ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Μύθοι και σύμβολα στον ζωδιακό κύκλο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
promitheas
Νέο Μέλος

Antigua and Barbuda
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2002, 01:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους promitheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σε όλους.

Θέλω να πώ κάτι σχετικά με την ανάλυση της αγγλικής λέξης
REINCARNATION,στην οποία αναφέρθηκαν "rosarium" και "Kelsos" στην αρχή του topic.

Η λέξη χωρίζεται ως εξής:RE-IN-CARN-ATION και μεταφράζεται:
RE="ξανά"(δηλώνει επανάληψη),IN=σημαίνει "μέσα" βέβαια,αλλά εδώ έχει την έννοια της πρόθεσης "εν".CARN=από το λατινικό "CARNIS","CARNE"=
"κρέας","σάρκα" και τέλος φυσικά η κατάληξη του ουσιαστικού -ATION.

Έτσι λοιπόν με την κατάληξη -ation,η σάρκα γίνεται σάρκωσις και αποτέλεσμα όλων των παραπάνω...τί άλλο;ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΙΣ.

Προμηθέας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheas
Νέο Μέλος

Antigua and Barbuda
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2002, 02:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους promitheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέχρι να γράψω το κειμενάκι για τη λέξη "reincarnation",ήρθαν δύο νέα(κείμενα).Πάνω σε αυτό της Ελεάννας έχω μερικά σχόλια να κάνω,φιλικά πάντα.

Θα συμφωνήσω ως προς το οτι με τη λογική έχει αποκτήσει ο άνθρωπος
τις σημερινές του γνώσεις.

Ποιός μου λέει όμως οτι δε θα είμασταν τώρα σε πολύ καλύτερη μοίρα ως προς τα τεχνολογικά επιτεύγματα η γενικότερα ως πολιτισμός,αν ΔΕΝ είχαμε ακολουθήσει την περίφημη λογική;

Μην ξεχνάμε οτι η λογική είναι "εργαλείο" του φυσικού μας εγκεφάλου,ο οποίος αντλεί τις πληροφορίες του απ΄τις 5 αισθήσεις.
Όμως είναι κοινά παραδεκτό,οτι οι αισθήσεις μας εύκολα μπορούν να ξεγελαστούν,ανάλογα με την κατάσταση του καθένα(μέθη,υπερένταση,ασθένεια κλπ.),η ανάλογα με το περιβάλλον(δυνατός ήλιος,μπόρα,ομίχλη,σκοτάδι κλπ.).

Δέν μπορουμε λοιπόν να βασιζόμαστε 100% στην ψυχρή λογική,αλλά,κατά τη γνώμη μου πάντα,στην λεπτομερή,εις βάθος και με ανοιχτό μυαλό εξέταση κάθε θέματος.

Προσοχή!Δέν λέω να είμαστε ευκολόπιστοι.Απλά ανοιχτόμυαλοι.
Είναι εύκολο να προβάλουμε αντιρήσεις,μα πολύ κοπιαστικό να βρίσκουμε
απαντήσεις!

Συγγνώμη που ξέφυγα απ'το θέμα.
Φιλικά.

Προμηθέας....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2002, 03:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Ελα καλή μου Ελεάννα και τρόμαξα
Διαβάζωντας το τόπικ της Ροζάριουμ, είπα μέσα μου: "βρέ μπάς ρε μπαγάσα είσαι "αστρολογος" και μυρίζοντας τα νύχια σου, ΒΡΗΚΕΣ τον αστερισμό που ανήκει η Ελεάννα "
ΕΥΤΥΧΟΣ που εμφανήστηκες και "έβαλες τα πράγματα στη θέση τους"

Πρίν "σχολιάσω" τα γραφώμενά σου φίλη μου Ελεάννα, να ζητήσω συγγνώμη απο όλους τους φίλους που τους "τυρανώ" με την ανορθογραφία μου
Λόγο "κεκτημένης ταχύτητας" κάνω λάθη σαν και αυτό με το "ε" και "αι".
Πιστεύτε με πάντως, ΠΡΟΣΠΑΘΩ να μην κάνω λάθη
'Οσο για τα λατινικά που ανέφερες, έχεις δίκιο, και αν δεν προσπαθήσεις να γράψεις με ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ χαρακτήρες (έστω και ανορθόγραφα πολλές φορές), νομίζω πως θα φτάσει κάποια στιγμή που θα αδυνατούμε να σκεφτούμε το "Β' πλυθηντικού" πως γράφετε σωστά!!!

Για τον αστερισμό του ΟΦΙΟΥΧΟΥ, δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο στα όσα πολύ σωστα είπε ο φίλος Θώτ. Απλά ότι ήδη απο την εποχή του Αράτου, ο αστερισμός αυτός αναφέρεται στα "ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ".
Για όσα μας έιπε ο Θώτ και πάλι, για τις ΠΑΝΑΡΧΑΙΕΣ εποχές που κατα την Μπλαβάτσκυ τα ζώδια ήταν ΕΝΤΕΚΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΣΙ είναι.
Λέγετε μάλιστα ότι ο ΖΩΔΙΑΚΟΣ αστερισμός της ΠΑΡΘΕΝΟΥ (του ζωδίου σου) και του ΣΚΟΡΠΙΟΥ (του ζωδίου μου), ήταν ΕΝΑΣ!!!
Αυτό θα μπορέσουμε να το παρατηρήσουμε στα ΣΥΜΒΟΛΑ των 2 ζωδίων. Το 12ο ζώδιο που έπέφερε την ηρεμία δεν είναι άλλο απο τον ΖΥΓΟ.

Λές καλή μου φίλη ότι: "...kai edo tha mou pei o kelsos oti xrisimopoio tin logiki, ma giati oxi? afou i logiki den einai o akrogoniaios lithos tis philosophias?..."
Πολύ σωστά το "μάντευσες" (δε πιστευω να σου το είπαν τα άστρα; ).
Διαφωνώ κάθετα μαζί σου.
Πώς λές ότι η ΛΟΓΙΚΗ είναι ακρογωνιαίος λίθος ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ;;;
Αν ήταν έτσι τα πράγματα Ελεάννα, ΑΚΟΜΑ θα πιστευαμε ότι η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΕΔΗ...
Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου στο ότι: "...vasi tis logikis kai tis sugrisis eftase o anthropos edo pou einai simera..."

Γι'αυτό το λόγο ο κόσμος είναι "έτσι όπως είναι" με τα "χάλια που έχει"!!!

Και κλείνοντας θα σου πώ φίλη Ελεάννα ότι ΟΝΤΩΣ έτσι είναι, ο ΛΟΓΟΣ μπορέι απο τη σχολή των ΣΟΦΙΣΤΩΝ, να χρησιμοποιηθει "κατά το δοκούν".
ΟΜΩΣ, γι'αυτό ήρθε ένας ΣΩΚΡΑΤΗΣ... για να επαναφερει τον ΛΟΓΟ στην αρμώζουσα θέση του.
Και αυτή δεν είναι άλλη απο το να καταδεικνύει την ΑΛΗΘΕΙΑ.
'Ετσι λοιπόν και εγώ, με τη Σωκρατική εμμονή μου στο να ΟΡΙΖΩ τις έννοιες που χρησημοποιώ (αυτό φαίνεται άλλωστε ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ), προσπαθώ να μην ΛΕΜΕ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙ ΑΛΛΩΝ...
Αυτός είναι και ο λόγος που σου ζήτησα "ευγενικά" να ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΣΗΣ στον "αντίλογό σου" με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, μιάς και αυτά ΔΕΝ είναι αμφισβητήσημες ΣΟΦΙΣΤΙΕΣ

Κατανοώ τη νύστα σου και τη κούρασή σου, και ανανεώνω και εγώ το ραντεβού μας για αύριο, περιμένοντας τα οσα είπες πως θα παραθέσεις...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2002, 10:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως κοντά έπεσες,φίλε Kelso.Είμαι σίγουρη,ότι στο μυαλό σου είχες έναν "παρθένο ταύρο" και ο "δαίμονας του τυπογραφείου" σ' έκανε να γράψεις ταύρος.

Ως προς την λογική.. υπήρχε ο Μεσαίωνας,υπήρχαν και υπάρχουν οι πόλεμοι..κι όλοι μιλάνε με "λογικά" επιχειρήματα,γιατί έχουν δίκαιο,με βάση την λογική..κι απευθύνονται στο μυαλό μας..Άραγε φτάνει η λογική;Πού είναι το φως και πού το σκοτάδι,αναρωτιέμαι,φίλε promithea,που όμορφα το διατύπωσες.Μήπως υπάρχουν και σκέψεις "ευφυέστατες" για να υποκρύπτουν κάτι άλλο,που "φαίνονται" λογικές;

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2002, 10:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο ερώτημα σου Ροζάριουμ, θα απαντήσω με ένα συμβολισμό.

Το που έιναι το ΦΩΣ, θα μας το δείξουν οι πεταλουδίτσες (ΨΥΧΕΣ), που αδιαφορώντας για το ΥΛΙΚΟ τους σώμα, πέφτουν μέσα στη ΦΩΤΙΑ του κεριού ή μέσα στους γλόμπους της λάμπας του ηλεκτρικού, (ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ!!!) και γίνονται ΕΝΑ με αυτό που ποθουν και αποζητούν σε κάθε φτερούγισμά τους!!!
Πολλές φορές τις θαύμασα για αυτό που ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ.
Να ενωθεί με το ΦΩΣ....

'Ετσι καλή μου φίλη Ροζάριουμ, στην ερώτηση στο "ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ή ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ", την απάντηση σε ΣΕΝΑ θα σου τη δώσει η δική σου "πεταλουδίτσα" η ΨΥΧΗ ΣΟΥ!!!

Αυτήν άκουσε και μη παρασύρεσαι απο "σειρήνες" της ΛΟΓΙΚΗΣ...
Η λογική είναι ένα εργαλέιο χρήσιμο για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ (κατ' εμέ) εργασίες.
Αλλά μόνο στο "φαίνεσθαι" μπορέι να εργαστεί και ΠΟΤΕ στο "είναι".

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eleanna
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2002, 16:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eleanna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera!
pantos file kelso omologo oti ta les polu poiitika

"'Ετσι καλή μου φίλη Ροζάριουμ, στην ερώτηση στο "ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ή ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ", την απάντηση σε ΣΕΝΑ θα σου τη δώσει η δική σου "πεταλουδίτσα" η ΨΥΧΗ ΣΟΥ!!!

Αυτήν άκουσε και μη παρασύρεσαι απο "σειρήνες" της ΛΟΓΙΚΗΣ...
Η λογική είναι ένα εργαλέιο χρήσιμο για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ (κατ' εμέ) εργασίες."

telika gia sena pou xrisimopoieitai i logiki?se poies ergasies?
Katalavaino ti theleis na peis, oti den prepei na antilambanomaste ton kosmo mono me tis 5 aisthiseis mas. Auto to katalavaino, alloste kai se mena kapoies fores sumbainoun kapoia pragmata ta opoia den exigountai me tin logiki (exo anaferei kati sxetiko se allo topic tou foroum)Auto pou ego leo einai oti prepei na sundiazoume ti logiki me to metafusiko stoixeio.
As poume an oi "petalouditses" sou upakouan kai sti logiki tora de tha eixan kaei kai tha tis xairomastan zontanes. Nai men akoloutho auto pou mou prostazei i psuxi mou, me kapoious periorismous omos, giati skeftomai oti apoteloumai KAI apo uli, kai i uli einai ftharti kai analosimi.
Alloste ekei pou teleionei o logikos kosmos arxizei o metafusikos, ara xoris ti logiki de tha borousame na katanoisoume ton metafusiko kosmo, de tha eixe kamia diafora gia emas.

Periliptika paratheto kai to akoloutho kata ton Platona, o opoios pisteue oti i pragmatikotita einai xorismeni sta 2

"To ena meros einai o kosmos ton aisthiseon- gia ton opoio apoktoume gnoseis ateleis i kata prosegisi xrisimopoiontas tis 5 aisthiseis mas. Ston kosmo auto isxuei i frasi tou Irakleitou <> Edo tipota den exei statheri kai ametavliti upostasi. Tipota den einai ston kosmo ton aisthiseon, ola erxontai kai parerxontai.
To allo meros einai o kosmos ton ideon- gia ton opoio boroume na apoktisoume gnoseis vevaies xrisimopoiontas ti logiki mas. Ton kosmo auton den boroume na ton antilifthoume me tis aisthiseis mas. Oi idees, omos, einai aionies kai ametavlites.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 01:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να.... ζητήσω συγγνώμη που "βγαίνω" κάπως ποιητικός;;;
Είναι κακό αυτο;;;

Πάντως Ελεάννα έτσι λειτουργώ (ποιητικά) όποτε ΑΚΟΥΩ τη Ψυχή μου!!!
Λυπάμαι εκείνους που τη "βιάζουν", που την "καταπιέζουν" πρός χάριν του υλικού τους σώματος...

Στα όσα μας παρέθεσες δε μπορώ να διακρίνω "μιά" άποψη, "μιά" θέση!!!
Δώσε μας λοιπόν το "στίγμα σου", είσαι υπέρ της ΥΛΗΣ, είσαι υπέρ του ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ;;;

Θα σου απαντήσω στο που χρησημοποιώ τη λογική.
Μα που αλλού καλή μου φίλη, παρά στον ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ, σε αυτόν τον κόσμο των 5 ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ.
Μα γνωρίζω συνάμα, ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΑΧΑ ΑΥΤΟΣ. Για να ακριβολογώ, ΑΥΤΟΣ Ο ΦΥΣΙΚΟΫΛΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, είναι γιατί ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ!!!

Προτιμώ λοιπόν φίλη μου να ΜΕΤΕΧΩ του κόσμου εκείνου που υπάρχει, ΠΑΡΑ να αναλώνομαι σε κόσμους που απο ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ αναγορευονται σε ΜΟΝΑΔΙΚΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ ΥΠΑΡΞΗΣ, ξεχνώντας τη ΜΗΤΡΑ-ΙΔΕΑ που τους ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕ...
Η αλλαζονία σε ΟΛΟ ΤΗΣ το μεγαλείο...

Ναι.... όποιος γνωρίζει την ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ περί δημιουργίας του ΚΟΣΜΟΥ, κατανοεί την "Γνωστική μου καταβολή"...
Αυτό που μόλις πρίν απο λίγες γραμμές κατέγραψα, είναι ο μύθος του ΙΟΛΔΑΒΑΩΘ ή ΙΑΛΝΤΑΜΠΑΩΘ.

Ας μην συνεχίσω όμως τον "ποιητικό μου ίστρο". Ας βάλω μία τελέια (.) αλλά χωρίς παύλα (-) μιάς και μόλις καλή μου φιλενάδα μας παραθέσεις τις δικές σου απόψεις στα όσα έγραψες περί κόσμου, λογικής, ψυχής κλπ, θα επανέλθω...

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheas
Νέο Μέλος

Antigua and Barbuda
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 02:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους promitheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους...

Φίλε Κέλσο συμπλήρωσες 333 μηνύματα.Αυτό μου θυμίζει τους 333 αγίους που περιμένει η εκκλησία να έρθουν πρίν τη δευτέρα παρουσία...(έτσι έχω ακούσει).

Επίσης μου θυμίζει κάτι που κάποιος κοντινός μου άνθρωπος βρήκε,μάλλον τυχαία.
Με τη μικρή κλίμακα:ΑΓΙΟΣ=46+ΘΕΟΣ=46+ΑΓΑΘΟΣ=46+ΑΘΑΝΑΤΟΣ=76+ΙΣΧΥΡΟΣ=119=333!!

Όσο για την αξία (η μάλλον μή-αξία)της λογικής,το αγαπημένο μου παράδειγμα είναι αυτό των μακρινών άστρων.
Τι εννοώ;Ας υποθέσουμε οτι ένα άστρο απέχει απ'τη γή 1000 έτη φωτός.Αν βγούμε απόψε στο μπαλκόνι και ξαφνικά το δούμε να εκρήγνυται,
βλέπουμε την αλήθεια;Όχι!Βλέπουμε ένα γεγονός που έλαβε χώρα στις
10/04/1002.Είμαστε δλδ μάρτυρες του παρελθόντος,στο παρόν.

Καλό λοιπόν είναι να χρησιμοποιούμε τη λογική και τον φυσικό εγκέφαλο,ο οποίος εύκολα μπορεί ν'απατηθεί,για να φτιάχνουμε τις διάφορες μηχανές που θα μας παρέχουν την εύκολη διαβίωση,έτσι ώστε άνετα πια,να μπορέσουμε να αφοσιωθούμε στην εξερέυνηση των Ανωτέρων Επιστημών και Σφαιρών,με το ανώτερο μέρος μας...την ΨΥΧΗ.Κατά την ταπεινή μου γνώμη,αυτός είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ σκοπός ΟΛΩΝ των ανθρώπων ανεξεραίτως!!

Κάτι ακόμα...Τι άλλο ξέρεις για τους Γνωστικούς φιλε μου Κέλσο;
Μ'ενδιαφέρει πολύ να μάθω ποιός έριξε τον δύστυχο τον άνθρωπο εδώ και απ'όσα έχω ακούσει γι'αυτούς,συμπεραίνω πως είναι ιδιαίτερα αποκαλυπτικοί.Ίσως θα έπρεπε ν'ανοιχτεί νέο θέμα γι'αυτούς,αν δεν υπάρχει ήδη...

Με συγχωρήτε για την φλυαρία μου...Και πάλι καλημέρα...

Προμηθέας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 02:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Προμηθέα, τα 333 μηνύματα είναι το μισό (1/2) του 666!!!
Θα πρέπει να τρομάξω μήμπως;;; 'Η να το κάνω όταν φτάσω τα 666 μηνύματα

Σωστό το παράδειγμα που φέρνεις με το φώς των άστρων, το οποίο το λαμβάνουμε "αργότερα" απο όταν έχει αυτό εκπέμψει.
Σκεψου όμως φίλε μου, ότι με αυτόν τον τρόπο, ΙΣΩΣ να μπορούμε να μελετήσουμε το τι ακρίβώς συνέβει στο σύμπαν, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΤΗ ΠΡΙΝ απο το σήμερα.
Είναι κάτι σαν την "αρχαιολογία" και το βρίσκω ΑΚΡΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ, μιάς και πιστεύω μου είναι ότι η ΙΣΤΟΡΙΑ (ως γεγονός), κινήται ΚΥΚΛΙΚΑ, όπως άλλωστε ΟΛΑ!!!
Αρα μπορούμε να ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΟΥΜΕ για κάτι, όταν ξέρουμε τι ακριβως είχε συμβεί, ως αντιδραση, σε παλαιότερες εποχές.

'Οσο για τους Γνωστικούς φίλε Προμηθέα, είναι όντως ένα ενδιαφέρον κομμάτι της ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ, αλλά και της ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ.
Αν βρεθούν και άλλοι φίλοι που ξέρουν κάτι για αυτούς, μπορούν να μας παραθέσουν τις απόψεις τους.
Εσύ φίλε Προμηθέα, τι ξέρεις γι'αυτούς;;;

Καλημερίζω και εγώ με τη σειρά μου...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 05:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τους Γνωστικους υπάρχει ένα πολύ καλό άρθρο, για όσους δεν είχαν την ευκαιρία να το διαβάσουν ας "ρίξουν" μία ματιά.

http://www.esoterica.gr/articles/esoteric/gnosticism/gnosticism.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 10:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω,ότι ο κάθε άνθρωπος έχει έναν μοναδικό τρόπο να εκφράζεται.Οι ίδιες σκέψεις μπορούν να διατυπωθούν διαφορετικά,αφήνοντας τα χνάρια της διαφορετικότητας του καθενός στον λόγο.Αλλοίμονο,αν στραμπουλήξουμε την φύση μας ,για να βγαίνουμε αρεστοί..Ας σκεφτούμε,ότι πίσω από τα λόγια,είναι η ουσία.Κι αυτήν υποθέτω αναζητάμε όλοι..Η κρίση μας ας έχει σχέση με την σκέψη που διατυπώθηκε κι ας μην "κολάμε" στην τυπική μορφή του κειμένου ή στην εκφορά του λόγου.Γιατί η σκέψη μπορεί να είναι λάθος ή σωστή.Η έκφραση όμως της προσωπικότητας στον λόγο,δεν μπορεί να κατηγορηθεί,ως λάθος γι αυτό που "είναι"..

Ως προς τους γνωστικούς,.. Οι γνωστικοί καταπνίγηκαν τόσο συστηματικά,που μέχρι πρόσφατα όλα όσα γνωρίζαμε γι αυτούς προέρχονταν από κείμενα αυτών που τους δυσφήμισαν και τους καταδυνάστευσαν.Μέχρι που ανακαλύφθηκαν τα κείμενα των γνωστικών,κοντά στο Ναγκ Χαμαντί.

Για τους Γνωστικούς,ο χριστιανισμός με την μορφή που επικράτησε ,κύρυσσε μόνο τα Εξωτερικά Μυστήρια,που τ' αποκαλούσαν "κοσμικό Χριστιανισμό",που άρμοζε σ' "ανθρώπους βιαστικούς".Ο γνωστικισμός,αντίθετα,ήταν ένας πραγματικά "πνευματικός χριστιανισμός" που αποκαλύπτει τα Απόκρυφα Μυστήρια του χριστιανισμού στους ολίγους εκλεκτούς,που έδιναν όρκο μυστικότητας.
Η κατηγορία των χριστιανών ήταν πως στην ουσία ελάχιστα διέφεραν από τους παγανιστές.Όι γνωστικοί δεν έβλεπαν τον παγανισμό ως εχθρό κι έτσι ενθάρρυναν την μελέτη των μεγάλων φιλοσόφων της αρχαιότητας.
Ο Ειρηναίος μάλιστα ,θίγεται που οι γνωστικοί τιμούν τις εικόνες του Χριστού μαζί με τα "ομοιώματα του Πυθαγόρα,του Πλάτωνα,του Αριστοτέλη και άλλων"..
Βέβαια αν διαβάσει κανείς τον Κλήμη τον Αλεξανδρινό,στους Στρωματείς,θα δει ότι μιλάει για τους φιλοσόφους "η φιλοσοφία ανοίγει τον δρόμο για την Θεία Αρετή".Επίσης είναι υπέρ στο "τα μυστήρια της πίστης να μην κοινολογούνται σε όλους".Και παρακάτω λέει "O Κύριος μας προστάζει να δεχόμαστε με υψηλή κι εξαίρετη ερμηνεία τις απόκρυφες παραδόσεις της αληθινής γνώσης.Κι όπως τις ακούσαμε στο αυτί,έτσι να τις παραδίνουμε και σ' εκείνους που πρέπει,παραγγέλοντας να μην ανακοινώνουμε σε όλους ανοιχτά όσα ειπώθηκαν σ' εκείνους με παραβολές".Το θέμα είναι ότι ο Κλήμης υπήρξε ένας από τους αξιολογότερους θεολόγους κι εκκλησιαστικούς συγγραφείς και φερόταν εναντίον των γνωστικών.Πολλά βέβαια ήταν κοινά..η αγάπη για την φιλοσοφία..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 11:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε παιδιά πως και πότε προλαβαίνετε να πείτε τόσα πολλά και ενδιαφέροντα μεταξύ τους θέματα.

Αρχίζοντας να διαβάζω ένα μήνυμα σκέφτομαι τι να προσθέσω,μέχρι να τελιώσω την "χάντρα" με τα τελευταία μηνύματα μου έρχονται άλλες ιδέες και στο τέλος τα χάνω και δεν ξέρω τι να πρωτογράψω.

Που είναι εκείνες οι καλές εποχές που ... κονταροχτυπιόμασταν μόνο εγώ και ο φίλος μου ο "Κέλσος" αλλάζοντας τα διάφορα τόπικς ως στίβους μάχης για να ... ξεμουδιάσουμε!!!

Αστειεύομαι, βέβαια. Αυτό το ... πρόβλημα που ανέφερα στην αρχή είναι πολύ ευχάριστο και μακάρι να γίνει μεγαλύτερο πρόβλημα από είναι τώρα

Λοιπόν, ας σηκώσω τα μανίκια και ας πιάσω δουλειά.

Ως προς το φώς, την ταχύτητά του και το παρόν. Εδώ έχουμε ένα μεγάλο μεταφυσικό ζήτημα. Λέμε π.χ. ότι το φως ξεκίνησε πριν από 10 έτη φωτός από έναν ήλιο που εκράγηκε. Άρα αυτό που βλέπουμε, τώρα, λέμε ότι συνέβη πριν από 10 γήινα χρόνια. Μήπως όμως δεν είναι έτσι; Μήπως σε αυτό το θέμα έχουμε ακόμα μεσαιωνική γεωκεντρική αντίληψη; Μήπως ο Αινστάιν μας είπε κάποια πράγματα αλλά εμείς ακόμα συνεχίζουμε να σκεφτόμαστε με την παλιά κοσμοθεωρία;

Ο χρόνος είναι σχετικός με το σύστημα αναφοράς που χρησιμοποιούμε. Για παράδειγμα για το φωτόνιο σύμφωνα με τις εξισώσεις του Αινστάιν δεν υφίσταται χρόνος. Ο χρόνος για το σωματίδιο (χωρίς μάζα όπως το φωτόνιο) δεν υπάρχει, είναι μηδενικός. Ζει ένα αιώνιο παρόν!!!

Άρα αν εμείς βλέπουμε τα φωτόνια (ή τα κύματα) να έρχονται μετά από 10 χρόνια μπορούμε να πούμε ότι απλώς, το παρόν ταξίδεψε 10 χρόνια (γήινα) μέχρι να φτάσει σε εμάς!!!

Αν και στην πραγματικότητα για το φωτόνιο (σύμφωνα με τον Αινστάιν) δεν υπάρχει χώρος γιατί ο χώρος μηδενίζεται σε ότι (φαίνεται να) τρέχει με την ταχύτητα του φωτός.

Άρα φτάνουμε στο εξής επιστημονικό παράδοξο. Ένα ακίνητο, αιώνια στο παρόν, φωτόνιο... ταξιδεύει 10 χρόνια για ταξιδέψει ως εμάς.

Ποια τελικά είναι η αλήθεια;

Ο Αινστάιν λέει ότι η αλήθεια είναι μία, αλλά απλώς την αντιλαμβάνεται ο καθένας διαφορετικά ανάλογα με το σχεσιακό σύστημα αναφοράς πάνω στο οποίο βρίσκεται.

Αν θέλουμε να γίνουμε σοφοί πρέπει νά ... φωτιστούμε και τότε η συνείδησή μας θα είναι στο αιώνιο παρόν.

Όσοι θέλουν να μάθουν περισσότερα για τους Γνωστικούς, ας μελετήσουν το σημαντικό τους βιβλίο "Πίστις-Σοφία" και τα κείμενα που βρέθηκαν στο Ναγκ Χαμαντί, που πολύ σωστά ανέφερε η Rosarium.

Εκεί υποστηρίζεται ότι η Εύα έχει μια ανώτερη και μια κατώτερη όψη. Ο Αδάμ έφυγε από τον Παράδεισο παίρνοντας την ψεύτικη Εύα, ένα είδωλο, απομίμηση της πραγματικής Εύας. Η πραγματική Εύα βρίσκεται πιο πάνω και από τους δημιουργούς του φυσικού ανθρώπου και είναι αυτή που έδωσε ψυχή στον Αδάμ.

Επίσης στους Γνωστικούς θα δείτε ότι ο Ιησούς είχε στην ίδια και ίσως περισσότερη εκτίμηση τις γυναίκες-μαθήτριες του, από ότι στους άνδρες. Ίσως για αυτό δεν επικράτησε ο Γνωστικισμός. Ήταν σίγουρα πολύ... αντιδημοφιλές να εκτιμάς την γυναικεία σοφία και προσωπικότητα εκείνη την εποχή.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 14:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Γνωστικοί δεν δεχόντουσαν ότι ο φθονερός τιμωρός των Ιουδαίων ήταν ο ίδιος με αυτόν που ανέφερε ο Ιησούς. Για αυτούς ο αληθινός Θεός για τον οποίο μίλησε ο Χριστός, το απόλυτο καλό δεν ασχολείται με τα ζητήματα της ύλης και κατά συνέπεια της Γης. Υπεύθυνος για αυτήν είναι ένας κατώτερος Δημιουργός Θεός που προέρχεται από την Σοφία την θηλυκή όψη του αληθινού Θεού. Ο Γνωστικισμός δέχτηκε επιρροές εκτός από τον ιουδαϊσμό, από την ελληνική φιλοσοφία κυρίως από τον Πλάτωνα , όσο και από ανατολικές θρησκείες.
Το όνομα εξάλλου Γνωστικισμός είναι Ελληνικό, και οι οπαδοί του κινήματος αποκαλούνταν Γνωστικοί, γιατί υποστήριζαν ότι η γνώση αυτή κάθε αυτή μπορεί να βιωθεί από τον άνθρωπο μόνο διαμέσου της επαφής του με τον Θεό. Οι γνωστικοί παρέθεταν ως απόδειξη για την διδασκαλία τους το ακόλουθο εδάφιο από το κατά Λουκά ευαγγέλιο:
« Σε δοξάζω πατέρα, Κύριε ουρανέ και Γης, διότι το απέκρυψες από τους έξυπνους και τους σοφούς αλλά το αποκάλυψες στους φτωχούς στο πνεύμα. Ναι πατέρα διότι έτσι ήταν σωστό στα μάτια σου. Τα πάντα μου παραδόθηκαν από τον πατέρα μου. Και κανείς δεν γνωρίζει ποιος είναι ο πατέρας εκτός από τον Υιό- κι εκείνους στους οποίους διαλέγει ο υιός να το αποκαλύψει.»
Ο Ιππόλυτος πολέμιος των αιρέσεων (217-235 μ.χ) σώζει ένα απόσπασμα (που παραπέμπει ξεκάθαρα στο ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ), από επιστολή του άραβα Μονίμου στο οποίο περιγράφεται ποια είναι η καθαρή γνώση.
«σταματά να σπάζεις το κεφάλι σου γύρω από τον Θεό, τον κόσμο κλπ μάθε πρώτα να αναγνωρίζεις εσένα τον ίδιο. Mάθε να καταγράφεις ποιος είναι εκείνος που αποφασίζει τα πάντα για εσένα ο Θεός μου, η λογική μου, η σκέψη μου, η ψυχή μου, το σώμα μου!. Μάθε να διακρίνεις από πού έρχεται η μελαγχολία και η γαλήνη, η αγάπη το μίσος. Από πού προέρχεται η αϋπνία και η νύστα, χωρίς εσύ ο ίδιος να επιδιώκεις κανένα από τα δύο; Όταν απαντήσεις με ακρίβεια σε αυτά τα ερωτήματα τότε μόνο θα ανακαλύψεις τον εαυτό σου. Μέσα σου. Αυτό είναι το ένα αυτό είναι τα πολλά. Μόνο έτσι θα βρεις διέξοδο από σένα τον ίδιο.»
Έτσι αποστασιοποιήθηκαν από τα μυστήρια της επίσημης Χριστιανικής εκκλησίας , και υποστήριζαν ότι η παλαιά διαθήκη ήταν μία ιστορία που περιέγραφε τα έργα του κακού Θεού , ενώ από την καινή διαθήκη αποδέχονταν ορισμένα μόνο μέρη.
Όσον αναφορά τα ευαγγέλια οι γνωστικοί είχαν γράψει τα δικά τους με ονομασίες παρόμοιες της επίσημης εκκλησίας, όπως κατά Μαρία, κατά Φίλλιπο, κατά Θωμά και άλλα. Η επίσημη εκκλησία από την μεριά της με το συμβούλιο της Νίκαιας τον τέταρτο αιώνα μ.χ, με την συμμετοχή 318 επισκόπων και με «μεταφυσικές διαδικασίες» επέλεξε ποια θα ήταν τα επίσημα αναγνωρισμένα ευαγγέλια από τον χριστιανισμό.
Συνοψίζοντας οι γνωστικοί πίστευαν ότι μόνο αυτοί κατανόησαν το πραγματικό μήνυμα του Ιησού, και ότι όλοι οι άλλοι χριστιανοί το είχαν παρερμηνεύσει. Για αυτούς ο Ιησούς ήταν ένα πνευματικό Ων που ήρθε να αποκαλύψει την γνώση, και όχι κάποιος που γεννήθηκε και μεγάλωσε σε σάρκα. .
Οι Γνωστικοί φαίνεται να βλέπουν το Χριστό σαν απελευθερωτή, παρά σαν σωτήρα ή δικαστή. Ο σκοπός του ήταν να διαδώσει τη γνώση που θα απελευθέρωνε τους ανθρώπους από τον έλεγχο του Δημιουργού και θα τους επέτρεπε να επιστρέψουν στο πνευματικό τους σπίτι με τον Κατώτερο Θεό στο θάνατο. Κάποιες ομάδες Γνωστικών προώθησαν τον Δοκητισμό, την πίστη ότι ο Χριστός ήταν αγνό πνεύμα και είχε μόνο ένα φανταστικό σώμα, ο Ιησούς εμφανιζόταν στους οπαδούς του σαν άνθρωπος. Δικαιολογούσαν ότι ένας αληθινός απεσταλμένος από τον Ανώτερο Θεό δεν θα μπορούσε να νικηθεί από το κακό του κόσμου, και δεν θα υπέφερε και θα πέθαινε. Αυτές οι δοξασίες θεωρήθηκαν αιρετικές από τους βασικούς Χριστιανούς. Κάποιοι Γνωστικοί πίστευαν ότι η ανάσταση του Χριστού έγινε πριν ή με το θάνατο του Ιησού στο σταυρό. Όρισαν την ανάσταση σαν να έγινε όταν το πνεύμα του ελευθερώθηκε από το σώμα του. Πολλοί Γνωστικοί πίστευαν ότι ο Ιησούς είχε και άντρες και γυναίκές μαθητές Ο θεός από την άλλη δεν ανακατευόταν στις ανθρώπινες υποθέσεις, και η αντίληψη του δεν ήταν δυνατή με τις ανθρώπινες αισθήσεις. Αυτός/Αυτή (ο Θεός) είχε δημιουργήσει μια σειρά από υπερφυσικά όντα που τα ονόμαζαν Αιώνες. Ένα από αυτά τα δημιουργήματα ονομαζόταν Σοφία , μία παρθένα που γέννησε τον κατώτερο Θεό δημιουργό.
Αυτός ο κατώτερος Θεός δημιούργησε τον κόσμο και την Γη. Ο άνθρωπος για τους Γνωστικούς χωριζόταν σε δυο τμήματα το θεϊκό του πνεύμα και το υλικό σώμα που ήταν γήινο και διαβολικό, ενώ το Σύμπαν χωρίζεται σε τρία βασίλεια:
· Ο «γήινος Κόσμος». Η γη είναι το κέντρο του σύμπαντος, και συντάσσεται από τον κόσμο που γνωρίζουμε και ένα υπόκοσμο. Περιβάλλεται από αέρα και από 7 ομοαξονικές ουράνιες σφαίρες: μία για το καθένα, Φεγγάρι, Αφροδίτη, Ερμής, Ήλιος, Άρης, Δίας και Κρόνος. (Αν και ο πλανήτης Ουρανός είναι ορατός με γυμνό μάτι, δεν αναγνωρίζονταν σαν πλανήτης στους αρχαίους χρόνους.) Πέρα από τον Κρόνο υπάρχει ο Leviathan, ένα φίδι κουλουριασμένο σε ένα κύκλο, που δαγκώνει την ουρά του. Σ' αυτές τις σφαίρες ζουν δαιμονικές, τυραννικές οντότητες που ονομάζονται Archons. Πάνω απ' αυτές υπάρχει ο Παράδεισος που περιέχει το «Δέντρο της Ζωής», το «Δέντρο της Γνώσης του Καλού και του Κακού», και το φλεγόμενο σπαθί της Γέννησης . Πέρα από τον Παράδεισο ήταν η σφαίρα των ακίνητων αστεριών, που χωρίζονταν στα 12 σύμβολα των ζωδίων.
· Το «Ενδιάμεσο Βασίλειο» αποτελείται από ένα εσωτερικό μπλε κύκλο σκότους και ένα εξωτερικό κίτρινο δαχτυλίδι φωτός. Μέσα σ' αυτά τα δαχτυλίδια υπάρχει μια σφαίρα που είναι το βασίλειο της Σοφίας.
· Το «Βασίλειο του Θεού» έχει δύο σφαίρες: μια εξωτερική του ακατάληπτου Ανώτερου Θεού, και ένα εσωτερικό δαχτυλίδι του Υιού. Ο Γνωστικισμός άρχισε να εξαφανίζεται τον 6 αιώνα μ.Χ.
Ο Μανιχαισμός ήταν μία άλλη σημαντική αίρεση που διαδόθηκε τον πρώτο αιώνα μ.χ. από την Ισπανία έως την Κίνα, και εξαφανίστηκε από την Δύση τον δέκατο αιώνα μ.χ. Ιδρυτής του ήταν ο Μάνης ο οποίος γεννήθηκε στην Βαβυλώνα. Ανάμεσα στα 12 και στα 24 χρόνια του είχε οράματα, και άγγελοι του ανακοίνωσαν ότι θα είναι ο προφήτης μιας νέας θρησκείας.
Ο Μάνης ταξιδεύει στην Ινδία, όπου επηρεάζεται από τον Βουδισμό. Υπό την προστασία του Πέρση βασιλιά Σαπούρ Ι (274-277) ο Μανιχαισμός εξαπλώνεται σε όλο το βασίλειο και στέλνονται ιεραπόστολοι στην ρωμαϊκή αυτοκρατορία. Ο Μανιχαισμός ήταν γνωστικό κίνημα που υποστήριζε ότι ο κόσμος όλος και όλα τα όντα παίρνουν μέρος σε ένα αδιάκοπο πόλεμο μεταξύ του καλού, που αντιπροσωπεύεται από τον Θεό και του κακού που αντιπροσωπεύεται από τον κακό και το σκοτάδι. Αυτές οι δύο αρχές είναι ανεξάρτητες αλλά στον κόσμο συνυπάρχουν. Ο πόλεμος μεταξύ του φωτός και του σκότους μαίνεται από την στιγμή της δημιουργίας του κόσμου,. Ότι παρέχει φως στον κόσμο ανήκει στον Θεό , ενώ ότι απορροφά το φως ανήκει στο σκοτάδι. Οι άνθρωποι λόγω του υλικού μας σώματος έχουμε ροπή προς το κακό , αλλά λόγω του πνευματικού φωτός που υπάρχει σε όλους μας, μπορούμε να αποδεσμευτούμε από το κακό, και αλλά αυτό μπορεί να γίνει μόνο διαμέσου της γνώσης. Η γνώση μπορεί να ανακαλυφθεί από την διάνοια του ανθρώπου , και από αγγελιοφόρους του φωτός όπως ο Χριστός, ο Βούδας, και ο Μάνης.
Ένα άλλο παρόμοιο κίνημα ήταν των καθαρών, το οποίο εξαπλώθηκε τον δέκατο έως τον δέκατο πέμπτο αιώνα μ.Χ. Οι καθαροί πίστευαν και αυτοί ότι η ύλη είναι δημιούργημα του κακού που είναι το ίδιο δυνατό με το καλό, και ανεξάρτητο από αυτό. Το καλό με το κακό , το πνεύμα και η ύλη, βρίσκονται σε μία συνεχή διαμάχη μέσα από την οποία γεννιέται η ζωή. Πίστευαν ότι η ψυχή είχε φυλακιστεί στο σώμα από τον Σατανά και τον Θεό της παλαιάς διαθήκης, και η μόνη σωτηρία ήταν η πνευματική ζωή. Εδώ και σε όλο το γνωστικό κίνημα γενικότερα βλέπουμε την επιρροή της Ορφικής θεολογίας αλλά και του Πλάτωνα , που πίστευαν ότι το σώμα αποτελούσε τον τάφο της ψυχής.
Ο δυϊσμός του Πλάτωνα περιγράφεται περίφημα στο μύθο της σπηλιάς , όπου με λίγα λόγια περιγράφει αλυσοδεμένη την ανθρωπότητα να ζει σε μία σκοτεινή σπηλιά, στο μέσο της οποίας καίει μία φωτιά Οι άνθρωποι είναι αλυσοδεμένοι με τέτοιο τρόπο, ώστε το μόνο που μπορούν να δουν είναι οι σκιές των πραγμάτων και των εαυτών τους, στους τοίχους της σπηλιάς. Εάν κάποιος μπορούσε να σκαρφαλώσει στην σπηλιά και να αντικρίσει το αληθινό φως του ήλιου, αφενός τα μάτια του δεν θα άντεχαν το φως και αφετέρου εάν επέστρεφε πίσω στην σπηλιά και περιέγραφε στους υπολοίπους ότι ο κόσμος των σκιών δεν είναι ο πραγματικός κόσμος θα κινδύνευε να χλευαστεί ..…
Οι Βογόμιλοι μία άλλη αίρεση των οποίων οι πεποιθήσεις ήταν δυιστικές και Μανιχαιστικές, πίστευαν ότι ο επουράνιος πατέρας είχε δύο γιους τον Σαταναήλ που επαναστάτησε εναντίον του πατέρα του και μαζί με αγγέλους έφτιαξε τον κόσμο, και τον νεώτερο Χριστό, τον λυτρωτή του κόσμου. Οι Βογόμιλοι δεν πίστευαν στην Αγία τριάδα, στα χριστιανικά σύμβολα, στα χριστιανικά μυστήρια, ζούσαν ασκητικά, απέχοντας από την κρεοφαγία.
Τέλος οι Οφίτες άλλο ένα παρακλάδι του γνωστικισμού, για τους οποίους το φίδι έπαιζε πρωτεύοντα ρόλο στην πίστη τους. Πίστευαν ότι το φίδι συμβόλιζε την πρώτη ανυπέρβλητη Σοφία, τον τέλειο άνθρωπο που έχει κάνει κτήμα του την Σοφία, και τέλος την Χριστική αρχή που ενυπάρχει σε κάθε άνθρωπο.
Στην αρχαιότητα σε αντίθεση με τον χριστιανισμό, το φίδι συμβόλιζε την Σοφία όπως συνέβαινε και με το κυρήκιο του Ερμή και του Ασκληπιού…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 16:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσθέσω με την σειρά μου,μετά από μια τόσο ωραία ανάλυση του Πλωτίνου:
Απέρριψαν την Παλαιά Διαθήκη,μια και "ο ιουδαϊκός Θεός ήταν διψασμένος για πόλεμο,ασταθής στις διαθέσεις του και αντιφατικός προς τον εαυτό του".
Εκείνη την εποχή όμως,πολλοί άνθρωποι έβρισκαν τον βιβλικό Θεό μια αιμοσταγή,άγρια Θεότητα,ανάξια λατρείας.Σκεφτείτε,ότι όταν διώκονταν από τις ρωμαϊκές αρχές οι χριστιανοί,η κατηγορία που τους απευθυνόταν ηταν "αθεϊσμός",επειδή η αντίληψή τους για τον Θεό προσέβαλλε σοβαρά το ρωμαϊκό ήθος.Ο Χριστιανισμός φαινόταν σαν ένα βάρβαρο πιστεύω που αγνοούσε τα επιτεύγματα του πολιτισμού.

Βέβαια, δεν μπορώ να μην πω τίποτα, για την ισότητα ανδρών-γυναικών.
Ο Ειρηναίος,έγραφε οργισμένος πως ο γνωστικός χριστιανισμός ασκούσε ιδιαίτερη έλξη στις γυναίκες(κατανοώ γιατί).Οι γυναίκες μεταξύ των γνωστικών απολάμβαναν πνευματική εξουσία κι αρχηγικές θέσεις,αντίθετα από την Εκκλησία.Ο Τερτυλλιανός διαμαρτυρόταν γι "αυτές τις γυναίκες μεταξύ των αιρετικών" που κατείχαν θέσεις εξουσίας,που "διδάσκουν,εμπλέκονται σε συζητήσεις..." και υποπτεύεται πως μπορεί και να βαπτίζουν και να κανουν και τους επισκόπους!!!!

Βέβαια,μέγα μυστήριο,ακόμη και σήμερα είναι, το αν ο Απόστολος Παύλος ήταν γνωστικός.Οι γνωστικοί τον θεωρούσαν Μέγα Απόστολο.Κι ο Βαλεντίνος εξηγεί πως ο Απόστολος Παύλος μύησε λίγους εκλεκτούς..
Έχω βρεθεί σε σχετική συζήτηση..χωρίς αποτέλεσμα,μα εμένα μ' έβαλε τουλάχιστον σε σκέψεις...


rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eleanna
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 23:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eleanna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sas
agapite file kelso isos fainomai na min exo sigekrimeni apopsi, auto einai giati eimai se mia fasi pou to psaxno to thema. Akoma den boro na po an eimai uper tis ulis i tou pneumatos, gia auto alloste kai psaxno kapoies apodeixeis oi opoies tha me peisoun gia tin vathuteri alitheia. Prin apodexto kati tha prepei na exo exantlisei oles tis apories pou exo gia auto, kai na to exo katanoisei, oso einai auto efikto.
Alloste o akrogoniaios lithos tis filosofias sti sugekrimeni periptosi einai i diarkis anazitisi kai aporia gia ton kosmo mas eite einai ulikos eite pneumatikos.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2002, 10:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μας Eleanna.
Αισθάνομαι "αμήχανα" όταν κάποιος εξηγεί το γιατί..φαίνεται έτσι.Δεν χρειάζεται να δώσεις εξηγήσεις σε κανέναν.
Εμένα προσωπικά μου φαίνεσαι μια χαρά..σκέφτεσαι,αναζητάς,χαίρομαι την παρέα σου,όπως και όλων.Αν δεν ψάχναμε και είχαμε ταυτιστεί με κάτι,δεν θα υπήρχε η ανάγκη του διαλόγου.Θα μιλούσαμε και θ' ακούγαμε μόνο αυτά που θα μας επιβεβαίωναν την σκέψη μας.Τ' άλλα θα τα είχαμε απορρίψει,πριν τ'ακούσουμε.
Και σκέψου,μέσα σε τόσα "αρσενικά" μυαλά (μια και η ψυχή δεν έχει φύλο,όπως θα μας έλεγε ο Kelsos),΄καλό είναι να υπάρχει και το "θηλυκό" μυαλό για να υπάρχει η ισορροπία "εν ζωή".

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2002, 13:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου Ελεάννα ζητώ συγγνώμη αν φάνηκα όπως με αντιλήφθηκες ώς "ανακριτή απόψεων & θέσων"...
Απλά, διέκρινα αυτό το "περα δώθε" απόψεων και ζήτησα κάτι παραπάνω.
Δεν είχα σκοπό να "προσβάλω" κάποιον, δεν είναι ο "τρόπος" μου άλλωστε!

Μην απολογήσαι λοιπόν φίλη μου, δεν υπάρχει λόγος. Αλλά για την ΔΙΚΗ ΣΟΥ αναζήτηση θέσε μας απόψεις και ερωτηματικά και ΟΛΟΙ μαζί, η καταπληκτική αυτή παρεούλα, θα σου δώσουμε τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΑΣ απόψεις και θέσεις, ΧΩΡΙΣ αυτό να σημένει τίποτα παραπάνω απο αυτό που λέω.

Αυτό ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ όπως θα είδες και εσύ σε ΟΛΑ τα forums, αλλά και σε αυτό ιδιαίτερα.
Να, μόλις ρώτησε κάτι για τους ΓΝΩΣΤΙΚΟΥΣ ο φίλος μας ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ, αμέσως τον "βομβάρδισαν" με στοιχεία όλοι οι συνδαιτήμονες στο forum
Ελπίζω φίλε μου Προμηθέα, να σε κάλυψαν οι φίλοι μας;;;
Επι ευκαιρίας να πώ πώς το άρθρο που υπάρχει για τους ΓΝΩΣΤΙΚΟΥΣ στα ΑΡΘΡΑ του Esoterica.gr, δεν είναι και ότι καλύτερο γα να ενημερωθεί κάποιος. Το λέω αυτό γιατί όπως φάνηκε οι φίλοι μας "είπαν" ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ απο ότι είπε το άρθρο, που μάλλον εκφράζει μια σχολή των γνωστικών και ΟΧΙ τους ΓΝΩΣΤΙΚΟΥΣ σα κίνημα θρησκευτικοφιλοσοφικο.

Συμφωνώ λοιπόν στα όσα είπε η Ροζάριουμ και παραγματικά, "λίγο" παραπάνω γυναικείο χρώμα, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ, το αντίθετο μάλιστα

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheas
Νέο Μέλος

Antigua and Barbuda
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2002, 17:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους promitheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!!

Χάρηκα πολύ που τόσες πολλές πληροφορίες για τους γνωστικούς,στάλθηκαν απο τα μέλη του καταπληκτικού και ωφελιμότατου αυτού site!
Φυσικά και καλύφθηκα φίλε Κέλσο.Ήταν αναμενόμενο άλλωστε...
Μάλιστα όσο πληθαίνουν τα μέλη,τόσο μεγαλύτερη "αλληλοκάλυψη" θα υπάρχει.Για την ανταλλαγή πληροφοριών μιλάω.

Ελεάννα συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είπες.Οτι,δηλ. ο ακρογωνιαίος λίθος της φιλοσοφίας είναι διαρκής αναζήτηση και απορία για τον κόσμο μας.Όπως πολύ σωστά είπε και η rosarium,ο διάλογος είναι απαραίτητος, ωστε να βγούν στην επιφάνεια όλες οι απόψεις,προς μελέτη,σύγκριση και εξαγωγή συμπερασμάτων.

Χαιρετώ...
Προμηθέας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2002, 18:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
egw okmws,exw mia aporia..(opws panta allwste) :)
pws ginetai i astrologia na mporei na leei me sigouria ta xaraskthristika pou exei kathe anthrwpos pou anhkei se ena sygkekrimeno zwdio.px gia tous krious lene oti einai parormhtikoi,epipolaioi,aythormitoi klp.Pws mporoun na poun me tosh sigouria tetoiou eidous xarakthristika?Legontas kati tetoia,ayksanetai kai kata poly i prokatalipsi.An kapoios akousei px oti eimai skorpios as poume,opws eipe kai i rosarium,feygei oso pio makria mporei gia na glytwsei..an einai dynaton.! :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2002, 19:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ καλέ ΤΖΟ(γούλα) μας...
Διερωτούμαι.... ΔΕΝ κατάλαβες ή ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να καταλάβης τι ακριβώς είναι η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ!!!
Το ερωτώ αυτό, μιάς και απο τις ερωτήσεις που μας ΞΑΝΑΠΑΡΑΘΕΤΗΣ, αυτό μας δείχνεις

Η αστρολογία ΔΕΝ σου λέει τι χαρακτηριστικά έχεις εάν ανήκης στο τάδε ή στο δείνα ζώδιο...
Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ μας δείχνει τις ΤΑΣΕΙΣ που ΜΠΟΡΕΙ να έχει ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ το ΖΩΟ ή ακόμα και μια ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (τα πάντα δηλαδή). Την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ αυτή την έχει ΛΟΓΟ της ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ που κάνει (ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ λέγεται στις μέρες μας) ΜΕΤΑΞΥ όλων εκείνων που έχουν ΓΕΝΝΗΘΕΙ μέσα στο ΙΔΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ και ΑΡΑ... εφόσον είναι ΜΕΣΑ στο ίδιο χρονικό διάστημα ΚΑΙ εφόσον τα "χρονικά διαστήματα" ΜΕΤΡΙΟΥΝΤΕ επίσεις ΚΑΙ ΜΕ ΖΩΔΙΚΑ σημεία ΚΑΤΑΛΗΓΗ σε συμπεράσματα που ΜΠΟΡΕΙ να επαληθευθούν οι σχέσεις καθώς και τα ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ μεταξύ των ΙΔΙΩΝ ΖΩΔΙΩΝ...
ΜΠΟΡΕΙ...

'Ασχετα αν σχεδόν ΠΑΝΤΑ έτσι είναι!!!
Βασικό επίσεις είναι ο ΩΡΟΣΚΟΠΟΣ του κάθε ένα ατόμου ξεχωριστά. Σε αυτόν (τον ΩΡΟΣΚΟΠΟ) οφείλετε το γεγονός ότι ΜΠΟΡΕΙ να έχεις να κάνεις με ΔΥΟ σκορπιους και να ΜΗΝ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Αυτό γίνετε γιατί ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ την ΙΔΙΑ ακριβώς ώρα...
Υπάρχουν όμως και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ άλλες παράμετροι για το ΤΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΑΣ...

Ας μην ξεχνούμε και το νόμο του ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΕΩΣ...
Θεμελιώδης νόμος του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ. Μέσω αυτού του νόμου, μπορούμε να ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ τα πάντα θα έλεγα...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2002, 21:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου tzo..αν ο άλλος σε "κρίνει" με προκατάληψη λόγω ζωδίου,δεν αξίζει να ασχοληθείς καν μαζί του..

Πάντως αυτό με τον ωροσκόπο,που είπε και ο Kelsos,έχει και πρακτική αξία.Δηλαδή,δεν αρέσει ο σκορπιός..,υπάρχει η λύση του ωροσκόπου.
Μάλιστα κάποτε μου είπαν,ότι δεν είμαι ζηλιάρα,κακιά κι όλα όσα καταλογίζουν επιπόλαια στον σκορπιό, γιατί..μα γιατί ο ωροσκόπος μου είναι τοξότης,ήταν η απάντηση.Και τότε ηρέμησαν..
Και τότε ζώσαν εμένα τα μαύρα φίδια..

Πραγματικά μ' ενδιαφέρει η κρίση όσων εκτιμώ και με γνωρίζουν.Για τους άλλους, δεν θα μπορέσουμε,όπως λέει και το τραγούδι..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 03:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...καθως διαβαζα αλλη μια φορα ετουτο το θεμα...
συνειδητοποιησα πως ηταν ενα απο οσα ειχα διαβασει οταν πρωτοανακαλυψα το εσωτερικα!
...ενδιαφερον! +δινει εναν 'παρελθοντικο' αερα...στο φορουμ... !
χμμ...θα μπορουσα να του δωσω..μιαν ανασα...

VANDE!
'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 03:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MIA ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΕΛΙΔΑ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ
ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΖΩΔΙΑΚΟ ΚΥΚΛΟ,
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΘΛΟΥΣ ΤΟΥ ΗΡΩΑ ΗΡΑΚΛΗ...
ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ
ΠΡΙΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ!...
http://beaskund.helloyou.ws/netnews/bk/hercules/herc1067.html

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 21:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα... βρίσκω πολύ ενδιαφέρων αυτό το θέμα που αναπτύσετε εδώ και θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να συμφωνήσω με την φίλη Τζο, αν θυμάμε καλά το ονομά της. Η λέξη επιστήμη όπως πολύ καλά μας είπε η φίλη σημαίνει γνωρίζω πολύ καλά κάτι, όμως την αστρολογία δεν την αποδέχεται η επιστήμη ακριβώς για αυτόν τον λόγο.. άρα οι λίγες ενδείξεις(π.χ. η σελήνη και η παλλίροια και η άμπωτη) που υπάρχουν δεν μπορούν να την καθιερώσουν ως επιστήμη! Θα ήταν σαν να γυρνούσαμε στον μεσαίωνα φτάνοντας στο σημείο να μας πουλάνε φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες!
Κάποιοι άλλοι υποστήριξαν πως είναι μία πολύ μεγάλη επιστήμη και που έχει τις ρίζες της πολύ βαθειά στον Αρχαίο Κόσμο και τονίσατε μάλιστα τον συσχετισμό που έκαναν κάποιοι λαοί προσπαθώντας να αναπαραστήσουν το ουράνιο θόλο με πέτρες πάνω στην γή

καπου χαρακτηριστικά αναφέρει ο φίλος θοθ

quote:
Υπάρχουν πολιτισμοί που κρατούσαν ημερολόγια χιλιάδων ετών και μάλιστα όχι μόνο ημερολόγια ηλιακά αλλά ακόμη και της Αφροδίτης όπως οι Μάγια. Το να κρατάς ημερολόγια ηλιακά είναι κάτι που μπορεί να αποβεί και πρακτικό (σπορά, εκλείψεις, καιρός) αλλά το να κρατάς ιστορικό και χρονολογίες για το που βρισκόταν ο πλανήτης Αφροδίτη 10.000 χρόνια πριν, έ, είναι λίγο... κουφό Άρα κάτι αναζητούσαν και σε κάτι τους χρησίμευε όλη αυτή η επίμονη, επιστημονική τους προσπάθεια.

Υπάρχουν κτίσματα και κατασκευές όπως το Στόουνχετζ ή οι Πυραμίδες που μας δείχνουν ότι χιλιάδες χρόνια πριν, οι αρχαίοι, έδιναν πολύ ενέργεια και αγάπη για να σχηματίσουν στο έδαφος εικόνες από τον Ουρανό. Λέτε να ήταν τόσο ανόητοι και έκαναν τόσο κόπο για το τίποτα, απλώς για να περάσουν την ώρα τους;

Η δική μου γνώμη είναι, όχι. Απλώς οι πολιτισμοί τους έσβησαν (ή τους σβήσαμε) και δυστυχώς η κουλτούρα τους και οι γνώσεις τους δεν μεταβιβάστηκαν σε επόμενες γενιές, με αποτέλεσμα να είμαστε τυφλοί και κουφοί ως προς τους πραγματικούς λόγους που ασχολούνταν τόσο σοβαρά με την αστρολογία.



Φίλε θοθ συμφωνώ με όλα αυτά που αναφέρεις αλλά όσο και να πιστεύει κάποιος πως κάτω από όλα αυτά κάτι άλλο υπάρχει,μόνο με ικασία μοιάζει... Συμφωνώ επίσης και επαυξάνω πως κάθε ανακάλυψη ή εφεύρεση πριν φαινόταν ως κάτι τρελό μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο τελικά.. Γι αυτό και θεωρώ πως η έρευνα όπως κάνεις εσύ φίλε θοθ και που θαυμάζω την δουλειά και τον ζήλο που δείχνεις μέσα στα φόρουμ προσπαθόντας να μας διαφωτίσεις.... αλλά οι ικασίες και οι ενδείξεις δεν μπορούν να σταθούν της επιστήμης.. αλλά σίγουρα είναι δυνατά κίνητρα για έρευνα και μελέτη από ανθρώπους που σκέφτοναι ... Ίσως κάποιοι από εσάς μία μέρα να μπορέσετε να απόδειξετε αυτό που λέτε σήμερα αλλά μέχρι τότε θα υπάρχουν αντιρρήσεις και αμφιβολίες!

Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που ίσως να φανεί παράξενο γιατί και εγώ μελετώ αστρολογία , ίσως όχι τόσο όσο εσείς, αλλά πέρα από τους χάρτες και την μελλοντολογία όπως λέγεται πως είναι κομπογιαννιτισμός , τι πραγματικά είναι αυτο που κατά την γνώμη σας αναζητά και ερευνά η αστρολογία? .. είπες καπου θοθ πως στον αρχαίο κόσμο η αστρολογία ήταν το τελευταίο σκαλοπάτι του μυστικισμού , τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό? Μήπως τελικά ο όρος αστρολογία δεν αρμόζει τελικά και θα έπρεπε να μιλάμε για κάτι άλλο?

Επίσης να επισημάνω το ενδιαφέρον μου για τον αποσυμβολισμό του ζωδιακού κύκλου ... μην σταματήσετε πριν το τέλος .. είναι άκρως ενδιαφέρον....
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.. Κάπου είχα διαβασει πως στην πραγματικόητα τα ζώδια είναι 6 , μέχρι αυτό της παρθένου και πως τα υπόλοιπα είναι επεκτάσεις τους .. Για παράδειγμα να μιλήσω για τους διδύμους μιας και ανήκω σε αυτόν τον αστερισμό... Ο δίδυμος είναι αυτός που πιστεύει πως η αλήθεια μπορεί να βρεθεί μέσω της πληροφορησης.. η πληροφόρηση μέσω της ανάλυσης.. ο Τοξότης που βρίσκεται απέναντι .. έχει και αυτός την ίδια πίστη για τον κόσμο και την αλήθεια και η διαφορά τους είναι πως αυτός συνθέτει .. Ο μεν αναλύει τον κόσμο και ό άλλος τον συνθέτει..
Η πίστη για τον κόσμο ίδια αλλά με αντίθετους τρόποους...
Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο αλλά για να πω την αλήθεια με εντυπωσίασε πολύ αυτη η θεωρία..
Έυχαριστώ................

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 03:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάπου είχα διαβασει πως στην πραγματικόητα τα ζώδια είναι 6 , μέχρι αυτό της παρθένου και πως τα υπόλοιπα είναι επεκτάσεις τους .. Για παράδειγμα να μιλήσω για τους διδύμους μιας και ανήκω σε αυτόν τον αστερισμό... Ο δίδυμος είναι αυτός που πιστεύει πως η αλήθεια μπορεί να βρεθεί μέσω της πληροφορησης.. η πληροφόρηση μέσω της ανάλυσης.. ο Τοξότης που βρίσκεται απέναντι .. έχει και αυτός την ίδια πίστη για τον κόσμο και την αλήθεια και η διαφορά τους είναι πως αυτός συνθέτει .. Ο μεν αναλύει τον κόσμο και ό άλλος τον συνθέτει..


αναλυσε το....φαiνεται ενδιαφερον...(θεωρω οτι κατανοω πως τοποθετουνται τα ζωδια με τον τροπο που αναφερεις...-
/σαν τα χρωματα και τα συμπληρωματικα τους.../
σαν τα χρωματα ματιων...-
...μα θα θελα να μου πεις περισσοτερα...:)

οσο για τα ερωτηματα αγαπητη ...χμ...αρκουν.
ας χρησιμοποιησουμε τα εργαλεια αυτα που μας δινονται απο την αστρολογια...
ωστε ν'ανακαλυψουμε-ο καθενας για τον εαυτο του-ποια ειναι η ακριβης θεση ...στο στερεωμα...
+οχι τι πρεσβευει η αστρολογια/
αυτος ειναι ο δρομος της αναλυσης οπως ηδη ειπες....
+οχι της συνθεσης..."βεβαιως βεβαιως"...

η "δικη μου θεωρεια" -μιας και η αστρολογια ειναι ο συντομοντερος δρομος ωστε να καταθεσω τα εσω μου σε μενα...-
λεει πως ο τοξοτης ειναι ικανος να εξφενδωνησει τινα...εις τη σταυρωση....
δη στην ανασταση...
στην τιαυτη περιπτωση μιλω παντα μετα απο εμπειρια και επαληθευση του αυτου δεδομενου καθως τυγχανει οντως...απεναντι καθε φορα...


..θα ηταν ευκολο να το 'αιτολογησω', μα σταματω προς το παρον εδω...
ειναι βαρια+πολυτιμη η πληροφορια... που μολις σου εδωσα.../ οφειλεις να την αναλυσεις "περνωντας την απο μεσα σου"...
χωρις να σ'ενδιαφερει η αναλυση του "τι ειναι η αστρολογια "
κινησου σαν... σ'εναν προσωπικο σου.. μυθο...(καταλαβαινεις;...)

DianAtma.....


DianAtma...

Edited by - ΑΤΜΑ on 12/03/2004 03:46:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 10:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΧΧΧμμμμμμμμμ.. επιτέλους το φως!!!!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 28/03/2004 10:39:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 10:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Άτμα... κάθε φορά ερχόμουν εδώ έσω μήπως έλαβα μίαν απάντηση επί του θέματος που έχω θέσει!και μόλις σήμερα είδα ένα φωτάκι.. την Άτμα...
Σε ευχαριστώ καταρχήν που έδειξες ενδιαφέρον σε αυτό.. η αλήθεια είναι πως δεν έχω ακόμα κατασταλάξει επί του θέματος γιατί ακόμα το ψάχνω.. έξω+έσω, όμως είναι μία πολύ όμορφη προσέγγιση, ίσως από τις ομορφότερες που έχω δει εντός της αστρολογίας!!! πράγμα μάλιστα που δεν έχει τύχει μέχρι σήμερα να ακούσω κάτι ανάλογο... αυτά κατά την άποψή μου, βέβαια!! Επιφυλάσομαι όμως να γράψω επί του θέματος σύντομα, μόλις βρω εκείνο το βιβλίο που βρήκα τις πληροφορίες!!

Αυτό όμως που θα μπορούσα να πω μοιάζει με ένα νόμισμα, όπως ξέρουμε έχει δύο πλευρές.. Το νόμισμα έχει αξία από όποια μεριά και αν το κοιτάξεις!!
Δηλαδή.. το νόημα είναι το ίδιο.. ο Δίδυμος και ο τοξότης ψάχνουν για την αλήθεια, και αυτή είναι η αξία τους.. όμως ο καθένας βλέπει την αλήθεια μέσα από την σκοπιά του.. μέσα από αυτό που ο καθένας αντιπροσωπεύει..... Αναζητητές λοιπόν της αλήθειας...
Ίσως, εάν το μονοπάτι που ακολουθείς είναι πραγματικό και γνήσιο η αξία του δεν χάνεται... εάν ακολουθείς τα βήματά σου η αξία ορθώνεται παντού!!!
Βλέποντας τους άλλους αναγνωρίζεις τον ευαυτό σου!!! Άναγνωρίζοντας αυτό που βρίσκεται στην άλλη όχθη.. μαθαίνεις τον μύθο σου!!!

Κάποιοι λένε πως η αστρολογία είναι ένα μονοπάτι για να δεις τον εαυτό σου αλλά όχι για να σταθείς σε αυτό...
(Δες τον εαυτό σου μα ξεπερασέ τον!!!! )
Ισως ο λόγος του απέναντι εαυτού είναι ο δρόμος για να ξεπεράσεις ποιο εύκολα αυτό που χρειάζεται..

quote:
κινησου σαν... σ'εναν προσωπικο σου.. μυθο...(καταλαβαινεις;...)

Πολύ όμορφο και πόσο αλιθηνό.. όλοι μας έχουμε έναν μικρό μύθο να βρούμε.. και αυτόν αναζητώ!!!!!!!!!!!

Ήθελα να μου αναλύσεις την παρακάτω πρόταση που αναφέρεις.... ή να την συνθέσεις, όπως ξέρεις
ξέρω πως δεν προτιμάς τα λόγια.. αλλά καμιά φορά είναι απαραίτητα

quote:
λεει πως ο τοξοτης ειναι ικανος να εξφενδωνησει τινα...εις τη σταυρωση....
δη στην ανασταση

Ευχαριστώ... παντα με φιλική διάθεση!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 11:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης παρατηρώντας τα ζώδια.. αλλά και εκείνα που βρίσκονται απεναντί τους θα δούμε τα εξής σχετικά με τα στοιχεία που τα κυβερνούν...
Ο Δίδυμος γίνεται Τοξότης.......... ο αέρας γίνεται φωτιά
Ο Κριός γίνεται Ζυγός............ η φωτιά γίνεται αέρας

Ο Ταύρος γίνεται Σκορπιός....... η γη γίνεται νερό
Ο Καρκίνος γίνεται Αιγόκερως.............. το νερό γίνεται φωτιά!!!

Βέβαια όλα αυτά μπορεί να είναι γνωστά για όσους παρατηρούν..

Όσο κοιτάμε μέσα στις 3άδες και στις 4άδες μπορούμε να παρατηρήσουμε πολλά!!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 28/03/2004 11:03:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 11:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην πρώτη λοιπόν 6άδα.. φαίνεται πως λείπει η αναλογία....
η αναλογία δημιουργείται με τους συμπληρωματικούς εαυτούς... αυτό που λέμε απέναντι!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 01:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επίσης παρατηρώντας τα ζώδια.. αλλά και εκείνα που βρίσκονται απεναντί τους θα δούμε τα εξής σχετικά με τα στοιχεία που τα κυβερνούν...
Ο Δίδυμος γίνεται Τοξότης.......... ο αέρας γίνεται φωτιά
Ο Κριός γίνεται Ζυγός............ η φωτιά γίνεται αέρας

Ο Ταύρος γίνεται Σκορπιός....... η γη γίνεται νερό
Ο Καρκίνος γίνεται Αιγόκερως.............. το νερό γίνεται φωτιά!!!

Βέβαια όλα αυτά μπορεί να είναι γνωστά για όσους παρατηρούν..

Όσο κοιτάμε μέσα στις 3άδες και στις 4άδες μπορούμε να παρατηρήσουμε πολλά!!!!


Ο Καρκίνος γίνεται Αιγόκερως.............. το νερό γίνεται ...ΓΗ!!!
(αυτο ειναι το σωστο/κατα λαθος... το εγραψες λαθος:)


simoril... χαιρε!

χαιρομαι που σου εδωσα μια μικρη φραση που εμπεριεχει μια τεραστια απαντηση...
τεραστια ...επειδη μου πηρε τουλαχιστον ενα κυκλο του Δια για να κατανοησω μεσα απο δικα μου συμβαντα και μυθους ...αυτο που καθε αναζητητης προσεγγιζει στην απαρχη του ταξιδιου....
anyway....μου ζητας περισσοτερα για την εκεινη φραση που πιστοποιει επακριβως το γεγονος του ρολου που εχει το ενα ζωδιο απεναντι απο το αλλο.
μα λες: "γινεται"...
δεν "γινεται"
θεωρω πως αν εχω κατι συμαντικο ως δεδομενο ειναι η "αρχη των διδυμων"
η αυτη τους εναρμονηση εις το εν και μαλλον αυτο ειναι και αυτο που επιφερεις εσυ ως συνταξιωτισσα στην αυτη ροη.

μιλησες για τις πολικοτητες και αυτο που σιγουρα μπορω να σου πω ειναι πως τα απεναντι ζωδια ναι ειναι συμπληρωματικοι- οπως ανεφερες καπου κι εσυ- εαυτοι...
αυτοι ομως οι εαυτοι ειναι κι αλλοι.
το ενα βημα απο ολα ειναι να συνειδητοποιησεις τηνναυτη σου πολικοτητα και αν θες ενα καλο και γνωριμο παραδειγμα ειναι ενας τοξοτης απο μια κοινη μας πραγματικοτητα ναι εδω εσω!
ξερεις αγαπητητη συνταξιωτισσα,μοναχα αν υπαρχουν συμβαντα κοινα που πιστοποιουν τις υποκειμενικες μας συμπτωσεις υπαρχει το φως του συμπερασματος..
ας δουμε λοιπον τον αξονα τοξοτης-διδυμοι ...
(..μα ειμαι απο απεναντι σας
φαινομενικα ομως,αφου ειμαι εδω και παρατηρω πανω απο τον νοερο χαρη μου-το δικο μου μεσουρανημα που μαλιστα τωρα βοιωνω ειναι επισης στους διδυμους....πιστοποιω δηλαδη τροπον τινα, την υπαρξη μου σ' αυτο το "μυθο"...)
εσυ εισαι διδυμοι,οπως ανεφερες πιο πανω...
ξερεις..στον ουρανο ειμαι διδυμοι επισης...
σκεψου οτι ισως στον ουρανο δεν εισαι καν διδυμοι αλλα το προηγουμενο(αληθεια ποιο δεκαημερο εισαι γεννημενη/θα βοηθουσε αυτο :)
μα ξερεις δεν καλεισαι να" γινεις φωτια"!
"φωτια" ειναι απλως το "αντιδοτο" του στοιχειου σου...
αυτο δηλαδη που χρειαζεσαι ωστε να συμπληρωσεις το εκεινο πεδιο που σε συνδεει με εναν τοξοτη ..αυτον απεναντι/ειστε ειπαμε ενας αξονας...
στην προκειμενη και για να κανουμε χρηση του εκεινου "κοινου μας παραδειγματος" ..θα χρειαστουμε κι εναν τοξοτη...
και επιλεγω τον ερπετο(ναι αυτον) ,ο λογος :επειδη τον γνωριζω τοσο ωστε να το θεωρω αριστο για το αλλο μερος τουαξονα,στο αυτο παραδειγμα της σταυρσης/επισης επειδη και ο ιδιος γνωριζει το ρολο του ...(αυτον που ανεφερα, της σταυρωσης, στο δικο μου μυθο...)
αν θυμασαι καπου ειχες κανει μια επικληση σ' εμενα και σ' εκεινον ..
Ναι ,αυτο σημαινει πως σιγουρα αναγνωριζεις το ρολο που εχουμε εμεις οι δυο στην υποκειμενικη σου εσωπραγμαικοτητα/αν παλι ταυτιζεσαι μαζι μου τοτε να σου πω οτι θα πρεπει να μην ωστε να οριοθετηθεις,ωστε να γινει δυνατον να παμε παρακατω ..αυτο σημαινει να συνεχισουμε την κουβεντα που θα επιφερειτα σμπερασματα...τα κοινα μας..


αφου εχουμε επιλεξει τα δυο μερη του αξονα να καθορισω την θεση μου;
χμ..

βρισκομαι επανω σε αυτον το αξονα +αυτο σημαινει πως βρισκομαι υπο την ενεργεια του μεσουρανηματος μου...( στους διδυμους)+ του κατωτατου σημειου στον αστρολογικο μου χαρτη...(το τοξοτη)
-το ναδιρ-


(... θα μπορουσες να δεις τις ενεργειες, οπως ανεφερες, με τα απεναντι ζωδια, σε προσωπικο επιπεδο + να θεωρησεις....πως
απο διδυμοι που εισαι...
γινεσαι ...Ο ΩΡΟΣΚΟΠΟΣ ΣΟΥ, βεβαια κι οχι το απεναντι ζωδιο/αυτο ειναι απλα η αλλη πολικοτητα απο τον ιδιο αξονα πανω στον οποιο βρεθηκες σε τουτη την ενσαρκωση.
-...η αν θες δες το σαν ακτινα του ιδιου τροχου....-)


κατι ακομη για τις πολικοτητες των απεναντι ζωδιων που ομως δεν ανεφερες.
ΛΕΩ/ΥΔΡΟΧΟΟΣ:

τα ζωδια αυτα ομως ειναι ο ενας απο τους δυο αξονεςστο Μεγαλο Σταθερο Σταυρο*...-αναφορικα αν και γνωστο:ο αλλος αξονας ειναι ταυρος σκορπιος
-Μιλαμε λοιπον για την καρτα Κοσμος ,το 21 των ταρω..

(*σημαντικοτερη απο αυτη την οψη δεν νομιζω οτι θα βρεις στην εσωτερικη αστρολογια..(ισως +αλλη.. αλλα δεν ειναι επι του παροντος, αφου την μελετω καιρο μα ειμαι μικρη ακομη για να βρω τα λογια:)
σε σχεση παντα με το ταξιδι σου πανω στην ατραπο...)


επισης δεν ανεφερες τον αξονα
παρθενος -ιχθυεις που ..
( συμφωνα με οσα εχει διδαξει ο διδασκαλος Αιβανωφ)
ειναι ο καρμικος αξονας των μυστων+ μεγαλων διδασκαλων...
εννοωντας βεβαια αυτους που βοιωνουν τον αυτο αξονα ως καρμικο δεσμο* Σεληνης ...κι οχι υπο αυτον γεννημενοι ωσ παρθενοι 'η ως ιχθεις)


*(η ουρα και το κεφαλι του δρακοντα= οι καρμικοι δεσμοι της σεληνης//..διπλανο τοπικ )


ΛΑΒΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΟΥ ΜΥΘΟ/ΜΟΛΙΣ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΤΗΚΑ....
ΕΙΣΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΑΞΟΝΑ ΔΙΔΥΜΟΙ ΤΟΞΟΤΗΣ...
ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΥΘΟ ΕΙΣΑΙ Η ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΒΕΛΟΥΣ/ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΖΩΔΙΑΚΟΥ ΜΟΥ ΧΑΡΤΗ.
ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ,ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ..ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΤΕΡΑ/
ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΣΟΥ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΤΟΞΟΤΗ ...ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΜΕΝΑ...
ΠΟΥ ΔΕΧΟΜΑΙ..ΤΟ ΒΕΛΟΣ.
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΥΘΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ ΩΣ ΔΡΩΜΕΝΟ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΠΟΛΛΑ..ΒΕΒΑΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΑΦΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ...

ΕΛΠΙΖΩ ΩΣ ΕΔΩ ΝΑ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ:)
-ΑΝ ΟΧΙ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ/ΟΜΩΣ ΑΠΑΝΤΩ ΜΟΝΑΧΑ ΣΤΙΣ ΕΥΣΤΟΧΕΣ.-

ΑΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΣ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ...ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ ΩΣ ΕΔΩ...ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΤΕ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ....-ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΦΤΑΣΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΖΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ....-ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗΣ ΣΦΑΙΡΑΣ..ΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΑΣΑ ...ΚΑΙ ΑΠΛΩΝΕΤΑΙ...
(ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΠΟΛΟ ΩΡΟΣΚΟΠΟΣ/ΖΩΔΙΟ...ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ..ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΜΟΝΑΧΑ/ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ....)

ΣΙΜΟΡΙ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΣ...ΣΑΝ ΣΤΑΓΟΝΑ ΝΕΡΟ...ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ...
ΜΑ ΜΕΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ "ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΩΝ ΔΙΔΥΜΩΝ"*...(ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΜΑΖΙ ...)
'Η ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ
ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΓΕΝΝΗΜΕΝΩΝ ΔΙΔΥΜΩΝ...

*ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ//ΜΟΝΑΧΑ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΩ.

...ΙΣΩΣ ΠΑΛΙ...ΑΡΧΙΖΩ ΤΟΥΣ ΝΕΟΛΛΟΓΙΣΜΟΥΣ + ΣΤΗΝ "ΑΣΤΡΟΜΥΘΟΛΟΓΙΑ"(*!)

ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ!

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΛΕΥΚΑΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΥΧΟΝ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ(που ναι! ισχυουν αφου εμεις οι δυο μοιαζουμε τραγικα...)
μοιαζουμε λοιπον επειδη εσυ ανηκεις στου διδυμους....
ενω ανηκω στο ζωδιο του καρκινου συμφωνα με το τροπικο ωροσκοπιο/
ο χαρτης του ουρανου ομως, λεει, πως ενω εδω στη γη περναμε στον καρκινο..εκει επανω ειναι ο ηλιος βρισκεται στους διδυμους...
αρα εκει στον ουρανο ... ειμαι διδυμοι..στη γη καρκινος(εχω βεβαια τις συμπτωσεις που πιστοποιουν γιατι "αργησα" δυο τρεις μερες..:)
+ εκει στη γη :)...εισαι διδυμοι...
(δεν υπαρχω στην πραγματικοτητα-σου ειμαι-νοερα- αυτο που εσυ εισαι στην πραγματικοτητα..σου:)
αυτο σημαινει βεβαια πως οι διαφορες μας....
-'η ακομη και το γεγονος οτι δεν δεχεσαι (αναγνωριζεις) τις τυχον ομοιοτητες μας -
οφειλονται στο γεγονος οτι ισως και να αντιστοιχεις στο αμεσως προηγουμενο ζωδιο..απο αυτο που θεωρουμε τωρα-τροπικα/στη γη, δηλαδη- οτι εισαι...
(χμ....και αν ειναι ετσι....εχω παλι απαντηση υποκειμενικης συμπτωσης ...μα σταματω εδω...βλεπεις γνωριζω για μενα..για σενα σε σχεση με τη ζωη μου....αλλα οφειλω να σιωπησω ωστε να βρεις τη δικη σου θεση...εδω μαζι μας...)


υγ.:...Κελσο...σε πεθυμησα πολυ:)
....θυμηθηκα κατι που'λεγες περι μακρυγοριας:)


Edited by - ΑΤΜΑ on 29/03/2004 02:27:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy