ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΡΧΑΙΩΝ ΣΚΟΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

398 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 13:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Helie

Σε αγαπώ όσο με αγαπάς. Γνωρίζω ότι δεν ξεπερνώ τον εαυτό μου, αλλά θα το ήθελα. Βλέπεις εσύ δεν βοηθάς. Παρ΄ ότι λες :

quote:
ΑΓΑΠΗ
---------------
Αποφυγη του να βλαπτει κανεις,μια ζωντανη υπαρξη,με
την κακολογια
την σκληροτητα
την δεισιδαιμονια,

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΛΑΛΕΙΣ;;;
Κάπου αλλού παραπονιέσαι ότι σε κατηγορούν, ότι βρίζεις και δεν δέχονται για αυτό το λόγο αυτά που λες. Δεν έχεις ακούσει το ρητό : ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ; Ε λοιπόν αυτό συνέβη σε εσένα.
Λοιπόν θα σου πω ένα μυστικό. Και σε μένα συνέβη το ίδιο.

Εκείνο λοιπόν που αποκαλύπτεται καθώς λες (εκτός από το μεσαιωνικό φανατισμό μιας μερίδας του ιερατείου που έχει αποκαλυφθεί εδώ και χρόνια) είναι η ανεπάρκεια και σε απόψεις και σε ουσιαστικούς λόγους αλλα και ΣΕ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ οποιασδήποτε προσέγγισης της αρχαιοελληνικής θέασης. Το μόνο που συμβαίνει είναι αυτοί που κατηγορούν τους Μεταλληνούς να είναι στις συμπεριφορές και στον εμπαθή λόγο χειρότεροι από αυτούς. Αυτό ακριβώς το «άγχος» είναι που δημιουργεί και όλη αυτή την εμπάθεια εδώ μέσα.

ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΠΩ : ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ ΑΝ ΘΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΓΙΑ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΕΣ Ή ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΓΕΜΑΤΟ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΟΦΙΑ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ.
ΘΕΩΡΗΣΕ ΤΟΝ. ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΤΑΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 15:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχεις ακούσει το ρητό : ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ; Ε λοιπόν αυτό συνέβη σε εσένα.
Λοιπόν θα σου πω ένα μυστικό. Και σε μένα συνέβη το ίδιο.

Έ, όχι, δεν ήταν το ίδιο όνομα. Έτσι δεν είναι;

Τέλος πάντων. Μερικές φορές το να "ξεχνάμε" είναι ευεργετικό για όλους μας. Μερικά μυστικά, ας μείνουν μυστικά.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας

753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 15:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΟΝΟΜΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ?

thoth

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 15:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπαμε ΑΙΟΝ ότι μερικά μυστικά πρέπει να είναι μυστικά.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

398 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 10:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έ, όχι, δεν ήταν το ίδιο όνομα. Έτσι δεν είναι;

Τέλος πάντων. Μερικές φορές το να "ξεχνάμε" είναι ευεργετικό για όλους μας. Μερικά μυστικά, ας μείνουν μυστικά.

Όχι το ίδιο όνομα αλλά οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Αυτές υπάρχουν παντού. Κάποιοι εδώ μέσα τις κρύβουν. Είμαι κάθε στιγμή έτοιμος να "πληρώσω" το τίμημα ότι τις φανέρωσα.
Οφείλω όμως να αναγνωρίσω και την τιμή αυτού που συνειδητά "ξεχνά" γιατί αυτή είναι μια κίνηση συγχωρητικότητας. Και πραγματικά ευεργητική, γιατί σε κάνει να δεις τον άλλο και τον εαυτό σου πιο καθαρά.
Αυτή η κίνηση είναι δύσκολη αλλά ΑΞΙΑ εκτίμησης.

thoth

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 14:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οφείλω όμως να αναγνωρίσω και την τιμή αυτού που συνειδητά "ξεχνά" γιατί αυτή είναι μια κίνηση συγχωρητικότητας. Και πραγματικά ευεργητική, γιατί σε κάνει να δεις τον άλλο και τον εαυτό σου πιο καθαρά.
Αυτή η κίνηση είναι δύσκολη αλλά ΑΞΙΑ εκτίμησης.

Να είσαι καλά ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ. Τώρα που το σκέφτομαι, διάλεξες πραγματικά το καλύτερο όνομα για αυτήν την νέα και πολύ όμορφη αρχή.

Και εγώ έμαθα και πολλοί άλλοι έμαθαν.

Αυτές είναι δυνατές στιγμές, όπου ο άνθρωπος εστιάζεται πίσω από τα φαινόμενα, γκρεμίζει το παλιό και βλέπει τον ΑΝΘΡΩΠΟ ελεύθερο από δεσμά, λέξεις, δόγματα και ταμπέλες.

Αν δεν μπορούμε να είμαστε δίπλα στον ΘΕΟ, ας είμαστε άξιοι τουλάχιστον να στεκόμαστε δίπλα στον ΑΝΘΡΩΠΟ.

Σε ευχαριστώ.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας

753 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 09:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όταν είσαι δίπλα στον άνθρωπο βιώνεις τον Θεό.

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 17:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως ειναι κοντα στον αληθινο και μονο θεο ΜΟΝΟΝ οι χριστιανοι.
Οι αλλοι,καλοι ειναι,πλησιαζουν,αλλα χανουν στην στροφη...
ετσι Θωθουλιξ?
Επιμενεις με το φιλαρακι τον ΕΟΝ,για την ταυτοπροσωπια μου με τον ουροβορο,και το λες παλι,
παρ'ολα οσα σου εγραψα.
Και εσυ και ο ΕΟΝ,δεν βρισκετε κατι καλυτερο?
Οπως να δημοσιευσεις το αρθρο της ΝΑ,για τον Γκενον και την Μπλαβατσκυ?

thoth

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 18:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Helios είσαι απίθανος !!!

Ψάχνω τόση ώρα να καταλάβω που αναφέρθηκα σε εσένα ή αν υπονόησα κάτι για σένα, αλλά... "μαύρο σκοτάδι" !!!

Κατάλαβες γιατί πράγμα συζητάμε; Σίγουρα όχι.

Ξέρεις, αν και... Helios δεν κινούνται όλοι γύρω σου.

Συζητάμε για τον ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟ και μόνο!
Αυτός ξέρει τι εννοώ, εγώ ξέρω τι εννοεί. Ο ΑΙΟΝ προσπάθησε να μάθει αλλά... γιοκ.

Εσύ από ποιο... σύμπαν παρακολουθείς, αδερφούλη μου;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 18:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλλον εσυ θωθουλιξ,δεν διαβαζεις καλα τι γραφεται...
αναφερθηκε στα γραφομενα μου για τον Κρισναμουρτι,
και μετα φλου...
ο ηλιος ο φλου...
μια Χελιος,μια ουροβορος...
ετσι?
Με μια απαντηση θωθουλιξ,δυο αποδεκτες?
Τελος παντων,ας πιστευει ο καθενας οτι θελει...
με τον Γκενον τι απεγινε?

thoth

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 19:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
με τον Γκενον τι απεγινε?

Δεν τα' μαθες;;;

Πέθανε

Καλά εγώ τι περιμένεις να κάνω; Να πάρω το άρθρο και να το αντιγράψω εδώ μέσα; Υπάρχει εκεί στο περιοδικό που ανακάλυψες, το ανέφερες και τελείωσε. Όλα καλά κι ανθηρά.

Δεν ξέρω τι άλλο ζητάς από εμένα

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας

753 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 08:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όταν εγώ έλεγα οτι εκεί έχουν μαζευτεί ναζίδες... ε thoth ?
Θυμάσαι ?

κατι ξέρω και γώ...

thoth

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 10:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΟΝ, εγώ μάλλον έχω διαφορετικές απόψεις με βάση διαφορετικές γνωριμίες και εμπειρίες.

Αλλά θα σε παρακαλέσω να μην επεκταθούμε σε αυτό το θέμα. Ας προσπαθήσουμε να ασχοληθούμε με την ουσία και όχι με τις μορφές.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας

753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 11:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σεβαστό το αίτημα...

thoth

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 17:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΟΝ, αν και αναρχικός... έχεις αρχές

Αστειεύομαι φυσικά.

Σε ευχαριστώ.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Satanist
Μέλος 1ης Βαθμίδας

66 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 17:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satanist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"αν και αναρχικός... έχεις αρχές"

Αυτό που λες δεν γίνεται, γιατί εάν ήταν αναρχικός – χωρίς αρχή, δεν θα είχε αρχές, σωστά?

thoth

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 18:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ΕΝ για τον Πλωτίνο, το ΑΓΑΘΟΝ για τον Πλάτωνα είναι η Αρχή, χωρίς αρχή. Αυτό από το οποίο όλα εξαρτώνται αλλά αυτό δεν εξαρτάται από τίποτε.

Έτσι για κάποιος υπάρχει μια Αρχή, χωρίς Αρχή...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας

753 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 08:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έτσι,έτσι...

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας

753 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 09:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έτσι,έτσι...

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 22:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tελικώς, όλη αυτή η διαμάχη μεταξύ Eθνικών και Xριστιανών εκτός του οτι μου θυμίζει Oλυμπιακός - Παναθηναϊκός, αναρωτιέμαι και ποιόν εξυπηρετεί

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 22:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Oannes..... Tελικώς, όλη αυτή η διαμάχη μεταξύ Eθνικών και Xριστιανών εκτός του οτι μου θυμίζει Oλυμπιακός - Παναθηναϊκός, αναρωτιέμαι και ποιόν εξυπηρετεί
Τον .. ... ..Π Α Ο Κ ! ! ! !

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 01:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
302μ.χ ο νεωφοτιστος χριστιανος βασιλιας της Αρμενιας Τιριδατ Γ' ο μεγας , υπο την καθοδηγηση του προφητη ελαια διαταζει την σφαγη του εθνικου ιερατειου και την μετατροπη ολων των εθνικων ναων σε εκκλησιες , και την πυρποληση ολων των βιβλιοθηκων της αρμενιας που ειχαν ιδρυθει απο ελληνιστες ηγεμονες της χωρας!

306-337 μ.χ ο αυτοκρατορας κωνσταντινος επιτρεπει στους χριστιανους επισκοπους και μοναχους να λεηλατησουν και να κατεδαφισουν τα αρχαια ελληνικα μνημεια και να πυρπολησουν ελληνικα συγραμματα ! ακομη και η κατοχοι τους καιγονται!
Λιγα χρονια αργοτερα ο ουλεντιανος συνεχιζει να καταστρεφει ολα τα βιβλια των αρχαιων ελληνων που μπορει να εντοπισει!
364 μ.χ ο βυζαντινος αυτοκρατορας φλαβιος ιοβιανος πυρπολει την βιβλιοθηκη της αντιοχειας!
391 μ.χ ο πατριαρχης αλεξανδρειας θεοφιλος δινει εντολη να καταστραφει το αγαλμα του σεραπι στην αλεξανδρεια! μαζι καιγεται και η βιβλιοθηκη που φιλοξενουσε τμημα τησ θρυλικης βιβλιοθηκης της αλεξανδρειας!
415 μ.χ με προτροπη του επισκοπυ κυριλλου ο χριστιανικος οχλος της αλεξανδρειας οδηγει την φιλοσοφο Υπατια μπροστα στην πατριαρχικη εκκλησια του αγιου μιχαηλ και αφου την τεμαχιζουν και περιφερουν τα κομματια της την καινε!

500 μ.χ επειτα απο ενα ξεσπασμα εσχατολογικης υστεριας για την επικειμενη ελευση της συντελειας του κοσμου αναβουν πυρες ωστε να καταστραφουν ολα τα βιβλια των εθνικων που ειχαν σωθει! αποτελεσμα απο το 500 εως το 1100 μ χ σχεδον κανενα βιβλιο δεν παρηχθει ενω το ιδιο διαστημα δεν κυκλοφορησαν στην ευρωπη παραπανω απο 600 τομοι!!!!!

556 μ .χ ο ιουστινιανος στελνει στην αντιοχεια τον αμαντιο που συλλαμβανει και καιει τους εναπομειναντες εθνικους !
727 μ .χ ο αυτοκρατορας ΛΕΩΝ A' δινει εντολη να πυροληθει η οικουμενικη σχολη μαζι με τους διδασκαλους της μαζι με ανεκτιμητους αρχαιοελληνικους θησαυρους γνωσεων! στρατος περικυκλωνει το κτιριο και παρεμποδιζει την εξοδο του προσωπικου!

και φυσικα υπαρχει ατελειωτη συνεχεια μεχρι την συγχρονη ιστορια!

πες μου φιλε ΠΟΙΜΕΝΑ του ΑΒΒΑ (υποπτο το ψευδωνυμο σου) που εχεις συναντησει στην παγκοσμια ιστορια να διαπρατουν τετοια αναισχυντα εγκληματα η αρχαιοι ελληνες!
η γνωση ειναι δυναμη και οι χριστιανοι ειναι απο αυτους που μαζι με αλλους προσπαθησαν να την αφαιρεσουν απο τους λαους! γιατι αραγε?
εσυ που απο οτι δειχνεις αγαπας την γνωση τη εχεις να πεις για τα εγκληματα των χριστιανων εναντιων της?

οσο αφορα την σταση που κρατας μεσα σε αυτο το φορουμ θα σου πω κατι!
και εγω ειμαι χριστιανος ! δεν εισαι μονο εσυ!
αλλα θα επρεπε να ξανακοιταξεις την σταση σου γιατι αυτη η συμπεριφορα που ειναι ασχημη κατα την γνωμη μου δεν προσελκυει κοσμο αλλα τον απωθει!
ειδικα νεους μικρης ηλικιας!!!! ειναι υπερβολικα γραφικος με την κακια εννοια!!!!
δεν αλλαζεις αντιληψεις ετσι απλα της κανεις να αντιδρουν εναντιον της!
οι μικροτεροι σε ηλικια δεν θα κατσουν καν να διαβασουν αυτα που γραφεις γιατι εχουν βαρεθει!!!!

μου θυμιζεις την κυρια λουκα στα καναλια!
βεβαια αυτη μαλλον καταλαβε οτι λειτουργουσε αντιστροφα η ενεργεια τις να φερει τον κοσμο κοντα!
ελπιζω να το καταλαβεις και εσυ συντομα!
κανεις δεν ψαχνει για ΚΑΤΗΧΗΣΗ εδω!
εδω ερχομαστε για να ανταλαξουμε αποψεις που θα μας κανουν να παμε ενα βημα πιο περα!

και ελπιζω οι διαχειριστες του φορουμ να κανουν την δουλεια τους και να αποτρεψουν τετοιου ειδους φαινομενα!

thoth

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 01:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Oannes..... Tελικώς, όλη αυτή η διαμάχη μεταξύ Eθνικών και Xριστιανών εκτός του οτι μου θυμίζει Oλυμπιακός - Παναθηναϊκός, αναρωτιέμαι και ποιόν εξυπηρετεί
--------------------------------------------------------------------------------

Τον .. ... ..Π Α Ο Κ ! ! ! !

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας

753 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 09:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
302μ.χ ο νεωφοτιστος χριστιανος βασιλιας της Αρμενιας Τιριδατ Γ' ο μεγας , υπο την καθοδηγηση του προφητη ελαια διαταζει την σφαγη του εθνικου ιερατειου και την μετατροπη ολων των εθνικων ναων σε εκκλησιες , και την πυρποληση ολων των βιβλιοθηκων της αρμενιας που ειχαν ιδρυθει απο ελληνιστες ηγεμονες της χωρας!

306-337 μ.χ ο αυτοκρατορας κωνσταντινος επιτρεπει στους χριστιανους επισκοπους και μοναχους να λεηλατησουν και να κατεδαφισουν τα αρχαια ελληνικα μνημεια και να πυρπολησουν ελληνικα συγραμματα ! ακομη και η κατοχοι τους καιγονται!
Λιγα χρονια αργοτερα ο ουλεντιανος συνεχιζει να καταστρεφει ολα τα βιβλια των αρχαιων ελληνων που μπορει να εντοπισει!
364 μ.χ ο βυζαντινος αυτοκρατορας φλαβιος ιοβιανος πυρπολει την βιβλιοθηκη της αντιοχειας!
391 μ.χ ο πατριαρχης αλεξανδρειας θεοφιλος δινει εντολη να καταστραφει το αγαλμα του σεραπι στην αλεξανδρεια! μαζι καιγεται και η βιβλιοθηκη που φιλοξενουσε τμημα τησ θρυλικης βιβλιοθηκης της αλεξανδρειας!
415 μ.χ με προτροπη του επισκοπυ κυριλλου ο χριστιανικος οχλος της αλεξανδρειας οδηγει την φιλοσοφο Υπατια μπροστα στην πατριαρχικη εκκλησια του αγιου μιχαηλ και αφου την τεμαχιζουν και περιφερουν τα κομματια της την καινε!

500 μ.χ επειτα απο ενα ξεσπασμα εσχατολογικης υστεριας για την επικειμενη ελευση της συντελειας του κοσμου αναβουν πυρες ωστε να καταστραφουν ολα τα βιβλια των εθνικων που ειχαν σωθει! αποτελεσμα απο το 500 εως το 1100 μ χ σχεδον κανενα βιβλιο δεν παρηχθει ενω το ιδιο διαστημα δεν κυκλοφορησαν στην ευρωπη παραπανω απο 600 τομοι!!!!!

556 μ .χ ο ιουστινιανος στελνει στην αντιοχεια τον αμαντιο που συλλαμβανει και καιει τους εναπομειναντες εθνικους !
727 μ .χ ο αυτοκρατορας ΛΕΩΝ A' δινει εντολη να πυροληθει η οικουμενικη σχολη μαζι με τους διδασκαλους της μαζι με ανεκτιμητους αρχαιοελληνικους θησαυρους γνωσεων! στρατος περικυκλωνει το κτιριο και παρεμποδιζει την εξοδο του προσωπικου!

και φυσικα υπαρχει ατελειωτη συνεχεια μεχρι την συγχρονη ιστορια!

Ρε σύ thoth μπάς και έχουν βάλει κανα σούπερ εξελιγμένο bot που κάθε μιάμιση μέρα να μπαίνει και να γράφει για τις σφαγές των χριστιανών ?
Για ψάχτο...
Αφού βαρέθηκα εγώ να ασχολούμαι...φαντάσου!!!

thoth

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 09:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού βαρέθηκα εγώ να ασχολούμαι...φαντάσου!!!

Αυτό κι αν είναι είδηση !!!

Από την άλλη δεν σε αδικώ.

Δύο-τρία σπίρτα δεν μπορούν να σε ζεστάνουν στον... Βόρειο Πόλο

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

73 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 17:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΤΥΦΩΝΑ [ΙΣΩΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ]

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Α
325μχ Εξόρισε των Αρειο στη σύνοδο της Νίκαιας
327μχ αποκατέστησε τον Αρειο
328μχ ανέρχεται στο θρόνο της Αλεξάνδρειας ο Αθανάσιος
330μχ γίνονται τα εγκαίνια της Κωνσταντινούπολης.ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ, συγχρόνως ο
αυτοκράτορας,θέλοντας να εξασφαλίσει στην πόλη του τη συνδρομή όλων τον θειων
δυνάμεων ,ιδρύει δυο νέους ναούς,της ΡΕΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ. ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΑΓΑΛΜΑ
ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΣΕ ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΕΝΩ
ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΘΑ ΤΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΥΝ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΤΟΥΣ ΟΙ ΕΘΝΙΚΗ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ
ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΘΥΣΙΕΣ ΣΤΟΝ ΘΕΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ.
335μχ εξορίζεται τόσο ο Αθανάσιος από τους ορθοδόξους εις τρεβιρους όσο και ο αρχηγός Αριων
Ιωάννης.Ο Αρειος πεθαίνει στην Κωνσταντινούπολη

Ο Κωσταντινος λοιπον τα ειχε καλα τοσο με τους ορθοδοξους,οσο με τους αρειους οσο και με τους εθνικους που ηταν η μειονότητα πλεων.Γιατι λοιπον τυφλε δεν βλεπεις περα απο τους χριστιανους και τους ναους της ΤΥΧΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΡΕΑΣ.

Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ,ΤΥΦΩΝΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΩΣ ΕΞΟΥΣΙΑ .ΧΕΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΘΝΙΚΟΥΣ, ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΑ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΤΕ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΗΤΑΝ ΜΕΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΛΗ Η ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΠΛΕΥΡΑ .Ο ΕΧΘΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΕ ΕΞΟΥΣΙΑ.ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ.ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΓΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΛΛΟ Η ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΡΧΑΙΩΝ .ΤΟ ΜΑΝΤΕΙΟ ΤΩΝ ΔΕΛΦΩΝ[ΙΕΡΑΤΕΙΟ]ΤΑ ΕΙΧΕ ΑΡΠΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΣΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΕΜΟ.ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΑΝ ΕΓΙΝΕ Ο,ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΣΕΣ ........ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΝΤΕΙΟ ΤΩΝ ΔΕΛΦΩΝ.ΤΙ ΤΡΑΓΙΚΟ.ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ .ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΒΑΛΕΝΤΙΑΝΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΥΛΕΝΤΙΑΝΟΣ.Ο ΒΑΛΕΝΤΙΑΝΟΣ ΛΟΙΠΟΝ.ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ [ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ]
ΒΑΛΕΝΤΙΑΝΟΣ

ΔΙΩΧΘΗΚΑΝ ΤΟΣΟ ΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΙ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ
ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.

ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΕΟΔΟΣΙΟ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΗΤΑΝ ΠΛΕΩΝ 80% ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ Η ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΧΕ ΠΕΘΑΝΕΙ .ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΓΡΑΨΑΝ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΩ ΠΡΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ.ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΩΡΑ ΝΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΗΡΕΣ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ.

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 23:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οταν αναφερθηκα στην δολοφονια της Υπατιας απο τους χριστιανους αλητες,και αναφερθηκα στον Παπαρρηγοπουλο,και εγραψα οτι τα γραφει και αυτος,εννουσα,οτι ενας ιστορικος,οπως αυτος,οργανο της εκκλησιας και θιασωτης του "ελληνοχριστιανικου ιδεωδους",ακομα και αυτος το αναφερει σαν δολοφονια...
Δεν θα κατσω τωρα να μελετησω ιστορια απο τον καθε Μεταλληνο...
ο οποιος ,οπως και συ,πρεπει ισως να μαθουν,οτι το αστερι σας ο Ranciman,φιλος με τον H.G.Wells,στα γραμματα τους που κυκλοφορησαν προσφατα στην Αγγλια,περιγραφουν τις ασχολιες του στην BLACK MAGIC,οπου και αναφερουν πως καθαρισαν ενα ατομο με Βουντου,
και βεβαια τετοια κατακαθια θα υμνουσαν τους ανωμαλους του Βυζαντιου...

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 01:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε φιλε iamblixe

καταρχην δεν θα αμφισβητισω τα στοιχεια που παρεθεσες!
θα τα δεχθω απολυτα!!!!
αλλα θελω να σχολιασω κατι και εδω σε παρακαλω να με συγχωρεσεις αν φανω κουτος!
βλεπεις δεν μπορω η μαλλον δεν εχω τις γνωσεις που εχετε ολοι εσεις που συμμετεχετε εδω !
θα ηθελα ομως να σε ρωτησω κατι!
αφου μου δειχνεις με τα στοιχεια σου οτι αυτο το νομισμα ειχε και αλλη πλευρα (πραγμα πολυ σωστο) μετα μου λες ' ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ.'
και ειλικρινα εδω ειναι που δυσκολευομαι να
σε κατανοησω!
αναιρεσα χωρις να το ξερω η αμφισβιτησα τα λογια του χριστου?
μιλησα για τον χριστο η τον θεο?
εγω δεν σκοπευω ουτε σχολιασα τα λογια του χριστου!!!!
εγω απαντησα η μαλλον προσπαθησα με τις λιγες γνωσεις που εχω να δειξω οτι αυτα τα 'κακα' και 'βδεγλυρα' πραγματα που ο ΑΒΒΑΣ ΠΟΙΜΗΝ εγραψε στο πρωτο post οτι εκαναν η αρχαιοι ελληνες η οποιοι ηταν επισης ανθρωποι, εγιναν και απο χριστιανους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ με κατα την γνωμη μου μεγαλυτερες αγριοτητες!
ΕΞΟΥ και το ονομα που διαλεξε ΑΒΒΑΣ ΠΟΙΜΗΝ για το tread αυτο! 'ΑΡΧΑΙΩΝ ΣΚΟΤΟΣ'
και αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως ο ΑΒΒΑΣ ΠΟΙΜΗΝ που κατηγορει ορισμενους ως 'ΦΑΝΑΤΙΚΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΕΣ' ειναι τοσο κοντοφαλμος και δεν μπορει να δει οτι ο ιδιος ειναι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ χριστιανος , γιατι ενας ανθρωπος που αγαπαει τοσο πολυ να δινει την γνωση τοσο απλοχερα με τα ωραια και πλουσια κατεβατα του post , δεν νιωθει την αναγκη να γραψει και για την αλλη πλευρα!

δεν νομιζω να μπορει να αρνηθει οτι και η αλλη πλευρα ( και κακως την διαχωριζω) εχει κανει ασχημα πραγματα σε αυτον τον τοπο!
αρα η υπαρχει σκοπιμοτητα η φοραει παρωπιδες ( με ολο το σεβασμο ) !!!!
γιατι καποιος που θελει να δωσει γνωση θα μιλησει για ολα και θα κανει και την 'αυτοκριτικη' του!!!!

δυστηχως εγω δεν ειδα απο μερους του κατι τετοιο και ζηταω συγνωμη αν το εχει κανει αλλα δεν το εχω προσεξει!
γι αυτο το λογο ειπα αυτα που ειπα!
εγω θα του προτεινα ,αν βεβαια εχει την μετριοπαθεια να ακουσει μια ταπεινη γνωμη σαν την δικη μου, να αφιερωσει για ελαχιστο καιρο ολη αυτη την δυναμη και διψα που εχει για την αναιρεση των αρχαιοελληνικων ιδανικων και την αναγεννηση τους στην ιστορια του χριστιανισμου.

ελπιζω βεβαια να μην τον εχω κρινει λαθος αλλα απο τα λιγα που διαβασα αυτην την εντυπωση μου δινει και πιστευω σε αρκετους ημιμαθεις σαν εμενα!

και για να τελειωνω θελω να σου πω οτι ακομα και αυτοι οι ανθρωποι που ασπαζονται τα αρχαιοελληνικα δεν ασπαζονται τα ασχημα που μπορει να υπαρχουν μεσα σε αυτα!

συγνωμη εαν δεν καταλαβα τι ηθελες να μου πεις !!!!
ελπιζω να με δικαιολογησει η αμαθεια μου!

ΤΥΦΕΩΝΑΣ

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 03:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΕΟΔΟΣΙΟ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΗΤΑΝ ΠΛΕΩΝ 80% ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ
80% !!! Τι μου θυμισε αυτο, τι μου θυμισε...Το βρηκα...Φοιτητικες εκλογες!!!

Χριστιανοι 80%
Παυλικανοι 103%
Νεστοριανοι 97%
Βογομιλοι 79%
Παγανιστες 123%
Ολυμπιστες 456%
Ολυμπιακοι 7%
Αρρειανοι 77%
ΠΑΟΚινοι 777%
Μιθραϊστες 80%
Ισιδαϊστες 80%
Εθνικοι 888%
Εθνικος(Πειρ.) 1(Ενας)

quote:
ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΓΡΑΨΑΝ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΩ ΠΡΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ
Ειναι προχριστιανος αγιος ο ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ;;;
Αν τον Αγιασετε και αυτον,, δηλωνω οτι ξαναεπιστρεφω στο ...μαντρι!!!

Μ Ε Μ Ν Η Σ Ο Α Π Ι Σ Τ Ε Ι Ν

iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

73 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 12:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα κατσω τωρα να μελετησω ιστορια απο τον καθε Μεταλληνο

Αυτά που γράφω δεν έχουν καμία σχέση με το μεταλινο.Οι πηγές μου είναι από την παλιά εγκυκλοπαίδεια ήλιος που ίσως ήταν και η πιο τεκμηριωμένη αν και παλιά,από την ιστορία του ελληνικού έθνους και από την ιστορία του βυζαντινού κράτους[324-565μχ] του καραγιαννοπουλου οι οποία διδάσκετε στο πανεπιστήμιο.Ακόμα όμως και αν έπαιρνα στοιχεία από το Mεταλλινο εσύ ως πνεύμα έρευνας θα έπρεπε μίας και έχεις διαβάσει όλη την ελληνική φιλοσοφία και είμαι σίγουρος για αυτό θα έπρεπε λέω να διαβάσεις και αγίους πατέρες ακόμα και Μεταλλινο για να μπορείς να έχεις πιο σωστή άποψη.Επειδή όμως έχεις διαβάσει 3-4 βιβλία από παρά φιλόλογους έχεις της τρομερές αυτές ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΕΣ άποψης.

Παπα -μαιντανε,οταν αναφερθηκα στην δολοφονια της Υπατιας απο τους χριστιανους αλητες,και αναφερθηκα στον Παπαρρηγοπουλο,και εγραψα οτι τα γραφει και αυτος,εννουσα,οτι ενας ιστορικος,οπως αυτος,οργανο της εκκλησιας και θιασωτης του "ελληνοχριστιανικου ιδεωδους",ακομα και αυτος το αναφερει σαν δολοφονια

Ποιοι ήταν οι χριστιανοί δολοφόνοι ,ΗΤΑΝ ορθόδοξοι,του Αρειού,από άλλη αίρεση χριστιανών εποχής,ΙΟΥΔΑΙΟΙ,βλέπεις και η καθολική χριστιανοί είναι αλλά τι σχέση έχουμε με αυτούς.Οταν μου απάντησης σε αυτό θα σου πω για την Υπατία.

Οσο για την Υπατια Ο Συνέσιος ο Κυρηναίος (+416), καθηγητής και θαυμαστής της Υπατίας, μέσα από την αλληλογραφία του με την Υπατία άφησε την πληροφορία ότι η νεοπλατωνική φιλόσοφος είχε εκφράσει την επιθυμία της να γίνει χριστιανή "ποθώ γαρ χριστιανή αποθανείν".

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ.ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ .ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΠΡΟΣ ΤΥΦΩΝΑ

ο ΑΒΒΑΣ ΠΟΙΜΗΝ που κατηγορει ορισμενους ως 'ΦΑΝΑΤΙΚΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΕΣ' ειναι τοσο κοντοφαλμος και δεν μπορει να δει οτι ο ιδιος ειναι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ χριστιανος , γιατι ενας ανθρωπος που αγαπαει τοσο πολυ να δινει την γνωση τοσο απλοχερα με τα ωραια και πλουσια κατεβατα του post , δεν νιωθει την αναγκη να γραψει και για την αλλη πλευρα!

Ο ΑΒΒΑΣ ΠΟΙΜΗΝ ΜΟΝΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ,ΣΤΗΣ ΗΠΑ ΠΟΥ ΖΕΙ ΔΙΑΠΡΕΠΕΙ ΩΣ ΕΛΛΗΝ.ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΣΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΕΥΡΕΣ ΕΙΧΑΝ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΠΛΕΥΡΕΣ.

ΠΡΟΣ ΠΑΣΧΑΛΗ

ΠΑΣΧΑΛΗ Δεν ξέρω τι σου θυμίζουν αυτά που γράφω αλλά την εποχή εκείνη έτσι ήταν τα πράγματα.Μια παλιά θρησκεία να αργοπεθαίνει[ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΡΙΝ] και μια νέα να ΕΙΝΑΙ το μεγαλύτερο μέρος του τότε βυζαντίου.Πικρή αλήθεια αλλά αλήθεια.

παρα ταυτα συνιστα την εκτελεσιν λατρευτικων πραξεων,λαμβανει μερος εις αυτας και δεν θεωρει αναρμοστον εις τον σοφον την προσευχη.Κατα τας πραξεις της λατρειας φρονει ο Επικουρος οτι ο ανθρωπος πλησιαζων προς τον θεον και λαμβανων αυτον ως προτυπον μακαριοτητας συνεξομοιουται προΣ αυτον...................την προΣ αυτον προτιμησιν του Αυγουστινου οστις ειπεν οτι θα προετιμα εξ ολων των εθνικων φιλοσοφων τον επικουρον.[ΗΛΙΟΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΑ]

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5

Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy