ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Αλβανός αριστούχος μαθητής και Δικαιοσύνη.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 01:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1) ΕΦΟΣΟΝ Ο ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΥΠΗΚΟΟΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ;
2) ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΥΚΛΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΑΘΗΤΗ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ, ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ;
3) ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ;

Συγγνώμη, δηλαδή το θέμα είναι τυπικό???
Ένα ξερό χαρτί με σφραγίδες κι υπογραφές???
Αυτό δηλαδή θα "εξημερώσει" τα θηρία που κατασπαράζουν αθώες ψυχές???
Πού είναι η ουσία του πράγματος???


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 02:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εφόσον την ουσία την κάναμε Pizza Putanesca, θα αφήσουμε τους νόμους να μιλήσουν και τα "κολόχαρτα" να λύσουν το θέμα.
Όσο περνάει ο καιρός ανακαλύπτω ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει ξενοφοβία
αλλά ελληνοφοβία. Και δεν είναι καθόλου ρητορικό αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 07:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΙΟΝ παλιέ γνώριμε..
Πώς είναι δυνατόν να μιλάς για ΈΛΛΗΝΕΣ και να αρνείσαι συγχρόνως την Ελληνικότητά τους στολίζοντάς με κάθε πιθανό κοσμητικό επίθετο και παράλληλα να εκθειάζεις τους πάντες πλήν των Ελλήνων;
Τόσο μίσος μου προκαλεί τεράστια εντύπωση!!!

Πολύ καλά έκανες και ανέφερες όλα αυτά τα ονόματα Ελλήνων της Αλβανίας που υποστήριξαν τους αγώνες της Ελλάδας . Η καταγωγή τους ή η συνείδησή τους αποδεικνύεται απο το έργο τους.
Αν όμως αναφέρεσαι στους Αλβανούς να πούμε ότι σε όλη τη διάρκεια της τουρκοκρατίας επάνδρωναν μισθοφορικά ένοπλα σώματα για καταστολή των Ελλήνων.
Κανείς δεν αρνήθηκε την ύπαρξη Ελλήνων στο κρατίδιο Αλβανία.
Και φυσικά κανένας δεν στράφηκε κατα των Βορειοηπειρωτών πλήν των κατα κατα καταγωγή και συνείδηση Αλβανών.
Και μιλάω για τους Αλβανούς του UCK και τους Αλβανούς που παραμυθιάζονται με Τσαμουριές και τέτοια.

Σήμερα το παλληκάρι αυτό δήλωσε στην Έλλη Στάη.:
"Είμαι Αλβανός αλλά αισθάνομαι Έλληνας".
Παρόλο που είναι γρίφος εγώ δεν θα το σχολιάσω γιατί πρόκειται για ανήληκο παιδί.

Για τους καλούς μαθητές ισχύει ο έπαινος και κάποια βραβεία ίσως .
Οι παπούδες μας που πολέμησαν στον Ελληνοιταλοαλβανικό πόλεμο ήταν άραγε όλοι άριστοι μαθητές;
Μήπως τελικά το να είσαι φιλόπατρις ισοδυναμεί με το να είσαι αφελής;
Μήπως το να έχεις αξίες είναι ίδιον ανθρώπου χαμηλής στάθμης;
Επειδή ειπώθηκε ότι γιορτάζουμε το κάθε αιματοκύλισμα...
Δεν γιορτάζουμε το αίμα. Γιορτάζουμε τον αγώνα για την ανεξαρτησία έχει δεν έχει αίμα.
Το ότι οι Πέρσες νικήθηκαν στον Μαραθώνα θα πάψει για μας να αποτελεί ιστορική μνήμη επειδή το σκηνικό είχε και αίμα;
Ήταν Οι Αθηναίοι αδίστακτοι σφαγείς των κακόμοιρων αδικοχαμένων Περσών που το μόνο που ήθελαν οι καημένοι ήταν Ελληνικό Έδαφος και οι Έλληνες να είναι δούλοι;
¨ηξερα ότι οι Έλληνες είναι όμηροι της οικονομικής αβεβαιότητας,
αλλά να είναι και όμηροι ιδεολογικής αβεβαιότητας αυτό πάει πολύ.



Tελικά ακόμα δεν έχω καταλάβει;
Είναι μίσος να γνωρίζεις και να λες την αληθινή ιστορία του τόπου σου;
Είναι "ιδεολογική αβεβαιότητα" να μην δέχεσαι την πλάνη που 150 χρόνια μας έχουν βάλει,εκκλησία και "ιστορικοί" και που μας ήρθαν από την εκτός Ελλάδα μεριά;
Μέχρι πριν εκατό χρόνια δεν υπήρχε αλβανικό αλφάβητο...Και άκου καλέ μου φίλε κάτι πολύ σημαντικό! Μίλαγαν αλβανικά και έγραφαν ελληνικά!!!
Που κάποιος μεγάλος πολιτικός τότε της Ελλάδος (δεν αναφέρω το όνομα του για να μην ταράξω άλλο τους "Ελληνες"), σε μιά συνθήκη, δέχτηκε να πάρουν οι Αλβανοί το λατινικό αλφάβητο.
Και αν δεν κατάλαβες,σου λέω πως η αλβανική είναι μια γλώσσα που έχει κοινές ρίζες με την ελληνική,ειδικότερα δε με την ομηρική. Για τούτο και είναι η μόνη ράτσα "ξένων" που μιλούν πάρα πολύ γρήγορα την ελληνική γλώσσα!
Ακόμα ανιστόριτε φίλε μου λες στον ΑΙΟΝ:
(Καλά έκανες και ανέφερες όλα αυτά τα ονόματα των ελληνων της αλβανίας που υποστήριξαν τους αγώνες της ελλάδας!!!)
Πρόσεξε μόνο μην βγούνε από τον τάφο τους και σε κυνηγήσουν καημένε ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΡΩΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
Ήταν ΕΛΛΗΝΕΣ της ΕΛΛΑΔΑΣ από την αλβανική φύλη που έως τότε δεν ήταν ξεχωριστό έθνος και είχαμε κοινή ιστορία, μαζί ανεβαίναμε την κλίμακα του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ και που κατόπιν μας διαχώρισαν!!!
Αυτά και κάποιος είχε πει: Η ημιμάθεια χειροτέρα της αμάθειας.
Σας χαιρετώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 08:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι γνωστό οτι λόγο του Οδυσσέα έγινε νομική διάταξη πέρσυ, τώρα που να ψάξω να την βρώ και να την ανεβάσω ?

Πάντως μου κάνει εντύπωση οτι δεν σχολιάζονται αυτά που είπα περι Ε.Ε. Κάποιοι ίσως δεν έχουν καταλάβει οτι είναι πραγματική "υστερία" αυτό που γίνεται με τον Οδυσσέα.
Απο την στιγμή που κάποιος πρώην αλλοδαπός κατατάσεται στον Ελληνικό στρατό και πολλές φορές θα πάρει μέρος σε "αγήματα", παρελάσεις και άλλα τέτοια γραφικά του στρατού το να μας πηράζει το οτι ένας άριστος μαθητής σηκώνει τη σημαία ... ΕΙΝΑΙ ΥΣΤΕΡΙΑ !!!
Βέβαια θα επιμήνω στο τραγελαφικό που έχω ξανα τονίσει. Απου που και ως που οι πατριδοκάπιλοι αρχαιολάτρες αντιχριστιανοί νοιάζονται για την σημαία που έχει τον ΣΤΑΥΡΟ ως κύριο σύμβολό της ? Άκουσα πολλούς τέτοιους τώρα τελευταία και όταν τους έκανα την ερώτηση κάναν τον "κινέζο"...

Τέλος πάντων... το θέμα είναι οτι για μια ακόμη φορά ο λαός ΤΣΙΜΠΗΣΕ για τα καλά και αντί να ασχολείται με τις απεργίες,τα αυθέρετα και την διαφθορά, ασχολείται με βλακείες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 09:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σήμερα το παλληκάρι αυτό δήλωσε στην Έλλη Στάη.:
"Είμαι Αλβανός αλλά αισθάνομαι Έλληνας".
Παρόλο που είναι γρίφος εγώ δεν θα το σχολιάσω γιατί πρόκειται για ανήληκο παιδί.

Ίσως αυτό να τον λύσει τον γρίφο.

Κάποτε κάποιος ρώτησε κάπως υποτιμητικά την μητέρα μου:
"Πώς μπορείς τόσα χρόνια στην Ελλάδα; Δεν σου λείπει η πατρίδα σου;"
"Πατρίδα είναι εκεί που έχεις την οικογενειά σου." Απάντησε τότε αυτή.

Σαν οικογένεια δεν εννοώ μόνο την βιολογική οικογένεια, αλλά οικογένεια με την ευρεία έννοια, δηλαδή αυτούς με τους οποίους νοιώθεις ότι ανήκεις (και αυτά τα δύο δεν συμπίπτουν πάντα).


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 10:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά μια ερώτηση:

Εμείς τα Ελληνόπουλα της "διασποράς" (ιδέ παιδιά οικονομικών μεταναστών) αναρωτηθήκατε ποτέ πώς αισθανόμαστε;

Πώς πρέπει να μας δέχονται οι ξένες Πατρίδες;

Εμείς έχομε δικαίωμα να "διαπρέπομε";

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 10:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους...

ΔΩΡΙΔΑ καλή μου...

Εγώ πιστεύω πως και εσείς έχετε το δικαίωμα να διαπρέψετε σε όλους τους τομείς.

Θα ρωτήσω κάτι άλλο όμως...

ΕΑΝ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΧΕ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ Π.Χ. ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΘΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΑΝΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΕΛΑΣΗ? ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

Αυτό ήταν μια απορία που μου έθεσε ένας φίλος και δεν την είχα σκεφτεί πιο πριν.

Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!

Όλα είναι όμορφα..!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tragikos_Klooun
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 12:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tragikos_Klooun  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tragikos_Klooun  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά το παιδί έχει ελληνική υπηκοότητα;Αν την έχει τότε δικαιωματικά πρέπει να σηκώσει τη σημαία!Κάθε άλλη πράξει αντίκειται στο κοινό περί δικαίου αίσθημα και δεν πρέπει να εφαρμόζεται.Αυτό όσ αφορά το τυπικόν της κατάστασης...

Ξέχωρα απ'αυτό έχω ακούσει και απόψεις πιο ακραίες.Πιο συγκεκριμένα,ειπώθηκε πως οι Αλβανοί έχουν άλλη φυσιολογία Dna και άλλα χαρακτηριστικά και πως οι Έλληνες ξεχωρίζουν και δεν πρέπει το σύμβολο της Ελλάδας να υψωθεί από χέρια ξένων κτλ κτλ.Κατά την γνώμη μου απόψεις παιδαριώδεις,εθνικιστικές,που θυμίζουν άλλες επικίνδυνες εποχές!

Και μετά απ'όλα αυτά μου γεννάται το εξής ερώτημα:Εμείς λοιπόν οι έλληνες κατα πόσον σεβόμαστε το εθνικό μας σύμβολο;Τα ελληνόπουλα πόσο τιμούν τη σημαία τους;Πόσο την σέβονται και σε τι βαθμό εκτιμούν τους αγώνες που έκαναν οι πρόγονοι τους για να την υψώσουν ξανά στην πατρίδα μας;Πόσο γνωρίζουν την ιστορία της;Μήπως είναι καιρός να ασχολήθούμε με την ουσία του θέματος;Μήπως υπάρχουν αλλοδαποί που ξέρουν καλύτερα την ελληνική ιστορία από εμάς;Ποιοι πρέπει να ανταμείβονται;

Οι απόψεις σας θα βοηθήσουν πολύ...Ευχαριστώ θερμά.

Καλώς ήλθατε πάλι να γελάστε ξανά, από μπροστά σας περνάω με αστεία ματιά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 14:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμείς λοιπόν οι έλληνες κατα πόσον σεβόμαστε το εθνικό μας σύμβολο;Τα ελληνόπουλα πόσο τιμούν τη σημαία τους;Πόσο την σέβονται και σε τι βαθμό εκτιμούν τους αγώνες που έκαναν οι πρόγονοι τους για να την υψώσουν ξανά στην πατρίδα μας;Πόσο γνωρίζουν την ιστορία της;

Mμμμ... δε θα σου πω την απάντηση για να μη σε πληγώσω...
Το κίνητρο της παρέλασης... είναι να χάσουν ώρες διδακτικές... ή στην καλύτερη περίπτωση να πάνε για να βρούνε γκ**νο!Εχετε δει πως βγαίνουν ντυμένες? ή μάλλον γδυμένες...Απορώ πραγματικά και πριν φανταστείτε ότι είμαι καμμιά συντηρητική κάνετε μεγάλο λάθος!

Αλλά υπάρχουν και κάποια όρια, όπως και στην εκκλησία δεν μπορείς να πας με καυτό σπορτσάκι έτσι και στην παρέλαση δεν είναι θεμικό να φοράμε σούπερ μίνι... Τι άλλο θα δουν τα μάτια μας πια... Εχετε δει ευρωπαίους μαθητές να παρελαύνουν?

Δε μπορώ να πω...και μένα δε μου άρεσε η ιδέα της παρέλασης όμως πήγαινα γιατί με πιέζανε γιατί με θέλανε για παραστάτη λόγω ύψους. Αλλά μόνο στην 28η. Την 25η Μαρτίου έβρισκα άλλοθι τα γενέθλιά μου και τις ετοιμασίες που είχα στο σπίτι Μπορεί να μην με ενθουσίαζε η ιδέα όταν όμως πήγαινα, πήγαινα για το σωστό λόγο, με τη σωστή αμφίεση και βηματισμό...όχι σαν όρθιο κρέας που είναι έτοιμο να το πάρει ο ύπνος...

Φίλη silverwolf χαίρομαι που σε ξαναβλέπω... είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι...

Φίλοι μου το θέμα αυτό είναι πολυδιάστατο και πολύπλοκο και επιχειρήματα σωστά και τρανταχτά υπάρχουν και από τις 2 πλευρές, οπότε πριν δογματίσετε και αποφασίσετε ότι η δική σας άποψη είναι σωστή σκεφθείτε διπλά ... γιατί νομίζω ότι βγαίνοντας από δω αντί να λυθεί η απορία αυτή θα βγούμε με περισσότερες απορίες αναπάντητες ακόμη και αυτοί που είναι τόοοοοσοοο σίγουροι για την άποψή τους...θα έχουν πολλές αμφιβολίες...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 15:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tελικά ακόμα δεν έχω καταλάβει;
Είναι μίσος να γνωρίζεις και να λες την αληθινή ιστορία του τόπου σου;
Είναι "ιδεολογική αβεβαιότητα" να μην δέχεσαι την πλάνη που 150 χρόνια μας έχουν βάλει,εκκλησία και "ιστορικοί" και που μας ήρθαν από την εκτός Ελλάδα μεριά;
Μέχρι πριν εκατό χρόνια δεν υπήρχε αλβανικό αλφάβητο...Και άκου καλέ μου φίλε κάτι πολύ σημαντικό! Μίλαγαν αλβανικά και έγραφαν ελληνικά!!!
Που κάποιος μεγάλος πολιτικός τότε της Ελλάδος (δεν αναφέρω το όνομα του για να μην ταράξω άλλο τους "Ελληνες"), σε μιά συνθήκη, δέχτηκε να πάρουν οι Αλβανοί το λατινικό αλφάβητο.
Και αν δεν κατάλαβες,σου λέω πως η αλβανική είναι μια γλώσσα που έχει κοινές ρίζες με την ελληνική,ειδικότερα δε με την ομηρική. Για τούτο και είναι η μόνη ράτσα "ξένων" που μιλούν πάρα πολύ γρήγορα την ελληνική γλώσσα!
Ακόμα ανιστόριτε φίλε μου λες στον ΑΙΟΝ:
(Καλά έκανες και ανέφερες όλα αυτά τα ονόματα των ελληνων της αλβανίας που υποστήριξαν τους αγώνες της ελλάδας!!!)
Πρόσεξε μόνο μην βγούνε από τον τάφο τους και σε κυνηγήσουν καημένε ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΡΩΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
Ήταν ΕΛΛΗΝΕΣ της ΕΛΛΑΔΑΣ από την αλβανική φύλη που έως τότε δεν ήταν ξεχωριστό έθνος και είχαμε κοινή ιστορία, μαζί ανεβαίναμε την κλίμακα του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ και που κατόπιν μας διαχώρισαν!!!
Αυτά και κάποιος είχε πει: Η ημιμάθεια χειροτέρα της αμάθειας.

Φίλε
άσε τις φιλολογίες και τους χαρακτηρισμούς, και βρές το θάρρος να πείς την γνώμη σου για το συγκεκριμένο ζήτημα.
Θα εκτιμηθεί δεόντως απο τους συνομηλητές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 15:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ,

ΑΙΟΝ: ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΩΤΕΡΩ Π.Δ. ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ. ΘΑ ΜΕ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ (ΝΟΜΟΣ, ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ, ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ) ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ. (ΑΝ ΤΟ ΒΡΩ ΘΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ)

ΑΝΑΝΑ: ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΘΑ ΤΗ ΜΑΘΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΤΟΤΕ......

ΔΩΡΙΔΑ: ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΙΔΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΜΩΣ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ "ΠΑΤΕΝΤΕΣ".
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΜΠΟΔΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΠΡΕΨΕΙ. ΓΙΑ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΜΙΛΑΜΕ.

ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΤΙ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΑΘΗΤΗΣ ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ...

ΦΙΛΙΚΑ, ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 18:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Φίλε
άσε τις φιλολογίες και τους χαρακτηρισμούς, και βρές το θάρρος να πείς την γνώμη σου για το συγκεκριμένο ζήτημα.
Θα εκτιμηθεί δεόντως απο τους συνομηλητές.




Τελικά άλλη μία φορά με ξάφνιασες!!!
Δεν έκανες τον κόπο να δεις το profil μου...Ας είναι, είμαι φίλη καλέ μου και όχι φίλος.
Τώρα για την γνώμη μου στο συγκεκριμένο θέμα όπως μου ζητάς,άκου λοιπόν:
Όπως ζητώ,απαιτώ μάλλον, στις Ολυμπιάδες να σηκώσουν στον υψηλότερο ιστό οι αθλητές της πατρίδας μου, που είναι οι αρκετοί αλλοδαποί από αυτούς, το εθνικό μου σύμβολο....Έτσι και δεν θα με ενοχλήσει αν κάποιος άλλος πατριώτης ΤΟΥΣ ή το παιδί τους σε κάποια παρέλαση σηκώνει την σημαία μου ή το εθνικό σύμβολο μας...
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 19:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο δημοσιογράφος Παπαδάκης εχθές είπε κάτι πολύ σωστό κατά την γνώμη μου.
ποιος παίρνει την σημαία στις παρελάσεις ;;;
μήπως την παίρνει ο πιο πατριώτης ;;;
όχι!!!
Την σημαία την παίρνει ο πιο καλός μαθητής. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα άλλα παιδιά αγαπούν περισσότερο η λιγότερο την πατρίδα τους.
Είναι απλά ένας πάρα πολύ ιδιαίτερος έπαινος. Αφού το θεωρούσε τιμή του να σηκώσει την σημαία τότε έτσι θα έπρεπε να πράξει.

Όσο για την υπόλοιπη εκπομπή νομίζω ότι σχεδόν σε όλους τους θα έχει μείνει λίγο κρέας στα δόντια τους από τις σάρκες του παιδιού.
Εύχομαι ολόψυχα να τους κάτσει στο λαιμό.

Όμως ο Οδυσσέας είναι ένας πολυδιάστατος μεταμορφωτής.

Μπορεί να μεταμορφώνεται σε άρωμα για να βάζουμε στην μύτη μας και να μην μας ενοχλούν τα σκουπίδια και να μας ενοχλεί περισσότερο αυτός.

Μπορεί να μεταμορφωθεί σε διάβολο για να μην μας ενοχλούν οι τραγοπαπάδες που βρίζουν και μαλώνουν μεταξύ τους και εξακολουθούν να ΤΟΛΜΟΥΝ να λέγονται χριστιανοί.

Μπορεί να μεταμορφωθεί σε ΚΑΡΤΟΥΝ για να γελάμε αυτόν και όχι την ΚΟΤΣΑΝΑ του Σημίτη για τα μάρμαρα του Παρθενώνα.

Μπορεί να γίνει δόλωμα για να ψαρέψουν οι υπόλοιποι ( ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ) πολιτικοί ψήφους.

Τέλος μπορεί να γίνει τσάπα ή φτυάρι. Ανάλογα με το αν θέλουμε να ξεθάψουμε τον πατριωτισμό μας ή να καλύψουμε με χώμα τον ρατσισμό μας.

Είναι ένα υπέροχο τερατάκι.

TRAAAAAANSFOOORMERS μεταμορφωθείτε!!!! (που φώναζε και ο πιτσιρικάς σε μια παλιά διαφήμιση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 21:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ALATI13
Συμφωνώ στα περισσότερα που λές.
Ο Παπαδάκης είπε πολλά βέβαια. Ένα ακόμα που συγκράτησα , αφορούσε
τον τρόπο που πρέπει να αντιμετωπιστεί αυτό το ζήτημα όταν είναι αντικείμενο δημόσιας συζήτησης για τις εντάσεις που μπορεί να φέρει η διχογνωμία και μπορεί έτσι να αδικηθούν όλες οι πλευρές.
Όπως οι περισσότεροι καταλαβαίνουμε, το θέμα έχει πολλές διαστάσεις.
Την συναισθηματική, την ηθική, την πρακτική , την πολιτική , μεχρι και την ξερή και άχρωμη πλευρά της σκοπιμότητας.
Ο ίδιος προσωπικά διαπιστώνω ότι μπορώ να έχω πολλές και αντικρουόμενες αντιλήψεις για το ίδιο θέμα ανάλογα με ποιά απο τις παραπάνω σκοπιές θα το κοιτάξω.
Τα λέω όλα αυτα για να διευκολύνω την συζήτηση και να παρακαλέσω τους συμμετέχοντες να κρίνουν μια απάντηση σύμφωνα με όποια διάσταση αυτή τίθεται.
Δέν νομίζω ότι είναι σωστό να χρησιμοποιείται ένα πχ συναισθηματικό αντεπιχείρημα για μια πολιτική άποψη.
Αν το σκεπτικό μου είναι υπερβολικό ή περιοριστικό, ή απλά λάθος,
Ευχαρίστως να ακόυσω τις γνώμες όλων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 21:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλάτι στις πληγές μας ρίχνεις φίλε alati13!

Aστο να παει...σωστά τα λες...τι να γίνει όμως?
Αλλοι κινούν τα νήματα...και η zezberg καλά τα λέει

Οποιος θέλει τα γένια να έχει και τα χτένια...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aurora Borealis
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 21:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aurora Borealis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα δεν είναι ο Τσενάι συγκεκριμένα.Το θέμα εiναι αν μπορεi να γίνει επιτρεπτό στον οποιοδήποτε αλλοδαπό να κρατήσει τη σημαία.Ακούστηκε πολύ το επιχείρημα ότι ως αλλοδαπός που πέτυχε την πρωτιά σε μια ξένη χώρα αξίζει τη σημαία και με το παραπάνω.Κι εμείς όμως ως λαός διαπρέψαμε πολλάκις σε ξένες χώρες αλλά ποτέ-εξ'όσων γνωρίζω,γιατί έχω αρκετούς γνωστούς μετανάστες στο εξωτερικό-δεν προκαλέσαμε πρόβλημα με το να διεκδικήσουμε τα πρωτεία για κάτι που δεν μας ανήκει πχ το εθνικό σύμβολο μιας άλλης χώρας.Κι αυτό συνέβη για τον εξης λόγο:μπορεί ως μετανάστες να τιμήσαμε τις χώρες που μας δέχτηκαν(το πως μας δέχτηκαν είναι μια άλλη,πολύ μεγάλη ιστορία)και να σεβαστήκαμε τις παραδόσεις και τα έθιμα τους και να γιορτάζαμε κιόλας μαζί τους όποτε εκείνοι είχαν τις εθνικές επετείους τους.Όμως ποτέ δεν προκαλέσαμε αναταραχή για να έχουμε την πρωτοκαθεδρία σ'αυτούς τους εορτασμούς που όπως και να το κάνουμε δεν μας ανήκαν.Όσο κι αν προσπαθήσω,ακόμα κι αν το ήθελα,που φυσικά και δεν το θέλω,να σηκώσω την αμερικανική σημαία την 4η Ιουλίου δεν θα μπορούσα γιατί δεν μου ανήκει,δεν είναι δική μου,δεν αισθάνομαι καμία συγκίνηση στη θέα της.Άρα δεν θα ήμουν και άξια να την κράτω.Ρωτώ λοιπόν,ο Τσενάι και ο εκάστοτε Τσενάι τι θα νοιώθει βλέποντας την ελληνική σημαία;Και μην μου πείτε επιβράβευση για τις προσπάθειες του ως άριστου μαθητή,γιατί αν είναι έτσι να να του δώσουμε κάτι άλλο.Η σημαία δεν είναι κονκάρδα ούτε κάτι παρόμοιο που το δίνουμε όπου τύχει έτσι για το μπράβο.Ας του δοθεί μια υποτροφία η κάτι άλλο αξιόλογο.Η σημαία και ό,τι εκείνη αντιπροσωπεύει δεν του ανήκει άρα δεν καταλαβαίνει τι συμβολίζει και σε καμία περιπτωση,το τονίζω αυτό,δεν είναι υποχρεωμένος να καταλάβει.Εμείς εν προκειμένω,έχουμε κι ένα μνήμα όπου το επισκεπτόμαστε και βάζουμε και μερικά λουλούδια έτσι για μα μην λένε κι εκείνοι από κει που είναι και μας κοιτάζουν,ότι δεν ξεχάσαμε όλα αυτά που έκαναν για μας τέτοιες μέρες πριν από 63 χρονια.Την έχουμε στο πετσί μας την ιστορία ο,τι και να κάνουμε κι ας προσπαθούμε να την αποβάλλουμε τώρα ως τάχα κάτι''μιλιταριστικό''.Τελικά,ο Οδυσσέας Τσενάι τι έχει που να τον δένει τόσο άρρηκτα με τη σημαία όσο εμάς μ'εκείνη ώστε να είναι και η κεφαλή της παρέλασης;Ύστερα από μια προσεκτικότερη σκέψη,μου φαίνεται πως το βρήκα:είχε παππούδες που μαζί με τους Ιταλούς μετέτρεψαν την Ελλάδα σ'ένα απέραντο θυσιαστήριο όπου οι Έλληνες μπήκαν σ'αυτό ως πρόβατα επί σφαγή και μάλιστα χωρίς να ερωτηθούν αν ήθελαν να πεθάνουν από τα 20 και τα 30 τους ή να ζήσουν τη ζωή τους.Μια ζωή που την είχαν όλη μπροστά....Τώρα κατάλαβα λοιπόν,τι ακριβώς έχει.....!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 22:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα μου επιτρεψετε να πω την γνωμη μου?:)

βλεπω καθημερινα ποσο κακοι, (με ολη την σημασια της λεξης),ειναι μερικοι συνελληνες μας ,που μπροστα τους ο οδυσσεας ,ειναι κυριος.

βλεπω καθημερινα την νοοτροπια του ελληνα σε διαφορα θεματα,το πως να βγαζουμε ο ενας τα ματια του αλλου

αυτος ο ανθρωπος εχει πιστευω και το μυαλο και την κριση,ετσι ωστε να νιωθει το βαρος των ασχημων επιλογων που εκαναν και κανουν πολλοι συμπατριωτες του και να το καταδικαζει.

μην του προσθετουμε αλλο βαρος ,δεν θα θελαμε να το κανουν αυτο σε εμας ,σε κανεναν μας ελληνα/ελληνιδα

το τι κανουν εξω ,μα αυτο κοιταγαμε τοσα χρονια και παιρναμε ολα τα ασχημα ,υιοθετουσαμε τα λαθη τους,αυτο θελουμε ως ελληνες/ελληνιδες ,να συνεχιζουμε με λαθη??

δεν ειναι ολοι εγκληματιες οι μεταναστες,δεν σκεφτονται ολοι πονηρα,
μην τους παιρνει ολους η αδικια

ναι ξερουμε ποσο κακο εχουν προξενησει στον τοπο μας,μα οχι ολοι,εχουμε και εμεις μεριδιο ευθυνων,ως ελλαδα

εχω ακουσει πως οι δικοι μας εξω ΑΧΕΠΑ,ορκιζονται στα πανεπιστιμια ,στα ιδρυματα και αλλου ,οπου εργαζονται,πως οτιδηποτε εφευρουν,σκεφτουν πρωτοποριακο ,επειδης χρηματοδοτουνται απο την εκαστοτε χωρα και κυβερνηση δεν εχουν καποια δικαιωματα

υπαρχουν νομοι εξω ,οπως και εδω

μην με δειρετε παρα πολυ ,σεβομαι ολους τους ανθρωπους ,με Α κεφαλαιο,οπως και εσεις

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 22:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>> Για το τυπικόν: Τι πατιρντί θα γίνει λοιπόν ΑΙΟΝ (!) όταν οι Η.Π.Ε. (Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης) θα δίνουν στον κάθε "συμπολίτη" μας το δικαίωμα να έρχεται και να υπηρετεί στα σώματα ασφαλείας της πολιτείας ονόματι "Ελλάς" και θα έχει το εθνόσημο κατά κούτελο (μαζί με το δωδεκάαστρο!), ως επαγγελματίας μισθοφόρος ευρωλάτρης? Ω ρε γλέντια!

>> Για το τυπικόν: Τι θ΄αλλάξει στις αντιλήψεις σας αν ο κάθε Οδυσσέας (τι όνομα βρήκε κι αυτός ο Μάκης να δώσει στο παιδί! Μια ζωή πρόκληση!), έχει στα χέρια του ένα χαρτί με σφραγίδα και αράδες times new roman να πιστοποιεί την Ελληνικότητά του? Θα πάψει να είναι "Αλβανός"?

>> Για το τυπικόν: Μπορεί να επιτραπεί σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΕΛΛΗΝΑ να κρατήσει τη σημαία? Ο γιος της Μανιάνη -που είναι ΕΛΛΗΝ (τον λωβό του αυτιού του τον ελέγξαμε με πιστοποιητικό, ναι!)- μπορεί να την κρατήσει όταν με το καλό μεγαλώσει??? (τι τραγικό! ιταλο-αλβανόσπορο μπασταρδάκι ελληνικής υποκοότητας! θα τρίζουν τα κόκκαλα των πολεμιστών μας!)

>> Για το τυπικόν: Ο -σεβαστός κατά τ' άλλα- Βαρθολομαίος μας είναι ως γνωστόν τουρκικής υπηκοότητας! Να του απαγορευθεί η είσοδος στην χώρα πάραυθα!

>> Για την ουσία: Μην πυροβολείτε τον πιανίστα. Η μουσική φταίει!


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TAKISHIN
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 00:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TAKISHIN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα παρακάτω αφορά το δικαίωμα των αλλοδαπών να κρατούν την Ελληνική σημαία.
Να υποθέσουμε ότι γίνεται πόλεμος , όχι με την Αλβανία, αλλά με την Τουρκία.....
Η κείμενη πρακτική και νομοθεσία προβλέπει απομάκρυνση των αλλοδαπών με ασφάλεια από την εμπόλεμη περιοχή. Ο Αλβανός Τσενάϊ απομακρύνεται από την Ελλάδα συνοδεία αστυνομικής δύναμης με ασφαλή επί τούτω πτήση για Τίρανα , ενώ ο θρασύς πιτσιρικάς που έκαψε την σημαία στο Πολυτεχνείο (τον θυμάστε;) κουρεύεται εν χρω με την ψιλή , εκπαιδεύεται για 15 μέρες και στέλνεται στην πρώτη γραμμή , όπου ενδέχεται να προσφέρει ακόμα και την ζωή του για την Πατρίδα μας .
Αν κιοτέψει και αρνηθεί να λάβει μέρος στην μάχη , ο στρατιωτικός νόμος που θα επικρατεί τότε, προβλέπει την επί τόπου εκτέλεσή του......
Την ίδια ώρα ο Αλβανός Τσενάϊ θα πετά για τα Τίρανα οίκαδε......

Και κάποιος μικρός προβληματισμός στο προηγούμενο , φανταστικό βεβαίως, , αλλά καθ ΄όλα πιθανό σενάριο:

1. Τα εγχειρίδια του Δικαίου στα πρώτα μαθήματα αναφέρουν ότι "κάθε δικαίωμα πηγάζει από υποχρεώσεις και κάθε υποχρέωση δημιουργεί δικαίωμα" . Ερωτάται ο κάθε καλής πίστεως πολίτης, ποία υποχρέωση (σημερινή ή μελλοντική) έχει ο Αλβανός ώστε να απολαμβάνει του δικαιώματος να φέρει την Ελληνική εθνική σημαία μη ανήκων στο Ελληνικό έθνος , μη έχων Ελληνική ιθαγένεια, ούτε Ελληνική καταγωγή, μη έχοντας κάνει κάποια αίτηση για την απόκτηση της Ελληνικής ιθαγένειας και ΜΗ ΕΧΟΝΤΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗΣ!.....

2. Ο Αλβανός μαθητής , δεν πληρώνει δίδακτρα στο Ελληνικό Δημόσιο , ενώ το Σύνταγμα των Ελλήνων προβλέπει αυτή του την υποχρέωση. Η μη καταβολή των διδάκτρων , στηρίζεται στο γεγονός ότι δεν έχει ψηφιστεί ειδικός νόμος στην Βουλή των Ελλήνων που να προβλέπει το ακριβές ύψος τους . Έτσι, ο μικρός αυτός Αλβανός , απολαμβάνει του προνομίου της δωρεάν εκπαίδευσης στην Πατρίδα μας , ενώ οι γονείς του δεν έχουν πληρώσει ούτε δραχμή φόρο στον Κρατικό κορβανά , ούτε έχουν στρατευθεί στον Ελληνικό Στρατό, αλλά αντιθέτως, ίσταντο -ίσως - στην απέναντι πλευρά των συνόρων υποχρεώνοντας κάποιον Έλληνα να φυλάει σκοπιά απ΄εδώ .........Πόθεν λοιπόν το δικαίωμα άνευ υποχρεώσεως;
Φυσικά δεν θα μπορούσαμε να εξυπνακίζουμε χωρίς να βλέπουμε την προφανή επιδίωξη της Ελληνικής Πολιτείας να εντάξει ως Έλληνες όσους αλλοδαπούς μπορεί, δεδομένου και του οξύτατου και μη αναστρέψιμου (ή δυσαναστρέψιμου )πλέον δημογραφικού μας προβλήματος.......
Αλλά να μην έχει κάνει ούτε μια αίτηση να Ελληνοποιηθεί; Να μην έχει εκφράσει έστω προφορικά την βούλησή του να γίνει Έλληνας;
Από την άλλη οπτική όμως γιατί να γίνει Έλληνας όντας Αλβανός; Δεν προδίδει έτσι την Πατρίδα του; Αν ένας Έλληνας μαθητής αρίστευε σε Τουρκικό σχολείο και καθορίζετο σημαιοφόρος (αυτό δεν γίνεται στην Τουρκία, αλλά κάνουμε μια υπόθεση εργασίας) δεν θα ήταν προδότης της Πατρίδας του;
Ο Τσενάϊ υπό ποία λογική δεν είναι προδότης της Πατρίδας του και άρα άξιος περιφρονήσεως ;
Βεβαίως για το Αριστείο και το Βραβείο ουδείς λόγος και διπλό το εύγε στον μαθητή που αν και αλλοδαπός με μειονέκτημα γλωσσικό έβαλε τα γυαλιά στους δικούς μας και συνακόλουθος μέγας ψόγος σε αυτούς!
Αλλά άλλο πράγμα η σημαία......................................


TAKISHINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 00:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ. ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΑΝΑΣΦΑΛΗΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΡΕ

ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΟΥΝΕ ΡΕ Μ.....ΚΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ 1.500.000 ΑΛΒΑΝΟΙ ΡΕ ΤΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΝΕ ΡΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ ΡΕ ΒΟΗΘΙΣΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΤΖΑΜΠΑ

ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ 0 ΑΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΡΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΡΕ ΕΜΕΙΣ

ΤΟ ΞΑΝΑ ΛΕΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΟΥΝΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΡΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΧΩΡΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ

ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΡΕ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΚΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΗΜΑΙΕΣ

ΕΧΕΤΕ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΡΕ Η ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΑΥΤΗ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ?
ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΛΒΑΝΟΥ

ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΑΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΡΑΒΗ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΓΙΑ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΣΤΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΓΙΑΥΤΟ ΠΑΡΤΕ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΦΙΛΟΥ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΤΕ ΣΤΗΝ ΑΛΒΝΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΣΗΚΩΣΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ ΤΙΜΠΟΥΚΤΟΥ ΑΜΑ ΘΕΛΕΤΕ

dimsot
ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 00:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΛΒΑΝΟΥ


ρε τι'ν'αυτά π'ακούω ρε


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 01:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aurora Borealis
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 01:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aurora Borealis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε/η Ανανα:α)Έχεις απόλυτο δίκιο ότι το να πάρει ο Οδυσσέας ένα επίσημο χαρτί(εννοείς προφανώς την ελληνική υπηκοότητα)δεν αλλάζει κάτι,αφού μιλάμε για μια καθάρα τυπική διαδικασία.Τουλάχιστον όμως,θα ναι σύννομος και θα βάλει τέλος στο επιχείρημα μεγάλης μερίδας κόσμου ότι επειδή δεν έχει την υπηκοότητα δεν μπορεί να γίνει σημαιοφόρος.β)Όσον αφορά την φιλτάτη Μιρέλλα Μανιάνη και τον γιο της τώρα:καταρχήν έχει την ελληνική υπηκοότητα(προυπόθεση την οποία δεν πληρεί όπως προανέφερα ο Οδυσσέας),άρα έστω και τυπικά είναι Ελληνίδα.Επιπλέον,δεν γνωρίζω ποιος είναι ο πατέρας του γιου της.Αν είναι Έλληνας ή τουλάχιστον αλλοδαπός με ελληνική υπηκοότητα ποιο το πρόβλημα να κρατήσει τη σημαία ο γιος της;γ)Τέλος,όσον αφορά τον Πατριάρχη Βαρθολομαίο:είναι όπως πολύ σωστά έγραψες Τούρκος υπήκοος(και μάλιστα πιστεύω να το έχεις υπόψιν σου και αυτό,ότι δηλαδή υπηρέτησε στον τουρκικό στρατό).Όπως όμως όλοι γνωρίζουμε είναι Τούρκος υπήκοος όχι επειδή το θέλει αλλά επειδή αυτό προβλέπεται στα σχετικά με την εκλογή Οικουμενικού Πατριάρχη.Δηλαδή για να εκλεγείς σ'αυτό το αξίωμα πρέπει να είσαι Τούρκος υπηκοος.Ας μην ξεχνάμε όμως ότι είναι γεννημένος από Έλληνες γονείς και μάλιστα κατάγεται από την Ίμβρο και μεγάλωσε εκεί,όπου έμεναν Έλληνες στο μεγαλύτερο ποσοστό.Το γεγονός όμως,ότι είναι η κεφαλή της Ελλαδικής εκκλησίας και μόνον αυτό τον καθιστά εξίσου Έλληνα με μας(για να μην πω και κάτι παράπανω από μας,κάνοντας μια λεκτική υπερβολή).Άλλωστε πρέπει να υπογραμμιστεί εδώ,ότι και ο π.Βαρθολομαίος ανήκει στην ελληνική μειονότητα της Κων/πόλεως που ναι μεν εκείνοι που την αποτελούν είναι Τούρκοι υπήκοοι(και χριστιανοί ορθόδοξοι)αλλά στην ουσία είναι Έλληνες.Κι αυτό γιατί η Τουρκική υπηκοότητα είναι τύποις,αφού είναι αναγκασμένοι να την φέρουν(μόνο και μόνο για να μπορούν να παραμείνουν εκεί και να διατηρήσουν την περιουσία τους)από την πασίγνωστη σ'όλους συνθήκη της Λωζάνης και τη σύμβαση περι ανταλλαγής πληθυσμών.Το ίδιο δεν συμβαίνει και με την μειονότητα των Ελλήνων μουσουλμάνων της Θράκης;Άρα ο Πατριάρχης γιατι να μην πηγαινοέρχεται στη χώρα του ελεύθερα;


ΣΤΟ ΤΕΛΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ,ΦΤΙΑΞΕ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙ,
ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 01:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΤΙΑΞΕ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙ, τύποις...


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aurora Borealis
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 01:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aurora Borealis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τουλάχιστον εσύ που μπορείς Ανανά,φτιάξε το δικό σου παραμύθι ώστε να είναι ουσιαστικό και όχι τύποις,για να σώσεις και μας τους υπολοίπους!!!

ΣΤΟ ΤΕΛΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ,ΦΤΙΑΞΕ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙ,
ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 02:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν με το «ΡΕ ΜΑ@*@ΚΕΣ» που έγραψες απευθύνεσαι σε όλους εμάς που θέλεις να κανείς διάλογο τότε σου έχω κάποια πολύ δυσάρεστα νέα.

ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ .

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΓΝΗΣΙΟΣ «ΕΛΛΗΝΑΣ» ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 03:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ .

Μα alati13 στο γήπεδο νομίζει οτι βρίσκεται. Αρκει να δεις το προφιλ του και θα καταλάβεις

quote:
ΕΧΕΤΕ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΡΕ Η ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΑΥΤΗ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ?
ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΛΒΑΝΟΥ

ΟΤι να 'ναι!!!


quote:
ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ

Κοιταξε Έλληνας έχω νιώσει πως είναι, ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ευτυχως όχι ακομη.

quote:
ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΡΑΒΗ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΓΙΑ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Και μονο που θα ξερω οτι θα 'σαι εσυ μέσα, πιστεψε με δε θα το πάρω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 04:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος πάντων... το θέμα είναι οτι για μια ακόμη φορά ο λαός ΤΣΙΜΠΗΣΕ για τα καλά και αντί να ασχολείται με τις απεργίες,τα αυθέρετα και την διαφθορά, ασχολείται με βλακείες.




Ο ΑΙΟΝ είπε κάτι πολύ σωστό Βρωμάει "δόλωμα".
Και βρωμάει και χοντρή απάτη ,αλλά ας μή γίνομαι απο τώρα κακός προφήτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 05:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν απο 2.300 περίπου χρόνια Ο Μέγας Αλέξανδρος είχε σοφά πει:
ΠΑΣ ΜΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ, ΕΛΛΗΝΑΣ! Εννοώντας φυσικά την ελληνική παιδία και το ελληνικό πνεύμα που σήμερα δυστυχώς έχουμε πολλοί ξεχάσει...
Τα βάλαμε με τα παιδιά των μεταναστών λες και εκείνα θα είναι οι αυριανοί διώκτες μας, λες και εκείνα είναι οι αίτιοι όλων των δικών μας κακός κειμένων!!!
Ενώ αντίθετα θα έπρεπε να είχαμε στρέψει τα βέλη μας,στην κουλτούρα των τελευταίων εκατό χρόνων που έχει επικαλύψει των ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΡΟΝΙΜΑ.
Και σε μιά σειρά από τραγικά λάθη που έκαναν οι εθνοπατέρες μας!!!
Ως πότε πια φίλοι μου θα εθελοτυφλούμε στα ΔΙΚΑ ΜΑΣ λάθη?
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 16:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γεια σας και πάλι...

Θα ήθελα να πω καταρχήν ότι ο σχολιασμός του προηγηθέντος παραληρήματος μάλλον χάσιμο χρόνου είναι παρά προσφέρει στη συνέχιση του διαλόγου για το θέμα...

Ως προς το θέμα μας λοιπόν :

Θα συμφωνήσω με τους αγαπητούς ΑΙΟΝ και steelspring στο ότι η όλη υπόθεση βρωμάει αποπροσανατολισμό, αφού ουσιαστικό ζήτημα "απειλής των εθνικών συμφερόντων" κατά τη γνώμη μου δεν υφίσταται...

Αλλά ακόμη κι αν υφίσταται κάποιο ζήτημα, νομίζω ότι τόσο το συγκεκριμένο παιδί--ο Οδυσσέας--όσο και οι κάτοικοι της Ν.Μηχανιώνας πληρώνουν αμαρτίες μιας ανοργάνωτης πολιτείας κι ενός ανεύθυνου πολιτικού συστήματος. Πηγή όλου του "προβλήματος των Αλβανών" υπήρξε το ότι η Ελληνική Πολιτεία απέτυχε να προβλέψει τις εξελίξεις (ή έκανε τα στραβά μάτια) και δεν υιοθέτησε από νωρίς μια σοβαρή και υπεύθυνη μεταναστευτική πολιτική. Αντίθετα, επέτρεψε την αθρόα είσοδο τόσων χιλιάδων λαθρομεταναστών τους οποίους καλείται εκ των υστέρων να νομιμοποιήσει.

Είναι αλήθεια όμως ότι από την είσοδο αυτή πολλοί ωφελήθηκαν. Ο απελπισμένος λαθρομετανάστης κάλυψε τις ανάγκες πολλών και πρώτ' απ' όλα της ίδιας της Πολιτείας για φθηνά εργατικά χέρια. Δεν συνέφερε βλέπετε σε κάποιους ο κακομοίρης αυτός να ενταχθεί νόμιμα στο εργατικό δυναμικό της χώρας, να αποκτήσει ασφάλιση, να αποκτήσει δικαιώματα...Και φυσικά και οι Έλληνες εργαζόμενοι με το δίκιο τους φωνάζουν ότι "οι ξένοι τους τρώνε τις δουλειές", όμως στρέφουν την αγανάκτησή τους αυτή σε λάθος στόχο...Δεν φταίνει οι ξένοι γι' αυτό, αλλά το ίδιο το κράτος.

Το ίδιο ισχύει και για το πολύκροτο θέμα της εγκληματικότητας των ξένων...Όταν ένα σύστημα σε καταπιέζει και δεν σου εξασφαλίζει τα δικαιώματά σου είναι μοιραίο να αντιδράσεις βίαια σ' αυτό. Κι από την άλλη, είναι δικαιολογημένοι να φωνάζουν όσοι έχουν πέσει θύματα της βίας αυτής. Όμως για άλλη μία φορά, ο ένοχος είναι η πολιτική κι όχι οι άνθρωποι.

Πιστεύω εν κατακλείδι ότι στο πρόσωπο του Οδυσσέα κάποιοι βλέπουν τον Αλβανό που τους έφαγε το μεροκάματο, τον Αλβανό που τους διέρρηξε το σπίτι κοκ και γι' αυτό αντιδρούν...Να ρωτήσω και κάτι άλλο : Αν ένας ξένος άλλης εθνικότητας ήταν σημαιοφόρος θα γινόταν θέμα; Πειράζει κάποιους το ότι ο Οδυσσέας απλά είναι αλλοδαπός ή το ότι είναι ΑΛΒΑΝΟΣ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy