ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Lapis Philosophorum / Η φιλοσοφική λίθος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ααρών
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 15:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ααρών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου φιλε YHVH ,αλλα μου γεννηθηκαν και καποιες αλλες αποριες.

Λες

quote:
Χορηγώντας αυτό το φάρμακο σε έναν γνωστό μου θεραπεύτηκε ο καρκίνος των πνευμόνων που είχε σε 23 ημέρες.

Ποιος το χορηγησε το φαρμακο στο φιλο σου?
Φανταζομαι οχι καποιος γιατρος.Οταν εκανε αργοτερα εξετασεις και καταλαβε οτι πλεον ειναι καθαρος απο καρκινο οι γιατροι γυρω του πως αντεδρασαν?
και μια τελευταια,πια η διαφορα μεταξυ Opus Minor και Opus Magnum?

Σε ευχαριστω εκ των προτερων

Ορθες σκεψεις,ορθος λογος,ορθες πραξεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 22:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πια η διαφορα μεταξυ Opus Minor και Opus Magnum?

Εκτός από το στοιχειώδες, ότι το ένα δημιουργείται με τη βοήθεια του ορυκτού βασιλείου και το άλλο με τη βοήθεια του φυτικού βασιλείου, το Opus Minor δεν καλύπτεται από κάποιο μυστήριο, άρα σχεδόν θεωρείται δεδομένο, ενώ η φυτική λίθος μπορεί να δημιουργηθεί σε μόνο ένα μήνα και είναι απλά ένα πολύ καλό φάρμακο (βέβαια, ως circulatum, μπορεί μέσα σε λίγα λεπτά να διαχωρίσει τον υδράργυρο και το θείον από το άλας σε ένα φυτό)
quote:
Οταν εκανε αργοτερα εξετασεις και καταλαβε οτι πλεον ειναι καθαρος απο καρκινο οι γιατροι γυρω του πως αντεδρασαν?
Μα δεν ήταν ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που κάποιος νικά τον καρκίνο. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις ατόμων με ιδιαίτερα δυνατή θέληση που τον απέβαλαν από το σώμα τους μόνο μέσω αυθυποβολής.
quote:
Ποιος το χορηγησε το φαρμακο στο φιλο σου?
Ο σπαγειριστής δημιουργός του, που χρησιμοποίησε τη μέθοδο του Ubrigerus (έτσι δε λέγεται?) με τους 31 αφορισμούς. Ο ασθενής δεν ήταν ενήμερος για το είδος του φαρμάκου που έπαιρνε.

Με αυτές τις απαντήσεις ελπίζω να μη δίνω την εικόνα του μλκ που νομίζει ότι είναι ειδικός σε όλα, απλά έχω εμβαθύνει σε αυτό το θέμα...

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 23:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ακριβως το αντιθετο φιλε YHVH, οσο λες ειναι πολυ ενδιαφεροντα και πραγματικα θα ηθελα να σου πω ενα μεγαλο μπραβο που μας δινεις εστω και λιγες απο τις γνωσεις σου. σ'ευχαριστω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 23:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΠΩΣ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΛΙΘΟΣ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΣΤΟΝ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΜΕΣΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ Η ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟ COSMIC CONSCIOUSNESS. ''AS ABOVE SO BELOW''

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 14:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H "εργασία" γίνεται σε 3 επίπεδα: YΛΗ, ΨΥΧΗ, ΠΝΕΥΜΑ συντελούν στην επίτευξη του στόχου... οτιδήποτε λιγότερο συνιστά την ΑΠΟΤΥΧΙΑ... Οσο και να προσπαθείς αν δεν είσαι Φωτισμένος και δεν συμμετέχεις με την ψυχή σου σε αυτό που κάνεις...η αποτυχία είναι ΔΕΔΟΜΕΝΗ...
Και βέβαια η ΥΛΗ συμμετέχει εξίσου όσο και οι ιδιότητες της λίθου...

ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΜΙΑΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΣΥΝΤΑΓΗΣ...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 15:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
H "εργασία" γίνεται σε 3 επίπεδα: YΛΗ, ΨΥΧΗ, ΠΝΕΥΜΑ συντελούν στην επίτευξη του στόχου... οτιδήποτε λιγότερο συνιστά την ΑΠΟΤΥΧΙΑ... Οσο και να προσπαθείς αν δεν είσαι Φωτισμένος και δεν συμμετέχεις με την ψυχή σου σε αυτό που κάνεις...η αποτυχία είναι ΔΕΔΟΜΕΝΗ...
Και βέβαια η ΥΛΗ συμμετέχει εξίσου όσο και οι ιδιότητες της λίθου...

ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΜΙΑΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΣΥΝΤΑΓΗΣ


Συμφωνώ απόλυτα.
Αφού όμως υπάρχουν τόσοι τσαρλατάνοι που εκδίδουν ψεύτικες μεθόδους για τα 2 έργα, είναι καλύτερα να ξέρεις από πριν ποιά διατριβή είναι γνήσια...

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 20:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα δεν ήταν ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που κάποιος νικά τον καρκίνο. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις ατόμων με ιδιαίτερα δυνατή θέληση που τον απέβαλαν από το σώμα τους μόνο μέσω αυθυποβολής.

συμφωνώ, πολλές τέτοιες περιπτώσεις έχουν αναφερθεί παγκοσμίως.
μάλιστα, σε μία περίπτωση σχετικά πρόσφατη στην Αγγλία, όπου ένα μικρό αγόρι αποθεραπεύτηκε εντελώς από καρκίνο, που κανονικά θα του επέφερε το θάνατο, έγινε έκτεταμένη έρευνα από κάποια ασφαλιστική και από την αστυνομία. ο ίδιος ο άνθρωπος, που είχε αναλάβει την έρευνα δεν πίστευε στο "θαύμα" μα μετά το τέλος της έρευνάς του, άλλαξε γνώμη...

το περιστατικό έγινε η αφορμή γιά να γυριστεί μία ταινία με τίτλο

ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΥΧΗ

και στηρίζεται στα γεγονότα, που προανέφερα.
τώρα, εδώ δεν υπάρχει κυριολεκτικά μεσολάβηση της φιλοσοφικής λίθου, αλλά ένα περίεργο συμβάν, που μοιάζει με τη "μεταστοιχείωση" της λίθου.

συγκεκριμένα το παιδί της ιστορίας έπασχε από ένα σπάνιο είδος καρκίνου, που ονομάζεται τεράτωμα. το τεράτωμα το είχε στον εγκέφαλο, πράγμα εξαιρετικά σπάνιο. το τεράτωμα, που συνήθως εμφανίζεται στο στομάχι μοιάζει με μικρό ανθρωπάκι, έχει δέρμα, μαλλιά και νύχια. ήταν δε γνωστό από τα αρχαία χρόνια ως κάτι το ανεξήγητο στην ιατρική. το τεράτωμα μεγαλώνει σαν πραγματική οντότητα μέσα στο σώμα του ανθρώπου, μέχρι που τελικά επιφέρει το θάνατο.

στο τέλος της ιστορίας μας όμως, το παιδί θεραπεύεται, όταν εντελώς ανεξήγητα το τεράτωμα μεταμορφώνεται σε ένα αδρανές λευκό όγκο, που οι γιατροί παρομοίασαν και αργότερα με εξέταση επιβεβαίωσαν ότι είχε τη σύσταση μαργαριταριού!

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 09:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 13:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τη σύσταση μαργαριταριού? Αυτό (και τα υπόλοιπα βέβαια!) είναι απ'τ' άγραφα!

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 13:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και όμως αληθινά!

μπορείτε να δείτε και εσείς την ταινία, που είναι όντως εκπληκτική,
γυρισμένη κάπως σε στιλ ντοκιμαντέρ

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

harmonia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 23:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους harmonia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλιθ μου λυπάμαι που εξαφανίστηκα
Ναμαι πάλι και μεταπήδησα από τα παραμύθια για το γνωστό θέμα
Τί σου λέει αυτό από το ιταλικό site esonet στο θέμα της αλχημείας που αναφέρεται στους πίνακες του mutus liber
I quattro cerchi concentrici di cui si compone ci ricordano i quattro colori della fasi di trasformazione alchemica: nigredo (Nero), albedo (Bianco), citredo (Giallo) e rubedo (Rosso).

φιλάκια πολύχρωμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 23:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια κ σε πέτυχα..Αυτή ήταν η αρχική πηγή σου για τα 4 χρώματα, ή το είχες μάθει από κάπου αλλού?

Ασχετο...σχετικά με το τεράτωμα
Υπάρχουν περιπτώσεις όπου σε μονοζυγωτικά δίδυμα κ κατά τους πρώτους μήνες της κύησης, το ένα έμβρυο "απορροφά" το άλλο. Αγνωστο το γιατί κ το πως, αλλά συμβαίνει...Το "νικημένο" εβρυο μπορεί να συνεχίσει να αναπτύσσεται μέχρι κάποιο βαθμό μέσα στον οργανισμό του άλλου..
Αυτό είναι το τεράτωμα?


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

harmonia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 00:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους harmonia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι με αυτή την αναφορά τρίτωσαν οι ...πηγές

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 00:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, πες τις καλή μου τις πηγές!
Εδώ ο κόσμος έχασε τον ύπνο του!


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

harmonia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 09:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους harmonia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Valnta καλή μου εισαι σίγουρη ότ θα ξαναβρεις τον ύπνο σου Πάλι αισιόδοξη φαίνεσαι Λοιπόν κολλάω αυτά που είχα γράψει στα παραμύθια και τους αποσυμβολισμούς μια και το είχε φέρει η κουβέντα

"Φίλη Λίλιθ αν συμβουλευθείς το βιβλιο του Μιχαήλ Το νέο φως της Αλχημείας αλλά κα το site Ordre souverain des Alchimistes (OSA) όπου ο συντονιστής είναι για πολλά χρόνια αλχημιστής, θα δεις ότι το πρώτο στάδιο είναι το μαύρο NIGREDO(το L oeuvre au noir της Yourcenar σας λέει τίποτε ?) Το δεύτερο είναι είναι το λευκό , η λεύκανση (albedo)
το τρίτο είναι το κιτρίνισμο(citrine)είναι το στάδιο της ζύμωσης όπου ο λίθος μετατρέπεται σε χρυσό Χωρίς να είναι εντελώς τελειωμένη η λίθος αποκτά ικανότητες να μεταστοιχειώνει τα αγενή μέταλλα
Το τέταρτο στάδιο είναι η ερύθρωση (rubedo)όπου συμβαίνει η μετουσίωση και ο πολλαπλασιασμός" Αυτά λένε οι γνώστες και όχι εγώ προς θεού

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 10:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλη Λίλιθ αν συμβουλευθείς το βιβλιο του Μιχαήλ Το νέο φως της Αλχημείας αλλά κα το site Ordre souverain des Alchimistes (OSA) όπου ο συντονιστής είναι για πολλά χρόνια αλχημιστής, θα δεις ότι το πρώτο στάδιο είναι το μαύρο NIGREDO(το L oeuvre au noir της Yourcenar σας λέει τίποτε ?) Το δεύτερο είναι είναι το λευκό , η λεύκανση (albedo)
το τρίτο είναι το κιτρίνισμο(citrine)είναι το στάδιο της ζύμωσης όπου ο λίθος μετατρέπεται σε χρυσό Χωρίς να είναι εντελώς τελειωμένη η λίθος αποκτά ικανότητες να μεταστοιχειώνει τα αγενή μέταλλα
Το τέταρτο στάδιο είναι η ερύθρωση (rubedo)όπου συμβαίνει η μετουσίωση και ο πολλαπλασιασμός"

Ω ναι, κι εγώ τα ίδια έχω διαβάσει....Απλά κάποιοι προτιμούν να μην συμπεριλάβουν την κίτρινη λίθο στα βασικά στάδια (και καλά κάνουν, κατά τη γνωμη μου). Περί ορέξεως....

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 21:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις βρήκα την αναφορά στα 4 βήματα που μας έλεγε η φίλη harmonia…

Η Λίθος (το 1) έχει τρία συνθετικά (Σώμα, Ψυχή κ Πνεύμα) που ενώνονται μαζί σε τέσσερα βήματα. Ο Γ. Ι. Γκουρτζίεφ υποστήριζε ότι το 3 έχει σχέση με τη δύναμη, ενώ το 4 με την ύλη.
Χρησιμοποιώντας τις εκφράσεις των αρχαίων φιλοσόφων και σύγχρονων Θεοσοφιστών, ο αριθμός 12 που δημιουργείται από την τριάδα κ την τετράδα, είναι το σύμβολο του Σύμπαντος και το μέτρο του τόνου. Αυτό το επαναλαμβανόμενο σχέδιο των ενώσεων συνδέεται με τις προσπάθειες των αλχημιστών να συνδέσουν τους αριθμούς 4,3,2 κ να τους κάνουν 1.
Οι σύγχρονοι αποκρυφιστές γοητεύονται από τους αριθμούς 1,2,3 κ 4 με τον ίδιο τρόπο για να παραγάγουν ένα νόμο, που αναφέρει ότι όλες οι δραστηριότητες ή διαδικασίες είναι τριγωνικές κ, συγχρόνως τετραγωνικές.
Το 1 είναι το ενεργό στοιχείο =>ΓΙΟΝΤ-ΘΕΛΗΣΗ-ΧΡΟΝΟΣ
Το 2 είναι το παθητκό στοιχείο, που υπηρετεί σαν μοχλός ή σαν βάση για το 1=>ΧΕ-ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ-ΧΩΡΟΣ.
Το 3 είναι η σύνδεση του 1 κ του 2, το αποτέλεσμα της δράσης τους=>ΒΑΟΥ-ΝΟΥΣ-ΕΝΕΡΓΕΙΑ.
Αλλά τα τρία μαζί φτιάχνουν μια νέα μονάδα που είναι το 4 (ΜΑΖΑ). Το 4 είναι επίσης το ενεργό στοιχείο μιας νέας διαδικασίας του 1 του επόμενου τριγώνου ΧΕ-ΣΩΜΑ ΨΥΧΙΚΟ.
Αυτή είναι μια απάντηση στο αίνιγμα της Σφίγγας προς τον Οιδίποδα κ η σύγχρονη εξήγηση του ρητού της «Μαρίας της Προφήτισσας», που μεταβιβαζόταν σε πολλές γενιές αλχημιστών «Το Ένα γίνεται
Δύο, το Δύο γίνεται Τρία και από το Τρίτο προβάλλει το Ένα σαν Τέταρτο».
Μιχαήλ Σεντιβόγκιους, Το Νέο Φως της Αλχημείας, Πύρινος Κόσμος 1992


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 16:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού όμως υπάρχουν τόσοι τσαρλατάνοι που εκδίδουν ψεύτικες μεθόδους για τα 2 έργα, είναι καλύτερα να ξέρεις από πριν ποιά διατριβή είναι γνήσια...

φιλε μου δεν θα διαφωνησω με αυτο που λες μα θα σου υπενθημησω οτι
υπηρχαν δυο ειδη αλχημιστων 1}οι εμπειρικοι & 2}οι Μυστες
και οι δυο διεδιδαν ψευδεις πληροφοριες επιτηδες για το μεγαλο εργο
μην ξεχνας το οτι η αλχημεια ειναι γνωστη για την παρασκευη ευτελων μεταλλων σε χρυσο ηταν και αυτο δικο τους κατωρθωμα προσπαθωντας ετσι να διαφυλαξουν το μεγαλυτερο μυστικο που ηταν η μετεστοιχειωση των ιδιων των Μυστων..
ευχαριστω...



ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 22:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν όμως, και τώρα και στο μεσαίωνα, κάποιοι οι οποίοι πραγματικά δεν έχουν ιδέα. Από τους πιο γνωστούς ήταν ο ψευδοπαράκελσος που έργαφε 120 χρόνια μετά το θάνατο του αληθινού, και είναι αποδεδειγμένο ότι τα γραπτά του δεν έχουν καμμία αξία.

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 00:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια ερωτηση φιλοι μου...

ποια η διαφορα του φιλοσοφικου υδραργυρου με τον υδραργυρο των Φιλοσοφων?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 14:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομίζεται ότι είναι κρίμα αυτό το τόσο ενδιαφέρον θέμα να παραμένει στην αφάνεια?...

Δε νομίζεται ότι η ερώτηση του ryche πρέπει να τύχει μιας απαντήσεως?

Ας το ψάξουμε λοιπόν!
...και για αρχή ιδού ο κήπος των φιλοσόφων...
Ας διαλογιστούμε λιγάκι πάνω σε αυτόν...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 19:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μια ερωτηση φιλοι μου...

ποια η διαφορα του φιλοσοφικου υδραργυρου με τον υδραργυρο των Φιλοσοφων?


Ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω πραγματικά αυτό. Γενικά, μου φαίνεται πως είναι από τις "δύσκολες", εντελώς πρακτικές ερωτήσεις τις αλχημείας.


Παρεμπιπτόντως, μετά από έρευνα ΄βρήκα αυτό: Η αλχημεία μπορεί να χρησιμοποιηθεί ωραιότατα και αποτελεσματικά όχι μόνο "κανονικά", αλλά επίσης και σε επίπεδο συνειδητότητας (μέχρι εδώ αυτά έχουν ήδη ειπωθεί) και σε ένα είδος "σεξουαλικής μαγείας".

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 22:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Το 1455 ,ένα χειρόγραφο τιτλοφορούμενο Ερμητική Γραμματολογία (Corpus Hermeticum), άρχισε να κυκλοφορεί στη Φλωρεντία της Ιταλίας.Είναι συλλογή αλχημικών ,αστρολογικών και μαγικών γνώσεων του θεού Θωθ.Είναι γεμάτο απο μαγικά ξόρκια ,επικλήσεις και αποκρυφιστικά στοιχεία. Τι ξέρετε για το βιβλίο , εκδίδεται απο κάποιο οίκο?
-Φιλοσοφική λίθος, David Peat-j. Gleick.
-Διευθύνσεις:the Alchemy web site
-Alchemy forum archives

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 12:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
www.planeta.clix.pt/petrinus
H ιστοσελίδα του Πορτογάλου αλχημιστή Rubellus Petrinus παρέχει σπουδαίο υλικό σχετικό με την εργαστηριακή αλχημεία για όσους θέλουν να ασχοληθούν σοβαρότερα με το θέμα...

www.paxprofundis.com/parush
Προσφέρει άρθρα, πρωτότυπα κείμενα και χρήσιμες εργαστηριακές σημειώσεις...


www.triad-publishing.com
H ιστοσελίδα των Φιλοσόφων της Φύσης προσφέρει εξαίρετες σειρές μαθημάτων για τη σπαγειρία και τον καβαλισμό...

www.spagyria.com
H ιστοσελίδα του σπαγειριστή και φιλοσόφου John Reid...

and last but NOT LEAST!!
www.levity.com.alchemy
H "απόλυτη" ιστοσελίδα για την αλχημεία με 90ΜΒ ανεκτίμητων πληροφοριών, άρθρων, πρωτότυπων κειμένων και εκατοντάδων αλχημικών εμβλημάτων ζωγραφισμένα από τον κορυφαίο μελετητή αλχημείας AdamMcLean...


"Τάδε έφη Avallon"


Edited by - Avallon on 04/06/2004 19:37:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 00:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πραγματι δεν μπορεσα να το καταλαβω ποτε
ισως απλα γιατι το επιπεδο μου ειναι
πολυ μικρο οσο αναφορα την πρακτικη αλχημεια
εχω ασχοληθει μονο με τα πλανητικα ελιξηρια...

quote:
Παρεμπιπτόντως, μετά από έρευνα ΄βρήκα αυτό: Η αλχημεία μπορεί να χρησιμοποιηθεί ωραιότατα και αποτελεσματικά όχι μόνο "κανονικά", αλλά επίσης και σε επίπεδο συνειδητότητας (μέχρι εδώ αυτά έχουν ήδη ειπωθεί) και σε ένα είδος "σεξουαλικής μαγείας".


μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες φιλε ΥΗVH?



ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 10:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρκετοί πίστεψαν πως με τις έννοιες "αθανόρας, πρώτο συστατικό, ελιξήριο, αίμα του κόκκινου λιονταριού" κ.ά. υποννοούνταν όροι όπως "αιδοίο, σπέρμα, μεταστοιχειωμένο σπέρμα, θυληκά σεξουαλικά υγρά" κ.ά. Η πρακτική εφαρμογή έδειξε 1) συσχετισμούς με άλλες φιλοσοφίες που περιέχουν σεξουαλική μαγεία όπως κάποια κομμάτια των Τάντρα και Ταό, αλλά και 2) πρακτικά εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι είναι πεπεισμένοι πως ισχύει μόνο μία από τις ιδιότητες των αλχημικών κειμένων (αυτοί που πιστεύουν στην μεταλλική μεταστοιχείωση απορρίπτουν τη σεξουαλική, αυτοί που πιστεύουν στην πνευματική αποκλείουν την μεταλλική, αυτού που πιστεύουν στη σεξουαλική απορρίπτουν και τις 2 άλλες) λόγω έλλειψης επιτυχούς εμπειρίας και στα τρία επίπεδα, όμως εγώ είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι και στις 3 εφαρμογές τα κείμενα είναι εξίσου σημαντικά και η αλχημεία Αλχημεία.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 21:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο τα περισσότερα σαιτ τα περισσότερα δεν ανοίγουν..

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 19:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eχεις δίκιο Κούφια Γη αλλά πριν από 2 χρόνια που τις βρήκα και τις κατέγραψα για να τις έχω προς μελέτη υπήρχαν.
Με μια προσεκτική ματιά συμπέρανα ότι δεν υπάρχει ορθογραφικό λάθος ως εκ τούτου η ιστοσελίδα έπαψε για κάποιο λόγο να υφίσταται...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 23:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nikolas Flamel. Αντε παλι σας άνοιξα τα ματάκια. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PsychoTronic
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2016, 16:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ars BREVIS : The Short Dry Path

rexresearch.com/adept/aai2vsb.htm

P. Allen ~ A Christian Rosenkreutz Anthology
Anonymous ~ The Allegory of Merlin
Anon. ~ On the Philosophers' Stone
Anon. ~ Rosarium Philosophorum
Anon. ~ Untitled
S. Bacstrom ~ The Work of Pontanus, According to Mr. F.
D. Beuther ~ The Transmutation of Base Metals...
P. Bonus ~ The New Pearl of Great Price
Cyliani ~ Hermes Unveiled
A. Eleazar ~ The Book of Abraham the Jew
B. Figulus ~ A Golden and Blessed Casket of Nature's Marvels
Fulcanelli ~ The Mystery of the Cathedrals
Fulcanelli ~ The Dwelling of the Philosophers
J. Grashof ~ The Greater & Lesser Edifyer
C. Grummet ~ Sanguis Naturae
J. Helvetius ~ The Golden Calf
J. I. Hollandus ~ De Lapide Philosophorum
J. I. Hollandus ~ Vegetable Work
K. Jnana ~ Dictionary of Alchemical Philosophy
N. LeFebre ~ Secret of Secrets
R. Lully ~ Letter or Epitome to King Rupert
J. Muller ~ Hyle and Coahyl
Myriam ~ Her Conversation with Aros, King of Egypt
Paracelsus ~ The Philosophical Canons
Eir. Philalethes ~ An Open Entrance to the Closed Palace of the King
Eir. Philalethes ~ Ripley Revived
Eug. Philalethes ~ A Short Enquiry Concerning the Hermetic Art
G. Ripley ~ Medulla Alchemiae
M. Rulandus ~ A Lexicon of Alchemy
S. Salztal ~ Fountain of Philosophical Salts
Theophrastus ~ The Sacred Art
Arnold de Villanova ~ Rosarium Philosophorum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy