ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΡΙΤΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stam_ba
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 21:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam_ba  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stam_ba  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα, δεν είναι'' ενδεχόμενο'' ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος, έχει αρχίσει από την επίθεση στούς δίδυμους πύργους της νέας Υόρκης, και βλέπουμε ότι έχει εμπλακεί όλος ο κόσμος απ άκρη σε άκρη από Αυστραλία Αμερική Ευρώπη μέση Ανατολή Ρωσία και όσο πάνε τα πράγματα χειροτερεύουν, κοιτάξτε τα πλήθη αυτά των μουσουλμάνων, τώρα με αφορμή αυτά τα σκίτσα, όλα αυτά τα σημάδια είναι πολύ ανησυχητικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 12:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ ΠΟΥ ΗΛΘΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ....

ΣΩΣΤΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΥΤΗ...(ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ)

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ..
ΦΙΛΕ stam_ba ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟΝ "ΤΡΙΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ" ΣΑΝ
ΕΝΑ ΑΥΤΟΥΣΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ... (ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ)

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ...

ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΕ ΠΑΛΑΙΑ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ..

quote:
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ?

ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΗΝ ΤΣΕΤΣΕΝΙΑ,ΓΕΩΡΓΙΑ,ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ,ΙΡΑΚ,ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ,ΧΩΡΕΣ ΤΙΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗΣ,ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΑΦΡΙΚΗΣ.

Ο 9ΕΤΗΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΙΡΑΝ ΙΡΑΚ ΜΕ ΘΥΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1,000,000 ΝΕΚΡΟΥΣ ???
ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ???????

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΟ ???

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΟΛΕΜΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ.

ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΤΙ ΕΣΤΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ.


AYTO ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ Ο "ΤΡΙΤΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ" ΓΙΝΕΤΑΙ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Edited by - AVATARGR on 09/02/2006 12:46:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stam_ba
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 23:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam_ba  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stam_ba  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον υπάρχει διαφορά σε αυτά που λέμε, εγώ στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο που συζητάμε, βλέπω πως να το πω, ένα συγκροτημένο μέτωπο του ισλαμικού κόσμου, ενώ αυτά που λες εσύ είναι σκόρπια μεμονωμένα περιστατικά, αν μπορούμε να τα πούμε έτσι, τους πολέμους, αυτούς που λες, είναι μεμονωμένοι, ενώ τώρα βλέπουμε ένα συγκροτημένο και ενιαίο μέτωπο του ισλαμικού κόσμου κατά του δυτικού πολιτισμού.
Και πιστεύω ότι στις χώρες αυτές είναι συντριπτική πλειοψηφία που υποστηρίζει αυτή την εξέλιξη .
Και πιστεύω ότι κλιμακώνεται και σε κάποια στιγμή στο μέλλον θα γενικευθείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 12:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τον stam_ba οτι ο 3 Π.Π. είδη διεξάγεται απλώς όχι με συμβατικά όπλα --προς στιγμή--! Και θα μου πείτε τώρα πότε ξεκίνησε αυτός;; Νομίζω με την πτώση της ΕΣΣΔ... Αντικρουόμενα στρατόπεδα: Κινέζοι με Δυτικό κόσμο και οι Άραβες ειναι balader ;-).. Ένας πόλεμος έχω την εντύπωση εχει 2 φάσεις - στάδια... Πρώτα είναι ο οικονομικός πόλεμος (τον διανύουμε τώρα, όσο προχωράμε και σε πιο έντονο ρυθμό) μετά περνάμε στο επόμενο στάδιο το οποίο είναι φυσικά τα όπλα... Τίποτε δεν γίνεται στην τύχη πλέον.. Είδη υπάρχουν φοβερές ανισοκατανομές που οδηγούν δτην 2 φάση. Αυτή είναι η άποψη μου. Σας ευχαριστώ

NO RULES IN THE GAME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 01:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ stam_ba ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ?????

ΔΙΛΑΔΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 5-6 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΥΠΟΨΗΝ ΣΟΥ ????

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ "Β ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ" ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΤΙ ΤΟΠΙΚΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ??

ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ ?????

ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 50 ΕΤΩΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 01:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα 'θελα απλά να πω ότι ο φίλος AVATARGR έχει δίκιο, με την έννοια ότι ίσως κι εμείς έχουμε αποκτήσει "αντισώματα" σ' αυτό που ονομάζουμε "πόλεμο"...Θα υπογραμμίσω επίσης μια παλαιότερη τοποθέτησή του πάνω στο θέμα :

quote:
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΟΛΕΜΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ.

Προφανώς βέβαια ο αγαπητός stam_ba αναφέρεται σε μια γενικευμένη σύγκρουση, εξαπλωμένη ίσως σε όλα τα γεωγραφικά μήκη και πλάτη της γης, κάτι ανάλογο δηλαδή με αυτό που έζησε η ανθρωπότητα την περίοδο 1939-1945, όταν, χωρισμένη σε δυο μεγάλα αντικρουόμενα στρατόπεδα, κύλισε σ' έναν πόλεμο απ' τον οποίο θρήνησε πάνω από 60 εκατομμύρια νεκρούς. Δεν ξέρω αν αυτό που λέμε "Παγκόσμιος Πόλεμος" είναι τελικά θέμα μόνο "μεγεθών"--συμμαχιών που λαμβάνουν μέρος ή απωλειών από τον πόλεμο αυτό--σίγουρα όμως, ο πόλεμος γενικότερα είναι κάτι που ανεξαρτήτως αυτών θα έπρεπε να μας δημιουργεί τους ίδιους προβληματισμούς...Είτε αυτός είναι "μεγάλος" είτε είναι "μικρός".

Σκέφτομαι επίσης ότι η ταμπέλα "Παγκόσμιος Πόλεμος" δεν είναι κάτι που "μπαίνει" εκ των προτέρων. Ούτε ο Πρώτος, ούτε και ο Δεύτερος Παγκόσμιος Πόλεμος ξεκίνησαν ως τέτοιοι. Στην ουσία, επρόκειτο απλά για μια γενίκευση των ήδη υπαρχόντων συγκρούσεων ανά την υφήλιο. Τα αίτια δε του Δευτέρου και πιο αιματηρού πολέμου στην ιστορία της ανθρωπότητας μπορούν να αναζητηθούν στη λήξη του Πρώτου. Από τότε δε που έχουμε την "επίσημη λήξη" του πολέμου αυτού, μπορούμε να δούμε ότι οι πολεμικές συγκρούσεις δεν έχουν σταματήσει ποτέ. Άλλοτε με πιο ισχυρό κι άλλοτε με πιο ασθενές παρόν, ο πόλεμος είναι κάτι που μαίνεται στον κόσμο μας χωρίς διακοπή. Και αυτό είναι από μόνο του κάτι τραγικό. Το αν βέβαια αυτές οι συγκρούσεις κάποια στιγμή θα ξεφύγουν από κάθε έλεγχο και θα επεκταθούν σε μια σύγκρουση μεταξύ Δύσης και Ισλάμ, Δύσης και Κίνας κοκ είναι κάτι που δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω...Σενάρια βεβαίως μπορούμε να κάνουμε πολλά! Το θέμα κατά τη γνώμη μου είναι να μπορούμε και να ανιχνεύουμε τις αιτίες κάτω απ' όλα αυτά, ξεκινώντας από την παραδοχή ότι, ανεξαρτήτως αιτιών, ο πόλεμος είναι κάτι που ΔΕΝ μπορεί να γίνει αποδεκτό! Το γνωρίζω ότι η άποψή μου αυτή ακροβατεί επικίνδυνα στα όρια της ουτοπίας και πως δυστυχώς έχουμε μάθει και συνηθίσει στην ιδέα του πολέμου ως "αναγκαίου κακού"! Σκεφθείτε όμως ότι αν πράγματι μια τέτοια οπτική υιοθετηθεί από την πλειοψηφία των ανθρώπων, αυτοί που δημιουργούν τις αφορμές όλων των πολεμικών συρράξεων ξαφνικά θα μείνουν με "άδεια χέρια"...Ή μάλλον θα αποδειχτεί περίτρανα ότι τα χέρια τους ήταν εκ των προτέρων "άδεια"...όπως και οι καρδιές τους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 09:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είχα λησμονήσει αυτό το θέμα.
Κι όμως κάθε μέρα σκέφτομαι πως αυτός ο τρίτος παγκόσμιος δεν είναι μακριά. Θα επανέλθω... Χαίρομαι που αυτό το θέμα ανασαίνει ακόμα. Αφού κι η δημιουργός του ξέχασε πως κάποτε του έδωσε ζωή...
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=

Edited by - ΑΦΡΟΔΙΤΗ on 11/02/2006 09:10:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 19:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ durden_alie ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ
ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ) ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΘΥΜΑΤΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 20:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ durden_alie ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ
ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Φίλε AVATARGR, έχω την ίδια άποψη, χωρίς βέβαια να μπορώ να αποκλείσω ο,τιδήποτε, καθώς υπάρχει πάντα η πιθανότητα κάποιου αστάθμητου παράγοντα. Σε γενικές γραμμές πάντως πιστεύω κι εγώ ότι το ενδεχόμενο ενός νέου γενικευμένου παγκοσμίου πολέμου είναι αρκετά μικρό.

Θα 'θελα να πω ορισμένα πράγματα για να στηρίξω την άποψή μου αυτή :

Η γνώμη μου είναι ότι αυτή τη στιγμή το πλέγμα εξουσίας (μεγάλε Admin! ) στον πλανήτη έχει διαμορφωθεί με τέτοιον τρόπο ώστε να οδηγεί στο σχηματισμό αυτού που κάποιοι (όπως ο Aldous Huxley) είχαν προβλέψει και ονομάσει "υπερεθνικό ολοκληρωτισμό". Γίνεται πλέον ολοένα και πιο φανερό ότι η εξουσία έχει περάσει από τα χέρια των κατά τόπους "εθνικών κυβερνήσεων" στα χέρια των υπερεθνικών οικονομικών συμφερόντων. Μιλάμε, πχ, για την Κίνα ως ένα πιθανό αντίπαλο στρατόπεδο της Δύσης, αλλά ίσως ξεχνάμε ότι η Κίνα έχει κάνει ένα τεράστιο οικονομικό άνοιγμα προς τη Δύση, με αποτελέσματα που τα βλέπουμε όλοι μας. Τώρα αν αυτό θα αποτελέσει αιτία μιας πολεμικής σύγκρουσής της με τη Δύση, δεν είναι κάτι που το θεωρώ πιθανό, διότι πίσω από τις ταμπέλες "ΗΠΑ", "Κίνα" κλπ βρίσκονται και πάλι τα ίδια συμφέροντα, των οποίων ο πόλεμος διεξάγεται με λύσσα εντός της παγκόσμιας αγοράς...Ένας πόλεμος που σαφώς κι έχει πολλά θύματα, χωρίς να πέφτει ούτε μια σφαίρα!

Μπορεί ένας υπερεθνικός ολοκληρωτισμός αυτού του τύπου να εγγυηθεί ένα ειρηνικό μέλλον; Η άποψή μου είναι ότι ΟΧΙ! Μιλάμε μάλλον για μια αλλαγή της μορφής του πολέμου, παρά για εξάλειψή του! Στο προφητικό "1984", ο πόλεμος έχει μεταλλαχθεί σ' έναν πόλεμο συνεχή, με ελάχιστες υφέσεις και εξάρσεις, έναν πόλεμο νομιμοποιημένο στις συνειδήσεις των ανθρώπων (σαν θυμίζει κάτι;), ένα "αναγκαίο κακό" με λίγα λόγια...Ίσως ούτε καν "κακό"! Είναι ένας πόλεμος που ενώ τα μέτωπά του βρίσκονται μακριά, μπορεί ανά πάσα στιγμή να έλθει έξω απ' την πόρτα του καθενός, υπό μορφή πχ μιας βόμβας στη μέση του Λονδίνου (χμ...τρομοκρατία;) και που όμως ο άνθρωπος έχει πλέον μάθει να ζει μ' αυτόν.

Τί εξυπηρετεί ένας τέτοιου είδους πόλεμος; Αφενός μεν την "κίνηση της οικονομίας" (παραγωγή όπλων, αναδιοργάνωση κατεστραμένων περιοχών κλπ) αφετέρου δε το ρίζωμα του μόνιμου φόβου στις καρδιές των ανθρώπων, τη διαβίωση υπό το καθεστώς μιας μόνιμης απειλής, πράγμα που με τη σειρά του κάνει πιο εύκολες τις υποχωρήσεις ως προς τις ατομικές ελευθερίες αλλά και "ενώνει" τους ανθρώπους κάτω από κοινά ψευδο-οράματα (πχ το όραμα της δημοκρατίας των Αμερικανών).

Θα φέρω ένα παράδειγμα από το χώρο των παιχνιδιών για υπολογιστές, που κάποιοι ίσως θεωρήσουν γελοίο, ίσως και υπεραπλουστευμένη θεώρηση, αλλά νομίζω ότι δείχνει κάτι : Αν κάποιος έχει παίξει το παιχνίδι Civilization θα συνειδητοποιήσει ότι κάποια στιγμή κι όταν έχει ολοκληρώσει όλα τα improvements των πόλεών του, δρόμους, σιδηρόδρομους, "φάρμες", "ορυχεία" κλπ το μόνο που του μένει να κάνει είναι ένας τέτοιου είδους πόλεμος! Διότι φτάνει κάποια στιγμή όπου τα χρήματα που παράγουν οι πόλεις του (ολοκληρωμένες πλέον σαν πόλεις) μπορεί είτε να τα συσσωρεύει (πράγμα ανούσιο) είτε να παράγει ολοένα και περισσότερα όπλα. Θα έλθει λοιπόν μια εποχή που τα χρήματα που θα απαιτούνται για τη συντήρηση των όπλων του θα είναι περισσότερα από αυτά που οι πόλεις του παράγουν! Η λύση; Πόλεμος! Αλλά όχι πόλεμος γενικευμένος, αλλά η διατήρηση εστιών σύγκρουσης έτσι ώστε να εξασφαλίζεται μια κινητικότητα στην οικονομία. Κάτι τέτοιο άραγε δε συμβαίνει και σήμερα; Αφενός μεν η πολεμική βιομηχανία πουλάει τα προϊόντα της, αφετέρου δε στις κατεστραμμένες χώρες εισβάλλουν εταιρείες με σκοπό την ανοικοδόμησή τους!

Νομίζω ότι περιέγραψα ένα πιθανό μέλλον κάθε άλλο παρά ευχάριστο...Σταματώ όμως εδώ προς το παρόν γιατί το θέμα είναι αρκετά μεγάλο!

Edited by - durden_alie on 11/02/2006 20:36:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stam_ba
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 22:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam_ba  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stam_ba  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι δεν περιορίζω το θέμα σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο απλά θέτω ένα ορόσημο γιατί αυτή η ημερομηνία, η ενδέκατη Σεπτεμβρίου είναι ορόσημο.Τώρα τα υπόλοιπα που αναφέρεται είναι σενάρια τα οποία γυρίζουν στο μυαλό των πολιτισμένων ανθρώπων, δηλαδή με παρόμοιο τρόπο σκέφτονται στη Δύση όπου και μεις συντασσόμεθα, αν μπορώ να το πω αυτό, με αυτό τον τρόπο σκέψης, και εδώ θέλω να πω ότι εγώ πιστεύω ότι θα γίνει γενικευμένος πόλεμος, οι ισλαμιστές και ο φανατισμός τους είναι άκρως επικίνδυνοι και αδίστακτοι, απολίτιστοι εγώ δεν ξέρω παιδιά, αλλά ασυνείδητα τρέφω μεγάλη απέχθεια για αυτού του είδους το φανατισμόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 22:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ stam_ba...

Πως ακριβώς εννοείς την ημερομηνία αυτή ως ορόσημο; Εννοώ, είναι για σένα κάτι σαν την "επίσημη έναρξη" ενός υποτιθέμενου Τρίτου Παγκοσμίου Πολέμου; Πως εννοείς εσύ έναν γενικευμένο πόλεμο εν προκειμένω; Έναν συνασπισμό πχ όλων των ισλαμικών κρατών εναντίον της Δύσης; Διευκρίνισε λιγάκι τί ακριβώς θες να πεις πως θα γίνει; Τί ακριβώς φοβάσαι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stam_ba
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 23:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam_ba  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stam_ba  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά το έθεσες,Επίσημη έναρξη''
Στην προηγούμενη σελίδα του ιδίου θέματος κάποιος αγαπητός φίλος είχε γράψει ''Ενας ενδεχομενς Γ παγκοσμιος πολεμος δεν θα είναι σαν τους 2 προηγουμενους. Στα δυο αντιπαλα στρατοπεδα θα είναι οι δυτικοι με τους Αραβες μονο που οι Αραβες θα είναι στην ουσια αορατοι. Απ’ την ενδεκατη Σεπτεμβριου του 01’ εχουν γινει πολλες τρομοκρατικες επιθεσεις σε πολλες χωρες {ορισμενες απ’ αυτές Αραβικες}. Ενας τριτος παγκοσμιος πολεμος θα είναι καπως ετσι αλλα με πολύ περισσοτερες επιθεσιες. Ο εχθρος θα είναι αορατος {μιλαω παντα σε υποθετικο λογο, μη με θεωρησετε πολεμοχαρη} και οι τρομοκρατικες επιθεσης θα μπορουν να γινοντε και από μια μικρη ομαδα φανατικων μοσουλμανων χωρις καμια οργανωση {τι οργανωση χρειαζεται μια ομαδα 10 ατομων-10 κινουμενων βομβων?} Θα μπορουν να υπαρξουν ισως και μερικες χιλιαδες τετοιες ομαδες, διασκορπισμενες σε ολο το κοσμο. Χωρις οργανωση ή καλυτερα και χωρις ονομα οι μυστικες υπηρεσιες θα δυσκολευοντε εξαιρετικα να τις εξαρθρωσου.
Η κάθε χωρα του δυτικου κοσμου θα είναι ένα μικρο Ισραηλ, συνεπως θα γινιντε τρομοκρατικες επιθεσεις κάθε μερα. Επι της πραξης: αν ερθουν στην Ελλαδα 40 ομαδες τετοιων Αραβων με γρηγορους υπολογισμους βρησκουμε ότι θα εχουμε κάθε μερα επι περιπου ένα μηνα επιθεσεις με γυρω στους 10 νεκρους η κάθε μια δηλαδη….. καπου 4.000 νεκρους μεσα στον μηνα. Φυσικα νεες ομαδες θα ερχοντε και αυτό το πραγμα δεν θα σταματαει. Καπως εστι θα είναι ενας τριτος παγκοσμιος πολεμος.''Ένα σενάριο θα μπορούσε να αρχίζει έτσι συν και κάτι που είπα και πιο πάνω ότι δηλαδή αυτό θα δημιουργήσει η αποσταθεροποίηση των ισορροπιών που υπάρχουν σήμερα γιατί ξέρουμε πόσο ευαίσθητες είναι αυτές οι ισορροπίες εμένα λοιπόν αυτό που με'φοβίζει'σε εισαγωγικά,είναι ο φανατισμός των ισλαμιστών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stam_ba
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 23:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam_ba  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stam_ba  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι άλλο πάλι που με φοβίζει είναι ότι θα εξωθήσει και ανθρώπους που θέλουν να έχουν την ησυχία τους,σε περιπέτειες .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 00:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Επίσημη έναρξη" του Γ Παγκοσμίου Πολέμου η 11η Σεπτεμβρίου...

Δεν ξέρω φυσικά κατά πόσο μπορούμε να μιλάμε για "επίσημη έναρξη" ενός πολέμου, από τη στιγμή που το μέτωπο Ισλάμ-Δύσης παραμένει ανοιχτό εδώ και πολλά χρόνια. Σίγουρα όμως η ημερομηνία αυτή αποτελεί ένα ορόσημο για πολλά πράγματα. Και σίγουρα, υπήρξε, αν μη τι άλλο, η αφορμή για πολλές και ιδιαίτερα σημαντικές για το μέλλον μας αποφάσεις.

Συμφωνούμε πάντως μέχρι στιγμής ότι η μορφή του πολέμου έχει αλλάξει. Από τις συγκρούσεις μεταξύ "εθνών-κρατών" έχουμε περάσει σε συγκρούσεις μεταξύ "οργανωμένων κρατών" και "οργανώσεων-φαντάσματα", με τη μορφή των τρομοκρατικών επιθέσεων, οι οποίες βεβαίως, όπως έχει δείξει το πρόσφατο παρελθόν, μπορούν να είναι εξίσου αιματηρές όσο και οι πιο "παραδοσιακές" πολεμικές συγκρούσεις...Ίσως και περισσότερο! Φαντάζομαι θα συμφωνείς κι εσύ ότι αυτή είναι και η μοναδική "ελπίδα" όποιων θέλουν να "βλάψουν" τη Δύση...Ακόμη και κάτω από ένα συνασπισμό, τα ισλαμικά κράτη δεν έχουν καμία ελπίδα να επικρατήσουν σε μια ανοιχτή σύγκρουση με τη Δύση, αφού είναι πολύ πίσω από πλευράς εξοπλισμών και πόρων. Μια γενίκευση όμως των τρομοκρατικών επιθέσεων από εξτρεμιστές μουσουλμάνους θα μπορούσε πράγματι να πάρει διαστάσεις παγκοσμίου πολέμου, ακόμη κι αν αυτός δεν έχει ποτέ "επίσημα" κηρυχθεί από κάποιο κράτος σ' ένα άλλο.

Θα ήθελα πάντως, αγαπητέ stam_ba να δώσω στη συζήτηση και μια άλλη οπτική των πραγμάτων. Λες ότι σε φοβίζει ο φανατισμός, ότι τον απεχθάνεσαι και καλά κάνεις κατά τη γνώμη μου. Ο φανατισμός θα έπρεπε να είναι κατακριτέος απ' όπου κι αν προέρχεται. Το θέμα όμως είναι το εξής : Θα έπρεπε, νομίζω, να δούμε λιγάκι τι κρύβεται πίσω από το φανατισμό αυτόν, των κατοίκων των ισλαμικών κρατών εν προκειμένω. Γιατί είναι αυτοί οι άνθρωποι φανατικοί; Μήπως έτσι γεννήθηκαν; Μήπως φταίει η θρησκεία τους; Ή μήπως τελικά κάποιοι τους ΘΕΛΟΥΝ να είναι έτσι επειδή εξυπηρετούνται μ' αυτόν τον τρόπο τα συμφέροντά τους; Ο φανατισμός προέρχεται από την άγνοια και φουντώνει με την αδικία και την εξαθλίωση. Η άγνοια και η εξαθλίωση κυριαρχούν σε χώρες σαν κι αυτές. Το μόνο που αυτές οι χώρες γνώρισαν μέχρι τώρα είναι ο πόλεμος, είναι να εξουσιάζονται από στυγνούς δικτατορίσκους που οδηγούσαν τους λαούς τους από το κακό στο χειρότερο. Δικτατορίσκους βεβαίως που ανέβαιναν στην εξουσία με τις ευλογίες της "πολιτισμένης" Δύσης. Κατά ένα μέρος δηλαδή, έχω την εντύπωση ότι εμείς οι "Δυτικοί" πληρώνουμε σήμερα επιλογές των ηγετών μας στο παρελθόν! Πχ, ο κύριος Μπιν Λάντεν ήταν πολύ καλός όταν τον τροφοδοτούσαν οι αμερικανικές μυστικές υπηρεσίες για να κάνει αντίσταση στο Αφγανιστάν εναντίον των Σοβιετικών. Μέχρι και ταινίες γύριζε το Χόλλυγουντ για να υμνήσει τον ηρωισμό του Αφγανικού λαού (βλέπε Ράμπο 3 )! Όταν λοιπόν τρέφεις "φίδια στον κόρφο σου", λογικό είναι μετά από κάποιον καιρό αυτά να σε "δαγκώσουν".

Κάτι άλλο που βλέπω εγώ είναι και το εξής : Μίλησα σε προηγούμενό μου ποστ για το αίσθημα φόβου που θέλουν κάποιοι να κυριαρχεί στους ανθρώπους. Σήμερα λοιπόν τι συμβαίνει; Μήπως δε ζούμε όλοι την υστερία της τρομοκρατίας; Μήπως δεν θέλουν να μας μάθουν να βλέπουμε απειλές εκεί που δεν υπάρχουν; Να είμαστε καχύποπτοι; Να υποψιαζόμαστε το καθετί; Τυχαίνει, φίλε μου, να ζω στο Λονδίνο και θα σου φέρω ένα παράδειγμα από τη ζωή μου εδώ : Ένα ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος που μπορείς να κάνεις εδώ πέρα είναι να αφήσεις το σακίδιό σου λίγο μακρύτερα των 20 εκατοστών από τα πόδια σου μέσα στο μετρό ή στο λεωφορείο...Ξαφνικά, όχι μόνο θα σε κοιτάνε όλοι περίεργα, αλλά θα 'σαι τυχερός αν δεν καλέσουν και την αστυνομία! Ο κόσμος φοβάται και δικαιολογημένα θα μου πεις! Ποιος όμως του έβαλε αυτό το φόβο στο μυαλό; Και, το κυριότερο, ποιος επωφελείται απ' αυτόν; Ο κακομοίρης κάτοικος του Αφγανιστάν που δεν έχει στον ήλιο μοίρα ή ο έχων την εξουσία στις πολιτισμένες και καθωσπρέπει Δυτικές χώρες που ψάχνει ευκαιρία να πνίξει τα ατομικά δικαιώματα των πολιτών του;

Σταματώ εδώ για να μην κουράσω τους συνομιλητές και θα επανέλθω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 09:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Οσο υπάρχουν δυστυχισμένα παιδιά η λέξη ευτυχία δεν θα έχει καμμία αξία, έλεγε ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ, και δίκιο είχε...
Οι αθώοι την πληρώνουν.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΝΩ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΠΡΟΦΗΤΙΚΗ Η ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΡΑΤΑ. ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ.
ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΩ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ, ΣΕ ΕΝΑ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΓΕΥΕΤΑΙ ΜΑΧΕΤΑΙ, ΚΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΡΠΑΖΕΙ...ΑΦΑΙΡΕΙ...ΣΚΟΤΩΝΕΙ...ΤΣΑΚΙΖΕΙ...
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΡΟΔΙΝΟ;

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 09:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

durden_alie :

quote:
Ένα ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος που μπορείς να κάνεις εδώ πέρα είναι να αφήσεις το σακίδιό σου λίγο μακρύτερα των 20 εκατοστών από τα πόδια σου μέσα στο μετρό ή στο λεωφορείο...Ξαφνικά, όχι μόνο θα σε κοιτάνε όλοι περίεργα, αλλά θα 'σαι τυχερός αν δεν καλέσουν και την αστυνομία! Ο κόσμος φοβάται και δικαιολογημένα θα μου πεις! Ποιος όμως του έβαλε αυτό το φόβο στο μυαλό; Και, το κυριότερο, ποιος επωφελείται απ' αυτόν;

Η γνώμη μου είναι ότι έχουν βάλει το χεράκι τους και τα μέσα μαζικής
ενημέρωσης. Είναι αυτά που εποφελούνται άμεσα αυτο τον καιρό από την
οποιαδήποτε δυστυχία. Είναι βέβαια κατα την γνώμη τα ίδια μέσα που
προσπαθούν να μας κάνουν να τα ξεχάσουμε. Δυστυχώς το 1984 δεν το έχω
διαβάσει ακόμα, αλλά απ'ότι καταλαβαίνω "Ο Δρομέας" του Κινγκ
βαδίζει στα ίδια χνάρια. Σε κάποιο άλλο θέμα διαβασα ότι το 60%, αν
θυμάμαι καλά, των Αμερικανών πολιτών δηλώνουν ότι γνωρίζουν για την
παραπληροφόρηση που τους παρέχουν τα Μ.Μ.Ε. αλλά ένα 70% λένε ότι
τα εμπιστεύονται. Μήπως πέρα από το φυσικό πόλεμο έχουμε μπεί στην
εποχή όπου μαχόμαστε στον πόλεμο της πληροφορίας, όχι τόσο για να
δούμε ποιος θα μπορέσει να πουλήσει περισσότερο αλλα ποιός θα καταφέρει
να βρεί ένα δείγμα αλήθειας μέσα σε όλο αυτό το χάος.
Σε κάποιο άλλο post κάποιος είπε για την βοήθεια της Αμερικής προς
τον Bin Landen. Μήπως μέσω των Μέσων Εννημέρωσης δεν άλλαξε και η στάση
του κόσμου απέναντι στο Αφγανισταν και ξεκίνησε η "εκστρατεία" για την
εκκαθάρηση της τρομοκρατίας;
Παραβλέπω το γεγονος της 11/9 για ένα και μόνο λόγο. Το τελευταίο σκέλος
προς το παρόν δυστυχώς, της εκστρατείας εκείνης βρίσκεται στο Ιρακ.

Όσο το παιχνίδι παίζετε από έναν, όσο άτοπο και αν ακουστεί αυτό γιατί
είναι, οι απώλειες είναι μικρές. Το ιδανικό είναι να σταματήσει αυτό
το "παιχνίδι". Δυστυχώς πιστεύω ότι σε λίγο καιρό θα μάθουν να το παίζουν
σωστά και άλλες χώρες με αποτέλεσμα να υπάρξει ανταγωνισμός και συγκρούσεις
μεταξύ των παικτών το οποίο θα είναι πολύ χειρότερο απ'ότι έχουμε δει.

Όπως και να χει η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Μακάρι να μπορέσουμε
να βοηθήσουμε στο να σταματήσει αυτή η κοροϊδία απέναντί μας.


Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 16:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΟΡΟΣΗΜΑ ΑΣ ΜΗΝ ΒΑΖΟΥΜΕ...
Η 11/9 ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΟΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΑ....

ΦΙΛΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

quote:
΄Οσο υπάρχουν δυστυχισμένα παιδιά η λέξη ευτυχία δεν θα έχει καμμία αξία, έλεγε ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ, και δίκιο είχε...
Οι αθώοι την πληρώνουν.
ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΑΘΩΟΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ...

ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...

ΒΑΖΩ ΕΝΑ ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ....

ΕΣΤΩ ΠΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΤΩΝ ΠΤΗΝΩΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΔΗΜΙΑ....
ΕΑΝ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΝΕΚΡΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΤΙ ΤΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ?????

ΜΙΚΡΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΜΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΝΕΚΡΟΥΣ....
ΠΑΝΔΗΜΙΕΣ ΜΕ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΝΕΚΡΟΥΣ....

ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΟΛΕΜΟ...
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 18:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Lord_Asriel...

Βάζεις στη συζήτηση το θέμα των ΜΜΕ το οποίο είναι επίσης πολύ σημαντικό. Κατά την άποψή μου πάντως τα ΜΜΕ δεν είναι "ανεξάρτητα" στο παιχνίδι της εξουσίας...Είναι ελεγχόμενα και εξυπηρετούν κι αυτά με τη σειρά τους άλλα συμφέροντα, "υψηλότερα" των συμφερόντων των ίδιων. Καλλιεργούν δηλαδή το φόβο στον κόσμο, τον οποίο όμως εκμεταλλεύονται κάποιοι για να υλοποιήσουν τα σχέδιά τους...Σχέδια που έχουν να κάνουν με όσα ανέφερα προηγουμένως σε άλλα ποστ.

Φίλε AVATARGR...

Κατανοώ την οπτική σου στο ζήτημα...Και συμφωνώ ότι τα γεγονότα της 11ης Σεπτεμβρίου αποτελούν μια δικαιολογία και τίποτε περισσότερο. Το κλίμα άλλωστε είχε ήδη καλλιεργηθεί από πριν...Ίσως όμως χρειαζόταν κι αυτό το "ηχηρό" χτύπημα για να πάρουν το "δρόμο" τους κάποια πράγματα. Συμφωνώ επίσης απόλυτα στο εξής :

quote:
ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...

και να πω ότι ανεξάρτητα από τις αιτίες της, η εξαθλίωση είναι αυτή που πρέπει να μας απασχολεί...Απλά αναφερόμαστε στον πόλεμο γιατί το "ζητά" το θέμα μας νομίζω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 13:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ durden_alie ΟΙ ΠΥΡΓΟΙ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ) Η ΑΦΟΡΜΗ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ ΚΑΙ ΙΡΑΚ.

ΟΠΩΣ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΑΦΟΡΜΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛYΤΕΡΗ ΑΞΑΘΛΙΩΣΗ, ΜΕΙΩΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ...

Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ....
ΔΕΚΑΔΕΣ ΜΙΚΡΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 13:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ αυτό πιστεύω φίλε AVATARGR...

Μια πρώτης τάξεως αφορμή για να γίνουν πράξη τα σχέδια κάποιων για περισσότερες σφαγές και περισσότερη υποδούλωση...

Άποψή μου είναι ότι την όποια στέρηση των προσωπικών μας ελευθεριών, την όποια "εκστρατεία απελευθέρωσης"--όπως ονομάζουν κάποιοι τους πολέμους αυτούς--δεν τους επιβάλλουν απλά κάποιοι...ΕΜΕΙΣ το ζητάμε...Ή μάλλον ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ να το ζητάμε, στο όνομα της "ασφάλειάς" μας! Έτσι λοιπόν και τις "κάμερες", τα "τσιπάκια" κι όλα αυτά που κάποιοι προφητεύουν για το μέλλον, ΕΜΕΙΣ θα τα ζητήσουμε...

Πέρα απ' όλα αυτά όμως, πρέπει να γίνει επιτέλους ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ στον καθένα από εμάς ότι, πίσω από αιτίες και αφορμές, η αφαίρεση της ανθρώπινης ζωής ΔΕΝ μπορεί να γίνεται αποδεκτή από κανέναν μας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 13:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ durden_alie ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΜΑΣ ΟΛΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ.....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 22:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σειρά μου να εκφράσω άποψη! Ο τρίτος παγκόσμιος είναι αναπόφευκτος με βάση του κανόνες της ιστορίας. Υπήρξε ο πρώτος την εποχή που άρχισε να κάνει η τεχνολογία τα πρώτα της βήματα. Την εποχή που άρχισε δλδ η επαφή μεταξύ των λαών να γίνεται ευκολότερη,άρχισαν και η πόλεμοι μεταξύ συνασπισμένων κρατών να γίνονται "απαραίτητοι". Το ίδιο συνέβη και με το δεύτερο. Ο τρίτος θα έχει μια ιδιαιτερότητα,αφού έχουμε φύγει πλέον από την εποχή που η ανθρωπότητα προσπαθούσε να αναπτύξει τεχνολογίες που θα κάνουν ευκόλοτερη την επικοινωνία και τον έλεγχο. Είμαστε στην εποχή των μεγαλων αλλαγών,όπου τα όπλα μαζικής καταστροφής θα πάρουν το λόγο...
άλλωστε όπως θα λέγαμε,'εχουν παλιώσει πιά αυτά τα όπλα και ακόμα δεν έχουν χρησιμοποιηθεί. Όμως οι κοινωνίες είναι ώριμες να δεχτούν μια τέτοια εξέλιξη. Αυτός είναι ο λόγος που ελάχιστοι αντέδρασαν όταν ο Μπούς και αργότερα κα άλλοι ηγέτες είπαν ότι θα χρησιμοποιήσουν με ευκολία πυρηνικά όπλα.

Αυτή η σύγκρουση θα εμπεριέχει και το χαρακτήρα του θρησκευτικού πολέμου (μιας σύγχρονης σταυροφορίας),αλλά όχι μόνον αυτό. Τα συμφέροντα που συσσωρεύτηκαν ολα αυτά τα χρόνια "ειρήνης" είναι πάρα πολλά,και οι επίδοξοι μνηστήρες περιμένουν την ευκαιρία να εκδηλώσουν τις προθέσεις τους. Επίδοξοι μνηστήρες είναι όσοι κατέχουν πυρηνική τεχνολογία,δλδ Ιράν,Ισραήλ,Αμερική,Ρωσία,Κίνα,Κορέα,Γαλλία,Αγγλία κ.λ.π.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 11:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγκρούσεις και καταστροφές...Δρεπάνια ξίφη και σύμβολα θερισμού. Ενίοτε εντός των ψυχών. Το ένα κακό φέρνει το άλλο...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-PIXELDREAM.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 13:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είπε σε μια περίφημη φράση του ο δικτάτορας Παπαδόπουλος: "ποιός θα παρακολουθεί τους παρακολουθούντας?"
Μέσα σε όλες τις βλακείες που είπε ο τρελός, είπε και κάτι σωστό...


O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 01:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρίτος Παγκόσμιος πόλεμος...

Τι αστείο... είναι ακριβώς το τριπάκι των... που πουλιέται στον κόσμο.

Δεν υπήρξε ποτέ 1ος, 2ος παγκόσμιος πόλεμος και ούτε θα υπάρξει 3ος ποτέ. Ο πόλεμος βρίσκεται ανάμεσα μας. ΄

Πάμε στην εκκλησία σαν σωστοί χριστιανοί και μόλις βγαίνουμε από αυτήν κλέβουμε...

Λέμε αχ τα παιδιά στην Αφρική και δεν βλέπουμε τα δικά μας παιδιά τι τα κάνουμε

Λέμε ειρήνη και είμαστε οι πρώτοι που σηκώνουμε την πέτρα να λιθοβολήσουμε τον καθέναν

Φοβόμαστε τους πολέμους αλλά δεν βλέπουμε οτι Πάσχα Χριστούγεννα και Καλοκαίρι έχουμε διπλάσιους νεκρούς κάθε χρόνο από ότι οι νεκροί στον πολεμο της Γιουγκοσλαβίας.

Όσο υπάρχει πόλεμος στο εσωτερικό του ίδιου του έθνους, στο εσωτερικό της κάθε κοινωνικής ομάδας, στο εσωτερικό της κάθε οικογένειας και στο εσωτερικό του κάθε ανθρώπου, φαντάζει γελοίος ο φόβος για έναν ενδεχόμενο 3ο παγκόσμιο πόλεμο.

Ο πόλεμος αρχίζει στο αρρωστημένο μυαλό του ανθρώπου και μετά υλοποιείται.

Αν θέλουμε πραγματικά να αποφύγουμε έναν μελλοντικό 3ο παγκόσμιο πόλεμο, καλύτερα να κηρύξουμε πρώτα την ειρήνη μέσα μας και στο περιβάλλον μας

Ο πόλεμος ανάμεσα στις χώρες είναι απλά ο καθρέφτης του μυαλού μας. Ας αλλάξουμε εμείς, για να αλλάξουν και οι άλλοι.
Δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις το αποτέλεσμα, αλλά μπορείς να εξαλείψεις την αιτία..

Ευχαριστώ φίλοι μου

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 12:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΨΟΓΟΣ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-PIXELDREAM.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 21:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφροδιτη, οσον αφορα το Θεμα του Παγκοσμιου Πολεμου, και ειδικα του 3ου, οπως υποστηριζεις, μαλλον δεν προκειται να εχει "τετοια μορφη". Συγκλινει πιο πολυ στον Μεγα-θρησκευτικο Πολεμο. Μορφεας...ποιος σου ειπε οτι δεν υπηρξε "Παγκοσμιος Πολεμος"? ο ορος αναφερεται στο οτι συμμετειχαν χωρες απο ολες τις ηπειρους...δεν αναφερεται στην "Παγκοσμιοποιηση". Και δεν πρεπει να το λες αυτο, οταν στον Α' Π.Π ειχαν πεθαινει πανω απο 20.000.000 ανθρωποι, ενω στον Β' πανω απο 50.000.000 !!! Ο Πολεμος, δεν "αποφευγεται" οταν προκαλειται απο καποιους που εχουν να κερδισουν (οπως οι "μεγαλες" εταιρειες). Αλλα τωρα που ειναι στο προσκυνιο η Θρησκεια, αυτες οι εταιρειες, φροντιζουν να ερεθιζουν τους θρησκοληπτους (παραδειγμα τα σκιτσα του Μωαμεθ, δεν ειναι τυχαιο)... καταλαβαινετε τι προκειται να γινει. Ουτε 2012 που περιμενουν καποιοι φαντασιοπληκτοι, ουτε 2011. Ο πολεμος γινεται τωρα...

...and the Predators will prevail...

urbis et orbisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 00:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πρέντατορ, η αμφθσβήτησή μου για τους προηγούμενους 2 παγκοσμίους πολέμους δεν ήταν κυριολεκτική. Σαφώς και έγιναν και σαφώς υπήρχαν πολλά θύματα.

Αυτό όμως που είναι το σημαντικό είναι το ΓΙΑΤΙ

Φυσικά η επικρατέστερη απάντηση είναι για λόγους συμφερόντων κάποιων κ.λ.π. Ναι αυτή είναι η πρώτη και πιο αληθοφανής απάντηση. Αν ψάξεις όμως πιο πέρα αυτοί οι κάποιοι έκαναν πολέμους με την χρήση του λαού.
Ο λαός υποκινείται θα πεις...

Και φυσικά υποκινείται και φυσικά λοιπόν καλά να πάθει αφού υποκινείται. Ο λόγος που ο κόσμος μας είναι μέσα στην αθλιότητα δεν είναι λόγω των λίγων, είναι λόγω των πολλών... απλά οι λίγοι το εκμεταλεύονται για προσωπικό τους όφελος.

Όταν ο Μέσος Αμερικάνος πιστεύει οτι ο Μπους κάνει τους πολέμους στις ισλαμικές χώρες γιατί του το είπε ο Θεός, τότε του αξίζει η χειραγώγηση...

Αυτό που θέλω να πω αγαπητέ... είναι οτι δεν μπορεί κανείς να σε χειραγωγήσει εάν εσύ δεν το έχεις μέσα σου.

Δεν μπορείς λοιπόν να φοβάσαι το ενδεχόμενο ενός τρίτου παγκοσμίου πολέμου κι από την άλλη να βρίζεις, να κατηγορείς και χειροδικείς σε οποιονδήποτε πιστεύεις οτι δεν φέρεται σύμφωνα με τα δικά σου πρότυπα.
Με το ίδιο τρόπο αύριο θα σε πείσουν οτι ένας ολόκληρος λαός πρέπει να αλλάξει και να έρθει στα δικά σου πρότυπα, και τότε εσύ θα πεις "ναι φυσικά, ας γίνει αυτός ο πόλεμος" και ο κύκλος είναι πάντα φαύλος και αέναος, αρχίζει από μέσα σου και καταλήγει στους λαούς.

Σε χαιρετώ

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 00:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σειρά μου να εκφράσω άποψη! Ο τρίτος παγκόσμιος είναι αναπόφευκτος με βάση του κανόνες της ιστορίας. Υπήρξε ο πρώτος την εποχή που άρχισε να κάνει η τεχνολογία τα πρώτα της βήματα. Την εποχή που άρχισε δλδ η επαφή μεταξύ των λαών να γίνεται ευκολότερη,άρχισαν και η πόλεμοι μεταξύ συνασπισμένων κρατών να γίνονται "απαραίτητοι". Το ίδιο συνέβη και με το δεύτερο. Ο τρίτος θα έχει μια ιδιαιτερότητα,αφού έχουμε φύγει πλέον από την εποχή που η ανθρωπότητα προσπαθούσε να αναπτύξει τεχνολογίες που θα κάνουν ευκόλοτερη την επικοινωνία και τον έλεγχο. Είμαστε στην εποχή των μεγαλων αλλαγών,όπου τα όπλα μαζικής καταστροφής θα πάρουν το λόγο...
άλλωστε όπως θα λέγαμε,'εχουν παλιώσει πιά αυτά τα όπλα και ακόμα δεν έχουν χρησιμοποιηθεί. Όμως οι κοινωνίες είναι ώριμες να δεχτούν μια τέτοια εξέλιξη. Αυτός είναι ο λόγος που ελάχιστοι αντέδρασαν όταν ο Μπούς και αργότερα κα άλλοι ηγέτες είπαν ότι θα χρησιμοποιήσουν με ευκολία πυρηνικά όπλα.

Αυτή η σύγκρουση θα εμπεριέχει και το χαρακτήρα του θρησκευτικού πολέμου (μιας σύγχρονης σταυροφορίας),αλλά όχι μόνον αυτό. Τα συμφέροντα που συσσωρεύτηκαν ολα αυτά τα χρόνια "ειρήνης" είναι πάρα πολλά,και οι επίδοξοι μνηστήρες περιμένουν την ευκαιρία να εκδηλώσουν τις προθέσεις τους. Επίδοξοι μνηστήρες είναι όσοι κατέχουν πυρηνική τεχνολογία,δλδ Ιράν,Ισραήλ,Αμερική,Ρωσία,Κίνα,Κορέα,Γαλλία,Αγγλία κ.λ.π.


Βρε συ, που τα ξέρεις όλα αυτά;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 21:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνα με αυτο που λες...Υποκινειται αυτος ο οποιος δεν εχει ελευθερη βουληση...ή ειναι "βλαμμενος" (συγγνωμη για την εκφραση).
Το μεγαλυτερο παραδειγμα "βλαμμενου" ειναι ο Αμερικανος, (οχι ο γνησιος, αλλα ο Αγγλοσαξονας αποικος)ο οποιος, συμφωνα με την ιστορια (την δικη του ιστορια) ειναι ο "πιο" παρεξηγημενος...απο το θεμα οτι..."καταστρεφεται η πατριδα του".
Πρωτον: Η "πατριδα" του εχει το "φυσικο" χαρισμα να μην απειλειται απο πουθενα (βρισκεται στη μεση των 2 μεγαλων Ωκεανων) οποτε ειναι παραμυθι το να φοβουνται "τρομοκρατικα χτυπηματα" κυριολεκτικα απο το πουθενα.
Δευτερον ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ: Γιατι να υπαρχει μια συσταδα απο Μυστικες Εταιριες (FBI, CIA, NSA, και ουτο καθ' εξης) ? Και αφου υπαρχουν και ΠΑΝΤΑ συμφωνα με αυτους, γινονται τρομοκρατικες επιθεσεις, ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΒΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ????
Δυο τεινα συμβαινουν...και ειναι απολυτο αυτο...
Ο "Αμερικανος" (γνησιος απογονος των Αγγλοσαξονων καθως και η ιδια περιπτωση ισχυει για τους Αγγλους) ειναι ανθρωπος "ευκολα επηρεασημος". Τι σημαινει αυτο... Μπορεις να τον ελεγξεις ευκολα, αρκει να τον "Φοβησεις". Το υποτειθεμενο Χτυπημα στους Διδυμους Πυργους ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΛΗΘΙΝΟ για να ειναι αληθινο....Ηταν μια καλοστημενη προπαγανδα εναντιον τον Μουσουλμανων-εξιλαστηρια θυματα παντα...ωστε να δικαιολογησουν ΕΝΑΝ ΠΟΛΕΜΟ. Βεβαια θυσιασαν Αμερικανους (ε, και στο Ιρακ δεν θυσιαζονται ακομα αμερικανοι...και τι εγινε?) Το ιδιο εγινε και με τον Κλιντον, και τον ημι-πολεμο στην Σερβια...εγινε αμεσως μετα το Σκανδαλο Λεβινσκι...
Συμπερασμα: Πανω απο τον ιδιο τον Προεδρο της Αμερικης, κυβερνουνε τα γνωστα Γερακια (5 υφισταμενα προσωπα, αγνωστα στο ευρυ κοινο) οι οποιοι ελεγχουν τις κινησεις του Προεδρου και στην χειροτερη περιπτωση τον καθοδηγουν τι θα κανει. Ο μοναδικος που "ξεφυγε" του σχεδιου, ηταν ο JFK (για αυτο και δολοφονηθηκε)...

...and the Predators will prevail...

urbis et orbisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy