ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΟ ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟ ΤΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 10:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
KokaLight δεν ξανασχολούμε μαζί σου.
Άλλωστε είσαι πολύ μακριά για να μου δείξεις πόσο άντρας είσαι. Πρόσεξε εκεί στη Λετονία.
Και αν θέλεις να μάθεις για τα κενά της πίστης σου αναζήτησε τα στην προσευχή και στον μέσα σου εαυτό και όχι στις λογικοφανείς ψευτοαναλήσεις του κάθε τυχάρπαστου διανοουμενίσκου που σε όλη του τη ζωή το αντιπιστέυω του έχει γίνει σημαία της βλακείας του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 10:50:50  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ (?),

αντί να επιτίθεσαι δεξιά και αριστερά αναζητώντας τα "αδύναμα σημεία της πίστης τρίτων" (!) καλά θα κάνεις, εάν έχεις να αντιπαραθέσεις κάτι σοβαρό, να το παρουσιάσεις τεκμηριωμένα.

Οι κορώνες που χρησιμοποιείς αλλά και οι "ψευτοαναλήσεις" που εννοείς θα έλεγα ότι δίνουνε και το συνολικό εύρος της "γνώσης" σου στο παρόν θέμα.

Η βλακεία δέν βρίσκεται ανάμεσα σε όσους αναζητούνε μέσα απο μία διαρκή αμφισβήτηση των πάντων την σοφία και την γνώση, αλλά σε όσους περιχαρακώνουνε το πεδίο αναζήτησης τους σε δοτές "αλήθειες" και εκ προοιμίου αναντίρρητες "εξ αποκαλύψεως" απαντήσεις.

Είναι αρκετά ξεκάθαρο απο την "τοποθέτηση" σου οτι μέσα στο δογματικό περιβάλλον που περιφέρεσαι δέν υπάρχουνε περιθώρια "σφάλματος" (ή "κενά πίστης") αλλά και ότι η προσευχή αποτελεί-προφανώς-μέσω ανάτασης του πνεύματος σου.

Συνέχισε λοιπόν την "αναζήτηση" που σου επιτρέπεται και μήν προσπαθείς να δείς τι κρύβει ο βυθός μένοντας στην στεριά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 10:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
μάλιστα...
Σβάμπε μπορώ να σου απαντάω μέχρι ο σπανός να βγάλει γένια.
Εσύ όμως δεν μου απαντησες ενω σε έχω ρωτήσει τρεις φορές ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΒΡΑΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΣΕ ΕΒΡΑΙΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΝΑ ΣΤΑΥΡΩΝΟΥΝ ΤΟΝ ΗΡΩΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΦΩΝΑΖΟΝΤΑς "Το αίμα του ας πέσει πάνω μας και πάνω στα παιδιά μας ? "

Πάμε παρακάτω.

quote:
Συνέχισε τις θρησκόληπτες σου εξάρσεις ώστε να βλέπει ο κοσμάκης ΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΕΙΧΕ ΕΠΙ 1700 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ!

Μπορείς να μου πείς μια "θρησκολιπτική" έξαρση που είδες σε κάποιο μύνημα μου ? Κάνε κανα quote...
Πριν το "ιουδαιοχριστιανικο" κατεστημένο πάρει την πολιτική εξουσία ο τόπος αυτός κάθε τρεις και λίγο είχε εμφύλιους. Σπάρτη vs Αθήνα ...δεν μπορεί κάτι θα έχουν πάρει τα αυτάκια σου. Τουλάχιστον με το "Ιουδαικοχριστιανικό κατεστημένο" έδεσε λιγάκι το πράμα...
Πάντως παρόλο τον φανατισμό σου θα πρέπει να ομολογήσεις οτι αν ακούσει κάποιος παππάς αυτά που λέω μάλλον για "αιρετικό" με βλέπω...

quote:
Πάρτο χαμπάρι: οι «Ευαγγελιστές» που ωρύεσαι ωσάν μετα-μοντέρνος ΤΑΥΡΟΑΒΒΑΣ δεν είναι ΟΥΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΑΝΤΟΤΕ αλλά ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ «ΤΕΡΑΤΑ» ΣΟΦΙΑΣ. Επαγγελματίες ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΟΙ σκοταδιστές υπήρξανε στην συντριπτική πλειοψηφία, που σκοπό τους είχανε ΨΑΡΕΜΑ ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ για την ιουδαϊκή τους αίρεση. Μία αίρεση που ΕΠΝΙΞΕ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΕΚΤΟΤΕ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ για να μπορέσει να…..«αγιάσει» ο ΧριστοΓιαχβέ σας τα μυαλά του «ποιμνίου»!

Καταρχήν ο πλανήτης ήταν πνιγμένος απο πολύ παλιότερα στο αίμα. Μήπως διαφωνείς ? Αλήθεια διαφώνησα ποτέ οτι ο Χριστιανισμός κατέληξε να είναι μια πολιτική θρησκεία ? Είμαι ο πρώτος που το λέει αυτό.
Ομως για τις πλαστογραφίες που λές δεν έχεις κάποια απόδειξη. Το "επαγγελματίες" αν το συνδυάσουμε με το θάνατο ο οποίος ήταν μαρτυρικός για τους περισσότερους μάλλον δεν είναι και πολύ σοφό να το λές.

quote:
Αυτοί οι περίφημοι «καιροί των διωγμών» ΠΟΥ και από ΠΟΙΟΝ προκύπτουνε? Οι Ρωμαίοι ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΙΩΞΑΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ, παρά μόνο όσους υποδαύλιζαν συνωμοσίες κατά της Ρώμης. Και οι συνομωσίες ήτανε αλλά και παραμένουνε ΒΑΣΙΚΟ γνώρισμα των Εβραίων. Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε περί μιας ΕΒΡΑΪΚΗΣ ΑΙΡΕΣΗΣ….

Μάλιστα... ας κάνω και γώ ένα copy-paste απο την σελίδα http://www.geocities.com/anonymos_apologitis/gr/ancient/diogmoi.htm
Εγώ αναφέρω πηγές όπως βλέπεις...

Διωγμός του Δομιτιανού (94-96 μ.Χ.). Αυτός βρήκε αφορμή το "φόρο τού διδράχμου", που δεν πλήρωναν οι Χριστιανοί, επειδή έπαυαν να είναι Ιουδαίοι και άρχισε σκληρό διωγμό κατά τών Χριστιανών. Τότε μαρτύρησαν ο Διονύσιος ο Αρεοπαγίτης και ο Τιμόθεος στην Έφεσο, μαθητής τού Αποστόλου Παύλου.
ΠΡΟΣΕΞΕ ...ΕΠΑΨΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΟΥΔΑΙΟΙ...ΤΟ 94-96 μ.Χ.

3. Διωγμός του Τραϊανού (97-116 μ.Χ.). Τους χρόνους τής αυτοκρατορίας του ο Τραϊανός όρισε με οδηγίες ειδικές τον τρόπο δίωξης τών Χριστιανών. Όταν οι Χριστιανοί αρνούνταν να θυσιάσουν στους θεούς τών Ρωμαίων, τους καταδίκαζαν σε θάνατο. Ο ειδωλολατρικός λαός, πολύ φανατισμένος, δεν τηρούσε τη διαταγή που έλεγε ότι χρειάζεται έγγραφη καταγγελία για να γίνει η δίωξη. Οι διωγμοί συνεχίσθηκαν και από τους διαδόχους τού Τραϊανού, τον Αδριανό και τον Αντώνιο Πίο, αλλά όχι τόσο άγριοι.

4. Του Αδριανού (118-129 μ.Χ.)

5. Διωγμός του Μάρκου Αυρηλίου (161-178 μ.Χ.). Αν και λέγεται ότι ήταν αγαθός άνθρωπος, έδωσε διαταγή για το βασανισμό και τη θανάτωση με άγρια και απάνθρωπα βασανιστήρια. Τα χρόνια αυτά βασανίσθηκε και αποκεφαλίσθηκε η Αγία Παρασκευή.

6. Διωγμός του Σεπτιμίου Σεβήρου (193-212). Την εποχή τού Σεβήρου ανανεώθηκε ένας νόμος το 202, που δεν επέτρεπε τον προσηλυτισμό. Άρχισε τότε διωγμός (200-211 μ.Χ.) εναντίον τών Χριστιανών στην Αίγυπτο κυρίως, στη Βόρ. Αφρική και στη Γαλλία (Γαλατία). Τότε μαρτύρησαν και πέθαναν ο πατέρας τού Ωριγένη, ο Λεωνίδας, ο Ειρηναίος, επίσκοπος τού Λουγδούνου (σημερινής Λυών τής Γαλλίας) και η Αγία Περπέτουα στην Καρχηδόνα.

7. Μαξιμίνου του Θράκα (235-237 μ.Χ.).

8. Διωγμός τού Δεκίου (249-251 μ.Χ.). Από τους πιο σκληρούς και άγριους. Θεωρούσε τους Χριστιανούς αιτία τού ξεπεσμού τής Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας. Τότε συλλάμβαναν και βασάνιζαν κυρίως τον κλήρο και τους Επισκόπους. Τους διωγμούς αυτούς συνέχισε ο διάδοχος τού Δεκίου, ο Βαλεριανός.

9. Του Βαλεριανού (257-259 μ.Χ.).

10. Ο διωγμός τού Διοκλητιανού και Μαξιμιανού (285-305) ήταν ο φοβερότερος και πιο απάνθρωπος. (Το 286 ο Διοκλητιανός έκανε κόμμα με τον Μαξιμιανό). Τα αίτια ήταν τα ίδια με τού Δεκίου και κράτησε συνολικά 9 χρόνια (296-305). Ο Γαλέριος με συστάσεις που του έκανε, τον έπεισε να διώξει τους Χριστιανούς. Στη Μ. Ασία λέγεται ότι θανατώθηκαν 15.000 Χριστιανοί, στην Αίγυπτο 140.000 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους. Τότε θανατώθηκαν και οι Άγιοι Δημήτριος και Γεώργιος. Οι διωγμοί έπαυσαν λίγα χρόνια αργότερα, όταν έγινε αυτοκράτορας ο Μ. Κωνσταντίνος.

Πρόσεξε τώρα όμως , αν πείς οτι οι διωγμοί αυτοί δεν έγιναν θα περιμένω και να το αποδείξεις. Να αποδείξεις οτι δεν υπήρχαν μαρτυρες, να αποδείξεις οτι οι "επαγγελματίες" δεν πέθαναν για αυτό που πραγματικά πίστευαν, να αποδείξεις οτι οι Χριστιανοί τα είχαν "τακίμια" με τους Ρωμαίους....


quote:
Δεν διώχθηκε λοιπόν κύριε μαντρωμένε ο χριστιανισμός ως θρησκευτική πίστη ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΚΙΝΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΩΜΗ. Πείτε και καμία αλήθεια επιτέλους!
Εξάλλου ακόμη και αυτός ο χριστιανός συγγραφέας Ωριγένης έλεγε «εμείς οι χριστιανοί απολαμβάνουμε εδώ και πολύ καιρό την ησυχία μας». Επομένως, άσε τους θεατρινισμούς και τα κροκοδείλια σας κλάματα ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Να πείσω? όχι φίλε μου... και αυτό φαίνεται απο το οτι δεν ανήγω 5 θέματα την ημέρα στο εσωτερικα λέγοντας τις ίδιες μπαρούφες με άλλο τίτλο. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΣ ΟΤΙ ΕΣΥ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ.
Ο Ωριγένης μαρτύρησε και αυτός και μάλιστα όπως θα ξέρεις κυνηγήθηκε απο το εκκλησιαστικό κατεστημένο για τις απόψεις του. Με το ησυχία μάλλον εννοούσε ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΗΣΥΧΙΑ...κάτι που είναι και διάχυτο στα γραπτά του.
Τέλος θα πρέπει να καταλήξεις κάπου. Ο Χριστιανισμός "κοίμιζε" ή "ξεσήκωνε" τον κόσμο ?

quote:
Ένα απλό παράδειγμα: σύμφωνα με την επιστολή του Παύλου προς Γαλάτας «ειδότες δε ότι ου δικαιούται ανθρωπος εξ εργων νόμου εάν μη διά πίστεως Χριστού Ιησού, και ημείς εις Χριστόν Ιησούν επιστεύσαμεν, ίνα δικαιωθώμεν εκ πίστεως Χριστού και ου εξ εργων νόμου»

Όμως ο άλλος «Ευαγγελιστής» (οι εκπρόσωποι δηλαδή άλλων ομάδων προσηλυτισμού!) γνωστός ως «Ιάκωβος» ΜΑΣ ΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ! «ούτως και η πίστις, εάν μη εχη εργα, νεκρά εστιν καθ’εαυτήν. Αλλ’έρει τις: συ πίστην έχεις, καγώ έργα έχω. Δείξον μοι την πίστιν σου χωρίς των εργων, καγω σοι δείξω εκ των εργων μου την πίστην. Συ πιστεύεις ότι έστιν ο θεός? Καλως ποιείς. Και τα δαιμόνια πιστεύουσιν..» «ώσπερ γαρ το σώμα χωρίς πνεύματος νεκρόν εστιν, ούτως και η πίστις χωρίς εργων νεκρά έστιν» (ΙΙ 26)



Τώρα αν είσαι τόσο χαζός που δεν καταλαβαίνεις γιατι πράγμα μιλάει ο καθένας...
Κοίτα απο που πιάνεσαι...
Διαφωνείς άραγε οτι όταν πιστεύεις σε κάτι αρκεί μόνο να είσαι τυπολατρικός και απλά να εξετάζεις το γράμμα του νόμου ?
ή μήπως διαφωνείς οτι πίστη χωρίς να κάνεις πράξη αυτό που διατείνεσαι δεν είναι πίστη ?
Που διαφωνείς ? Τι δεν σου αρέσει απο αυτά τα δύο αποσπάσματα ?
Θέλω συγκεκριμένη απάντηση...
Αυτό εννοείς διαφωνία στα Ευαγγέλια ?


quote:
Και για να μαθαίνεις ΑΣΧΕΤΕ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ (επειδή μάλλον εδώ δεν χωράει πλέον κανένας «διωγμός»….), ας ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα.
Η έννοια στην πολεμική αυτή, όπως και στις άλλες επιστολές, δεν βρίσκεται ΦΥΣΙΚΑ στην αφηρημένη αντίθεση ανάμεσα στην «πίστη» και στα ΧΥ «έργα». Βρίσκεται στο ότι με τον όρο «έργα» εννοούνε οι προσηλυτιστές ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΚΑΝΟΝΩΝ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑΪΚΟΥ ΝΟΜΟΥ.
Π.χ. την περιτομή (σημ: στις 1 Ιανουαρίου ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ. Γιορτάζετε την περιτομή του Messiah…), τον εορτασμό του Σαββάτου και άλλα πατροπαράδοτα από το χωριό τους!

Μπα? Ετσι σε βολεύει έτσι λές... δεν μπορείς να το στηρίξεις αυτό που λές...
Οσο για τον εορτασμό της περιτομμής με βρίσκει κάθετα αντίθετο όπως και οτι στο μυστηριο του Γάμου αναφέρεται ο Ισαακ, ο Αβρααμ και τα καλά τους. Τι να κάνω όμως να πάω να σκοτώσω όσους θα είναι στην εκκλησία εκείνη την μέρα ?


quote:
Με λίγα λόγια: οι φαγωμάρες για το πού θα πρέπει να βαδίσει η αίρεση ήτανε εντονότατες. Τα εργαλεία προσηλυτισμού ήτανε τα «θεόπνευστα» συγγράμματα των εκάστοτε γραφιάδων προπαγανδιστών, και είναι ηλίου φαεινότερο ότι έπρεπε να προσαρμόζονται τόσο στο κοινό που απευθύνονταν όσο και ΣΤΗΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ. Και η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΦΟΜΟΙΩΣΗ της ιουδαιοχριστιανικής αίρεσης στην ΕΚΑΣΤΟΤΕ πολιτική σκηνή είναι ως τις μέρες μας ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΗ!

Επομένως, άσε τα περί «διωγμών» και «εσωτερικής διδασκαλίας» για καμία σαπουνόπερα ΑΙΟΝ, διότι ο προσηλυτισμός και η μαντρίλα δεν αποπνέουνε καμία «ουσία προς την θέωση» αλλά………..ΠΡΟΒΑΤΙΛΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ!



Σου έχω εξηγήσει χίλιες φορές τι σημαίνει θεόπνευστο. Θέλεις να στα πώ άλλη μια φορά? Φυσικά θα υπήρχαν διαφωνίες μεταξύ των εαυγγελιστών, εδώ ο Χριστός τους μίλαγε και αυτοί δεν καταλαβαιναν τι τους έλεγε και ποιος πραγματικά ήταν...γιαυτό τον ρωτάγαν αν ηταν ο βαπτιστής ή ο Ηλίας.
Πάντως ακόμα δεν έχεις αποσαφηνίσει... Ο Χριστιανισμός υπήρξε κύνδυνος ή συνεργάτης των Ρωμαίων ? Πρέπει να καταλήξεις κάπου...
Σαπουνόπερα τίνουν να καταλήξουν όλες οι κλαμένες χλαμυδοφόρες χήρες που έχουν πάρει σβάρνα τα καναλια και τα φόρα και κλαίγονται απο το πρωί μέχρι το βράδυ. Διαφωνείς ?
Πάντως αργά ή γρήγορα η κατάργηση της επίσημης θρησκείας θα γίνει σε όλα τα κράτη μέλη της ευρωπαϊκής ένωσης. Με το δικαστικό προηγούμενο της Δανίας ο δρόμος έχει ανοίξει διάπλατα. Οπότε μην αγχώνεσαι καθόλου. Με χαρά θα δεχτούμε όλοι οι εχέφρωνες άνθρωποι την ανεξηθρησκεία να γίνεται πράξη.

Λοιπόν κάθισα και έγραψα με λεπτομέρειες απαντήσεις στα ερωτήματα σου. Περιμένω να απαντήσεις στο ίδιο στύλ και τόνο ως δείγμα καλής θελησης .
Θα δεχτώ μόνο απαντήσεις σε αυτά που είπα με την χρήση του quote.Θα πάρεις δηλαδή τα λόγια μου και θα απαντήσεις πάνω σε αυτά με λεπτομέρεις και επιχειρήματα και όχι απλά αφορίζοντας. Επίσης επειδή δεν έχω δίξει ασέβεια στην πίστη σου δεν θα χαρακτήριζεις και την δικιά μου.
Αν πάλι αρχίσεις και λές περι "ανέμων και υδάτων" τότε να μην ξανακούσω εδω μέσα οτι είμαι προκλητικός και οτι "βρίζω" τον κόσμο.
Περιμένω απο τους συντονιστές να συμβάλλουν και αυτοί στο να διεξάγουμε επικοδομητικό διάλογο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 11:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
Πωπω!!
Αντρες.....! Τι να πεις...?!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 12:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos
μια ερωτησουλα...αιον,

μιλάς για θεο,αγαπη,συμπόνια κτλ κτλ,

πες μου έναν μόνο λόγο, που δεν ασπαζεσαι τον βουδισμο...

*το βαθυτερο νοημα,σε ενδιαφερει?έτσι δεν λές?

*πρόσεξε, δεν επιτίθομε, απλά αυτή την ερωτηση πάντα ηθελα να την κάνω σε κάποιον που υποστηριζει με πάθος τον Χριστιανισμό...
που κακα τα ψέματα ειναι περισσοτερο κράτος & εξουσία παρά θρησκεία...

Μην με βρίσεις σε παρακαλώ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 13:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Τώρα τι σχέση ο Βουδισμός ?
Δεν έχω ασχοληθεί με τον Βουδισμό τόσο πολύ όσο με την Γιόγκα στην οποία αναγνωρίζω τελειότητα.Δεν έχω χρόνο όμως να ασχοληθώ και με όλες τις θρησκείες.
Το οτι είμαι Χριστιανός (χωρίς κανένα πάθος) ήταν μια συνειδητή επιλογή.Καλό είναι όταν διαλέγεις έναν δρόμο να αφιερώνεσαι σε αυτόν.
Για να περπατήσεις σε πολλούς δρόμους ταυτόχρονα πρέπει να είσαι πεντακάθαρος αλλιώς θα τα μπλέξεις.

Ποτε δεν θα έλεγα σε έναν, όπως και δεν έχω πεί, να ακολουθήσει τον Χριστιανισμό. Ο καθένας βρίσκει την άκρη μέσα του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 14:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos
Δέν νομίζω οτι εισαι ειλικρινής στο θέμα του "πάθους".
Στο κατω κατω ο Ιησους ειπε ή δεν ειπε κατι για σφαλιάρες και μάγουλο.

Το οτι δέν ασχοληθηκες με τον βουδισμό ειναι όντως προσωπική σου επιλογή αλλα το οτι ακολούθησες τον χριστιανισμό δεν νομιζω οτι πάλι ειναι προσωπική σου επιλογή, και ολοι γνωριζουμε το γιατί...

Δέν μου αρέσει η "αρνητική" διαφημηση, που συνήθως εχει αποτελεσματα σε πολλους, οπως κανει ο σβαμπε...

Αυτο που θελω να σου εξηγήσω ειναι οτι αν απο μικρός ταξιδευες σε καθε γωνιά της γης τότε(πιστευω) πως θα καταλαβενες οτι καποιοι ανθρώποι ειναι "κολλημένοι" (χωρίς κακία το λέω)
Δεν μιλώ για εσενα μόνο, μιλώ για όλους τους ανθρωπους της γής που "πιστευουν" τυφλά και με πάθος σε κάτι.

Δέν ειναι κακό να πιστευεις σε κάτι όταν αυτό δεν "χτυπά" τους αλλους.

Απλά εδώ προσπαθω να σου πώ οτι κάποιοι χρησιμοποιησαν τον Χριστό για να "ποδοπατησουν" κάποιους και στο τέλος βγήκαν Αγιοι, αυτό δέν ειναι ΑΔΙΚΟ.

Κι επειδη σαν μικρό παιδι σε εμαθαν οτι ο "αγιος" ΕΙΝΑΙ άγιος εσυ το δέχθηκες.Το κακό ειναι οτι το δέχεσαι ακόμα, μετα απο όλα τα δεινα που μπορει να προκάλεσε ενας "αγιος".

Ο χριστός μπορεί να ήρθε στη γή, μπορεί να ήταν υιος του θεού μπορεί ,μπορεί, μπορεί, αλλα στην τελική και το πιο σίγουρο απ'όλα, ΤΟ ! ΝΟΗΜΑ ! δηλαδή όλη του η διδασκαλία πήγε κατα διαόλου, και σκέψου απο ποιούς(?)
... απο τους ίδιους τους χριστιανούς.

Για αλλη μια φορά τον σταυρωνετε...δεν ειναι κρίμα?

για αυτό αν είσαι σωστός χριστιανός, δεν θα αρνησε τις καταστροφές και τα δεινά που προκάλεσαν οι "αγιοι" ούτε θα παραθέτεις καταστροφές μή χριστιανών, γιατί τότε χορευεις μαζί τους...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 15:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Φίλε μου Nέε διαβασε πρώτα αυτά που έχω γράψει στο Εσωτερικα και μετά βγάλε συμπέρασμα για το τι είμαι και τι δεν είμαι.
Βιάζεσαι επικύνδυνα.
Δεν μπορώ να γράφω τα ίδια πράγματα χίλιες φορές.

Να θυμήσω οτι το θέμα μας είναι Το ασυμβίβαστο των ευαγγελιστών με την Π.διαθήκη και μόνο για αυτό δεν μιλάμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 15:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos
ε, μην μου λές τώρα ποιο ειναι το θέμα του τόπικ...σαν να με "μαλώνεις"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 00:54:20  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΙΟΝ,

δεν είμαι σίγουρος αν…ο σπανός βγάλει γένια, αλλά μάλλον θα πρέπει να παρατήσω εγώ την δουλειά μου ώστε να σου εξηγώ τα αυτονόητα!

Ρωτάς λοιπόν, «γιατί τελειώνει το παραμύθι με την γνωστή φράση ….ας πέσει το αίμα του πάνω μας ». ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΟ ΑΙΟΝ!

Από την στιγμή που άρχισαν ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΡΩΜΗ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ «ΑΓΙΑΣΑΝ» ΕΝΕΚΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΙΜΟΒΟΡΟΥΣ ΣΦΑΓΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ «ΙΣΑΠΟΣΤΟΛΟ ΦΛΑΒΙΟ ΒΕΛΕΡΙΟ» (το περίφημο ΘΕΑΤΡΟ με το ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ…), ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η «ΠΟΡΝΗ ΡΩΜΗ» (που ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ από τον χάρτη την «άγια» τους πόλη!) ΚΑΘΑΓΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ «ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΩΝ» ΣΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ, τι περιμένεις δηλαδή?

Περιμένεις να τους εγκαταστήσουνε οι Ρωμαίοι ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΣ ΡΩΜΑΪΚΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ, ενόσω μέσω των «Ευαγγελιστών» θα μεταφέρεται το μήνυμα ότι….ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΣΑΝΕ? Ας σοβαρευτούμε λίγο..

Απλά πράγματα ΑΙΟΝ, και μην αναλίσκεσαι τζάμπα στις ΕΚ ΠΡΟΟΙΜΙΟΥ «ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΕΣ» απόψεις εκκλησιαστικών φερέφωνων τύπου anonymos apologitis: στην διάρκεια των χρόνων, επικράτησε η τάση των οπαδών του Παύλου (δηλαδή των διαφόρων συντακτών που εκφράζονταν κάτω από αυτή την ιδεολογική ομπρέλα) και το καθοριστικό χτύπημα προς όλες τις άλλες τάσεις και εκφραστές δόθηκε από το πολιτικό πάντρεμα με την Ρώμη. Ο μύθος της «ενσάρκωσης» είχε γεννηθεί ούτως ή άλλως ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ 2ου ΑΙΩΝΑ (χωρίς συγκεκριμένο τελετουργικό) και ο άχαρος ρόλος του «υπευθύνου» ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΠΛΕΟΝ ΓΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ!

Οι Εβραίοι, εκείνες τις εποχές μάλιστα, αν ήθελαν να τον βγάλουν από την μέση μπορούσαν να το κάνουνε ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ! Δεν θέλανε όμως τίποτα σχετικό, διότι πολύ απλά ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ Η ΜΥΘΙΚΗ ΦΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ…. Είσαι εντάξει τώρα?

Πάμε παρακάτω.

Μιλάς για τους πολέμους που υπήρξανε μεταξύ των Ελληνικών πόλεων. Αυτό ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ? Άκουσες για κανέναν ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΩΝ «ΑΓΙΩΝ ΤΟΠΩΝ» π.χ.? Διάβασες κανέναν κώδικα που να εκδίδει εντολές θανάτωσης ΚΑΤΑ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ? Μπορείς να μας υποδείξεις κανένα ΚΥΝΗΓΙ ΜΑΓΙΣΣΩΝ? Μπορείς να μας αναγνώσεις τα λόγια κάποιου Έλληνα φιλόσοφου που να ΚΑΘΥΒΡΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ? Μάλλον έμεινες πολύ ώρα στην σελίδα του απολογητή….

Λές
«Καταρχήν ο πλανήτης ήταν πνιγμένος απο πολύ παλιότερα στο αίμα. Μήπως διαφωνείς ? Αλήθεια διαφώνησα ποτέ οτι ο Χριστιανισμός κατέληξε να είναι μια πολιτική θρησκεία ? Είμαι ο πρώτος που το λέει αυτό.
Ομως για τις πλαστογραφίες που λές δεν έχεις κάποια απόδειξη. Το "επαγγελματίες" αν το συνδυάσουμε με το θάνατο ο οποίος ήταν μαρτυρικός για τους περισσότερους μάλλον δεν είναι και πολύ σοφό να το λές.»

Μου αρέσει ιδιαίτερα ότι ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ως πρός το ότι οι εκπρόσωποι της «Θρησκείας της αγάπης»...ΕΠΝΙΞΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΑΙΜΑ! Είναι μία αρχή...
Όσο για τους «μαρτυρικούς θανάτους» θα σου πω πολύ απλά, για μία ακόμη φορά, ότι ΔΕΝ ΔΙΩΧΘΗΚΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΙΣΤΗ, ΑΛΛΑ ΩΣ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΚΙΝΗΜΑ, ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ. Οι δακρύβρεχτες περιγραφές του τύπου «..εκεί που έπεσε το κεφάλι του ξεπήδησαν πηγές....», όπως μπορείς να αντιληφθείς, γράφτηκαν απο συντάκτες μοναχούς ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ.

Παρακάτω λές
«Εγώ αναφέρω πηγές όπως βλέπεις...
Διωγμός του Δομιτιανού (94-96 μ.Χ.). Αυτός βρήκε αφορμή το "φόρο τού διδράχμου", που δεν πλήρωναν οι Χριστιανοί, επειδή έπαυαν να είναι Ιουδαίοι και άρχισε σκληρό διωγμό κατά τών Χριστιανών. Τότε μαρτύρησαν ο Διονύσιος ο Αρεοπαγίτης και ο Τιμόθεος στην Έφεσο, μαθητής τού Αποστόλου Παύλου.
ΠΡΟΣΕΞΕ ...ΕΠΑΨΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΟΥΔΑΙΟΙ...ΤΟ 94-96 μ.Χ.
Διωγμός του Μάρκου Αυρηλίου (161-178 μ.Χ.). Αν και λέγεται ότι ήταν αγαθός άνθρωπος, έδωσε διαταγή για το βασανισμό και τη θανάτωση με άγρια και απάνθρωπα βασανιστήρια. Τα χρόνια αυτά βασανίσθηκε και αποκεφαλίσθηκε η Αγία Παρασκευή.
Πρόσεξε τώρα όμως , αν πείς οτι οι διωγμοί αυτοί δεν έγιναν θα περιμένω και να το αποδείξεις. Να αποδείξεις οτι δεν υπήρχαν μαρτυρες, να αποδείξεις οτι οι "επαγγελματίες" δεν πέθαναν για αυτό που πραγματικά πίστευαν, να αποδείξεις οτι οι Χριστιανοί τα είχαν "τακίμια" με τους Ρωμαίους....»

Λοιπόν: επιμένεις να διαβάζεις την ιστορία ΔΟΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ! Δηλαδή μετα απο 100 χρόνια π.χ. εάν κάποιος θελήσει να μάθει τους λόγους που οδήγησαν χιλιάδες άμαχους και ταλαίπωρους Ιρακινούς στον θάνατο θα πρέπει να συμβουλευτεί....ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΓΡΑΠΤΑ? Ας σοβαρευτούμε και πρίν να εκστομίζουμε «ιστορικά στοιχεία» αλα apologitis να το σκεφτόμαστε καλύτερα.

Όταν κάποιος ΥΠΟΔΑΥΛΙΖΕΙ ΑΝΑΤΑΡΑΧΕΣ και δημιουργεί ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΣΤΑΘΕΙΑ τότε θα υποστεί και τις όποιες συνέπειες ισχύουνε. Η Ρώμη ήτανε λοιπόν τότε Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΥΝΑΜΗ. Τι περίμενες δηλαδή να κάνει? Να λέει «συνεχίστε, μπας και σας μιμηθούνε και άλλοι?»

Οι πολιτικοκοινωνικές καταστάσεις εκείνες τις εποχές ήτανε ιδιαίτερα ρευστές. Π.χ. το ανέβασμα των πλούσιων δουλοκτητών στην τάξη των Ρωμαίων ευγενών συγκλητικών, πλάτυνε την κοινωνική βάση της Αυτοκρατορίας χωρίς όμως να ελαφρύνει την εκμετάλλευση των επαρχιών και των ασθενέστερων τάξεων.
Οι αντιφάσεις αυτές οξύνθηκαν εξαιρετικά τον καιρό του Μάρκου Αυρήλιου. Στα 19 χρόνια της διακυβέρνησης του ΤΑ 17 ΗΤΑΝΕ ΑΔΙΑΚΟΠΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ. Στην αρχή επέδραμαν οι Πάρθοι κατα της Ρώμης στις ανατολικές επαρχίες, οι οποίοι έφτασαν ως την Συρία. Ακολούθησαν πολυετείς μάχες όπως με τους Μαρκομάνους και άλλους γερμανικούς λαούς καθώς και με θρακικές και σαρματικές φυλές απο τον Δούναβη που κράτησαν ως τον θάνατο του Αυρήλιου. Τον ίδιο καιρό μαίνονταν και η πανούκλα η οποία δημιούργησε τεράστιες καταστροφές στον πληθυσμό, και προκάλεσε επίσης και τον θάνατο του ίδιου του Αυρήλιου!

Οταν λοιπόν αναφέρεις «στοιχεία», να δίνεις ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ. Διότι όποιος μέσα σε εκείνο το σκηνικό πολιτικών αναταραχών είχε την «φαεινή ιδέα» να ωθεί π.χ. πρός άρση καταβολής των φόρων (βλέπεις, «πόρνη ρώμη» την αποκαλούσανε ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ....) ή οποιαδήποτε άλλη παράνομη ενέργεια, ε, δέν είναι καθόλου παράξενο οτι και θα τον κρέμαγαν (όπως προέβλεπε ο νόμος τότε) αλλά και θα κηνήγαγαν τους ενορχηστρωτές των ταραξιών. Έτσι έγινε και με αρκετούς ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΤΑΡΑΞΙΕΣ πέριξ της Ιερουσαλήμ....

Με δύο λόγια: είναι ακόμα ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ οι «θρησκευτικοί διωγμοί» που τάχα υπέστησαν οι χριστιανοί. Ότι υπέστησαν (και εάν..) έλαβε χώρα ΛΟΓΩ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΑΝΑΤΑΡΑΧΩΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Τώρα εάν οι ίδιοι τους αποκάλεσαν «ΜΑΡΤΥΡΕΣ» ένα έχω να σου πώ: λίγο παραδίπλα μας σκοτώνονται καθημερινά εκατοντάδες Ισλαμιστές αγωνιστές ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥΣ! Στήν ιστορία τους περνάνε ΩΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ. Εάν επικρατήσουνε στον αγώνα τους, πιστεύεις ότι στις επόμενες γενεές δέν θα τους εξιστορούνε πώς πέθαναν για την πίστη τους στο Θεό? Για σκέψου λίγο πιο «προσγειωμένα» και πολλά θα καταλάβεις.

Εξάλλου στην Ρώμη ΣΥΝΥΠΗΡΞΑΝΕ ΓΙΑ ΑΙΩΝΕΣ ΕΙΡΗΝΙΚΑ ΑΡΚΕΤΑ «ΠΙΣΤΕΥΩ». Γιατί έπρεπε δηλαδή να ξεχωρίσει η ιουδαιοχριστιανική αίρεση στα ξεφνικά? Τίποτα δέν είναι τυχαίο ΑΙΟΝ: είχανε «ικανό υλικό» και απαράλλαχτη τακτική απο την παντάτευχο που καθοδηγούνταν, συνέχισαν στην ρώμη όσο και όπου τους έπαιρνε, και το ολοκλήρωσαν λίγο αργότερα καθαγιάζοντας το μαχαίρι και την κρεμάλα με το περίφημο ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ!

Αν θέλεις να δείς και να μελετήσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΔΙΩΓΜΟΥΣ, κοίτα ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΝΕΚΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΕΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ «ΑΠΟΣΤΟΛΟΥΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ». Διότι οι Έλληνες δέν σφαγιάσθηκαν για ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΑΝΑΤΑΡΑΧΕΣ αλλά για το ότι ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝΕ ΕΛΛΗΝΕΣ!

Λές
«Μπα? Ετσι σε βολεύει έτσι λές... δεν μπορείς να το στηρίξεις αυτό που λές...
Οσο για τον εορτασμό της περιτομμής με βρίσκει κάθετα αντίθετο όπως και οτι στο μυστηριο του Γάμου αναφέρεται ο Ισαακ, ο Αβρααμ και τα καλά τους. Τι να κάνω όμως να πάω να σκοτώσω όσους θα είναι στην εκκλησία εκείνη την μέρα ?»

Εάν νομίζεις ότι με την λέξη «έργα» εννοεί κάτι αφηρημένο ο γραφιάς και όχι την τήρηση του (μητρικού εξάλλου!) ιουδαϊκού νόμου ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ. Και κάνεις λάθος διότι αρέσκεσαι να διαβάζεις την Κ.Διαθήκη απο...την δεξιά πλευρά μόνο!

Διάβασε λοιπόν λίγο καλύτερα διότι ο Παύλος ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ «ΕΡΓΑ» ΕΝΝΟΕΙ: «...ίνα δικαιωθώμεν εκ πίστεως Χριστού και ου εξ έργων νόμου». Τα «έργα νόμου» που υποβαθμίζει ο Παύλος δέν είναι του...ρωμαϊκού δικαίου (!) ή οποιουδήποτε άλλου, ΑΛΛΑ Η ΑΥΣΤΗΡΗ ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑΪΚΟΥ ΝΟΜΟΥ! Δηλαδή την περιτομή, τον εορτασμό του Σαββάτου κτλ. Ελπίζω να κατάλαβες τώρα ΤΙ εννούνε μέσα απο τις αδυσώπητες φαγωμάρες τους οι διάφοροι «Παύλοι» και «Ιάκωβοι». Λοιπόν, για σκέψου ΠΟΙΟΥΣ βολεύει να...κάνουνε τα στραβά μάτια? Μήπως όσους θέλουνε αλλά δέν μπορούνε να αποστασιοποιηθούνε απο την ιουδαϊκή όσμή της σαπίλας?

Λές
«Σου έχω εξηγήσει χίλιες φορές τι σημαίνει θεόπνευστο. Θέλεις να στα πώ άλλη μια φορά? Φυσικά θα υπήρχαν διαφωνίες μεταξύ των εαυγγελιστών, εδώ ο Χριστός τους μίλαγε και αυτοί δεν καταλαβαιναν τι τους έλεγε και ποιος πραγματικά ήταν...γιαυτό τον ρωτάγαν αν ηταν ο βαπτιστής ή ο Ηλίας.
Πάντως ακόμα δεν έχεις αποσαφηνίσει... Ο Χριστιανισμός υπήρξε κύνδυνος ή συνεργάτης των Ρωμαίων ? Πρέπει να καταλήξεις κάπου...
Σαπουνόπερα τίνουν να καταλήξουν όλες οι κλαμένες χλαμυδοφόρες χήρες που έχουν πάρει σβάρνα τα καναλια και τα φόρα και κλαίγονται απο το πρωί μέχρι το βράδυ. Διαφωνείς ?
Πάντως αργά ή γρήγορα η κατάργηση της επίσημης θρησκείας θα γίνει σε όλα τα κράτη μέλη της ευρωπαϊκής ένωσης. Με το δικαστικό προηγούμενο της Δανίας ο δρόμος έχει ανοίξει διάπλατα. Οπότε μην αγχώνεσαι καθόλου. Με χαρά θα δεχτούμε όλοι οι εχέφρωνες άνθρωποι την ανεξηθρησκεία να γίνεται πράξη...»

Ας ξεκαθαρίσουμε ότι τόσο οι «Ευαγγελιστές» όσο και ο «Χριστός» ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ. Τουλάχιστον με τις ιδιότητες και τα περιστατικά που αφηγούνται τα διαχρονικά εργαλεία προσηλυτισμού του δόγματος (πές τα και «Ευαγγέλια»).
Όσο για τον λεγόμενο «Χριστιανισμό» τοποθετήθηκα στο αρχικό μου μήνυμα στο topic.

Ξεκίνησε σαν μία απο τις πολλές των ιουδαϊκών αιρέσεων της εποχής, ανεξαρτητοποιήθηκε σταδιακά απο «απλή» αίρεση σε ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, δημιούργησε τον δικό της μύθο (αλλιώς ήτανε αδύνατη η αυτονόμηση ως Θρησκεία), και κάποια στιγμή τον τρίτο αιώνα αποφάσισαν οι ρωμαίοι (αφού ξαναγράψανε τα «θεόπνευστα» πρός την «σωστή» κατεύθυνση..) να την εγκαταστήσουνε ως ΚΡΑΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ δεδομένου ότι ο προσηλυτιστικός λόγος τους απηχούσε στις μάζες των φτωχών και εξαθλιωμένων. Και αυτοί οι φτωχοί και εξαθλιωμένοι ήτανε πλέον το 90% του προβλήματος των ρωμαίων!

Πολιτική απόφαση ήτανε ΑΙΟΝ, και όχι προϊόν «πίστης» ή «Θεϊκής παρέμβασης». Ενα παζάρι με αμοιβαία συμφέροντα, τα οποία πήγανε χέρι χέρι έκτοτε για 1700 χρόνια!

Όσο για το ενδεχόμενο κατάργησης της επίσημης θρησκείας, σίγουρα θα είναι άκρως ενδιαφέρον. Και θα είναι άκρως ενδιαφέρον διότι το παπαδαριό είναι ότι είναι σήμερα ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Διότι εάν δέν ήτανε.....

Αυτά ΑΙΟΝ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 10:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
quote:
Από την στιγμή που άρχισαν ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΡΩΜΗ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ «ΑΓΙΑΣΑΝ» ΕΝΕΚΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΙΜΟΒΟΡΟΥΣ ΣΦΑΓΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ «ΙΣΑΠΟΣΤΟΛΟ ΦΛΑΒΙΟ ΒΕΛΕΡΙΟ» (το περίφημο ΘΕΑΤΡΟ με το ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ…), ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η «ΠΟΡΝΗ ΡΩΜΗ» (που ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ από τον χάρτη την «άγια» τους πόλη!) ΚΑΘΑΓΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ «ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΩΝ» ΣΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ, τι περιμένεις δηλαδή?

Δηλαδή θες να πείς οτι το οτι σταυρώθηκε απο το Εβραικό κατεστημένο είναι πλαστό ? Θα πρέπει όμως για να το πείς αυτό να το αποδείξεις.
Αν είναι να μιλάμε με θεωρίες έτσι γενικά τότε δεν βλέπω κανένα νόημα.
Θα περιμένω να μου πείς με στοιχεία σε ποια σύνοδο έγινε αυτό που λές.
Ας το πάρουμε χρονικά... πότε άρχισαν τα πολιτικά παιχνίδια με την Ρώμη που λές ? και απο πότε έχουμε μαρτυρία οτι στην καινή διαθήκη γράφεται πως ο Χριστός σταυρώθηκε απο Εβραίους ? Μια ματιά στον Ωριγένη μάλλον σε βγάζει λάθος. Να σου θυμήσω οτι ο Ωριγένης γεννημένος το 185μ.Χ. τον καιρό δηλαδή που οι Ρωμαίοι έδιωκαν τους Χριστιανούς (ο πατέρας του Λεωνίδας ήταν μάρτυρας) ήταν ο πρώτος που ανέλυσε και σχολίασε την αγία γραφή. Στα συγγράμματα του Ωριγένη λοιπόν βλέπουμε οτι περιλαμβάνει αυτό που γνωρίζουμε και σήμερα, οτι δηλαδή ο Ιησούς δικάστηκε απο το Εβραϊκό Ιερατείο και Σταυρώθηκε.
Ολα αυτά πολύ πρίν το "παιχνίδι" που αναφέρεις και σε παρακαλώ όχι άλλες ΘΕΩΡΙΕΣ. Την σελίδα του Ανώνυμου την χρησιμοποιώ γιατι γράφω και γώ απο την δουλεια (είμαστε και οι δύο δουλευταράδες βλέπω) και δεν είμαι σπίτι μου δίπλα στην βιβλιοθηκούλα μου.


quote:
Απλά πράγματα ΑΙΟΝ, και μην αναλίσκεσαι τζάμπα στις ΕΚ ΠΡΟΟΙΜΙΟΥ «ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΕΣ» απόψεις εκκλησιαστικών φερέφωνων τύπου anonymos apologitis: στην διάρκεια των χρόνων, επικράτησε η τάση των οπαδών του Παύλου (δηλαδή των διαφόρων συντακτών που εκφράζονταν κάτω από αυτή την ιδεολογική ομπρέλα) και το καθοριστικό χτύπημα προς όλες τις άλλες τάσεις και εκφραστές δόθηκε από το πολιτικό πάντρεμα με την Ρώμη. Ο μύθος της «ενσάρκωσης» είχε γεννηθεί ούτως ή άλλως ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ 2ου ΑΙΩΝΑ (χωρίς συγκεκριμένο τελετουργικό) και ο άχαρος ρόλος του «υπευθύνου» ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΠΛΕΟΝ ΓΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ!

Καταρχήν δεν έχεις καμία απόδειξη οτι η ενσάρκωση είναι μύθος. Τον δεύτερο αιώνα γιατι να ταιριάζει "γάντι" στους Εβραίους αφού οι Ρωμαίοι κάνανε διώξεις ?
Μα είναι δυνατόν απο την μία να λές οτι ο Χριστιανισμός ήταν επικύνδυνος για την Ρώμη και απο την άλλη να λές οτι οι Χριστιανοί θα ενοχοποιούσαν τους Εβραίους οι οποίοι και εκείνοι διωκόντουσαν απο τους Ρωμαίους ? Το λογικό θα ήταν να ενοχοποιήσουν τους Ρωμαίους για να αυξησουν το "μένος" εναντίον τους.

quote:
Οι Εβραίοι, εκείνες τις εποχές μάλιστα, αν ήθελαν να τον βγάλουν από την μέση μπορούσαν να το κάνουνε ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ! Δεν θέλανε όμως τίποτα σχετικό, διότι πολύ απλά ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ Η ΜΥΘΙΚΗ ΦΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ…. Είσαι εντάξει τώρα?

Μιλάς στον αέρα πάλι. Δεν έχεις καμία αποδείξη οτι ο Ιησούς ήταν μυθικό πρόσωπο. Οι Φαρισαίοι της εποχής ήταν σε πολύ επικύδυνη θέση μιας και οι ζηλωτές τους είχαν για συνεργάτες των Ρωμαίων.

quote:
Μιλάς για τους πολέμους που υπήρξανε μεταξύ των Ελληνικών πόλεων. Αυτό ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ? Άκουσες για κανέναν ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΩΝ «ΑΓΙΩΝ ΤΟΠΩΝ» π.χ.? Διάβασες κανέναν κώδικα που να εκδίδει εντολές θανάτωσης ΚΑΤΑ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ? Μπορείς να μας υποδείξεις κανένα ΚΥΝΗΓΙ ΜΑΓΙΣΣΩΝ? Μπορείς να μας αναγνώσεις τα λόγια κάποιου Έλληνα φιλόσοφου που να ΚΑΘΥΒΡΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ? Μάλλον έμεινες πολύ ώρα στην σελίδα του απολογητή….

Αυτό κολάει στο οτι είπες πως ο Χριστιανισμός "έπνιξε" στο αίμα τον πλανήτη. Και σε ξαναρωτάω πρίν τον Χριστιανισμό ο πλανήτης ήταν ένα ειρηνικό, παραδεισένιο μέρος ? Οχι βέβαια... πρίν τον Χριστιανισμό κάθε 10χρόνια γινόταν και μια μεγάλη σφαγή.
Κυνήγι Μαγισσών όχι ΑΛΛΑ ΘΑΝΑΤΩΣΗ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΙΓΑΓΕ "ΚΑΙΝΑ ΔΑΙΜΟΝΙΑ" ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ.
Επίσης μπορώ να δώ πλήθος δισειδαιμονιών, προσφυγή σε μάντεις και άπειρες θυσίες ζωντανών οργανισμών στους βωμούς.


quote:
Μου αρέσει ιδιαίτερα ότι ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ως πρός το ότι οι εκπρόσωποι της «Θρησκείας της αγάπης»...ΕΠΝΙΞΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΑΙΜΑ! Είναι μία αρχή...

Το έχω πεί χίλιες φορές... αν έκανες τον κόπο να διαβάζεις αυτά που σου λένε θα το ήξερες.

quote:
Όσο για τους «μαρτυρικούς θανάτους» θα σου πω πολύ απλά, για μία ακόμη φορά, ότι ΔΕΝ ΔΙΩΧΘΗΚΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΙΣΤΗ, ΑΛΛΑ ΩΣ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΚΙΝΗΜΑ, ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ. Οι δακρύβρεχτες περιγραφές του τύπου «..εκεί που έπεσε το κεφάλι του ξεπήδησαν πηγές....», όπως μπορείς να αντιληφθείς, γράφτηκαν απο συντάκτες μοναχούς ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ.

Οπως και να έχει (το κίνημα μου αρέσει πολύ σα λέξη) αυτοί που πίστευαν σε αυτό διώχτηκαν - θανατώθηκαν και μαρτύρησαν.
Ο όρος "ανεξάρτητος ιστορικός" πιστεύεις οτι μπορεί να υπάρξει ποτε ?


quote:
Λοιπόν: επιμένεις να διαβάζεις την ιστορία ΔΟΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ! Δηλαδή μετα απο 100 χρόνια π.χ. εάν κάποιος θελήσει να μάθει τους λόγους που οδήγησαν χιλιάδες άμαχους και ταλαίπωρους Ιρακινούς στον θάνατο θα πρέπει να συμβουλευτεί....ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΓΡΑΠΤΑ? Ας σοβαρευτούμε και πρίν να εκστομίζουμε «ιστορικά στοιχεία» αλα apologitis να το σκεφτόμαστε καλύτερα.

Εγιναν αυτοί οι διωγμοί ναι ή όχι ? Οι διωγμοί υπάρχουν στα γραπτά πολλών Χριστιανών που έζησαν τους δύο πρώτους αιώνες. Αυτό που λές δεν στέκει. Επίσης υπάρχουν και στα γραπτά των Ρωμαίων ιστορικών.

quote:
Όταν κάποιος ΥΠΟΔΑΥΛΙΖΕΙ ΑΝΑΤΑΡΑΧΕΣ και δημιουργεί ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΣΤΑΘΕΙΑ τότε θα υποστεί και τις όποιες συνέπειες ισχύουνε. Η Ρώμη ήτανε λοιπόν τότε Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΥΝΑΜΗ. Τι περίμενες δηλαδή να κάνει? Να λέει «συνεχίστε, μπας και σας μιμηθούνε και άλλοι?»

Αρα υπήρξαν διωγμοί... το πρόβλημα σου που είναι ?

quote:
Με δύο λόγια: είναι ακόμα ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ οι «θρησκευτικοί διωγμοί» που τάχα υπέστησαν οι χριστιανοί. Ότι υπέστησαν (και εάν..) έλαβε χώρα ΛΟΓΩ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΑΝΑΤΑΡΑΧΩΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Τώρα εάν οι ίδιοι τους αποκάλεσαν «ΜΑΡΤΥΡΕΣ» ένα έχω να σου πώ: λίγο παραδίπλα μας σκοτώνονται καθημερινά εκατοντάδες Ισλαμιστές αγωνιστές ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥΣ! Στήν ιστορία τους περνάνε ΩΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ. Εάν επικρατήσουνε στον αγώνα τους, πιστεύεις ότι στις επόμενες γενεές δέν θα τους εξιστορούνε πώς πέθαναν για την πίστη τους στο Θεό? Για σκέψου λίγο πιο «προσγειωμένα» και πολλά θα καταλάβεις

Σκέφτομαι πολύ προσγειωμένα και σε ρωτώ... Γιατι θανατώθηκε ο απ.Ανδρέας,ο απ. Παύλος,ο Δυονύσιος ο Αεροπαγίτης,ο πατέρας του Ωριγένη ? Γνωρίζουμε τι δίδασκαν ? Μήπως ήταν "μαρξιστές" και "αναρχικοί" ? Οχι, δίδασκαν τον Λόγο του Χριστού!
100% οι διωγμοί ήταν ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ...

quote:
Εξάλλου στην Ρώμη ΣΥΝΥΠΗΡΞΑΝΕ ΓΙΑ ΑΙΩΝΕΣ ΕΙΡΗΝΙΚΑ ΑΡΚΕΤΑ «ΠΙΣΤΕΥΩ». Γιατί έπρεπε δηλαδή να ξεχωρίσει η ιουδαιοχριστιανική αίρεση στα ξεφνικά? Τίποτα δέν είναι τυχαίο ΑΙΟΝ: είχανε «ικανό υλικό» και απαράλλαχτη τακτική απο την παντάτευχο που καθοδηγούνταν, συνέχισαν στην ρώμη όσο και όπου τους έπαιρνε, και το ολοκλήρωσαν λίγο αργότερα καθαγιάζοντας το μαχαίρι και την κρεμάλα με το περίφημο ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ!

Ο Χριστιανισμός ξεχώρησε γιατι και ο πιο απέδευτος να διαβάσει την καινή διαθήκη η καρδιά του ανοίγει διάπλατα. Αν τώρα εσύ πιστεύεις οτι ένα μάτσο εξαθλιωμένοι κέρδισαν ολόκληρη Ρωμαική Αυτοκρατορία με τα λόγια ....
Το ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ ήρθε πολύυυυυυ μετάαααα....

quote:
Αν θέλεις να δείς και να μελετήσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΔΙΩΓΜΟΥΣ, κοίτα ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΝΕΚΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΕΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ «ΑΠΟΣΤΟΛΟΥΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ». Διότι οι Έλληνες δέν σφαγιάσθηκαν για ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΑΝΑΤΑΡΑΧΕΣ αλλά για το ότι ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝΕ ΕΛΛΗΝΕΣ!

Ωπα κόψε κάτι... σιγά μην ήταν και δισεκατομμύρια...
Αφού θέλαν να μείνουνε Ελληνες γιατι δε δίκασαν τον ΠΑΥΛΟ όταν τους μίλησε στην Πνύκα ? ε ?

quote:
Εάν νομίζεις ότι με την λέξη «έργα» εννοεί κάτι αφηρημένο ο γραφιάς και όχι την τήρηση του (μητρικού εξάλλου!) ιουδαϊκού νόμου ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ. Και κάνεις λάθος διότι αρέσκεσαι να διαβάζεις την Κ.Διαθήκη απο...την δεξιά πλευρά μόνο!

Διάβασε λοιπόν λίγο καλύτερα διότι ο Παύλος ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ «ΕΡΓΑ» ΕΝΝΟΕΙ: «...ίνα δικαιωθώμεν εκ πίστεως Χριστού και ου εξ έργων νόμου». Τα «έργα νόμου» που υποβαθμίζει ο Παύλος δέν είναι του...ρωμαϊκού δικαίου (!) ή οποιουδήποτε άλλου, ΑΛΛΑ Η ΑΥΣΤΗΡΗ ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑΪΚΟΥ ΝΟΜΟΥ! Δηλαδή την περιτομή, τον εορτασμό του Σαββάτου κτλ. Ελπίζω να κατάλαβες τώρα ΤΙ εννούνε μέσα απο τις αδυσώπητες φαγωμάρες τους οι διάφοροι «Παύλοι» και «Ιάκωβοι». Λοιπόν, για σκέψου ΠΟΙΟΥΣ βολεύει να...κάνουνε τα στραβά μάτια? Μήπως όσους θέλουνε αλλά δέν μπορούνε να αποστασιοποιηθούνε απο την ιουδαϊκή όσμή της σαπίλας?



Ελα τώρα, αφού στις επιστολές προς κορινθίους λέει οτι "αυτοί που δεν έχουν την περιτομή μπορεί να είναι πολύ πιο κοντά στον Χριστό απ'ότι αυτοί που έχουν" και οτι "δεν χρειάζεται αυτοί που δεν είναι Εβραίοι να κάνουν περιτομή". Θες εδάφιο μήπως ? ε?
Σε έχω για πιο έντιμο... μην κάνεις αυτό που με κατηγορείς οτι κάνω εγώ, μιλώντας με αποσπάσματα.

quote:
Ξεκίνησε σαν μία απο τις πολλές των ιουδαϊκών αιρέσεων της εποχής, ανεξαρτητοποιήθηκε σταδιακά απο «απλή» αίρεση σε ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, δημιούργησε τον δικό της μύθο (αλλιώς ήτανε αδύνατη η αυτονόμηση ως Θρησκεία), και κάποια στιγμή τον τρίτο αιώνα αποφάσισαν οι ρωμαίοι (αφού ξαναγράψανε τα «θεόπνευστα» πρός την «σωστή» κατεύθυνση..) να την εγκαταστήσουνε ως ΚΡΑΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ δεδομένου ότι ο προσηλυτιστικός λόγος τους απηχούσε στις μάζες των φτωχών και εξαθλιωμένων. Και αυτοί οι φτωχοί και εξαθλιωμένοι ήτανε πλέον το 90% του προβλήματος των ρωμαίων!

Πολιτική απόφαση ήτανε ΑΙΟΝ, και όχι προϊόν «πίστης» ή «Θεϊκής παρέμβασης». Ενα παζάρι με αμοιβαία συμφέροντα, τα οποία πήγανε χέρι χέρι έκτοτε για 1700 χρόνια!



Απο τη μία λές οτι ο εκχριστιανισμός του πλυθησμού έγινε με την βία και την τακτική και απο την άλλη οτι Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΑΠΗΧΟΥΣΕ ΣΤΟ 90% ΤΟΥ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥ.... Μήπως είσαι λίγάκι μπερδεμένος ?

Χέρομαι που συζητάμε σε ευγενικό και επικοδομητικό πλαίσιο. Εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 12:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
Χέρομαι που συζητάμε σε ευγενικό και επικοδομητικό πλαίσιο. Εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι

Να κάνω τον σταυρό μου ή να θυσιάσω στον Δία;

Ελπίζω να συνεχίσει έτσι ο διάλογος που αρχίζει και γίνεται πραγματικά χρήσιμος και ουσιαστικός.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 12:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
ΣΒΑΝ ?

Το ερωτηματικό μετά το αναστημένος είναι αληθινό. Ασφαλώς δεν είμαι αναστημένος αφού κάθομαι και ασχολούμαι με εσένα και με τα φιλοσοφικά σου σκιρτήματα.
Το πόσο πείθεις με τις διανοουμενίστικες αναλύσεις σου φαίνεται από τις τρελές αναγνώσεις που έχουν τα θέματα που ανοίγεις.
Επίσης η αντικειμενικότητα της πίστης σου και της «αναζήτησης» σου φαίνεται από τον πλουραλισμό που έχουν τα θέματα σου.
Βρίσκεσαι εδώ μόνο για να αποπροσανατολίσεις ανθρώπους και όχι για να ακούσεις κανένα, καθώς είσαι ένα κλασσικό δείγμα, ακόμα ενός, που βρήκε την αλήθεια και την κρατά σφιχτά.
Μπορείς να νομίζεις ότι θέλεις. Άλλωστε σε κάθε χώρο υπάρχει ένας γραφικός ο οποίος καταφέρνει μετά από 400 μηνύματα να «λεει» συνεχώς ΤΙΠΟΤΑ.
Δεν ασχολούμαι μαζί σου. Αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι:
Αλήθεια υπάρχει μεγαλύτερη ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ να ψάχνεις το θεό με τη λογική;;;
Είναι σαν να ψάχνεις το φως χωρίς μάτια.
Και εσύ μόνο αυτό ξέρεις να κάνεις. Και θέλεις και επιχειρήματα.
Τι επιχειρήματα;;; Σαν τα δικά σου, που κρίνεις λόγια και πράξεις που έγιναν αιώνες πριν, από λαούς που ούτε καν μπορείς να αγγίξεις την ιδιοσυγκρασία τους, χρησιμοποιώντας λογιστικά τεχνάσματα, (που ούτε και αυτά μπορείς να αποδείξεις), για να δείξεις αναντιστοιχίες, ασυναρτησίες, ψεύδη κ.λ.π
Τα ψεύδη που χρησιμοποιείς από την υποκειμενική λογιστική σου επεξεργασία δεν τα βλέπεις;;;
Αλλά που να τα δεις τέτοιο στραβάδι που είσαι. Το μόνο που βλέπεις είναι ο σκοταδισμός και η προβατίλα των άλλων για να κρύψεις την προβατίλα της «δικής» σου λογικής εξήγησης.
Αλήθεια πότε μια ατομική λογική επεξεργασία έγινε αντικειμενική διαδικασία;;;
Τέτοια που να βεβηλώνει πρόσωπα και συνειδήσεις, βασιζόμενη σε υποθέσεις εκτιμήσεις, πλήρης υποκειμενισμού;;;;
Δεν πας καλύτερα να τα πουλήσεις πουθενά αλλού αυτά. Δεν μπορείς να με πείσεις για την αντικειμενικότητα της υποτιθέμενης αναζήτησης σου. Αλλά από ότι βλέπω και από τις «συζητήσεις» σου δεν πείθεις και κανένα.

Αλήθεια τις γραφές του Ιουδαϊσμού και του Χριστιανισμού πως τις ξέρεις απ΄ έξω;;;;;
Κάτω από το πνεύμα της αναζήτησης;;;;;;;
Μήπως συμμετέχεις σε καμιά ομάδα και διαβάζεται όλοι μαζί;;;;;
Και γιατί δεν διαβάζεται ισλαμισμό, βουδισμό, ινδουισμό, τόσο πολύ σας αρέσει η προβατίλα του Χριστιανισμού;;;;

Άσε τις εξυπνάδες ρε φίλε, και πήγαινε να κοροϊδέψεις κανένα σχολιαρούδι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 12:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Συγνώμη θωθ δεν είδα το μύνημα σου και θα νομίζεις ότι έστειλα το δικό μου για να σε διαψέυσω.
Όχι δεν το έκανα για αυτό το λόγο. Λέω πάντα αυτό που πιστέυω.
Πάντως δεν μου αρέσει ο "αντικειμενικός" διάλογος με "στημένους"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 12:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
quote:
Ελπίζω να συνεχίσει έτσι ο διάλογος που αρχίζει και γίνεται πραγματικά χρήσιμος και ουσιαστικός.


Και η απαντηση:

quote:
Δεν πας καλύτερα να τα πουλήσεις πουθενά αλλού αυτά. Δεν μπορείς να με πείσεις για την αντικειμενικότητα της υποτιθέμενης αναζήτησης σου. Αλλά από ότι βλέπω και από τις «συζητήσεις» σου δεν πείθεις και κανένα.


quote:
Άσε τις εξυπνάδες ρε φίλε, και πήγαινε να κοροϊδέψεις κανένα σχολιαρούδι.

Αχχχχχχχχχχχχχχχχχχ!

quote:
Να κάνω τον σταυρό μου ή να θυσιάσω στον Δία;

Καν'τα και τα 2!!!! Και παλι...

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 13:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Ευχαριστώ scully που ασχολείσαι με την αγένεια μου. Δεν προσπάθησα ποτέ να την κρύψω γιατί είναι κομμάτι του εαυτού μου. Συγνώμη επίσης που με οποιοδήποτε τρόπο θα αποκαλύψω την διανοουμενίστικη ψευτοευγένεια γιατί με αηδιάζει.

Τώρα αν θέλετε να θυσιάσετε στο Δία υπάρχει και η αυτοθυσία, μη το ξεχνάτε...

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 05/12/2003 13:02:31

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 05/12/2003 13:03:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 17:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
quote:
Στα συγγράμματα του Ωριγένη λοιπόν βλέπουμε οτι περιλαμβάνει αυτό που γνωρίζουμε και σήμερα, οτι δηλαδή ο Ιησούς δικάστηκε απο το Εβραϊκό Ιερατείο και Σταυρώθηκε.

Αγαπητέ ΑΙΟΝ έχω αντίθετη άποψη απο αυτό που αναφέρεις για τον Ωριγένη. Μπορείς να προσδιορίσεις την πηγή σου?

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 18:13:45  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΙΟΝ,

πέφτεις ξανά και ξανά ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΙΕΡΑΤΕΙΟΥ. Η περιήγηση στην σελίδα του απολογητή δεν είναι ιστορική αναδρομή αλλά ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ!
Ας είναι. Θα υποθέσω πολύ απλά ότι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΤΕΙ Ο ΜΥΘΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΠΑΣ. Κατανοητό.

Εδώ όμως θα λέμε ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. Μία έννοια που ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΥΝΑΣ. Και μην μου πεις «ποιο ιερατείο», διότι διαβάζεις, ζεις και πορεύεσαι με τους μύθους που σου έχουνε αυτοί παραδώσει.

Αμφισβητείς λοιπόν το ότι οι Εβραίοι δεν σταύρωσαν κανέναν «Ιησού Χριστό». Σου ξανάλεω λοιπόν ότι ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο «ΧΡΙΣΤΟΣ» ΤΩΝ «ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΩΝ» ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ! Και μιας και ζητάς αποδείξεις, ώστε να μην μιλάμε για θεωρίες, ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ??

Αλλά στην ουσία. Αναφέρεις τον Ωριγένη ως «αξιόπιστη πηγή». Μα ΑΙΟΝ, το λες ήδη μόνος σου! Όταν ο Ωριγένης έγραφε σχετικά….είχανε ήδη περάσει ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ΣΤΑΥΡΩΣΗ!!!! Πόση αξιοπιστία θα έχει ένα ιστορικό σύγγραμμα που θα σχολιάζει «με ακρίβεια» π.χ. το έτος 2140 τα όσα διαδραματίστηκαν κατά των Εβραίων στον πόλεμο του 1940 από τους Γερμανούς Ναζί ? Ιδιαίτερα δε όταν ο συγγραφέας θα είναι ένθερμος νέο-ναζί? Επομένως, έχεις καμία ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΠΗΓΗ? Η μόνο τις εκ των έσω ερευνάς??

Για να σε ενημερώσω όμως λίγο. Ο αρχαιότερος συγγραφέας που αναφέρει τα λεγόμενα Ευαγγέλια, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗ ΛΕΞΗ «ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ», είναι ο φιλόσοφος Ιουστίνος, χριστιανός απολογητής που έγραψε ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ 150.
Ο Ιουστίνος ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ «ΙΕΡΟ ΚΑΝΟΝΑ» (!) και για αυτό μιλάει για τις «Αναμνήσεις των Αποστόλων». Τα τέσσερα «Ευαγγέλια» της Κ.Διαθήκης αναφέρονται σαν Ευαγγέλια πρώτη φορά από τον Ειρηναίο.

Ακόμα: πολλοί χριστιανοί του 2ου αιώνα ήτανε αντίθετοι ως προς την αναγνώριση των υποτιθέμενων επιστολών του Παύλου, όπως μας γράφει σχετικά ο Ευσέβιος στην «Εκκλησιαστική Ιστορία» (ΙΙΙ,27 και IV ,29) και το ίδιο μας βεβαιώνει και ο Ειρηναίος. Ο χριστιανός απολογητής Ιουστίνος, παρ’όλη την ορθοδοξία του, ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΥΤΕ ΛΕΞΗ ΓΙΑ ΤΟΝ «ΑΠΟΣΤΟΛΟ ΠΑΥΛΟ»! Πώς είναι δυνατόν να αγνοούσε αυτός ο ένθερμος χριστιανός σχεδόν 150 χρόνια μετά την «σταύρωση» τον Απόστολο Παύλο, που…….ήτανε λογικά προγενέστερος του αλλά και «ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟΣ»!!
Μήπως επειδή πολύ απλά, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΙΟΥΣΤΙΝΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ Η «ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΙΑ» ΤΟΥ ΓΡΑΦΙΑ «ΠΑΥΛΟΥ»??

Συνοπτικά: όλη η πληθώρα των σχετικών συγγραμμάτων εμφανίζεται κατά το δεύτερο μισό του 2ου αιώνα. Τότε άρχισε και να δημιουργείτε ο μύθος της «επίγειας ζωής» και τα σχετικά. Είναι ακριβώς το διάστημα όπου από κλάδος ερμηνείας του ιουδαϊσμού μεταλλάσσεται ΣΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Και οι Θρησκείες…..θέλουνε δικό τους ήρωα ΑΙΟΝ….

Ως προς το θέμα της «ενσάρκωσης», ας ξεκαθαρίσουμε ότι είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΜΥΘΟΣ. Εάν δεν είναι, τότε παρακαλώ να μας παραθέσεις τις αποδείξεις σου. Βλέπεις ΤΙ παθαίνει κανείς όταν θέλει να αποδείξει τα πάντα ΑΙΟΝ?

Ως προς το θέμα του εάν ήτανε ή όχι μυθικό πρόσωπο ο Ιησούς των Ευαγγελιστών, έχω τοποθετηθεί και παλαιότερα. Υπήρξε κάποιος «Ιησούς» με επαναστατική δράση στην περιοχή και ο πατέρας του ήτανε ο Ιούδας από τα Γάμαλα. Και οι δύο κατάγονταν από την γενιά του Δαυίδ και σταυρώθηκαν από τους Ρωμαίους για πολιτικά αδικήματα….
Ο «Ιησούς» των Ευαγγελιστών όμως ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ. Εάν έχεις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ (εκτός από τα γνωστά πλαστογραφημένα..) παρακαλώ να μας τις προσκομίσεις.

Εξάλλου, αντί να περιορίζεις τους σχολιασμούς σου στα γνωστά και τετριμμένα γιατί δεν ψάχνεις λίγο να δεις για παράδειγμα ΠΟΥ ΗΤΑΝΕ Η ΠΟΛΗ ΝΑΖΑΡΕΤ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ? Διότι…..στην περιοχή εκείνη ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΛΗ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΟΝΟΜΑ!
Γιατί δεν ψάχνεις να δεις τι γίνεται με τις ΔΕΚΑΔΕΣ ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ ΤΩΝ «ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΩΝ»? Αν ξεκινήσουμε να σχολιάζουμε τα σχετικά εδάφια ΑΙΟΝ…..θα ξεχάσεις και αυτά που ξέρεις!

Οι σχολιασμοί σου περί της θανάτωσης του Σωκράτη, είναι ένα άσχετο δεκανίκι. Ο Πλούταρχος μας είπε «ο δεισιδαίμων περί πάντων τον Θεόν αιτιάται». ΤΙ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΑΙΟΝ? Το Ελληνικό και ελεύθερο πνεύμα των φιλόσοφων με την δογματική περιχάραξη της αναζήτησης μέσω «εξ αποκαλύψεως» προσεγγίσεις? Δεν βλέπεις ότι υπερασπίζεσαι ΕΝΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ?

Για μία κόμη φορά: ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑΝΑΤΩΘΗΚΑΝ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΑΣΠΑΣΤΟΥΝΕ ΤΗΝ «ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ». Και αυτό σημειώθηκε ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ στην ιστορία της ανθρωπότητας! (εκτός βέβαια όταν έπρεπε-ξανά ένεκα «εξ αποκαλύψεως Του-να δημιουργηθεί η μήτρα του χριστιανισμού)

Όσο για τα γραπτά των διωγμών που αναφέρεις: κανένας ρωμαίος δεν κυνήγησε «χριστιανούς» γιατί απλά προσεύχονταν ή άναβαν κεράκια! Ότι έκαναν στους άλλους ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΤΑΡΑΞΙΕΣ έκαναν και στους ταραξίες που ονομάζονταν «χριστιανοί». Οι αιρέσεις ΑΙΟΝ είναι ως συνήθως ΒΙΑΙΕΣ!

Όταν υποκινείς τον όχλο (ένεκα προσηλυτισμού βλέπεις..) να μην πληρώνει φόρους π.χ. τότε ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΤΑΡΑΞΙΑΣ! Αν εσύ, και ανάμεσα σας, αποκαλείς αυτό το προπαγανδιστικό υλικό «Λόγο του Χριστού», αυτό είναι για ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ και όχι η πραγματικότητα. Πολιτική κάνανε και πελατεία ψάρευαν ΑΙΟΝ, πάρτο χαμπάρι.

Όσο για το ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ (μου αρέσει που το περνάς…..με ελαφρά πηδηματάκια όμως!) και εδώ σφάλεις: οι αποκαλούμενοι χριστιανοί τον καιρό του Φλάβιου Βαλέριου ήτανε πολύ λιγότεροι από ότι π.χ. οι πιστοί του Μίθρα στην αυτοκρατορία. Δεν «κέρδισαν» καμία αυτοκρατορία, αλλά Η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΑΘΛΙΩΜΕΝΕΣ ΜΑΖΕΣ. Και αφού ΠΕΡΑΣΑΝ οι Ρωμαίοι ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΠΟΥ ΘΕΛΑΝΕ, τότε τους χάρισαν και το ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ! Και οι «θεοσεβούμενοι» και «θεόπνευστοι» το δέχτηκαν το παζάρι! Τι άλλο περίμενε δηλαδή κανείς από μία ιουδαϊκή αίρεση?

Όσο για το 90% που αναφέρεις, μάλλον θέλεις σε όλα να βλέπεις και….έναν κρυφό απολογητή! Είπα ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι τον καιρό εκείνο η δουλεία των Ρωμαίων είχε εξαθλιώσει τεράστιες μάζες του πληθυσμού. Αυτές οι εξαθλιωμένες μάζες ήτανε και η αρχική πελατεία του προσηλυτισμού των ιουδαιοχριστιανών. ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Η «ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ» ΤΟΥΣ ΑΠΗΧΟΥΣΕ ΣΤΟ 90%. Έλεος πια ΑΙΟΝ!

Το παράδειγμα στο έχω παραθέσει ώστε να καταλάβεις λίγο καλύτερα ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΝΤΡΕΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΡΩΜΑΪΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ. Αν δεν είχανε ΙΣΧΥΡΑ ΟΦΕΛΗ οι Ρωμαίοι, τα οποία να τους χαρίζουνε την ησυχία τους από τις εξεγερμένες λαϊκές μάζες («τρώγοντας» επουράνια ισότητα και δικαίωση…) δεν θα άλλαζαν τον Μίθρα σε Ιησού.

Διότι, αν το κατάλαβες, ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ! Η μήπως θυμάσαι κανέναν «Πατέρα» να αναφέρει την εορτή των Χριστουγέννων στις 25 Δεκεμβρίου??

Δεν θα το’λεγα……


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 22:43:38  Εμφάνιση Προφίλ
ANAΣΤΗΜΕΝΟΣ,

λές
«Δεν ασχολούμαι μαζί σου. Αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι:
Αλήθεια υπάρχει μεγαλύτερη ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ να ψάχνεις το θεό με τη λογική;;;
Είναι σαν να ψάχνεις το φως χωρίς μάτια.
Και εσύ μόνο αυτό ξέρεις να κάνεις. Και θέλεις και επιχειρήματα.
Τι επιχειρήματα;;; Σαν τα δικά σου, που κρίνεις λόγια και πράξεις που έγιναν αιώνες πριν, από λαούς που ούτε καν μπορείς να αγγίξεις την ιδιοσυγκρασία τους, χρησιμοποιώντας λογιστικά τεχνάσματα, (που ούτε και αυτά μπορείς να αποδείξεις), για να δείξεις αναντιστοιχίες, ασυναρτησίες, ψεύδη κ.λ.π
Τα ψεύδη που χρησιμοποιείς από την υποκειμενική λογιστική σου επεξεργασία δεν τα βλέπεις;;;
Αλλά που να τα δεις τέτοιο στραβάδι που είσαι. Το μόνο που βλέπεις είναι ο σκοταδισμός και η προβατίλα των άλλων για να κρύψεις την προβατίλα της «δικής» σου λογικής εξήγησης.
Αλήθεια πότε μια ατομική λογική επεξεργασία έγινε αντικειμενική διαδικασία;;;
Τέτοια που να βεβηλώνει πρόσωπα και συνειδήσεις, βασιζόμενη σε υποθέσεις εκτιμήσεις, πλήρης υποκειμενισμού;;;;
Δεν πας καλύτερα να τα πουλήσεις πουθενά αλλού αυτά. Δεν μπορείς να με πείσεις για την αντικειμενικότητα της υποτιθέμενης αναζήτησης σου. Αλλά από ότι βλέπω και από τις «συζητήσεις» σου δεν πείθεις και κανένα.»

Φίλτατε ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, το ότι αναζητάς τον Θεό χωρίς να χρησιμοποιείς ΚΑΘΟΛΟΥ την λογική (και κριτική) σκέψη, θα έλεγα ότι δίνει και μία ξεκάθαρη εικόνα του τρόπου θεώρησης των πραγμάτων που εσύ βιώνεις. Είναι διαχρονικό «προνόμιο» των Αβρααμικών θρησκειών η πλήρη αποδοχή της (παράλογης) όποιας δοτής «αλήθειας» αυτά σερβίρουνε στο ποίμνιο τους.

Τώρα, το ΤΙ αποτελεί ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ βάση αυτής της θεώρησης των Εβραίων θεουργών (πέστους και «προπάτορες» αν αισθάνεσαι καλύτερα..) ε, αστο καλύτερα να το κρίνει ο κόσμος....

Το ότι τα επιχειρήματα που παρουσιάζονται δέν σε βρίσκουνε σύμφωνο θα έλεγα ότι είναι απλά φυσικό. Εξάλλου ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ! Απευθύνονται σε όσους έχουνε υγιή αντίλογο και δέν θεωρούνε ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ την απομυθοποίηση και την προσέγγιση προς το Θείο ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΡΚΟΥΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ. Επομένως, «απαγορευμένος καρπός» για σένα το θέμα.

Τα υπόλοιπα που προβάλεις ως δήθεν επιχειρήματα, είναι τα γνωστά και τετριμμένα που ακούγονται ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ. Χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου «διανοούμενο», απλά ας υπενθυμίσουμε ότι π.χ. στην Αμερική το 1925 σύρθηκε στα δικαστήρια ο δάσκαλος Σκοόπ, διότι....τόλμησε να διδάξει τη θεωρία της εξέλιξης των ζωντανών οργανισμών στούς μαθητές του! Και τότε υπήρχανε οι αντίστοιχοι ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, οι οποίοι προέτασσαν την εβραϊκή κοσμογονία έναντι της οποιαςδήποτε χρήσης ΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ. Και εκείνοι μίλαγαν για «λογιστικά τεχνάσματα και ψεύδη». Ας είναι λοιπόν έτσι!

Κατα τα άλλα να σημειώσουμε ότι, ανεξάρτητα απο το ότι η χρήση ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ έχει αντικατασταθεί απο ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ, ακόμα και η πολυδιαφημιζόμενη «αγάπη» που περιφέρει το δόγμα ως ενα βασικό μήνυμα, ΕΙΝΑΙ ΦΡΟΥΔΑ ΕΛΠΙΔΑ!

Και είναι ΦΡΟΥΔΑ ΕΛΠΙΔΑ, διότι η «πίστη» στο δόγμα αντιστρατεύεται την αγάπη. Γιατί η αγάπη προϋποθέτει ΑΝΟΧΗ, η οποία με την σειρά της αντιτίθεται στην πίστη. Η «πιστός» δηλαδή θα είναι κανένας η αγαπών και τους άπιστους, οπότε ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΣ!

Και αν αμφιβάλεις, δέν έχεις παρα να ρίξεις μία ματιά στο διάβα του χριστιανισμού ανα τους αιώνες: ΣΦΑΓΕΣ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΩΝ-ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΚΤΟΝΟ ΔΡΑΣΗ-ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ-ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ-ΑΚΥΡΩΣΗ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΗΣ, και ο «κατάλογος» δέν τελειώνει...

Και αν δέν θέλεις να πας τόσο πίσω χρονικά, ρίξε μία ματιά στη αδυσώπυτη φαγωμάρα του Φαναρίου με την Ελλαδική πλευρά, ή στις διαδοχολογικές απειλές κατα της ζωής των επίδοξων διεκδικητών στα Ιεροσόλυμα και....θα «νιώσεις» τόσο την «αγάπη» και την «φώτιση» που παρέχει το δόγμα αλλά όσο και την ακύρωση της λογικής που επαίρεσαι!

Ελπίζω να κατάλαβες τώρα ΠΟΙΟΣ μπορεί (και θέλει) να είναι ΣΤΡΑΒΑΔΙ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 09:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
quote:
Τώρα αν θέλετε να θυσιάσετε στο Δία υπάρχει και η αυτοθυσία, μη το ξεχνάτε...

Θα το παρω καλοπροαιρετα και θα γελασω...!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 13:21:18  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΙΟΝ, δεδομένου ότι τα «στοιχεία» του χριστιανικού κατεστημένου, π.χ. του στύλ απολογητή, παρουσιάζονται ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ, ας σημειώσουμε ορισμένα απο τα πιο γνωστά έργα παραπληροφόρησης τους.

Για τη ζωή του Χριστού λοιπόν, ΔΕΝ υπάρχουν σημαντικές πληροφορίες, εκτός των Ευαγγελίων. (...τι παράξενο!). Οι λιγοστές πληροφορίες από εξωβιβλικές πηγές, όπως τα έργα των Σουητώνιου, Ιώσηπου και Τάκιτου ή το Ταλμούδ, ΔΕΝ είναι σύγχρονες του Ιησού και αναφέρονται ΕΜΜΕΣΑ σ' αυτόν, χωρίς να δίνουν αξιόλογες πληροφορίες, κυρίως όμως, θεωρούνται ΠΟΛΥ αμφίβολης εγκυρότητας.

Καταρχήν, ο Φίλων ο Αλεξανδρινός (~30 π.Χ.- 54 μ.Χ.), Εβραίος φιλόσοφος με θαυμασμό προς τον ελληνικό πολιτισμό, ο οποίος είχε ενεργό ρόλο εκπροσώπησης των Εβραίων στη Ρώμη, έγραψε σημαντικά ιστορικά και φιλοσοφικά έργα, αλλά ΔΕΝ αναφέρει τίποτα για το Χριστό και τη διδασκαλία του, ενώ περιγράφει στα έργα του μέχρι και ασήμαντες λεπτομέρεις από τη ζωή των Ιουδαίων της εποχής του. (μα....ΠΩΣ ΤΟΥ ΞΕΦΥΓΕ Ο.....ΜΕΣΣΙΑΣ!!)

Ο Ιώσηπος Φλάβιος (Josephus Flavius, 37-100 μ.Χ.), ιστορικός με αριστοκρατική καταγωγή και θρησκευτική μόρφωση, έζησε στην Παλαιστίνη, πήρε μέρος στον ιουδαϊκό πόλεμο μέχρι την καταστροφή της Ιερουσαλήμ (70 μ.Χ.) και αιχμαλωτίστηκε από τους Ρωμαίους. Στα βιβλία του «Πόλεμος των Ιουδαίων» και «Ιουδαϊκές Αρχαιότητες» περιγράφει ο Ιώσηπος με λεπτομέρειες διάφορα περιστατικά από την απώτερη και πρόσφατη ιστορία του λαού του, αναφέρεται σε διάφορες εβραϊκές αιρέσεις κτλ., δεν κάνει όμως ΚΑΜΙΑ αναφορά σε «χριστιανούς!»

Σε κάποιο σημείο των «Ιουδαϊκών Αρχαιοτήτων» αναφέρεται όμως...... απρόσμενα και μάλλον επαινετικά στη δραστηριότητα και τα θαύματα του Χριστού (!), τον οποίο αποκαλεί Μεσσία. Οι ιστορικοί, κρίνοντας από το γεγονός ότι ο Ιώσηπος ήταν πιστός στην ιουδαϊκή θρησκεία και διέθετε βαθειά μόρφωση για θρησκευτικά και ιστορικά θέματα, συνάγουν το συμπέρασμα ότι η αναφορά του Ιώσηπου στο Χριστό οφείλεται σε μεταγενέστερη προσθήκη στο έργο του.(...γνωστή η «τέχνη» των μοναχών της χριστολογίας)

Αυτό ενισχύεται κι από το γεγονός ότι ο Ωριγένης (3ος αιώνας), πατέρας της χριστιανικής εκκλησίας, κατηγορεί σε κείμενό του τον Ιώσηπο ότι δεν δέχεται πως ο Χριστός ήταν ο αναμενόμενος Μεσσίας της ιουδαϊκής θρησκείας. Αντίθετα, ο Ευσέβιος που έζησε τον 4ο αιώνα, θεωρεί δεδομένη την αναφορά του Ιώσηπου στον Χριστό ως Μεσσία. Έτσι συμπεραίνεται ότι η προσθήκη στα γραπτά του Ιώσηπου έγινε εκείνο το χρονικό διάστημα.

Το Ταλμούδ (καλά,είναι απίστευτο το ΤΙ σκαρφίζονται οι οπαδοί του δόγματος!) αναφέρεται στον Ιησού σε κεφάλαιο που γράφτηκε τον 3ο αιώνα (300 ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!), τον ονομάζει όμως τις πιο πολλές φορές Μπεν Σταντά ή Μπεν Παντιρά και τον συνδέει με πρόσωπα και περιστατικά που συνέβησαν περίπου 100 χρόνια πριν από αυτά που αναφέρονται στα Ευαγγέλια.

Την εποχή που γράφτηκε αυτό το μέρος του Ταλμούδ υπήρχε όμως ήδη εξάπλωση του Χριστιανισμού και γι' αυτό είναι ανεξήγητη η αντίφαση..... Πιθανολογείται λοιπόν ότι στο Ταλμούδ καταγράφηκαν όχι οι «επίσημες» χριστιανικές απόψεις, οι οποίες έτσι κι αλλιώς δεν είχαν διαμορφωθεί ακόμα, αλλά εκείνες κάποιας από τις πολλές «χριστιανικές κοινότητες» που είχαν δημιουργηθεί στη ρωμαϊκή αυτοκρατορία και ΔΕΝ ΕΙΧΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΜΟΡΦΗ!

Ο διακεκριμένος στωικός φιλόσοφος Σενέκας που έζησε τον 1ο χριστιανικό αιώνα, αν και εκφράζει στα έργα του φιλοσοφικές απόψεις που δεν διαφέρουν σημαντικά από αυτές του χριστιανισμού και γι' αυτό επαινείται από τους πατέρες Τερτυλλιανό και Ιερώνυμο, δεν κάνει στα έργα του ΚΑΜΙΑ αναφορά στο Χριστό και στους χριστιανούς, παρ' ότι σχολιάζει επιπτώσεις στην πολιτική της Ρώμης από διάφορα σημαντικά και ασήμαντα γεγονότα της εποχής.
Για αυτό πιθανολογείται ότι, αυτό που καθιερώθηκε αργότερα ως «χριστιανική διδασκαλία», έχει εμπλουτιστεί, μεταξύ άλλων, με υλικό από τη φιλοσοφία του Σενέκα και όχι ότι ο Σενέκας απηχεί τις, έτσι κι αλλιώς ακόμα αδιαμόρφωτες, χριστιανικές απόψεις..

Ο ιστορικός Τάκιτος (Publius Cornelius Tacitus, ~55 - 115) αναφέρεται στα «Χρονικά» που γράφτηκαν το έτος 155, με εχθρικό ύφος στους χριστιανούς, πράγμα που σημαίνει ότι κατά το δεύτερο χριστιανικό αιώνα είχαν ήδη συγκροτηθεί και ήταν υπολογίσιμες οι ομάδες οπαδών του χριστιανισμού, οι οποίοι διαμόρφωσαν σταδιακά και την ιστορία του Χριστού (..μιλάμε ΓΙΑ ΤΟΝ 2ο ΑΙΩΝΑ, και αναφερόμαστε στις πρώτες ιουδαϊκές αιρέσεις που ερμήνευαν ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΙΑ «ΕΠΙΓΕΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ»!).

Ο Σουητώνιος (Gaius Tranquillus Suetonius) που ήταν σύγχρονος του Τάκιτου, περιγράφει διωγμούς χριστιανών από τον Νέρωνα και τους αναφέρει περιφρονητικά ως «είδος ανθρώπων που είχαν προσηλωθεί σε κάποια καινούργια και βδελυρή δεισιδαιμονία». Επίσης στο έργο του «Κλαύδιος» αναφέρεται ο ιστορικός στην «...υποκίνηση των Εβραίων από κάποιον Χρηστό ...» (Σημειώστε την «λεπτομέρεια»: χρηστο).
Αυτό δεν αποτελεί βέβαια μαρτυρία για την ιστορική παρουσία, του Χριστού αλλά καταγραφή πληροφοριών. Το γεγονός όμως ότι ο άριστος γνώστης της ελληνικής γλώσσας και γραμματικής Σουητώνιος έγραψε Χρηστός (που ήταν τότε ΟΝΟΜΑ ΔΟΥΛΩΝ, δηλαδή χρήσιμος, καλός) αντί του «Χριστός» ( ο έχων το χρίσμα δηλαδή), έχει δώσει και απάντηση ως πρός το ότι αυτή η φράση προστέθηκε μεταγενέστερα (...μπά, δέν κάνουνε τέτοια οι ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΓΙΑΧΒΕ!!!)

Πέρα από αυτές τις (απο γελοίες ως αμφισβητούμενες) αναφορές, δεν υπάρχει κάποια ενιαία ιστορική περιγραφή της ζωής του Χριστού. Ακόμα και η ημερομηνία γεννήσεώς του, δεν είναι γνωστή, παρότι ακριβώς αυτό το έτος γεννήσεως έχει καθοριστεί ως η αρχή της σύγχρονης χρονομετρήσεως.

Το έτος γεννήσεως του Χριστού εκτιμάται ότι βρίσκεται.μεταξύ τού 4 και του 1 π.Χ. Η 25η Δεκεμβρίου ως ημέρα γεννήσεως δεν έχει σχέση με το Χριστό, αλλά ταυτίζεται με την ημέρα γεννήσεως προχριστιανικών θεϊκών μορφών ( π.χ. ο «Θεός» του Μ.Κωνσταντίνου ΜΙΘΡΑΣ!) και με ρωμαϊκές εορταστικές εκδηλώσεις.

Στη χριστιανική Ρώμη καθιερώθηκε η 25η Δεκεμβρίου ως εορτή τής γεννήσεως το έτος 354, στην (επίσης Ρωμαϊκή) Κωνσταντινούπολη το 379 και στην Αντιόχεια το 388..........(τόσο καλά!!)

Για τα χρόνια από τη γέννηση μέχρι τη δημόσια εμφάνιση του Ιησού, η οποία τοποθετείται σύμφωνα με αναφορές στο κατά Λουκά Ευαγγέλιο περί τα έτη 28-29, ΔΕΝ υπάρχουν επίσης ιστ ορικά στοιχεία.......

Αυτά περί «στοιχείων» και «αποδείξεων» (έστω και μετα απο 1700 χρόνια αέναης πλαστογράφησης...).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 00:23:16  Εμφάνιση Προφίλ
την.....συνέχεια δέν βλέπω...........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 01:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
quote:
Θα συνεχίσω να σε λέω "παρθένα" και μπουμπούκι για τον απλούστατο λόγο οτι μπήκες στη συζήτηση και αντι να γράψεις ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ,την αποψη σου βρε αδερφέ...έγραψες τα παρακάτω...
quote:
Μην ανυσηχεις, ολο και καποιος *** θα απαντηση (τα 3 αστερακια αραγε ποιο nickname να "κριβουν")...
Ισως παλι ακομα να ψαχνουντε... βλεπεις εκει στο κατηχητικο δεν τους τα ειπαν αυτα.

ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ .... ΕΕΕΕ ????? ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ?
Ε ΤΏΡΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Ο ΚΑΠΟΙΟΣ ...ΠΑΛΙ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ? Τραβατε και ας κλαίω είσαι δηλαδή...

Ποτε δε "κράζω" χωρίς λόγο....ΠΟΤΕ!



σε ενοχλουν τα σχολια που γραφω? ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ πεταλουδιτσα μου!

Δεν πειράζει άγνωστε φίλε, τι και αν έχουμε το ίδιο ονοματεπώνυμο και σε παρεξήγησαν όπως λες?
Το e-mail μου το άλλαξα, έβαλα και υπογραφή να το βλέπουν. Το όνομα μου δυστυχώς(!!!) δεν γίνετε να το αλλάξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 10:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Η συζήτηση συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον.
quote:
Εδώ όμως θα λέμε ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. Μία έννοια που ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΥΝΑΣ. Και μην μου πεις «ποιο ιερατείο», διότι διαβάζεις, ζεις και πορεύεσαι με τους μύθους που σου έχουνε αυτοί παραδώσει.

Σβάμπε, ποιος γνωρίζει την αλήθεια?
Βάζεις το "χέρι στη φωτιά" για αυτά που λές ?
Διαβάζω ζώ και πορεύομαι μέσα απο τα πάντα. Αν θές μετά κάνουμε και κουβέντα για άλλες θρησκείες, αν θές μετά μιλάμε για Πλάτωνα και Επίκουρο , για Κρίσνα και Παταντζάλι και Ερμή Τρισμέγιστο και Βούδα.
Ξέρω οτι είναι αδιανόητο για εσένα να υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν κολήσει σε ένα ΔΟΓΜΑ και δεν λένε.. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ. Ξέρω οτι άνθρωποι σαν και εσένα δεν μπορούν να χωρέσουν κάποιον που προσπαθεί να "πάρει" μέσα απο τα πάντα, που προσπαθεί να ενωσει και να ενωθεί και όχι να διαχωριστεί, να φτιάξει έναν εχθρό και να νιώθει "ριγμένος","αδικιμένος","κατατρεγμένος"...
Στην ουσία ξέρω οτι κατηγορείς τους "κολημένους" γιατι σε αυτούς διακρίνεις τα στοιχεία του εαυτού σου.


quote:
Αλλά στην ουσία. Αναφέρεις τον Ωριγένη ως «αξιόπιστη πηγή». Μα ΑΙΟΝ, το λες ήδη μόνος σου! Όταν ο Ωριγένης έγραφε σχετικά….είχανε ήδη περάσει ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ΣΤΑΥΡΩΣΗ!!!! Πόση αξιοπιστία θα έχει ένα ιστορικό σύγγραμμα που θα σχολιάζει «με ακρίβεια» π.χ. το έτος 2140 τα όσα διαδραματίστηκαν κατά των Εβραίων στον πόλεμο του 1940 από τους Γερμανούς Ναζί ? Ιδιαίτερα δε όταν ο συγγραφέας θα είναι ένθερμος νέο-ναζί? Επομένως, έχεις καμία ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΠΗΓΗ? Η μόνο τις εκ των έσω ερευνάς??

Εδώ απο στόμα σε στόμα διασώθηκε η Ιλλιάδα μετά απο τόσους αιώνες στον Λόγο του Χριστού θα κολήσουμε ? 200 χρόνια σε πληροφορώ για έναν ιστορικό ερευνητή δεν είναι τίποτα.

quote:
Για να σε ενημερώσω όμως λίγο. Ο αρχαιότερος συγγραφέας που αναφέρει τα λεγόμενα Ευαγγέλια, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗ ΛΕΞΗ «ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ», είναι ο φιλόσοφος Ιουστίνος, χριστιανός απολογητής που έγραψε ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ 150.
Ο Ιουστίνος ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ «ΙΕΡΟ ΚΑΝΟΝΑ» (!) και για αυτό μιλάει για τις «Αναμνήσεις των Αποστόλων». Τα τέσσερα «Ευαγγέλια» της Κ.Διαθήκης αναφέρονται σαν Ευαγγέλια πρώτη φορά από τον Ειρηναίο.

Δεν με "ενημερώνεις". Το ξέρω πολύ καλά αυτό που λές. Είναι πασίγνωστο το γεγονός οτι η τελική μορφή των ευαγγελίων διαμορφώθηκε μέσα απο πολλές αλλαγές,προσθήκες και κοψίματα.
Ο καθένας έγραφε την "παράδοση" με δικό του τρόπο και συμφέρον. Συμφωνώ οτι ο Ιερός Κανόνας ήταν ένας συμβιβασμός που σκόπευε όχι τόσο στο αρχικό νόημα αλλά περισότερο στην δημιουργία ενός ιεαρατικού κατεστημένου.
Αν διαβάσεις των Ωριγένη υποστηρίζει ανοιχτά την μετενσάρκωση. Ο Ωριγένης τότε ήταν επίσκοπος. Το οτι η ιδέα της μετενσάρκωσης δεν υπάρχει σε καμία γνωστή έκφανση του χριστιανισμού πάει να πεί οτι κάτι περίεργο συνέβη ...Κάποιος έβαλε μαχαίρι.
Ομως όλο αυτό το γεγονός δεν αποδυκνύει οτι δεν υπήρχε Χριστός...

quote:
Ακόμα: πολλοί χριστιανοί του 2ου αιώνα ήτανε αντίθετοι ως προς την αναγνώριση των υποτιθέμενων επιστολών του Παύλου, όπως μας γράφει σχετικά ο Ευσέβιος στην «Εκκλησιαστική Ιστορία» (ΙΙΙ,27 και IV ,29) και το ίδιο μας βεβαιώνει και ο Ειρηναίος. Ο χριστιανός απολογητής Ιουστίνος, παρ’όλη την ορθοδοξία του, ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΥΤΕ ΛΕΞΗ ΓΙΑ ΤΟΝ «ΑΠΟΣΤΟΛΟ ΠΑΥΛΟ»! Πώς είναι δυνατόν να αγνοούσε αυτός ο ένθερμος χριστιανός σχεδόν 150 χρόνια μετά την «σταύρωση» τον Απόστολο Παύλο, που…….ήτανε λογικά προγενέστερος του αλλά και «ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟΣ»!!
Μήπως επειδή πολύ απλά, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΙΟΥΣΤΙΝΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ Η «ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΙΑ» ΤΟΥ ΓΡΑΦΙΑ «ΠΑΥΛΟΥ»??

Σου εξήγησα χίλιες φορές τι θεωρώ εγώ "θεόπνευστο". Η λέξη απο μόνη της ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΕΜΠΝΕΥΣΗ όχι για υπαγόρευση. Εσύ συνεχίζεις να φαντάζεσαι οτι θεόπνευστο σημαίνει πως κατέβηκε ένας "παπούλης" με άσπρη μακριά γενιάδα και τα υπαγόρευσε στον Παύλο.
Το οτι αγνοούσαν αυτοί που λές τον Παύλο για εμένα βγάζει λάθος όλους αυτούς που λένε οτι ο Χριστιανισμός ήταν ένα δημιούργημα του Παύλου.
Δεν ήταν μόνο ο Παύλος που κύρητε αλλά και τόσοι άλλοι...

quote:
Συνοπτικά: όλη η πληθώρα των σχετικών συγγραμμάτων εμφανίζεται κατά το δεύτερο μισό του 2ου αιώνα. Τότε άρχισε και να δημιουργείτε ο μύθος της «επίγειας ζωής» και τα σχετικά. Είναι ακριβώς το διάστημα όπου από κλάδος ερμηνείας του ιουδαϊσμού μεταλλάσσεται ΣΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Και οι Θρησκείες…..θέλουνε δικό τους ήρωα ΑΙΟΝ….

Ως προς το θέμα της «ενσάρκωσης», ας ξεκαθαρίσουμε ότι είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΜΥΘΟΣ. Εάν δεν είναι, τότε παρακαλώ να μας παραθέσεις τις αποδείξεις σου. Βλέπεις ΤΙ παθαίνει κανείς όταν θέλει να αποδείξει τα πάντα ΑΙΟΝ?

Ως προς το θέμα του εάν ήτανε ή όχι μυθικό πρόσωπο ο Ιησούς των Ευαγγελιστών, έχω τοποθετηθεί και παλαιότερα. Υπήρξε κάποιος «Ιησούς» με επαναστατική δράση στην περιοχή και ο πατέρας του ήτανε ο Ιούδας από τα Γάμαλα. Και οι δύο κατάγονταν από την γενιά του Δαυίδ και σταυρώθηκαν από τους Ρωμαίους για πολιτικά αδικήματα….
Ο «Ιησούς» των Ευαγγελιστών όμως ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ. Εάν έχεις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ (εκτός από τα γνωστά πλαστογραφημένα..) παρακαλώ να μας τις προσκομίσεις.



Δεν βγάζει νόημα αυτό που λές. Δεν το καταλαβαίνεις ?
Εχεις μπερδευτεί πάρα πολύ. Απο τη μία μιλάς για επαναστατικό κίνημα στο προηγούμενο μυνημα σου αλλά δεν μας λές γιατι ένα επαναστατικό κίνημα λέει "ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ" και "Γυρνα και το άλλο μάγουλο". Βγάζεις νόημα έτσι ?
Απο την άλλη μας λές οτι ήταν Ιουδαική Αίρεση...και γώ σε ξαναρωτάω πως γίνεται μια αίρεση που απευθύνεται απο Εβραίους σε Εβραίους να βγάζει ένα παραμύθι που στο τέλος σκοτώνουν τον Ηρωα οι Εβραίοι.
Μα δεν καταλαβαίνεις οτι έτσι αναιρείτε ο μύθος του Μεσσία που ακόμα περιμένουν ?


quote:
Ο «Ιησούς» των Ευαγγελιστών όμως ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ. Εάν έχεις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ (εκτός από τα γνωστά πλαστογραφημένα..) παρακαλώ να μας τις προσκομίσεις.

Εσύ τι απόδειξη έχεις οτι είναι πλαστά ?

quote:
Εξάλλου, αντί να περιορίζεις τους σχολιασμούς σου στα γνωστά και τετριμμένα γιατί δεν ψάχνεις λίγο να δεις για παράδειγμα ΠΟΥ ΗΤΑΝΕ Η ΠΟΛΗ ΝΑΖΑΡΕΤ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ? Διότι…..στην περιοχή εκείνη ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΛΗ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΟΝΟΜΑ!
Γιατί δεν ψάχνεις να δεις τι γίνεται με τις ΔΕΚΑΔΕΣ ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ ΤΩΝ «ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΩΝ»? Αν ξεκινήσουμε να σχολιάζουμε τα σχετικά εδάφια ΑΙΟΝ…..θα ξεχάσεις και αυτά που ξέρεις!

Οι σχολιασμοί σου περί της θανάτωσης του Σωκράτη, είναι ένα άσχετο δεκανίκι. Ο Πλούταρχος μας είπε «ο δεισιδαίμων περί πάντων τον Θεόν αιτιάται». ΤΙ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΑΙΟΝ? Το Ελληνικό και ελεύθερο πνεύμα των φιλόσοφων με την δογματική περιχάραξη της αναζήτησης μέσω «εξ αποκαλύψεως» προσεγγίσεις? Δεν βλέπεις ότι υπερασπίζεσαι ΕΝΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ?



Οι δεκάδες αντιφάσεις που λές υπάρχουν και στον Βίο των Ελλήνων. Πόσες διαφορετικές εκδοχές υπάρχουν για τον Θάνατο του Αριστοτέλη? Αυτό πάει να πεί οτι δεν υπήρξε Αριστοτέλης ή μειώνει το έργο του ?
Ελα σοβαρέψου λίγο...
Οσο για το πνευματικό αδιέξοδο που λές ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΑΜΑ ΘΕΣ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ...αλλά όχι εδώ...
Αυτό το εξ' αποκαλύψεως που είπες δείχνει οτι έχεις άγνοια του Ελληνικού πνεύματος.
Ποιος έκανε πρώτος επίκληση στις μούσες και στους θεούς ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΜΠΝΕΥΣΟΥΝ ? Εχεις διαβάσει Ορφικούς ύμνους ? Πόσες φορές στην Ελληνική Μυθολογία οι θεοί παρουσιαζόντουσαν στους ανθρώπους?
Ποιός έλεγε ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΔΑΙΜΟΝΙΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ ?
Σβάμπε μην χρησιμοποιείς φτηνά κόλπα εντυπωσιασμού, εδώ είπαμε να κάνουμε χαλαρή κουβέντα και διάλογο. Ο διάλογος γίνεται απο μηδενική βάση, εσύ όμως έχεις τεράστιο άγχος να πείσεις και αυτό σε οδηγεί σε αφελεια.

quote:
Όσο για τα γραπτά των διωγμών που αναφέρεις: κανένας ρωμαίος δεν κυνήγησε «χριστιανούς» γιατί απλά προσεύχονταν ή άναβαν κεράκια! Ότι έκαναν στους άλλους ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΤΑΡΑΞΙΕΣ έκαναν και στους ταραξίες που ονομάζονταν «χριστιανοί». Οι αιρέσεις ΑΙΟΝ είναι ως συνήθως ΒΙΑΙΕΣ!

Χε,χε απο Ιουδαική θρησκευτική αίρεση έγινε πάλι 17Νοέμβρη...

quote:
Όσο για το ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ (μου αρέσει που το περνάς…..με ελαφρά πηδηματάκια όμως!) και εδώ σφάλεις: οι αποκαλούμενοι χριστιανοί τον καιρό του Φλάβιου Βαλέριου ήτανε πολύ λιγότεροι από ότι π.χ. οι πιστοί του Μίθρα στην αυτοκρατορία. Δεν «κέρδισαν» καμία αυτοκρατορία, αλλά Η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΑΘΛΙΩΜΕΝΕΣ ΜΑΖΕΣ. Και αφού ΠΕΡΑΣΑΝ οι Ρωμαίοι ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΠΟΥ ΘΕΛΑΝΕ, τότε τους χάρισαν και το ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ! Και οι «θεοσεβούμενοι» και «θεόπνευστοι» το δέχτηκαν το παζάρι! Τι άλλο περίμενε δηλαδή κανείς από μία ιουδαϊκή αίρεση?

Όσο για το 90% που αναφέρεις, μάλλον θέλεις σε όλα να βλέπεις και….έναν κρυφό απολογητή! Είπα ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι τον καιρό εκείνο η δουλεία των Ρωμαίων είχε εξαθλιώσει τεράστιες μάζες του πληθυσμού. Αυτές οι εξαθλιωμένες μάζες ήτανε και η αρχική πελατεία του προσηλυτισμού των ιουδαιοχριστιανών. ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Η «ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ» ΤΟΥΣ ΑΠΗΧΟΥΣΕ ΣΤΟ 90%. Έλεος πια ΑΙΟΝ!

Το παράδειγμα στο έχω παραθέσει ώστε να καταλάβεις λίγο καλύτερα ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΝΤΡΕΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΡΩΜΑΪΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ. Αν δεν είχανε ΙΣΧΥΡΑ ΟΦΕΛΗ οι Ρωμαίοι, τα οποία να τους χαρίζουνε την ησυχία τους από τις εξεγερμένες λαϊκές μάζες («τρώγοντας» επουράνια ισότητα και δικαίωση…) δεν θα άλλαζαν τον Μίθρα σε Ιησού.

Διότι, αν το κατάλαβες, ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ! Η μήπως θυμάσαι κανέναν «Πατέρα» να αναφέρει την εορτή των Χριστουγέννων στις 25 Δεκεμβρίου??



Εν τούτο νίκα και μαλακίες. Σου έχω πεί χίλιες φορές οτι θεωρώ των Κωνσταντίνο ένα καιροσκόπο όπως και σύ. ο Χριστιανισμός δεν ξεκίνησε στα χρόνια του Κωνσταντίνου.
Αλλά τόσο εύκολα να αλλαξοπιστεί κάποιος για μια ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΛΑΟ , αλλά απο την άλλη ΠΙΕΖΕΙ ΑΦΟΡΗΤΑ (πώς γίνεται αυτό ?)
Ε σβάμπε δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω...Λες πολύ αντιφατικά πράγματα.
Μιλάς για ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ που ξεσηκώνει τις εξαθλιωμένες μάζες και στο καπάκι λές για το "όπιο" της επουράνιας δικαίωσης... ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Για να φτάσει ο άλλος να αλλάξει την επίσημη θρησκεία πρέπει τουλάχιστον το 51% του Λαού και βάλε να ήταν Χριστιανοί.
Οσο για τα Χριστούγεννα όντως είναι ημερομηνία κλεμμένη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 18:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
quote:
δεν ξεκίνησε στα χρόνια του Κωνσταντίνου

Παρέλειψες όμως το σημαντικότερο φίλε ΑΙΟΝ, μπορεί να μην ξεκίνησε αλλά ΕΔΡΑΙΩΘΗΚΕ...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 19:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Eτσι όπως έγινε Πλωτίνε ποτέ να μην έσωνε και εδραιωνόταν.
Ποτέ δεν αρνήθηκα οτι ο Χριστιανισμός κατάντησε ένα απο τα πιο σκοταδειστικά και εβραιόδουλα δόγματα.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. ΚΑΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ.
Ο Κων/νος και ο κάθε Κων/νος έχει τόση σχέση με Χριστό όσο εγώ με τον Πλεύρη...χεχεχε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 19:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
Ο Κων/νος και ο κάθε Κων/νος έχει τόση σχέση με Χριστό όσο εγώ με τον Πλεύρη...χεχεχε...


Με αυτά που λες δεν θα μπορείς να βρεις ησυχία ούτε από τους χριστιανούς ούτε από τους Ελληνιστές.

Μου φαίνεται ΑΙΟΝ ότι τους έχεις φορτώσει όλους στο κεφάλι σου.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 23:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Αφου λοιπον ΕΟΝ,καταλαβες,οτι ο χριστιανισμος "καταντησε",
εγω θα σου πω ετσι φτιαχτηκε,
αυτος ηταν ο σκοπος δημιουργιας -χρησης του,
"σκοταδιστικος" και "εβραιοδουλος",
αυτο ηταν ολο-κι ολο που μπορεσαν οι Ιουδαιοι να προσφερουν
στην πνευματικη εξελιξη του πλανητη.
Να παρουν τον Μεσογειακο Μυητικο Μυθο,
του θνησκοντος και Ανασταντος θεου,
και να φτιαξουν την δικη τους εκδοχη,
με σκοπο την Σιωνιστικη εκπληρωση των στοχων τους.
Οσον αφορα τον ΛΟΓΟ,
αυτος βεβαια δεν ειναι χριστιανικος,
αλλα -με πολλη υπομονη και ανοχη και συγκαταβαση-
υπαρχει ΚΑΙ η χριστιανικη του αποδοση...
και μην ξεχνας οτι ΛΟΓΟΣ και ΧΡΙΣΤΟΣ=ΧΡΗΣΤΟΣ,
ειναι ελληνικοι οροι και οχι ιουδαικοι...
που να τα σκεφτουν αυτα οι καημενοι περιουσιοι...
ειδες που κατα βαθος εισαι ΚΑΙ χλαμυδολαγνος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2003, 12:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
quote:
Με αυτά που λες δεν θα μπορείς να βρεις ησυχία ούτε από τους χριστιανούς ούτε από τους Ελληνιστές.

Μου φαίνεται ΑΙΟΝ ότι τους έχεις φορτώσει όλους στο κεφάλι σου.


Και πως θα τα βγαλεις περα...!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2003, 21:11:43  Εμφάνιση Προφίλ
AION,

for the moment......to monima tou PLOTINOS, LEEI PAAAAAARA POLLA!!!


(Sorry, alla briskome is tin alodapin!)

Ta leme..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2304688
Maintained by Digital Alchemy