ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΑΚΡΟΠΟΛΗ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
noelia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 17:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noelia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου George D συγγνώμην για την επανάληψη των λεγομένων σου......δεν ήθελα να σε προσβάλλω....ήταν απλά μια επανάληψη......Σόρυ και πάλι
Ειλικρινά

Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 23:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ ΤΕΥΧΟΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2003,ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΙΝΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ.ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΘΕΤΙ ΑΞΗΖΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΡΙΞΕΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ


quote:
Φίλε μου George D συγγνώμην για την επανάληψη των λεγομένων σου......δεν ήθελα να σε προσβάλλω....ήταν απλά μια επανάληψη......Σόρυ και πάλι
Ειλικρινά


ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΕ......ΧΑΛΑΡΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 00:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το συγκεκριμένο άρθρο στο Τρίτο Μάτι , που αναφέρει ο GEORGE D αξίζει να διαβαστεί για τον λόγο ότι είναι συνέντευξη του αρχαιολόγου Μανόλη Κορρέ ο οποίος είναι επικεφαλής των έργων αναστηλώσης στον Παρθενώνα.

Τσανάκαλος:

quote:
Πάντως GEORGE D μπορώ αν θέλεις να σου παραθέσω βιβλιογραφία για την ακρόπολη που μπορεί να σε βοηθήσει πολύ στη μελέτη σου και να σου λύσει πολλές απορίες.

Αναμένουμε φίλε μου καθως και όποια πληροφορια έχεις σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα.

Ακόμα βλέπω οτι σχεδόν όλοι επικεντρώνουν την αναζήτηση τους στον Παρθενώνα αφήνοντας να περάσουν σχεδόν απαρατήρητα άλλα μνημεία πάνω στον ιερό βράχο με σημαντικότερο (όχι απο τον Παρθενώνα) το Ερεχθείο το οποίο κατά την γνώμη μου έπαιζε σημαντικότατο ρόλο στην Ακρόπολη.

Όσο για σένα φίλε Sonap νομίζω ότι ο φίλος GEORGE D αλλά και όλοι που απάντησαν, προσπάθησαν με το δικό τους τρόπο, άλλοι με στοιχεία άλλοι με εικασίες, να τοποθετηθούν σε ένα "δυνατο+ενδιαφερον θεμα!" όπως λέει και η φίλη μας η ΑΤΜΑ.
Ειδικά σε αυτό το θέμα δεν νομίζω να αναφέρθηκε κανείς για υποθέσεις εξωγήινων κτισμάτων και άλλες υπερβολές και νομίζω οτι το συγκεκριμένο ζήτημα της Ακρόπολης αξίζει καλύτερης αντιμετώπισης.
Εξάλλου και κάπου μέσα στα γραφόμενα σου αυτό διαφαίνεται:

quote:
Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΑΜΕ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΕΙΚΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Υ.Γ. Για το Ερεχθείο θα επανέλθω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 02:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ Sonap ΠΟΙΟΣ ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΙΚΑΣΙΕΣ

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΜΕΤΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΕΞΕΡΕΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΟΜΕΝΑ

quote:
Ακόμα βλέπω οτι σχεδόν όλοι επικεντρώνουν την αναζήτηση τους στον Παρθενώνα αφήνοντας να περάσουν σχεδόν απαρατήρητα άλλα μνημεία πάνω στον ιερό βράχο με σημαντικότερο (όχι απο τον Παρθενώνα) το Ερεχθείο το οποίο κατά την γνώμη μου έπαιζε σημαντικότατο ρόλο στην Ακρόπολη.

ΦΙΛΤΑΤΕ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΑΝΦΕΡΕΙΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΠΙ ΑΥΤΟΥ

ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 02:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ οmega που ΕΠΙΣΗΜΕΝΕΙ
quote:
Ακόμα βλέπω οτι σχεδόν όλοι επικεντρώνουν την αναζήτηση τους στον Παρθενώνα αφήνοντας να περάσουν σχεδόν απαρατήρητα άλλα μνημεία πάνω στον ιερό βράχο με σημαντικότερο (όχι απο τον Παρθενώνα) το Ερεχθείο το οποίο κατά την γνώμη μου έπαιζε σημαντικότατο ρόλο στην Ακρόπολη.


ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΟΣΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ ΑΝΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VASILIS28
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 14:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VASILIS28  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΡΟΠΟΛΗ.
Το θέμα σοβαρό ,αλλά και μυστήριο.
Υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία δεν ξέρω τη γνώσης πρέπει να έχει κανείς για να της συλλάβει. Καταρχάς όντως υπάρχει ένα ισοσκελές τρίγωνο. Αυτό σημαίνει απλά ότι τίποτα δεν χτίστηκε κατά τύχη. Και φυσικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι χτιστήκανε κατά τύχη και να συμβαίνουν όλα αυτά. Εμένα μου κάνει εντύπωση το εξής. Ο Ικτίνος έλεγε ότι οι κολόνες που είναι ανατολικά του χτίσματος θα πρέπει να είναι λίγο ποιο λεπτές σε πάχος για να φαίνονται ίδιες .Δηλαδή επειδή στην ανατολή ο Ήλιος είναι δυνατός δημιουργεί όγκο. Έτσι για να φαίνονται όλοι όμοιοι (ΔΥΤΙΚΟΙ-ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ ΚΙΟΝΕΣ) οι ανατολικοί είναι ποιο λεπτοί από τους δυτικούς. Επίσης το ότι δεν υπάρχει ούτε μια ευθεία γραμμή Πάνο στην ακρόπολη οφείλετε στην λογική ότι τίποτα φυσικό δεν είναι απόλυτα ίσιο.
Και εγώ τώρα ρωτάω το εξής. Πως είναι δυνατόν να σκεφτεί κάποιος κάτι τέτοιο .Δεν ξέρω τη μόρφωση πρέπει κανείς να έχει για να σκεφτεί κάτι τέτοιο με τους κίονες κλπ.

Το θέμα είναι το εξής. Όλα τα μνημεία σήμερα που έχουμε από εκείνη την εποχή είναι τέλεια. Έχουν αντέξει στην φθορά του χρόνου, και εμείς παρόλο την τεχνολογία που διαθέτουμε είμαστε ανίκανοι να χτίσουμε κάτι παρόμοιο.
Ερώτηση
Αυτές όλες οι γνώσης που είχαν από πού της πήραν? Και μιλάω για κορύφωση, δεν μιλάω για τεχνολογίες που είναι στην αρχή.
Μας κρατάνε στο σκοτάδι και αυτό είναι σκόπιμο. Εμείς τη κάνουμε για αυτό?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 15:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και να συνεχίσω με το μπαράζ των ερωτήσεων που ξεκίνησε ο φίλος VASILSIS28 με το εξής:
Ας υποθέσουμε οτι υπήρχαν οι γνώσεις για τις οποίες αναρωτιέται ο VASILIS28. Πως αυτές μεταφέρθηκαν με τόση ακρίβεια και λεπτομέρεια στους εργολάβους και τους εργάτες οι οποίοι ανέλαβαν να κτήσουν την Ακρόπολη;

Για μένα, εκτός απο την σύλληψη της κατασκευής ακόμα μεγαλύτερο μυστήριο παραμένει αυτή καθεαυτή η κατασκευή.

Φίλε GEORGE D δεν έχω ξεχάσει για το Ερεχθείο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noelia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 12:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noelia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!!!!!
Θα ήθελα να κάνω μια διευκρίνηση-ερώτηση και ένα σχόλιο: Φίλε Vassilis τι εννοείς με το ισοσκελές τρίγωνο; Τις αποστάσεις μεταξύ Ακρόπολης-Αφαίας-Σουνίου;Διευκρίνηση γιατί αυτό το τρίγωνο είναι ισοπλευρο, αλλά και γιατί αν προεκταθούν οι τέσσερις πλευρές του Παρθενώνα σχηματίζουν νοητά μια πυραμίδα!!!
Ευχαριστώ

Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

φαεθων
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 17:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους φαεθων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΙΕΛΕΥΣΗ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΤΗΝ ΑΠ’ΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΦΙΛΕ GEORGE D .....Η ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΤΩΝ ΚΙΟΝΩΝ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΣΡ ΥΨΟΣ 1852 ΜΕΤΡΩΝ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΜΙΑΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑΣ......
ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΕΛΕΥΣΗ ΑΕΡΟΣΚΑΦΟΥΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 18:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΦΙΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΚΙΝ ΓΙΑ 13856 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ Ή ΚΑΝΕΝΑ ΟΡΘΑΔΙΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ Η ΒΑΝΔΗ "ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ"

gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 18:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MHN ΦΟΒΑΣΑΙ,ΚΡΑΤΗΣΕ 2500 ΧΡΟΝΙΑ Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ,ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ..
ΕΙΝΑΙ ΜADE IN ANCIENT ATHENS..GOOD STUFF !

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 20:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψάχνωντας για πληροφορίες σχετικά με την Ακρόπολη και ειδικότερα για το Ερεχθείο έπεσα πάνω στη απάντηση που γύρευε ο GEORGE D η οποία είχε δοθεί απο τον beyond αλλά όχι με σιγουριά.

quote:
Ερ.: ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΟΡΝΑΟ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ.
ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Απ.: ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΠΕΤΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΝΩ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ..




Λοίπον ο Παρθενώνας , τον οποίο βλέπουμε και είναι ο 3ος , με την τελειοτητα του βοηθάει να επιτυγχάνεται μαζί με τα άλλα κτίσματα και συνολικά ολο τον βράχο της Ακρόπολης , το μέγιστο δυνατό της λειτουργίας του το οποίο δεν είναι άλλο απο το να "ενώσει" τη "Γη" με τον "Ουρανό".
Τότε ,τον καιρό που όλα λειτουργούσαν, την ώρα της πομπής των Παναθηναίων, το σημείο της ένωσης αυτής, ψηλά πάνω απο την Ακρόπολη, ήταν τόσο δυνατό που για μεγάλη απόσταση γύρω απο αυτό ούτε πουλιά δεν πετούσαν. Ήταν η στιγμή που ο βράχος δικαίωνε το όνομά του:
’ορνος Πέτρα.
Σήμερα βέβαια, η διακοπή της λειτουργίας του τόπου αποδεικνύεται , εκτός των άλλων- και απο την παρουσία πολλών πουλιών που πετουν διαρκώς στον εναέριο χώρο του. Η ιδιότητα της "Αόρνου Πέτρας" δεν υπάρχει πια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 05:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
MHN ΦΟΒΑΣΑΙ,ΚΡΑΤΗΣΕ 2500 ΧΡΟΝΙΑ Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ,ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ..
ΕΙΝΑΙ ΜADE IN ANCIENT ATHENS..GOOD STUFF !


ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕΙΣΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑ ΕΛΛΗΝΟΒΑΡΒΑΡΟΥΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΕΞΕΙ

ΟΤΑΝ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΒΡΑΧΟ ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΒΑΖΟΝΤΑΣ <<ΤΣΙΜΕΝΤΟ>> ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΦΟΙ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ


quote:
Λοίπον ο Παρθενώνας , τον οποίο βλέπουμε και είναι ο 3ος , με την τελειοτητα του βοηθάει να επιτυγχάνεται μαζί με τα άλλα κτίσματα και συνολικά ολο τον βράχο της Ακρόπολης , το μέγιστο δυνατό της λειτουργίας του το οποίο δεν είναι άλλο απο το να "ενώσει" τη "Γη" με τον "Ουρανό".
Τότε ,τον καιρό που όλα λειτουργούσαν, την ώρα της πομπής των Παναθηναίων, το σημείο της ένωσης αυτής, ψηλά πάνω απο την Ακρόπολη, ήταν τόσο δυνατό που για μεγάλη απόσταση γύρω απο αυτό ούτε πουλιά δεν πετούσαν. Ήταν η στιγμή που ο βράχος δικαίωνε το όνομά του:
’ορνος Πέτρα.
Σήμερα βέβαια, η διακοπή της λειτουργίας του τόπου αποδεικνύεται , εκτός των άλλων- και απο την παρουσία πολλών πουλιών που πετουν διαρκώς στον εναέριο χώρο του. Η ιδιότητα της "Αόρνου Πέτρας" δεν υπάρχει πια.

ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΕΛΩΝ ΤΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ ΕΧΟΥΝ ΚΛΑΠΕΙ Η` ΕΝ ΚΑΙΡΟ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ
ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΑΙΣΘΗΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ

ΤΟ ΚΑΘΕ ΚΟΜΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΕΛΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΕΡΓΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΕ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ ΑΥΤΟ ΠΕΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ

ΔΗΛΑΔΗ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΝΑ ΣΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ

ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΒΑΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΤΙΣΜΑ


ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 11:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΕ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ ΑΥΤΟ ΠΕΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ

ΔΗΛΑΔΗ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΝΑ ΣΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ


Σωστός ο GEORGE D .... πολύ σωστός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

φαεθων
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 12:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους φαεθων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΑΔΕΡΦΙΑ ΑΠΛΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rathamanthes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 15:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rathamanthes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΟΛΑ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΤΗΣΕΙΣ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΕΡΟ ΒΡΑΧΟ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΟΥ ΜΕ ΠΙΛΟΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΨΑΞΙΜΟ ΣΕ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΟΤΙ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΠΤΗΣΕΩΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΝΟΗΤΑ ΟΙ ΚΙΩΝΕΣ ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΥΠΕΡΠΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΝΑΕΡΙΟ ΧΩΡΟ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΥΨΗ ΑΝΩ ΤΩΝ 30000 ΠΟΔΙΩΝ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 20:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΟΤΙ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΠΤΗΣΕΩΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΝΟΗΤΑ ΟΙ ΚΙΩΝΕΣ ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΥΠΕΡΠΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΝΑΕΡΙΟ ΧΩΡΟ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΥΨΗ ΑΝΩ ΤΩΝ 30000 ΠΟΔΙΩΝ.

Αγαπητέ Rathamanthes είναι πιθανόν ο Υπόγειος Παρθενώνας να λειτουργεί ακόμα!!!!

Το Αινιγματικό Ερεχθείο:

Ο ναός του Ερεχθείου ήταν ιερό της Πανδρόσου, αφιερωμένο στον βασιλιά της Αττικής Κέκροπα ο οποίος είχε φιδίσιο το κάτω μέρος του σώματος του και ήταν γιός της Γαίας(χθόνιος).
Ο τάφος του ήταν κάτω απο τη δεύτερη Καρυάτιδα και προς βορρά.
Εκεί λατρευόταν ο Κέκροπας και εκεί είχε την φωλιά του ο οικουρός όφις της Αθηνάς , ο ήρωας Εριχθόνιος, ή και ο ίδιος ο Ερεχθεύς, όλοι του σχετιζόμενοι με τη Γή.
Εκεί φυλασσόταν ακόμη το περίφημο ιερότατο διιπετές ξύλινο λατρευτικό άγαλμα της Αθηνάς.
Ο Παυσανίας στα "Αττικά" επιβεβαιώνει ότι μέχρι τις μέρες του υπήρχε μέσα στο Ερεχθείο πηγάδι με θαλασσινό νερό απο το οποίο ακούγοταν ήχος κυμάτων όταν φυσούσε νότιος άνεμος. Πράγμα που μας παραπέμπει στην ύπαρξη υπόγειας διόδου προς τις νότιες θάλασσες της Αττικής. Υπήρχε και μια τρίαινα χαραγμένη στον βράχο για να δηλώνει ότι το πηγάδι το εμφάνισε ο Ποσειδώνας σαν δώρο προς την Αθηνά.
Για το συγκεκριμένο πηγάδι λέγεται, επείσης ότι οι Γερμανοί είχαν εντοπίσει την είσοδο του φρέατος και υπάρχει και μία φωτογραφία του Χίμλερ που κοιτάζει μέσα του.
Ενεργειακά τώρα το Ερεχθείο είναι φανερό ότι είναι ένα απο τα "εργαλεία" του ιερού βράχου καθώς σε συνεργασία με τον Παρθενώνα διοχέτευε μέρος της τρομερής ενέργειας που παραγόταν προς τη Γή (η χθόνια σχέση που αναφέρω παραπάνω) ενώ ένα μέρος αυτής της ενέργειας πήγαινε στο οίκημα των Αρρηφόρων μέσα απο το Ερεχθείο.
Ακόμα τη ενεργειακή σχέση μεταξύ Παρθενώνα και Ερεχθείου μπορούμε να την διαπιστώσουμε και απο την προσπάθεια αποσυντονισμου αυτής απο τον Έλγιν ο οποίος δεν πήρε τυχαία κάποια κομμάτια αλλά αφαίρεσε ολόκληρα κομμάτια απο συγκεκριμένες θέσεις του Παρθενώνα ενω πήρε και μία απο τις Καρυάτιδες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eViL
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Egypt
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 20:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eViL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηλθων ειδων και απειλθων...

Μην μενετε μονο θεατες...Τοσοι πολλοι αναγνωστες και τοσοι λιγοι που εκφραζονται...

...Don't even thing of it...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 03:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sthn eleutherotypia prin apo kana duo xronia eixa diavasei oti o parthenwnas kindunevei na pesei mesa sta epomena 50 xronia logw ths diavrwshs ton marmarwn apo ta kausaeria klp...exei akousei kaneis kati peri autou?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 08:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sthn eleutherotypia prin apo kana duo xronia eixa diavasei oti o parthenwnas kindunevei na pesei mesa sta epomena 50 xronia logw ths diavrwshs ton marmarwn apo ta kausaeria klp...exei akousei kaneis kati peri autou?


Φίλε terpandros αυτό που έχω διαβάσει (νομίζω σε κάποια εφημερίδα) είναι ότι κάποιοι επιστήμονες (γεωλόγοι, σεισμολόγοι κ.λ.π.) στην προσπάθεια τους να ερευνήσουν την συμπεριφορά του ιερού μας βράχου ήθελαν να ανοίξουν τρύπες-οπές σε αυτόν , ιδέα που εγκαταλήφθηκε βέβαια καθώς θεωρήθηκε ότι ίσως είναι η σταγόνα που θα ξεχειλήσει τις ευέσθητες ισορροπίες καθώς επείσης ότι αυτές οι οπές πιθανόν να χρησιμεύαν σαν μέσο τοποθέτησης εκρηκτικών σε περίπτωση τρομοκρατικής επίθεσης.
Όσο για την διάβρωση των μαρμάρων του Παρθενώνα πιστεύω ότι όσο μένουν στην θέση τους πανω σε αυτόν και όχι σε κάποιο μουσείο , είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό , πραγματικα δεν διατρέχουν κάποιο κίνδυνο.
Τώρα για τον αν θα καταρεύσει ο Παρθενώνας φαντάζομαι κάτι θα ήξεραν οι Αρχαίοι Έλληνες που έκαναν θεμελίωση βάθους 11 μέτρων όπως αναφέρει παραπάνω ο αγαπητος GEORGE D.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 11:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φωτογραφιες του προσωπου της Ακροπολης.Αλλο ενα απο τα πολλα περιεργα! Πληροφοριες σχετικα με το θεμα θα βοηθουσαν.Το μονο που γνωριζω ειναι πως πρεπει να κοιταει καπου συγκεκριμενα και οτι βρισκεται διπλα σε καποιο μνημειο οπου εχει στηθει ενα εργοταξιο και δουλευει για την αναστυλωση του μνημειου.

WHO DARES... WINS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 14:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και δυο φωτογραφίες του Ερεχθείου όπου στα αριστερά φαίνεται η ιερή ελιά της θεάς Αθηνάς΄, όχι βέβαια η αρχαία , αλλά κάποιος απογονος της.

Παρατηρήστε επείσης την βάση των Καρυάτυδων οι οποίες είναι ακριβώς πάνω απο τα ερείπια παλαιότερου ναού της Αθηνάς ο οποίος είχε καταστραφεί απο τους Πέρσες.(480 π.Χ.)

Edited by - omega on 12/11/2003 14:37:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OSIRIS_SEIRIOS_74
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 14:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_SEIRIOS_74  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ASXOLOYMENOS ARKETA XRONIA ME TO 8EMA POY MOLIS TWRA ANAKALIF8HKE APO MERIKOYS 8A ELEGA OTI TO PRWSOPO THS AKROPOLIS KOITAEI EKEI POY AKRIBWS KOITANE TA "MATA KOITA RANI" OPWS ELEGAN OI FILOI MAS STA NHSIA TOY PASXA H' "MATIA POY KOITANE TON OYRANO" OPWS LEME EMEIS STHN E-LLAS. MHPWS KOITANE NA DOYN TOYS E-GRHGOROYS E-LLHNES NA KATEBAINYN ME TA HLIAKA TOYS SKAFH APO TON OYRANO?????????


GMΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 09:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε OSIRIS_SEIRIOS_74 καλώς ήρθες στη παρέα μας με μία πολύ σημαντική κατ' εμέ τοποθέτηση που δίνει μια άλλη διάσταση στο ζήτημα του προσώπου της Ακρόπολης.
Περιμένουμε νέες τοποθετήσεις σου όχι μόνο για το θέμα του προσώπου αλλά και άλλα θέματα που άπτονται της Ακρόπολης γενικότερα και καθώς ασχολείσαι κάποια χρόνια θα είναι πολλά αυτά που μπορείς να μοιραστείς μαζί μας , αν φυσικά το θέλεις και εσύ.

Παράκληση: Γίνεται να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες;

Παραθέτω επείσης μια κάτοψη του Ερεχθείου και της γύρω περιοχής του.
Προσέξτε το σημείο που λέει ότι υπάρχει σημάδι της τρίαινας του Ποσειδώνα. Μα εκεί θα είναι και το χαμένο πηγάδι.
Μου φαίνεται ότι πρέπει να ανεβώ ξάνα στην Ακρόπολη τωρα που ο περιβάλλοντας χώρος του Ερεχθείου δεν έχει τις κόκκινες ταινίες γύρω του.



Edited by - omega on 13/11/2003 09:20:56

Edited by - omega on 13/11/2003 09:24:34

Edited by - omega on 17/11/2003 09:15:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OSIRIS_SEIRIOS_74
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 13:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_SEIRIOS_74  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΘΑ ΠΩ ΠΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΠΟΛΛΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΙΘΙΚΑ ΚΤΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΕΥΑΝ ΣΑΝ ΦΑΡΟΙ. ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΠΟΥ ΟΙ Ε-ΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΙ Ε-ΛΛΗΝΕΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΥΡΗΝΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΜΕΤΑΛΑΜΠΑΔΕΥΤΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΙΜΕΙΞΙΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΙΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΛΑΒΕΙ ΤΟ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ ΝΑ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΟΥΝ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΑΝ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΟΙ ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΑΔΕΡΦΟΙ ΜΑΣ ΟΙ Ε-ΓΡΗΓΟΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΡΕΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟΥ (ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΑ). ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΠΕΡΣΕΑ(ΒΛΕΠΕ ΜΥΘΟ), ΑΝΔΡΟΜΕΔΑΣ,ΚΑΣΣΙΟΠΗΣ,ΠΗΓΑΣΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΕΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΚΑΚΟΙ Ο ΑΣΤΕΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΟΦΙΟΥΧΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΝΤΑ ΕΧΘΡΙΚΟΣ ΓΑΡ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ. ΟΙ Ε-ΓΡΗΓΟΡΟΙ Ε-ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΥΝΟΣ ΣΕΙΡΙΟΣ Α', ΣΕΙΡΙΟΣ Β', ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΗΛΕΜΟΓΝΗΤΙΚΟΣ-ΗΧΟΦΑΣΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΥΛΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΠΛΑΝΗΤΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΣΤΡΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΒΛΕΠΕ ΠΟΛΕΜΟ ΓΙΓΑΝΤΩΝ ΚΑΙ ΤΙΤΑΝΩΝ ΜΕ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΦΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΕΓΑΣ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΣ. ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΤΟΥΝΕΛ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΥΠΟΓΕΙΕΣ ΔΙΟΔΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ,ΣΑΝ ΚΑΤΑΦΥΓΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ. ΘΑ ΔΩΣΩ ΕΔΩ ΕΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ ΜΕΓΑΛΟΥΠΟΛΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΕΙΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΤΑΦΥΓΙΑ ΑΠΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΠΥΡΗΝΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ. ΟΤΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ ΗΤΑΝ ΤΑ ΜΕΓΑΛΙΘΙΚΑ ΚΤΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΕΙΠΙΑ ΑΡΚΕΤΩΝ ΝΑΩΝ. ΟΙ Ε-ΛΛΗΝΕΣ ΑΔΕΡΦΟΙ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΙΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΠΟΥ ΦΟΒΟΥΜΕΝΟΙ ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΝ ΣΑΝ ΘΕΟΙ ΚΑΙ ΕΔΙΝΑΝ ΤΗΝ ΧΑΜΕΝΗ ΠΛΕΟΝ ΓΝΩΣΗ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΧΕΡΙΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ. ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΙΘΙΚΑ ΚΤΙΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟΜΕΙΝΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΔΟΞΟ ΜΕΓΑΛΙΘΙΚΟ ΤΗΣ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΟΙ Ε-ΛΛΗΝΕΣ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΧΑΜΕΝΗ ΑΙΓΛΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΩΝ ΕΝΔΟΞΩΝ ΟΥΡΑΝΙΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΤΟΥΣ ΟΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΠΕΛΘΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΕΚΤΙΖΑΝ ΕΝΑ ΕΞΙΣΟΥ ΛΑΜΠΡΟ ΚΤΙΣΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΑΙΣΙΑ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΤΙΣΜΕΝΗ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΤΙΣΜΑ ΠΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΘΑΥΜΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΗ ΑΠΟ ΜΥΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΡΧΑΙΑ ΓΝΩΣΗ.....

GMΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 18:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ ότι η τοποθέτηση του φίλου OSIRIS_SEIRIOS_74 είναι πολύ σημαντική καθώς δεν κάνει λόγο μόνο για τον ιερό μας βράχο αλλά συμπεριλαμβάνει πολλά στοιχεία που μας "δείχνουν" σωστά , κατά την γνώμη μου, την καταγωγή των Ελλήνων.
Προσωπικά συμφωνώ σε πάρα πολλά σημεία με την παραπάνω τοποθέτηση (όχι ότι διαφωνώ κάπου απλά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για πράγματα που δεν γνωρίζω) και σίγουρα στο σημείο όπου γίνεται λόγος για την πανάρχαιη γνώση η οποία χρησιμοποίηθηκε για να χτιστεί η Ακρόπολη.
Είναι βέβαιο ότι η Ακρόπολη δεν ήταν δυνατό να χτιστεί με τα όργανα και εργαλεία της εποχής και όπως λέει και ο Μανόλης Κορρές σε μια συνέντευξη του: "H παραλαβή γινόταν παρουσία μαρτύρων και παρουσία των εμπλεκομένων με χρήση των ηλεγμένων μέτρων και οργάνων ακριβείας , τα οποία είχαν ακρίβεια τόση , όση σχεδόν έχουν τα καλύτερα όργανα της δικής μας εποχής! Η ακρίβεια που επιτύγχαναν με αυτά τα μέσα ήταν της τάξεως του 1/10 του χιλιοστόμετρου ενώ στον Παρθενώνα είχαν ακρίβεια 1/10,1/20 ακόμα και 1/40 του χιλιοστόμετρου!!!!"


Σημ. Ο Μανόλης Κορρές είναι επικεφαλής των εργασιών αναστήλωσης του Παρθενώνα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OSIRIS_SEIRIOS_74
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 23:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_SEIRIOS_74  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ. ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ


"ΑΙΕΝ ΑΡΙΣΤΕΥΕΙΝ ΚΑΙ ΥΠΗΡΟΧΟΝ ΕΜΕΝΕ ΑΛΛΩΝ.. ΜΗΔΕ ΓΕΝΟΣ ΠΑΤΕΡΩΝ ΑΙΣΧΥΝΕΜΕΝ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 11:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ASXOLOYMENOS ARKETA XRONIA ME TO 8EMA POY MOLIS TWRA ANAKALIF8HKE APO MERIKOYS 8A ELEGA OTI TO PRWSOPO THS AKROPOLIS KOITAEI EKEI POY AKRIBWS KOITANE TA "MATA KOITA RANI" OPWS ELEGAN OI FILOI MAS STA NHSIA TOY PASXA H' "MATIA POY KOITANE TON OYRANO" OPWS LEME EMEIS STHN E-LLAS. MHPWS KOITANE NA DOYN TOYS E-GRHGOROYS E-LLHNES NA KATEBAINYN ME TA HLIAKA TOYS SKAFH APO TON OYRANO?????????

Πολυ σωστη η τοποθετηση σου. Ειναι δικο σου συμπερασμα η το εχεις βρει καπου? Ομοιοτητες παντως υπαρχουν για μενα, οσο αναφορα το που κοιτανε. Πρεπει λογικα να κοιτανε στο ιδιο σημειο κα μαλλον εκει που λες.

WHO DARES... WINS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OSIRIS_SEIRIOS_74
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 23:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_SEIRIOS_74  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΤΕ ΤΩΡΑ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ ΤΑ 12 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ
ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΤΕ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΙΣΟΔΟΙ ΤΩΝ ΣΠΗΛΙΩΝ ΕΧΟΥΝ ΚΤΙΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΩΜΕΝΑ ΣΠΙΤΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ Η' ΕΡΕΥΝΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ. ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ....ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ????

"ΑΙΕΝ ΑΡΙΣΤΕΥΕΙΝ ΚΑΙ ΥΠΕΙΡΟΧΟΝ ΕΜΕΝΕ ΑΛΛΩΝ.. ΜΗΔΕ ΓΕΝΟΣ ΠΑΤΕΡΩΝ ΑΙΣΧΥΝΕΜΕΝ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 23:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΕΙΣΟΔΟΙ ΤΩΝ ΣΤΟΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΜΕ ΚΑΓΓΕΛΑ,ΠΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΧΤΙΣΜΕΝΕΣ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΡΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΟ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ


ΑΛΛΑ ΧΤΙΣΜΕΝΕΣ;;;;;;ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΟΝΤΩΣ


ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1679688
Maintained by Digital Alchemy