ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΗΣΕΑΣ & ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 13:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Labolas Glasya καλή σου μέρα.
Aν προσέξεις τη διατύπωσή μου, από το πρώτο κιόλας post μου στο topic, θα δεις ότι λέω επακριβώς το εξής:

quote:
Συζήτηση επιδιώκω και γι αυτό εκφράζω τις απόψεις μου με ερωτήματα. Αναμένω φίλοι μου τις απόψεις σας

Aπό την μέχρι τώρα παρουσία μου στο forum, νομίζω πως ποτέ δεν δήλωσα παντογνώστης ή ειδικός ή αυθεντία ή δάσκαλος σε οποιοδήποτε θέμα. Eνδεχομένως να έχεις δίκιο και όλα όσα λέω (μιλώ για την ταπεινότητά μου και όχι για κάποιον άλλο εκ των υπολοίπων) να είναι όπως λες «μπαρούφες και αερολογίες». Περιμένω, λοιπόν, από εσένα, που κατά δήλωσή σου σε άλλο topic, ανήκεις σε ένα 5% που κατέχουν τη γνώση και την αλήθεια να με διδάξεις. Δίδαξέ με λοιπόν μεγάλε δάσκαλε και φωτεινέ παντογνώστη και μην σκορπάς την ενέργειά σου σε κριτική για την κριτική. Eίμαι όλος αυτιά και μάτια να μάθω κι εγώ κάτι, τόσο από εσένα όσο και από τον οιονδήποτε


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 14:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χα, ο αποσυμβολισμός μου θυμίζει Κε..ΚΑΡΟ,ΑΡΑΜΠΑΣ..Οa..ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..Αt..ΑΤΙ,ΑΛΟΓΟ , Χα.
ΠΟΙΟ ΑΠ ΌΛΑ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ;;;;
Και να ξέρεις σε περίμενα για κείνο το ραντεβου που είπες ο ίδιος...
ή μωρέ διάολε είναι σαν τις συνήθεις σου μπαρούφες!!!
Καλό παράδεισο.
Αν σε χωρέσει φυσικά;
Τι θα γίνει με το ραντεβού που μας έδωσες για να δούμε πως δεν είσαι κάποιος από εμάς;
Και Ακόμα πως γράφεις στο topic του δημιουργού της Πάρνηθας αφού εσύ ο ίδιος τόσα έσουρες για δαύτην;
Ε όσο για τον καλό μου Oannes είναι αρκετά γλυκός για να μην σου την πει πάλι!
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.



Κάθε φορά θα πρέπει τελικά να ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΖΟΥΜΕ και όσα γράφουμε για να μην θίγονται κάποιοι!!!!
Σε ευχαριστώ Oannes [/b] για όλα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 16:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να παρακαλέσω, με όποιο δικαίωμα μου αναλογεί ως δημιουργός του topic, να συνεχίσουμε την συζήτηση σε σχέση με την προσπάθεια αποσυμβολισμού του εν λόγω μύθου.

Για όλα τα υπόλοιπα, υπάρχουν e-mails, τηλέφωνα (σταθερά και κινητά) όπως επίσης και οι εκ του σύνεγγυς συζητήσεις


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 16:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τα καλύτερα θέματα του forum.Ακούστηκαν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες απόψεις.Όσο για τη δική μου άποψη όπου να 'ναι θα την αυτοσχεδιάσω.'Οπου να'ναι έρχεται.

Όσο για εσένα Labolas Glasya για σκύψε λίγο να σου ψιθυρίσω κάτι στο αυτί.Ο καθένας μπορεί με τη μία να αναγνωρίσει την Παρασιτική σου φύση.Όπως θα ξέρεις,παράσιτο είναι ένας μικροοργανισμός,ένα τσιμπούρι που δεν έχει προσωπική δυναμική και προσκολλάται σε άλλους οργανισμούς,υγιείς και αυτάρκεις,ώστε να επιβιώσει.Δυστυχώς,στη σύγχρονη Ελλάδα είναι άφθονα αυτά τα τσιμπούρια,όλοι αυτοί οι ανύπαρκτοι τύποι,οι οποίοι αδυνατούν να δημιουργήσουν κάτι δικό τους και γι'αυτό προσπαθούν απεγνωσμένα να κρίνουν,να καταστρέφουν και να ευνουχίζουν τα πάντα.

Δεν θα σου ζητήσω να μην ξαναμπουκάρεις στο θέμα του Θησέα για δύο λόγους,1)διότι είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις την αξιοπρέπεια να το κάνεις και 2)διότι δεν θέλω να το κάνεις.Αντιθέτως θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μείνεις εδώ μαζί μας.

Τα παράσιτα εχουν τη δύναμη να προκαλούν ζημιές όμως με την κατάλληλη αντιμετώπιση του Συστήματος μπορούν να χρησιμοποιηθούν ώστε το αποτέλεσμα να απογειώνεται.Θα είσαι το "τσίγκλισμα",η βουκέντρα,ό,τι λέμε θα το καταρρίπτεις,ό,τι λέμε θα το γελοιοποιείς και θα το χλευάζεις,έτσι ώστε να μας τσιτώνεις το καταραμένο Εγώ και να μπαίνουμε όλο και πιο πολύ στο Εσωτερικό των πραγμάτων.

Μιλάω πολύ σοβαρά,δεν κάνω πλάκα,η παρουσία σου είναι υπερβολικά απαραίτητη,η αξία σου είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή που βλέπουν οι αδαείς.

Η πλάκα είναι ότι αυτός που ασχήμυνε το θέμα είμαι εγώ και όχι εσύ,διότι εσύ αγνοήθηκες και πέρασες απαρατήρητος,ενώ εγώ σε ξαναφέρνω στην επιφάνεια.Ζητάω,λοιπόν,συγγνώμη από τα παιδιά και τα προτρέπω να συνεχίσουν αυτό το σπουδαίο θέμα.Και φυσικά προτρέπω και εσένα να συνεχίσεις το διόλου αξιοπεριφρόνητο έργο που σου ανατέθηκε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 16:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oannes,μόλις τώρα είδα το τελευταίο μήνυμα που έστειλες.Χίλια συγγνώμη.Εάν είχα διαβάσει την επιθυμία σου από πριν θα το είχα βουλώσει και δεν θα έλεγα τίποτα.Όμως μην ανησυχείς.Όλοι θα προσφέρουμε στο θέμα που άνοιξες,ακόμα και ο Labolas θα προσφέρει δημιουργικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 18:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνταξιωτη και φιλε μου, θα 'θελα να διαβασεις το θεμα που ειχα θεσει πριν πολυ καιρο στην "ΨΥΧΗ"..


"Ο ΔΙΣΚΟΣ ΤΗΣ ΦΑΙΣΤΟΥ"

ΗΤΑΝ ΜΙΑΝ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΝΑ ΣΤΡΑΦΩ ΕΣΩ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΕΛΙΚΟΕΙΔΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΣΧΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΤΗΣ ΦΑΙΣΤΟΥ -ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΑ ΓΛΥΦΙΚΑ/ ΦΙΓΟΥΡΕΣ- ....+ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΔΑΙΔΑΛΩΔΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ...Η ΤΗΣ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ>>ΤΟ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΕΣΩ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΩΘΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΩΑ ΤΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ΑΥΤΗΣ..
ΤΟ ΘΗΣΕΑ....ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΗ ΤΟΥ ΜΙΝΟΤΑΥΡΟΥ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΝ ΑΠΟΚΟΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΟΛΑΚΕΡΟΥ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΑΧΑ ΕΝΟΣ ΠΑΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΕΡΩΝ...

θα ηθελα να πω οτι η παρουσια του καθε μηνυματος θα ητο καλο να παραμεινει εντος θεματος επειδη ειναι δυσκολο ομως αυτο θα ηθελα να σας δωσω ενα σημειο κλειδι...
ο φιλος που ηρθε περα απο το τι νομιζετε για αυτον(πως το ξερετε)
εδωσε μιαν απο τις πλευρες προς εναρμονηση.
αυτο κατεστει φανερο σε μενα/μου εδωσε μια απο τις αποψεις ...
ως εθεσα και το προηγουμενο μου μηνυμα επι του θεματος.

ακομη κι αν θελει να συμμετεχει προτιστως θα επρεπε να του το επιτρεψουμε ως κατανοησεως αυτου...
-ακομη και αυτη η παρενθεση φαινομενικα ασχετη ειναι επι του θεματος αν αυτο εχει ηδη ανελθει σε πραγματικη πραγματικοτητα/ειναι φανερο σε ποιους και σε ποιους οχι οταν αναγνωριζει ο ενας τον αλλο:)


LETS ROLL...




Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 19:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eπειδή ξαναδιάβασα όλα τα posts από την αρχή του topic, κρίνω σκόπιμο να επισημάνω ότι αυτά που ο Labolas Glasya λέει στο 2ο post του, είναι μερικές από τις απόψεις που διατυπώθηκαν χωρίς ωστόσο να έχει βάλει τα απαραίτητα quotes, λέγοντας στο τέλος ότι είναι «Μερικές μονο απο τις απιστευτες μπαρουφες και αερολογιες που ειποθηκαν. *».

Eν πάση περιπτώση, προσπαθώντας να κάνουμε κάποιους αποσυμβολισμούς ας έχουμε υπ' όψιν ότι ο Tαύρος, αστρολογικώς, ανήκει στον Σταθερο Σταυρό και το μάτι του είναι ο Aldebaran


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 19:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... ... ...

Συνεχιζοντας, ο Ταυρος, πατερας του Μινωταυρου, ηταν στην κατοχη του βασιλια και φυλαγε την Κρητη. Η συλληψη του αποτελεσε τον δευτερο αθλο του Ηρακλη.

Ο ποθος που γεννησε το ζωο στη βασιλισσα , η γονιμοποιος του δυναμη, μας οδηγει στην κατανοηση οτι αφορα τον Νομο της Ελξης και την ορθη χρηση και ελεγχο της υλης. Επεισοδια στην κατανοηση αυτη αποτελει ολος ο μυθος.

Ο Ταυρος δεν σκοτωνεται αλλα καββαλικευεται, δηλ τιθασευεται. Μεταλλασεται, υπο την εξουσια του ανθρωπου, σε παραγωγικη δυναμη γονιμων εργων. Διαφορετικα, δημιουργει διαστροφη, η οποια θα πρεπει να θανατωθει η να περιοριστει.

Αστρολογικα ο ταυρος ανοικει στα Σταθερο σταυρο, αυτον του μαθητη.
Το αστρο που αντιστοιχει στο ματι του ταυρου ειναι ο Αλδεβαραν. Το αστρο που θεωρειται οτι δινει φωτιση. Παλαιος περσικος μυθος αναφερει οτι το μεσουρανημα του αστρου διχνει φονο.
Ετσι στα μυστηριακα σκηνωματα, ο φονος του πρωτου των ελατωμματων, της φιλαρχιας, γινεται υπο το φως του αστρου και σε σκοτεινα σπηλαια, διοτι εκει κρυβεται.

Στο ζωδιο αυτο ανοικουν η Αλκυωνη, κεντρικος ηλιος του Συμπαντος μας. Ο Ωριων, τα τρια αστρα της ζωνης του αντιστοιχουν στην Αγαπη, την Νοημοσυνη και την Θεληση. Ο Ηνιοχος, ο μεγας κυβερνητης και οδηγου των θετικων και αρνητικων μας δυναμεων και ο Ηριδανος ο ποταμος που οριζει τις περιοχες των αθανατων και των θνητων, των μυημενων και των ανθρωπων.

www.kzu.ch/fach/as/gallerie/myth/theseus/theseus_images/11_theseus_paphos.JPG /


LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ



μετα απο αυτα που πριν διαβασα συμπερανα επισης μια ομοιοτητα ....που εναρμονηζει δυοπαραδσεις...
εχμ..
καλε μου οαννες θυμασαι τον αποσυμβολισμο που ειχε δωσει ο αγαπημενος κελσος στο θεμα "δρακος"..
ο αγιος γεωργιος λοιπον,δεν σκοτωνει το δρακο..αλλα τον τηθασευει με το κονταρι του..

-οσο προχωρω τοσο περισσοτερο απολαμβανω το ταξιδι....-

:)



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 13:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έδωσα μία υπόσχεση και την τηρώ.Η απάντηση ήρθε.Πρόκειται,όμως,για γενικής φύσεως απάντηση ώστε να ακολουθήσει αργότερα η ειδική απάντηση.

Ειδικά για σήμερα "Το Αληθινό 666" αποφάσισε να επεκταθεί και να χαρίσει τα φώτα του σε κάθε ενδιαφερόμενο."Το αληθινό 666" αποφάσισε να κάνει Ζεύξη και να ανοίξει επικοινωνία με το Θησέα.

Τα είπαμε όλα με το Θησέα.Κατέβηκα στο Θησείο,πλακωθήκαμε στα ρακόμελα και αφού ήρθαμε στο κέφι αποφάσισε να μου τα πει όλα.Όσο για εμένα θα πω πολύ λίγα από όσα μου είπε διότι όλα τα υπόλοιπα δεν λέγονται.Άμα είσαι,όμως,έξυπνος τότε θα τα καταλάβεις όλα από μόνος σου διότι ο ευφυής άνθρωπος είναι αυτός που ακούει 1 και καταλαβαίνει 10.

Λοιπόν,μάντεψε τί θα σου σερβίρω σήμερα για πρωινό?Δυστυχώς σου έχω άσχημα νέα ανώνυμε αναγνώστη,δυστυχώς θα σε στενοχωρήσω με αυτά που θα σου πω.


Ό,τι σου είπανε περί φιλοσοφίας και εσωτερισμού ξέχασέ το.Ό,τι φούμαρα σου πουλήσανε περί εσωτερισμού διέγραψέ τα από τη μνήμη σου διότι πρόκειται για γελοία ψεύδη,πρόκειται για άχρηστες πληροφορίες,για βλαβερότατες πληροφορίες που μοναδικό σκοπό έχουν να παραλύσουν τον εγκέφαλό σου.


Ας υποθέσουμε ότι επισκέπτεσαι κάποιον προηγμένο αρχαίο πολιτισμό,πχ τους΄Αραβες,τους Κινέζους,τους Έλληνες ή και τους αρχαίους Άτλαντες.Προσεγγίζεις τους σοφούς τους και τους ανακοινώνεις ότι είσαι λάτρης του Εσωτερισμού και ό,τι επιθυμείς να βρεις τον δρόμο της Αρετής.Καταρχήν,το πρώτο πράγμα που θα σε ρωτήσουν είναι σε ποιό στάδιο της πορείας σου βρίσκεσαι,θα ρωτήσουν να μάθουν πού έχεις φτάσει και ποιά είναι τα πνευματικά σου κατορθώματα.Εκείς θα φας την πρώτη κόμπλα και θα προσπαθήσεις σπασμωδικά να θυμηθείς κάποιο βιβλίο,ή κάποιες κλεμμένες απόψεις που συνεχώς παπαγαλίζεις ώστε να δώσεις κάποια στοιχειώδη απάντηση όμως οι άλλοι με τη μία,πριν προλάβεις να μιλήσεις θα καταλάβουν το βαθύ σκότος που σε σκεπάζει,την παθητική(νηπιακή) νοητική κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι,με τη μία θα μυριστούν τη βαθιά ασχετοσύνη σου,θα νοήσουν τη θλιβερή σύγχυση του μυαλού σου,την πλήρη αταξία και πλήρη έλλειψη μεθόδου που σε διακρίνει(καθώς και την πλήρη έλλειψη προσωπικών νοητικών κατορθωμάτων).Θα αποφασίσουν,όμως,να σου δώσουν μία δεύτερη ευκαιρία και θα σου κάνουν την κρίσιμη ερώτηση,"Από πολεμικές τέχνες τί ξέρεις?".Εκεί έχεις δύο επιλογές,ή να φύγεις ντροπιασμένος με σκυμμένο το κεφάλι,ή να δώσεις τη θαρραλέα απάντηση,"Ακούστε κύριοι,δεν ξέρω για σας αλλά εγώ σιχαίνομαι τον πόλεμο,δεν πιστεύω στη βία,δεν πιστεύω στις ανόητες συγκρούσεις και τις στείρες αντιπαραθέσεις.Εγώ κύριοι έχω τιθασεύσει τις ορμές μου και έχω αποκτήσει έλεγχο πάνω στα ζωώδη ένστικτά μου".Εκεί θα πέσει χοντρό γέλιο,χοντρός γέλωτας,εκεί θα τους βλέπεις να κυλιούνται κάτω από τα γέλια,να σπαράζουν,να έχουν γίνει αλοιφή από τα γέλια.Και τότε εσύ ο μοναχικός καβαλάρης,ο πολεμιστής του φωτός,ο κουλτουριάρης της φακής θα φύγεις θλιμμένος και θα συνεχίσεις την όποια πορεία σου.


Ας σοβαρευτούμε.Δεν υπάρχει ανώτερη μορφή εσωτερισμού από τον Πόλεμο.Δεν υπάρχει ειλικρινέστερη και εναργέστερη φιλοσοφία από τον πόλεμο.Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να γνωρίσεις τον εαυτό σου και τα όριά σου,να γνωρίσεις τους άλλους και,γενικά,να νοήσεις ολάκερο το Σύμπαν από τον πόλεμο.Ο Ηράκλειτος τα είπε,μέχρι και το Matrix τα είπε αλλά ποιοί τα ακούσανε?

Και φυσικά σαν Πόλεμος δεν ορίζεται μονάχα η σωματική σύγκρουση αλλά η οποιαδήποτε μορφή εναντίωσης(πάνω απ'όλα,όμως,είναι η σωματική σύγκρουση,η ύψιστη μορφή πολέμου).


Η ώρα του Πολέμου είναι η ώρα που αποκαλύπτεις την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΣΟΥ ΦΥΣΗ.Η ώρα του πολέμου είναι η στιγμή που φανερώνεις την Αληθινή σου οντότητα,είναι η στιγμή που ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΑΙ να φανερώσεις ό,τι πιο ηρωικό και ό,τι πιο σιχαμένο κρύβεις,ό,τι πιο Ψυχωμένο και ό,τι πιο Δειλό,ό,τι πιο μεγαλόψυχο και αγαθό αλλά και ό,τι πιο μνησίκακο και εκδικητικό.Ο Πόλεμος είναι το απόλυτο κομβικό σημείο,η στιγμή που πέφτουν όλες οι μάσκες και δείχνεις το πραγματικό ποιόν σου.Ο τρόπος που κάνεις πόλεμο φανερώνει τα ΠΑΝΤΑ για το ποιός πραγματικά είσαι.Είναι η στιγμή που εξωτερικεύεις τα πλέον απόκρυφα ενστικτά σου.Είναι η ύψιστη Αποκάλυψη,είναι η ειλικρινέστερη έκφραση του εαυτού σου.

Ο τρόπος που κάνεις Πόλεμο και Έρωτα δείχνει τα πάντα για το ποιός είσαι.Είναι η αρχή της Εναντίωσης και η αρχή της Ένωσης και θα γνωρίζεις βέβαια ότι ακόμα και οι αρχαίοι θεοί δεν κάνουν τίποτα άλλο στη ζωή τους παρά πόλεμο και έρωτα διότι εκεί κρύβεται η ουσία της ύπαρξης.Τον Έρωτα,όμως,ας τον αφήσουμε διότι εδώ μιλάμε μόνο για πόλεμο.


Όλες οι υπόλοιπες εκφράσεις,πλην του Πολέμου,είναι ψεύδη,απάτες,είναι ηλίθια κολπάκια για να ξεγελάμε τους άλλους σχετικά με το ποιοί είμαστε.Είναι μάσκες,σιχαμένα προσωπεία που φοράς ώστε να με ξεγελάσεις,ώστε να καλλωπίσεις την πιθηκίσια φάτσα σου,ώστε να κρύψεις τη θλιβερή ασχήμια σου και να και να με πείσεις ότι είσαι καλύτερος από αυτό που πραγματικά είσαι.

Ας πάρουμε το Esoterica για παράδειγμα.Ο καθένας κλείνεται πίσω από έναν υπολογιστή και επιδίδεται καθημερινά σε ένα φοβερό ρεσιτάλ υποκρισίας.Άλλος πουλάει ποίηση,άλλος πουλάει μυστήριο,άλλος πουλάει αμπελοφιλοσοφία,άλλος πουλάει τρέλα και,γενικά,όλοι προσπαθούν απεγνωσμένα να παρουσιάσουν τον Ιδεατό εαυτό τους,την εξιδανικευμένη πλευρά τους,κρύβοντας έντεχνα το (ανθρώπινο) πάθος για Δόξα,κρύβοντας τη Θέληση για Δύναμη που σε διακρίνει.Και για να μην είμαι άδικος δεν τους κατηγορώ,καλά κάνουν,καλά κάνουμε.Όμως μην έχουμε το θράσος να ονομάζουμε αυτές τις Εξωτερικές Φαινομενικότητες ως Εσωτερισμό διότι ο αληθινός Εσωτερισμός δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με όλες αυτές τις μπούρδες.

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι κακοί,ποιός το είχε πει,ο Ηράκλειτος αν θυμάμαι καλά.Μία απλούστατη και αυτονόητη φράση όμως η μαγεία βρίσκεται στην απλότητα.Εννοείται,οι περισσότεροι άνθρωποι είναι κακοί,σχεδόν όλοι.Επομένως,το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνεις,στο δρόμο προς το εσωτερικό Φως,είναι να αναγνωρίσεις την κακία και το κόμπλεξ που σε διακρίνει,να αναγνωρίσεις τα πάθη και τις αδυναμίες σου.Μόνο έτσι θα έχεις κάποιες πιθανότητες να καταφέρεις κάτι καλό σε αυτό τον πλανήτη,μόνο όταν αρχίσεις να αποκτάς γνώση της ατελούς και αρνητικά φορτισμένης φύσης σου.Όσο,όμως,κάνεις τα στραβά μάτια,όσο σε τρέφει η ψευδαίσθηση ό,τι είσαι κάτι σημαντικό και αξιόλογο τότε αντίο.

Ειδικά αυτός ο νεοέλληνας,αυτός ο γελοίος ραγιάς δεν παίζεται.Κρίνει τα πάντα,έχει άποψη για τα πάντα,του τη σπάνε τα πάντα και μόλις κάποιος τον θίξει,μόλις κάποιος του θυμίσει τα χάλια του αρχίζει το περίφημο "Ρε ξέρεις ποιός είμαι εγώ?".Ναι,ξέρω,είσαι ένα σκουλήκι που δεν αξίζει ούτε να το λιώσουνε.


Κάλεσε ο Φίλιππος τον Αριστοτέλη στην αυλή του και του είπε,"Από όλη τη Μαγιά της Γης,από όλους τους Έλληνες της Γης,επέλεξα εσένα για να Τον Μορφώσεις.Σε επέλεξα διότι είσαι ο καλύτερος που υπάρχει.Σου δίνω το Ελεύθερο να τον μορφώσεις με όποιον τρόπο θες".Ο άλλος γύρισε και του είπε,"Καλά ρε με δουλεύεις?Τί δουλειά έχω εγώ τώρα με τον μικρό?Φέρε πρώτα έναν γυμναστή,έναν σκληροτράχηλο γυμναστή και μετά τα λέμε.Πρέπει πρώτα να μορφωθεί το Σώμα του.Πρέπει να μάθει να αντέχει σε όλες τις συνθήκες,πρέπει να μάθει να επιβιώνει και να κυριαρχεί υπό τις δυσμενέστερες συνθήκες.Πρέπει να γίνει το σώμα του ατσάλινο,άτρωτο,αυτάρκες και να σφύζει από υγεία.Μόνο τότε θα έρθω,μόνο τότε θα είναι έτοιμος για την Ανώτερη Γνώση που εγώ θα του δώσω.Το Πνεύμα εισέρχεται μονάχα σε Καθαρούς,Υγιείς οργανισμούς,μόνο τότε εγκρίνεται η εισδοχή του,όταν αντικρύζει ένα ισχυρό,κρατερό και ευέλικτο σώμα.


Ποιά είναι η ύψιστη πολεμική τέχνη?Το ΠΑΓΚΡΑΤΙΟ.Είναι η ανώτερη πολεμική μέθοδος διότι συμπυκνώνει ΟΛΕΣ τις πολεμικές τέχνες.Το παγκράτιο είναι η Ολική Πολεμική τέχνη.Η ανωτερότητα του έλληνα πολεμιστή έγκειται στο ότι ήταν μυημένος στα άρρητα μυστικά του Παγκρατίου και γι'αυτό ο Έλληνας,και ειδικά ο Σπαρτιάτης,μπορούσε να "πάρει" 10-15 Πέρσες,διότι με το Παγκράτιο γίνεσαι υπεράνθρωπος μαθαίνοντας τα πάντα για τον πόλεμο.Από τα σημεία του σώματος που είναι τα πλέον ευάλωτα μέχρι το πώς να κάνεις το χτύπημά σου τέλεια αποτελεσματικό(τόσο σε δύναμη όσο και σε σημάδι),πώς να ψυχολογείς και να αποφεύγεις το χτύπημα του αντιπάλου,πώς να επουλώνεις προσωρινά τα τραύματά σου,μέχρι και το πώς να διαισθάνεσαι ό,τι συμβαίνει γύρω σου.Όλα αυτά και πολλά άλλα που δεν γνωρίζω είναι το παγκράτιο,αυτό το εξαιρετικά βίαιο άθλημα.


Ερχόντουσαν κάτι Κινέζοι Δάσκαλοι στην ελλάδα.Και μιλάμε για τους Κινέζους,τους μύστες των πολεμικών τεχνών.Μιλάμε για κάτι νάνους 1 και 20 στο ύψος που με ένα χτύπημα σε έχουν σκοτώσει(στο οποίο χτύπημα δεν χρειάζεται να βάλουν όλη τη δύναμή τους για να γίνει φονικό).Ερχόντουσαν στην Ελλάδα,βλέπανε κάτι αγγεία που παρίσταναν πολεμιστές λίγο πριν τη μάχη,πολεμιστές έτοιμους να επιτεθούν ή να αμυνθούν.Εξέταζαν τη στάση του σώματος των πολεμιστών στα αγγεία,έβγαζαν ένα αδιόρατο χαμόγελο επιβεβαίωσης και αναφωνούσαν με σεβασμό "Ω,αυτοί οι πρόγονοί σας ήξεραν πώς να πολεμούν".

Πώς περιμένουμε να ανοίξουν οι νοητικοί ορίζοντές μας αν πρώτα δεν "ανοίξουμε" το σώμα,εάν πρώτα δεν απελευθερώσουμε τη μυική και νευρική ενέργειά μας,εάν δεν μάθουμε να αποκτούμε τον έλεγχο του σώματός μας,εάν δεν γνωρίσουμε τις απίστευτες ικανότητες που έχει το σώμα μας,ο ναός μας(και όλα αυτά όχι,βέβαια,για να αποκτήσουμε ισχύ απέναντι στους άλλους αλλά για να εξερευνήσουμε αυτό το υπέρτατο μυστήριο που λέγεται άνθρωπος.Και φυσικά δεν αναφέρομαι μόνο στους άντρες διότι και μία γυναίκα κάλλιστα μπορεί να αποκτήσει σπουδαία σωματική υγεία χωρίς να γίνεται αντι-ερωτική)Όπου να'ναι,βέβαια,όλα αυτά θα ξεκινήσουν και ο άνθρωπος θα ξανααποκτήσει την εκπληκτική αέρινη ευλυγισία του,όχι βέβαια για πολεμικούς σκοπούς,θα γνωρίσει το σώμα του και θα μεταστοιχειώσει την ύλη του σε αέρα,θα γίνει αέρινος,διότι μέχρι τώρα ήταν υδάτινος δηλαδή διαλυμένος.

Ρώτησα το Θησέα για το Μινώταυρο και μου απάντησε ότι ο Μινώταυρος είναι προς το τέλος.Η Αρχή είναι η πορεία του θησέα προς την Αθήνα,εκεί ξεκινάει ο δρόμος του Πολεμιστή,η Κρήτη έρχεται μετά.

Είχα ανοίξει πρόσφατα την αξιολογότατη εγκυκλοπαίδεια του Ηλίου και ανέφερε ότι ο Θησεύς ήταν ο ιδρυτής του Παγκρατίου,αυτός που εισήγαγε το Παγκράτιο.

Ο Μύθος το επιβεβαιώνει.Και η αριθμοσοφία το επιβεβαιώνει.ΘΗΣΕΥΣ=822=ΠΑΝ-ΚΡΑΤΟΣ(Παγκράτιο).Ο Θησεύς είναι ο Παγκρατιστής,ο κατέχων όλα τα Κράτη ενοποιημένα,όλες τις δυνάμεις ενοποιημένες και θα θυμάσαι ότι σύμφωνα με το μύθο ο Θησεύς ένωσε όλα τα Κράτη της Αθήνας(τα υπόλοιπα βρες τα μόνος σου).

Ο κατέχων όλα τα Κράτη.Η Ολική πολεμική τέχνη,που συμπυκνώνει και ενοποιεί τη δύναμη,το Κράτος.

Άρχισε την πορεία προς την Αθήνα,το μοναχικό δρόμο του πολεμιστή.Την ίδια πορεία άρχισε και ο Οιδίπους από άλλη,όμως,προέλευση.Και οι δύο τα είπαν εκεί στον Κολωνό,και οι δύο σκότωσαν κατά λάθος τον πατέρα τους.

Ο εφιαλτικός δρόμος προς την Αθήνα.Πήγαινε από αλλού όχι από εκεί,τον συμβουλεύανε.Έτσι και πετύχεις τους Ληστές την έκατσες,έτσι και συναντήσεις τους ληστές θα μάθεις την πραγματική έννοια του τρόμου και του πόνου."Μα δεν καταλαβαίνετε,ότι αυτά είναι που θέλω να γνωρίσω",τους απάντησε χαμογελαστά.

Τους σκότωσε όλους.Το φοβερό,όμως,είναι ότι τους σκότωσε ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΣΚΟΤΩΝΑΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,πλήρωσε αυτά τα καθάρματα με το ίδιο νόμισμα.Έτσι προστάζει η Νέμεσις,όπως έστρωσες θα κοιμηθείς,ό,τι έδωσες θα πάρεις.Έτσι,όμως,προστάζει και το Παγκράτιο,η αποκωδικοποίηση του αντιπάλου,να μπορείς να αφομοιώνεις όλες τις πολεμικές τέχνες(τόσο της καθαρής βίας όσο και του δόλου),γνωρίζοντας ότι το ισχυρό σημείο του αντιπάλου κρύβει το αδύναμο σημείο του.Αυτός είναι ο τέλειος γνώστης της πολεμικής τέχνης,ο όλοκληρωμένος πολεμιστής.

Όσα είπα δεν είχαν σχέση με το Μινώταυρο.Πώς,όμως θα νοήσουμε το Λαβύρινθο και το Μινώταυρο εάν δεν ασχοληθούμε με τα προηγούμενα?Πρέπει πρώτα να σκεφτούμε πώς έφτασε εκεί που έφτασε,τί προηγήθηκε του μινώταυρου.Χρειάζεται μέθοδος και λογική συνέχεια.

Δεν έχω ιδέα για τα περί Κρήτης,όμως θα προσπαθήσω να αυτοσχεδιάσω (αλλά και να ετεροκαθοριστώ).Σίγουρα,πάντως,μπαίνει και η αστρολογία.Ο άνθρωπος-Κριός(ο μοναχικός πολεμιστής) σημαίνει το τέλος του ανθρώπου-Ταύρου
διότι όπως είπε πολύ ορθά κάποιος πριν,"το καινούριο σκοτώνει το παλιό".Δυστυχώς,έτσι είναι,η νέα δύναμη ΠΡΕΠΕΙ να εξαφανίσει ολικά την παλιά,δεν γίνεται αλλιώς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 23:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αξιόλογο κανάλι της Βουλής έδειξε το απόγευμα ένα ατμοσφαιρικότατο αφιέρωμα του BBC σχετικά με το Λαβύρινθο και το μύθο του Θησέα.Μεταξύ άλλων αναφέρθηκε αυτό που ανέφεραν οι Thoth,Old Tiger,ότι δηλαδή η λέξη προέρχεται από το Λάβρυος που σημαίνει διπλός πέλεκυς.Το σύμβολο του διπλού πέλεκυ είναι χαραγμένο σε διάφορα σημεία του παλατιού της Κνωσού,το οποίο θεωρείται αρκετά πιθανό να ήταν λαβύρινθος,λόγω της δαιδαλώδους διάταξής του.
Επιπλέον,αναφέρθηκε το ταξίδι του Ηροδότου στην Αίγυπτο όπου επισκέφτηκε έναν τεράστιο Λαβύρινθο μέσα στον οποίο χάθηκε.Ο Λαβύρινθος αυτός δεν ήταν παρά το παλάτι κάποιου Φαραώ και ο λόγος της πολύπλοκης διαμόρφωσής του ήταν ώστε να μην βρίσκεται η πρόσβαση για το δωμάτιο του Βασιλιά,βρισκόμενο ακριβώς στο κέντρο του λαβυρίνθου.


Είναι κρίμα να πάει αυτό το θέμα χαμένο.Ας προσπαθήσει ο καθένας να αφουγκραστεί το μυστικό του Λαβυρίνθου.Ας προσπαθήσουμε να εισχωρήσουμε στα άδυτα του χαοτικού αυτού κτίσματος και ας επιχειρήσουμε να ερμηνεύσουμε το κάθε πρόσωπο που συνθέτει αυτό το παζλ.Θησέας,Μινώταυρος,Αριάδνη,Δαίδαλος,Μίνως.Και πάνω απ'όλα,το τέλειο Εργαλείο,ο Μίτος.

Εάν καταφέρουμε και βγάλουμε άκρη εδώ,εάν καταφέρουμε και βγούμε έξω σώοι τότε όλα τα υπόλοιπα μυστήρια θα μας φαίνονται παιχνιδάκι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 00:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου ήρθε ιδέα!Με πιάσανε τα παλιμπαιδιστικά μου και δεν λένε να φύγουν.Θα ακουστεί χαζό αλλά τί θα λέγατε να "στήναμε" ένα Role Playing Game on line με θέμα το Λαβύρινθο.Το παιχνίδι δεν θα είναι σαν αυτά τα επιτραπέζια που μου την ψιλοσπάνε διότι θα βρούμε δικούς μας κανόνες.Θα βρεθούν 5 εθελοντές και ύστερα από κλήρωση ο καθένας θα αναλάβει να πάρει έναν ρόλο-ελπίζω να μην μου τύχει η αριάδνη.Ο καθένας θα αναγκαστεί να προσαρμοστεί στον αντικειμενικό ρόλο του όμως θα μπορεί να βάζει και τα υποκειμενικά στοιχεία του.Επιπλέον θα προσπαθεί να αφομοιώσει τις υπόλοιπες μορφές και ταυτόχρονα θα βάζει αινίγματα στους υπόλοιπους.Θα επιλέγει για παράδειγμα ο Μίνως το Θησέα και θα του θέτει ένα δικό του ερώτημα και ανάλογα με την απάντηση θα πορεύονται και οι υπόλοιποι.

Ο Θησέας θα συνδιαλέγεται σύμφωνα με την ηρωική φιλοσοφία του,ο Μινώταυρος θα πρεσβεύει την καταστροφική και αρχέγονη δύναμη του Κακού,ο Δαίδαλος θα είναι η ψυχρή φωνή της Επιστήμης,η Αριάδνη θα είναι η αινιγματική και ερωτική φωνή του Μυστικισμού(εδώ μάλλον χρειάζεται γυναίκα) και ο Μίνως θα πρεβεύει την έννοια του Κράτους,τη μονολιθική δύναμη του Νόμου.Ο καθένας βέβαια θα πρέπει να διαβάσει το ρόλο του και να ανατρέξει στη συνολική ιστορία του κάθε ήρωα και να αντλήσει έμπνευση.
Και οι 5 θα μπουκάρουν ταυτόχρονα στο Λαβύρινθο και θα παιχτεί χοντρός τζόγος.

Τώρα που το σκεφτούμε υπάρχει ο κίνδυνος στην πορεία το όλο εγχείρημα να καταντήσει γελοίο όμως δεν πειράζει,θα πούμε ότι προσπαθήσαμε.

Ο καθένας θα τραβήξει προς την Καρδιά του Σκότους και ό,τι γίνει.

Τί λέτε?Να το συζητήσουμε ή να πάρω τα κουβαδάκια μου και να πάω σ'άλλη παραλία?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 00:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός που θα έχει το Μίτο θα κάνει παιχνίδι.Θα ξεκινάει πχ. η αριάδνη με το Μίτο και θα αρχίζει τη δική της ανάλυση(που θα είναι,όμως,σχετικά σύντομη).Στο τέλος της ανάλυσης θα θέτει ένα βαθύ ερώτημα προς τους υπόλοιπους και θα δίνει το Μίτο σε αυτόν που της έδωσε την πιο ικανοποιητική απάντηση.

Θα μπορούσαμε να το κάνουμε πιο ανταγωνιστικό ώστε μετά από κάθε μήνα όποιος έχει πάρει λιγότερες φορές το Μίτο να φεύγει και να παίρνει άλλος τη θέση του όμως αυτό δεν είναι απαραίτητο.

Θα μπορούν παράλληλα να συμμετέχουν κι άλλοι.Θα ταυτίζεται κάποιος πχ με το θησέα και θα τον συμβουλεύει και θα τον υποκινεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 01:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος μπορεί να αναρωτηθεί,"μα καλά,ο μινώταυρος από πού κι ως πού να μπουκάρει στο Λαβύρινθο?Ο ρόλος του είναι στάσιμος.Η θέση του είναι να βρίσκεται μονίμως στο κέντρο".

Μην είμαστε σκληροί μαζί του.Γιατί να μην παίξει μαζί μας ο Μινώταυρος?Σε πηγάδι κατούρησε?Δεν τον γέννησε μανούλα κι αυτόν(για την ακρίβεια η Πασιφάη)?Γιατί να μην έχει δικαίωμα στην Εσωτερική αναζήτηση?Εξάλλου,είναι και αυτός τραγική μορφή.Μία φοβερή τερατογένεση που προσπαθεί να αιτιολογήσει τα φονικά ένστικτά του,προσπαθεί να καταλάβει το γιατί,προσπαθεί να γνωρίσει τον εαυτό του.Συγκινήθηκα τώρα.Κατά βάθος είναι καλό παιδί,δεν είναι μόνο κακός,όπως και ο Δαίδαλος αντίστοιχα δεν είναι μόνο καλός,έχει μερικές πολύ σκοτεινές στιγμές στο παρελθόν του.

Λήξις για σήμερα.Η πρόταση ισχύει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 01:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου kost !

Ωραία η ιδέα για το συνειδητό παιχνίδι! Παίζουμε που παίζουμε, ας το κάνουμε συνειδητά! Υπάρχει βέβαια πάντα ο κίνδυνος σε αυτόν τον ανταγωνισμό να εμφανίσουμε τον άσχημο πιθηκίσιο εαυτό μας εκτός από τον κακό! Και εκεί που παίζουμε με τα κουβαδάκια μας να αρχίσουμε να παίζουμε με τις σφεντόνες, τα φλοπεράκια, τα οπλοπολυβόλα, μπαζούκας και πάει λέγοντας. Και αυτός ο κανόνας με την αποχώρηση δεν με ενθουσίασε, κάτι απο τα τηλεοπτικά παιχνίδια μου θύμισε.
Καλή ιδέα πάντως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 01:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ο καλός και ο κακός εαυτός μέσα είναι,μαζί πάνε.Εξάλλου,το ωραίο παιχνίδι πρέπει να παίρνει και κάποια ρίσκα.Μην ανησυχείς,όμως,δεν θα εκτραπούμε,συζήτηση θα κάνουμε,όχι πόλεμο.Δεν θα είναι ανταγωνισμός αλλά συναγωνισμός.Ο στόχος όλων θα είναι κοινός,το Κέντρο,η Πεμπτουσία του Μύθου,απλά η πορεία που θα επιλέξει ο καθένας θα είναι διαφορετική.

Η ιδέα έχει πολλές ατέλειες όμως αν βρεθούν κι άλλοι μπορεί να "τσουλήσει".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 08:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με πιάσανε τα παλιμπαιδιστικά μου και δεν λένε να φύγουν.Θα ακουστεί χαζό αλλά τί θα λέγατε να "στήναμε" ένα Role Playing Game on line με θέμα το Λαβύρινθο.

..ωραια ιδεα!αφου μεσα απο το "παχινιδι + τον παλιμπαδισμο" μαθαινει πολλα κανεις, αρκει να εχει το θαρρος να γυριζει πισω+να παρατηρει τι ακριβως εκανε λαθος 'η σωστα υπο το ρολο...:)
φιλε μου kost, αυτο το παιχνιδι προφανως παιζεται ηδη
(τουλαχιστον στα κεφαλια εκεινα που γνριζουν απο "δαιδαλο")
'η παλι ισως ετσι να συμβαινει ηδη στην πολυπλοκοτητα του δικου μου "μυαλου"//θυμαμαι μια φραση που μου ειχε πει ο οδοντιατρος μου(ενας ντανταιστης+ κυνικοτατος λυκος:Ρ)πωςςς
πρεπει να προσεχω παντα πως δημιουργω τη διαταξη του δαιδαλωδους του νου μου...
επειδη απο εκει εξαρταται και ο μινωταυρος..

-αυτο μου θυμιζει βεβαια ενα στιχο που ειχα γραψει για τον ερμη (του νου/οχι φυσικο προσωπο )οταν μου πρωτοφανερωθηκε.../κι ετσι επιβεβαιωθηκα...-
χμ..συμφωνω απολυτα μαζι του λοιπον, αφου τα ολα οσα παιρνουν απο δρωμενα ωστε να μπορεσουν τοσο να συνειδητοποιηθουν οσο+ να καταστουν φανερα στους υπολοιπους..ρολους...
role playing game=δρωμενο...
-επαγωγικα συμφωνω και μαζι σου-
Αν θες να πραξεις το σεναριο.."ειμαι μεσα":)
Μοναχα που συνηθως αλλος ειναι ο "μεγας σκηνοθετης"..
above us/
στα χερια του Οποιου αφηνομαι εντελως με αφοσιωση +εμπιστοσυνη//
ετσι το αποτελεσμα ειναι ανωτερο του φεστιβαλ...τοσο των "καννων"(!λεμε τωρα)..οσο και των αμερικανικων...."ιστορικων" ταινιων...:Ρ
-ειναι απλα αληθινο-

Παντως, απο τον τροπο που κυλησες με τοσα μηνυματα θα ελεγα πως
εισαι ηδη σε μια ροη εντος του λαβυρινθου...
ενος λαβυρινθου που ομωςσκηνοθετησε αλλος σεναριογραφος...:))

θα βοηθουσε "τα μαλλα" να δουμε παλι κατι-
εστω κι αν χρειαστει για να στησουμε..το σκηνικο...

quote:

Το λαβύρινθο, τον συναντάμε σε πολλούς πολιτισμούς τόσο στη Δύση όσο και στην Ανατολή.
Τί μπορεί να είναι αυτό το δαιδαλώδες σπήλαιο ;
Μήπως είναι η μπερδεμένη περιστροφική πορεία του ανθρώπου ;
Και γιατί είναι υπόγειος ;
Μήπως αυτό αφορά την κοσμική σφαίρα ;
Εχει ένα δρόμο εισόδου και εξόδου.
Μήπως η είσοδος είναι η γέννηση ;
Και ποιός μπορεί να ξαναβγεί ;
Μήπως εκείνος που έχει κάποια παιδεία πάνω στο θάνατο ;

-χμ..."χαιρομαι" που οι ερωτησεις του "θησεα"μου θυμιζουν πργτ χαιρομαι...:))


καλημερα εσωτερικοτερα



Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 11/06/2004 08:58:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 20:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Άτμα,χαίρομαι που "ψηθήκατε",έστω και δύο.

Για να είμαι ειλικρινής,όσα έγραψα περί κανόνων και Μίτου μου φαίνονται λίγο ανούσια,περιττά.Θα μπορούσαμε,όμως,να πάρουμε ρόλους.Εσύ για παράδειγμα είναι εύλογο ότι θα ήσουν μία πετυχημένη Αριάδνη.Θα μπορούσες να ταυτιστείς με την ερωτευμένη Κόρη και να προσπαθήσεις να νοήσεις το Λαβυρινθικό Σύμπαν μέσα από τα δικά της μάτια.Εγώ από την πλευρά μου λέω να καταπιαστώ(αρχικά) με το Μίνωα και να προσπαθήσω να μπω μέσα στη λογική του.

Πρόκειται για εξαιρετικά σύνθετο αίνιγμα,σχεδόν χαοτικό.Ας γίνουμε,λοιπόν,κι εμείς σύνθετοι,ας φανερώσουμε ο καθένας και από μία διαφορετική όψη του νομίσματος.Εξάλλου,δεν είναι μόνο ο Θησέας απαραίτητος.ΟΛΟΙ είναι απαραίτητοι ώστε να περατωθεί ο Μύθος,όλοι συμβάλλουν,ο καθένας αποτελεί ένα εντελώς ξεχωριστό μέρος του Συνόλου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 21:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε kost....ειναι ευκολο να παιξω ενα ρολο που εχω ηδη παιξει...
το δυσκολο θα ειναι να βρουμε τον...μινωταυρο...εχμ..εννοω να τον πεισουμε να παιξει/τι θα ελεγες να αφησουμε να εμφανιστει....αφευατου .οπως συμβαινει και στην πραγματικοτητα..
(θες μηπως εξηγηση σε τουτο..;δες τη συμβουλη που μου εδωσε ο οδοντιατρος-μου....//ειναι θεμα αρχειοθετησης..:)
Εξαλλου οταν "φτιαχνουμε τον δρομο" και οχι οταν "ακολουθουμε τον δρομο" που 'φτιαξαν αλλοι (παραφραζοντας ετσι την υπογραφη του.."θησεα"...)τοτε σιγουρα δεν γνωριζουμε τον μινωταυρο...

τωρα..μπορεις να θεωρησεις "αλλους"(σε σχεση παλι με την υπογραφη του "θησεα"..)τους προηγουμενους σου εαυτους...+ να ξαναπαιξεις το ρολο...γνωριζοντας- πια- τον εκεινο μινωταυρο..+ παλευοντας ποικιλοτροπως ...σκοτωνεις, με ολους τους τροπους, το "τερας"...
χμ....αυτο που κανει τη διαφορα ειναι πως...
στην αρχη ολων, ο "ηρωας" ειναι n a way επιμηθεας ..'η απο ενστικτο απλα προμηθεας...
στο τελος ολοι ειναι πια..τετοιοι:)

"ερρωσθε!"


(χμ....εχω το μητο-u know-
...ειναι το θεμα που εχω προαναφερει..
+μαλλον θα κυλησει παραλληλα, αφου σκεφτομαι να το αφυπνησω...
μαλλον ειναι καιρος-




Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 11/06/2004 21:16:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 22:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το δύσκολο,όπως λες,είναι να βρούμε το Μινώταυρο.Το δυσκολότερο,όμως,όλων είναι να πορευθούμε ορθά μέσα στο Λαβύρινθο.Το μεγαλύτερο "έγκλημα" είναι να μπούμε στο Λαβύρινθο δίχως το Μίτο.
Ακόμα κι αν βρει ο θησεύς το Μινώταυρο,ακόμα κι αν τον "σκοτώσει" δίχως το Μίτο δεν έχει καταφέρει τίποτα.

Ισχυρίζεσαι ότι έχεις στην κατοχή σου το Μίτο.Μου αρέσει αυτή η παράτολμη δήλωση,μου αρέσει διότι υπόσχεται πολλά,φανερώνει ότι έχεις να πεις πολλά.

Ξεκινάμε,κάνεις παιχνίδι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 23:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..kost..αγαπητε,"με χαροποιεις"(χαρε!χαρε!ραμ!).
ηταν λες και ειχες ετοιμη την απαντηση..χμ..το σεναριο ηθελα ναπω..

ωστοσο θα ηθελα να δουμε αυτο...


quote:
Το δύσκολο,όπως λες,είναι να βρούμε το Μινώταυρο.

Το δυσκολότερο,όμως,όλων είναι να πορευθούμε ορθά μέσα στο Λαβύρινθο.

Το μεγαλύτερο "έγκλημα" είναι να μπούμε στο Λαβύρινθο
δίχως το Μίτο.


well θα θεσω ενα διττο τιτλο τραγουδιου...
"first we take manhattan,then we take berlin..."
leonard coen..

επιλογη-
δεξια 'η αριστερα,
αναλογως με τον τροπο του καθενα../
θεμα υπερδραστηριοτητος ημισφαιριου-σε περιπτωσεις που δεν εχει επελθει το εν..-

-να σημειωσω πως δεν θα πρεπει-καθολου-να σχολιασουμε τον ιδιο τον δημιουργο του τραγουδιου...δραττωντας ετσι την αφορμη ωστε να "κριθει"...
'η ν'απορριψουμε χωρις να εχουμε την αυτη εμπειρια 'η χωρις ("να δυναμεθα" -μα καθολου ομως:)-να εχουμε ταυτιστει αρμονικα μ' αυτο...το δημιουργημα/την αυτη ακολουθια ιδεων...

χμ....και τωρα ας θεσω και το μηλο για οσους θα παρουν αυτη τη διαδρομη..
ο δημιουργος τουτου του τραγουδιου ειναι εβραιος
+ υπογραμιζω πως αυτο
ποσως μας αφορα/εμεις ας δουμε την...αποψη....για τη διαδρομη...


στην αυτη πρωτη περιπτωση μαλλον αυτος που θα ξεκινησει σε μια απο τις δυο διαδρομες..-συμφωνα παντα με το τραγουδι-θα εχει τη δυνατοτητα να βρεθει και σε σημειο που θα συγκλινει προς την αλλη διαδρομη..ενω..απο την λαθος-αναλογα παλι με την πολικοτητα αυτου που επελεξε..-
δεν υπαρχει μινωταυρος...>>
αυτο ομως δεν ειναι ποτε σιγουρο..επειδη ο μινωταυρος...δημιουργειται..κατα τη διαδρομη...

εχμ..ενα παραδειγμα..

εχεις ενα νεο pc...ολα ανοιγουν γρηγορα..τα προγραμματα σωστα/η προσβαση στο διαδυκτιο γοργη../μπαινοντας στα αρχεια σου διαπιστωνεις πως ολα ειναι στη σωστη σειρα.../μετα αν δεν προσεξεις τις λεπτομερειες στην διαδρομη μεσα απο αυτο..το οχημα του νου...
τοτε μια στιγμη....οταν κανεις ολες τις ιδες με πριν κινησεις..διαπυστωνεις ...πως τεινει σε "μπλακ τζακ"
...αυτο το μπουμ...
δεν ειναι καθολου ασχετο με το μινωταυρο που δημιουργηθηκε...
τωρα πρπει να θυμιθεις ολα μα ολα τα κλικ πυ εγιναν ....μεσα στον χρονο...(σκεψου απειροτητα του χρονου του διαδυκτιου..:)
ωστε να μπορεσεις να...προσδδιορισεις τηννεκεινη στιγμη που αντι για..δεξια ..εκανες αριστερα..η το αντιθετο..


χμ...αυτοματη γραφη-
ισως αυτο θα ειναι ο μητος...
απευθειας συνδεση με....το ματριξ...


~~~~

δεν θα μιλησω ακομη για..την αλλη πλευρα.-
ακομη κι αν διαφανηκε πως το εκανα ηδη...


τι λες...να περιμενουμε...τουλαχιστον..τον Θησεα...

επειδη αλλιως...τα προσωπα...ταυτιζονται..και εξαφανιζονται αφεαυτου....

θυμαμαι τη φανερωση στους ρολους που ηταν απροσδιοριστα καθορισμενοι αοφυ το συμπαν αστροβολουσε τα σημεια...που θα φανερωνοταν...
και μετα ωω..ποσα συμπερασματα...
ο θησεας τωρα....εισαι η εσυ...η εγω...
μα τι λες....να γινει οταν..ερθει...ενας τριτος...
στην παρουσα ακολουθια των δυομας...
περιμενουμε να ακουσουμε τον συνταξιδιωτη Δημητρη...
και δεν βρισκω καθοου τυχαιο το γεγονος οτι σημμετεχει αφου αν θυμουμαι καλα..ο αγιος δημητριος.. καθως ειναι πανω σ'ενα ασπρο αλογο...κρατα,ελεγχει,επιστατει αυτου,με το δορυ του....εναν ανθρωπο..
ειναι ομως αντιστοιχος με..τα οσα σε αλλη μορφη εχει ο μινωταυρος...:)
+επισης το αυτο ισχυει
αντιστοιχα για τον shiva nataraz... το χορο του θεου πανω σ'εναν μικροσκοπικοτατο..χοντρο "ανθρωπακο"
(στην περιπτωση που "ο θεος ειναι αρσενικος" οπως στον αυτο μυθο με τον ηρωα θησεα ,εδω σ'ενα αλλο επιπεδο/η θηλυκη πλευρα ειναι η Durga..που στεκει κρατωντας την τριαινα του Shiva + τον πατα στο ηλιακο πλεγμα με το ποδι της...:))


ειπες μητο..και θυμηθηκα κατι...
next tpc_pls

Αριαδνη...

ΥΓ...που εισαι ...Oannes;




Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 00:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαιρετική η αναλογία Λαβυρίνθου-Διαδικτύου που έθεσες.Φαίνεται ότι έχεις "μυριστεί" το Νοητικό Χάος και Αδιέξοδο που έχει αρχίσει να στήνεται.


Δεν είμαι σίγουρος αν η αυτόματη γραφή είναι η λύση για την Επαφή.Την ώρα της Μέθης,στις ανοικτές στροφές του Κοσμικού ταξιδιού,εκεί που όλα γίνονται ενστικτωδώς και αστραπιαία τότε σίγουρα λειτουργεί,όταν,όμως,έρχονται τα κομβικά σημεία και περάσματα τότε η αυτόματη γραφή σε οδηγεί στο βάραθρο.Τότε χρειάζεται ένα ανώτερο εργαλείο,πιο Καθαρό,πιο Συνειδητό,πιο Βουλητικό.

Επέτρεψέ μου να μην περιμένω το Θησέα.Πάω να συναντήσω το Μίνωα και ο Μίνως προηγείται χρονικά του Θησέα.

Οι πορείες μας Αριάδνη θα είναι διαφορετικές,ασύγχρονες,άσχετες-τουλάχιστον φαινομενικά.Εξάλλου είπαμε,ο καθένας μπαίνει στο λαβύρινθο από διαφορετική είσοδο.Πού ξέρεις όμως,όλο και κάπου μπορεί να σμίξουμε και τότε θα έχουμε πολλά να πούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 01:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...υπεροχα...ειναι ολα οντως
quote:
στις ανοικτές στροφές του Κοσμικού ταξιδιού,εκεί που όλα γίνονται ενστικτωδώς και αστραπιαία

και μαλλον λαμβανεις της αλλη πλευρα /το ρισκω φυσικο..αφου θα μπορουσα αντι αριαδνης να ειμαι η μιαν αθηνα που γενννηθηκε μεσα απο το κεφαλι του δαιδαλου...που συνελαβε μαλλον την διαδρομη του..κεφαλιου..του μινωα..αλλιως πως εξηγειται..και η παρουσια αλλου εκτος του ιδιου...σκηνοθετη...επι του παροντος....

συνεχισε...

εχω ομως να κανω μιαν διευκρινηση που αγνοηθηκε..οχι ακαιρα..


quote:
Δεν έχω ιδέα για τα περί Κρήτης,όμως θα προσπαθήσω να αυτοσχεδιάσω (αλλά και να ετεροκαθοριστώ).Σίγουρα,πάντως,μπαίνει και η αστρολογία.Ο άνθρωπος-Κριός(ο μοναχικός πολεμιστής) σημαίνει το τέλος του ανθρώπου-Ταύρου
διότι όπως είπε πολύ ορθά κάποιος πριν,"το καινούριο σκοτώνει το παλιό".Δυστυχώς,έτσι είναι,η νέα δύναμη ΠΡΕΠΕΙ να εξαφανίσει ολικά την παλιά,δεν γίνεται αλλιώς.

οχι ετσι ακριβως μινωα....
πρωτα ερχεται η αρχη της ανοιξης...μετα η μεση της ανοιξης....και μετα το τελος της ανοιξης..κατοπιν ερχεται η αρχη του καλοκαιριου/'η "ακομη ανοιξη",μετα η μεση αυτου..μετα το τελος..και παει λεγοντας...με το τελος του καλοκαιριου ερχεται και η παρθενος..δευτερη(τριτη στην ουισα) μορφη που φανερωνεται μετα το τελος ανοιξης /αρχη καλοκαιριου/των διδυμων...

εχμ..ας μην περιγραψω τις επομενες..μορφες..εγινα κατανοητη πιστευω...

(σημερα εχω μαλλον υπερχυληση..ενεργειας..απολαυστικοτατηπαραυτα..ακομη +χωρις τα παραιτητα ενιοτε γερμανικα..:0)



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 01:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(πρωτιστως ερχεται ο κριος επειτα ο ταυρος..+εξανθρωπισαντω...)


για να φτασεις καπου πρπει να το ..."οραματιστεις "...(με λιγο χιουμορ αυτο...αλλα για να μπαινουμε και στο θεμα..σιγα -σιγα:)



Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 12/06/2004 01:37:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 02:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΑ ΠΑΛΑΤΙΑ ΤΗΣ ΚΝΩΣΟΥ

Στα παλάτια της Κνωσού,η θερινή κάψα και ο Χρόνος λιώνουν αργά-αργά τα αρχαία κτίσματα.Τα μνημεία αργοσβήνουν,οι μνήμες αργοσβήνουν,χάνονται στον απύθμενο Ωκεανό της Λήθης.

Κάποια στιγμή,ανύποπτα,ξεπροβάλλει μέσα από τις στοές μία σαύρα.Ατενίζει την άβυσσο και στο βλέμμα της αιωρείται το μεγάλο Μυστικό.Μέσα στο βλέμμα της υπάρχει σφραγισμένη η Γνώση των Αιώνων.Ακολουθώ την πορεία του βλέμματος,ακολουθώ την άβυσσο,στροβιλίζομαι,γίνομαι και εγώ άβυσσος και τότε...έρχεται το Σκότος.


Στα παλάτια της Κνωσού ξαφνικά βρέθηκα.Μόνος κάθομαι και αγναντεύω από την απέραντη μοναξιά του θρόνου μου.Αγναντεύω τη Γη,τη Θάλασσα,τον Αέρα.Μία απέραντη ευδαιμονία με κατακλύζει.Ατενίζω το Λιβυκό πέλαγος και μία απόκοσμη μυρωδιά μεθάει τις αισθήσεις μου.

Καθισμένος στο θρόνο μου,ψηλά,πολύ ψηλά,ο Κόσμος από κάτω μου.Όλη η Γη δική μου.Όλη η Γη είναι Ένα και στο κέντρο της η Μητρόπολις,η Πηγή,η Κρήτη.

Η Μάνα-Κρήτη.

Όλο τον κόσμο κατέκτησα,εγώ ο Διοτρεφής,εγώ ο Άριστος.Όλα τα πέλαγα διέσχισα,έφτασα στην άκρη της γης.Έχτισα μία Αυτοκρατορία,όπου πήγα κυριάρχησα.

Όπου πήγα έφερα το Νόμο.Οργάνωσα τους λαούς,γέννησα τις πολιτείες,έφερα την Τάξη,έφερα το Δίκαιο.Έδωσα τέλος στους πολέμους,έδωσα τέλος στις σφαγές,τις λεηλασίες,τους βιασμούς και όλες τις ασέβειες.ΜΙΑ ΑΡΧΗ,ΕΝΑΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ.ΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ ΚΟΙΝΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

Έσβησα τη Φωτιά του πολέμου,έφερα την Ειρήνη.Πλέον όλη η Γη είναι Ένα,όλη η Γη γιορτάζει,όλη η Γη είναι εύθυμη,γόνιμη και δημιουργική.Η δουλειά πλέον έχει γίνει ευτυχία και ακόμα και ο μόχθος έγινε γλυκός διότι ο μόχθος πάντα επιβραβεύεται με τον καλύτερο τρόπο.
Υπάρχει παντού διάχυτος ένας ερωτικός τόνος,ένα ερωτικό μαύλισμα που καλεί τα πάντα να συνευρεθούν και να χορέψουν,μία φωνή που καλεί στο μεγάλο γλέντι.

Έφτιαξα τον επίγειο Παράδεισο,εγώ ο Μίνως.

Ποιός άραγε κατάλαβε τί σημαίνει το όνομά μου?Και αυτό που κατάλαβε είναι όντως αρκετό?


Εγώ ο Κριτής των ζωντανών και ο αδελφός μου ο Ραδάμανθυς,ο Κριτής των νεκρών.


Μπορεί να με πουν τύραννο,σκληρό,βίαιο και αυταρχικό,όμως ένα πράγμα δεν θα με πουν,ΑΔΙΚΟ,εμένα το Μίνωα.Άδικο δεν θα με πουν ποτέ,κανείς δεν θα τολμήσει να με πει άδικο.Ακόμα και η τιμωρία των Αθηναίων ήταν δικαιότατη διότι τους τύφλωσε ο φθόνος για το γιο μου τον Ανδρόγεω.

Μίνως σημαίνει Κράτος,Εξουσία,Ισχύς.Μίνως σημαίνει Νόμος και Τάξη.


Πάνω απ'όλα,όμως,Μίνως σημαίνει ΦΟΒΟΣ.


Έχτισα το Λαβύρινθο.Έθεσα το σοφό Επιστήμονα στην υπηρεσία μου και τον διέταξα να μου χτίσει αυτό το κολοσσιαίο τερατούργημα,το Λαβύρινθο και μέσα σε αυτόν έβαλα το έτερο τερατούργημα,το Μινώταυρο.

Λαβύρινθος-Μινώταυρος,αυτά τα δύο έδωσαν την Τέλεια Λύση σε όλα τα προβλήματα.

Αυτά τα δύο ΕΦΕΡΑΝ ΤΟ ΦΟΒΟ.Αυτά τα δύο διατηρούν την αιώνια Βασιλεία μου.Σε αυτά τα δύο οφείλεται η Ευνομία και Τάξη,η Ευδαιμονία,Ειρήνη και Αταραξία της Αυτοκρατορίας μου.

ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΣΟΥ.
Ο Λαβύρινθος και ο Μινώταυρος έσπειραν το Φόβο σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης.Ακόμα και στις λαμπρότερες γιορτές τους,και στις πιο ανέμελες στιγμές υπάρχει κάτι ζοφερό και απόκρυφο,ένας φόβος αρχέγονος,που δεν φαίνεται αλλά υπάρχει και είναι αυτός ο φόβος που τα κάνει όλα πιο εκστατικά και παράφορα,πιο ηδονικά.

Για κάθε επίγειο παράδεισο υπάρχει μία επίγεια κόλαση και αυτή είναι ο Λαβύρινθος και ο Μινώταυρος.Το φάσμα του τρόμου,ο απόλυτος εφιάλτης που μπορεί να γνωρίσει θνητός.

Για φαντάσου το,να σε παίρνουν και να σε βάζουν μέσα στο Λαβύρινθο.

Οι ιστορίες των θυμάτων κατέκλυζαν τον κόσμο.Οι κραυγές της απόγνωσης και του πόνου αντηχούσαν στα όνειρα των κατά τ'άλλα ξέγνοιαστων Μινωιτών.


Αλίμονο,τρεις φορές αλίμονο,αν διώξουμε το φόβο από την καρδιά του ανθρώπου.Δεν υπάρχει μεγαλύτερο έγκλημα από το να διώξουμε το φόβο από τον άνθρωπο.Η έλλειψη φόβου οδηγεί στην υπερεκτίμηση του εγώ,στην αλαζονία και την ασέβεια.
ΠΑΝΤΑ πρέπει να υπάρχει ένας Λαβύρινθος για να σου θυμίζει πόσο υστερείς σε Σοφία σε σχέση με το θεό και πάντα πρέπει να υπάρχει ένας Μινώταυρος να σου θυμίζει πόσο υστερείς σε δύναμη και ένστικτο σε σχέση με το Ζώο.Πάντα πρέπει να υπάρχει ένας λαβύρινθος να σου θυμίζει την απόγνωση της χαμένης Ψυχής,την απόγνωση του Αγνώστου και πάντα ένας Μινώταυρος να σου θυμίζει τον πόνο και τον τρόμο που νιώθει το αδύναμο ζώο λίγο πριν το τέλος του.

Η Εκδίκηση της Φύσης,αυτό είναι ο λαβύρινθος και ο μινώταυρος.Η Φύση είναι θεός και ζώο μαζί,ενωμένα,και σου στείλανε τους δύο εκδικητές για να σε "έχουν" από κάτω τους,για να σου θυμίζουν τα όριά σου.

Δεν υπάρχει μεταθανάτια ανταμοιβή και τιμωρία.Όλα εδώ πληρώνονται.Εδώ ο παράδεισος εδώ και η κόλαση.

Αλίμονο αν φύγει ο Φόβος από τους Λαούς,αλίμονο αν πάψουν να φοβούνται το Κράτος.Αλίμονο αν χάσει ο άνθρωπος το φόβο της τιμωρίας διότι τότε θα τον δεις να μετατρέπεται στο πιο ασύδοτο και άλογο κτήνος,στο πιο ανεξέλεγκτο,αχαλίνωτο και αδηφάγο θηρίο,στο πιο ακόρεστο και αιμοβόρο ζώο.Τότε θα δεις τη Γη να γίνεται ζούγκλα και τον άνθρωπο εν μια νυκτί να γκρεμίζει ό,τι έχτιζε για αιώνες,κατρακυλώντας στο βούρκο της ακολασίας και ασυνειδησίας.
Η έλλειψη φόβου οδηγεί στο χάος.
Ο φόβος συγκρατεί τις ορμές και λογικεύει το νου.Μόνο αυτός φέρνει την ειρήνη,κανείς άλλος.Ο Φόβος,ο αιώνιος παραστάτης του νόμου.Μόνο αυτός φέρνει την ειρήνη,κανείς άλλος.

Πάντα πρέπει να υπάρχουν ανάμεσά μας ένας Λαβύρινθος και ένας Μινώταυρος.

Εγώ ο βασιλιάς Μίνως σου λέω την αλήθεια και ό,τι ακούσεις πέρα από αυτό είναι ένα ελεεινό ψέμα.Νομίζεις ότι ο Λαβύρινθος είναι η πληγή που πρέπει να γκρεμιστεί όμως δεν καταλαβαίνεις ότι στην ουσία είναι η Σωτηρία.Ο Λαβύρινθος δεν είναι η κατάρα που σου μάθανε αλλά η ΕΥΧΗ.

Νομίζεις ότι η λύση του αινίγματος θα φέρει την Ευτυχία?Ονειρεύεσαι ηλιακούς ήρωες που νικούν το σκότος και οδηγούν στο Φως διότι δεν μπορείς να νιώσεις τη Δυστυχία που ακολουθεί τη λύσι του προβλήματος.Δεν μπορείς να νιώσεις τον πόλεμο,το αίμα και τη σφαγή,την κόλαση της Φωτιάς που ακολουθεί.

Οι προφητείες των γέρων λένε ότι κάποια μέρα θα έρθει ο Νέος και θα καταλύσει την ισχύ του Λαβυρίνθου και του μινωταύρου.Η Επιστήμη θα του δανείσει την αλάθευτη Μέθοδο και η ίδια η κόρη μου θα με προδώσει.Τα γνωρίζω και τα δέχομαι.Κάποια στιγμή,όμως,θα επιστρέψω και τότε όλοι θα θυμηθείτε πόσο δίκιο είχα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 02:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αναφερόμουν στην "αντίστροφη",μικρή τροχιά των πλανητών και του ήλιου.Αναφερόμουν στη Μεγάλη Τροχιά,το Μεγάλο Ενιαυτό του Ηλιακού συστήματος.

Η Μινωική εποχή του Ταύρου οδήγησε στη Μυκηναική εποχή του Κριού.Ακολούθησε ο Ιχθύς και ακολουθεί ο Υδροχόος.Ο Υιός του Ανθρώπου τέθηκε στο σημείο Ο και πλέον έχει ξεκινήσει η Ανάσταση,η νέα Ανάβαση,η ανοδική πορεία του αίματος από τα πόδια προς το κεφάλι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 08:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοστ,

Ελπίζω να διαβάσουμε σύντομα... και και για Θησέα…

Εκει (σας/μας)... θελω!

αχ αυτος ο Μινωας... (με τους φοβους του)… έφερε... χασμουρητό!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 12:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα βιάζεσαι.

Ο Μίνως είναι η Βάση του Μύθου.Χωρίς αυτόν δεν υπάρχει τίποτα.

Αν δεν νοήσεις πρώτα το Νόμο πώς περιμένεις να νοήσεις τον Παράνομο?

Ψήσου να γίνεις ο Θησέας που όλοι περιμένουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 18:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιάζομαι κοστ
αν φύγω για διακοπές….
δεν θέλω το λαπτοπ μαζι μου…

Φαίνεσαι συναρπαστικός,
και να θαυμάσω θέλω,
της πένα σου την ομορφιά
σε κάθε απόχρωση της…
...τραίνο διχως φρένο,
και ακόμα πιο δυνατη,
του λόγου σου… η δύνη..

Α κοστ,
αφύλακτη διάβαση είναι η ζωή,
δέκατο λεπτού…
και πριν σκεφτείς,
της Νόησης η πνοή θα σε χαϊδέψει…

Πόσα μπορώ να γράψω Κοστ....
μα θέση Θησέα… δεν διεκδικώ,
ανήκει σε όποιον αγνάντεψε,
Σκοτάδια,
Λαβυρίνθους…
Μινώταυρους….
το Νήμα έκοψε,
και πια δεν κοίταξε,
Νεκρών συνειρμών τα μονοπάτια…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 00:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ...Αβυσσος η ψυχη...
και αν σταματησει να περιστρεφεται
οπως η διπλη φυση του πελεκη-ραβδος του ερμη
φτανει σε ΑΔΗ-ΕΞΟΔΟ.
Η ταυτοχρονη ενωση-απωθηση των αντιθετων ειναι συμφωνα με τους συνηρμους μου αλλη μια ενδειξη οτι ο μακροκοσμος
μεσα στον μικροκοσμο κρυβεται(μινωταυρος).Αυτη ενωση-απωθηση συμβολιζει αραγε το δεξια-αριστερα της επιλογης μας?

ο λαβυρινθος ξεκαθαρα συμβολιζει και την ατραπο του καθενα
που βρισκεται σε εξελιξη.Η πραγματικη μας γνωση λοιπον ειναι
οι επιλογες μας και οι συνεπειες αυτων-αδιεξοδο/εξελιξη
βγαινοντας απο τον λαβυρινθο ξεπερναμε και τα δυο αφηνοντας τα ξοπισω μας εχοντας δεχτει οτι ο ιδιος ο λαβυρινθος συμβολιζει
ενα παιχνιδι.Ενα παιχνιδι μαθησης.

αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι η πειραματικη ψυχολογια
χρησιμοποιει τους λαβυρινθους ως τεστ ευφυιας.
οσοι μικροι ζωγραφιζαν λαβυρινθους την ωρα του μαθηματος
θα ξερουν τι εννοω.Το φαινομενο της μαθησης σε πληρη εφαρμογη.

υπαρχει στο αυτι μας ενας θαλαμος ή αιθουσα αν θελετε που ονομαζεται
λαβυρινθος και ειναι φτιαγμενος απο ομοκεντρους σωληνες που ονομαζονται Οργανα της ισορροπιας.υπαρχει λενε ενας οστεινος και ενας υμενωδης λαβυρινθος.Αυτο τον ορισμο του εδωσε ο Εμπεδοκλης.
αυτοι οι δυο λαβυρινθοι(διπλη φυση) φερνουν την ισορροπια στα χαοτικα? κυμματα του κοσμου μας και μπορουμε να συντονιστουμε και να ακουμε.ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ?

ο Ηρακλειτος ειχε πει οτι εμεις ειμαστε μεσα στον Λογο
και οχι ο Λογος μεσα μας.
οπου Λογος ας τον αντικαταστησουμε με τον λαβυρινθο.
μημπως ειμαστε γεννημενοι μεσα στον λαβυρινθο?

ο μινωταυρος ειναι προελληνικος θεος που αργοτερα
εξελιχτηκε στον κρητικο-Αστεριο ΔΙΑ.
στην ιστορια υπηρχε και καποιος στρατηγος Ταυρος γνωριζουμε κατι γι αυτον?

μια γιορτη και ενας χορος συμβολιζουν τον μινωταυρο.
Τα ταυροκαθαψια και ο Γερανιος χορος αν θυμαμαι καλα
ο τελευταιος ειναι ενας χορος εντονης περιστροφης
γυρω απο τον εαυτο μας που εμενα προσωπικα μου θυμιζει
τους Δερβισιδες.

καλησπερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 01:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
so_u came...:)



ΚΟΝΞ ΟΜ ΠΑΝΞ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy