ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Πάθη.......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 18:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χωρις παθη θα ειμασταν ακομα αμοιβαδες

πρωτα πρωτα τι ειναι παθος?

ισως καποιοι μπερδευουν της κακες συνηθειες με το παθος πχ καπνισμα.

φιλε Traveller θα διαφωνησω μαζι σου γιατι

αν δεν ειχαμε παθη ακομα θα ειμασταν κατωτερη φυλη

το παθος για να δημιουργησεις κατι καλυτερο ανηκει στην σφαιρα ενος κατωτερου κοσμου?

το παθος για την λευτερια που λενε οι φιλοι μας οι αναρχικοι ανηκει και αυτο στην σφαιρα της ασχημιας που δημιουργουν τα παθη?

το παθος για ζωη?
το παθος για πνευματικη αναζητηση?
το παθος για δημιουργια?

εσεις πως φανταζεστε εναν κοσμο χωρις παθος και παθη?

μηπως εναν κοσμο απαθη οπως πολυ σωστα ειπε η ελπιδα?

το παθος και η ζωη ειναι ενα και το αυτο

ισως καποιοι να νομιζουν οτι τα παθη υπαρχουν για να μας καταστρεφουν την ζωη και οτι μας χαλανε το καρμα

χωρις το θρησκευτικο παθος ομως δεν θα μιλουσαμε για θρησκεια και οτι αφορα τον πνευματικο κοσμο αλλα για την ανυπαρξια και την ανουσιοτητα των πραγματων

θα τρωγαμε λωτους και θα αγναντευαμε το ανουσιο πελαγος χωρις να εχουμε το παθος να το διασχισουμε γιατι πολυ απλα ειναι ανουσιο

το παθος ειναι δημιουργια καλη ή κακη αυτο ειναι στο χερι του ανθρωπου για το πως θα το χρησιμοποιησει κατι που ισχυει και για ολα τα "εργαλεια"


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2003, 05:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

θα τρωγαμε λωτους και θα αγναντευαμε το ανουσιο πελαγος χωρις να εχουμε το παθος να το διασχισουμε γιατι πολυ απλα ειναι ανουσιο
.......
το παθος ειναι δημιουργια καλη ή κακη αυτο ειναι στο χερι του ανθρωπου για το πως θα το χρησιμοποιησει κατι που ισχυει και για ολα τα "εργαλεια"


Καλέ μου φίλε Endorama σε χαιρετώ.
Είναι η πρώτη φορά που πρέπει να αντισταθώ στον λόγο σου, διότι η δική μου άποψη, είναι αρκετά διαφοροποιημένη από τις σκέψεις σου...

Εδώ (στην ύλη) δεν ήρθαμε για να κοσμίσουμε τον πληνήτη και να αυξήσουμε την υλική μας υπόσταση στην παραμονή.
Είτε το θέλουμε είτε όχι, εδώ είναι, ας το πω έτσι, ένα είδος περιορισμένου "χρονικού-άχρονου" σχολείου για την ψυχή στο μεγάλο ταξίδι της προς την επιστροφή.
Ναι καλέ μου έπρεπε στην φυσική ροή των πραγμάτων, να είμαστε μόνο κάτοικοι του παραδείσου, εφ'όσων αυτός ήταν ο προορισμό μας για τη "στάση" στην ύλη. Και να τρώγαμε μόνο λωτούς και να αγναντεύαμε μόνο ανούσια, (τι σωστή λέξη για την ύλη;), το πέλαγος όπως γράφεις.....
Άλλά βλέπεις η Ευα και ο Αδάμ μας δίδαξαν τα υλικά θέλω (πάθη) και χάσαμε την ουσία της αλήθειας καθώς περάσαμε μέσα από τις φυσικές δεσμεύσεις μας, στους υλικούς καρμικούς κύκλους. Ετούτο κατά καιρούς έρχονται οι μεγάλοι διδάσκαλοι να μας θυμίσουν!!!
Θυμάσαι τον Προμηθέα; Ο Δίας τον τιμώρησε γιατι βοήθησε τους ανθρώπους προς την υλική εξέληξη μεταφέροντάς τους τη φωτιά!
Όλα που γράφεις, έχουν σαν βάση την υλική υπόσταση του ανθρώπου (σώμα) και τούτα καλέ μου φίλε είναι, το αιώνιο πρόβλημα της ψυχής στις δεσμεύσεις του καρμικού κύκλου.
Βέβαια θα πρέπει να γίνουμε καλλίτεροι άνθρωποι και ίσως έτσι κάποια στιγμή να νοήσουμε την αλήθεια, καθώς θα χρησιμοποιούμε τα "εργαλεία" που λες, (τα αισθήματα του ανθρώπου...).
Όσο απομακρυνόμαστε από την ψυχή,τόσο πιο πολύ μετουσιωνόμαστε σε σκλάβους της ύλης.
Σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2003, 06:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο απομακρυνόμαστε από την ψυχή,τόσο πιο πολύ μετουσιωνόμαστε σε σκλάβους της ύλης.

Κι όσο πιο πολύ τα διαχωρίζουμε, τοσο περισσότερο θα κοβόμαστε στα δυο
και κανένας απ'τους δυο μας εαυτους δε θα 'ναι ευχαριστημένος και μόνο θα ποναει. Γιατι ο άνθρωπος είναι ένα, ΥΛΗ & ΨΥΧΗ μαζί.

Πρέπει να δώσουμε
Ύλη στην Ψυχή και Ψυχή στην Ύλη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2003, 06:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απλα να συμπληρωσω

και εγω με την σειρα μου

αν δεν εκλεινε η πορτα του παραδεισου για τους πρωτοπλαστους

θα υπηρχε ο λογος του χριστου?

και οπως ειπα και πριν

ο χριστος ειχε παθος

αυτο δεν πιστευω να το αμφισβητει καποιος

και για αλλη μια φορα θα συμφωνησω με τον φιλο 1900


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2003, 20:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ισως καποιοι να νομιζουν οτι τα παθη υπαρχουν για να μας καταστρεφουν την ζωη και οτι μας χαλανε το καρμα

Μα καλέ μου φίλε... τα πάθη είναι μέρος από το κάρμα μας...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2003, 22:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν αντιλεγω καλη μου Avallon

η ζωη ειναι το νερο
και τα παθη το αλατι
και αυτα τα δυο στο ιδιο δοχειο

κατα την αποψη μου


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 07:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

η ζωη ειναι το νερο
και τα παθη το αλατι
και αυτα τα δυο στο ιδιο δοχειο


Καλέ μου φίλε Endorama σε χαιρετώ.
Ναι σωστά γράφεις για το νερό-ζωή και το αλάτι-πάθη σε ένα κόσμο που εμείς είμαστε δημιουργοί. Μα τούτος ο κόσμος καλέ μου είναι "πλαστός"
από εμάς, δηλαδή, περιορισμένος στα δικά μας νοητικά επίπεδα και μάταιος, όπως ορθά έγραψε και η Αμαλία. Αφού υπάρχει ο μόνος αληθινός που σπέρματα του φέρουμε εντός μας, (μικρόκοσμος) και τούτα είναι που πάντα μας ξυπνούν από τον λήθαργο του Μορφέα-ύλη καθώς στο διάβα μας αναγνωρίζουμε την καινή και άσκοπη δημιουργία μας!
Το μέλος Πλωτίνος με μία φράση που μας έφερε του Αριστοτέλη, (η δυσκολότερη νίκη είναι εκείνη ενάντια στο εαυτό...) έδωσε τον ακριβή όρο για τα πάθη και πως οι Μεγάλοι Διδάσκαλοι μας προτρέπουν για τον αγώνα κατά των παθών και που είναι οι αρωγοί για την υλική δημιουργία.
Δεν πιστεύω να μην μπορούμε να νοήσουμε τα αποτελέσματα απ'την δημιουργία των παθών στην υλική μας υπόσταση;
Όπου η καλή μας φίλη Avallon γράφει συνοπτικά ό,τι: <<τα πάθη είναι μέρος από το κάρμα μας>>
Και η καλή μας ΑΤΜΑ:<<Το κάρμα.....Της ζωής και του θανάτου.>>
Φιλικά σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 23:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για να μην ξεχνιεται....οτι καλως..θυμομαστε...:)

φως! επι μονιμου..σκοτους...

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy