ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Dreamworld
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 01:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα στην πολύ ωραία παρέα και συζήτηση, που άνοιξε ο φίλος pentheas.

Είδα κάποιες σελίδες σχετικές με το ελεγχόμενο ονείρεμα. Σίγουρα θα σας ενδιέφερε και η σχετική έρευνα που διεξάγει το ψυχολογικό τμήμα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Πληροφορίες σχετικά θα βρείτε στο:
http://users.auth.gr/perakaki

Οτιδήποτε δεν βλέπουμε με τα φυσικά μας μάτια, πάει να πει ότι δεν υπάρχει; Οτι είναι αποτέλεσμα της φαντασίας μας; Διεργασίες του μυαλού πριν ή κατά τη διάρκεια του ύπνου και μόνο αυτό;
Καλά προσπαθεί ο Φρόϋντ να εξηγήσει πως λειτουργεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος και το υποσυνείδητο όταν βλέπουμε όνειρα. Μα το να προσπαθήσεις να ερμηνεύσεις με ποιους μηχανισμούς εκφράζεται ένας κόσμος πέραν του γνωστού μας υλικού, στον υλικό μας σώμα, δεν αποκλύει την ύπαρξή του. Πολλές φορές ο άϋλος κόσμος μας βοηθάει να κατανοήσουμε καλύτερα τον υλικό. Και το αντίθετο...

quote:
Αν διάβασες καλά δεν ψάχνουμε τέτοιες απαντήσεις.
Αν ήταν να αποτανθούμε στο Κο Freud, θα έχανε και το όνειρο την σημασιά του ισοπεδώνοντας το, αλλά και θα παύαμε να ονειρεύομαστε όπως κανουμε τώρα.
Πάνω απ΄΄ολα πρέπει να είμαστε "open"!

...γράφεις αγαπητέ penthea.
Γιατί να χάσει το όνειρο τη σημασία του; Επειδή ο κύριος Φρόϋντ προσπαθεί να το εξηγήσει; Μα στον υλικό κόσμο ζούμε αυτή τη στιγμή, κι εκεί είμαστε προς το παρόν πιο πολύ συνειδητοποιημένοι. Ο ονειρικός κόσμος συνυπάρχει κάθε στιγμή με τον γνωστό μας κόσμο και αλληλεπιδρά με αυτόν. Κάποιοι προσπαθούν να κατανοήσουν, πως λειτουργούν οι γέφυρες. Κακό αυτό;


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 02:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλιθ καλώς σας βρήκα!

Εδώ κάτι τρελλό , νομίζω ότι συμβαίνει .....

quote:

... το τρίτο όνειρο δεν είναι κάπου συγκεκριμένα, κάποιες φορές νομίζω σε νησί, κάποιες άλλες σε άλλη χώρα. το μέρος που πηγαίνω είναι ένα μοναστήρι, νομίζω της Παναγίας, σκαρφαλωμένο στα βράχια, ακριβώς πάνω από τη θάλασσα και είναι επίσης πανέμορφο.


Μπορείς να περιγράψεις περισσότερο αυτό το μέρος;


Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 13:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia!!!!
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΣΙΤΕ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΙΚΕΣ !
ΕΙΣΑΙ ΦΟΒΕΡΗ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΘΑΨΕΣ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !


‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 13:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Penthea καλημέρα!
χμμμ... μάλλον καλησπέρα...μιάμισυ πήγε κιόλας!

λοιπόν, γιά το μέρος,
αλήθεια, έχεις πάει και συ εκεί?

το περίεργο είναι ότι το προηγούμενο Σαββατοκύριακο βρέθηκα κάπου στην Αρκαδία της Πελοπονήσου. και σε μιά φωτογραφία, νομίζω ήταν στη μονή Φιλοσόφου η φωτογραφία, είδα ένα μοναστήρι που μου φάνηκε γνώριμο και τυπολογικά παρόμοιο με αυτό που ονειρεύομαι! νομίζω ότι λεγόταν μονή Αναβατής, ή κάτι τέτοιο...

το όνειρο...
είναι ένα μοναστήρι νομίζω λευκό τις περισσότερες φορές -ασπρισμένοι τοίχοι- αλλά και κάποιες όχι. είναι δομημένο στην σχεδόν κατακόρυφη πλευρά ενός βράχου, κάπως όπως είναι πχ. τα σπίτια στη Σαντορίνη, αλλά πολύ πιό κατακόρυφα. έχεις την αίσθηση ότι είναι μικρές καμαρούλες και πολλές σκάλες και κάποιοι εξώστες και μικρές αυλίτσες, που κοιτάνε όλα στη θάλασσα, σαν να κρέμονται στον αέρα. σαφώς τά κτίσματα είναι πέτρινα. κάποιες φορές υπάρχουν και πολλά όμορφα λουλούδια...
ο τρόπος πρόσβασης είναι από τα αριστερά του κτιρίου προς τα δεξιά από ένα μονοπάτι πανω στον απόκριμνο βράχο. μόλις πλησιάζω στο μοναστήρι και το αντικρίζω νιώθω πανέμορφα, γαλήνια και ότι "αυτό είναι τελικά, το βρήκα!". και όπως είπα και γιά τα προηγούμενα όνειρα, υπάρχει η αίσθηση ότι το μέρος υπάρχει.

ενώ το έχω ονειρευτεί και σε νησί, μιά -η και περισσότερες φορές- θυμάμαι να το έχω βρεί σε άλλη χώρα, ίσως στην Αίγυπτο, πάντως χώρα με πολύ φως...

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 14:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !
ΠΡΟΣ ΑΜΑΛΙΑ ΛΙΛΙΘ(ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Ο C.C)
H ΤΡΙΤΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΣΚΗΣΗ ΠΡΩΤΗ (ΔΕΝ ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΤΙ??)
ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΑΤΕΝΙΣΜΑ !(ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕ ΦΥΛΛΑ ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΡΙΚΟ ΔΥΝΑΜΗΣ)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ?
ΠΕΡΙΜΕΝΩ !

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ !


‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 15:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα.

φίλε flawless, το site με το συνειδητό ονείρεμα μου το είχε προτείνει πριν από μερικούς μήνες ένα μέλος των φόρουμ, που δυστυχώς δεν τον βλέπω να γράφει πια (προφανώς λόγω χρόνου). Εκείνον πρέπει λοιπόν να ευχαριστήσουμε.

Συμπληρωματικά να προσθέσω ότι τον Μάρτιο με Απρήλιο που προσπαθούσα να κάνω τις ασκήσεις οι οποίες αναφέρονται στο πρόγραμμα, μου ήταν αδύνατο να θυμηθώ τα όνειρά μου. Ομολογώ ότι ασχολήθηκα για περίπου δύο βδομάδες και μετά τα παράτησα.
Ωστόσο παρατήρησα γύρω στον Μάϊο και τις αρχές Ιούνη, ότι άρχισα να θυμάμαι πολλά όνειρά μου. Από κάποιες συζητήσεις που είχα με φίλους οι οποίοι ασχολούνται με το θέμα, έμαθα ότι υπάρχουν εποχές μέσα στο χρόνο, κατά τις οποίες θυμόμαστε πιο πολύ (ή βλέπουμε ίσως πιο πολλά - δεν ξέρω) όνειρα. Προσωπικά, έχω την εντύπωση ότι πράγματι κάτι τέτοιο συμβαίνει. Για παράδειγμα, καθε Σεπτέμβριο με τέλος Αυγούστου, μου συμβαίνει να βλέπω αρκετά όνειρα με προφητικά μηνύματα.

Ποια η γνώμη σας για την περιοδικότητα των ονειρικών φαινομένων;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 16:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σε όοοοοοοολους!

Amalia thanks για το site. Το έκανα download, αφού πρώτα απάντησα στα ερωτηματολόγια , και θα προσπαθήσω να ακολουθήσω το πρόγραμμα.

Flawless, τι είναι C.C. ?????

Λίλιθ αν θυμάσαι ήμουν και γω εκεί αλλά την εκκλησία που λες .... sorry δεν την είδα.....

Το μέρος το δικό μου (που μου θυμίζει κάπως το δικό σου) έχω την εντύπωση ότι πρέπει να είναι σε νησί, γιατί έχει ένα φυσικό λιμάνι, αλλά θα μου πείς .... δεν έχουν μόνο τα νησιά λιμάνι ....
Η εκκλησία είναι σε ένα ύψωμα , σε κάτι βράχια πάνω, απο όπου μπορείς να ατενίσεις -ασ πούμε το - το πέλαγος .... Συνήθως η πόλη ή "η Χώρα" απο κάτω είναι έρημη, και είναι όλα πλακόστρωτα .......δηλαδή οι δρόμοι είναι όλοι πεζοδρομημένοι, και φύεται χορταράκι ανάμεσα στις σχισμές απο τις πλάκες. Η εκκλησία , δεν είανι μέσα πολυ φωτισμένη, μου θυμίζει κάτι σε βυζαντινό (;). Στην είσοδο έχει 2 κολόνες δωρικού ρυθμού, άσπρες όπως και το χρώμα όλης της "εκκλησίας", η οποία δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλη .....

Ελπίζω να σου λέει κάτι η λεπτομερής περιγραφή μου .....

Κάτι άλλο που ήθελα να επισημάνω : στις "συγκεκριμένες" επισκέψεις μου είναι ή σούρουπο ή πολύ νωρίς το πρωί (δεν το έχω προσδιορίσει) αλλά πάντα χωρίς ήλιο (;)

Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 17:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΩΡΑΙΑ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ
ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ.
ΟΛΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ.
ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ, ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΟΧΙ ΚΑΠΟΥ
ΜΑΚΡΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΧΩΡΙΟ !
ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΜΟΥ ‘ΑΝΟΙΧΤΗΚΑ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ’
ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΑΣΧΟΛΙΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΚΑΤΑΠΙΑΣΤΗΚΑ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΩ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ [ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΟΥΛΕΣ(ΑΣΧΕΤΟ !!!)].(ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ
ΘΥΜΟΜΟΥΝ ΟΝΕΙΡΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ)
ΕΖΗΣΑ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΖΟΥΣΑ ΣΕ ‘ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ’ ΧΡΟΝΟ.
ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΕΓΡΑΦΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ –ΧΡΟΝΙΚΑ ΚΕΝΑ-ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ.
ΟΤΑΝ ΠΙΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΑ (ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΙΝΤΕΡ ΝΕΤ) ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΗ .(ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ)
ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΕΩΣ ΚΑΙ ΕΞΗ ΟΝΕΙΡΑ(2-3ΦΟΡΕΣ) ΑΛΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΑΤΤΩΘΕΙ ΚΑΠΩΣ .
ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΧΡΟΝΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΟΠΩΣ ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ ΕΣΥ ΑΜΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ-ΠΟΣΟ ΔΕΚΤΙΚΗ ΕΙΜΑΣΤΕ-ΠΟΣΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ(ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΙΛΑΩ ΔΙΟΤΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΘΗΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΣΧΟΛΙΕΣ )

ΛΙΛΙΘ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΣ ,ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΖΗΣΩ ΟΝΕΙΡΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΛΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. (ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟΠΟΘΕΣΙΕΣ 2-3 ΦΟΡΕΣ –ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ- ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΝΕΙΡΑ)
ΜΙΑ ΦΟΡΑ –ΣΕ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ- ΠΡΟΧΩΡΑΓΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΕΔΩ ΚΟΝΤΑ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΠΑΕΙ [ ΜΙΑ ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΧΑΜΗΛΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ –ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ –ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΑΠΛΩΝΟΤΑΝ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΔΑΣΟΣ(ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΔΙΑΣΠΑΡΤΑ –ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΓΙΑ ΤΙ ΔΑΣΗ ΜΙΛΑΩ !)]ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΙΧΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΑΝ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΟΛΙΣ ΔΕΙ
ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΑΞΙΔΙ Η ΗΤΑΝ
ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΟΝΕΙΡΟ[ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΤΟ 2ΡΟ].
ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΡΕΘΕΙ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΟ. ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΜΕ ΣΙΤΑΡΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΟΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ-ΣΤΗΝ ΕΞΩΠΟΡΤΑ-ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΔΡΟΜΑΚΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΕΛΑΙΟΔΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΗ ΠΑΡΑΛΙΑ. ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΩΝ ΗΤΑΝ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ !

ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΡΑΓΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ?

ΩΧχχΧΧ ΠΟΛΛΑ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ !


‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 17:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΕΝΘΕΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ, ΕΓΡΑΦΑ
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΕΚΑΝΕ ΑΝΑΝΕΩΣΗ !
C.C =CARLOS CASTANEDA !
ΩΡΑΙΕΣ ΤΟΠΟΘΕΣΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΙΩΘΕΣ ΠΟΛΥ ΓΑΛΗΝΙΑ
ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ !

Yours John !


‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 17:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε flawless, γράψε όσο θες , δικό μας είανι το topic :
"Για τους >ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΣ<"

Ήθελα να μοιραστώ κάτι μαζί σας (μπορώ και καταθέτω ελεύθερα όυι θέλω έτσι;)

Οι παπούδες μας και οι γιαγιάδες μας ήταν "σοφοί" κατα κάποιο τρόπο σε μερικά θέματα.
Η γιαγιά μου (μικρασιάτισσα), όταν ήμουν πολύ μικρός , μου εγηγούσε τα όνειρα μου. Μερικές φορές όμως δεν θυμόμουν τις λεπτομέρειες όλες ή καμιά φορά καθόλου. Τότε ήταν που μου είπε το "μυστικό" .... :
Όταν ξυπνάς , πρόσπάθησε να θυμηθείς εκείνη τη στιγμή το όνειρό σου , αλλά!!! μην πιάσεις το κεφάλι σου (μαλιά σου)γιατί θα τα ξεχάσεις όλα όσα είδες! ......
Το δοκίμασα λοιπόν , και έιχε δίκιο.... δεν ξέρω να το εξηγήσω, όταν έπιανα το κεφάλι μου ή να στρώσω τα μαλλιά μου απο τον ύπνο , σα να έσβυνα το όνειρο , κάτι σαν delete .....
Βέβαια , αυτό που θυμάμαι , δεν έχει καμία επιστημονική εξήγηση, και δεν ξέρω να έχει καταγραφτεί απο κανέναν ... για μένα όμως λειτουργούσε .....

Δοκιμάστε το και πέστε μου .......

Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 18:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΞΕΡΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ !
ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ !!!
ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΣΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΟΣ ΟΤΑΝ ‘ΑΠΟΧΩΡΙΣΕ’ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ !!
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΧΑΝ ΠΑΝΤΟΣ ΠΟΛΥ ΤΣΑΓΑΝΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ‘ΟΜΟΡΦΟΙ’ ΑΝΘΡΩΠΟΙ !!!
Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΕΜΑ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΡΕΜ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΞΥΠΝΗΤΗΡΙ ΕΝ ΔΡΑΣΗ ! AΡΑ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ! !! ! [ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΗΡΕΜΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΓΑΛΗΝΙΟΣ ΗΧΟΣ !]
ΠΕΝΘΕΑ ΑΣ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ
ΕΔΩ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=839ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΟΝΕΙΡΕΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ !

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΟΙ ΤΟΠΟΘΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΣΤΑ 20 ΣΟΥ !
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΟΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΟΥ.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ !


‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 20:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα 20 μου flawless?
Ταξιδεύω απο πολυ πιο μικρή ηλικία φίλε μου , και μπορώ κάποιες τοποθεσίες και γεγονότα να σας τα περιγράψω με όλες τις λεπτομέρειες.
Καθώς σου είπα όμως, είναι η πρώτη φορά που μιλάω γι 'αυτά σε κοινό.. έτσι θα μου πάρει λίγο χρόνο για να τα κατατάξω χρονολογικά, αλλά σύντομα θα δημοσιεύσω κάποια απο αυτά, και θα χαρώ ιδιαίτερα αν ακολουθήσουν και άλλοι αυτή τη τακτική μου.....

DREAM ON !

Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 21:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ που έχω η κακομοίρα πρόβλημα γιατί δε θυμάμαι τα όνειρά μου???
Υπάρχει μια μέθοδος με ένα ποτήρι γεμάτο νερό που το βάζεις στο κομοδίνο και νομίζω πριν σε πάρει ο ύπνος πίνεις το μισό και το άλλο μισό όταν ξυπνήσεις και έτσι θυμάσαι τι είδες... ή κάτι τέτοιο ας με διορθώσει κάποιος γιατί θέλω να το δοκιμάσω...

Οσο για το γιατί δεν είδες αυτά που είδαμε εμείς φίλε Penthea ας όψεται η βιασύνη σου... Next time


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 02:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να επιστρέψουμε λίγο στο εκκλησάκι; τι λέτε;

Κάθως ανεβαίνεις το μονοπατάκι δεξιά δεν είναι;
Και αν συνεχίσεις ψάχνοντας (και διαβαίνοντας βραχώδη και απότομα μέρη), βρίσκεις μια λιμνοθάλασσα με υπέροχα πρασινογάλαζα νερά, που ήξερες ότι υπάρχει εκεί, αλλά δεν μπορούσες να την δεις πρωτού την πλησιάσεις;

Υπάρχει και μία σπηλιά στην περιοχή;


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 03:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia μου για τη σπηλιά δεν θυμάμαι, αλλά θυμάμαι τη μεγάλη πεδιάδα και το δάσος.
Τα βράχια είναι απότομα, κάτι σα γκρεμνός, αλλά σπηλιά , όχι , δεν θυμάμαι να υπήρχε..... Το μονοπάτι ναι , είναι δεξιά!

Αγαπημένη Avallon , κάτι έχω ακούσει για το ποτήρι με νέρο, πέρα απο τη χρησομότητα του αν διψάσουμε το βράδυ, αλλά δε θυμάμαι να σου πω ...και δυστυχώς η γιαγιά "έφυγε" για να τη ρωτήσω.
Θα το ψάξω όμως και θα σου πω!
Σου προτείνω να ρίξεις επίσης μια ματιά στα site που μας έδωσε ο φίλος μας ο flawless περί "lucid dreaming"....

Dream on everyone!!!


Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 12:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να επιστρέψουμε λίγο στο εκκλησάκι; τι λέτε;

Κάθως ανεβαίνεις το μονοπατάκι δεξιά δεν είναι;
Και αν συνεχίσεις ψάχνοντας (και διαβαίνοντας βραχώδη και απότομα μέρη), βρίσκεις μια λιμνοθάλασσα με υπέροχα πρασινογάλαζα νερά, που ήξερες ότι υπάρχει εκεί, αλλά δεν μπορούσες να την δεις πρωτού την πλησιάσεις;

Υπάρχει και μία σπηλιά στην περιοχή;


Αμάν βρε Αμαλίτσα!
ακόμη και στα όνειρα παρέα πάμε?

την επόμενη φορά, που θα δεις ότι πήγες εκεί, αν είμαι και γω, φώναξέ με, γιά να δω αν το θυμηθώ την άλλη μέρα...

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 13:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !

ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΠΩΣ ΤΑ ΠΗΓΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ
ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΣΑ 7 ΟΝΕΙΡΑ ΣΕ ΔΙΑΡΚΕΙΑ 8-10 ΩΡΩΝ .
ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΗΜΕΙΩΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΞΥΠΝΑΓΑ-ΣΤΑ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ- ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΘΥΜΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ. ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ
ΑΛΥΣΙΔΩΤΑ[ΤΙ ΕΙΠΑ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ !] (ΔΗΛ ΑΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ[ΔΙΟΤΙ ΣΕ 1 ΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ 2-3 ΟΝΕΙΡΑ] ΤΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ). ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΒΑΡΟ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΟΥ . 3 ΦΟΡΕΣ ΞΥΠΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΥΡΟ ΣΤΙΣ 7 ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ. (ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΟΧΤΩ ΗΜΟΥΝ ΞΥΠΝΙΟΣ ! ).
ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΑΜΥΔΡΑ
ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΠΙΑ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.
[ Η ΠΛΑΚΑ –ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ-ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ 10 ΟΝΕΙΡΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ ΔΗΛ ΑΥΡΙΟ ΠΑΩ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΣΚΗΣΗ ?]
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΕΙΧΑ ΜΕΡΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ.
ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΗΓΑΤΕ ?

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ !


‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 14:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα παιδιά!

Νύχτα και η χθεσινή...!
Πολύ όνειρο βρε παιδί μου!

Να σας αφήσω μερικές σκέψεις που έκανα χθες (σε ένα μεσοδιάστημα του ύπνου μου) και σήμερα το πρωί (μεσημέρι δηλαδή) με το που ξύπνησα.

Βλέπεις ένα όνειρο. Πολύ έντονο και κατά την γνώμη σου σημαδιακό. Ξυπνάς μέσα στον ύπνο σου με την αίσθηση ότι αυτό το όνειρο κάτι σημαίνει. Βρίσκεσαι σε μία κατάσταση ξυπνητή μεν, αλλά διαφορετική από τη συνήθη της εγρήγορσης. Εννοώ, ότι το μυαλό δουλεύει κάπως διαφορετικά. Εκείνη τη στιγμή λοιπόν, προσπαθώντας να εξηγήσεις το όνειρο που μόλις πριν από δευτερόλεπτα είδες, σου έρχονται κάποιες σκέψεις στο μυαλό, πολύ συχνά σκέψεις, που αγγίζουν τα όρια της επιστημονικής φαντασίας. Εξηγείς το όνειρο στον εαυτό σου, προσπαθείς εκείνη τη στιγμή να το συνειδητοποιήσεις ώστε να το θυμάσαι το πρωί, και ξανακοιμάσαι.
Οι ώρες περνούνε και το πρωί έρχεται.
Ξυπνάς, ανάβεις τσιγάρο, πίνεις καφέ, και το όνειρο έρχεται ξανά στη σκέψη σου. Και πάλι προσπαθείς να το εξηγήσεις. Να βρεις το κρυφό νόημά του. Ομως, αυτή τη φορά, το μυαλό σου δίνει πολύ πιο ορθολογικές εξηγήσεις.
Πως θα μπορούσε να εξηγηθεί αυτό; Κατά τη διάρκεια του ύπνου, ή όταν δεν έχουμε ακόμα ξυπνήσει για τα καλά, δε λειτουργεί η λογική μας; Από ποιες αποθήκες αντλούμε σκέψεις εκείνη τη στιγμή; Τι είναι αυτό που κάνει τη διαφορά, και ποια ερμηνεία μας είναι πιο αξιόπιστη;

Θα ήθελα τη γνώμη και την εμπειρία σας πάνω σε αυτό.

Επίσης, θα αναφέρω κάτι που παρατήρησα χθες το βράδυ. Σχετικό με κάποιο είδος "ντεζαβού".
Προσπαθώντας να κρατήσω στη συνειδητή μου μνήμη το όνειρο που είδα, προσπαθούσα με ανοιχτά μάτια να το ανακαλέσω όλο στη μνήμη μου, σα να το αντέγραφα σε μία άλλη κασσέτα. Την ώρα που το έκανα αυτό, τα μάτια μου ήταν στυλωμένα στο πατζούρι του παραθύρου.
Να λοιπόν το φοβερό αποτέλεσμα (που θα μπορούσε να έχει συμβεί, αν τελικά δεν το θυμόμουν μόλις ξυπνούσα).
Ξυπνάς, δε θυμάσαι το όνειρο, και η μέρα περνά. Ξάφνου, κατά το απόγευμα, εκεί που κάθεσαι στο γραφείο σου, η ματιά πέφτει αμέριμνη στο πατζούρι...
Οπα! Το όνειρο! Ντεζαβού!
Βλέπεις το πατζούρι, θυμάσαι το όνειρο, και αναρρωτιέσαι, τι διάολο σχέση έχει το πατζούρι με το όνειρο!!!

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 14:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον θέμα!
Εγώ έχω εμπειρίες από όλα όσα αναφέρετε!

Και ένα επαναλαμβανόμενο όνειρο που μου προκαλούσε "ανησυχία" όταν ήμουν μικρή στο οποίο μια φορά λειτούργησα συνειδητά στον ύπνο μου επεμβαίνοντας στην εξέλιξη του και τελικά δεν το ξαναείδα από τότε,
Και μέρη που τα βλέπω και τα ξαναβλέπω στα όνειρα μου και τα αναγνωρίζω αμέσως (δεν έχει τύχει όμως να τα δω ξύπνια)...

Και ειδικές καταστάσεις σε όνειρα που ενώ αλλάζει η εποχή και το περιβάλλον, το θέμα είναι πάντα το ίδιο... πρόσφυγες πολέμου ή κάποιας άλλης καταστροφής, που είτε ανεβαίνουν τα βουνά είτε συγκεντρώνονται σε μεγάλους οργανωμένους χώρους. (το όνομα Πυόρυγχος ή Πυόρινχος το αναγνωρίζει κανείς; Ηταν το όνομα του αρχηγού των προσφύγων σε ένα από αυτά τα όνειρα)

Και "οδηγό" είχα, για 4-5 συνεχόμενα όνειρα (μέσα σε 2 βδομάδες) που μου έδωσε διαφόρες πληροφορίες πάνω σε θέματα που με απασχολούσαν τότε (ήμουν γύρω στα 20 και ψαχνόμουν με τους αρχαίους πολιτισμούς γενικώς), μου σύστησε μια κοπέλα με περίεργο ντύσιμο που θα με βοηθούσε στο μέλλον και μου είπε να αποφύγω έναν τύπο που θα προσπαθούσε να εμποδίσει την "αναζήτησή μου".
Το όνομα της πρώτης Μίρνα ή Βίρνα και του δεύτερου Ασάρ, ο "οδηγός" δεν είχε όνομα.
Τέλος πάντως έγιναν διάφορα κατά την διάρκεια αυτών των ονείρων, μέχρι που σταμάτησα να ασχολούμαι μαζί τους (μάλλον τα απώθησα) και δεν τα ξαναείδα.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 19:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γειά σου Ostria,

quote:

... πρόσφυγες πολέμου ή κάποιας άλλης καταστροφής, που είτε ανεβαίνουν τα βουνά είτε συγκεντρώνονται σε μεγάλους οργανωμένους χώρους.


Κάτι σαν πόλεμος του 40; Εβραίοι και στρατόπεδα συγκεντρωσης;
Μπορείς να το διευκρινήσεις;

Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 00:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλή μου Avallon,

η μέθοδος για με το ποτήρι που λες έτσι ώστε να θυμάσαι τα όνειρα σου έχει ως εξής: Επί τρεις συνεχόμενες ημέρες θα πίνεις μισό ποτήρι νερό πριν κοιμήθεις και το άλλο μισό το πρωί μόλις ξυπνήσεις.Αν σε περίπτωση το εφαρμόσεις και δεις οτι πάλι δεν τα θυμάσαι την άλλη μέρα τότε επανέλαβε το ίδιο με τη μόνη διαφορά ότι πρέπει το πρώτο βράδυ που θα πιεις το νερό να έχει πανσέληνο. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 01:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γειά σου Ostria,

Κάτι σαν πόλεμος του 40; Εβραίοι και στρατόπεδα συγκεντρωσης;
Μπορείς να το διευκρινήσεις;


Καλησπέρα Πενθέα, καμιά σχέση με στρατόπεδο συγκέντρωσης Εβραίων! Κάποια όνειρα αφορούν πορεία των προσφύγων πάνω σε βουνά και κατασκήνωση στην ύπαιθρο, σε απροσδιόριστη παλιά εποχή (θα μπορούσε να είναι και αρχαιότητα και μεσαίωνας ας πούμε) και τα υπόλοιπα σε πιό πρόσφατες εποχές (ίσως και το 40) αλλά θα μπορούσε να είναι και μελλοντικά, όχι μακριά από την εποχή μας όμως, σε κλειστούς τεράστιους χώρους με πολλά κρεββάτια στην σειρά και με κόσμο που απλώς έχει αναγκαστεί να απομακρυνθεί από τα σπίτια του για κάποιον λόγο και να μεταφερθεί εκεί μέσα, χωρίς όμως να υπάρχει τρόμος ή αγωνία. Σαν να ήταν αναπόφευκτο και να νοιώθουμε τυχεροί που είμαστε εκεί. Γενικά η ατμόσφαιρα είναι καλή, παρόλο που μας έχει ξεβολέψει.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 16:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως υποσχέθηκα στο φίλο flawless, θα καταθέσω μνήμες μου απο κάποια ονειρικά ταξίδια που έχω κάνει , και κάποιες εμπειρίες που συνοδεύουν τις περιπλανήσεις μου αυτές.
Θα αναγκαστώ να τις αριθμίσω , και να τους βάλω τίτλους για τη δική μου ευκολία να τα καταχωρώ χρονολογικά. Στο τέλος κάθε "ιστορίας" μου θα καταθέτω και τις απόψεις μου πάνω σ'αυτό που είχα βιώσει.


Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 16:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

1. Η Πρώτη Συνάντηση

Γεννήθηκα στο Πειραιά, αλλά μεγάλωσα στο Montreal του Καναδά.
Από μικρός λοιπόν γαλουχήθηκα με πολλά ερεθίσματα ενός ξένου πολιτισμού, και επιπλέον έμαθα να συνομιλώ σε τρεις διαφορετικές γλώσσες όπου η μία από αυτές ήταν η ελληνική.
Λόγω του νεαρού της ηλικίας των γονιών μου δεν είχα πολλές αναφορές στην ελληνική κουλτούρα , παρά μονάχα κάποιες διορθώσεις στη γλώσσα , γιατί τα ελληνικά ήταν η μόνη γλώσσα που μιλούσαμε στο σπίτι με τους δικούς μου και τους συγγενείς που μας επισκέπτονταν για το Κυριακάτικο παραδοσιακό τραπέζι.
Πρέπει να ήμουν 7 ή 8 χρονών όταν συνάντησα «εκείνη». Ένα κοριτσάκι στην ηλικία μου που μου είπε ότι το όνομα της ήταν «Αντριάννα». Μου φάνηκε περίεργο το όνομα της, και την άλλη μέρα , ρώτησα τους γονείς μου αν υπήρχε τέτοιο ελληνικό όνομα στη γλώσσα μας ή μήπως ήταν δημιούργημα δικό μου.
Το λέω αυτό , γιατί θυμάμαι μερικές φορές στον ύπνο μου μιλούσα σε μία ακαταλαβίστικη γλώσσα ή συνομιλούσα με τους άλλους βάζοντας τις λέξεις σε μία μπερδεμένη σειρά. Δε θυμάμαι ποια γλώσσα χρησιμοποιούσαμε , το σίγουρο πάντως είναι πως επικοινωνούσαμε.
Σε μία λοιπόν από τις συναντήσεις μας με τη φίλη μου , θυμάμαι που με οδήγησε σε ένα μέρος , που αφού περνούσαμε μία γέφυρα, βγαίναμε σε μια ανοιχτή πεδιάδα. Εκεί, στο κέντρο της πεδιάδας , υπήρχε μία σκάλα , που ήταν τόσο ψηλή και οδηγούσε στον ουρανό. Την σκαρφαλώσαμε μετά από παρότρυνση της φίλης μου , και βρεθήκαμε σε ένα άλλο μέρος με άσπρες πέτρες (σήμερα που το σκέφτομαι πρέπει να ήταν κάτι σαν μάρμαρο). Εκεί συνάντησα κάποιους ανθρώπους ντυμένους με ριχτά σεντόνια και κουβεντιάσαμε μαζί τους με τον γνωστό τρόπο –τοποθετώντας τις λέξεις σε άλλη σειρά – για λίγη ώρα.
Θυμάμαι στη συζήτηση μας ο ένας από αυτούς, που με σύστησε η φίλη μου, μου είπε ότι μπορούσα να επισκέπτομαι αυτό το μέρος όποτε ήθελα , αρκεί να με έφερνε πάντα η φίλη μου…. Ο συγκεκριμένος κύριος , είχε μια φωτεινότητα , σαν να έκπεμπε κάποιο φως ή κάτι τέτοιο …..


*****Ομιλώ τρεις γλώσσες άπταιστα , με πρώτη γλώσσα τα γαλλικά. Αργότερα και σε μεγαλύτερη ηλικία , όταν επιστρέψαμε στην Ελλάδα, προσπαθώντας να μεταφράσω από Γαλλικά στα Ελληνικά ή το αντίστροφο , οι λέξεις είχαν άλλη σειρά σε μια πρόταση……
Σε μεγαλύτερη ηλικία είδα σε βιβλία ότι τα σεντόνια εκείνων των ανθρώπων έμοιαζαν με τις χλαμύδες της αρχαιότητας. Ο «φωτεινός» κύριος μου θύμισε αργότερα έναν άλλον κύριο, ο οποίος υπήρξε πνευματικός ηγέτης….
Ας σημειώσουμε , ότι μάθημα των θρησκευτικών στο σχολείο δεν υπήρχε στο Καναδά, λόγω πολλών εθνικοτήτων σε μια τάξη. Ελληνικό σχολείο στο Montreal πήγα σε ηλικία 10 με 11 χρονών.


Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 16:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΠΕΝΤΗΕΑ !
ΕΓΩ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ …………!

Yours John !


‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 00:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφέρθηκε ότι δεν πρέπει να ακουμπάς το κεφάλι σου όταν ξυπνάς
γιατί ξεχνάς τα όνειρά σου. Στην πραγματικότητα καλό είναι
να μην κουνιέσαι καθόλου μόλοις ξυπνάς και να μην αρχίσεις
να απασχολείς αμέσως το μυαλό σου με τις καθημερινές
ασχολίες σου. Απλώς κάθεσαι ακίνητος και "αφήνεις" τα όνειρα να
έρθουν.
Επίσης, βλέπουμε περισσότερα κι εντονότερα όνειρα τις
πρωινές ώρες γιατί τότε αυξάνεται η διάρκεια των ονειρικών περιόδων (του παράδοξου ύπνου). Ονειρευόμαστε κάθε 90 λεπτά
περίπου, για 10-20 λεπτά σε κάθε περίοδο, αλλά όσο περισσότερο κοιμόμαστε τόσο αυξάνει αυτή ή διάρκεια των 10-20 λεπτών.
Όσον αφορά στον κ.Freud.
Όταν προσπαθούμε να εξηγήσουμε κάτι συχνά καταφεύγουμε σε
απλοικές εξηγήσεις και μάλιστα εντυπωσιαζόμαστε από την
φαινομενική τους παντοδυναμία να ερμηνεύουν πλήρως το
προς εξήγηση φαινόμενο. Έτσι είναι πιο εύκολο να πιστεύεις
ότι για όλα φταίνε οι Εβραίοι παρά να σπουδάσεις κοινωνιολογία.
Παρόμοια, είναι πιο εύκολο να πιστεύεις ότι υπάρχουν φύλακες
άγγελοι και οδηγοί στα όνειρα (χωρίς να θέλω να αποκλείσω
κάτι τέτοιο) παρά να μελετήσεις ψυχανάλυση. Φρονώ ότι κάποιος
που ενδιαφέρεται για ένα πεδίο γνώσης μελετάει όλες τις απόψεις
και δεν αποκλείει εκ των προτέρων καμία. Γιατί η εξήγηση που
περιλαμβάνει οδηγούς είναι πιο έγκυρη από την ψυχαναλυτική;
Μήπως γιατί αποπνέει κι έναν αέρα μυστηρίου και θέλουμε να είναι
έτσι; Μήπως γιατί μας βοηθάει να πείσουμε τον εαυτό μας ότι
ασχολούμαστε με θέματα του εσωτερισμού και είμαστε κι εμείς
μυστηριώδεις; Ο ίδιος μας ο εαυτός μας μάς στήνει πολλές τέτοιες
παγίδες. Καθήκον του πνεύματος : να αμφισβητεί πρώτα από όλα
τον εαυτό του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pentheas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 03:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pentheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ή φίλη calea_zacatechichi,
Ειλικρινά προσπάθησα να καταλάβω τι εννοούσες στο τελευταίο σου μήνυμα , αλλά ειλικρινά δε μπόρεσα .
Σίγουρα οι περισσότεροι απο μας έχουν πιο ρηχούς ορίζοντες απο κάποιους άλλους , και κατανοούν με ένα πιο απλοικό τρόπο κάποια πράγματα, και με τον ίδιο τρόπο τα μεταφέρουν σε άλλους χωρίς να υοθετούν το πνέυμα ή το τρόπο κάποιων ή κάποιων συγγραμάτων που έχουν προφανώς κοινοποιηθεί στο κόσμο. Το να αναφέρουμε κάποιους τίτλους ή ονόματα , έτσι , απλά και αυθαίρετα , δε σε καθιστά , αλλά ούτε σε χρήζει κανείς (ή εγώ τουλάχιστον) γνώστη.
Αν έχεις να καταθέσεις κάτι , το οποίο θα μας βοηθήσει να μάθουμε κάτι , κάνε το.
Ίσως μας αφυπνίσεις απο κάτι το οποίο πιθάνότατα να αγνοούσαμε.
Αλλά σε παρακαλώ μη καταφεύγεις σε μια επιχειρηματολογία τέτοια, που αφ'ενός δεν κατάλαβα γιατί τη μοιράστηεκες μαζί μας, και αφ'ετέρου δεν έχει τίποτα να προσφέρει στο συγκεκριμένο topic.
Χωρίς παρεξήγηση ,
Φιλικά

Taf


pentheasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 09:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,
Να πω την προσωπική μου άποψη και στους δύο φίλους που μάλλον ξεκινούν μια διαφωνία..Είναι χρήσιμο κάθε θέμα να προσπαθούμε να το αντιμετωπίσουμε σφαιρικά. Οταν εξαντληθούν όλα τα επιχειρήματα από ψυχαναλυτικής - κοινωνιολογικής - επιστημονικής πλευράς, τότε είναι καιρός να αναρωτηθούμε "και αν ?" Σε αυτό το "και αν" νομίζω πως έχει καταλήξει καποια στιγμή και ο/η calea_zacatechichi, διαφορετικά δε θα μίλαγε σε αυτό το forum...
Ο άνθρωπος όμως έχει την ανάγκη να προσπαθεί να ερμηνεύσει τα γύρω του πρώτα με βάση κάποια δεδομένα (ώστε να υπάρχει σημείο αναφοράς για τον ίδιο, διαφορετικά θα ήμασταν όλοι αλλοπαρμένοι) και έπειτα με βάση το άγνωστο.. Νομίζω πως απόψεις όπως του/της calea_zacatechichi καλό είναι να υφίστανται και εδώ μέσα, ώστε να υπάρχει και ο αντίλογος . Ετσι ο διάλογος προωθείται καλύτερα...
Keep going...φίλε Penthea, θέλω να ακούσω και τη συνέχεια της ιστορίας σου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 10:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι χρήσιμο κάθε θέμα να προσπαθούμε να το αντιμετωπίσουμε σφαιρικά. Οταν εξαντληθούν όλα τα επιχειρήματα από ψυχαναλυτικής - κοινωνιολογικής - επιστημονικής πλευράς, τότε είναι καιρός να αναρωτηθούμε "και αν ?"

Θα συμφωνήσω και αυτή είναι και η δική μου μεθοδολογία σχετικά με αυτά τα θέματα. Θα πρέπει να αποκλείσουμε πρώτα κάθε λογική, ψυχολογική και επιστημονική εξήγηση, για να εξετάσουμε ως τελευταία επιλογή (με την ίδια σοβαρότητα πάντα), την "μεταφυσική" πλευρά του κάθε φαινομένου.

Στο συγκεκριμένο θέμα και στις δικές μου αναφορές, αν και δεν έχω καταλήξει ακόμα για την φύση των ονείρων μου, ενδόμυχα πιστεύω ότι "ο οδηγός μου" ήταν ο ίδιος ο εαυτός μου που απλώς με προετοίμαζε για τις μελλοντικές μου αναζητήσεις, προς τις οποίες ασυνείδητα πορευόμουν.
Τα υπόλοιπα μπορεί απλά να ήταν το "φαντασιακό στόλισμα" που έτσι κι αλλιώς αναδύεται μέσα στον ονειρικό μας κόσμο.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astarti
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 20:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astarti  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalhspera sas mou systhsan to forum sas kai pragmatika eniwsa poly oikeia, isws gia prwth fora, pou uphrxan kapoioi , arketoi malista, pou mas synedean oi idies anhsyxies :) ap'otan thymamai ton eauto mou oneireyomai, ematha na to blepw ws syneidhth kai epithymhth proektash ths pragmatikothtas mou. Anyway ola sxedon osa exoun anaferthei apo esas apoteloun kai dikes mou empeiries. auto pou tha hthela na sas rwthsw einai an sas "etyxe" pote na kalesete syneidhta kapoion konta sas(as poume kati san thlemetafora) estw kai se hmistereh morfh, auto synevh se mena an kai oxi se oneiro, blepete eixa ksupnhsei apo oneiro molis liga lepta prin me plhrh diaygeia nou parolauta.
eyxaristw
tha xarw na ginw melos ths pareas sas kai giati oxi elpizw na syntaksidepsoume kapoia fora sta oneira mas :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy