ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Ο γρίφος του Αϊνστάϊν
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2006, 11:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά το ξαναείδα: ΑΝ θεωρήσεις ότι είναι απλά αριστερά το πράσινο σπίτι και όχι κατ ανάγκη εφαπτόμενο υπάρχουν 3 λύσεις. Αν δεχτείς ότι είναι "κολλητά". Τότε υπάρχει μόνο μια λύση: Ο γερμανός έχει το ψάρι. Η λύση του Απέρριτου είναι σωστή σύμφωνα με το σκεπτικό του όπως και της Ostria. Αν τοποθετήσεις το πράσινο σπίτι γενικότερα αριστερά από το άσπρο τότε έχεις μέν περισσότερες παραμέτρους αλλά και περισσότερες λύσεις.

(από την στιγμή που θεωρείς ότι είναι εφαπτόμενα, το πρόβλημα είναι πολύ εύκολο, όπως έλεγα θέλει απλά να εξετάσει κανείς τις περιπτώσεις)
Λύση:
Σπίτια σειρά 1__________2_________3_________4__________5
Εθνικότ.____Νορβηγός___Δανός___Άγγλος______Γερμανός___Σουηδός
Σπίτι_______Κίτρινο____Μπλε____Κόκκινο_____Πράσινο____Άσπρο
Πίνει_______Νερό ____Τσάι____Γάλα________Καφέ_______Μπύρα
Καπνίζει____Dunhill____Blends__Pall Mall___Prince_____Bluemast
Έχει________Γάτες _____Άλογο___Πουλιά______Ψάρι_______Σκύλος

Αυτή τουλάχιστον ισχύει καί στις δύο περιπτώσεις


O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος

Edited by - Peronosporos on 13/03/2006 11:27:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2006, 15:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεκτο αγαπητη Ostria.
quote:
Οπότε πού καταλήγουμε; Στο ότι αυτός που έβγαλε τον γρίφο μπλοφάρει;
δεν ξερω αγαπητη μου ,πιστευω ομως πως ο γριφος αυτος ουδεμια σχεση μπορει να εχει με εναν Αϊνσταϊν.Μαλιστα στο φυλλαδιο που μου δωσανε (εκτυπωση Α4)αυτος που το αναδημοσιευσε (συντακτης καποιου περιοδικου-προσπαθω να μαθω ποιου) μεταξυ αλλων λεει " απο ο,τι διαπιστωσα δεν ανηκω στο 2%" και συνεχιζοντας κανει μια ανευ προηγουμενου επιθετικη κριτικη κατα του Καραθεοδωρη ,μη λαμβανοντας υπ΄οψιν καθολου το γεγονος ,πως ο ιδιος ο Αϊνσταϊν τον αποκαλεσε "αξεπεραστο δασκαλο",και καταληγει συμπερασματικα μ΄ενα ειρωνικο σχολιο : ....παλι θεωριες περι συνωμοσιας φανταζομαι;(!)

Γεγονος παντως ειναι πως χωρις μολυβι και χαρτι ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να λυθει ο γριφος αυτος,ομως αυτο δεν λεει τιποτα .Εξισου δυσκολο ειναι να κανεις διαιρεση το 10 δια του 2,37 λογου χαρη.Θελω να πω δηλαδη πως δεν ειναι δειγμα γραφης εφυους ανθρωπου και μαλιστα του Αϊνσταϊν.

Καλο μεσημερι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 02:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως σίγουρα δεν είναι και από τα εύκολα, ακόμα κι αν το πάρεις ότι είναι δίπλα. Πάντως και εγώ πιστεύω ότι δεν είναι του Αινστάιν.
Οσο για το τι θεωρούμε τελικά "ευφυία" σηκώνει μεγάλη κουβέντα.

Και γιατί ο τύπος τα έβαλε με τον Καραθεοδωρη;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 16:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως σίγουρα δεν είναι και από τα εύκολα, ακόμα κι αν το πάρεις ότι είναι δίπλα.
Οπως και να το παρεις δεν εχει μεγαλο βαθμο δυσκολιας,αλλα θα συμφωνησω μαζι σου.
quote:
Πάντως και εγώ πιστεύω ότι δεν είναι του Αινστάιν.
Ετσι μπραβο!
quote:

Οσο για το τι θεωρούμε τελικά "ευφυία" σηκώνει μεγάλη κουβέντα.
Πραγματι!

quote:
Και γιατί ο τύπος τα έβαλε με τον Καραθεοδωρη;
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω.Ξεκινα την αναφορα του με την επικεφαλιδα "ΠΟΙΟΣ ΚΑΡΑΘΕΩΔΩΡΗΣ;",και η πρωτη του παραγραφος αρχιζει ως εξης : Ενα αλλο κεφαλαιο της μεγαλομανιας μας.Δηλαδη της πιστης μας πως πισω απο καθε πρωτια και επιτευγμα κρυβεται ενα ελληνικο μυαλο....
Εγω αναρωτιεμαι ,μηπως δεν ειναι ετσι;

Και με περισση ειρωνεια συνεχιζει :Μηπως ο Αϊνσταϊν καταφερε να περασει τις ανακαλυψεις του Ελληνα (Καθεοδωρη) ως δικες του;
Τι να πω ,δεν ξερω .Το κακο ομως βρισκεται αλλου...και αυτο ειναι θεμα για συζητηση ...καπου...καποτε...

Να΄σαι καλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 21:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενα αλλο κεφαλαιο της μεγαλομανιας μας.Δηλαδη της πιστης μας πως πισω απο καθε πρωτια και επιτευγμα κρυβεται ενα ελληνικο μυαλο....

χεχε εντάξει αυτό ισχύει ως έναν βαθμό για μερικούς, δεν νομίζεις;

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι ο Αϊνστάϊν και ο Καραθεοδωρής είχαν αλληλογραφία η οποία βρίσκεται στο μουσείο Αϊνστάϊν στο Ισραήλ. Στις 20/12/2005 ο Ισραηλινός πρεύσβης Ram Aviram παρέδωσε στον υφυπουργό Εξωτερικών Ευριπίδη Στυλιανίδη (μετά από παράκλησή του) αντίγραφα από 10 επιστολές (από το 1916 μέχρι το 1930) οι οποίες μάλλον φυλάσσονται από την πολιτεία για να εκτεθούν στο μουσείο Καραθεοδωρή που θα ιδρυθεί στην γενέτειρά του, την Κομοτηνή.

Δεν ξέρω αν από αυτή την αλληλογραφία μπορούμε να προσδιορίσουμε το μέγεθος της βοήθειας του Καραθεοδωρή προς τον Αινστάιν.
Βρήκα το περιεχόμενο μιας επιστολής.

Βερολίνο Κυριακή
Αγαπητέ συνάδελφε,

Βρήκα τον ορισμό σας υπέροχο, τώρα καταλαβαίνω τα πάντα. Στην αρχή, τα μικρά ορθογραφικά λάθη στη δεύτερη σελίδα μου προκάλεσαν κάποιες δυσκολίες, τώρα πάντως κατάλαβα τα πάντα.
Πρέπει να δημοσιεύσετε τη θεωρία σε αυτήν τη νέα εκδοχή στα (χρονικά της φυσικής ), καθώς έως και σήμερα οι φυσικοί δεν γνωρίζουν τίποτα σχετικά με αυτό το θέμα, όπως συνέβαινε και με εμένα άλλωστε.
Με το γράμμα μου αυτό, πιθανόν σας έδωσα την εντύπωση ενός βερολινέζου που μόλις ανακάλυψε το Γκρούνεβαλντ και εντυπωσιάστηκε όταν έμαθε πως υπήρχαν άνθρωποι που ζούσαν ήδη εκεί.
Εάν δεν σας πειράζει, θα ήθελα να μου παρουσιάζατε τους αυθεντικούς τύπους μετατροπών. Εάν το κάνετε αυτό, θα σας είμαι ευγνώμων και πιστός ακροατής. Εάν όμως καταφέρετε να μου απαντήσετε στην ερώτηση σχετικά με την τροχιά του χρόνου, θα μείνω άφωνος.
Το να βρεις την κρυμμένη αλήθεια απαιτεί μεγάλο κόπο.
Τους καλύτερους χαιρετισμούς,
Αλμπερτ Αϊνστάιν


από το
http://www.diodos.gr/diodos/index.php?option=com_content&task=view&id=140&Itemid=53


Πάντως πρέπει να ισχύει το εξής:
"According to experts at the National Archives of Israel -- custodians of the original letters -- the mathematical side of Einstein's physics theory was partly substantiated through the work of Karatheodoris, Aviram told AFP."


από το
http://www.mjourney.com/news/News_from_Greece/e/2108.EINSTEINS_LETTERS_CREDIT_GREEKS.html


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 14/03/2006 21:48:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 15:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gia se olous...

Gia pollosti fora zito signomi gia tous Latinikous xaraktires.

Ego elisa ton grifo se 50 lepta kai vrika pos to psari to exei o Germanos.
Sxetika poli megalos o xronos mou se sxesi me tous xronous allon paidion tou topic, all eimai efxaristimenos afou vrika tin sosti apantisi.
Tha moun efxaristimenos me ti sosti apantisi esto kai an mou eperne 10 ores, to apotelesma pistevo pos metraei.

Oso gia to an iperxoun parapano apo mia apantiseis sto grifo, Tha elaga pos oxi.
Den mporo na do pos ginetai na iparxoun parapano apo mia apantiseis. Ta stixia einai safi kai poli sigkekrimena gia to kathe spiti xexorista.


ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 12:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες Αχαιέ! Και βέβαια πρέπει να είσαι ευχαριστημένος! Το πόσο γρήγορα θα λύσεις έναν γρίφο (ή και αν θα καταφέρεις να τον λύσεις τελικά) εξαρτάται και από πολλούς εξωτερικούς παράγοντες, όπως πχ από το πόσο κουρασμένος είσαι, πόσα άσχετα πράγματα απασχολούν το μυαλό σου κλπ.

Οσο για το θέμα της λύσης, και γω νομίζω ότι το αρχικό κείμενο του γρίφου πρέπει να ήταν πιό συγκεκριμένο και είχε μόνο μία λύση.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 16:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
χεχε εντάξει αυτό ισχύει ως έναν βαθμό για μερικούς, δεν νομίζεις;


Σαφως και ισχυει .Ισχυει και για μενα μονο που αμφιβαλω πως προκειται για μεγαλομανια .Αποψη μου ειναι πως προκειται για την πραγματικοτητα (ως ενα μεγαλο βαθμο).Καλο θα ηταν να βρισκαμε ενα καταλληλο θεμα για να το θιξουμε επισταμενως.

Οσον αφορα την επιστολη που παραθεσες,την εχω υπ΄οψιν μου (καπως διαφοροποιημενη),μονο που θα΄θελα να την εχω ως πρωτοτυπο .Εχει σημασια.Δεν ξερω βεβαια αν θα μας δωθει ποτε αυτη η δυνατοτητα.

quote:
Πάντως πρέπει να ισχύει το εξής:
"According to experts at the National Archives of Israel -- custodians of the original letters -- the mathematical side of Einstein's physics theory was partly substantiated through the work of Karatheodoris, Aviram told AFP."

Κατι τετοιο λεει και ο Αϊνσταϊν (το παραθετω οπως κυκλοφορει):..εκεινος που μου ανοιξε το δρομο προς την ανωτερη μαθηματικη επιστημη και ερευνα ,υπηρξε ο αξεπεραστος Ελληνας Κ.Καραθεοδωρης,στον οποιο εγω πρωσοπικα αλλα και η μαθηματικη επιστημη ,η φυσικη,η σοφια,χρωσταμε τα παντα.Θα΄λεγα λοιπον πως ναι ,ισχυει κατι τετοιο ,αλλα θελω να δω τις πρωτοτυπες επιστολες για να μην ειναι επισφαλης η αποψη μου.

_____________________________________________________________________________________________________________________________

Καλως ορισες Αχαιε. Θεωρω πως ο γριφος περιεχει μια ασαφεια ,η οποια ειναι και η αιτια αυτης της διαφωνιας μας.Αν θεωρησουμε οτι το αριστερα αντιστοιχει , και καπου αριστερα αλλα και διπλα αριστερα τοτε εχουμε πολλες και σωστες λυσεις.Αν ομως θεωρησουμε πως σημαινει μονο διπλα αριστερα τοτε ,οπως λεει και ο Peronosporos ,υπαρχει μονο μια λυση,καθως επισης αν θεωρησουμε πως σημαινει καπου αριστερα ,τοτε υπαρχουν και παλι περισσοτερες απο μια λυσεις.Εσυ λοιπον τι πιστευεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 16:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο τα τραγικα λαθη : πρωσοπικα --->διορθ. προσωπικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 03:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους...

Αν διαβασετε πιο προσεκτικα την προηγουμενη απαντηση μου θα διαπιστωσετε οτι εγω δεν ειπα πως ο γριφος ειναι ασαφης η κατι τετοιο.
Αντιθετως ειπα πως ο γριφος και τα δεδομενα ειναι πολυ συγκεκριμενα και σαφη. Για αυτο το λογο αλλωστε πιστευω πως ο γριφος εχει μια και μονο λυση.

Αγαπητε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ καταρχας σε ευχαριστω για το καλωσορισμα.
Λοιπον...
Το <<αριστερα>> ειναι αριστερα, και το <<διπλα>> ειναι αριστερα η δεξια. Κατα τη γνωμη μου το λαθος που εχεις κανει ειναι στο <<διπλα>>. Προφανως το ερμηνευσες λαθος και για αυτο το λογο εχεις διαφορετικη λυση απο τους υπολοιπους.

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 20:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το <<αριστερα>> ειναι αριστερα, και το <<διπλα>> ειναι αριστερα η δεξια. Κατα τη γνωμη μου το λαθος που εχεις κανει ειναι στο <<διπλα>>. Προφανως το ερμηνευσες λαθος και για αυτο το λογο εχεις διαφορετικη λυση απο τους υπολοιπους.
Mμμ...Ακομα και αυτη η παρατηρηση σου αγαπητε Αχαιε, εχει ασαφεια.Τι εννοω;Λες συγκεκριμενα :Το <<αριστερα>> ειναι αριστερααλλα δεν διευκρινιζεις. Δηλαδη εχουμε : Α_Β_Γ_Δ_Ε,και μου λες οτι το Α_Β_Γ ειναι αριστερα απο το Ε, ενω το Δ οχι;Γινε πιο σαφης σε παρακαλω ,για να μπορεσουμε να επεξεργαστουμε το σκεπτικο σου.
quote:

Αντιθετως ειπα πως ο γριφος και τα δεδομενα ειναι πολυ συγκεκριμενα και σαφη. Για αυτο το λογο αλλωστε πιστευω πως ο γριφος εχει μια και μονο λυση
Διαφωνω φιλε μου,και το τεκμηριωσα σε προηγουμενες τοποθετησεις.
quote:
Αν διαβασετε πιο προσεκτικα την προηγουμενη απαντηση μου θα διαπιστωσετε οτι εγω δεν ειπα πως ο γριφος ειναι ασαφης η κατι τετοιο.
Ποιος ειπε οτι το ειπες;

Καλο βραδυ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 22:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ το είπα αυτό.

quote:
Οσον αφορα την επιστολη που παραθεσες,την εχω υπ΄οψιν μου (καπως διαφοροποιημενη),μονο που θα΄θελα να την εχω ως πρωτοτυπο .Εχει σημασια.Δεν ξερω βεβαια αν θα μας δωθει ποτε αυτη η δυνατοτητα.

Ισως αν πας στο Ισραήλ στο μουσείο εκεί και γνωρίζεις γερμανικά να μπορέσεις να βγάλεις προσωπικά συμπεράσματα, αλλιώς μένουμε με αυτά που μας δίνουν. Εξ άλλου πώς γνωρίζουμε αν δεν υπάρχει και κάποιο ακόμα γράμμα που λέει πιό συγκεκριμένα πράγματα και απλώς δεν είναι για τα "μάτια των πολλών;"


Πάρτε άλλο ένα τεστάκι που μου έστειλαν. Βρείτε πόσο καλοί φυσιογνωμιστές είστε. Εγώ πέτυχα 9/10 με μια γρήγορη ματιά και μου φάνηκε εύκολο.
http://www.malevole.com/mv/misc/killerquiz/

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 08:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποσο πιο απλα να στο φιλε αδιαβαστε?
Απλα, αριστερα ειναι αριστερα και οχι καπου αριστερα η καπου στα αριστερα.

Επισης αν διαβαζες προσεκτικοτερα τα μυνηματα, θα εβλεπες ποιος κατα λαθος ειπε, οτι εγω ειπα πως ο γριφος δεν ειναι σαφης.

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 16:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποσο πιο απλα να στο φιλε αδιαβαστε?

Οσο πιο απλα γινετε αγαπητε, για να μην υπαρχει παρερμηνευση!
quote:
Απλα, αριστερα ειναι αριστερα και οχι καπου αριστερα η καπου στα αριστερα.

Επιμενω...εχουμε : Α_Β_Γ_Δ_Ε,το Α_Β_Γ δεν ειναι αριστερα απο το Ε; Μονο το Δ ειναι αριστερα; Δεν χρηζει διασαφηνιση το στοιχειο αυτο; Εφ΄οσον αριστερα ειναι αριστερα (?) και οχι καπου αριστερα η καπου στα αριστερα εννοεις πως ειναι διπλα αριστερα,ετσι;Μα αν το καπου αριστερα η καπου στα αριστερα χρειαζετε διευκρινηση τοτε γιατι το διπλα αριστερα δεν χρειαζετε ; Νομιζω πως υπαρχει καποια συγχυση στον τροπο που αποδιδεις την σκεψη σου ή υπαρχει πραγματι ασαφεια στο στοιχειο αυτο του γριφου, οπως αλλωστε πιστευω πως συμβαινει.
quote:
Επισης αν διαβαζες προσεκτικοτερα τα μυνηματα, θα εβλεπες ποιος κατα λαθος ειπε, οτι εγω ειπα πως ο γριφος δεν ειναι σαφης.


Βρεθηκε ο "ενοχος"...χεχε!Ειχα την εντυπωση πως απευθυνοσουν σε μενα...

______________________________________________________________________________________________________________________-

quote:

Ισως αν πας στο Ισραήλ στο μουσείο εκεί και γνωρίζεις γερμανικά να μπορέσεις να βγάλεις προσωπικά συμπεράσματα, αλλιώς μένουμε με αυτά που μας δίνουν. Εξ άλλου πώς γνωρίζουμε αν δεν υπάρχει και κάποιο ακόμα γράμμα που λέει πιό συγκεκριμένα πράγματα και απλώς δεν είναι για τα "μάτια των πολλών;"

Αγαπητη Ostria ,δεν μπορω παρα να συμφωνησω μαζι σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιωργοςΑ
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 16:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους γιωργοςΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια το ελυσα σε 11 λεπτα!
προσπαθουσαμε μεσα στην αιθουσα την ωρα των μαθηματικων στα τει πειραια 3 ατομα,ο ενας πολυ καλος στα μαθηματικα και το ελυσα εγω που ειμαι ασχετος.
γαλα κιτρινο ντανχιλ νορβηγος 3ο σπιτι
το πρασινο ειναι το προτελευταιο σπιτι που βρισκεται αριστερα απο το ασπρο που ειναι το τελευταιο.
νομιζω οτι ο δρ αισταιν το περναει απο ενα σημειο και μετα στην φαντασια του αναγνωστ.

ααχ χαραμιζομαι :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιωργοςΑ
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 16:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους γιωργοςΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια το ελυσα σε 11 λεπτα!
προσπαθουσαμε μεσα στην αιθουσα την ωρα των μαθηματικων στα τει πειραια 3 ατομα,ο ενας πολυ καλος στα μαθηματικα και το ελυσα εγω που ειμαι ασχετος.
νομιζω οτι ο δρ αισταιν το περναει απο ενα σημειο και μετα στην φαντασια του αναγνωστ.

ααχ χαραμιζομαι :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2006, 18:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sorry φιλε ξαναπροσπάθησε, ο Νορβηγός είναι στο πρώτο σπίτι και αυτός που πίνει γάλα στο μεσαίο....
Άρα η λύση σου είναι λάθος. Συγνώμη που γίνομαι κακός. Την λύση την έχουμε δώσει και παραπάνω έλενξε να δείς....


O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2006, 01:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.velisarios.blogspot.com/
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diak
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 21:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα!! Θεωρω οτι το ψαρι το εχει ο γερμανος.Σε παρακαλω πρεπει να μαθω οποσδηποτε την απαντηση.Ευχαριστω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 19:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

NAI O ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 20:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι... ο Γερμανος το εχει!

Παλιο το "γριφακι"... ολοι το εχουν μαθει


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Katia20
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 07:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρηκα οτι το ψαρι το εχει ο γερμανος που μενει στο πρασινο σπιτι,πινει καφε και καπνιζει prince!!σωστα???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy