ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η ΚΥΠΡΟΣ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΧΑΜΕΝΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 22:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι στοιχειωδεις γνωσεις μου σχετικα με το συγκεκριμενο θεμα δε μου επιτρεπουν να αποτελεσω πηγη εμπνευσης για μακρες συζητησεις. Θα παρακαλουσα ομως οποιον γνωριζει οτιδηποτε να το καταθεσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orionboy
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 23:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orionboy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παντως για να γνωριζουμε οτι οι Αθηναιοι πολεμησαν με τους Ατλαντες,δεν πρεπει να ειχαν μεγαλη αποσταση μεταξυ τους.Μου φαινεται πιο λογικο η Ατλαντιδα να ηταν καπου στο ΑΙΓΑΙΟ
Οσον αφορα την εκρηξη στην Σαντορινη τελευταιες μελετες λενε οτι ισως η εκρηξη να ηταν πολυ πιο μεγαλη απο φανταζομασταν,την παρομοιαζουν ιση ,ισως και μεγαλυτερη,απο την εκρηξη στο Κροκατοα(δεν ξερω αν το γραφω σωστα) την μεγαλυτερη ποτε.Μια τετοια εκρηξη ισως να προκαλεσε την βυθυση της Ατλατιδας.


Φίλε Ταξιδιώτη,
η πιθανότητα να σχετίζονται η έκρηξη στη σαντορίνη και η Ατλαντίδα είναι για μένα ελάχιστη. (όχι μηδενική και θα πω παρακάτω το γιατί)
Ο Πλάτωνας τοποθετεί την περί της Ατλαντίδας ιστορία γύρω στο 10.000 πχ. Η έκρηξη στη σαντορίνη που κατέστρεψε το μινωικό πολιτισμό έγινε περί το 1600πχ.
Από το νησί αυτό μπορούσε κανείς να περάσει σε άλλα κοντινά μικρότερα νησιά. Και απο κεί σε μια άλλη ήπειρο (και μετά μου λένε για κολόμβους και αηδίες!!!!)

Το στόρυ είναι ότι στη μοιρασιά του κόσμου από τους θεούς στον Ποσειδώνα κλήρωσε τα νησιά αυτά μαζί με την ατλαντίδα. Ο Ποσειδώνας με την Κλειτώ (που ήταν κόρη του ζεύγους Ευήνωρα και Λευκίππης και ζούσαν εκεί) έκανε 10 παιδιά. Ο πρωτότοκος ήτανε ο Ατλας (εξού και το όνομα του νησιού). Με αρχή τον Ατλα και άλλους διαδόχους βασιλείς κάνανε την ατλαντίδα ένα τέρας πολιτισμικό αλλά και πολεμικό. Σηκώσανε όμως ψηλά τον αμανε (που λένε) και βάλανε στο μάτι τον εφάμιλλο πολιτισμό της ανατολικής λεκάνης της Μεσογείου. Και έτσι κινήθηκαν ενάντια σε μια συμμαχία των λαών γύρω από την Αθήνα. Οι Αθηναίοι τους απέκρουσαν όμως πάρα το ότι οι άλλοι σύμμαχοι τους "πουλησαν" όταν έσφηξαν τα γάλατα!. Και επάνω που είχαν αρχίσει να τους στέλνουν απο κει που ήρθαν συνέβη ο κατακλυσμόοοοςςςςς.

Είναι πιθανόν αυτά που έλεγε ο Πλάτωνας να ήταν εντελώς φανταστικά γιατί το ζητούμενο του Πλάτωνα ήταν να πεί πως πρέπει να είναι η ιδανική πολιτεία. Ετσι μπορεί να επινόησε όλα αυτά για να δείξει πως μια κοινωνία όταν είναι οργανωμένη ειρηνική και θεοσεβούμενη επικρατεί.

Ωστόσο η ύπαρξη ένος άλλου πολιτισμού ανεπτυγμένου στη περιοχή του Αιγαίου είναι φανερή. Παράδειγμα η Πολιόχνη στη Λήμνο που χρονολογείται στην 4η χιλιετία πχ. Ακόμα και οι κάτοικοι του Ακρωτηρίου Σαντορίνης φαίνεται ότι είχαν απροσδόκητα ανεπτυγμένο πολιτισμό στο 3000 πχ.
Δηλαδή .... ο άγνωστος σε μας πολιτισμός που συνδέει τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμό ως ιστορικό δεδομένο με τον προγενέστερο πολιτισμό του 5 και 10 χιλιάδες πχ και βάλε (που επισήμως ακουμπάει η "μυθολογία") να είναι η "πραγματική" ατλαντίδα που ενέπνευσε τον Πλάτωνα. Η ατλαντίδα υπήρξε δηλαδή όχι σαν υπερ-ανεπτυγμένο νησί αλλά σαν προπομπός των επόμενων χρονικά πολιτισμών του αιγαίου. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, όπως καταλαβαίνετε δεν πρόκειται να βρεθεί ποτέ νησί "ατλαντίδα". Και ίσως γιαυτό ο Πλάτωνας λέει ότι το μέρος δεν θα βρεθεί ποτέ. Γιατί δεν υπήρξε με τη μορφή που το διηγήθηκε ο ίδιος!.

Τα συμπεράσματα δικά σας.
Ευχαριστώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 20:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα ένα άρθρο για την "ανακάλυψη", στα αγγλικά.

http://www.boston.com/news/world/europe/articles/2003/10/11/researcher_says_hes_found_sunken_site_of_atlantis/

Πάντως υπάρχει πρόβλημα στον συνδυασμό της εκρηξης του ηφαιστείου της Θήρας με την Ατλαντίδα. Αλλες ημερομηνίες και το κυριότερο, αν η Ατλαντίδα ήταν στην Μεσόγειο και μάλιστα στην Κύπρο και να φτάνει κοντά στην Συρία, η πρόσβαση σε αυτό το νησί θα ήταν για όλους πολύ εύκολη. Θα ήταν πασίγνωστο σε όλους τους γειτονικούς πολιτισμούς. Δεν μου κολλάει.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 19:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΚΑΤΑΤΑΣΕΤΕ (ΓΕΩΡΓΑΦΙΚΑ) ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ Τίμαιος και Κριτίας ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Η ΑΤΛΑΝΤΕΣ ΕΙΧΑΝ ΦΟΡΟΛΙΓΙΚΑ ΔΙΑΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΓΥΡΟ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΝΑΣ ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ ΙΕΡΕΑΣ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΚΑΠΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΑΤΛΑΝΤΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΟΥΝ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ ΤΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΑΘΗΚΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΙΚΗΣΑΝΕ. ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΝΑΣ ΣΕΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΑΦΗΣΕ ΣΤΟΥ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΧΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΤΛΑΝΤΕΣ ΝΑ ΑΝΑΣΥΓΚΡΩΤΗΘΟΥΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΔΕΝ ΕΖΗΣΕ. ΑΥΤΗΝ Η ΘΕΟΜΗΝΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ ΤΟΝ ΙΝΚΑΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΙΠΤΕΙ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑΚΑ ΜΕ ΑΥΤΩΝ ΤΟ ΠΟΛΕΜΟ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΟΜΙΝΙΑ ΑΥΤΗΝ ΔΕΝ ΓΛΥΤΩΣΕ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΥΘΙΣΤΕΙ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ. ΠΙΣΤΕΥΤΕ ΟΤΙ ΒΥΘΗΣΤΙΚΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ ΘΑΛΛΑΣΑ ΤΩΝ ΣΑΡΓΑΣΩΝ.

ΑΥΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΕ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.(ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΛΗΠΤΙΚΑ). ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΚΑΤΑΤΑΣΗ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΡΑΚΛΕΙΕΣ ΣΤΥΛΕΣ ΠΟΥ ΣΗΜΕΝΜΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ. ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΑΝ ΣΩΘΗΚΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΠΗΓΑΝΕ Η ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ Η ΣΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ν Α ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΤΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ Η ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΠΟΙΚΟΙ ΑΥΤΗΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΣΚΟΡΠΙΣΤΟΥΝ. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ. ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΞΑΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΑΦΗΝΑΝ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΤΟΥΝ.


""ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΓΕΝΝΑΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΜΑΚΡΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΣΚΟΤΑΔΙ ΖΗΤΩ ΣΕ ΑΝΑΡΧΟ ΧΑΟΣ ΝΑ ΜΠΩ ΝΑ ΧΑΘΩ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΨΥΧΗΣ ΦΥΛΑΚΗ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΕΚΕΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΦΙΛΙ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 02:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΑΘΗΚΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΙΚΗΣΑΝΕ. ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΝΑΣ ΣΕΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΑΦΗΣΕ ΣΤΟΥ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΧΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΤΛΑΝΤΕΣ ΝΑ ΑΝΑΣΥΓΚΡΩΤΗΘΟΥΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΔΕΝ ΕΖΗΣΕ.
μα επιτελους εγινε ο πολεμος ή δεν εγινε? μπαρμπουτσαλα γιατι ειχα πει τι γινεται σε περιπτωση πολεμου.
quote:
ΤΗΝ Η ΘΕΟΜΗΝΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ ΤΟΝ ΙΝΚΑΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΙΠΤΕΙ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑΚΑ ΜΕ ΑΥΤΩΝ ΤΟ ΠΟΛΕΜΟ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΟΜΙΝΙΑ ΑΥΤΗΝ ΔΕΝ ΓΛΥΤΩΣΕ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΥΘΙΣΤΕΙ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ
αφου το αναφερει ενας λαος της Ν.Αμερικης μιλαμε για ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ που εκανε ανω κατω τον ατλαντικο (μετεωριτης?)

παντως και εγω ξερω "για να επαναλαβω και τον εαυτο μου" οτι την τοποθετουσαν στον ατλαντικο εξω απο της ηρακλειες στυλες και πραγματι βρεθηκε στην περιοχη μια βυθισμενη πολη αλλα τελικα επικρατησε η θεωρια οτι προκειται για ασχετη με την ατλαντιδα πολη οπου την καταπιε και αυτη ο ωκεανος .

quote:
ΝΑΦΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Η ΑΤΛΑΝΤΕΣ ΕΙΧΑΝ ΦΟΡΟΛΙΓΙΚΑ ΔΙΑΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΓΥΡΟ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΝΑΣ ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ ΙΕΡΕΑΣ
μηπως μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος? ποιοι πληρωναν ποιους? αυτο σημαινει και απολυτη κυριαρχια στην περιοχη αρα πρεπει να πληρωναν και οι ελληνες και φυσικα για να γινει αυτο "αν καταλαβα φυσικα και οι φοροεισπρακτορες ηταν οι ατλαντες" σημαινει οτι κυκλοφορουσαν στρατευματα στην περιοχη αρα θα επρεπε να ειχαν αφησει πολλα ιχνη που ειναι ολα αυτα ομως? μονο η ονομασια υπαρχει μεχρι στιγμης και μερικες θεωριες που καμια δεν συμφωνει με την αλλη.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 20:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ endorama
ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΩ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΛΟΩΝ ΤΩΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΑΙΓΥΠΤΙΟΥ ΙΕΡΕΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ; ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ.
ΑΛΛΑ ΘΑ ΖΥΤΗΣΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΑΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΩ ΛΙΓΟ ΚΑΘΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΡΑΤΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΞΩ.

ΟΙ ΑΤΛΑΝΤΕΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΒΑΖΑΝ ΦΟΡΟΥΣ ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΩΚΕΑΝΟΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΥΧΙΣΑΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ


""ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΓΕΝΝΑΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΜΑΚΡΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΣΚΟΤΑΔΙ ΖΗΤΩ ΣΕ ΑΝΑΡΧΟ ΧΑΟΣ ΝΑ ΜΠΩ ΝΑ ΧΑΘΩ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΨΥΧΗΣ ΦΥΛΑΚΗ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΕΚΕΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΦΙΛΙ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 23:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
endorama:
quote:
μα επιτελους εγινε ο πολεμος ή δεν εγινε? μπαρμπουτσαλα γιατι ειχα πει τι γινεται σε περιπτωση πολεμου.

ermioni:

quote:
Από ότι γνωρίζω φίλε endorama,
πόλεμος μεταξύ Ατλαντίδας και Αθήνας δεν έγινε

Φιλοι μου endorama και ermioni θα ηθελα να προσπαθησω να σας λυσω καποιες απο τις αποριες σας.

Ο Πλατωνας στον "Κριτια" αναφερει σε μεταφραση:
"Επερασαν 9000 χρονια απο τοτε που εγινε ο πολεμος αναμεσα σε εκεινους που ζουσαν εξω απο τις Ηρακλειες Στηλες και σε ολους εκεινους που κατοικουσαν στο μεσα μερος (ενν. στην Μεσογειο)."

Νικητες οπως αναφερει ο Πλατων υπηρξαν οι Ελληνες και μαλιστα οι Αθηναιοι (Πλατων "Τιμαιος" 25c)Ομως:
"Υστερω δε χρονω" η Ατλαντιδα καταποντιστηκε στον Ωκεανο:"Η τε Ατλαντις νησος ωσαυτως κατα της θαλλαττης δυσα ηφανισθη"(Πλατων "Τιμαιος" 25 d).

Δυστυχως δεν υπαρχουν λεπτομερειες για αυτον τον φοβερο ελληνοατλαντικο πολεμο γιατι το εργο του Πλατωνος "Κριτιας" εχει καταστραφει στο πιο κρισημο σημειο λιγο πριν την αναφορα για την εναρξη του πολεμου.
Το εργο του Πλατωνα οπως ειναι σημερα διακοπτεται στο σημειο οπου ο Διας αποφασιζει να τιμωρησει τους Ατλαντες για την αλαζονια τους.

Οσο για το αν η εκρηξη της Σαντορινης εχει σχεση με την Ατλαντιδα συμφωνω με τον φιλο orionboy που αναφερει:

quote:
η πιθανότητα να σχετίζονται η έκρηξη στη σαντορίνη και η Ατλαντίδα είναι για μένα ελάχιστη. (όχι μηδενική και θα πω παρακάτω το γιατί)
Ο Πλάτωνας τοποθετεί την περί της Ατλαντίδας ιστορία γύρω στο 10.000 πχ. Η έκρηξη στη σαντορίνη που κατέστρεψε το μινωικό πολιτισμό έγινε περί το 1600πχ.


Πιστευω οτι η καταστροφη της Ατλαντιδας εγινε περιπου το 9.000 π.χ. οταν εγινε ο λεγομενος κατακλυσμος του Δαρδάνου και αλλες τρομερες γεωλογικες αλλαγες οι οποιες επιβεβαιωνονται οχι μονο απο τον Πλατωνα αλλα και απο τον Διοδωρο Σικελιωτη που περιγραφει μεγαλες γεωλογικες αλλαγες οταν "ανοιξε" το στενο του Βοσπορου με τραγικες συνεπειες για τις περιοχες κοντα στον Ελλησποντο.

Ειναι λοιπον γεγονος οτι μονο η αρχαιοελληνικη παραδοση κατανομαζει τετοια τρομερα γεγονοτα που συνεβησαν σε ενα απροσπελαστο, χρονικα παναρχαιο,παρελθον 9.000 ετων.


Τωρα κατι αλλο:

quote:
Είναι πιθανόν αυτά που έλεγε ο Πλάτωνας να ήταν εντελώς φανταστικά γιατί το ζητούμενο του Πλάτωνα ήταν να πεί πως πρέπει να είναι η ιδανική πολιτεία

Σκεψου ομως orionboy οτι ο Πλατωνας εξιστορουσε γεγονοτα που συνεβησαν 9.000 πριν την εποχη του τα οποια σιγουρα δεν ειχαν περιελθει στην αντιληψη του μονο απο "στομα σε στομα" αλλα και πιθανον να υπηρχαν γραπτες μαρτυριες,ειδικα στη Αιγυπτο οπου ειχε ταξιδεψει, οποτε θα ηταν σωστοτερο να μην κρινουμε το εργο του Πλατωνα λεγοντας με "ελαφραν την καρδιαν" οτι αναφερει φανταστικα γεγονοτα.

Ελπιζω να μην σας κουρασα.


Πολλα απο τα στοιχεια μου τα εχω αντλησει απο το βιβλιο του Δ.Κουτουλα "Οι χαμενας γνωσεις των αρχαιων Ελληνων"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orionboy
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 00:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orionboy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σκεψου ομως orionboy οτι ο Πλατωνας εξιστορουσε γεγονοτα που συνεβησαν 9.000 πριν την εποχη του τα οποια σιγουρα δεν ειχαν περιελθει στην αντιληψη του μονο απο "στομα σε στομα" αλλα και πιθανον να υπηρχαν γραπτες μαρτυριες,ειδικα στη Αιγυπτο οπου ειχε ταξιδεψει, οποτε θα ηταν σωστοτερο να μην κρινουμε το εργο του Πλατωνα λεγοντας με "ελαφραν την καρδιαν" οτι αναφερει φανταστικα γεγονοτα.


Με αυτό που ανέφερα φυσικά δεν είχα πρόθεση να "κρίνω" το έργο του Πλάτωνα (και ποιος είμαι γω αλλωστε για να το κάνω?). Πιθανολογώ όμως πως αν υπήρχε κάπου στο 10.000 πχ κάποιος ανεπτυγμένος πολιτισμός στο Αιγαίο (όχι απαραίτητα οι Άτλαντες), να χρησιμοποίησε ο Πλάτωνας στοιχεία που είχε συλλέξει από αυτόν για να κτίσει μια πολύ διδακτική "παραβολή" για να εξυπηρετήσει τον σκοπό που ανέφερα ότι είχε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 02:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικητες οπως αναφερει ο Πλατων υπηρξαν οι Ελληνες και μαλιστα οι Αθηναιοι (Πλατων "Τιμαιος" 25c)Ομως:
"Υστερω δε χρονω" η Ατλαντιδα καταποντιστηκε στον Ωκεανο:"Η τε Ατλαντις νησος ωσαυτως κατα της θαλλαττης δυσα ηφανισθη"(Πλατων "Τιμαιος" 25 d).
αρα αφου εγινε ο πολεμος και οι αθηναιοι κερδισαν που ειναι τα τροπαια της νικης? και φυσικα η καταστροφη δεν συνεπεσε ακριβως με την νικη ειχαν αρκετο καιρο να τα σηκωσουν ολα απο εκει πριν την καταστροφη και να ειναι δυνατον να ειχαν τετοια επιτυχια χωρις να το καταγραψουν αρκετοι ιστορικοι της εποχης? χωρις να βγουν μυθοι και ημιθεοι απο αυτη την ιστορια? και φυσικα μαζι με την ηττα τους εχασαν και την κυριαρχια στην μεσογειο που φυσικα την πηραν οι νικητες.

πολλα κενα αυτη η ιστορια "δεν εννοω οτι ειναι παπατζα"

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arkturus
Νέο Μέλος

Cyprus
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 14:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arkturus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εικόνα από το: http://www.discoveryofatlantis.com/index.html


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devilmanson
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 16:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devilmanson  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
den ksero ola fainontai upopta isos telika na min mathoume pote pou itan i atlantida pantos einai kala krumeni ekei pou einai!!!

believe in your mind insanity is just begging!!!devilmanson!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 18:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου endorama μην ξεχναμε οτι μιλαμε για μια εποχη χαμενη στο βαθος οχι των αιωνων αλλα των χιλιετηριδων.
Οποτε για ποιους ιστορικους μιλαμε?
Εδω πιθανον να αγνοουμε λεπτομερειες και γεγονοτα τα οποια συνεβησαν πριν απο 30 και 40 χρονια (να μην αρχησω να αναφερω) και πιστευεις οτι αν υπηρχε γραπτη μαρτυρια 11.000 ετων για ενα πολεμο θα εφτανε ως τις μερες του Πλατωνα ,ποσο μαλλον στις μερες μας.
Κατα την προσωπικη μου αποψη πιθανον ο Πλατωνας να ειχε προσβαση σε καποια κειμενα τα οποια να ανεφεραν τον συγκεκριμενο πολεμο.
Εγω ανεφερα σαν πηγη μου τον "Τιμαιο" και τον "Κριτια" μιας και ειναι τα μονα εργα απο την αρχαιοτητα τα οποια μας λενε για το συγκεκριμενο γεγονος και για την Ατλαντιδα γενικοτερα.

quote:
αρα αφου εγινε ο πολεμος και οι αθηναιοι κερδισαν που ειναι τα τροπαια της νικης?

Βλεπω φιλε endorama μια εμμονη απο μερους σου για τα λαφυρα την υποδουλωση και ολα αυτα που σωστα επερχονται μετα την νικη σε ενα πολεμο.
Δυστυχως ομως δεν ξερουμε ουτε καν που εγινε αυτος ο πολεμος και ακομα περισσοτερο αν οι Αθηναιοι εφτασαν ποτε στην Ατλαντιδα αφου το εργο του Πλατωνα εχει ερθει κατεστραμμενο στις μερες μας ακριβως στο σημειο που ξεκινουσε ο πολεμος (δεν σας φαινεται τουλαχιστον υποπτο αυτο).
Ισως σε καποια βιβλιοθηκη (βλ. Βατικανο) αναπαυεται το χαμενο κομματι και μακαρι καποια στιγμη να "εμφανισθει" μαζι με τοσα αλλα αριστουργηματα της αρχαιας Ελλαδας τα οποια εχουν χαθει.(Ας μην ξεχναμε τα χαμενα εργα του Ομηρου)

quote:
πολλα κενα αυτη η ιστορια "δεν εννοω οτι ειναι παπατζα"

Φιλε φυσικο ειναι αυτη η ιστορια να παρουσιαζει κενα καταρχας για ολους του λογους που αναφερω στην προηγουμενη παραγραφο μου, και κατα δευτερο για το γεγονος οτι δεν προκειται για καταγραφη ενος γεγονοτος απο ενα ιστορικο που εχει ολα τα στοιχεια στην διαθεση του ή ειναι παρον οταν αυτο συμβαινει αλλα απο εναν φιλοσοφο ο οποιος θελει να περασει αλλα μυνηματα μεσα απο το εργο του οπως πολυ σωστα ο orionboy αναφερει.

Τωρα για την ιστορια που βγηκε στην δημοσιοτητα για την Κυπρο προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το ολο θεμα καπου δεν κολλαει για ενα και μονο λογο: ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ.
Συμφωνα με τα οσα ξερουμε-υποθετουμε η Ατλαντιδα ηταν ενα νησι τεραστιο σε εκταση.Σιγουρα η Κυπρος κατεχει ενα σημαντικο μερος στην παγκοσμια ιστορια και πιστευω οτι η γη της κρυβει πολλα μυστικα, και πραγματι να ειχε σχεση με την Ατλαντιδα αλλα οχι και να ηταν.
Παντως θα περιμενω να διαβασω και το βιβλιο του Sarmast για την Κυπρο μιας και στο site λεει οτι περιγραφει τουλαχιστον 50 στοιχεια κοινα με τις περιγραφες του Πλατωνα που εντοπισε στην Κυπρο.

Edited by - omega on 18/10/2003 18:49:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 03:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παντου υπαρχει ενας μυθος οπως ελεγε και το σποτακι

τοσοι και τοσοι μυθοι εχουν φτασει μεχρι της μερες μας εστω και πετσοκομενοι για το ξεκινημα του κοσμου,την καθοδο των φυλων, της μαχες και τους ηρωες
η περιγραφη των γεγονοτων ξεκινησε μαζι με τον ανθρωπο απο τοιχογραφιες στις σπηλιες,απο στομα σε στομα μεσα απο την ποιηση και το θεατρο και φτανοντας στον ευαγγελατο αν ανοιξουμε ενα βιβλιο ιστοριας θα δουμε οτι ειναι γεματο απο αιμα δεν υπαρχει μαχη ή πολεμος που να μην εχει καταγραφει ξεκινανε απο τον καιν και τον αβελ πιο παλια δεν γινεται και ενας τετοιος πολεμος ο οποιος θα εδινε στον νικητη ολοκληρη την μεσογειο και ποιος ξερει και την εξοδο προς τον ατλαντικο δεν θα εμενε ετσι απλα ασχολιαστος

οσο για την εμμονη μου στον πολεμο αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι δινει απαντησεις σε πολλα ερωτηματα

το που εγινε ο πολεμος δεν παιζει ρολο οπου και αν εγινε θα αφηνε μνημες και μνημεια και στο διαστημα να γινοταν τι θα αλλαζε? παλι οι νικητες δεν θα πηγαιναν να παρουν το μεριδιο τους απο τα λαφυρα? λες να κερδιζαν και να γυριζαν πισω? σαν να μου λες τωρα οτι οταν οι ρωμαιοι νικησαν τα ελληνικα στρατευματα γυρισαν στην ιταλια αφου γιαυτο γινονται οι πολεμοι δεν ειναι προσκοπικος περιπατος

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 21:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
endorama:
quote:
παλι οι νικητες δεν θα πηγαιναν να παρουν το μεριδιο τους απο τα λαφυρα? λες να κερδιζαν και να γυριζαν πισω? σαν να μου λες τωρα οτι οταν οι ρωμαιοι νικησαν τα ελληνικα στρατευματα γυρισαν στην ιταλια αφου γιαυτο γινονται οι πολεμοι δεν ειναι προσκοπικος περιπατος

Να σου απαντησω (αν και δεν εχει μεγαλη σημασια) με μια ερωτηση:

Στον πολεμο μεταξυ Ελληνων και Περσων εφτασαν ποτε Αθηναιοι μετα την ναυμαχια της Σαλαμινας, που ηττηθηκε ο Περσικος στολος, στην Περσια?

Edited by - omega on 21/10/2003 21:32:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 02:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στον πολεμο μεταξυ Ελληνων και Περσων εφτασαν ποτε Αθηναιοι μετα την ναυμαχια της Σαλαμινας, που ηττηθηκε ο Περσικος στολος, στην Περσια?
οχι βεβαια γιατι ηξεραν οτι η καταστροφη θα ηταν βεβαια γιατι ο περσικος στρατος δεν ηταν μονο τα στρατευματα που εφτασαν ως εδω και θα αναγκαζοντουσαν να κανουν μαχη σε καποιο ανοιχτο σημειο οποτε η ηττα θα ηταν σιγουρη και μην ξεχναμε οτι η ναυμαχια ηταν νικηφορα γιατι ο πελωριος και δυσκινητος στολος των περσων εγκλωβιστηκε μεσα στα στενα αν γινοταν η ναυμαχια ομως στην ανοιχτη θαλασσα σημερα θα μιλουσαμε περσικα φιλε μου και δεν νομιζω οτι η ατλαντιδα ειχε τοσο πολυαριθμο στρατο οπως ηταν ο περσικος

οσο γιαυτον που το τολμησε και τα καταφερε και ειναι φυσικα ο μεγας Αλεξανδρος τα καταφερε γιατι ο στρατος του ηταν μπροστα απο την εποχη του στρατηγικα/οπλικα βλεπε σαρισσα και γενικα την δομη των στρατευματων πραγματα τα οποια δεν υπηρχαν την εποχη της εισβολης των περσων και οταν ξεκινησε το τολμημα του δεν αναρωνε απο επιθεση αλλα ειχε αρκετη προετοιμασια πριν το κανει και φυσικα με της διαφορες εσωτερικες συμπλοκες δοκιμαζε και την τακτικη του

και φυσικα οι ελληνες ισα που γλυτωσαν την ηττα γιατι να ρισκαρουν μια αντεπιθεση? (τετοια πραγματα χρειαζονται μελετη,πορους και ξεκουραστα στρατευματα και οχι με οτι απεμεινε απο τον πολεμο)

δηλαδη μιλαμε για δυο διαφορετικες καταστασεις γιατι με τους περσες μονο οδομαχιες που δεν εγιναν δηλαδη μιλαμε για καταστροφες μεγαλες πως να ξεκινησεις μια αντεπιθεση οταν πρεπει να χτισεις πανω σε σταχτες και με τους ατλαντες δεν νομιζω να ηταν σε τετοια τραγικη κατασταση τα πραγματα εκτος βεβαια και αν ειχαν ερθει και πολιορκησαν την αθηνα (χλωμο)

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phantom II
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 03:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phantom II  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To endiaferon 8a htan na mas poun gia ta koitasmata petrelaiou pou anakoinw8hkan prin 2 xronia notia ths Kyprou, kai apo tote oute fwnh oute akroash...


Oso gia thn Atlantida, as thn afhsoume ekei pou einai twra, dhladh sta oria toy 'my8oy'...

______________
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 03:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
o endiaferon 8a htan na mas poun gia ta koitasmata petrelaiou pou anakoinw8hkan prin 2 xronia notia ths Kyprou, kai apo tote oute fwnh oute akroash...
και να υπαρχουν δεν προκειται να γινει τιποτα δεν μας αφηνουν οι τουρκοι υπαρχουν μυστηριες νομοθεσιες οσο αναφορα το αιγαιο μας ανηκει αλλα δεν μπρουμε να το εκμεταλευτουμε

οσο για την ατλαντιδα το θεμα εδω ειναι η ατλαντιδα φιλε μου και η κυπρος για τι αλλο θα μιλουσαμε?

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 11:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣΤΕ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.
ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

ΟΣΟ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΚΕΡΔΙΣΚΕΝΟΙ.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΚΑΠΙΕΣ ΑΥΓΙΠΤΙΑΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ.

ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΤΩΡΑ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΧΩΡΟΣ ΦΑΝΤΑΣΜΑ.ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ.
ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΣΕ ΚΑΠΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΥΣΤΗΡΙΟ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΥ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΖΗΤΗΤΟ ΝΗΣΙ.

ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279

Edited by - Loucas on 26/10/2003 00:51:23

Edited by - Loucas on 04/11/2003 21:09:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 16:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΟΤΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΧΑΜΕΝΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ.

Η ΕΙΔΗΣΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΕΖΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 50 ΤΟΠΟΘΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΤΙΜΑΙΟ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΑ.

ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΗΔΗ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΟΝ ΒΥΘΟ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΒΟΥΝΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΟΥΤΕ ΤΗ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ,Η ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΡΧΑΙΟΣ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΑΝ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ.

ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

Η ΕΙΔΗΣΗ ΟΤΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΧΑΜΕΝΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ,ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΤΑ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΧΡΟΝΟ ΣΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΧΩΡΩΝ.

ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΘΑ ΜΑΣ ΔΗΞΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279

Edited by - Loucas on 29/10/2003 23:36:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 10:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΑΘΗΚΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2523

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phantom II
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 18:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phantom II  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mias kai milame gia Atlantida:


Scientists revisit Aegean eruption far worse than Krakatoa

New research supports previously discredited evidence that the gigantic eruption of Thera sounded the death knell of Minoan culture
By William J. Broad
NY TIMES NEWS SERVICE
Tuesday, Oct 28, 2003,Page 16

For decades, scholars have debated whether the eruption of the Thera volcano in the Aegean more than 3,000 years ago brought about the mysterious collapse of Minoan civilization at the peak of its glory. The volcanic isle (whose remnants are known as Santorini) lay just 110km from Minoan Crete, so it seemed quite reasonable that its fury could have accounted for the fall of that celebrated people.

This idea suffered a blow in 1987 when Danish scientists studying cores from the Greenland icecap reported evidence that Thera exploded in 1645 BC, some 150 years before the usual date. That put so much time between the natural disaster and the Minoan decline that the linkage came to be widely doubted, seeming far-fetched at best.

Now, scientists at Columbia University, the University of Hawaii and other institutions are renewing the proposed connection.

New findings, they say, show that Thera's upheaval was far more violent than previously calculated -- many times larger than the 1883 Krakatoa eruption, which killed more than 36,000 people. They say the Thera blast's cultural repercussions were equally large, rippling across the eastern Mediterranean for decades, even centuries.

"It had to have had a huge impact," said Floyd W. McCoy, a University of Hawaii geologist who has studied the eruption for decades and recently proposed that it was much more violent than previously thought.

The scientists say Thera's outburst produced deadly waves and dense clouds of volcanic ash over a vast region, crippling ancient cities and fleets, setting off climate changes, ruining crops and sowing wide political unrest.

For Minoan Crete, the scientists see direct and indirect consequences. McCoy discovered that towering waves from the eruption that hit Crete were up to 15m high, smashing ports and fleets and severely damaging the maritime economy.

Other scientists found indirect, long-term damage. Ash and global cooling from the volcanic pall caused wide crop failures in the eastern Mediterranean, they said, and the agricultural woes in turn set off political upheavals that undid Minoan friends and trade.

"Imagine island states without links to the outside world," William B. F. Ryan, a geologist at Columbia's Lamont-Doherty Earth Observatory, told a meeting of the American Geophysical Union.

Compelling evidence

Scientists who link Thera to the Minoan decline say the evidence is still emerging and in some cases sketchy. Even so, they say it is already compelling enough to have convinced many archaeologists, geologists and historians that the repercussions probably amounted to a death blow for Minoan Crete.

Rich and sensual, sophisticated and artistic, Minoan culture flourished in the Bronze Age between roughly 3,000 and 1,400 BC, the first high civilization of Europe. It developed an early form of writing and used maritime skill to found colonies and a trade empire.

The British archaeologist Sir Arthur Evans called the civilization Minoan, after Minos, the legendary king. His unearthed palace was huge and intricate, and had clearly been weakened by many upheavals, including fire and earthquakes.

Nearby on the volcanic island of Thera, or Santorini, archaeologists dug up Minoan buildings, artifacts and a whole city, Akrotiri, buried under volcanic ash like Pompeii. Some of its beautifully preserved frescoes depicted Egyptian motifs and animals, suggesting significant contact between the two peoples.

In 1939, Spyridon Marinatos, a Greek archaeologist, proposed that the eruption wrecked Minoan culture on Thera and Crete. He envisioned the damage as done by associated earthquakes and tsunamis. While geologists found tsunamis credible, they doubted the destructive power of Thera's earthquakes, saying volcanic ones tend to be relatively mild. The debate simmered for decades.

In the mid-1960s, scientists dredging up ooze from the bottom of the Mediterranean began to notice a thick layer of ash that they linked to Thera's eruption. They tracked it over thousands of square miles.

Such clues helped geologists estimate the amount of material Thera spewed into the sky and the height of its eruption cloud -- main factors in the Volcanic Explosivity Index. Its scale goes from zero to eight and is logarithmic, so each unit represents a tenfold increase in explosive power. Thera was given a VEI of 6.0, on a par with Krakatoa in 1883.

The similarity to Krakatoa, which lies between Sumatra and Java, helped experts better envision Thera's wrath. Krakatoa hurled rock and ash more than 35km high and its blasts could be heard 4,800km away. Its giant waves killed thousands of people.

Despite the power of Thera, the Danish scientists' evidence raised doubts about its links to the Minoan decline.

Another blow landed in 1989 when scholars on Crete found, above a Thera ash layer, a house that had been substantially rebuilt in the Minoan style. It suggested at least partial cultural survival.

By 1996, experts like Jeremy B. Rutter, head of classics at Dartmouth College, judged the chronological gap too extreme for any linkage. "No direct correlation can be established" between the volcano and the Minoan decline, he concluded.

As doubts rose about this linkage, scientists found more evidence suggesting that Thera's eruption had been unusually violent and disruptive over wide areas. Scientific maps drawn in the 1960s and 1970s showed its ash as falling mostly over nearby waters and Aegean islands.

By the 1990's, however, the affected areas had been found to include lands of the eastern Mediterranean from Anatolia to Egypt. Scientists found ash from Thera at the bottom of the Black Sea and Nile delta.

Massive anomaly

Peter I. Kuniholm, an expert at Cornell University on using tree rings to establish dates, found ancient trees in a burial mound in Anatolia, what now is in the Asian part of Turkey. For half a decade those trees had grown three times as fast as normal -- apparently because Thera's volcanic pall turned hot, dry summers into seasons that were unusually cool and wet.

"We've got an anomaly, the biggest in the past 9,000 years," Kuniholm said in an interview.

Two years ago McCoy stumbled on more evidence suggesting that Thera's ash fall had been unusually wide and heavy. During a field trip to Anafi, an island some 32km east of Thera, he found to his delight that the authorities had just cut fresh roads that exposed layers of Thera ash up to 3m thick -- a surprising amount that distance from the eruption.

And Greek colleagues showed him new seabed samples taken off the Greek mainland, suggesting that more ash blew westward than scientists had realized.

Factoring in such evidence, McCoy calculated that Thera had a VEI of 7.0 -- what geologists call colossal and exceedingly rare. In the past 10,000 years only one other volcano has exploded with that kind of gargantuan violence: Tambora, in Indonesia, in 1816, It produced an ash cloud in the upper atmosphere that reflected sunlight back into space and produced a year without a summer.

The cold led to ruinous harvests, hunger and even famine in the US, Europe and Russia.

"I presented this evidence last summer at a meeting," McCoy recalled, "and the comment from the other volcanologists was, `Hey, it was probably larger than Tambora.'"

Some prominent archaeologists have concluded that the volcano's long-term repercussions meant the end of Minoan Crete. For instance, they argue that the revolt of nature over the predictable certainties of Minoan religion probably crippled the authority of the priestly ruling class, weakening its hold on society.

In scholarly articles, Jan Driessen, an archaeologist at the Catholic University of Leuven in Belgium, and Colin F. MacDonald, an archaeologist at the British School in Athens, have argued that changes to Cretan architecture, storage, food production, artistic output and the distribution of riches imply major social dislocations, and perhaps civil war.

By 1450 BC, Mycenaean invaders from mainland Greece seized control of Crete, ending the Minoan era.

Thera's destructiveness was probably the catalyst, Driessen and MacDonald wrote, "that culminated in Crete being absorbed to a greater or lesser extent into the Mycenaean, and therefore, the Greek world."

http://www.taipeitimes.com/News/feat/archives/2003/10/28/2003073739

http://www.bbc.co.uk/history/ancient/minoan_02.shtml

______________
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 01:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας . Συμμετέχω κι'εγώ στο forum για να συμφωνήσω με αυτούς που υποστηρίζουν την άποψη του Πλάτωνα περί Ατλαντίδας , όπως την διατυπώνει ο μεγάλος αυτός φιλόσοφος στα έργα του Τίμαιος και Κριτίας . Όσο για τα ερίπεια κτιρίων που υπάρχουν στον βυθό της θάλασσας , αυτά δεν βρίσκονται μόνο στα παράλια της Κύπρου , αλλά και σε άλα μέρη της γης . Μην ξεχνάτε φίλοι μου οτι στα βάθη του χρόνου η Γη έχει υποστεί πολές καταστροφές και κατακλυσμους , ήδη οι Έλληνες αναφέρουν τρεις κατακλυσμους , του Ώγυγη , του Δάρδανου και του Δευκαλίωνα , οι οποίοι άλαξαν κυριολεκτικά την μορφή της και κατέστρεψαν μεγάλους πολιτισμούς . Κάπου ,δυστυχώς δεν θυμάμαι πού , είχα διαβάσει οτι οι εκβολές του Νείλου ήταν κοντα στην Μάλτα .
Για την Ατλαντίδα υπάρχουν αρκετές λεπτομέρειες στο site http://www.atlantida.gr/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arkturus
Νέο Μέλος

Cyprus
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 14:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arkturus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκίνησε η έρευνα για την Ατλαντίδα στην Κύπρο.

http://www.aquatec-innerspace.com/aioatlantis.htm

http://www.discoveryofatlantis.com/


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tuba
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 15:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tuba  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΚΥΠΡΟΣ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΧΑΜΕΝΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ??? Ίσως!!! Αλλά γιατί δεν σκεφτόμαστε κάπως πιο ρεαλιστικά?? Αυτός ο κύριος ιρανικής καταγωγής που έχει ήδη ξεκινήσει τις έρευνες στο βυθό, μήπως έχει πράγματι ανακαλύψειτη Χαμένη Ατλαντίδα ή μήπως έχει μυριστεί ΠΕΤΡΈΛΑΙΟ??????????

think about it!!!!

...tHeRe iS a GhOsT bEhInD yOu.. !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tziambaz2
Νέο Μέλος

Cyprus
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 15:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tziambaz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστα σκέφτηκες φίλε Tuba! Αν θυμαμαι καλά πριν απο τις αρχές των ερευνών και την ειδηση πως λιγο κατω απο την κύπρο είναι η ατλαντίδα ακούστηκε πως υπάρχει περτέλαιο ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτη τη περιοχή περιπου!

Ξέρω οτι τιποτα δεν ξέρω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giwrgos_1
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 17:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giwrgos_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ
ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ , ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ
ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ,(ΓΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΕΥΛΕΥΣΗ ΤΗΣ)

ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΑ ΚΟΒΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΡΑΒΟΥΝ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ(ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ).

G.DΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 05:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.


ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΥΤΟΥΣΙΟ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΣΤΟ FORUM 'ΝΕΑ - ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ INTERNET' ΣΕ ΕΝΑ TOPIC ΜΕ ΤΟΝ "ΣΙΓΟΥΡΟ" ΤΙΤΛΟ
'Η Ατλαντίδα στην Κύπρο; Ναι, υπάρχουν ευρήματα !'
ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:


""""ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΕΝΟΣ....
ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΕΔΩ.
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΕΚΤΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΤΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΥΠΟΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ, ΜΑ ΚΑΜΙΑ, ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ.
ΑΝ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΔΙΑΦΩΝΩ ΠΛΗΡΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΗΣ ΠΕΡΙ ΚΥΠΡΟΥ.
ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΤΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Η ΚΡΗΤΗ ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΕΝ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΗΡΑΚΛΕΙΩΝ ΣΤΗΛΩΝ.

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΑΤΟΜΑ ΜΕ 1000+ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΟΤΙ ΤΟ 10000 Π.Χ. ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΛΟΙΑ (!!!!) ΚΑΙ ΟΤΙ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΠΛΟΙΑ ΣΤΟΝ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ... "ΠΕΙΝΑ"!!!!!!!!.
ΚΑΙ Ο ΠΟΙΟ ΑΣΧΕΤΟΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΑΠΟ ΠΕΙΝΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΔΕΙΨΑ. ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΨΑΡΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΣ.
ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΞΗΣ, ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΑΝ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Ο ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΤΑΝ ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΟ 4000 Π.Χ., ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΤΟΥ (ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ), ΕΝΩ Π.Χ. ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΕΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΠΛΟΙΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ (ΕΚΤΟΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ) ΠΟΥ ΧΡΟΝΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 4500-5000 Π.Χ.

ΑΦΗΝΩ ΔΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΠΕΡΙ ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΟΥ....
ΚΑΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΚΑΙ Η ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ Η ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ Η ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΟΣ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΑ ΜΕΡΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΛΛΑΔΙΚΟ ΧΩΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΘΑ ΤΟ ΕΓΡΑΦΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.

ΕΥΤΥΧΩΣ Η ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΡΩ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΧΘΟΥΝ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΒΑΡΑ, ΕΝΩ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠΟΨΗ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΙΣΤΟΡΙΤΟΥ "ΔΥΤΙΚΟΥ" ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ...

ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΓΕΟΛΩΓΙΑ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΠΑΓΓΑΙΑΣ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΚΟΙΛΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ 'Η ΑΝ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΤΗΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ ΘΑΛΛΑΣΣΑ.

Η ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ ΥΠΗΡΧΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΠΟΚΟΛΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΟΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΛΑΚΑ, ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΓΙΝΕ Η ΠΡΩΤΗ ΕΙΣΡΟΗ ΥΔΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΩΚΕΑΝΟ. ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΣΟΓΕΙΟ ΘΑΛΑΣΣΑ.
ΑΡΓΟΤΕΡΑ Η ΣΤΑΘΜΗ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΤΗΣ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΕΙΤΕ ΣΤΑΔΙΑΚΑ, ΕΙΤΕ ΑΠΟΤΟΜΑ (ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΙ).
Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΥΤΗ ΚΟΙΛΑΔΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΧΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΝΑΥΣΙΠΛΟΪΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΥΡΗΝΑΣ 20 ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ.
ΤΟ ΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ, ΤΟ ΑΝ ΟΜΩΣ Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΩΣ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ ΒΑΣΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ, ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ.

ΟΠΟΤΕ ΣΑΣ ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ.
Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η ΠΡΙΝ ΣΥΓΧΕΕΤΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ.
ΝΑΙ ΕΙΧΑΝ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΕΣ, Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ.

ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΘΑ ΣΑΣ ΑΦΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΣΤΟ ΚΑΘΑΥΤΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΕΔΩ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ) ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΟΓΗ ΑΥΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ....

ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΩ ΟΜΩΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΛΟΓΟΚΡΙΝΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΛΕΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΛΙΓΑ ΒΑΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΣΤΙ GRIGORIANOS.
ΕΚΤΟΣ ΕΜΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ 8 ΑΤΟΜΩΝ (ΑΡΙΘΜΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΑΦΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ 5) ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΥΝΔΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ. Η ΟΜΑΔΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ
1. ΠΤΥΧΙΟΥΧΟ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ ΜΕ MASTER ΣΤΗ ΜΗΧΑΤΡΟΝΙΚΗ.
2. ΠΤΥΧΙΟΥΧΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟΛΟΓΙΑ.
3. ΠΤΥΧΙΟΥΧΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑ.
4. ΠΤΥΧΙΟΥΧΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΜΕ MASTER ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΟΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ.
5. ΠΤΥΧΙΟΥΧΟ ΙΑΤΡΟ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ.
6. ΠΤΥΧΙΟΥΧΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ.
7. ΞΥΛΟΥΡΓΟΣ ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ-ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΘΑΛΛΑΣΣΙΩΝ ΣΚΑΦΩΝ.
8. ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΘΕΟΛΟΓΟΣ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΣΤΙΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΘΡΗΣΚΙΕΣ.
9. ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΣΤΑ ΤΕΧΝΗΤΑ ΜΕΛΗ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΣΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ.... """"


ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ TOPIC ΩΣΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΣΟΒΑΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.


.................ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ..............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 01:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βασικα εγω παιδια δεν το πιστευω.απο που κι ως που η κυπρος μερος της ατλαντιδας?αφου η ατλαντιδα βρησκονταν στον ατλαντικο ωκεανο και πουθενα πιο περα!!!απλως πιστευω αυτο(οπως και πολλα αλλα που λενε)ειναι απλως φαντασιωσεις καποιων που το μονο που προσπαθουν ειναι να ξεσηκωσουν τον κοσμο και το καταφερνουν απο οτι βλεπω!μονο αν το αποδειξουν πληρως θα το πιστεψω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 19:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και η Κύπρος ΔΕΝ έχει καμία σχέση με την Ατλαντίδα.
Η Ατλαντίδα βρίσκονταν όπως σωστά ειπώθηκε στον Ατλαντικό(καθόλου τυχαία ονομασία) ωκεανό και ένωνε (ως φυσική γέφυρα όπως περιγράφεται με φοβερή ΑΚΡΙΒΕΙΑ στο κείμενο) τις δύο ηπείρους, Αμερική και Ευρώπη, μέχρι που καταβυθίσθηκε σχετικά πρόσφατα (από τι ακριβώς δεν ξέρουμε, διαστημικό υπερόπλο;, κομήτης;, φυσικό γεγονός;)... Όλα αυτά σύμφωνα με τα κείμενα του Πλάτωνα βέβαια και την εξιστόρηση του Αιγυπτίου Ιερέα.
Τώρα για την τοποθεσία στην Κύπρο δεν αποκλείεται να ανακαλύφθηκε μια ακόμα αρχαία προ-κατακλυσμιαία πόλη (υπήρξαν τουλάχιστον 2 μεγάλοι κατακλυσμοί πριν το 4000 πΧ) που βρισκόταν προφανώς υπό Αθηναϊκή διοίκηση.
Δυστυχώς πολλά αρχαία βιβλία χάθηκαν, πλαστογραφήθηκαν, κρύβονται, ή απλά καταστράφηκαν(Αλεξάνδρεια) και το επίμαχο κείμενο του Πλάτωνα είναι ημιτελές, όποτε ο σύγχρονος «ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ» κατά τ’ άλλα άνθρωπος πάσχει από οξεία ιστορική αμνησία και για την καταγωγή του αλλά και για πολλά άλλα πράγματα... απλά…
Όλα τα άλλα που ακούγονται περί Ατλαντίδος, Κύπρου κλπ είναι ανακρίβειες και αποπροσανατολιστική προπαγάνδα.


...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 21:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμμμμμμμμμμ

Γιατί ηρθα να απαντησω??????

Α χμμμμμμμμμ.

Βλέπω πολλούς απόλυτους στις απαντησεις τους.

Πτυχία????
Εμείς που δεν έχουμες πτυχια δεν ξερουμε τιποτα η απαγορευεαι η προσβαση στην .............. γνώση?
Η ειμαστε κατώτεροι??
Χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ
Θέλει σκέψη το πράγμα.

Ας παμε στο θεμα.

Η δική μου γνώμη μετά απο τοσο καιρο που άνοιξα αυτο το θέμα ειναι πως ο κύριως σκοπός ειναι τα πετρ΄λαια που βρίσκονται στην περιοχή που λεγεται πως ειναι η ατλαντίδα.

Αυτααααααααααααα.

Τη άλλο??????
Χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ
Καλύτερα τιποτα.


ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy