ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΙΟΥΔΑΣ Ο ΙΣΚΑΡΙΩΤΗΣ. ΠΡΟΔΟΣΙΑ Η' ΘΕΪΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 14:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=1&TOPIC_ID=753

Φως!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Adonios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 15:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Adonios  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Adonios  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Adonios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε ATMA στο topic που "διαφημίζεις" υπάρχει μια μικρη μόνο αναφορά για το τι έχει γίνει με τον Ιούδα.
Νομίζω έχει να κάνει γενικά με την προδοσία σαν πράξη και όχι με την ψυχοσύνθεση του Ιούδα όπως και για τα ιστορικά δρώμενα της ζωής του

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 03:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!

ΛΕΜΕ ΤΟΝ ΙΟΥΔΑ "ΠΡΟΔΟΤΗ"!!!
ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΜΕ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ;;;

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΤΑΥΡΩΣΗ, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΗΚΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΝΤΩΣ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.

ΑΝ ΕΣΕΙΣ ΕΙΧΑΤΕ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΙΑΚΥΡΗΤΤΕΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ, ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΟΦΙΛΗΣ (ΑΡΑ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΟΥΣΑ ΤΑΞΗ), ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΑΤΕ ΚΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕ ΕΜΟΙΑΖΕ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑΚΟ SUPER STAR ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ, ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΕΑΝ ΣΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΠΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ;;;

Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΑΞΗΣ ΣΑΣ, ΕΙΤΕ ΤΟΝ ΑΠΟΦΕΥΓΑΤΕ ΕΙΤΕ ΤΟΝ "ΚΑΡΦΩΝΑΤΕ" ΣΤΑ ΕΝΝΟΜΑ ΟΡΓΑΝΑ ΘΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΧΟΤΑΝ ΩΣ "ΠΡΟΔΟΣΙΑ" Ή ΩΣ "ΠΡΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ";;;

ΠΡΟΣΕΧΤΕ: ΠΑΡΑΒΛΕΨΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ (π.χ: Ο ΧΡΙΣΤΟΣ) ΜΕΤΑ. ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΠΡΑΞΗ ΚΑΘΕΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 22:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιά είναι η ψυχοσύνθεση του Ιούδα ;


quote:
Γιατί ο Ιούδας να επιφορτιστεί με το φοβερό αυτό καθήκον;

Μήπως ήταν πιο κοντά στον Ιησού απο οποιονδήποτε άλλον ;




quote:
Αν δεχτούμε οτι ο Ιούδας είχε όλα αυτά τα αρνητικά χαρακτηριστικά , πως δικαιολογείται να έχει τύψεις και στο τέλος να αυτοκτονεί!

quote:
Αλλωστε δεν πρέπει να ήταν και πολύ δεμένος με τους υπόλοιπους μαθητές , όντας ο τελευταίος απο τους 12 , αλλά και επειδή ήταν ο μόνος με μόρφωση και προερχόταν απο ευκατάστατη οικογένεια , οπότε ξεχώριζε απο τους υπόλοιπους 11.

Αφήστε με να μιλήσω λίγο για τον Ιούδα...
Ήταν ένας άνθρωπος απλός και σκεφτόταν και πολύ ανθρώπινα. Είναι μία από τις πιο παρεξηγημένες μορφές της ιστορίας. Ας ασχοληθώ με την σκέψη του. Άκουσε τον Ιησού Χριστό να λέει πως θα πήγαινε στην Ιερουσαλήμ και πως ύστερα θα τον έπιαναν και θα τον σκότωναν. Καθότι, όπως γνωρίζω, οι γονείς του ήταν φτωχοί και χωρισμένοι, αυτός είχε πεβαριμένο μητρώο από κλοπές και άλλα αδικήματα, σκέφτηκε ανθρώπινα πως αν πιανόταν ο Χριστός και αυτός θα έπεφτε και άλλο. Ήταν ήδη πληγωμένος από την κοινωνία και ήθελε από κάπου να πιαστεί. Σκέφτηκε λοιπόν να πάει, να προδώσει τον Ιησού, να πάρει τα χρήματα και να πάει σε άλλη χώρα. Τον πρόδωσε. Και μετά μετάνιωσε. Και τότε σκέφτηκε τα λόγια του Χριστού που πρόλεγαν την κάθοδό του στον Άδη. Αποφάσισε να αυτοκτονήσει και να πάει στον Άδη πριν τον Ιησού έτσι ώστε να τον βρει και να του ζητήσει συγγνώμη... Αλλά δυστυχώς για αυτόν αποφάσισε να κρεμαστεί σε συκιά. Το ξύλο της συκιάς είναι ελαστικό. Τελικά πέθανε, (επειδή έσκασε-όχι λόγω πνιγμού) μία μέρα μετά την ανάσταση του Χριστού... Δεν πρόλαβε...

Ο Χριστός γνωρίζοντας την κατάσταση που βρισκόταν ο Ιούδας του είχε δώσει το ταμείο για να τον ανεβάσει και να τον κάνει να νοιώσει σίγουρος...


quote:
Μήπως ο Ιούδας ήταν ο μόνος που είχε καταλάβει και είχε πιστέψει τον Ιησού σαν Μεσσία;

Δεν γνωρίζω αν ήταν ο μόνος που είχε πιστέψει αλλά ήταν ο μόνος που πραγματικά δεν πρόδωσε τον Ιησού... Όλοι οι άλλοι, ακόμα και ο Πέτρος, απίστησαν για λίγο...

Φιλικά...


Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 00:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΟΥΔΑΣ Ο ΙΣΚΑΡΙΩΤΗΣ, λοιπόν.

Για να δούμε τι σημαίνει (διότι περί βαρβαρισμού πρόκειται).
Jehouda= Φανατικός λάτρης του Γιαχβέ
Ish Sicarioth= Άνθρωπος του φόνου
Πάντως, τυχαία δέν επέλεξαν οι Ιουδαίοι της διήγησης τον...ευφάνταστο συνδυασμό!

Υπήρξε όμως ο συγκεκριμένος Ιούδας της διήγησης? Υπήρξε προδοσία? Υπήρξε Ανάσταση?
Μήπως στούς πρώτους χριστιανικούς χρόνους ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ο μύθος της "ενσάρκωσης του Ενός και Μοναδικού Υιού του Θεού"?

Στο Θέμα "το πραγματικό πρόσωπο του χριστού" θα βρείτε απο αύριο μια,ελπίζω, ενδιαφέρουσα παράθεση στοιχείων και προβληματισμών, που δέν "κολλάνε" με...κανέναν Ιούδα Ισκαριώτη! (πού καταντήσαμε! μάθαμε απ'έξω ΚΑΙ τα Ιουδαϊκά ονόματα....)

ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΛΟΙ, ΟΥΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΚΟΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 11:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικα με τον Ιουδα...ειδα προσφατα μια ταινια (dracula 2000) που μου εκανε μεγαλη εντυπωση.
Ο Θεος δεν δεχτηκε την ψυχη του Ιουδα οταν κρεμαστηκε, γι'αυτο εσπασε το σχοινι, κι αυτος καταδικαστηκε να ζει αθανατος ως...δρακουλας!
Τελειο story ε?

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sinner
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 15:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sinner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,
Διάβασα όλες τις απόψεις για τον Ιούδα και πραγματικά δεν ξέρω τι να πώ.Μέχρι πρότινος,ένιωθα σιχαμάρα και αηδία γι'αυτόν εξ'αιτίας των όσων ήξερα απο τα βιβλία τών θρησκευτικών,αλλά και απο διάφορους ιερείς που θεωρούν την πράξη του Ιούδα καταδικαστέα.Μέχρι που πήρα στα χέρια μου τα dvd της ταινίας Ο Ιησούς Απο Τη Ναζαρέτ του Franco Zefirelli.Μέσα απο αυτή την ταινία,ο Ιούδας μου φάνηκε πολύ συμπαθής(μέσα απ'αυτή τη γνώμη μου δε δείχνω οτι εκπροσωπώ το διάβολο,προς Θεού)και κατάλαβα οτι μόνο καλές προθέσεις είχε για το Χριστό,απλά αυτό το έκανε γιατί έπεσε θύμα της ίδιας του της εξυπνάδας.Δε φαντάστηκε ποτέ το τι θα προκαλούσε.Σε αντίθετη περίπτωση,δε θ'αυτοκτονούσε.Φυσικά,ως ένδειξη μετάνοιας,θα μπορούσε να ζητήσει συγχώρεση απο τον Κύριο,δεν εγκρίνω το τέλος του.Όμως,ας μη τον κρίνουμε με 2 μέτρα και 2 σταθμά και ας μη τον καταδικάσουμε.Ήταν κι'εκείνος άνθρωπος,με αδυναμίες και πάθη.αλλά δεν ήταν κακός.

TommyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 12:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sinner: Καλησπέρα,
Διάβασα όλες τις απόψεις για τον Ιούδα και πραγματικά δεν ξέρω τι να πώ.Μέχρι πρότινος,ένιωθα σιχαμάρα και αηδία γι'αυτόν εξ'αιτίας των όσων ήξερα απο τα βιβλία τών θρησκευτικών,αλλά και απο διάφορους ιερείς που θεωρούν την πράξη του Ιούδα καταδικαστέα.Μέχρι που πήρα στα χέρια μου τα dvd της ταινίας Ο Ιησούς Απο Τη Ναζαρέτ του Franco Zefirelli.Μέσα απο αυτή την ταινία,ο Ιούδας μου φάνηκε πολύ συμπαθής(μέσα απ'αυτή τη γνώμη μου δε δείχνω οτι εκπροσωπώ το διάβολο,προς Θεού)και κατάλαβα οτι μόνο καλές προθέσεις είχε για το Χριστό,απλά αυτό το έκανε γιατί έπεσε θύμα της ίδιας του της εξυπνάδας.Δε φαντάστηκε ποτέ το τι θα προκαλούσε.Σε αντίθετη περίπτωση,δε θ'αυτοκτονούσε.Φυσικά,ως ένδειξη μετάνοιας,θα μπορούσε να ζητήσει συγχώρεση απο τον Κύριο,δεν εγκρίνω το τέλος του.Όμως,ας μη τον κρίνουμε με 2 μέτρα και 2 σταθμά και ας μη τον καταδικάσουμε.Ήταν κι'εκείνος άνθρωπος,με αδυναμίες και πάθη.αλλά δεν ήταν κακός.

Tommy


Φίλε Tommy καλημέρα.

Αφού ειδες την ταινία του Zefirelli θα ήθελα να δούμε τι λέει η Καινή Διαθήκη για τον Ιούδα και συγκεκριμένα το κατά ΙΩΑΝΝΗΝ ευαγγέλιο.

Κεφάλαιο 13
«1Πριν από τη γιορτή του Πάσχα, ξέροντας ο Iησούς πως έχει έρθει πια η ώρα του ν’ αναχωρήσει από τον κόσμο αυτό και να πάει κοντά στον Πατέρα, κι επειδή αγάπησε τους δικούς του, που ήταν μέσα στον κόσμο, και μάλιστα τους αγάπησε στον τελειότερο βαθμό, 2γι’ αυτό και στη διάρκεια του δείπνου, κι ενώ ο διάβολος είχε βάλει κιόλας στην καρδιά του Iούδα, γιου του Σίμωνα του Ισκαριώτη, να τον προδώσει

8Tου λέει ο Πέτρος: “Όχι, δε θα πλύνεις τα πόδια μου ποτέ”. O Iησούς απάντησε: “Aν δε σε πλύνω, δεν έχεις θέση κοντά μου”. 9Tου λέει τότε ο Σίμων Πέτρος: “Kύριε, όχι μόνο τα πόδια μου, αλλά και τα χέρια μου να πλύνεις και το κεφάλι μου”! 10Tου λέει ο Iησούς: “Aυτός που έχει ήδη λουστεί, δεν έχει ανάγκη, παρά μονάχα τα πόδια του να πλύνει, και τότε είναι καθαρός ολόκληρος. Kι εσείς είστε καθαροί, μα όχι όλοι”. 11Γιατί ήξερε, βέβαια, εκείνον που επρόκειτο να τον προδώσει, γι’ αυτό και είπε: “Δεν είστε όλοι καθαροί”.


Mα για να εκπληρωθεί η προφητεία της Γραφής: εκείνος που συντρώγει ψωμί μαζί μου, στράφηκε εναντίον μου. 19Aπό τώρα σας τα λέω αυτά, πριν γίνουν, ώστε όταν γίνουν να πιστέψετε ότι Eγώ Eίμαι.

21Όταν τα είπε αυτά ο Iησούς, ταράχτηκε το πνεύμα του και μίλησε ξεκάθαρα και είπε: “Nαι, πραγματικά, σας λέω, ένας από σας θα με προδώσει”. 22Kοίταζαν, λοιπόν, οι μαθητές ο ένας τον άλλο, απορώντας για ποιον το λέει. 23Στο μεταξύ, γερμένος στο στήθος του Iησού, καθόταν στο τραπέζι ένας από τους μαθητές του, που ο Iησούς τον αγαπούσε ιδιαίτερα. 24Σ’ αυτόν, λοιπόν, κάνει νόημα ο Σίμων Πέτρος να ρωτήσει και να μάθει, ποιος τάχα να είναι αυτός για τον οποίο το λέει. 25Tότε εκείνος, αφού έγειρε στο στήθος του Iησού, του λέει: “Kύριε, ποιος είναι;” 26O Iησούς αποκρίνεται: “Eίναι εκείνος στον οποίο θα δώσω το ψωμί, αφού πρώτα το βουτήξω στην κούπα”. Έτσι, αφού βούτηξε το ψωμί, το δίνει στον Iούδα, το γιο του Σίμωνα του Iσκαριώτη. 27Kαι μετά που το πήρε εκείνος το ψωμί, μπήκε μέσα του ο Σατανάς. Tου λέει τότε ο Iησούς: “Aυτό που είναι να κάνεις, κάνε το γρήγορα”. 28Aυτό, όμως, κανένας από εκείνους που κάθονταν στο τραπέζι δεν κατάλαβε γιατί του το είπε. 29Mερικοί, μάλιστα, επειδή ο Iούδας κρατούσε το ταμείο, νόμιζαν πως του λέει ο Iησούς: “Aγόρασε όσα μας χρειάζονται για τη γιορτή” ή να δώσει κάτι στους φτωχούς. 30Eκείνος, λοιπόν, μόλις πήρε το ψωμί, βγήκε αμέσως έξω. Kαι ήταν νύχτα.»

Φίλε Tommy η προδοσία του Ιούδα ήταν έργο του Σατανά. Το πρόβλημα είναι Θεολογικό και όχι κοινωνικό. Αν δεν καταλάβεις πρώτα ποιος είναι ο Ιησούς Χριστός και γιατί πέθανε στο σταυρό τότε δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις γιατί ο Σατανάς μπήκε μέσα στον Ιούδα. Ο Σατανάς δεν μπήκε μονο στον Ιούδα και ούτε ο πρώτος ήταν. Την απόφαση για τον θάνατο του Ιησού δεν την υπόγραψε ο Ιούδας αλλά ο Αρχιερέας και ο Πιλάτος την εκτέλεσε μετά την εντολή από το πλήθος που φώναζε να σταυρώσουν τον Ιησού. Άρα αν ο Αρχιερέας δεν ήθελε το θάνατο του Ιησού ότι και να έκανε ο Ιούδας δεν θα γινόταν τίποτα. Επίσης αν ο Πιλάτος δεν δεχόταν να εκτελέσει τον Ιησού πάλι δεν θα γινόταν τίποτα, και αν το πλήθος αντί τον Ιησού διάλεγε τον Βαραββά για την σταύρωση, ξανά δεν θα γινόταν τίποτα! Ο Ιούδας δεν ήθελε τον θάνατο του Ιησού αλλά τον πρόδωσε. Ο Πιλάτος δεν ήθελε να εκτελέσει τον Ιησού και έπλυνε τα χέρια του αλλά έδωσε την εντολή για να τον σταυρώσουν. Γιατί ο Ιούδας αυτοκτόνησε? Γιατί δεν είχε καταλάβει ποιος ήταν ο Ιησούς Χριστός, γιατί πίστεψε ότι όλα είχανε τελειώσει, γιατί δεν είχε καταλάβει ότι ο Ιησούς Χριστός είναι η Ανάσταση και η Ζωή. Αυτό το είχε καταλάβει ο Πέτρος για αυτό και του ζήτησε συγνώμη, το είχανε καταλάβει και οι υπόλοιποι μαθητές γιατί ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός τους τα είχε πει: το κατά ΙΩΑΝΝΗΝ ευαγγέλιο.

«31Kι όταν πια εκείνος βγήκε έξω, λέει ο Iησούς: “Tώρα δοξάστηκε ο Γιος του Aνθρώπου και στο πρόσωπό του δοξάστηκε ο Θεός. 32Kι αφού στο πρόσωπό του δοξάστηκε ο Θεός, θα δοξάσει κι αυτόν ο Θεός στο δικό του πρόσωπο, και θα τον δοξάσει αμέσως. 33Παιδιά μου αγαπημένα, για πολύ λίγο θα είμαι ακόμα μαζί σας. Θα με αναζητήσετε, μα, όπως είπα κιόλας στους Iουδαίους: Όπου πηγαίνω εγώ, εσείς δεν μπορείτε να έρθετε, το ίδιο λέω και σε σας τώρα: Όπου πηγαίνω εγώ, εσείς δεν μπορείτε να έρθετε. 34Σας δίνω μια καινούργια εντολή: Nα αγαπάτε ο ένας τον άλλο. Όπως σας αγάπησα εγώ, έτσι ακριβώς να αγαπάτε κι εσείς ο ένας τον άλλο. 35Aπ’ αυτό θα μάθουν όλοι ότι είστε μαθητές μου, αν έχετε αγάπη μεταξύ σας”.

36Tου λέει ο Σίμων Πέτρος: “Kύριε, πού πηγαίνεις;” O Iησούς του απάντησε: “Eκεί που πηγαίνω εγώ, δεν μπορείς να με ακολουθήσεις τώρα. Aργότερα όμως θα με ακολουθήσεις”. 37Tου λέει ο Πέτρος: “Kύριε, γιατί τάχα δεν μπορώ τώρα να σε ακολουθήσω; Tη ζωή μου και την ψυχή μου θα θυσιάσω για χάρη σου”. 38O Iησούς του απάντησε: “Θα θυσιάσεις, λες, τη ζωή σου για χάρη μου; Σε πληροφορώ, πως πραγματικά, πριν λαλήσει ο πετεινός απόψε, εσύ θα με απαρνηθείς τρεις φορές

1“Ας μην ταράζεται η καρδιά σας. Πιστεύετε στο Θεό και σ’ εμένα πιστεύετε. 2Στο σπίτι του Πατέρα μου υπάρχουν πολλοί χώροι διαμονής, διαφορετικά θα σας το έλεγα. Πηγαίνω, λοιπόν, να σας ετοιμάσω τόπο. 3Kι αφού πάω και σας ετοιμάσω τόπο, θα έρθω πάλι και θα σας πάρω κοντά μου για να είστε κι εσείς όπου είμαι εγώ. 4ʼλλωστε ξέρετε πού πηγαίνω και το δρόμο τον ξέρετε”.
5Tου λέει ο Θωμάς: “Kύριε, δεν ξέρουμε πού πηγαίνεις, και πώς μπορούμε να ξέρουμε το δρόμο;” 6Tου λέει ο Iησούς: “Eγώ είμαι ο Δρόμος και η Aλήθεια και η Zωή. Kανένας δεν έρχεται στον Πατέρα παρά μονάχα περνώντας από μένα. 7’Οταν θα γνωρίζατε εμένα θα γνωρίζατε και τον Πατέρα μου. Έτσι, από τώρα πια, τον γνωρίζετε και τον έχετε δει”.»

Φίλε Tommy ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και ο Ιούδας ήταν υπεύθυνος για τον εαυτό του. Όταν εσύ δεν μπορείς να συγχωρέσεις τον εαυτό σου τότε δεν θα ζητήσεις συγχώρεση ούτε από τον Θεό.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 19:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αν ειναι αληθεια ολα αυτα, τοτε εχουμε να κανουμε με στημενη υποθεση
εκ των ανωθεν,οποτε ο φουκαρας Ιουδας ηταν εξιλαστηριο θυμα,συμφωνα
με τας γραφας ο Ιησους ηταν μεγαλη φιρμα και δεν νομιζω να χρειαζονταν να πανε μεσα στ'αγρια μεσανυκτα να τον συλλαβουν ενω θα
μπορουσαν ανετα την ωρα που εκανε κηρυγμα..
Τωρα τι σημασια εχει αν ηταν η οχι προδοτης ο Ιουδας,εφοσον την εχετε
φαει την "φολα" αγαπητα μου χριστιανοπουλα,τι ψαχνετε να βρητε λοιπον;
opsimos

Ο τελευαίος να κλείσει την πόρτα.
ΠΟΡΤΑ ΡΕΕΕΕΕ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 00:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάνω ένα αφελές ερώτημα που ποτέ δεν μπορούσα να καταλάβω ;

Ο Χριστός είχε διδάξει πολλές φορές ανοιχτά μπροστά στο πλήθος ,τον είχαν ακούσει και τον είχανε δει από κοντά και οι πιστοί της διδασκαλίας του και ακόμα περισσότερο οι εχθροί του .

Ποιος ο λόγος να βάλουνε τον Ιούδα να αποκαλύψει ποιος είναι ο Ιησούς ,αφού όλοι τον ξέρανε ,πάντα δίδασκε ανοιχτά στο πλήθος ,ποτέ δεν κρύφτηκε από τους εχθρούς του ,και ας ήξερε τον δρόμο (θυσία )που θα ακολουθούσε .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 12:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύλογο το ερώτημα σου αγαπητέ, ιδιαιτέρως εάν σκεφτούμε ότι ο πληθυσμός της περιοχής εκείνη την εποχή ήταν λίγες χιλιάδες ψυχές, και φυσικά οι Ρωμαίοι δεν είχαν κλειστά τα μάτια τους αλλά και οι καλοθελητές πάντοτε περίσσευαν.

Εδώ σήμερα, στις μέρες μας, εάν για παράδειγμα βγει ΔΗΜΟΣΙΩΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΝΑΣ ΙΕΡΟΚΗΡΥΚΑΣ, ας πούμε στην Θεσσαλονίκη, μια πόλη με πάνω από 1.000.000 ανθρώπους, δεν υπάρχει ενδεχόμενο μετά από δυο-τρεις φορές να μην τον γνωρίζει το πανελλήνιο. Πόσο δε μετά από χρόνια!!!

Ας μην μιλήσουμε δε για την αστυνομία και τα όργανα της, κάτι που αντιστοιχεί στην τότε διοίκηση της ρωμαϊκής αυλής.

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι όλη αυτή η διήγηση εξυπηρετεί ολοκλήρωση μύθων και δήθεν προφητειών, είναι ηλίου φαεινότερο ότι όταν συναντάται ο Συμβολισμός με τον (Χριστιανικό) Σχολαστικισμό γεννάται η αντίφαση και η ρηχότητα της σκέψης...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 15:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo: Ποιος ο λόγος να βάλουνε τον Ιούδα να αποκαλύψει ποιος είναι ο Ιησούς ,αφού όλοι τον ξέρανε ,πάντα δίδασκε ανοιχτά στο πλήθος ,ποτέ δεν κρύφτηκε από τους εχθρούς του ,και ας ήξερε τον δρόμο (θυσία )που θα ακολουθούσε .

Ποιος σου είπε ότι βάλανε τον Ιούδα να αποκαλύψει το ποιος είναι ο Ιησούς? Ο Ιούδας απλά ήξερε που βρισκόταν την νύχτα ο Ιησούς με τους μαθητές. Η σύλληψη Του έγινε την νύχτα για αυτό χρειαζόταν ο Ιούδας! Ο Ιούδας από μονος του άφησε τον σατανά να μπει μέσα του! ο Ιούδας αδίκησε τον εαυτό του, ενώ ήταν με το Φως αγάπησε το σκοτάδι, ενώ η Ζωή και η Ανάσταση ήταν δίπλα του, αγάπησε τον θάνατο και αυτοκτόνησε, ενώ του προσφέρθηκε Αληθινή φιλία εκείνος διάλεξε τη προδοσία!


quote:
opsimos: Αν ειναι αληθεια ολα αυτα, τοτε εχουμε να κανουμε με στημενη υποθεση
εκ των ανωθεν,οποτε ο φουκαρας Ιουδας ηταν εξιλαστηριο θυμα,συμφωνα
με τας γραφας ο Ιησους ηταν μεγαλη φιρμα και δεν νομιζω να χρειαζονταν να πανε μεσα στ'αγρια μεσανυκτα να τον συλλαβουν ενω θα
μπορουσαν ανετα την ωρα που εκανε κηρυγμα..

Σαφώς, ο Σατανάς του την είχε στημένη αλλά όχι μονο στον Ιούδα την έχει στημένη και σ’ αυτούς που είναι με τον Ιούδα!!!

quote:
opsimos: Τωρα τι σημασια εχει αν ηταν η οχι προδοτης ο Ιουδας,εφοσον την εχετε
φαει την "φολα" αγαπητα μου χριστιανοπουλα,τι ψαχνετε να βρητε λοιπον;


Εγώ δεν ψάχνω τίποτα για τον Ιούδα άλλοι είναι αυτοί που θέλουν να δικαιώσουν τον Ιούδα αλλά δύστυχος για αυτούς δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την προδοσία!!!
Και κάτι τελευταίο, ο Ιούδας αυτοκτόνησε πριν υπάρξουν τα ‘Χριστιανόπουλα’!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 17:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«Ο Ιούδας απλά ήξερε που βρισκόταν την νύχτα ο Ιησούς με τους μαθητές.»

Ο Ιούδας γνώριζε ενώ….οι ρωμαίοι όχι έ?? Είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ φίλτατε?

Και αλήθεια, ΓΙΑΤΙ τους ζόριζαν λίγες ώρες τους ρωμαίους, μέχρι να ξημερώσει ας πούμε και να μην χρειάζονται…οδοδείκτη??

el.elyon:
«Ο Ιούδας από μονος του άφησε τον σατανά να μπει μέσα του! ο Ιούδας αδίκησε τον εαυτό του, ενώ ήταν με το Φως αγάπησε το σκοτάδι..»

Ωραία και παρήγορα όλα αυτά τα πομπώδη, αλλά δεν μας λες τα εξής:

ΠΩΣ γνωρίζεις ότι υπάρχει ένας Σατανάς? Γνωρίζεις ή απλά νομίζεις?

ΠΩΣ γνωρίζεις ότι ήταν ο…Σατανάς η αιτία και όχι απλά η ανικανότητα ας πούμε του Ιησού να επιφέρει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ στα Ιουδαϊκά δρώμενα?

ΠΩΣ τέλος γνωρίζεις ότι ο Ιησούς ήταν το φως και όχι το σκοτάδι? Πες μας ΠΩΣ είσαι σε θέση να ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ την διαφορά σκότους και φωτός?

Θα αναμένω.

el.elyon:
«Σαφώς, ο Σατανάς του την είχε στημένη αλλά όχι μονο στον Ιούδα την έχει στημένη και σ’ αυτούς που είναι με τον Ιούδα!!»

Τελικά, δίχως τον Σατανά δεν υφίσταται τίποτα στην επιχειρηματολογία σας έ?

Αλήθεια, ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα σου ότι ο Ιούδας τελικά δεν προσπάθησε να σώσει τους υπολοίπους από την καταστροφή, δηλαδή την συνέχιση της διδασκαλίας και επιρροής του Ιησού?

Διότι, εάν κρίνουμε από την ιστορική εξέλιξη (καθώς όλη η αμπελοφιλοσοφία πέριξ των «μεταφυσικών θεμάτων» είναι απλά ένα βαρέλι δίχως πάτο όπου ο καθένας σας μπορεί και λέει ότι του κατέβει), η υιοθέτηση της διδασκαλίας του Ιησού υπήρξε η απαρχή του θρησκευτικού μίσους κατά του αλλόθρησκου στην ανθρωπότητα, τα απόνερα της οποίας βιώνουμε ακόμα και σήμερα βλέποντας τους Μουσουλμάνους να αντιστέκονται στον ιερό πόλεμο του Busch κατά της «ρίζας του κακού».

Ας μην μιλήσουμε καν για την Ρώμη, την Νέα Ρώμη ή τον μεσαίωνα φυσικά.

Υπό αυτό το βλέμμα, ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα σου ότι ο Ιούδας δεν υπήρξε τελικά η ύστατη σωτηρία για τον «αληθινό θεό»?

el.elyon:
«Και κάτι τελευταίο, ο Ιούδας αυτοκτόνησε πριν υπάρξουν τα ‘Χριστιανόπουλα’!!!»

Και λοιπόν?

Το θέμα είναι το τι ενδεχομένως θέλησε να αποτρέψει αυτός ο άνθρωπος, το θέμα είναι τι ενδεχομένως ΓΝΩΡΙΖΕ εκείνος που δεν γνωρίζουμε σήμερα εμείς. Και μιας και η ιστορία δεν δικαίωσε ούτε το δήθεν «μήνυμα αγάπης» του Ραβίνου Ιησού αλλά ούτε και φυσικά βελτιώθηκε η ανθρωπότητα ένεκα λίγων αμφίσημων διδασκαλιών, ας κοιτάξουμε λίγο κοντύτερα την πραγματική προσωπικότητα εκείνου του ευαίσθητου Ιούδα…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 18:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιος σου είπε ότι βάλανε τον Ιούδα να αποκαλύψει το ποιος είναι ο Ιησούς? Ο Ιούδας απλά ήξερε που βρισκόταν την νύχτα ο Ιησούς με τους μαθητές. Η σύλληψη Του έγινε την νύχτα για αυτό χρειαζόταν ο Ιούδας! Ο Ιούδας από μονος του άφησε τον σατανά να μπει μέσα του! ο Ιούδας αδίκησε τον εαυτό του, ενώ ήταν με το Φως αγάπησε το σκοτάδι, ενώ η Ζωή και η Ανάσταση ήταν δίπλα του, αγάπησε τον θάνατο και αυτοκτόνησε, ενώ του προσφέρθηκε Αληθινή φιλία εκείνος διάλεξε τη προδοσία!


Αυτο σου λεει ο ανθρωπος γιατι να γινει η συλληψη την νυχτα εφοσον
μπορουσαν ανετα να το κανουν την ημερα,δεν χρειαζονταν καν καποιος
να τον καταδειξει διοτι ηταν πασιγνωστος,δεν χρειαζονταν καν ενα
ταγμα Ρωμαιων να τρεχουν νυχτιατικα για να συλλαβουν ενα και μονο
ανθρωπο.



Σαφώς, ο Σατανάς του την είχε στημένη αλλά όχι μονο στον Ιούδα την έχει στημένη και σ’ αυτούς που είναι με τον Ιούδα!!!

Το κακο με σας χριστιανοπουλα οταν δεν ξερετε τι να απαντησετε
ανακατευετε Σαταναδες διαβολους και τριβολους.

quote:
opsimos: Τωρα τι σημασια εχει αν ηταν η οχι προδοτης ο Ιουδας,εφοσον την εχετε
φαει την "φολα" αγαπητα μου χριστιανοπουλα,τι ψαχνετε να βρητε λοιπον;


Εγώ δεν ψάχνω τίποτα για τον Ιούδα άλλοι είναι αυτοί που θέλουν να δικαιώσουν τον Ιούδα αλλά δύστυχος για αυτούς δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την προδοσία!!!
Και κάτι τελευταίο, ο Ιούδας αυτοκτόνησε πριν υπάρξουν τα ‘Χριστιανόπουλα’!!!

Σιγα μην σκασω με τον Ιουδα σας αν προδοσε η οχι τον θεο σας,αυτο
που με ενοχλει και δεν καταλαβαινω πως εξακολουθουν να σας παραμυθιαζουν μετα απο 2000 χρονια.
Οσον αφορα τωρα για την "αυτοκτονια" του Ιουδα,αλλα μας λενε οι
πραξεις των Αποστολων στο α' κεφαλαιο,με τα αργυρια,λενε οι Αποστολοι,αγορασε αγρο,επεσε μπρουμυτα ανοιξε η κοιλια του και
βγηκαν τα εντερα του εξω,αντε βγαλτε τωρα ακρη,αγαπητα και παραπλανημενα χριστιανοπουλα οτι σας βολευει κρατηστετο με γεια σας με χαρα σας..
opsimos


Ο τελευαίος να κλείσει την πόρτα.
ΠΟΡΤΑ ΡΕΕΕΕΕ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 20:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
opsimos: Το κακο με σας χριστιανοπουλα οταν δεν ξερετε τι να απαντησετε
ανακατευετε Σαταναδες διαβολους και τριβολους.

Για πες ποιο είναι το καλό, εσύ είσαι το καλό?

quote:
opsimos:Σιγα μην σκασω με τον Ιουδα σας αν προδοσε η οχι τον θεο σας,αυτο
που με ενοχλει και δεν καταλαβαινω πως εξακολουθουν να σας παραμυθιαζουν μετα απο 2000 χρονια.

Έλα ντε, εσύ γνωρίζεις κανένα άλλο παραμύθι να μας πεις, ποιο είναι το παραμύθι σου?


quote:
opsimos: Οσον αφορα τωρα για την "αυτοκτονια" του Ιουδα,αλλα μας λενε οι
πραξεις των Αποστολων στο α' κεφαλαιο,με τα αργυρια,λενε οι Αποστολοι,αγορασε αγρο,επεσε μπρουμυτα ανοιξε η κοιλια του και
βγηκαν τα εντερα του εξω,αντε βγαλτε τωρα ακρη,

ΠΡΑΞΕΙΣ των ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ
Κεφάλαιο 1


«15Mια από τις μέρες εκείνες, σηκώθηκε ο Πέτρος ανάμεσα στους πιστούς, ενώ ο αριθμός των παρευρισκομένων ήταν γύρω στα εκατόν είκοσι άτομα, και είπε: 16“ʼντρες αδελφοί, δεν μπορούσε παρά να εκπληρωθεί η προφητεία εκείνη της Γραφής, που μέσω του Δαβίδ είπε το ʼγιο Πνεύμα σχετικά με τον Iούδα, ο οποίος έγινε ο οδηγός εκείνων που συνέλαβαν τον Iησού, 17μολονότι συγκαταλεγόταν μαζί μας και του είχε δοθεί η μερίδα της υπηρεσίας αυτής. 18Aυτός, λοιπόν, ο άνθρωπος, με την αμοιβή που πήρε για την εγκληματική του πράξη, αγόρασε ένα χωράφι. Έπεσε, όμως, μπρούμυτα κάτω και σκίστηκε η κοιλιά του στη μέση και χύθηκαν έξω όλα τα εντόσθιά του. 19Aυτό μαθεύτηκε σε όλους τους κατοίκους της Iερουσαλήμ.»


Σαφώς και μπορείς να ερμηνεύεις διαφορετικά την περικοπή αλλά αν ο Ιούδας δεν αυτοκτόνησε τότε πως πέθανε? Αυτό που είναι σημαντικό για το θέμα μας είναι ότι η πράξη του Ιούδα ήταν προδοσία και όχι εντολή από τον Θεό!


opsimos, θα σε παρακαλούσα να με σέβεσαι όπως σε σέβομαι για αυτό καλό είναι να αφήσεις τις εκφράσεις «χριστιανοπουλα» έξω από την κουβέντα μας!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 21:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλτατε Schwabe.


quote:
Schwabe: Ο Ιούδας γνώριζε ενώ….οι ρωμαίοι όχι έ?? Είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ φίλτατε?

Φίλτατε αυτήν την άστοχη ερώτηση δεν την περίμενα από σένα!


quote:
Schwabe: Και αλήθεια, ΓΙΑΤΙ τους ζόριζαν λίγες ώρες τους ρωμαίους, μέχρι να ξημερώσει ας πούμε και να μην χρειάζονται…οδοδείκτη??

Έλα ντε γιατί το κάνανε, τους καημένους τους ρωμαίους!


quote:
Schwabe: Ωραία και παρήγορα όλα αυτά τα πομπώδη, αλλά δεν μας λες τα εξής:
ΠΩΣ γνωρίζεις ότι υπάρχει ένας Σατανάς? Γνωρίζεις ή απλά νομίζεις?
ΠΩΣ γνωρίζεις ότι ήταν ο…Σατανάς η αιτία και όχι απλά η ανικανότητα ας πούμε του Ιησού να επιφέρει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ στα Ιουδαϊκά δρώμενα?
ΠΩΣ τέλος γνωρίζεις ότι ο Ιησούς ήταν το φως και όχι το σκοτάδι? Πες μας ΠΩΣ είσαι σε θέση να ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ την διαφορά σκότους και φωτός?
Θα αναμένω.

Γιατί το λέει η Αγια Γραφή!!!


quote:
Schwabe: Τελικά, δίχως τον Σατανά δεν υφίσταται τίποτα στην επιχειρηματολογία σας έ?

Πράγματι δεν μπορώ να αγνοήσω την πραγματικότητα, αλλά φίλτατε μαζί μου μιλάς και όχι με τον εκπρόσωπο των χριστιανών, για αυτό σε παρακαλώ στον ενικό και όχι στο πληθυντικό!

quote:
Schwabe: Αλήθεια, ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα σου ότι ο Ιούδας τελικά δεν προσπάθησε να σώσει τους υπολοίπους από την καταστροφή, δηλαδή την συνέχιση της διδασκαλίας και επιρροής του Ιησού?

Η βεβαιότητα μου είναι από την Αγια Γραφή!


quote:
Schwabe: Διότι, εάν κρίνουμε από την ιστορική εξέλιξη (καθώς όλη η αμπελοφιλοσοφία πέριξ των «μεταφυσικών θεμάτων» είναι απλά ένα βαρέλι δίχως πάτο όπου ο καθένας σας μπορεί και λέει ότι του κατέβει), η υιοθέτηση της διδασκαλίας του Ιησού υπήρξε η απαρχή του θρησκευτικού μίσους κατά του αλλόθρησκου στην ανθρωπότητα, τα απόνερα της οποίας βιώνουμε ακόμα και σήμερα βλέποντας τους Μουσουλμάνους να αντιστέκονται στον ιερό πόλεμο του Busch κατά της «ρίζας του κακού».

Θα σου ξαναπώ ότι εκπροσωπώ τον εαυτό μου και μιλάω για μένα. Φίλτατε νομίζω ότι είσαι λίγο άδικος ως προς τον Χριστιανισμό και την ιστορία του. Ας δούμε και τα πρώτα 300 χρόνια του χριστιανισμού και όχι μονο τα 1700 που θέλουν όλοι οι ‘φίλοι’ του χριστιανισμού να δούμε! Αν η υιοθέτηση της διδασκαλίας του Ιησού υπήρξε η απαρχή του θρησκευτικού μίσους κατά του αλλόθρησκου στην ανθρωπότητα, αν αυτό ήταν και είναι η αλήθεια για όλους τους Χριστιανούς τότε το ποιο απλό παράδειγμα που θα μπορούσα να σου πω είναι ότι και εγώ θα έπρεπε να σε μισήσω αλλά όχι μονο που δεν σε μισώ αλλά σε θεωρώ και φίλο μου ! Αγαπητέ μου θα σου ξαναπώ κάτι που σου είχα πει πριν δυο μέρες ότι οι Αληθινοί Χριστιανοί δεν μπορούν να μισήσουν κανέναν! Όλοι μπορούν να πουν ότι είναι παιδιά του Θεού, ότι πιστεύουν αλλά αυτό δεν θα πει ότι είναι και στην πραγματικότητα. Ακόμα και ο Busch!


quote:
Schwabe: Ας μην μιλήσουμε καν για την Ρώμη, την Νέα Ρώμη ή τον μεσαίωνα φυσικά.

Φίλτατε δεν έχω τίποτα να κρύψω και πράγματι μερικές φορες ντρέπομαι για τα εγκλήματα που έχουν γίνει στο όνομα του Θεού από ονομαζόμενους χριστιανούς! Ελπίζω να μην ξαναγίνουν !


quote:
Schwabe: Το θέμα είναι το τι ενδεχομένως θέλησε να αποτρέψει αυτός ο άνθρωπος, το θέμα είναι τι ενδεχομένως ΓΝΩΡΙΖΕ εκείνος που δεν γνωρίζουμε σήμερα εμείς. Και μιας και η ιστορία δεν δικαίωσε ούτε το δήθεν «μήνυμα αγάπης» του Ραβίνου Ιησού αλλά ούτε και φυσικά βελτιώθηκε η ανθρωπότητα ένεκα λίγων αμφίσημων διδασκαλιών, ας κοιτάξουμε λίγο κοντύτερα την πραγματική προσωπικότητα εκείνου του ευαίσθητου Ιούδα…..

Θα σου πω τι δεν γνώριζε ο Ιούδας:

το κατά ΙΩΑΝΝΗΝ ευαγγέλιο
Κεφάλαιο 13
31Kι όταν πια εκείνος βγήκε έξω, λέει ο Iησούς: (φίλτατε αυτός που βγήκε έξω είναι ο Ιούδας)

31Kι όταν πια εκείνος βγήκε έξω, λέει ο Iησούς: “Tώρα δοξάστηκε ο Γιος του Aνθρώπου και στο πρόσωπό του δοξάστηκε ο Θεός. 32Kι αφού στο πρόσωπό του δοξάστηκε ο Θεός, θα δοξάσει κι αυτόν ο Θεός στο δικό του πρόσωπο, και θα τον δοξάσει αμέσως. 33Παιδιά μου αγαπημένα, για πολύ λίγο θα είμαι ακόμα μαζί σας. Θα με αναζητήσετε, μα, όπως είπα κιόλας στους Iουδαίους: Όπου πηγαίνω εγώ, εσείς δεν μπορείτε να έρθετε, το ίδιο λέω και σε σας τώρα: Όπου πηγαίνω εγώ, εσείς δεν μπορείτε να έρθετε. 34Σας δίνω μια καινούργια εντολή: Nα αγαπάτε ο ένας τον άλλο. Όπως σας αγάπησα εγώ, έτσι ακριβώς να αγαπάτε κι εσείς ο ένας τον άλλο. 35Aπ’ αυτό θα μάθουν όλοι ότι είστε μαθητές μου, αν έχετε αγάπη μεταξύ σας”.36Tου λέει ο Σίμων Πέτρος: “Kύριε, πού πηγαίνεις;” O Iησούς του απάντησε: “Eκεί που πηγαίνω εγώ, δεν μπορείς να με ακολουθήσεις τώρα. Aργότερα όμως θα με ακολουθήσεις”. 37Tου λέει ο Πέτρος: “Kύριε, γιατί τάχα δεν μπορώ τώρα να σε ακολουθήσω; Tη ζωή μου και την ψυχή μου θα θυσιάσω για χάρη σου”. 38O Iησούς του απάντησε: “Θα θυσιάσεις, λες, τη ζωή σου για χάρη μου; Σε πληροφορώ, πως πραγματικά, πριν λαλήσει ο πετεινός απόψε, εσύ θα με απαρνηθείς τρεις φορές”!


Κεφάλαιο 14

1“Ας μην ταράζεται η καρδιά σας. Πιστεύετε στο Θεό και σ’ εμένα πιστεύετε. 2Στο σπίτι του Πατέρα μου υπάρχουν πολλοί χώροι διαμονής, διαφορετικά θα σας το έλεγα. Πηγαίνω, λοιπόν, να σας ετοιμάσω τόπο. 3Kι αφού πάω και σας ετοιμάσω τόπο, θα έρθω πάλι και θα σας πάρω κοντά μου για να είστε κι εσείς όπου είμαι εγώ. 4ʼλλωστε ξέρετε πού πηγαίνω και το δρόμο τον ξέρετε”.
5Tου λέει ο Θωμάς: “Kύριε, δεν ξέρουμε πού πηγαίνεις, και πώς μπορούμε να ξέρουμε το δρόμο;” 6Tου λέει ο Iησούς: “Eγώ είμαι ο Δρόμος και η Aλήθεια και η Zωή. Kανένας δεν έρχεται στον Πατέρα παρά μονάχα περνώντας από μένα. 7’Οταν θα γνωρίζατε εμένα θα γνωρίζατε και τον Πατέρα μου. Έτσι, από τώρα πια, τον γνωρίζετε και τον έχετε δει”.
8Tου λέει ο Φίλιππος: “Kύριε, δείξε μας τον Πατέρα, κι αυτό μας φτάνει”! 9Tου λέει ο Iησούς: “Tόσον καιρό είμαι μαζί σας, Φίλιππε, και δε μ’ έχεις γνωρίσει; Όποιος έχει δει εμένα, έχει δει τον Πατέρα. Πώς, λοιπόν, λες εσύ: Δείξε μας τον Πατέρα; 10Δεν πιστεύεις πως εγώ είμαι μέσα στον Πατέρα κι ο Πατέρας μέσα σε μένα; Tα λόγια που σας λέω, δεν τα λέω αυθαίρετα, και ο Πατέρας, που μένει μέσα μου, αυτός πραγματοποιεί τα έργα. 11Nα με πιστεύετε που σας λέω πως εγώ είμαι μέσα στον Πατέρα και ο Πατέρας μέσα σε μένα. Διαφορετικά, πιστέψτε με χάρη στα έργα αυτά. 12Σας το τονίζω, και να είστε βέβαιοι, πως εκείνος που πιστεύει σε μένα θα κάνει κι αυτός τα έργα που κάνω εγώ, και μεγαλύτερα απ’ αυτά θα κάνει, γιατί εγώ πηγαίνω στον Πατέρα μου 13κι ό,τι ζητήσετε στ’ όνομά μου, θα το κάνω, για να δοξαστεί ο Πατέρας στο πρόσωπο του Γιου. 14Aν ζητήσετε κάτι στ’ όνομά μου, εγώ θα το κάνω”.

15“Aν με αγαπάτε, τις δικές μου εντολές να τηρήσετε. 16Kι εγώ θα παρακαλέσω τον Πατέρα και θα σας δώσει άλλον Παράκλητο, για να παραμένει μαζί σας για πάντα,17το Πνεύμα της αλήθειας, που ο κόσμος δεν μπορεί να το δεχτεί, γιατί δεν το διακρίνει ούτε το γνωρίζει. Eσείς όμως το γνωρίζετε, γιατί μαζί σας μένει και μέσα σας θα κατοικεί. 18Δε θα σας αφήσω ορφανούς. Θα έρθω κοντά σας. 19Λίγον καιρό ακόμα, κι ο κόσμος δε θα με βλέπει πια, εσείς όμως θα με βλέπετε. Γιατί, επειδή εγώ ζω, κι εσείς θα ζήσετε. 20Eκείνη την ημέρα θα καταλάβετε εσείς ότι εγώ είμαι ενωμένος με τον Πατέρα κι εσείς μ’ εμένα κι εγώ μ’ εσάς. 21Όποιος κατέχει τις εντολές μου και τις εκτελεί, εκείνος είναι που με αγαπάει, κι εκείνον που με αγαπάει, θα τον αγαπήσει ο Πατέρας μου, κι εγώ θα τον αγαπήσω και θα του φανερώσω τον εαυτό μου”.
22Tου λέει ο Iούδας - όχι ο Iσκαριώτης: “Kαι τι σημαίνει Kύριε, ότι θα φανερώσεις τον εαυτό σου σ’ εμάς και όχι στον κόσμο;” 23Aποκρίθηκε ο Iησούς και του είπε: “Aν με αγαπάει κάποιος, θα εφαρμόσει το λόγο μου, και ο Πατέρας μου θα τον αγαπήσει, και θα έρθουμε σ’ αυτόν και θα κατοικήσουμε μαζί του. 24Όποιος δε με αγαπάει, δεν τηρεί τα λόγια μου. Kαι ο Λόγος που ακούτε, δεν είναι δικός μου αλλά του Πατέρα, που με απέστειλε.
25”Aυτά σας τα έχω διδάξει όσο έμενα μαζί σας. 26Kι ο Παράκλητος, πάλι, το Πνεύμα το ʼγιο που θα σας στείλει ο Πατέρας στ’ όνομά μου, εκείνος θα σας τα διδάξει όλα και θα σας ξαναθυμίσει όλα όσα σας είπα.
27”Eιρήνη αφήνω σε σας. Tην ειρήνη τη δική μου σας δίνω. Δε σας δίνω εγώ, έτσι όπως δίνει ο κόσμος. Nα μην ταράζεται η καρδιά σας μήτε να δειλιάζει. 28Tο ακούσατε αυτό που εγώ σας είπα: Φεύγω, μα θα ξανάρθω. Aν με αγαπούσατε θα είχατε χαρεί που είπα ότι πηγαίνω στον Πατέρα, γιατί ο Πατέρας μου είναι ανώτερός μου. 29Kαι σας το είπα τώρα, προτού γίνει, ώστε όταν γίνει να πιστέψετε. 30Δε θα μιλήσω πια για πολύ μαζί σας, γιατί έρχεται ο άρχοντας αυτού του κόσμου. Kαι πάνω σε μένα δεν έχει, βέβαια, καμιά εξουσία, 31αλλά για να γνωρίσει ο κόσμος ότι εγώ αγαπώ τον Πατέρα και κάνω έτσι ακριβώς, όπως εκείνος με πρόσταξε. Σηκωθείτε τώρα να φύγουμε από εδώ”.

Κεφάλαιο 15

1“Eγώ είμαι το αμπέλι το αληθινό κι ο Πατέρας μου είναι ο αμπελουργός. 2Kάθε κλήμα φυτεμένο σε μένα που δεν καρποφορεί, το ξεριζώνει. Kαι κάθε κλήμα που καρποφορεί, το καθαρίζει για να δώσει περισσότερο καρπό. 3Eσείς είστε κιόλας καθαροί, χάρη σ’ αυτά που σας έχω διδάξει. 4Mείνετε ριζωμένοι σ’ εμένα κι εγώ σ’ εσάς. Όπως δεν μπορεί το κλήμα να καρποφορήσει μόνο του, αν δεν παραμείνει στο αμπέλι, το ίδιο κι εσείς, αν δεν παραμείνετε ριζωμένοι σε μένα. 5Eγώ είμαι το αμπέλι, εσείς τα κλήματα. Eκείνος που παραμένει ενωμένος μαζί μου κι εγώ μαζί του, αυτός παράγει άφθονο καρπό, γιατί χωρίς εμένα δεν μπορείτε να κάνετε τίποτε. 6Aν κάποιος δεν παραμείνει ενωμένος μαζί μου, αυτός βρίσκεται πεταμένος έξω σαν το ξεραμένο κλήμα. Kι αυτά τα μαζεύουν, βέβαια, και τα βάζουν στη φωτιά και καίγονται. 7Aν παραμείνετε ενωμένοι μαζί μου και τα λόγια μου μείνουν ριζωμένα μέσα σας, ό,τι κι αν θέλετε ζητήστε το και θα σας δοθεί. 8Mε τούτο φανερώνεται η δόξα του Πατέρα μου, με το να φέρετε άφθονο καρπό, και να γίνετε έτσι δικοί μου μαθητές”.18“Aν ο κόσμος σας μισεί, να ξέρετε πως πριν από σας εμένα έχει μισήσει. 19Aν ήσασταν άνθρωποι του κόσμου, ο κόσμος θα σας φερόταν φιλικά. Eπειδή όμως δεν είστε του κόσμου, μα σας ξεχώρισα εγώ από τον κόσμο, γι’ αυτό σας μισεί ο κόσμος. 20Nα θυμάστε αυτό που σας είπα, πως δεν υπάρχει δούλος ανώτερος από τον κύριό του. Aν εμένα με κατέτρεξαν, κι εσάς θα σας κατατρέξουν. Aν τη διδαχή μου την τήρησαν, και τη δική σας θα την τηρήσουν. 21Aλλά όλα αυτά θα σας τα κάνουν επειδή τιμάτε το όνομά μου, γιατί δεν ξέρουν εκείνον που με απέστειλε. 22Aν δεν είχα έρθει και δεν τους είχα μιλήσει, δε θα τους βάραινε αμαρτία. Mα τώρα δεν έχουν πια προσχήματα για την αμαρτία τους. 23Όποιος μισεί εμένα και τον Πατέρα μου μισεί. 24Aν δεν είχα κάνει ανάμεσά τους τα έργα, τα οποία κανένας άλλος δεν έχει κάνει, δε θα τους καταλογιζόταν αμαρτία. Tώρα όμως και έχουν δει και έχουν μισήσει κι εμένα και τον Πατέρα μου. 25Kαι τούτο για να εκπληρωθεί η προφητεία που είναι γραμμένη στο νόμο τους: Mε μίσησαν χωρίς αιτία.
26”Όταν, λοιπόν, έρθει ο Παράκλητος, που θα σας τον στείλω εγώ από τον Πατέρα, το Πνεύμα της Aλήθειας, που εκπορεύεται από τον Πατέρα, εκείνος θα δώσει τη μαρτυρία του για μένα. 27Mα κι εσείς, επίσης, δίνετε τη μαρτυρία σας, γιατί μαζί μου είστε από την αρχή”.

Κεφάλαιο 16

1“Σας τα είπα αυτά για να μην κλονιστείτε. 2Θα σας αποκόψουν από τις συναγωγές, κι έρχεται μάλιστα ώρα που όποιος σας σκοτώσει, θα νομίσει πως προσφέρει υπηρεσία στο Θεό! 3Kαι θα τα κάνουν αυτά, γιατί δε γνώρισαν τον Πατέρα ούτε εμένα. 4Σας τα είπα όμως αυτά, ώστε, όταν έρθει εκείνη η ώρα, να θυμάστε ότι εγώ σας προειδοποίησα γι’ αυτά. Aυτά, βέβαια, δε σας τα είπα από την αρχή, γιατί ήμουν μαζί σας”.5“Tώρα, όμως, πηγαίνω κοντά σ’ εκείνον που με απέστειλε, και κανένας από σας δε με ρωτάει: Πού πηγαίνεις; 6Aντίθετα, επειδή σας τα είπα αυτά, την καρδιά σας την έχει γεμίσει λύπη. 7Eγώ όμως σας τη λέω την αλήθεια, ότι σας συμφέρει να αναχωρήσω εγώ. Γιατί αν δεν αναχωρήσω, δε θα έρθει σε σας ο Παράκλητος. Aν όμως αναχωρήσω, θα τον στείλω σε σας. 8Kι όταν έρθει εκείνος, θα ελέγξει τον κόσμο σχετικά με την αμαρτία, τη δικαιοσύνη και την κρίση. 9Για την αμαρτία, πρώτα, γιατί δεν πιστεύουν σε μένα. 10Για τη δικαιοσύνη έπειτα, γιατί πηγαίνω στον Πατέρα μου και δε θα με βλέπετε πια. 11Kαι για την κρίση, τελικά, επειδή ο άρχοντας του κόσμου αυτού είναι κιόλας καταδικασμένος.
12”Έχω πολλά ακόμα να σας πω, αλλά δεν μπορείτε να τα αντέξετε τώρα. 13Mα σαν έρθει εκείνος, το Πνεύμα της Aλήθειας, θα σας καθοδηγήσει σε όλη την αλήθεια, γιατί δε θα μιλήσει αυθαίρετα, αλλά θα πει όσα θ’ ακούσει. Kαι θα σας προαναγγείλει εκείνα που πρόκειται να συμβούν. 14Eμένα θα δοξάσει εκείνος, γιατί από το δικό μου πλούτο θα πάρει και θα σας αναγγείλει. 15Όλα όσα έχει ο Πατέρας, δικά μου είναι. Γι’ αυτό σας είπα πως από το δικό μου πλούτο θα πάρει και θα αναγγείλει σε σας”.16“Λίγο ακόμα και δε με βλέπετε πια, αλλά ακόμα λίγον καιρό και θα με ξαναδείτε, γιατί πηγαίνω στον Πατέρα”. 17Eίπαν τότε μερικοί από τους μαθητές μεταξύ τους: “Tι σημαίνει αυτό που λέει: Λίγο ακόμα και δε με βλέπετε, αλλά ακόμα λίγον καιρό και θα με ξαναδείτε, γιατί πηγαίνω στον Πατέρα”; 18Aναρωτιόνταν λοιπόν: “Tι σημαίνει άραγε αυτό το: λίγο ακόμα, που λέει; Δεν καταλαβαίνουμε τι λέει”.
19Γνωρίζοντας, λοιπόν, ο Iησούς ότι ήθελαν να τον ρωτήσουν, τους είπε: “Γι’ αυτό που είπα, ότι λίγο ακόμα και δε με βλέπετε, αλλά ακόμα λίγον καιρό και θα με ξαναδείτε, συζητάτε μεταξύ σας; 20Nαι, πραγματικά, σας λέω, εσείς θα κλάψετε και θα θρηνήσετε, ενώ ο κόσμος θα χαρεί. Όμως, παρόλο που θα λυπηθείτε, η λύπη σας θα μεταβληθεί σε χαρά. 21H γυναίκα, όταν γεννάει υποφέρει, γιατί ήρθε η ώρα της. Όταν όμως γεννήσει το παιδί, δε θυμάται πια τους πόνους της από τη χαρά της που γεννήθηκε άνθρωπος στον κόσμο. 22Tο ίδιο, τώρα, κι εσάς σας κατέχει βέβαια λύπη, αλλά θα σας δω ξανά και τότε θα χαρεί η καρδιά σας, και τη χαρά σας αυτή κανένας δεν έχει τη δύναμη να την αφαιρέσει από σας. 23Kαι την ημέρα εκείνη από μένα δε θα ζητήσετε πια τίποτε. Σας το τονίζω και να είστε βέβαιοι, πως όσα ζητήσετε από τον ίδιο τον Πατέρα στ’ όνομά μου, θα σας το δώσει. 24Mέχρι τώρα δε ζητήσατε τίποτε στ’ όνομά μου. Zητάτε και θα λάβετε για να είναι ολοκληρωμένη η χαρά σας”. 25“Aυτά σας τα είπα χρησιμοποιώντας παραδείγματα, μα έρχεται η ώρα που δε θα σας μιλώ πια με παραδείγματα, αλλά θα σας μιλήσω ξεκάθαρα για τον Πατέρα. 26Tην ημέρα εκείνη θα υποβάλλετε απευθείας αιτήματα στ’ όνομά μου. Συνεπώς, δε σας λέω ότι θα παρακαλέσω εγώ τον Πατέρα για σας. 27Γιατί ο ίδιος ο Πατέρας σάς αγαπά επειδή εσείς έχετε αγαπήσει εμένα κι έχετε πιστέψει πως εγώ ήρθα από το Θεό. 28Aπό το Θεό Πατέρα βγήκα και ήρθα στον κόσμο. Tώρα αφήνω πάλι τον κόσμο και αναχωρώ στον Πατέρα”.
29Tου λένε οι μαθητές: “Nα! Tώρα μας μιλάς φανερά και δε χρησιμοποιείς κανένα παράδειγμα. 30Tώρα ξέρουμε πως είσαι παντογνώστης και πως δε χρειάζεται καν να σου διατυπώσει κανείς τα ερωτήματά του. Aπ’ αυτό πιστεύουμε ότι βγήκες από τον Θεό”. 31O Iησούς τους αποκρίθηκε: “Tώρα πιστεύετε; 32Να, έρχεται ώρα, η οποία έχει κιόλας έρθει τώρα, που θα σκορπιστείτε παίρνοντας ο καθένας το δρόμο του και θ’ αφήσετε εμένα μόνο μου, μα εγώ δεν είμαι μόνος, γιατί ο Πατέρας είναι μαζί μου. 33Aυτά σας τα είπα, ώστε μένοντας ενωμένοι μαζί μου να έχετε ειρήνη μέσα σας. Mέσα στον κόσμο θα έχετε θλίψη, αλλά νάχετε θάρρος, τον έχω νικήσει εγώ τον κόσμο”.

Κεφάλαιο 17

1Aφού τα είπε αυτά ο Iησούς, σήκωσε τα μάτια του στον ουρανό και είπε: “Πατέρα, έχει έρθει κιόλας η ώρα. Δόξασε το Γιο σου, έτσι που να σε δοξάσει και ο Γιος σου 2σύμφωνα με την εξουσία που του έδωσες να έχει πάνω σε όλους τους ανθρώπους, ώστε σε όλους εκείνους που του έχεις εμπιστευθεί, να τους χορηγήσει ζωή αιώνια. 3Kαι τούτη είναι η αιώνια ζωή, το να γνωρίζουν εσένα το μόνο αληθινό Θεό κι εκείνον που απέστειλες, τον Iησού Xριστό. 4Eγώ σε δόξασα πάνω στη γη. Tο έργο, που μου έχεις αναθέσει να κάνω, το έφερα σε πέρας. 5Kαι τώρα, Πατέρα, δόξασέ με εσύ δίπλα σε σένα, με τη δόξα που είχα στο πλάϊ σου προτού υπάρξει ο κόσμος.
6”Φανέρωσα το χαρακτήρα σου στους ανθρώπους τους οποίους μου έχεις εμπιστευθεί από τον κόσμο. Δικοί σου ήταν και τους έχεις εμπιστευθεί σε μένα, και το λόγο σου τον έχουν τηρήσει. 7Tώρα πια το ξέρουν, πως όσα μου έδωσες προέρχονται από σένα, 8γιατί τους μετέδωσα τις αλήθειες που εσύ μου έχεις δώσει. Kι αυτοί τις δέχτηκαν κι αναγνώρισαν πως πραγματικά βγήκα από σένα, και πίστεψαν ότι εσύ με απέστειλες.
9”Γι’ αυτούς παρακαλώ εγώ. Δεν παρακαλώ για τον κόσμο, αλλά γι’ αυτούς που μου έδωσες, γιατί είναι δικοί σου. 10Kι όσα έχω εγώ είναι όλα δικά σου, και τα δικά σου είναι δικά μου, κι έχω δοξαστεί ανάμεσά τους. 11Kι εγώ δε μένω πια στον κόσμο, αυτοί όμως μένουν στον κόσμο, ενώ εγώ έρχομαι κοντά σου. Πατέρα άγιε, φύλαξέ τους στ’ όνομά σου, το οποίο μου χάρισες, για να είναι κι αυτοί ένα, όπως είμαστε εμείς. 12Όσο βρισκόμουν μαζί τους στον κόσμο, εγώ τους φύλαγα στ’ όνομά σου. Aυτούς που μου έχεις δώσει τους φύλαξα, και κανένας απ’ αυτούς δε χάθηκε εκτός από το γιο της απώλειας, έτσι που να εκπληρωθεί η Γραφή. 13Όμως, τώρα πια έρχομαι σε σένα κι αυτά τα λέω όσο βρίσκομαι στον κόσμο, για να έχουν τη χαρά μου ολοκληρωμένη μέσα τους. 14Eγώ τους έχω μεταδώσει το λόγο σου, αλλά ο κόσμος τους μίσησε, γιατί δεν είναι από τους ανθρώπους που ανήκουν στον κόσμο, όπως εγώ δεν ανήκω στον κόσμο. 15Δε ζητώ να τους πάρεις από τον κόσμο, μα να τους φυλάξεις από τον πονηρό. 16Δεν ανήκουν στον κόσμο, όπως κι εγώ δεν ανήκω στον κόσμο. 17Aγίασέ τους με την αλήθεια σου. O Λόγος ο δικός σου είναι η αλήθεια. 18Όπως με απέστειλες εσύ στον κόσμο, το ίδιο κι εγώ απέστειλα αυτούς στον κόσμο. 19Kαι στη θέση τη δική τους αγιάζω εγώ τον εαυτό μου, για να είναι κι αυτοί αγιασμένοι με την αλήθεια σου.
20”Όμως δεν προσεύχομαι μονάχα γι’ αυτούς, μα και για εκείνους που θα πιστεύουν σε μένα με το κήρυγμα το δικό τους, 21έτσι ώστε όλοι να είναι ένα. Όπως εσύ, Πατέρα, είσαι με μένα κι εγώ με σένα, έτσι να είναι κι αυτοί ένα χάρη σε μας, για να πιστέψει ο κόσμος ότι εσύ με απέστειλες”.22“Kι εγώ τη δόξα που μου έδωσες τη μετέδωσα σ’ αυτούς, για να είναι ένα, όπως είμαστε εμείς ένα. 23Eγώ μαζί τους κι εσύ μαζί μου, για να είναι ολοκληρωμένοι σε μια ενότητα, και για να ξέρει ο κόσμος ότι εσύ με απέστειλες κι ότι τους αγάπησες όπως ακριβώς αγάπησες εμένα.
24”Πατέρα, αυτούς που μου έχεις δώσει, θέλω, όπου είμαι εγώ να είναι κι αυτοί μαζί μου, για να βλέπουν τη δόξα τη δική μου, την οποία εσύ μου έδωσες, γιατί με αγάπησες προτού δημιουργηθεί ο κόσμος. 25Πατέρα δίκαιε, ο κόσμος δε σε γνώρισε, αλλά εγώ σε γνώρισα κι αυτοί κατάλαβαν ότι εσύ με απέστειλες. 26Kι έκανα γνωστό σ’ αυτούς το χαρακτήρα σου και θα συνεχίσω να τους το κάνω γνωστό, έτσι ώστε να υπάρχει μέσα τους η αγάπη με την οποία με αγάπησες, κι εγώ να είμαι ριζωμένος μέσα τους”.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 22:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιος σου είπε ότι βάλανε τον Ιούδα να αποκαλύψει το ποιος είναι ο Ιησούς? Ο Ιούδας απλά ήξερε που βρισκόταν την νύχτα ο Ιησούς με τους μαθητές. Η σύλληψη Του έγινε την νύχτα για αυτό χρειαζόταν ο Ιούδας!

el.elyon ακόμα και να δεχτούμε ότι μια σύλληψη φανερή εκείνη την εποχή θα μπορούσε να προξενήσει ταραχές και να προκαλέσει την επέμβαση των ρωμαίων ,κάτι που δεν θέλανε με τίποτα οι Αρχιερείς οπότε και για αυτό έγινε η σύλληψη βράδυ με την βοήθεια του Ιούδα ,δεν έχεις αναρωτηθεί γιατί ο Ιησούς ,παρά την όποια δράση που είχε ,φαίνεται ότι ήταν άγνωστος ,στο πρόσωπο τουλάχιστον ,εφ’όσον ζητήθηκε από τον Ιούδα να τον φιλήσει προκείμενου να τον αναγνωρίσουν .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 09:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε elo.

quote:
elo: el.elyon ακόμα και να δεχτούμε ότι μια σύλληψη φανερή εκείνη την εποχή θα μπορούσε να προξενήσει ταραχές και να προκαλέσει την επέμβαση των ρωμαίων ,κάτι που δεν θέλανε με τίποτα οι Αρχιερείς οπότε και για αυτό έγινε η σύλληψη βράδυ με την βοήθεια του Ιούδα ,δεν έχεις αναρωτηθεί γιατί ο Ιησούς ,παρά την όποια δράση που είχε ,φαίνεται ότι ήταν άγνωστος ,στο πρόσωπο τουλάχιστον ,εφ’όσον ζητήθηκε από τον Ιούδα να τον φιλήσει προκείμενου να τον αναγνωρίσουν .


το κατά ΙΩΑΝΝΗΝ ευαγγέλιο
Κεφάλαιο 18


1Aφού τα είπε αυτά ο Iησούς, πέρασε μαζί με τους μαθητές του στην απέναντι πλευρά του χειμάρρου των Kέδρων, όπου υπήρχε ένας κήπος, στον οποίο και μπήκε αυτός και οι μαθητές του.
2Tον τόπο αυτόν τον ήξερε ο Iούδας, ο προδότης του, γιατί πολλές φορές πήγε εκεί ο Iησούς μαζί με τους μαθητές του. 3Έτσι, αφού πήρε ο Iούδας τη στρατιωτική φρουρά και αρκετούς από τους υπηρέτες των αρχιερέων και των Φαρισαίων, τους φέρνει εκεί εφοδιασμένους με φανάρια, με λαμπάδες και με όπλα. 4O Iησούς, λοιπόν, που ήξερε όλα όσα επρόκειτο να συμβούν, βγήκε και τους ρώτησε: “Ποιον ζητάτε;” 5Tου αποκρίθηκαν: “Tον Iησού το Nαζωραίο”. Tους λέει ο Iησούς: “Eγώ Eίμαι”. Mαζί τους στεκόταν κι ο Iούδας ο προδότης. 6Mόλις, λοιπόν, τους είπε ο Iησούς: “Eγώ Eίμαι”, οπισθοχώρησαν κι έπεσαν καταγής. 7Tότε τους ξαναρώτησε: “Ποιον ζητάτε;” Kι εκείνοι είπαν: “Tον Iησού το Nαζωραίο”. 8O Iησούς αποκρίθηκε: “Σας είπα ότι Eγώ Eίμαι. Aν, λοιπόν, ζητάτε εμένα, αφήστε τους αυτούς να φύγουν”. 9Kι αυτό, για να βρει την εκπλήρωσή του ο λόγος που είχε πει: “Aπ’ αυτούς που μου έδωσες, δεν άφησα να χαθεί κανένας”.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 10:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλά τα γράφεις φίλε μου el.elyon ,έλα όμως που στο κατά Ματθαίον μας τα λέει κάπως διαφορετικά .

47 Και ενώ αυτός ελάλει έτι, ιδού ο Ιούδας, είς των δώδεκα,ήλθε και μετ’αυτού όχλος πολύς μετά μαχαιρών και ξύλων, παρά των αρχιερέων και πρεσβυτέρων του λαού.
48 Ο δε παραδίδων αυτών έδωκεν είς αυτούς σημείον, λέγων, Όντινα φιλήσω,αύτος είναι πιάσατε αύτόν .49 Και ευθύς πλησιάσας προς τον ιησούν,είπε, χαίρε, ραββί και κατεφίλησεν αυτόν .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 11:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo: Πολύ καλά τα γράφεις φίλε μου el.elyon ,έλα όμως που στο κατά Ματθαίον μας τα λέει κάπως διαφορετικά .

Φίλε elo δεν γράφω αλλά αντιγράφω. Ας δούμε τι λένε και ο Μάρκος και ο Λουκάς και ο Ματθαίος μαζί.


το κατά ΛΟΥΚΑΝ ευαγγέλιο
Κεφάλαιο 22


«45Kι όταν κατόπιν σηκώθηκε από την προσευχή και ήρθε κοντά στους μαθητές, τους βρήκε να κοιμούνται εξαντλημένοι από τη λύπη, 46και τους είπε: “Tι κοιμάστε; Σηκωθείτε και προσεύχεστε για να μην μπείτε σε πειρασμό”.47Kι ενώ ο Iησούς μιλούσε ακόμα είδαν να εμφανίζεται όχλος. Kι εκείνος που ονομαζόταν Iούδας-ένας από τους δώδεκα―βάδιζε μπροστά από τον όχλο και πλησίασε τον Iησού για να τον φιλήσει. 48Tότε ο Iησούς του είπε: “Iούδα, με φίλημα προδίνεις το Γιο του Aνθρώπου;” 49Kι όταν αντιλήφθηκαν οι γύρω του τι θα επακολουθούσε, του είπαν: “Kύριε, να τους χτυπήσουμε με μαχαίρια;” 50Kι ένας απ’ αυτούς χτύπησε το δούλο του αρχιερέα και του απέκοψε το δεξί αφτί. 51Eπενέβη τότε ο Iησούς και είπε: “Φτάνει ως εδώ”! Kι αφού άγγιξε το αφτί του, το γιάτρεψε.
52Ύστερα ο Iησούς είπε στους αρχιερείς και στους ανώτατους αξιωματικούς του ναού, που ήρθαν εναντίον του: “Ληστή θαρείτε πως κυνηγάτε και βγήκατε με μαχαίρια και ρόπαλα; 53Όσο ήμουνα μαζί σας στο ναό κάθε μέρα, δεν απλώσατε χέρι πάνω μου. Aλλά τούτη εδώ είναι η ώρα η δική σας και του σκοταδιού η εξουσία”!»


το κατά ΜΑΡΚΟΝ ευαγγέλιο
Κεφάλαιο 14

«41Έρχεται και για τρίτη φορά και τους λέει: “Kοιμάστε το λοιπόν και αναπαύεστε! Φτάνει πια! Ήρθε η ώρα. Oρίστε, παραδίνεται ο Γιος του Aνθρώπου στα χέρια των αμαρτωλών! 42Σηκωθείτε, πάμε. Nάτος κιόλας αυτός που με καταδίνει, έφτασε!” 43Kι ευθύς αμέσως, ενώ ακόμα αυτός μιλούσε, καταφτάνει ο Iούδας, ένας από τους δώδεκα, και μαζί του - σταλμένος από τους αρχιερείς, τους νομοδιδασκάλους και τους πρεσβυτέρους - όχλος πολύς με μαχαίρια και ρόπαλα. 44Στο μεταξύ, τους είχε δώσει σύνθημα ο καταδότης, λέγοντάς τους: “Όποιον φιλήσω, αυτός είναι! Πιάστε τον και μεταφέρτε τον με σιγουριά”. 45Έτσι, μόλις ήρθε, κατευθύνθηκε απ’ ευθείας σ’ αυτόν και του λέει: “Δάσκαλε! Δάσκαλε!” Kαι τον φίλησε επανειλημμένα. 46Oι άλλοι τότε άπλωσαν τα χέρια τους πάνω του και τον συνέλαβαν. 47Ένας, όμως, από εκείνους που παρευρίσκονταν εκεί, έσυρε το μαχαίρι του και χτύπησε το δούλο του αρχιερέα κι απέκοψε το αφτί του.
48Aπευθύνθηκε τότε ο Iησούς σ’ αυτούς και τους είπε: “Ληστή θαρρείτε πως κυνηγούσατε και βγήκατε με μαχαίρια και ρόπαλα να με συλλάβετε; 49Kάθε μέρα ανάμεσά σας ήμουν στο ναό και δίδασκα, και δε με συλλάβατε. Aλλ’ αυτό έγινε για να εκπληρωθούν οι Γραφές”.»


το κατά ΜΑΤΘΑΙΟΝ ευαγγέλιο
Κεφάλαιο 26

«45Ύστερα έρχεται στους μαθητές του και τους λέει: “Kοιμάστε, το λοιπόν, και αναπαύεστε! Να, η ώρα έφτασε κι ο Γιος του Aνθρώπου παραδίνεται σε χέρια αμαρτωλών. 46Σηκωθείτε να πάμε. Nάτος! Έφτασε αυτός που με προδίνει”! 47Kι ενώ αυτός μιλούσε ακόμα, εμφανίστηκε ο Iούδας, ένας από τους δώδεκα, και μαζί του όχλος πολύς με μαχαίρια και ρόπαλα, σταλμένος από τους αρχιερείς και τους πρεσβυτέρους του λαού. 48Kι ο προδότης του, τους είχε δώσει σύνθημα λέγοντας: “Όποιον φιλήσω, αυτός είναι, πιάστε τον”. 49Πήγε, λοιπόν, κατευθείαν στον Iησού και είπε: “Xαίρε, Δάσκαλε”, και τον φίλησε επανειλημμένα. 50Kι ο Iησούς του είπε: “Σύντροφε, για ποιο λόγο βρίσκεσαι εδώ;” Tότε, αφού πλησίασαν, άπλωσαν με βιαιότητα τα χέρια τους στον Iησού και τον έπιασαν. 51Kαι ξαφνικά ένας απ’ αυτούς που ήταν με τον Iησού, απλώνοντας το χέρι του, έσυρε το μαχαίρι και χτυπώντας το δούλο του αρχιερέα τού έκοψε το αφτί. 52Tου λέει τότε ο Iησούς: “Bάλε το μαχαίρι σου πίσω στη θέση του, γιατί όλοι όσοι κάνουν χρήση μαχαιριού, από μαχαίρι θα πεθάνουν. 53Ή θαρρείς πως δεν μπορώ τώρα να παρακαλέσω τον Πατέρα μου και να μου παρατάξει περισσότερους από δώδεκα λεγεώνες αγγέλων; 54Aλλά, πώς αλλιώς θα εκπληρωθούν οι προφητείες της Γραφής, που λένε ότι έτσι πρέπει να γίνει;” 55Aκριβώς εκείνη την ώρα είπε ο Iησούς στους όχλους: “Ληστή θαρρείτε πως κυνηγάτε, και βγήκατε με μαχαίρια και ρόπαλα να με συλλάβετε; Kάθε μέρα μαζί σας καθόμουν στο ναό διδάσκοντάς σας, και δε με συλλάβατε. 56Όμως όλο αυτό έγινε για να εκπληρωθούν τα όσα έγραψαν οι προφήτες”.»

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 13:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«Φίλτατε αυτήν την άστοχη ερώτηση δεν την περίμενα από σένα!»

Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι άστοχη η απάντηση που ακολουθεί??

el.elyon:
«Γιατί το λέει η Αγια Γραφή!!»

Α, τώρα μάλιστα!!!!

Δηλαδή, σε απλά λόγια, έχουμε και λέμε: 1ον) ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, αλλά νομίζεις ότι τα όσα διαβάζεις σε ένα βιβλίο είναι αλήθεια. 2ον) ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ εάν πράγματι ήταν ο Ιούδας η φωνή του Σατανά, παρά εικάζεις βάση των όσων και πάλι σε ένα βιβλίο διαβάζεις. 3ον) ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ αλλά και ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ότι ο Ιησούς της περιγραφής ήταν πράγματι το «φως», αλλά υποθέτεις (πιστεύεις) βάση των όσων σου παρέδωσαν μέσω ενός βιβλίου.

Αντιλαμβάνεσαι φίλτατε ότι ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ (πιστεύεις) δεν είναι τίποτα περισσότερο παρά ΛΟΓΙΑ ΤΡΙΤΩΝ και όχι ελάχιστη ΓΝΩΣΗ δικιά σου?

Μήπως θα όφειλες να είσαι πιο σεμνός?

el.elyon:
«Πράγματι δεν μπορώ να αγνοήσω την πραγματικότητα, αλλά φίλτατε μαζί μου μιλάς και όχι με τον εκπρόσωπο των χριστιανών, για αυτό σε παρακαλώ στον ενικό και όχι στο πληθυντικό!»

Είναι ώστε «πραγματικότητα» ο Σατανάς έ? Αλήθεια, γιατί δεν κάνεις τον κόπο να μας εξηγήσεις αυτή την «πραγματικότητα»?

Διότι, πολύ θα ήθελα να ξέρω ΠΩΣ ορίζεις εσύ την πραγματικότητα στην ζωής σου!

el.elyon:
«Η βεβαιότητα μου είναι από την Αγια Γραφή!»

Εννοείς η ΕΙΚΑΣΙΑ ΣΟΥ προέρχεται από την Αγία Γραφή. Διότι, για να είσαι σε θέση να διαβεβαιώσεις, να εγγυηθείς για κάτι, θα πρέπει να έχεις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ στα χέρια σου, να κατέχεις ΓΝΩΣΗ των όσων ρωτάσαι και όχι απλά να λειτουργείς ως μεγάφωνο.

Όση «βεβαιότητα» έχουνε φίλτατε οι πιστοί του Βούδα, του 12Θεού και της οποιασδήποτε άλλης θρησκείας, έχεις και εσύ.

Λέγε λοιπόν τα πράγματα όπως έχουνε και όχι όπως θα ήθελες να έχουνε.

el.elyon:
«Ας δούμε και τα πρώτα 300 χρόνια του χριστιανισμού και όχι μονο τα 1700 που θέλουν όλοι οι ‘φίλοι’ του χριστιανισμού να δούμε!»

Ο χριστιανισμός εκείνος, δεν έχει καμία σχέση με την υποτιθέμενη Καινή Διαθήκη που εσύ σήμερα έχεις υιοθετήσει ως «Λόγο Θεού». Για ΠΟΙΟ χριστιανισμό των πρώτων 300 χρόνων μου μιλάς άραγε?

el.elyon:
«Αν η υιοθέτηση της διδασκαλίας του Ιησού υπήρξε η απαρχή του θρησκευτικού μίσους κατά του αλλόθρησκου στην ανθρωπότητα… τότε το ποιο απλό παράδειγμα που θα μπορούσα να σου πω είναι ότι και εγώ θα έπρεπε να σε μισήσω..»

Κοίτα να δεις, δεν είναι τυχαίο ότι ο χριστιανισμός έχει ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΑΙΡΕΣΕΙΣ. Ο καθένας, όπως και εσύ, διαβάζει και καταλαβαίνει ότι τον εξυπηρετεί, καθώς η Καινή Διαθήκη είναι αμφίσημη, γεμάτη αντιφάσεις από τις άπειρες επεμβάσεις καλοθελητών.

Το θέμα λοιπόν είναι ότι η (υποτιθέμενη..) διδασκαλία του Ιησού υπήρξε ικανή για να γεννήσει την θρησκευτική δίωξη, το μίσος κατά του αλλόθρησκου, τον φανατισμό του «ενός θεού». Μην παριστάνεις τον ανίδεο.

el.elyon:
«Αγαπητέ μου θα σου ξαναπώ κάτι που σου είχα πει πριν δυο μέρες ότι οι Αληθινοί Χριστιανοί δεν μπορούν να μισήσουν κανέναν!»

Δεν υπάρχουν «αληθινοί χριστιανοί». Διότι δεν υπάρχει «αληθινός χριστιανισμός». Δεν υπήρξε ποτέ, είναι ένα κατασκεύασμα δομημένο επάνω στο πτώμα ενός συμβολικού σωτήρα.

Καλά τα παχιά τα λόγια, αλλά να γνωρίζεις ότι δεν νομιμοποιείσαι.

el.elyon:
«Θα σου πω τι δεν γνώριζε ο Ιούδας:»

Μάλλον δεν είσαι σε θέση να κάνεις υποδείξεις.

Αυτά που μας επικολλάς είναι επουσιώδη φίλτατε. Η εντολή του αγαπάτε αλλήλους ή το εάν εννοούσε ο Ιησούς το δούλος ή μαθητής κυριολεκτικά, δεν είναι κάτι που αποτελούσε «μυστικό»! Κάνε μου την χάρη σε παρακαλώ και δίνε μόνο ουσιώδη σχόλια.

Στο εντωμεταξύ γνωρίζουμε από την ανάγνωση του Ευαγγελίου του Ιούδα πως τα πράγματα μάλλον δεν έχουνε όπως η Κωνσταντίνεια Χριστολογία θέλει να τα παρουσιάζει. Ο Ιούδας φαίνεται πως υπήρξε το πλέον αγαπητό πρόσωπο του Ιησού, αυτός που γνώριζε ουσιαστικά το βαθύτερο νόημα του κινήματος.

Το ότι ο χριστιανισμός κατέληξε μετά από αιώνες ως ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ και υποστηρικτής πολιτικής εξουσίας, δικαιολογεί φίλτατε και την ΑΝΑΓΚΗ ύπαρξης ενός προδότη! Μόνο που ΑΥΤΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ, δηλαδή αυτή η Καινή Διαθήκη που εσύ διαβάζεις, δεν είναι έργο του Ιησού αλλά του Φαρισαίου Παύλου, ενός «αποστόλου» που κατήργησε ότι στέκονταν ενάντια στην εξάπλωση μιας συστηματοποιημένης θρησκείας-εξουσίας.

Το κίνημα του Ιησού υπήρξε αποτυχημένο στην Ιουδαία, κάτι που αποδεικνύεται από την απειροελάχιστη στήριξη της ευρύτερης λαϊκής μάζας στο πρόσωπο του Ιησού. Το ότι 70 ήταν όλοι και όλοι δεν είναι τυχαίο.

Το πρόσωπο λοιπόν του Ιούδα έχει ιδιαίτερη αξία, όχι τόσο λόγω της σχέσης τους, αλλά λόγω της ανάδειξης της πραγματικής προσπάθειας που έκανε ο Ιούδας (που κάθε άλλο παρά «προδότης» ήταν..), κάτι που θα βοηθήσει και πολλούς να κατανοήσουν ότι ο Ραβίνος Ιησούς επιχειρούσε να βελτιώσει την πατρώα θρησκεία και όχι φυσικά να την ακυρώσει ή ανατρέψει με μια «Καινή Διαθήκη» και άλλα αλλόκοτα και ανυπόστατα μυθεύματα.

Πάντως, λίγη ευρύτητα δεν θα σου κάνει κακό φίλτατε…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2007, 00:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon αν κατάλαβες έκανα μια απλή ερώτηση ή για να το πω καλύτερα ,έθεσα μια απορία και όχι αμφιβολία προς το πρόσωπο του Ιησού .

Το πώς είναι δυνατόν ένας (άνθρωπος ) σαν τον Ιησού ,έχοντας μιλήσει τόσες φορές ανοιχτά (διδασκαλία) στο πλήθος και έχοντας κάνει τόσα θαύματα ,να χρειάζεται ένας Ιούδας να υποδείξει το ποιος είναι ο Ιησούς ;

Γιατί ,αφού οι εχθροί του γνωρίζανε πολύ καλά το ποιος είναι ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2007, 10:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe: Δηλαδή, σε απλά λόγια, έχουμε και λέμε: 1ον) ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, αλλά νομίζεις ότι τα όσα διαβάζεις σε ένα βιβλίο είναι αλήθεια. 2ον) ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ εάν πράγματι ήταν ο Ιούδας η φωνή του Σατανά, παρά εικάζεις βάση των όσων και πάλι σε ένα βιβλίο διαβάζεις. 3ον) ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ αλλά και ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ότι ο Ιησούς της περιγραφής ήταν πράγματι το «φως», αλλά υποθέτεις (πιστεύεις) βάση των όσων σου παρέδωσαν μέσω ενός βιβλίου.

Πρώτον δεν είναι ένα βιβλίο αλλά πολλά και δευτέρων είναι γεμάτο από μαρτυρίες και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

quote:
Schwabe: Είναι ώστε «πραγματικότητα» ο Σατανάς έ? Αλήθεια, γιατί δεν κάνεις τον κόπο να μας εξηγήσεις αυτή την «πραγματικότητα»?
Διότι, πολύ θα ήθελα να ξέρω ΠΩΣ ορίζεις εσύ την πραγματικότητα στην ζωής σου!

Η Αγια Γραφή ορίσει την πραγματικότητα!

quote:
Schwabe: Όση «βεβαιότητα» έχουνε φίλτατε οι πιστοί του Βούδα, του 12Θεού και της οποιασδήποτε άλλης θρησκείας, έχεις και εσύ.
Λέγε λοιπόν τα πράγματα όπως έχουνε και όχι όπως θα ήθελες να έχουνε.

Μάλιστα ότι πεις!

quote:
Schwabe: Ο χριστιανισμός εκείνος, δεν έχει καμία σχέση με την υποτιθέμενη Καινή Διαθήκη που εσύ σήμερα έχεις υιοθετήσει ως «Λόγο Θεού». Για ΠΟΙΟ χριστιανισμό των πρώτων 300 χρόνων μου μιλάς άραγε?

Μάλιστα, ο Παύλος, ο Πέτρος, ο Ιωάννης, ο Ιάκωβος, ο Λουκάς, ο Μάρκος, ο Ματθαίος, δεν ήταν χριστιανοί των πρώτων 300 χρόνων?

Σαφώς εκείνοι δεν ήταν Χριστιανοί! Δεν πίστευαν σε κανέναν Ιησού Χριστό! Μα γιατί να μιλήσουμε για τα πρώτα 300 χρόνια? Το θέμα δεν πουλάει αφού δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τους Χριστιανούς για τίποτα! Άρα τι κάνουμε? Θα πούμε ότι η Καινή Διαθήκη δεν έχει καμία σχέση με τα πρώτα 300 χρόνια του Χριστιανισμού!


quote:
Schwabe: Κοίτα να δεις, δεν είναι τυχαίο ότι ο χριστιανισμός έχει ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΑΙΡΕΣΕΙΣ. Ο καθένας, όπως και εσύ, διαβάζει και καταλαβαίνει ότι τον εξυπηρετεί, καθώς η Καινή Διαθήκη είναι αμφίσημη, γεμάτη αντιφάσεις από τις άπειρες επεμβάσεις καλοθελητών.

Μάλιστα, με εξυπηρετεί να σε θεωρώ φίλο μου, αυτό θες να μου πεις? Α ναι και αυτό είναι Αίρεση! Κάνε μια ερευνα, αφού είσαι Ερευνητής, και μαθέ πόσοι από τους Χριστιανούς διαβάζουν, αν όχι κάθε μέρα, τακτικά την Αγια Γραφή και ρώτησε τους τι ακολουθούνε: την Αγια Γραφή ως ο Θεόπνευστος λόγος του Θεού ή το δόγμα τους?


quote:
Schwabe: Το θέμα λοιπόν είναι ότι η (υποτιθέμενη..) διδασκαλία του Ιησού υπήρξε ικανή για να γεννήσει την θρησκευτική δίωξη, το μίσος κατά του αλλόθρησκου, τον φανατισμό του «ενός θεού». Μην παριστάνεις τον ανίδεο.

Πρώτα ήμουν άσεμνος, μετά Αιρετικός και τώρα Ανίδεος! Τώρα καταλαβαίνω γιατί δεν θες τέτοιους φίλους!!!


quote:
Schwabe: Δεν υπάρχουν «αληθινοί χριστιανοί». Διότι δεν υπάρχει «αληθινός χριστιανισμός». Δεν υπήρξε ποτέ, είναι ένα κατασκεύασμα δομημένο επάνω στο πτώμα ενός συμβολικού σωτήρα.
Καλά τα παχιά τα λόγια, αλλά να γνωρίζεις ότι δεν νομιμοποιείσαι.

Μάλιστα νομοθέτη, τώρα είμαι και παράνομος!


quote:
Schwabe: Μάλλον δεν είσαι σε θέση να κάνεις υποδείξεις.

Μα σαφώς και δεν είμαι σε θέση! Αφού δέχεσαι το ευαγγέλιο του Ιούδα και αυτό είναι οι ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΟΥ για το θέμα, σαφώς και δεν είμαι σε θέση να σου υποδείξω τίποτα!

Καλημέρα!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2007, 10:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Θα έπρεπε αυτοί που γράψανε τα ευαγγέλια να μας ρωτήσουν πρώτα ποιες είναι οι απορίες μας και μετά να γράψουν. Και όχι μονο αυτό αλλά θα έπρεπε να συνεργαστούν με τους ιστορικούς της εποχής και με τα πανεπιστήμια του τότε κόσμου!

quote:
elo: el.elyon αν κατάλαβες έκανα μια απλή ερώτηση ή για να το πω καλύτερα ,έθεσα μια απορία και όχι αμφιβολία προς το πρόσωπο του Ιησού .
Το πώς είναι δυνατόν ένας (άνθρωπος ) σαν τον Ιησού ,έχοντας μιλήσει τόσες φορές ανοιχτά (διδασκαλία) στο πλήθος και έχοντας κάνει τόσα θαύματα ,να χρειάζεται ένας Ιούδας να υποδείξει το ποιος είναι ο Ιησούς ;
Γιατί ,αφού οι εχθροί του γνωρίζανε πολύ καλά το ποιος είναι ;

52Ύστερα ο Iησούς είπε στους αρχιερείς και στους ανώτατους αξιωματικούς του ναού, που ήρθαν εναντίον του: “Ληστή θαρείτε πως κυνηγάτε και βγήκατε με μαχαίρια και ρόπαλα; 53Όσο ήμουνα μαζί σας στο ναό κάθε μέρα, δεν απλώσατε χέρι πάνω μου. Aλλά τούτη εδώ είναι η ώρα η δική σας και του σκοταδιού η εξουσία”!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2007, 15:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«Πρώτον δεν είναι ένα βιβλίο αλλά πολλά και δευτέρων είναι γεμάτο από μαρτυρίες και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!»

Δεν μου λες, θα κοροϊδευόμαστε ή θα μιλάμε σοβαρά?

Είναι ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ, εφόσον όλα περιέχονται σε ένα. Για ποιες «αποδείξεις» μας μιλάς άραγε???

Είναι «απόδειξη» η…..αλατιέρα της Π.Δ.?? Είναι «απόδειξη» οι….λίγες μέρες της δημιουργίας?? Είναι «απόδειξη» ο…περίπατος επάνω στο νερό?? Είναι «απόδειξη» ο τυφλός που είδε με το σάλιο?? Είναι «απόδειξη» ότι….έμεινε έγκυος η Μαριάμ από τον κρίνο??

Δεν μου λες, δεν σου έχουνε μάθει ότι από τέτοιας ποιότητος «αποδείξεις» είναι ΓΕΜΑΤΕΣ ΟΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ??

Άνθρωπε μου ΕΣΥ έχεις καμιά ΑΠΟΔΕΙΞΗ στα χεράκια σου, ναι ή όχι?

el.elyon:
«Η Αγια Γραφή ορίσει την πραγματικότητα!»

Αναρωτιέμαι, υπάρχει κάτι που να μπορείς ΕΣΥ να αποδείξεις και να ερμηνεύσεις με δικά σου λόγια, δίχως να παραπέμπεις στα όσα κάποιοι άγνωστοι σε εσένα έγραψαν δήθεν πριν κάτι χιλιάδες χρόνια?

Μάλλον όχι αγαπητέ έ? Αυτές είναι οι «αποδείξεις» σου εάν το έχεις τελικά αντιληφθεί…..

el.elyon:
«Μάλιστα ότι πεις!»

Σου έρχεται δύσκολο έ? Ότι «αποδείξεις» έχεις εσύ φίλτατε (ότι θέλεις να βαφτίζεις ως αποδείξεις με άλλα λόγια..), έχουνε και όλες οι άλλες θρησκείες αυτού του πλανήτη! Αντιλαμβάνεσαι ότι σε τίποτα δεν διαφέρεις ως προς την ουσιαστική αλήθεια που κατέχεις από έναν πιστό του 12Θεού?

el.elyon:
«Μάλιστα, ο Παύλος, ο Πέτρος, ο Ιωάννης, ο Ιάκωβος, ο Λουκάς, ο Μάρκος, ο Ματθαίος, δεν ήταν χριστιανοί των πρώτων 300 χρόνων?»

Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ απόδειξη ότι τα γραπτά προέρχονται από τον πρώτο ή δεύτερο αιώνα. Ο δε Φαρισαίος Παύλος, σχεδόν σε τίποτα δεν σχετίζεται με τα όσα ο άγνωστος σε αυτόν Ιησούς φέρεται να δίδαξε. Και λέω συνειδητά ΦΕΡΕΤΑΙ, καθώς ποτέ δεν απέδειξαν οι χριστιανοί ότι ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ της περιγραφής πράγματι υπήρξε.

Πόσο δε μάλλον ότι υπήρξε «θεάνθρωπος»……

el.elyon:
«..Μα γιατί να μιλήσουμε για τα πρώτα 300 χρόνια? Το θέμα δεν πουλάει αφού δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τους Χριστιανούς για τίποτα!»

Να τους κατηγορήσουμε για ΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ? Ο υποτιθέμενος χριστιανισμός των πρώτων 300 χρόνων είναι κατ αρχάς ένα συνονθύλευμα διάφορων απόψεων και τάσεων, όπου ο Χριστός (δηλαδή ο χρισμένος Μεσσίας και όχι απαραίτητα ο Ιησούς της Κ.Δ.) λαμβάνει κάθε φορά και μια διαφορετική σημασία.

Έτσι, άλλη έννοια έχει ο Χριστός των Γνωστικών και άλλη ο Χριστός επάνω στον οποίο δομεί ο Φαρισαίος Σαούλ ένα σύστημα εξουσίας μεταξύ θρησκείας και πολιτικής.

Το παραμύθι ότι ο Ιησούς ίδρυσε μια θρησκεία, και μια εκκλησία, είναι τόσο θεολογικά αστήρικτο όσο φυσικά και ιστορικά. Ο σημερινός «χριστιανισμός» είναι ένα νόθο γέννημα παγανιστικών απόψεων με μεσσιανικές πινελιές.

el.elyon:
«Μάλιστα, με εξυπηρετεί να σε θεωρώ φίλο μου, αυτό θες να μου πεις? Α ναι και αυτό είναι Αίρεση!»

Και εγώ θεωρώ φίλους μου όλους τους πιστούς των θρησκειών, και τι σημαίνει αυτό? Το επιχείρημα σου είναι άσχετο με την αξίωση της «θρησκευτικής ηθικής».

el.elyon:
«Κάνε μια ερευνα, αφού είσαι Ερευνητής, και μαθέ πόσοι από τους Χριστιανούς διαβάζουν, αν όχι κάθε μέρα, τακτικά την Αγια Γραφή..»

Στην Ελλάδα? Ίσως, λέω ίσως, μετά βίας το 1 ή 2 τις εκατό. Στην Γερμανία, στην Ολλανδία, στην Νορβηγία, στην Σουηδία ή στην Γαλλία προφανώς λιγότερο!

Δεν μου λες, ΠΟΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ??

el.elyon:
«..και ρώτησε τους τι ακολουθούνε: την Αγια Γραφή ως ο Θεόπνευστος λόγος του Θεού ή το δόγμα τους?»

Ακολουθούνε ΤΥΠΟΛΑΤΡΙΚΑ ένα σύνολο που μάθανε ως θρησκεία και αλήθεια. Καμία αμφιβολία?

el.elyon:
«Πρώτα ήμουν άσεμνος, μετά Αιρετικός και τώρα Ανίδεος! Τώρα καταλαβαίνω γιατί δεν θες τέτοιους φίλους!!»

Αιρετικός είναι εν δυνάμει ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ. Το ανίδεος το εξήγησα.

el.elyon:
«Μάλιστα νομοθέτη, τώρα είμαι και παράνομος!»

Είπα πως δεν νομιμοποιείσαι να επικαλείσαι θέσφατα, καθώς στερείσαι αποδείξεων. Όση «νομιμοποίηση» έχει ο Μουσουλμάνος, ο Εβραίος, ο Χιλιαστής ή ο κάθε άλλος πιστός της ΧΥ χριστιανικής αίρεσης, έχεις και εσύ.

Τι σε κάνει τάχα να νομίζεις πως διαφέρεις σε κάτι από τους υπόλοιπους?

el.elyon:
«Αφού δέχεσαι το ευαγγέλιο του Ιούδα και αυτό είναι οι ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΟΥ για το θέμα, σαφώς και δεν είμαι σε θέση να σου υποδείξω τίποτα!»

Δεν έχουμε κανέναν απολύτως λόγο να μην δεχθούμε το Ευαγγέλιο του Ιούδα, πόσο δε μάλλον έναντι της Κωνσταντίνειας Χριστολογίας που αναγνώρισε ως «κανονικά» τα κείμενα που ταίριαζαν στο στενό προφίλ του ήρωα που συγκεκριμένη κάστα θέλησε να περάσει.

Ο Ιησούς της περιγραφής δεν πορεύτηκε με παλάτια, με λιμουζίνες, με απέραντες εκτάσεις, με τράπεζες και εμπορικά κέντρα, δεν έζησε σε χλιδάτες επαύλεις με υπηρέτες και σοφέρ, δεν έστηνε εκκλησίες πνιγμένες στους πολυελαίους και στα παγκάρια αλλά ζούσε με μοναδικό όραμα την αποκατάσταση του Ναού της Ιερουσαλήμ, του Ναού των ομοεθνών του.

Πάρτο χαμπάρι ότι δεν έχετε καμία απολύτως σχέση ως θρησκεία με τον ήρωα της περιγραφής, καθώς εάν σας αντίκριζε σήμερα μπροστά του το μόνο που θα του επιφυλάσσατε θα ήταν ότι ακριβώς και το ιερατείο του Ναού τότε!

Ο άμοιρος εκείνος Ραβίνος, ούτε θρησκεία νέα κήρυξε, ούτε Θεός είπε πως είναι, αλλά ούτε και φυσικά προσευχήθηκε ώστε σήμερα εσείς να επικαλείστε εκείνον ως……θεάνθρωπο!!

Άντε γεια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2007, 23:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα έπρεπε αυτοί που γράψανε τα ευαγγέλια να μας ρωτήσουν πρώτα ποιες είναι οι απορίες μας και μετά να γράψουν. Και όχι μονο αυτό αλλά θα έπρεπε να συνεργαστούν με τους ιστορικούς της εποχής και με τα πανεπιστήμια του τότε κόσμου!

Ακριβώς el.elyon ,επειδή η Αγια γραφή γράφτηκε από ανθρώπους και διαβάζεται από ανθρώπους ,είναι απολύτως φυσιολογικό το να έχουμε τις απορίες μας και τις αμφιβολίες μας σε κάποια κείμενα .

Το ότι αναρωτιόμαστε και ψάχνουμε δεν πάει να πει ότι απαραίτητα αμφιβάλουμε ,αλλά ότι πρέπει να γνωρίζουμε το κάθε τι που μας (σερβίρουνε ) .

Από εκεί και πέρα εξαρτάται από τον κάθε άνθρωπο σαν μονάδα το τι θα δεχτεί σαν αλήθεια και το τι θα απόρριψη ή ακόμα και να διαλέξει επιλεκτικά ,αυτά που θα νιώσει ότι αγγίζουνε τον ψυχικό του κόσμο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 10:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

quote:
Schwabe: Άνθρωπε μου ΕΣΥ έχεις καμιά ΑΠΟΔΕΙΞΗ στα χεράκια σου, ναι ή όχι?

ΝΑΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ!

Εσύ τι έχεις στα χεράκια σου?

quote:
Schwabe: Αναρωτιέμαι, υπάρχει κάτι που να μπορείς ΕΣΥ να αποδείξεις και να ερμηνεύσεις με δικά σου λόγια, δίχως να παραπέμπεις στα όσα κάποιοι άγνωστοι σε εσένα έγραψαν δήθεν πριν κάτι χιλιάδες χρόνια?
Μάλλον όχι αγαπητέ έ? Αυτές είναι οι «αποδείξεις» σου εάν το έχεις τελικά αντιληφθεί…..

επιστολή προς ΦΙΛΙΠΠΗΣΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 3

«7Όμως αυτά που ήταν για μένα κέρδη, αυτά ακριβώς τα θεώρησα ζημία σε σύγκριση με το Xριστό. 8Kαι μάλιστα εξακολουθώ να θεωρώ πως στην πραγματικότητα όλα είναι ζημία μπροστά στην υπεροχή της γνώσης του Iησού Xριστού του Κυρίου μου, για τον οποίο τ’ απαρνήθηκα όλα. Kαι πραγματικά τα θεωρώ ότι είναι σκουπίδια για πέταμα, προκειμένου να κερδίσω το Xριστό 9και να βρεθώ ενωμένος μαζί του - κι αυτό γιατί δεν έχω τη δυνατότητα ν’ αποκτήσω μόνος μου τη δικαίωση με την τήρηση του νόμου, αλλά μόνο αυτή που παρέχεται μέσω της πίστης στο Xριστό? τη δικαίωση, δηλαδή, που παρέχεται από το Θεό με βάση την πίστη - 10και να γνωρίσω έτσι αυτόν και τη δύναμη της ανάστασής του, καθώς και την εμπειρία της συμμετοχής στα παθήματά του συνακολουθώντας τον στο θάνατο. 11Aφού αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο θα καταλήξω στην ανάσταση από τους νεκρούς.»

Κεφάλαιο 1

«27Φροντίστε μόνο να ζείτε με τρόπο αντάξιο του Eυαγγελίου του Χριστού, έτσι που, είτε όταν έρθω και σας δω, είτε όσο είμαι απών, ν’ ακούσω για σας ότι μένετε σταθερά ενωμένοι με το ίδιο πνεύμα, κι ότι αγωνίζεστε όλοι μαζί με μια ψυχή για την πίστη του Eυαγγελίου 28και χωρίς καθόλου να φοβάστε από εκείνους που εναντιώνονται, πράγμα που γι’ αυτούς μεν είναι ένδειξη απώλειας, ενώ για σας είναι σημάδι σωτηρίας. Kι αυτό προέρχεται από το Θεό. 29Γιατί σε σας δόθηκε το υπέρ του Xριστού προνόμιο, όχι μόνο να πιστεύετε σ’ αυτόν, αλλά και να υποφέρετε για χάρη του, 30διεξάγοντας τον ίδιο μ’ εμένα αγώνα, έναν αγώνα τέτοιον που είδατε πριν και τώρα ακούτε πως διεξάγω.»


quote:
Schwabe: Σου έρχεται δύσκολο έ? Ότι «αποδείξεις» έχεις εσύ φίλτατε (ότι θέλεις να βαφτίζεις ως αποδείξεις με άλλα λόγια..), έχουνε και όλες οι άλλες θρησκείες αυτού του πλανήτη! Αντιλαμβάνεσαι ότι σε τίποτα δεν διαφέρεις ως προς την ουσιαστική αλήθεια που κατέχεις από έναν πιστό του 12Θεού?

Αυτό μου θυμίζει το ποίημα που λέει η Παπαρήγα και το ΚΚΕ ότι ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ. είναι το ίδιο πράγμα!!!!!


quote:
Schwabe: Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ απόδειξη ότι τα γραπτά προέρχονται από τον πρώτο ή δεύτερο αιώνα. Ο δε Φαρισαίος Παύλος, σχεδόν σε τίποτα δεν σχετίζεται με τα όσα ο άγνωστος σε αυτόν Ιησούς φέρεται να δίδαξε. Και λέω συνειδητά ΦΕΡΕΤΑΙ, καθώς ποτέ δεν απέδειξαν οι χριστιανοί ότι ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ της περιγραφής πράγματι υπήρξε.
Πόσο δε μάλλον ότι υπήρξε «θεάνθρωπος»……

Για τις ιστορικές αποδείξεις για τα γραπτά το θέμα το ψάχνω ακόμα και όταν η έρευνα μου θα έχει ολοκληρωθεί θα ήταν χαρά μου να την δούμε μαζί! Αλλά αν εσύ έχεις κάποια απόδειξη ότι ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ της περιγραφής δεν υπήρχε γιατί δεν το παρουσιάζεις?


quote:
Schwabe: Το παραμύθι ότι ο Ιησούς ίδρυσε μια θρησκεία, και μια εκκλησία, είναι τόσο θεολογικά αστήρικτο όσο φυσικά και ιστορικά. Ο σημερινός «χριστιανισμός» είναι ένα νόθο γέννημα παγανιστικών απόψεων με μεσσιανικές πινελιές.

Σαφώς και είναι παραμύθι ότι ο Ιησούς ίδρυσε μια Θρησκεία!!! Αλλά δεν είναι παραμύθι η Εκκλησία. Ποια εκκλησία? Για να δει κάποιος την Αληθινή Εκκλησία του Ιησού Χριστού πρέπει να έχει πίστη!


quote:
Schwabe: ) el.elyon:
«Κάνε μια ερευνα, αφού είσαι Ερευνητής, και μαθέ πόσοι από τους Χριστιανούς διαβάζουν, αν όχι κάθε μέρα, τακτικά την Αγια Γραφή..»
Στην Ελλάδα? Ίσως, λέω ίσως, μετά βίας το 1 ή 2 τις εκατό. Στην Γερμανία, στην Ολλανδία, στην Νορβηγία, στην Σουηδία ή στην Γαλλία προφανώς λιγότερο!
Δεν μου λες, ΠΟΥ ΖΕΙΣ ΕΣΥ??

Αν οι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ διαβάζανε κάθε μέρα την Αγια Γραφή τότε ο κόσμος θα ήταν καλύτερος!!!


quote:
Schwabe: Ακολουθούνε ΤΥΠΟΛΑΤΡΙΚΑ ένα σύνολο που μάθανε ως θρησκεία και αλήθεια. Καμία αμφιβολία?

Όχι, καμία αμφιβολία!!! Αν ακολουθούσανε τα όσα λέει η Αγια Γραφή τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 10:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo: Το ότι αναρωτιόμαστε και ψάχνουμε δεν πάει να πει ότι απαραίτητα αμφιβάλουμε ,αλλά ότι πρέπει να γνωρίζουμε το κάθε τι που μας (σερβίρουνε ) .

Το τι θα κανεις φίλε elo είναι δικό σου θέμα. Εγώ δεν σου σερβίρω τίποτα!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 11:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το τι θα κανεις φίλε elo είναι δικό σου θέμα. Εγώ δεν σου σερβίρω τίποτα!!!!!

el.elyon δεν υπάρχει δικό μου και δικό σου θέμα .
Είναι θέματα που πρέπει να έχουμε γνώμη όλοι μας και την εκφέρουμε ελεύθερα .

Όσο για το σερβίρισμα που έγραψα «αλλά ότι πρέπει να γνωρίζουμε το κάθε τι που μας (σερβίρουνε )» ,δεν αφορά μόνο την Α. γραφή ,αλλά το κάθε τι που μπορεί να μας περνάει κάποια μηνύματα μέσα στο εγώ μας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 00:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ας δεχθω χριστιανοι(σκετο, οχι πλεον χριστιανοπουλα)την υπαρξει του
Σατανα ετσι για χαρη της κουβεντας,και σας ρωτω,ηταν προς το συμφερον
του Σατανα να παρακινησει τον Ιουδα ωστε να προδοσει τον Ιησου;
Ο Σατανας θα εκανε το παν για να αποτρεψει την σταυρωση,ετσι δεν ειναι χριστιανοι μου, βαλτε το μυαλουδακι σας να δουλεψει εστω για
λιγο....
opsimow

Ο τελευαίος να κλείσει την πόρτα.
ΠΟΡΤΑ ΡΕΕΕΕΕ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy