ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 22:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλτατε ΠΛΑΤΩΝΑ σε ευχαριστω για το μηηνυμα σου.Το διαβασα με πολλη προσοχη.Σεβαστη η γνωμη σου.Απλα σκεφτομαστε διαφορετικα.Αυτο ειναι ολο.

quote:

Γιατί ζούμε όπως ΖΟΥΜΕ?
Γιατί ζούμε μέσα σε αντιθέσεις και συγκρούσεις συνεχώς?
Πως θα ήταν και αν υπάρχει μια ζωή, δίχως σύγκρουση?

Απο τις ερωτησεις σου καταλαβαινω οτι κι εσυ δεν εισαι ευχαριστημενος με τον κοσμο που..."ζουμε".
Ζουμε οπως ζουμε γιατι πληρωνουμε το τιμημα ενος πειραματος (;;)(αποτυχημενου τελικα).Ζουμε σε αντιθεσεις και συγκρουσεις διοτι οπως ολα τα πειραματα,ετσι κι αυτο εχει τις παρενεργειες του.Εναν χοιρο τον ταιζουμε,τον φροντιζουμε και τον περιποιουμαστε οχι γιατι νοιαζομαστε γι'αυτον αλλα γιατι ξερουμε οτι σε λιγο καιρο ο "αγαπημενος" μας χοιρος θα θυσιαστει μονο και μονο για την δικη μας απολαυση.Ο χοιρος δεν μπορει να δει τι τον περιμενει στην ακρη του τουνελ.Εμεις ομως ;
Ετσι και ο ανθρωπος.Χαιρεται οσο προλαβαινει,μοχθει για τον επιουσιο ετσι ωστε να μπορει να τραφει (ενω ο χοιρος μην ξεχναμε το βρισκει ετοιμο το φαγητο) και τρεφεται ετσι ωστε να φτασει σωος στην ακρη του τουνελ οπου εκει τον περιμενει ενα μεγαλοπρεπεστατο....τελος.
Ειπες "αν υπαρχει μια ζωη διχως συγκρουση".Μα και βεβαια υπαρχει,απλα ειναι...στην αλλη μερια.Στην απεναντι οχθη.Αρχιζει ΜΕΤΑ το τελος του τουνελ.Και πιστεψε με...εκεινη ειναι η πραγματικη ΖΩΗ !!!!! Με εκτιμηση & συμπαθεια Masvidal.....



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 05:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ''ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ'';ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΠΛΟΚΑΡΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ''ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΟΝΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΣΚΕΨΗ ΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ;''.ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΜΟΝΟ Η ΒΟΥΔΙΣΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΕΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ ΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ(ΤΟ ΕΓΩ ΜΑΣ ΔΗΛΑΔΗ)ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ''ΛΥΝΕΙ΄΄ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 10:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Masdival,

Ότι έγραψα δεν αφορά μια διαφορετική σκέψη, μα μια προτροπή στο αν υπάρχει κάτι άλλο που μας διαφεύγει. Ίσως κάποιος σκεφτεί… να ένας ακόμα παραμυθάς η φαντασιόπληκτος, που λέγοντας ότι λέει μας βάζει σε καλούπι, σαν να μην έφτανε το χριστιανικό, βουδιστικό, ισλαμικό, και ότι….άλλο!
Αναλογιζόμενος πριν καιρό, βρήκα πως τόσο η θρησκεία όσο και η Φιλοσοφία, τείνουν με διάφορες τρόπους να οδηγήσουν τον Άνθρωπο να βιώσει τον εσώτερο εαυτό του. Οι περιγραφές όμως, οι τελετουργίες, όπως και η κάθε δοξασία, παραμένουν στον ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ μας κόσμο, με αποτέλεσμα ο Άνθρωπος να είναι εγκλωβισμένος εδώ και αιώνες σε συνήθειες.
Αν τα παραπάνω τα βρίσκεις λογικά… και σαν λόγος έχουν κάποια απήχηση μέσα σου... περνάω σε ότι έγραψες…

Ποιος μας είπε για το τούνελ… και πως απέναντι υπάρχει ευτυχία? Ο Βούδας? Ο Χριστός? Ο Σωκράτης?

Πολύ ωραία, εγώ σαν άνθρωπος όμως που είμαι? Στη απ εδώ μεριά! Στη Σύγκρουση! Ζω καθημερινά σε σύγκρουση με σπάνιες αναλαμπές ομορφιάς, και αυτό είναι το γεγονός! Το άλλο, το απ εκεί….είναι ΙΔΕΑ για μένα και ίσως τα βιώματα τους….*(ίσως γιατί αν δεν τα ζήσω, θα μείνω σαν τον Απ. Παυλο να ζητά στο τέλος του έργου του… επουράνια ικανοποίηση!)

quote:
"...τον αγώνα μου τον τελείωσα, και τώρα περιμένω τον στέφανο της δόξας μου"

Αλήθεια, τι δεν βρήκε ο θεόπνευστος (ακόλουθος) εν Ζωή….για να τα περιμένει εκεί ψηλά?

Και δεν πιάνω οποιοδήποτε…. Μα ένα ιδρυτή ΙΣΜΟΥ/ΦΥΛΑΚΗΣ!

Και η Αγάπη του Χριστού…. πήγε περίπατο…

Οι ερωτήσεις!

Γιατί στο τέλος του ΤΟΥΝΕΛ να είναι η ΖΩΗ?
Μήπως δεν ζούμε πραγματικά?
Αφού βλέπω πως οι εξωτερικές περιγραφές δεν αποφέρουν τίποτα….γιατί δεν κοιτάω μέσα μου κατευθείαν… μακριά από την επιρροή του κάθε ΙΣΜΟΥ?
Αν ζω και μισώ κάποιον η κάτι…..θα είναι το ίδιο να Ζω χωρίς να μισώ κάποιον η κάτι?
Μήπως αν κοινωνήσω η μετανιώσω για κάτι που έκανα υπό την επιρροή του Μίσους… θα με ελευθέρωση από δαύτο? Εκεί δεν καραδοκεί για να ξαναεμφανιστεί? Βλέπεις τα ψυχοφάρμακα της κάθε εκκλησίας δεν ελευθερώνουν, μα διαιωνίζουν τις αρρώστιες που κουβαλάμε σαν άνθρωποι!

Είμαι αρκετά καυστικός για μερικούς?

Συγνώμη από την καρδιά μου…μα αν υπάρχει κάτι σαν την αλήθεια, για να την δεις *(η βιώσεις) δεν θα συνυπάρξει ποτέ με το ψέμα…γιατί τότε δεν είναι αλήθεια!
Κάποιο από τα δυο πέφτει σε αντιθέσεις, μιας και δεν γίνεται να περιέχει το ένα το άλλο!
Είναι σαν να λέμε αλήθεια και ψέμα είναι το ίδιο!
Όπου υπάρχει το ένα… το άλλο απλά δεν υπάρχει…

Για αυτό…. όχι στο τέλος του Τούνελ, όχι στον Παράδεισο σε μια άλλη ζωή!

Αν ο Θεός/Αληθεια βρίσκεται εκεί…..ΕΙΝΑΙ και εδώ… στη ΖΩΗ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 12:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ ωραία, εγώ σαν άνθρωπος όμως που είμαι? Στη απ εδώ μεριά! Στη Σύγκρουση! Ζω καθημερινά σε σύγκρουση με σπάνιες αναλαμπές ομορφιάς, και αυτό είναι το γεγονός! Το άλλο, το απ εκεί….είναι ΙΔΕΑ για μένα και ίσως τα βιώματα τους….*(ίσως γιατί αν δεν τα ζήσω, θα μείνω σαν τον Απ. Παυλο να ζητά στο τέλος του έργου του… επουράνια ικανοποίηση!)

Ωραια,θα σου απαντησω με ερωτησεις !
Γιατι θεωρεις ως "ιδεα" το..αλλο απο εκει ? Γιατι μενεις μονο στην απο εδω (πεζη και ανουσια) μερια ? Εξερευνησε (οσο μπορεις βεβαια)
και τις δυνατοτητες της αλλης μεριας.Παρε μια γευση ενω βλεπεις ενα ονειρο (το οποιο χαρακτηριζεται ως μικρο περασμα στην αλλη μερια.Δεν εγραψα "θανατος" γιατι δεν υπαρχει αυτη η λεξη για μενα). Πρεπει να δουμε με τα ματια μας ενα μοριο ή ενα ηλεκτρονιο για να πειστουμε οτι υπαρχει ?
Εχεις δει ποτε σου τον πυρηνα του Ηλιου ? Οχι βεβαια ! Αρα γιατι πιστευεις οτι ο ηλιος εχει πυρηνα ? Θα μου πεις "το εχουν πει οι επιστημονες",και εγω σου λεω "αφου ΕΣΥ δεν εχεις δει ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ σου τον πυρηνα του ηλιου τοτε μην πιστευεις τιποτα".Ειναι σωστο αυτο ?Γιατι πρεπει να "δουμε" για να πιστεψουμε?Θα μου πεις ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη.Απλα εγω σου λεω οτι δεν χρειαζεται να μου φερουν μπροστα στα ματια μου αυτο που μπορω να πιστεψω οτι υπαρχει και χωρις να το δω.

quote:

Αλήθεια, τι δεν βρήκε ο θεόπνευστος (ακόλουθος) εν Ζωή….για να τα περιμένει εκεί ψηλά?
Για αυτό…. όχι στο τέλος του Τούνελ, όχι στον Παράδεισο σε μια άλλη ζωή!


Το τελος εχει παντα στην ουρα του μια νεα αρχη.Το τελος του τουνελ δεν ειναι ΤΟ τελος (αυτο ως γενικη παρατηρηση).
Εγω φιλε μου δεν μιλαω για "εκει ψηλα" .Το "εκει ψηλα" δεν υπαρχει.Ουτε το "περα μακρια",ουτε το "εκει κατω".Η γνωμη μου δεν εχει σχεση με τον "μυθο του Παραδεισου και της Κολασεως".Αλλωστε παραδεισος (συμφωνα με τον ρεαλιστικο ορισμο) ειναι η συνεχης και ουσιαστικη νοητικη επικοινωνια με τον Θεό/Θεία δυναμη/.
Δεν μιλαω για "Παραδεισο" ως τοπο αλλα ως "τροπο".
Τον παραδεισο (συμφωνα με τον παραπανω ορισμο) μπορουμε να τον εχουμε και τωρα,που... "ζουμε".
Θα μου επιτρεψεις να παραθεσω ενα αποσπασμα απο κειμενο που εχω γραψει για τη ζωη και την φυλακοζωη:"Η γαληνια αισθηση του περασματος στην αλλη πλευρα δεν σου αφηνει περιθωρια εξωραισμου της παρουσας φυλακοζωης..."
Με εκτιμηση,Masvidal.

Σημειωση: Αγαπητε Πλατωνα,εννοειται οτι με τις αποψεις μου δεν προσπαθω να πεισω κανεναν οτι ΑΥΤΟ ειναι το σωστο και τιποτα αλλο.Μπορει να αποδειχθω και 100% λαθος.Απλα χαιρομαι την ποικιλια αποψεων που ειναι και ο λογος υπαρξης του esoterica forum.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 14:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ''ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ''ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ.ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΙΜΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΝΕΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ(ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ Κ.Τ.Λ).ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΙΩΣΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ.ΚΑΙ
ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΕΠΕΙΣΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΟΥΒΗ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΑΦΟ.ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΥΣΗ ΚΑΙ ΔΥΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΗΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 17:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
"Η γαληνια αισθηση του περασματος στην αλλη πλευρα δεν σου αφηνει περιθωρια εξωραισμου της παρουσας φυλακοζωης..."
Με εκτιμηση,Masvidal.

[quote]


[/blue]ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ "ΠΕΡΑΣΜΑ" ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ...ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΕΙΤΑΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΠΙΣΤΗ ΠΩΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΧΩΡΟ-ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΝΑΙ "ΘΕΣΠΕΣΙΑ" ΚΑΙ "ΟΝΕΙΡΙΚΑ"...ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕΣ ΑΡΑΓΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ MASVIDAL,ΜΗΠΩΣ ΤΑΧΑ ΟΛΑ ΑΥΤΛ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΑΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ 'Η ΕΛΠΙΔΕΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ,ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΘΑΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ...ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑΝ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΑΡΟΥΣΑΣ ΖΩΗΣ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΠΟΥΛΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΤΗΝ "ΕΛΠΙΔΑ" ΤΟΥ ΑΙΩΝΙΟΥ ΑΥΡΙΟ...ΒΕΒΑΙΩΣ ΟΙ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ Ή ΚΑΙ ΛΙΓΩΤΕΡΟ "ΠΕΡΑΣΑΝ" ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ "ΟΝΕΙΡΙΚΕΣ" ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ "ΗΡΕΜΕΣ" "ΓΑΛΗΝΙΕΣ"...ΟΜΩΣ...ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΔΕΥΕΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΕΧΗ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ.. ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ..ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ "ΙΝΣΤΡΟΥΧΤΩΡΕΣ" ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΔΕΣ...ΜΗΠΩΣ ΑΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΠΟΛΛΑ "ΓΙΑΤΙ" ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΥΡΡΑΝΟΥΝ;
ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 21:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως να μην υπάρχει κάποιο σχέδιο, ίσως απλώς να είμαστε προοιόντα της τύχης σε αυτό το χαοτικό σύμπαν. Ίσως η ζωή μας να μην έχει κανένα νόημα και απλά να είμαστε άχρηστοι μικροοργανισμοί του γαλαξία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 23:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΕΠΕΙΣΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΟΥΒΗ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΑΦΟ.ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΥΣΗ ΚΑΙ ΔΥΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΗΣ..

Φιλε αεναε,αυτη σου η σκεψη ειναι πολυ σωστη (παραλογισμος της υπαρξης) και δεν εχω παρα να συμφωνησω.Και νομιζα πως ειμαι μονος μου ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 23:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ίσως να μην υπάρχει κάποιο σχέδιο, ίσως απλώς να είμαστε προοιόντα της τύχης σε αυτό το χαοτικό σύμπαν. Ίσως η ζωή μας να μην έχει κανένα νόημα και απλά να είμαστε άχρηστοι μικροοργανισμοί του γαλαξία.

Μπαινει το νερο στο αυλακι..!!
Μετα τον aenao αλλος ενας ομοιδεατης.Wolffaced εισαι ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ στην
σκεψη μου (για να μην πω μεσα στο μυαλο μου)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 00:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΕΙΤΑΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΠΙΣΤΗ ΠΩΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΧΩΡΟ-ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΝΑΙ "ΘΕΣΠΕΣΙΑ" ΚΑΙ "ΟΝΕΙΡΙΚΑ"...

Αγαπητη μου kapodistria,ειναι η πρωτη φορα που το κανω αλλα θα μου επιτρεψεις να μην... μπορεσω να απαντησω.Και παλι σου ζητω ταπεινα συγγνωμη αλλα ειναι περα απο τις δυνατοτητες μου.....Εισαι επικινδυνη συνομιλητρια το ξερεις ?(χαχαχα) ....


quote:

ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑΝ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΑΡΟΥΣΑΣ ΖΩΗΣ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΠΟΥΛΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΤΗΝ "ΕΛΠΙΔΑ" ΤΟΥ ΑΙΩΝΙΟΥ ΑΥΡΙΟ...

Καταλαβα τι εννοεις,αλλα το ξεκαθαριζω : ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΥΠΟΠΤΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ "ΠΟΥΛΑΝΕ ΕΛΠΙΔΑ".ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ .ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΙ !! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.....

quote:

ΒΕΒΑΙΩΣ ΟΙ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ Ή ΚΑΙ ΛΙΓΩΤΕΡΟ "ΠΕΡΑΣΑΝ" ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ "ΟΝΕΙΡΙΚΕΣ" ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ "ΗΡΕΜΕΣ" "ΓΑΛΗΝΙΕΣ"...

Μμμ....αυτη σου η παρατηρηση μου λεει οτι εχεις μελετησει εστω και λιγο το θεμα.Αληθεια εχεις διαβασει και το....παρακατω ? Δηλαδη τι ενιωσαν αυτοι οι ανθρωποι οταν καταλαβαν οτι τους επανεφεραν στη ζωη ? Τους αρεσε αυτη η επιστροφη ? Και τι νιωθουν ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ για την τωρινη τους....ζωη ? Δεν μπορω να πω περισσοτερα αλλα κατι μου λεει οτι με καταλαβες ....

Edited by - Masvidal on 10/08/2003 00:12:16

Edited by - Masvidal on 10/08/2003 00:14:27

Edited by - Masvidal on 10/08/2003 00:16:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 02:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε T.Seeker,
Δε θέλω να σε πείσω για οτιδήποτε γιατί ούτε εγώ θέλω να πειστώ απο οποιονδήποτε, μιας και αυτού του είδους οι προσεγγίσεις (μέσα απο τις λέξεις και όχι βίωμα) μένουν μόνο στην επιφάνεια και...δε μπορούν να "γυρίσουν τον κύκλο της αλήθειας".
Απλά όλοι αναζητούμε την αλήθεια μέσα απο τις προσωπικές μας-ξεχωριστές οντότητες και αυτό είναι η αρχή της βαβέλ των εννοιών.
Χαίρομαι που επισημαίνεις τη φράση κλειδί, πάνω στην οποία στηρίχτηκε η ασυμφωνία μας (όχι διαφωνία) σε αυτά που είπες:
quote:
:" πιστεύω πως ο καθένας από μας από μόνος του είναι "μεγαλύτερος" από όλη την ύλη του σύμπαντος"
όχι μεγαλύτερος με την έννοια της υλης αλλα της ... πως να το πω , της "σημαντικότητας" .

Αλλά και πάλι όμως δε συμφωνώ με αυτό που λές. Δε μπορεί αυτός που γεννήθηκε απο την ύλη να είναι μεγαλύτερος απο αυτήν.
Αυτό που νομίζω κατάλαβα οτι εννοείς είναι αυτό που είχα πει αλλού:
quote:
Αν κοιτάξουμε γύρω μας θα αντιληφθούμε οτι τα πάντα είναι ενέργεια.
Τα πάντα ζούν και κινούνται λόγω αυτής της ενέργειας.
Αν δεν υπάρχει αυτή η ενέργεια όλα καταρέουν, παύουν να υπάρχουν, δηλαδή πεθαίνουν.
Το ανθρώπινο σώμα καταναλώνει κρέας φρούτα και λαχανικά για να έχει αρκετή ενέργεια (καύσιμο,)ώστε να ζήσει.
Τα ζώα και αυτά όταν δεν πρόκειται για σαρκοφάγα, "γεμίζουν" απο την ενέργεια των φυτών που με τη σειρά τους παίρνουν ενέργεια ζωής απο το ζωοδότη ήλιο.
H χλωροφύλη μέσα στα κύτταρα των φυτών, μετατρέπει τις ακτίνες του ήλιου σε ενέργεια.
Με τη σειρά του ο ήλιος καίει την ίδια του τη μάζα για να έχει ενέργεια κίνησης (καύσιμο).
Σε κάποιο χρόνο στο μακρινό μέλλον, δε θα υπάρχει ήλιος, θα αυτοκαταστραφεί, οπότε θα εκλείψει και η ζωή όπως τη γνωρίζουμε-Θάνατος υλικού σώματος
Δε θα εκλείψει όμως η ενέργεια (αθανασία της ψυχής).
Απο τη στιγμή που πεθαίνουμε, η ενέργεια που συντηρούσε το σώμα μας (ψυχή) διαχέεται στο χώρο ώστε να εξυπηρετήσει άλλες ανάγκες που δε γνωρίζουμε γιατί προφανώς δεν έχουμε πεθάνει...
Απο εκεί και πέρα δεν έχει νόημα να υποστηρίζουμε τη μετεμψύχωση ή κάποια άλλη θεωρία.
Το γεγονός μας παρεμβάλει την αλήθεια του, οτι δηλαδή δε ξέρουμε τι γίνεται μετά.
Όλη αυτή η ενέργεια που περιβάλει τα πάντα, είναι Θεός ή Δημιουργός ή Ανώτερη Διάνοια~λέξεις που μάταια χορεύουν στο κεφάλι μας...
Ο πρώτος νόμος της θερμοδυναμικής το λέει καθαρά
"Η ενέργεια ούτε κατασκευάζεται ούτε καταστρέφεται"

Εμείς απλά είμαστε όντα με περισσότερο εκλεπτυσμένη και σύνθετης ποιότητας ενέργεια.
Για παράδειγμα, πάρε τις διάφορες ποιότητες βενζίνης.
Ας πούμε οτι οάνθρωπος είναι η "Unleaded V-power ενέργεια" και ο Ουρακοτάγκος και Γορίλας είναι η "Unleaded ενέργεια".
Όχι όμως οτι είμαστε ανώτεροι απο αυτό που μας δημιούργησε (ύλη του σύμπαντος-αστρόσκονη).
'
'
Σε αυτό που είπε ο Wolfaced:
quote:
Ίσως να μην υπάρχει κάποιο σχέδιο, ίσως απλώς να είμαστε προοιόντα της τύχης σε αυτό το χαοτικό σύμπαν. Ίσως η ζωή μας να μην έχει κανένα νόημα και απλά να είμαστε άχρηστοι μικροοργανισμοί του γαλαξία.

Δε πιστεύω οτι το σύμπαν είναι χαοτικό. Πιστεύω οτι το μυαλό μας δε μπορεί (εκ φύσεως) να διευρυνθεί τόσο ώστε να μπορεί να "μετρήσει" το σύμπαν και τους νόμους που το διέπουν. Και τονίζω τους νόμους γιατί η αταξία ή τύχη, φέρνει μόνο καταστροφή.
Ενώ το σύμπαν έτσι όπως είναι δομημένο, υπάρχει θάνατος που ακολουθείται απο γέννηση.
Ακόμη και οι μαύρες τρύπες-αυτοί οι οδοστρωτήρες και παντοκαταστροφείς του σύμπαντος, όση ύλη δε μπορούν να καταπιούν, την εμμέσουν. Αυτή η ύλη προσκολλάται σε άλλα αστέρια και αστεροειδής.
Για το αν είμαστε άχρηστοι μικροοργανισμοί...τείνω να συμφωνήσω, βλέποντας τη μέχρι τώρα πορεία μας (αυτοκαταστροφή)...
Αλλά και πάλι όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της διαχείρησής μας, αυτού του κόσμου (ανθρωπότητα).
Σκέφτομαι το Παν σαν μια τεράστια πλατεία με άπειρα μονοπάτια.
Οι επιλογές που κάνουμε, φέρνουν και τα ανάλογα μονοπάτια.
Αυτά τα μονοπάτια μας αξίζουν...
Η πλατεία είναι εκεί και υπάρχουν άπειρα άλλα μονοπάτια...
Εμείς (ανθρωπότητα) είμαστε όσο το μέγεθος ένος μύκητα σε αυτή την πλατεία.
'
Τίποτα δεν είναι ασήμαντο...Όλα είναι σημαντικά στο μέτρο μεγέθους που μετρούνται. Όπως είναι σημαντική η τροφή για τον άνθρωπο, έτσι είναι σημαντικοί και οι χιλιάδες ήλιοι στο σύμπαν...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 10/08/2003 06:25:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 03:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΑSVIDAL Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΔΙΑΤΡΕΧΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΞΙΣΤΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΚΑΙ..ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΛΙΓΕΣ Η ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ
(ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΒΙΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΚΟΥΜΠΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΜΑΣ Η ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥΣ ΜΑΣ).ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΠΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ..ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΘΑ ΔΙΑΤΥΠΩΣΩ ΜΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗ(ΑΡΑ ΚΑΙ
ΣΟΦΗ )ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ;ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΑΣ ΤΙΜΩΡΕΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΣΤΡΑΒΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΥΨΕΙ,ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΕΛΕΙΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ,ΚΑΙΡΟΣ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ!ΠΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΤΥΧΗ..ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΗ ΤΕΛΙΚΑ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 03:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΨΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΣΟΦΟΥ ΑΛΕΞΗ ΖΟΡΜΠΑ..1 ΚΑΙ 1 ΚΑΝΟΥΝ 2,ΑΛΛΑ ΚΑΙ 1 ΚΑΙ 1 ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ 2...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 16:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αληθεια εχεις διαβασει και το....παρακατω ? Δηλαδη τι ενιωσαν αυτοι οι ανθρωποι οταν καταλαβαν οτι τους επανεφεραν στη ζωη ? Τους αρεσε αυτη η επιστροφη ? Και τι νιωθουν ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ για την τωρινη τους....ζωη ? Δεν μπορω να πω περισσοτερα αλλα κατι μου λεει οτι με καταλαβες ....

ΔΕΝ ΘΑΛΕΓΑ ΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΝΩ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ (ΞΕΝΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΕΣ),ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΟΣΟΙ "ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ" ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΜΕΝΟΙ,ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΙ,ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΑΣΗΣ...ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΑΦΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΔΩ ΖΩΗ ΜΑΣ..ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΙΩΣΗ ΜΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ,ΒΑΣΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΔΕΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΛΗΡΟΔΩΤΗΣΑΝ ΟΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ,ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΝΟΕΣ,ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΑΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ....

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 10/08/2003 17:01:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 18:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε γρηγόρη
quote:
Δε θέλω να σε πείσω για οτιδήποτε γιατί ούτε εγώ θέλω να πειστώ απο οποιονδήποτε, μιας και αυτού του είδους οι προσεγγίσεις (μέσα απο τις λέξεις και όχι βίωμα) μένουν μόνο στην επιφάνεια και...δε μπορούν να "γυρίσουν τον κύκλο της αλήθειας".



Οταν συμμετέχουμε σε μία συζήτηση είναι λογικό να θελουμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα . Δεν είνια θέμα να προσπαθήσω εγώ να σε πείσω ή εσύ εμένα ... απλώς αναφέρω ότι εδώ γίνεται διάλογος και προσπαθουμε όλοι να πλησιάσουμε πιο κοντα στην "αλήθεια" . Εγώ θέλω να πειστώ , αν αυτό για το οποίο θα πειστώ είναι σωστό . Εχω την κακιά "συνήθεια" όταν συμμετέχω σε ένα διάλογο και υπάρχει διαφωνία να μην το αφήνω έτσι , αλλα να προσπαθω να βγάλω ένα συμπέρασμα για το ποιός έχει δίκιο και ποιός άδικο . Ετσι λοιπόν αν καπου κάνω λάθος στον τρόπο σκεψης μου θα ήθελα ο άλλος να μου δείξει το λαθος . Δεν μιλάω για την "πειθω" με την κακιά έννοια αλλα με την καλή διάθεση απέναντι στον άλλο που νιωθεις ότι κανει λαθος και θα ήθελες να του το δείξεις . Μερικές φορες γίνομαι μαρτυρας διαλόγων όπου υπάρχουν πολλες διαφορετικες απόψεις και παρόλαυτα να μη βγαίνει καποιο συμπερασμα και ο καθένας να μην έχει μετακινήσει ουτε στο ελάχιστο τα πιστεύω του . βέβαια υπάρχει περίπτωση η αλήθεια να μην είνια μία και όλοι να εχον δίκιο ( ουκ ολίγες φορες)...

αναφέρεις :

quote:
Απο τη στιγμή που πεθαίνουμε, η ενέργεια που συντηρούσε το σώμα μας (ψυχή) διαχέεται στο χώρο ώστε να εξυπηρετήσει άλλες ανάγκες που δε γνωρίζουμε γιατί προφανώς δεν έχουμε πεθάνει...


από την αρχή του κομματιού , αναφέρεσαι στον κύκλο της ενεργειας στη φύση...
θεωρείς δηλαδή ότι η "ψυχή" είναι απλως ενέργεια και άρα υλική υπόσταση αλλα απλως σε μία πιο εκλεπτυσμενη μορφή ? θεωρείς ότι μπορουμε να την εξισωνουμε έστω και σε καποιο βαθμό με την ενέργεια που παίρνουμε πχ από τα φυτα για να επιζήσουμε ? επισης ... έστω και αν απλως πρόκειται για υλικη υπόσταση και απλως η "ψυχή" είνια ένα άλλο είδος ενέργειας δεν μπορεςί να ξερεις τις ιδιότητες αυτης της ενέργειας...
και οπωςσδήπτε εφόσον επισημαίνεις όιτ πρόκειται για μία πιο εκλεπτυσμενη ενεργεια δεν μπορείς να την υπάγεις στους κλασικούς νόμους της θερμοδυναμικής ( για να μην αναφέρω βέβαια το ότι πλεον οι θερμοδυναμικη νόμοι δεν ισχύουν ουτε για αυτην την "πεζή" ενε΄ργεια που αντιμετωπίζουμε στην καθημερινότητα μας ... "Ελευθερη Ενεργεια" Αρχετυπο , συγγραφέας : Σταμκος)
πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι αυτήν την ενέργεια το μόνο που την κρατα σταθερή ενωμενη είναι η ύπαρξη του υλικου σώματος και ότι μετα απλώ διασκοπρίζεται και γίνεται μία απρόσωπη ενέργεια που περιβάλλει τον χώρο ? δεν ξέρουμε τις ιδιότητες της και άρα το ίδιο εύκολα θα μπορουσαμε να πιστεύουμε ότι μετα τον σωματικο θανατο αυτή δεν αποπροσωποιείται αλλα συνεχίζει να υπάρχει ως ύπαρξη απλως σε ένα διαφορετικό επίπεδο ...
το θέμα είνια ότι δεν μπορουμε να ξέρουμε , ακόμα και αν η "ψυχή" είναι απλώς ένα άλλο είδος ενε΄ργειας ...

επισης :

quote:
Τίποτα δεν είναι ασήμαντο...Όλα είναι σημαντικά στο μέτρο μεγέθους που μετρούνται. Όπως είναι σημαντική η τροφή για τον άνθρωπο, έτσι είναι σημαντικοί και οι χιλιάδες ήλιοι στο σύμπαν...

καταλαβαίνω τί εννοείς ... με λίγα λόγια λες " μπορει να θεωρείς ότι εσύ είσαι πιο "σημαντικός" από τον ήλιο αλλα σκέψου ότι αν ο ήλιος παψει να υπάρχει όλοι η ανθρωποτητα και εσύ μαζί θα αφανιστείτε "
δεν διαφωνώ με αυτα που λες .βεβαίως και όλα είναι απαραίτητα για την διαφύλαξη της αρμονίας .
όμως δεν εξετάζω κατα πόσο είναι απαραίτητα για μας αλλα κάνω την απλή παρατήρηση :
αν έκρινες καθε σωμα μεμονωμενα ( υπέθεσε ότι ό,τι και να γίνει εσύ δεν θα επηρεαστείς ) και όχι σε συναρτηρη με τον υπόλοιπο κόσμο , σε ερωτω ... τί θα σε ένοιαζε περισότερο ?
να συνεχίζει να ζει ένας άνθρωπος ή να συνεχίσει να ζει ένας γαλαξίας ( βεβαίως καποιος που να μην φιλοξενεί ζωή ) καπου μακρια ?


"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 23:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΑΦΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΔΩ ΖΩΗ ΜΑΣ..ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΙΩΣΗ ΜΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ,

Αγαπητη μου kapodistria συμφωνω σε μεγαλο ποσοστο.Δεν αφοριζω την εδω... "ζωη".Αυτο που ζουμε ε,οπως και να το κανουμε εχει και ομορφες πινελιες (πχ η εικονα ενος τριανταφυλλου,το ευθραυστο πεταγμα μιας πορτοκαλομπλέ πεταλουδας,το χαμογελο ενος βρεφους..)Οσον αφορα τη δευτερη σου προταση,εγω ζω προσπαθωντας να μην κανω τη ζωη μου χειροτερη.Για να την κανω καλυτερη...τι να σου
πω.Παιρνω οτι μου δινεται απο τη ζωη και δεν κανω σχεδια για το μελλον (μπορει το επομενο δευτερολεπτο να μην υπαρχω).Απλα καποιες μικρες & τιμιες φιλοδοξιες σιγουρα θελω να τις πραγματοποιησω αλλα ακομα και αν δεν μπορεσω...δεν τρεχει τιποτα.Ουτε λεφτα κυνηγαω ουτε πολλα υλικα αγαθα.Με λιγα λογια αυτην την "ζωη" που μου δοθηκε εγω την εκμεταλλευομαι ετσι ωστε να προετοιμαστω για το.... περασμα (που ειναι πανεμορφο.Don't try this at home).
"Ολη μου η ζωη μια αεναη προετοιμασια για την αποκαθηλωση και την λυτρωση" (αποσπασμα απο καποιες σκεψεις μου) !!

Edited by - Masvidal on 11/08/2003 00:00:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2003, 01:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MASVIDAL,ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ,ΔΕ ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ(Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ 100 ΤΑ ΕΚΑΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ).ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ, ΠΡΙΝ, ΑΠΟ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΝΟ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ,ΑΒΑΣΤΑΧΤΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΝ ΠΕΡΑΣΜΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΑΝ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟ.ΣΑΝ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΙΣΩΣ Η ΣΑΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟ ΓΙΑΤΙ;ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΘΕΩΡΗΣΗΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2003, 01:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Τ.Seeker, προφανώς εκπέμπουμε σε άλλα μήκη κύμματος.
Εγώ μιλώ (επι παραδείγματι) για τις αχτίδες του ήλιου κι εσύ προσπαθείς να κοιτάξεις τον ήλιο κατάματα...
'
'
quote:
πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι αυτήν την ενέργεια το μόνο που την κρατα σταθερή ενωμενη είναι η ύπαρξη του υλικου σώματος και ότι μετα απλώ διασκοπρίζεται και γίνεται μία απρόσωπη ενέργεια που περιβάλλει τον χώρο ? δεν ξέρουμε τις ιδιότητες της και άρα το ίδιο εύκολα θα μπορουσαμε να πιστεύουμε ότι μετα τον σωματικο θανατο αυτή δεν αποπροσωποιείται αλλα συνεχίζει να υπάρχει ως ύπαρξη απλως σε ένα διαφορετικό επίπεδο ...
το θέμα είνια ότι δεν μπορουμε να ξέρουμε , ακόμα και αν η "ψυχή" είναι απλώς ένα άλλο είδος ενε΄ργειας ...

Όπως προείπα...δεν ξέρει κανείς απο πρώτο χέρι για θέματα όπως είναι η ψυχή...
Προσπαθείς να αναλύσεις κάποιες υποθέσεις που κάνω...αυτό δε με πειράζει γιατί είναι υποθέσεις και δεν διακατέχομαι απο αίσθημα υπεράσπισης αυτών των θέσεων...Εγώ όμως στηρίζομαι σε νόμους που κρατούν το σύμπαν σε συνοχή...και είμαστε μέρη αυτού του σύμπαντος...
'
'
quote:
από την αρχή του κομματιού , αναφέρεσαι στον κύκλο της ενεργειας στη φύση...
θεωρείς δηλαδή ότι η "ψυχή" είναι απλως ενέργεια και άρα υλική υπόσταση αλλα απλως σε μία πιο εκλεπτυσμενη μορφή ? θεωρείς ότι μπορουμε να την εξισωνουμε έστω και σε καποιο βαθμό με την ενέργεια που παίρνουμε πχ από τα φυτα για να επιζήσουμε ? επισης ... έστω και αν απλως πρόκειται για υλικη υπόσταση και απλως η "ψυχή" είνια ένα άλλο είδος ενέργειας δεν μπορεςί να ξερεις τις ιδιότητες αυτης της ενέργειας...

Μην αντιλέγεις για να αντιλέγεις...πέσμου γιατί δε συμφωνείς οτι τα πάντα είναι ενέργεια..η αντίρρηση για την αντίρρηση δε μου λέει τίποτε...
Όπως είχα πει... και δε διαβάζεις τι λέω...
Υπάρχουν διάφορες ποιότητες ενέργειας, δεν εξισώνω την αγελάδα με τον άνθρωπο...Μη λές πράγματα που δεν είπα και καταναλίσκουμε χρόνο σε ανέξοδες συζητήσεις.
Να μιλούμε επι του πρακτέου και να μη μπερδεύουμε το "α" με "ω".
'
'
quote:
και οπωςσδήπτε εφόσον επισημαίνεις όιτ πρόκειται για μία πιο εκλεπτυσμενη ενεργεια δεν μπορείς να την υπάγεις στους κλασικούς νόμους της θερμοδυναμικής ( για να μην αναφέρω βέβαια το ότι πλεον οι θερμοδυναμικη νόμοι δεν ισχύουν ουτε για αυτην την "πεζή" ενε΄ργεια που αντιμετωπίζουμε στην καθημερινότητα μας ... "Ελευθερη Ενεργεια" Αρχετυπο , συγγραφέας : Σταμκος)

Γνωρίζω πολύ καλά και τους τρείς νόμους της θερμοδυναμικής.
Έχω διαβάσει ολόκληρο το βιβλίο του φίλου Γιώργου Στάμκου.
Αναφέρεται στην Ελεύθερη ενέργεια που υπάρχει στη φύση και την οποία μπορούμε να εκμεταλευτούμε για παραγωγή δωρεάν ενέργειας στην καθημερινή μας ζωή, όπως άνεμος, ήλιος, θάλασσα.
Άλλο πράγμα είναι αυτή η ενέργεια και άλλο πράγμα η ύλη που μας έφτιαξε και είναι η αρχική ενέργεια του σύμπαντος που συνεχίζει και δημιουργεί τα πάντα που έχουν κίνηση και σκοπό στο σύμπαν (συμπεριλαμβανομένου και του ανθρώπου).

Τι είναι Θερμοδυναμική?
Είναι η μελέτη του πώς η ενέργεια μετασχηματίζεται απο μια κατάσταση σε μια άλλη.

Ο πρώτος νόμος της θερμοδυναμικής λέει:
1.Διατήρηση της ενέργειας: Η ενέργεια δε μπορεί ούτε να δημιουργηθεί ούτε να καταστραφεί.
Μπορεί μόνον να μεταφερθεί απο το ένα μέρος στο άλλο ή να μετασχηματιστεί απο ένα είδος σε ένα άλλο.

Αυτό τι μας λέει? Οτι υπάρχει άφθονη ενέργεια που συνεχώς μετασχηματίζεται ώστε να εξυπηρετήσει τους φυσικούς νόμους-τους σκοπούς ανάγκης λειτουργίας του σύμπαντος...
Η ενέργεια-ψυχή, "κυριέυει" ενα όχημα (σώμα), σε αυτό το σημείο, επιτυγχάνεται ο 1ος μετασχηματισμός της αρχικής ενέργειας.
Τη είναι αυτό που κρατά τον άνθρωπο εν ζωή?
Μα φυσικά αυτή η μεταλλαγμένη πλέον ενέργεια του σύμπαντος που εμείς οι άνθρωποι ονομάζουμε ψυχή...
Αφού γεννηθεί και ζήσει ο άνθρωπος, κάποια στιγμή θα πεθάνει.
Η ψυχή θα αποκολληθεί απο το νεκρό σώμα και αυτή η ενέργεια θα μετασχηματιστεί άλλη μια φορά ώστε να εξυπηρετήσει άλλους σκοπούς στο αχανές σύμπαν.
Το κασέρι στο ψυγείο έχει μια μορφή, αποτελείται απο μόρια όπως και το κάθετί γύρω μας, όπως και εμείς.
Αν το βάλεις στο φούρνο, κάνεις πράξη τον πρώτο νόμο της θερμοδυναμικής...
Το κασέρι λιώνει και μετασχηματίζεται...και το νεκρό ανθρώπινο σώμα θα το φάνε τα σκουλήκια...

Ο δεύτερος νόμος θερμοδυναμικής λέει:
2. Κάθε επιτυχής μεταφορά ενέργειας, απαιτεί λιγότερη εργασία ολοκλήρωσης (η ενέργεια δεν "καταστρέφεται",
απλά είναι χαμηλότερης ποιότητας και λιγότερο ικανή να παράγει έργο.)

Ο δεύτερος νόμος λέει καθαρά οτι δε μπορείς να έχεις κάτι δίχως να δώσεις τίποτε...(Εντροπία)
Πάντα θα υπάρχει λιγότερο χρήσιμη ενέργεια διαθέσιμη όταν ολοκληρωθεί μια διεργασία, απ' ότι πριν αυτή αρχίσει.

Οτιδήποτε στο σύμπαν τείνει να διαλύεται και να ελατώνει ενέργεια. Η διάχυση τηε ενέργειας γίνεται περισσότερο αποδιοργανωτική,
εκτός αν συνεχώς παρέχουμε ενέργεια. (βενζίνη στο αυτοκίνητο).

Η Εντροπία μετρά αυτή την αποδιοργάνωση.


~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 11/08/2003 01:42:46

Edited by - reptilesalonica on 11/08/2003 01:45:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2003, 16:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ίσως να μην υπάρχει κάποιο σχέδιο, ίσως απλώς να είμαστε προοιόντα της τύχης σε αυτό το χαοτικό σύμπαν. Ίσως η ζωή μας να μην έχει κανένα νόημα και απλά να είμαστε άχρηστοι μικροοργανισμοί του γαλαξία.

Για να μην κατηγορηθώ ως μηδενιστής, θέλω να επισημάνω πως αυτήν την φράση την έβαλα στην συζήτηση προκειμένου να υπάρχουν όλες οι απόψεις. Υπάρχουν στιγμές που σκεφτόμαστε πως όλα μπορεί να είναι προιόντα τύχης. Τότε όμως πως μπορούν να εξηγηθούν τα αισθήματα ηθικής, δικαιοσύνης, αρετής, δημοκρατίας που έχουν κάποιοι άνθρωποι; Αν όλα ήταν προιόντα χάους δεν θα έπρεπε να ήμασταν όλοι ζώα; Τι είναι αυτό που μας έχει δώσει αυτά τα αισθήματα ηθικής και δικαιοσύνης; Βέβαια μπορεί και κάποιος να πει πως όλα αυτά είναι μηχανισμοί αυτοσυντήρησης για την διαιώνηση του είδους.

Υ.Γ. Δεν έχω τις απαντήσεις. Απλές ερωτήσεις θέτω και εγώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2003, 17:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Ολη μου η ζωη μια αεναη προετοιμασια για την αποκαθηλωση και την λυτρωση" (αποσπασμα απο καποιες σκεψεις μου) !!

ΦΙΛΕ ΜΟΥ,MASVIDAL,
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ,ΟΜΩΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ:"ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ "ΣΤΑΥΡΩΣΕΙ";ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΜΑΣ;
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΥΛΟΓΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ "ΣΤΑΥΡΩΣΗ"...

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΑΚΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2003, 20:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ "ΣΤΑΥΡΩΣΕΙ";ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΜΑΣ;
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΥΛΟΓΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ "ΣΤΑΥΡΩΣΗ"...

Αγαπητη μου kapodistria...Πολυ καλα κανεις και αναρωτιεσαι.Εγω για να ειμαι ειλικρινης δεν πολυνοιαζομαι για το "ποιος". Εγω ΜΕΝΩ στο
"γιατι" ? Γι'αυτο και το θεμα οπως ξερεις εχει τον τιτλο "Γιατι υπαρχουμε" ? Οταν βρω χρονο να ασχοληθω με τον... "σταυρωτη" μας θα σου απαντησω οσο μπορω καλυτερα.Σιγουρα θα εχεις ακουσει τη φραση:Ο καθε ανθρωπος κουβαλαει τον δικο του σταυρο (μικρο ή μεγαλο).
Φιλικα,Masvidal !!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2003, 22:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε γρηγόρη
quote:
Εγώ μιλώ (επι παραδείγματι) για τις αχτίδες του ήλιου κι εσύ προσπαθείς να κοιτάξεις τον ήλιο κατάματα...

...μα και εγώ σε αυτό αναφερόμουνα φίλε μου . όταν είπα ότι αν δεν υπήρχε ο ήλιος δεν θα υπήρχαμε οουτε εμείς αναφερόμουνα σε ολες τις ευεργετικες του "προσφορες" μεταξύ των οποίων είνια και η ηλικιακή ακτινοβολία και η προσφορα ενέργειας . και εγω ένα παράδειγμα έφερα .


quote:

Όπως προείπα...δεν ξέρει κανείς απο πρώτο χέρι για θέματα όπως είναι η ψυχή...
Προσπαθείς να αναλύσεις κάποιες υποθέσεις που κάνω...αυτό δε με πειράζει γιατί είναι υποθέσεις και δεν διακατέχομαι απο αίσθημα υπεράσπισης αυτών των θέσεων...Εγώ όμως στηρίζομαι σε νόμους που κρατούν το σύμπαν σε συνοχή...και είμαστε μέρη αυτού του σύμπαντος...

Απορω γιατί θεωρείς αυτήν μου την προσπαθεια για αναλυση των σκεψεων σου ως κατι το οποίο θα έπρπε να σε πειράζει . Που το μεμπτο να αναφέρω τη συλλογιστικη σου όπως την καταλαβαίνω για να ξέρω αν εννοείς αυτα που εγω πιστεύω ότι εννοείς (πολλες φορες γίνονται άχρηστες "διαφωνίες" απλως και μονο επειδή ο ένας απο τους δύο δεν καταλαβε κατι που είπε ο άλλος ) και αν όχι να με διορθωσεις
?
επίσης θα σου πρότεινα να ξαναδιαβάσεις αυτα που είπα στην προηγουμενη μου απάντηση :

quote:
Οταν συμμετέχουμε σε μία συζήτηση είναι λογικό να θελουμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα . Δεν είνια θέμα να προσπαθήσω εγώ να σε πείσω ή εσύ εμένα ... απλώς αναφέρω ότι εδώ γίνεται διάλογος και προσπαθουμε όλοι να πλησιάσουμε πιο κοντα στην "αλήθεια" . Εγώ θέλω να πειστώ , αν αυτό για το οποίο θα πειστώ είναι σωστό . Εχω την κακιά "συνήθεια" όταν συμμετέχω σε ένα διάλογο και υπάρχει διαφωνία να μην το αφήνω έτσι , αλλα να προσπαθω να βγάλω ένα συμπέρασμα για το ποιός έχει δίκιο και ποιός άδικο . Ετσι λοιπόν αν καπου κάνω λάθος στον τρόπο σκεψης μου θα ήθελα ο άλλος να μου δείξει το λαθος . Δεν μιλάω για την "πειθω" με την κακιά έννοια αλλα με την καλή διάθεση απέναντι στον άλλο που νιωθεις ότι κανει λαθος και θα ήθελες να του το δείξεις . Μερικές φορες γίνομαι μαρτυρας διαλόγων όπου υπάρχουν πολλες διαφορετικες απόψεις και παρόλαυτα να μη βγαίνει καποιο συμπερασμα και ο καθένας να μην έχει μετακινήσει ουτε στο ελάχιστο τα πιστεύω του . βέβαια υπάρχει περίπτωση η αλήθεια να μην είνια μία και όλοι να εχον δίκιο ( ουκ ολίγες φορες)...


δεν κανω αγωνα για υπερασπιστω τις αποψεις μου. απλως ψάχνω ποιός έχει δίκιο . εγω λεώ την άποψή μου , εσύ τη δικη σου τα επιχειρήματά μας και στο τελος προσπαθω να δω ποιός έχει δίκιο και ποιός άδικκο.


quote:
Μην αντιλέγεις για να αντιλέγεις...πέσμου γιατί δε συμφωνείς οτι τα πάντα είναι ενέργεια..η αντίρρηση για την αντίρρηση δε μου λέει τίποτε...

... μα ήδη ανέφερα την άποψη μου . δεν αμφισβητω ότι τα παντα είναι ενέργεια . απλως αυτός ο προβληματισμός μου έγκειται στο ότι αμφιβάλω για το αν η "ψυχή" υπάγεται στο "παντα" ή αν είναι κατι το "υπερβατικο" που ακολουθει δικους του κανόνες. δεν έχω τις απαντήσεις , , μόνο υποθεσεις μπορω να κανω .


Ευχαριστώ για την διαλεξη σχετικα με την θερμοδυναμικη . Ξέρω και εγω καλα του θερμοδυναμικους νομους και αν θες μπορω να οσυ γραψω καιτις μαθηματικες σχεσεις (Carnot , εντροπία κλπ )...

επισης αναφερεις :

quote:
Άλλο πράγμα είναι αυτή η ενέργεια και άλλο πράγμα η ύλη που μας έφτιαξε και είναι η αρχική ενέργεια του σύμπαντος που συνεχίζει και δημιουργεί τα πάντα που έχουν κίνηση και σκοπό στο σύμπαν (συμπεριλαμβανομένου και του ανθρώπου).

αυτό λεω και εγω .

μετα λες :

quote:
Ο πρώτος νόμος της θερμοδυναμικής λέει:
1.Διατήρηση της ενέργειας: Η ενέργεια δε μπορεί ούτε να δημιουργηθεί ούτε να καταστραφεί.
Μπορεί μόνον να μεταφερθεί απο το ένα μέρος στο άλλο ή να μετασχηματιστεί απο ένα είδος σε ένα άλλο.
Αυτό τι μας λέει? Οτι υπάρχει άφθονη ενέργεια που συνεχώς μετασχηματίζεται ώστε να εξυπηρετήσει τους φυσικούς νόμους-τους σκοπούς ανάγκης λειτουργίας του σύμπαντος...
Η ενέργεια-ψυχή, "κυριέυει" ενα όχημα (σώμα), σε αυτό το σημείο, επιτυγχάνεται ο 1ος μετασχηματισμός της αρχικής ενέργειας.
Τη είναι αυτό που κρατά τον άνθρωπο εν ζωή?
Μα φυσικά αυτή η μεταλλαγμένη πλέον ενέργεια του σύμπαντος που εμείς οι άνθρωποι ονομάζουμε ψυχή...
Αφού γεννηθεί και ζήσει ο άνθρωπος, κάποια στιγμή θα πεθάνει.
Η ψυχή θα αποκολληθεί απο το νεκρό σώμα και αυτή η ενέργεια θα μετασχηματιστεί άλλη μια φορά ώστε να εξυπηρετήσει άλλους σκοπούς στο αχανές σύμπαν.
Το κασέρι στο ψυγείο έχει μια μορφή, αποτελείται απο μόρια όπως και το κάθετί γύρω μας, όπως και εμείς.
Αν το βάλεις στο φούρνο, κάνεις πράξη τον πρώτο νόμο της θερμοδυναμικής...
Το κασέρι λιώνει και μετασχηματίζεται...και το νεκρό ανθρώπινο σώμα θα το φάνε τα σκουλήκια...



πως λοιπόν όμως μετα την υπαγεις την "ενέργεια της ψυχής" στου θερμοδυναμικους νόμους που ισχύουν για την "απλή" ενεργεια ? επισης , στα λεγόμενα σου δεν διακρινω απλώς μία υπόθεση ... διακρίνω μία σιγουριά ότι αυτα που λες είναι σωστά και παει και τελείωσε ...

αναμενω...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 00:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχω τις απαντήσεις. Απλές ερωτήσεις θέτω και εγώ.

Φίλε Wolfaced, κανείς δεν έχει τις απαντήσεις, μόνο ο Θεός.
'
T.Seeker,
quote:
δεν κανω αγωνα για υπερασπιστω τις αποψεις μου. απλως ψάχνω ποιός έχει δίκιο . εγω λεώ την άποψή μου , εσύ τη δικη σου τα επιχειρήματά μας και στο τελος προσπαθω να δω ποιός έχει δίκιο και ποιός άδικκο.

...Μόνο που εγώ δεν έχω δεί δικά σου επιχειρήματα...μόνο κριτική στις θέσεις μου...
'
quote:
απλως αυτός ο προβληματισμός μου έγκειται στο ότι αμφιβάλω για το αν η "ψυχή" υπάγεται στο "παντα" ή αν είναι κατι το "υπερβατικο" που ακολουθει δικους του κανόνες. δεν έχω τις απαντήσεις , , μόνο υποθεσεις μπορω να κανω .

Ποιός σου είπε οτι κάποιος έχει τις απαντήσεις? Στηριζόμενος όμως στους νόμους της θερμοδυναμικής (η οποία είναι η βασική μορφή ενέργειας στο σύμπαν), έχω κάποιο λόγο παραπάνω να εμμένω στις απόψεις μου, απο το να φαντάζομαι απλώς οτι η ψυχή θα μετενσαρκωθεί ή κάτι άλλο...αν θέλεις πές μου (κάποτε) τις δικές σου θέσεις, μπορεί να με πείσεις.
'
quote:
Ευχαριστώ για την διαλεξη σχετικα με την θερμοδυναμικη . Ξέρω και εγω καλα του θερμοδυναμικους νομους και αν θες μπορω να οσυ γραψω καιτις μαθηματικες σχεσεις (Carnot , εντροπία κλπ )...

διάλεξη ε?...χμ!...
Θεωρείς διάλεξη όταν αρχικά αναφέρομαι στη θερμοδυναμική ενέργεια και εσύ μου μιλάς...για το βιβλίο Ελεύθερη Ενέργεια??
Για να σου δείξω οτι τα δύο έιναι η μέρα με τη νύχτα, πρέπει να παραθέσω τους νόμους και τις ιδιότητες της θερμοδυναμικής ενέργειας...
Αν εσύ το βλέπεις ως διάλεξη, τότε λυπάμαι πολύ γιατί φίλε μου, τελικά δε ψάχνεις την αλήθεια...ψάχνεις αυτά που περιμένεις να βρείς...
'
quote:
πως λοιπόν όμως μετα την υπαγεις την "ενέργεια της ψυχής" στου θερμοδυναμικους νόμους που ισχύουν για την "απλή" ενεργεια ?

Κάπου τα έχεις μπερδέψει...τι εννοείς με "απλή" ενέργεια??
'
quote:
στα λεγόμενα σου δεν διακρινω απλώς μία υπόθεση ... διακρίνω μία σιγουριά ότι αυτα που λες είναι σωστά και παει και τελείωσε ...
αναμενω...

Ποιός σου είπε οτι κάποιος έχει τις απαντήσεις? Στηριζόμενος όμως στους νόμους της θερμοδυναμικής (η οποία είναι η βασική μορφή ενέργειας στο σύμπαν), έχω κάποιο λόγο παραπάνω να εμμένω στις απόψεις μου, απο το να φαντάζομαι απλώς οτι η ψυχή θα μετενσαρκωθεί ή κάτι άλλο...αν θέλεις πές μου (κάποτε) τις δικές σου θέσεις, μπορεί να με πείσεις...
αναμένω...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 22:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε γρηγόρη ...

quote:
Θεωρείς διάλεξη όταν αρχικά αναφέρομαι στη θερμοδυναμική ενέργεια και εσύ μου μιλάς...για το βιβλίο Ελεύθερη Ενέργεια??
Για να σου δείξω οτι τα δύο έιναι η μέρα με τη νύχτα, πρέπει να παραθέσω τους νόμους και τις ιδιότητες της θερμοδυναμικής ενέργειας...
Αν εσύ το βλέπεις ως διάλεξη, τότε λυπάμαι πολύ γιατί φίλε μου, τελικά δε ψάχνεις την αλήθεια...ψάχνεις αυτά που περιμένεις να βρείς...
'

παρεξήγηση...
το βιβλίο το παρέθεσα γιατί κάπου μεσα απο καποια στοιχεία και συλλογισμους καταλήγει στο συμπερασμα ότι ο επιστημονικος κόσμος πρέπει να αναθεωρήσει τους θερμοδυναμικους νόμους καθως κατα τη γνωμη του (του συγγραφέα)δεν είναι τελείως σωστοι .Αν θελεις μπορω να ψάξω να βρω το κομματι .
συνολικα με το θεμα ήταν άσχετο και μονο σχετιζόταν με μία "υποσυμείωση" που έκανα και γιατυό άλωστε αυτή η πρόταση μπήκε σε παρένθεση...


σχετικα με το δεύτερο σου σχόλιο ... το χαρακτήρισα ως διάλεξη γιατί το ύφος ήταν σαν να μην ήξερα απο θερμοδυναμική και εσύ να μου εξηγουσες . τίποτα παραπάνω ...

quote:
Κάπου τα έχεις μπερδέψει...τι εννοείς με "απλή" ενέργεια??

μπερδεμενος βέβαια και είμαι, απλως όχι με την έννοια που νομίζεις εσύ .
όταν λεω απλη ενέργεια ενοώ την θερμότητα . οι θερμοδυναμικοι νόμοι όπως θα ξέρεις ισχύουν για την θερμότητα και τις μετατροπές της .

quote:
Ποιός σου είπε οτι κάποιος έχει τις απαντήσεις? Στηριζόμενος όμως στους νόμους της θερμοδυναμικής (η οποία είναι η βασική μορφή ενέργειας στο σύμπαν), έχω κάποιο λόγο παραπάνω να εμμένω στις απόψεις μου, απο το να φαντάζομαι απλώς οτι η ψυχή θα μετενσαρκωθεί ή κάτι άλλο...αν θέλεις πές μου (κάποτε) τις δικές σου θέσεις, μπορεί να με πείσεις

...πάλι τα ίδια θα λεμε ? το επιχείρημα μου είναι ότι εφόσον η "ψυχή" ,όπως άλωστε ο ίδιος είπες , είναι ένα είδος ενέργειας πιο "εκλεπτυσμένο " δεν μπορεί να την υπάγεις στους θερμοδυναμικους νόμους (στους οποίους ουσιαστικα στηρίζεσαι για να υποστηρίξεις την άποψή σου ).

αναμένω...


φίλε λυκοπρόσωπε ...


quote:
Για να μην κατηγορηθώ ως μηδενιστής, θέλω να επισημάνω πως αυτήν την φράση την έβαλα στην συζήτηση προκειμένου να υπάρχουν όλες οι απόψεις. Υπάρχουν στιγμές που σκεφτόμαστε πως όλα μπορεί να είναι προιόντα τύχης. Τότε όμως πως μπορούν να εξηγηθούν τα αισθήματα ηθικής, δικαιοσύνης, αρετής, δημοκρατίας που έχουν κάποιοι άνθρωποι; Αν όλα ήταν προιόντα χάους δεν θα έπρεπε να ήμασταν όλοι ζώα; Τι είναι αυτό που μας έχει δώσει αυτά τα αισθήματα ηθικής και δικαιοσύνης; Βέβαια μπορεί και κάποιος να πει πως όλα αυτά είναι μηχανισμοί αυτοσυντήρησης για την διαιώνηση του είδους.


είνια ερωτήματα που είνια αμφίβολο αν ποτε θα δωθουν απαντήσεις .ακόμη οι επιστ΄΄ημονες δεν είνια σε θεση να πουν με σιγουρια τί ακριβώς είνια η σκέψη ... είναι απλώς προιόν διακλαδισμενων νεύρων και ηλεκτρικων σηματων ή κατι παραπάνω?

υγ: και ποιός τις έχεις απαντήσεις σε αυτά? αν καποιος ισχυρίζεται ότι τις έχει τότε δεν θα ξέρει ουσιαστικα τίποτα ...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2003, 18:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ "ΣΤΑΥΡΩΣΕΙ";ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΜΑΣ;
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΥΛΟΓΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ "ΣΤΑΥΡΩΣΗ"...

Αγαπητη μου kapodistria...Πολυ καλα κανεις και αναρωτιεσαι.Εγω για να ειμαι ειλικρινης δεν πολυνοιαζομαι για το "ποιος". Εγω ΜΕΝΩ στο
"γιατι" ? Γι'αυτο και το θεμα οπως ξερεις εχει τον τιτλο "Γιατι υπαρχουμε" ? Οταν βρω χρονο να ασχοληθω με τον... "σταυρωτη" μας θα σου απαντησω οσο μπορω καλυτερα.Σιγουρα θα εχεις ακουσει τη φραση:Ο καθε ανθρωπος κουβαλαει τον δικο του σταυρο (μικρο ή μεγαλο).
Φιλικα,Masvidal !!



ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΨΩ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ "ΠΟΙΟΣ" ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΩ ΤΗΝ "ΣΤΑΥΡΩΣΗ" ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΣΤΟ "ΓΙΑΤΙ",ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΕ ΒΑΛΛΕΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΟΥ,ΑΥΤΟΝ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΜΟΥ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ...ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΦΘΑΣΩ ΕΔΩ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ...
ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΤΗΝ "ΣΤΑΥΡΩΣΗ", ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΩ ΟΥΔΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ "ΑΜΝΟ" ΠΡΟΣ ΘΥΣΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ Μ' ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ, ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΩ ΚΑΠΟΙΕΣ "ΑΛΗΘΕΙΕΣ" ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΕΓΩ..ΓΙ' ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ...ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ...ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΛΑΘΟΣ....


ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 01:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Επιστροφή και πάλι στα esoδωμάτια, έπειτα απο άλλη μια σύντομη γεύση διακοπών).
'
Aγαπητή μου Καποδίστρια,
σου εύχομαι με όλη μου την ψυχή, να κατορθώσεις ώστε οι πράξεις της ζωής σου, να αποδείξουν στον εαυτό σου και μόνον, οτι δεν είσαι "αμνός".
Η επανάσταση είναι η μόνη οδός, μέχρι να πραγματωθεί όμως θα περάσει απο κάποια στάδια.
1.Ταπεινότητα
2.Κατανόηση
3.Αγάπη
4.Τόλμη
5.Επανάσταση
6.Μοναξιά
7.Ελευθερία
'
Κι εγώ παιδί της επανάστασης είμαι, σου κρατώ το χέρι...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 16/08/2003 01:30:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 12:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(Επιστροφή και πάλι στα esoδωμάτια, έπειτα απο άλλη μια σύντομη γεύση διακοπών).
'
Aγαπητή μου Καποδίστρια,
σου εύχομαι με όλη μου την ψυχή, να κατορθώσεις ώστε οι πράξεις της ζωής σου, να αποδείξουν στον εαυτό σου και μόνον, οτι δεν είσαι "αμνός".
Η επανάσταση είναι η μόνη οδός, μέχρι να πραγματωθεί όμως θα περάσει απο κάποια στάδια.
1.Ταπεινότητα
2.Κατανόηση
3.Αγάπη
4.Τόλμη
5.Επανάσταση
6.Μοναξιά
7.Ελευθερία
'
Κι εγώ παιδί της επανάστασης είμαι, σου κρατώ το χέρι...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you


ΝΑΙ,ΚΑΛΕ ΜΟΥ REPTILE,
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΧΝΟΤΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ,ΑΧΑΡΗ,ΒΙΩΣΗ ΜΑΣ...ΜΑΚΑΡΙ ΝΑΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ ΣΤΟΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΥΤΟ ΔΡΟΜΟ...Η ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΓΕΜΙΖΕΙ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΕΠΙΠΟΝΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΔΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΡΙΣΤΟ....Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....


ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ .... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 16/08/2003 12:03:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lipotaktis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 18:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lipotaktis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FRIEND masdival
Πιστεύω πως τον λόγο υπαρξής μας τον ξέρει μόνο ο Θεός.Πιστεύω πως με τον θάνατο μαθαίνουμε επιτέλους τον λόγο ύπαρξης και απογοητευόμαστε ή χαιρόμαστε.

Don't press yourself.
let you free.
you will find the answer.
Be sure.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 23:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας παιδια,
φιλοι μου παρα πολυ ομορφα τα οσα γραφετε,με χαρα παρακολουθω αυτα που παραθετετε και συμφωνω σε ολα μαζι σας, εκτος απο ενα:))))))))
μια απορια μονο,κανοντας καλυτερους τους εαυτους μας,ο καθενας ξεχωριστα,δεν βοηθαμε στο να γινει καλυτερος ο κοσμος μας?τι εννοω το αποτελεσμα ειναι εκεινο που μετραει,αν το αποτελεσμα ειναι μια γενικη στο συνολο καλυτερευση ολων μας σε ολα τα θεματα που μας απασχολουν,ειναι το κλειδι για την καλητερευση του κοσμου μας.ετσι δεν συμφωνω με την παραπανω αποψη πως δεν θελετε να σωσετε η να κανετε καλυτερο τον κοσμο,γιατι εμεις ειμαστε ο κοσμος,ολοι μαζι και ο καθενας ξεχωριστα:))
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 16/08/2003 23:41:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 10:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλη καποδίστρια...
quote:
ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΤΗΝ "ΣΤΑΥΡΩΣΗ", ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΩ ΟΥΔΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ "ΑΜΝΟ" ΠΡΟΣ ΘΥΣΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ Μ' ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ, ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΩ ΚΑΠΟΙΕΣ "ΑΛΗΘΕΙΕΣ" ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΕΓΩ..

ακριβώς...
αν όλοι σκεφτονταν έτσι ο κοσμος μας θα ήταν αλιωτικος...

φίλε γρηγόρη...

quote:
Η επανάσταση είναι η μόνη οδός, μέχρι να πραγματωθεί όμως θα περάσει απο κάποια στάδια.
1.Ταπεινότητα
2.Κατανόηση
3.Αγάπη
4.Τόλμη
5.Επανάσταση
6.Μοναξιά
7.Ελευθερία

σωστά αλλα κατα τη γνωμη μου θα έπρεπε δίπλα στο "ταπεινότητα" να υπάρχει και "αυτοπεποίθηση-αυτοεκτίμηση" ...
πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει ένα μετρο μεταξύ της "ταπεινότητας" ( που δεν την σχετιζω με την "ταπεινότητα" της χριστιανικής διδασκαλίας) και της αυτοπεποίθησης καθώς έχουμε το σπορο μεσα μας για την επαφή με το "θείο" και το μόνο που πρέπει να κανουμε είναι όπως πολλύ σωστα είπατε μία "επανάσταση" και μία σταδιακή προσπαθεια για ανελιξη της ψυχής μας...

φίλε μανο...

quote:
μια απορια μονο,κανοντας καλυτερους τους εαυτους μας,ο καθενας ξεχωριστα,δεν βοηθαμε στο να γινει καλυτερος ο κοσμος μας?τι εννοω το αποτελεσμα ειναι εκεινο που μετραει,αν το αποτελεσμα ειναι μια γενικη στο συνολο καλυτερευση ολων μας σε ολα τα θεματα που μας απασχολουν,ειναι το κλειδι για την καλητερευση του κοσμου μας.ετσι δεν συμφωνω με την παραπανω αποψη πως δεν θελετε να σωσετε η να κανετε καλυτερο τον κοσμο,γιατι εμεις ειμαστε ο κοσμος,ολοι μαζι και ο καθενας ξεχωριστα:))

έχεις δίκιο σε αυτό που λες αλλα μην ξεχνάς ότι δεν είμαστε οι πλειοψηφία ...
αν κοιτάξεις αυτη τη στιγμή έξω απο το παράθυρό σου θα δεις ένα σωρό ανθρωπους να πηγαινοέρχονται αγνωόντας παντελώς όλα όσα συζητουνται "εδωμέσα" και που έχουν παγιδευτεί στον υλισμό του σημερινου κοσμου...
στην αρχή είπα "αν όλοι σκέφτονταν έτσι τότε ο κόσμος μας θα ήταν αλιωτικος..."...
υπάρχει αυτό το μεγαλο "αν" που μπαίνει στη μεση ...
είναι κάποιοι άνθρωποι ( ουκ ολίγοι) που αν δεν βρεθεί καποιος ( εσύ , εγω , εμείς...) να τους τσιγκλίσει , να τους ταρακουνήσει , να τους ανοίξει τα ματια , δεν πρόκειται να κανουν αυτό το βήμα ...
αυτο΄που χρειάζεται είναι το ερεθισμα , η ώθηση ...
αν είναι "άξιοι" να γίνουν κοινωνοί αυτου του μεγαλου έργου που λεγεται εσωτερική καθως και παγκόσμια αφύπνιση τότε θα συνεχίσουν μόνοι τους της αναζήτηση...


"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy