ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το πραγματικο προσωπο του χριστου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pci
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 23:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pci  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε κελσο θα σε παρακαλεσω να δωσεις τις αποψεις σου επι του θεματος.Θα εχει μεγαλο ενδιαφερον!Και κατι ακομα τι ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΝ ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΕΧΕΙ??????????????????????
Τελικα το ζωδιο εχει σχεση??????
Αληθεια τι ηλικια εχεις οχι πνευματικα αλλα σωματικα

Έγιναν τροποποιήσεις από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 00:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας παρακαλούσα συμφωνώντας με τον "Belisarios" να καταλάβετε ότι το επίπεδο της συζήτησησης έχει εκφυλιστεί σε προσωπική κόντρα και είναι εις βάρος του ίδιου του σημαντικού θέματος.

Θα αποδείξει την ωριμότητά του όποιος καταφέρει να μην σχολιάσει τις προσωπικές επιθέσεις και να αναφερθεί στην ουσία του ζητήματος. Ειδικά αναφέρομαι στα δύο μέλη Wolffaced και Pci που νομίζω ότι απλώς μπήκαν στον topic από μια καθαρα προσωπική εκδικητική σκοπιά και όχι με την διάθεση να προσφέρουν σε αυτό.

Αν συνεχίσει έτσι πολύ σύντομαι αυτό το topic θα καταλήξει στον κάλαθο των αχρήστων και η ευθύνη θα είναι συνολική.

Εκτός κι αν θέλετε να το μεταφέρουμε στο "Μεταξύ τύρου και αχλαδιού" που αρχίζει και του ταιριάζει περισσότερο με τον... χαρακτήρα που' χει.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pci
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 00:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pci  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θωθ ο wolffaced και εγω απαντησαμε στις επιθεσεις του κελσου (σε ενα οπως λες και εσυ σοβαρο θεμα) με αερολογιες.Γιατι στον κελσο δεν του βαζεις <<χερι>>???Αντε παλι με αυτη την κλικα που εχετε κανει!!!Οταν προσβαλει ο κελσος εσυ τι κανεις?(και οι ομοιοι σου)Τελικα ειχα δικιο με το topic που ειχα ανοιξει?

Και επι του θεματος.

Ας μου πει καποιος για ποια αγαπη μας διδαξε ο χριστος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 00:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thoth λες:

----------------------------------------------------------------------
Αν συνεχίσει έτσι πολύ σύντομαι αυτό το topic θα καταλήξει στον κάλαθο των αχρήστων και η ευθύνη θα είναι συνολική.
----------------------------------------------------------------------
Δεν νομιζω πως θα ειταν σωστο κατι τετοιο αν και θα συμφερε πολλους να κλεισει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 01:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΝΑ SITE ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ.
ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΑΝΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ
ΧΩΡΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ SITE ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ
ΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΤΩΝ.
ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟΥΣ ΓΡΑΦΟΝΤΕΣ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΗΣΗ.
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ.
ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΥΝΙΚΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΥΛ.
ΕΓΩ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ.
ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΕΚΑΤΕΡΩΘΕΝ ΤΥΧΟΝ ΛΑΘΗ ΜΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 01:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pci, μπήκες σε ένα topic με θέμα "Το πραγματικό πρόσωπο του χριστού" και το πρώτο σου μήνυμα είναι:

quote:
Αγαπητε κελσο θα σε παρακαλεσω να δωσεις τις αποψεις σου επι του θεματος.Θα εχει μεγαλο ενδιαφερον!Και κατι ακομα τι ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΝ ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΕΧΕΙ??????????????????????
Τελικα το ζωδιο εχει σχεση??????
Αληθεια τι ηλικια εχεις οχι πνευματικα αλλα σωματικα (προνήπιο πνευματικά)

Είχες την ευκαιρία να ανοίξεις ένα topic και να εκφράσεις τις απόψεις σου για τον "Κέλσο" ανοιχτά σε όλα τα μέλη και πολλοί είπαν ανοιχτά τις απόψεις τους. Αφού τελείωσε το θέμα και έγινε το δικό σου τι άλλο πρέπει να κάνεις; Να μπαίνεις σε κάθε θέμα που γράφει ο Κέλσος μόνο για να του την μπεις και να τον προσβάλλεις; Που θα οδηγήσει αυτό; Δεν καταλαβαίνεις ότι είναι έλλειψη σεβασμού στα μέλη που επισκέπτονται αυτό το topic για αυτό που θέλει να δώσει;

Έκανες αυτό που ήθελες να κάνεις, κανένας δεν σε εμπόδισε και τελείωσε. Σεβάσου λοιπόν τους συνομιλητές και πρόσφερε τουλάχιστον πρώτα τις απόψεις σου, πριν σκεφτείς να διαπληκτιστείς.

Διάβασε προσεκτικά τι ειπα:

quote:
Θα αποδείξει την ωριμότητά του όποιος καταφέρει να μην σχολιάσει τις προσωπικές επιθέσεις και να αναφερθεί στην ουσία του ζητήματος. Ειδικά αναφέρομαι στα δύο μέλη Wolffaced και Pci που νομίζω ότι απλώς μπήκαν στον topic από μια καθαρα προσωπική εκδικητική σκοπιά και όχι με την διάθεση να προσφέρουν σε αυτό.

Η αναφορά μου είναι πρώτα για όλους πριν γίνει ειδική για εσάς.

Εσύ gigenis αφού νιάζεσαι για το θέμα και δεν θέλεις να κλείσει από τους... πολλούς που τους συμφέρει το θέμα θα είσαι ο πρώτος τότε που θα περάσει στην ουσία και θα αφήσει τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς που τελικά είναι εις βάρος της ουσίας του ζητήματος. Τότε μάλλον είμαστε στην ίδια πλευρά.

Ο ΠΑΝ, τέλος, νομίζω ότι είχε μια πολύ ώριμη τοποθέτηση και τον ευχαριστώ για αυτό.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 02:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΟΙ!!!

ΝΑ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΩ ΚΑΠΩΣ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΕΘΗΚΕ!!!
ΤΙ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ : ΤΟ "ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ" ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΑΝ ΗΤΑΝ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ 'Η ΤΟ "ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ" ΩΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ;;

ΕΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝΑΓΕΤΑΙ ΣΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΗΣ "ΕΘΝΟΛΟΓΙΑΣ" ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΑΝΑΛΟΓΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ. ΕΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΟΤΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΜΑΣ ΜΕ ΑΝΑΦΟΡΑ (ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ) ΣΤΙΣ ΠΗΓΕΣ Π0Υ ΤΙΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΜΑΘΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ Ο ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ!!

ΤΩΡΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΔΙΑΠΛΗΚΤΙΣΜΟΥΣ (ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΠΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ) Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ ΜΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΟΥΣ. ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ E-MAIL ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ "ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ".

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ!!!!!!!
][b]ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΑΜΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ-ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ[/b

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 03:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και απο μενα.

(<<Ειπε σε καποιον ακολουθησε με.Και εκεινος του ειπε :Κυριε δοσε μου την αδεια πρωτα να θαψω τον πατερα μου και υστερα θα σε ακολουθησω.Ειπε ομως σε αυτον ο ιησους :Αφησε τους νεκρους να θαψουν τους νεκρους τους και εσυ πηγαινε και κηρυξε την βασιλεια του θεου>>(ΛΟΥΚΑΣ Θ 59-60 ΜΑΤΘΑΙΟΣ Η 21-22)

<<Και ενας αλλος του ειπε :Κυριε θα σε ακολουθησω αλλα πρωτα δος μου την αδεια να αποχαιρετισω την οικογενεια μου.Και τοτε του ειπε ο κυριος :Κανενας δεν μπορει να βαλει το χερι στο αροτρο και να οργωσει κοιταζοντας προς τα πισω και να ειναι αξιος για την βασιλεια των ουρανων>>(ΛΟΥΚΑΣ Θ 61-62)

<<Καθενας ο οποιος εγκατελειψε το σπιτι του η τους αδελφους η τις αδελφες η τον πατερα η την μητερα η την γυναικα η τα παιδια η τα χωραφια του για χαρη του ονοματος μου,θα τα λαβει εκατονταπλασια και θα κληρονομησει την αιωνια ζωη.(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΙΘ 29)

----------------------------------------------------------------------

4

Ο χριστος ενδιαφερονταν μονο για τους εβραιους.

<<Οταν καθισει ο υιος του ανθρωπου στον θρονο της δοξας του θα καθισετε και εσεις σε δωδεκα χρονους για να κρινετε τις δωδεκα φυλες του ισραηλ>>(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΙΘ 28)

<<Για να τρωτε και να πινετε στο τραπεζι μου κατα την βασιλεια μου και να καθεστε στους θρονους κρινοντας τις δωδεκα φυλες του ισραηλ>>(ΛΟΥΚΑΣ ΚΒ 30))

Κατα την αποψη μου ειναι δυσκολο να γνωρισουμε
το πραγματικο προσωπο του Χριστου διοτι δεν μπορουμε να ειμαστε βεβαιοι αν τα παραπανω που αναφερει ο φιλος εδω στο Φορουμ που υποτιθεται οτι ειπε συμφωνα με την Καινη Διαθηκη
τα ειπε οντως η καποιοι αλλοι παραποιησαν και διαστρεβλωσαν τα
λογια του Ιησου.Εαν ομως οντως τα ειπε τοτε σιγουρα εχουμε να
κανουμε με εναν Χριστο που ουδεμια σχεση εχει με αυτα που του αποδιδει
η Ορθοδοξη Εκκλησια.Εχουμε να κανουμε με εναν Ιησου σκληρο που
φοβιζει τον κοσμο με κολασεις και τιμωριες και οχι με τον Χριστο της
αγαπης.Δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι οι παπαδες οταν αναφερονται
στον Ιησου δεν μιλανε ποτε για αυτα(τα παραπανω σκληρα λογια) που ειπε(αν οντως τα ειπε).Επισης ειμαι βεβαιος πως πολλοι απο εκεινους τους
πιστους που πηγαινουν σαν τα προβατα στην Εκκλησια δεν γνωριζουν ορισμενα
απο αυτα που ειπε ο Χριστος. (οπως αναφερονται στην Κ.Διαθηκη).Βεβαια
θα μπορουσε καποιος να πει γιατι να μου φαινεται περιεργο οτι ο Χριστος ειναι σκληρος και φοβιζει τους πιστους οπως διαβαζουμε,
αφου αν δεν ηταν ετσι τοτε θα ειχε παρεμβει στην Γη με ολα αυτα
τα πραγματα που συμβαινουν εδω.Τοσοι πολεμοι εχουν γινει,εκατομμυρια
ανθρωποι εχουν πεθανει και μαλιστα μετα τον θανατο του Ιησου σε ολους
τους αιωνες και δεν εχει ερθει ο υποτιθεμενος "υιος του Θεου".Δεν θα
επρεπε να ειχε παρεμβει με ολα αυτα που γινονται στην Γη αν ηταν
οντως ο Χριστος της αγαπης και οχι σκληρος.Πιο πιθανο θεωρω να ειναι
αληθεια αυτα που αναφερονται παραπανω ως λογια του Χριστου διοτι
αλλιως δεν εξηγουνται ολα αυτα που γινονται στην Γη και η μη παρεμβαση
του(αν δεχτουμε οτι ειναι ο υιος του Θεου).Ας το καταλαβουμε αν οντως
ο Χριστος ειναι Υιος του Θεου τοτε σιγουρα ειναι πολυ σκληρος και
δεν αγαπα με τον τροπο που αγαπαει ο ανθρωπος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 03:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ VIKING,
ΛΕΣ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΤΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ.
ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ.
ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΤΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΚΑΙ Ο ΒΟΥΔΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΤΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥΣ.
ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΘΕΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΛΑΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ.

ΛΕΣ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΑΥΣΤΗΡΟΣ.
ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΣΤΗΡΟΣ Ο ΔΙΑΣ;
ΟΤΑΝ ΝΕΥΡΙΑΖΕ ΠΕΤΑΓΕ ΚΕΡΑΥΝΟΥΣ.
ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΥΣΤΗΡΟ ΘΕΟ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΚΑΙ
ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΑΥΣΤΗΡΟ ΘΕΟ.
ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΕΝΤΟΥΤΟΙΣ ΣΗΚΩΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ.
ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑΝΤΑΡ,ΟΠΩΣ ΛΟΓΟΥ ΧΑΡΗ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΙ
ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΟΠΟΤΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΜΑ Ο ΒΟΥΔΑΣ
Κ.Λ.Π.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 13:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΜΑ Ο ΒΟΥΔΑΣ

Όχι δεν είναι, γιατί ο καθένας δίδαξε τελείως διαφορετική κοσμοθεωρία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 21:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε παν αφου ο χριστος ειναι και ο βουδας γιατι να μην γινεις βουδιστης που και πιο παλια θρησκεια ειναι και σφαγες δεν εγηναν για αυτην? Αλλα το θεμα ειναι γιατι να πιστευουμε σε κατι τοσο τρομακτικο και απανθρωπο? τωρα αν παραπιοισαν τα λεγομενα του θα το εκαναν προσ το καλητερο παρτε την καινη διαθηκη και διαβαστε το αρχικο κειμενο και μετα την μεταφραση εκει θα δειτε πως παραποιουντε τα κειμενα προς ωφελος της εκλησιας

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 19:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φαινεται πως οι Τούρκοι στα φυλάκια διδάσκουν ακόμα Οθωμανικό δίκαιο.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 21:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιον αυτο το λες απο προσωπικες εμπιρειες? τωρα οσο αφορα το θεμα εχεις κατι να πεις η θα συνεχισεις να γραφεις ασχετα πραγματα?

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 23:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχω να πώ ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ !!! που βγάζει τόσο έξυπνα παληκάρια...

Επίσης έχω να πώ οτι ο Χριστός δεν έχει ανάγκη απο νταβάδες και δεν έχει ανάγκη απο οπαδούς.Οπότε καρφί δε μου καίγεται να τον υπερασπιστώ. Λές να με νοιάζει αν όλοι γίνετε δωδεκαθειστές ή δεν ξέρω εγώ τι ? Καθόλου φίλε μου ... δεν πα να γίνετε και άθεοι...ΛΕΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ? Η λές οτι η πνευματική συνείδηση έχει ανάγκη απο ταυτότητες ? Ή λές οτι ο Χριστόδουλος περνιέται "πνευματικότερος" απο έναν Γκάντι επειδή δηλώνει "χριστιανός" ? σκατά είναι...
Στην πνευματική πορεία δεν είσαι ότι δηλώνεις (αν και πολλοί θα το ήθελαν...) στην πνευματική πορεία είσαι ότι ΠΡΑΤΤΕΙΣ...
αΝ δεν έχεις προσευχηθεί ποτέ στον Χριστό μη μιλάς για Χριστό...

ο Χριστός Δεν είναι celebrity, δεν είναι είδωλο,ΕΙΝΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ...και αυτό μπορούν να το αντιληφθούν όσοι βαδίζουν στα χνάρια της διδασκαλίας... η οποία είναι ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ και Εσωτερικη...οσοι είναι στην απέξω έχουν το δικαίωμα να φιλλολογούν αλλά να είσαι σίγουρος οτι ουδέν πρόβλημα στο Άχωρο και το Αχρονο... ΟΠΟΥ ΟΛΑ ..ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ...
"Οποιος έχει αυτιά ας ακούσει" έλεγε... δεν παράκαλαγε κανέναν και ούτε ήθελε να αποδείξει τίποτα...
Εγώ το μόνο που έχω καταλάβει 27 χρόνια τώρα είναι οτι χωρίς ΑΓΑΠΗ τίποτα δεν ζεί και τίποτα δεν προοδεύει ...και προσπαθώ να το εφαρμόσω.
Αν εσύ έχεις καταλάβει κάτι καλύτερο ακολούθησε το και ευχαρίστησε τον Θεό ,και άμα δεν πιστεύεις σε αυτόν ευχαρίστησε τον εαυτό σου, (το ίδιο είναι...) και κοίτα να εξελιχθείς.
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ...
όλα τα άλλα είναι φιλο-σοφία όχι ΣΟΦΙΑ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 00:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου λες οτι χωρίς ΑΓΑΠΗ τίποτα δεν ζεί και τίποτα δεν προοδεύει δεν διαφωνω μου λες οτι ο χριστος δεν χρειαζετε νταβατζιδες και οτι δεν σου κεγετε καρφι να τον υπερασπιστεις το ειδα απο τις απαντησεις σου και την επιθεση που μου εκανες
Συμφονα με αυτα που γραφει η καινη διαθηκη ο χριστος διδαξε τον φοβο προςτον πατερα του γιαχβε και την απολυτη χωρις ελευθερια αποψεων υποτακτικη λατρεια,βλεπε πως μας αποκαλει και πως θεωρει τους σωστους πιστους.
Ως δουλους που οταν κανουμε ολα οσα μας διεταξε ο θεος δια των εντολων του εμεις πρεπει να πουμε οτι ειμαστε δουλοι αχρηστοι διοτι εκεινο που ειχαμε χρεος και καθηκον να καμωμεν αυτο και μονον εκαμαμεν,τιποτε δε το εκτατον και εξαιρετικον.(ΛΟΥΚΑΣ 10-19)
Μου λες πωσ αν δεν εχω προσευχηθει στο χριστο δεν μπορω να μιλαω για αυτον τοτε με αυτη την λογικη δεν πρεπει να μιλαμε ουτε για δοδεκαθεο ουτε για βουδα ουτε για ινδουισμο ουτε για οντιν,θορ,λοκι η για θωθ ανουβι,ισιρι η για την γαια η για τον μανιτου η για καποιον απο τους αλλους θεους η θεες αλλα μονο για τον θεο που επικαλεσαμε καποτε.

Η εξελιξη γινετε οταν ψαχνεις αν μενεις στασιμος τοτε δεν κανεις τυποτα.

Αν δεν εχει ο χριστος αναγκη απο οπαδους τοτε οτι διδαξε,καλο η κακο,σωστο η λαθος θα χαθει.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 00:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναγκη απο οπαδους εχει η καθε θρησκεια για να παραμινει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 01:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΟΝ έφη:
quote:
"Οποιος έχει αυτιά ας ακούσει" έλεγε... δεν παράκαλαγε κανέναν και ούτε ήθελε να αποδείξει τίποτα...

Αυτό εδώ το είχες υπ όψιν φίλε μου;
Κατά Ιωάννην κεφ.9
1 ΚΑΙ ΕΝΩ ΑΝΕΧΩΡΕΙ ΕΙΔΕΝ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΤΥΦΛΟΝ ΕΚ ΓΕΝΕΤΗΣ
2 ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΣΑΝ ΑΥΤΟΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΑΙ ΑΥΤΟΥ ΛΕΓΟΝΤΕΣ ΡΑΒΒΙ ΤΙΣ ΗΜΑΡΤΕΝ ΟΥΤΟΣ Η ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΥΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΗ ΤΥΦΛΟΣ
3 ΑΠΕΚΡΙΘΗ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΤΕ ΟΥΤΟΣ ΗΜΑΡΤΕΝ ΟΥΤΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΥΤΟΥ ΑΛΛΑ ΔΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΘΩΣΙ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΝ ΑΥΤΩ

Πώς δεν ήθελε να αποδείξει τίποτα; Λέει ότι κατέστησε τον άμοιρο τον άνθρωπο τυφλόν εκ γενετής για να φανερώσει (αποδείξει εννοεί) τα έργα του και συ λες ότι δεν ήθελε να αποδείξει τίποτα;
Συμφωνώ ότι όποιος έχει αυτιά ας ακούει αλλά και κείνος που έχει μάτια γιατί να μη βλέπει;(Να βλέπει τις γραφές εννοώ). Δεν θέλω να σε θυμώσω. Απλά τονίζω ξανά ότι ο θεός που πιστεύεις είναι καλύτερος από το θεό της βίβλου. Στο ξανάγραψα αυτό.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 02:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ελεύθερε.

Πώς χαρακτηρίζεις την απορία των δώδεκα (?) μαθητών στην περικοπή που παραθέτεις; Γιατί ρωτάνε αν ο τυφλός γεννήθηκε έτσι επειδή πληρώνει δικές του αμαρτίες; Υπήρχε τέτοιο ενδεχόμενο και ρωτάνε;

Καλιά να σε παίζει ένα χωριό, παρά να σε παίζει ο νους σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 02:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Βελισσάριε,
Πάντως η παροιμία που συνοδεύει τα μυνήματα σου αξίζει χίλιους τόμους σοφίας κλπ κλπ. Η πεποίθηση μου είναι ότι στις λαϊκές παροιμίες, όλων των λαών, είναι καταγραμμένο το σύνολο της όλης ανθρώπινης μέχρι τώρα σοφίας.

Ξέρω που το πας. Δεν νομίζω Βελισσάριε να υπονοεί εκεί πέρα την μετενσάρκωση. Ας πούμε ότι ξεκινάμε με το αυτοκίνητο να πάμε εκδρομή. Περνώντας από ένα βεντζινάδικο σου θυμίζω να βάλεις γκάζι, αλλά εσύ με αγνοείς. Στο δρόμο μένουμε από γκάζι. Σε ρωτάω λοιπόν. Και τώρα τι θα κάνουμε βρε έξυπνε; Θα πετάξουμε;
Ε λοιπόν νομίζεις ότι ρωτάω έτσι επειδή υπάρχει περίπτωση να πετάξουμε;

Μπορείς να βρείς άλλα παραδείγματα που πιθανόν να μυρίζουν μετενσάρκωση στην καινή διαθήκη, αλλά αλλού είναι ξεκάθαρο ότι τέτοια περίπτωση αποκλείεται εντελώς. Στα απόκρυφα υπάρχει υλικό πολύ. Αλλά είναι μη αποδεκτά. Τι ψάχνεις τώρα; Αν συζητήσεις τέτοιο θέμα με χριστιανούς φανατικούς έχεις να φας μπουνιές

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 18:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
an den ei8ele na apodixei tipota tote giati se ka8e 8erapia pou ekane perimene kai apetouse na ma8eutei? px stin 8erapia ton 10 lepron molistous 8erapefse tous eipe na pane kai na dixoun to soma tous stous iereis(loukas 14)

ena allo 8ema einai kai h apoxh apo ton egamo bio kai h protropi tou evnouxismou gia na pame pio konta ston giaxve.

lego de oti uparxoun an8ropoi pou geni8eikan etsi kai sinepos einai fisi adinaton na er8oun is gamo kai iparxoun evnouxoi pou ebnouxistikan apo tous an8ropous kai einai alloi pou dia tou sofronismenou logismou epevli8ikan eis ton eafton tous kai evnouxisan eafton. aftoi paramenoun agnoi dia na ergastoun dia tin basilia ton ouranon kai na tin kerdisoun eukolotera.opios mporei na niosei kai na balei is efarmogi ton logo afton as ton efarmosi.(mat8eos 12-18)

o ka8enas as bgalei ta simperasmata tou.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 08:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους...

Βλέπω (χωρίς ΚΑΜΙΑ έκπληξη μπορώ να πώ) τη συνέχιση της παράθεσης ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΩΝ απο τη Καινή Διαθήκη...

Φίλε μου Ελεύθερε...
ΕΑΝ κατα τη γνώμη σου, στο απόσπασμα που μας παράθεσες ΔΕΝ υπάρχει η ΞΕΚΑΘΑΡΗ και ΣΑΦΕΣΤΑΤΗ παραπομπή στο μεγάλο θέμα της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΩΣ (που είναι και η δκή μου άποψη ΕΚΤΟΣ απο του Βελισάριου, την οποία να σημείωσω στο θέμα ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ - ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ του παλαιού μέλους Theo αν δε κάνω λάθος, το απόσπασμα που παρέθεσες το έχουμε ΗΔΗ αναλύσει και θα τολμούσα να πώ ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙ), πές μας λοιπόν μιας και το παραθέτεις σε τούτο το τόπικ, τι μπορεί να θέλει να πεί ΕΚΤΟΣ απο αυτό που ΗΔΗ ανάφερες...

Στο λέω, γιατί είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ, ότι δεν το είπε ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, αλλά οι Μαθητές Αυτού ήταν που Του έκαναν την ερώτηση...
Γιατί λοιπόν (τόσο εύκολα) Του αποδίδεις ΔΟΛΟ;;;;
'Οτι ΤΑΧΑ ΜΟΥ μίλησε για τη Δόξα Του Πατρός ΜΑΣ και άρα τη Δική Του Δόξα;;;

Ο Αίον αυτό που θέλησε να πεί γράφωντας πώς "...δέν θέλησε να αποδείξει ΙΠΟΤΑ..." έχει να κάνει με το αμέσως προηγούμενο που ανάφερε...
Είπε πώς σχεδόν σε καθε λόγο του, κατέληγε με το ΠΕΡΙΦΗΜΟ "...ο έχων ώτα ας ακούσει..." ή με το "...ο έχων νού ας εννοήσει..."
Και είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ ότι τα παραπάνω λεγόμενά Του, ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΩΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ...

Εδώ φίλε μου, εμπρός στον δικαστή Του, τον Πιλάτο ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΤΙΠΟΤΑ (για να σωθεί), δηλαδή ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΤΙΠΟΤΑ, θα Του αποδώσουμε ΔΟΛΟ για όσα ΔΕΝ ΕΙΠΕ!!!

Φίλε Γηγενή, τι πάθαμε;;;
Γράφουμε με Greeklish τώρα;;;
Κρίμα...

Επί της ΟΥΣΙΑΣ τώρα των ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΩΝ που παραθέτης...
ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΣ, αποσπάσματα όντως, κανένα και τίποτα απο αυτά ΔΕΝ τα έχεις μελετήσει ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ και ΕΡΕΥΝΗΣΗ ΕΙΣ ΒΑΘΟΣ...
Στο λέω, γιατί ΚΑΝΕΝΑ μέχρι τώρα δεν το έχεις σχολιάσει και ερμηνεύση...

Και μιας και θεωρείς ότι είναι αρκετα ΔΥΝΑΤΑ για να στηρίξουν τις θέσεις σου (δικές σου και συνάμα και όλων όσων πιστεύουν ότι τους λένε περί εβραίων κλπ κλπ), βάλε μια άνω τελεία και έλα να τα ΣΧΟΛΙΑ ΣΟΥ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ...
Μην προσθέσεις και άλλα, γιατί έτσι όπως το πάς, θα πετσοκόψεις ΚΑΙ εσύ για ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ το ΣΥΝΟΛΟ των κειμένων με αποτέλεσμα το προφανές, ΤΗΝ ΑΛΟΙΩΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ...

Δέξου τη ΠΡΟΚΛΗΣΗ και έλα να ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ τα αποσπάσματα και παρεούλα να βρούμε ΑΝ λές ΑΛΗΘΕΙΑ ή λέω ΨΕΜΑΤΑ...
Πιστεύω ότι ΟΛΟΙ θα κερδίσουμε απο αυτό...
Φυσικά φίλοι μου, δεν εννοώ ότι θα μιλάμε ΜΟΝΟ η μηδαμινώτης μου και ο Γηγενής, αλλά ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ θα σχολιάσουμε τα κείμενα ΕΝΑ πρός ΕΝΑ...
Τι λέτε;;;
Δεν θα ήταν ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΟ να γίνει έτσι, παρά να έρχεται ο Γηγενής και να κοπιάρει απο άλλες πηγές ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ και να λεέι ότι θέλει ΑΥΘΕΡΕΤΑ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 13:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους
Κελσο μημπως σου περασε απο το μυαλο οτι μπωρει να γραφω απο νετ καφε με αποτελεσμα να ειμε αναγκσμενος να γραφω απο οποιον ηλ. υπ. ειναι διαθεσιμος με οτι συνεπαγετε απο αυτο?
τωρα οσο αφορα ερμηνια και σχολια σε ολα εχω δωσει-αν και στα περισοτερα ειναι περιτο-εκτος απο το τελευταιο που γραφω με Greeklish και σε αυτο δεν χρειαζετε,οταν σου λεει οτι ειναι καλυτερα να ευνουχιστεις για να μπορεις απερισπαστος απο της σαρκικες απολαυσεις να φτασεις στο θεο.Αν θελεις να ερμηνευσεις και να σχολιασεις καποιο απο αυτα που εχω γραψει περιμενω το σχολιασμο.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 17:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ena allo 8ema einai kai h apoxh apo ton egamo bio kai h protropi tou evnouxismou gia na pame pio konta ston giaxve.

lego de oti uparxoun an8ropoi pou geni8eikan etsi kai sinepos einai fisi adinaton na er8oun is gamo kai iparxoun evnouxoi pou ebnouxistikan apo tous an8ropous kai einai alloi pou dia tou sofronismenou logismou epevli8ikan eis ton eafton tous kai evnouxisan eafton. aftoi paramenoun agnoi dia na ergastoun dia tin basilia ton ouranon kai na tin kerdisoun eukolotera.opios mporei na niosei kai na balei is efarmogi ton logo afton as ton efarmosi.(mat8eos 12-18)

o ka8enas as bgalei ta simperasmata tou.


Oκ Γηγενή, σε κατάλαβα...
Μόνο copy / paste μπορείς να κάνεις απο τις ανάλογες "ΠΗΓΕΣ ΣΟΥ"...
Πάντως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ αυτό, μιάς και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έδωσες την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΣΟΥ ΕΡΜΗΝΕΙΑ σε αυτό που παράθεσες, αλλά κατάπιες ΑΜΑΣΗΤΗ τη τροφή που σου πλάσαραν...
Το να "κοπιάρεις" τα αποσπάσματα έχεις χρόνο, το να τα ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ, δεν έχεις;;;;
Ας είναι...

Για να δούμε λοιπόν το απόσπασμα που παράθεσες φίλε μου...
Κάθησε αναπαυτικά στη καρέκλα του Net Cafe, απόλαυσε τη φραπεδιά σου και άνοιξε ΚΑΛΑ τα μάτια σου...

Καταρχάς, είσαι ΛΑΘΟΣ ΕΞ ΑΡΧΗΣ με αυτό που ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ότι είπε ο Ιησούς...

quote:
"...ena allo 8ema einai kai h apoxh apo ton egamo bio..."

Το ΠΡΩΤΟ "θαύμα" το έπραξε στο γνωστό σου ΓΑΜΟ ΕΝ ΚΑΝΑ...
Ξέρεις, εκεί που τους τέλειωσε το κρασάκι και ΜΕΤΕΤΡΕΨΕ το ΥΔΩΡ σε ΟΙΝΟ...
Η παρουσία Του και ΜΟΝΟ δείχνει την αποδοχή του ΓΑΜΟΥ, της ΕΝΩΣΕΩΣ μεταξύ ΑΡΡΕΝΟΣ και ΘΥΛΕΩΣ και αυτό, ΙΣΩΣ γιατί με αυτόν το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ & ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ, τα ΔΥΟ ΧΩΡΙΣΜΕΝΑ ΣΩΜΑΤΑ ΕΝΩΝΟΝΤΑΙ (Το ΠΡΩΤΟ κεφάλαιο της Παλαιάς Διαθήκης, μιλά ΞΕΚΑΘΑΡΑ γι'αυτό), με ΣΚΟΠΟ την ΜΕΘΕΞΗ με το ΕΝ...
Για να ΜΑΘΕΙΣ περισσότερα, διάβασε το Κεφάλαιο ΙΘ' απο το οποίο έλαβες το απόσπασμα και θα δείς εκεί τι απαντά ο Ιησούς στους Φαρισαίους που το έθεσαν την ερώτηση "Αν θα πρέπει να συγχωρήτε ο άνθρωπος που θα χωρίσει τη γυναίκα του για πάσα αιτία"...

Ας πάμε τώρα στο γελοίο ισχυρισμό σου ότι ΠΡΟΕΤΡΕΨΕ εκείνον που θα θελήσει τη ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ, να ΕΥΝΟΥΧΙΣΤΕΙ!!!!!
Αναφέρεσαι στο Κεφάλαιο ΙΘ' και ΜΟΝΟ στο στιχο 12 (αλήθεια απο ποιά ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ διάβασες ΟΛΑ τα παραπάνω;;;;)
Αν ήσουν ΔΙΚΑΙΟΣ πρός τη κρίση σου, και ΕΧΕΦΡΩΝ πρός τα φρονήματά σου φίλε μου Γηγενή θα έθετες την ΑΡΧΗ της συζήτησης για νακαταλάβει και εκείνος που ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ, το ΠΟΥ και το ΓΙΑΤΙ αναφέρεται ο Διδάσκαλος Ιησούς...

Λοιπόν, στο στίχο 10 λέγεται πώς οι ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ Τον ερώτησαν πώς: "...Αν έτσι έχει το πράγμα (και εδώ καλό θα ήταν να διαβάσεις την απάντηση που έδωσε στους Φαρισαίους, που τους λεει πώς τελικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ να ΧΩΡΙΖΕΙ ο άνδρας τη γυναίκα του, ΕΚΤΟΣ αν έχει υπάρξει ΜΟΙΧΕΙΑ), μεταξύ Ανδρός & Γυναικός, (ΤΟΤΕ) δε ΣΥΜΦΕΡΕΙ να έλεθει κανείς εις γάμον..."

Και απο αυτή την ΑΠΑΝΤΗΣΗ των μαθητών Του, τους λεει:
Στίχος 11: "...Δεν γίνεται ΠΑΝΤΕΣ να δεχθούν το λόγο αυτό, αλλά ΜΟΝΟ σε εκείνους που τους έχει ΔΩΘΕΙ..." (και ομιλεί ΦΥΣΙΚΑ περί των Εβραίων, που σημαίνει πώς στους ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ, αυτό ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ)

Και ΤΩΡΑ, μετά απο αυτή τη ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΗ πάνω σε ΤΙ συζητάει με τους μαθητές Του μπορούμε να ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ τη περίφημη και ΚΑΤΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΟΥ παραπομπή στο 12ο στίχο που ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ότι λέι πώς καλό είναι να είσαι ευνούχος, πολλώ δε μάλλον τη στιγμή μάλιστα που Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ!!!! (Αυτό εσένα φωστήρα μου, δε σου κάνει ΕΝΤΥΠΩΣΗ;;;;)

Στίχος 12: "...Διότι υπάρχουν ΕΥΝΟΥΧΟΙ οι οποίοι απο τη κοιλία της μητέρας τους εγεννήθηκαν έτσι.(;;;)
Και υπάρχουν και ΕΥΝΟΥΧΟΙ, οι οποίοι ΕΓΙΝΑΝ ΕΥΝΟΥΧΟΙ απο τους ανθρώπους (;;;),
και υπάρχουν ΕΥΝΟΥΧΟΙ, οι οποίοι ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΕΓΙΝΑΝ ΕΥΝΟΥΧΟΙ, για τη Βασιλεία των Ουρανών.
ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΘΕΙ, ΑΣ ΤΟ ΔΕΧΘΕΙ..."

ΕΡΜΗΝΕΙΑ by Κέλσος ο Φιλαλήθης
Εάν δεχθούμε ότι στο ΤΕΛΟΣ του στίχου 12, μας ΦΑΝΕΡΩΝΕΤΑΙ ο "σκοπός", δηλαδή η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ, τότε ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ έχουν να κάνουν με Αυτή...
Και ποιά είναι η Βασιλεία των Ουρανών;;;
Είναι η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΦΩΤΙΣΗ και η προσέγγιση της Πρώτης Πηγής εκ της Οποίας τα Πάντα Προήλθαν (κάτι ΑΝΑΛΟΓΟ με το ΣΑΜΑΝΤΙ των Ινδών, κατάσταση που ο Σιντάρτα Γκοτάμα ΕΦΤΑΣΕ καθήμενος κάτω απο τον δέντρο Μπό)

Ποιός λοιπόν ΜΠΟΡΕΙ να φτάσει στην ΕΝΩΣΗ με τη Πρώτη του Παντός Πηγή;;;
Αυτό είναι το θέμα που συζητάνε.
Μπορεί να τη ΦΤΑΣΕΙ εκείνος που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΕΥΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΛΗ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ.
Γιατί η ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΡΑΞΗ, ικανοποιεί ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ του ανθρώπου (ΑΚΟΗ, ΟΡΑΣΗ, ΟΣΦΡΙΣΗ, ΑΦΗ & ΓΕΥΣΗ)
ΑΡΑ;;;

'Αρα θα ΠΡΕΠΕΙ (κατα ΟΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΝΟΝΑ, αυτόν της ΑΠΟΧΗΣ απο τη ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΡΑΞΗ), εκείνος που ΠΟΘΕΙ την ΕΝΩΣΗ ΤΟΥ με το ΘΕΙΟ, να ΜΗΝ ΕΛΚΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΕΝΕΤΗΣΙΕΣ ΟΡΜΕΣ ΤΟΥ, κοινός να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΥΛΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΣ ΤΩΝ ΠΕΝΤΕ ΤΟΥ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ...

Αυτά τα... ΟΛΙΓΑ...
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΛΟΓΟ, κάνε το, αλλά φίλε μου ΜΗΝ γίνεσαι ΡΕΖΙΛΗ γράφωντας ΓΕΛΟΙΑ και ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΑ, ΑΣΤΗΡΙΚΤΑ, ΑΝΕΔΑΦΙΚΑ πράγματα για κάτι που ΟΥΤΕ πλησίασες ποτέ σου...
Αν πάλι θές να κάνεις το "κομμάτι σου" κάνε το, αλλά το ΤΙΜΙΟ θα ήταν να πείς πώς ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ και όχι ΟΤΙ ΕΣΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
Να γιατί στα θέματα ΜΙΣΟΥΣ (όπως συνηθίζω να τα αποκαλώ) που έχουν να κάνουν με θρησκείες και φιλοσοφίες, δε συμμετέχω, αλλά κάθομαι και ΓΕΛΑΩ με τη κατάντια της ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΣΚΕΨΗΣ...

Και μιάς και ο φίλος σου Δάγωνας ΤΟΛΜΗΣΕ να χλευαστεί τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ, θα σου πώς πώς ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ (και όχι η Εξωτερική τυπολατρεία αποτέλεσμα της οποίας ήταν ο ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΩΡΓΕΝΟΥΣ μιάς και ΠΑΡΑΝΟΗΣΕ το παραπάνω στίχο που σχολιάσαμε), ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙ και ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ την ΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΖΕΥΞΗ μεταξύ του ΑΡΡΕΝΟΣ & του ΘΥΛΕΩΣ...
ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ...
Δεν είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ στον ΜΥΣΤΗ να ΑΓΑΠΑ, αλλά είναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ να κυριρχήται υπό του ΣΕΞ, σε σημείο ώστε η ΘΕΛΙΣΗ ΤΟΥ να εκμηδενίζεται ενώπιον της/ του ΕΡΩΤΙΚΗΣ/ΟΥ ΤΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ.
Ο Θεϊκός Πλάτωνας στο ΣΥΜΠΟΣΙΟΝ ΤΟΥ κατέστησε ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ το παραπάνω Λόγο του Ιησού πρός τους μαθητές Του...
Ξεχώρισε στον υποψήφιο πρός ΜΥΗΣΗ, την Ουρανία και τη Πάνδημο Αφροδίτη...
Αν έχεις το ΣΥΜΠΟΣΙΟΝ, διάβασέ το ΚΑΛΑ....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ πονηρέψου επάνω σε αυτό που έδειξα...
ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΟΣ...
Αλήθεια, τι έχεις να πείς γι'αυτό;;;;
Αλλά λεει και άλλα κάνει;;;

ΜΗΝ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΗΤΕ...
ΑΝΟΙΧΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΚΑΙ ΤΟΞΕΨΤΕ ΤΗΝ ΠΥΘΟ, ΚΑΘΑΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΑΥΛΟΥΣ ΤΟΥ ΑΥΓΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΠΡΟ ΤΗΣ ΥΛΗΣ...
Ετσι ΜΠΟΡΕΙ κάτι να καταφέρετε στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΞΕΛΙΞΗ και ΟΧΙ με ΑΝΟΗΤΑ σχόλια επάνω σε Οντα που ήρθαν ΞΑΝΑ και ΞΑΝΑ στη Γή για να ΜΑΣ διδάξουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 17:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μιας και θεωρείς ότι είναι αρκετα ΔΥΝΑΤΑ για να στηρίξουν τις θέσεις σου (δικές σου και συνάμα και όλων όσων πιστεύουν ότι τους λένε περί εβραίων κλπ κλπ), βάλε μια άνω τελεία και έλα να τα ΣΧΟΛΙΑ ΣΟΥ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ...

Αυτό το "πιστεύουμε όλοι στα όσα μας λένε περί Εβραίων" είναι κακία φίλε Κέλσο. Έτσι θέλεις να συζητάμε; Δεν έχω καμιά τέτοια διάθεση. Αν νομίζεις ότι άλλοι μας τα λένε αυτά που γράφουμε, τότε να πας να βρεις αυτούς τους άλλους και να συζητήσεις μαζί τους.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 20:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου κελσο περιμενεις απαντηση ενω την εχεις δωσει
----------------------------------------------------------------------
--Υ.Γ πονηρέψου επάνω σε αυτό που έδειξα...
ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΟΣ...
Αλήθεια, τι έχεις να πείς γι'αυτό;;;;


Αλλά λεει και άλλα κάνει;;;
----------------------------------------------------------------------

ΝΑΙ γιατι ετσι κανουν ολλοι οι καλοι δικτατορες,δεν ακολουθουν αυτα που λενε αφου υπαρχουν οι πιστοι τους γι αυτο και κατα τον μεσαιωνα οι περισοτεροι καλογεροι ειχαν αυτοευνουχιστει.

Απο τα αλλα που ειπε και μετεφερα απο την(καινη διαθηκη εκδ. 1965)
εχεις να πεις τυποτα,πως τα σχολιαζεις αυτα?

Ο χριστος ηθελε αυτοι που τον ακολουθουσαν να μην υπολογιζαν κανεναν παρα μονο αυτον.

<<Ειπε σε καποιον ακολουθησε με.Και εκεινος του ειπε :Κυριε δοσε μου την αδεια πρωτα να θαψω τον πατερα μου και υστερα θα σε ακολουθησω.Ειπε ομως σε αυτον ο ιησους :Αφησε τους νεκρους να θαψουν τους νεκρους τους και εσυ πηγαινε και κηρυξε την βασιλεια του θεου>>(ΛΟΥΚΑΣ Θ 59-60 ΜΑΤΘΑΙΟΣ Η 21-22)

<<Και ενας αλλος του ειπε :Κυριε θα σε ακολουθησω αλλα πρωτα δος μου την αδεια να αποχαιρετισω την οικογενεια μου.Και τοτε του ειπε ο κυριος :Κανενας δεν μπορει να βαλει το χερι στο αροτρο και να οργωσει κοιταζοντας προς τα πισω και να ειναι αξιος για την βασιλεια των ουρανων>>(ΛΟΥΚΑΣ Θ 61-62)

<<Καθενας ο οποιος εγκατελειψε το σπιτι του η τους αδελφους η τις αδελφες η τον πατερα η την μητερα η την γυναικα η τα παιδια η τα χωραφια του για χαρη του ονοματος μου,θα τα λαβει εκατονταπλασια και θα κληρονομησει την αιωνια ζωη.(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΙΘ 29)

----------------------------------------------------------------------

Ο χριστος ενδιαφερονταν μονο για τους εβραιους.

<<Οταν καθισει ο υιος του ανθρωπου στον θρονο της δοξας του θα καθισετε και εσεις σε δωδεκα χρονους για να κρινετε τις δωδεκα φυλες του ισραηλ>>(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΙΘ 28)

<<Για να τρωτε και να πινετε στο τραπεζι μου κατα την βασιλεια μου και να καθεστε στους θρονους κρινοντας τις δωδεκα φυλες του ισραηλ>>(ΛΟΥΚΑΣ ΚΒ 30)

<<Και εσυ κυριε θα εκμηδενισεις ολα τα εθνη>>(ΨΑΛΜΟΙ ΝΗ 9)

<<Και τοτε θα σφαγουν ολες οι φυλες της γης>>(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΚΔ 30)

μΕΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ:

<<Θα παραδωσει ο αδελφος τον αδελφο του στον θανατο και ο πατερας το παιδι του και θα επαναστατησουν τα παιδια εναντιων των γονιων τους
και θα τους θανατωσουν και θα ειναι μισητοι απο ολους στο ονομα μου και αυτος που θα υπομεινει ως το τελος αυτος θα σωθει.(ΜΑΤΘΑΙΟΣ Ι 21-22)


<<Ηλθα να διχασω τον ανθρωπο εναντιον του πατερα του και την θυγατερα εναντιον της μητερας της και την νυφη εναντιον της πεθερας της και θα ειναι εχθροι του ανθρωπου τα μελη της οικογενειας του.Αυτος που αγαπα τον πατερα και την μητερα του πιο πολυ απο εμενα δεν μου ειναι αξιος.Αυτος που αγαπα τον γιο του η την θυγατερα του πιο πολυ απο εμενα δεν μου ειναι αξιος και αυτος που δεν περνει τον σταυρο του για να ακολουθησει πισω μου δεν ειναι αξιος.>> (ΜΑΤΘΑΙΟΣ Ι 35-38 )


<<Γιατι αν ζουν πεντε ατομα σε ενα σπιτι θα χωριστουν 3 εναντιον 2
και 2 εναντιον 3 θα χωριστουν ο πατερας απο τον γιο και ογιος απο τον πατερα,η μητερα απο την θυγατερα και η θυγατερα απο την μητερα,η πεθερα απο την νυφη της και η νυφη απο την πεθερα της.>>(ΛΟΥΚΑΣ ΙΒ 52-53)

<<Αν καποιος ερχεται κοντα μου και δεν μισει τον πατερα του και την μητερα του και την γυναικα του και τα παιδια του και τους αδελφους και τις αδελφες ακομη και την ψυχη του δεν μπορει να ειναι μαθητης μου>>(ΛΟΥΚΑΣ ΙΔ 26)

Αυτα ειναι λογια του χριστου οπως τα εχουν γραψει οι μαθητες του.Πολυ μεγαλη αγαπη δειχνει!

οταν πηγαν να τον δουν η μητερα και τα αδερφια του σε ενα σπιτι που διδασκε αυτος δεν τους δεχτηκε αλλα ειπε οτι μητερα και αδερφια θεωρει αυτους που κανουν το θελημα του γιαχβε.(μαρκος Γ 31-35)

βεβαια πρεπει σαν καλοι χριστιανοι να εισαστε αφελεις να εχετε εμπυστοσινη και ταπεινωση στουσ κυρικες οπωσ τα παιδια στουσ γονεις τους για να πατε στην βασιλεια του γιαχβε.δηλαδη να ειστε μωροι(μαρκος Ι 13-16)(λουκας ΙΗ 15-17)

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 21:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ηκούσατε ότι ερρέθη, οφθαλμόν αντί οφθαλμού
και όδοντα αντί οδόντος.

Εγώ δε λέγω υμίν μή αντιστήναι τω πονηρώ'
αλλ'όστις σε ραπίσει επί τή δεξιάν σιαγόνα,
στρέψον αυτώ και την άλλη'
και τώ θέλοντι σοι κριθήναι και τον χιτώνα σου
λαβείν, άφες αυτώ και το ιμάτιον'
και όστις σε αγγαρεύσει μίλιον έν,ύπαγε μετ'αυτού δύο΄
τώ αιτούντι σε δίδου και τόν θέλοντα από σου δανείσασθαι
μή αποστραφής.

Ηκούσατε ότι ερρέθη,αγαπήσεις τον πλησίον σου και
μισήσεις τον εχθρόν σου.

Εγώ δε λέγω υμίν,αγαπάτε τους εχθρούς υμών,
ευλογείτε τους καταρωμένους υμάς,
καλώς ποιείτε τοις μισούσιν υμάς και προσεύχεσθε
υπέρ των ερηρεαζόντων υμάς και διωκόντων υμάς,

......................................................
ΛΟΓΟΙ ΔΙΚΤΑΤΟΡΩΝ ΚΗΡΥΚΩΝ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥΣ
ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
Ε' 38-44

Come on you raver,you seer of visions
Come on you painter,you piper,you prisoner and shineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 00:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε ΟΛΟΥΣ...

Φίλε Ελεύθερε...
Τιμώ το λόγο ΣΟΥ...
Οσάκις έχεις παραθέση την άποψή ΣΟΥ, τη δέχθηκα απλά γιατί είναι ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΣ (πράγμα που σε ΤΙΜΑΕΙ ΩΣ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΑΝΗΣΥΧΟ ΑΝΘΡΩΠΟ), η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ...

Αυτό ΑΠΛΑ σημαίνει πώς το παραπάνω κείμενό μου ΔΕΝ σε περιλαμβάνει σε "εκείνους" που αναφέρθηκα...
Μήν προσπαθής λοιπόν να "δικαιολογίσης" εκείνους που είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΙ...

'Οσο στο περί "κακίας" που αναφέρεις...
Είναι ΑΠΛΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ...
Είμαι σε θέση να γνωρίζω απο ποιό δυκτιακό τόπο έρχονται οι επισκέπτες μας...
Χωρίς αυτό να είναι "ΚΑΚΟ", αλλά ΞΑΝΑΛΕΩ, είναι ΑΤΙΜΟ να ΜΗΝ ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ, αλλά άβουλα όντα ΟΝΤΟΣ, να αναμασούν ότι τους λένε...
Νομίζω πώς το ΑΠΕΔΕΙΞΑ ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ...

Αγαπητέ Γηγενή...
να υποθέσω ότι ΣΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ και θέλεις κι'άλλο απο την ΕΡΜΗΝΕΙΑ των αποσπασμάτων που ΑΥΘΕΡΕΤΑ παρέθεσες;;;;
και λέω ΑΥΘΕΡΕΤΑ, γιατί ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ (στο ΞΑΝΑΛΕΩ) ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ, απλά κοπιάρισες κάτι που (στη ΚΑΛΥΤΕΡΗ περίπτωση) σου έκανε εντύπωση και το οποίο ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΣΕΣ για να ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΑΥΘΕΡΕΣΙΑ ΣΟΥ...

Το να κοπιάρεις τώρα τα ΔΙΑΚ ΣΟΥ μηνύματα, δε μου λέει ΤΙΠΟΤΑ...
Σχολίασε ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ (που πολύ το αμφιβαλω) την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΕΥΣΤΟΧΗ απάντηση σε ΣΕΝΑ απο τον φίλο Mercury...
Για να σε δώ...
ΜΠΟΡΕΙΣ;;;;

Πραγματικά φίλε μου Ερμή, πολύ εύστοχο και ΑΚΡΙΒΕΣ το απόσπασμα απο τους "λόγους ενός Δικτάτορα"...
Εύγε...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ αλήθεια ΓΙΑΤΙ Γηγενή ΔΕΝ απάντησες ΤΙΠΟΤΑ σε όσα σου παράθεσα περί ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΥ;;;
Για τα ΥΠΟΛΟΙΠΑ αποσπάσματα, ΜΟΝΟ όταν ΕΣΥ δώσεις την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ, θα σχολιάσω..
Σου έδειξα μόνο τι σε περιμένει...
Ετοιμάσου... και έλα!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 13:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα.κελσο να σκεφτω οτι δεν βλεπεις τις απαντησεις ολοκληρες? μου λες οτι δεν απαντησα στην ερμηνεια περι ευνουχισμου που εδωσες,η λεξη δικτατορας που χρησιμοπιησες ειναι μεσα στην μη δωθεντα απαντηση.

οσο αφορα αυτο που εγραψε ο ερμης εχω να πω οτι μια φορα που ενας δουλος ενος εκατονταρχου χτυπησε τον χριστο αυτος του ειπε
γιατι με χτυπας? αν αυτα που λεω ειναι σωστα τοτε γιατι με χτυπας? αν παλι ειναι λαθος τοτε πες μου που κανω λαθος?(επιδει δεν εχω μαζι μου αυτη τη στηγμη τη καινη διαθηκη δεσμευομαι να σας παραθεσω το αποσπασμα εντος 15 ημερων που θα επιστρεψω απο τις διακοπες και οτι γραφω σε αυτο το δεκαπενθημερο θα ειναι απο μνημης εκτος και αν βρω βιβλιοπολειο εδω και παρω μια}}γιατι ειπε οτι οποιος δεν ειναι μαζι μου ειναι αναντιον μου? γιατι δεν πουλησε οτι ειχε και μετα να δωσει στους φτωχουςτα λεφτα?

Λοιπον κελσο αν θες να δεις τις ερμηνειες που εχω δωσει κοιτα προσεκτικα παλι αυτα που εχω γραψει.Τωρα αν θες για πεσμου αφου ο χριστος ειπε οτι ειπε για τους ευνουχους θελοντας να μας δειξει την αυταρπανηση των γηινων απολαυσεων που πρεπει να εχουν οι πιστοι γιατι κατηγορηθικε απο τους ιερεις οτι δεν νηστευε αυτος και οι μαθητες του σε καιρο νηστιας?και γιατι δεν μπορεσαν οι μαθητες του να κρατηθουν λιγο και εφαγαν τις προσφορες των πιστων απο τον βωμο?

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 13:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα.κελσο να σκεφτω οτι δεν βλεπεις τις απαντησεις ολοκληρες? μου λες οτι δεν απαντησα στην ερμηνεια περι ευνουχισμου που εδωσες,η λεξη δικτατορας που χρησιμοπιησες ειναι μεσα στην μη δωθεντα απαντηση.

οσο αφορα αυτο που εγραψε ο ερμης εχω να πω οτι μια φορα που ενας δουλος ενος εκατονταρχου χτυπησε τον χριστο αυτος του ειπε
γιατι με χτυπας? αν αυτα που λεω ειναι σωστα τοτε γιατι με χτυπας? αν παλι ειναι λαθος τοτε πες μου που κανω λαθος?(επιδει δεν εχω μαζι μου αυτη τη στηγμη τη καινη διαθηκη δεσμευομαι να σας παραθεσω το αποσπασμα εντος 15 ημερων που θα επιστρεψω απο τις διακοπες και οτι γραφω σε αυτο το δεκαπενθημερο θα ειναι απο μνημης εκτος και αν βρω βιβλιοπολειο εδω και παρω μια}}γιατι ειπε οτι οποιος δεν ειναι μαζι μου ειναι αναντιον μου? γιατι δεν πουλησε οτι ειχε και μετα να δωσει στους φτωχουςτα λεφτα?

Λοιπον κελσο αν θες να δεις τις ερμηνειες που εχω δωσει κοιτα προσεκτικα παλι αυτα που εχω γραψει.Τωρα αν θες για πεσμου αφου ο χριστος ειπε οτι ειπε για τους ευνουχους θελοντας να μας δειξει την αυταρπανηση των γηινων απολαυσεων που πρεπει να εχουν οι πιστοι γιατι κατηγορηθικε απο τους ιερεις οτι δεν νηστευε αυτος και οι μαθητες του σε καιρο νηστιας?και γιατι δεν μπορεσαν οι μαθητες του να κρατηθουν λιγο και εφαγαν τις προσφορες των πιστων απο τον βωμο?

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 11:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
vrika k.d. kai sas grafo pou 8a vrite ayta pou egraca xtes
1
ekana la8os kai to symvan me ton doulo kai to xristo egine otan ton ixan silavei kai ton eixan paei stous iereis grafo to apospasma

giati erotas kai anakrineis eme? erotise ekoinous oi opoioi me exoun akousei ti ekyrixa eis aytoys idou autoi gnorizoun kala ekeina ta opoia eipa ego otan de o xristos eipe tauta enas apo tous klitiras pou esteke plisoion edoke raptisma eis auton kai eipe me tetian glosa omileis kai apokrinese eis ton arxierea?
apekri8ei eis auton oxristos ean omilisa kakos apodeixemou me kanoniki enopoion toy dikastiriou martirianto kako touto ean omos omilisa kalos giati me derneis?(ioanis 21-23)

opos blepete den akolou8ouse auta pou elege sto lao
ena alo paradigma eine kai to epomeno
ston mistiko dipno leei stous ma8ites toy an kai sthn arxi sas estila xoris tipota na didaxete ton logo moy den peirate oute deyero xitona oi kairoi tora alajankai prepei naoplistite enantion ton ex8ron o exon balantion as to perei mazi tou o mi exon as poulisei to upokamiso tou kai as parei maxairan lego oti tora einai kairos didiogmon kai epivoulon kai prepei na ginoun oti exei graftei oi de ma8ites apokri8ikan na kirie exoume dio maxairas kai aytos eipe ikanon esti(loukas35-38)

ti ta i8elan ta maxeria afou tous eipe na girnane kai to alo magoylo?
afou didaske tin agapi giati elege stous 12 pou estile gia na didaxoun to logo tou oti etsi kai den sas dextoun se kapia poli tinaxte ta papoutsia sas na pesei to xoma tis polis autis os martirio gia tin poli kai 8a timori8oun sklirotera apo ta sodoma(markos 11)

megali agapi vlepo

tora oso afora tous eunouxous ta akribi logia tou xristou eine

iparxoun an8ropoi pou eginan eunouxoi apo tous an8ropous eiparxoun eunouxoi pou oi idoi eunouxisan eautous dia tin vasilia ton ouranon. o dinamenos xorein xoreito *diladi opois exei tin dinami as to kanei*
(mat8eos 12)


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy