ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑ ... ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΣΟΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 20:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζει κανείς σας τη στήλη "αποδυτηριάκιας" τις Kυριακές?

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 15:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ? ΕΔΩ ΚΟΠΤΟΝΑΙ ΟΙ ΚΡΑΤΟΥΝΤΕΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ & ΧΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΚΟΥΤΑΛΕΣ ΚΑΙ ΠΕΣΟΥΝ ΣΕ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ.ΔΕΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΙ ΚΑΝΑΝΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ (ΣΟΥΛΒΑΤΖΗ ΝΟΜΙΖΩ ΤΗΝ ΕΛΑΓΑΝ) ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΒΡΗΚΕ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΤΑΝ ΟΝΤΟΣ Ο ΤΑΦΟΣ ΤΟΥ ή ΟΧΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΤΑΦΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΒΡΕΘΕΙ.ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΑΞΙΟ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ & ΕΡΕΥΝΑΣ? ΑΛΛΑ ΠΟΥ? ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΣΧΗΜΟΝΕΣ ΚΟΝΔΗΛΙΑ,ΟΠΟΤΕ ΠΑΠΑΛΑ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΗΚΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ & ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΓΛΥΨΙΜΟ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΚΟΝΙΣΑΝΕ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ,ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΣΚΑΓΑ ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΣΕΡΝΑ ΛΙΓΟ,ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ.

Τ.Σ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 20:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mήπως έτσι δε λέγανε και για τον Ερρίκο Σλήμαν ότα έψαχνε την Τροία?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 03:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω μια λεξη θα πω παντως ΠΙΟΝΙΑ τα οποια εχουν πιασει ολα τα υψηλα ποστα.

καμια πληροφορηση για τιποτα το ξερετε οτι πολλοι δεν ξερουν καν οτι υπαρχει θολοτος ταφος στον κ.μυλο? θα ξερουν τι γινεται στην πελλοπονησο και την μακεδονια?

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 23:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΕΡΦΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΚΤΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΤΙΣΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΑΠΟ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ. ΜΟΝΟ ΛΕΦΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ

ΟΝΤΟΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΠΟΥ ΕΠΑΛΗΘΕΥΕΙ (ΟΧΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ) ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΟ ΑΠ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΥΛΗ!!!!!!!!

ΚΡΙΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ
ΚΡΙΜΑ!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 21:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ? ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΔΩΣΟΥΜΕ ΜΗΠΩΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariam52
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 22:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariam52  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα και γω να καταθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με το θέμα αυτό. Κατάγομαι από την Πελλάνα-έχω γεννηθεί και μεγαλώσει στην Αθήνα-και γνωρίζω για την ύπαρξη των ευρημάτων (των τάφων) από τότε που ήμουν παιδάκι. Συγκεκριμένα όταν πήγαινα στο χωριό κάθε καλοκαίρι πήγαινα ανελλειπώς με άλλα παιδιά και παίζαμε στο χώρο. Είχαμε βρει πολλά διασκορπισμένα κόκκαλα και ανοιχτούς, λεηλατημένους τάφους. Σ'όλη την περιοχή υπήρχαν και υπάρχουν σπασμένα κεραμικά από διάφορα αντικείμενα. Πολλοί από τους τάφους αυτούς χρησιμοποιούνταν σε παλαιά χρόνια ως στάνες για πρόβατα, ενώ είχαν λεηλατηθεί από ακόμα παλαιότερα. Έχω ακούσει ιστορίες για ευρήματα που τα άρπαξαν Γερμανοί κατά την κατοχή και για διάφορους αρχαιοκάπηλους που έκαναν την ίδια δουλειά ανά τους αιώνες. Τα ευρήματα που βρέθηκαν κατά τις τελευταίες ανασκαφές είναι ιδιαίτερα σημαντικά και λυπούμαι ειλικρινά που το Υπουργείο μετά από 1 και πλέον χρόνο από την παρουσίαση του χώρου δεν έχει δώσει καμία απάντηση. Και λυπούμαι ακόμα περισσότερο που σταμάτησαν και οι ανασκαφές. Έτυχε να είμαι παρούσα κατά την παρουσίαση των ευρημάτων στα ΜΜΕ και τους εκπροσώπους του Υπουργείου Πολιτισμού και λυπάμαι γιατί είναι φανερό ότι οι εν λόγω "κύριοι" ήρθαν μόνο για το γεύμα που ακολούθησε!!! Οι κάτοικοι του χωριού πως μπορούν να αντιδράσουν όταν ολόκληρος ο μηχανισμός του Υπουργείου Πολιτισμού είναι αρνητικοί στην αποκάλυψη του μυστηρίου που καλύπτει την όλη υπόθεση. Ούτε την παιδεία έχουν αλλά ούτε και το σθένος να αντισταθούν. Ελπίζω πάντως να βρεθούν άνθρωποι σύντομα που θα συνδράμουν στη συνέχιση των ανασκαφών και στην ολοκληρωτική αποκάλυψη του αρχαιολογικού χώρου.

Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε ερώτηση...

Φιλικούς χαιρετισμούς
Μαρία


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 02:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ισως να θεωρουν οτι οι αρχαιοκαπηλοι να τα προσεξουν καλυτερα και απο την στιγμη που δεν τους κοβουν και μισθο τους συμφερει γιατι αν τους πιασουν στο μελλον θα εχουν τα ευρηματα τους ετοιμα χωρις να εχουν προσλαβει προσωπικο και φυσικα αν τα μαζεψουν αντε τρεχα να βρεις μουσειο να τα βαλεις και που να πληρωνεις και φυλακες.

δεν ντρεπονται καθολου? μα ειναι τοσο αναισθητοι? η το κανουν επιτηδες?

στις βουλης τα εδρανα αχ και εγω να εκλανα οπως πολυ σωστα ειχα πει και ο πανουσης

αλλα ειχε πει και το "θα σας φανε τα παιδια σας καννιβαλοι" επικαιρος ο τζιμακος οσο ποτε

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 00:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με όλους και θα προσθέσω και εγώ κάτι.
Ο μεγάλος κίνδυνος είναι όταν οι Έλληνες συνειδητοποιήσουν το μεγαλείο της κληρονομιάς τους.
Ήδη ήμαστε ατίθασοι απειθάρχητοι και καχύποπτοι.
Σκεφτείτε να γίνουμε και υπερήφανοι.
Ποιός μας συμμαζεύει μετα.....!
Έτσι λοιπόν κάποιους συμφέρει να βαδίζουμε ταπεινοί , ημιμαθείς,μπερδεμένοι , βραχεία τη κεφαλή , και μεσίστιοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariam52
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 15:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariam52  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αύριο Τετάρτη 5/11 και ώρα 19:30, θα μιλήσει σχετικά με το θέμα των ανασκαφών στην Πελλάνα ο Καθηγητής κ. Σπυρόπουλος στο Πανεπιστήμιο Πειραιά. Όποιος θα ήθελε να παρακολουθήσει την ομιλία του μπορεί ελεύθερα να παραβρεθεί.

Φιλικά
Μαρία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 21:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αύριο Τετάρτη 5/11 και ώρα 19:30, θα μιλήσει σχετικά με το θέμα των ανασκαφών στην Πελλάνα ο Καθηγητής κ. Σπυρόπουλος στο Πανεπιστήμιο Πειραιά. Όποιος θα ήθελε να παρακολουθήσει την ομιλία του μπορεί ελεύθερα να παραβρεθεί.
Φιλικά
Μαρία

φιλη Μαρια, εμεις που ειμαστε στο εξωτερικο και δεν θα μπορεσουμε να παμε, βασιζομαστε σε σας (ολους) να μας μεταφερετε ενα δειγμα του τι θα λεχθει, σας παρακαλω μην μας ξεχασετε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 22:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ????????


Η ΑληθΕΙα δΕν εΙΝαΙ πΑνΤΑ λΟγΙΚη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariam52
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 07:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariam52  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δυστυχώς δεν μπόρεσα να πάω λόγω δουλειάς

Πήγαν οι δικοί μου όμως και μου είπαν ότι είχε πολύ κόσμο.

Υπάρχει κάποιος άραγε από το esoterica που να πήγε;

Μαρία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 03:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος αν έχει υπάρξει εξέλιξη στο θέμα;;;

---------------------------
ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ.
---------------------------------------

Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 23/01/2006 03:02:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 07:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ελάχιστε, "ανέστησες" ένα topic κάπως ξεχασμένο...
Νομίζω οτι αν δώσεις τα κατάλληλα "ερεθίσματα" μπορεί να "αναβιώσει" ξανά...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 11:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EΓΩ ΠΑΛΙ ΛΕΩ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΚΑΠΗΛΟΙ,ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΟΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ(ΤΗΝ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΕΝΝΟΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ) Η ΔΙΑΣΩΣΗ ΚΕΙΜΗΛΙΩΝ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΜΑΣ.ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΒΙΛΛΑ ΕΝΟΣ ΔΙΣ/ΧΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΑΛΑ ΠΑΡΑ ΘΑΜΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΠΕΤΟΝ ΜΙΑΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.

ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ,ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΕΚ ΒΑΘΟΣ ΚΑΡΔΙΑΣ...........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos_the_great
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 16:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos_the_great  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απαντηση στην αβαλλον που εστειλε το δευτερο μυνημα, θελω να πω πως μετα το λακεδαιμονα υπαρχει κόμμα, και μετα ακολουθει ο συνδεσμος "και" οποτε, εχει διαχωριστει η λέξη "λακεδαίμονα" απο τις υπολοιπες κατι που δεν το κανει με τα υπολοιπα τοπωνυμια που ακολουθούν. Επιπλεον, ο όμηρος δεν είναι ιστορικός. Δεν μπορει να στηρίξει τα συμπερασματα του σε εναν ποιητη. και 3. η "λακεδαίμων" ήταν πόλη...τοτε πως ονομαζόταν ολη η επικρατεια της δικαιοδοσιας του Μενέλαου? και αν όντως η λακεδαίμονα ηταν όνομα πόλης,και σαν τοπος οπου βρισκονταν τα ανάκτορα του Μενέλαου θα ηταν η προτευουσα της επικρατειας...οταν μετεπειτα εγινε πρωτευουσα σπάρτη ο όρος λακεδαιμων παρέμεινε...αν όντως ήταν μια γνωστή πολη και πρωτευουσα...δεν θα επισκίαζε την νεα πρωτεύουσα...θα το επέτρεπαν?
Επίσης, τόσα και τόσα τοπωνύμια έχουν διατηρηθεί απο την αρχαιοτητα εως σήμερα, γιατι να μην υπάρχει καποια περιοχή που ονομάζεται λακεδαίμονα μέχρι σήμερα; κάποιο χωριό, καποια πόλη; αυτα ήταν καποια ερωτήματα.

και γενικότερα...ιστορία δεν γράφεται για να υπηρετεί το εθνικο αίσθημα.
και στην τελικη, και τα ανακτορα του μενελαου να ειναι τι έγινε?
μόνο θεμέλια μπορουμε να βρούμε, και ίσως αυτα τα θεμέλια λόγω όγκου των θεμελιών να δικαιολογούν ένα ογκώδες κτιριο, που ταιριάζει σε ανάκτορο.
θα ηταν πιο πρόσφορο να προσπαθησουμε...να γινομαι καλυτεροι γνωστές τις γραμματειας τους, που πολλα ειναι άκομα άγνωστα.

το μοτο μου:
"Κρατηστε μυαλο και να εχετε πίστη στο Θεό"(πίστη στο Θεο της ανατολικής εκκλησίας)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 12:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσφατος διαβασα ενα αρθρο που ελεγε για την ανακαλυψη ενος... φοιτιτη ο οποιος κανοντας μια εργασια για το πανεπιστημιο χρονολογισε μια απολυθωμενη απ τη λαβα ριζα ελιας η οποια αποκαλυψε οτι η εκρηξη της Σαντορυνης εγινε πολυ πιο παλια απο οσο υπολογιζαν οι αρχαιολογοι τοσο καιρο, αρα και ο Μινοϊκος πολιτισμος ειχε καταστρφει πολυ παλιοτερα απο τον καιρο που οι αρχαιολογοι πιστευαν οτι ειχε επιρεαστει απ την Αυγυπτο-κατι που σημαινει οχι οτι η Αυγυπτος επιρεασε τον Μινοϊκο πολιτισμο(με τον οποιο εχει παρομοια θρησκεία κλπ)αλλα οτι ο Μινοϊκος επιρεασε τον Αυγυπτιακο!!!

mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 15:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Palatianos, επειδή αυτό που αναφέρεις είναι πραγματικά μια πολύ ενδιαφέρουσα εκδοχή θα μπορούσες να βρεις αυτό το άρθρο ή να μας αναφέρεις έστω ποιό είναι?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 20:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστιχως η εφιμεριδα που ειχε στο αρθρο πρεπει να εχει κατεληξει αθελα μου στα σκουπιδια, εντουτης υπαρχει μια πιθανοτητα να μην εχει πεταχτει και να μπορεσω ετσι να αναφερω λεπτομερειες.

mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 06:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δυστιχως η εφιμεριδα που ειχε στο αρθρο πρεπει να εχει κατεληξει αθελα μου στα σκουπιδια, εντουτης υπαρχει μια πιθανοτητα να μην εχει πεταχτει και να μπορεσω ετσι να αναφερω λεπτομερειες.

Ελπίζω κι εγώ με την σειρά μου, φίλε μου, να μην κατέληξε στα σκουπίδια και να την έχεις φυλάξει κάπου.
Άλλωστε η πληροφορία που ανέφερες είναι αρκετά σημαντική και καλό θα ήταν να προσπαθήσουμε να την προσεγγίσουμε όσο πιο λεπτομερειακά μπορούμε.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 08:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσε ίσως ο φίλος να μας πει ποια ήταν η εφημερίδα και να προσδιορίσει κάποιες ημερομηνίες πιθανές για το συγκεκριμένο φύλο?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 22:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Discovery & science vol16(τευχος 16), εκει διαβασα προσφατα ξανα για την ελια που βρεθηκε για οποιον θελει να μαθει περισσοτερα ας διαβασει εκει-αν και δεν δινει πολλες λεπτομερειες για το θεμα τα στοιχεια που δινει ειναι σημαντικα.

μην μου πειτε οτι ειστε ολοι καλητεροι... αλλα και να να στε δεν με ενδιαφερειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 01:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

panos_the_great

η "λακεδαίμων" ήταν πόλη... τοτε πως ονομαζόταν ολη η επικρατεια της δικαιοδοσιας του Μενέλαου?



μηπως Λακωνια?

εκ του λαας (λιθος) και κωνος


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lewis
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 01:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lewis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα,

γεννήθηκα στην Θεσσαλονίκη, αλλά ο πατέρας μου γενννήθηκε στην Πελλάνα, και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι με τα παιδιά μου στο πατρικό μας σπίτι (στην πελλάνα).
τα έφερα να δούν τον τόπο του παππού τους, και βέβαια επισκεφτήκαμε τους αρχαιολογικούς χώρους...

τους μυκηναικούς τάφους είχα να τους δω απο μικρό παιδί, τότε που είχαν βρεί μόνον τον έναν...

σε συζήτηση που είχα στην άσπρη βρύση με οικογενειακό φίλο που ζεί εδώ, μου είπε συνωμοτικά... ¨έχει και άλλον έναν, αλλά τον μπαζώσανε και δεν τον ανοίγουνε.. ¨

ντροπή...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 12:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ίχνη του πολιτισμού που βρέθηκαν στην Πελάνα από τον καθηγητή Θεόδωρο Σπυρόπουλο χρονολογούνται μεταξύ του 1700 και 1200 π.Χ. και αποκαλύπτουν την πρωτεύουσα του μεγαλύτερου γνωστού από απτά ευρήματα προϊστορικού πολιτισμού στον Ελλαδικό χώρο που δεν είναι άλλος από αυτόν των Μινυών.

Τα έργα του πολιτισμού αυτού δεν περιορίζονται στην Λακωνία. Τα μνημεία της 2ης χιλιετίας στην Μινωϊκή Κρήτη, την Θήρα πριν την έκρηξη του ηφαιστείου, την Τροία, την Πολιόχνη της Λήμνου και την Θέρμη της Λέσβου παρουσιάζουν κοινά πολιτισμικά χαρακτηριστικά με αυτά των Μινυών, που αφορούν την μεταλλουργική και την υδραυλική τεχνολογία, την κατοχή γραφής, την ανεπτυγμένη υπερπόντια ναυσιπλοΐα, τις μεγαλιθικές κατασκευές ανακτόρων, πυραμίδων και τειχών, έργα που προϋποθέτουν μια καλλιέργεια και συνέχεια θεωρητικών γνώσεων επί χιλιετίες.

Σύμφωνα με την άποψη του καθηγητή, η οποία απορρέει από την μοναδική πείρα μιας ολόκληρης ζωής συνεχών θεωρητικών και ανασκαπτικών ερευνών στον Ελλαδικό χώρο της 2ης και της 3ης π.Χ. χιλιετίας, οι γνώσεις αυτές πάνω σε τεχνικά και αστρονομικά θέματα προέρχονται από έναν ανεπτυγμένο πολιτισμό που δεν έχει ημερομηνία έναρξης αλλά ημερομηνία λήξης. Η ημερομηνία αυτή είναι η έκρηξη του ηφαιστείου της Θήρας η οποία συνέβη το 1.750 π.Χ. Οποιοδήποτε στοιχείο επεβίωσε αυτής της τεράστιας για τον Ελλαδικό και περιαιγιακό χώρο καταστροφής, απεδόθη εσφαλμένα ή εσκεμμένα σε Μυκηναίους ή Φοίνικες ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για σφετεριστές του μεγαλειώδους αυτού Μινυακού πολιτισμού.

Η δόλιες κινήσεις απόκρυψης της μητρόπολης Λακεδαίμονος του Μινυακού πολιτισμού που ανέφεραν οι προηγούμενοι ομιλητές στην αρχή αυτού του topic, ανήκουν σε μια γενικότερη τάση καταστροφής των συνδέσμων της κλασσικής εποχής με την λεγόμενη προϊστορική εποχή, και περιγράφουν εύστοχα την μανία με την οποία γίνεται προσπάθεια να αποσιωπηθεί και να διαγραφεί η τεράστια αυτή αρχαιολογική επιτυχία, διότι εκτός των πάσης φύσεως προεκτάσεων που συνεπάγεται, συμβάλλει τα μέγιστα στην ανατροπή της κατεστημένης ινδοευρωπαϊκής θεωρίας..


Πελασγός
www.aegean-theory.gr


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 01:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Μητρόπολη της Λακεδαίμονος είχε διαμορφωθεί σε μια βαθμιδωτή πυραμίδα τριών επιπέδων, με σκοπό να εξυπηρετήσει αντίστοιχες θρησκευτικές-λατρευτικές, αλλά και πολιτειακές χρήσεις.

Τέτοιες χρήσεις απεκάλυψε ο καθηγητής Θ. Σπυρόπουλος ανασκάπτοντας θολωτές κατασκευές στην κορυφή της Ακρόπολης της Λακεδαίμονος, που είχαν διπλό προορισμό: την ταφή ηγεμόνων και ηρώων, και την λατρεία του θείου. Το σχήμα της πυραμίδας συμβόλιζε εκτός των άλλων, τις προτεραιότητες των Μινυών, καθώς ξεκινούσαν από την κορυφή την τοποθέτηση τάφων των προγόνων, αμέσως από κάτω ζούσαν οι βασιλείς, κατόπιν οι άρχοντες κ.ο.κ.

Βάσει αυτής της ιεράρχησης, η οποία αποκαλύπτεται και στην πυραμίδα του Αμφείου στην Θήβα, βρέθηκε τμήμα ανακτορικού συγκροτήματος ακριβώς κάτω από τις εγκαταστάσεις Μυκηναίων βασιλέων στη νότια πλαγιά του λόφου Παλαιόκαστρο. Το υπόλοιπο της πόλης περιμένει την αποκάλυψη του θαμμένο μέσα στη λάσπη που έφερε ο κατακλυσμός που προκάλεσε η κοσμογονική δράση του ηφαιστείου της Θήρας το 1.750 π.Χ.

Μετά την τεράστια αυτή καταστροφή, η οποία δεν κατέστρεψε μόνον τον Μινωικό πολιτισμό όπως συνήθως τονίζεται, αλλά με τις κλιματικές και γεωλογικές της επιπτώσεις (κατακλυσμιαίες βροχές & τσουνάμι), ανέστρεψε την πολιτισμική εξέλιξη σε ολόκληρο τον Ελλαδικό χώρο για μια ακόμη φορά, και δημιούργησε τις συνθήκες ώστε να εγκατασταθούν στην περιοχή Μυκηναίοι, οι οποίοι διατηρούν το όνομα της περιοχής, συνεχίζουν την οικιστική παράδοση της, όχι όμως και την θεολογική.

Το όνομα της πόλεως της Λακεδαίμονος είναι αυτό που αναγνωρίζει ο Όμηρος ως έδρα του ανακτόρου του Μενελάου, και η σκαπάνη του καθηγητή επιβεβαίωσε για μια ακόμη φορά την ιστορικότητα και την ακρίβεια των Ομηρικών Επών.

Πολλοί και ουσιαστικοί είναι οι λόγοι που μας πείθουν γι’ αυτό :

* Είναι το μόνο ανάκτορο Μυκηναϊκών χρόνων που βρέθηκε στην περιοχή
* Πληροί όλες τις προϋποθέσεις ώστε να χαρακτηρισθεί ανάκτορο, από κάθε επιστημονική πλευρά, αρχαιολογική, διοικητική ή άλλη
* Είναι από τα μεγαλύτερα στον Ελλαδικό χώρο, με συνολική έκταση 6.000 τ.μ ενώ το μέγαρο είναι διαστάσεων 13,5 x 57 μ. δηλαδή όσο των ανακτόρων της Τίρυνθας και της Πύλου.
* Περιεκλείετο από Κυκλώπειο τείχος κατ’ εκτίμηση 2 περίπου χιλιομέτρων, με πύργους και πύλες, καθώς και την υπόγεια πηγή Πελανίδα για περιπτώσεις πολιορκίας.
* Περιλαμβάνει τους μεγαλοπρεπέστερους θολωτούς λαξευτούς τάφους όχι μόνο της Λακωνίας, αλλά και ολόκληρης της Μυκηναϊκής Ελλάδος

Η Λακεδαίμων είναι ο τόπος στον οποίο υπόσχονται επιστροφή οι μεταναστεύσαντες Ηρακλειδείς σύμφωνα με τον μύθο, υπόσχεση την οποία πραγματοποιούν αφού καταστρέφουν το Μυκηναϊκό κράτος, διεκδικώντας την κληρονομιά των προγόνων τους.

Είναι αυτοί που πυρπολούν όλα τα ανάκτορα της Μυκηναϊκής Ελλάδος περί το 1.200 π.Χ., συμπεριλαμβανομένων των Μυκηνών, της Τίρυνθος, των Θηβών της Πύλου και του Βοιωτικού Ορχομενού, και αργότερα περί το 1.050 του Μενελάου στην Λακεδαίμονα, πριν μετακομίσουν στην νέα τους πρωτεύουσα, την Δωρική Σπάρτη, δίνοντας έτσι λαβή για την δημιουργία των θεωριών περί ξενόφερτης εισβολής Ελληνικών φύλων με την περίφημη ‘κάθοδο’ των Δωριέων.

Πελασγός
www.aegean-theory.gr


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy