ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η φτώχεια πνίγει την Ελλάδα....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 15:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H λέξη νομενκλατούρα ανφέρεται στην προνομιούχα τάξη του κομμουνιστικού κόματος της Σ.Ενωσης που περιελάμβανε τα κομματικά μεγαλοστελέχη και τους γνωστούς "γραφειοκράτες".
Εκτοτε η λέξη αυτή χρησιμοποιήται υποτημιτικά απο κάποιον που θέλει να δώσει αρνητική έμφαση σε μια ομάδα-συντεχνία ανθρώπων.
Συνεπώς μπορούμε να ονομάσουμε με την ιδια ευκολία την νομεκλατούρα των αστών,την νομεκλατούρα των επιχειρηματιών, την νομεκλατούρα των ταξιτζήδων, την νομεκλατούρα των εργατών εννοώντας πάντα εκείνη την προνομιούχα ομάδα που έχει βολευτεί στα κεκτημένα, στα συμφέροντα και στις θέσεις της και δεν έχει καμία όρεξη να "ξεκουνήσει" απ'ολα αυτά.

Κατόπιν όλων αυτών και για να βοηθήσουμε τον φίλο Oannes μπορούμε να πούμε οτι η χειρότερη νομεκλατούρα στην Ελλάδα είναι αυτή των Δημοσίων Υπαλλήλων...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 16:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μου φαίνεται άκρως φυσιολογικό αυτό αφού οι δημ. υπάλληλοι έχουν βολευτεί με έναν αξιοπρεπέστατο μισθό και σύνταξη και με ένα καθόλου ευκαταφρόνητο εφ΄άπαξ.

...τη στιγμή βέβαια που μεγάλο ποσοστό των ελεύθερων επαγγελματιών τους τρώει το άγχος για το αν θα μπει μέσα η επιχείρησή τους και για το πως θα τα βγάλουν πέρα το μήνα και όχι μόνο.

Αυτά βέβαια είναι γνωστά σε όλους. Οπότε την απάντηση στην ερώτηση 100 (λέω εγώ) ανθρώπων για το αν θέλουν να γίνουν δημ. υπ. την ξέρουμε.

Μπορεί όμως αυτή η κατάσταση να αλλάξει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 16:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι γειά σας.

Μέχρι στιγμής πάμε καλά.. Ας είναι καλά οι τράπεζες.

Ηδη ο κ. Μητσοτάκης...... εδωσε το σύνθημα που θυμίζει Κωνσταντίνο Καραμανλή το 1976 ΛΙΤΟΤΗΣ .... ελεγε ....
Τώρα οχι μόνο λιτότης αλλά θα πέσει σφαλιάρα αεριωθούμενη... ειδικά σε οσους χρωστούν.
Περιμένουμε λοιπόν φίλοι μου με αγωνία μετά τις εκλογές και μετά τους Ολυμπιακούς.. Ηδη η Ελλάδα είναι καταχρεωμένη. Το ιδιο και ο Ελληνας.
Με τη διαφορά οτι η Ελλάδα ξέρει οτι οτι ο Ελληνας είναι καταχρεωμένος ο Ελληνας το ξέρει?????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 22:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνα με την τελευταια εκθεση της Ευρωπαϊκης επιτροπης στην Ελλαδα το υψος της φτωχειας αγγιζει το 20% του πλυθησμου της!Οι εκθεσεις αυτες ειναι αδιαμφισβητητα στοιχεια.Και εγω οταν κοιταω γυρω στο στενο μου περιβαλον φτωχεια δεν βλεπω...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει..Επισης σε αλλη εκθεση-συσταση στις προ-ενταξη χωρες αναφερονται ως παραδειγματα προς μιμηση οι Ιρλανδια και πορτογαλια και ως παραδειγμα προς αποφυγη η... Ελλαδα!Προβληματισμοι υπαρχουν επισης για αφανταστα ποσα που χαθηκαν απο τα κοινοτικα πλαισια στηριξης της Ελλαδας...
Δηλαδη συγνωμη ρε παιδια..επειδη γιναν 10 δρομοι και 1-2 γεφυρες πρεπει να κανουμε κωλοτουμπες?Τα εργα αυτα επρεπε να ειχαν γινει καιρο πιο πριν, στην ωρα τους,και με λιγοτερες κακοτεχνιες.Για δειτε ποσες φορες καναν "βελτιωτικες" επεμβασεις στην Εγνατια..και φυσικα ποιοι πληρωνουν για τις επεμβασεις αυτες..
Θα κανουν και το μετρο της Θεσσαλονικης σε λιγο,και δωσε εγκαινια,και δωσε συνχαρητηρια και δωσε πανυγυρια...Ελα ομως που αυτο το ρημαδι το μετρο επρεπε να ειχε γινει προ αμνημονευτων χρονων και ελα που στο τελος θα στοιχισει 2-3 παραπανω απο το ποσο της αρχικης μελετης..Αλλα λιγοι θα τα δουν αυτα..οι υπολοιποι υα καμαρωνουν για το μετρο και θα ωομιζουν οτι ειμαστε οι και ΄γω δεν ξερω ποιοι...και θα λενε- φτωχεια?ποιοια φτωχεια?εδω ρε σεις δειτε τι μετρο εχουμε..και μιλατε και για φτωχεια..καρμιρηδες..
Για να μην μιλησουμε για το δημοσιο χρεος (που δεν εχουμε την δυνατοτητα να ξεχρεωσουμε ποτε,μονο τους τοκους πληρωνουμε..),για να μην μιλησουμε για τα συνεχεις ελλειματα των προυπολογισμων,κτλ,κτλ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 12:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΝΑ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΘΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΗΝ ΜΗΔΕΝΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ MASAI ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΗΣ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ.

ΤΟΤΕ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ MASAI ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΑΞΙΖΕΙ NA TON ΨΗΦΙΣΗΣ.
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΟΥ...

quote:
ANEFERA PARADEIGMATA OIKOGENEIWN POU KONTEOUN NA XASOUN TO SPITI TOUS KAI KANENAS DEN ENDIAFERETAI NA GINEI KATI KAI ANARWTIEMAI AN STO KATHENA SYNEBAINE NA EINAI PATERAS KAI EIXE TESSERA PAIDIA KAI EMENE STO DROMO TO MONO POU EIXE NA KANEI EINAI NA KSYLOKOPOUSE TOUS YPALLHLOUS OI OPOIOI APANTHSAN OPWS EIPA PARAPANW AN DIABASES H THA TOUS ERIXNE BOMBA.

ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ.

ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΗΞΕΡΑΝ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΟΥΝ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ?????
ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ??????? (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΑΝΕΙΟ)

ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ...
ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΗ ΣΥΝΕIΔΗΣΗ ??????????
ΑΠΑΝΤΑΩ ΕΥΘΕΩΣ ΚΑΜΙΑ

ΑΣ ΜΗΝ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ... (ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΛΛΟΙ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ)
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΜΟΥ ΦΙΛΟΥ Oannes ΠΕΡΙ **«νομενκλατούρας»** ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ **ΑΡΧΟΥΣΑ ΤΑΞΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ Η ΜΗ**.

ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ.....

ΦΙΛΕ Ρεαλιστή ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΠΕΡΙ ΦΤΩΧΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΕ ?????? (ΠΕΡΙ ΦΤΩΧΕΙΑΣ)

ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΩΝ ????
ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΣΤΕΓΩΝ ????
ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΜΕ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΕ ?????

ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΕΔΩ ΤΑ ΧΟΡΗΓΟΥΝ ΚΑΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ 90-95% ΣΧΕΔΟΝ ΔΩΡΕΑΝ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΟΥΤΕ ΤΟ 10% ΤΩΝ ΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΔΩΡΕΑΝ.

ΟΤΑΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 10-15 ΤΟ ΠΟΛΥ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΜΕ ΓΙΑ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ.

ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΤΑ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ???????

ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟΨΕΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΔΙΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΜΙΛΟΥΜΕ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 14:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΜΟΥ ΦΙΛΟΥ Oannes ΠΕΡΙ **«νομενκλατούρας»** ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ **ΑΡΧΟΥΣΑ ΤΑΞΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ Η ΜΗ**.

ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ.....


Καλέ φίλε και συνομιλητή AVATARGR, εγώ θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ τη λέξη «νομενκλατούρα» και μάλιστα με την υποτιμητική χροιά.
Αλλο πράγμα η άρχουσα τάξη και άλλο πράγμα η «νομενκλατούρα», εκείνη δηλαδή η κάστα ανθρώπων που με μοναδικό εφόδιο μια βεβαίωση απο τα κόμματα - κινήματα εργάζεται για το Κράτος.

Απο εκεί και πέρα, λέγοντας Κράτος τί εννοούμε ; Το σύνολο των ανθρώπων που αποτελούν τη διοίκηση του κράτους - μέλους της Ε.Ε. που λέγεται Ελλάδα. Αυτοί είναι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ο Πρωθυπουργός, οι Υπουργοί, οι Βουλευτές, Νομάρχες, Δήμαρχοι, Δημοτικοί Σύμβουλοι, Πρόεδροι Οργανισμών κλπ κλπ κλπ μέχρι τον τελευταίο δημόσιο υπάλληλο που καταπίνει τη σκόνη από το μίζερο γραφειάκι του, κοπανώντας σφραγίδες. Η φτώχεια στην Ελλάδα, κατά την υποκειμενική μου προσωπική κρίση, οφείλεται στο γεγονός ότι εκείνοι που παράγουν έργο, δηλαδή οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι μισθωτοί του Ιδιωτικού Τομέα παίρνουν υπερβολικά λιγότερα χρήματα και με ανασφάλεια, σε σχέση με τους αντίστοιχους του Δημοσίου Τομέα.
Ετσι λοιπόν, η λέξη «νομενκλατούρα» αποκτάει ένα νόημα.

Δεν βάζω όλους τους ανθρώπους μέσα στο ίδιο τσουβάλι. Υπάρχουν άνθρωποι που εργάζονται για το Κράτος, οι οποίοι δικαιούνται το μισθό τους και με το παραπάνω, όπως για παράδειγμα ο αρχηγός του Πυροσβεστικού Σώματος, ΚΥΡΙΟΣ Φούρλας, ο οποίος μάλιστα ζει σε ένα μικρό διαμέρισμα και όχι σε βίλλα αρκετών εκατομμυρίων Ευρώ, όπως αρκετοί εκ των στελεχών Δημόσιας Διοίκησης. Δυσκολεύομαι όμως, να βρω έναν δεύτερο άνθρωπο του Κράτους μετά τον ΚΥΡΙΟ Φούρλα που να μου εμπνέει τόση εμπιστοσύνη.

Εν πάση περιπτώση. Το πρόβλημα δεν είναι οι χιλιάδες δημόσιοι υπάλληλοι, οι περισσότεροι εκ των οποίων οποίοι άλλωστε, απλώς εξαργυρώνουν τις κομματικές τους ταυτότητες ανά τετραετία για να βγάλουν ένα κομμάτι ψωμί. Πολλοί μπήκαν με όνειρα στο δημόσιο αλλά προσαρμόστηκαν γρήγορα στο νεοελληνικό ρητό «έλα μωρέ τώρα... όχου καημένε, εσύ θα φτάξεις τον κόσμο». Το πρόβλημα είναι αν μπορεί να λειτουργήσει ένα κράτος με λιγότερα χρήματα και με χρηστή και αξιοκρατική διοίκηση. Μπορεί να υπάρξει ένα κράτος όπου έκαστος θα λαμβάνει για όσο παράγει ; Διότι άλλο το «παράγω» και άλλο το «παρίσταμαι».


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 15:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oannes
quote:
Η φτώχεια στην Ελλάδα, κατά την υποκειμενική μου προσωπική κρίση, οφείλεται στο γεγονός ότι εκείνοι που παράγουν έργο, δηλαδή οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι μισθωτοί του Ιδιωτικού Τομέα παίρνουν υπερβολικά λιγότερα χρήματα και με ανασφάλεια, σε σχέση με τους αντίστοιχους του Δημοσίου Τομέα.

Αγαπητέ Oannes.Ναί όντως έτσι είναι αλλά οχι ακριβώς έτσι.
Οντως οι μισθοί εχουν τεράστιες διαφορές.
Αυτό ομως δεν σημαίνει οτι οποιοι έχουν χαμηλούς μισθούς εντάσσονται στους φτωχούς.

Γνωρίζω Βορειοηπειρώτες που δεν είχαν στον ήλιο μοίρα.Εμεναν σε σταύλους πρίν μία 10ετία. Σήμερα εχουν το δικό τους σπίτι, έχουν καταθέσεις , εχουν αυτοκίνητο και ο μισθός τους ήταν και είναι 3,60.


Απο την αλλη γνωρίζω κάποιον , κάποιους... που δεν θέλουν να δουλέψουν.
Το μυαλό τους είναι στο δάνειο και στο εύκολο χρήμα.
Η μια δουλειά τους ξυνίζει η αλλη τους βρομάει, και έτσι χρωστάνε παντού..
Ας πάνε να δουλέψουν στο Ολυμπιακό Χωριό. Ενας αλλοδαπός την ημέρα πηγαίνει στο νοσοκομείο και κάθε τόσο πέφτει και ενας νεκρός.


Πάντως δουλειές υπάρχουν οποιος είναι φτωχός ή δεν τον βοηθάει το μυαλό του ή η υγεία του ή είναι τεμπέλης.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 16:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φτώχεια δεν πνίγει την Ελλάδα ακόμα..

Μετά τους Ολ. Αγώνες θα εχουμε ριζοσπαστικές αλλαγές.

Θα πρέπει να αρχίσουμε να πληρώνουμε τα χρέη μας και σαν κράτος και σαν πολίτες.

Ολοι αυτοί -ες σήμερα που κάθε πρωί βολτάρουν με τα αυτοκίνητά τους βασιζόμενοι στα εισοδήματα τους απο ακίνητα που ενοικιάζουν θα εχουν πρόβλημα οταν τα μεγάλα έργα τελειώσουν και οι αλλοδαποί θα πρέπει να αναζητήσουν αλλου εισοδήματα.
Οι αλλοδαποί αυτοί σήμερα κατέχουν το 35% των ενοικιαστών.
Συμβάλουν στην κινητή τηλεφωνία σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Πληρώνουν πράσινες κάρτες.
Τρώνε.
Ψωνίζουν ρούχα, παπούτσια, σούπερ μάρκετ.
Αρχίζει ο κατήφορος λοιπόν. Ενας κατήφορος ανευ προηγουμένων.
Ενας κατήφορος για ολους.
Μία μία η μικρές επιχειρήσεις καθώς και οι μικρομεσαίες θα κλείνουν.
Οι οικοδομές θα παρουσιάσουν κάθετη κάμψη.

Οι τράπεζες θα εχουν την μερίδα του λέοντος καθώς τα δάνεια δεν θα πληρώνονται και οι κατασχέσεις θα πέφτουν βροχή.
Οχι πως τώρα δεν πέφτουν ....

Οι τιμές των εγχώριων προιόντων είναι πολύ ανώτερες των ξένων προιόντων και ποιοτικώς κατώτερες.

Μέχρι στιγμής γίνεται τεράστια προσπάθεια απο το Υπουργείο Ανάπτυξης ωστε να υποβαθμιζονται τα ξένα προιόντα αλλά μέχρι πότε.

Απο την αλλη οι ελληνικές εξαγωγές είναι για κλαμματα.

Που θα στηριχτούν λοιπόν οι πολίτες και που θα στηριχθεί το κράτος.

Ο κατήφορος λοιπόν αρχίζει... Φτιάξτε λοιπον τα φρένα σας .
allzzaro


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2003, 13:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φτώχεια είναι σαν την ζέστη
δεν την βλέπεις, την αισθάνεσαι.

Αυτό αναγράφεται σε φυλλάδια οργάνωσης που έχει ως σκοπό της να καταπολεμήσει την φτώχεια και την δυστυχία σε πολλές χώρες σε όλων τον κόσμο. Πόσο δίκαιο έχουν.
Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία που έχουν βγει στην δημοσιότητα ο πληθυσμός της γης που ζει κάτω από το όριο της φτώχειας είναι 1.200.000.000 άνθρωποι, δεν είναι τραγικό;!!! Γίνεται ακόμα τραγικότερο αν αναλογιστεί κανείς ότι ο πλούτος βρίσκεται στα χέρια πολύ λιγότερων ανθρώπων και αν αυτοί αποφάσιζαν να δώσουν το 1/10 της περιουσίας τους σε φτωχούς και ανήμπορους, τότε οι τελευταίοι θα απολάμβαναν για την υπόλοιπη ζωή τους, μία φυσιολογική ζωή.
Εγώ είμαι της γνώμης ότι όλοι εμείς μπορούμε να ενεργήσουμε με τέτοιο τρόπο, ώστε να απαλύνουμε την δυστυχία και τον πόνο κάποιων ανθρώπων, που είναι στα όρια της φτώχειας και πραγματικά μας χρειάζονται. Υπάρχουν τρόποι να βοηθήσει κανείς και άτομα που βρίσκονται στην Ελλάδα αλλά και άτομα που ζουν σε διάφορες χώρες ανά τον κόσμο. Αν το ψάξει κανείς θα δει ότι με το να βοηθήσει δεν θα χάσει τίποτα, ακόμα και οικονομικά να βοηθήσεις κάποιον το ποσό που θα δώσεις δεν είναι μεγαλύτερο από το ποσό που χαλάς ένα μήνα για τσιγάρα ή από τις αγορές που κάνεις σε ρούχα και παπούτσια, άσε που τα οφέλη που θα εισπράξεις από την βοήθεια που θα παράσχεις θα είναι πολύ μεγαλύτερα από κάθε τι άλλο.
Στην Ελλάδα πιστεύω ότι η φτώχεια οφείλεται σε κακή οργάνωση και κακή κοινωνική πολιτική που ακολουθεί η εκάστοτε κυβέρνηση. Αποτέλεσμα αυτών των δύο είναι ο έλληνας πολίτης να μένει κυριολεκτικά στην μοίρα του και να μην μπορεί να βοηθηθεί από το ίδιο το Κράτος του. Σκεφτείτε ότι οι εργασιακές σχέσεις εξαρτημένης μισθωτής εργασίας καταπατούνται καθημερινά, αποτέλεσμα αυτού κέρδος του εργοδότη, οικονομικές μειώσεις του εργαζομένου, απολύσεις και όλα αυτά που οδηγούν στην φτώχεια, σκεφτείτε πόσοι άνθρωποι στην Ελλάδα είναι άνεργοι, όχι από επιλογή αλλά επειδή κάποιοι δεν εφαρμόζουν σωστά τους νόμους και δεν κάνουν καλά την “δουλειά” τους, μόνο και μόνο για να έχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερα οικονομικά και όχι μόνο οφέλη για την εαυτό τους και τους γνωστούς τους.
Το μόνο φως που υπάρχει σε αυτήν την κατάσταση είναι το γεγονός ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που σε αντίθεση με αυτό που θέλουν κάποιοι, μπορούν ακόμα να σκέφτονται, να καταλαβαίνουν και να μάχονται για πράγματα που υπό κανονικές συνθήκες θεωρούνται αυτονόητα για τον καθένα. Πράγματα όπως το να έχεις ένα σπίτι να μείνεις, μια δουλεία, δυνατότητα να στείλεις τα παιδιά σου σχολείο, πολυτέλεια να κάνεις ένα δώρο στα παιδιά σου τώρα τα Χριστούγεννα.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 10:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΟΑΝΝΕΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ **«νομενκλατούρα»** ΜΕ ΤΗΝ **ΑΡΧΟΥΣΑ ΤΑΞΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ Η ΜΗ**.
ΑΡΧΟΥΣΑ ΤΑΞΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΠΙΑΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.
ΑΡΧΟΥΣΑ ΤΑΞΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΩΛΥΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ ΑΡΧΗΣ.
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΞΕΝΟΦΕΡΤΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΝ ΩΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΘΑΥΜΑ (ΠΕΡΙΠΟΥ) ΠΕΡΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΤΗΣ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ ΕΧΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΩ ΜΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΩΣ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΥΤΗΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΥΠΟ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙ.... (ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ)....

ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΥΘΥΝΗ ...
ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΩΧΑΔΕΛΦΙΣΜΟ....

ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ....

Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ Silverwolf ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΤ' ΕΜΕ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ..

quote:
Ναι φυσικά φταίνε οι πολιτικοί. Μα φταίμε και εμείς. Δεν φταίμε;
Εγώ δεν είμαι που ζητάω πολιτικό που θα μου κάνει τα ρουσφέτια;
Εγώ δεν είμαι που άμα βρω ευκαιρία θα κλέψω στους διαγωνισμούς για να πάρω δουλειά κι ασ μην έχω τα προσόντα;
Εγώ δεν είμαι που παίρνω ένα πτυχίο στο πανεπιστήμιο αντιγράφοντας; ( που δεν άρα δεν το αξίζω)
Εγώ δεν είμαι που θέλω επιχορήγηση της Ε.Ε. μόνο και μόνο για να φάω και εγώ τα λεφτά;
Εγώ δεν είμαι που πληρώνω 200 ευρώ (και βάλε...) για το τζιν που έχει την τάμπελίτσα γνωστής μάρκας πάνω;
Εγώ δεν πληρώνω την τσιχλίτσα που έκανε 100 δρ. 1 ευρώ και λέω και ευχαριστώ από πάνω;
....
....
....
....

Με κίνδυνο να γίνω κουραστκή θα επαναλάβω το εξής απόφθεγμα:

Αν οι πολιτικοί σε κάποια χώρα είναι διεφθαρμένοι συνήθως οφείλεται στο ότι η συγκεκριμένη κοινωνία δεν έχει σωστή ηθική υπόσταση και ότι τα μεμονωμένα άτομα που την αποτελούν δεν ζούν ηθικά .
Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι δίκαιο να ρίχνουν οι ψηφοφόροι όλο το φταίξιμο στους πολιτικούς.
Δαλάι Λάμα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 12:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
o ωχαδελφισμός η μαζοποίηση και η ανευθυνότητα δεν είναι τωρινά φαινόμενα avatar.
Η έννοια του βολέματος υπάρχει ανέκαθεν στον άνθρωπο και έχει να κάνει με το επίπλαστο αίσθημα ασφάλειας και ατομικότητας.
Αν θες να το πάμε πιο βαθειά έχει να κάνει με το οτι ο άνθρωπος δεν μπορεί να δεί μακρύτερα απο την μύτη του!
Δεν μπορεί να δεί πέρα απο τον ατομικό πυρήνα του περίγυρου και του εαυτού του γιατι δεν κινείται πνευματικά αλλά κινείται "αισθησιακά" προσβλέπωντας στα εφήμερα και στα θνητά, στην ικανοποίηση των αισθήσεων.
Είναι δύσκολο στον άνθρωπο να καταλάβει οτι οι προτεραιότητες που του έχουν επιβληθεί είναι επίπλαστες και οτι ακολουθώντας το μοντέλο αυτό συνεχώς θα συντηρεί έναν φαύλο κύκλο.
Παράδειγμα.
Πόσοι απο εμάς γνωρίζουν οτι τα περισσότερα αγαθά που φτάνουν στα χέρια μας προέρχονται απο εκμετάλλευση ανήλικων παιδιών ?
Αρκετοί πιστεύω... όμως δεν επιλέγουμε να μην έχουμε αυτά τα αγαθά και παρόλο που θεωρούμε τους εαυτούς μας ηθικά στοιχεία κάτι τέτοιες "λεπτομέρειες" τις περνάμε στο "ντούκου"!
Ο κύκλος όμως γυρνάει(γιατι έτσι συντηρείται το "τέρας") και κάποια στιγμή θα γίνουμε εμείς οι "εκμεταλλευθέντες" και κάποιοι άλλοι οι "εκμεταλλευόμενοι", εκείνη την στιγμή να είσαι σίγουρος οτι θα είμαστε εξοργισμένοι με αυτούς που δεν τους καίγεται καρφί για αυτήν την αδικία.
Συμπέρασμα... μας πονάει οτι νιώθουμε στο πετσί μας... και επειδή ακόμα στην Ελλάδα δεν έχουμε νιώσει καλά στο πετσί μας πείνα και ανέχεια δεν κάνουμε τίποτα.
Εχεις παρατηρήσει οτι στα δελτία ειδήσεων, τα οποία είναι όλα ελεγχόμενα μέσω των κρατικών πακέτων διαφημήσεων, μας δείχνουν συνέχεια "δυστυχισμένους" ανθρωπους και στο καπάκι κάποιον επιτυχημένο καλλιτέχνη ? Καταλαβαίνεις το γιατί ? Απο την μία επειδή είσαι εκπεδευμένος να συγκρίνεις θα πείς "Υπάρχουν και χειρότερα","δόξα τον θεό που έχουμε να φάμε", η μάνα θα πεί στο παιδί της "παιδί μου εσύ κοίτα τη δουλειά σου και κάνε οτι σου λένε γιατι βλέπεις τι γίνεται με την ανεργία" και στο καπάκι σου πετάνε και το γκλάμουρ στα μούτρα "ενός επιτυχημένου μοντέλου ή τραγουδιστή" για να δείς οτι μέσα σε αυτό το σύστημα έχεις και την ελπίδα να γίνεις και σύ κάτι ανάλογο.
Με λίγα λόγια... ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΟΥΝ την συνειδηση σου...αφού πρώτα την έχουν εκπαιδεύσει μέσω του σχολείου να σκέφτεται με συγκεκριμένο τρόπο.(γιατι νομίζεις οτι γίνεται ο διαχωρισμός σε καλά και κακά παιδάκια? )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2003, 15:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΙΟΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ.....

ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΠΩΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΔΩΣΑΜΕ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ.

ΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΤΕΡΗΜΑΤΑ....
ΛΕΣ ΚΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ........

MIA KAI ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΟΜΙΛΩ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΛΟΙΠΟΝ....

ΜΕ ΕΚΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΕ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ 3 ΠΡΩΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 14:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΕ ΕΚΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΕ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ 3 ΠΡΩΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ.


Όταν οι αριθμοί ευημερούν, οι άνθρωποι δυστυχούν


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 15:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Oannes ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΚΑΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ.

ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΩΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΥΗΜΕΡΕΙ....

ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΠΩΣ ΔΥΣΤΥΧΕΙ......

ΕΓΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΥΗΜΕΡΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ....

ΕΥΗΜΕΡΗ Η ΑΡΧΟΥΣΑ ΤΑΞΗ (**«νομενκλατούρα»**)

OΠΩΣ ΕΞ' ΑΛΛΟΥ ΕΥΗΜΕΡΗ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 15:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kale mou file kai ΗsynforoumistaΘ AVATARGR exeis dikio. Den diavasa swsta to minima sou. Wstoso, mporei na min dystyxoume alla oi perissoteroi xrisimopoioun mple xartonomismata stis kathimerines synallages, deigma tou oti den kykloforei xrima stin agora kai ayto kati leei.

Zitw signomi gia ta greeklish, alla o explorer mou kanei kati kolpakia. Stin proti eykairia 8a kanw edit se ellinika


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 20:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπώ στην κουβέντα σας και θα σταθώ σε μία φράση του καλού φίλου Avatar ο οποίος ανέφερε οτι το κυριότερο πρόβλημα είναι η έλλειψη καταναλωτικής παιδείας. Νομίζω οτι αυτή η κουβέντα εμπεριέχει όλη την ουσία της συζήτησης

Εγω προσωπικά δεν νομίζω οτι η φτώχεια πνίγει την Ελλάδα.

Τουλάχιστον όχι ακόμα.

Αν τύχει και βγείς κάποιο Σαββάτο, θα δείς όλα τα εστιατόρια "in" εστιατόρια γεμμάτα. Αυτο σημαίνει οτι όλοι αυτοί έχουν να πληρώσουν 200 ευρώπουλα το ζευγάρι.
Προχθές Πρωτοχρονιά πηγαίνοντας στο σπίτι φίλων πέρασα μπροστά απο τον Απόλωνα και είδα το μαγαζι γεμμάτο κόσμο και την ουρά να φτάνει μέχρι την λεώφ. Συγγρού.
Αυτό σημαίνει οτι όλοι αυτοί είχαν να πληρώσουν 150 ευρώπουλα το άτομο που κόστιζε το ρεβεγιόν την συγγεκριμένη ημέρα.

Που είναι λοιπόν η φτώχεια ?

Ο φαύλος κύκλος δημιουργείται απο την έλλειψη καταναλωτικής παιδείας.
Όταν βλέπεις οτι μπορείς να πάρεις αυτοκίνητο με 0 % προκαταβολή και 72 δόσεις σε μια διαδικασία που δεν κοστίζει ούτε 10 λεπτά γιατί να μην πάς να πάρεις το αμάξι που ονειρεύεσαι? Όταν μπορείς να πάρεις τα χλιδάτα ρούχα σου σε 120 δόσεις και μετά χρειάζεσαι και καταναλωτικό δάνειο για να πας στο Super Market (όπως διαφημίζει και γνωστή τράπεζα), ε λογικό είναι κάποια στιγμή όταν έρθει η ώρα να πληρώσεις τις δόσεις όλων αυτών και δείς οτι η σούμα είναι μεγαλύτερη απο τον μισθό που παίρνεις τότε να παθαίνεις εγκεφαλικό. Ποιός όμως φταίει ??

Και για να συμπληρώσω και τα λόγια του AIOΝ έβλεπα τις γιορτές τις ειδήσεις γνωστού καναλιού το οποίο κατέγραφε την "φτώχεια" και την "μιζέρια" που κατατρώει τους Έλληνες και κατόπιν στο αμέσως επόμενο ρεπορτάζ έδινε συμβουλές πως να περάσουμε χλιδάτα και ονειρεμένα ρεβεγιόν...

Άρα απο την μία ο βομβαρδισμός και απο τις 3 διαστάσεις για περισσότερη χλιδή, περισσότερες ανάγκες, 120 άτοκες δόσεις, καταναλωτικά δάνεια χωρίς όριο και περιορισμό και απο την άλλη η έλειψη καταναλωτικής συνείδησης νομίζω οτι είναι οι αιτίες που δημιουργούν το πρόβλημα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3125
Maintained by Digital Alchemy