ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΙ ΕΣΤΙ "ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ"?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 14:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΠΟΔΕΙΞΗ ? ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΡΟΥΣ ΟΜΙΛΙΑ...
ΒΡΕΙΤΕ ΕΝΑΝ , ΕΝΑΝ ΜΟΝΟΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΠΕ "Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΝ ΛΙΘΟ ΒΑΛΕΤΟ".

Λιγο χιουμορ για να ηρεμησουμε λιγο!!!
Ενα ανεκδοτο που διαβαζα και εχει σχεση με αυτα που ειπε ο ΑΙΟΝ (σορρυ αλλα ηρθε αυθορμητα).
--------------------------------------------------
Ο Χριστός βρίσκεται σε ένα φιλικό σπίτι, όπου έχουν μαζευτεί διάφοροι οπαδοί του. Εκεί που κηρύττει, ξαφνικά ακούει φωνές και φασαρία έξω από την πόρτα. Βγαίνει έξω και τι να δει. Έχει μαζευτεί ένα πλήθος ολόκληρο και όλοι κρατούν στα χέρια πέτρες και κινούνται απειλητικά εναντίον μιας γυναίκας, η οποία έχει ζαρώσει σε μια γωνιά.
Την ώρα που ετοιμάζονται να την πετροβολήσουν, μπαίνει ο Χριστός μπροστά και ζητά να μάθει τι συμβαίνει. Του λένε λοιπόν ότι αυτή η γυναίκα είναι η Μαρία η Μαγδαληνή, γνωστή πόρνη, και ότι πρέπει να πεθάνει δια λιθοβολισμού.
Εκεί που το εξαγριωμένο πλήθος ετοιμάζεται να κάνει πράξη τα λόγια του, ξαναμπαίνει ο Χριστός μπροστά και με όλη τη δύναμη της φωνής του φωνάζει:
- Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω.
Σιωπή στο πλήθος... Έχουν κερώσει όλοι και μένουν ακίνητοι, δίχως να ξέρουν τι να κάνουν. Ξαφνικά, μέσα στη βουβαμάρα, μπαίνει μπροστά μια γριούλα και πετάει μια κοτρόνα η οποία χτυπάει τη Μαγδαληνή στο κεφάλι και την αφήνει νεκρή.
Γυρνά ο Χριστός προς τη γριούλα και φανερά εκνευρισμένος της λέει:
- Ρε μάνα, δε σου έχω πει να μη μπλέκεσαι στις δουλειές μου;
--------------------------------------

Δεν πειράζει άγνωστε φίλε, τι και αν έχουμε το ίδιο ονοματεπώνυμο και σε παρεξήγησαν όπως λες?
Το e-mail μου το άλλαξα, έβαλα και υπογραφή να το βλέπουν. Το όνομα μου δυστυχώς(!!!) δεν γίνετε να το αλλάξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 15:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Plotinus ,you impress me,beaucous,the member serpentpan,
discussing with Fotius,made use of the same talks of Jesus...
Are you the same person with serpentpan?
...Και ο Γεωργιαδης προβιβαστηκε...
εκπροσωπος τυπου Του ΛΑΟΣ-Καρατζαφερη...
και σ'ανωτερα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 15:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης αποριας αξιο ειναι,
γιατι τα χριστιανοπουλα,
εξακολουθουν να χρησιμοποιουν Αρχαιοελληνικα ονοματα...
Π.χ. Πυρρα,γιατι κοριτσι μου δεν σου αρεσει
το Ραχηλ,Ιουδηθ,Ρουθ,Εσθηρ,Λυδια κλπ,
σε τι πιστευετε ας πουμε,να παραπλανησετε καποιον?
Ποιον τελος παντων?
Δικαιωμα σου να πιστευεις οπου θελεις,
αρκει να μην ειναι καταστρεπτικη λατρεια,
που χωριζει την κοινωνια σε
αμαρτωλους-αναμαρτητους,
αιρετικους και προβατα,
πιστους και απιστους,
χριστιανους/εβραιους και "εθνικους".
Ξερεις καμμια τετοια?
Ο μονος διαχωρισμος που ειναι κατανοητος
ειναι αναμεσα σε αυτους που ξερουν
και αυτους που δεν ξερουν,
μετην πλατια εννοια του "ξερω",
κατι που παλια ειπωθηκε -δικαια αλλωστε,
για τους μετεχοντες η μη,της ελληνικης παιδειας.
Οταν λοιπον,οι μη μετεχοντες,εγιναν εξουσια,
για 1500 χρονια περιπου,το παραλογο,
κυριαρχησε στη γη,μεσω του Ιουδαιοχριστιανικου μεσαιωνα...


Και ΕΟΝΑΚΟ,που κατι αρχιζεις να μου λες,
δεν μιλαμε εδω για την ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ-ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΗ συνειδηση,
η αλλοιως Χριστικη η Βουδδικη.
Μιλαμε οπως καλα καταλαβαινεις,
για τα οργανωμενα συστηματα εξουσιας ,
που ΗΤΑΝ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ-τι να κανουμε!
και κατεστρεψαν την παραδοση μας.
Οι δε Αρχαιολατρεις που γνωρισες,
τους δινω δικιο,οτι κι αν κανουν,
γιατι ανηκαν στην πλευρα του ηττημενου,
και τωρα αρχισαν να σηκωνουν κεφαλι...
Και προσεξε κατι εκπομπουλες στην Τουβουλα μας,
τωρα τελευταια για Σατανιστες,
με χλαμυδες,οπως λεει η εκκλησια μας,
που χρηματοδοτει παρομοιες εκπομπες,
"ερευνητες","ανωνυμους απολογητες",κλπ,κλπ,κλπ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 15:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης αποριας αξιο ειναι,
γιατι τα χριστιανοπουλα,
εξακολουθουν να χρησιμοποιουν Αρχαιοελληνικα ονοματα...
Π.χ. Πυρρα,γιατι κοριτσι μου δεν σου αρεσει
το Ραχηλ,Ιουδηθ,Ρουθ,Εσθηρ,Λυδια κλπ,
σε τι πιστευετε ας πουμε,να παραπλανησετε καποιον?
Ποιον τελος παντων?
Δικαιωμα σου να πιστευεις οπου θελεις,
αρκει να μην ειναι καταστρεπτικη λατρεια,
που χωριζει την κοινωνια σε
αμαρτωλους-αναμαρτητους,
αιρετικους και προβατα,
πιστους και απιστους,
χριστιανους/εβραιους και "εθνικους".
Ξερεις καμμια τετοια?
Ο μονος διαχωρισμος που ειναι κατανοητος
ειναι αναμεσα σε αυτους που ξερουν
και αυτους που δεν ξερουν,
μετην πλατια εννοια του "ξερω",
κατι που παλια ειπωθηκε -δικαια αλλωστε,
για τους μετεχοντες η μη,της ελληνικης παιδειας.
Οταν λοιπον,οι μη μετεχοντες,εγιναν εξουσια,
για 1500 χρονια περιπου,το παραλογο,
κυριαρχησε στη γη,μεσω του Ιουδαιοχριστιανικου μεσαιωνα...


Και ΕΟΝΑΚΟ,που κατι αρχιζεις να μου λες,
δεν μιλαμε εδω για την ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ-ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΗ συνειδηση,
η αλλοιως Χριστικη η Βουδδικη.
Μιλαμε οπως καλα καταλαβαινεις,
για τα οργανωμενα συστηματα εξουσιας ,
που ΗΤΑΝ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ-τι να κανουμε!
και κατεστρεψαν την παραδοση μας.
Οι δε Αρχαιολατρεις που γνωρισες,
τους δινω δικιο,οτι κι αν κανουν,
γιατι ανηκαν στην πλευρα του ηττημενου,
και τωρα αρχισαν να σηκωνουν κεφαλι...
Και προσεξε κατι εκπομπουλες στην Τουβουλα μας,
τωρα τελευταια για Σατανιστες,
με χλαμυδες,οπως λεει η εκκλησια μας,
που χρηματοδοτει παρομοιες εκπομπες,
"ερευνητες","ανωνυμους απολογητες",κλπ,κλπ,κλπ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 17:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΛΗΝΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΟΡΘΟΔΟΞΗ, ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ, ΓΙ'ΑΥΤΟ.

Λυπούμαι αν εσείς δεν το καταλαβαίνεται αλλά βρίσκομαι σε πλήρη ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ και ΑΡΜΟΝΙΑ. Η μία μου ιδιότητα δε βρίσκεται σε αντίθεση με την άλλη.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 19:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευγε Πυρρα!

Το αστειο ξερεις ποιο ειναι?Οτι εμας αποκαλουν Εβραιους διαφοροι χλαμυδοφορεμενοι αλλα διατριβη στην εβραικη φυλη εχουν κανει οι ιδιοι.

Εμας μας ενδιαφερει η Ελλαδα και ο Χριστος οσο κι αν αυτο δεν σας αρεσει θα πρεπει να το συνηθισετε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 21:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου Αιον
λες οτι
quote:
Είναι ανόητο να λέμε οτι ο Χριστός σταυρώθηκε για τον εαυτό του. Είναι ανοησία και ύβρη στον εαυτό μας.

και το σεβομαι απολυτα...
αλλα δεν νιωθω ανοητος ουτε και νιωθω να με βριζω...
το μονο που κανω ειναι να δεχομαι την διδασκαλια Του οχι μονο
Εκεινου αλλα και καθε φωτεινου οντος...
γι αυτο επιτρεψε μου να συνεχισω να διαφωνω.Αρνουμαι να πιστεψω οτι εκεινος πηρε ολες τις αμαρτιες του ανθρωπινου γενους στην πλατη του.
πηρε τις δικες του που σαν συνεχεια ναι ειναι ολων μας...

οποιος διψα να παει στην πηγη του ελληνισμου να ξεδιψασει...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 22:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας, αν και δε γράφω συχνά σ'αυτα τα τοπικ θα ήθελα να ρωτήσω
κάτι αν μου επιτρέπετε

Πως μπορείτε (όχι όλοι) να είστε τόσο απόλυτοι για γεγονότα, στα οποία
δεν ήσασταν μάρτυρες;
Πώς μπορείτε να λέτε απόλυτη σιγουρια πως και τι σκεφτόταν ένα άτομο που δεν έχετε γνωρίσει ποτέ σας;

Δε ξέρω...τι να πω

Πάντως αν θέλετε τη γνώμη μου, η θεωρία πως
"η αλήθεια συνήθως βρίσκεται κάπου στη μέση"
έχει βγει αρκετές φορές σωστή
Δοκιμάστε την και σ' αυτά τα τοπικς
Δε ξέρεις καμμια φορά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 22:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε cylight για να κάνουμε και λίγο περισότερρο χιούμορ ξέρω ένα καλό με την δικιά σου μάνα αλλά είναι λίγο σόκιν και δε το λέω...
βέβαια είμαι σίγουρος πως δεν θα σε πειράξει μια και είσαι τόσο "ανοιχτόμυαλος" που απ'ότι βλέπω σου αρέσουν τα ανέκδοτα με μανάδες γενικότερα...

Σοβαρά τώρα...συνέλθετε λίγο...
Το να προκαλείτε με τέτοιες εφηβικές γελοιότητες όχι μόνο χιούμορ δεν είναι αλλά αποπνέει μια τεράστια ψυχική δυσωδία.
Αν μη τι άλλο εσεις που το παίζετε και ελληνάκια της φακής θα έπρεπε να σέβεστε τα ιερά και τα όσια των άλλων... Η ΦΤΗΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 22:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου 1900
νομιζω οτι εδω λεμε την αποψη μας...
τωρα αν μερικες φορες ειμαστε απολυτοι ειναι αδυναμια...
εχουμε μια ταση σαν ανθρωποι να το κανουμε αυτο αλλα
κατανοησε το ως μια ανγκη να ενωθουμε με το απολυτο απο το οποιο
εχουμε προελθει...

Σοβαρά τώρα...συνέλθετε λίγο...
Αιον γιατι ο πληθυντικος;

καλησπερα

Edited by - ryche on 18/12/2003 22:46:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 22:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ΕΟΝΑΚΟ,που κατι αρχιζεις να μου λες,
δεν μιλαμε εδω για την ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ-ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΗ συνειδηση,
η αλλοιως Χριστικη η Βουδδικη.
Μιλαμε οπως καλα καταλαβαινεις,
για τα οργανωμενα συστηματα εξουσιας ,
που ΗΤΑΝ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ-τι να κανουμε!
και κατεστρεψαν την παραδοση μας.
Οι δε Αρχαιολατρεις που γνωρισες,
τους δινω δικιο,οτι κι αν κανουν,
γιατι ανηκαν στην πλευρα του ηττημενου,
και τωρα αρχισαν να σηκωνουν κεφαλι...
Και προσεξε κατι εκπομπουλες στην Τουβουλα μας,
τωρα τελευταια για Σατανιστες,
με χλαμυδες,οπως λεει η εκκλησια μας,
που χρηματοδοτει παρομοιες εκπομπες,
"ερευνητες","ανωνυμους απολογητες",κλπ,κλπ,κλπ

ΧΕΛΙΟ μερικές φορές έχω την εντύπωση οτι μπαίνεις πιωμένος και γράφεις στο esoterica. Για μια ακόμα φορά είσαι εκτός τόπου και χρόνου...
Το θέμα λέει πεντακάθαρα...ΤΙ ΕΣΤΙ ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 22:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γεια σου Αιον
λες οτι

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Είναι ανόητο να λέμε οτι ο Χριστός σταυρώθηκε για τον εαυτό του. Είναι ανοησία και ύβρη στον εαυτό μας.
--------------------------------------------------------------------------------


και το σεβομαι απολυτα...
αλλα δεν νιωθω ανοητος ουτε και νιωθω να με βριζω...
το μονο που κανω ειναι να δεχομαι την διδασκαλια Του οχι μονο
Εκεινου αλλα και καθε φωτεινου οντος...
γι αυτο επιτρεψε μου να συνεχισω να διαφωνω.Αρνουμαι να πιστεψω οτι εκεινος πηρε ολες τις αμαρτιες του ανθρωπινου γενους στην πλατη του.
πηρε τις δικες του που σαν συνεχεια ναι ειναι ολων μας...

οποιος διψα να παει στην πηγη του ελληνισμου να ξεδιψασει...


Φίλε ryche είσαι σε σύγχιση. Δεν μπορείς να αποδέχεσαι την διδασκαλία του και το "ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ","ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΦΩΣ" που είπε και να μην αποδέχεσαι την θυσία ως τελικό προορισμό... εκτός και αν κάνεις εκπτώσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 22:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε 1900 αν δεν ξέρεις τότε μη λές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 23:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε ryche είσαι σε σύγχιση. Δεν μπορείς να αποδέχεσαι την διδασκαλία του και το "ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ","ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΦΩΣ" που είπε και να μην αποδέχεσαι την θυσία ως τελικό προορισμό... εκτός και αν κάνεις εκπτώσεις.

ναι φιλε μου χριστουγεννα ειναι εκπτωσεις εχω...
και ναι ειμαι σε συγχιση...
δεν πειραζει Αιον συνεχισε να ακολουθεις εσυ το φως και τον δρομο του
και ελπιζω καποια στιγμη να θυσιαστεις για χαρη του swabe,του helio και αν μπορεις και για μενα...
αντε καλο βραδυ...
να σαι καλα...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 23:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και θα ξεφύγουμε για λίγο απο το θέμα μας, όμως μιας και ο λόγος «κόλλησε» αρκετα στην θρυλούμενη ανάσταση, ας δούμε μια ενδιαφέρουσα πρόταση (στυγνή λογική...) της ΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ του συγεκριμένου τμήματος του μύθου.

Τα αίτια θανάτου λοιπόν από την σταύρωση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η αιμορραγία όπως νομίζουν αρκετοί αλλά επέρχεται από ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ.

Άσχετο? Δέν θα το’λεγα!

Ο θάνατος, και μάλιστα μαρτυρικός, επιτυγχάνετε σε σχετικά μεγάλο διάστημα ,τρείς ημέρες περίπου, και για αυτό ήταν ο χρόνος που αφήνανε πάνω στον σταυρό τους καταδικασμένους . Όμως ο Ιησούς έμεινε στον σταυρό, όπως μας αναφέρει λεπτομερώς ο Απόστολος Μάρκος « Η ώρα ήταν εννέα το πρωί όταν τον σταύρωσαν», και συνεχίζει «όταν η ώρα έφτασε 12 το μεσημέρι έπεσε σκοτάδι σε όλη την γη έως της 3 το απόγευμα » και μετά ακολουθούν ο διάλογος του Ιησού και η κραυγή ώσπου τελικά ξεψυχάει .

Έμεινε λοιπόν συνολικά 6 με 7 ώρες γιατί αναφέρουν ότι την επομένη ήταν Σάββατο και δεν έπρεπε να μείνουν πάνω στον σταυρό . Οι ληστές όμως δεν πέθαναν και τους σύνθλιψαν τα πόδια , πράγμα που προκαλεί ακατάσχετη εσωτερική αιμορραγία , θρόμβοι που δημιουργούνται μεταφέρονται μέσω κυκλοφορίας στον εγκέφαλο και στην καρδία και έτσι επιτυγχάνετε το επιθυμητό .

Στην περίπτωση του Ιησού όμως αναφέρει ο Ιωάννης « Όταν όμως ήρθαν στον Ιησού δεν του έσπασαν τα σκέλη ,γιατί τον βρήκαν ήδη νεκρό » « Ένας από τους στρατιώτες (πονηρό αυτό το σημείο!) του τρύπησε την πλευρά με την λόγχη , και αμέσως βγήκε αίμα και νερό . Αυτός που αναφέρει το γεγονός το είδε με τα μάτια του κι αυτό που αναφέρει είναι αληθινό . Ξέρει κι ο ίδιος πως λέει την αλήθεια , ώστε και εσείς να τον πιστέψετε. με αυτά που έγιναν εκπληρώθηκε ο λόγος της Γραφής : κανένα κόκαλο του δεν θα συνθλιφθεί ». Μάλιστα.....

Πολύ βολικά όλα !Λόγχη στα πλευρά , αίμα και νερό. Ας δούμε όμως μία ακόμη (λογική..) εκδοχή . Εάν ήταν είδη νεκρός δεν θα έβγαινε αίμα γιατί μετά από λίγα λεπτά το αίμα αρχίζει και παγώνει, αντίθετα όμως εάν υπήρχαν σφύξεις θα μπορούσε να ήταν δυνατό , και η ύπαρξη νερού δικαιολογείτε μόνο εάν υπάρχει πνευμονοθώρακας δηλ μία πάθηση όπου μαζεύετε υγρό ανάμεσα στον υπεζωκότα και τον πνεύμονα και εμποδίζει την αναπνοή .

Λογχίζοντας λοιπόν τα πλευρά (γιατί όχι στην κοιλιά και απαραίτητα στα πλευρά ??) τρυπάει τον υπεζωκότα βγαίνει έξω το υγρό επιτυγχάνεται η απώλεια πίεσης του πνεύμονα από το υγρό και στην ουσία δίνεται μία σωτήρια επέμβαση θα λέγαμε στον Ιησού, ΑΝΤΙΘΕΤΑ με ότι πιστεύεται ότι ήταν το τελειωτικό χτύπημα!

Η επέμβαση αυτή ήταν γνωστή από αρχαιότατους χρόνους και χρησιμοποιείται μέχρι σήμερα με την χρήση και της ανάλογης τεχνολογίας βέβαια (εφαρμογή μπιλάου κ.α συσκευών ). Υποθέτουμε πάντα , ότι κατεβάζουν τον Ιησού αναίσθητο, «Ιωαν ο Νικόδημος ..έφερε ένα μίγμα από σμύρνα και αλόη , εκατό περίπου λίτρες .» « ματθ εκείνος αγόρασε ένα σεντόνι , κατέβασε τον Ιησού , τον τύλιξε μ αυτό και τον τοποθέτησε σε ένα μνήμα που ήταν λαξεμένο σε βράχο μετά κύλησε ένα λιθάρι και έκλεισε την είσοδο του μνήματος », του γίνεται μία καλή νοσηλεία με βότανα που έχουν αντισηπτικές ιδιότητες ,τα σμύρνα ,και επουλωτικές η αλόη , και μάλιστα 100 λίτρες, (τόσες χρειάζονται για ένα πτώμα απλά να ραντιστεί?) τον τοποθετούν σε λαξεμένο τάφο όπου υπάρχει επαρκής αερισμός .

Αλήθεια στα θαύματα που έκανε , βλέπε Λάζαρος και άλλοι νεκροί , πόσοι ήταν θαμμένοι σε χώμα ?

Αυτό βέβαια θα μπορούσε να είναι απλά ένα σενάριο (και θα σπεύσουν οι οπαδοί του μύθου να το διαψεύσουνε με...ΒΙΒΛΙΚΕΣ «ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ») αλλά τα «ιερά βιβλία» μας έχουνε συνηθίσει σε τόσα ψεματάκια...

Είπαμε, ο Έλληνας και η αμφισβήτηση και το εξ ανατολών δόγμα και η πίστη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 23:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το αστειο ξερεις ποιο ειναι?Οτι εμας αποκαλουν Εβραιους διαφοροι χλαμυδοφορεμενοι αλλα διατριβη στην εβραικη φυλη εχουν κανει οι ιδιοι.

Νομίζω ότι έπεσες ΔΙΑΝΑ. Εγώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με την Εβραϊκή φυλή!!!

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 23:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γεια σου 1900
νομιζω οτι εδω λεμε την αποψη μας...
τωρα αν μερικες φορες ειμαστε απολυτοι ειναι αδυναμια...
εχουμε μια ταση σαν ανθρωποι να το κανουμε αυτο αλλα
κατανοησε το ως μια ανγκη να ενωθουμε με το απολυτο απο το οποιο
εχουμε προελθει...

Ναι φιλε ryche άλλα άλλο να λεμε απόψεις κι άλλο να χαρακτηρίζουμε τους άλλους που μπορεί να 'χουν διαφορετική άποψη. Εξαλλου συ-ζήτηση
σημαίνει οτι εκθέτεις τις απόψεις σου, ΑΚΟΥΣ και τις άλλες μ' ανοιχτό μυαλό για να πετυχουν όλοι μαζι τον κοινό στόχο της συ-ζητησης που είναι η αλήθεια. Αλλά ολοι εδώ ερχονται ως παντογνώστες να πουν αυτο που πιστεύουν απόλυτα οτι είναι η αλήθεια και να πικάρουν τους άλλους με την αντίθετη άποψη που κι αυτοι φυσικά είναι απόλυτοι και με τη σειρά του θα κάνουν τα ίδια.
Μμμμ, ωραίος διαλογος...

Για να ενωθεις με το απόλυτο πρεπει πρωτα να σταματήσεις να 'σαι απόλυτος.
Γιατι τίποτα δεν είναι απόλυτο κι αυτό είναι το μόνο απόλυτο.
Ουυφφ! με κουρασε αυτή η λέξη


quote:
Φίλε 1900 αν δεν ξέρεις τότε μη λές

Συγγνώμη ΑΙΟΝ, αλλά είπα μια που δεν ακουω κανενα που ξέρει, να μιλάει
είπα να μιλήσω εγώ, που δε ξέρω
Λαθος μου..
Συνεχίστε


Edited by - 1900 on 18/12/2003 23:52:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 23:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πως μπορείτε (όχι όλοι) να είστε τόσο απόλυτοι για γεγονότα, στα οποία δεν ήσασταν μάρτυρες; Πώς μπορείτε να λέτε απόλυτη σιγουριά πως και τι σκεφτόταν ένα άτομο που δεν έχετε γνωρίσει ποτέ σας;

Πολύ σωστά το εξέφρασες!!! Συμφωνώ μαζί σου. Με μία ένσταση, αυτό ισχύει για όλους. Ένας ερευνητής δε μπορεί ούτε να αποκλείει το ένα αλλά και ούτε το άλλο. Και το να είσαι απόλυτος είναι παράπτωμα. Με μία διαφορά όμως, εδώ μιλάμε για κάτι παραπάνω από μελέτη και έρευνα γεγονότων. Νομίζετε ότι έχει σημασία αν κάποια πράγματα έγιναν όπως τα αναφέρουν? Νομίζετε ότι αν η καταγραφή γινόταν με διαφορετικό τρόπο θα άλλαζε τίποτα? Πιστεύετε ότι οι χριστιανοί ασχολούνται με την εβραϊκή καταβολή της ΠΔ? Υπάρχουν πιο ουσιώδη πράγματα να ασχοληθούμε. Τα λόγια του, η διδασκαλία του είμαι σίγουρη ότι δε βρίσκει κανέναν αντίθετο. Ποιος μπορεί με το χέρι στην καρδιά, να αρνηθεί το μεγαλείο της διδασκαλίας του? Είμαι σίγουρη κανείς. Ποιο πλάσμα που θέλει να αυτοαποκαλείται και να καλείται άνθρωπος, δεν αντιλαμβάνεται πως τα λόγια του αποσκοπούν στη τελειότητα του πνεύματος μας? Ποιος από εσάς που αρνείστε τη γνησιότητα των γεγονότων δε θα θέλατε όλοι μας να ακολουθούσαμε τη διδασκαλία του και να ήμασταν καλύτεροι άνθρωποι? Ποιος δε θέλει έναν άνθρωπο καλόβουλο και πράο δίπλα του, μες την καλοσύνη και αγάπη για τους συνανθρώπους του?

Νομίζω ΚΑΝΕΙΣ, εκτός και αν έχει διαστροφές. Αυτό προτείνω και σας παροτρύνω να κάνετε. Δείτε με τα μάτια της ψυχής, επιμένω, θα εκπλαγείτε.


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 01:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κάθε άνθρωπος παίρνει ως κληρονομιά την ψυχή.
Την ψυχή η οποία έχει Θεία καταγωγή αλλά όταν πέσει κανείς στο νόμο της αδράνειας, τότε η ψυχή του πηγαίνει στη σφαίρα του αφανισμού!
...
Το Θείο σχέδιο δίδεται μόνον σε εξελιγμένες ψυχές, εφ' όσον τα πρόσκαιρα δεν αρκούν, αλλά ζητούν τη Θεία Αλήθεια, γι' αυτό και θα σας δοθεί!

Απόσπασμα απο...αρχαιοελληνικό σύγγραμα...
Τελικά, μήπως οι μεν και οι δε(ν) λέτε το ίδιο πράγμα αλλά μαλώνετε για την επικράτηση του μαντριού?...
Το παραπάνω κείμενο δεν αναφέρεται σε Θεάνθρωπο ή εγώ πίνω κάτι και δε σας δίνω??!
Γιατί απαραίτητα ο Θεάνθρωπος ταυτίζεται με το χριστιανό/ισμό?
...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 08:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε reptille γιατι πολύ απλά ήταν ο μόνος που είπε "Εγώ και ο Πατέρας είμαστε ένα" ... αν πιστέψεις στα υπόλοιπα που είπε και κατέδειξε δεν μπορείς να το παρακάμψεις αυτό.

Φίλε ryche απο το στόμα σου και στου θεού το αυτί η ευχή σου.
Για να σου δώσω άλλο ένα ερέθισμα θα σού πώ οτι οι ιερείς κατα την διάρκεια του μυστηρίου της θείας ευχαριστίας λένε "Θύεται ο αμνός του θεού" και αν είναι και πολύ συνειδητοί και πιστεύουν αυτό που κάνουν θα σου πούν οτι την άλλη μέρα δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους...
Μίλα με κανέναν πάνω σε αυτό το σημείο.

Swabe το mega ζητά νέους σεναριογράφους ...δεν πας να δοκιμάσεις την τύχη σου εκεί ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 10:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AION,

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΕΝΑΡΙΟ ΦΙΛΤΑΤΕ!

Ενα σενάριο ήτανε και η όλη ιστορία που συζητάμε. Ενα σενάριο που θα έδινε μία άλλη διάσταση στις προφητείες και τις τάχα διδαχές.

Ενα σενάριο που σήμερα ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΠΟΛΛΟΙ.

Και η ΧΥ "πνευματική οδός" προυποθέτει την υπαρξη της ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ.

Μήπως οι λίγες αράδες που κάθε λίγο αναμασάει το ποίμνιο δέν είναι ΕΝΑ ΣΕΝΑΡΙΟ?

Όπως η τοπική παράδοση λέγεται και "Θρησκεία", κατα το ίδιο τρόπο το σενάριο εξελίσσεται ΣΕ "ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΟΔΟ"!

Αυτοί ή τυπολατρία θα σας φάει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 10:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπό όλα αυτά τα ωραία που άκουσα εδώ μέσα εγώ θα κρατήσω αυτό που είπε ο ΑΙΟΝ και ο ryche...
Oσο και να αδιαφορούμε για το "χριστιανικό ιερατείο" δεν μπορούμε να αδιαφορήσουμε για τον ίδιο το Χριστό και τη διδασκαλία του...

quote:
Avallon, αν ήσουνα όμως μια απο κείνες τις τυχερές . . . του . . . Διός . . . ξέρεις. Αλλιώς θα μίλαγες τώρα

Αχ αυτό το χιούμορ σου βρε Ελεύθερε
Ποιός σου είπε ότι όποιος είναι γυναικάς είναι και καλός εραστής?
Αν συνέβαινε αυτό όλες οι γυναίκες θα ήταν ευτυχισμένες...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 11:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σβάμπε επειδή ασχολείσαι με την Ιστορία απ'ότι καταλαβαίνω...δεν μπορείς να πείς οτι το σενάριο αυτό δεν είναι απο τα καλύτερα.
Μην κοιτάς που κακοπαίχτηκε απο τους ηθοποιούς, που διαστρεβλώθηκε, που οι περισότεροι αυτοσχεδιασμοί ήταν κακόγουστοι.
Οποιοσδήποτε άνθρωπος με έμφυτη την αρετή δεν μπορεί να παραβλέψει την ελευθερία που πηγάζει απο τα λόγια του Χριστού.
Πάρε τις παραβολές, πάρε την επι του όρους ομιλία, πάρε αυτό που σου είπα για το "αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτο" (δεν μου έφερε πάντως κανείς σας κάποιον που να είπε κάτι πιο σοφό και δίκαιο)και σκέψου επίσης οτι ειπώθηκαν σε μια εποχή πολύ πιο διαφορετική και ανελεύθερη απο την δική μας.
Πηγάζει τελειότητα απο τα λόγια του Χριστού , έστω και έτσι όπως μεταφέρθηκαν, πηγάζει η Τελειότητα και η Ολοκλήρωση.
Βρες μου κάτι δυνατότερο απο την Αγάπη και πές το και σε εμένα.

Μπορείς να κρίνεις όσο θες τους ηθοποιούς, να λαμβάνεις όμως και υπόψην την άγνοια και τις συγκυρίες της εποχής...
Φτιάξανε ένα Χριστό μίζερο,υποταγμένο,"λιγούρη" σαν τα μούτρα τους... τον ζωγραφίσανε με όση δυστυχία μπορούσανε, τον βάλανε μπροστά για να κάνουν πόλεμο και κατακτήσεις στο όνομα του. Φτιάξανε ένα απο τα πιο κερδοφόρα συστήματα στο όνομα του... και απο ΧΡΙΣΤΟ ΛΟΓΟ ΘΕΟΥ τον κανανε ...χριστούλη.

Μάθετε να διαβάζετε και πίσω απο τις λέξεις.
και ρωτώ ... αν ο Χριστός ήταν ο λιγούρης,φτωχούλης,ταπεινός και καταφρονεμένος ΘΑ ΦΟΡΟΥΣΕ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΧΙΤΩΝΑ ?
Και αν ο χιτώνας του δεν ήτανε ωραίος και πανάκριβος ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΙΖΑΝ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΣΤΑ ΖΑΡΙΑ ????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 11:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon,

αυτό που σημειώνεις είναι από καιρό γνωστό ως ιδεολογία. Το πρόβλημα όμως είναι αλλού.

Το είχε αναφέρει και ο Ντοστογιέφσκι όταν έγραψε «.. ενώ πείθουνε τα επιχειρήματα του Μπελίνσκι εναντίον του ιστορικού χριστιανισμού, δεν αγγίζουν καθόλου τον εσωτερικό σεβασμό μου προς το πρόσωπο του Χριστού».

Και μιλάμε για την θρησκευτικότητα του κάθε ανθρώπου και τον φόβο του Θεού, όχι απαραίτητα του συγκεκριμένου δόγματος, όπως αυτή έχει ΜΕΤΑΔΟΘΕΙ από τις «παραδόσεις».

Και προσπαθούμε (μέσω διαφόρων απομυθοποιήσεων) να ρίξουμε άπλετο φως στις «παραδόσεις» που κατασκεύασαν τα ιερατεία ώστε να κατανοήσουμε την διαφοροποίηση της θρυλούμενης «πίστης» από την θρησκευτικότητα. Όπως βλέπουμε όμως, αυτή την ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ την προσπερνά με «ελαφρά πηδηματάκια» το κατεστημένο, διότι η άγνοια της ύπαρξης της από το ποίμνιο εξασφαλίζει και σε μεγάλο ποσοστό την επιβίωση στην ίδια την χριστιανική Εκκλησία.

Επομένως, θα πρέπει να διαχωρίσουμε την φυσική ανάγκη της θρησκευτικότητας του Έλληνα καθώς και την πίστη μέσα από τον χριστιανικό βίο. Διότι, είναι πασιφανέστατο, ο εκχριστιανισμένος Έλληνας γίνεται ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ, μέσω της τυπολατρίας και εν πολλοίς της χριστιανικής ειδωλολατρίας, ακριβώς λόγω του ότι έχει ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΘΡΗΣΚΕΥΕΤΑΙ.

Αυτή η κατάσταση είναι προφανής, δεδομένου ότι η σχέση του Έλληνα με την Ορθοδοξία είναι καθαρά τυπολατρική και εξωτερική. Η επιβληθείσα αυτή σχέση δεν αφορά ούτε τα κίνητρα της κοινωνικής συμπεριφοράς του αλλά ούτε και την κοινωνική ζωή καθ’αυτού. Αφορά μόνο ΤΗ ΛΑΤΡΕΙΑ και ΤΙΣ ΤΕΛΕΤΕΣ.
Αρκεί να ρίξουμε μία ματιά στην καθημερινή ζωή του ώστε να αντιληφθούμε την έκταση της υποτιθέμενης του «πίστης στον χριστιανισμό».

Μία εκμετάλλευση που διαχρονικά τον έχει οδηγήσει στον μεσαίωνα και τον πνευματικό εγκλεισμό σε ΞΕΝΑ ΙΔΕΩΔΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ.

Στην λογική αυτή εντάσσονται και οι διάφοροι «εκπαιδευτικού τύπου» σχολιασμοί που διάφοροι θεωρούνε σενάρια για την τηλεόραση….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 12:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φτιάξανε ένα Χριστό μίζερο,υποταγμένο,"λιγούρη" σαν τα μούτρα τους... τον ζωγραφίσανε με όση δυστυχία μπορούσανε, τον βάλανε μπροστά για να κάνουν πόλεμο και κατακτήσεις στο όνομα του. Φτιάξανε ένα απο τα πιο κερδοφόρα συστήματα στο όνομα του... και απο ΧΡΙΣΤΟ ΛΟΓΟ ΘΕΟΥ τον κανανε ...χριστούλη.

ΑΙΟΝ . . . Τι γυρεύεις μέσα στο μυαλό μου;

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 14:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτή η κατάσταση είναι προφανής, δεδομένου ότι η σχέση του Έλληνα με την Ορθοδοξία είναι καθαρά τυπολατρική και εξωτερική. Η επιβληθείσα αυτή σχέση δεν αφορά ούτε τα κίνητρα της κοινωνικής συμπεριφοράς του αλλά ούτε και την κοινωνική ζωή καθ’αυτού. Αφορά μόνο ΤΗ ΛΑΤΡΕΙΑ και ΤΙΣ ΤΕΛΕΤΕΣ.


Schwabe έχω την εντύπωση ότι όλοι οι υπόλοιποι στο topıc γράφουμε τσάμπα και βερεσέ, γιατί δε διαβάζεις τίποτα από όλα αυτά που γράφουμε. Ποια λατρεία και τελετές? Ποιος σου είπε ότι όλοι εμείς που ΑΓΑΠΑΜΕ (πιστεύω, εμπιστεύομαι, κ.ο.κ) είμαστε τόσο πολύ θρησκευόμενοι (είτε γιατί το επιλέξαμε, είτε γιατί αφεθήκαμε) και ακολουθούμε τα τυπικά και τις λατρείες. Εδώ διακηρρύτουμε την πίστη μας στο Θεό έτσι όπως ενσαρκώθηκε στο Χριστό. Μιλάμε για πνεύμα, ψυχή, καρδιά. Ίσως να είναι λάθος μας αυτή η απομάκρυνση από τα τυπικά, αλλά αυτό είναι απόδειξη για εσένα ότι η σχέση του Έλληνα Ορθόδοξου δεν είναι τυπολατρική και εξωτερική. Εξωτερικές και επιφανειακές είναι οι αναλύσεις του δικού σου τύπου που βιάζεσαι να μας κρίνεις ως ζώα που ακολουθούν το κοπάδι χωρίς ίχνος εσωτερικής αναζήτησης.


quote:

Αρκεί να ρίξουμε μία ματιά στην καθημερινή ζωή του ώστε να αντιληφθούμε την έκταση της υποτιθέμενης του «πίστης στον χριστιανισμό».

Μα για ποιους Χριστιανούς μιλάς? Και εσύ βαπτισμένος δεν είσαι? Ε ναι αυτοί που σκέφτονται ως εσένα και φυσικά αν δεις την καθημερινή τους ζωή αυτό θα εκλάβεις. Και ποιος σου είπε ότι είμαστε ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΙ? Και φυσικά αποκλίνουμε πολλές φορές. Ο δρόμος που χάραξε ο Χριστός είναι δύσκολος καλέ μου, και αν τον ακολουθούσαμε κατά γράμμα ή σε κοντινή πορεία θα ήμασταν όλοι Άγιοι.

quote:

Μία εκμετάλλευση που διαχρονικά τον έχει οδηγήσει στον μεσαίωνα και τον πνευματικό εγκλεισμό σε ΞΕΝΑ ΙΔΕΩΔΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ.


Αυτήν την πρόταση δεν την κατάλαβα...


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 14:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe το σημειο που τρυπησαν τον Χριστο με την λογχη ηταν στην αριστερη πλευρα στο σημειο της καρδιας.

Τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα αλλα εχεις μια ταση μυθομανιας...

Εχει δικιο η Πυρρα οτι που λεει οτι γραφουμε τσαμπα αφου δεν μπαινεις καν στον κοπο να διαβασεις αυτα που φραφουμε.Σε ενδιαφερει μονο να πεις αυτα που θελεις εσυ και οχι τιποτε αλλο αλλα νομιζεις οτι ειμαστε υποχρεωμενοι να τα δεχτουμε κιολας!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 23:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ξεκαθαρίσουμε ότι ούτε θεωρώ κανέναν ως "ζώο" αλλά ούτε και υποστηρίζω παρόμοιες θέσεις. Η αμφισβήτηση και η "στυγνή λογική" δέν συνεπάγονται απαραίτητα και ως "προσβολές".

Οταν μιλάω για τυπολατρία αναφέρομαι στην πλειοψηφία των εκχριστιανισμένων Ελλήνων και όχι σε κάποια ενδεχομένως πιστή στην Ορθόδοξη δογματική "μειοψηφία".

Εξάλλου, πότε και πού υπήρξε αυτή η θρυλούμενη "χριστιανική διδαχή" ως ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ?

Πότε και πού άραγε ευεργέτησε αυτή η "χριστιανική διδαχή" τον άνθρωπο?

Ποιά τα οφέλη της ανθρωπότητας απο την (υποτιθέμενη) εφαρμογή της, και που εντοπίζεται το "κενό" πρίν, ή μετά της "ενσάρκωσης Του"?

Αν αντιληφθούνε ΟΛΟΙ ότι οι ΧΥ τοπικές παραδόσεις (πείτε το και θρησκείες αν θέλετε) είναι ΑΤΕΛΗ ΣΕΝΑΡΙΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, τότε ίσως κατανοήσουνε και την διαφορετικότητα του διπλανού τους και αποδείξουνε πραγματικά την αγάπη τους.

Διότι, όσοι εως σήμερα "ποτίστηκαν" απο το πηγάδι της ιουδαιοχριστιανικής πίστης ΜΟΝΟ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΑΙΜΑ ΣΚΟΡΠΙΣΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι η "στυγνή λογική" είναι, πρός το παρόν, η μοναδική διέξοδος απο τον πνευματικό μονόδρομο που ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΟ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ, και επομένως θα πρέπει να έχετε ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ.

Και άλλοι, και μάλιστα εκατομμύρια σε όλο τον κόσμο, δέν μπορούσανε να καταλάβουνε ΤΙ τους λέγανε κάποτε οι "Απόστολοι της αγάπης" φίλτατη Πύρρα, αλλά ΔΕΝ ΕΙΧΑΝΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΝΕ!

Ας μήν μπούμε πάλι στο αιματοβαμμένο χρονοντούλαπο του ιουδαιοχριστιανικού προσηλυτισμού....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 04:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε reptille γιατι πολύ απλά ήταν ο μόνος που είπε "Εγώ και ο Πατέρας είμαστε ένα" ... αν πιστέψεις στα υπόλοιπα που είπε και κατέδειξε δεν μπορείς να το παρακάμψεις αυτό.

Φίλε μου ΑΙΟΝ, αναγνωρίζω ηχηρά τη μοναδικότητα του φωτεινού Υιού του Θεού-Ιησού.
Όπως και πιστεύω σε αυτά που είπε αλλά και παρέδωσε με το σύνολο της επίγειας ζωής του, γιατί ο Λόγος Του εκπορεύτηκε απο τον Πατέρα ή Μεγάλο Πνεύμα ή Δημιουργό ή Θεό...δεν έχει όνομα...
Εκπόρευσε γάργαρα Αγάπη.
Επειδή δε μπορώ λοιπόν να παρακάμψω το παραπάνω, πιστεύω πως ο οποιοσδήποτε μυηθεί με αυτές τις αιώνιες ηθικές αξίες, τις εκ του Πατρός εκ-πορευόμενες, αυτός μπορεί να γίνει Υιός του Θεού.
Γιατί Υιός Του Θεού δεν είναι απαραίτητο οτι πρέπει να είναι μόνον ένας.
Όποιος γίνεται αγωγός της Αγάπης και της Αλήθειας, ονομάζεται Υιός του Θεού-είναι Υιός του Θεού...
Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 20/12/2003 04:34:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 08:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή δε μπορώ λοιπόν να παρακάμψω το παραπάνω, πιστεύω πως ο οποιοσδήποτε μυηθεί με αυτές τις αιώνιες ηθικές αξίες, τις εκ του Πατρός εκ-πορευόμενες, αυτός μπορεί να γίνει Υιός του Θεού.
Γιατί Υιός Του Θεού δεν είναι απαραίτητο οτι πρέπει να είναι μόνον ένας.Όποιος γίνεται αγωγός της Αγάπης και της Αλήθειας, ονομάζεται Υιός του Θεού-είναι Υιός του Θεού...

Τι έγινε Γρηγόρη?
Πάλι σκάλιζες το μυαλό μου?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy