ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η Φιλοσοφία στην πράξη.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 10:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως κατάχρηση χωροχρόνου, για μιαν απάντηση σ-έναν ριζίτη...

Ελάχιστε, αυτά που θα σου πω, είναι ήδη γραμμένα κι από μένα κι από άλλους, μα αυτή είναι η απάντησή μου -τώρα+εδώ- και θέλω να την διαβάσεις με προσοχή, όπως διαβάζεις το ιερό βιβλίο σου. ((Κι όπου «Ελάχιστος», βάλε όποιο όνομα θες. Το δικό μου, το δικό σου, του «φίλου» ή του «εχθρού» σου.))

quote:
Ο νους μπορεί , εμείς δεν το ξέρουμε και δεν το θέλουμε αρκετά.

Αυτό είναι και το κλειδί στην Επικοινωνία. Το να θέλεις. Να θέλεις να επι-κοινωνήσεις. Πρέπει να γνωρίζεις το «που», το «πώς» και το «γιατί». Μετά, πρέπει να θέλει κι ο άλλος. ((Δεν μπορείς να του το δώσεις με το ζόρι!))

quote:
Τι θα χωρίζει τον Βούδα από τον Κούδα αν και οι δυο μιλάνε για αγάπη.

Τίποτα. Διαφορετικοί κόσμοι (μέσα σε κόσμους...) κι όμως ίδιοι, αν τους ξεφλουδίσεις. // Κι εντάξει, αυτοί μιλάνε, εσύ τι κάνεις; «Κάντε αγάπη» γράφει κάπου στο ημερολόγιό του ο Just ((κι είναι από τις πιο εύστοχες φράσεις που διάβασα εδώ μέσα )).

quote:
Γιατί γυρίζουν τα σκώτια μας ανάποδα όταν γράψει κάποιος κάτι εναντίων μας ή και πολλές φορές πριν καν διαβάσουμε τι λέει ,μόνο και μόνο επειδή το λέει αυτός;

Ο ύπνος βαθύς κι η συνήθεια ένα με το ρούχο, να γιατί. // Οι λέξεις είναι μαγικά εργαλεία, θέλουν προσοχή και μαεστρία. «Η κατάλληλη λέξη στην κατάλληλη θέση, μπορεί να εμφανίσει ή να εξαφανίσει ένα κομμάτι της όποιας πραγματικότητας», λέει ο αγαπητός μου Μπαλάνος. / Σκέψου τι συμβαίνει όταν δεν κοιτάς τις λέξεις, αλλά το μουρμουρητό στο κεφάλι σου που δεν λέει να κοπάσει. Δεν βλέπεις την «πραγματικότητα» του άλλου, αλλά την δική σου (τη δεδομένη στιγμή). Από την «πραγματικότητα» του άλλου μπορείς να δεις ένα μεγάλο μέρος, μα αν δεν θέλεις, ψάχνεις για λέξη-πάτημα... κι αγκίστρι να πιαστείς. Είναι ο σίγουρος τρόπος (αυτός που έχεις μάθει και λειτουργεί αντανακλαστικά) για να διατηρείς το ψυχο-νοητικό σου lego «άθικτο». Η παραμικρή σχισμή στο περίβλημα της δικής σου «πραγματικότητας» είναι πόνος / αλλά από κει μπαίνει και φως. Μπορείς να το δεις όταν κλείνεις τα μάτια; Αν όχι, μόλις έχασες μια Ευκαιρία.

Τώρα-εδώ / όπως με βλέπεις και σε βλέπω / αν πέσεις δεν θα σε σηκώσω. Μέχρι να μου το ζητήσεις. Αν μου πεις ότι μισείς τον Σβάμπε, θα σου υπενθυμίσω ότι εγώ τον αγαπώ, μέχρι να βρεις έναν λόγο που το «κάνω» αυτό. Αν σε μισεί ο Πλάτωνας, «θα σου τρίψω στα μούτρα» ότι εμένα με λατρεύει, μέχρι να δεις στη φάτσα μου την δική σου. / Μέχρι να δεις ότι ο Πλάτωνας δεν σε μισεί (όχι εσένα) αλλά σ-αγαπάει... κι ο Σβάμπε ίσως ακόμα περισσότερο!* // Μην χάνεσαι σε λαβύρινθους συναισθημάτων όταν λύνεις εξίσωση + μην κάνεις εξίσωση αυτά που νιώθεις. Αυτό είναι ένα «μικρό κλειδί / Mozικής προέλευσης» για τη ρευστότητα / που βοηθά να συνυπάρχουν τα αντίθετα. ((ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΟΥΓΚΡΑΣΤΕΙΣ την λύση της Συμπαντικής Εξίσωσης, ΞΕΧΝΑ ποιος είσαι. / Η Έμπνευση, όπως κι ο Έρωτας -οι δύο όψεις από το ίδιο «αργύριο»- έρχεται εκεί που «χαζεύεις τους κύκνους»... ))

quote:
Η βίβλος είναι ιερό βιβλίο για εμένα,

Το Κοράνι είναι;... ((Το «Τάδε έφη Ζαρατούστρα»; / Ο Μικρός Πρίγκηπας;))

quote:
Μιλάμε για τον θεό και δεν ξέρουμε τι είναι ο άνθρωπος.

«Ο Θεός και ο άνθρωπος αποτελούν παραδείγματα ο ένας του άλλου. (...) Όσο ο άνθρωπος γίνεται Θεός, τόσο ο Θεός γίνεται άνθρωπος. Αυτή είναι η μίμηση. Η θέωση του ανθρώπου και η ενσάρκωση του Θεού είναι δυο όψεις του αυτού μυστηρίου.»**

quote:
Μέσα από βιβλία και βίους διαφόρων φωτισμένων συσσωρεύουμε γνώση αλλά για λάθος λόγους.
Ανώφελο και μάταιο.

Σε μια κοινότητα όπως αυτή, η γνώση μοιάζει με όπλο για μάχες... Μένει να δεις τι μάχεται ο αντίπαλος. Εσένα ή τον Εαυτό του μέσω εσού; Κι αν έχει νόημα να πας στη μάχη ή να στρίψεις προς το πάρκο. Κοίτα καλά όμως, γιατί μπορεί να είναι άοπλος. ((Από virtual αιματοκυλίσματα ή λεκτικά ping pong, εγώ προτιμώ να κοιτάω τους κύκνους... / Διασκεδάζω όμως ΚΑΙ με αυτά / ως παρατηρητής! Ίσως γιατί βλέπω άλλα πράγματα μες στα ξεμπροστιάσματα και στα πέρα-δώθε...))

quote:
Το σύμπαν είναι εδώ, μέσα μας, και εμείς το ψάχνουμε στο χώμα.

Σωστά μιλάς μα όταν βρέχει, που κοιτάς; / Τα λασπωμένα σου παπούτσια ή τον ουρανό; ((Βρες τις αντιστοιχίες εντός-εκτός. Στην ανάγκη ζωγράφισ-τες / μέσα σου... πάνω της it-s the same!))

quote:
Υγ.Θεέ μου αγάπα με , γιατί Εγώ δεν μαγαπώ?!

Αν σου πω ότι ο Θεός σου σ-έχει γραμμένο, θα σε πονέσω; Αν σου πω ότι λείπει ταξίδι για δουλειές; Θα πεις ότι δεν σέβομαι τον Θεό σου... ή εσένα; / Θεός κι εγώ... / Θεός κι εσύ, μένει να το αποδείξεις. Πριν όμως ζύγιασε τον «διάολο». / Δοκίμασε να συνομιλήσεις με τον εντός σου-Σβάμπε και τον εντός σου-Πλάτωνα. ΓΙΝΕ οι άλλοι. Δες με τα μάτια τους. Μίλα με τη λαλιά τους. / Αν ΕΙΔΕΣ το μίσος, είσαι ήδη στο δρόμο. Αυτό είναι η ασθένεια αυτό και η μάγια. Μπορούν αυτά να είναι προϊόν Τέλειου όντος; Που βαδίζεις; Στο μονοπάτι της Αγάπης, θα πεις. / Αγάπα τότε. Αγάπα να μαθαίνεις να κοιτάς τους δαίμονες στα μάτια, να τους αγκαλιάζεις, να γίνεσαι ένα μ-αυτούς. Δικοί σου είναι. Αυτή είναι η Διδασκαλία. Η Θεραπεία της Ψυχής. Μα ο Θεραπευτής δεν έρχεται από μόνος του, εσύ τον αναζητάς, εσύ τον βρίσκεις. Η Ανεπιφύλακτη, η Θεϊκή Αγάπη ΕΙΝΑΙ όταν έχουν καταρρεύσει όλα τα κακέκτυπά της, αυτά των πολλαπλών-κτητικών-Εγώ που κρύβεις εντός σου. Τόσα όσοι και οι δαίμονες. Αυτοί που έρχονται πάντα από απέναντι, ή προχωρούν μαζί σου και τους λένε Σβάμπε, Πλάτωνα,... Μοz.

Κι όλα αυτά είναι μόνο λέξεις... / Τώρα-εδώ / τσάι; Όμορφη μέρα, ε!

Την καλημέρα μου
G©D Μοz_on/off
-------------------------------
* Κράτησα το δικό σου «πχ» Πλάτωνας-Σβάμπε, να εξηγούμαστε. ((«Αραγε» κάτι σε Κρισναμούρτι-Νίτσε ή... Αφροδίτη-Αθηνά, θα ήταν too much;; / Αρχετυπικά εννοώ... :P / Πολυαγαπητέ μου Φιλόσοφε, τι λες κι εσύ;))
**«Νηφάλιος Μέθη», Ιερομόναχος Συμεών / Εκδ. Αγρα.

((By the way... Τι έχετε πάθει όλοι με τον αγαπητό μου Schwabe; Πάει για Admin μήπως;;))

Edited by - Moz on 25/02/2006 10:48:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARISTEIDIS17
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 11:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARISTEIDIS17  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2013, 23:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δουλεια δεν ειχα λοιπον και εγω βραδυατικα να κανω και τραβηξα απο την ''πηγαδα'' αυτο το πανεμορφο θεματακι με αυτο το εξαισιο αλλα και προωρο τελειωμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2013, 00:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκφραζοντας λοιπον και εγω την δικια μου αποψη θα πω για μια ακομα φορα οτι '' για οτιδηποτε συμβαινει υπαρχει καποιος λογος ''

Με αλλα λογια η πραγματικοτητα των γεγονοτων ειναι και ο πραγματικος μαρτυρας της αληθειας

Αυτος ο λογος λοιπον ειναι αυτο που καθοριζει τις στιγμες μου


Το πως συμπεριφερομαι !!!!

Μπορει εγω να πιστευω χιλια δυο για μενα !!!!!


Να πιστευω μαλιστα οτι ειμαι και ''πολυ προσγειωμενος'' και μαλιστα ολα οσα λεω προερχονται απο την δικη μου κατανοηση


Και ισως να ειναι και ετσι !!!!! ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΟΜΩΣ!!!!!!!


Η ΘΕΛΗΣΗ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ,ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ,ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΜΟΥ .........

Αυτη ειναι και η παραφωνια μεσα εδω .........


Και λεγοντας παραφωνια ενοω το οτι αν θα βρισκομουν στην στιγμη μου και στα δεδομενα μου θα ηταν αδυνατο να εχω τετοιες βλεψεις και προσμονες


Θα ηξερρα πολυ καλα που αρχιζει και που τελειωνει το θεωρητικο καμματι των φιλοσοφιων που αραδιαζω και τι αντικτυπο μπορω να περιμενω απο αυτην την ενασχοληση


ΑΝ θα ηταν σωστο και παλι να προσμενω και οχι απλα να συνυπαρχω με καποια φυσικα αποτελεσματα
Μια απο τις αιτιες λοιπον που δεν βρισκομαι στην στιγμη ''παρολο που θα ορκιζομουν για το αντιθετο ''ειναι οτι ειμαι γεματος απο πρεπει και δεν πρεπει ΑΛΛΩΝ, που πολυ εντεχνα ο μπαρμπα Σεθ ''λεμε τωρα'' που λεει και η κολητη μου η ΜΥΘΗΡΑ τα εχει μπερδεψει με δικες μου παρατηρησεις και αντιληψεις

Edited by - xristosxatz on 03/11/2013 00:15:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2013, 00:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν σου πω ότι ο Θεός σου σ-έχει γραμμένο, θα σε πονέσω; Αν σου πω ότι λείπει ταξίδι για δουλειές; Θα πεις ότι δεν σέβομαι τον Θεό σου... ή εσένα; / Θεός κι εγώ... / Θεός κι εσύ, μένει να το αποδείξεις.

Παραλειψη θα ηταν επισης να μην αναφερω ,οτι δεν συμφωνω καθολου με την παραπανω αποψη του φιλου ΜΟΖ που κατα τα αλλα με βρισκει συμφωνο σε ολα ,και ιδιαιτερα στο σημειο που λεει


quote:
Που βαδίζεις; Στο μονοπάτι της Αγάπης, θα πεις. / Αγάπα τότε. Αγάπα να μαθαίνεις να κοιτάς τους δαίμονες στα μάτια, να τους αγκαλιάζεις, να γίνεσαι ένα μ-αυτούς. Δικοί σου είναι. Αυτή είναι η Διδασκαλία. Η Θεραπεία της Ψυχής.

Και να ακομα ενα δειγμα απο την γραφη του φιλου ΜΟΖ


quote:
Μην χάνεσαι σε λαβύρινθους συναισθημάτων όταν λύνεις εξίσωση + μην κάνεις εξίσωση αυτά που νιώθεις. Αυτό είναι ένα «μικρό κλειδί / Mozικής προέλευσης» για τη ρευστότητα /

Edited by - xristosxatz on 03/11/2013 00:43:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2013, 11:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λίλιθ Απεστάλη: 08/04/2005, 02:56:20
Μάλιστα, ευχαριστώ Moz


σε αυτό το επι-σόδειο θα ασχοληθούμε λοιπόν με το ασχημόπαπο!

όχι και τόσο κομπλεξικό και κακό, όσο δίχνει η εικόνα.
το ασχημόπαπο κατά μια έννοια είναι τέτοιο επειδή συγκρίνεται
με τον κύκνο. ο καθένας από εμάς έχει ένα μέτρο σύγκρισης
για τη δυστυχία ή την ευτυχία του.
Είναι πραγματικά κατόρθωμα να μπορέσουμε να είμαστε
ευχαριστημένοι με αυτό που είμαστε δίχως να συγκρίνουμε,
επειδή πολύ απλά δε βλέπουμε αυτό που είμαστε,
αλλά αυτό που οι άλλοι γύρω μας είναι και προσπαθούμε
να τοποθετηθούμε μέσα σε αυτό το πλαίσιο.
Η αυτογνωσία λοιπόν αντικαθίσταται από τη σύγκριση
και αγνοούμε ότι όλοι αυτό κάνουμε.

Αυτό νομίζω είναι ένα από τα κρυφά νοήματα του παραμυθιού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 00:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι ακουσον ακουσον !!!!!!!!!!


Συμβασιουχοι του δημου δουλευουν για 450 ευρω το μηνα !!!!!!!!!!!!!!!!

Το ακουσες Αλεκο !!!!!!!!

Απεφανθησαν ομως οι κλειδοκρατορες οτι αυτα ειναι παρα πολλα χρηματα και καναν ακομα μερικες κρατησεις !!!!


Το αποτελεσμα 380 ευρω per month


Και εγω αν θα μπορουσα να το εκανα ....θα το εκανα !!!!!!

Ας κανουμε λοιπον μια αποπειρα για να καταλαβουμε τι οδηγει το ανθρωπειδες θηλαστικο ''το λανθασμενα ονομαζομενο ανθρωπο'' ....αυτο κλεμενο ..... να προβαινει σε παρομοιες ............απονενοημενο διαβημα


Και τι μπορει να γινει από εκει και περα


Το πρωτο πραγμα που εγω μπορω να αντιληφθω ειναι οτι εχουμε ξεχασει ποια ειναι η αληθινη φυση του ανθρωπου


Για μενα η αληθινη φυση του ανθρωπου ειναι ...... να ζει στην φυση

Να ζει απο την γεωργια ,την κτηνοτροφια, να πινει καθαρο νερο, να αναπνεει καθαρο αερα, να εχει καθαρο αερα, και καλες σχεσεις με τους συνανθρωπους του ,να ειναι ελευθερος

Επισης να κοιμαται αρκετα ωστε να δινει την ευκαιρια στο αιθερικο του σωμα να αναζωογονει και να επισκευαζει το φυσικο


Ποιος όμως δινει σημασια σε αυτές τις ‘’γκουρουδιστικες ‘’χαζομαρες


Την φυση ομως εμεις επειδη ακριβως δεν ειχαμε την ικανοτητα να καταλαβουμε τι αντιπροσωπευει την πουλησαμε για να παρουμε μια διαμερισματαρα στην ΑΘΗΝΑ ισαμε 100 τετραγωνικα

Η μηπως μας εσπρωξαν να το κανουμε ;;;;;;;;

ΧΜΜΜΜΜΜΜ που λει και η φιλη μου η Μυθηρα


Αυτό ηταν το πρωτο και το μεγαλυτερο λαθος

Μας ειχανε δωσει δουλεια ισα για να μην πειναμε ,φαγητα αερα ,νερο που μας πεθαιναν και μας πεθαινουν καθημερινα και μια ζωη που εδινε λιγοστα για πολλους περιθωρια να θυμηθουν ποια είναι η πραγματικη τους φυση


Και τωρα που απεφανθησαν ‘’ότι ηρθε η ωρα’’ κοβουν τις δουλειες ,περικοπτουν τους μισθους αυξανουν τους φορους ,περνουν τα σπιτια και ……..

Θα κανουν δοκιμη και στους S-300αααααααααααααααα

Ελαα Αλεκοοοοοοο!!!!!!!!

Ωραιααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!

Και σε μας τι εχει απομεινει ;



Και όμως εχει απομεινει !!!!!


Η μαλλον………. καλο θα ηταν να μας ειχε μεινει η ικανοτητα να μπορουμε να βαζουμε κατω τα δεδομενα μας ,οσα εχει ο καθενας και να αποφασιζει για τις ενεργειες του και όχι να είναι ένα φυλο στον ανεμο

Αυτό που δηλαδη ολοι μας σχεδον ειμαστε



Φτερο στον ανεμο ειμαστεοταν δεν εχουμε προσωπικη αποψη για ολα

Φτερο στον ανεμο ειμαστε όταν νομιζουμε ότι αποφασιζουμε εμεις ,ενώ ουσιαστικα ακολουθουμε κατά γραμμα τα κοινωνικα δεδομενα


Φτερο στον ανεμο ειμαστε επηρεαζομαστε από τις γνωμες και το τι θα πουν οι αλλοι


Φτερο στον ανεμο ειμαστε όταν συνεχιζουμε να κλαιμε για τις αλλαγες στην ζωη μας εθελοτυφλωντας και προσπαθωντας να αναπαραγουμε [στον βαθμο που μας εμεινε τα κοινωνικα στανταρ που καποτε ειχαμε

Φτερο στον ανεμο ειμαστε όταν αγνοουμε τι γινεται πισω από την πλατη μας και ......ΓΙΑ την πλατη μας



Φτερο στον ανεμο ειμαστε όταν συνεχιζουμε αγνοουμε την φυση μας και


Φτερο στον ανεμο ειμαστε όταν ειμαστε trendy


Επειγει να βρουμε το δικο μας κεντρο, τις δικες μας αποψεις για το κάθε τι , και κατοπιν να παρατηρουμε τι μας απομακρυνει από αυτά


Τα πεσιματα και παρεμβολες από τους προσωπικους μας στοχους και αναρωτησεις είναι δεδομενα


Δεδομενη πρεπει να είναι και η αποδοχη τους


Αυτό όμως που δεν επιτρεπεται να είναι δεδομενο είναι η παραιτηση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 11:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκοπος μου γραφοντας τα παροντα δεν ειναι να κατηγορησω το συστημα αλλα ουτε και την ανθρωπινη λειτουργια

Αυτα αλλωστε ειναι ''ηλιου φαεινοτερα''

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να επξεργαστω για αλλη μια φορα καποιο προβλημα-τα ΑΝΑΡΩΤΗΣΗ-ΣΕΙΣ που γιαΜΕΝΑ θα πρεπει να είναι η κινητηριος δυναμη ωστε να εμπεδωσω-ΣΟΥΜΕ ακομα περισσοτερο κατι που θεωρω πολυ σημαντικο

Αυτος είναι και ο κυριος λογος που κοινοποιω αυτές τις ιδεες!!

Και μπορει ολη αυτή η διαδικασια να θεωρηθει [όπως αλλωστε και εγω ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ]ότι αποτελει μια ακομα διανοητικη προσεγγιση ενός τοσο σοβαρου ζητηματος


Κατι δηλαδη που δεν εχει χρησιμοτητα, η χωρις μεγαλη χρησιμοτητα , η που ακομα ενδεχομενως να είναι καθυστερηση η ακομα και τροχοπεδη στη ‘’εσωτερικη’’ εργασια

Θα ηθελα όμως ότι λεω να προερχεται από την δικη μου κατανοηση και όχι από τις προτροπες καποιων


Και αν κανω λαθος ….το σιγουρο είναι ότι θα το επωμιστω !!!!

Θεωρουσα και θεωρω οτι οποιαδηποτε πρακτικη και αν εφαρμασουμε , οσο καλη και αν είναι, αν αυτη η πρακτικη δεν συνοδευεται απο την κατανοηση που μας συνοδευει οταν διψαμε .και πινουμε ενα ποτηρι νερο ,την αμεση συναισθηση δηλαδη της αναγκαιοτητος αυτης, δεν θα σταματηση ποτε να ειναι τιποτα αλλο απο μια πειθαρχια, που μας την υπεδειξε καποιος αλλος

Μια κονσερβα .............
Μια κονσερβα λοιπον δεν θα σταματηση να ειναι ποτε μια κονσερβα ,...κατι που εχει διατηρηθει ,αλλα ...εχει χασει την ΦΡΕΣΚΑΔΑ της


Και οπως στις πραγματικες κονσερβες ετσι και εδω λειπει η πνοη ζωης η δημιουργικοτητα και η ζωντανια που υπαρχει στο φρεσκο που ανηκει στο τωρα


Αλλωστε τωρα πια γνωριζω ,πως η αναγκη, που είναι το προβλημα, και η αναρωτηση , ειναι ο καλυτερος οδηγος για μια σωστη προσπαθεια
Ο οδηγος που θα μας δειξει τα σωστα βηματα!!!

Δικη μου προταιρεοτητα [και δεν παιρνω κανενα στον λαιμο μου γιατι ποτε δεν μπορει κανεις να ειναι 100% σιγουρος]ηταν παντα να καταλαβω το ΓΙΑΤΙ των πρακτικων

Τωρα με αυτο προχωρω λιγο ακομα [ετσι τουλαχιστον πιστευω ]και θελω να δω ποια θα ηταν τα ''εργοστασιακα –φιλοσοφικα μου ενστικτα απεναντι στην αντιμετωπιση προβληματων και αναρωτησεων


Και αυτο το κατι δεν ειναι αλλο απο την ''εξορυση''απο τα εσω των αληθινων φιλοσοφικων τασεων ενστικτων που υπαρχουν [αν υπαρχουν] μεσα μου


Θα ηταν παραλειψη βεβαια να μην πω ότι στις διαπιστωσεις που εκανα συντελεσαν ΚΑΙ τα αποτελεσματα από τις ‘’καταναγκαστικες και κονσερβοποιημενες παροτρυνσεις-πρακτικες και ιδεες ,που κατά καιρους εχω λαβει


Με αυτό θελω να πω ότι δεν αποριπτω τιποτα , ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ομως για όλα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2014, 19:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχουν τουλαχιστον δυο κυριοι τροποι αντιμετωπισης ,η σημεια απο τα οποια ειναι δυνατον να δουμε την ''πραγματικοτητα ''

Το ενα σημειο -τροπος ειναι το ευκολο ,αυτο που ολοι γνωριζουμε και αυτο που σε ολους ειναι το πιο ευκολα προσιτο

Να δρουμε ερεθισματικα μηχανικα !!!

Αυτο σημαινει δραση η μαλλον ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ που εξαρταται απο δεδομενα που ηδη υπαρχουν [σκεπτομορφες ,γενικη αισθηση σωματος ] και δεδομενα -αισθησεις που λαμβανουν χωρα , αιτια καποιου εξωτερικου συμβαντος ,οι οποιες και αληλεπιδρουν μεταξυ τους και φτιαχνουν αυτο που τελικα ειμαστε


Με αυτο ενοω , εξωτερικα ........εικονες ηχους ,παραστασεις δηλαδη
εξωτερικα ερςεθισματα

Σε επιπεδο σωματικο αισθησεις που ηδη υπαρχουν ,απο διαφορους τροπους διαβιωσης αλλα και αποτελεσμα υπαρξης παρατεταμενων σκεπτομορφων δηλαδη ηδη [προυπαρχουσες ]


Υπαρχει και ενας αλλος τροπος ''θεασης των πραγματων !!!

Αυτος ο τροπος ειναι πιο δυσκολος και απαιτει προυπαρχουσα εργασια κατανοηση αλλα κυριως θεληση για την αναπτυξη του

ΣΥΝΕΧΙΖΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias mitropoulos
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2014, 05:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοσοφια στην πραξη ειναι να εχεις λογο για οτιδηποτε κανεις. "Η αρχη ειναι ο λογος" Απο εκει ξεκινας. Για να γινει αυτο θα πρεπει να φιλοσοφισεις τι κανεις και γιατι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2014, 10:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλοσοφια στην πραξη ειναι να εχεις λογο για οτιδηποτε κανεις. "Η αρχη ειναι ο λογος" Απο εκει ξεκινας. Για να γινει αυτο θα πρεπει να φιλοσοφισεις τι κανεις και γιατι.



Και να αναλάβεις την ευθύνη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2014, 11:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ilias mitropoulos :

Φιλοσοφια στην πραξη ειναι να εχεις λογο για οτιδηποτε κανεις. "Η αρχη ειναι ο λογος" Απο εκει ξεκινας. Για να γινει αυτο θα πρεπει να φιλοσοφισεις τι κανεις και γιατι.

quote:
panpam :

Και να αναλάβεις την ευθύνη



Η φιλοσοφία δεν είναι μάθηση , αλλά δραστηριότητα . Στην πραγματικότητα αυτό που κάνουμε είναι να τακτοποιούμε τις έννοιές μας , να ξεκαθαρίζουμε εκείνο που μπορεί να λεχθεί περί του κόσμου . Βρισκόμαστε σε σύγχυση περί του τι μπορεί να λεχθεί και προσπαθούμε να ξεκαθαρίσουμε αυτή τη σύγχυση . Αυτή η διασαφητική δραστηριότητα είναι η φιλοσοφία .

Ου τα πάντα της πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2014, 16:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Διαβάζοντας την αρχική εισήγηση του θέματος απο την φίλη amalia ίσως θα
ήταν πρέπον να μην αγνοήσουμε το δεύτερο συνθετικό της λέξηςσοφία και
να απαντήσουμε τι είναι Σοφία....
Μια πρώτη σκέψη είναι η επίγνωση πως όσο μαθαίνεις τόσο αναγνωρίζεις την αμάθεια σου
"εν οιδα οτι ουδεν οιδα" είναι το πρώτο σίγουρα σκαλοπάτι....
Βέβαια η απόκτησή της δύσκολη ο λόγος ????
Αλλά να ξεκαθαρίσουμε κάτι πως σίγουρα σοφός δεν είναι αυτός που με παπαγαλία
γνωρίζει ρητά και μεταφέρει έτσι απλά τα γραπτά απο κάποιους Σοφούς...
Πιστεύω πως ένα καλό γνώρισμα είναι πως Σοφός δεν είναι εκείνος που συσσωρεύει πολλές
γνώσεις αλλά αυτός που τις γνωρίζει και έχει εντρυφήσει σε αυτές (εκ-παίδευση)...

Βέβαια δεν είναι δυνατόν να είναι κάποιος Σοφός επι παντός επιστητού και δυστυχώς
σε πάντα υπήρχαν οι πάν-Σοφοί αλλά και ούτε η γνώση η αρχή της Σοφίας δεν γίνεται
μέσω του πλούτου...

Ένας Σοφός δεν είναι ποτέ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ νομίζω πώς όλοι μας λίγο πολύ έχουμε
δεί Σοφούς δογματικούς....

Και τώρα ΦΙΛΟ-ΣΟΦΙΑ ο φίλος της σοφίας....
Η Σοφία πρέπει να την κατακτήσει κάποιος που σημαίνει πως πρέπει να είναι και
Πνευματικός Μαχητής....

Τώρα περί ανατολικής και δυτικής Φιλοσοφίας οι πρακτικές είναι διαφορετικές γιατί
Συμβαδίζουν με τα διαμορφωμένα ήθη και έθιμα των Λαών....

Αυτά προς το Παρόν...

Ευχαριστώ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2014, 20:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φιλοσοφία , έτσι όπως εμείς εννοούμε τη λέξη , είναι ένας αγώνας ενάντια στη γοητεία που ασκούν επάνω μας ορισμένα είδη εκφράσεων . και φιλόσοφος είναι ο άνθρωπος που πρέπει πρώτα να γιατρέψει πολλές διανοητικές του ασθένειες πριν φτάσει στις έννοιες της υγιούς ανθρώπινης διάνοιας .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 10:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε Κηφεύς αναφέρεις.....
"Η φιλοσοφία , έτσι όπως εμείς εννοούμε τη λέξη"...
Ποιοι είναι οι εμείς ??????
Δεν "σε ή σας" ενδιαφέρει η εννοιολογική ανάλυση της λέξης ?????
Πιστεύω ότι το να δίνει ο κάθε ένας μια αυθαίρετη εννοιολογική έννοια της Φιλοσοφίας
μακριά απο την γλώσσα μας θα οδηγηθούμε πιθανός σε σε αποπροσανατολισμό...
Επίσης έχω αναφέρει πως ο Σοφός είναι δεν πρέπει να είναι ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ και κάτι
άλλο που θα πρέπει να καταθέσω πως δεν πρέπει κτίζουμε νοητικά οικοδομήματα τα οποία
να περιχαρακώνουν παγκόσμιες έννοιες και να τις υποδουλώνουμε στα δικά μας πιστεύω...
Βέβαια δεν μπορώ και να αμφισβητήσω την οποιαδήποτε καλοπροαίρετη γνώμη και άποψη η οποία
δεν συνοδεύεται με δογματισμό.....
Και πάνω σε αυτό να συζητήσουμε...

Ευχαριστώ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 12:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν πρέπει κτίζουμε νοητικά οικοδομήματα τα οποία
να περιχαρακώνουν παγκόσμιες έννοιες και να τις υποδουλώνουμε στα δικά μας πιστεύω...


Ναι !!


Και αυτο που τελικα εχει σημασια ειναι αυτο που συμβαινει


Οταν αυτο γινεται κατανοητο, δεν εχουμε πια τοση αναγκη απο τις γνωμες των ειδικων, και αρχιζουμε να ζουμε και να παραδεχομαστε αυτο που ειμαστε


Μειωνεται ουσιαστικα ο χωρος στον οποιο κινειται η φαντασια


Ανιχνευουμε τις δυνατοτητες που υπαρχουν και δεχομαστε αυτα που ειναι μη διαχειρισιμα


Δεν υπαρχει σκοπος που να ειναι εξω απο εμας !!

Σκοπος ειναι μονο η ανιχνευση αυτου που ειμαστε ,και του τι μπορουμε να κανουμε [αν μπορουμε ]


Η λεξη φιλοσοφια ειναι μονο μια λεξη ,που της εχει δοθει ενα ιδιαιτερο νοημα και μια βαρυτητα


Ισως ο μονος λογος για την υπαρξη και την χρηση της ,να ειναι για να δωσουμε στους αλλους να καταλαβουν το ζητημα που πραγματευεται μια συγκεκριμενη μας ασχολια !!


Οπως αλλωστε γινεται με ολες τις λεξεις ,και τα νοηματα

Προσωπικα φιλοσοφια στην πραξη ,θα ονομαζα ,την οποιαδηποτε κινηση που προερχεται απο την κατανοηση της δομης αυτου που ειμαστε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 13:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε xristosxatz αυτό που συμβαίνει δεν είναι και κατ' ανάγκη αυτό που πρέπει
να υφίσταται....
Θα διαφωνήσω σχετικά με την αναφορά σου πως.....
Μειωνεται ουσιαστικα ο χωρος στον οποιο κινειται η φαντασια
Αλίμονό μας εάν βγάλουμε την φαντασία μας και τον κόσμο των ιδεών-ιδεατών....
Ας μην ξεχνάμε και Ηράκλειτο που αναφέρει...
Η ίδια οδός που οδηγεί προς τα πάνω, οδηγεί και προς τα κάτω...
Ο ιδεατός κόσμος ο πάνω με τον πραγματικό κόσμο τον κάτω...
Ας μην ξεχνάμε και τα Ακασικά Αρχεία...

Η πρωτη ενέργεια είναι το γνωθι σαυτον μηδεν αγαν από εκεί και πέρα
πιστεύω πως ίσως να δύναται κάποιος να πραγματώσει την Φιλοσοφία να δημιουργηθεί
σε πράξη...
Ο έσω κόσμος μας να δημιουργήσει κάτι στον έξω κόσμο μας...

Ευχαριστώ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 13:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
αυτό που συμβαίνει δεν είναι και κατ' ανάγκη αυτό που πρέπει
να υφίσταται....


Και βεβαια ειναι ετσι ...ομως το πρωτο βημα ειναι η συνειδητοποιηση αυτου που ειμαστε, προκειμενου να βρουμε τροπους να ανιχνευσουμε αυτο-α που εχουμε την δυνατοτητα να παρεμβουμε, αλλα και αυτα που θα πρεπει να δεχτουμε για τωρα ,επειδη δεν μπορουμε να τα αλλαξουμε !!!

quote:
Θα διαφωνήσω σχετικά με την αναφορά σου πως.....
Μειωνεται ουσιαστικα ο χωρος στον οποιο κινειται η φαντασια

Οταν λεω φαντασια [και φταιω και εγω επειδη δεν το διευκρινισα ]ενοω το ειδος της φαντασιας που δεν ειναι δημιουργικο !!


Το να βρισκομαι ας πουμε και να αναμασω στειρες θεωριες ''ειδικων '', και να φανταζομαι πραγματα πανω σε αυτες ,και να εχω στηριξει ενα μεγαλο μερος της ''εσωτερικης '' εργασιας ''ειναι φαντασια !!

Και βεβαια υπαρχει και το αλλο ειδος φαντασιας ,που ειναι δημιουργικο και επισης ειναι απαραιτητο ,προκειμενου να συνειδητοποιουμε τους εγκλεισμους μας και γενικα να διευρυνουμε την συνειδηση μας !!

Edited by - xristosxatz on 09/02/2014 13:55:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 15:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεξ με εξωγηινους η εν αναγκη με εσωγηινους σε ποια αναρτηση θα βρω?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 15:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε xristosxatz άνθρωποι που προσπάθησαν να κάνουν την φιλοσοφία πράξη
"τρόπο και στάση ζωής" δεν ήταν αρεστοί ή εξοριστήκαν κυνηγήθηκαν θανατώθηκαν....
Σωκράτης Αριστοτέλης Πλάτωνας Ηράκλειτος Υπατία και ούκ έστί τέλος αυτών....

Όλοι οι Φιλόσοφοι ίσως ελαχίστων περιπτώσεων με έμμεσο η άμεσο τρόπο η Πολιτεία τους
απομόνωνε...
Γιατί άραγε ????
Συνήθως οι φιλόσοφοι δεν είχαν καμία στενή "σχέση" με την επίσημη Πολιτεία , συχνά την
αποστρέφονταν ή επαναστατούσαν εναντίον της....

Δηλαδή Επαναστάτες πνεύματος που αφυπνίζουν την συνείδηση....

Απλά επαναστάτες πνεύματος όχι αλλά προσπαθούσαν μέσα από την "ΓΝΩΣΗ" να κάνουν τους
ανθρώπους να κάνουν πραγματώσουν το "έργο" της Φιλοσοφίας....

Νομίζω πως με αυτόν τον τρόπο απαντάω με άμεσο τρόπο στην φίλη Virginia που θέτει
το εύλογο ερώτημα της...
εφαρμόζουμε, έστω κατά το ελάχιστο, στην πράξη?
Η εφαρμογή τους μάλλον χρειάζεται επανάσταση....

Ευχαριστώ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 19:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θεωρω οτι εχω να προσφερω κατι πρακτικα στην κοινωνια , αυτο το κατι θα ειναι να πεισω για την οποια αληθεια υποστιριζω, μεσα απο την σταση και το παραδειγμα μου.
 
. Οταν λοιπον μιλαω για μια εννοια , π.χ. για την ελευθερια, την ελευθερια αυτη, θα πρεπει να την μεταδιδω και προς τους αλλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 19:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου και πάλι εδώ...

Φίλε arte αναφέρεις κάτι....
"Αν θεωρω οτι εχω να προσφερω κατι πρακτικα στην κοινωνια , αυτο το κατι θα ειναι
να πεισω για την οποια αληθεια υποστιριζω, μεσα απο την σταση και το παράδειγμά μου."

Το θέμα δεν είναι εάν το θεωρείς αλλά είναι εάν δύνασαι να το κάνεις αυτό...
Έχεις τόσο πολύ εμβαθύνει ως Φιλόσοφος ????
Αλλά και να είσαι Φιλόσοφος το θέμα δεν είναι να το λές αλλά εάν οι άλλοι σε αποδέχονται....

Αλλά εάν θέλεις μπορούμε να το συζητήσουμε αναλυτικά περί Φιλοσοφίας Φιλοσόφων και
πρακτική της Φιλοσοφίας εμπεριστατωμένα.....

Ευχαριστώ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 20:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φιλοσοφία εκφράζεται με λόγια , η Σοφία με τη σιωπή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 21:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι δεν εχω εμβαθυνει ως φιλοσοφος, αλλα πολυ περισσοτερο αν ειχα εμβαθυνει για αυτα που θεωρω ως αληθινα, νομιζω οτι θα επρεπε να τα υποστιριξω με εναν τροπο που δεν πρεπει να ειναι αξιωματικος, αλλα μεσα απο ενα διαπλαστικο εγχειρημα που βλεπει τον ανθρωπο ως μια πολυδιαστατη κοσμικη ολοτητα. Και ξαναφερνω το παραδειγμα με την ελευθερια:
 
.Οταν λοιπον μιλαω για μια εννοια , π.χ. για την ελευθερια, την ελευθερια αυτη, θα πρεπει να την μεταδιδω και προς τους αλλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 21:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλοι οι Φιλόσοφοι ίσως ελαχίστων περιπτώσεων με έμμεσο η άμεσο τρόπο η Πολιτεία τους
απομόνωνε...


Επειδη οι ιδεες και η ζωη γενικοτερα , ενος φιλοσοφου,δεν πηγαζουν απο το υπαρχον συστημα και σκοπος , ειναι η επιδιωξη της ατομικοτητος ,οταν αυτη επιτυγχανεται ,υποθετω οτι γινεται μια απειλη για ολο το κατεστημενο


Σε ολο αυτο που κοινωνια εχει επενδυσει !!


Επειδη λοιπον αυτος το αμφισβητει το φυσιολογικοτερο ειναι να βρισκει τετοιου ειδους αντιδρασεις


quote:
εφαρμόζουμε, έστω κατά το ελάχιστο, στην πράξη?


Το να μην συμβαδιζει ,αυτο που εχουμε στο νου μας ως φιλοσοφια ,με αυτο που γινεται στην πραγματικοτητα ,ενδεχομενως να μαρτυρα οτι παρεμβαλεται η αποψη που εχουμε δανειστει απο καπου για το τι σημαινει φιλοσοφια


Οταν ομως αντιμετωπιζουμε τον εαυτο μας με ειλικρινια [χωρις φαντασιωσεις κανενος] ειδους τοτε παυει και διαμαχη μεταξυ αυτου που γινεται και αυτου που θα επρεπε να γινει

Edited by - xristosxatz on 09/02/2014 21:21:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 14:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ως κατάχρηση χωροχρόνου, για μιαν απάντηση σ-έναν ριζίτη...
...
quote:
Τι θα χωρίζει τον Βούδα από τον Κούδα αν και οι δυο μιλάνε για αγάπη.

Τίποτα. Διαφορετικοί κόσμοι (μέσα σε κόσμους...) κι όμως ίδιοι, αν τους ξεφλουδίσεις.
Εκτός κι αν εις εκ των δύο αγαπάει, αντί να "μιλάει για αγάπη" με πράξεις. Τότε μπορείς να ξεχωρίσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 09:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας αναφερω μια μου εμπειρια που πιστευω οτι ,θα δωσει μια ιδεα στο τι ισως μπορει να ειναι φιλοσοφια στην πραξη, σε ενα επιπεδο συνειδητοτητος, οπως ειναι αυτο που οι περισσοτεροι ανθρωποι της κοινωνιας που ζουμε βιωνουν


Πριν καποια χρονια λοιπον ,πηγα με τον πατερα μου να μου δειξει την περιουσια στο χωριο

Ειναι ουσιαστικα ενας μονοψηφιος αριθμος στρεματων, πανω στο βουνο ,με ελαιοδενδρα


Ο πατερας μου λοιπον αρχισε να μου δειχνει την περιουσια απο το χαμηλο κομματι αυτης με αποτελεσμα να μην μπορω να σχηματισω μια ολοκληρωτικη αποψη του τι γινεται

Οταν λοιπον εφτασε η ωρα να ανεβουμε στο ψηλοτερο σημειο , απο μονος μου προσεξα καποια χαρακτηριστικα σημεια της περιουσιας που ηταν απο κατω

Ολο αυτο με βοηθησε να 'φτιαξω' μια πολυ πιο ολοκληρωμενη αποψη στο μυαλο μου

Στην πρακτικη της βιπασσανα αλλα και στο πεταγμα του φτερωτου φιδιου,στο συγκεκριμενο σημειο , που εχω αναφερθει ακριβως το ιδιο πραγμα επιχειρειται

''Αταραχος και αντικειμενικος παρατηρητης'' απο την μια ,και ''να προχωρας σημαινει να μην μπερδευεις τις αισθησεις με εσενα ''


Μια απο τα ιδια λοιπον...... αυτο που σε ολες τις περιπτωσεις επιχειρειται ειναι η αφ υψηλου θεαση των πραγματων !!!

Ειναι αυτη η σχεση, που πρεπει να αναπτυξουμε με την πραγματικοτητα της καθε στιγμης μας, εαν επιθυμουμε ,να αποκτησουμε μια βαθυτερη κατανοηση αυτου που βιωνουμε και αρα της ιδιας μας της υπαρξης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 15:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας...

Φίλε xristosxatz καλό θα είναι σχετικά με την φιλοσοφία να
χρησιμοποιήσουμε την Ελληνική μεθοδολογία γιατί η Ανατολική κρύβει
και πρακτικές Μυστικιστικές (με την ευρύτερη έννοια...)
Η Ελληνική και γενικότερα η Δυτική Φιλοσοφία δεν περιέχει πρακτικές Μυστικιστικές...

Η Ελληνική φιλοσοφία εντάσσεται στο ΟΡΘΟ ΛΟΓΟ....

Τώρα με την αφ' υψηλού "ματιάς" η Ελληνική Φιλοσοφία δύναται να το κάνει με
εμπεριστατωμένη ανάλυση στοιχείων και να τα ανασυνθέσει ώστε να υπάρξει η "πράξη"..

Ευχαριστώ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 15:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου καλησπέρα σας...

Φίλε xristosxatz καλό θα είναι σχετικά με την φιλοσοφία να
χρησιμοποιήσουμε την Ελληνική μεθοδολογία γιατί η Ανατολική κρύβει
και πρακτικές Μυστικιστικές (με την ευρύτερη έννοια...)
Η Ελληνική και γενικότερα η Δυτική Φιλοσοφία δεν περιέχει πρακτικές Μυστικιστικές...

Η Ελληνική φιλοσοφία εντάσσεται στο ΟΡΘΟ ΛΟΓΟ.......


Αλήθεια; ο Πυθαγόρας (ο πρώτος που αποκλήθηκε φιλόσοφος), ο Παρμενίδης (δε ποιος του "αποκαλύπτει" ναι αποκαλύπτει, τη φιλοσοφία στο έργο του "περι φύσης"), ο Εμπεδοκλής, ο Επιμενίδης (ο μάγος) σε διαψεύδουν. Όλοι "μυστικιστές" και χωρίς το μυστικισμό τους δεν θα υπήρχε φιλοσοφία.

Μου φαίνεται προκρούστια η διάθεση να κόψει κανεις και να ράψει τη φιλοσοφία ώστε να ταιριάζει σε κάποιες προκαταλήψεις... φιλοσοφία είναι η επιδίωξη της σοφίας, άλλος το κάνει με κάποια "λογική", άλλος έχει διάθεση να εφαρμόσει ορθό λόγο (πόσο το πετυχαίνει άλλο!) άλλος δια μυστικών οδών και άλλοι δια θρησκευτικών. Επειδή ένας τρόπος δεν αρέσει σε μια μερίδα δεν υπάρχει λόγος να να αποκλειστούν οι οδοί...

ΥΓ Μην πάμε σε Σωκράτη απ'τους παλιούς (πόσο 'ορθός λόγος' ήταν η απόδοση εμπνέυσης στο 'δαιμόνιο';) και τους ύστερους Πορφύριο, Πρόκλο (άντε πες ότι δεν ήταν εντελώς Έλληνες, αλλά εντός της Ελληνικής φιλοσοφία κινήθηκαν)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 16:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=index&sort=alpha&lyricist_id=12

η λιστα των εργων του Πυθαγορα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1328125
Maintained by Digital Alchemy