έναν άνθρωπο άθεο ως προς τον χριστιανισμό, τόσο πολύ φανατισμένο με κάποιες ιδέες και αντιλήψεις, που με έκαναν να ζω στο δικό μου κόσμο.
Δεν μπορούσα να καταλάβω ότι ήμουν φανατισμένος, πίστευα πως ήμουν ορθολογιστής.
Πίστευα μόνο σε ότι έβλεπα.
Πίστευα στον εαυτό μου. ΕΓΩ. (η κακές συνήθειες δύσκολα κόβονται)
Πίστευα ότι η γη γυρίζει γύρο από τον ήλιο. (αυτό ακόμη το πιστεύω)
Δεν μπορούσα όμως να *πιστέψω , σε καμία περίπτωση, έναν “εβραιοχριστιανό” (αυτό το έκλεψα από τον ήλιος).
Για να μη σε κουράζω όμως περσότερο, η ζωή είναι ρόδα και γυρίζει (άρε!! τι είπα πάλι ο μεγάλος. Αν και παλιό καλό Ε) έτσι ένα βίωμα που είχα έφερε τα πάνω, κάτω.
Έγινα χριστιανός (όχι εβραιοχριστιανός)

*πιστέψω = να δεχτώ απόψεις του, πάνω σε θέματα θρησκείας.
(τι μπορείς να πεις φίλε μου για το αστεράκι; Μήπως σε έχω στείλει;)


φίλε μου ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ και όσοι φίλοι διαβάσατε το παράδειγμα που έγραψα ποιο πάνω (διότι ως παράδειγμα το αναφέρω) δεν είμαι εκτός θέματος μη φρικάρετε. Να σημειώσω επίσης ότι η ιστοριούλα είναι αληθινή, και συνεχίζεται για όσους θέλουν να μπουν στον κόπο.


"2) Ο άνθρωπος που τον ρωτάς για το ποτήρι και σου αναφέρει οτιδήποτε έχει να κάνει με το τραπέζι που το ποτήρι είναι τοποθετημένο, παρά για το ίδιο το αντικείμενο μελέτης (το ποτήρι) διότι για το τραπέζι γνωρίζει (;) περισσότερα, οπότε τον βολεύει να μιλά για αυτό."

Εδώ νομίζω πως υπάρχει ένα μικρό λάθος.
Όταν θέλεις να μιλήσεις συγκεκριμένα για το ποτήρι που βρίσκετε πάνω στο στρόγγυλο τραπέζι και όχι για το ποτήρι που βρίσκετε σε οποιοδήποτε τραπέζι ή γενικά για το ποτήρι τότε τι γίνεται;
Οτιδήποτε αγγίζει το συγκεκριμένο “ποτήρι” (εάν θέλουμε να μιλήσουμε συγκεκριμένα και όχι γενικά) έχει άμεση σχέση με αυτό. Οπότε επιβάλετε η συμπλήρωση στοιχείων (για το τραπέζι)
Μέχρι να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο περιμένω τους δικού σας χαρακτηρισμούς,αλλά μη βαράτε όλοι μαζί, ένας ένας.


Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Edited by - notis_29 on 24/07/2003 20:02:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 20:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Noti(s)_29


ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ...

"2) Ο άνθρωπος που τον ρωτάς για το ποτήρι και σου αναφέρει οτιδήποτε έχει να κάνει με το τραπέζι που το ποτήρι είναι τοποθετημένο, παρά για το ίδιο το αντικείμενο μελέτης (το ποτήρι) διότι για το τραπέζι γνωρίζει (;) περισσότερα, οπότε τον βολεύει να μιλά για αυτό."

Notis_29...

Εδώ νομίζω πως υπάρχει ένα μικρό λάθος.
Όταν θέλεις να μιλήσεις συγκεκριμένα για το ποτήρι που βρίσκετε πάνω στο στρόγγυλο τραπέζι και όχι για το ποτήρι που βρίσκετε σε οποιοδήποτε τραπέζι ή γενικά για το ποτήρι τότε τι γίνεται;
Οτιδήποτε αγγίζει το συγκεκριμένο “ποτήρι” (εάν θέλουμε να μιλήσουμε συγκεκριμένα και όχι γενικά) έχει άμεση σχέση με αυτό. Οπότε επιβάλετε η συμπλήρωση στοιχείων (για το τραπέζι)

Δεν αναφέρθηκα σε αυτόν που μιλά για το τραπέζι σε σχέση με το ποτήρι, μα για εκείνον που μιλά μόνο για το τραπέζι δίχως να καταπιάνεται με το ποτήρι σχετικά με το οποίο κλίθηκε να μιλήσει. Οπότε δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα λάθους μιας και δεν αναφέρθηκα στο παράδειγμα που παρουσίασες, το οποίο είναι μια άλλη παράμετρος σημαντική,μα τόσο διαφορετική. Και ξέρεις, δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες, αντιθέτως, είναι κάτι το απόλυτα υγειές.

Notis_29...
"Αναρωτιέμαι, πόσοι από εμάς έχουμε μπει στον κόπο να παρατηρήσουμε την ζωή μας εκ του μακρόθεν;"

Μιας και τα παραδείγματα σου είναι "κατακριτέας ανθρώπινης νοοτροπίας", οι περισσότεροι αυτό πράττουν, αλλά εμείς, οι λίγοι, οι σοφοί, που είμαστε μέσα στον χορό;

Έχουμε δει άραγε τον εαυτό μας αν πηγαίνει ρυθμικά με την μουσική ή αν χοροπηδάμε σαν μαϊμούδες; (Προς αποφυγήν παρεξήγησης, μιλάω γενικά για ”εμάς” και όχι για σένα φίλε μου.)
Κάπως έτσι το έθεσα το ερώτημα .

Μα θεώρησα το παράδειγμα αυτό με τον χορό, ως την εναρμόνιση με την ζωή μας και το όλο (δεν μπορώ να το περιγράψω διαφορετικά ''το όλο''.) . Εννοούσα ότι από την στιγμή που είσαι μέσα στον χορό, εναρμονίζεσαι. Όταν όμως είσαι εκτός προβληματίζεσαι και δεν βλέπεις τίποτα. Πώς μπορείς να παρατηρήσεις το όλο; Μόνο να το αισθανθείς μπορείς. Και αυτό επιτυγχάνεται με την συμμετοχή στον χορό.

Αναφέρθηκες στην πρώην (ας την αποκαλέσω) αθεΐα σου. Και την τωρινή σου *πίστη (με αστεράκι) ως χριστιανός.
Με εμένα συνέβη ακριβός το αντίθετο. *Πίστεψα στον χριστό και στο χριστιανικό δόγμα εν γένει για ελάχιστο χρονικό διάστημα. Αλλά όντως αυτό είναι μια εντελώς διαφορετική συζήτηση και θα σταματήσω εδώ για να μην λοξοδρομήσει το θέμα.



Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορ των Forums

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 24/07/2003 21:40:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy