ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Παναγια μου!τι αλλο θα δουμε...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 17:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ simori,

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ. ΕΓΩ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΣΚΕΦΘΗΚΑ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΩΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΗ.

ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΟΡΘΗ. ΔΙΑΦΩΝΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ. ΕΓΡΑΨΑ ΔΕ ΟΤΙ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ ΑΤΥΧΗΣ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ: "Η ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ".

ΣΥΓΓΝΩΜΗ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ: ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΤΥΧΕΣΤΑΤΟ.

ΤΟ ΑΝ ΕΝΑΣ ΗΡΩΑΣ ΕΧΕΙ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΥΣΤΕΡΟΒΟΥΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΖΗΤΗΜΑ ΚΙ "Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ..."


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 21:30:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2003, 07:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σε ευχαριστώ φίλη Zadok για την απάντησή σου.. Τώρα ξεκαθάρισε το πεδίο αρκετά ... και συμφωνώ και εγώ πως ένας ήρωας έχει το δικαίωμα της υστεροβουλίας και πως είναι όντως πολύ μεγάλο ζήτημα αυτό...

Βέβαια δεν θεωρώ την τοποθέτησή μου και τόσο ατυχή, αλλά ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει και να καταθέτει την άποψή του!!Οπότε και αυτή η άποψη είναι σεβαστή προς εμένα....

Ευχαριστώ και πάλι.... πάντα με φιλική διάθεση....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2003, 12:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη simori,

χαίρομαι που ξεκαθάρισε το τοπίο...

Με το να χαρακτηρίσω την τοποθέτησή σου "ατυχή", φυσικά και δε σου στερώ το αναυθαίρετο δικαίωμά σου "να γράφεις ελεύθερα ότι κρίνεις εσύ"! Απλά κάπως έπρεπε να εκφραστώ...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 21:31:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2003, 14:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυθηκε λοιπον η παρεξηγηση....

Γιατι λοιπον θα πρεπει ολοι οι Ελληνες-και μονο οι Ελληνες-να ειναι αναμαρτητοι;;;
Και σε οτι αφορα τους ηρωες,
Παντα υπαρχει και το προσωπικο συμφερονκαι ο συναισθηματικος παραγων...
Οταν ζεις με οικογενεια,με συγγενεις,τα αγαπημενα σου προσωπα,τους σκεφτεσαι και αυτους,εισαι πιο επιφυλακτικος..
Ακομη και αν 'φυγεις' εσυ,θα τους αφησεις πισω..
Το θεμα ειναι οτι ολα αυτα σβηστηκαν στη μαχη,
η αυτοθυσια και ο ηρωισμος...

quote:
σβηστηκαν στη μαχη
.....
Χμμμμμ....Θουκυδιδη μου θυμιζει...

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 05:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aς τους να λένε...
Είναι γνωστή η αλήθεια διεθνώς...
Διαβάστε την πλειοψηφία των ξένων ιστορικών βιβλίων και θα καταλάβετε γιατί χρειάζεται να κάνουν προπαγάνδα...
Το έργο ARARAT το είδε κανείς?
Για να δείτε και τι λέει το Χόλυγουντ για τις σφαγές των Αρμενίων...
Οχι βέβαια ότι το Χόλυγουντ είναι αξιόπιστος ιστορικός μάρτυρας αλλά έτσι...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2003, 09:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σας χαιρετώ.
Λίγη εξωσχολική ιστορία, "για την Ελλάδα ρε γ......ω"μ που είπε και η ολυμπιονίκης αθλήτρια!

Ας κάνουμε και εμείς site, μέσα στον Παγκόσμιο ιστό και να γράψουμε την δική μας ΕΛΛΗΝΙΚΗ ιστορία , που δυστυχώς κάποιοι, αποφάσισαν να γνωρίζουν οι αλλοδαποί (όλοι οι ξένοι), ότι σταμάτησε γύρω στο 100π.Χ με την επέλαση των Ρωμαίων!!!

Λίγοι γνωρίζουν πως το Ελληνικό έθνος ζει, υπάρχει και μετά το 100π.Χ. και πως εμείς οι κατοικούντες τούτου του Ελληνικού χώρου δεν είμαστε φίτρες άλλων λαών που βρήκαν ένα ξέφραγο αμπέλι, την άλλοτε γεννήτρα του πνεύματος και την κατέλαβαν!

Ξέρετε καλοί μου φίλοι ότι πολλά πανεπιστήμια "φίλων χωρών"? διδάσκουν πως η Ελληνική είναι μια νεκρή γλώσσα, όπως η αρχαία Αιγυπτιακή και η Σανσακριτική.... Και που αληθινά δεν υπάρχουν ούτε σαν ιδέα στις σημερινές (λέξεις), γλώσσες και διαλέκτους όπου ομιλούνται εκεί!

Είμαστε ναί λίγοι -10 εκατομμύρια μόνο ψυχές- αλλά εάν αφαιρέσουμε τον ωχαδερφισμό και τα προσωπικά συμφέροντα, θα ξυπνήσουμε κάποτε απ'τον λήθαργο την αλήθεια στους λαούς που οι δικοί μας προπάτορες εκπολίτισαν.

Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 09:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη zezmperg πολύ ενδιαφέρον αυτό που έθεσες:
quote:
Ξέρετε καλοί μου φίλοι ότι πολλά πανεπιστήμια "φίλων χωρών"? διδάσκουν πως η Ελληνική είναι μια νεκρή γλώσσα, όπως η αρχαία Αιγυπτιακή και η Σανσακριτική

Γνωρίζεις μήπως λεπτομέρειες για το θέμα της γλώσσας? Είσαι σίγουρη σε αυτό που αναφέρεσε? μήπως τα Πανεπιστήμια αυτά αναφέρονται στην Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και όχι γενικά στην Ελληνική?

Πάντα με φιλική διάθεση

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 16:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλι θα αναρωτηθω εγω...
Μηπως ολα ειναι θεμα των διαφορων λομπυ,που φυσικα εξυπηρετουν διαφορα συμφεροντα;Και καλα κανουν,αφου αυτη ειναι η δουλεια τουσ...
Αν ναι...
Τα Ελληνικα λομπυ εχω την εντυπωση πως εχουν ατονισει παρα πολυ...
Δεν ξερω εσεις τι λετε..

Γνωριζω παντως πως στις ΗΠΑ ειχε ατονισει παρα πολυ το Ελληνικο(τον τελευταιο καιρο ομως επανακαμπτει)ενω κερδιζαν συνεχως εδαφος το Τουρκικο αλλα και το Αρμενικο...
Ποια η αποψη σας;

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 22:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.patrides.com/feb/florida.htm
Στην Τάμπα της Φλωρίδας ιδρύθηκε η «Αθηναϊκή Ακαδημία»

Ελληνικό Πρακτορείο Ειδήσεων

Στο

Clearwater της Florida των Ηνωμένων Πολιτειών ιδρύθηκε το πρώτο ελληνικό σχολείο με την επωνυμία «Αθηναϊκή Ακαδημία», που χρηματοδοτείται από την πολιτεία της Φλωρίδας. Η ίδρυσή της θεωρείται μεγάλη επιτυχία από την ομογένεια της περιοχής, καθότι θα διδάσκονται σε αυτή καθημερινώς τα ελληνικά γράμματα και ο ελληνικός πολιστισμός.

http://www.greecenet.gr/contents/magazine/omogeneia/federations/f_ros.htm


http://www.mani.org.gr/kzaharias/periehomena/perieh2000.htm

http://www.geocities.com/omogeneia/omogeneia-apopseis.html

http://www.tganews.com/modules.php?name=News&new_topic=13

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

υ.γ το μοναδικο πραγμα που φοβαμαι , ειναι ο εσωτερικος εγχθρος.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 21:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την πλαστογράφηση της ιστορίας μας καλύτερα να μην μιλήσουμε.
Όλα τα κράτη λίγο πολύ το κάνουν αυτό, αν και εμείς οφείλαμε ως Έλληνες να διαφέραμε προς το ποιοτικότερον.
Μερικά παραδειγματάκια :
- Η αποσιώπηση των γεγονότων στη μάχη του Μαντζικέρτ (1072 μ.Χ.) και η προδοσία των στρατηγών του Βυζαντίου που έφερε τους Τούρκους στη Μικρά Ασία και τον αυτοκράτορα του Βυζαντίου αιχμάλωτο των Τούρκων. Εγώ τουλάχιστον δεν διδάχτηκα κάτι τέτοιο στην ιστορία μας.
- Η πλαστογράφηση της ιστορίας της άλωσης της Κωνσταντινούπολης. Βλέπετε οι Τούρκοι δεν μιλούν για άλωση, αλλά για "παράδοση". Έχουμε ιστορικές πηγές, του Φραντζή (υπασπιστής του αυτοκρατορικού στρατού τον καιρό της άλωσης) αλλά και του Στήβεν Ράνσιμαν που αποσιωπόνται στα σχολικά μας βιβλία και στο τί μας μαθαίνουν. Όλοι έχουμε μάθει πως οι Τούρκοι πήραν την Πόλη ενάντια στους Έλληνες. Ε λοιπόν κύριοι, ψεύδος.
Απομυθοποίηση :
Στρατός Βυζαντινών : 6.500 άνδρες εκ των οποίων 700 Ενετοί και 700 Γενουάτες μισθοφόροι. Αρχηγός του στρατού ο Τζιοβάνι Ιουστινιάνι, Γενοβέζος. Ο πληθυσμός της πόλης, Ρωμιοί, αρνούνταν να πολεμήσει για λογαριασμό ενός αυτοκράτορα πιόνι των δυτικών, που πούλησε την Ορθοδοξία κάνοντας συλλείτουργο με τους καθολικούς τον Δεκέμβριο του 1452 στην Αγία Σοφία και αίροντας τα αναθέματα με τον Πάπα, αναγνωρίζοντας του το πρωτείο.
Στρατός Οθομανών : Οι γνώμες διίστανται για τον αριθμό. Άλλοι παρατηρητές λένε 80.000 και άλλοι 200.000. Ο στρατός οργανωμένος σε τρία μέρη. Βάζω την κρατούσα άποψη.
- Οι Βασιβουζούκοι, αποτελούμενοι από περίπου 80.000 κυρίως Χριστιανούς Ορθόδοξους Βυζαντινούς, από τις επαρχίες της Καππαδοκίας, της Καισάρειας, της Σμύρνης, του Αϊδίνου.
Επίσης τμήματα στρατού αγνώστου αριθμού από το Ορθόδοξο Βασίλειο του Πόντου, καθώς και Σερβικός λόχος (Ορθόδοξοι επίσης).
- Τακτικός στρατός, περίπου 32.000 κυρίως Άραβες ή Τούρκοι (εξ'άλλου όταν εμφανίστηκαν οι Τούρκοι στην ιστορία ήταν 400 οικογένειες, μόνο)
- Γενίτσαροι, κυρίως Ελληνορωμαϊκης καταγωγής περίπου 12.000 άτομα.

Για ποιούς Τούρκους λοιπόν μιλάμε εναντίον των Βυζαντινών; Μάλλον μάχη των Βυζαντινών εναντίον των Δυτικών μου ακούγεται. Υπάρχουν επίσης πάρα πολλές λεπτομέρεις με τις οποίες θα εκπλαγείτε αν διαβάσετε τα αντίστοιχα βιβλία των παραπάνω συγγραφέων.

Φέτος πήγα για δεύτερη φορά στην Πόλη, για επαγγελματικούς λόγους αυτή τη φορά. Είδα με τα μάτια μου μελέτη του πανεπιστημίου της Σμύρνης (στα Τουρκικά φυσικά), η οποία υπολογίζει τον "Ελληνογεννή" πληθυσμό της Τουρκίας σε 30.000.000. Η μελέτη περιμένει σε κάποια κυβερνητικά συρτάρια άδεια για δημοσίευση. Άδεια δεν πρόκειται να δοθεί εάν δεν δρομολογηθούν οι εξελίξεις στην Τουρκία. Η απάντηση που έλαβα όταν ρώτησα γιατί δεν παίρνει άδεια η συγκεκριμμένη μελέτη για να εκδοθεί ήταν ... "όχι μόνο αυτή η μελέτη, υπάρχουν και άλλες αντίστοιχες, περίπου έξι με οκτώ, δεν δημοσιεύονται όμως για να μην δημιουργηθούν κοινωνικά προβλήματα στον πληθυσμό". Ξέρετε, οι Τούρκοι, αντιθέτως με εμάς είναι υπερβολικά ειλικρινείς ώρες, ώρες, είτε για τις σφαγές είτε για άλλα θέματα.

Τελευταίο έχω κρατήσει τον μεγαλύτερο διωγμό κατά του Ορθόδοξου μοναχισμού που έγινε με την εγκατάσταση του Όθωνα στην Ελλάδα. Πηγές δεν πρόκειται να βρείτε πουθενά. Όλα τα στοιχεία είναι εξαφανισμένα. Μόνο στο Άγιον Όρος υπάρχουν, τουλάχιστον εγώ μόνο εκεί βρήκα, σωρεία δεδομένων. Στο διωγμό λοιπόν αυτό, έκλεισαν περίπου 2.000 Ορθόδοξα μοναστήρια και αναγκάσαν τους καλόγερους να παντρεύονται με το ζόρι καλόγριες, οι φίλοι μας φυσικά οι Βαυαροί. Οι περιουσίες των Μοναστηριών δημεύτηκαν και ένα τεράστιο καραβάνι με λάφυρα έφυγε κατά Βαυαρία μεριά.

Είπατε τίποτα για αντικειμενική ιστορία ;

Υ.Γ. Μήπως ήταν λίγα αυτά που παρέθεσα ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 23:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελευταίο έχω κρατήσει τον μεγαλύτερο διωγμό κατά του Ορθόδοξου μοναχισμού που έγινε με την εγκατάσταση του Όθωνα στην Ελλάδα. Πηγές δεν πρόκειται να βρείτε πουθενά. Όλα τα στοιχεία είναι εξαφανισμένα. Μόνο στο Άγιον Όρος υπάρχουν, τουλάχιστον εγώ μόνο εκεί βρήκα, σωρεία δεδομένων. Στο διωγμό λοιπόν αυτό, έκλεισαν περίπου 2.000 Ορθόδοξα μοναστήρια και αναγκάσαν τους καλόγερους να παντρεύονται με το ζόρι καλόγριες, οι φίλοι μας φυσικά οι Βαυαροί. Οι περιουσίες των Μοναστηριών δημεύτηκαν και ένα τεράστιο καραβάνι με λάφυρα έφυγε κατά Βαυαρία μεριά.


Αυτό ειδικά, πρώτη φορά το ακούω!!!

Θα ήθελες να μας εξηγήσεις, αγαπητέ poet, την σκοπιμότητα μίας τέτοιας πράξης και την σκοπιμότητα της απόκρυψής της;;;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 21:32:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 00:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε poet, επειδη βλεπω οτι εχεις αρκετες γνωσεις στην ιστορια και μαλιστα πολυ διαφορετικες απο αυτες που διδασκοντε στα σχολεια/πανεπιστημια θα σε παρακαλουσα να επισκεφθεις και το θεμα μας περι "Πραγματικης ιστοριας της Ελλαδας" και αν θελεις να γινεις μελος της μικρης μας ομαδας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 02:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ήθελες να μας εξηγήσεις, αγαπητέ poet, την σκοπιμότητα μίας τέτοιας πράξης και την σκοπιμότητα της απόκρυψής της;;;


Φαντάστηκα ότι ήταν προφανής. Ο Βαυαρός Όθων όπως γνωρίζεις επιβλήθηκε από τις εγγυήτριες ξένες δυνάμεις. Δηλαδή ένας από τους όρους στο νέο Ελληνικό κράτος ήταν να υπάρχει Βασιλιάς αλλά όχι Έλληνας. Προφανώς για να είναι ελέγξιμη η κατάσταση, καθόσον η Οθωμανική αυτοκρατορία μόλις άρχισε να διαλύεται και θα είχε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά της (άλλα 100 χρόνια). Ο τρόπος της διάλυσης της δε και οι νέοι συσχετισμοί που θα δημιουργόταν είχε να παίξει σημαντικότατο ρόλο στα γεωπολιτικά συμφέροντα των εγγυητριών δυνάμεων. Το νέο Ελληνικό κράτος που γεννήθηκε εκ του μή όντος, δεν είχε τις κατάλληλες δομές, μέσα από τις οποίες θα μπορούσε να επιβληθεί ένα καθεστώς εξάρτησης. Απο τη μιά μεριά ήταν οι Κοτσαμπάσηδες, των οποίων ο ρόλος είχε εκμηδενιστεί με την επανάσταση, απο την άλλη οι οπλαρχηγοί, οι οποίοι όμως ήταν ήδη εξαρτώμενοι από τις ξένες δυνάμεις λόγω χρήματος, όπλων και γενικώς υποστήριξης, και τέλος η εκκλησία, μαρτυρική και αυτόνομη, της οποίας ο δυναμικότερος κορμός ήταν τα μοναστήρια. Ε αυτά λοιπόν έπρεπε να χτυπηθούν. Εν είδει Κεμάλ Ατατούρκ, μόνο που σ'εμάς έγινε 100 χρόνια νωρίτερα. Βέβαια εδώ έρχεται και η αντιπαλότητα του Χριστιανικού δόγματος, του Όθωνα, ο οποίος εδώ φερόταν τιμητής του Χριστιανισμού αλλά στη Βαυαρία ζούσε ως άθεος. Τέλος συνδυάστηκε το τερπνόν μετά του ωφελίμου που έχω πει παραπάνω. Έχω διαβάσει σε κείμενα που αναφέρονται σ'αυτό το διωγμό ότι παίρνανε ακόμα και τα καντήλια από τις εκκλησίες, και ότι χρυσά ή ασημένια τέλος πάντων βρίσκανε, σκεύη, ευαγγέλια και τα λιώνανε για να μπορούν να ρευστοποιηθούν πιό εύκολα τα λάφυρα. Πλιάτσκο κανονικότατο !!!

Και μιάς και μιλάμε για βασιλεία και για πλαστογράφηση ιστορίας, να θυμίσουμε και την πλαστογράφηση που έκανε η μοντέρνα δυναστεία του Γλύξμπουργκ στην Ελλάδα. Το πλαστογραφημένο σενάριο έλεγε ότι μετά την άλωση της Πόλης, ο μόνος που διασώθηκε από την βασιλική οικογένεια ήταν ο γιός του Κωνσταντίνου ο Ιωάννης. Το επώνυμο του Παλαιολόγου ήταν Δραγάτσης. Κάποιοι λοιπόν τον διέσωσαν και ο μικρός Ιωάννης κατέληξε στη Δανία. Εκεί έγινε υπασπιστής του Βασιλέα τη Δανίας και παντρεύτηκε την κόρη του και τον διαδέχτηκε στον θρόνο. Ως εκ τούτου οι Γλύξμπουργκ, προερχόμενοι από την Δανέζικη βασιλική οικογένεια είναι απόγονοι του Κωνσταντίνου του Παλαιολόγου. Η αλήθεια είναι ότι από την δυναστεία Παλαιολόγου ουδείς επέζησε. Αγνοείται μόνο η τύχη του πρώτου εξάδελφου του Κωνσταντίνου, ονόματι Ιωάννης, και μάλλον αυτός όντως διέφυγε με ένα Ενετικό εμπορικό καράβι, διότι ήταν και το μόνο που κατάφερε να διαφύγει. Λέγεται μάλιστα, κάπου το διάβασα αλλά δεν θυμάμαι τις πηγές, ότι βρέθηκε και ο τάφος του στα Κανάρια νησιά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 03:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φαντάστηκα ότι ήταν προφανής.

Για να ρωτάω, δεν ήταν, τουλάχιστον όχι για μένα.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά μου απάντησες μόνο κατά το ήμισυ της ερωτήσεώς μου, δηλαδή ως προς την σκοπιμότητα της πράξης.

Θα ήθελα να μας εξηγήσεις το γιατί, ενώ σήμερα ζούμε σε μία δημοκρατική Ελλάδα, η οποία κάθε άλλο παρά θα συγχωρούσε τα ατοπήματα του Όθωνα, αυτή η ιστορία δεν έχει βγει στη φόρα;;;

Την γνώμη μου για τα μοναστήρια και τους ρασοφόρους ψυχωσικούς, να μην στην πω καλύτερα, γιατί δεν είναι επί του παρόντος.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 09:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zadok, το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, το είδα αφού είχα ποστάρει το μήνυμα, αλλά ήταν ήδη αργά.

Πιστεύω ότι όσο τουλάχιστον υπήρχε βασιλεία στην Ελλάδα δεν μπορούσε να αποκαλυφθεί μιά τέτοια ιστορία η οποία θα έτρωτε τον ίδιο το θεσμό. Απλά, μετά την αποκατάσταση της κατ'ευφημισμόν δημοκρατίας :
1. Υπάρχουν πολύ λίγοι που ασχολούνται με την πραγματική ιστορία του έθνους μας, εννοώ ακαδημαϊκοί, ιστορικοί, κλπ.
2. Απο αυτούς, απειροελάχιστοι ενδιαφέρονται για την ιστορία της Ελλάδος από το 1821 - 1914.
3. Tα στοιχεία που απέμειναν είναι σχετικά λίγα και δύσκολα προσβάσιμα.
4. Οι έχοντες τα στοιχεία φημίζονταν, οι περισσότερες μονές τουλάχιστον, για την ένθερμη υποστήριξη στο βασιλικό πολίτευμα.
5. Δεν υπάρχει το κατάλληλο υπόβαθρο, μορφωτικό, πολιτισμικό, για να δημιουργηθεί μιά ανατρεπτική κατάσταση της εθνικής μας μαλθακότητας και μαλακότητας που δέχεται πλέον απαθώς τέτοιες καταστάσεις ως φυσιολογικές.

Το τελευταίο είναι το καλύτερο "Την γνώμη μου για τα μοναστήρια και τους ρασοφόρους ψυχωτικούς, να μην στην πω καλύτερα, γιατί δεν είναι επί του παρόντος", μας τά'πες όλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 17:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ poet,

και πάλι σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν κατάλαβα καλά:

- Αποδείξεις δεν υπάρχουν,
- Κανένας ιστορικός δεν έχει κάνει έρευνα σχετικά, και
- Οι υπόλοιποι δε θέλουμε να μάθουμε την αλήθεια για διάφορους λόγους κατά την άποψή σου.

Οκ! Θα ήθελες να μου πεις, εσύ γιατί πιστεύεις ότι είναι αληθινή;

Όσον αφορά δε στην ιστορία την οποία έγραψες περί Παλαιολόγου και Γλύξμπουργκ, επίσης πρώτη φορά την ακούω, αν και ασχολούμαι ιδιαίτερα. Γνωρίζω ότι οι οπαδοί του τον θεωρούν τον Κωνσταντίνο, ο οποίος θα ελευθερώσει την Πόλη, αλλά ιστορία ότι κατάγεται από το Βυζάντιο δεν έχω ξανακούσει. Και μου κάνει εντύπωση, γιατί τώρα που αμφισβητείται η ιθαγένειά του, θα 'πρεπε να είναι το μεγάλο του επιχείρημα!!!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 22:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zadok σου είπα

1. Αποδείξεις υπάρχουν σου είπα και πού.
2. Δεν συμφωνείς ότι μας έχει καταλάβει όλους μιά απίστευτη μαλθακότητα και τρώμε ότι μας σερβίρεται;

Εγώ πιστεύω ότι είναι αληθινή γιατί είδα τις αποδείξεις.

Περί Γλύξμπουργκ, αυτά τα λέγαν όταν ήταν στα φόρτε του, τώρα πιά η βασιλεία στη Ελλάδα ... πέταξε. Δεν αμφισβητείται η ιθαγένειά του ως Έλληνας, το θέμα που προκύπτει τώρα είναι άν αφήνονται προεκτάσεις πολιτειακών αμφισβητήσεων ή όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 23:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Αποδείξεις υπάρχουν σου είπα και πού.
2. Δεν συμφωνείς ότι μας έχει καταλάβει όλους μιά απίστευτη μαλθακότητα και τρώμε ότι μας σερβίρεται;

1. Έγραψες το πού, αλλά όχι το τί αποδείξεις υπάρχουν.
2. Όχι, γιατί ξέρω πολλούς ανθρώπους που δεν είναι έτσι.

quote:
Περί Γλύξμπουργκ, αυτά τα λέγαν όταν ήταν στα φόρτε του, τώρα πιά η βασιλεία στη Ελλάδα ... πέταξε.


Μιλάς για πριν 40 χρόνια τουλάχιστον και αναφέρεσαι στην ιστορία με τα λεγόμενα κάποιων;;; Σου επαναλαμβάνω, έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα και πρώτη φορά το ακούω. Αν είναι έτσι, δεν πα' να το λέγανε;;; Και;;; Είναι ιστορικό δεδομένο αυτό;;; Αν είναι έτσι να γράφεται ιστορία, ν' αρχίσω να λέω κι εγώ ένα παραμυθάκι...


quote:
Δεν αμφισβητείται η ιθαγένειά του ως Έλληνας, το θέμα που προκύπτει τώρα είναι άν αφήνονται προεκτάσεις πολιτειακών αμφισβητήσεων ή όχι.

Αυτή είναι η απόλυτα ατεκμηρίωτη προσωπική σου άποψη.
Διαβατήριο ζήτησε ο άνθρωπος και δεν του δίνουν με διάφορες προφάσεις. Πολιτειακό θα γίνει το ζήτημα, άμα συνεχίσουμε να αυτοαναιρούμαστε, αλλά δε νομίζω ότι είναι επί του παρόντος να το αναλύσουμε αυτό. Εδώ ο Παπανδρέου έγινε Πρωθυπουργός με Καναδέζικο διαβατήριο!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 15:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλη zadok
απλά παρέθεσα κάποια πράγματα που γνωρίζω.
Μου ζήτησες και τη γνώμη μου και σου την είπα.
Ούτως ή άλλως ότι θέλεις απο αυτά εσύ μπορεί να δεχτείς και ότι θέλεις μπορείς να το απορρίψεις.
Για μένα, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σε πείσω, λόγω και του απρόσωπου του δικτύου, αλλά δεν είναι και αυτός ο σκοπός μου.
Επί του θέματος δεν έχω άλλο τίποτα να προσθέσω.

Νάσαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phantom II
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 04:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phantom II  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα Barbados είναι θαμμένος ο Φερδινάνδος Παλαιολόγος...

"Here lyeth ye body of Ferdinand Paleologus descended from ye imperial line of ye last Christian Emperors of Greece. Churchwarden of this parish 1655 to 1656. Vestryman twentye years. Died October 3rd 1678."


Η Δυναστεία των Λασκάρηδων-Κομνηνών είναι απο νομικής άποψης η "δικαιούχος" του όποιου "Ελληνικού θρόνου"... Τη δεκαετία του 30 μάλιστα είχε γίνει ολόκληρο θέμα με τον Ευγένιο Λάσκαρη:

http://www.new-byzantium.org/houseof.html

______________
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 12:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sesostris,το βιβλίο του Αμίν Μααλούφ που ανέφερες
είναι απλά ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ.
Από κει μπορείς να καταλάβεις όχι το μίσος αλλά την απέχθεια των Αράβων για τους Δυτικούς,που δικαιολογημένα τους θεωρούσαν καννίβαλους και απολίτιστους.
Μέχρι και να δικαιολογήσεις τον Μπιν Λάντεν μπορείς,αν διαβάσεις αυτό το βιβλίο!!
Όσον αφορά στο θέμα του τόπικ του αγαπητού hel-lin.
Η γνώμη μου είναι ότι όσοι γράφουν τέτοια πράγματα,
είναι οι αντίστοιχοι παρανοικοί που γράφουν για ομάδες Ε στον Ελληνικό χώρο.
Προπαγάνδα υπάρχει παντού,δυστυχώς όμως
για τη στρατιωτική ηγεσία της γείτονος χώρας,όλοι οι Τούρκοι
δεν τρώνε κουτόχορτο.
Μιλώντας με φίλους Τούρκους που μένουν στη Γερμανία
και ρωτώντας τους για τις πρόσφατες δηλώσεις του γαρφικού πρύτανη από τα βάθη της στέππας,η απάντηση ήταν "ποιος είναι πάλι αυτός?"
Όσοι έχουν μυαλό,δεν πέφτουν στην παγίδα.
Όσοι δεν έχουν,αυτονόητο είναι να θέλουν να πάρουν τα όπλα
και να μας εξαφανίσουν.
Μην ξεχνάτε όμως,ότι η Τουρκία σαν κράτος,
με το μόνο άλλο κράτος που έχει συνεργασία,είναι το Ισραήλ.
Η Συρία,η Ιορδανία,οι Κούρδοι,οι Παλάιστίνιοι
κι όλοι γενικά οι Μουσουλμάνοι εκεί γύρω,στη μπούκα τους έχουν
-και πως θα μπορούσε να είναι αλλιώς,όταν η ηγεσία τους είναι απίστευτα χαμηλού διανοητικού επιπέδου,και το μόνο που κοιτάει είναι να τσεπώσει.
Κατά τη γνώμη μου πάντα,ο αντιπροσωπευτικότερος τύπος Τούρκου πολιτικού
είναι ο υπουργός Εξωτερικών Γκιούλ,
ευχάριστος σαν προσωπικότητα,γελαστός και μετριοπαθής,
αλλά στην ουσία,φίδι κολοβό.
Μια ζωή έτσι ήταν οι ηγέτες τους και μην περιμένετε να αλλάξουν.
Οι Τούρκοι όμως εξακολουθούν να μας συμπαθούν
σε γενικές γραμμές.
Γιουνάν σημαίνει Ίωνας. Αυτό τι σας λέει?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 00:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στα Barbados είναι θαμμένος ο Φερδινάνδος Παλαιολόγος...

"Here lyeth ye body of Ferdinand Paleologus descended from ye imperial line of ye last Christian Emperors of Greece. Churchwarden of this parish 1655 to 1656. Vestryman twentye years. Died October 3rd 1678."


Η Δυναστεία των Λασκάρηδων-Κομνηνών είναι απο νομικής άποψης η "δικαιούχος" του όποιου "Ελληνικού θρόνου"... Τη δεκαετία του 30 μάλιστα είχε γίνει ολόκληρο θέμα με τον Ευγένιο Λάσκαρη:

http://www.new-byzantium.org/houseof.html


______
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)


Ενδιαφέρουσα σύνδεση και ενδιαφέροντα όλα αυτά που προσθέσατε για την άγνωστη νεότερη ελληνική ιστορία...!

Τελικά υπάρχουν οι απόγονοι του αυτοκρατορικού θρόνου, αυτοί οι Κομνηνοί-Λασκαρήδες έχουν διεκδικήσει ποτέ τον ελληνικό βασιλικό θρόνο όπως οι Γλύξμπουργκ;;

Αναμείχθηκαν ποτέ στα εθνικά θέματα της Ελλάδας;;

Το τάγμα τους φαίνεται να έχει διασυνδέσεις με ελληνοκεντρικούς και άλλους εθνικοαπελευθερωτικούς παράγοντες (Ειρηναίος Πατριάρχης, απόγονο του Σιμόν Μπολιβάρ, υποστηριχτές του Αυτοκρατορικού στέμματος κ.α.)

Τι έγινε τότε στη δεκαετία του 1930 με τον Ευγένιο Λάσκαρη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 04:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέλος πάντων, ξέρετε που το πάω...

(δεν είμαι σίγουρος αλλά μπορεί κάποιες φήμες να ισχύουν)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RIR
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 05:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RIR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Stavros_Η

Συμφωνα με το βιβλιο που διαβασες θα ηθελα να μου πεις το πραγματικο ονομα του Καραισκακη την καταγωγη του κ να εξηγησεις η καλυτερα να σκεφτεις πως γινεται ενας ΄΄μαυραγοριτης΄΄ (γιατι ετσι τον παρουσιαζεις) να γινει δεκτος απο τους επαναστατες αργοτερα και να τους οδηγησει σε εναν αγωνα εναντιον των τουρκων. Μαλλον τα βιβλια της φιλοσοφικης ειναι για τα σκουπιδια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 21:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα 'μαι παλι στο αγαπημενο μου Φορουμ μετα απο απουσια πολυυυ καιρου...

quote:
Τέλος πάντων, ξέρετε που το πάω...

(δεν είμαι σίγουρος αλλά μπορεί κάποιες φήμες να ισχύουν)


Φιλε μου πριγκηπα,για να ειμαι απολυτα ειλικρινης,δεν εχω πολυκαταλαβει που το πας...Προς το παρον υποθετω τι μπορει να εννοεις.Αν θες,γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.Ειναι αρκετα ενδιαφεροντα τα οσα λες και,προσωπικα τα ακουσα για πρωτη φορα...


quote:
Προπαγάνδα υπάρχει παντού,δυστυχώς όμως
για τη στρατιωτική ηγεσία της γείτονος χώρας,όλοι οι Τούρκοι
δεν τρώνε κουτόχορτο.
Μιλώντας με φίλους Τούρκους που μένουν στη Γερμανία
και ρωτώντας τους για τις πρόσφατες δηλώσεις του γαρφικού πρύτανη από τα βάθη της στέππας,η απάντηση ήταν "ποιος είναι πάλι αυτός?"
Όσοι έχουν μυαλό,δεν πέφτουν στην παγίδα.

Ασπριγια μου,συμφωνω με τα λεγομενα σου,αλλα ως ενα σημειο,και θα σου εξηγησω αμεσως το γιατι..:

Πραγματι,προπαγανδα υπαρχει παντου.Ενυπαρχει πολλες φορες και στον πολιτικο και στον καθημερινο μας λογο.Ως εδω ολα καλα.Η προπαγανδα,εχει αμεσο αντικρυσμα στα χαμηλοτερα κοινωνικα στρωματα,με χαμηλο επιπεδο μορφωσης,διοτι ο 'πεπαιδευμενος',εχει δυνατοτητα να ξεχωρισει(συνηθως)..
Εδω λοιπον εντοπιζεται η παρατηρηση μου(οχι διαφωνια απολυτα).Οι Τουρκοι της Γερμανιας εχουν ζησει,εχουν γινει μελη μιας απο τις πιο απελευθερωμενες κοινωνιες στον κοσμο,με ανοιχτα μυαλα και διαθεση για νεες ιδεες.Ποσο μαλλον,τα παιδια τους,που γεννηθηκαν σε αυτη την κοινωνια..
Απο την αλλη μερια,εχουμε τους Τουρκους απο την ανατολη.Ανθρωποι στην πλειοψηφια τους ζουν μεσα στη φτωχεια,χωρις μορφωση,κατω απο την αυστηροτητα του κορανιου και τον φοβο του κρατους τους.Αυτοι οι ανθρωποι,βομβαρδιζονται καθημερινα με καθε τροπο(εφημεριδες,τηλεοραση,σχολικα βιβλια)και εμφυσαται σ' αυτους η ιδεα των κακων Γιουνανιδων,που ηρθαμε και τους καταστρεψαμε το κρατος που ειχαν απο την εποχη του Ομηρου και των Προσωκρατικων.Ποσο μαλλον μετα,οταν τα αγορια πανε στο στρατο....

Αναμμενω τη γνωμη σου,με ειλικρινα φιλικη διαθεση...


-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 12:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ hel-lin,σ'ευχαριστώ για το σχολιασμό
στα γραφόμενά μου.
Αυτό που έχω να πω είναι ότι συμφωνώ μεν μαζί σου,
αλλά θα πρέπει να σου ξεκαθαρίσω κάτι.
Οι Τούρκοι είναι οι λιγότερο αφοσιωμένοι Μουσουλμάνοι,
κάτι που τους κάνει αντιπαθείς στο σύνολο των Μουσουλμανικών χωρών.
Είναι χαρακτηριστικό ότι η στρατιωτική τους ηγεσία
δε θέλει να βλέπει γυναίκες με μαντήλα.
Το κράτος τους το θέλουν κοσμικό κι όχι θρησκευτικό (για ΠΟΛΥ ευνόητους λόγους)
Η διαφορά τους με την πολιτική ηγεσία είναι αυτή ακριβώς.
Η πολιτική ηγεσία είναι αυτή που ποντάρει ΚΑΙ στο θρησκευτικό συναίσθημα.
Για μένα είναι απορίας άξιο,πως οι Τούρκοι του εξωτερικού-και πίστεψέ με,είναι εκατομμύρια-αποδεικνύονται τελικά ανοιχτόμυαλοι όσο και όλοι οι υπόλοιποι Δυτικοί.
Φυσικά,για όλα φταίει το στρατιωτικό τους καθεστώς,
που παράγει άτομα φανατισμένα και ποντάρουν-όπως πολύ σωστά είπες κι εσύ-στην αμορφωσιά τους.
ΦΡΟΝΤΊΖΟΥΝ βλέπεις γι'αυτό!
Οι Τούρκοι είναι άνθρωποι όπως όλοι,ίσως κατιτίς πιο άξεστοι,
ίσως λίγο κολλημένοι,αλλά στο βάθος καρδιά έχουν και αυτοί.
Αποκλείεται να σου αρνηθούν φιλοξενία,όπως αποκλείεται να μη σου εκφράσουν έστω και μια φορά τα "πατριωτικά" τους αισθήματα.
Να είσαι σίγουρος πάντως ότι μας σέβονται και μας ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ,έστω και σαν "εχθρό".
Για τη χτεσινή΄"λύση" Α-υ-νάν,τι να πω??
Θλίψη και μόνο θλίψη.
Τελικά,τα επικίνδυνα μυαλά,δεν περιορίζονται μόνο
στο γεωγραφικό χώρο που ονομάζουμε Τουρκία...
Και κάτι πολύ ενδιαφέρον,αλλά και ανησυχητικό,όσον αφορά το μέλλον μας.
Η Τουρκία,είναι η πιο νεανική χώρα στον "Ευρωπαικό" χώρο.
Μάντεψε πια είναι η πιο γερασμένη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 18:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα...
Ασπριγια μου και γω με τη σειρα μου θα συμφωνησω με οσα λες.Πραγματι,κι αυτοι ειναι ανθρωποι με καρδια.Πραγματι,υπαρχουν και Τουρκοι με αγνα,ειρηνικα αισθηματα και,ειναι αρκετοι.Φυσικα και οι Τουρκοι του εξωτερικου σχεδον εχουν αφομοιωθει απο τις κουλτουρες των Ευρωπαιων κι εχουν ανοιχτα μυαλα και ιδεες..
Ωστοσο,πιστευω πως δεν θα πρεπει,να επαναπαυομαστε,γιατι,ακομη και αν γινει πολεμος(χαζη σκεψη,αλλα την διατυπωσε ο Τουρκος πρυτανης..),αυτοι οι ανθρωποι θα μας πολεμουν,σαν να πολεμουν τον σατανα..Τετοια ειναι και θα ειναι η πλυση του καθεστωτος.
Αλλωστε στην ιστορια του τελευταιου αιωνος,εχουμε απανθρωπες σφαγες,σκληροτατες εικονες απο τους γειτονες.Τελευταιες απανθρωπες εικονες,η ΣΦΑΓΗ των Τασου Ισαακ και Σολωμο Σολωμου,πριν λιγα χρονια στη Μεγαλονησο.
Οσο για το σχεδιο Αυναν....ασχολιαστον...!
Γενικοτερα,ο λαος δεν μας φταιει σε τιποτα,αλλα νομιζω πως θα πρεπει να ειμαστε επιφυλακτικοι.Αρκετες φορες την πατησαμε...

Συνοψιζοντας λοιπον,δανειζομαι μια φραση σου με νοημα σε βαθος χρονου...

quote:
Η Τουρκία,είναι η πιο νεανική χώρα στον "Ευρωπαικό" χώρο.
Μάντεψε πια είναι η πιο γερασμένη.

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 03:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ... ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 23:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως-λυπάμαι που το λέω-πρέπει να υπάρχουν αρκετοί Τούρκοι
ανάμεσά μας.
Τόσα χρόνια Τουρκοκρατίας,αποκλείεται να μην άφησαν κάποιους,χμμμμμμμμ,απογόνους.
Όχι ότι το θεωρώ απαραίτητα κακό,αρκεί να μην
έμπαινε στη μέση αυτή η μουσική κουλτούρα τους.
Καλά τα ρεμπέτικα και τα Σμυρναίικα,αλλά κάτι μου λέει ότι
ΔΕΝ είναι Ελληνική μουσική,ούτε θα έπρεπε η Ελληνική μουσική να ακούγεται έτσι...(ωχ,μάλλον μεγάλο θέμα ανοίγω)...
Θέλω να πω ότι οι Τούρκοι,όπως κι εμείς(εμείς δικαιολογημένα όμως)
έχουν πολλούς "λόγους" που γλυκοκοιτάζουν την Ελλάδα.
Τη θεωρούν κάτι σα χαμένη πατρίδα (που φυσικά ΔΕΝ είμαστε τέτοιο πράγμα!!!!),τη δε Κύπρο θεωρούν ως δική τους κανονικά,εφόσον και γεωγραφικά-λένε-είναι πιο κοντά σ'αυτούς.
Γενικώς οι Τούρκοι λένε ότι τους κατέβει
αλλά ουσιαστικά,σε λίγα πιστεύουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 10:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τη δε Κύπρο θεωρούν ως δική τους κανονικά,εφόσον και γεωγραφικά-λένε-είναι πιο κοντά σ'αυτούς.
Γενικώς οι Τούρκοι λένε ότι τους κατέβει
αλλά ουσιαστικά,σε λίγα πιστεύουν.

Κάτι τέτοια ακούω και θα ήθελα να έχω μπροστά μου ένα Τούρκο για να τον αρχίσω στα κλωτσομπουνίδια...
Ωχ! συγνώμην! Παρεκτράπην!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy