ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 ΒΙΟΕΝΕΡΓΕΙΑ - ΡΕΙΚΙ - ΙΩΧΡΟΥΝ ΠΥΡ Η JOHREI?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
FALIRO
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 23:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FALIRO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μορφέα σ ευχαριστώ για την απάντηση.
Κατ αρχάς θέλω να σου πω ότι είναι γυναίκα.
Μόλις χθες ανακάλυψα ότι υπάρχει θέμα σχετικό με τον ΓΙΑΝΝΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ και διάβασα τις απόψεις όλων. Προσπαθώ να μαζέψω πληροφορίες.
Ρωτάω γιατί υπάρχει ένα παιδάκι (ανηψάκι μου) που πάσχει από το σύνδρομο DOUCHENNE. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις σχετικά. Εμείς για τον ΓΙΑΝΝΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ακούσαμε πρώτη φορά πριν τέσσερα χρόνια
από μία γιατρό (σωστά διάβασες)ενδοκρινολόγο, όπου μας είπε για ένα κορίτσι με κινητικά προβλήματα και το οποίο πήγε στη Βραζιλία και θεραπεύτηκε. Μας είπε ότι η ιδιότητά της ως γιατρού την κάνει να είναι πολύ επιφυλακτική αλλά από την άλλη μεριά το κορίτσι αυτό το ήξερε ΠΡΙΝ και το είδε και ΜΕΤΑ. Επίσης μας είπε ότι έχει δει εγχειρήσεις σε βιντεοκασέτα. Θα ξανάρθουμε σε επικοινωνία μαζί της την ερχόμενη εβδομάδα για περισσότερες πληροφορίες. Είμαστε μπερδεμένοι και ανστατωμένοι. Η κλασσική ιατρική σηκώνει τα χέρια ψηλά. Δεν υπάρχει θεραπεία παρόλο που γίνονται πολλές έρευνες, ιδιαίτερα στην Αμερική.
Προσκλήσεις δυστυχώς δεν μπορέσαμε να βρούμε. Ακριβώς δεν ξέραμε ούτε πότε θα ερχόταν. Και τελικά ήταν στην κυριολεξία πολύ κοντά, αφού μένω στο ΦΑΛΗΡΟ.
Εχω παρακολουθήσει αυτά που έχεις γράψει για το johrei.
Για το παιδί αυτό πιστεύεις, ότι θα μπορούσε να γίνει κάτι
Περιμένω απάντησή σου.
Σε ευχαριστώ πολύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 23:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε faliro καλησπερα και απο μενα.

μολις τωρα ειδα το μυνημα σου και σου απαντω.ο βραζιλιανος θεραπευτης που ηταν στο ειρηνης και φιλιας ηταν ο joao de deus οπως σου ειπε και ο μορφεας.πραγματικα καποιοι απο αυτους που βρεθηκαν εκει πειστηκαν για τις δυνατοτητες του θεραπευτη,καποιοι λιγοτερο και καποιοι ισως καθολου.δικαιολογω απολυτα οσους δεν εχουν πεισθει γιατι καποιος ισως μονο οταν δει και νιωσει κατι τρανταχτο να συμβαινει στον εαυτο του μονο,τοτε πειθεται για κατι.
ακολουθησε ο γνωστος πολεμος ,η καταδικη απο τα M.M.E. και απο ανθρωπους τις εκκλησιας.ας μην το σχολιασουμε αυτο.οι καλεσμενοι της κυριας στεφανιδου και της εκπομπης της ειναι παντα οι "ειδικοι" για ολα τα θεματα.
οσον αφορα την περιπτωση για το ανηψακι σου ,θα ελεγα οτι δεν ξερω καν την συγκεκριμενη παθηση ,για να σου πω αν εχει περασει καποιο ιδιο περιστατικο απο τον joao και να δουμε ποιο ηταν το αποτελεσμα.αυτο που ξερω ειναι οτι υπαρχουν πολλες ομολογιες ανθρωπων για θεραπεια των προβληματων τους απο τον joao.
για το ποια απο ολων των ειδων τις θεραπειες και ποια ακριβως ενεργεια πρεπει να χρησιμοποιηθει για το προβλημα του παιδιου που σε ενδιαφερει ισως ο μορφεας να μπορει να σε βοηθησει καλυτερα μιας και εχει ασχοληθει και γνωριζει περισσοτερα.
οσον αφορα τον joao παντως πρεπει να σου πω οτι υποστηριζει οτι οι θεραπειες γινονται απο οντοτητες που καταλαμβανουν το σωμα του.αυτες ειναι που αποφασιζουν ποιο ειδος θεραπειας και ποιο ειδος ενεργειας θα δωθει καθε φορα σε καθε ανθρωπο ξεχωριστα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 00:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μορφεα καλησπερα

διαβασα σε καποιο σημειο του topic κατι που ανεφερες.σχετικα με τι απο ολα αυτα που συζηταμε εχει αποδειχθει πραγματικα.ειπες λοιπον οτι το chakra balance (εναρμονηση και ισοροπια των ενεργειακων κεντρων αν δεν κανω λαθος)εχει αποδειχθει.πως και ποτε εχει γινει αυτο;δεν το γνωριζω και πραγματικα θα ηθελα να μαθω.
απο οτι ξερω η θεωρια για τα chakras ειναι απλα μια θεωρια που απο αλλους ειναι αποδεκτη και απο αλλους οχι.θελω να πω οτι δεν εχει αποδειξει κανενας οτι στο ταδε σημειο του αιθερικου η αστρικου η νοητικου κτλ.σωματος, βρισκεται ενα συγκεκριμενο κεντρο ενεργειας ,με συγκεκριμενο χρωμα το οποιο σχετιζεται με συγκεκριμενα οργανα του φυσικου σωματος.το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα chakras.
το μονο που ξερω ειναι οτι εχουν τραβηχτει φωτογραφιες με την μεθοδο κιρλιαν και εκει φαινεται να υπαρχει γυρω απο το σωμα ενα φωτεινο περιβλημα.καποιοι το ονομαζουν αυρα,καποιοι αλλοι μαγνητικο πεδιο και καποιοι αλλοι δινουν την δικη τους εξηγηση.
αν λοιπον γνωριζεις οτι ολα αυτα εχουν αποδειχθει επιστημονικα θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω.
κατι αλλο επισης που διαβασα μια φορα σε ενα βιβλιο και μου εκανε εντυπωση ειναι μια αποψη που λεει οτι ολα chakras αλλα και οι φωτεινες αρτηριες(αν μπορω να τις πω ετσι)που μεταφερουν την ζωτικη ενεργεια απο chakra se chakra αλλα και σε ολοκηρο το σωμα(αυρα) εχουν αποληξεις που καταληγουν στις κορες των ματιων του φυσικου μας σωματος.βρηκα πολυ ενδιαφερον την συγκεκριμενη αποψη γιατι αμεσως ηρθε στο μυαλο μου η επιστημη της ιριδιολογιας.κανοντας λοιπον ενα συσχετισμο μεταξυ chakras,αυρας,φυσικου σωμστος,και κορες τω ματιων μπορει καποιος να εξηγησει πως ενας ιριδιολογος μπορει να καταλαβει παθησεις που υπαρχουν στο φυσικο μας σωμα αλλα και απο τι κυνδινευουμε στο μελλον και τι πρεπει να προσεχουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 23:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Faliro, κι εγώ Φάληρο μένω παρεπιπτώντος (Παλαιό).
quote:
Ρωτάω γιατί υπάρχει ένα παιδάκι (ανηψάκι μου) που πάσχει από το σύνδρομο DOUCHENNE.

Φίλε μου δεν έχω ιδέα για το τι είναι αυτό το σύνδρομο, θα το εκτιμούσα αν μου ανέλυες κάπως τι είναι και τι συμπτώματα προξενεί.

quote:
Ρωτάω γιατί υπάρχει ένα παιδάκι (ανηψάκι μου) που πάσχει από το σύνδρομο DOUCHENNE.

Φίλε Άρη, οι ιατροί σήμερα δεν παραδέχονται τα χρώματα των ενεργειακών τροχώ όπως τα λέμε στα ελληνικά, αλλά παραδέχονται τους ήχους τους. Η επιβεβαίωση ήρθε σε πειράματα που έγιναν στις ΗΠΑ πριν 3 χρόνια που με συνδυασμό ήχω, έκαναν ηχοθεραπεία. Οι ήχοι αυτοί ήταν εκείνοι που αναλογούσν σε κάθε ενεργειακό τροχό αναλόγως με το όργανο που έπασχε. Έπειτα το πείραμα αποδείχτηκε και με την χρωμοθεραπεία με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Ειπλέον, η μεγάλη επιστημονική επανάσταση ξεκίνησε απο την περίφημη επιστήμονα Ann Brennan. Σήμερα λοιπό είναι αποδεκτή η ύπαρξη των ενεργειακών τροχών, πηγών ενέργειας, στο σώμα μας. Παρόλα αυτά πολλοί κλασσικοί ιατροί και επιστήμονες επιμένουν να τα αμφισβητούν χωρίς κανένα επιχείρημα. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ όπως καταλαβαίνεις, υπάρχει σιγή ασυρμάτου, διότι οι εκκλησίες δεν επιτρέπουν να δημοσιευτεί κάτι τέτοιο μιας και όλες αυτές οι ... παράξενες θεωρίες είναι αιρετικές και σατανιστικές....

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FALIRO
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 01:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FALIRO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιά σας.

Θέλω να ευχαριστήσω και τον ari και τον Μορφέα που μου απάντησαν και θέλω να ζητήσω από τον Μορφέα ένα e-mail για να του γράψω σχετικά.

Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 20:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας κι απο εδώ...
quote:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΜΟΡΦΕΑ!!!!!(ΜΙΑ ΠΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΩΡΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΕΙΣ?)

Πςςςς, και μετά αναρωτιέσαι για τους πονοκεφάλους ε? χαχαχα
Λοιπόν... όπως βλέπεις αυτό το θέμα είναι πολύ πιο σχετικό
Κρυσταλλένια, δεν έχεις παρά να τις δοκιμάσεις όλες και να αποφασίσεις μόνη σου για τον εαυτό σου.
Λοιπόν, όσον αφορά το Ρεικι, είναι αυτό το τηλέφωνο που πήρες, όσον αφορά το Johrei στην Καλλιθέα, θα σου στείλω την διεύθυνση μέσω μαιλ.
Καλά κάνεις κι έχεις απορίες, χωρίς απορίες δεν υπάρχει εξέλιξη

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 20:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν φίλε Υαννακα,
quote:
Το johrei είναι κάτι σαν το Ρέικι αλλά το οποίο εγώ με τα προσωπικά μου και μόνο κριτήρια το βρήκα πολύ ανώτερο.
--------------------------------------------------------------------------------


μπορείς να μας τα πεις και σε μας?
ευχαριστώ


Θα σου πω απλά τα δικά μου κριτήρια, τα οποία ίσως να είναι υποκειμενικά και ίσως κάποιος άλλος να τα βιώνει τελείως διαφορετικά

1 Στο Ρέικι μας έμαθαν πως δεν πρέπει να πίινουμε οτιδήποτε αλκοολούχο πριν την συνεδρία 4 ώρες και μετά 2 ώρες. Στο Στο Johrei αυτό δεν επηρεάζει καθόλου την ενέργεια
2 Στο Ρέικι δεν πρέπει να φοράς μεταλλικά και τουλάχιστον πρέπει να είσαι σε καλή ψυχολογική κατάσταση όταν κάνεις μια συνεδρία. Στο Johrei δεν υπάρχει αυτό μπορείς να φοράς ότι θες και μπορείς να είσαι σε ό,τι κατάσταση θες, η ενέργεια δεν επηρεάζεται.
3 Στο Ρέικι μας είπαν οτι αυτοί που έχουν 1ο και 2ο βαθμό καλό είναι να αποφεύγουν τις θεραπείες σε καρκινοπαθείς γιατί μπορεί να υπάρξει πρόβλημα, ενώ στο Johrei αντίθετ δεν τίθετι τέτοιο ζήτημα.

Επίσης στο johrei από τον πρώτο βαθμό έχεις την δυνατότητα να κάνεισ στον εαυτό σου, σε άλλους και σε απόσταση.
Συνεχίζοντας λοιπόν η ενέργεια αυτή μου φάνηκε προσωπικά πολύ πιο φωτιά από ότι το Ρέικι και τέλος και το σημαντικότερο είναι οτι το Johrei έχει ένα τεράστιο φιλοσοφικό υπόβαθρο και στόχος του δεν είναι η θεραπεία του ανθρώπου αλλά η πνευματική του εξέλιξη. Έτσι λειτουργεί και με έναν πιο μη κερδοσκοπικό τρόπο. Ας πούμε ο καθένας μπορεί να έρθει και να βάλει ότι θέλει σε έναν φάκελο που δεν τον βλέπει κανείς και τον ρίχνει σε μια κούτα. Έτσι όλοι αυτοί οι ΄λόγοι με οδήγησν να γίνω υπέρμαχος του Johrei και να το προτιμήσω πολύ περισσότερο από το Ρέικι.

Ωτόσο προς αποφυγήν παρεξηγήσεως μιας και την σήμερον ημέραν όλα παρεξηγούνται, τονίζω οτι αυτό ήταν το προσωπικό μου βίωμα και σε άλλους ανθρώπους μπορεί να λειτουργεί και διαφορετικά. Εξάλλου όλες οι ενέργειες έρχονται από την΄ίδια πηγή...

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Edited by - Μορφέας on 10/05/2005 22:53:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

icquser
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 02:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους icquser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ps: H "timologish" den egine apo tous shmerinous Daskaloys, alla apo prohgoumenes genies, prin lete ahdies diavazete kai ligo pws eginan ta pragmata, oxi "To Reiki egine tis modas kai mas klevete", apo ton Hayashi (nomizw pws k apo ton Usui 3ekinise ki'ollas) pws 8a einai ta antitima twn va8mwn (o 1os va8mos kostizei oso einai o mis8os 1½ vdomadas, o 2os me ton mis8o 1½ mina kai o 3os me ton mis8o 1½ xronou)

edw na simiosoume oti iparxoun arketes katigories mis8wn
apo to mis8o tou aneidikeytou ergati ws to mis8o tou megalostelexous poluethnicis
gia poion akribos mistho milame ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 00:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπάρχει φουλ εμπορευματοποίηση στο ρείκι ότι και να λες.Ασχολούμε εδώ και πέντε χρόνια και έχω δει πολλά, αν και υπάρχει και η άλλη πλευρά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 11:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΡΦΕΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ 2ο ΒΑΘΜΟ ΤΟΥ ΡΕΪΚΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟ JOHREI. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΤΟ ΜΑΙL ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ gillt@pathfinder.gr. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kiki_d
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 16:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kiki_d  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!! Μια φίλη υποφέρει από ιλλίγους, χωρίς να μπορούν να δώσουν κάποια αιτία οι γιατροί. Πια θεραπεία θα προτείνατε γι' αυτή την περίπτωση; Μορφέα ο σύλλογος που αναφέρεις θα μπορούσε να βοηθήσει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 01:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας..
Κικι, ιλλίγους είπες έ; Δεν έχει ούτε αυχενικό, ούτε λαβύρινθο;
Σαφώς θα την βοηθούσε πολύ το Johrei (στον σύλλογο), αλλά και το Ρέικι...
Μπορείς αν θέλεις να μπεις σε αυτήν την διεύθυνση για το Johrei

http://users.tellas.gr/~johreigr
η για τον Ρέικι απλά βάλε την λέξη αυτή στο Yahoo και θα σου βγάλει άπειρες ιστοσελίδες.

Ευχαριστώ...

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kiki_d
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 10:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kiki_d  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, και όταν την πιάνουν δεν μπορεί να σηκωθεί ούτε από το κρεβάτι. Δεν ξέρω λεπτομέρειες για το τι γιατρούς έχει δει, απλά δεν μπορούν να βρουν από τι προέρχεται. Σκέφτηκαν για βελονισμό και είπα να δοκιμάσουν ρέικι ή κάποιο άλλο είδος ενέργειας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 14:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμ, και ο βελονισμός θα μπορούσε επίσης να βοηθήσει πολύ
πόσο χρονών είναι η φίλη σου?

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kiki_d
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 17:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kiki_d  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι στα 20. Τις πρότεινα κάποια link που βρήκα. Από εκεί και πέρα η απόφαση είναι δική της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 12:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ορισμένες σχετκές ελληνικές διευθύνσεις:

www.reikinet.gr

www.lineagereiki.com

www.reiki.gr

www.maastra.gr

www.dioni-therapy.gr

www.angelicreiki.gr

www.reiki-essences.gr

www.reikiworld.gr

www.reiki-ryoho.gr

www.koutraki.gr

www.sitemaker.gr/lemonpaz

www.bioenergy.gr

www.johrei.gr

Αγγέλα Αλεξίου, Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 15:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε Πληροφόρηση για την βοήθειά σου

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 13:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μορφέα βρήκα επιτέλους το βιβλίο και έχω αρχίσει να το διαβάζω.
Μέχρι πριν στείλω το μήνυμα δεν ήξερα κατά πόσο αυτή η ενέργεια, "ΙΩΧΡΟΥΝ ΠΥΡ", ήταν έτσι όπως έλεγες και όπως διάβασα.

Δεν ήξερα καν εάν είναι κάτι καλό ή όχι, πάντα την ενέργεια την έβλεπα λευκή ή χρυσή.

Όμως εάν είναι αυτό που ένοιωσα και είδα, θα τα πούμε όταν γυρίσεις, είναι πολύ δυνατή, τα χρωματίζει όλα μωβ από έντονο έως απαλό λιλά.
Την νοιώθεις τόσο έντονα στα χέρια σου που δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο από το να τα σηκώσεις και να την κατευθύνεις, επίσης έχει αμέσως αποτέλεσμα εάν την επικαλεσθείς δυνατά.

Τι να πω δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ τι υπάρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastor
Νέο Μέλος

Cyprus
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 17:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alastor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.
Δεν εχω ασχοληθει καθολου με εναλλακτικες μεθοδους θεραπειας και οτι διαβαζω εδω τα βρισκω πολυ ενδιαφεροντα. Θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για το θεμα και να ασχοληθω με αυτο.
Δυστηχως ειμαι απο Κυπρο, οποταν δεν με βοηθουν πολυ οι διευθυνσεις που εδωσε ο Μορφεας και επειδη σε ενα μηνα φευγω απο Κυπρο για Αγγλια οπου θα κανω το μεταπτυχιακο μου, δεν εχω χρονο να κοιταξω αν εχει κατι παρομοιο εδω κατω.
Θα ηθελα αν μπορει ο Μορφεας ή οποιοσδηποτε αλλος να μου προτεινει καποια καλα βιβλια, ετσι για εισαγωγη στο ολο θεμα.

Do not walk in front of me, I may not follow.
Do not walk behind me, I may not lead.
Walk beside me, so that we may be as One.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 15:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας
Αγαπητή pyramid,δώσε σε παρακαλώ πλήρη στοιχεία για το βιβλίο,και που μπορούμε να το βρούμε.
Ευχαριστώ

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 16:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.

Alastor ο Μορφέας θα επιστρέψει από διακοπές 20 Αυγούστου, πιστεύω ότι μπορεί να σου πει κάποια βιβλία να διαβάσεις, σίγουρα αυτό που θα σου πει θα είναι καλό, ασχολείται πολλά χρόνια με θεραπείες.

Πάντως κρίνοντας από τον εαυτό μου, κάποια βιβλία είναι καλά για κάποιον ενώ για κάποιον άλλον όχι, αυτό συμβαίνει από ότι φαντάζομαι γιατί όλοι δεν είμαστε έτοιμοι για τα πάντα.
Την μέθοδο που χρησιμοποιώ εγώ μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και εσύ και σίγουρα δεν θα πέσεις έξω.

Πήγαινε σε ένα βιβλιοπωλείο κεντρικό που να ξέρεις ότι έχει πολλά βιβλία αυτό που θα σε ελκύσει άνοιξέ το και διάβασε λίγο, εάν αισθανθείς καλά μπορείς να το αγοράσεις εάν νοιώσεις κάποιο σφίξιμο την ώρα που διαβάζεις ή νοιώσεις άβολα άφησέ το μην το αγοράσεις.
Επίσης απέφυγε οτιδήποτε βαρύγδουπους τίτλους ή εάν ο τίτλος είναι γραμμένος με γράμματα που σου θυμίζουν παιδική χαρά, και έχει πολλά χρώματα στο εξώφυλλο είναι σίγουρα βιβλίο εκλαϊκευμένο υπέρ του δέοντος οπότε κοίταξε για κάτι άλλο.
Στο βιβλιοπωλείο θα ζητήσεις που έχουν τα βιβλία για θεραπείες ή της εσωτερικής φιλοσοφίας.

meteor το βιβλίο λέγεται "ΤΟ ΙΕΡΟ ΙΟΧΡΟΥΝ ΠΕΔΙΟ" Ελένη Νίτσελε Γραμματικάκη, θα το βρεις στον Πύρινο Κόσμο Ιπποκράτους και Σόλωνος.
Εάν το ζητήσεις και δεν το ξέρουν, επειδή την είχα πάθει και κατά τύχη το βρήκα, όπως μπαίνεις κοίταξε ακριβώς απέναντι από την είσοδο στο βάθος του καταστήματος, έχει την εσωτερική φιλοσοφία, εκεί το βρήκα ψάχνοντας για κάτι άλλο.

Ότι και να γίνει μην κάνεις κάποια προσπάθεια/δοκιμή πριν το τελειώσεις, εγώ την πάτησα γιατί το έκανα ενώ δεν το είχα διαβάσει όλο. Είναι πολύ δυνατή ενέργεια θα το νοιώσεις σίγουρα, ανεβαίνει από τα πόδια σαν κύματα και σε γεμίζει μέχρι επάνω. Τουλάχιστον έτσι το ένοιωσα εγώ, περιμένω το Μορφέα να μου πει εάν όντως είναι αυτό.

Όταν διάβασα παρακάτω στην θεραπεία είδα τι είναι σωστό να κάνεις, νομίζω ότι στην δική μου περίπτωση έσωσε την κατάσταση αυτό που μου είχε προτείνει ο Μορφέας σε άλλο θέμα, να προσθέτω σαν φράση στις επικλήσεις.

Θα σου φανεί λίγο περίεργο όταν αρχίσεις να διαβάζεις, όμως το συνιστώ ανεπιφύλακτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 13:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή pyramid,σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου.
Βέβαια εγώ είμαι Κομοτηνή,οπότε πρε΄πει να το παραγγείλω.

Να 'σται καλά όλοι
Καλό απόγευμα

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 18:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ meteor για να υπολογίσεις το κόστος το βιβλίο το αγόρασα 13€ και η τιμή για αντικαταβολή νομίζω ότι εξαρτάται και από το εάν είσαι μέσα στην πόλη ή όχι.

Για να μην ψάχνεις σου δίνω τα στοιχεία του "ΠΥΡΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ"
Ιπποκράτους 16 Αθήνα
τηλ.210 3602883 - 210 3615223
fax 210 3611234
www.pyrinoskosmos.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 02:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.

Τελικά Πυραμιντ, πρέπει να σου πω οτι χαραμίζεσαι βρε παιδί μου, εσύ θα έπρεπε να ασχοληθείς σοβαρά με το πνευματικό μονόπάτι. Μου κάνει εντύπωση η διόρασή σου.

Αλασταρ, το μόνο που ξέρω για Αγγλία είναι το Johrei , αν θες ρίξε μια ματιά στοwww.johrei.gr www.johrei.com

Όσο για βιβλία θα πρότεινα κάποια πολύ προσεγμένα βιβλίων:

Το οδοιπορικό της επιστροφής του Μιχαήλ Θωμα (Ανεπανάληπτο βιβλίο, είναι από αυτά που όλοι πρέπει να το διαβάσουν) Εκδόσεις Κρύων.

Συζήτηση με τον Θεό (δεν θυμάμαι καθόλου ούτε εκδότη, ούτε συγγραφέα) και το έχω δανείσει. (Αυτό το βιβλίο είναι ιδιαίτερα ανατρεπτικό, και όταν το κλείνεις νομίζεις οτι πολλά πράγματα στην ζωή σου έχουν αλλάξει)

Και φυσικά για ανθρώπους που ψάχνονται πιο βαθιά κ.λ.π. Γνωρίζοντας τον Κόσμο του Θαυμαστού του Γκουρτζίεφ. (δεν θα το πρότεινα πάντως ανεπιφύλακτα γιατί είναι δύσκολο)

Άλλο πολύ ωραίο βιβλίο είναι οι Κομιστές της Αυγής και η Γαία, εκδόσεις Κρύων.

Δεν ξέρω που θα τα βρείτε αλλά στον Πύρινο κόσμο υπάρχουν σίγουρα

Ευχαριστώ πολύ

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Edited by - Μορφέας on 25/08/2005 02:23:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 09:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε καλως τον βρε καλως τον πως εισαι Μορφέα;
To Οδοιπορικό της επιστροφής του Μιχαήλ Θώμά το ΄διάβασα και θα συμφωνήσω μαζί σου,όπως και ολα τα βιβλία των εκδόσεων Κρύων.Εγω το παρήγγειλα μεσω intεnet και το ειχα τάχιστα.Οντως σε κανει να βλεπεις την ζωή με άλλο μάτι ακόμη και σε όσυς το είχαν πετύχει τους εκπλήσει!Διαβάστε το.

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 09:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα διάβασα και τα παραπάνω...λέω μα κα΄τι μου ξεφεύγει εδω και είδα το βιβλίο στο οποιο αναφέρεται η Πυραμίδα.Το παρήγγειλα και θα αναζητήσω βοήθεια μετα να είστε καλα όλοι.

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 02:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς σας βρήκα
Καταγάλανή μου σφαίρα είμαι μια χαρά.

Χαίρομαι πολύ που δάβασες το οδοιπορικο... και χαίρομαι ακόμα πιοπολύ που σου άρεσε επίσης. Καλή συνέχεια

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tirteos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 22:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tirteos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid μπορείς να μας πεις περισοτερα γιαυτό που έγραψες ποιο πάνω: Όταν διάβασα παρακάτω στην θεραπεία είδα τι είναι σωστό να κάνεις, νομίζω ότι στην δική μου περίπτωση έσωσε την κατάσταση αυτό που μου είχε προτείνει ο Μορφέας σε άλλο θέμα, να προσθέτω σαν φράση στις επικλήσεις.

"Κι αν δεν μπορείς να κάνεις την ζωή σου όπως τη θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς:
μην την εξευτελίζεις "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 00:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βεβαίως να σου πω, δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις, φαντάζομαι ότι εννοείς τι έγινε και ποιά φράση χρησιμοποίησα.

Η ενέργεια που είπα λόγω του ότι είναι πολύ δυνατή, μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε εσένα και στον άνθρωπο που την κατευθύνεις.
Σε αυτό δεν μπορώ να σου πω περισσότερα, δεν συνέχισα το βιβλίο λόγω δουλειάς, θέλω να έχω ηρεμία για να το διαβάσω.

Εγώ όμως ως αδαής πρίν καν φτάσω στον σωστό τρόπο για την χρήση της, μου συνέβει ένα περιστατικό και επειδή δεν είχα από αλλού βοήθεια και ομολογώ πως ήταν χαμένη η κατάσταση, σκέφτηκα τι έχω να χάσω.
Δεν ήταν θέμα θεραπείας ατόμου.

Λοιπόν κάθομαι κάνω χαλάρωση καλώ την ενέργεια και προσθέτω στο τέλος "σύμφωνα με τον νόμο της Αβλάβειας", όπως με είχε συμβουλεύσει ο Μορφέας για άλλο θέμα.

Τα λόγια στην αρχή τα έλεγα από μέσα μου, τίποτα όμως, αρχίζω να τα λέω δυνατά, τίποτα ξανά.
Κάτι αρχίζω να νοιώθω σαν μιά δύναμη να με υποχρεώνει να σηκώσω το χέρι μου, το κάνω, δεν ένοιωθα όμως την ενέργεια στο σώμα και όπως πάω να ανοίξω τα μάτια...
αρχίζει ένα κύμα ενέργειας να ανεβαίνει από τα πόδια, στο δεξί μου φάνηκε ότι ανέβαινε πιό γρήγορα, και γέμιζε όλο το σώμα, το χρώμα από μαύρο μπροστά μου έγινε έντονο μώβ, άρχισε να αλλάζει μέχρι το απαλό λιλά.
Εκεί τελείωσε, ήταν ελάχιστο το χρονικό διάστημα, αλλά η ενέργεια τόσο δυνατή που την στιγμή που ανέβαινε χωρίς να το θέλω έκλαιγα.

Αυτά με την ενέργεια, όσο για την δύσκολη κατάσταση τώρα τι να σου πω, εάν σου πω ότι λύθηκε θα με πιστέψεις? Σίγουρα θα σκεφτείς η δύναμη του μυαλού, ξανά δεν ξέρω τι να σου πω, δεν ήταν κάτι που εξαρτώνταν από εμένα αλλά από τρίτους, που δεν τους ήξερα, ούτε τους είχα δει ποτέ μου.
Και δεν εννοώ λύθηκε την επόμενη μέρα, εννοώ εκείνη την στιγμή.

Ο καθένας μπορεί να φανταστεί ότι θέλει, δεν έχω αποδείξεις για όσα λέω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tirteos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 03:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tirteos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σευχαριστώ pyramid αυτό ακριβώς ήθελα! παρείγγειλα και εγώ το βιβλίο και το περιμένω και όπως καταλαβαίνεις ετσι είμαι προετοιμασμένος

"Κι αν δεν μπορείς να κάνεις την ζωή σου όπως τη θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς:
μην την εξευτελίζεις "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy